ZEVEN MELKBOEREN HADDEN EEN BUITENKANSJE Gouden jubileum HVB Thorex-centrum De Roode Schoentjes Ze vroegen er niet om Zeventien duizend gulden te veel berekend AGENDA ANTON OOMS Er bloeien reeds cro- cussen en narcissen v&UJeeKt STICHTING ONTVING KOSTBARE INSTRUMENTEN UIT AMERIKA WAT GEBEURT ER MET HET NOORDZEEKANAAL? Verbreding tussen spoorbrug en ponten REMBRANDTs Comité Schooljeugdfeest 5 Mei ontvouwt zijn plannen Kinderen vergiftigd door eten van waterplant PAGINA 2 ECONOMISCHE RECHTER Op eigen houtje bezorgd Rije.. r ij erije... VOOR DE BABY Burgerlijke Stand U vraagt, wij draaien Rijwielen ontvreemd 6-jarig jongetje aangereden i HAARLEMS ELFTAL TEGEN LANDSKAMPIOEN? „De Drie Klaveren" Diamanten professiefeest zuster Wendeline G. en W. VOLKSMUZIEKSCHOOL Ieder dubbeltje telt weer mee! Aangehouden Vijfkamp tussen Haarlemse zwemclubs R.K.S.V. Leonidas afd. handbal Nieuws van de sportclubs Sterrenparade brj H.V.G.B. BLOEMENDAAL In Indonesië overleden Zachte weer gunstig voor Bollenstreek AERDENHOUT Algemene vergadering K.A.B. HEEMSTEDE Gestolen tafelzilver opgespoord Dief van wasgoed gearresteerd ZANDVOORT Distributienieuws K.V.P. Vrijdag a.s. in 99 99 Drievoudige poging tot moord Beurs van Amsterdam De tenlastelegging tegen de zeven melkslijters, die Maandagmiddag voor de Haarlemse economische rechter terecht stonden, luidde in het kort „te weinig betaald voor consumptiemelk". Bij het aankopen van hun melk hadden de ver dachten verscheidene keren minder be taald dan de prijs, die is vastgesteld voor het leveren van consumptiemelk aan dé taillisten. Zij werden er van beschuldigd, dat zij die bepaalde keren op elke hon derd liter van het bekende witte vocht 60 cent korting hadden gekregen, terwijl zij hier in het geheel geen recht op had den. De zaak is namelijk zo. Alle terecht staande melkslijters, op één na allemaal Haarlemmers, betrokken hun melk van de leverancier J. A. S. uit Vijfhuizen. Deze S. had vorig jaar een vergunning van het bedrijfschap voor Zuivel, in Haarlem een z.g uitgiftepunt te gebrui ken. Dit uitgiftepunt (dat is een plaats, waar de klanten van de leverancier tweemaal per dag hun melk kunnen af halen), bevond zich op de hoek van de Kruistochtstraat nabij de Nagtzaambrug. Nu bestaat er een regeling, dat de melk slijters, die hun melk bij een dergelijk uitgiftepunt halen, 60 cent korting krij gen op elke honderd liter. De zeven ver dachten hadden het, hoewel ze gewoon lijk iedere morgen en iedere middag bij de brug hun bussen haalden, gewaagd enkele keren hun melk thuis te laten bezorgen en toch hun korting te behou den. De melkboeren voelden zichzelf echter niet aan een overtreding schuldig en dat was ook de oorzaak, waardoor zij Maandag voor de economische rechter moesten verschijnen. Zij waren immers bij hem in hoger beroep gekomen van een vonnis van de tuchtrechter, die hen resp. had veroordeeld tot geldboeten van f65.—, f150.—. flOO.—f150.—. f175.—, f 120.— en f 100.—. De eerste getuige, de controleur van de C.C.D., P. V., vertelde iets over de melkprijs en over het geven van ver gunningen voor het gebruiken van een uitgiftepunt. Hij bracht de rechter ter kennis, dat de melkrijder B., die de melk de bewuste keren naar de verdachten had gereden, hiervoor geen opdracht van zijn patroon had gehad. Toen de patroon van B., de zuivelfabrikant S., werd ge hoord, verklaarde ook hij, dat hij nim mer toestemming hiervoor had gegeven. Thans bestaat het uitgiftepunt aan de Kruistochtstraat niet meer, want de ver gunning was tot 1 Januari geldig. De Of ficier van Justitie opperde de mening, dat de melkleverancier bang was, dat hij zijn klanten kwijtraakte. Daarom heeft hij natuurlijk de korting gehand haafd, toen zij hun melk niet meer zelf wilden afhalen. S. sprak dit tegen en wees er op. dat hij door die korting zelf schade leed. De volgende getuige was B., de melk rijder. Rechter: „Wist u, dat de slijters die de melk bij het uitgiftepunt kwamen halen, 60 cent korting kregen?" Getuige- „Ik wist niks van korting." Rechter: „Hoeveel keer per dag reed u met melk naar Haarlem?" Antwoord: ,,'s Morgens en 's middags." Daarna zette de melkrij der uiteen waarom hij de melk 's mid dags wel eens zelf naar de winkels van de slijters bracht. „Het was van de win ter soms zo koud, als ik daar 's middags vaak van tweeën tot half zes moest wachten tot de slijters gelegenheid had den hun melk af te halen. Ik wilde graag gauw klaar zijn en daarom brachtt ik de melk zelf maar weg." Rechter- „Die beslissing nam u op eigen houtje?" Het antwoord was bevéstigend. De rechter vroeg aan de controleur hoe de zaak aan het rollen was gebracht, en deze verklaarde daarop, dat er klach ten waren binnengekomen, waarschijn lijk van concurrenten. De chauffeur bleek niets van de prijsregeling af te weten. De rechter vroeg aan de verdachten waarom ze nooit geprotesteerd hadden tegen de handelwijze van de melkrijder Het was toch tegen de wet! Ze hadden korting en kregen toch de melk thuis bezorgd! De eerste verdachte antwoord de de rechter: „De melk stond voor de deur voor ik thuis was"; de tweede: „Ik heb nooit gevraagd of hij de melk bij me wilde brengen"; de derde: „Het kon me niets schelen hoe ik 't kreeg." De meningen van de melkslijters kwamen eigenlijk hierop neer. dat ze het een soort buitenkansje vonden, dat de melk buiten hun wil werd bezorgd met kor ting. Hun bedoeling was steeds om nor maal naar het uitgiftepunt te gaan. Getuige v. D., plaatselijk hoofd van het bedrijfschap voor Zuivel, verklaarde dat de leverancier S. goed bekend staat en dat hij niet het idee had, dat deze man dingen zou doen of gedaan hebben, die niet door de beugel kunnen. In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie, dat de affaire op hem een on betrouwbare indruk maakte. Als achter grond van deze zaak zag spr. de felle concurrentie in het melkbedrijf, Er werd hier geregeld melk thuis bezorgd en ter wille van de concurrentie toch korting toegestaan, zo zeide spr. De eis was f 25. boete tegen ieder van de verdachten. De verdediger bezag de zaak voor een deel van de humoristische zijde en wees op de ongebruikelijke woorden in de in een wagentje, en dan een wagentje van VAN WEERT. Wandelwagentje, geheel opvouw baar, pracht kwaliteit ƒ62.50 Anegang 46 - Haarlem GEBOREN: M. Westhof—Geschiere z; W. S. E. DaalderDe Hollander z; W. BesselingTrommelen z; A. H. v. Hars kampBakker z; J. M. van Bilderbeek Boerrigter z; M. O. H. van Merkenstein Eikerbout z; - C. Bronkers—Tukker z; Z. M. BakemaRijpma z; E. Klomp Mulder z; B. HeemskerkCohen Rodri- gues z; B. VrenegoorRijfkogel z; C. W. van der Stelt—Klaver d; P. H. Horeman Biemans d; A. BruinsWillemse d; W. H. MaertenVan Kampen d; J. van DijkVan Dijk d; W. A. van der Velden —Van der Veldt d; J. J. van de Beek- Van Opijnen d; A. M. NourisHartoch d; A. J. Bronstring—Mul d; A. G. van BeekDeelder d. GEHUWD: J. Slagter en M. Choufour. OVERLEDEN: R. P. N. van Strien, 6 A van der MeulenDee, 63 j.; C. J. G. Huijgen, 6J j. dagvaarding „te weinig betaald". Toen deze zaak voor de tuchtrechter werd be handeld stond abusievelijk op de dag vaarding „te veel betaald De ver dediger was van mening, dat zijn cliën ten zich het thuisbezorgen van de melk hadden laten welgevallen als iets, waar naar zij zelf niet gevraagd hadden, maar dat hun toch werd aangeboden, 't Initia tief ging niet van hen uit, zo sprak de verdediger, die meende, dat hier slechts een waarschuwing op haar plaats was, en hij besloot met de woorden: „Laten we deze zaak met de wijze lach van dc humor beschouwen." De rechter veroordeelde iedere melk boer ter waarschuwing tot een geldboete van f 10. Een boete van f 18.910 had de Tucht rechter voor de Prijzen te Haarlem de schilder P. G. van L. uit Velsen opge legd. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij bij het uitvoeren van schilder- werkzaamheden en het leveren van glas in het geheel zeventien duizend gulden teveel had berekend. Van L. tekende appèl aan. Hij was niet in staat deze boete te betalen. Woensdagmiddag dien de de appèlzaak voor de Haarlemse economische rechter, die de overtreding erg vond. Verdachte ontkende zwarte prijzen voor materiaal en zwarte lonen betaald te hebben. Het O. M. was van mening, dat ver dachte willens en wetens in overtreding was geweest, hetgeen de zaak des te ernstiger maakte. Verdachte heeft heel onverschillig tegenover de voorschriften gestaan. Vast is komen te staan, dat de administratieve voorschriften niet geheel zijn nagekomen. O.m. waren geen werk- briefjes gebruikt en was geen vóórcal culatie opgemaakt'. Spr., die rekening wilde houden met de algemene preven tie, daar talrijke ambachtslieden zich aan het overtreden van de voorschrif ten schuldig maken, eiste een boete con form die van de Tucntrechter plus het vermelden van het vonnis in een plaat selijke courant en in een vakblad. Pleiter mr. J. A. J. Bottenheim uit Amsterdam vond het een groot raadsel, waar de zeventien duizend gulden ge bleven zijn. Verdachte heeft het geld niet over de balk gegooid. Er is in het afgelopen jaar slechts vier duizend gul den verdiend. Pleiter weerlegde, dat met moedwil fouten gemaakt zijn, daarbij een beroep doende op overmacht. Na uiteengezet- te hebben, dat ver dachte een harde werker is, die bij aanbestedingen altijd het laagste in schrijft, merkte pleiter op, dat verdachte verkeerd getaxeerd is geworden. Voor gesteld werd de zaak uit te stellen tot het inwinnen van een voorlichtings rapport De rechter deed dadelijk uitspraak. Het beroep op overmacht werd onaan nemelijk geacht. Met het bepalen van de boete werd rekening gehouden, dat ver dachte niet de opzet heeft gehad zich te verrijken, doch met nonchalanche te werk is gegaan. Achttien overtredingen werden bewezen verklaard. Voor het niet nakomen van de admi nistratieve plichten werd een voorwaar delijke boete van tien duizend gulden met een proeftijd van twee jaar opge legd. Onderscheidene boeten tot een ge zamenlijk bedrag van duizend en twaalf gulden werd voor de andere overtredin gen gegeven. Een milde gever schonk het St. Fran- ciscus Liefdewerk een prachtige gramo- foon, maar de platen ontbreken. Hoe veel gramofoonplaten liggen er onge bruikt bij u thuis? U kunt ze bezorgen aan de Nieuwe Groenmarkt 12 bij pa ter Tarcisius Bertels O.F.M., directeur S.F.L., die ze met dankbaarheid zal aanvaarden. Twee Amsterdammers W. J. H. S. en H. K. verkochten gistermiddag aan een rijwielhandelaar in Haarlem-N. twee herenrijwielen voor de gezamenlijke prijs van f 60. De rijwielhandelaar ver trouwde het zaakje niet en nadat de Amsterdammers vertrokken waren, waarschuwde hij ijlings de politie, die de beide mannen op het Stationsplein ar resteerde. Zij bekenden de rijv/ielen te Amsterdam te hebben ontvreemd Van daag worden zij met de inbeslaggenomen rijwielen aan de politie te Amsterdam overgegeven. Op de Raamsingei stak de 6-jarige E. V. uit de Essenstraat Maandagmiddag zonder op bet verkeer te letten de rij weg over. Hij werd daarbij door een passerende auto aangereden en kreeg een linkeronderbeenbreuk. De jongen is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. BIOSCOl'EN Rembrandt: Amber (strikt volw.). 2.30, 6.30 en 9.15 u.; Luxor: New Orleans (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe geheime agent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 29 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met volksvoorstelling „Tramlijn Begeerte", 7.30 uur. Woensdag 30 Maart Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. De afdeling Haarlem van de KNVB, beter bekend als Haarlemse Voetbal Bond, viert in October a.s. z'n 50-jarig bestaan. Grootse plannen zijn in voorbereiding om dit belangrijke gebeuren de nodige luister bij te zetten. Vanzelfsprekend vormt een sportieve viering een der hoogtepunten van dit jubileum, waarvan we hieronder de bij zonderheden laten volgen. O.m. staat op het programma een voetbalwedstrijd van een zo sterk mogelijk Haarlems Elf tal tegen de a.s. kampioen van Neder land. Het KVB-bestuur heeft zich be reids in verbinding gesteld met de zes D.'stricts-kampioenen om ter gelegenheid van het gouden jubilé eventueel als te genpartij te willen fungeren en we mo gen aannemen dat deze clubs, de uitein delijke kampioen dan, de uitnodiging var, de HVB wil aanvaarden. Tot het ere-comité zijn o.m. toegetre den: dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; mr. P. O F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht; W. J. H. Muiier, ere-voorzitter van de KNVB en de HVB; K. J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB en tal van burgemeesters uit do omtrek van Haarlem. In voorbereiding zijn: Adspiranten- tcurnooi te Haarlem-Noord en -Zuid op 7, 14 en 21 Mei a.s 44 verenigingen ne men deel met 122 elftallen. Junioren- tcurnooi voor 33 verenigingen met 63 elftallen. Jubileum-Junioren-tournooi om de v. d. Aart-beker uitsluitend voor de A-Junioren-elftallen Begin seizoen 1949 —1950. Kampioenen-tournooi voor de elftal len, die in de afdeling een kampioen schap behalen, met inbegrip van de Za terdagcompetities doch met uitzondering van de le klasse in verband met promo tie-wedstrijden. Tournooi voor de Reserve KNVB-elf- tallen door 12 KNVB-verenigingen ieder met 1 elftal (combinatie) HVB-Beker- wedstrijden voor de 3e en 4e klasse KNVB-verenigingen. Wedstrijd van een Haarl. KNVB-elftal tegen een sterke tegenpartij tijdens de Sportweek te Zrndvoort. Wedstrijd van het Stedelijk- Elftal tegen de Kampioen van Neder land 19481949 (ere-wedstrijd). Zeven kampen op het RCH-terrein. Receptie op Zaterdag 22 October in Restaurant De Kroon, Grote Markt. Zondag 27 Maart hielden de Ka jotters van de Spaarneparochie een propa- ganda-avond voor het aanwerven van nieuwe leden. Op deze avond waren tevens uitgenodigd de ouders en de voorgestelde meisjes van de Kajotters. Onder de aanwezigen troffen we ver der aan de zeereerw. heer Pastoor J. de Vlieger en enige afgevaardigden van de K.A.B. kring Oost. Dc diocesane secre taris, de heer Gerard Hofman, hield een gloedrijk betoog over: „De taak der ouderen en jongeren in deze tijd". Verder werd de avond gevuld met goochelen, schetsjes en muziek, terwijl de binnen kort 20 jaar bestaande Spaarne Bazuin de opening en het slot verrichtte. Het geheel verliep vlot en de sfeer was uit muntend. De Kajotters van deze afde ling kunnen met trots op deze zeer ge slaagde avond terugzien. Zuster Wendeline viert Zaterdag 2 April haar diamanten professiefeest. Vele Haarlemse families zullen zich deze vriendelijke, belangstellende „zuster van de bel" van de Mariaschool in de Ko ningstraat herinneren. Zuster Wendeline, die 2 April 1889 in het Moederhuis te Heijthuysen geprofest werd, aanvaardde 4 April van datzelfde jaar haar taak als portierster van de Mariaschool. welke zij 51 jaren lang vervulde. Altijd voor komend en. hulpvaardig, als ware volge linge van St. Franciscus, heeft zij ge slachten overleefd en dankbaar zullen velen 2 April van hun belangstelling doen blijken voor de sedert 1940 rustende Zuster Wendeline, die Haarlem nooit vergeten kan. Haar adres is: Huize „Mater Dei", Loenen a.d. Vecht. Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" zal dr. Aug. Cuypers uit Voor burg Vrijdag 8 April, 's avonds 8 uur, in de Stadsschouwburg een voordracht houden over „Problemen van China en Japan". Sinds kort is „Kareol" te Aerden- hout geheel ontruimd en de inventa ris verkocht. Dat wil zeggen, dat het prachtige landgoed, dat eens aan de familie Bunge toebehoorde, leeg en verlaten staat. Vele jaren vertoefden er Nederlandse gewonde militairen. Daarna wilde het Rode Kruis er een grootscheeps sanatorium maken, in de afgelopen zomer brachten er groepen kinderen, oorlogsgetroffenen, enige weken vacantie door en nu blijft de vraag over, wat er met het complex zal gebeuren. Bijna een jaar geleden meldden wij, dat de Stichting „Thorex" er een cen trum wilde vestigen tot verpleging van lijders aan ziekten van de borstholte (thorex), t.b.c., hart- en vaatziekten. De stichting wilde voorts komen tot een wetenschappelijk instituut, waaraan spe cialisten, de dienst voor volksgezond heid en de universiteiten zouden mee werken. De vereniging Buurtbelangen Aerden- houtBentveld protesteerde namens de buurtbewoners tegen de vestiging van dit medisch centrum en het gemeente bestuur van Bloemendaal sloot zich bij dit protest aan. In Den Haag werd ge procedeerd over de nietigheid van de vordering van „Kareol" door het mi nisterie van Sociale Zaken en wel om dat men haar in strijd met het recht achtte. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij echter, dat in Den Haag nog geen enkele beslissing genomen is, zodat de mededeling van de voorzitter van bo vengenoemde vereniging in de vergade ring, die gisteravond gehouden is, dat het Thorex-centrum voorgoed van de baan zou zijn, niet juist geacht kan wor den. Integendeel, van de organisatoren van dit medisch centrum vernemen wij, dat Amerika en enkele particulieren in Ne derland een zeer kostbaar en uit me disch oogpunt zeer modern en doelma tig instrumentarium hebben geschon ken. Men brandt van verlangen om nu spoedig in het belang van de lijdende mensheid met het werk, waarvoor in ternationale belangstelling bestaat, te beginnen. Dit is ook in Den Haag bekend en zijn wij goed ingelicht, dan helt men over naar de gedachte, dat de protesten van minder belang zijn dan het grote goed dat door stichting van het Thorex- centrum gewonnen wordt. Hoe toch zijn de plannen van dit centrum? Het hoofdgebouw blijft uiterlijk on veranderd. Daarin zullen tien tot vijf tien specialisten alle ziektengevallen van bovengenoemde categorie bestude ren. In de tuin zullen Zweedse barak ken gebouwd worden. Hierin zullen on geveer 300 patiënten een plaats kunnen vinden, waarvan er 80 voor een bijzon der onderzoek in het hoofdgebouw een bed zullen krijgen. Aan de kant van de Van Vollenho- venlaan zijn zeven barakken geprojec teerd. In de kwekerij drie, terwijl daar naast een bescheiden zusterhuis gebouwd zal worden. Het natuurschoon zal ter plaatse niet geschaad worden, wat be grijpelijk is, daar men juist deze plek gekozen heeft om het natuurschoon. Hoe de beslissing ook moge zijn. 1 ..Kareol" staat leeg en het stevige prach tig gelegen gebouw is voor velé doel einden te benutten. Het draaistel van de Velser Spoorbrug. Het scheepvaartverkeer is uit zijn jasje gegroeid. Het Noordzee-kanaal is te smal geworden en waar ons land nog een groot gedeelte van het IJsscI- meer voor drooglegging en dus voor uitbreiding van zijn grondgebied ter beschikking heeft, is het misschien te verklaren, dat Velsen zonder enige zweem van weemoed, grondgebied aan het water gaat prijsgeven. Dat het ernst is met de verbreding van het kanaal is duidelijk te zien bij het smalle gedeelte tussen de spoor brug en de ponten te Velsen. Daar aan de Noord-kant door de plaats van de Papierfabriek Van Gelder Zonen wei nig grond te missen is, moet de Zuide lijke oever het ontgelden. Het Noordzeekanaal is daar ongeveer 120 meter breed. De af te graven strook is 80 meter, zodat het kanaal er rond 200 meter breed zal worden. Daarvoor wordt nu eerst de oeververdediging dus de basaltblokken en de ter verdere bescherming van de kanaaldijk aange brachte zinkstukken verwijderd, waarna de grond kan worden afgegra ven. Er gaan geruchten, als zou de Weder opbouw haast moeten maken met het opruimen van de grote puinberg op het land tussen de Stationsweg en het Noordzeekanaal, omdat deze in de weg zou staan bij de verbredingswerkzaam heden.. Dit is echter niet het geval en de gedetineerden, die werk vinden in het afbikken van de stenen uit deze puinhoop, behoeven zich niet te haasten. Wel de kleinere steenhopen en puin- bergjes, die dichter bij het kanaal lig gen vormen een sta-in-de-weg, maar het zal niet moeilijk zijn deze tijdig te verwijderen. En de bunker, die door de Duitsers in „het land van Van Schinkel" werd gebouwd, kan nog juist blijven staan, omdat de nieuwe Zuidelijke oever er vlak voor wordt aangebracht. Alleen het schoolgebouw nabij de ponten loopt het risico, zij het gedeeltelijk, in de weg te staan. De grootste hinderpaal, die voorlopig niet uit de weg geruimd kan worden, is de spoorbrug. Deze vormt de schakel tussen het treinverkeer van Noord- Holland-Noord en Haarlem, zoals de Hembrug Amsterdam met het Noorden der provincie verbindt. Zolang Velsen geen tunnel heeft, zal deze spoorbrug blijven bestaan en niet alleen het scheepvaartverkeer remmen, maar ook de nu in uitvoering zijnde verbredings werkzaamheden grotendeels nutteloos laten, omdat de engte bij de treinover- gang als een nauwe flessenhals blijft bestaan. Het is dus duidelijk, dat het niet al- Te midden van grote en „gewichtige" dagelijkse concerten vond er gisteravond in de Stadsschouwburg een gebeurtenis plaats, die weer eens goed aandeed, om dat het kind de hoofdschotel bood van alle prestaties. Hoe men ook van een concert onder de indruk kan komen van al het schoons, datgene wat kinderen m hun spontaneïteit geven, blijkt toch altijd een speciale aantrekkingskracht te be zitten. Dat heeft deze avond weer eens bewezen. Het doet goed aan, verkwik kend zelfs, eenvoudige muzikale en er mee verband houdende prestaties op die manier te zien, omdat er, gelukkig nog het „gewichtige" van de buitenkant aan ontbreekt. De Volksmuziekschool van Haarlem en omstreken vierde haar 10- jarig bestaan. De voorzitter van het be stuur, mr. A. Beets, hield een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Haarlems wethouder van On derwijs, de heer Geluk, en de directeur der Volksmuziekschool te Amsterdam, de heer W. Gehrels. Nadat mevr. C. Kat- Beylevelt, die de stuwende kracht is dezer school, in de bloemetjes was gezet, begonnen de afzonderlijke groepen hun kunnen te tonen. Op muzikale wijze werd bewezen, hoe er toonladders, inter vallen en in bepaald rhythme gezongen kan worden. Ook de articulatie en de volksdans kregen een goede beurt. Het uiteindelijke doel, de kinderen muziek te leren, wordt op deze manier zeker bereikt. Met veel plezier luisterden we naar de orkest-klasse, die op alleraardig ste wijze o.m. de kindersymphonie van Jos. Haydn uitvoerde. Speciale vermel ding verdienen de dansen, uitgevoerd op muziek van Schubert en Chopin. Ook Leen Krammer's improvisatie was goed gekozen muziek. Uit zijn wijze van be geleiden bij laatstgenoemde werken sprak een gedegen pianist die erg be scheiden op de achtergrond bleef en zo doende keurig paste in het geheel van deze avond. Aan het slot verenigden zich het orkest en het koor op originele wijze in a. de groei van het orkest, b. een band en c. een slotzang; muziek van mevr. Kat-Beylevelt. De leraren en le raressen verrichten prachtig werk op deze manier; een avond als deze zal hun zeker voldoening geschonken hebben. Ook het talrijke publiek genoot. JAN LAARVELD Daarom kunnen wij U thans aanbieden: Bruyère Pijpen Prijzen! 1.50,1.90,2.00, 2.15, 2.25, 2.40, 2.50, 2.60, 2.75, 2.80, 3.00, 3.06, 3.27, 3.32, 4.25. Ook in de duurdere prijsklassen uitgebrei de sortering tot 28. per stuk. „Het Pijpenhuis" Grote Houtstraat 133 Stationsplein 8 leen het wegverkeer is, dat bij een spoedige uitvoering van de tunnelplan. nen grote belangen heeft. Maar zoals de zaken nu staan, moet men er op reke nen nog minstens een jaar of zes met een onopgeloste verkeersknoop te zit ten. Niettemin zou het onverantwoord zijn de verbredingswerkzaamheden aan dit gedeelte van het Noordzeekanaal pok maar zolang te laten rusten. Door tijdig uit te voeren wat uitgevoerd kan wor den, zal het, zodra de tunnel een feit zal zijn en het treinverkeer via de spe ciale spoorwegtunnel kan worden ge leid, mogelijk zijn de Velser brug te ver wijderen en binnen de kortst mogelijke tijd het bruggehoofd af te graven. Dan zullen de ponten worden ver plaatst naar waar nu de spoorbrug haar werk doet, maar dat vormt geen belem mering voor de scheepvaart. Want een schip moet wel wachten voor een ge sloten spoorbrug, maar ten opzichte van een pontveer heeft het altijd voorrang. De politie heeft een zekere J. T. v. d. G. aangehouden terzake van diefstal van een bedrag van f 410, ten nadele van zijn principaal. De vet'd. heeft bekend. Het geld heeft hij te Amsterdam opgemaakt. Woensdagavond a.s. zal in Stoop's Bad de jaarlijkse vijfkamp worden gehou den tussen de Haarlemse zwemvereni gingen DWR, DWT, HPC, HVGB en Haarlem. De laatste drie jaar is de wisselprijs steeds door de organiserende vereni ging („Haarlem") gewonnen. Voor R. K. sportieve jongelui wordt er gelegenheid geboden om in gezellig club"erband te komen handballen. Als er animo genoeg .bestaat, zullen hét vol gend seizoen dames-, (thans 2), heren en junioren-elftallen in de competitie uitkomen voor Leonidas. Men kan zich aanmelden bij de secre taris, de heer J. Moolenaar, Dutystr. 10. Het eerste tafeltennisteam van Win- fried besloot de competitie in de over gangsklasse met een goed succes. Het won met 82 van DSB. In de promo tic-degradatiecompetitie zegevierde Winfried 5 met 64 over VGZ. Zondagmiddag 3 April organiseert H.V.G.B. een groot zwemfeest in Stoop's Bad te Overveen, waaraan drie der meest vooraanstaande verenigingen van ons land deelnemen, nl. Z.I.A.N. (Den Haag), De Robben (Hilversum) en onze stad genoot H.V.G.B. Vele vooraanstaande zwemsters en zwemmers komen aan de start, o.a. de nieuwe Hilversumse rugslagster Geertje Wielema en haar clubgenoten Tonny Hom en Dickey van Ekris, alsook de schoolsiag-coming-man Hans Kelder, in wie velen een ernstige rivaal van Bob Bonte zien. Naast de zwemnummers, die besloten worden met een 20 X 50 m borstcrawl- estafette mixed, staat er ook nog water polo op het programma. De inzet der wedstrijden vormt de „Hacke»itz"-bokaal, terwijl de aanvang bepaald is op half twee. Omstreeks 11 uur gisteravond werd brand gemeld in een perceel aan de Hertzogstraat. Uit het onderzoek is ge bleken, dat in een achter het perceel gelegen stookhok van de centrale ver warming vermoedelijk brand is ontstaan door het gaan smeulen van houtmot, gelegen op de buizen van de centrale verwarming, die zeer heet waren ge worden. De brandweer heeft de brand geblust. Er is geen schade. Op de hoek Gedempte Oude Gracht Raaks had Maandagmorgen een aanrij ding plaats tussen een wielrijder en een autobus van de N.Z.H.V.M. De oorzaak was, dat de autobus bij het nemen van de bocht naar links van de Raaks naar de Gedempte Oude Gracht met de ach terzijde op de linkerweghelft kwam. Het achterwiel van de bus reed over het voorwiel van het rijwiel van de wielrijder, die gestopt had om de bus voorrang te verlenen. De voorvork en het voorwiel van de fiets werden zwaar beschadigd. Tot hoofdingenieur van het vervoer van de N.Z.H.V.M. te Haarlem is be noemd de heer D. M. v. d. Vijver, tot voor kort chef van de uitvoerende dienst van deze maatschappij te Leiden. Ten gevolge van een pokkenepidemie is in de leeftijd van 24 jaar in Indone sië overleden de dienstplichtige ser geant van de Koninklijke Landmacht J. J. M. Smolenaars. Voor zijn zielerust zullen Zaterdag 2 April de H.H. Uit vaartdiensten worden gehouden in de parochiekerk te Bloemendaal om 7, 7.45 en 10 uur. Te 10 uur is de plechtige gezongen Hoogmis. Het Architectenbureau Eduard Cuy pers te Amsterdam heeft aan de aanne mer G. J. Evers te Bloemendaal opge dragen het verbouwen van het klooster en internaat behorende tot het Sint Jo zefgesticht te Bloemendaal. Als gevolg van het zachte weer tij dens het laatste weekeinde, is de bloei van de crocussen en de vroege narcis^ sen begonnen en zijn hier en daar reeds mooie velden te bewonderen. De hyacinten en de tulpen laten vanzelfsprekend nog op zich wachten, maar voor de liefhebbers is er met mooi weer alleszins reden voor een „ver kenningstocht". Op de demonstratietuin van de fa Rijnveld aan de Stationsweg te Hille- gom zijn de windschermen weggehaald en hier is het vorderen van groei en bloei van een voorjaarstuin prachtig te volgen. Bij de. vlonder over het wa terloopje staan de touffes gele en diep bisschopkle.urige crocussen in volle bloei en onder het heestergewas sprin gen de gele narcissenknoppen epen Óver enkele dagen zal dit geel prachtig combineren met het lila van de erica. De tuin is voor particulieren niet toegankelijk, hij is echter vanaf de Stationsweg goed te overzien. Wij ra den ieder aan die in Hillegom komt (en woont) dit hoekje regelmatig in ogenschouw te nemen en de bloei van tijd tot tijd te volgen. Men wordt dan meteen vergast op de heerlijke, doch straffe geur van de freesia's, die in het warenhuis in volle bloei staan. Op de demonstratietuin „Treslong" aan de Straatweg wordt met man en macht gewerkt. De aanleg van deze tuin is een geheel andere dan die van de Stationsweg, welke geheel in land schapsstijl is gehouden. „Treslong" is recht van lijnen met uitzondering van de rotshoek tegen „Vijverhof" aan. Het is jammer, dat de bloembollen er dit voorjaar nog niet zijn te bewonderen, doch de tuin zal met z'n vele heester en plantgewassen een ware lusthof worden, die voor een volgend seizoen veel goeds belooft. Naar wij vernemen zal in Hillegom eerstdaags ook he.t Wilhelminapark voor de wandelaars worden openge steld. Maandagavond hield de vereniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" in hotel „Boekenrode", onder voorzitter schap van Mr. A. Bos, een algemene ver gadering, die niet zo druk was bezocht als het actieve bestuur had verwacht. Na de opening door Mr. A. Bos, las de secretaris, de heer J. de Graaf, het jaarverslag voor. Daaruit bleek dat de vereniging een zeer druk en succesvol jaar achter de rug heeft, waarin tal van lezingen werden gehouden, die veel be langstelling van de leden hadden. Het ledental bleef constant en bedroeg op 31 December 225. Het behoud van het na tuurschoon rond „Kareol" en ,,'t Ha- ringbuys" werden voorts in het jaarver slag gememoreerd. De aftredende bestuursleden, de heren Mr. A. Bos, Mr. P. J. Prinsen Geerligs en J. de Graaf werden bij acclamatie herkozen. Aan het eind van de vergadering deed de voorzitter nog enige mededelingen waaruit bleek, dat de plannen om een Thorax-centrum, een kliniek voor long lijders, die een chirurgische behande ling moeten ondergaan, te vestigen in .Kareol" mede door de activiteit van „B.A.B." niet doorgaan. Voorts zal aan dacht worden geschonken aan de toe stand rond de Viersprong, want alhoe wel nu „'t Haringbuys" blijft bestaan, dient daar zeker het voetpad verbeterd te worden. Over dit onderwerp is een request gezonden aan het gemeentebe stuur. Bij de rondvraag wees Mr. J. Prinsen Geerligs op de toestand van de voet paden in de Teding van Berkhoutlaan die zeer ongelijk worden door de op groeiende bomen, en op de puinhopen in de Dahlia- en Verbenalaan. Ook daaraan zal aandacht worden geschon ken. Na afloop van de algemene vergade ring hield Ds. Jac. Jonker een lezing over het onderwerp „Twee jaren onder onze soldaten op Java". Ds. Jonker gaf in een zeer vlotte cau serie een duidelijk, vaak zeer realis tisch beeld van de geweldige moeilijk heden die daar sinds 1946 aan de orde zijn en die' door de Nederlandse solda ten op vaak ongelooflijke wijze worden overwonnen. Hij schetste voorts het werk van de „jongens in Indonesië", ook in het belang van de inheemse be volking en klaagde er voorts over dat het zo lang heeft geduurd eer uit het moederland wat meer belangstelling en medeleven kwam voor de Nederlandse soldaten in Indonesië. Met grote aandacht werd deze cau serie beluisterd. Wij hadden na afloop van de lezing gelegenheid, aan Ds. Jonker te vragen naar het werk van de verschillende Thuisfronten. Ds. Jonker ontwoordde dat hij jaloers was op het prachtige werk van Katholiek Thuisfront, dat wel het allerbeste voor de katholieke jongens zorgt. Toch moest, in het alge meen genomen, zeker tienmaal zoveel voor de jongens worden gedaan als thans. Enige weken geleden werd 's nachts ingebroken in een villa aan de Van Mer- lenlaan, waarbij een grote hoeveelheid tafelzilver werd ontvreemd. In samen werking met de politie te Nieuwer- Amstel is het de recherche van Heem stede gelukt een gedeelte van het gesto len tafelzilver in beslag te nemen, ter wijl de dader, een zekere J. H., die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest, te Amsterdam werd gearres teerd. Óok de heler, die het zilver had gekocht, is aangehouden. Ten nadele van een student aan het seminarie Hageveld werden enige tijd geleden enige pakjes wasgoed ontvreemd. De politie heeft nu een zekere v. d. P. aangehouden en in arrest gesteld, die zich aan de diefstallen heeft schuldig gemaakt. Van 30 Maart tot en met 5 April vindt in het distributiekantoor te Zandvoort de uitreiking van de nieuwe bonkaarten plaats. Op de achterzijde van de thans in gebruik zijnde kaarten staat de da tum gestempeld, waarop men de nieuwe kaarten kan afhalen. Maandag 4 April, 's avonds half negen, houdt de afd. Zandvoort van de K.V.P. een algemene vergadering. Aan de orde komt de candidaatstelling voor de ge meenteraad, alsmede de benoeming van een advies-commissie en een propagan- da-commissie. Dat in een draaimolen op de kermis niet meer een blind paard rondjes maakt zal wel niemand betreuren. Dat de stoomcaroussel welhaast heeft afgedaan, omdat de electriciteit nieuwe kermiswonderen gemaakt heeft, is wel jammer. Maar erg is wat ik Maandag op de Haarlemse markt heb moeten ontdek ken. Herinnert u zich nog, dat u vroeger na veel zeuren een ballon cadeau kreeg? Zo'n rond of langwerpig steeds het heelal opzoekend apparaat aan een touw tje? Schoenenzaken gaven de luchtbal lon cadeau, want dan liep de jeugd met hun firmanaam door de stad. En wat een verdriet als het touwtje brak en het blauwe, gele of rode kleinood het lucht ruim koos, steeds verder afdrijvend, steeds hoger, totdat het op 't laatst een speldeknop was. Menige traan is door deze teleurstelling op rode kinderwan gen gevloeid. Zo'n ballon: heeft iets van het leven. Eerst ziet hij er stralend en kleurig uit, maar langzamerhand ver schrompelt het schone of het klapt plot seling uit elkaar. Maar juist daarom is het zo droevig wat ik op de markt gezien heb. Daar stond de ballonnenkoopman met een stalletje, waarop een enorme zuurstof - cylinder. Zo maar voor het oog van het publiek vulde hij de nietige blaasjes, dia groter en groter werden totdat er een volwassen ballon verkregen was. Waar blijft op die manier de poëzie? Poffer tjes moet je zien bakken, maar ballonnen moeten in de wind rukken, in zich dra gende het grote geheim van hun wor ding. Nee, de tijd gaat er niet op vooruit. NA ZEVEN WEKEN IN AMSTERDAM (Ingez. mededeling) Gisteravond waren in het Gemeen telijk Vergaderlokaal aan de Abee- lenstraat afgevaardigden van de ver schillende schoolbesturen en ouder commissies in de gemeente Velsen bij eengekomen om de plannen voor -de a.s. bevrijdingsfeesten voor de school jeugd nader uit te werken. De voorzitter van het Comité-School- jeugdfeest 5 Mei, de heer K. Faber, gaf in het kort een uiteenzetting van het doel der vergadering en merkte in dit verband op dat het Comité sinds 1946 op verzoek van het college van B. en W. de organisatie van de bevrijdingsfeesten voor de schooljeugd op zich heeft ge nomen. De festiviteiten tijdens de afge lopen jaren zijn allen uitstekend ge slaagd, mede dank zij de financiële steun van de ouders der kinderen. Daar het voornamelijk de financiën zijn die het slagen van de feestelijkheden "mogelijk maken, had het bestuur het nodig ge oordeeld deze maal ook de verschillende oudercommissies voor deze vergadering uit te nodigen. Van de 31 scholen, (katholieke, chris telijke en openbare) in de gemeente Velsen, hebben 29 hun medewerking toegezegd. Twee ULO-scholen menen dat zij buiten het organiseren van deze schoolfeesten moeten blijven staan, daar zij de kinderen van hun school te groot achten voor dergelijke festiviteiten. Het programma dat voor de 5e Mei is vastgesteld luidt als volgt: De kinderen van de le en 2e klas zul len kunnen genieten van een poppen kastvoorstelling en een goochelaar, ter wijl de 3e en 4e klas een paedagogisch verantwoorde film te zien krijgen. Voor de leerlingen van de hogere klassen en de ULO-scholen zal door de Onderwij zersvereniging „Kennemerland" een toneelstuk worden opgevoerd.. Daar naast zal de kinderen nog een versna pering worden aangeboden. Evenals in de vorige jaren zullen de feesten, in verband met het nog onze kere weer, niet in de buitenlucht, doch in daarvoor geschikte lokaliteiten en in het Thaliatheater plaats vinden. Alvorens de jeugd van het voor hen samengestelde programma zal gaan ge nieten, zullen kinderen van de 5 laagste klassen bloemen neerleggen bij het mo nument aan de Zeeweg. Deze bloemen hulde zai des morgens om 8 uur plaats hebben en zal om ongeveer half 9 be ëindigd zijn. De kosten voor dit feest programma zullen ongeveer f 4500 be dragen, dit is pl.m. f 1 per kind. Men hoopt dit bedrag bijeen te brengen door een enveloppen-actie op de scholen en een huis aan huis-collecte van 1027 ApriL De heer Groen, bestuurslid van het „Oranjecomité Driehuis", deelde nog mede, dat dit comité besloten heeft de kinderfeesten voor zijn leden niet zelf te organiseren, doch zich aan te sluiten, bij het comitó-schooljeugdfeest 5 Mei onder het motto: „Breng de jeugd bij elkaar en verdeel haar niet!" Drie jeugdige kinderen hebben Zon dag te Loosdrecht winkeltje gespeeld en daarbij de knol van 'n z.g. waterschering opgegeten. Reeds spoedig openbaarden zich vergiftigingsverschijnselen. Een on middellijk gewaarschuwd arts liet de kinderen naar het Diaconessenhuis te Hilversum overbrengen. Daar bleek een der kinderen, het driejarig dochtertje van de familie Vonk uit Loosdrecht, reeds te zijn overleden. De beide ande ren konden door onmiddellijk mediscö ingrijpen van de dood worden gered. De Groninger recherche heeft de 43- jarige gescheiden vrouw T. E. gearres teerd, die verdacht wordt van een drie voudige poging tot moord op haar echt genoot D. te Assen. Zij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 29/3 3% Nederl. 1948 3-3Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unif H.V.A Dell Mij. eert. 9614 '95% 159'/i 233 226V4 238\i 14814 161 153 135

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2