Voorstel warmwatervoorziening aangenomen Begroting 1949 in behandeling Poging tot doodslag niet bewezen DE WITTE TULP is VELDMAARSCHALK MONTGOMERY IN HAARLEM Bezoek aan Frans Halsmuseum en ontvangst ten Stadhuize AGENDA* - DONDERDAG 31 MAART 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KELLER Spaarnwouderstraat 13 - Telef. 15778 Uitspraken Haarlemse Rechtbank Burgerlijke Stand K.A.B. KRING CENTRUM Contactavond in „Sint Bavo H.O.V. Pianoconcert van Prokofieff door HELEN CIRVAN DEMOBILISATIERAAD HAARLEM Wat binnen een jaar bereikt is Keuring nieuwe films Vogelleven in Rembrandt BLOEMENDAAL ONDERWIJSVERFRISSING SPAARNDAM Parochiale voetbalvereniging HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden vereniging Kath. Actie vergaderde WUNetta Haarwassen 'n genot ir»aar..met het JE.1L 8 GEMEENTERAAD HEEMSTEDE onschadelijk R.K. Sportver. H.B.C. Jaarvergadering „Heemstede Centrum" ENMÖDE Barteliorisstraat 24 Haarlem Telefoon 20420 H.B.C. tafeltennis Beurs van Amsterdam Beurs van New York 3 Vrij onverwacht heeft het gemeente bestuur van Haarlem de mededeling ontvangen, dat veldmaarschalk Mont gomery morgen een bezoek aan onze stad zal brengen. De hoge gast zal om 10 uur aan het Frans Halsmuseum ar riveren, om daar de schatten van het museum uit vervlogen tijden te bezich tigen o.a. de onlangs uit Duitsland te ruggekeerde werken. Speciale belangstelling koestert de maarschalk voor de wereldberoemde schuttersstukken in het bijzonder voor het prachtige schilderij „Na de loting", dat Frans Hals op jeugdige leeftijd schil derde. Wanneer Montgomery het museum be treedt, zal het dochtertje van directeur Baard een bouquet tulpen, die de naam van de veldmaarschalk dragen, aanbie den. Om 11 uur zaj het gezelschap autori teiten zich naar het Rembrandt-theater begeven, om de fraaie kleurenfilm „Hol lands Glorie", in de Engelse versie, te zien, daar het nog te vroeg is voor een bezoek aan de bloembollenvelden. Het Haarlemse publiek kan de voorstelling gratis bijwonen, waartoe men zich van half elf af bij het theater, in verband met de restauratie ingang Smedestraat, moet opstellen. Tegen 12 uur zal veldmaarschalk Montgomery zich te voet voor een offi ciële ontvangst naar het Stadhuis bege ven. Voor de orde en verkeersregeling zal hoofdinspecteur Suurendonk en zijn mannen zorg dragen. Inspecteur Van Dae- len zal weer de politieruiters leiden. Ge tracht zal worden het lawaai verbonden aan de asphalteringswerkzaamheden kor te tijd te doen verstommen. De veldmaarschalk wenst de Haar lemmers vanaf het bordes toe te spre ken en de betekenis van het Atlantic Pact duidelijk te maken. Het programma is verder als volgt: De Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen zal de beide volksliederen spelen. Voor de eerste maal zullen de Haarlemmers dan kennismaken met de schitterende nieuwe parade-uniformen, die de mu zikanten voor deze gelegenheid dragen. Door de bekende zorgen van „Haar lems Bloei" zal o.l.v. van de heer C. van Hoewijk aan de jeugd, ingang stad huis, Zijlstraat, een papieren Engels vlaggetje op een stokje worden uitge reikt. Wethouder Geluk, die bij zijn bezoek aan Derby reeds met de veldmaarschalk en zijn dochter had kennisgemaakt, spreekt een kort welkomstwoord, voor dat de officiële toespraken beginnen. De rede van Montgomery zal onmid- Tot 15 April geven wij 10 korting op het overtrekken van lampekappen (Adv.) Vanmorgen deed de Haarlemse Recht bank uitspraak in de bekende zaak tegen de 34-jarige spijkermaker A. M., die des tijds terecht had moeten staan terzake van poging tot doodslag en zware mis handeling. M. werd er van beschudigd, dat hij zijn vriend wilde neersteken, toen deze weigerde met hem mee te gaan. De eerste behandeling van deze zaak voor de Rechtbank kreeg een nogal sensatio neel karakter, doordat twee getuigen, een zekere S. en zijn moeder, als ver dacht van meineed, ter zitting werden gearresteerd. Twee weken geleden kwam de zaak weer in behandeling, waarbij de Offi cier tegen M. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste van een jaar met aftrek en een zelfde straf tegen S. en zijn moeder. De Rechtbank verklaarde in haar von nis, dat zij de poging tot doodslag en de zware mishandeling niet bewezen achtte. Wel de mishandeling, waarvoor zij M. veroordeelde tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zeven maanden. Zij gelastte de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte, omdat voor het bewezen delict geen preventieve hechte nis kan worden opgelegd. Moeder en zoon werden ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek. De 52-jarige buschauffeur D., tDgen wie de Officier in hoger beroep voor het veroorzaken van een autobotsing een geldboete had geëist van f 60, werd con form de eis veroordeeld. De man, die er zich een beroep van had gemaakt fietsen te stelen, de Maas trichtenaar N. F., hoorde zich eveeneens conform de eis veroordelen tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. En tenslotte veroordeelde de Recht bank de 27-jarige koopman C. S. uit Lisse, die een brankast geforceerd had in samenwerking met een vriend en daaruit een bedrag van f 300 had meegenomen, tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek. dellijk nadat deze uitgesproken is, in het Nederlands vertaald en door luid sprekers verspreid worden, opdat de menigte op de Grote Markt, voor zover zij geen Engels verstaat, de historische momenten goed zal kunnen begrijpen. Terwijl het gezelschap o.w. het colleg- ge van B. en W. en de garnizoenscom mandant, zich naar de hall begeeft, zal de stadsklokkenist, R. Heering, op het carrillon Engelse legerliedjes ten ge hore brengen. In de oude Raadszaal, waar het schone gerestaureerde wand tapijt „De val van Damiate" hangt, zal bij kaarslicht de lunch gebruikt wor den. Hoewel men getracht heeft het vol gende geheim te houden, is toch al in vele kringen uitgelekt, dat Montgomery tijdens dezei lunch ook het Haarlemse publiek iets wil schenken. Meer dan tienduizend Engelse sigaretten zullen zonder bon in de Vleeshal worden uit gereikt. Het programma is overladen, maar Montgomery heeft voor hetere vuren gestaan. Om 2 uur verwacht men hem en het publiek in het Openluchttheater te Bloemendaal, waar hij een parade zal afnemen van de Wildhoef-Stormschool. Het zal een fantastisch gezicht zijn de streng gedisciplineerde troepen op de heuvelachtige wegen, die het theater omzomen, te zien marcheren. De demon straties, welke daarna gegeven warden zijn voor onze stadgenoten overbekend, Veldmaarschalk Montgomery doch de veldmaarschalk heeft het sprin gen uit rijdende jeeps, het nemeji van hindernissen en het touwslingeren voor het laatst in de oorlog gezien. De Koninklijke Militaire Kapel zal tij dens de demonstraties een concert ge ven. Klokslag 4 uur vertrekt de popu laire veldmaarschalk in een open auto naar Schiphol, waarbij hij de volgende route neemt: langs het Pannekoeken- huisje naar de Bloemendaalse weg. Zijl- weg, Wilhelminastraat, Wagenweg, He renweg en dan links af in de richting Aalsmeer. Gistermiddag werd rookontwikkeling ge constateerd in een perceel aan de Zaanen- laan. Uit het onderzoek bleek, dat een vloerkleed en een Perzisch kleedje waren gaan smeulen, vermoedelijk door een kooltje vuur uit de brandende haard. De brandweer heeft het smeulende vuur ge blust. De politie heeft aangehouden een man die zich de 4 laatste maanden op de open bare weg in Haarlem heeft schuldig ge maakt aan het plegen van oneerbare han delingen. In de heden gehouden Algemene Verga dering van Aandeelhouders der N.V. Hy pothecaire Beleggingsbank te Haarlem, werden de jaarcijfers over 1948 goedge keurd. Tot commissaris werd herkozen de heer Jhr. Mr. C. L. van Lennep te Aer- denhout. GEBOREN: S. J. de Vries—Cassee, z; C. J- DingemansSchijf, z; G. A. Ver meulen—Bremer, z; E. M. Zwart—Wel les, d; K. Robijns—Sineokow, d; E. M. Stam—Schuijt, d; A. Swartvan Nood, d; C. M. HuurdemanSimons, d; C. Kuik—Vos, d; S. H. Slangen—Smid, d; E A. van der Werff—Ackermann, d. GETROUWD: C. W. Slagmolen en H. C. Lijnzaat; J. Kastelein en J. Stam; C. Steer. en R. Bodeldijk; C. Scholten en M. M. Lijnzaat; A. Snoeks en T. Klomp; L. J. Ruijssenaers en H. C. Schenk; C. C. Schuit en H. M. A. Kooij; J. Jager en A. P. van der Weide; J. Fennis en J. C. Vester; J. H. Roebroek en J. G. L. Grootenboer; W. A. Spoor en M. G. Koopman; F. Moerbeek en M. de Blauw; J. W Valk en L. J. A. Tuijn; A. P. V-rhage en J. Staal: A Rietdijk en E. Wijckelsma; G. lidden- dorp en H van Slooten; J. de Zaaijer en M. Kok. OVERLEDEN: J. W. de Boer, 52 j., M. v. Heemskerkstraat; J. C. H. Jacobs, 66 j, Koningsteinstraat. De Kring Centrum van de K.A.B. houdt Vrijdagavond 1 April kwart over acht een contactavond in het gebouw „Sint Bavo" aan de Sme destraat. Naar aanleiding hiervan stuurde het bestuur een schrijven, waar in het wees op de noodzakelijkheid in deze dagen van aaneensluiting van alle katholieke arbeiders. Dat iedere katho lieke arbeider hiervan niet doordrongen is, kan de trouwe bezoeker van de K.A.B.-vergaderingen verklaren, die dikwijls zo opvallend slecht worden be zocht. Het bestuur vraagt zich dan ook af, of men de toestanden van vijftig jaar geleden vergeten is, en of de arbei der zich nog wel realiseert, dat de ver beterde toestanden vooral te danken zijn aan het werk van zijn eigen princi piële organisatie. Liep in vroeger jaren oijna iedereen letterlijk warm, waar het ging om de opbouw van zijn organisatie, thans draait vrijwel alles alleen op en kele enthousiaste leden en het bestuur. Schrijvend over de laatste Vastenbrief van onze bisschoppen herinnert men er aan, hoe daarin prachtige dingen ge schreven staan, gebaseerd op de ency clieken Rerum Novarum en Quadrage- simo Anno, o.a. over de rechten en plichten van de arbeider en werkgever, sociale vraagstukken, rechtvaardigheid enz. De K.A.B. zo schrijft men heeft wel een groot aantal „papieren leden", maar aan actieve leden is er nog een groot gebrek. Het is overbodig de moeilijkheden op te sommen, waarmede allen te Rampen hebben. Maar wanneer men thuis blijft zitten en de dingen maar afwacht, dan wordt er uiteraard niets bereikt. Daarom heeft het bestuur weer eens een contactavond uitgeschreven, waarop de geestelijk adviseur, kapelaan F. Heemskerk, de vastenbrief van de bis schoppen zal bespreken. Het zal echter geen officiële vergadering worden in die zin, dat het bestuur zitting achter een groene tafel neemt. Het zal een gezel lige club zijn, waarin de verschillende toestanden besproken zullen worden en de grote belangen van de arbeider. Ge rekend wordt .dan ook op een grote opkomst, want altijd blijft toch nog waar: „Alleen dan heeft de K.A.B. de grootste macht, als zij gesteund wordt door aller kracht". Door de medewerking van Annie Ne- derbracht stond op het programma een tamelijk onbekend werk, namelijk het derde pianoconcert van Prokofieff. Deze Russische componist, evenals Strawinsky aldra in West-Europa ge vestigd vond daar spoedig erkenning, wellicht als gevolg van de invloed der moderne, Franse muziek op zijn com- poneertrant. Prokofieff's afkomst blijft nog wel min of meer merkbaar al mist men bij hem de oerkracht van de specifiek Russische muziek van b.v. een Moussorgsky bij hem vindt men vooral een vermenging van Oost- en West-Europese stemmingen. Zijn werken bevatten naast heftige, onstuimige en bruuske, fijn-lyrische, rustige en gevoel volle momenten. Dat ontdekt men o.a. in het karakterverschil van de variaties (tweede deel), in het zangthema van het eerste deel en de inzet van de solo partij in de Finale. Bij Prokofieff is de instrumentatie kleurrijk en zeer afwisselend, de har monisatie -wel modern, doch veelal inte ressant en ondanks het modern karak ter bezit zijn werk toch altijd nog een zekere grondslag inzake vorm en tonali teit. Dit alles plus de inspiratieve kracht maakt het werk boeiend en verrassend, bijzonder als 'n pianiste het speelt zoals Annie Nederbracht. De vertolking was vol spanning en bijzonder vitaal. Van de pianiste ging een sterke stuwkracht uit, waardoor dirigent en orkest met haar opgingen in het werk. Al waren soms een minder mooi klankevenwicht en een kleine rhythmische oneffenheid te bespeuren, het bleef 'n spontaan mu siceren. dat zijn uitwerking op het pu (Copyright TJitg. De Koepel. Nijmegen) De Demobilisatieraad te Haarlem heeft thans zijn eerste jaarverslag uitgebracht. Op 10 Februari 1948 werd hij opgericht en sindsdien is de belangstelling zowel van teruggekeerden als van familie leden steeds toegenomen. Reeds voor de terugkeer van de demobilisanten wordt contact met hun familie opgenomen. Van de 1228 in het verslagjaar aan de Thuisfronten toegezonden rapportfor mulieren konden er niet meer dan 570 worden afgewerkt. Niettegenstaande deze onbevredigende gang van zaken, waarvoor een oplossing gezocht wordt, is het aantal bezoeken aan het secretari aat zeer groot. Er keerden 366 militairen terug en het secretariaat ontving 1000 bezoëken. De meeste problemen gingen over de huisvesting. Herinnerd wordt aan de terugkeer van het Kennemer-batal- jon en aan de feeste.jjkheden daaraan verbonden. Aan donatie werd ruim f 1000 ontvangen. Een vrij groot aantal van de gedemobiliseerden kon op eigen gelegen heid de weg naar het burgerbestaan vin den. Op een enkele uitzondering na werkten oude werkgevers tot herplaat sing mede. Arbeidsschuwheid en het leunen op het toegezegde wachtgeld werd niet geconstateerd. De ouderen onder de gehuwden en zij, die een rang in het leger en daarmede een hogere le vensstandaard hadden bereikt, doch op grond van hun bekwaamheden voor het burgerleven weer op een lager levens niveau moeten terugschakelen, waren moeilijk te plaatsen. Er meldden zich 376 militairen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. De 25, die begin 1949 nog bij dit bureau geboekt stonden, kregen inmiddels werk. Zowel de huisvesting als de sociale zorg vroegen veel tijd van de commissies, met weinig resultaten, wat de eerstgenoemde bemoeiing betreft. tjliek niet miste. Het piano-concert werd voorafgegaan door een „Pas- sacaglia" van Wouter Paap. Een werk kundig geschreven, maar zonder sterke karakterverschillen en weinig transparant spel. Alles bleef nogal plechtstatig van karakter en orgelachtig van klank. Na de pauze ging Tschaikowsky's vijf de symphonie, goed getekend door 't or kest, maar onder leiding van dirigent Hartveld doorgaans te spontaan en in de tutti's zelfs enigszins te onbeheerst gespeeld. Met het gevolg meermalen te hoog opgevoerde en daardoor geen mooie totaalklank, minder goed afgewogen klankverhoudingen tussen de groepen on derling en wellicht moet er ook aan worden toegeschreven de lichte, onder linge onzuiverheden. Het kan ook zijn, dat de blazers ten slotte te vermoeid werden en de diri gent geen rekening hield met de jammer genoeg half bezette zaal. Het applaus voor de pianiste was buitenge woon hartelijk! OL. KOOP. BIOSCOPEN: Rembrandt: Amber (strikt volw.), 2.30, 6.30 en 9.15 u.; Luxor: New Orleans (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De geheime agent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 1 April: Concertgebouw: Piano-recital Theo Bruins, 8 uur. De Katholieke keuringen (K.F.C.-keu- ringen) van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen zullen wor den vertoond, luiden: De rode schoentjes, 18 jaar (Rembrandt); Het geheime com mando, 18 jaar (Cinema Palace); Een affaire in Afrika, strikt volwassenen (Luxor); De laatste stormloop, 14 jaar (Frans Hals); It's in the air, 14 jaar (Ci ty); Spionnage in New York, volwasse nen (Spaarne). Dr. A, F. J. Portielje, directeur van Artis, zal Zondagmorgen 3 April in het Rembrandt-theater enige films over vogelleven inleiden en toelichten, die opgenomen zijn door de heer H. C. Ver- kruysen, oud-directeur van de School voor Bouwkunde enz. alhier. Vertoond worden: het volledige broed- leven in het Ooievaarsnest; aanval en verdediging van de Roerdomp; de broed- verzorging bij de Amerikaanse Pampa struisvogel en het leven der Pinguins met hun jongen. In het najaar van 1947 werd te Bloe mendaal een commissie samengesteld bestaande uit vijf schoolhoofden, die tot taak hadden de chef van de afdeling on derwijs aan de gemeente-secretarie te adviseren omtrent de wijze, waarop enige gelden, bestemd voor onderwijs- verfrissing, het nuttigst voor de scholen zouden kunnen worden besteed. Voor 1949 adviseerde deze commissie de leer lingen der scholen voor G.L.O. en U.L.O. een voorstelling aan te bieden van de Balletgroep voor de jeugd „Scapino" Op Woensdag 6 April zullen twee uitvoe ringen plaats vinden van een sprookje in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het programma is geschikt voor leer lingen'van elke leeftijd. Voor het ver voer moeten de schoolhoofden zelf een regeling treffen, maar de leerlingen uit Vogelenzang zullen om half negen per bus van de R.K. school aldaar vertrck- Op een drukbezochte vergadering, onder leiding van kapelaan Kloeg, met als technische adviseurs de heren Balm en Oorthuis, is gisteravond getracht een parochiële voetbalvereniging op te richten. Tot definitieve oprichting kon nog niet worden overgegaan, daar nog moet worden afgewacht of genoeg leden zich vóór Woensdag a.s. zullen opgeven te Spaarndam bij de heren Balm en Oorthuis; te Haarlemmerliede en Spaam- Woude bij de heren Oliehoek en Korte- kaas. De Onderlinge Tuinliedenvereniging hield Woensdagavond in De Cantine aan de Heemsteedse dreef onder voorzitter schap van de heer W. A. v. Zadel een goedbezochte bijeenkomst, die ook dit maal werd opgeluisterd door enige in zendingen bloemen. Onder de leden bleek niet alleen grote animo te bestaan voor tuinkeuring, doch ook voor de deelneming aan de Chrysan- thenprijsvraag, terwijl verder voor de binnenkort te houden bindcursus even eens grote belangstelling was. Daarna hield de heer H. v. Kregten uit Rotterdam een interessante lezing over het gebruik van groeistoffen voor onkruidbestrijding en van diverse mid delen ter bestrijding van schadelijke in secten, welke werd toegelicht door een zeer goede film, die een duidelijk beeld gaf van de successen, die door een juiste toepassing van de moderne middelen be haald kunnen worden. De lezing hield nauw verband met de aanleg en onder houd van gazons en sportvelden, waar omtrent de spreker verschillende advie zen gaf. Na de uitreiking van planten voor de Lathyrusprijsvraag werden de inzendin gen gekeurd. De heer Nunnink behaalde met een voorjaarsstukje 8 punten en de heer W. A. van Zadel met een inzending Albino en Blue Parrot tulpen 10 punten. In de Woensdagavond in de St. Aloy- siusschool gehouden bijeenkomst van de Kath. Actie, parochie Valkenburg, wel ke niet erg druk was bezocht en onder leiding stond van de heer J. Meijer, sprak mevrouw Boudens v. Heel over „Gezinsgebruiken rond het Paasfeest", waarin de verschillende plechtigheden en gebruiken in de Goede Week zowel in de kerk als in het gezin werden be handeld. Het dubbelmannenkwartet luisterde deze bijeenkomst met enige toepasselijke liederen op. VH 76 0179 De Raad van de gemeente Heemstede kwam hedenmorgen in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn ter behandeling van de gemeentebegro ting 1949. Allereerst waren enkele voorstellen van B. en W. aan de orde. Goedgekeurd werden een voorschot van totaal 77.309.65 op de exploitatievergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen, de aankoop van grond aan de Slotlaan voor de som van 19.500 en een crediet van 17.100 voor het aanbrengen van waterclosets in de complexen gemeente woningen in de. Balistraat, Talmastraat en de Bankastraat. Naar aanleiding van het voorstel om een crediet van 4.000 ter beschikking te stellen voor de bestrijding van de kosten Voor de aanschaffing van gas drukautomaten voor warmwatervoorzie ning en aan de gasverbruikers, die deze apparaten wensen, doch voor wie de aanschaffing te kostbaar is, een huur in rekening te brengen van 39.per jaar, ontstond een breedvoerig debat, waaruit bleek dat er nogal verdeeldheid van mening onder de raadsleden heerste. Men bestreed niet het nut, dat derge lijke apparaten voor de huishoudens kunnen hebben, maar wel het feit, dat het particulier initiatief wordt uitge schakeld, daar B. en W. voorstelden om de installaties via het gasbedrijf te leveren. De leden Hopstaken en Zegwaart (beiden K.V.P.) wensten een wei standsgrens vast te stellen. De heer v. d. Linde (K.V.P.) merkte op, dat het particulier initiatief misschien wel gepasseerd wordt, maar dat de Heemsteedse installateurs, die zich in een circulaire tot de Raad gericht hebben, zelf niet aangeven wat er gedaan moet worden om te bereiken wat B. en W. zich voorstellen. Spre ker hoopte, dat er gelegenheid zou gegeven worden, dat in zoveel mo gelijk woningen dit apparaat, dat voor de gezinnen groot gemak be tekent, zal worden aangebracht. Wethouder Disselkoen verdedigde het voorstel van B. en W. en zeide, dat geen overleg met de loodgieters in de ge meente mogelijk was. Het is ondoenlijk een inkomengrens vast te stellen. Ieder dient zelf uit te maken of hij een warm waterapparaat wil aanschaffen of dat hij gebruik wil maken van ~de hUTirreyélifig der gemeente. Spreker achtte het in het algemeen belang dat het voorstel van B. en 17. zou worden aangenomen en meende dat men in dezen niet met het belang van enkele ondernemers rekening kan houden. Bij de hoofdelijke stemming werd het voorstel tenslotte met 14—5 stemmen goedgekeurd. Aangenomen werd vervolgens het voorstel tot aanvaarding van de voor waarden van Provinciale Staten, dat het gedeelte van Meer en Berg, hetwelk de gemeente heeft aangekocht, in de toe komst geheel in ongeschonden staat wordt gehandhaafd. Hierna begon de raad met de algemene beschouwingen bij de begroting 1949. De heer Verhoeven (K.V.P.) bracht hulde aan de ambtenaren ter gemeente-secretarie voor de samenstelling van de begroting. Spreker, die even herinnerde aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, hoopte dat de samenwerking met de nieuwe burge meester en de nieuwe wethouders even goed zou zijn als met het huidige college. De heer Verhoeven vond het een heuglijk feit, dat de begroting wederom sluitend is. Wel heeft zijn fractie nog enige desiderata. Hij moest met leed wezen constateren, dat nog steeds geen subsidie voor het bijzonder middelbaar onderwijs is uitgetrokken, waarop spre ker ook vorig jaar reeds heeft aangq. drongen. Hij dankte voor de verleende subsidie ten behoeve van het bijzonder voorbereidend lager onderwijs. Spreker besprak terloops het al of niet gewenst zijn van het maken van winst door gemeentebedrijven en betreurde het. dat tot verhoging van de gasprijs moet worden overgegaan, al begreep hij, dat in verband met de stijging van de ko- lenprijs daaraan niet te ontkomen is. Spreker prees het initiatief, dat tot stichting van de R.K. afdeling der ge meentelijke leeszaal en bibliotheek heeft geleid, een afdeling waarvoor 29 Want het was Mevrouw geweest, die dit keer had vastgesteld, wat Milady moest dragen, als ze naar de stad gingen. Ze had er op gestaan, dat het de flu welen hoed moest zijn met de satijnen schoentjes. Zorgzaam had ze de wijde kanten kraag te voorschijn gehaald voor de nieuwe japon van geelbruine, lakense stof en ze vond het maar half goed, dat Zandvrouwtje meegenomen was in de wagen. Was het dan beter geweest, het beestje op het land achter te laten? vroeg El- speth zich af. Maar dat zou ze niet ge kund hebben. Het gele poesje was voor haar een mascotte geweest, iets dat haar steeds weer geluk bracht, vanaf de eerste nacht aan boord van de Gele Kat. Anneke boog zich voorover en bekeek de scheur in het kant. „Ik kan dat best herstellen," zei ze, zó goed en zo kwaad als ze dat kon, in het Engels, zodat Mi- lady haar begrijpen kon. Deze glimlachte dankbaar naar haar ai toen ze elkaar aankeken, droog het «ïgJieaw door, dat Anneke helemaal niet dat be zadigde meisje was, dat men, naar haar uiterlijk te oordelen, zou verwachten. Meer dan eens in de afgelopen weken, hadden ze samen grote pret gehad over de een of andere dwaasheid, niettegen staande Anneke maar weinig meer Engels verstond dan Elspeth Hollands. Op Kentmoor had Elspeth nooit beseft, wat het betekende, geregeld om te gaan met een meisje van je eigen leeftijd. Op eens wist ze, hoeveel ze van het Hol landse meisje tegenover haar was gaan houden. Na enige tijd kwamen ze aan de Zui derpoort en hobbelden daarna Haarlem binnen. Kinderen gingen voor hen op zij en marskramers bleven even staan om te kijken, toen ze over de ronde keien ratelden, totdat al spoedig het rijtuig de hoek omsloeg en stil hield voor het huis, dat ze eerder al eens met Jan en Mijnheer had bezocht. Daar stond Pieter op de stoep op hen te wachten en daar was het spionnetje, het spiegeltje buiten aan het venster, waarin ze de Spanjaard had gezien. Mi- lady kroop bij dit gezicht nog iets meer naar achteren en hield onbewust Zand vrouwtje een beetje minder stevig vast. Toen Pieter het rijtuig met een zwaai open deed, schoot er iets geels langs hem heen, dat neerkwam op de ronde keien en tussen de poten van de paarden door uit het gezicht verdween. Terwijl Mi- lady haar rokken opnam en uitstapte, was Zandvrouwtje al de straat over. Ge heel onthutst, zag Elspeth het beestje opsgnqgisa tegen de eerste de die het tegenkwam; dat was toevallig een dikke Hollander, en wel niemand anders dan buurman Breuck. Met een „Ach! Dondersteen!" greep Jacob Breuck naar zijn benen en wierp het katje van zich af. Elspeth hoorde, hoe hij met driftige gebaren en op een boze toon wat tegen Mijnheer zei en daarna probeerde het katje weer te pakken te krijgen. Ver schrikt ontsnapte het poesje met een angstig „miauw", ontweek Anneke en liep snel onder het rijtuig door, sprong toen op de ijzeren stang naast Mijnheer's deur. Van daar sprong het op een van de zware vensterluiken, zich steeds met haar klauwtjes vastgrijpend en hoger klim mend. Elspeth stond beneden en probeerde het diertje, zijn naam roepend, naar be neden te lokken. Het reageerde er niet op. integendeel, het sprong op de voor uitspringende rand boven de deur en vandaar op een daarboven hangend luik, waartegen het zo vlug opklom als men verwachten kon van een katje, dat ge boren was op een zeilschip. Heger kon het niet; van haar hoge zitplaats keek Zandvrouwtje nu naar beneden en gaf niemand te kennen, dat ze er maar jam merlijk aan toe was. Onder Mevrouw's leiding waren intus sen de kleine dozen uit de koets in het huis gebracht en omdat Pieter en Anne ke het druk hadden met het werk, dal hun moeder hun had opgedragen, moest Elspeth alleen maar zien hoe ze het kat je er toe kon overhalen weer naar bene den te komen. Het beestje, zenuwachtig gewa&ien, bqpg ziph heel «er voorover over de rand en strekte een klauwtje uit, jnaar het kon niet van zijn plaats komen en gaf miauwend te verstaan, dat het niet wist hoe het naar beneden moest komen. En Elspeth keek naar boven en wist niet, hoe ze helpen moest. Opeens hoorde ze op straat een deur dichtslaan. Mijnheer kwam naar haar toe. Elspeth keek nog wat kwaad. „Heeft uw buurman zich boos gemaakt op Zand vrouwtje?" ze wist niet, wat ze moest denken van de uitdrukking van Mijn heer's gezicht. Zijn mond stond grimmig, maar zag ze niet een lichte tinteling in zijn ogen? Mijnheer schudde het hoofd. „Niet op je poes was hij boos, maar om een tul penkwestie was hij kwaad op mij. Maar laat hem naar de drommel lopen. Hij is musicus van beroep en tóch wenst hij steeds meer Gouda-tulpenbollen van me te kopen en hij is kwaad, als ik hem zeg, dat ik er geen meer heb." Het deed Elspeth weliswaar goed, dat het niet haar Zandvrouwtje was, maar keek ze nog met een wanhopig gezicht naar het beestje daar in de hoogte. Hoe moest ze het in 's hemelsnaam beneden krijgen? „Als ze maar honger krijgt, zal ze wel moediger worden. Laat haar maar rustig zelf haar weg vinden," vond Mijnheer En omdat ze blijkbaar niets meer kon doen om het poesje te helpen of om het in de verleiding te brengen om toch bij haar te komen, volgde Elspeth al was het dan met tegenzin de raad van Mijnheer op en stapte met hem het huis binnen. De hal, met de vloer van rode in regelmatige vierkanten afge- veel belangstelling bestaat van de zij de der katholieke ingezetenen. De heer Brongersma (R. v. d. A.) meende, dat men in verband met het op de helling komen van de raad zich wat de algemene beschouwingen betreft eigenlijk diende te beperken. Spreker had een lijstje van wensen en bracht naar voren de bevordering van de bur gerschapszin, o.a. door het uitgeven van een boekje voor de schooljeugd over de betekenis van de gemeente, en verbe tering van de gezinsverzorging, waar bij hij de suggestie deed een centrale wasinrichting te koppelen aan het ge meentelijk badhuis. Spr. vroeg voorts of het niet mogelijk zou zijn een bouw- spaarkas voor arbeiders te stichten en drong aan op nauwere samenwerking met de omliggende gemeenten. De heer Brongersma signaleerde tenslotte de on zekere financiering van de gemeenten door het Rijk. Hierna kregen de heren Zeelenberg (.V.V.D.), Van Wijk (A.R.) en v. d. Poll (C.H.U.) gelegenheid het hunne te zeg gen over de begroting. Allen sloten zich aan bij de woorden van waardering, door de eerste spreker geuit. Het lid de Ron de (C.P.N.) hield een propagandaspeech, die met de gemeentebegroting weinig te maken had. De zitting duurt voort. Woensdagavond kwamen de leden van de R.K. Sportvereniging H.B.C. in grote getale bijeen op een buitengewone ver gadering, ter bespreking van enige be langrijke onderwerpen. De voornaamste punten van de agenda waren: de ver kiezing van een nieuw bestuurslid in de plaats van de heer J. de Wildt en de vorming van een nieuwe elftalcommis sie. Tot opvolger van de heer de Wildt werd gekozen de heer H. G. Kokkel koren, terwijl de heer J. M. de Wildt, in verband met de vele en uitnemende diensten, die hij gedurende tal van ja ren aan H.B.C. en in het bijzonder aan de junioren heeft bewezen, tot erelid van de vereniging werd benoemd. Tot leden van de elftalcommissie werden gekozen de heren L. P. War merdam, Jac. v. d. Eem, G. W. Toledo, Th. Warmerdam en Jac. J. Juffermans. Uit de vergadering kwam verder naar voren, dat men in verband met de hoge huur van het terrein aan het Ge meentelijk Sportpark, een ander terrein wil zoeken. Daartoe werd een speciale commissie benoemd, bestaande uit de beren Th. v. d. Horst, P. v. d. Horst, G. W. Toledo, J. Vogel en H. v. d. Eem. Daarna werd medegedeeld, daf '5ë' trainer, de heer J. Rentenaar, ontslag had genomen. Aan het slot van de vergadering hield de geestelijk adviseur, kapelaan J. de Ruiter, een toespraak waarin hij met klem er op wees dat voor de vereniging meer dan ooit een grote saamhorigheid op alle gebieden een eerste eis is. Woensdagavond vergaderde in de Heemsteedse Cafetaria onder voorzitter schap van de heer K. J. Dijkstra de Winkelierscombinatie „Heemstede Cen trum". Na de gebruikelijke opening las de voorzitter, bij ontstentenis van de secretaris, de heer M. v. d. Wal. het jaar verslag voor, waaruit bleek dat het aantal leden thans 104 bedraagt. De St. Nicolaasactie welke door de vereniging in 1948 werd gevoerd," bleek een zeer groot succes te zijn geworden en men was over de resultaten zeer tevreden. Omtrent het gedenkraam dat het be stuur binnen niet al te lange tijd aan de gemeente hoopt aan te bieden, werd medegedeeld, dat het thans in een verge vorderde staat van afwerking verkeert en dus zeer spoedig gereed zal zijn. Het jaarverslag van de penningmeester wees aan, dat de financiële toestand van de vereniging met een batig saldo van ruim f 1000 in een blakende Welstand verkeert. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer Jac. Schutter terwijl in de plaats van de heer A. Verkaaik. die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer J. Verdel werd benoemd. De voorzitter bracht dank aan de heer Ver kaaik voor de vele werkzaamheden, door hem als bestuurslid/verricht, waarbij de vergadering zich met een hartelijk ap plaus aansloot Het agendapunt verzoek tot wijziging van de buslijnen nam zeer veel tijd in beslag, want er waren vele aanwezigen die de autobussen maar het liefst zo spoedig mogelijk zagen verdwijnen, ter wijl anderen ze onder geen voorwaarde uit de winkelstraten van Heemstede, t.w. Binnenweg en Raadhuisstraat, wilden missen. Na langdurige discussies werd besloten, dat het bestuur zich met het gemeentebestuur in verbinding zal stel- wisseld met grijze, was niet bijzonder groot. Aan de ene kant was Mijnheer's werkkamer, terwijl de deur daartegen over naar de kamer leidde, waar ze de vorige maal had staan wachten en de Spanjaard had gezien in het spiegeltje. Aan het einde van de hal was een nauwe doorgang, waardoor ze nog een glimp zag van de stenen binnenplaats. Later ontdekte Elspeth, dat de keuken, zowel als de kamer met de grote open haard, waar de maaltijden werden gebruikt, op deze binnenplaats uitkwamen. Maar nu ging Anneke haar voor, de trap op, naar de slaapkamer boven, die ze sa men zouden moeten delen. Die was veel kleiner dan haar kamer op Kentmoor, maar ze zag er ordelijk uit. Een bed met hoge gordijnen stond in de ene hoek; een koperen, bedwarmer hing er gerieflijk naast. Er stond een lage kleerkist, ver der een hoge zware kast en onder het venster met het glas-in-lood een lange tafel, die onmiddellijk haar aandacht trok, omdat ze geheel onbedekt was. Al leen stond er een houten klompje op. Wat een rare plek voor een klomp, vond Elspeth Nadat ze haar mantel op een kapstok gehangen had, naast die van Anneke, merkte ze op,«dat de klomp ge vuld was met aarde en dat onder het ge wone blad van de tafel nog een ander blad was aangebracht. Daarop stond een rij bruine potten, waarop dus geen zon licht vallen kon, (Wordt vervolgd) De. man, die zijn boordje had afge daan op de 4e verdieping van het snikhete Jaarsbeursgebouw, was eigenlijk meer practisch dan on fatsoenlijk. Hij had 8 k.m. van de ge schatte 11, die het complex in de leng te, de breedte, en de hoogte uitmaakt, afgelegd en zijn hoofd was nat en rood. Zo erg was het met Spaarne- babbelaar, op zoek naar exposanten uit ons rayon, nog niet gesteld, om de eenvoudige reden, dat hij de 600 bladzijden dikke catalogus naarstig raadpleegde in een der restaurants en zich daarna een stand voor ogen to verde. Wat moet een niet-zakenman eigenlijk op de Jaarbeurs doen? Hij krijgt geen doosjes sigaretten, geen monsterflesjes drank, geen kauwgum, geen speelgoed voor zijn kinderen en. geen fles odeur of keukenmat voor zijn vrouw cadeau. Als hij even bij een stand blijft kijken, schiet er iemand op hem af met de vraag: hebt u interesse? Dan wordt hij óf verlegen óf onaar dig. maar in ieder geval durft hij bij geen stand meer stil te staan. Of ik interesse had voor caramels, dieselloco- motie.ven, een schoenoogjespers of een rekenmachine. Evengoed zou ik belang stelling kunnen hebben voor naai- boxen, chloorrubberverven, gietstalen zelfcentrerende klauwplaten als sac- charinetabletten, geweven etiketten of schaarlampen. Tweemaal kon ik ongestoord lang blijven kijken. Bij de fietslantaarn, die in een glazen kastje in spoelende regen een hobbelig ter rein moet nemen en even helder blijft branden en bij drie mechanische eend jes, die. zonder opgedraaid te worden het hoofd buigen, uit een glas water drinken en wiebelen, totdat de Jaarbeurs op 7 April is afgelopen. Aan mij is deze show niet besteed, ondanks de weelde van textiel in de nieuwe Bea- trixhall. In dit paradijs moest ieder zich eigenlijk kunnen verschonen en opdirken. Haarlem, Kennemerland en de Bol lenstreek waren maar matig vertegen woordigd. De metaalgieterijen lieten ziqh niet onbetuigd en Mellóna was weer een en al honing. De Koninklijke Kinheim uit Beverwijk toonde een weelde van tapijten, terwijl de koud- lijm- en kleefstoffenfabriek uit Hille- gom veel aan elkaar plakte. Het vlek kenwater van Ceta-Bever inspireerde rondtrekkende obers, hoewel ik het liever bij de. Haarlemse puddingfabri kanten hield of bij de Heemstedenaar, die door een speciaal „zitje" in een auto kinder-wagenziekte kan voor komen. Een stukje kunstnijverheid uit de bloemenstad concurreerde met aannemersmaterialen, maar choco lade, zeep, Haarlemmerolie en kousen waren nergens te vinden. In de trein naar huis viel ieder als een blok op de bank neer. Geen boe of ba werd gezegd en na enkele kilometers klonk gezaag en gesteun uit alle hoeken. Maar Spaarnebabbelaar was zo fris als een hoentje en keek na het lezen van de 445ste bladzijde in de officiële catalo gus van een daalder even naar buiten. En hij was blij grasland met lammetjes en koeien onder een staalblauwe tril lende hemel te zien. len, teneinde gedaan te krijgen, dat da rails zo spoedig mogelijk worden ver wijderd en het wegdek een grondige verbetering zal ondergaan. Voorts zal worden aangedrongen op een parkeer-i verbod aan één zijde van de Binnenweg. Naar aanleiding van de geslaagde St. Ni colaasactie werden verschillende voor stellen gedaan om tot een blijvende verkoop-actie te komen. Daartoe werd een studieeomr%issie benoemd, bestaande uit de heren J. Overeem, G. Wijkhuizen en J. Kiebert, welke in samenwerking met het bestuur nadere plannen zal uit werken. Nadat de voorzitter had aan gedrongen om door middel van etalage verlichting Heemstede des avonds een gezelliger aanzien te geven en één der leden had berekend, dat de kosten daar van heel laag zijn, werd met een dank woord deze vergadering tegen 11 uur gesloten. Voor de promotie' naar de 2e klasse speelde H.B.C. II tegen Heemstede III in het clublokaal van T.O.G. H.B.C. won deze wedstrijd op overtuigende wijze met 94, zodat ze thans met 2 gespeel de en gewonnen wedstrijden fier aan de kop staat en nog 1 punt nodig heeft om in de 2e klasse te komen. Zondag neemt H.B.C. deel met 15 le den aan de Haarlemse kampioenschap pen. welke gespeeld worden in het Zan derinstituut, Badhuisstraat Haarlem. De candidaten van H.B.C. in de promotie competitie naar de eerste klas, Togido en T.O.G., speelden met 55 tegen el kaar gelijk, zodat H.B.C. in de laatste wedstrijd tegen T.O.G., welke op 8 April in het clubgebouw van Togido gehouden zal worden, genoeg heeft aan een gelijk spel om in de le klasse te komen. (Nlet-officiële koersen) 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" P.ubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V-A. Dell Mi), eert Vorig Opening slot Sl/S 99% 96% 97% 95% 95 f| 153% 163% 1«3% 111% 133% gb 146% 180 237 240 267 227% 228% 289% 231 146% 146 160% 149% 162% 154% 155%' 140% 141% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cr Radio Corp. Republic Steel Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railw 30/3 32% 3244 3316 38% 60 12% 46% 58% 18% 13 24% 34% 43% 35% 23 74% 29/3 32ft 32% 8* 38% 60 !4 11% 46%' 59 18%, 12?» 24% 34%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2