Twee en dertig geringe wijzigingen Paus Pius XII een der grote Pausen, die Kerk Gods bestuurd hebben Totale oppervlakte van 135 km.2 Betreffen 13.500 inwoners FELLE DUITSE PROTESTEN Grenscorrecties uitsluitend van technische aard UNCI RAPPORTEERT OVER SCHADE IN DJOCJA Oproep om steun voor nieuwe zender voor het Vaticaan mm Stratocruiser komt naar Schiphol .Het weer. FOKKER ONTWERPT NIEUWE TOESTELLEN Tot hoofd en hart Rechtspositie Duitse bevolking gewaarborgd Doodstraf voor Ridder van Rappard Ernstige schade aan tabaksondernemingen Vader van 15 kinderen De Peniwen-affaire MAANDAG 28 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 244. OFFICIEEL COMMUNIQUÉ OVER DE GRENSCORRECTIES A f baken ingscomm issies ALTMAIER: Accoord met correcties aan Frans-Duitse grens Gedelegeerde H.V.K. 1 April in functie B.F.O. wil erkenning door Veiligheidsraad Erkenning B.F.O. Golf van terreur Sumatra-conferentie treedt in het klooster Hoogwaardig Episcopaat over priesterfeest van H. Vader Kerkcollecte op Zondag 3 April a.s. Zowel verkeers- als vrachtvliegtuigen Proefvlucht van gigantische machine CUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbe> tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 9 In de hoofdsteden van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg is Zaterdag een communiqué verstrekt, waarin de uitkomsten waren neergelegd van de besprekingen, die sinds enige maanden door vertegenwoordigers van de betrokken regeringen zijn gevoerd over technische wijzigingen in de grenzen tussen Duitsland en de in het Westen aan dit land grenzende mogendheden. Men is het eens geworden over 32 kleine correcties in de grens tussen Duits land enerzijds en Frankrijk, het Saargebied, Luxemburg, België en Neder land anderzijds. Zij beslaan een totale oppervlakte van omstreeks 135 km2 met een bevolking van ongeveer 13.500 zielen. In het communiqué worden de betrokken gebieden niet nader aangeduid. Afbakeningscommissies zullen de nieuwe grenzen nauwkeurig moeten vaststellen. Zij zullen daarbij ook contact opnemen met plaatselijke Duitse autoriteiten. Deze wijzigingen zijn bij benadering vastgesteld. De nauwkeurige grenzen zullen worden vastgesteld door afba keningscommissies. Deze commissies zullen hun beslissing geven na indien dit wenselijk voorkomt plaatselijke autoriteiten te hebben gehoord, alsmede personen uit de betrokken streken, die De tekst van het in de Westelijke hoofdsteden gepubliceerde communiqué luidt: Na afloop van de Londense conferen tie over Duitsland op 7 Juni 1948 werd aangekondigd, dat aan de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, van Frankrijk, van het Verenigd Ko ninkrijk en van de Benelux-landen voorstellen waren voorgelegd om voor lopig enige territoriale correcties van ondergeschikt belang aan te brengen aan de Westelijke grens van Duitsland De zes regeringen hebben het dan ook nuttig geacht, gezien de onvoorziene vertraging in de sluiting van een defi nitief vredesverdrag met Duitsland, een voorlopig onderzoek in te stellen naar het grensvraagstuk en die kleinere cor recties ten uitvoer te leggen, welke ge wettigd worden door behoeften van ad ministratieve aard en eisen van ver keer langs de Westgrens, van Duitsland. Het vraagstuk der grenzen van Duits land zal nader worden opgevat en in zijn geheel definitief worden geregeld bij het vresdesverdrag. De zes regeringen hebben, na gron dige studie, de voorstellen tot voorlo pige grenscorrecties, welke haar door een te Parijs bijeengekomen studie comité zijn gedaan, goedgekeurd. De zes regeringen hebben eveneens de grenzen van het Saargebied aan een onderzoek onderworpen en zijn, onder voorbehoud van bekrachtiging of wijziging bij het definitieve vre desverdrag, overeengekomen de be staande grenzen te handhaven met kleine wijzigingen. De gebieden welke betrokken zijn bij deze correcties zullen worden geplaatst onder de territoriale bevoegdheid van de buurstaten van Duitsland. Deze wijzigingen zullen bekrachtigd kunnen worden bij de definitieve rege ling met betrekking tot Duitsland. Door de aanbevelingen van de Lon dense conferentie zijn de werkzaamhe den van het studie-comité zeer beperkt van omvang gebleven. Slechts die voor stellen mochten aan een onderzoek wor den onderworpen waarvan vaststaat, dat zij geen schade van enige omvang zul len toebrengen aan de Duitse economie en welke slechts van ondergeschikt be lang zijn en als gewenst beschouwd kun nen worden met het oog op het wegne men van plaatselijke misstanden en het verbeteren van de verbindingsmogelijk heden. Dit zeer beperkte kader, waar binnen het studie-comité zich mocht begeven, liet niet toe territoriale eisen van grotere omvang der Westelijke na buren van Duitsland in beschouwing te nemen. Binnen de aldus vastgestelde gren zen zullen 32 geringe correcties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip, en wel langs de grens tussen Duitsland enerzijds, en Nederland, België, Luxemburg, het Saargebied en Frankrijk ander zijds. Zij beslaan een totale opper vlakte van omstreeks 135 km2 en betreffen een bevolking van ongeveer 13.500 inwoners. inlichtingen kunnen verstrekken of verklaringen geven, die zij nodig heb ben voor de vervulling van hun taak. Alle maatregelen zullen worden ge nomen ten einde de belangen van de bewoners te waarborgen, zowel met be trekking tot hun persoonlijke rechts positie als wat betreft hun roerende en onroerende goederen. Niemand zal ge dwongen worden de nationaliteit aan te nemen van het land, waarbij het door hem bewoonde gebied wordt gevoegd. Degenen, die deze nationaliteit niet wensen aan te nemen, zullen met be trekking tot hun persoon en hun goede ren beschermd worden door de wetten van het betrokken land. Jegens hen zal geen enkele discriminatoire maatregel worden toegepast. Het zal hun vrijstaan zich in Duitsland te vestigen, in welk geval zij bevoegd zullen zijn de hun toebehorende roerende goederen mede te nemen, terwijl zij hun onroerende goederen naar verkiezing in eigendom kunnen behouden of verkopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken in overeenstemming met de speciale voorschriften, die zullen worden uitgevaardigd. Zij zullen aan de andere kant, indien zjj dit wensen, in het betrokken gebied kunnen blijven wonen. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden, later weinig of geen.bewolking. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht kans op lichte nachtvorst, morgen overdag tempera tuur ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. Zon 6.23—19.08. Maan 6.34—19.06 De regering van Noord-Rijn-Westfalen heeft in een commentaar op de grenscorrec ties de geallieerden beschuldigd van ver onachtzaming van het volkenrecht en het Atlantisch Handvest. Zij kon de verande ringen niet beschouwen als een definitieve beslissing. Geen geweld, aldus het communiqué, kan de verbondenheid tussen de grensbewoners en het Duitse volk verbreken. Ook de regering van Neder-Saksen heeft een soortgelijke verklaring uitgegeven, al strekken de correcties voor zover bekend zich niet uit tot de grenzen van dit land. Dr. Ferdinand Friedensburg, de plaats vervangend burgemeester van West-Ber- lijn, heeft verklaard, dat hii zeer teleur gesteld was over het geallieerde com muniqué. Hoewel de wijzigingen geen grote verliezen betekenden, moesten zij worden beschouwd als een „dwangmaat regel". Het viel te vrezen, dat „de agres sors in het Oosten de grenswijzigingen zouden kunnen beschouwen als een mach tiging voor hun eigen gewelddaden", al dus Dr. Friedensburg. In de Duitse bladen werd Zondag hef tig geprotesteerd tegen het besluit der Westelijke geallieerden. Vooral in de so ciaal-democratische kranten en in de chris- telijk-democratische „Der Tag", het blad van Jacob Kaiser, worden scherpe bewoordin gen gebezigd. Dr. Adenauer de voorzitter van de par- lementsraad te Bonn, verklaart, dat „het „Diktat" waardoor een tamelijk groot aan tal Duitsers en tamelijk grote gebieden voor Duitsland verloren gaan, in strijd is met de rechten der volken en enke lingen". Peter Altmaier, president van de Paltz, heeft verklaard dat Duitsland accoord gaat met wijzigingen van zijn grens met Frankrijk, doch niet met de veranderin gen van zijn grenzen met België, Ne derland en Luxemburg. Hij zeide voorts dat een onder zijn lei ding staande delegatie, op uitnodiging van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, Parijs heeft bezocht, ten einde het Duitse standpunt uiteen te zet ten. Als gevolg van dit onderhoud hadden „bevredigende" veranderingen plaats ge vonden. Omtrent de wijzigingen van de Duits- Luxemburgse grens verklaarde Altmaier dat deze een „unilaterale schending beteken den van een historische grens, die reeds sinds 1815 bestond. Hierdoor zou „een doorn in Duitslands zijde ontstaan." Tot nu toe zijn er weinig reacties van Russische zijde geweest op de grenscor recties. Een Tass-bericht uit Berlijn stelt de cor recties gelijk met „inbeslagneming van Duits gebied". „In het bijzonder", aldus Tass, „heeft de Van bevoegde zijde te Den Haag wordt naar aanleiding van het communiqué over de grenscorrecties het volgende medegedeeld: De getroffen regelingen moeten wor den bezien in het licht van de politieke ontwikkeling sinds 1944, toen voor het eerst sprake was van schadevergoeding in de vorm van gebiedsafstand door Duitsland. De opvordering van deze schadever goeding scheen toentertij d in verband met de algemeen heersende opvattin gen omtrent de noodzaak van een toe- &et tramverkeer in Berlijn is heel inge wikkeld, geworden nu de Oostelijke mark bi West-Berlijn niet meer gebruikt mag Worden. De zones hebben nu niet alleen *}un eigen geld, maar ook hun eigen tramconducteurs. Potsdamerplatz is een de centra, waar de Westelijke con ducteurs de wagens verlaten om plaats maken voor hun Oostelijke collega's en omgekeerd. komstige onschadelijkmaking van Duits land op korte termijn na de onvoor waardelijke capitulatie van het Derde Rijk voor verwezenlijking vatbaar. De oorspronkelijke opvatting, dat de onschadelijkmaking het best verzekerd zou worden door ver-gaande desindus trialisering en agrarisering van Duits land, maakte echter na de oorlog ge leidelijk plaats voor het inzicht, dat voor de economische en politieke toe komst van Europa de inschakeling van een economisch gezond Duitsland onont beerlijk is. Meningsverschillen tussen de onder tekenaars van Potsdam droegen het hunne bij tot de zienswijze, beslissin gen omtrent de toekomst van Duits land op te schorten, totdat de ervaring een helderder beeld zou hebben ver schaft. Dit bracht mede, dat ook inzake de inwilliging der door de Westelijke buurstaten van Duitsland ingediende territoriale aanspraken uitstel nodig werd geoordeeld. Niet nodig was dit uitstel, voor zover het zuiver tech nische grenscorrecties betrof, die van geen invloed op de economische wederopbouw van Duitsland werden geacht en dus uitgevoerd konden worden zonder vooruit te lopen op de resultaten van ervaring en studie, welke als basismateriaal moeten dienen voor een organische ontwik keling van het Europees herstel. Nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Nederland toe gestane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zij zullen worden uitgevoerd, zullen te zijner tijd verstrekt worden. Voorshands kan slechts gezegd worden, dat deze zuiver technische correcties uitsluitend een aantal moeilijkheden van waterstaatkundige, verkeers- en douane- technische aard zullen opheffen. Als zo danig dienen zij niet slechts Neder landse, doch ook zij het in beschei den mate Europese belangen Teneinde elke twijfel aan het zuiver technisch karakter der grepscorrecties buiten te sluiten en te verhinderen, dat zij als steen des aanstoots misbruikt kunnen worden, hebben de zes regerin gen beginselen vastgelegd, welke de rechtspositie der betrokken Duitse be volking in alle opzichten waarborgen. openlijke erkenning door de Westelijke mo gendheden van de Franse annexatie van het Saargebied, waarvan het bestuur reeds aanspraken op Duitsland doet gelden, de aandacht getrokken". De onder Sovjet-controle staande Duitse pers bestempelt de geallieerde beslissing als een „schending van het internationaal recht". „Neues Deutsehland", het orgaan van de socialistische eenheidspartij, spreekt van een brute schennis, terwijl de „National Zeitung", de krant van de nationale de mocratische partij der „kleine Nazi's" als kop gebruikt: „Dieven in het Westen". Dr. Adenauer, voorzitter van de West- Duitse parlemenstraad. heeft medege deeld, dat zijn 23 Maart te Bern uitge sproken rede „geheel verdraaid" is weer gegeven. Het Zwitserse tele graaf agentschap meldt, dat zijn verslag van de rede, die te Bern door dr. Adenauer is uitgespro ken, de trouwe weergave is van het stenografisch verslag van zijn vertegen woordiger. Het verslag, zo zegt het bu reau, stemt overeen met die van de an dere toehoorders, o.m. waar het de ver klaring betreft als zou niet het Duitse volk, doch de Duitse weermacht in 1945 gecapituleerd hebben. (Van onze Haagse redactie) Het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft hedenmorgen overeenkomstig de eis E. H Ridder van Rappard. de voormalige leider van de N.S.N.A.P., die volkomen aansluiting van ons land bij Duitsland bepleit had, veroordeeld tot de dood straf. In zijn sententie bevestigde het Hof de uitspraak van de procureur-fiscaal, dat Ridder van Rappard gevaarlijker was dan Mussert. In oorlogstijd heeft hij zo geageerd tegen Volk en Staat, dat het logisch is dat hij uit de samenleving wordt verwijderd. Zelfs tijdens de zitting gaf hij blijk van een pro-Duitse hou ding, zodat hij blijkbaar niets geleerd heeft, aldus de sententie. Blijkens het officiële besluit zullen de gedelegeerden van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, op 1 April in dienst treden. In de memorie van toelichting op deze aangelegenheid wordt eraan herinnerd, dat de taak van de commissaris van de kroon ten aanzien van de deelstaat is raad en steun te verlenen bij de staats rechtelijke opbouw en de organisatie van zijn diensten en te waken voor een rechtvaardige behandeling der onder scheidene bevolkingsgroepen. Boven dien kunnen hem nog andere werk zaamheden worden opgedragen. Doordat de „Kota Inten" is ingelopen op de vaartijd, komt het schip 7 April in plaats van 9 April in Port Said aan. Brieven voor opvarenden moeten in ver band hiermede uiterlijk 31 Maart wor den gepost inplaats van 3 April. Het hospitaal-troepentransportschip „Groote Beer", met aan boord onge veer zeshonderd afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië, is Zaterdag nacht in IJmuiden binnengekomen. Zon dagmorgen omstreeks negen uur meer de het schip aan de Javakade te Am sterdam, waarna direct met de debar- katie werd begonnen. De Unci heeft Zaterdag telegrafisch een rapport inzake de toestand te Djocja aan de Veiligheidsraad gezonden. Hierin wordt gezegd, dat de schade aan de stad Djocja niet zo ernstig is, dat ze op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering zou verhinderen. Het rapport zegt, dat het echter nodig zal zijn, dat de Nederlandse autori teiten faciliteiten scheppen voor het doeltreffend functionneren van de repu blikeinse regering. Deze maatregel zou genomen moeten worden wegens het gebrek aan materia len en uitrusting, waarvan een deel is weggevoerd of vernield sedert 18 De cember 1948. De bevindingen omtrent de toestand in Djocja zijn neergelegd op basis van de inlichtingen van de militaire waar nemers en de plaatsvervangende leden, die op 21 Maart Djocja bezocht hebben, zo wordt gezegd. Dit rapport heeft aanleiding gegeven tot commentaar van gezaghebbende Nederlandse zijde te Batavia, aangezien het gebrek aan materialen en uitrusting reeds vóór 18 December 1948 een doel treffend functionneren van de republi keinse regering had bemoeilijkt. Afge zien hiervan, was een groot gedeelte van de uitrusting en materialen, welke vóór die datum in Djocja werden ge bruikt, afkomstig van openbare diensten te Batavia en Bandung, en enkele jaren geleden naar Djocja gevoerd. Uiteraard aldus deze gezaghebbende Nederland se kringen te Batavia worden deze materialen thans weer gebruikt ten be hoeve van deze diensten. Zondagochtend heeft een bespreking plaats gehad tussen de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en de in de B.F.O. vertegenwoordigde deelgebieden over het door Den Haag gevraagde ad vies inzake de resolutie van de Veilig heidsraad. Tijdens deze bespreking heeft de voorzitter der B.F.O. Sultan Hamid, de wens uitgesproken, dat de B.F O., naast Nederland en de republiek, door de Veiligheidsraad mede als partij in de oplossing van het Indonesische vraagstuk zal worden erkend en in de onderhande lingen daartoe als zodanig zal worden betrokken. Naar Sultan Hamid aan Aneta mede deelde, zullen voortaan de besprekingen der B.F.O. in het openbaar worden ge houden. De eerstvolgende bijeenkomst van dit lichaam is vastgesteld op Dins dag over een week. Inmiddels zijn de Sumatraanse verte genwoordigers, die in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag te Bata via waren gearriveerd, weer naar Medan vertrokken tot bijwoning van de confe rentie voor de Sumatraonse gebieden. Intussen acht men het in Neder landse politieke kringen te Batavia niet waarschijnlijk, dat de voorberei dende conferentie op de door de Com missie voorgestelde datum van 30 Maart zal kunnen beginnen. Men wijst er op, dat dr. Van Royen thans nog te New York vertoeft en nu zeker hiet vóór 30 Maart te Batavia zal kunnen zijn, terwijl mag worden aangenomen, dat hij nog enkele dagen in Den Haag zal verblijven alvorens naar Batavia te vertrekken. Een golf van terreur slaat door de Oosthoek (Oost-Java), als gevolg waar van ernstige schade aan tabaksonderne mingen in dit gebied werd aangericht, aldus Aneta. In de omgeving van Besu- ki zijn 180 loodsen verbrand, terwijl op drie ondernemingen een voorraad tabak van in totaal 1000 balen verloren ging. De planters in de Oosthoek lijden thans een zwaar leven, daar zij, na afloop van hun dagtaak, meestal nog moeten wacht lopen. De meeste in dit gebied opererende benden zijn van tien tot dertig man sterk. Een bende ter sterkte van 200 a 300 man heeft Vrijdag het fabrieksemplace- ment van de rubber- en thee-onderne ming „Parakan Salak" bij Bandung aangevallen. De fabriek bleef, dank zij het ingrijpen van de ondernemingswacht en der employé's, gespaard, doch ver schillende gebouwen zijn verbrand Er vielen geen verliezen aan mensenlevens te betreuren. Zondag is het eerste eonvooi, dat na de oorlog over land van Surabaja naar Batavia is gereden, te Batavia aangeko men. Het eonvooi bestond uit vijf jeeps, bemand met personeel van de K.L. en het K.N.I.L Voorts met mariniers er een Franse' militaire waarnemer. Atjeh heeft geen officieel antwoord gezonden op de invitatie van dr. Man- sur tot bijwoning van de conferentie voor de Sumatraanse gebieden, doch de Atjehse couranten schreven, dat de uit nodiging „koel" was ontvangen. Toen de afgevaardigden van dr. Man- sur op Nias aankwamen, slaagden zij er niet in het bestuur van het eiland te spreken te krijgen. Zij werden op het strand opgewacht door enige pemuda's, die een weigerend antwoord op de uit nodiging overbrachten en daaraan toe voegden, dat Nias alleen de republi keinse noodregering erkent. Een foto van de jeep van de waarnemers der UNO, die dezer dagen door terroris ten tussen Brastagi en Medan werd be schoten. De auto werd doorzeefd met kogels; twee militaire waarnemers en een Nederlandse officier werden gewond. Mgr. Duroy bezoekt momenteel de Canadese oorlogsgraven in ons land. De Aartsbisschop van Quebec op het kerkhof te Groesbeek, waar hij bloemen op de graven legde. Het is wel zeer uniek, dat een va der van 15 kinderen in het klooster treedt. Deze vader is de bijna 67- jarige Bastiaansen uit Rijsbergen die ingetreden is als broeder in het klooster van de paters Trappisten te Zundert, in hetzelfde klooster waar zijn oudste zoon reeds jarenlang pa ter is. Kortgeleden trad zijn jongste kind in het huwelijk en toen vond de va der zijn levenswerk voltooid. Hij nam het besluit zijn verdere levens jaren te slijten tussen de stille kloos termuren. De burgemeester van Rijsbergen vond er een eer in de nieuwe kloos terling zelf naar het Trappisten klooster te Zundert te rijden, waar zij met grote hartelijkheid door Va- der-Abt en pater Bastiaansen zijn ontvangen. Prinses Anna van Bonrbon-Parma, de echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië, heeft Zaterdag het leven ge schonken aan een dochter. Gisteren is in alle kerken en openbare kapellen van Nederland de volgende brief van de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland voorgelezen. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen Zaligheid in den Heer. Semmde Gelovigen, U allen is net uit de couranten wel bekend, dat het 3 April a.s. 50 jaar geleden is, dat Onze H. '/ader de Paus de Priesterwijding ontving. Dit was een zegenrijke dag voor geheel de wereld Want Wij menen wel te mogen zeggen, dat Paus Pivs XII tot de grote pausen oehoort die de Kerk Gods bestuurd hebben. Hij heefde Kerk bestuurd in een der moeilijkste tijden, die de wereldgeschiedenis gekend heefttijdens en onmidaellijk na de verschrikkelijke laatste wereldoorlog, onder de gevolgen waarvan wij nog altijd zuchten. van het wereldgebeuren, ook de ziel zorg en het zielenheil der gelovigen hebben zijn volle belangstelling. Hij is een stuwkracht der Katholieke Actie. Treffend spreekt zijn liefde en zorg voor het christelijk gezin en de chris telijke opvoeding in zijn huwelijkstoe spraken. Op meer zuiver geestelijk en wetenschappelijk gebied bewegen zich zijn grootse encyclieken over het Mystieke Lichaam van Christus en over de studie van de H. Schrift. Het is be wonderenswaardig en verbazingwek kend, welk een geweldige activiteit de H. Vader heeft ontwikkeld op bijna ieder terrein van het godsdienstig, cul tureel en maatschappelijk leven. Bem. Gel., er zou alle reden bestaan om het gouden priesterfeest op grootse wijze te vieren. Doch de H. Vader heeft verklaard., dat. hij uitdrukkelijk wenste, dat deze dag zonder uiterlijk feestbetoon her dacht wordt. Hij acht de tijden te Met welk een diepte en heldere beslist heid heeft hij in zijn eerste Encycliek en in talrijke andere redevoeringen uiteengezet, dat alleen op de onwrik bare grondslagen van het Christendom de vrede hersteld en in de. toekomst bewaard kan worden. En hoe dringend smeekt hij daarin de regeerders het Christelijke geloof niet te onderdruk ken, doch het me.t alle kracht te steu nen als het enige middel tot het heil der wereld, terwijl hij de volkeren smeekt om terug te keren tot een daad werkelijke beleving van de christelijke geest. Ook vele. niet-katholieken heb ben diepe eerbied voor zijn ascetische en vergeestelijkte verschijning en luis teren door de radio naar zijn aangrij pend en welsprekend woord. Doch nie.t alleen de grote problemen Eind 1948 kwam bij de N.V. Verenigde Ned. Vliegtuigfabrieken „Fokker" een voor ontwerp voor een verkeersvliegtuig gereed, gemaakt overeenkomstig de ideeën van de K.L.M. Bovendien voltooide Fokker een op dracht voor het in overleg met de poten tiële afnemers in grote trekken uitwerken van een aantal ontwerpen voor een twee- motorig vrachtvliegtuig, terwijl tevens een Naar aanleiding van de Peniwen-affaire heeft domine Hildering het volgende ver klaard: „Nadat de Oost-Javaanse kerk zelf zaak-Peniwen bij de militaire commandant van Malang had voorgebracht, trok het ge beurde ook de aandacht van de territoriale conmmandt van Oost-Java. In een onder houd met deze bleek, dat reeds een ernstig onderzoek werd ingesteld naar hetgeen bij Peniwen was voorgevallen. Dit onderzoek wordt nog voortgezet. De generaal zegde toe persoonlijk zijn aandacht op het geval gericht te houden en de strengste straffen te zullen toekennen aan degenen, die zich misdragen mochten hebben, omdat zulks ten enenmale in strijd zou zijn met de scherpe orders, die hij had doen uitgaan en waaraan hij ook stipt de hand hield, cmdat naar zijn zeggen de strijd slechts gaat tegen kwaadwillige elementen en niet tegen vrouwen, burgers en kinde ren. Gaarne geef ik dit aanvullend bericht, omdat iedere medaille nu eenmaal twee zijden heeft en omdat ik door langdurige contacten overtuigd ben, dat deze comman dant en meerderen met hem als oprechte christenmensen een even grote afschuw van wandaden hebben als de gesignaleerde en slechts begeren op integere wijze hun moei lijke plicht te doen," aldus dominee Hil dering. opdracht voor het uitwerken van een aan tal ontwerpstudies voor viermotorige vrachtvliegtuigen gereed kwam. Aldus het verslag van de werkzaamhe den van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwtkkeling (N.I.V.) over 1948. Het nationaal luchtvaartlaboratorium be gon in 1946 met de uitvoering van wind- tunnelmetingen aan twee modellen van een staartloos vliegtuig resp. naar ontwerp van de K.L.M. en van Fokker. De verdere ontwikkeling van het staart loze vliegtuig werd medio 1948 opgeschort, omdat het niet mogelijk werd geacht de nog nodige onderzoekings- en ontwerpwerk- zaamheden ter hand te nemen, zonder de ontwikkeling van de andere vliegtuigen ernstig in gevaar te brengen. Dit besluit brengt niet met zich mee, dat de ontwik keling van het staartloze vliegtuig in het geheel niet meer de aandacht heeft. Over 1947 en 1948 werden aan Fokker ontwikkelings- en onderzoekingsopdrach ten verstrekt ten bedrage van f 1.495.620.- en aan het Nat. Luchtvaartlaboratorium voor f 445.137.—. Palmiro Togliatti, de leider der com munisten in Italië, heeft tijdens een in terview, dat is gepubliceerd in het par tijblad „Unita", verklaard, dat het leden tal van de partij sinds 1948 met 300.000 is teruggelopen. ernstig en zorgelijk om feest te vie ren, nu in verschillende landen een afschuwelijke kerkvervolging woedt en in andere landen een grote ver slapping van het christelijk leven heerst, en het goddeloos communisme een strijd op leven en dood voert te gen het christendom en de bestaande maatschappelijke orde. De H Vader vraagt daarom op de eerste plaats op die dag gebed en boete. Daarom wekken Wi_ U op, B. G., dat gij allen, ook de kinderen, zoveel mogelijk de H. Jommunie ontvangt en deze opdraagt tot intentie van de H. Vader, en schrijven Wij voor, dat in de namiddag van 3 April a.s. gedu rende enkele uren het H. Sacrament des Altaars wordt uitgesteld en s avonds een plechtig Lof wordt op gedragen, waaronder het Te Deum zal worden gezongen. Zoals U in de dagbladen hebt kunnen lezen, staat de H. Vader toe, dat alle priesters op die dag 'en tweede H. Mis opdragen, tot vergiffenis der zonden bedreven door hen, die zich overgeven aan atheïsme en haat tegen God en op dat de wereld terugkere tot de levende God. Zoals Ons echter bekend is, zal de H. Vader wel een geschenk willen aan vaarden. Na rijp beraad hebben de Hoogwaardige Bisschoppen besloten de gelovigen te vragen de H. Vader een nieuwe radiozender aan te bieden. De H. Vader heeft vol dankbaarheid Zijn instemming betuigd met dit voornemen. De bestaande radiozender voldoet niet meer aan de moderne eisen en U ge voelt allen .'an hoe grote betekenis het is, dat de woorden van de H. Vader over de gehele wereld kunnen worden uit gezonden en allen zijn stem kunnen horen. De katholieke pers heeft de taak op zich willen nemen een levendige propaganda te voeren teneinde de finantiële middelen daarvoor bijeen te brengen, terwijl een Stichting van vooraanstaande katholieke leken is op gericht om alles te regelen. Dierbare gelovigen. W- weten, dat veel van U gevraagd wordt. Doch dit is een prachtige gelegenheid om Uw liefde jegens de H Vader te betuigen. Daarom hopen en verwachten Wij, dat U allen, arm en rijk, een bijdrage voor dit mooie doel zult storten. U begrijpt, dat veel geld nodig zal zijn. Langs meerdere wegen zal getracht worden dit bedrag bijeen te brengen. Begonnen zal worden met een kerkcollecte op Zondag 3 April a.s., welke collecte Wij heel bijzonder in Uwe milddadigheid aanbevelen. En zal dit ons herderlijk schrijven op Zondag 27 Maart a.s. in alle tot Onze Kerkprovincie behorende verken als mede iu de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, onder aUe vastgestelde H.H. Missen van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht op de tweede Zondag van de Vasten. Zondag 13 Maart 1949. t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. (Van onze luchtvaartmedewerker) In de loop van deze week is er op de. Nederlandse wereldlucht haven een waarlijk sensationele ge beurtenis te verwachten. Eén van de laatste producten van de Amerikaan se Boeing vliegtuigfabrieken, de Stra tocruiser, waarmee sinds enige tijd wereldvluchten worden gemaakt, zal een tussenlanding op Schiphol uitvoe ren. De bedoeling van deze proefvluchten is niet alleen te constateren hoe het toestel reageert op de geheel verschil lende weersgesteldheden, maar ook wii men vaststellen welke belangrijke vliegvelden al of niet bruikbaar zijn voor deze hyper-moderne vliegtuigen. Met een spanwijdte van 43 meter, een lengte van 33 meter en een hoogte van 11,5 meter is de Stratocruiser zon der overdrijving een gigantisch vlieg tuig te noemen. De romp van het gevaarte is verdeeld in twee verdiepingen, welke door een wenteltrap met elkaar zijn verbonden. Leer het donkerste in uw leven te aanvaarden als een genade. Behalve aan de bemanning, die uit 5 koppen bestaat, biedt het toestel plaats aan 81 passagiers, waarvan 67 op het boven- en 14 op het benedendek ac commodatie vinden. Het heiligdom van de vlieger is ingericht op de bovenver dieping, terwijl de lounge, kleedkamers en laadgpimte op de „parterre" zijn af geschoten. De vierbladige propellers, die een diameter hebben van meter, worden aangedreven door vier machtige 28 cy- linder-turbomotoren met elk een ver mogen van 2800 pk. Door waterinspui tingen kan dit vermogen tijdens de start nog worden opgevoerd tot niet minder dan 3500 pk. De brandstof voor deze motoren wordt aangevoerd uit 8 tanks, die in de vleugels zijn gebouwd en een gezamen lijke inhoud van 30.000 liter hebben. Dit vliegtuig, dat zonder tussenlan ding een afstand van 6000 km. kan af leggen, heeft een kruissnelheid van 550 km. per uur, terwijl het max. laadver mogen 25 ton bedraagt. De Stratocruiser is, zoals bij derge lijke luchtreuzen het geval is, uitgerust met een hydraulische installatie, welke de kracht, die door de piloot op de stuurorganen wordt uitgeoefend, ver- veelvuldigd op de roeren overbrengt. Indien dit vliegtuig niet met zo'n in stallatie zou zijn uitgerust, zou het niet te besturen zijn. omdat de druk op de roeren te groot is om deze zonder meer in beweging te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1