m Erie de Noorman en de valse koning DE WERELD ROND Het voorjaar in het hoofd Orde van Lenin voor Beria DE WITTE TULP Nederlandsche Handelmij. 125 jaar <■■9 a ILLEGAAL VERWEER OF MOORD? WERELDVREDE ONDER LUID RUMOER Communistisch congres te New York verloopt stormachtig door in overheidsdienst SCHUMACHER: Grenscorrecties zijn in het voordeel der Sovjet-Unie Correcties 25 April van kracht? Mager varken voor Truman Jan Kloosterboer hoort zes jaar eisen Vooruitziende blik van' Koning Willem I PORTUI MGR. DUROY VOL LOF OVER ONZE IMMIGRANTEN IN CANADA Vragen over optreden van Ned. leger in Peniwen DINSDAG 29 MAART 1949 PAGINA $ÊÈÊmÊÊ$&® Senaat zal Atlantisch Pact eerst in de zomer behandelen Groot aantal Nazi's drongen Crediet op bestuur Amerik. zone van Duitsland Ontwerp-constitutie voor Raad van Europa Hoofd van de Russische geheime politie door HELEN CIRVAN Hij gaf voor de oorlog posities van schepen aan Duitsland door Kath. Medisch Opvoed kundige Bureaux x ST. JOZEF BESCHERMER VAN KATHOLIEK THUISFRONT Iedere Vrijdag een H. Mis voor alle soldaten Eeuwenoude begraafplaats op Ameland ontdekt jfw/fsa/ax VERSTOPPING VERSTOPPING !;lllliil-lÖ>~*R:j5lslls=s=issss-==gsa===s8S5asi" Aartsbisschop van Quebec vertelt over de Katholieke Kerk in zijn land Ook Visé gemeenschappelijk grensstation na 15 Mei Doodstraf geëist tegen S.D.-er Talrijke getuigen waren door hem afschuwelijk mishandeld WET OP JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEID Strafzaak uit 1941 weer voor LUCHTTAXI MAAKTE NOODLANDING SOCIALE GEZONDHEIDSZORG tHHP tfCR£ In Waldorf Astoria te New York is de Wereldvredesconferentie geopend. Vele kunstenaars en wetenschapsbeoefenaars zijn voor dit congres naar New York gekomen, onder wie verscheidene Russen en communisten uit Europa. New Yor kers hielden voor het gebouw een protestmeetingwaarbij zij borden meevoerden, O.a. mei de tekst „Houden jullie je communistische vergaderingen maar in Rusland, en niet bij ons." Een woordvoerder van het State Depart ment heeft verklaard, dat het Amerikaanse program voor militaire hulp in het kader van het Noord-Atlantisch pact tegelijk met het pact zelf gereed zal zijn voor indiening bij het Congress, waarschijnlijk komende maand. Dit betekent een bespoediging van het oorspronkelijk program. De Senaat zal de voorstellen echter waarschijnlijk niet eerder dan in de loop van de zomer in behandeling kunnen nemen. De democratische leider in de Senaat, Scott Lucas, verwittigde de minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson er van, dat de lange lijst van hangende wetsont werpen, die de Senaat voor zich heeft, prioriteit zal krijgen over het pact. Louis Johnson is gisteren te Washing ton beëdigd als opvolger van James For- restal, de Amerikaanse minister van De fensie. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft verklaard, dat Ca nada reeds twee derden van het materiaal heeft, dat het nodig zou hebben voor een jaar oorlog. Hij zei verder, dat de Ame rikaanse en Canadese radarplannen aan elkaar waren aangepast. Men meent in Ottawa te weten, dat noch de regering der V.S., noch die van Canada op het ogenblik enig voornemen heeft om iets tot stand te brengen, dat gelijkt op een radarscherm over het gebied in het Noorden tegenover de Sovjet-Unie. De kos ten van een dergelijk project zouden de economieën van beide landen verlammen. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, is te Washington aan gekomen. Sforza was naar de V.S. ver trokken voor de ondertekening van het Atlantisch pact. Dr. Joseph Mire, bestuurslid van het Amerikaanse vakverbond A. F. L., heeft gisteren op een persconferentie te Ber lijn verklaard, dat met „alarmerende frequentie" vroegere Nazi's op wettige wijze in de drie West-Duitse staten van de Amerikaanse bezettingszone in over heidsdienst doordringen. Hij schatte, dat tussen de 45 en 50 procent van alle functies in de staats- en plaatselijke be stuurslichamen thans in handen zijn van vroegere Nazi's; in sommige steden was dit zelfs 70 procent. Dr. Mire heeft gedurende drie maan den ten dienste van de afdeling arbeids krachten van het Amerikaanse militai re bestuur een onderzoek in Duitsland ingesteld. Dr. Mire acht de toestand bijzonder ernstig. In Beieren is de si tuatie het ergst, gevolgd door Württem- berg-Baden en Hessen. Sommige ex-Nazi's, aldus dr. Mire, waren na het ondergaan van een zuive ringsproces op hun vroegere posten te ruggekeerd en hadden er personen met een schone staat van dienst uitgewerkt. In het particuliere bedrijfsleven is de situatie minder ernstig, constateerde Mire. Zondag werd in Madison Square Garden in New York de slotzitting van de stormachtige communistische cultu rele en wetenschappelijke conferentie voor de wereldvrede gehouden. Binnen was het een rumoer van de 20.000 aanwezigen, terwijl buiten onge veer 2000 posters schreeuwden en joel- den. Duizenden stonden op straat bui ten het grote gebouw en sloegen de posters gade, die anti-communistische borden bij zich droegen en kreten van afkeuring lieten horen. telkens als iemand het gebouw betrad. De conferentie verliep ordelijk. De sprekers werden herhaaldelijk onder broken door luide toejuichingen van de aanwezigen. Er werd echter gefloten en gejouwd wanneer de naam van Kardinaal Minds- zenty of van degenen, die zich tegen de conferentie verzet hadden, genoemd werden. Ook werden kreten van afkeu ring gehoord, wanneer het besluit van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken om aan bepaalde afge vaardigden visa te weigeren, ter sprake kwam. De „Osservatore Romano" heeft scherpe oritiek geleverd op de leidster van de Italiaanse „beweging van pro gressieve christenen", de dertigjarige Ada Alessandrini, die in een artikel in de pro-communistische „H Prelse" klaag de over weigering van een visum voor bijwoning van de conferentie voor de wereldvrede te New York. Afgevaardigden van tien W.-Europese landen hebben gisteren op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de ontwerp-constitutie voor de Kaad van Europa besproken. De conferentie ving aan met de be studering van de ontwerp-voorstellen voor een Raad van Europa, voorbereid door de permanente commissie van het Verdrag van Brussel. Er bestond „een grote mate van algemene overeenstem ming" over de voornaamste beginselen van de voorgestelde organisatie. De ministers van Buitenlandse Zaken der tien landen zullen vermoedelijk na Pasen in Londen bijeenkomen om aan de voorstellen hun goedkeuring te hechten. Aan Lavrenty P. Beria, hoofd van de Russische geheime politie, is „ter gelegen heid van zijn vijftigste verjaardag en voor zijn buitengewone diensten aan het Russische volk en de partij bewezen", de Orde van Lenin toegekend. Beria is tevens plaatsvervangend pre mier en een van de leidende figuren van het Politburo. De Orde van Lenin is een der hoogste Russische onderscheidingen. een oppervlakte van 5.5 km2 betreffen. De bewoners van de gebieden zouden Duitse staatsburgers blijven en behan deld worden als ingezetenen van een vreemde nationaliteit. Hun geld zou converteerbaar zijn in Luxemburgse va luta. De grensherziening zou 25 April van kracht worden. Hij zeide niet of deze datum ook gold voor de andere landen. De grenscommissies van de Landda gen van Noord-Rijn-Westfalen, Neder- Saksen en de Rijn-Palts zijn gisteren te Düsseldorf bijeengekomen om te be raadslagen over de grenscorrecties. Men zal regelmatig gecombineerde bijeen komsten blijven houden, ten einde de acties tegen de grenscorrecties te coör dineren en ervaringen uit te wisselen. Dr. Schumacher, de voorzitter der Duitse socialisten, verklaarde in een interview met de Frankfurter Rund schau: „Evenais alle annexaties, is dit de slechtste wijze voor het doen van herstelbetalingen. De wijze, waarop de wensen van de bevolking der grensge bieden zijn genegeerd, betekent een grote stap terug ten aanzien van het beginsel der zelfbeschikking. De grenscorrecties zijn oneindig veel minder nuttig voor wie dan ook, als nadelig voor het begriD „Europa". Indien ae Sovjet-Unie opdracht zou hebben gegeven een voor haar gun stige politiek in West-Duitsland te voeren, zou niets beter zijn geweest, dan het uitvoeren van deze grenswij zigingen". Schumacher verklaarde verder, dat zijn partij niet zal instemmen met ver dere concessies door de Duitse politici, naar aanleiding van de critick der ge allieerden op het te Bonn opgestelde ontwerp voor een grondwet voor West- Duitsland. Volgens dr. Schumacher werd in de laatste geallieerde voorstellen de „toe genomen Franse invloed weerspiegeld". Het zal Europa niet ten voordele strek ken, indien, teneinde een aan de macht komen van generaal De Gaulle te voor komen, zijn politiek op internationaal gebied wordt uitgevoerd, zo zeide hij. De Luxemburgse minister Dupong, heeft verklaard, dat de aanspraken van het Groot-Hertogdom op Duits gebied. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) Twee smeden uit Kiel zijn gisteren met een varken aan een touw vertrok- ken met bestemming Washington om te pogen van president Truman gedaan te krijgendat het rantsoen voor de varkens in Duitsland wordt verhoogd. Het varken heeft een kartonnen bord om de nek, waarop staat: „pit arme varken uit Kiel is op weg naar de pre sident der Verenigde Staten om te schreeuwen om meer voedsel voor zijn Duitse kameraden". De twee smeden rekenen er op, dat hun verschijnen met het varken onder de in Bremen gestat ionneer de Ameri kanen zoveel sensatie zal wekken, dat men hen helpen zal aan vrije overtocht naar de Verenigde Staten op een Ame rikaans schip. Wanneer zij in Bremen geen passage kunnen krijgen, willen ze naar Nederland gaan, waar ze dan door een Nederlandse kapitein geholpen zou den worden. Bij voorbaat eventuele aanmerkingen parerend van de zijde van de Ameri- rikaanse dierenbescherming zeide een van- de twee smeden: „Ik zal dit var,- ken zo behandelen als ik het mijn bruid zou doen." Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebraent in preventieve hechtenis eiste gisterenmiddag mr. Keu- ne, procureur-fiscaal aan het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, tegen de 54-jarige groenten-exporteur Jan Kloos terboer uit Sint Pancras die gedurende enkele maanden voor de Duitse bezet ting gegevens had verstrekt aan de Duitsers over uit Nederlandse havens vertrekkende geallieerde schepen. Mr. Keune wees in zijn requisitoir op een eerder door het Bijzonder Gerechts hof gewezen vonnis over feiten, die vóór ht uitbreken van de oorlog met Duits land waren gepleegd. Uit dit vonnis bleek, volgens hem, dat het Bijzonder Hof zich bevoegd acht handelingen te berechten, die voor de oorlog zijn ge schied en die de neutraliteit van Neder land in gevaar konden brengen. Het doorgeven van inlichtingen aan de Duit sers over de positie van schepen van een oorlogvoerende mogendheid achtte mr. Keune een daad, die de Nederland se neutraliteit ernstig in gevaar kon brengen. Hij eiste onmiddellijke gevan genneming van de verd., die 14 De cember in afwachting van voortgezette behandeling van zijn zaak, op verzoek van de verdediger, mr. K. Berkhouwer, in vrijheid was gesteld. De verdediger, mr. Berkhouwer, be pleitte vrijspraak en verzocht het Hof de eis tot onmiddellijke gevangenne ming niet in te willigen. Na beraad be sloot het Hof, gepresideerd door mr. Van de Goot. niet over te gaan tot ge vangenneming ter zitting. Uitspraak 11 April. Op initiatief van de nationale federatie het Wit-Gele Kruis en de R.K. Charitatieve vereniging voor Geestelijke Volksgezond heid, is opgericht een Centrum Katholieke Medisch Opvoedkundige Bureaux, dat zich ten doel stelt de belangen van de katholieke medisch opvoedkundige bureaux te bevor deren. Het dagelijks bestuur bestaat uit: dr. J. Veraart, voorzitter; drs. A. Bartels, se cretaris en B. Bremer. Voorts hebben in het bestuur zitting dr. O. Driessen, de zeereerw. heer dr. Fortmann, zr. Gaudia, dr. E. Jan sen, mej. Philips, drs. M. Raeven. Als ad viseurs zijn aan het bestuur toegevoegd: dr. P. v. d. Spek en dr. L. Veeger. Het se cretariaat is gevestigd: Voorstraat 63 te Utrecht. COP MARTEN TOONDER I 35. Rechtstreeks begeven Winonah en de vermomde koning, want niemand anders dan Longha verbergt zich onder het wijde kleed, naar de kamer van Eric, die tegen de bevelen in, op de rand, van zijn bed zit en wat mistroostig in het rond kijkt Bij het zien van onze held staat hangha stil en langzaam gaat zijn hand omhoog „Geen twijfel mogelijk!" mompelt hij, maar toch, om zeker te zijn vraagt hij: „Wat hebt gij op uw rechter onderarm aan de binnenzijde „Een litteken!" antwoordt Eric. „Hoe komt gij eraan"!" vervolgt de koning haastig. „Als kind bezeerde ik mij eens aan een mes van een mijner vrienden, een zekere hangha!" Bij deze laatste woorden glimlacht Eric en hangha weet genoeg. „Gij sprak de waarheid, vrouwe!" zegt hij tot Winonah en na zijn kap afgedaan te hebben, vervolgt hij tot Eric: „Kunt gij vervoerd worden? Voelt gij u goed genoeg?" Ik ben beter, ik verveel mij vreselijk in dit sombere vertrek," klaagt Eric. "„Mooi zo, dan gaat ge mee naar mijn burcht, daar spreken wij verder!" besiist koning hangha en met grote voortvarendheid begint hij de overbrenging te regelen. Inmiddels liggen de twee verraderlijke spionnen de loop der dingen, af te wachten Het bevalt hun niet dat lange getalm. „Hoe spoediger wij die dubbelganger onschadelijk gemaakt hebben, ht>e liever het mij is!" gromt de een zachtjes. „Ik ben al lang genoeg van huis!" Het ziet er evenwel niet naar uit, dat ze voorlopig een kans zullen krijgen hun misdadig plan voor de derde maal te proberen, want tot hun misnoegen zien zij hun prooi in een boerenkar, omgeven door de ruiterschare, zich van de herberg verwijderen De ene spion kreunt van wanhoop, doch de andere sist woedend: „Wacht maar, hij kan me niet altijd ontlopen Op een hoofdbestuursvergadering van Kath. Thuisfront werd het gehele Kath. Thuisfrontwerk onder bescherming van de H. Jozef gesteld. Iedere Vrij dagmorgen zal er in Huize „Bilderdijk", het Militair Tehuis op de Prinsegracht 32 te Den Haag, een H. Mis worden opgedragen ,waar de priester in de ge dachtenis van de levenden zal geden ken de aalmoezeniers, onze soldaten in Indonesië en de weldoeners van het Kath. Thuisfront. De gedachtenis van de overledenen zal zijn voor de ge sneuvelde aalmoezeniers en soldaten. Aan de Zuid-West-kust van het eiland Ameland, op een plaats waar de zee nog steeds grote stukken duingrond wegslaat, heeft men thans sporen ge vonden van een begraafplaats. Vermoe delijk betreft het hier de begraafplaats van het dorpje Sier, dat volgens de kro nieken in 1723 geheel door de golven verzwolgen is. Een doodkist heeft men reeds vrij kunnen krijgen en vele been deren, waarvan men vermoedt dat ze van een groot soort mensen afkomstig zijn, werden gevonden. Herbert Morrison, de Britse plaatsver vangende premier en de parlementaire onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Lord Henderson, zullen van 7 tot 12 April een bezoek brengen aan Duitsland. Onder meer zullen zij de luchtbrug inspecteren. James Carey, secretaris-penningmees- ter van het Amerikaanse CIO, Vincent Tewson, algemeen secretaris van het Britse- TUC, Arthur Deakin van het Britse TUC, voorheen voorzitter van de WFTTJ en Evert Kupers van het Neder landse NVV hebben er op aangedrongen dat de Westerse vakbonden die nog lid van de WFTU zijn deze communistische wereldorganisatie zo spoedig mogelijk te verlaten. 27 Mijnheer herkreeg zijn stem. „Het kan me niets schelen, wat de tulpen hebben opgebracht." Hij liep naar de schap in de schuur, zocht drie Gouda-tulpenbol- len uit en gaf die aan zijn neef. „Voor deze keer zal ik zorgen, dat je aan je verplichtingen kunt voldoen, maar re ken er op dat je nooit meer een tulp van me krijgt om er mee te specule ren. Begrepen?" Terwijl Jan binnensmonds nog wat mompelde, verdwenen de bollen in zijn zak. Mijnheer zag hem verwijtend aan. „Heb je dat goed begrepen?' herhaal de hij. „Je mag niet iets verkopen, da- je nog niet toebehoort. Als ik niet een paar bollen meer had gehad dan ik aan Jacob Breuck beloofd had te leveren, dan zou je nu al een dief zijn. Bah.^dat krankzinnige gedoe met die tulpen. Mijnheer scheen opeens oud geworden te zijn. Hij draaide zich om en ging heen. met een hoofdbeweging Pieter vragend om met hem mee te gaan. En alsof er niets ongewoons gebeurd was. gingen de twee samen naar buiten. Elspeth keek hen na, onzeker of ze hen volgen zou of achterblijven, om Jan Koning Willem I, van nature rijk begaafd met vooruitstrevende denk beelden op economisch gebied, werd er in 1924 opmerkzaam op gemaakt, dat behoefte werd gevoeld aan een sterk handelslichaam, dat de beschik bare economische krachten zou or denen en dat door haar positie en overmachtig kapitaal, speciaal ten op zichte van Indië, een machtig bolwerk zou vormen tegen de bestaande bui tenlandse concurrentie. In die tijden ivas het zelfs zo, dat het Nederlandse bedrijf in Indië in toenemende mate door het Engelse werd verdrongen. Een uitgebreid onderzoek werd inge steld en dit leidde weer tot, de oprich ting van de Nederlandsche Handel Maatschappij. Op 29 Maart 1824 werd een Koninklijk Besluit uitgevaardigd, waarbij de Maat schappij werd opgericht. De Maatschap pij werd wel voor een zeer moeilijke taak gesteld! Men verwachtte van haar niet minder dan een volledige herleving van het Nederlandse bedrijfsleven. Aan deze wat grote verwachtingen heeft de Maatschappij in grote mate kunnen vol doen. Het eerste nationale succes, dat de Maatschappij heeft kunnen behalen, is de stimulering van de scheepsbouw. Dit was een gevolg van de toegenomen vrachtvaart op Indië. Het tweede resul taat van waarlijk nationale betekenis is de stichting van de Twentse katoenin dustrie. Het is de Nederlandsche Handel Maatschappij geweest, die de Twentse bevolking aan het weven wist te krij gen. Het Twentse katoentje begon in In dië gretig aftrek te vinden! te vertellen, hoe ze over het 'gebeurde dacht en om hem te zeggen, dat ze wist, dat hij nu vier bollen had m- plaats van drie. Terwijl ze hem aarze lend aanzag, haalde hij zijn schouders op en staarde haar met een zuur ge zicht aan. TT Tr Ik mag aannemen, dat Uwe Hoog heid genoten heeft van ditto- nE,Helemaal niet," zei Elspeth min achtend. „Je hebt je schandelijk gedra- Jan verschoot van kleur, toen hij de vierde bol uit zijn mouw schudde en hem weer op de schap wierp. HjJ had nooit de bedoeling gehad, de bollen te verkopen, beweerde hij berouwvol. Hij was met een paar andere studenten naar een logement te Leiden gegaan om eens te kijken, hoe daar op bollen geboden werd. Maar toen hij gezien had, hoe steeds hoger prijzen werden geboden voor Gouda-tulpen, was hij erg opgewonden geworden bij de ge dachte, dat zijn oom enkele van die soort had. Vóór hij het wist, had hij drie stuks te koop aangeboden, maar toen was het te laat; zijn vrienden zou den hem uitlachen, als hij nu de tulpen niet leveren kon. Elspeth probeerde, twijfelend, het knappe gezicht van de jongeman te doorgronden en dacht met een pijnlijk gevoel van schuld terug aan het ogen blik, waarop ze zelf ook door Mijn- heer's tulpenbollen in verleiding was gebracht; omdat er zo veel waren. En als het waar was, wat Jan had gezegd, dan kon ze begrijpen, waarom hij met alle geweld een paar van die bollen had willen hebben. Echter ook moeilijkheden zijn de Maatschappij niet bespaard gebleven. Bijvoorbeeld heeft de doorgraving van de landeengte van Nicaragua op haar programma gestaan, doch dit project de. landengte van Nicaragua op haar worden afgevoerd. De Maatschap pij zette tal van vestigingen neer op het Westelijk halfrond, doch de buiten landse concurrentie bleek te sterk, het geen eveneens het geval bleek te zijn ten aanzien van de vestigingen der Maatschappij in het Midden Oosten, in China en in de Levant. Door al deze lessen wijs geworden, besloot de Maat schappij zich pp één gebied te speciali seren en zij bepaalde zich derhalve meer op de handel met Indië. De Maatschappij beantwoordde aldus weer aan de oor spronkelijke doelstelling, welke immers luidde: de afweer van -de buitenlandse concurrentie in onze overzeese gebieds delen. Er zijn weinig handelslichamen die een koninklijke stichter hébben, en min der welke door zulk een stichter van koninklijken bloede zozeer zijn begun stigd als de Nederlandsche Handel Maat schappij. lain ai TEGEN ZWITSAL Fabrieken Apeldöorn Toch is het beter te worden uitge lachen, dan een bedrieger of een dief te zijn," verklaarde ze. „Waarom heb je de hele geschiedenis niet aan Mijn heer verteld en hem de tulpen ge vraagd?" Jan trok een lang gezicht. „Omdat het niet zo gemakkelijk is aan die rechtschapen oom van mij alles te ver tellen. Hij beweert mij te .beschouwen, als een zoon, maar ik ben niet als de anderen en hij houdt niet van mij." Elspeth deed een stap achteruit. Ze moest toegeven, dat daarin wel een grond van waarheid school. Maar Jan wist niet, dat, als hij anders was dan de anderen, dit kwam omdat hij een halve Spanjaard was. En dat mocht hij niet weten ook, had Mijnheer gezegd. Óm haar verwarring te verbergen wendde ze zich boos van hem af. Het was ook maar een raar verhaal! En m elk geval was hij zeer onrechtvaardig tegenover Mijnheer. En ondankbaar.... ze stampte met haar voet op de grond en oneerlijk was hij ook, een gauw dief, een lafaard! Voor ze half klaar was met haar be- schuldigingen, hield Jan zijn beide han- den omhoog, als wilde hij te kennen ge: ven dat hij nu genoeg gestraft was. Hij vond haar eigenlijk, terwijl ze tegen hem aan het uitvaren was, zo aardig, dat hij vergat, hoe hij zelf ook boos ge weest was. Hij lette minder op wat ze zei dan op haar uiterlijk. Onder zijn guitige blik smolt Els- peth's voorraad scheldwoorden weg. ,OokMijnheer houdt van zijn tul pen", bracht ze tenslotte nog zwakjes te berde. „Tegen Pieter zou hij hetzelf de hebben gezegd." Mgr. Duroy, aartsbisschop van Quebec, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt om hier de Canadese oor logskerkhoven te bezoeken, is een even eenvoudig als welwillend man. Hij stond ons na zijn bezoek aan het Canadees kerkhof te Bergen op Zoom in de bur gemeesterskamer van het raadhuis een onderhoud toe, dat wij vanwege zijn be perkte tijd heel bescheiden op vijf minu ten raamden, maar dat hij zelf uitbreidde tot drie kwartier. Men ziet het deze priester, die tijdens de oorlog aalmoeze nier was bij het Canadese leger, in zijn eenvoudige zwarte reiscostuum en met zijn opvallend jeugdig uiterlijk niet,aan, dat hij aartsbisschop van Quebec is. Van November 1944 tot Mei 1945 vertoefde hij in ons land; een maand in Breda, twee maanden in Tilburg, waar hij het Kerst feest vierde very nice heeft monseig neur dat gevonden en voor de rest van de tijd in Nijmegen. Graag haalt hij de herinneringen uit die tijd weer op. Wij vroegen hem naar de omstandig heden, waaronder de Katholieke Kerk op het ogenblik leeft in Canada. Daarop ant woordde mgr. Duroy, dat de omstandig heden momenteel bijzonder gunstig zijn. Er heerst geen geloofsstrijd en overal is er een volledige vrijheid. De Katholieke Kerk gaat in ledental vooruit vanwege de groei van de bevolking, waarmede de toeneming van het aantal katholieken gelijke tred houdt. Ook het protestante volksdeel breidt zich geleidelijk uit. On gemerkt kwam hierbij het gesprek op de verschillende facetten van het leven in Canada, waarbij mgr. Duroy uitvoerig stilstond bij het hogere katholieke on derwijs, dat in zeer gunstige omstandig heden verkeert. Canada heeft drie katholieke universi teiten, nl. in Montreal, Quebec en Otta wa. Bovendien bezit de staatsuniversiteit in Toronto een katholiek instituut, waar aan katholieke professoren verbonden zijn. De subsidie, die de staat toekent, is zeer belangrijk. Zo droeg b.v. de Cana dese regering bij het inrichten van een medische faculteit, die 10 millioen kost te, 60 bij, terwijl de rest van het be drag werd bijeengebracht door particu lieren. De staat geeft subsidies aan alle scholen, terwijl deze toch geen staats scholen maar vrije scholen zijn. Ook het lager onderwijs is door de bouw van betere scholen, het aan schaffen van betere leermiddelen en de opleiding van goede onderwijskrachten sterk vooruitgegaan. Terugkomend op de gestelde vraag zeide mgr. Duroy, Ir. W. J. Berdenis van Berlekom, ad junct chef van de dienst van het Ver voer der Ned. Spoorwegen en lid van de paritaire commissie ter bestudering van spoorwegvraagstukken der drie Be- neluxlanden, heeft op een persconferen tie medegedeeld, dat per 15 Mei a.s. ook Visé een gemeenschappelijk douane station zal zijn. Het Nederlandse perso neel zal zich dan dagelijks van Neder land naar Visé begeven, zoals een jaar geleden het Belgische personeel begon nen is van Esschen naar Roosendaal te komen. Een ander gevolg van de door werking der Benelux-gedachte is de verbetering in de onderlinge verbinding tussen Luik en Maastricht. De advocaat-fiscaal bij de Rotterdam se Kamer van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof eiste Maandag tegen de 44- jarige Duitse S.D.-er Johannes Hoffmann de doodstraf wegens diens daden tegen de menselijkheid. O.m. zou hij in de periode 19401945 tal van gruwelijke mishandelingen op arrestanten hebben gepleegd om inlichtingen en bekente nissen los te krijgen en bovendien tal van illegale werkers hebben gearres teerd en gefusilleerd. Uitspraak 11 April. .Pieter, ha!" De toon was spottend. ..Hou je zo van Pieter?" Er kwam een blosje op Elspeth s wangen. „Meer dan van deze ondankbare jongen?" vroeg hij sentimenteel. „Ikik houd van niemand," zei Elspeth, in verwarring gebracht door zijn vrijpostige vraag. Ze zou haar tong wel hebben willen afbijten, als ze die woorden had kunnen terugnemen. Ze had alles beter kunnen zeggen dan dit.Maar hoe had hij durven veron derstellen, dat ze van hem hield? Ze stond rechtop, in haar klompen, maar met een blik vol minachting. Het was Milady Kentmoor, die zwijgend de bol lenschuur verliet. Wat een onbeschaamde eigendunk! Inderdaad mocht ze Pieten liever dan Jan, bedacht ze. innerlijk nog opgewon den door de scène, die juist had plaats gevonden, zó opgewonden zelfs, dat ze halverwege het huis was vóór ze het getrappel van paardehoeven hoorde, dat uit de verte weerklonk. Toen ze opkeek, zag ze een ruiter, die geheel alleen de weg van Haarlem kwam af rijden. Opeens was ze Jan helemaal verge ten. Ze hield haar handen boven haar ogen tegen de zon en tuurde naar de ruiter, want deze begon zijn paard in te houden. Zou het kunnen zijnwas hetVan aandoening stokte even haar ademhaling, toen hij afzwaaide en het bruggetje overging. Hevig teleurge steld zag ze, dat het noch haar vader, noch haar broer was. De man was te klein en te dik voor die beiden. Het zou wel de Hollandse koerier zijn, teruggekomen van Engeland. Hij was intussen afgestegen en stond te pra- dat de Canadese katholieken voor het overgrote deel praktiserende katholie ken zijn en dit zowel in de steden als op 't platteland. Van een geloofsafval zoals die in onze grote steden helaas voorkomt, is in Canada geen sprake. Er bestaat in Canada een groot aantal godsdienstige verenigingen, die naar gelang de oorspronkelijke landsaard van de leden Franse of Engelse namen dragen, doch die eendrachtig samen werken in het nastreven van de ge meenschappelijke doeleinden. Hoe verscheiden de verschillende men sentypen in Canada ook geweest zijn, de laatste tijd breekt zich een ontwikkeling baan naar een specifiek Canadees type, waarin wel de verschillende nuances der oorspronkelijke rassen te onderkennen zijn, doch dat hoegenaamd geen overeen komst vertoont met het Amerikaanse, Franse of Engelse type. „There is grow ing a new nation in Canada", aldus mgr. Duroy, iets wat overigens een ontwikke ling van jaren en generaties zal zijn. Op onze vraag naar zijn mening over de mogelijke vereniging van Newfound land met Canada wilde mgr. Duroy zich niet uitlaten. Bijzondere Waardering had de aarts bisschop van Quebec tenslotte voor de Nederlandse immigranten, die hij „hard workers" noemde en die, naar hij ver zekerde, een goede reputatie genieten bij de Canadese regering zowel als bij de bevolking. Met betrekking tot het fa milieleven der immigranten zeide mgr. Duroy: „They have a wonderful family- life". Wij weten precies waar ze van daan komen, in tegenstelling tot b.v. de displaced persons. „No worry about them", was zijn geruststellende mening. Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende regelen no pens de verantwoordelijkheid van jour nalisten en andere bij de pers werk zame personen voor journalistieke ar beid. Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering (C.-H.) heeft aan de mi nister-president en aan de minister van Óverzeese Gebiedsdelen a.i. gevraagd, of zij kennis hebben genomen van een mededeling van ds. Hildering in het maandblad voor de Oost-Javaanse Kerk, waarin wordt verklaard, dat een on derdeel van het Nederlandse leger op weerzinwekkende wijze in de dessa Pe niwen (Oost-Java) is opgetreden. Zijn de ministers bereid een onderzoek te doen instellen naar de door genoem de predikant vermelde feiten? In September 1941 werd in de omge ving van Driebergen de 18-jarige jonge man H. uit Utrecht op wrede wijze vermoord. Als verdachten werden aan gehouden M. en D. S. uit Utrecht. Zij werden veroordeeld tot resp. vier en een half en vijftien jaar gevangenisstraf. Een verzoek om revisie van het vonnis van S. werd door de Hoge Raad ver wezen naar eht Gerechtshof te 's-Gra- venhage Bij de nifAiwe behandeling bleek, dat de tijdens de oorlog opgege ven motieven herroepen werden. D. S. voert thans aan, dat hij leider was van een illegale groepering en dat H. tot die groep behoorde. Door loslippigheid en onvoorzichtigheid van H. zou diens liquidatie noodzakelijk zijn geworden. S. voert zelfs aan. dat H. verraad zou hebben gepleegd. Vast staat onder meer, dat de jongeman in overmoed met een revolver door de fabriek van Werkspoor te Utrecht beeft geschoten. Vele bewe ringen kan S. thans niet met getuigen staven, omdat dezen niet meer leven. Hij zegt in opdracht van een officier, lui tenant B., die later gefusilleerd werd, H. geliquideerd te hebben. Luitenant-generaal b.d. jhr. W. Röell, die eertijds bevelhebber van de O. D. was, kwam als getuige verklaren, dat hij S. als illegale werker kende en dat luit. B. tot zijn staf behoorde. De procureur-generaal achtte het tijdens de oorlog opgegeven motief tot de moord (angst voor ontdek king van ongeoorloofde verhoudin gen) juist, al kunnen motieven van illegale aard toen een rol hebben gespeeld. Hij concludeerde tot hand having van de qualificatie van het misdrijf, doch vroeg verlaging van straf van 15 op 10 jaar. In zijn repliek trok hij dat verzoek om strafverlaging in om juridisch-tech- nische redenen. De verdediger hield staande, dat deze liquidatie, die op primitieve wijze moest geschieden omdat men niet over vuur wapenen beschikte, op zuivere overwe gingen van illegaliteit is volvoerd en dat het onzedelijk motief uit de oorlogs berechting tot camouflage van de ille gale strijd heeft gediend. Hij beriep zich op noodweer en subsidiair op ambtelijk bevel. Het Gerechtshof doet 11 April uit spraak. Gistermorgen heeft een Zwitserse luchttaxi, die op weg was van Zwitser land naar Amsterdam, een noodlanding gemaakt op de uiterwaarden langs het IJsselmeer bij Elburg. De piloot, de heer A. Glauses uit Neuchatel, kon wegens de mist niet op Schiphol landen en zag zich wegens benzinegebrek genoodzaakt zijn toestel onder deze minder prettige omstandigheden aan de grond te zetten. De landing verliep vlot en het vlieg tuig werd niet beschadigd. Enige uren later kon de vlieger de reis naar Schip hol. waar de mist inmiddels was opge trokken, voortzetten. Een van de grootste moeilijkheden in een ménsenleven komt elk jaar trouw terug. Dat is de vraag om uit te maken, wanneer de winterse kleedij vervangen zal worden door meer zomerse gewaden. Het hangt een beetje van het weer af, maar nu, tweede helft van Maart, is on geveer de tijd er voor, en de optimisten die zich dan zomers gaan aankleden hopen dan maar dat het een beetje wil met het weer. Nu is 't natuurlijk voor dames erg naar om een vlot voorjaars japonnetje zo lang in de kast te laten hangen, en het moment dat men de dikke winterjas wegbergt is voor man nen een ogenblik van genot. Maar, even min als één zwaluw zomer maakt, even min maakt één zonnige dag voorjaar, en wanneer we in dat opzicht een beetje voorbarig zijn, lopen we 'n slordige kans kou te vatten. Er zijn in normale jaren ten met Mijnheer en Pieter. Daar ging Pieter van hen weg en kwam naar haar toe. Zo haastig als de lompe klompen haar toestonden, rende Milady hem te gemoet. „Wat zei de koerier, wat voor bericht had-ie?" vroeg ze ongeduldig, toen Pie ter haar alleen maar aanstaarde. „Dat is de koerier niet. Dat is buur man Breuck, die zijn tulpenbollen komt halen." Elspeth wist niet, hoe ze het had. De teleurstelling was zo onverwacht, dat ze zich moest bukken en doen alsof ze modderspatten van haar rok veegde om te voorkomen, dat Pieter haar sombere ogen zou zien. „Tulpen! Weer tulpen!" zuchtte ze vol verachting, nadat hij naar de schuur was teruggekeerd. „Altijd maar tulpen." De bezoeker had zijn paard vastge bonden en was het huis binnengegaan. Elspeth liep langzaam naar het paard. Het was een gewoon bruin paard, niet zo jong als haar kleine merrie thuis en het had ook niet de gratie en de fraaie bouw van haar rijpaard. Toch genoot Milady bij het zien van het mooie dier, met het witte vlekje. Het behoorde tot een wereld, die ze begreep en het was al een genoegen met haar hand over zijn neus te wrijven. Spijtig ging ze heen, toen de beide mannen weer naar buiten kwamen. Ze kon niet nalaten te glimlachten, toen ze zag, dat de bezoe ker de zak meenam, die Pieter hem gaf en deze vastbond aan de zadelknop, waarna hij opsteeg en wegreed. (Wordt vervolgd) meer voorjaarsverkoudheden en -griep jes, dan winter- dito's. En nu is dat alle maal niet zo heel erg, behalve dan voor ouden van dagen en voor heel kleine kinderen, maar waarom zouden we ons welbevinden schaden, wanneer met een beetje voorzorg een schorre keel of natte neus te voorkomen is? Laten we desnoods iets te lang onze winterkleren dragen, liever dan dat we de mooie prille dagen van dit seizoen moeten aan schouwen door tranende ogen. en mis schien met huisarrest. Nu is het waar, dat ook plotselinge temperatuurwisseling voor de meeste verkoudheden aanspra kelijk is, maar deze temperatuurwisse ling zal minder schadelijk zijn, wanneer de kleding niet te dun is. Maar niet alleen de klerenwisseling brengt moeilijkheden in dit opzicht. De huisvrouwen hebben de poetsmanie en vinden het heerlijk zich over hun toe ren te werken om de voorjaarsschoon maak klaar te krijgen. En daarbij passen ze de meest barbaarse methodes toe: ze verwekken bijvoorbeeld hevige tocht door het huis. Anders, schijnt het, is properheid niet te bereiken. Nu is frisse lucht natuurlijk erg gezond en dus zeer wenselijk, maar tocht heeft niets te ma ken met frisse lucht en nog minder met gezondheid. Het is heus wel mogelijk om te poetsen, zonder alle huisgenoten bloot te stellen aan kouvatten door tocht. Een ander bijgeloof, nog zeer verbreid onder degelijke huismoeders, is ontstaan tegelijk met het edele gebruik van de voorjaarsschoonmaak. Aan het einde van de winter moest gepoetst worden, zei men, omdat de kachels zoveel stof brachten in huis. En wilde dus de schoonmaak efficiënt zijn, dan moesten met de schoonmaak ook maar de kachels verdwijnen. Komt daarbij dan nog de wens om, vóór Pasen het huis aan kant te hebben, dan voelt men wat de arme huisgenoten boven het hoofd hangt. Nadat ze dus aan de tocht zijn blootgesteld geweest, moeten ze verder, totdat het eventueel werkelijk zomer wordt in ons lieve vaderland, het verder maar doen zonder kachel. Nu zullen gezonde, jonge mensen ook daar wel overheen komen, maar voor kinderen en ouden van dagen is een dergelijke regeling weinig minder dan wreedheid. Zij toch hebben warmte nodig, veel meer dan volwassen mensen in de kracht van hun leven. Laat hun dus nog de mogelijkheid van een lekker vuurtje, vooral in de avonduren en des morgens vroeg. Hun gezondheid en het humeur der huisvrouwen zal er aanmerkelijk van profiteren, wanneer de klachten over kou niet voortdurend gehoord wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3