bureaux van redactie en administrate „En de poorten der hel zullen Haar niet overweldigen' l' 1 ■K Bij 's Pausen gouden priesterfeest CHURCHILL: Veertien mannen van Kreml streven naar wereldheerschappij RUSLAND LEVERT CRITIEK OP HET ATLANTISCH PACT Ambassadeurs Sovjet-staten uit Joegoslavië teruggeroepen 4 Tot hoofd en hart w H Rede te Boston voor veertien duizend mensen In strijd met Handvest der Verenigde Naties .Het weer. Eerste officieren Nat. Reserve beëdigd m VRIJDAG 1 APRIL 1949 72ste JAARGANG No. 24425 Officieel memorandum overhandigd Nieuwe Turkse gezant Nederlands gezant te Oslo en Warschau In alle soberheid mei boeie en gebed zal morgen de Katholieke Kerk hei gouden priesterfeest vieren van een harer grootste Herders, ZJH. Paus Pius XII. In deze zware tijden van atheïsme en geloofsvervolging staat deze grote figuur op de bres voor de belangen der Kerk, waarvan de leden eerbiedig en vol ontzag opzien naar deze plaatsvervanger van Christus. Van boven naar onder 1Pontifex Maximus. De H. Vader, gezeten op de Sedia Gestaiorie, gedragen door de Sf. Pieier, (2) De grote kindervriend. (3) De door de gebeurtenissen in Hongarije diep geschokte Herder, die een volgestroomd Pietersplein toespreekt en vraagt: „Wilt gij een Kerk, die zich angstig opstuif?" SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk! Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE SCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milffmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.56 per kwartaal. Morgen, 2 April 1949, is het vijf tig jaar geleden, dat onze roem rijk regerende Paus Pius XII op Paaszondag te Rome zijn H. Pries terwijding ontving. Evenals de tiende Verjaardag van zijn Pauskeuze, zo zal ook dit gouden jubileum, op uitdruk kelijk verlangen van de H. Vader, zonder uitwendige feestelijkheden ge vierd worden. Voor de Katholieke wereld echter znag deze dag niet onopgemerkt voor bijgaan. Het gouden priesterfeest van de Paus van Rome is voor ons allen een grote reden tot vreugde en dank baarheid, en niet op de laatste plaats een gerede aanleiding tot ernstige be zinning op de betekenis van het Paus schap voor heel de wereld. Niet alleen Wegens de eminente persoonlijkheid van Pius XII, die aller eerbied en hoogachting afdwingt, maar vooral om de onsterfelijke, goddelijke waar den, waarvan hij, in Christus' op dracht, de behoeder en de leraar is. Tegelijk symbool en verpersoonlij king van de goddelijke Waarheid reikt de figuur van de plaatsbekleder van Christus op aarde ver uit over de li mieten van tijd en plaats. Hoog boven dehoofden der mensen staat daar, ontoegankelijk voor tegenwerking, dwaling of openlijke bestrijding, de onverbreekbare, en in feite nooit ver broken, lange rij van Petrus' opvol gers, die van geslacht tot geslacht de van Christus ontvangen waarheden onveranderd aan elkander overgeven tot op de dag, dat de laatste paus het hem toevertrouwde beheer in handen legt van de Verlosser der wereld, wan neer Deze, bij Zijn tweede komst, het definitieve Koningschap over Zijn Rijk zal aanvaarden. Zo leeft Sint Petrus voort in iedere bisschop van Rome, in wie Christus' woorden, eenmaal ge sproken tot het hoofd der Apostelen, op gelijke wijze volledig bewaarheid Werden. Toen Christus Zijn Kerk instelde, niet de opdracht Zijn Verlossingswerk voort te zetten, plaatste Hij haar voor alle tijden onder een éénhoofdig be stuur en gaf haar tevens een dubbele belofte. De macht der hel zou nooit iets tegen haar vermogen en zij zou blijvend gegrondvest zijn op de voort levende Petrus, aan wiens primaat schap, in de officiële uitoefening van zijn leraarsambt, een persoonlijke on feilbaarheid op het gebied van de ge- loofs- en zedenleer werd toegezegd. Petrus en Pius XII. Bijna 20 eeuwen scheiden de eerste paus van de twee honderd en zestigste. Maar terwijl de wereld tot zelfs meermalen tijdens één mensenleeftijd toe, op alle gebied aan de noodlottigste in- en uitwen dige verscheurdheid ten prooi is, bindt één vaste en onverbreekbare keten van nooit veranderende waarheid deze beide „rotsen van Christus' Kerk" samen en zal dat blijven doen in de toekomst, ongeacht hoeveel opvolgers van de thans regerende paus zijn hei lig ambt nog zullen voortzetten. Zo waarborgt God aan Zijn Kerk dt eenheid van gezag, van leer en Van eredienst. In deze eenheid ligt tevens de grote kracht van de Katholieke Kerk. Zeker, „zij is een teken, dat zal worden te gengesproken"; smaad en vervolging zal zij hebben te verduren om Chris tus' naam, evenals haar goddelijke Stichter. Maar onversaagd zal zij blij ven strijden voor de uitbreiding van Gods Rijk op aarde in de sterkende zekerheid, dat zij nooit zal ondergaan, omdat goddelijke leiding haar be schermt tegen dwaling en overweldi ging. Hoe donker en onheilspellend de tijden ook mogen zijn, haar onover winnelijkheid staat vast. Evenals zij eenmaal zegevierend uit de catacom ben is te voorschijn getreden, zo Zal zij ook de stormen van net ogenblik in bevrijding overleven en voortgaan met haar heilzame 'arbeid, wanneer haar tegenstanders van nu nog slechts dode geschiedenis zijn. Deze eenheid, deze kracht, deze heilbrengende werking ligt verper soonlijkt in de Pausen. De morele macht van de Kerk wordt dan ook al gemeen door andersdenkenden erkend en bewonderd. Zelfs de overigens anti-Katholieke F. Gregorovius moest getuigen: „De geschiedenis heeft geen heldentitels genoeg, om er de wereld omspannende werKzaamheid, de grote scheppende daden en de onverganke lijke roem van de pausen ook maar bij benadering mee te karakteriseren; hun lange rij zal aan de hemel van de cultuurgeschiedenis een beeld vor men, dat in zijn glans alle rijen van vorsten en regeerders van alle tijden overtreft." Deze uitspraak bestrijkt inderdaad het hele veld der pauselijke activiteit. Niet alleen immers hebben Petrus en zijn opvolgers een uitsluitend gees telijke zending te vervullen; ook op tijdelijk, stoffelijk gebied moeten zij, naar Jezus' gebod, leiding geven in het licht der eeuwige waarheden. Gods heilsorde omvat de hele mens; geen enkel detail .van zijn werkzaam heid kan losgemaakt worden van zijn goddelijke oorsprong en uiteindelijke, eeuwige bestemming. Het tijdelijke leven op aarde kan daarom ook eerst aan beantwoorden'aan zijn doel, wan neer het, in overeenstemming met de goddelijke waarheid, daaraan in al zijn onderdelen wordt dienstbaar ge maakt. Alles, wat het leven biedt, is, goed aangewend, middel tot dat doeL Goed-chnsten en goed-mens zijn dan ook verwisselbare begrippen. Hier ligt de reden, waarvoor de pausen in de loop der tijden de gróte bevorderaars zijn geweest van kunst en wetenschap, in één woord, van de Ware cultuur. Alleen het christendom immers is met zijn ene en enig-juiste, Want van Godswege geopenbaarde, Waarheid over mens en leven in staat de menselijke persoonlijkheid veilig te leiden tot haar hoogste ontwikke ling. Het zou ondoenlijk zijn een gede tailleerde opsomming te geven van deze pauselijke activiteit Als wij ons beperken tot de laatste vijftig jaren, dan behoeven wij alleen hiaar te wijzen op de grote sociale Pausen Leo XIII en Pius XI, die met vraagstukken de enige weg hebben aangeduid, die tot rechtvaardigheid, liefde en welvaart leidt. Even om vangrijk is hun vredesactie geweest, waartoe Leo XIII zelfs uitdrukkelijk het recht voor zich opeiste. De heide nen hadden geen begrip voor een al gemene mensengemeenschap. Zij ken den alleen het recht van de sterkste. De ontkerstening van onze tegenwoor dige wereld dreigt ons terug te voeren tot deze barbaarse opvatting. En daar om pleit de Kerk, bij monde van de pausen, met alle nadruk voor het ge loof in een internationale gemeen schap, gebaseerd op internationale rechtvaardigheid, die haar grond vindt in de gelijkwaardige rechten van gelijkwaardige volkeren. Het staat wel vast, dat de ellende van de tweede wereldoorlog ons bespaard zou zijn gebleven, als de voorstellen van Benedictus XV tot norm waren geno men bij de vredesonderhandelingen van Versailles. En Pius XII? Onder de vele, grote pausen neemt hij onbetwistbaar een ereplaats in. Reeds vóór zijn keuze was hij een internationaal bekende en gewaardeerde persoonlijkheid. Zijn enorme wetenschap en langdurige verblijven in verschillende landen van de oude en nieuwe wereld schon ken hem een zeldzaam begrip voor mensen en Volkeren. En eenmaal ver heven tot Opperherder der christen heid kende zijn activiteit geen gren zen meer. Onvermoeid klinkt zijn waarschuwende stem over de wereld. Geen enkel terrein van het leven is hem vreemd. Naast zijn hoogst ver antwoordelijke taak als bestuurder van het schip van Petrus, vindt hij nog bijna dagelijks tijd om bij zijn vele audiënties, over de meest uiteen lopende onderwerpen, geleerden zo wel als eenvoudige lieden, veelal in hun eigen taal, toe te spreken en lei ding te geven in de problemen, die de wereld beroeren. Deze, in de volle zin van het woord, universele leidsman der mensheid viert morgen zijn gou den priesterfeest. Hij wenst deze dag door te brengen in meditatie en gebed om daaruit nieuwe kracht te putten voor zijn taak van morgen. Wij, Katholieken, rnoeten trots zijn op zulk een herder. En daarom is het ook ons aller dure plicht, ons in de geest te verenigen met het gebed van de paus om van God, Wiens plaats hij hier op aarde voor ons bekleedt, de kracht en het licht af te smeken zijn zware ambt tot heil der gehele mensheid te kunnen vervullen. Een sterk gevoel van saamhorigheid moge ons er toe brengen de hemel gezamenlijk geweld aan te doen, op dat onder de, naar wij hopen, nog vele jaren van zijn bestuur, de verdwaalde wereld eindelijk de weg terug vinde naar rechtvaardigheid en liefde, de weg terug naar God. Gistermiddag arriveerde Z. K. H. Kroonprins Olav van Noorwegen met zijn gemalin, Kroonprinses Martha, per K. L. M.Tvliegtuig uit Oslo op Schiphol, waar zij door 7 K. H. Prins Bernhard werden verwelkomd. De Kroonprins zal Zaterdag de doop verrichten van de „Oslofjord", die bij de Ned. Dok- en Droogdokmaat schappij te Amsterdam op stapel staat. Op een herdenkingsvergadering van het technologisch instituut van Massa chusetts te Boston heeft Winston Chur chill gisteren zijn eerste grote rede ge houden tijdens zijn tweede na-oorlogse bezoek aan de V. S. Sprekend voor 14 duizend mensen in „Boston Garden" verklaarde Churchill, dat Europa reeds enige tijd communis tisch zou zijn geweest en Londen onder' een bombardement zou liggen, indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij beschuldigde „de veertien mannen in het Kreml" ervan, honderdduizenden mensen in bedwang; te houden en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Azië als Europa zien. In Europa", zo zei- de Churchill „is de positie met succes ge handhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zijde van de vrede door de won derbare inspanning van de luchtbrug". Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds het einde van de tweede wereldoorlog.' Zij was veroorzaakt door de „communistische aanval en intrigue". Het absorberen van China en India in een door het Kreml beheerst communistisch impe rium Z014 „onnoemelijk leed en bloed vergieten over acht a negenhonderd millioen mensen brengen." De eenheid der Engels sprekende wereld „is onze Tass, het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau, heeft hedenmorgen een memorandum van de regering der Sovjet-Unie over het Atlantisch Verdrag gepubliceerd. De tekst van het memorandum is gisteren toegezonden aan de regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada. De tekst van het memorandum luidt volgens Tass als volgt: 18 Maart publiceerde het ministerie van buitenlandse zaken der V. S. de tekst van het Noordatlantisch verdrag, dat de regeringen van de V. S.. Enge land, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada over enkele da gen voornemens zijn te ondertekenen. Grote mogendheden als de V. S., En geland en Frankrijk zijn deelgenoten in het Noordatlantisch verdrag. Het verdrag is dus niet gericht tegen de V. S., Engeland of Frankrijk. Van de grote mogendheden is alleen de Sovjet- Unie uitgesloten van dc deelnemers aan dit verdrag, hetgeen alleen ver klaard kan worden door het feik dat dit verdrag tegen de Sovjet-Unie is ge richt. Deelnemers aan het Noordatlantisch Verdrag nemen uitgebreide militaire maatregelen, die in genen dele gerecht vaardigd kunnen worden door de be langen van zelfverdediging dezer lan den. De verklaring voegt er aan toe, dat de sluiting van het verdrag gemotiveerd wordt door de zwakte van de organisatie der V.N. en tegen het handvest ingaat. Verder oefent zij critiek op het opnemen van landen, die geen lid zijn van de V.N.: Italië en Portugal. De verklaring acht artikel 5 van het Verdrag (eventueel gebruik van gewa pende machten zonder enige goedkeu ring van de Veiligheidsraad) in strijd met artikel 53 van het Handvest (geen gewelddadige handeling op grond van regionale overeenkomsten zonder goed keuring van de Veiligheidsraad). De Sovjet-regering komt tot de vol gende conclusies: 1. Het Noordatlantisch verdrag heeft niets te maken met de doeleinden van zelfverdediging der partijen, die door niemand bedreigd worden, die niemand voornemens is aan te vallen. Integendeel, dit verdrag heeft een klaarblijkelijk agressief karakter en is tegen de Sovjet-Unie gericht, welk feit zelfs door de officiële vertegenwoordi gers van de aan het verdrag deelnemen de staten in hun openbare verklaringen niet wordt verhuld. 2. Het Noordatlantisch verdrag draagt niet alleen niet bij tot het verstevigen van vrede en internationale veiligheid, hetgeen de taak is van alle leden van de organisatie der V.N., doch is direct in strijd met de beginselen en doeleinden van het handvest der V.N. en leidt tot ondermijning dezer organisatie. 3. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met het in 1942 door Engeland en de Sovjet-Unie getekende verdrag, waarbij beide staten zich verplichtten, samen te werken in het handhaven van vrede en internationale veiligheid en niet verdragen te sluiten of deel te ne- 4. Het Noordatlantisch verdrag is in strijd met het in 1944 door Frankrijk en de Sovjet-Unie getekende verdrag. (Zelfde inhoud als het onder sub 3 genoemde). 5. Het Noordatlantisch Verdrag is in strijd met de tussen de Sovjet-Unie, de V. S. en Engeland gesloten overeen komsten op de conferenties te Yalta- en Potsdam en op andere conferenties van de vertegenwoordigers dezer mogend heden, gehouden zowel tijdens als na de tweede wereldoorlog, waarbij de V. S. en Engeland evenals de Sovjet- Unie de verplichting op zich namen, samen te werken bij het versterken van algemene vrede en internationale vei ligheid en bij te dragen tot het verster ken van de organisatie der V. N." 1 XlltJb VUIUX cfgCU ÖJ.U1LCH VJ. UCC1 bC 11C- «Un algemeen bewonderde, meester- I rnen aan coalities, die tegen de andere Hike encyclieken in de grote sociale ondertekenende partij zijn gericht. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenbanken en plaatselijk ochtendmist. Matige en later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid- Oost. Vannacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen ian vandaag. Zon 6.14—19.14. Maan 7.21—0.00. huidige redding, nu wij tegenover pro blemen staan, die de gruwelijkste zijn van alle, tegenover welke het Chris tendom zich ooit geplaatst zag". „Wij zien ons thans tegenover iets ge plaatst, dat even slecht is als Hitier, doch in sommige opzichten machtiger". „Achter het Kreml", zo vervolgde hij, „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde colonne, staat het grootste leger van de wereld, in de handen van een re gering, de imperialistische expansie na streeft, zoals geen tsaar of keizer ooit gedaan heeft". Churchill zeide te gelo ven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot gewelddadige of overhaaste actie over te gaan en men moest hoop en geduld niet laten varen. Er waren verschillende gunstige proces sen gaande. Onder de stoot van het com munisme sloten alle vrije landen zich hechter aaneen dan zij ooit te voren de den of konden doen. De reden was de zware druk van buiten af. „Indien er een zenuwenoorlog Is, laat ons dan zorgen, dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart. Indien wij standvastig bij elkaar blijven en in geen enkele vorm de tyrannie en het slechte bevredigen, zou het wel eens kunnen zqn, dat niet onze zenuwen of ons cultuurstelsel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kunnen blijven. Het zeker stellen, dat de zaak van de vrijheid door alle hulpmiddelen, met overleg en het tecpoosenr van hoge we tenschap verdedigd was, gaf de beste hoop, dat een derde wereldoorlog voor komen zou worden. Dit zou het zeker ste middel zijn om niet geknecht of ver nietigd te worden. Churchill besloot zijn rede met de woorden: „Laat ons dus voorwaarts gaan bij het vervullen van on ze opdracht en onze plicht, God vrezend en niets andfcrs". (Van onze correspondent) Gisteren zijn te Utrecht de eerste officie ren beëdigd van de Nationale Reserve. Deze militaire plechtigheid, die werd bij gewoond door de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, de bur gemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, en generaal b.d. L. W. Duymaer van Twist, en tal van andere genodigden, gaf als het ware de feitelijke erkenning aan het jonge onderdeel van de Koninklijke Land macht, dat onlangs voor de binnenlandse veiligheid in het leven geroepen, werd. Drie compagnieën van de NationAe Reserve, hoofdzakelijk uit studenten bestaande, wa ren aangetreden tezamen met de Konink lijke Militaire Kapel. Nadat generaal Kruis de troepen had ge ïnspecteerd, werd onder het spelen van het volkslied het KB. voorgelezen, waarna de officieren de eed aflegden. Generaal Kruis hield een toespraak, waarin hij er de na druk op legde, dat de Nationale Reserve niet een tweederangs instituut is, maar dat zij een wezenlijk deel van de Landmacht uitmaakt en een integrerend deel van onze strijdmacht. Van de soldaten vroeg de ge neraal de grootste mate van overgave. Hij sprak de hoop uit, dat de regering en ons volk er in "zullen slagen, de Nationale Re serve verder uit te bouwen en dat men niet zal wachten tot het laatste ogenblik. Een défilé besloot de plechtigheid. Abdoellah Zeki Polar, thans plaatsver vangend secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is be noemd tot gezaht in Den Haag. Hij volgt Nedim Veysel Ilkin als zodanig op. De Joegoslavische regering heeft gisteren de registratie van alle buiten landers by de politie bevolen. Dit bevel viel samen met de onthulling dat Rusland en zijn Cominform-sateUieten hun vroegere Cominform-bondgenoot in diplomatieke quarantaine hebben geplaatst en in de afgelopen weken hun ambassadeurs uit Joegoslavië hebben teruggetrokken. Alle buitenlanders in Joegoslavië ontvangen nu op bevel van de regering documenten die zq moeten gebruiken voor het reizen binnen het land of bij het vertrek uit het land. Het schijnt hier om een tegen-maatregel te gaan tegen infiltratie van anti-Tito elementen uit de naburige, by de Cominform aangesloten landen. Het ohofficiële diplomatieke embar go van de Cominform van dezelfde aard als dat hetwelk door de V.N. te gen Spanje werd ingesteld kan men zien tegen de volgende achtergrond vaif belangrijke gebeurtenissen: 1. De bekendmaking, dat de Griekse rebellenregering verbreed zal worden en daarin Bulgaren, Albanezen en dis sidente Joegoslaven zullen worden op genomen, als onderdeel van een bewe ging voor een „verenigd Macedonië". 2. Een scherp hoofdartikel in het or gaan van de Joegoslavische communis tische partij, Borba, waarin de poging van Rusland om met kapitalistische me thodes zijn bondgenoten economisch af hankelijk te maken, wordt aangevallen. 3. Aankondiging dat een overeenkomst van 1946 met Bulgarije werd opge schort wegens „herhaalde aanvallen" door Bulgaarse grenswachten op Joe goslavische militie-mannen, die treinen over de grens escorteerden. 4. Onthulling dat een „delegatie" van Albanese „vluchtelingen" onlangs door de minister van Binnenlandse Zaken voor Servië is ontvangen. 5. Het groeiend geloof in ingelichte kringen te Belgrado, dat Kochi Xoxe. de Albanese communist no. 2, die on langs door zijn chef, generaal Enver Hoxa, is weggezuiverd, zich niet in de gevangenis van Tirana bevindt, zoals de Albanese radio te kennen had gegeven, doch vrij is mogelijk in Joegoslavië. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat Pans Pius XII priester ge wijd werd. Dit feest zal over heel de wereld herdacht worden als een hulde aan de man, die niet door eigen eerzucht, maar door Gods roeping aan het hoofd kwam te staan van vierhon derd millioen mensen. Mensen, die niet door economische motieven, niet door een verdedigingsblok of door terreur bij elkaar werden gebracht, maar door het bewustzijn van een goddelijke roe ping, die over oceanen en ijzeren gor dijnen heen een eenheid smeedt, zo hecht, dat er geen onderhandelingen en geheime diensten nodig zijn om ze in stand te houden. Een eenheid, die niet op en af gaat met de politieke verwikkelingen en de opkomst en neer gang der volken en der werelddelen, maar die reeds twintig eeuwen hecht is en hecht zal blijven tot het einde der wereld. Geen der moderne macht hebbers is in staat gebleken haar ten onder te brengen, net zo min als hun voorgangers het gekund hebben en hun opvolgers er in zullen slagen Telkens opnieuw tracht men haar te verstrik ken in politieke verwikkelingen en haar dienstbaar te maken aan mense lijke doeleinden. Telkens opnieuw ziet het er naar uit, dat men er in geslaagd is, maar als de ineenstorting komt is er slechts één die de ramp overleeft. En dat is de Kerk van Christus. „De oudste koningshuizen," aldus het bekende woord van Macaulay,_ „zijn slechts van gisteren, vergeleken bij de lijn van Pausen. De lijn, die wij on onderbroken terug kunnen trekken van de Paus, die Napoleon kroonde in de negentiende eeuw, tot de Paus, die Pe pijn kroonde in de achtste. En tot ver voorbij de tijd van Pepijn strekt deze roemruchte dynastie zich uit. De repu bliek Venetië volgt haar in ouderdom. Maar de republiek Venetië was jong vergeleken bij het Pausdom en de repu bliek Venetië bestaat niet meer en het Pausdom blijft. Het Pausdom blijft, niet als een vervallen grootheid of een antiduiteit, maar vol leven en jeu ad we kracht." De Kerk is een indrukwekkend iets. Vrijwel iedere niel-gelovige is er be ducht voor en voelt zich angstig als hij aan haar denkt. Omdat er een kracht van uitgaat, waar hij niet tegen opge wassen is en die hij niet begrijpt. Om dat die kracht een warmte in zich draagt, die hij niet aanvoelt en een mildheid waar hij buiten slaat. Iedereen bemerkt, bijna instinbtief, in de Kerk een kracht, die boven de menselijke uitgaat en er is slechts een heel kleine zwenking nodig om in te zien. dat deze kracht een god delijke is, die overvloed van goedheid en behulpzaamheid in zich draagt. Toen, na de nederlaag in 1918, revo- lutionnaire elementen Duitsland geheel wilden ontredderen, hadden deze men sen onder de rode vaandels het speciaal gemunt op de.gezant van het Vaticaan, die in München al zijn diplomatieke kracht aanwendde om de vrede onder de mensheid op een waardige wijze te herstellen. Er vloog een 'oom tegen zijn paleis en de scherven vielen op de les senaar, waaraan een toekomstige Paus zat te werken. Hij schoof ze wjzg en schreef door. De toestand werd zo hache lijk, aat geen van zijn bedienden meer naar net postkantoor durfde, waar uage- lijks nieuwe instructies uit Rome aan kwamen. Toen ging Nuntius Pacelli zelf er naar toe. Onderweg werd hij aange houden en met straatstenen en revolvers bedreigd. Het enige wat hij er tegenin kon brengen was de mensen te vragen: „Waarom doen jullie dat? Ik ben toch jullie vriend. Want ik werk voor jullie geluk". Dat dit gezegd werd is misschien niet zo wonderoaar als dat het tevens invloed had. De Duitse communisten lieten een toekomstige Paus voorbijgaan en beschouwden hem op dat ogenblik als hun vriend omdat hij al zijn krach ten inspande om het welzijn der mens heid te bevorderen. Dat is dertig jaar geleden. De vriend schap is, tenminste van een zijde, be koeld en de strijd speelt zich met meer af op een straat tussen een pastorie en een postkantoor, maar het is een wereld- strijd geworden, die tot in de verste uit hoeken geleverd wordt. En ook thans spreekt de man, die de vrede als zijn advies heeft gekozen: „Weten jullie dan niet, dat wij eigenlijk hetzelfde nastre ven: het geluk aan de mensheid?" G. Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten van dr. R. Flaes, thans gezant te Warschau, tot ge zant bij het Noorse Hof en van de heer G. P. Luden, thans gezant te Oslo, tot gezant bij de Poolse republiek. Er is meer kracht nodig tot ont- beren dan tot gemeten.1 :A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1