AUSTRALIË EN INDIA VERZOEKEN INDONESIË VOOR ASSEMBLEE DER UNO TE BRENGEN Erie de Noorman en de valse koning? e VAN DE POL, GABRIELS EN GALMICHE ZONDER VERLIES na eerste dag om wereldtitel 47j2 Totalisator Zondag in werking Wij luisteren naar DE WITTE TULP EEN DOSSIER IN DE Z VOOR DERTIG DUIZEND GULDEN AANGEBODEN Amerika hoopt op spoedige uitvoering der resolutie van Veiligheidsraad Abdulkadir naar New Vork Abdulkadir naar New York Grenscorrecties moreel gerechtvaardigd Raadselachtige brief uit Krakau Invrijheidstelling weer afgewezen Verklaring regering van Pasundan Journalist verongelukt TUINBOUW KRIJGT ALTIJD DE EERSTE KLAPPEN Men moet zich tot de gehele Westerse Unie richten METZ VERLIEST VAN VAN HASSEL EEN JAAR GRATIS LEVEN Debuut op Duindigt V. .J VRIJDAG 1 APRIL 1949 PAGINA 3 Alerting van Tweede Kamer De internering op Banka Betreurenswaardige feiten Ministers antwoorden op gestelde vragen HENDRIK DE KRIJGER KRIJGT NEGENTIEN JAAR Levenslang voor Vos Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen houdt congres Ander formaat Lambrichs nu negende in Ronde van Algiers door HEIEN GIRVAN Hoe werkt de totalisator? Australië en India hebben verzocht om Voorlegging van de Indonesische kwestie aan de Algem^ie Vergadering van de V.N., meldt A.F.P. uit Lake-Success. De Indonesische kwestie staat, zoals bekend, nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad doch het Handvest ver bet er zich niet tegen, dat de Algemene Vergadering ook de kwestie bespreekt, ofschoon er geen aanbevelingen mogen V'orden uitgebracht. De verzoeken werden gedaan aan de secretaris-generaal van de V.N., Trygve Die, in vrijwel gelijkgestelde brieven Van John Hood, de Australische verte genwoordiger, en Gopala Menon, eerste secretaris van de Indische delegatie? Hood heeft aan A.N.P.-Aneta ver klaard, dat het verzoek is ingediend ge zien het in gebreke blijven door Neder land om te voldoen aan de resoluties van de Veiligheidsraad. Dat dit verzoek ivordt gedaan aan de Assemblée bete kent' niet, dat de indieners critiek willen Uitoefenen op de Veiligheidsraad, hun bedoeling is alléén, de vrienden van de fepubliek in de gelegenheid te stellen, 'n de Assemblée hun zienswijze kenbaar maken. In de Amerikaanse pers te New York V'ordt deze stap gekenschetst als het re sultaat van besprekingen tussen landen van de New-Delhi-conferentie, hoewel, baar werd vernomen, enige dier landen Sieh niet met deze stap van India en Australië hebben willen inlaten. Dat Australië tot de initiatiefnemers behoort, ivordt te Lake Success van te meer be tekenis geacht, omdat dr. Evatt voorzit ter is van de Assemblée en een grote in vloed heeft in de zaken van de Verenig de Naties. Palar verklaarde, dat deze stap hem "Velkom is. Een woordvoerder van de de legatie der Verenigde Staten zeide, er "Oor te zijn verrast. Minister Stikker en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Achson hebben gisteren tijdens een onder houd, dat twee uur duurde, van ge dachten gewissld over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling in Indonesië te komen en eveneens het Atlantisch Verdrag en algemene West-Europese kwesties besproken. Volgens een na de bespreking uitge geven gemeenschappelijk communiqué beeft Acheson doen uitkomen, dat de Amerikaanse regering van harte hoopt, °at de instructies van de Veiligheidsraad aan Indonesië, 23 Maart gegeven, zo sPoedig mogelijk zullen worden uitge vierd. De minister gaf uitdrukking aan Jjln volledig vertrouwen, dat beide par ijen snel en te goeder trouw de voor bereidende onderhandelingen zullen °Penen, waar de Veiligheidsraad om Verzocht heeft. Minister Stikker wees er op, dat de Voorstellen van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering aanvaard zijn. Hij uitte dezelfde wens als Acheson en gaf nader aan, langs welke wegen naar Zijn mening op de meest doelmatige en iugge wijze vooruitgang geboekt zou .,-1'»!}en worden. (In de instructies van eerwfrt,veFzoekt de Veiligheidsraad om land oplge conferentie tussen Neder- de rePublikeinse leiders teneinde vóórJSonesische regering te herstellen Haag) Honde-Tafelconferentie te Den ponderdagavond is de heer Abdulka- dei' V1,c.e-voorzitter van de Nederlandse dl a e bii de derde vergadering van v Assemblée der Verenigde Naties, wel- u® Dinsdag a.s. te New York begint, met dÜ NDM-vliegtuig voor Curasao naar öe V.S. vertrokken. In het restaurant van Schiphol redden journalisten gelegenheid geruime VS.met hem te spreken. Zijn opinie over de huidige situatie Jb Indonesië? Veel minder ongunstig dan men zou vermoeden naai- aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers zo was zijn antwoord. De tweede politio- hele actie werd onder ongunstige om standigheden ondernomen maar heeft ®en gunstig resultaat gehad, n.l. dat de mt voor de actie door streng bewaakte demarcatielijnen gescheide gebieden Verschenen is het Voorlopig Ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer ovér het ontwerp van wet houdende .be voegdheid tot het treffen van voor zieningen in verband met de ver wezenlijking van bepaalde correc ties in de Nederlands-Duitse grens." Hieraan is het volgende ontleend: Bij het afdelingsonderzoek van dit Wetsontwerp wilde men van verschil lende zijden zijn beschouwingen begin gen met het uiten van ernstige teleur- steliing over de gehele gang van zaken met betrekking tot het vraagstuk van Wijziging van de grens tussen Neder- and en Duitsland. Men herinnerde er ®®n, dat de Nederlandse regering nog Hidens de oorlog zich heeft voorbehou den aanspraken te doen gelden op ver goeding van de schade, welke door de Duitse bezetting aan ons land is toege bracht en welke, zo betoogde de regering ^oon, althans voor een deel zou kunnen Worden vergoed door afstand van grond. Aan geallieerde zijde vonden deze eisen ?.er regering destijds een niet ongewil ds oor. Inmiddels is de toestand belang rijk gewijzigd. Niet alleen heeft ons land nog steeds geen bevredigende toezegging in dit opzicht weten te Verkrijgen, doch het heeft zelfs bij- ba vier jaar moeten duren, voordat overeenstemming werd bereikt om trent enkele grenscorrecties van Voorlopige aard, waaromtrent de re gering verklaart, dat zij van zeer beperkte strekking en omvang zijn. v Blijkbaar bestaat er in Duitsland geen ja sef van hetgeen dit land Neder- heeft aangedaan getuige het tr soaar, waarmede de berichten om- de thans in uitzicht gestelde cor- l,es van zeer geringe betekenis al- begroet zijn doch bestaat dit •>H belaas evenmin in voldoende mate bi de landen, die West-Duitsland heb- hA bezet. Ware dit wèl het geval, dan *Uh 111611 'mmers mogen verwachten, dat Weluns over de technische correcties, >>a van Nederlandse zijde werden ge- «gJ^d, in een veel sneller tempo over stemming zon zijn bereikt. thans in elkaar overvloeien. Familiele den en vrienden, tot voor drie maanden gescheiden en vaak elkaar vijandig ge zind, zijn thans in de gelegenheid elkaar te ontmoeten en van gedachten te wisse len, met als resultaat, dat een samen werking van de constructieve elemen ten mogelijk is geworden. „Men staart zich" zo zeide hij o.m. „in Nederland blind op de berichten omtrent overvallen en aanslagen en ver geet daarbij te registreren, dat er grote gebieden zijn, die als volkomen veilig kunnen worden beschouwd. De mogelijk heid tot verkeer en onderling contact heeft vele gaten en breuken gedicht". Wat de toekomst zal brengen, de con ferentie te Batavia en de eventuele Ronde-Tafelconferentie te Den Haag is iets waarover de heer Abdulkadir zich niet wilde uitlaten. „Ik ben geen profeet", was in het kort zijn antwoord op vragen hierover. Wel sprak hij zijn voldoening uit over het ffcit, dat dr. J. H. van Royen zal optre den als hoofd van de Nederlandse de legatie bij de aanstaande besprekingen te Batavia. „Dr. Van Royen", zo zeide hij, „is vrij van ieder vooroordeel. Hq kan de vraagstukken dus onbevangen zien en is door zqn werk in de Veiligheids raad volkomen op de hoogte van de internationale aspecten. Zijn keuze acht ik zeer gelukkig". De heer Abdulkadir wordt op zijn reis vergezeld door raden Kadarman Rekso- notoprodjo, voormalig hoofd van de af deling publieke zaken der republiek, thans adviseur der Nederlandse delega tie bij de Assemblée. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters betreffende de internering van zes republikeinse leiders op Banka hebben de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken a. i.. en de heer Van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen a. i., thans o.m. geantwoord dat de oorzaak van de feitelijke toestand afwijkende verkla ring zoals bekend was de feitelijke toestand der republikeinse leiders op 14 Jan. niet in overeenstemming met de verklaring van de Nederlandse verte genwoordiger in de Veiligheidsraad gelegen was in eerst achteraf gebleken onvolledigheid van de ter beschikking van de regering staande gegevens. Het vragen naar een mondelinge ver klaring door een hoofdambtenaar aan de republikeinse leiders te Banka, geschied de in opdracht van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, die echter niet be doelde het geven van bewegingsvrijheid van het afleggen dier verklaring afhan kelijk te stellen. Dat de autoriteiten op Banka er wel een voorwaarde in hebben gezien, achten de ministers intussen be grijpelijk, hoezeer dit ook tot betreu renswaardige gevolgen heeft geleid. Omdat terstond na het aan het licht komen der ontstane misverstanden de bewegingsvrijheid der republikeinse lei ders over geheel Banka is toegestaan en verdere faciliteiten aan hen zijn ver leend, menen de ministers, dat, al heeft een en ander in het buitenland en met name in de Veiligheidsraad een schade lijke indruk gewekt, deze naar in re delijkheid verwacht mag worden daar door inmiddels zal zijn weggenomen. „Meer papier, meer tqd en met goo chelarij dan bij welk proces, dat voor een Bijzonder Gerechtshof is gevoerd", aldus typeerde mr. J. Besier, advocaat fiscaal aan het Bijzonder Geréchtshof te Amsterdam, het proces tegen de groot-industrieel uit Aerdenhout, J. Menten, dat gisteren zijn laatste phase beleefde met de pleidooien van mr. Coebergh en mr.Kalbfleisch, die te zamen met mr. Kortenhorst de verde diging voor Menten op zich hadden genomen. Meer papier: Tijdens een van de vele zittingsdagen, zeide mr. Besier, dat de verdediging het Hof had overstroomd met een eindeloze stroom van documen ten, die werden aangevuld door de lange schrifturen van Menten zelf. Meer tijd: Vier jaar is de Bijzondere Rechtspleging reeds bezig met deze ge compliceerde zaak, waarvoor getuigen uit vele landen moesten woeien ge hoord. En na een verstekbehandeling, toen Menten onvindbaar was, moest de hele zaak weer opnieuw in behandeling worden genomen, nadat Menten. zich plotseling had gemeld. Meer goochelarij: Mr. Kortenhorst deelde enige weken geleden mede, dat iemand de verdediging een dossier had aangeboden voor een bedrag van dertig duizend gulden, dat Menten geheel van alle schuld zou ontlasten en de schuld geheel zou werpen op de oud-consul van Nederland in Krakau, de heer De Bruyn. Donderdag verklaarde mr. Besier eén brief te hebben ontvangen van een burgemeester, die mededeelde te weten wie dit aanbod aan de verde diging heeft gedaan. Mr. Bcsier heeft deze zaak aanhangig gemaakt bij de Officier van Justitie. Nog meer goo chelarij: een brief van een advocaat uit Krakau spreekt over een recent bezoek van oud-consul De Bruyn aan Krakau, waarbij deze de zaak van Menten zeer geschaad zou hebben. Mr. Coebergh .concludeerde, dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken, omdat niet vast staat, dat Menten in vreemde krijgsdienst is getreden. „Hij is als quasi-tolk met Schongardt meegegaan, doch heeft nooit geweten, dat hij in een Einsatzgruppe terecht was gekomen" Mr. Coebergh herinnerde aan het requi sitoir van de advocaat-fiscaal, waarin deze zeide, dat Menten kennelijk niet tegen zijn verlies kan. „Het is toch geen In een verklaring van de regering van Pasundan inzake de samenwerking met bepaalde strijdgroepen is bekend ge maakt dat de regering bezig is contac ten op te nemen met gewapende een heden, opdat zij langs de weg van sa menwerking met de regering en weder zijds begrip, datgene- kunnen bereiken, waarnaar zij allen streven. Zij acht het nodig hierbij uiteen te zetten, dat er geen overeenkomst is aangegaan met de Siliwangi divisie van de T.N.I. als zo danig". spel. Het gaat om de vrijheid van Men ten, om zijn Nederlanderschap, om zijn vermogen. Als hij dit verliezen moet, neen, daar kan Menten niet tegen." Mr. Coebergh vroeg zich echter af, of wan neer het gaat om de vraag wie al of niet een goede verliezer is, hier met evenveel recht kan worden gezegd, dat de advocaat-fiscaal niet tegen zijn ver lies kan, want van zijn oorspronkelijke standpunt is zijn inziens niet veel over gebleven. Na het pleidooi van 'mr. Kalbfleisch en een kort woord van mr. Kortenhorst, trok het Hof zich enige minuten in raadskamer terug om over een her nieuwd verzoek om invrijheidstelling te beslissen. Dit werd andermaal afge wezen. Menten zag daarop van het laat ste woord af. Uitspraak 14 April. Donderdagavond omstreeks zeven uur is de redacteur van de Nieuwe Schager Courant, de 26-jarige Riemer Wijnja, als gevolg van een ongeluk met zijn motor rijwiel om het leven gekomen. De heer Wijnja was getrouwd en had een baby van drie weken. Enkele dagen geleden had de heer Wijnja een motorrijwiel gekocht, dat hij wilde demonstreren aan een vriend. Hij was nog niet in het bezit van een rijbewijs. In de Marktstraat te Schagen schijnt hij de macht over het stuur te hebben verloren. Het voertuig botste tegen een vrachtauto op en kwam te vallen. De bestuurder was op slag dood. Zijn vriend, die als duopassagier mee- Teed, kwam met de schrik vrij. COP MAtrtN TOONOtR STUOfO V 38. Wanneer de twee s-pionnen hun plan tot in alle bijzonderheden besproken hebben, klimt een van hen op zijn ros en terwijl de man met de bontmuts de wacht bij de burcht houdt, begeeft de ander zich in galop naar de burcht van Omon, Eric's ouderlijk huis. Hêt is een tware tocht, doch de spion spaart noch zichzelf noch zijn rijdier en zodoende slaagt hij er in de burcht reeds in de ochtend van de zesde dag ie bereiken Zonder veel moeite weet hij toegelaten te worden tot „koning Eric" en deze luistert met begrijpelijke interesse naar het relaas van de spion. Een uitermate schone gelegenheid, deze jonge man eens van nabij te beschouwen, vriend!" grijnst Omon en op hoogdravende toon vervolgt hij, zich in de handen wrijvend: „Gij brave dienaar. Gij kunt er verzekerd van zijndat de beloning van uw trouwe diensten niet zal uitblijven, waarlijk met gulle hand zal ik u met gaven overladen. Gaat thans, brave dienaar, neemt vijf soldaten mede en brengt de bedrieger voor mij!" Als de spioyi vertrokken is, voegt Omon er zacht aan toe: „Je dagen zijn geteld neefje Middelerwijl smeden Eric en Langha de plannen, welke tot de omverwerping van het wrede gezag van Omon moeten leiden „Zodra ik in staat bén weer een zwaard te hanteren, zullen wij handelenzegt Eric. Zijn gezicht staat zorgelijk, als hij bedenkt, dat zij de -valse Eric met geweld uit koning Wogram's bureht zullen moeten verdrijven Abdulkadir, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de XJno, is gisteravond ng een verblijf van enige dagen in ons land, per K. L. M. naar New York vertrokken. Een praatje me journalisten voor zijn vertrek. De 34-jarige Amsterdamse chauffeur Hendrik de Krijger is door de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden overeenkomstig de eis ver oordeeld tot negentien jaar gevangenis»- straf. Hij is tijdens de bezetting lid ge weest van de berucht geworden „Norger Bloedploeg", die vooral Diever en later Norg er» omgeving onveilig heeft gemaakt. De Krijger hield zich met zijn trawaAten intensief bezig met het arresteren en mis handelen van illegale werkers en onder duikers, van wie er velen naar een Duits concentratiekamp werden gestuurd, van waar slechts weinigen terugkeerden. Reeds eerder heeft hij terecht gestaan, bij welke gelegenheid hij tot de doodstraf werd ver oordeeld. Hetzelfde gerechtshof veroordeelde de voortvluchtige Lukas Vos uit Coevorden conform de eis tot levenslange gevange nisstraf. Tegen twee voortvluchtige Duitsers, Harwich en Zulow, respectievelijk ,,Ab- schnittleiter" en „Assistent-Abschnitt- leiter" van de N.S.D.A.P. en aangesteld bij de O.T. werkzaamheden in de omge ving van Norg, werd gisteren voor het Bij zonder Gerechtshof in Assen een gevange nisstraf van twintig jaar geëist. Gisteren hield het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland zjjn algemene vergadering in het N.V.- Huis te Utrecht. De middagzitting van deze vergadering, die door velen werd bijgewoond, kreeg het zeer op prijs ge stelde bezoek van de minister van Land bouw en Visserij, de heer S. L. Mans- holt. Nadat deze door de voorzitter van het bureau begroet was, nam de minis ter direct zelf het woord. Hij wees er op, dat het bureau bewe zen heeft van grote betekenis te zijn door zijn onverflauwde aandacht voor de vele vraagstukken, die het land op het ogenblik bezig houden. Want de belangen van de tuinbouw kunnen niet behartigd worden in de enge kring van het onmiddellijk eigenbelang, maar men moet verder zien: naar het grote geheel van de West-Europese Unie. De minister legde een sterke klemtoon op de noodzaak, dat Ne derland West-Duitsland economisch weer op de been moet helpen. Ook Benelux is belangrijk door de ge meenschappelijke belangen, die zul len worden nagestreefd. Maar ook grote offers worden er gevraagd. Alle moeilijkheden moeten worden opgelost „met open vizier". Hier ligt zeker niet alléén een taak voor de overheid, maar ook voor de al gemene en technische organisaties. De ontstemming over de maximum prijzen zal nu wel verkeerd zijn in een waardering voor de maatregelen, die verhinderd hebben, dat de prijzen om hoog zouden zijn geslagen, waarmede niemand zou zijn gediend. Er zijn nog steeds grote gevaren voor de tuinbouw, aldus spreker. De A.N.W.B. deelt mede, dat het veer BhenenKesteren ingaande 4 April gedu rende ca. veertien dagen voor zwaar ver keer gestremd zal zijn. De reserve-pont welke gedurende deze tijd dienst doet, zal slechts voertuigen vervoeren met een maximum-gewicht van acht ton, inclusief lading. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 31 Maart Nog lang zal ons het verbitterd en spannend duel bijblijven, dat Van de Pol en De Ruyter leverden op de Vrijdagavond van het Europees kampioenschap 47/2 te Sche- veningen, toen de ^onge Waalwijker in een driftige eindspurt zowaar de Neder landse favoriet versloeg. En zeker leefde de herinnering aan die adembenemende tweestrijd bij de spelers zelf, op het ogenblik, dat ze vanavond aan de tafel kwamen voor hun onderlinge strijd in het wereldkampioenschap. Onder de druk van hetgeen er toen bij verrassing gebeurde, speelden ze een onaantrekke lijke we zouden bijna willen zeggen onprettige partij, zonder enige allure en vol onnodige of onnodig lange hiaten. De Ruyter, die begreep, dat hij ook ditmaal boven zijn kracht zou moeten spelen om de Rotterdammer weer te kunnen bedreigen, verdedigde zich tegen dc sfeer van deze partij meer wanhopig dan kunstig, En Van de Pol, nog altijd niet weergekeerd tot het plan, waarop zijn glanzende kwaliteit hem bijna on kwetsbaar maakte, durfde de consepuen- ties van een openhartige strijdwijze evenmin aan. Het werd een eindeloos verstoppertje spelen, een voortdurend ontwijken van het „open veld", waar de oogst behalve winst ook risico beteken de. Bijna 3 uur lang, Van de Pol steeds iets in het voordeel, liepen de spelers af en aan, hun series bleven aan de lage kant, hun stoten misten alle souplesse en bekoring. En hoewel Van de Pol zijn voorsprong langzaam tot 100 opvoerde 309—209 na 20 beurten! bleef er bij één brillante sprong van De Ruyter nog tijd en ruimte voor eenzelfde surprise als drie maanden geleden in het Kur- haus. Maar De Ruyter zocht ditmaal te vergeefs in zijn arsenaal; hij zocht Gisteravond werd onder grote belang stelling de trekking gehouden van de Walburg-rebus, uitgaande van het comi té opbouw St. Walburgiskerk te Arnhem. Er waren 294.810 inzendingen uit alle delen des lands. De eerste prijs, „een jaar gratis leven", werd gewonnen door de heer L. J. Frequin te Nijmegen, 2de prijs, een personenauto merk Fiat, de heer P. M. Tuytjes, Avenhorn; 3. een Bruynzeelkeuken, de heer J. A. de Bruin, Rotterdam; 4. een salonameublement, de heer A. Kellerhuis, Amsterdam; 5. een huiskamerameublement, de heer L. van Kayen, Haarlem. eigenlijk niet eens. In zijn middag partij tegen Metz was hij met een zware nederlaag. (40072) en een moyenne van 6.54 zo genadeloos op zijn nummer gezet, dat hij eigenlijk het hoofd een beetje liet hangen. En natuurlijk spreekt het vanzelf, dat het tergend karakter van de avond partij juist op hem, de jongste, het nadèligst inwerkte. Trouwens ook Van de Pol had aan zijn middagpartij tegen Dufetelle niet zo razend veel houvast. Zeker, er waren weer die sublieme momenten, die zó uit zijn grootste partijen konden zijn weggelopen; dat bewezen trouwens ook vele fragmenten uit zijn series van 116 en, 105. Maar het was toch nog lang niet allemaal even gepolijst en vol gevoel als het in onze herinnering staat gegrift en de nationale kampioen moet er zonder twijfel dankbaar voor zijn geweest, dat hij in zijn eerste partijen in beide volop de kans heeft gehad, zijn sterke beurten ongestraft met zwakke af te wisselen. Van geheel ander formaat was het duel tussen de beide Belgen, Gabriëls en Van Hassel; althans van één kant. Ga briëls vond in deze eerste partij de cadans wél en drukte ze uit in drie series boven de honderd (103, 105. 103), waarmee hij Clement van Hassel kans loos versloeg (400159). De jongste der beide Belgen voelt zich in de tweekamp met zijn sterke landge noot blijkbaar nog altijd geïmpone_erd. Hij liet zich tot veel breed spel verleiden en vond zijn kracht pas terug in zijn avondpartij regen Metz, die hij met een serie van 257 al in de vierde beurt voor het voldongen feit van een zware neder laag stelde. Galmiche, de Europese kómpioen, heeft evenals Van de Pol en Gabriëls zijn eer ste partijen beide gewonnen. Tegen De Zestiende etappe van de Ronde van Algiers werd gewonnen door de Fransman Bonnet. 5. Marcellak (Frankr.) 4.26.37. Lambrichs werd 9e in dezelfde tijd als Marcellak. In het algemeen klas sement leidt de Belg Couvreur nog steeds. Lambrichs is een plaats geste gen en neemt nu de negende plaats in. Dufetelle ging dat vrij gemakkelijk, maar- 's middags tegen Chassereau bedroeg het verschil in 22 beurten niet meer dan zeven caramboles! Gabriëls had. het in zijn „avondpartij" tegen dezelfde Chas sereau óók zo gemakkelijk niet, maar de weinige toeschouwers, die tot meer dan een uur na middernacht op de tribunes waren achtergebleven, zagen de Belg tenslotte toch het heft weer in handen nemen met een prachtige serie van 197. De stand na de eerste dag luidt: De uitêlagen luiden: Metz (Ned.) 400 11 106 36.36 De Ruyter (Ned.) 72 11 '35 6.57 Van Hasselt (Belg.) 159 11 46 14.45 Gabriëls (Belg.) 400 11 105 36.36 Van de Pol (Ned.) 400 13 116 30.76 Dufetelle (Fr.) 116 13 27 8.92 Galmiche (Fr.) 400 22 90 18.18 Chassereau (Fr.) 393 22 59 17.86 Metz 70 9 28 7.77 Van Hasselt 400 9 257 44.44 De Ruyter 232 26 58 8.92 Van de Pol 400 26 132 15.38 Chassereau 260 14 106 18.57 Gabriëls 400 14 197 28.57 Dufetelle 260 24 53 10.83 Galmiche 400 24 77 16.66 De stand luidt na de eerste dag: pnt. car. brtl h.s. alg. gem. Gabriëls 4 800 25 197 32.00 Van de Pol 4 800 39 132 20.51 Galmiche 4 800 46 90 17.39 Van Hasselt 2 559 20 257. 27.95 Metz 2 470 20 106 23.50 Chassereau 0 653 36 1C6 18 f3 Dufetelle 0 376 37 53 10.16 De Ruyter 0 304 37 58 8.21 (Van onze paardensportmedewerker) Eindelijk is het dan zover; de Totali- satorwet maakt het wedden op paarden rennen mogelijk, doch slechts op de renbaan via de totalisator. Het feest be gint Zondag op Duindigt. In 1911 maakte het amendement-Van Vu uren een einde aan de toestand, dat de totalisator niet beschouwd werd als een gelegenheid geven tot hazardspel. Die uitzondering werd 25 November 1948 weer hersteld door aanneming van de Totalisatorwet in de Eerste Kamer. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 m. -'Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 piano en orgel. 18.20 actualiteiten, 18.30 koor, 18.45 klankbeeld, 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz., 19.30 Benelux, 19.45 cyclus. 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man. 20.12 zang spel, 21.20 causerie, 21.30 cyclus, 22.00 causerie. 22.10 cyclus, 22.35 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23.25 Americana. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 kwartet, 19.30 causerie, 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws. 20.05 viool en piano, 20.30 cur sus, 20.55 boekbespr., 21.00 gram., 21.30 cabaret, 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 Swing and Sweet, 22.40 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23.30 concert. HILVERSUM II, 415 m. - ook 245 m. - 7.00 nieuws, ZATERDAG Vóór 10 uur 7.15 orkest, 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 piano, 9.30 waterstanden, 9.35 con cert, 10.00 kleuters, 10.15 muziek houdt fit. 11.00 zieken. 11.45 schoolradio. 12.15 piano. 12.30 mededelingen. 12.33 lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 Prom.-ork., 13.50 film en toneel. 1410 gram.. 14.20 Engelse les, 14.40 ork.. 14.50 boekennieuws, 15.00 gram., 15.10 muziekcursus, 15.30 koor. 16.00 causerie. 16.10 kamermuziek, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM L 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied. 8.18 selecües, 9.00 orkest, 10.00 causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 feuilleton, 10.35 arbeiders, 11.35 zang en piano, 12.00 Accordeola, 12.30 medede lingen, 12.33 orkest, 13.00 strijdkr., 13.30 Ramblers. 14.00 zang. 14.20 kapel. 15.00 Kennemer progr., 15.25 kamerorkest, 16.10 reportage. 16.25 piano. 16.45 sport, 17.00 schijvenschouw, 17 JO rijpere jeugd. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 30 Ze herinnerde zich Pieter's belofte over de bloemen voor haar Haarlemse raam. Jan's bezoek, gevolgd door de te leurstelling over het binnengekomen nieuws, waardoor ze zo haastig naar de stad vertrokken waren, had haar het gesprek met Pieter helemaal doen ver geten. Zaten er in die lelijke potten wer kelijk tulpen? En wat zat er in de klomp, die zo mooi gesneden was? Ze keek naar Anneke en vroeg, half lachend: „Wat is dat?" Het Hollandse meisje lachte wat. „Daar zitten Milady Elspeth's in, denk ik!" brabbelde ze, proberend het in 't Engels te zeggen, wat maar half gelukte. „Die zitten in zes potten en in één klonjp." Elspeth's gezicht was eenen al ver wondering. Ze bekeek de ruwe stenen potten nog eens en Pieter's plechtige stem van enkele dagen geleden naboot send, zei ze: „Milady Elspeth; een heel mooie, witte tulp." Ze moesten er van gichelen, de beide meisjes. Toen ze wat bedaard waren, wees Anneke, Elspeth de klerenstan- daard aan, waar z'e hun kleren na de reis ordelijk konden ophangen. Maar de kis ten met kleren behoefden niet te wor den uitgepakt, voordat ze gegeten had den. Een warm maal wachtte hen beneden in de kamer, die uitkeek op de binnen plaats en die het meest gebruikt werd door de familie te oordelen naar de stoe len bij de haard en het andere meubilair. Er stond een spinet in de ene hoek; op een klein tafeltje er naast lag een viool en onder de grote landkaart aan de muur naast het venster stond een tafel met een dambord met opgestelde stuk ken. Elspeth zou meer van de maaltijd ge noten hebben, als ze niet voortdurend aan Zandvrouwtje had moeten denken Ze zag het beestje nog voor zich, hoog op de rand van een der blinden voor het huis, heel klein en hulpeloos. Een paar weken geleden zou ze nog gelachen hebben om zo'n hachelijke po sitie, maar nu wist ze uit eigen eAaring, wat het betekende hulpeloos te zijn. Ze had honger, maar wist toch nauwelijks wat ze at. Dat was jammer, want de soep was uitstekend en de vis smakelijk. Daarna kregen ze nog kaas, fruit en wijn. Even later keek ze naar Mijnheer, die aan het einde van de tafel zat, met zijn rug naar de grote wandkaart. „Misschien heb ik toch verkeerd ge daan door Zandvrouwtje mee te nemen naar Haarlem," liet ze zich ontvallen. Mijnheer kuchte om zijn spottend glimlachje te verbergen. Een innemend meisje vond hij haar; alleen ontbrak het haar aan geduld. „Nou, laten we het nog maar eens aanzien. Het beestje zal zich hier wel gauw thuis voelen." Elspeth wenste, dat Mijnheer, die zo vriendelijk was, minder gemakkelijk be reid was om op iets te wachten. Pieter trok aan haar mouw en wees naar een stuk vis, dat hij opzij gelegd had. „Daarmee zullen we zien, de kat naar beneden te krijgen," grinnikte hij. Maar toen Pieter later het stuk vis aan het eind van een bezemsteel had ge bonden en het zo hoog hield als hij maar rekken kon, miauwde Zandvrouwtje al leen maar. „Jij vervelende rakker," viel Elspeth toen uit, „als je toch naar boven kunt klimmen, kun je toch ook naar beneden komen!" Intussen keek ze toch met enige zorg naar het beestje. Moest ze het on gelukkige diertje daar maar stilletjes laten, tot het de moed zou vinden om naar beneden te springen of te klaute ren? En wat zou er gebeuren als het van de rand af tuimelde? Pieter overlegde wat het beste was. „We moeten het beest daar weg zien te krij gen," zei hij en ging het huis in, waar hij een schrobemmer en een touw van een van de dienstmeisjes kreeg. Dat ze niet aan dit eenvoudige plan gedacht had, zei Elspeth, toen Pieter een nauwe trap opging, die naar een kamer leidde, juist boven het gestrande poesje. Aan de ezel en aan ander schildersmate riaal op de tafel zag ze dadelijk, dat het Pieter's kamer was; nieuwsgierig keek ze rond. Ze was getroffen door het ver schil tussen deze kamer en die van haar broer op Kentmoor, die vol geweren, jachtzwepen en hengels was. Als ze het schildersgereedschap buiten beschouwing liet, zag Pieter's kamer er zo netjes en leeg uit. Als versiering was er alleen de kist met snijwerk tussen de twee stoelen tegen de muur. Ongeduldig keek ze toe, hoe Pieter probeerde net raam open te krijgen. Els peth had al ontdekt, dat in Hollandse huizen de ramen zo zelden geopend wer den, dat ze hevig weerstand boden als dat eens gebeuren moest. Toen de poging tenslotte gelukt was, boog ze zich voor over naar buiten, naast Pieter, toen deze de emmer liet zakken totdat deze tegen het luik stiet, waar Zandvrouwtje aan hing. „Miauw, miauw," jammerde het beestje angstig. Door de aanraking van de emmer be woog het luik zich wat, opeens sprong Zandvrouwtje op de rand van de emmer, zat even gevaarlijk te wiebelen en tui melde er toen in. Twee minuten later had Elspeth het jpoesje in haar armen en drukte het ste vig tegen zich aan. Ze was nu geheel opgelucht. „Dom, klein ding," pruttelde ze nog wat, maar ze was blij net weer bij zich te hebben. Het beestje had zijn straf gehad. Pieter sloot het raam en Elspeth wreef met haar wang langs het zachte, gele haar van haar Zandvrouwtje, dat meer voor haar betekende dan een doodge wone poes. Op de Gele Kat was ze zich aan het beestje gaan hechten, toen ze beiden zich zo hulpeloos gevoelden. Het poesje begon nu heel vertrouwelijk tegen Elspeth te snorren. Ze nam zich voor, altijd liéf voor het beestje te zijn en goed voor haar te zorgen, omdat het haar moed gegeven had op een ogenhlik dat ze daaraan heel erg behoefte had ge had. „Dom, klein ding," mompelde ze nog eens, en ging in de richting van de deur. Voor Pieter's ezel bleef ze even staan en bewonderde het schilderij, dat er op stond. „Bijzonder aardig," vond ze. „Toch zijn het maar een paar bloemen en een vaas," was het bescheiden ant woord van Pieter. Alleen nlaar een paar bloemen, inder daad. Maar ze had nog nooit zoveel ver schillende bloemen bij elkaar gezien als nu in die koperen vaas alle mogelijke soorten, waaronder twee lange witte tul pen. die op het schilderij een overheer sende plaats innamen. Elspeth vond het erg mooi en zei dat ook, vóór ze ondeu- gend-glimlachend vroeg: „Zijn dat Mi- lady Elspeths?" wijzend naar de witte tulpen. Pieter keek zo verheugd, toen hij be vestigend antwoordde, dat ze zich haast te om hem te bedanken voor de bloemen voor haar raam. Ze wilde wel, dat ze niet gelachen had om de lelijke potten. Blijkbaar lag de witte tulp Pieter na aan het hart. „Omdat je het schilderij zo mooi vind, mag je het hebben als het klaar is," zei Pieter. Toen bracht hij haar naar de ge beeldhouwde kist en bleef er voor staan. (Wordt vervolgd) De paardensport staat en valt er mee. Het is een dure sport en de prijzen uit de entréegelden waren onvoldoende om de kosten te dekken. Gevolg: er werd bij bookmakers gewed, die vaak belang hadden bij onregelmatig verloop van de course, hetgeen tot allerlei ongewenst heden leidde. Wij treden niet verder in finesses, die in de Memorie van Toe lichting op de Totalisatorwet zijn uit gesponnen. Hoofdzaak is voor de be langstellende: Men kent twee soorten weddenschap pen, de win- en de plaatsweddenschap. Bij de win-weddenschap worden de op alle paarden gespeelde bedragen getota liseerd; na aftrek van 20 wordt het restant pondspondsgewijze verdeeld over de op de winnaar gespeelde bedragen. Het per gespeelde gulden uit te betalen bedrag heet de cote. Komen de paarden tegelijk aan, in zogenaamde dead-heat, cjan gelden ze alle als winnaar en wordt het getotaliseerde bedrag in gelijke delen verdeeld. De plaatsweddenschap is iets anders. Er moeten dan» minstens vijf paarden deelnemen. Bij vijf tot en met zeven deelnemende paarden zijn de twee eerstaankomende plaats (de winnaar dus inbegrepen), bij acht of meer paarden de drie eerstaankomende. Wil men een plaatsweddenschap winnen, dan moet het „gespeelde" paard dus bij de eerste twee of drie aankomen. De berekening geschiedt dan als volgt: Alle „plaats" gespeelde gelden worden samengevoegd, 20 afgetrokken en van het restant eerst de inzet op de plaatspaarden terug betaald. Wat dan overblijft wordt in tweeën of drieën gedeeld. Op elk plaats- paard wordt zo'n deel dan weer naar rato over de inzetten verdeeld. Zo ont staat de plaatscote, die dus voor twee paarden in het algemeen verschillend is. Tot slot geeft de totalisator in sommige courses de gelegenheid tot koppelwed denschappen. Bij drie of vier startende paarden moet men dan de nummers één en tiyee in de juiste volgorde raden. In courses van vijf tot en met negen paar den behoeft men slechts de twee eerst aankomende te raden, dus niet in volg orde. De berekening der cote geschiedt als bij win-weddenschappen. Per paard en per soort weddenschap mag men niet meer dan tien gulden spelen. Het ticket, dat men als bewijs stuk ontvangt is in zwart- of rooddrük, winnend of plaats. Voorts worden de tickets onderaan geperforeerd met van links naar rechts een letter, een cijfer en een getal. De letter duidt de verkoop- en uitbetaalkassa aan, het ciifer het coursenmummer. dat men in het pro gramma terugvindt, en het getal het codenummer, dat slechts ten dienste staat van de totalisator. Elk paard heeft in het programma een nummer, dat ook op het ticket staat. De totalisator .kan echter bij uitzondering de nummers wij zigen. hetgeen duidelijk bekendheid krijgt. Dit is in het ruwe de handleiding bij het bespelen van de „toto". Nu nog al leen de goede paarden kiezen In de tweede ronde heren enkelspel van het internationaal tennistoumooi te Nice won Van Meegeren met 6—4. 6—4 van Sturdza, terwijl Linck met 61 61 Gentien uitschakelde. In de eerste ronde van het dames enkelspel won mile Pon- celei van Nel Hermsen 62 61. Een andere Frangaise. mile Garbonnier, sloeg mej. Van Hooft met 6—1 6—2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3