STAD EN OMGEVING BLIKSEMAFLEIDERS 5/-': Van spijkerschrift tot brief CRACKFREE Coëp. „De Eendracht" besluit tot fusie Maatregelen voor het strand leven besproken SLOT DEFECT? Monument Jan Gijzenkade AGENDA HERINGA WUTHRICH Waar doktersrecepten leesbaar worden gemaakt De heer Siegers K. V.P.uit bezwaren Eric de Noorman op de fancy-fair Nogmaals het England- Spiel d&étcwk ïlumid&t&n* S* WÖENSDAG 30 MAART 1949 PAGINA 2 Propaganda-vergadering „St. Lambertus" Sint Adelbertusvereniging R.K. Leeszaal „DE SLEUTELSPECIALIST" FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand GELDEN JAN VAN H00F- FONDS Bestemd voor toegangshek Erebegraafplaats? Ontwerp van beeldhouwer Van Rijn is gereed RADIO IN HUIS VAN BEWARING Installatie in strafgevangenis behoeft vernieuwing Einduitslag competitie K J.B. Directeur Haven- en Markt wezen Door een glazen dak gevallen Aanrijding Jongetje overreden „Hamlet' Frans Halsmuseum Het gouden jubileum Tonny Hom c.s. in Stoop's Bad HEEMSTEDE GEMEENTERAAD ZANDVOORT Interpellatie-Slegers De dief van wasgoed Zilveren jubileum SANTPOORT „IK NÉEM HET NIET LANGERRIEP JE VADER r "...hij kwam met zijn boord je in zijn hand de trap af stormen en schreeuwde, dat hij het vierkant vertikte met een plank om zijn nek naar kantoor te gaan. Maar vanmorgen zong hij van „het paardenhoofdstel aan de muur" toen hij beneden kwam, want ik had zijn hoorden nu door de CRACKFREE gehaald, je weet wel: die dunkokende edelstijfsel. Daarmee krijg je zo'n boord glad en zacht en tóch stevig, want het is eigenlijk meer een "apprêt" dan stijfsel. ■Vooral ook hetEngels hemd wordt met CRACKFREE "als nieuw". Je vader dacht nota-bene, dat ik nieuwe boordjes en overhemden voor hem ge kocht had. Ja, ik heb het geld daar op de rug groeien! Hij heeft alles al jaren gedragen!" MET E DEL-STIJFS EL jejls Nieuws van de sportclubs Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York ln een drukbezochte vergadering van de Coöp. „De Eendracht", welke gis teren is gehouden, is met algemene stemmen besloten tot fusie met de Coöp. VooruitgangVerder is de eerste stap gezet om in Haarlem te komen tot een algemene Coöperatie. Het is te ver wachten, dat ook de Coöperatie „Voor uitgang" in een komende vergadering een aansluitend besluit tot fusie zal nemen. In de vergadering werd door de di rectie en de deskundige van de Centrale van de Ned. Verbruikscoöperaties gewe zen op de principiële en de economi sche voordelen van een fusie. Een liquidatie-commissie werd be noemd, bestaande uit de leden van het zittend bestuur en een lid van het per soneel, deze laatste speciaal met het oog op de behartiging der belangen van het personeel. Deze commissie heeft op dracht de fusie met voortvarendheid te verwezenlijken In het gebouw „St. Bavo" werd dezer dagen een speciale bijeenkomst gehou den voor de dames aangesloten bij de Nederlandse Katholieke Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lambertus". Voor deze vergadering was een stevige propaganda gevoerd onder de niet-ge- organiseerde dames. Hoewel de opkomst beter had kunnen zijn, mag toch wel worden vastgesteld, d t de inspanning is beloond. Nadat de waarnemende voorzitter, de heer J. G. Vrielink, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, een kort welkomstwoord had gesproken en het een en ander had ver teld omtrent het doel van deze avond, kwam mej. Stringa aan het woord. De diocesaan leidster van het vrouwenwerk in de K.A.B. heeft op heldere en over tuigende wijze uiteengezet, welke waarde de katholiek hecht aan de arbeid. Spe ciaal werd ingegaan op de taak van het werkende meisje en vooral werd gewe zen op de noodzakelijkheid van een actieve deelname aan het veelomvatten de werk onzer katholieke sociale organi saties. Na de inleiding werd een interes sante gedachtenwisseling gehouden, waarbij duidelijk bleek, dat de aanwe zigen met grote belangstelling hadden geluisterd. De heer Voorhuijzen, tweede voorzitter van de bond, belichtte daarna enkele aspecten van het practische bondswerk. Kapelaan Beukering, de geestelijk advi seur van de afdeling, richtte zich even eens met een korte toespraak tot de ver gadering. Hij accentueerde vooral de verheven plicht van het werkende meis je in de huidige samenleving. In vele opzichten was deze propaganda-bijeen- komst aantrekkelijk gemaakt en mej. Ria Smit, die voor een zeer gewaardeerd muzikaal intermezzo zorg had gedragen, droeg niet weinig bij tot het welslagen. Het grootste deel van de niet-georgani- seerde dames kwam me.:en maar de ge lederen versterken. Voor de leden van de Adelbertusver eniging heeft de heer H. P. Baard, di recteur van het Frans Hals Museum, gisteravond gesproken over „De portret kunst van Frans Hals en Rembrandt." In plaats van in te gaan op kunsthisto rische details van technische aard be lichtte hij op een bevattelijke manier de meest wezenlijke karaktertrekken van het werk dezer beide grootmeesters der Hollandse portretkunst. Hij deed dit met grote kundigheid, maar met een minstens even grote liefde voor zijn onderwerp, daar het kennelijk twee schilders betrof, die hem bijzonder lief waren. De onderlinge verschillen van hun beider portretkunst werden door hem belicht met grote openhartigheid, doch met een even groot respect voor de genialiteit van elk hunner. Aan de hand van vele voorbeelden, op de wand geprojecteerde reproducties, bracht hij aan het dankbare toch ten andere on dankbaar-kleine gehoor een helder beeld bij van 't verschil in geestelijke instel ling, waaruit dit onderscheid in uit drukkingswijze onontkoombaar moest voortvloeien. In het vooruitzicht van de Paasvacan- tie schafte de R. K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, onderstaande boeken aan voor de jeugdafdeling. Er is keus zowel voor de kleineren van 6-10 jaar, ais voor de groteren. T. Blom: Chrisje's eerste schooljaar; E. Blyton: Het geheim van het onheils eiland; P. Broos: Het herderinnetje van Lourdes: de H. Bernadette; P. Broos: Piempampoentje, Pompernikkel en Pie peling; P. Boos: Vacantie in Klapper dorp; P. Broos: De school van Meester Brabbelaar; P. Broos: Nieuwe avontu ren in Klapperdorp; F. de Clercq Zubli: Het rimboekind; S. Franke: De juiste weg; R. Gardi: Kampeerders spreken recht; A. D. Hildebrand: Het eenzame bos; H. Malot: Alleen op de wereld. (Ju bileumuitgave); H. de la Rive Box; De laatste trein. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) De arrondissements-rechtbank te Haar lem. heeft op Dinsdag 29 Maart in staat van faillissement verklaard: J. PIERSMA, zonder beroep, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeërweg 126. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en pro cureur te Haarlem. HENDRIKUS LEONARDUS BISSCHOP, koopman, wonende te Heemstede, Lente laan 6. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. JACOB VAN PRAAG, koopman, wonen de te Zandvoort, Dr. Metzerstraat 34. Curator: mr. L. J. Venhuizen, advocaat ei> procureur te Haarlem. B. J. BRUINS, tuinder, wonende te Be verwijk, Hoflanderweg 63. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procureur te Beverwijk. Rechter-commissaris in alle zaken mr J. P. Petersen. Bij vonnis van de arrondissements-recht bank te Haarlem d d. heden is, na gedaan Verzet. VERNIETIGD het vonnis. dier rechtbank d.d. 8 Maart 1949, waarbij De Algemene Coöperatieve Begrafenisvereniging voor Haarlem en Omstreken, gevestigd te Haarlem, Brouwerskade 17, in staat van faillissement werd verklaard, met be noeming van mr. K. v. Giffen, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. GEBOREN; W. Wesseling-van den Berg, z; G. G. Augustin-Koliaart, z; G. J. M. Kok-Kruijer, d; E. Moison-Gros- kamp, d; H. S. P. Kessens-Wijers, d; C. G. Venneker-Roobeek, d; A. M. C. Cop-Groeneveld, d; A. Elzinga-Mole- naar, d. GEHUWD: W. D. Jansen en C. Neu mann; K. Hijkoop en C. M. Vasbinder; S. J. de Vries en A. E. Krelage. OVERLEDEN: A. H. Bakker, 66 j„ Raamsingel: H. de Jong-Fetter, 77 j„ Gen. Bóthastraat; H. R. Bakker, 56 j.. Talmastraat; S. G. J. Bijvoet, 3 j.. Gast- huisvest; M. de Graaf, 5 j., Meidoorn plein. Enige jaren terug heeft het comité Noord-Holland van het Jan van Hoof- fonds een inzameling in Haarlem en om geving gehouden voor een te Nijmegen op te richten monument voor Jan van Hoof, als redder van de Waalbrug. Het comité te Nijmegen heeft waarschijnlijk in verband met het feit, dat betreffende de redding van de brug een nieuwe le zing naar voren is gekomen, afgezien van de stichting van dit monument. Het zal thans een monument maken voor de gevallen burgers. Het comité Noord-Holland wil toch de gelden, in totaal f 2500.zo goed mogelijk besteden overeenkomstig het doel. waarvoor de bedragen zijn gege ven. Het stelt zich nu voor in de persoon van Jan van Hoof het illegale verzet, speciaal uit Noord-Nederland, te geden ken door een onderdeel te verzorgen van het eregrafhof te Bloemendaal in de duinen, waar 400 verzetslieden een laat ste rustplaats hebben gevonden. Het be stuur van de erebegraafplaats zal gaar ne een smeedijzeren toegangshek tot de begraafplaats of een klokkestoel voor een reeds aangeboden klok aanvaarden. Voor het geval men zijn sympathie met bovenstaand plan wil betuigen door nog een bijdrage voor dit doel beschik baar te stellen, kan men dit doen op het gironummer 313844 ten name van W. Habraken. comité Jan van Hoof-fonds Noord-Nederland te Haarlem. Het is moeilijk op deze bijna uitbun dige voorjaarsmorgen zich terug te den- kien naar die sombere dag van de tiende Februari 1945, toen Haarlem in rouw gedompeld werd door het brute optre den van de bezetter. Als represaille voor het neerschieten van een lid der Feldgendarmerie moesten tien Neder landers aan de Jan Gijzenkade terecht staan en werd met de kogel een eind aan hun leven gemaakt. Maar vanmorgen kwam deze onheils dag weer levend voor de geest, toen wij voor het officiële ontwerp stonden van het monument, dat daar ter plaatse voor de toekomst de herinnering zal moeten bewaren aan dat droevig gebeuren. De Haarlemse beeldhouwer Theo van Rijn heeft ruim een jaar moeten wachten, aleer zijn ontwerp de vele commissies was gepasseerd ter goedkeuring, maar een maand geleden kwam deze dan ook af. Het monument wordt gehakt uit Fran se kalksteen (z.g. Poullinaysteen). Het stelt twee nabestaanden voor van de slachtoffers, een man en een vrouw, die uit piëteit voor de getroffenen een krans neerleggen. Het zijn mensen van oudere leeftijd, die in devote houding liggen neergeknield. De man tracht zich inner lijk te versterken om zich tegen de smart te verzetten, de vrouw daarente gen geeft zich volledig over aan haar gevoel en verdriet, en houdt de hand op het hart. Het beeld zal op een steen geplaatst worden, waardoor het een hoogte zal krijgen van 2.60 M. Wanneer het monu ment gereed zal zijn en aan de Jan Gij zenkade onthuld zal worden, is nog niet bekend. Vast staat, dat het dit jaar nog niet gereed is en de onthulling dus in de loop van het volgend jaar zal geschieden. De geestelijke verzorgers van de straf gevangenis en het Huis van Bewaring hebben verleden jaar tot vijfduizend medeburgers het verzoek gericht mede te willen helpen aan het tot standkomen van een radio-installatie in beide ge noemde instellingen. In de strafgevange nis was nog een totaal verouderde en absoluut onvoldoende installatie aanwe zig, doch het Huis van Bewaring had niets. Dank zij de spontane hulp van velen kon in de loop van 1948 een prach tige installatie voor laatstgenoemde in richting worden aangebracht. Er is thans een centrale, waar het radiotoestel, de versterker, de pick-up en de microfoon zich bevinden, terwijl elke zaal en cel beschikt over een eigen luidspreker. Deze installatie is enig in ons land en de ge detineerden in het Huis van Bewaring zijn bijzonder met „hun radio" ingeno men. De radio immers is een middel, waar door de gedetineerden voelen, dat het contact met de buitenwereld niet ge heel verdwenen is. Bovendien is het een voortreffelijk middel om hen geestelijk en zedelijk te verheffen. Maar nu de strafgevangenis. Daar moet noodzakelijk een geheel nieuwe radio-installatie wor den aangebracht, die er komen kan als velen samenwerken. De geestelijke ver zorgers zijn er van verzekerd, dat vele honderden voor dit doel iets willen bij dragen. Men kan gebruik maken van de hieronder vermelde gironummers: 364572 kap. H. Roozenburg, Jansstraat 41, 161781 ds. A. J. van Rhijn. Tempeliersstraat 21, en 141740, dr. H. van der Loos, Van Eg- mondstraat 3, allen te Haarlem Onder Ons 22 18 4 36 (930594) Rozenprieel 22 15 7 30 (922792) 't Hoekje 22 13 9 26 (895781) Harten Aas 22 13 9 26 (866312) Harten Boer 22 12 10 24 (913056) Spaarnestroom 22 12 10 24 (905097) Klaver Vier 22 12 10 24 (901678) 't Zandhoekje 22 11 11 22 (895564) Ruiten Vrouw 22 9 13 18 (891874) Ruiten Acht 22 8 14 16 (834096- N. Flora 22 4 18 8 (864170) Haarlem N. 22 4 18 8 (838040) BIOSCOPEN: Rembrandt: Amber (strikt volw.), 2.30 6.30 en 9.15 u.; Luxor: New Orleans (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: De geheime agent (18 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 30 Maart Concertgebouw: Concert H. O. V., 8 u. HAARLEM (Adv.) Op 1 Januari 1947 werd de heer J. H. W Scholte, adjunct-directeur van de distri- butiedienst na het eervol ontslag aan de heer A. van Driel, tijdelijk belast met de leiding van haven- en marktwezen te Haarlem. Thans stellen B. en W. voor da heer Scholte ingaande 1 Februari 1949 definitief te benoemen tot directeur van het haven- en marktwezen. Een 13-jarige jongen was Dinsdag avond op het dak van de Jan Ligthart- school in de Tuchthuisstraat geklom men om een bal van het dak te halen. Op een gegeven ogenblik viel hij van 5 meter hoogte door het glazen dak van perceel Tuchthuisstraat 7. De jon gen kreeg alleen wat schaafwonden en is na door een lid van de Ongevallen- dienst ter plaatse te zijn behandeld, op eigen, gelegenheid naar huis gegaan. De uitloting van schuldbrieven der 3 pet. geldlening 1938 tot een bedrag van f 531.000 ten laste der gemeente Haar lem geschiedt op Dinsdag 19 April 1949, des voormiddags 9 uur. in het openbaar ten raadhuize der gemeente. Nabij de Amsterdamsebrug had gis termiddag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, welke van de Amster damsebrug komende linksaf de Oude- weg op wilde rijden en een wielrijder, die op de Amsterdamsevaart in de rich ting van de Amsterdamsebrug reed. De aanrijding ontstond, doordat de automobilist aan de wielrijder, die rechtuit ging, geen voorrang verleen de. De wielrijder is per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht, alwaar bleek, dat hij zijn linkeronder been op twee plaatsen gebroken had. Het rijwiel werd bijna geheel vernield. Toen gistermorgen om 11 uur een 2%-jarig jongetje in de Smedestraat zonder op het verkeer te letten de rij weg overstak, kreeg hij een duw van de laadbak van een passerend driewie- lig transportrijwiel en viel op straat. Het kind werd daarna door het lin- kerwiel van de carrier overreden. Het knaapje, dat vermoedelijk inwendige kneuzingen had gekregen, is met een auto naar het Grote Gasthuis overge bracht. Woensdag 6 April zal de Haagse Co- medie in de Haarlemse Stadsschouw burg een voorstelling geven van Wil liam Shakespeare's „Hamlet". Het ge zelschap heeft dit werk op het reper toire genomen in verband met het 25- jarig toneeljubileum van Paul Steen bergen. Deze gevierde acteur maakte, reeds vroeger diepe indruk bij dit spel. De regie is van Eduard Verkade. De muziek, die werd geschreven door Jurriaan Andriessen, zal worden uitge voerd door leden van het Residentie- Orkest. De décors zijn van Willem Deering, de costumes van Marga. De pantomime werd ingestudeerd door Yvonne Georgi. B. en W. hebben een nieuwe veror dening op het Frans Halsmuseum doen samenstellen, daar de bestaande rege ling, meer dan 30 jaar geleden vastge steld, herziening eiste. Besloten is o.a. om het museum gedurende de maan den Mei t.m. September open te stellen van 10 tot 17 uur (vroeger tot 16 uur). De toegangsprijs bedraagt op werkda gen 25 ct. per persoon en op Zon- en feestdagen 10 ct. per persoon. Gistermorgen werd de twee en vijf tigste jaarbeurs geopend in aanwezig heid van H. M. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene. Achter de Koningin staande de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, tweede van rechts mr. J. Milius. Geheel links jhr. De Ranitz, burgemeester van Utrecht. „Als de mensen eens wat beter schre ven, dan zou ik hier niet zitten", ver trouwde ons reeds jaren geleden een postbode toe in de wachtkamer van een oogarts. En de man had geen ongelijk, want het spijkerschrift, dat hem dage lijks onder de ogen kwam. bezorgde hem de nodige last om de brieven op haar juiste bestemming te doen komen. Maar de jaren hebben geleerd, dat het niet alleen de postbode is, die klaagt. Daar kwam nog de apothekersassistente met een onleesbaar recept van de dokter, de huisvrouw met een kruideniersnota in hiëroglyphen en zovele anderen, die gewapend met een vergrootglas de ver schillende brieven probeerden te ont cijferen. Degenen echter, die daarvan de meeste last ondervinden, zijn toch altijd weèr de schrijvers zelf en zo wordt het begrijpe lijk, dat velen alle moeite doen om hun handschrift te verbeteren. Haarlem kent als enige hierop gespecialiseerde instel ling in het land het Instituut Reiber-Nan en naar aanleiding van het gouden jubi leum, dat dit instituut Zaterdag viert, zijn wij een een kijkje gaan nemen in de tal rijke schriften, die de cursisten in de loop der vijftig jaar hebben volgeschre ven. Misschien is het voor velen een open baring te horen, dat naar verhouding het slechtst geschreven wordt in de intellec tuele kringen, verpleegsters, geestelijken, onderwijzers enz. Wat schuchter mis schien doen zij hun eerste stap over de drempel en voigen zij gedwee de instruc ties rond de ovale tafel. O nee. daar staat geen „juffrouw" of „meester", die haar of zijn stem laat schallen over de ruggen der leerlingen: dun dik, omhoog omlaag, zo nodig met een lineaaltje rondlopend om te zien, of iedereen de vingers gestrekt houdt. Niets van dat alles, geen globe, geen schoolbanken, maar een doodgewo ne Hollandse kamer, waarvan de stfjl al leen maar bepaald wordt door de gemoe delijkheid. En die sfeer verbeteren zij en nog wel zakelijk gegarandeerd hun handschrift. In de loop der vijftig jaren is er uiter aard wel het een en ander veranderd. Rond 1900 kon men beter spreken van letters tekenen, waarvan het resultaat schoonschrift was. Behalve dat het schrijven toen bijzonder veel tijd vergde maar dat was voor die dagen geen be zwaar! werd het karakter van de schrijver volkomen weggenomen. Thans spreekt men van handelschrift, waarin het karakter öf wordt bewaard öf later door de ontwikkeling toch weer naar vo ren komt. En zo zijn de honderden gekomen en gegaan, kinderen nog en grijsaards. Men vraagt zich misschien af, waarom men sen van 75 jaar hun schrift willen verbe teren. Maar is het in vele gezinnen niet zo, dat de man of de vrouw de schrifte lijke relaties onderhoudt? En wat dan. als de „gezinsschrijver" komt te overlij den? Iedereen is er niet van gediend, dat zijn intieme brieven door de buren ge schreven moeten worden Dan maar zo spoedig mogelijk eigen schrift verbete ren. Dat was een merkwaardige lectuur, die wij onder de ogen kregen. De werk schriften, ingebonden tot boeken van for maat, konden ons verhalen vertellen van gerenommeerde Haarlemmers en andere grootheden uit het land. Begonnen met een krabbelpoot en geëindigd met een bepaalde én goed gerichte hand, die zich zelf weer ontwikkelde. Maar laten wij het stof van het verleden op de namen van deze mensen rusten. Wij zelf pro beerden bjj onze gastheer onze aanteke ningen netjes te schrijven, maar toch zouden wij ze anderen niet graag ter in zage geven Het Instituut Reiber-Nan, dat Zaterdag zijn gouden jubileum viert, werd 2 April 1899 opgericht door de heer C Nan aan de Kampersingel, Na 22 jaar zette zijn dochter mevr. M. Reiber-Nan met haar echtgenoot het werk voort, eerst in de Tetterodestraat en in Hillegom, thafs aan de Kleine Houtweg 8. Het Instituut verwierf destijds vooral bekendheid door de cursussen voor de K.R.O. een aan de werklozen en de schoolvrije jeugd der gemeente Haarlem. De receptie wordt gehouden Zaterdag van 2 tot 3 uur. Zoals elk jaar, organiseert H.V.G.B. ook nu weer de bekende jeugd-driekamp met de clubs ZIAN uit Den Haag en De Robben uit Hilversum. Zondag 3 April zullen zij starten op de 50 m. rug- en borstcrawl, schoolslag en in de estafet tes, waarvan de 20 X 50 m. borstcrawl wel' een spannend verloop zal hebben. Vooral in de ploeg van De Robben zijn zeer goede zwemmers en zwemsters op gesteld, zoals b.v. Dicky v. Ekris en Geertje Wielinga, Tonny Hom en Kel der. Laatstgenoemde zal eerdaags een geduchte concurrent worden voor de wereldrecordhouder Bonte op de school slag. Bij Zian is Robbie Bollen en bij HVGB Margot Marsman in de ploeg opgenomen Na afloop van de zwem- nummers wordt een waterpolotournooi gehouden tussen de jeugdploegen van de bovengenoemde clubs. De wedstrijden beginnen om half twee in Stoop's Bad te Overveen. B. en W. van Haarlem stellen voor aan de N.V. C. Jamin te Rotterdam, tegen de prijs van f 12.per M2, 299 M2. grond aan de Stephensonstraat te verkopen voor het bouwen van een werkplaats met bovenwoning. Prinses Beatrix onthulde in ae Beatrix- hal haar wapen. Naast haar dr. F. H. Fentener van Vlissingen. De gemeenteraad van Zandvoort ver gaderde Dinsdagavond. Bij de opening sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de volle publieke tribune, waarop ook een groep jongeren had plaats ge nomen. Van het raadslid Tates was bericht binnengekomen dat dezê zich aan een operatie moet onderwerpen en voorlopig dus afwezig zal zijn. De voorzitter uitte de beste wensen voor het herstel van de heer Tates. Aan prof. G. H. Holt werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de schoonheidscommissie. Tot bestuursleden van „Maatschappe lijk Hulpbetoon" werden benoemd mevr. Molvan Bellen en de heer B. Bosman. In het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" werden be noemd de raadsleden Lindeman (KVP) en Van Kuijk (P. v. d. A.); als ver tegenwoordigers van het bedrijfsle ven G. Kiefer en J. P. Longayroux, van de sportverenigingen J. N .Huyer en M. Gatsonides en van de culturele verenigingen W. H. Kemper en L. Sok. Bij het voorstel tot werkverschaffing aan intellectuele werklozen vroeg de heer Lindeman of de verbetering van de bevolkingsadministratie, welke wordt aangebracht ook blijvend vermeerdering van werkzaamheden betekent. Weth. Kerkman wees er op dat hier door juist een snellere werkmethode mogelijk wordt. Het voorstel tot delegatie aan B. en W. van de bevoegdheid om grond in net wederopbouw-gebied te verkopen stuitte op ernstige bezwaren van de heer Lindeman (K.V.P.); deze wilde de bevoegdheden van de raad niet uit handen geven, vooral daar hierbij ook betrokken zijn de gronden welke in het vermaakscentrum liggen; de raad moet daarop invloed behouden. De heer Siegers (K.V.P.) sloot zich daarbij aan. De raad heeft toch al zo weinig over de wederopbouw te zeggen. Men heeft een super-visor, gedwongen architectenkeuze en ook bemoeilijkt men Je mensen in de keuze van een aanne tner. De grondverkoop is het enige mid del dat de raad wordt gelaten om nog wat invloed op de wederopbouw uit te oefenen. De heren Blom, Weber en Terol zijn het met de heer Siegers eens. De vorzitter betoogt dat bij het voor stel de bedoeling voorzit sneller te kunnen werken. De raad lieeft het we- deropbouwplan vastgesteld, de grond is verkaveld, de prijs is bepaald, het is dus min of meer uitvoering; in bijzondere ge vallen zal het college de raad inschake len .Spr. wil over alle verkopen de commissie van P.W. horen. Weth. Kerkman wijst er op aat de meeste grond eigendom van het rijk is, de gemeente bezit de grond, die vroe ger voor openbare weg bestemd was en die wordt nu soms als bouwterrein verkocht. De heer Van Kuijk (P. v. d. A.) acht dit een kwestie van vertrouwen in het college van B. en W. De heer Lindeman zegt dat hier geen sprake is van wantrouwen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 5 stemmen vóór en 6 tegen. Hierna interpelleerde de heer Siegers over de verkleedhok) es on het strand. De commissie voor het strand en de strandpachtersvereniging hadden ge vraagd één hokje toe te staan op elke 5 meter strand. B. en W. hebben daarvan gemaakt één op 10 meter en nu komen er te weinig hokjes om exploitatie -mo gelijk te maken Het strandschap heeft het hele strand voor badpakken vrij gegeven, daartegen hebben de katholieken en ook vele an dere fatsoenlijke mensen bezwaren. Het spijt spr. buitengewoon, destijds zijn stem aan het strandschap gegeven te hebben. Deze bezwaren kunnen ondervangen worden als er voldoende verkleedgele- genheid komt. Spr. doet een beroep op de voorzitter als deze er prijs op stelt dat de katholieken hem waarderen en steunen te bevorderen dat het college zijn standpunt herziet. De voorzitter zegt dat hij met de heer Siegers verschilt over het aantal hokjes. Als men er 1 op 5 meter toestaat, krijgt men 400 verkleedhokjes op het strand en dat is geen fraai gezicht. Men kan de mensen bovendien niet dwingen om van de hokjes gebruik te maken. Men moet met verschillende belangen rekening houden o.a. met de badinrichtingen, die hierdoor benadeeld zullen worden. Spr. deelde nog mede, voor de herbouw van het „Zuiderbad" extra-bouwvolume te hebben gekregen. De heren Terol (A.Z.B.) en Blom (C.P.N.) steunen de heer Siegers. De heer Lindeman merkt op, dat een massa mensen, die op het openbare strand „Za terdagavond in het keukentje" gaan spe len, een nog minder fraai gezicht is dan 400 hokjes! De voorzitter wil de bezwaren van de heer Siegers ernstig overwegen; in het strandschap heeft spr. een zekere liberaliteit met betrekking tot de orde maatregelen bepleit. Met de hokjes wordt nu een proef genomen en B. en W zullen het verloop van de zaak op de voet volgen. Zo nodig zullen verdergaande maatregelen genomen worden. Hierna volgde de tweede interpellatie- Slegers; deze vroeg of het college be kend is met de verklaring, welke in „De Waarheid" heeft gestaan, aangaande hulpverlening van de communisten bij een Russische inval en zo ja, of het col lege niet van oordeel was, dat hier spra ke is van landverraad. De heer Blom (C-P.N.) nodigde de heer Siegers uit tot een openbare debat-ver gadering en vroeg stemming over het toestaan van deze interpellatie. Deze werd met 10 tegen 1 stem, die van de heer Blom, toegestaan. De heer Siegers bedoelde de Zand- voortse communistische kiezers te wij zen op 't land verraderlijke van de hou ding van hun voormannen. De meeste van hun volgelingen zijn geen verra ders, maar worden beïnvloed door kran ten-artikelen, waarin vrijheid wordt be loofd, die in werkelijkheid slavernij is. Kunstmatig wordt ontevredenheid ge wekt en onrust gezaaid, hoewel Neder land aan de spits staat op het gebied van sociale wetgeving. De heer Blom is een waardig raadslid, het blijkt niet altijd, dat hij communist is, be halve b.v. als het gaat om de karabijn brigade bij de politie. De voorzitter beantwoordde de vragen van de heer Siegers bevestigend, waar na de heer Blom een zeer uitvoerig be toog hield en de heer Siegers beschuldig de van bewuste verdraaiing van de ver klaring van De Groot. De heer Siegers vroeg nog de uiterste voorzichtigheid bij benoemingen, opdat geen communistische infiltraties zullen plaats vinden. De voorzitter verzekerde, dat het college diligent is. Bij de rondvraag besprak de heer Lindeman (Katholieke Volkspartij) het vastrecht-tarief voor het water. Bij de behandeling van de begroting is toe gezegd, dat enkelen verhoging, anderen verlaging zullen krijgen. Het blijkt nu, dat alle verbruikers meer moeten beta len, soms zelfs zeer aanzienlijk. Weth. Kerkman zeide, dat jarenlang is ver zuimd het vastrecht te herzien als men inwoning had gekregen, een bedrijf ging openen of gemeubileerd ging verhuren. Daardoor leverde het bedrijf soms wa ter beneden kostprijs. Daarin moest verandering komen. Nu heeft de direc teur alle verbruikers hoger aangeslagen en dat is onjuist. Er zal een circulaire tot de verbruikers worden gericht en over de volgende periode zal zo nodig restitutie worden verleend. Dinsdag vermeldden wij op deze plaats, dat de politie een zekere v. d. P. had aangehouden, die zich ten nadelfe van een student van het seminarie Ha- geveld had schuldig gemaakt aan dief stal van wasgoed. Het betreft hier de papierophaler v d. P. 1 April hoopt de heer E. J. C. Hermans, commies ter gemeente-secretarie in Heem stede de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst dezer gemeente trad. Het is de uitdrukkelijke wens van de jubilaris dat deze dag zoveel mogelijk on opgemerkt voorbij zal gaan. De huldiging door zijn collega's zal geschieden op 31 Maart. De afdeling figuurzagen van de K.A.J. te Santpoort organiseert tweede Paasdag een tentoonstelling-fancy-fair. De tentoonstelling zal u laten zien wat de jongens in hun vrije tijd hebben ver vaardigd. De fancy-fair bevat verschil lende attracties, o.a. „Eric de Noorman" met zijn vrouw en pleegkind „Pum- Pum." De prijzen aan de verschillende attracties verbonden zijn prachtig. De tentoonstelling-fancy-fair zal ge houden worden in het jeugdhuis „Spaarnberg" aan de Wüstelaan. Het gebouw is geopend van 's morgens elf uur tot 's avonds half elf. Op aller be langstelling wordt gerekend. Verder zullen de kajotters op Zondag 8 Mei een toneeluitvoering geven. Het stuk is getiteld: Mensen in botsing, spel in drie bedrijven. Dezer dagen is een communiqué ge publiceerd van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalige Verzet in Ne derland. Volgens dit communiqué zou het verraad van de Nederlandse agent W. van der R. de sleutel zijn voor het England-Spiel. Deze man, zo werd ge zegd, hefet door het geven van volledige inlichtingen de Duitsers in staat gesteld het England-spiel op te bouwen. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich in verbinding gesteld met verschillende bevoegde instanties. Hun oordeel vat het A.N.P. als volgt samen: Van der R. is boven Nederland ge dropt. Na enige tijd werd hij door de Duitsers gearresteerd. Bij het daarop volgende verhoor, is hij „leeggepompt". Alle hem bekende gegevens, zijn code en identilycheck, leverde hij aan de Duitsers uit. Deze gegevens hebben aan de Duitse contra-spionnage inderdaad niet onbelangrijke aanwijzingen gege ven; Duitse officieren hebben dit na de oorlog zelf verklaard, doch onze zegs lieden achtten het uitgesloten dat Van der R zóveel kon vertellen, dat daar voor het England-spiel mogelijk werd. Van der R. woont thans in Londen. Na de oorlog heeft de Intelligence Service een onderzoek ingesteld naar zijn gedra gingen in de bezettingstijd. Er is een ge heim rapport opgemaakt, doch maatre gelen werden niet tegen hem genomen. Volgens insiders treden de Engelsen', die de catastrofale gevolgen van verraad in bezet gebied niet aan de lijve onder vonden hebben, niet streng op in der gelijke gevallen. Uit kringen van het voormalige verzet in Nederland zijn echter stemmen opgegaan, die de uit levering van Van der R. verlangen, om hem in Nederland wegens hoogverraad te kunnen vervolgen. Nabij de Spanjaardslaan moest de be stuurder van een personenauto op de Wagenweg plotseling sterk remmen voor een wielrijder, die zonder teken te geven uit de Spanjaardslaan komende linksaf de Wagenweg opreed. Hierdoor vloog een achter in de auto zittende dame over de voorste zitplaats en sloeg vervolgens met het hoofd tegen de voor ruit, welke werd vernield. De dame klaagde over pijn in haar hoofd en knie. schreef Mevrouw Kraak-Helder aan haar getrouwde dochter. Fabr. N.V. „Onder Ons" De Krim (O.) Mijn geliefd terras op de Grote Markt is nóg aantrekkelijker ge worden sinds er koffie met slag room geserveerd wordt. Voor de eerste maal in dit voorjaar heb ik de zon op het geklopte wit zien schijnen, en mijn mede-genieters in de rieten stoelen ke ken gelukkiger dan ooit. Zonne-warmte en slagroom! De winter en de resten van een ongelukkige oorlog voorbij. Daarom had het gesprek van mijn bu ren in ruste op dat terras dan ook een optimistisch verloop. „Heb je gehoord, dat er belasting-ver- laging komt?" vroeg de een, met zijn lepel een kloddertje „slag" in de bruine koffie schuivende. „En de huren gaan omhoog" grinnikte de ander, die in zijn gedachten al een rij eigen huizen op de Markt zag staan. „Wat 'n heerlijke tijd" repliceerde weer de een, „meer ontvangsten, minder uitgavenvan pure blijdschap likte hij z'n lepel af, smakkende met z'n lippen. „Vroeg lente!" zei nu weer de ander, ..dat wil zeggen, de kachel uit, dus min der uitgaven voor kolen. Lengende da gen, minder licht, kleine rekening Het gesprek werkte zo aanstekelijk op me, dat ik met mijn volle hand in het schaaltje slagroom sloeg. De zon toverde kristalletjes in het levende wit op mijn vingers, die ik juist aflikte toen 'de burgemeester voorbij kwam. Maar wat maakt dat uit op zo'n dag, met zulk stralend zonlicht en zulke vro lijke terras-buren? De bekerwedstrijd DSS tegen Schagen wordt a.s. Zondag gespeeld op het ter rein van laatstgenoemde. Supporters van DSS kunnen zich voor de bus opge ven bij de secretaris, de heer Riko, Ti- morstraat 19 b. BEVERWIJK, 29 van Gibr. n. Londen. BOISSEVAIN, 25 van Mauritius n. Penang. DOURO, 24 van Antigua n. St. Kitts. ETREMA, Curasao n. R'dam, p. 27 Azoren. GADILA, 27 van Tripoli n. R'dam. JOBSHAVEN, 29 van P. Gen til te Librev. KATWIJK, 29 van R'dam te Gdansk. KEILEHAVEN, 28 v. Land ana te Banda Point. LISSEKERK, R'dam n. Perz. Golf, p. 29 Ouessant. LOMBOK, 28 van Macassar te Manilla. NORDKYN (H. Afr. Lijn), 27 van Kaapstad naar Amsterdam. POLYDORUS, Balik Papan n. R'dam, 29 te Colombo. POLYPHEMUS, 27 van Amst. te Batavia. PRIMA, 26 van P. Lyautey te Bordeaux. RAKI, Batavia n. Amst., 27 van Singap. ROSSUM, 29 van Leixoes te SetubaL SAIDJA, 27 van Pladjoe n. Miri. STAD ARNHEM, Gdansk n. R'dam, p. 28 Brunsbuttel. THESEUS, Amst.Lissabon, p. 29 Oue». TJISADANE, 25 van Shanghai n. Amoy. WESTLAND, Amst. n. B. Aires, p. 28 Fin. (Nlet-offidële koersen) 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ■Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA Deli Mij. eert. Vorig Opening slot 30/3 99% 96% 96% 97% 95% 95» 156% 161% 163% 108% 132% 110 146 177% 233% 237 285% 226gb 227% 288 269 y3 145% 147 160%gb 149% 149# 162 161 153 %gl 154# 139% 141 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 29/3 32 32% 54 38% 18% !2% 24% 34% 43 35% 22% 74 28/3 31 31% 52% 37% 59% 10% 45% 57% 18% 12% 23% 34% 41% 34% 21% 72%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2