t; TUNNELBOUW TE VELSEN VAN LANDELIJK BELANG Adres van het gemeentebestuur Waarom Vishinsky in Karlsbad ging kuren, nadat Slansky levensgevaarlijk gewond werd Twee en vijftigste Jaarbeurs vandaag feestelijk geopend NEDERLAND neemt deel aan voorbespekingen te BATAVIA Nederland op Nationale Herdenking weer naar Waalsdorper vlakte WEST-DUITSE INDUSTRIE WORDT GESPAARD VOOR VERDERE DEMONTAGE Jaarvergadering R.K. Middenstand Tito verwacht geen aanval der Cominform-landen Tot hoofd en hart Zal begindatum verschoven worden tot aankomst dr. Van Royen Drie betogingen tegen grenscorrecties .Het weer. Frankrijk en Engeland zwichten voor Amerika Bulgarije zal wel trachten guerilla-strijd te ontketenen Sadeten-Daitsers keren niet terug maar Duitsers komen de Tsjechen scholen J Vrije import van textiel voorlopig uitgesteld DINSDAG 29 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 24422 De wnd. voorzitter van de Nederlandse delegatie in In donesië voor de onderhan delingen met de republiek heeft heden in een schrijven aan de voorzitter van de UNCI medegedeeld, dat de Nederlandse regering bereid is aan de besprekingen deel ie nemen, waartoe de UNCI zowel Nederland als de repu bliek heeft uitgenodigd. Faciliteiten verzocht voor republikeinen MALIK LEVERT COMMENTAAR OP TELEGRAM DER UNCI De schade in Djocja Ondertekening van Noord-Atlantisch Pact Minister Stikker en mr. Van Kleffens namens Nederland Toeslag bouwsystemen ,£tille tocht naar plaats waar talloze Nederlanders werden neergeschoten Duitsland mag ook koopvaardijvloot met schepen van 9000 ton gaan bouwen BESTUUR HERKOZEN VAN AFD. HAARLEM NOEL BAKER REISDE DOOR JOEGOSLAVIË BETOGING IN POLEN TEGEN DE KATHOLIEKE PRIESTERS KATHOLIEKE PARTIJEN DER BENELUX BIJEEN Gen.-majoor Opsomer Commandant strijdkrachten te velde HET BLOEMENCORSO IN DE BOLLENSTREEK PRINSES BEATRIX ONTHULT HAAR WAPEN Katoenen garens zullen wel spoedig worden vrijgegeven BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redv-'ie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijkt Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De vertaling van de brief, die in het Engels is gesteld, luidt: „Ik heb de eer u mede te delen, dat de Nederlandse regering kennis heeft genomen van de inhoud van het tele gram van de voorzitter van de Veilig heidsraad aan de voorzitter van de Commissie van de V. N. voor Indonesië, gedateerd 23 Maart 1949, en van uw aan mij gericht schrijven, gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van hei feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is, dat de voorgestelde besprekingen dienen te worden gehouden zonder dat daarbij wordt vooruitgelopen op de rechten, eisen en op de posities van de partijen, en dus ook niet op de Nederlandse ver antwoordelijkheid voor vrijheid en or de in Indonesië welke verantwoor delijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aangenomen houding t.o.v. de resolutie van de Vei ligheidsraad, d.d. 28 Januari 1949, is bereid aan de voorgestelde bespre kingen deel te nemen. Indien deze besprekingen zullen plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr. J. H. van Royen als leider van de Nederland se delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr. Van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt en stelt daarom voor, dat de eerste bijeenkomst zal worden uitgesteld tot het tijdstip, waarop dr. Van Royen te Batavia zal zijn aangeko men. Dr. Van Royen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de datum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik u daarvan uiteraard in kennis stellen." Namens de republikeinse delegatie heeft de Unci aan de Nederlandse dele gatie verzocht de nodige faciliteiten te verschaffen, opdat een viertal republi keinen it Djocja een bezoek kunnen brengen aan Bankaom aldaar met de republikeinse autoriteiten overleg te plegen. Maar Ancta wit betrouwbare bron ver neemt, zullen de vier republikeinse autoriteiten uit Djocja Woensdag ver trekken. Het zijn de ministers Djuanda en Laoh en de leden van het K.N.I.P. (het republikeinse parlement) Halim en Kusnan. „De Nieuwsgier" meldde, hedenoch- tend, dat „de voorgestelde conferentie te Batavia slechts zal behandelen de- uitvoering der paragrafen 1 en 2 van de aanvankelijke resolutie van de Vei ligheidsraad, namelijk de punten, die betrekking hebben op het staken der vijandelijkheden en de terugkeer van de republikeinse regering naar Djocja. Eerst wanneer over deze punten over eenstemming is verkregen, volgt de eigenlijke conferentie, die zich zal be zig houden met het tijdstip waarop en de voorwaarden waaronder de partijen aan de Ronde Tafelconferentie zullen deelnemen". Bij de aanvang van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad van Maandag avond drong de Sovjet-Unie aan op een onmiddellijk onderzoek van de toestan den in Djocja. De Sovjet-afgevaardigde Malik leverde commentaar op een tele gram van de Commissie der V. N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige schade was aan de stad Djocja, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was ver wijderd of vernietigd. Volgens Malik bevatte deze inlichting duidelijk een tegenstrijdigheid. Hij verzocht de Vei ligheidsraad te vragen, wie verant woordelijk was voor het vernietigen of verwijderen van zekere belangrijke uitrusting in de voormalige republi keinse hoofdstad. Tevens vroeg hij de Raad de Com missie te instrueren verder een onder zoek te dezer zake in te stellen. De voorzitter van de Raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor dë bijeenkomst van Maan dag en er derhalve geen actie onder nomen kon worden. De Raad ging ver volgens over tot de behandeling van de kwestie Triest. De landdag van Noordrjjn-Westfalen lal 11 April een speciaal debat aan de grenscorrecties wijden. Bovendien zal de landsregering drie grote betogingen in de grensstreek organiseren om tegen de correcties te protesteren, n.l. te Aken, Kleef en Borken. Besloten is voorts aan de Duitse beambten opdracht te geven aan de uitvoering der beslis singen mede te werken. De communistische fractieleider heeft bij de gisteren gehouden besprekingen met minister-presidente Arnold voorge steld naar aanleiding van de grens correcties de arbeid van de parlemen taire raad te Bonn stop te zetten. Van Duitse zijde schijnt men enige hoop te putten uit het feit, dat de huidige cor recties nog geen onderwerp van debat hebben uitgemaakt in de parlementen in Brussel en Den Haag. In de gisteren ge houden zitting van de grenscommissie van de drie West-Duitse landen werden de leden opgeroepen zich zoveel moge lijk in verbinding te stellen met hen be kende parlementsleden in België en Ne derland, teneinde voor een bespreking der kwestie in de parlementen dezer landen het Duitse standpunt zo duidelijk mogelijk te doen uitkomen. In een commentaar, dat in kringen van de Unci hierop werd gegeven, wordt gezegd, dat alle berichten over de door de conferentie te Batavia te behande len onderwerpen „in hoge mate spe culatief" zijn, waaraan werd toege voegd, dat nog geen definitieve be slissing is genomen over de te. behan delen onderwerpen. De speciale correspondent van Aneta meldt, dat dr. Mansur hedenochtend de conferentie voor Sumatra heeft geopend. Er waren tachtig afgevaar digden uit alle delen van Sumatra, uitgezonderd uit het republikeinse Atjeh en het eiland las. Zondagmiddag is een trein tussen Pabaruan en Tjikampek, in West-Java, nabij Tandjung Rasa, door een bende van enige honderden mannen aange houden. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende terug rijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Pa baruan. Dit detachement ondernam een tegenaanval, waarbij tenminste vijftien leden der bende, waaronder een Japanner, werden gedood. Zowel minister Stikker als mr. Van Kleffens zullen het Noord-Atlantisch Pact voor Nederland ondertekenen, zo verneemt Aneta uit Washington. De on dertekening zal plaats vinden op Maan dag 4 April tijdens een plechtigheid, die om drie uur 's middags begint en bijge woond wordt door president Truman. Minister Stikker wordt Donderdag te Washington verwacht na Dinsdag en Woensdag in New York te hebben door gebracht. Zaterdag zal hij op de verga dering van ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden van het At lantisch Pact op het State Department bijwonen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten, dat een toeslag op de bouwprijs niet zal worden verleend ten behoeve van bouwsyste men, die na 1 April 1949 door de Stich ting Ratiobouw voor uitvoering wor den goedgekeurd. De toepassing van deze systemen is na goedkeuring welis waar toegestaan, maar de overeenkom stig deze systemen te bouwen wonin gen dienen te worden gebouwd voor de prijs, die ook voor de traditionele wo ningen geldt. Hoewel de Britse minister van Finan ciën zijn onafscheidelijke glimlach niet heeft prijsgegeven, is het toch met een lang gezicht, dat hij in de toekomst kijkt. Geen wonder, de minister werkt aan zijn begroting en had slechts even tijd om een tentoonstelling in Londen te bezoeken, waar de lachspiegels niet ontbraken. Vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan een Ameri kaans plan om een 150-tal West-Duitse industrieën te sparen voor demontage als herstelbetaling. Diplomaten te Londen zeiden verder, dat de Westelijke mogendheden het eens zijn om West-Duitsland toe te staan een koopvaardijvloot op te bouwen. De schepen zullen echter niet groter dan 9.000 ton mogen zijn. Aanvankelijk heb ben de Britten vastgehouden aan een vier-mogendheden-overeenkomst van 1946 om de tonnenmaat van Duitse schepen te beperken tot 1500 ton, ter wijl de Amerikanen 12.000 ton als maxi mum voorstelden. De besluiten werden genomen op (Van onze Haagse redactie) Drie jaar achtereen nn zijn in de avond van die vierde Mei, op de na tionale herdenkingsdag, tienduizen den alom in den lande hun stille tocht gegaan. Ook dit jaar weer zul len aan de vooravond van de natio nale feestdag onze dierbare doden die gevallen zijn in de strijd tegen de onmenselijke bezetter herdacht worden. Om half acht gaan de stille tochten naar de plaats, waar mili tairen of verzetsstrijders de dood von den of zijn begraven en om acht uur zal twee minuten stilte in acht wor den genomen. In de middag is er in de Ridderzaal een plechtige bijeenkomst, waarop de leden van de regering, diplomaten, ille gale strijders, nabestaanden van verzets strijders en militairen en vertegenwoor digers van het kerkelijk, politiek en maatschappelijk leven tegenwoordig zul len zijn. De minister-president zal spreken en na hem vertolkt een buitenlands diplo maat aller gevoelens. Sam Swaap met zijn Nederlands Ka- mer-symphonie-orkest, Annie Woud, Charlotte Kohier en Julius Katchen zul len het hunne bijdragen ter verkrijging van een passende ingetogen sfeer. Waarschijnlijk is de Waalsdorpervlakte de meest geëigende plaats voor de her denking der gevallenen. Tallozen zijn hier aan de schrikbarende terreur ten offer gevallen; velen zijn vastgebonden aan de houten kruisen, die hier nog staan als een duidelijke aanklacht. Deze krui sen kunnen echter de tand des tijds niet doorstaan en daarom is men op het idee gekomen ze te verbronzen. Men is van plan geheel in de stijl van de omge ving, waar slechts soberheid past tege lijk een eenvoudige gedenkplaat aan te brengen. Met een en ander is vanzelfsprekend een flink bedrag gemoeid en zonder dat de Commissie Nationale Herdenking ai te zeer op de grote trom wil slaan, heeft zij ons toch verzocht haar gironummer te vermelden. Het luidt no. 1713, Den Haag. Gehoopt wordt, dat vóór 15 April de gelden bijeen zijn. In de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de be groting van het Staatsbedrijf der P.T.T. deelt de minister o.m. mede dat er naar gestreefd wordt, de tijdstippen van aanvang der eerste bestelling met name ook te 's-Gravenhage zo vroeg mogelijk te stel len. Hierbij moet evenwel rekening worden gehouden met de tijdstippen van aankomst der naclttposttreinen. Zonder het beginsel van de vrije Zater dagmiddag aan te tasten, kan in de grote steden geen gelegenheid worden gegeven 's Zaterdags na 13 uur de post ten post kantore af te halen, zulks in verband met de omstandigheid, dat daarvoor een alge hele sortering van de ontvangen correspon dentie nodig is. een conferentie over Duitsland te Londen van vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en de V.S. De resp. regeringen zullen hieraan nog hun goedkeuring moeten hechten. Deze concessie van Franse en Britse zijde betekent een bekrachtiging van dé aanbevelingen van de Amerikaanse commissie-Humphrey. Deze commissie van industriëlen kreeg van Paul Hoff man, de directeur van de E.C.A., het verzoek om vast te stellen, hoe de West- Duitse industrie zou kunnen bijdragen tot het welslagen van het Europese her stelplan. Er moet nog een schikking gevonden worden voor samenstelling van een hoog gerechtshof, dat mogelijke geschillen tussen de bezettende mogendheden en een toekomstige Duitse regering moet behandelen. De Amerikanen en Britten willen, dat een Duitser in dit hof zit ting zal nemen, waartegen de Fransen zich krachtig verzetten. Verder bestaat er verschil van mening over de toekomstige positie van de Duitse Rijnhaven Kehl, tegenover Straatsburg, die Frankrijk met steun van Groot-Brittannië onder een speci aal bestuur wil stellen. De V.S. ver zetten zich hiertegen. De moeilijkheden tussen Frankrijk aan de ene kant en de V.S. en Groot-Brit tannië aan de andere kant, hoe het be stuur over de drie Westelijke Zones zal werken, zijn nog niet opgelost. Mocht hierover geen overeenstemming bereikt worden, dan zal de kwestie waarschijn lijk verwezen worden naar de a.s. be spreking in Washington tussen de Ame rikaanse, Britse en Franse minister van Buitenlandse Zaken. Verwachting tot Woensdagavond: Koude nacht met plaatselijk och tendmist. Morgen overdag droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke of matige wind uit uiteenlopende rich tingen met hier en daar in de kust streken tijdelijk een koele zeewind. Zon: 6.21—19.09; Maan: 6.43—20.16. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan de Raad van Ministers, aan de Eerste Kamer der Staten Generaal, aan de Tweede Kamer der Staten Generaal en aan Ged. Staten der Prov. Noord-Holland in verband met de tunnelbouw het volgende schrijven gezonden: „Wij hebben de eer U mede te delen, dat de grote belangen, welke zijn be trokken bij een snelle totstandkoming van een tunnel onder het Noord-zee kanaal te Velsen, in de vergadering van de Raad dezer gemeente, gehouden op 23 Februari 1949, een punt van bespre king hebben uitgemaakt. De Raad was van oordeel, dat hoewel deze tunnel bouw in de eerste plaats de verbetering van het intercommunaal verkeer ten goede zou komen, het plaatselijk be lang van de gemeente Velsen daarbij dermate is betrokken, dat een bespoedi ging daarvan van het grootste belang is. Dit belang bestaat voor de gemeente Velsen voornamelijk in de permanente heraansluiting tussen de delen der ge meente, welke destijds door het graven van het Noord-zeekanaal van elkander zijn gescheiden, alsmede in de betere verbinding van de ten Noorden van dit kanaal binnen de gemeente gevestigde grote industrieën als de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken en de Papierfabrieken van Van Gelder Zonen N.V. met de Zuidelijk van het kanaal gelegen landsgebieden. Wij Gisteravond kwam de afd. Haarlem van de R. K. Middenstandsvereniging onder leiding van haar voorzitter, de heer S. J. Warmer, in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord liet de voorzitter het licht schijnen op de al gemene economische aspecten van de gehele middenstand en d reactie daarop van de middenstanders zelf. Over dit laatste is hij niet gerust. ,,Wij weten allen dat we zuinig moeten zijn en dit voelen wij dagelijks aan den lijve, doch vele middenstanders bezuinigen op ver keerde wijze. Op de eerste plaats wil len zij bezuinigen op uitgaven die eigenlijk een zeer voornaam deel van hun bestaan uitmaken. Wij merken dit maar al te vaak. Onze afdeling gaat een droevend hoe gering het aantal deelne- verkoopcursus organiseren en het is be- mers is dat zich hiervoor opgaf. Dit is een foutieve bezuiniging, want reeds thans wordt de strijd weer voortgezet tussen grootbedrijf en middenstand en l deze strijd kunnen wij alleen winnen Noel Baker, parlementslid voor de Britse Labourpartij, heeft, nadat hjj van een reis door Joegoslavië in Londen was teruggekeerd, in een interview met Reu ter verklaard, dat de campagne van de Cominform de Joegoslavische bevolking niet uit haar evenwicht heeft kunnen brengen. Hij achtte het niet mogelijk dat bjj de Cominform aangesloten buur landen het land binnen zouden vallen, zoals sommige geruchten wilden. De Sovjet-Unie en de Cominform zou den iedere andere methode aanwenden vóór tot openlijke invasie over te gaan, aldus Baker. (Van onze correspondent) Waarom de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie, Vishinsky, midden in de winter „om gezondheidsredenen" naar Karlsbad ging, werd nog steeds niet opgehelderd. Nu is ons echter een en ander mee gedeeld waardoor enig licht komt in deze niet onbelangrijke duistere zaak. Enige tijd geleden werd een aanslag gepleegd op de secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Rudolf Slansky. Hoe belangrijk deze functie is wordt geïllustreerd door het feit dat Stalin in Rusland, Mathias Rakosi in Hongarije en Dimitrov in Bulgarije secretaris-generaal zijn. De secretaris-generaal staat in rang boven de minister-president, ja zelfs boven het staatshoofd. Daarom is het heel aannemelijk dat Vishinsky door het Kreml naar Tsjechosiowakije werd gestuurd om de achtergrond van deze aanslag te onderzoeken. Over de aanslag werd slechts een korte verklaring afgelegd. Rudolf Slansky ligt, niet levensgevaarlijk ge wond, in een klein sanatorium in Praag. De overval werd gepleegd door een Tsjechisch officier, wiens naam echter streng geheim wordt gehouden en tegen wie geen rechtsvervolging is ingesteld. De daad was het antwoord van Tsje chische militaire autoriteiten op de communistische zuiveringsactie van de almachtige president van de parlemen taire defensiecommissie. In deze func tie heeft Slansky zich namelijk zelfs de vijandschap van de linksgerichte en Russische officieren op de hals gehaald. Reeds voor de staatsgreep van Februari 1948 trachtte hij het leger van alle Tsjechische elementen te zuiveren en het Tsjechische leger bolsjewistisch te maken. Slansky is zelf geen Tsjech. Zijn werkelijke naam luidt Rudolf Salzmann. Hij komt wel uit Sudeten- land maar is geen echte Sudeten-Duitser. Onlangs moest president Gottwald zijn veto uitspreken tegen een plan van Slansky en minister-president Zapo- tocky, die uitgewezen Sudeten-Duitsers weer in de Tsjechische industrie had den willen inschakelen. (Ook Zapo- tocky zou geen echte Tsjech zijn, maar een ex-Oostenrijker, die vroeger Kin- terbacher heette). Door deze aanslag op Slansky wordt ook de arrestatie van generaal Kutlwasrs verklaarbaar, wiens gevangenneming grote verontwaardi ging heeft opgewekt. Het aftreden van géneraal Dastich, de voormalige chef van de Tsjechoslo waakse militaire missie in Berlijn, die zich verzette tegen de onrechtvaardige behandeling van generaal Kutlwasrs, staat indirect dus ook in verband met de gepleegde aanslag. Tussen Vishlnsky's verblijf „om ge zondheidsredenen" in Karlsbad en de aanslag op Slansky-Salzmann bestaat dus een oorzakelijk verband. Wat Vishinsky kwam doen is nog niet be kend, maar wel staat vast dat Moskou van het plan om de Sudeten-Duitsers terug te voeren heeft afgezien. Nu zul len uit de Sovjet-zone van Duitsland in bepaalde vakken zullen moeten scho- l£Of Slansky terug zal komen als hij genezen is zal weldra bekend worden. De in Februari 1948 overrompelde Tsjechen beginnen langzamerhand tot zichzelf te komen. De interne crisis in de communistische partij tracht zich voorlopig door een actie tegen de ka tholieke geestelijkheid te verdoezelen. Het Poolse communistische blad Try- buna Ludu schreef gisteren, dat hon derdduizenden mensen in geheel Polen zullen deelnemen aan een massa-beto ging tegen de reactionnaire en volks vijandige elementen van de Rooms-Ka- tbolieke geestelijkheid. De Katholieke hiërarchie heeft afwij zend gereageerd op de eisen van de zijde der regering, dat de Kerk zal op houden met haar „optreden tegen de staat." Dit wordt door de regering be schouwd als een der voorwaarden om tot overeenstemming te komen. De aanvallen in pers en radio tegen de katholieke geestelijkheid worden steeds sterker. Zaterdag 26 Maart is te Brussel bij eengekomen de contactcommissie van de katholieke partijen der Benelux-lan- den, n.l. van de Nederlandse Katholie ke Volkspartij, de Belgische Christelij ke Volkspartij en de Christelijk-Sociale Partij van Luxemburg. De commissie heeft o.m. ideeën uit gewisseld over de huidige politieke si tuatie in de drie landen en enige pro au ^unaiaim LUclLie III UU UI1C XdlXHCJ Arbeitsbrigaden" naar Tsjechoslowa- blemen betreffende de internationale kjje worden gebracht, die de Tsjecnen politieke situatie besproken. De Joegoslavische propaganda maakt de berichten over een eventuele invasie in de laatste dagen belachelijk. Joegoslavische leiders zijn, van mening, dat er eerder een toenemende semi-mi litaire activiteit van de zijde van Bul garije tegen Joegoslavisch Macedonië, dan tegen Griekenland gevoerd wordt. Zij verwachten, dat Bulgarije zal pogen agenten in Macedonië binnen te smok kelen en zelfs mogelijk daar een gue- rillastrijd wil doen ontbranden. De Joegoslaven zijn echter van me ning, aldus Baker, dat deze pogingen zullen mislukken. Zij wezen er op, dat de Macedoniërs in Joegoslavië onder Tito autonomie hebben verkregen, terwijl zij weten, dat de Bulgaarse Macedoniërs geen enkele vorm van zelfbestuur hebben ontvangen. Bul garije heeft dus voor de Joegoslavische Macedoniërs weinig aantrekkelijks. In geen enkel deel van het land is gue- rilla-activiteit te bespeuren of een op leving van de tegen Tito gerichte Tsj etnik-activiteit. Noel Baker zeide geen redenen te zien, waarom Tito niet onbeperkte tijd aan het bewind zou kunnen blijven. In tegenstel ling tot persberichten scheen de econo mische toestand van het land zich sinds bet najaar verbeterd te hebben. De econo mische blokkade van de Cominform zou weliswaar kleine? e belemmeringen voor het vijf-jarenplan kunnen veroorzaken, doch het was niet aannemelijk, dat het in zijn geheel zou mislukken. Het was zeer wel mpgelijk, dat nauwere economische betrek kingen met het Westen zouden worden aangeknoopt en er waren reeds onderhan delingen met Engelsen en niet-officiële Amerikanen gaande. In politiek opzicht echter was het niet aannemelijk, dat Tito naar het Westen zou omzwaaien. Maarschalk Tito bleef, aldus Baker, com munist, zelfs al werd hij door de Sovjet- Unie en de Cominform geïsoleerd. De Italiaanse inlichtingendienst te Go- rizia aan de Joegoslavisch-Italiaanse grens deelde gisteren mede dat vluchte lingen bericht hebben dat Vrijdag zeven tien personen om het leven kwamen in een gevecht tussen anti-Tito-partisanen en Joegoslavische troepen, zo meldt Uni ted Press. De strijd zou geleverd zijn nabij Tolmino, waar een grote parti- sanengroep poogde haar operatie terrein te verleggen van de heuvels van Istrië naar de Italiaans-Joegoslavische grens. De schietpartij werd te Gorizia duidelijk gehoord. Dezer dagen is ingesteld de functie van aangewezen Commandant Strijdkrachten te Velde (C.S.V.). die rechtstreeks ressor teert onder de bevelen van de chef van de generale staf ei» opgenomen is in het hoofdkwartier van de generale staf. In deze functie is benoemd generaal-majoor A. T. C. Opsomer. tot voor kort bevel hebber in het Vierde Militaire Gewest. De taak van de C.S.V. omvat o.m. in vloed uitoefenen op de plannen vóór de verdediging van het grondgebied door de troepen te velde en op de tactische vorming van de daarbij betrokken commandanten, het zich op de hoogte stellen van de tac tische opvattingen en van de stafdienst der landstrijdkrachten van West-Eluropa, alsmede het deelnemen aan oefeningen in dat verband. I als wij ons op het gebied der verkoop- I kunde en hier zit direct reclame maken aan vast bekwamen. Ja, ook reclame maken in collectief verband moeten wij allen goed benutten. De kosten mogen geen bezwaar zijn, want wij halen ze er zeer zeker weer uit. Als wij nu niet op onze hoede zijn en ge zamenlijk onze schouders onder al het werk der middenstands- en haar vak organisaties zetten, worden wij met z'n allen in de hoek gedrukt en dan is het te laat." Na dit openingswoord kreeg de se cretaris gelegenheid het jaarverslag 1948 voor te dragen. Dit was beknopt en toch werd het wel en wee over het jaar 1948 duidelijk .onder de loupe ge nomen. Het kreeg de goedkeuring der vergadering. Bij afwezigheid van de penningmees ter kon geen financieel verslag gegeven worden. Het rapport ligt voor belang stellenden op het bureau ter inzage. De geestelijk adviseur kreeg hierna gelegenheid de bij hem ingekomen vra gen betreffende de sociale rechtvaardig heid te beantwoorden. Hij deed dit op uitmuntende en prettige wijze. Het wa ren alle onderwerpen, die de midden standers zelf raken en juist daarom leerzaam en interessant zijn. De heel Alders, vice-voorzitter der af deling, deed tijdens de vergaedring me dedeling van de pogingen, welke we derom in het werk gesteld worden om alsnog te komen tot de oprichting van een R. K. Ambachtsschool. Het bestuur van de afdeling, bestaan de uit de heren S. Warmer, Ottolini en Broekhof, werd bij acclamatie herko zen. De secretaris, de heer Straathof, hield automatisch zitting ,n het bestuur. Na de vergadering werden de aan wezigen vergast op een demonstratie tafeltennis door de wereldkampioen C. de Buy en de Nederlandse kampioen Zoelen. veroorloven ons daarom de vrijheid, hst volgende onder Uw aandacht te bren gen: Een uitbreiding van de bestaande en de vestiging van nieuwe bedrij ven zowel in de gemeente Velsen als in het Noorden van de provin cie Noord-Holland alsmede in de Noordelijke provincies des lands mag binnen een tijdsbestek van en kele jaren worden verwacht. Deze industrialisatie zal slechts kunnen slagen, indien het vervoerwezen een snelle en goedkope verbinding van deze bedrijven met de andere industriecentra en de havengebie den verzekert. Dit zal o.m. moeten leiden tot een sterke uitbreiding van het autoverkeer en van het vervoer per auto speciaal ook via Velsen. Bjj de huidige stand van dit verkeer en vervoer wordt reeds een aanzienlijke stagnatie, gepaard gaan de met zeer veel tijd-, geld- en energieverlies, veroorzaakt door de bestaande stoompontveren in deze gemeente. Een uitbreiding van het verkeer via deze ponten zal der halve nog meer verliezen en opont houd teweegbrengen. Een oplossing in deze zal niet zijn te verkrijgen door voortgaande uitbrei ding van het aantal en het opvoeren van de frequentie van de stoompontve ren, daar alsdan het aantal varende pon ten een belemmering betekent voor de zeescheepvaart naar en van Amsterdam. Bovendien levert de spoorbrug te Vel sen door de intensiteit van het treinver keer zeer ernstige vertraging op voor genoemde zeescheepvaart. Al deze fac toren tezamen doen reeds thans in ern stige mate afbreuk aan het nationaal belang. Dit zal in de toekomst in steeds sterkere mate het geval zijn. Deze na delen kunnen op doeltreffende wijze worden opgeheven door de bouw van een of meer tunnels voor spoor- en wegverkeer te Velsen. Naar het oor deel zowel van de Raad als van ons col lege maakt derhalve de economische opbouw van ons land een onmiddellijke voorziening door de bouw van een of meer tunnels voor spoor- en wegver keer te Velsen noodzakelijk. Wij ver trouwen dan ook, dat het vorenstaande er toe moge leiden, dat een spoedige op lossing in deze tot stand komt." Deelneming aan het bloemencorso staat nog steeds open. Aanmelding moet echter geschieden véór 9 April aan het secretariaat, Raadhuis, Hillegom. In de jury voor het bloemencorso namen reeds zitting de heren J. T. Ch. Dix, C. Thins en R. M. van 't Hart. Voor deelneming gaven zich op tal rijke firma's uit de bollenstreek en grote ondernemingen van eldeis. 23 April zal het bezoek nog belang rijk groter zijn dan het vorig jaar, zoals valt te verwachten uit de vele vragen om inlichtingen bij het comité. Er zal ook voor 'n goede parkeergelegenheid langs de gehele route moeten worden gezorgd, want dit bracht het vorig jaar menige moeilijkheid. (Van onze correspondent) De felle kleuren van de wapperende vlaggen in het zon-overstraalde Utrecht zijn de tekenen, waarmee de stad vandaag haar vreugde uit over de opening van de 52ste Jaarbeurs en over het bezoek, dat H. M. de Konin gin met de Prinsessen Beatrix en Irene hedenmorgen aan de Kon. Ne- derl. Jaarbeurs bracht. Het was voor de eerste maal, dat H. M. de Koningin, die als jonge Prin ses in 1920 de eerste steen legde voor het permanente gebouw, de Jaarbeurs bezocht in Haar hoedanigheid van Be schermvrouwe, maar wat aan dit Ko ninklijk bezoek zulk een charmante noot gaf, was de eerste officiële daad van Prinses Beatrix, die haar in de Beatrix-hal aangebracht wapen ont hulde Reeds lang tevoren hadden zich tal loze belangstellenden verzameld voor het secretariaatsgebouw, waar de Ko ninklijke gasten om 10 uur arriveer den en door de Raad van Beheer ont vangen werden. H. M. de Koningin en Prinses Beatrix waren in he.t grijs gekleed en Prinses Irene droeg een blauw manteltje. Daarna werden de hoge gasten, waarbij zich o.a. de Com missaris der Koningin, de heer Rei- nalda, en burgemeester De Ranitz had den aangesloten, rondgeleid door de voorzitter van de Raad van Beheer, de heer Fentener van Vlissingen. Over de beurs via de Philipsstand, de schoenenafdeling en de Irenehal bereik ten zij de Beatrixhal, waar de prachtige kleuren van de textielexpositie een waardige omlijsting vormden voor de korte plechtigheid, die zich hier af speelde. Nadat de heer Fentener van Vlissingen een kort woord gesproken had van wel kom en van waardering voor het vor stelijk bezoek, trad Prinses Beatrix la- en onthulde het bronzen wapen, dat chend, maar toch aarzelend naar voren was ontworpen door de Utrechtse beeld houwer Pieter d'Hont. De huzaren van Boreel, die op de Het gemoed van een kind ontvangt de indrukken als in was, doch houdt ze vast als in marmer. pas in gebruik genomen galerij van de hal waren opgesteld, speelden het Wil helmus en daarna werd aan de Prinses het bronzen wapen in het klein aange boden, in een grijsleren cassette. Het gezelschap bracht daarna een be zoek aan het Pavilion des Nations, aan- de afdelingen van West-Duitsland, Joe goslavië, Oost-Duitsland, Italië, België Tsjechosiowakije, Polen, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland, waar zij wer den ontvangen door de ambassadeurs dier landen en de handels-attaché's. Tegen half twaalf vertrok men naar de techni sche afdeling aan de Croeselaan, waar men een rondwandeling van een uur over de terreinen maakte. (Van onze Haagse redactie) Tegelijk met de talloze speculaties over het vrijgeven van textiel hoort men veronderstellingen over de vrije of nagenoeg vrije import van textiel- goederen uit onze Benelux-partnerlan- den. Men weet zelfs te vertellen, dat per 1 October de belemmerende bepa lingen inzake de import uit België en Luxemburg zouden worden opgeheven, een opmerking, die sommige fabrikan ten de schrik in het hart jaagt. Bjj informatie te bevoegder plaat se vernamen wij, dat het in het ka der van de geleidelijk aan groeiende economische unie met onze Zuider buren natuurlijk wel tot een vrije import zal komen, maar dat het noemen van een datum prematuur is. Van belang hierbij is de invoer van katoenen garens, waaraan hier te lande nog altijd een tekort bestaat, voor de fabricage van huishoudelijke goederen en werkkleding. Is eerst door een vol doende import van deze garens een rui mer productie in Nederland mogelijk, dan kan men de te verwachten goede renstroom uit België met een gerust hart tegemoet zien. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij over het jaar 1947 een dividend van 8 pet en over het jaar 1948 een interimdividend van 5 pet. uitkeren, van welk totaal 9 1/11 pet. in aandelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1