■BS" i m Wandelpark BLOEMENDAAL officieel geopend Begroting 1949 goedgekeurd Sigaretten voor Kon. Julianafonds Burgemeester Den Tex vermaant het publiek Candidaten K.V.P. gemeenteraad NIEUWE PLATEN! illlili 18t£« v WÊSÊÉèè wt AGENDA Met ongeldige bank biljetten betaald POSTPAPIER B. en W. beantwoorden opmerkingen KORSTJENS VRIJDAG 1 APRIL 1949 PAGINA 2 Plechtige Requiem sergeant Smolenaars ZANDVOORT Spreekuur burgemeester Maatschappelijk werkster Benoemd Hinderwet Inenting Burgerlijke Stand VICTOR SILVESTER HARRY JAMES XAVIER CUGAT JOE DANIELS FELIX MENDELSSOHN his Hawaiian^ REGINALD DIXON, Cin. Orgel DINAH SHORE CHARLES TRENET 301*111 PIAF! c lillfaj® STAD EN OMGEVING Esperantisten congresseren in Haarlem Molen „De Eenhoorn" wordt gerestaureerd Auto tegen lantaarnpaal Montgomery le Bloemendaal Gem. Bureau voor Beroeps keuze Verplaatsing bloemenmarkt Wie heeft het gezien? 3 briefjes van f 100 WANDELSPORTNIEUWS TAFELTENNISTOURNOOI Politie sabel-équipe wint kamp ioenschap Kantoorboekhandel DE ROOIJ Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Over subsidiëring bijzonder middelbaar onderwijs OPVOUWBARE KINDER, en WANDELWAGENS Onderwijszaken Over tarieven Beëdiging officieren Nationale Reserve ADMIRAAL VAR HOLTHE OP MARINE KAMP Scheep vaartb erichten GEANIMEERDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Verleden jaar hebben tienduizenden hun ogen uitgekeken op het openlucht theater te Bloemendaal, dat in zeer korte tijd in de duinen verrees en al spoedig een grote populariteit in binnenen bui tenland verkreeg. Dit jaar zal men er varen hoe groot de betekenis is van het wandelpark, 7 ha groot, dat daarop aan sluit. Men kan wel niet vrijelijk door de ongerepte natuur wandelen, zoals b.v. in de duinen van de Amsterdamse wa terleiding, maar men zal zeker genieten van prachtige vergezichten naar alle kanten, van het afwisselende duinland schap en van de rust, niet ver van het geroezemoes van steden en dorpen. Brede paden zijn aangelegd, maar ner gens is de natuur geweld aangedaan, omdat die paden slingeren door de na tuurlijke ups and downs van de grillige duinen. Het college van B. en W. en vele raadsleden van Bloemendaal maakten gistermiddag 4 uur de officiële opening mee op een der toppen. De burgemees ter jhr. mr. G. J. A. den Tex wees er op, dat de jongens uit de omgeving daar nauwelijks een halve eeuw geleden een robbertje vochten en grote wandelingen maakten tot aan de zee. Toen kwamen de dagen der natuurbescherming en thans moet een breed terrein weer met enige plechtigheid opengesteld worden, omdat de bevolking zo snel toeneemt en er een tekort is aan recreatie-ruimte. De enkeling, die zich gedrukt voelt, zal hier tot bezinning komen en moreel herstel len. Maar er is ook een grote behoefte aan ontspanning van de massa en om in deze behoefte te voorzien is deze proef genomen.* Het publiek moet zelf zorgen, dat dit natuurreservaat ge opend kan blijven. Daarom is de vorm van een filter gekozen. Men kan alleen op dit ..terrein wandelen wanneer men het openluchttheater bezoekt, dus wan neer men een luttel dubbeltje betaalt. Het publiek kan niet voldoende op het hart gedrukt worden, dat het op de pa den moet blijven, omdat er duizenden jonge planten naast staan, die moeten gedijen om het terrein straks nog mooier te maken. De konijnen zijn uitgebannen door een doelmatige afrastering; laat nu het twee benige ondier, dat de vandalistische mens heet, hier wegblijven, opdat anderen niet een grote vreugde ontnomen moet wor- De gemeentelijke centrale der K.V.P. te Bloemendaal, bestaande uit de afde lingsbesturen van Bloemendaal, Over- veen, Aerdenhout en Vogelenzang, op tredend als verkiezingsraad voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, heeft voor de K.V.P. het volgende advies opgesteld voor de candidatenlijst: mr. F. P. Th. Rohling, Bloemendaal; J. P. van Haaster, Vogelenzang; J. F. M. Pinxter, Bloemen daal; mej. dra. M. E. Nolte, Aerdenhout; F. K. J. Fijen. Overveen; A. G. Sonder- van, Vogelenzang; drs, A. J. M. van Pampus, Overveen; W. C. M. Holt, Aer denhout; mr. J. B. M. van Buuren, Bloe mendaal; C. H. v. d. Vossen, Vogelen zang; mr. A. A. K. M. Povel, Overveen; B. Th. v. d. Putte, Bloemendaal; H. B. J. -Taggenbrock, Aerdenhout; C. P. van. Galen. Overveen; W. G. A. M. van Wil-» lige, Bloemendaal; J. van Bezu, Voge lenzang. Verwacht mag worden, dat in de nieu we vergrote gemeenteraad de K.V.P.- fractie minstens vijf zetels zal bezetten. Thans telt de K.V.P. er vier. Zoals be richt, heeft de heer Brouwer uit Voge lenzang zich niet herkiesbaar gesteld. De andere zittende leden zijn resp. een, twee en drie op de nieuwe candidaten lijst geplaatst. Indien de groslijststem ming. die is vastgesteld op Zondag 24 April, geen wijziging in de lijst brengt, de vier afdelingen hebben thans zo goed als om beurten candidaten zal voor het eerst in de geschiedenis der Bloemendaalse K.V.P. een vrouw na mens deze politieke organisatie in de raad zitting krijgen. Alle gerepatrieerde soldaten uit Indonesië, die zich vrij kunnen maken, worden uitge nodigd de plechtige Uitvaartdiensten bij te wonen van de in Indonesië aan een poke kenepidemie overleden sergeant van de Kon. Landmacht. J. Smolenaars. De H. Mis van 7 uur wordt opgedragen voor „Onze jongens in Indië" en zal o.a. worden bijge woond door de katholieke militairen van de Stormschool. Om 10 uur is de plechtig ge zongen Requiemmis. den. Die vreu0ie moge allen deelaèhtig worden, die de straatstenen en de ven sterglazen ontvluchten om rijker en ster ker te worden in de mooie natuur. Na deze openingsrede maakte het ge zelschap een wandeling door de nieuwe aanwinst, met zovele banken op mooie plekjes. Over enkele weken zullen honderddui zend tulpen en narcissen langs de boor den van het openluchttheater in bloei staan. Een enkele durfal vertoonde reeds zijn kleuren. Straks zal er overdag de zon op schijnen en in de avond zullen schijnwerpers en spuitende, gekleurde fonteinen een sprookje werkelijkheid maken. Wij moeten dankbaar zijn voor dit kostelijke na-oorlogse bezit, en die dankbaarheid tonen door te voldoen aan de oproep van de burgemeester: be scherming van de jonge aanplant. De burgemeester der gemeente Zand- voort zal op Woensdag 6 April geen spreekuur houden. Tot maatschappelijk werkster bij de dienst voor Sociale Zaken is benoemd mejuffrouw G. J. Veenstra te Borger. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. van Staveren, thans adjunct-com mies ter secretarie te Vlissingen, is be noemd tot adjunct-commies aan het de® partement van Binnenlandse Zaken. Aan J. M. Gansner werd vergunning verleend tot het oprichten van een sme derij aan het Schelpenplein. De gemeente-geneesheer zal op Za terdag 2 April, 's middags om 4 uur, in het consultatiebureau aan de Pootstraat zitting houden voor kosteloze inenting tegen pokken. Geboren: J. J. Maas en G, Keesman z.; J. Brand en A. Terol z.\ P. Douma en A. T. van Essen z. Ondertrouwd: A. J. van ^ler Moolen en E. Koper; R. de Jong en W. M. C. Meijer. Overleden: D. Koper, 58 j.; M. J. Baatsen, 87 j. RAD/O-tN GRAMOFOONSPECIALIST «001E HOUTSTRAAT 108 TEU3044 MAÜUM speelt de Nieuwste Foxtrots - Eng. Walsen Samba - Rumba os. Near You. Golden Earrings. Heartbreaker. La Vie en Rose. It always rains on Sunday. Trumpet Blues. You made me love you. I cried for you. This is always. And then its heaven. Tico Tica - Samba. Take it away. Star Dust. Broken Hearted Blues. Samoan Farewell Song. Hawaiian Sang Me to Sleep. Melody Moments no. 2 3. Tango Medley. I'm Yours. Little White Lies. La Mer. Coeur de Falmiers. Le Dernier Troubadour. La Vie en Rose. Les Trois Cloches. (Adv uohuwcht <ma ftioeMtnuML j fxAN-voo-T uchivccv &n a mivs c. UMpeas fcettDHOuvsTei In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal, werd de schenking van een monument ter herinnering aan de oorlogsslacht offers aanvaard- Het beeld, een ont werp van mevr. C. LimpersVan Rood, zal geplaatst worden in een bijzonder passende omgeving, ontworpen door architect K. J. Aanstoot. De opgave voor dit monument luidde:. Een gedenkteken tot stand te bren gen, uitdrukkende „Bevrijding en te vens een dodenherdenking van gevallen inwoners van de gemeente Bloemen daal. De gekozen plaats op het Wildhoef - plantsoen is door de aanwezigheid van de kerk en het kerkhof bij uitstek ge schikt voor de dodenherdenking, zo mede door de rustige en voorname sfeer van deze omgeving. Terwijl het beeld „Bevrijding" uit drukt in beheerste vorm, is het schild, waarop de doden herdenking zal plaats hebben, een open omlijsting gegeven ter verkrijging van contact met het kefrkhof en de kerk, zodat deze sfeer de toeschouwers tot nadenken zal stem men. Door de aanwezigheid van het kerk hof en de kerk en door de eis van de dodenherdenking is de plaats van dit fggg Rec-is sinds de maand November is men in de duinen langs de Zeeweg naar het Bloemendaaise strand, ter hoogte van het Helmmonument, naarstig aan het graven en wanneer men de vorm eens goed beschouwt is er duidelijk te zien dat, indien volgelopen met water, hier een prachtig meer Kan ontstaan. De totale oppervlakte zal ongeveer 2 H.A. beslaan, terwijl er nog een paar vennetjes gemaakt zullen worden. Het meer, dat op het ogenblik gegraven wordt, heeft ongeveer een lengte van 250 m.; de grootste breedte is 100 m. en de grootste diepte gemeten vanaf de duintop 7 m Het is het plan in het midden een eilandje te maken. Dit alles zal dienen voor recreatie-oord en mede ter verfraaiing van het duinlandschap langs de Zeeweg. Later zal dn gecompleteerd worden met een fraai restaurant. Dat hier een prachtig recreatie-oord geschapen kan worden, is buiten kijf en straks, als drom men mensen naar het strand trekken, zal menig oog getrokken worden door een fraai duinlandschap met prachtige vennetjes en berkenbosjes. Foto: Duizenden m3. zand zijn al weggereden, vele zullen nog volgen voor het meer zijn definitieve vorm bereikt zal hebben. De Ned. Esperantistenvereniging „La Estondo Etas Nia" houdt 16, 17 en 18 April haar jaarlijkse congres in Haarlem. Er is een ere-comité gevormd, waarin talrijke personen uit het open bare leven zitting hebben genomen. Bel gen, Denen en Engelsen he'bben reeds medegedeeld naar de Bloemenstad le zullen komen. Ter afwisseling van de werkzittingen heeft „Haarlems Bloei" voor de nodige ontspanning gezorgd. De organist G. Michels zal Zaterdag 16 April het orgel in de Grote Kerk be spelen. met medewerking van de so praan Annie Schoen. 18 April zal een excursie gehouden worden docr de Bol lenstreek. „Haarlems Bloei" heeft een speciale Ésperanto-folder over de be zienswaardigheden in Haarlem samen gesteld. De paltrokmolen „De Eenhoorn", staande aan het Buiten-Spaarne te Haarlem en eigendom van de vereniging „De Hollandse Molen", diende nodig ge restaureerd te worden, doch de financiën daartoe ontbraken. De heer K. Rote uit Heemstede heeft thans blijvend steun toegezegd, waarna aan de molenmaker Jongejans uit Westzaan opdracht is ge geven de molen te restaureren. De mo len is daardoor van de ondergang gered Donderdagmorgen reed een perso nenauto op de Kleine Houtweg in de richting van de stad. Tegenover per ceel 47 sprong de rechtervoorband, waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en met zijn auto tegen een gaslantaarn aanreed. De lantaarnpaal werd ontzet en de kap beschadigd. De auto moest worden weggesleept. Het is ons ter ore gekomen, dat veldmaar schalk Montgomery, na het afnemen van de parade in het openluchttheater te Bloemendaal, een kort zakenbezoek hoopt te brengen aan de bekende sigarenhandel van de firma Nijhof. (Adv.) In het afgelopen jaar werden bij het Gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze ingeschreven 468 adviesvragenden (69 meer dan in 1947), te weten 374 mannelijke en 94 vrouwelijke. Hiervan waren 243 jonger dan 15 jaar, 132 tussen 15 en 17 jaar, 48 van 18. tot 20 jaar en 45 van 21 jaar en ouder. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat in verband met het toenemend verkeer op de hoek van de Gedempte Oude Gracht en Raaks en de gevaren hieraan verbonden, een gedeelte van de bloemen-, planten- en bomen- markt in den vervolge 's Maandags op het terrein van de Botermarkt zal wor den gehouden. Toen gistermiddag een wielrijdster op de Kinderhuissingel een stilstaande bakfiets voorbij reed, werd zij op het zelfde ogenblik ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Zij kreeg daarbij een duw van de aanhang wagen, viel en brak ha» neusbeen. Zij is op eigen gelegenheid naar de Deo gegaan om zich te laten verbinden. Getuigen van dit ongeval worden ver zocht zich met de afdeling Verkeerspo litie in de Smedestraat in verbinding te stellen. Woensdag 6 April des avonds om 8 uur zal in 't R. K. Militairentehuis aan het Donkere Begijnhof de oprichtings vergadering plaats vinden van de ver enigde katholieke dammers. BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode schoentjes (18 j.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Het geheme comando (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Een affaire in Afrika (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste stormloop (14 j.j, 2.30, 7 en 9.15 u.; City: 't Zit in de lucht (14 j.), &15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Spion- nage in New York (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 1 April Concertgebouw: Piano-recital Theo Bruins, 8 uur. Zaterdag 2 April Stadsschouwburg: Comedia met „Kor poraal Elizabeth", 8 uur. De 23-jarige Haarlemse chauffeur W. K., die Donderdag terzake van op lichting voor de Haarlemse rechtbank stond, kocht de 7e December van het vorige jaar aan de kassa van een Haarlemse bioscoop drie toegangsbe wijzen, die f 1.85 per stuk kostten. Zonder dat de portier van de bioscoop, die op dat ogenblik de kassa waarnam, het bemerkte, betaalde K. met een bankbiljet van f 100, dat sinds 1945 uit de circulatie is genomen en dus ongeldig is. De man in de kassa wis selde het geld en betaalde terug. K. gaf daarop 25 cent „fooi". Even later begon de portier zich te realiseren, dat hij was beetgenomen. Om te onderzoeken of zijn vermoeden juist was, ging hij de zaal in om te kijken wie er op de gekochte plaatsen zaten. Deze plaatsen waren echter onbezet! Donderdag vertelde K. voor de recht bank, dat hij destijds drie biljetten van f 100 van iemand, in België had gekre gen. Ook in een andere Haarlemse bios coop had verdachte geprobeerd zijn trucje uit te halen. Het gelukte hem hier echter niet Wel had hij succes bij een benzinepompstation aan de Amster damsevaart. Hij vertelde daar, dat hij gebruik maakte van een taxi en dat hij deze moeilijk kon betalen, omdat hij geen klein geld bij zich had. Hij wissel de daarop een ongeldig biljet van f 100 voor tien briefjes van f 10* Ook in een dancing in Haarlem trachtte verdachte zich aan een dergelijke oplichting schul dig te maken. Eerst nam men daar het biljet aan, doch later ontdekte men dat het ongeldig was. Ter zitting bleek, dat verdachte op zijn jeugdige leeftijd reeds zeven ver oordelingen achter de rug had. De Officier van Justitie toonde aan, dat men de handelwijze van verdachte in de zin van het betreffende artikel in de wet „een listige kunstgreep" kan noemen. De toekomst van fC. zag spre ker nogal somber in. De eis was 10 maanden met aftrek. De verdediger be lichtte een andere zijde van de zaak en vroeg een psychiatrisch rapport in te winnen. Uitspraak over 14 dagen. Zaterdag en Zondag organiseert de wandelsportvereniging van het Rode Kruis te Beverwijk ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Beverwijk van het Ned. Rode Kruis wandeltochten van 10 en 25 km. op Zaterdag en van 10, 20 en 30 km. op Zondag. De start zal plaats vinden van uit de Veilinghal „Kennemerland"' aan de Breestraat te Beverwijk, (Zaterdags vanaf half 3 en Zondags van 10 tot 12 u. Zaterdag 9 April organiseert de Poli- tiesportclub „Bloemendaal" een 25 km- wahdeltocht ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan. Deze wandeltocht zal de wandelaars o.a. door het Openlucht theater van Bloemendaal voeren. De start heeft plaats vanaf hotel Duin en Daal, Lage Duin en Daalscheweg 8 te Bloemendaal, te 3 uur. Inschrijf adressen zijn: W. Vleghert, Tetterodeweg 21, Overveen, alsmede aan de kiosk op het Verwulft' te Haarlem. De 18e Bloembollentocht te Hillegom zal dit jaar gehouden worden op 18 April, 2e Paasdag, en wordt georgani seerd door de Haarlemse Wandelsport- verenigingen „Jan Pastoors" en „Onder Door", alsmede door D.V.Z. te Hillegom. De afstanden zijn 15 en 25 km. Inschrijf- adressen zijn: H. v. Oorschol, Veldlaan 37 te Aerdenhout, alsmede aan de kiosk Verwulft te Haarlem. Start gebouw H.O.B.A.H.O., v. Tetsstraat te Hillegom, vanaf 9 uur tot half één. Op Zondag 3 April organiseert de N.T.T.B. afdeling Haarlem de Haarlem se Kampioenschappen 1949 in het San- derinstituut aan de Badhuisstraat té Haarlem. Aanvang 12 uur. Aan deze kampioenschappen neemt o.a. bij de heren deel de heer K. van Dam, kampioen 1948, en bij de dames mej. C. Schuyt. Het aantal deelnemers bedraagt ruim 100. Er zal op 10 tafels gespeeld worden. De finales worden om 20 uur verspeeld. De Haarlemse politie sabel-équipe, be staande uit de heren G. J. Endlich (aan voerder), C. v. Rijswijk, E. Holtslag en G. J. Rouwendaal, heeft gisteravond in de schermzaal van de Haarlemse politie haar laatste drie wedstrijden gewonnen in de tweede afdeling van het district Noord-Holland van de K.N.A.S.B. Hier door wist zij op overtuigende wijze in het bezit te komen van de kampioens titel. Inspecteur Endlich had hierin een belangrijk aandeel door in totaal 28 van zijn 30 te trekken partijen te win nen. Gisteravond 7 uur reed 'een perso nenauto op de Rijksstraatweg in' de richting van Santpoort. Ter hoogte van de Sille.mstraat speelden enige jongens op het rechtertrottoir. Een van hen, de zevenjarige R. C. uit de Minahassa- straat, stak plotseling de rijweg over. De autobestuurder remde en haalde naar links uit, doch kon niet voorko men, dat de jongen tegen de rechter- koplamp aanliep. He.t knaapje bleef aan zijn achterhoofd gewond op de weg liggen. Een juist passerende dokter heeft de .jongen naar zijn woning gebracht, van waar hij per ziekenauto naar de Deo is vervoerd om ter observatie te wor den opgenomen. In de jaarvergadering van de Socië teit Vereniging is medegedeeld, dat het aantal leden steeds weer toeneemt. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. A. J. van Ravenzwaay, voorzitter; T. Smit, secretaris; N. Felix, penning meester. De politie heeft twee vrouwen aan gehouden, die zich op de markt aan de Floresstraat bij herhaling hadden schul dig gemaakt aan diefstal van op deze markt ter verkoop uitgestalde textiel- göederen. Ook bedrukt met Uw naam en adres ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) GEBOREN: J. M. Niemeijer-Klabou, z; J. G. van den Oever- Mol, z; A. de Wijs-Wever, z; H. A. van der Pias-van Vlijmen, z; H. van der Let-Andrea, z; H. van der Linden-Doing, z; K. van Arum-Dekker, z; P. A. Aerts-Dubbel- man, d; R. Ketellapper-van der Kar, d; T. D. Ronde-Woitaschek, d. GEHUWD: J. de Ruiter en A. P. Lut- tik; M. van der Meer en M. de Jong; P. Bakker en J. J. van Dalen; T. M. van der Maat en A. E. Roest; A. H. van der Giezen en A. Pirovano. ONDERTROUWD: S. J. van Rijn en G. M. Janssen; O. K. Mobach en N. M. Kleijwegt; G. J. P. Visser en A. M. de Vos; J. Oranje en A. Brouwer; J. M. de Haan en E. van Zanten; T. Brandsma en J. A. de Haan; F. de Jong en P. W. Coeleman; H. A. van den Bos en T. C. de Groot; E. de Vries en H. Heijdel; K. Janson en S. Tuithof; B. J. Roelofs en M. J. ter Metz; T. J. A. Termets en E. M. Moeskops; H. C. Honhof en A. W. Weeber; J. G. Peters en G. M. Kop pies; J. W. Beentjes en W. P. Jansen; J. H. Rustenburg en A. Blaauwbroek; L. Dekker en J. M. Heerens; P. He.u- ving en N. Kluit; E. K. H. Boerma en H. van der Veen; P. Egberts en L. van Biezen; P. C. Sens en A. C: Sabelis; J. C. van Wattingen en E. Rijbroek. OVERLEDEN: P. J. Joosten, 82 j.. Rip- perdapark; A. J. Bortink, 71 j., Lange Raamstraat; A. A. Antonisse, 73 j., Van Oorschotstraat; J. van Maas, 82 j., Mo- lukkenstraat; J. A. van Iperen, 60 j., Spaarnwouderstraat; T. Fischer-Koning, 83 j., Berkenrodestraat; G. Draijer-Mo- lenaar, 74 j., Hazepaterslaan. monument gebonden en betekenisvol geworden, dus op een hoger plan ge plaatst Voor het. schild staande, met het kerkhof en de kerk (de Godsgedachte) op de achtergrond, herdenkt men de doden. Hierna wendt men het gelaat af en neemt het beeld waar. Deze vrou wenfiguur. die bevrijding uitdrukt zal een gelouterde vreugde uitbeelden.' Dit is door de beeldhouwster mevr. C. Limpers-Van Rood uitstekend uitge drukt in een beheerste en ingetogen stand van het lichaam en door de ge laatsuitdrukking. Op het voetstuk van het beeld komt alleen het jaartal van de bevrijding „1945", terwijl op het schild wordt ver meld: „Ter herinnering aan de inge- „zetenen van de gemeente Bloe- „mendaal, tengevolge van de „tweede wereldoorlog van 1939 tot 1945 omgekomen". De muur, waarin het schild wordt opgenomen, is van handvormsteen, ter wijl het beeld met voetstuk en het schild/ worden uitgevoerd in Portlénd- kalksteen. Binnenkort zullen wij een foto van dit beeld kunnen publiceren. In de gistermiddag voortgezette zit ting van de Heemsteedse gemeentraad die ter behandeling van de begroting 1949 vergaderde, gaven de wethouders antwoord op de tijdens de. algemene beschouwingen door de raadsleden ge maakte opmerkingen en de door hen geuite wensen. Wethouder Bakhuizen van den Brink zegde naar aanleiding van hpt verzoek van het lid Reynders (P. v. d. A.) toe, dat, indien enigszins mogelijk, de begro ting volgend jaar eerder zal worden in gediend. B. en W. zijn, aldus spr., de mening toegedaan, dat de begroting gezien de tijdsomstandigheden wel als bevredigend kan worden beschouwd, al is er enige onzekerheid ten aanzien van de Rijks uitkering. Het college houdt de situatie ernstig in het oog en zal trachten de gemeente financieel boven water te hou den. Inzake de opmerkingen van de leden Verhoeven (K.V.P.) en Van Wijk (A.R.) die een onderzoek naar de efficiency in de bedrijven verlangden, verklaarde de wethouder, dat B. en W. een en ander zelf reeds overwogen hadden. Wat het oprichten van een bouwspaar- kas betreft, het college zal het door de heer brongersma (P. v. d. A.) geopperde plan gaarne in overweging nemen, of schoon de meningen over de doelmatig heid van een dergelijke instelling nogal verdeeld gijn. Spr. was mét de heer Zeelenberg (V.V.D.) een sterk voorstander, van kleine industrieën in de gemeente, mits het karakter van Heemstede als woon- gemeente niet geschaad wordt. De wethouder voelde er veel voor om de culturele uitwisseling met het buiten land, doch niet alleen met Engela#d, te stimuleren en hij viel daarin dan ook het laatstgenoemd raadslid volkomen bij. achtte de door het raadslid Van Wijk geuite critiek op de exploitatie van de Heemsteedse Sportparken ongegrond. Het bestuur doet zijn werk voortreffe- De wagens voor kleinbehuisden GEN. CRONJéSTR. 82 TEL. 13053 (Adv.) lijk en wanneer men het grote geheel in de gaten houdt, dan valt het nogal mee .met de tekorten. In verband met een door een lid van de raad gehoorde klacht over de ge meente-ambtenaren, zeide spr., dat men over het algemeen zeer ingenomen was met het gemeentepersoneel en vol lof was over de service, die het de inge zetenen bewijst. Ten aanzien van het verlangen van de heer Zegwaart (K.V.P.), die gaarne zou zien, dat, wanneer de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie eenmaal ver wezenlijkt is, ook medezeggenschap voor het gemeentepersoneel tot stand komt, kon de wethouder nog geen toezeggin gen doen. Wel heeft her onderwerp de aandacht van het college. Hierna was het de beurt aan wethou der Van Lent, die bij de hulde aan het gemeentepersoneel gebracht ook een woord van erkentelijkheid aan het adres van de gemeente-werklieden wilde voe gen. Aangaande de gezinsverzorging, welke de heer Brongersma (P.v.d.A.) bepleitte, deelde S£>r. mede, dat verschil lende bestaande organisaties op sociaal terrein het werk voor zich wensen te be houden. Er is reeds door een instelling plannen gemaakt tot oprichting van ge zinscolonnes. B. en W. wachten af, doch blijven diligent. De wethouder was het eens met de genen, die de post uitgetrokken voor het onderhoud van de plantsoenen hoog vonden. Maar het is begrijpelijk, als mén er aan denkt, dat er steeds meer parken bijkomen, waarbij spr. wees op het pas aangekochte deel van „Meer en Berg". Wat de woningtoestand aangaatr de si tuatie is niet ideaal, doch het college doet alles wat het kan. Vrij spoedig kan de raad ontwerpen voor nieuwe bouw projecten verwachten. Wethouder Disselkoen beantwoordde vervolgens de vragen van de heren Ver hoeven (K.V.P.) en Van Wijk (A.R.) in zake subsidiëring van het bijzonder mid delbaar onderwijs. B. en W„ aldus spr., zijn voör gelijkstelling van openhaar en bijzonder onderwijs. De moeilijkheden ontstaan hij het middelbaar onderwijs zijn hoofdzakelijk te wijten adn een ver keerde uitvoering van de Rijkssubsidie regeling. De oplossing dient gezocht te worden niet via de gemeente, maar door zich regelrecht tot Den Haag te richten. Daar de subsidieregeling van het Rijk, thans 80 bedragende van de kosten per leerling, verhoogd zal worden tot 95 zal, zo hoopte spr., aan de moeilijk heden bij het bijzonder onderwijs wel een eind komen. B. en W. menen de zaak, in afwaphting van de nieuwe regeling, te moeten laten rusten. Verder deelde de wethouder mede, dat B. en W. de suggestie van de heer Brongersma, welke hij bij de vorige begroting reeds uitsprak om namelijk een boekje voor de schooljeugd, be vattende een uiteenzetting van de be tekenis der gemeente Heemstede, te doen uitgeven, ter harte genomen heb ben en er eindelijk in geslaagd zijn iemand te vinden, die bereid en in staat is een dergelijk werkje samen te stellen. Het is de heer Boot, onderwij zer aan de Crayenesterschool, die dit geheel belangeloos wil doen.' B. en W. hopen, dat het manuscript dit jaar npg persklaar is. „Meer en Berg" is, aldus ging spr. voort, weer voor het publiek open ge steld. Het terrein kan dus nu niet meer als kampeergelegenheid of als oefenge- bied van de politie gebruikt worden. Het college zal het voorstel van het lid Zegwaart (K.V.P.), om de jeugd, die de lagere school verlaat, op kosten van de gemeente psycho-technisch. te laten testen, in studie nemen. Ernstig zullen B. en W. bezien, of het met het oog op de vele samenwoningen misschien ge wenst is een centraal washuis aan het gemeentelijk badhuis te verbinden. De voorz., jhr. Van Doorn, bedankte hierna voor het vertrouwen, dat de raad iri het beleid van B. en W. ge steld heeft en voor de woorden van hulde aan college, gemeente-ambtena ren en -werklieden. Spr. greep de gelegenheid aan te verklaren, dat de samenwerking met de omringende gemeenten, vooral Haarlem, uitste kend is. Op de informatie van het lid Van Wijk (A.R.), of op de post voor de politie niet bezuinigd kon worden, antwoordde de voorzitter, dat het aantal agenten reeds van 52 tot 40 was teruggebracht. Na enige repliek werden de algemene beschou wingen besloten. Toen kwamen de hoofdstukken van de begroting aan de orde. De hc jj; Beelen (K.V.P.) bracht ook al in verband met een voorstel tot wijziging van de prijzenverordening van •gas, water en electriciteit, dat door de raad werd aangenomen naar voren, dat de stroomtarieven voor de bedrijven een groot verschil vertonen met Haarlem. Wethouder Disselkoen besprak hier op de bedrijfspolitiek, die nog geens zins ideaal is, ofschoon geconstateerd kan worden, dat de gemeente op 'de goede weg is. De cijfers wijzen, aldus spr., op verschuiving van posten van de indirecte naar de directe belastin gen. Als we de prijs van stroom en gas voor huishouden, winkel, klein bedrijf en groot-industrie nagaan, zo zeide hij, dan zien we, dat de tarieven lager zijn dan in Haarlem. B. en W. menen zelfs nog verder daarmee te moeten doorgaan. Het lid Beelen betwistte de juistheid van deze mededeling en overhandigde zijn cijfers aan de wethouder, die beloof de de zaak te zullen onderzoeken. Het lid Zegwaart (K.V.P.) was teleur gesteld over het feit, dat het tarief voor de douche baden verhoogd is en vroeg zich'af, of dit wel in het belang van de volksgezondheid was. Waarom is de prijs van de kuipbaden niet de hoogte ingegaan? Wethouder Disselkoen antwoordde, dat B. en W. accoord „egaan zijn met het oordeel van de commissie, welke van mening was, dat de in 1939 vastgestelde tarieven niet meer gehandhaafd kunnen worden. B. en W. zullen de opmerking ter kennis brengen van het bestuur van het badhuis. Evenals verleden jaar gaf het lid Bron gersma (P.v.d.A.) lucht aan zijn ont stemming over het rooien van bomen in „Groenendaal". Hij kon zich niet inden ken, dat dit noodzakelijk was. De heren Verspoor. (P.v.d.A.) en Willemse (K.V.P.) verzochten B. en W. zandbakken in het wandelbos te plaatsen voor de kleuters. Wethouder Van Lent zette uiteen, dat het wel degelijk nodig was, dat forse, doch zieke bomen gerooid werden. Het voorstel van de zandbakken wilde hij in overweging nemen. Na een reeks van vragen over admini stratieve zaken, werd de begroting ten slotte met algemen stemmen goedge keurd. Rare dag die eerste April. Nauwe lijks ben je opgestaan of je voelt dat er iets dreigt. Zijn die nieuws berichten in de radio wel waar? Wat is leugen en wat is werkelijkheid? Maar dan besef je al heel gauw, dat die vraag iedere morgen gesteld kan worden. Als de telefoon gaat en er deelt iemand aan de andere kant van de draad mee, dat er een grote brand is, moet je dan, als plichtsgetrouw brandweerman gaan of niet? Als je vrouw zegt dat ze op de eerste dag van de nieuwe maand een dure voorjaarshoed gaat kopen, meent ze dat dan of is het 1 April? Komt Montgomery nou in Haarlem of is dat een ongepast grapje van die nare krant met een nare grapjes-redacteur zonder verantwoordelijkheidsgevoel? Op 1 April kan een fatsoenlijke krant eigenlijk niet uitkomen, want men ziet voor leugen aan wat waarheid en voor waarheid wat leugen is. Merkwaardig, op 1 April zijn we al lemaal een beetje gek, maar we denken het niet van ons zelf. We komen met de waarheid in conflict en dat kan gewe tenswroeging brengen, omdat we dan juist de waarde van de waarheid zien. Kom, komhallowat zegt u? of ik even bij de directeur wil komen? Ha, hamij krijg je niet. En de di recteur nijdig, dat zijn orders niet wor den opgevolgd. Wat zullen we blij zijn als het morgen 2 April is. Dan leven we weer normaalzonder leugens. Op het voorplein van de Kromhout kazerne te Utrecht werd gistermorgen een 13-tal hoofdofficieren en subalterne- officieren van de Nationale Reserve be ëdigd door de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis. De generaal hield vervolgens een toespraak, waarin hij er op wees, dat de Nationale Reserve een wezenlijk en onmisbaar deel vormt van het Nederlandse leger. Voorts wees hjj op het grote belang, dat de Na tionale Reserve tot de uiterste paraat heid wordt opgeleid. Kleurige affiches in sigarenwinkels zullen van heden af rokend Nederland aansporen tot het kopen van bonvrije sigaretten met toeslag voor het Koningin Juliana-fonds. Dit fonds is ingesteld ter bevordering van het maatschappelijk werk in Nederland. De toeslag op bon- vrije Griekse. Turkse en Egyptische importsigaretten zal van 1 April af een dubbeltje bedragen. Van Amerikaanse sigaretten zal het Fonds een gulden toe slag blijven trekken. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal jhr.' E. J. van Holthe bezocht gisteren het Marine-opleidings kamp te Hilversum. In de morgenuren werden verscheidene onderdelen van het kamp bezichtigd. De admiraal be gaf zich o.m. aan boord van het beton nen zeeschip op de Heide de „Noord Brabant". AALSUM, 30 v. E. Londen n. Durban. ABBEKERK, R'damSydn. 30 v. Genua ABBEDIJK 31 v. Boston te Baltim. ALGENIB, R'dam—B. Air., 30 bij Vliss. ALETTA, 25 v. Saigon n. Haiphong. AMSTELKERK 30 v. Lagos te P. Hare. BLOEMFONT. 2 v. Durb. n. E. Londen. BOSCHFONT., 30 v. E. Londen n. Durban. COTTICA A'damParam. 30 v Madeira. HEERENGR., 31 te R'dam v. Antw. HYDRA, 30 v. Antw. n. Barbados. JAARSTROOM, Dakar—A'dam. 30 v. Havre JAPARA, 26 v. Trinidad n. Kaapstad. JOBSHAVEN, 30 v. P. Gentil te Mundh*. LOMBOK, 29 v. Mac. te Manilla. MAASKERK, 30 v. Freet. te Dakar. MATARAM, R'dafh—Java p. 30 Gibr. MEERKERK JapanR'dam 30 v. Antw. MELAMPUS, N. York— Java. 31 te P. Said MOLENKERK R'dam—Japan p 31 Gibr. OVERIJSEL, 31 v. Birkenh. n. R'dam OVULA, 26 v. P. Samboe n. Miri. PARKHAVEN B. Air.Antw. 30 te Funchal PAULA. 25 v. Bangk. te Miri. POELAU LAUT, 30 v. A'dam n. Antw. RAKI, 30 v. Pen. n. Belawan. RANDKERK, A'dam—O. Afr. 31 te Genua. REMPANG, 30 v. Kaapstrad n. B. Aires RUYS, 30 V. Momb. n. Lor. Marquez. SAMARINDA, 30 v. Honol. n. Philipp. SARANGAN, 31 v. Bahrein te Muscat. ST. LEIDEN, Momb.A'dam, p. 30 Str. Amsterdam, 31 Maart 1949. De aandelenmarkt heeft vandaag een geanimeerd verloop gehad. In verschil lende afdelingen bleek enige vraag te bestaan, waardoor de koersen na een vastere opening in het verder verloop nog merendeels konden verbeteren. De handel was daarbij ogenschijnlijk wat ruimer dan de voorafgaande dagen, blijkbaar als gevolg van een iets grotere belangstelling van de zijde van het pu bliek. Tengevolge van winstnemingen sloot de markt merendeels iets beneden het hoogste peil van de dag. Aand. Kon. Olie verlieten de markt met een koersavans van ruim 2% op 29114. Unilever zette de stijging met ruim 3% voorts. Philips kon ruim 1% verbeteren. Aku en de overige kunstzijde waarden lagen eveneens beter in de markt. Bij cultuurondernemingen monteerde H.V.A. met 2a 3%. Rubber kon geleidelijk 2%% oplopen. De scheep vaartmarkt bleef bij kalme affaire niet meer dan prijshoudend. Dq staatsfond- •nmarkt verliep vrij rustig. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 1/4 314 Nederl. 1948 3-3V? Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insehr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned Scheepv. Unie H.VA Deli Mij. eert 99% 96% 97% 96 154 164% 110 134 y2 147 1801/, 240% 270 229'A 292% 149 100% 149% 162% 156% 143% 96%# 96 164(4 241 228% 293' 147 161 157 144 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 31/3 31% 31% 52% 37% 59% 12% 45% 56% 18% 12% 24% 34% 43% 35% 22% 73% 30/3 32% 32% 53% 38% 60 12% 46% 58% 18% 13 24% 34% 43% 35% 23 74%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2