EEN MILLIOEN VOOR Z.H. PAUS PIUS XII is ir Radiostations achter IJzeren Gordijn overstemmen Rome Daden v: SILIWANGI-DIVISIE blijft orde handhaven onder toezicht van het Nederlandse opperbevel Verliezen in Indië SOKOLOVSKY plv. minister voor de gewapende macht T '£Zll Kortegolfzender feestgave van Katholiek Nederland Tot hoofd en hart Het EEN SCHIP WACHT OP ZIJN VERLOSSING Republikeinse afgevaardigde bij Ecafe pleit voor tijdelijke doorgangmet rest van Azië FEDERAAL LEGER Rapport Unci over Brastagi IN OPLEIDING Republikeinen naar Banka Ministerraad bijeen weer. Brief van Mgr. Reran aan Tsjech, geestelijkheid m Hl Brief van H. Vader aan Kardinaal de Jong J WOENSDAG 30 MAART 1949 57sfe JAARGANG No. 19676 MINISTER VAN SCHAIK spreekt via de K.R.O. K.L.M. mag weer op Frankfort vliegen HOOFD NOODREGERING IN DJOCJA AANGETROFFEN Brewster's actie Maar via. Batavia NOORS PARLEMENT ACCOORD Met toetreding tot Atlantisch Pact Vlootmanoeuvres van Westerse Unie Prins Bernhard op Marshalldag naar Utrechtse Jaarbeurs Door een geul naar zee Deel van wereldactie tot algehele vernieuwing van Radio Vaticana Tezamen even sterk als V aticaanzender s ÏOO Minister Stikker reeds Dinsdag terug? Staatsloterij BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redr,:tie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De vreugde en de dankbaarheid, die bezit zullen nemen van de gehele Katholieke Kerk, wan neer de H. Vader op Zaterdag 2 April in alle eenvoud Zijn gouden priester feest zal vieren, en de jubel, die straks zal opklinken, wanneer het Heilig Jaar de poorten zal openen voor een stroom van gunsten en bij zondere zegeningen, dient een vrucht bare gestalte te krijgen in een duur zaam en blijvend blijk van de offerge zindheid aller gelovigen. De gelegen heid hiertoe wordt thans voor alle katholieken der gehele wereld geo pend, doordat zij in staat worden ge steld tot het aanbieden van een ge schenk, dat, zoals de H. Vader Zelf heeft te kennen gegeven, Hem het meest dierbaar zou zijn. Iedereen kent de ontroerende en onvergetelijke momenten, waarop hij in zijn huiskamer de stem heeft mogen horen doorklinken van het Hoofd der Kerk, zo vaak de Paus zich lichtte tot alle gelovigen om hen te vermanen, te bemoedigen, te troosten of hen aan Zijn zegen Urbi et Orbi te doen deelachtig worden. Het technisch apparaat echter, dat aan Zijne Heiligheid daarbij ten dienste stond, beantwoordt geenszins meer aan de in onze tijd daaraan te stellen eisen en behoeft thans hoog nodig verbetering en vernieuwing. Bij dit algehele vernieuwingsplan van Radio Vaticana zal het de eervolle taak van katholiek Nederland zijn voldoende gelden bijeen te brengen voor een geheel nieuwe zender, waar toe reeds de eerste Herderlijke aan sporing Zondag j.l. van de kansel werd gegeven. Maar het kan en mag niet blijven bij deze ene collecte: met een hartelijk enthousiasme zullen nog grotere offers moeten worden ge bracht om een dergelijk groots plan te kunnen verwezenlijken. En het is de katholieke pers, welke thans gaar ne de taak op zich neemt om deze inzameling verder te leiden en tot een in alle opzichten succesvol resul taat te brengen. Het lijdt niet de minste twijfel cfi alle katholieken van Nederland, die enig begrip hebben van de noden en zorgen der Kerk in deze donkere tij den, zullen het zich tot een eer, ja zelfs tot een plicht rekenen naar uiterste vermogen hun medewerking te verlenen. Wij weten allen, hoe onze tegen standers beschikken over de mo dernste middelen om hun propaganda van leugen en haat, van Godsont ering en rechtsverkrachting schaam teloos te bedrijven, wij weten ook, hoe het de plicht van ons allen is en tot de taak van onze hoogste Leiders behoort daartegen op de krachtigste wijze stelling te nemen in woord en geschrift en vooral ook met de daad. Maar dit alles zal eerst vruchtbaar kunnen geschieden, wan neer wij kunnen beschikken over de middelen, welke ook hun ten dienste staan en in onze tijd nu eenmaal ge boden zijn. Toen onlangs Zijne Eminentie Jozef Kardinaal Mindszenty voor zijn perfide rechters stond en het onrecht vaardige vonnis over hem werd ge veld, laaide het vuur der veront waardiging op in de harten van alle Christenen. En wij bleven niet in ge breke daarvan te getuigen in protest betogingen en toornende geschriften. Naast gebed en boete konden wij niet meer doen dan dit weinige. Maar wanneer het thans ondernomen grootse plan werkelijkheid wordt, zal men in het geestelijk en wereldlijk centrum der Katholieke Kerk be schikken over een dan verbeterde outillage, om op efficiënte wijze en rechtstreeks zowel de godsdienstige waarheid als zedelijkheid en recht uit te dragen naar de verste uithoeken der wereld ook en vooral naar die landen, waar men zucht onder de druk van een vloekwaardig regiem. Tot het op beslissende manier me dewerken aan de verwezenlijking hiervan wordt ons thans de gelegen heid geboden. Wij schoten indertijd niet te kort in woord of geschrift, laten wij ons zelf overtreffen, wan neer van ons de daad wordt ge vraagd. Zaterdag, aan de vooravond van de door het Episcopaat georganiseer de kerkcollecte ten bate van de Stichting „Radio Anno Santo", spreekt Min. v. Schaik. de voorzit ter dier Stichting, via de K. R. O. enige ogenblikken tot katholiek Ne der land. Het verbod van Amerikaanse militaire zijdewaarbij vliegtuigen van burgerlucht vaartmaatschappijen niet op Frankfort mo gen vliegen en dat dateert van 1 November 1948wordt binnenkort opgeheven. In Amsterdam is een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van een aan tal luchtvaartmaatschappijen waaronder de K.L.M., de S.A.S.. de Sabena, de Air France de Swissair en de A.O.A. Voorzitter was de heer Thomas Johnson, hoofd van de afde- ling-burgerluchtvaart van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland. Op deze bijeenkomst, die een dag heeft geduurd, deelde Johnson mede, dat er met ingang van de volgende week op Rhein- Main Airport (het vliegveld van Frank fort) per uur twee niet-militaire vb eg- tuigen mogen landen of ervan vertrekken. Vervolgens werd vastgesteld hoeveel vluchten de diverse maatschappijen op Frankfort zullen instellen. De K.L.M. is van plan deze stad vijfmaal per week te gaan aandoen. Naar wij vernemen heeft de heer Streten Stojakovic, legatieraad aan het gezantschap Van Joegoslavië in ons land, om persoon lijke redenen ontslag aan zijn regering aan geboden. ff De Republiek heeft Dinsdag op de conferentie van de Ecafe te Bangkok ver zocht om een „tijdelijke doorgang" in Indonesië tot steun voor het herstel van de ruilhandel met het overige deel van Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Dit verzoek werd gedaan door de republikeinse afgevaardigde Utoyo, die zeide, dat een doorgang noodzakelijk was voor het ontvangen van de 20.000 ton rijst die de Internationale Noodvoedselraad voor dit jaar heeft toe gewezen. De republiek zou zich nooit onderwerpen aan Nederlandse economische controle, aldus Utoyo. Inzake de omvang van de schade ten gevolge van de politiek der verschroeide aarde op Java en Sumatra sedert De cember zeide hij, dat de republikeinen vrijwillig sleutelinstallaties vernietig den, daar zij overtuigd waren, dat gue- rillastrijd „nog de enige uitvoerbare manier van vechten was." De voorzitter van de conferentie bracht Utoyo, nadat hij hem gewaar schuwd had, tot zwijgen wegens de po litieke strekking van zijn betoog. Na derhand stond hij hem tor zijn rede te beëindigen. Het hoofd van het commissariaat op Java van de republikeinse nood- regering, dr. Sukiman, bevindt zich, naar Aneta meldt, thans te Djocja, waar hij korte tijd werd vastgehou den. Hij geniet nu, evenals andere republikeinen, volledig bewegings vrijheid. Dr. Sukiman is voorzitter van de Masjumi. Zijn zoon, die officier was bij de T.N.I., bevindt zich in arrest. Het lid van de Indonesische delegatie te New York. Udarpo, zal zich naar In dia begeven om besprekingen te voeren met republikeinse leiders, aldus meldt U. P. Daarna reist hij door naar Bata via, waarvoor hij een vrijgeleide heeft De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Februari 1949: Korp. G. J. L. Broeksma, legernr. 250517176, afkomstig uit Zaandam. Sold. S. Middelkoop, legernr. 251212167, afkomstig uit Culemborg. Serg.-maj. C. E. Treiture, legernr. 200415002, afkomstig uit Voorburg. Gesneuveld 6 Maart 1949: Sold. A. M. A. Visser, legernr. 230509002, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 17 Maart 1949: Sold. A. E. J. Feller, legernr. 260519157, afkomstig uit Liessel (N.Br.). Gesneuveld 18 Maart: Wachtmeester W. Lindeman, legernr. 270831012, afkomstig uit Amsterdam (Z.). Huzaar J. S. Oosterhout, legernr. 270301126, afkomstig uit Zutphen. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 19 Maart 1949: Sold. B. G. J. Ruel, legernr. 280828153, afkomstig uit gem. Denekamp. Gesneuveld 19 Maart 1949: Sold. J. H. Voskuyl, legernr. 280222395, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Maart 1949: Sold. A. M. M. de Win, legernr. 271015232, afkomstig uit Nuenen. gekregen. Hij zeide van plan te zijn met de republikeinse leiders op Banka be sprekingen te voeren over de ontwikke ling van het Indonesische vraagstuk in de Veiligheidsraad. Het republikeinse bureau te Londen heeft gisteren beweerd, dat Supeno, de 28-jarige minister voor wederopbouw in de republikeinse noodregering, door Ne derlandse troepen op Java is „ver moord." Supeno zou bij een Nederlandse aan val op Dukuh door Nederlandse troepen gevangen genomen zijn. Hij werd on dervraagd, doch weigerde enigerlei in lichting te geven omtrent de verblijf plaats van zijn collega's. „De Nederland se troepen schoten hem toen door het hoofd", aldus het republikeinse bureau. Reizigers bevestigen niet-officiële berichten, dat de Nederlanders er in toegestemd hebben republikeinse sol daten van de Siliwangi-divisie voor de orde te laten zorgen in de rijke Pen- galengan-hooglanden, ruim 35 km ten Zuiden van Bandung, meldt A.P. Volgens de berichten zijn republi keinse eenheden in het bezit gelaten van hun eigen wapenen en dienen on der hun eigen officieren, die directe verantwoording schuldig zijn aan het Nederlandse opperbevel. Na een on derzoek krijgen de republikeinse sol daten een Nederlandse militaire op leiding van zes weken. Daarna krijgt elke eenheid een eigen gebied om te bewaken en ontvangt Nederlandse wa pens en uitrusting. Republikeinse autoriteiten in Batavia verklaarden Dinsdag, dat de republi keinse legercommandanten, die deze overeenkomst met de Nederlanders slo ten, gehandeld hebben zonder dat de republikeinse autoriteiten op Banka of in Batavia hiervan op de hoogte waren. De Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen van de V.S. heeft informeel besloten zich te verzetten tegen de poging van de republikeinse senator Owen Brewster Nederland uit te sluiten van de Marshall-hulp, al dus bericht A.P. uit Washington. De voorlopige federale regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plan nen van de legercommandant in Indo nesië om ten spoedigste over te gaan tot het oprichten van nieuwe federale bataljons op territoriale grondslag en de opleiding van federaal personeel voor andere wapens en diensten. Verwacht wordt, dat nog dit jaar 18.000 man fede rale troepen kunnen worden georgani seerd en opgeleid, buiten de reeds be staande veiligheidsbataljons. Deze 18.000 man omvatten ook voor malige republikeinse strijdgroepen. Deze troepen zullen voor de ene helft bestaan uit infanterie en voor de andere helft uit personeel voor andere wapens. De opleiding van de Indonesische officieren en het kader zal zo spoeidg mogelijk beginnen aan een op te richten cadetten school en een militaire ambachtsschool voor de mil. luchtvaart, de genie enz. De nieuwe federale bataljons zullen voorshands de hoofdzaak van de troepen van het leger in Indonesië op het stuk van het herstel en de handhaving van orde en vrede moeten overnemen. Het rapport over de beschieting van de jeep met militaire waarnemers van de commissie der V.N. bij Brastagi, is thans te Lake Success ontvangen en ge publiceerd. Behalve vermelding van de bekende feiten over de toedracht van het voor gevallene, bevat dit rapport een hulde aan het moedige optreden van de luite nant Van Voorst tot Voorst en spreekt de Unci haar dank uit voor de hulp, aan de betrokken waarnemers verstrekt van Nederlandse militairè en medische zijde. De correspondent van de „Christian Science Monitor" te Lake Success acht het, met betrekking tot de aanneming van het Canadese voorstel in de Veilig heidsraad, van betekenis, dat hierin valt te zien een toenemende tendens bij de regeringen van de V.S. en van Enge land om Nederland er niet toe te dwin gen, de resolutie van de Raad van 28 Januari in haar geheel uit te voeren, zulks in verband met Nederlands positie als een belangrijke factor in de Atlanti sche overeenkomst. Zij willen met name alles vermijden, wat Nederland in mili tair opzicht zou kunnen verzwakken. De vier republikeinen, die op Banka overleg zullen plegen met Sukarno c.s„ zijn hedenochtend door het vliegtuig van de Commissie der V. N. uit Djocja afgehaald. Zij zullen waarschijnlijk he dennacht te Batavia overblijven en morgen naar Banka vertrekken. Van republikeinse zijde wordt vernomen, dat men het overleg gaarne ook zou zien uitgebreid tot dr. Sukiman, die op het ogenblik te Djocja vertoeft. De Ministerraad is vandaag in een extra zitting bijeen geweest ter behan deling van enige gewone agendapunten. D0 Franse kruideniers hebben besloten tegen de verordeningen der regering in van 5 April af over te gaan tot de vrije verkoop van chocolade, spek, margarine, groenten en eetbare vetten. Olie en alle melkproducten zullen zij van 1 Mei af vrij verkopen. Het besluit is bekend gemaakt na een besloten zitting, welke Maandag avond door het kruideniersverbond was belegd. De K. M. breidt niet alleen haar vloot uit, er is ook steeds meer ruimte nodig om de alrijke diensten en administraties onder te brengen. Op 1 April zal een geheel nieuwe vleugel van het K.L.M.-gebouw aan de Raamweg te Den Haag in gebruik genomen worden. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de raad van ministers van de Sovjet- Unie, maarschalk Wassily Sokolovsky heeft benoemd tot eerste plaatsvervan gende minister van de gewapende mach ten. Sokolovsky is tegelijkertijd ontheven van zijn functie als commandant van de Russische bezettingstroepen in Duits land. Ook is hij ontheven* van zjjn taak als hoofd van het Russisch militair be stuur in Duitsland. Generaal Chufkov zal Sokolovsky op volgen als opperbevelhebber en hoofd van het Russisch militair bestuur in Duitsland. De leger-generaal Chufkov was tot nu toe Russisch militair bestuurder in Thü- Het Noorse parlement heeft zich Dins dagavond uitgesproken voor onderteke ning van het Noord-Atlantisch Pact. Spanje en Portugal hebben hun on derhandelingen, die tot doel hadden harmonie te scheppen tussen de bepa lingen van het Noord-Atlantisch Pact en het Iberisch blok, Maandag voltooid. Het Canadese Lagerhuis heeft gis teravond met 149 tegen 2 stemmen voor bekrachtiging van het Noord-At lantisch Pact gestemd. De ondertekening van het Atlantisch Pact op 4 April a.s. vindt plaats in het inter-departementale regerings-audito- rium te Washington, gelegen aan de beroemde Constitution Avenue. De „Voice of America" is voornemens de gehele gebeurtenis uit te zenden met zenders, die overal in Europa gehoord kunnen worden. Ook de B.B.C. zal ver moedelijk een reportage van de plech tigheden geven. ringen. Hij werd in de afgelopen herfst door de raad van ministers tot de rang van generaal verheven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalingrad in de zomer van 1942 toege schreven. De post van de eerste plaatsvervan gende minister van de gewapende mach ten werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassilefs- ky tot minister van de gewapende mach ten, in opvolging van Bulganin. Maarschalk Wassilefsky werd in No vember j.l. ontheven van zijn functie als chef van de generale staf doch bleef toen eerste plaatsvervangende minister. Als chef van de generale staf werd hij op volger door generaal Sergie Sjtemenko. Het bericht over de functie-wijzigin gen werd docr radio Moskou gegeven in de uitzending op dicteersnelheid voor de provinciale pers tussen ander nieuws in. Van welingelichte zijde verneemt A.P., dat het in het voornemen van Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland en Bel gië ligt, in Juni gezamenlijke vlootma noeuvres te houden. In sommige kringen wordt het plan voor de manoeuvres ge zien als mogelijk een eerste stap voor nauwer samengaan van de marines van de mogendheden van het Atlantische Pact. Verwachting tot Donderdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen ochtendmist. Morgen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrijvende wolkenvelden en vrg koel, in het binnenland overwegend zonnig met ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Overwegend zwakke wind, op de meeste plaatsen tussen Noord en Oost. Zon 6.19—19.11. Maan 6.54—21.29. Naar Reuter thans van bevoegde zijde verneemt, heeft mgr. Beran, aartsbis schop van Praag en Primaat van Bohe- men, vorige maand een brief gericht aan de geestelijkheid in Tsjechoslowakije, waarin o.a. wordt gezegd: „Ons is mede gedeeld, dat er in het land geageerd wordt voor aansluiting bij de Volkspar ty en dat als reden daarbij wordt opge geven, dat dit de katholieke partij is. Wij leggen er de nadruk op. dat nog steeds voor alle priesters een verbod bestaat van actieve deelneming aan enige partij en dat dit ook slaat op de Volks partij. Het praedicaat „katholiek" kan door geen enkele organisatie worden aange nomen zonder toestemming van het bis schoppelijk bureau. De afgevaardigden en ministers van de Volkspartij, indien katholiek, moeten er wel aan denken, dat volgens het kerkelijk recht al de genen. die instemmen met en hun hand tekening verlenen aan wetten, welke direct of indirect de godsdienstvrijheid beperken of inbreuk maken op canonie ke rechten, ipso facto geëxcommuniceerd zijn. Aan priesters is het ook verboden deel te nemen aan religieuze commissies met actie-comité's, met inbegrip van comité's in districten en provincies." Volgens Reuter viel de uitgifte van deze brief samen met een nieuwe poging van het communistische regiem om een basis te vinden voor een overeenkomst tussen Kerk en Staat. Naar wij vernemen zal Z.K.H. Prins Bernhard Maandag 4 April een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en tegenwoordig zijn bij enige redevoerin gen, die ter gelegenheid van de Marshall dag worden gehouden. 6 April zal Z.K.H. de jaarlijkse open bare les in de academie voor lichame lijke opvoeding te Amsterdam bijwonen. In het gezelschap van de Prins zullen zich bevinden de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. Dit is het interieur van ,JtadicT\ Anno Santo". Geen draden en geen knoppen of handles, doch een door lopend front, fraai van lijn, waar achter ondergebracht in zeven kas ten de zeven essentiële delen van de zender schuil gaan. In het midden staat de zgn. con- tröle-lessenaar. Twee of drie enkel voudige bewegingen, hier verricht, brengen geheel de verborgen appa ratuur in beweging. Het is altijd vreemd en opvallend, wanneer iemand zich bevindt in een om geving of in een toestand, waarin hij in het geheel niet thuis hoort. We zien dat bij mensen, bij dieren en evenzo bij din gen. Om nu eens enige voorbeelden te noe men: met hoeveel bevreemding en be langstelling kijkt de voortdurend in zijn eigen zwarte wereld levende neger niet op naar de blanke medemens, die zo toe vallig eens onder zijn ogen komt? Van de andere kant is een persoon met een gekleurde huid in landen met een blanke bevolking nog altijd tot op zekere hoogte een bezienswaardigheid. Wat betreft de dierenwereld ligt een voorbeeld al di rect voor de hand: de dierentuin, de plaats waar men, naast de inheemse, vele dieren uit verre en minder verre wereld delen tezamen brengt, louter en alleen om de bezoekers de gelegenheid te geven iets te zien, dat zij niet dagelijks tegen komen. Men zou gëneigd zijn te zeggen, dat het niet vaak voorkomt, dat een dood ding, b.v. een voertuig, een instru ment of een voorwerp, buitengewoon gaat opvallen en in het centrum van de belangstelling komt te liggen, omdat het (Van een onzer speciale verslaggevers) Zondag 3 April a.s. viert Paus Pius de twaalfde zijn 50-jarig Priesterfeest. In verband daarmee wordt, zoals reeds Zondag door de Bisschoppen in een herderlijk schrijven werd meegedeeld, geheel Katholiek Nederland opgeroepen om deel te nemen aan een grootscheepse campagne, die beoogt een miliioen gulden bijeen te brengen teneinde de H. Vader een complete 100 Kw. kortegolfzender te kunnen aanbieden als feestgave. Dit geschenk staat niet alleen. Het maakt deel uit van een wereldactie tot algehele ver nieuwing van Radio-Vaticana, georganiseerd door het Centraal Comité voor het Heilig Jaar. Als deze actie slaagt en er bestaat geen reden daaraan te twijfelen dan zal buiten Rome een geheel nieuw zen dercomplex verrijzen van rond 20 ha. Het zal als het ware omdat het na tuurlijk moet worden geëxterritoriali- seerd een tweede „Vaticaanstad" vor men, van waaruit drie verschillende korte-golfzenders de gehele wereld zul len bestrijken. Van deze drie nu aan geboden door de katholieken van de ge hele wereld zal Nederland er een, de machtigste voor eigen rekening ne men. Daartoe is, zoals men elders op deze pagina uitvoerig kan lezen, een stichting gevormd onder de naam „Radio Anno Santo". Een stichting, die is tot stand gekomen door de medewerking van een aantal van de meest prominente katho lieken uit Nederland en waarmee de bisschoppen j.l. Zondag zo van harte hun instemming hebben betuigd. Zij hebben er zelfs met graagte het erepresidium van aanvaard. Doch niet alleen zü stemmen in met het gigantische plan. Ook de H. Vader zelf. In een brief heeft Hij aan de kar dinaal doen weten, dat Hij geroerd was door dit staal van kracht en trouw. Welnu, waar zo de zaken liggen, daar is het voor katholiek Nederland een ere- plicht er voor zorg te dragen, dat onver wijld het benodigde miliioen wordt bij eengebracht. Katholieke pers en radio zullen zich volledig hiervoor inspannen en reeds op zeer korte termijn mag men verwachten, dat nadere mededelingen over de wijze, waarop deze inzameling wordt gehouden, zullen worden bekend gemaakt. Op dit ogenblik volstaan wij met deze mededeling. Zondag wordt, op verzoek van de bisschoppen, in alle kerken van Neder land voor dit doel een schaalcollecte gehouden. Dat is de eerste stap. En wie zich realiseert, waar het hier om gaat om de totstandkoming nl. van een Nederlandse zender, die in de strijd tegen het communisme van onschatbare waarde zal blijken te zijn diens hou ding kan niet twijfelachtig zijn. Hier heeft Nederland de taak de ganse we reld. voor te gaan. Op alle woorden, protesten en telegrammen volge nu de daad. Bouw mee aan uw zender, die onmiddellijk na het Heilige Jaar ge reed zal komen, en die de stem van het Vatic aan de kracht zal geven nodig om het tumult van zijn bestrijders te overstemmen! Men kan niet beter demonstreren hoezeer het Vaticaan behoefte heeft aan een werkelijk ingrijpende verbetering; van zijn zendapparatuur dan door een vergelijking te maken tussen „Radio Vaticana" en het leger radiostations, schuilgaande achter het IJzeren Gordijn. Tegenover één volkomen ontoereikende langegolfzender in Rome staan er honderd en elf in gebieden, die beheerst worden door het communisme. Van deze alle voor wereldomroep geschikte zenders zijn er ten minste 82, waarvan de capaciteit die van het Vaticaan verre overtreft. Van 22 stations moet zelfs gezegd worden, dat zij gelet op de sterkte stuk voor stuk gelijk staan met minstens 100 Vaticaanzenders. In Roemenië is dan bovendien nog een station, dat „Radio-Vaticana" 150 maal en in Rusland zelfs een, dat het 200 maal in kracht overtreft. In totaal dus 111 en, verdeeld over onder communistische invloed landen, levert dat het volgende beeld: Land Albanië Berlijn (Russ. zone) Oostenrijk (Russ. zone) Bulgarije Midden-Duitsland (Russ. zone) Roemenië Aantal zenders 1 1 2 4 Hongarije Oost-Duitsland (Russ. zone) Finland Polen Tsjechoslowakije Joego-Slavië Rusland 5 5 10 12 13 18 32 Op het gebied van de korte golf (50-11 M.) is de situatie niet gunstiger. Hier heeft het Vaticaan: één zender, 14 golflengten en een capaciteit van 25 K.W. Daar staan echter tegenover: Rusland met Tsjechoslowakije Bulgarije Finland Oostenrijk (Russ. zone) 78 golflengten 18 4 4 4 Albanië Midden-Duitsland Joego-Slavië Roemenië O.-Duitsland Berlijn Polen 3 golflengten zenders Wanneer men nu bovendien in aanmerking neemt, dat niemand iets weet om trent het aantal kortegolfzenders, dat mogelijk nog in Hongarije, Letland erf Lithauen is ondergebracht, dan kan het ieder duidelijk zijn, dat ook hier Radio- Vaticana grote achterstand heeft in te halen. Welnu, daarvoor dient de 100 K.W kortegolfzender. Hij zal de stem van net Vaticaan doen klinken over heel de wereld. zich op een abnormale plaats of in een eigenaardige toestand bevindt. We heb ben echter een voorbeeld dicht bij huis. Dit voorbeeld is een schip, de ons allen bekende „C. A. Banck", dat door de kracht van een razende Noord-Wester uit zijn element, de zee, over de banken door de smalle strook water, die eigen lijk gereserveerd is voor badende en zwemmende zomergasten, op het strand is gezet. Daar ligt het schip nu, buiten werking, lamgeslagen en treurend. Dui zenden van dichtbij en veraf zijn getogen en gaan nog steeds naar de plaats, waar de gestrande boot levenloos ter aarde ligt. Velen schreven hun namen en adres sen op zijn ijzeren romp, zoals men dat soms ook doet, wanneer men de ruïne bezoekt van een eertijds ontzag inboe zemend kasteel. Een weinig helt het schip naar de zeezijde over; men zou denken, dat het zich enigszins op zijn zij de had gewenteld om met weemoed te turen naar de collega-schepen, die het aan de einder ziet voorbijvaren en wol ken rook in de lucht ziet blazen. Doch er wordt aan zijn genezing gewerkt: twee op hijskranen gelijkende machines, die men „draglines" noemt zijn bij de voor plecht opgesteld. Ze zijn begonnen aan iedere kant van de gestrande reus een ongeveer twee en een halve meter brede geul te graven. Een wal van zandzakken heeft tot taak het werk te beschermen tegen de bij vloed aanrollende golven. Wanneer de beide geulen klaar zijn, wil men op een of andere manier het zand onder het schip vandaan halen om het te laten drijven. Na de draglines komen dan de zandzuigers in actie. Als alles goed afloopt, zal het schip dan meer handelbaar worden, als het eenmaal van onderen rondom in het water zit. Kabels, lieren, katrollen en machines zullen dan te hulp worden geroepen om het schip met de achterzijde naar voren de zee in te trekken. Deskundigen zijn van mening dat de kans bestaat, dat de te nemen banken niet afgegraven behoeven te wor den, omdat de „Banck" ze met zijn ta melijk geringe diepgang wel zo zal kun nen overvaren. Hoe lang zullen al deze werkzaamheden duren? Als alles mee loopt zeker wel een aantal weken, doch er kunnen zo dicht bij zee altijd dingen gebeuren, die het vlotmaken van een schip vertragen. Wanneer de „C. A. Banck" dan weer in zijn element zal zijn, zal het treuren en het naar de verre einder turen voor bij zijn. Het schip zal zijn dagelijkse plicht weer gaan vervullen, de kapitein gehoorzamen, varen naar alle hoeken van zijn dierbare zee en meren in alle havens, waar het wordt binnengeloodst. Het zal dan echter niet meer in het brandpunt van de belangstelling liggen, zoals dat nu het geval is op het Bloe- mendaalse strand! Volgens Aneta zal mr. Stikker na de ondertekening van het Atlantisch Pact reeds Dinsdag per vliegtuig naar Ne derland terugkeren. De mogelijkheid bestaat, dat dr. van Royen hem zal ver gezellen. Op lot no. 50.000 gevallen. 16005 is een prijs van Recht, dat niet op Gods wet en recht steunt, moet uitlopen op onmenselijk onrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1