Sowjetbeschuldigingen van de hand gewezen 1 Manoeuvres Westerse vloten Grenscorrecties los van de idee van schadevergoeding Indonesië voor Assemblée zal sfeer vertroebelen zullen in Juli worden gehouden Grenszones zijn gesloten gebied Toi hoofd en hart Dr. Van Royen naar Acheson Onaanvaardbaar adres Een nieuwe lente een nieuw geluid? Verliezen in Indonesië Rapport aan Palar over samenwerking tassen Nederlanders en republikeinse leger Ons recht in nieuw gebied van kracht Franco herdenkt einde Spaanse burgeroorlog .Het weer. ZATERDAG 2 APRIL 1949 72ste JAARGANG No. 24426 Verklaart Rusland alle verdragen Westen waardeloos? Nota slechts propaganda met Pausmissen worden uitgezonden Te Deum in Strncta Maria Maggiare De eerste aardbeien uit Kennemerland PROCES TEGEN HAIGH IN ENGELAND BEGONNEN Acties op Java Ook luchtmachten ingeschakeld Nederland heeft geen afstand gedaan van zijn territoriale eisen Dollard en Eemsmond Voorlopige correcties tegen 28 April voltooid N.C.R.V. 25 JAAR Wegenwacht rijdt op Bollenzondagen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redvtie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per weelc, f 1.52 per maand, 1 4.55 per kwartaal. In verschillende Westerse hoofdsteden hebben woordvoerders voor de regerin- gen gisteren de Russische beschuldigin gen met betrekking tot het Atlantisch Pact categorisch van de hand gewezen. Te Londen wijst men de beschuldiging, dat het Atlantisch pact een inbreuk op verdragen met de Sovjet-Unie of een schending van het Handvest der V.N. zou inhouden, met beslistheid van de hand. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide te geloven, dat de Sovjet- Unie een antwoord zou ontvangen. Een woordvoerder van het Ameri- Zoals reeds bekend is, zal Z. H. de Paus op Passie-Zondag om 9 uur in de St. Pie- ter twee H. Missen opdragen ter gele genheid van Zijn vijftigjarig priester feest. Deze plechtigheid zal door Radio Va- ticana worden uitgezonden op de korte golf in de 31 en 50 meterband en op de middengolf van 391 meter. De Italiaanse radio relayeert deze uitzending op zijn kortegolfzenders voor de wereldomroep in de 19 en 25 meterband. De uitzending begint reeds om 8.40. Het H. College van Kardinalen, het bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps Di plomatique, de kerkelijke en burgerlij ke autoriteiten zullen aanwezig zijn bij een plechtig Te Deum, dat in de namid- dam van 3 April om 17.30 uur wordt ge zongen in de Basiliek Santa Maria Mag- giore. In deze kerk droeg de H. Vader 2 April 1899 zijn eerste H. Mis op. De Italiaanse omroep zal vandaag om 4 uur de audiëntie aan de 25.000 kinde ren door de H. Vader uitzenden. Aan de veiling Kennemerland te Be verwijk werden gistermiddag de eerste aardbeien aangevoerd door de tuinder Ligtenberg uit Alkmaar. Deze primeur vond gretige aftrek. Er waren reeds verschillende doosjes en de eerste kwa liteit bracht 18 cent per stuk op, de kleinste vruchten wisten het nog tot 5 cent te brengen. Het Katholiek Staatkundig Maand schrift is zijn derde jaargang niet alleen met een fleuriger om slag ingegaan, maar ook de inhoud is verfrist. De artikelen zijn thans min der academisch en meer op de actua liteit ingesteld. In haar voorwoord deelt de redactie tevens mede, dat zij het tijdschrift meer dienstbaar wil ma ken aan de vrije meningsuiting onder de katholieken. Over menig staatkundig en politiek onderwerp bestaat in feite verschil van mening; niet steeds is een ieder het eens met wat de partijleiding doet en voorstaat of de Kath. Kamer fracties beslissen. Opbouwende critiek is even nuttig als welkom. In de redactie is enige wijziging gekomen, maar belangrijker lijkt ons, dat de. redactie zal worden bijgestaan door een Raad van Advies, waarin wij enkele figuren aantreffen, die in de K. V. P. bekend staan als zeer progres sief of zoals ook wel eens gezegd wordt meer de linkervleugel van de partij vertegenwoordigen. Het is dus moge lijk, dat er in het vervolg interessante discussies zullen ontstaan, welke onge twijfeld de belangstelling voor de in houd van het Kath. Staatkundig Maandschrift zullen doen toenemen. Uit de gevarieerde inhoud van dit nummer noemen we o.a. een artikel van W. J. Andriessen over de jongste Partijraads vergadering, een artikel van Mag. dr. S. Stokman over het Centrum voor staatkundige vorming en de parlemen taire kroniek door mr. Th. de Graaf. Deze laatste le.vert een interessanto nabeschouwing op het Indonesië-debat in de Tweede Kamer. De schrijver memoreert hierbij ook nog eens het aftreden van mr. Sassen en herinnert aan de woorden van prof. Romme: „ex is een barst in haar vertrouwen (der K.V.P.-fractie) ontstaan en dit vertrou wen kan zich slechts dan weer geheel sluiten, geheel herstellen, indien „de eigen gedragslijn van het kabinet op internationaal gebied zich spoedig aan ons zal openbaren als effectief." Mr. de Graaf gaat dan verder: want hierom gaat het in feite: dat ook de regering een krachtig standpunt in neemt en zich in de practijk nie.t zal laten verleiden om in feite te accep teren, wat zij verbaal (me.t woorden) als principieel onaanvaard baar heeft bestempeld. De Kroniekschrijver somt dan de drie punten op, welke door de regering als principieel onaanvaardbaar zijn Verklaard. 1. het herstel der Republikeinse Re gering in de stad Djocja; 2. de bevoegdheden van de U.N.C.I. om zich bezig te houden met de ves tiging van de federale interimregering, met het houden van verkiezingen en het overdragen van de. souvereiniteit; 3. de bevoegdheden van de U.N.C.I. om aanbevelingen te doen betreffende het wederom onder de Republikeinse Regering terugbrengen van bepaalde gebieden en betreffende he.t terugtrek ken van Nederlandse troepen. „Het blijft zaak," aldus mr. De Graaf, ..dat de regering nie.t slechts klare, doch ook ware taal blijkt te hebben ge sproken, m.a.w. dat zij haar feitelijke gedragslijn op internationaal gebied doet overeenstemmen met genoemde verklaring. „Haar plannen zelf moe ren voldoende waarborgen bevatten te gen de mogelijkheid dat door een tac- frek van geven en nemen de regeripg op het internationale vlak en deze ren koste van de Indonesische en daar mede ook Nederlandse belangen aan he.t glijden moet slaan." Wij hebben uit dit laatste artikel sommige passages uitvoerig geciteerd, omdat zij actueler zijn dan ooit, juist nu de regering dezer dagen de invitatie an de U.N.C.I. heeft geaccepteerd om ?®ei te nemen aan een vóórconferentie re Batavia. kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de Sovjet-Unie de gemeenschappelijke verdedigingsmaat regelen van het Atlantisch pact kon tegengaan „door het eenvoudige mid del van niemand aan te vallen". De clausule in het pact betreffende ge meenschappelijke verdediging zou niet van kracht worden zolang er geen gewapende aanval werd gedaan. De woordvoerder van het State De partment zeide nog, dat de nota kenne lijk ten doel had de openbare mening te beïnvloeden. De nota vormde slechts een herhaling van de publicatie van 29 Januari. Hij verklaarde niet te weten of en zo ja wanneer Amerika een ant woord zou zenden. Van de zijde van het Franse ministe rie wordt de bewering, dat het pact niet verenigbaar zou zijn met de Frans- Sovjet-Russische overeenkomst, van de hand gewezen. Volgens het Handvest der V.N. is ieder lid toegestaan zijn ver dediging tegen enige vreemde mogend heid te organiseren. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zeide, dat de Sövjet-nota hem niet van de onder tekening van het pact zou weerhouden. Het belangrijkste deel in de nota achtte hij de verklaring, dat de Sovjet-Unie geen aggressief doel nastreefde. Minister Spaak zeide er zeker van te zijn, dat het pact niet anti-Russisch was. In Londense diplomatieke kringen acht men het mogelijk, dat de Sovjet-Unie alle verdragen met het Westen waardeloos zal verklaren. Vol gens deze kringen zou het Sovjet memorandum de voorbereiding tot zulk een stap zijn, omdat er in wordt verklaard, dat het sluiten van het pact een breuk der verdragen bete kent, waaraan de Sovjet-Unie deel neemt. Sommige waarnemers zijn van me ning, dat het Sovjet-memorandum slechts „voor de statistiek" is overhandigd en niet bedoeld is als voorspel tot verdere diplomatieke verwijdering van het Westen. John George Haigh heeft tijdens de eerste verhoren door de politie bekend mrs. Olive DurandDeacon te hebben vermoord en het stoffelijk overschot in een vat zwavelzuur te hebben gewor pen. Dit werd gisteren medegedeeld door E. G. Robey, de. openbare aankla ger, bij de aanvang van een proces, dat twee dagen in beslag zal nemen. Haigh verklaarde gisteren echter in de open bare zitting, dat hij niet schuldig was en herriep al zijn vroeger afgelegde bekentenissen. Een en dertig getuigen zijn opgeroe pen om te worden geconfronteerd met de resten van de vermoorde weduwe of om verklaringen af te leggen over de benarde, financiële situatie waarin Haigh de laatste tijd verkeerde en waarom hij de moord zou hebben begaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen.de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 17 Maart 1949: Sold. A. Koning, legemr. 260130112, afkomstig uit Vleuten. Gesneuveld 20 Maart 1949: Wacht meester G. C. Ton, legemr. 170312004, afkomstig uit Gorinchem. Gesneuveld 22 Maart 1949: Korp. G. J. Kleinherenbrink, legernr. 250210102, af komstig uit Wijhe (O.). Sold. D. v. Mourik, legemr. 271211205, afkomstig uit Vianen. Gesneuveld 23 Maart 1949: Sold. L. van der Leer, legernr. 270112172, afkom stig uit Barendregt (Z.-H.). Sold. J. H. N. Te Lintelo, legemr. 271206066, afkomstig uit Enschede. Sold. A. J. Nannes, legernr. 261006101, afkomstig uit Warmenhuizen. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 24 Maart 1949: Sold. Ie kl. F. J. H. Render, legemr. 270313066, afkomstig uit Enschede. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 6 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. J. Taslatu, stbnr. k. 54714476, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Maart 1949: Tim. korp. inf. P. Delo, stbnr. 13678, afkomstig uit Indonesië. Man. korp. inf. J. G. Tewu, stbnr. 23880, afkomstig uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 7 Maart 1949: Sang. serg. inf. U. F. Rakinaung, stbnr. 1632'a, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 8 Maart 1949: Sold. Ie kl. J. S. Kaunang, stbnr. k 54716461, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 9 Maart 1949: Res. Ie It. J. Latumahina, afkomstig uit Indonesië. Man. serg. inf. J. Polu, stbnr. 27034, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 11 Maart 1949: Toradjo sold. 2e kl. inf. Anna, stbnr. k 104629929, afkomstig uit Indonesië. Toradjo sold. 2e kl. inf. Moro, stbnr. 24712661, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. A. Pelealoe, stbnr. k. 54713907, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 12 Maart 1949: Soend. sold. Ie kl. inf. Eje, stbnr. 74824733, af komstig uit Indonesië. Soend. sold. le kl. inf. Ene, stbnr. 3273, afkomstig uit Indonesië. Soend. sold, le kl. inf. Dandi, stbnr. 42569, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Kasimo, stbnr. k. 24711370, afkomstig uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 12 Maart 1949: Sold. 2e kl. P. E. Soe- mampow, stbnr. k 94718152, afkomstig uit Indonesië. De secretaris-generaal van de perma nente commissie van het verdrag van Brus sel deelt mee, dat de ministers verantwoor delijk voor de verdediging der vijf landen, hun vierde periodieke bijeenkomst zullen houden te Den Haag, op 7 April. Af et de „Queen Mary" arriveerde ook minister D. U. Stikker. Naast hem zijn secretaresse Victoria van den Broek. Terwijl men zich in republikeinse kringen zeer ingenomen toont met het voorstel van Australië en India, de In donesische kwestie voor de algemene vergadering der V.N. te brengen, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Lake Success, is men in de Nederlandse delegatie van oordeel, dat een dergelijk debat in de V.N. op een ogenblik, dat de voorlopige onderhandelingen tussen de Republiek en de Nederlandse regering moeten beginnen, „de sfeer slechts kan vertroebelen". Bij de aankomst van de „Queen Mary", die de ministers van Buitenlandse Zaken naar Amerika bracht voor de ondertekening van het Noord-Atlantisch Pact op 4 April a.s.. werd op de kade een felle Joodse demonstratie tegen Ernest Bevin gehouden Toen hij in de gereedstaande auto wilde stappen, werd hij bekogeld met eieren en tomaten. Rechts een Joodse vrouw, die juist een ei naar Benin's auto wil gooien. Andrei Gromyko, nu de belangrijkste onder-minister van de Sovjet-Unie en leider van de Russische delegatie bij de UNO, is ook met de „Queen Mary" terugge keerd in Amerika. Malik begroette hem bij zijn aankomst. Engeland, Frankrijk, Nederland en België zullen, zoals wij in een deel van onze oplaag van gisteren reeds meldden, deze zomer samenwerken in gecombi neerde oefeningen ter zee, teneinde hun oorlogsschepen te wennen aan een sa mengaan als defensie-eenheid. De oefe- mengaan als defensie-eenheid De oefe ningen zullen van 30 Juni tot 8 Juli wor den gehouden. Aan de oefeningen zullen deelnemen: de Britse thuisvloot, versterkt met plaat selijke flottilles jagers, fregatten, onder zeeboten, mijnenvegers en kustpatrouil- levaartuigen. Franse zware en lichte kruisers, vlieg kampschepen, jagers, onderzeeboten en kleiner materieel, tijdens hun jaarlijkse kruistocht langs de N.W.-kust van Frankrijk. Nederlandse jagers, kanonneerboten, onderzeeboten en kleiner materieel. Belgische mijnenvegers. De luchtstrijdkrachten der vier naties zullen ook deelnemen met bommenwer pers, jagers, onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen en verkenners. Met de lei ding der oefeningen wordt belast admi raal Sir Roderick R. McGrigor, K.C.B., D.S.O., opperbevelhebber van de Britse thuisvloot, terwijl 't commando der tegen over elkaar staande strijdmachten bij de verschillende oefeningen (bij toerbeurt) door vlag- en hoofdofficieren der vier marines zal worden uitgeoefend. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan samenwerking van de strijd krachten der Westelijke Unie bjj de verdediging van convooien tegen aan vallen van onderzeeboten en vliegtui- Reeds vandaag is de Memorie van Antwoord verschenen op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de grenscorrecties. De regering geeft daarin als haar standpunt te kennen, dat een juist begrip voor het karakter en de betekenis van de thans geprojecteerde grenscorrecties alleen wordt verkregen door zich geheel los te maken van de idee van schadevergoeding, die ten grondslag lag aan de oorspronkelijke Nederlandse plannen. Iedere annexatie- gedachte is aan deze grenscorrecties vreemd. De regering wenst op te merken, dat zij door de aanvaarding van de onder havige correcties geen afstand heeft gedaan van haar territoriale eisen, voor zover deze een verdere strekking hebben dan correcties van technische aard. Betaling van een deel van de door Duitsland aan Nederland berokkende schade door middel van gebiedsafstand of het toekennen aan Nederland bijvoorbeeld van rechten op de ontginning van mijnen in Duitsland is thans niet aan de orde. Het gaat thans uitsluitend om grenswijzigingen van tech nische aard. Deze situatie is een gevolg van het feit, dat er geen viermogendheden-con- ferentie over Duitsland mogelijk bleek. De beslissingen van de Westelijke ge allieerden dragen daarom een voorlopig karakter. Definitieve gebiedsafstand kan alleen bij een vredesverdrag ge regeld worden. Dan kunnen de Neder- schouwing worden genomen. Van Duitse zijde bleek men steeds voor de redelijke argumenten der Nederlanders vreemd. Onderling overleg was hierdoor niet mogelijk. De voorgestelde grenswijzigingen vertegenwoordigen even zovele technische verbeteringen, die op wegen tegen administratieve moei lijkheden. Zij dienen uitsluitend als zodanig te worden beschouwd. Nederland doet door het accepteren van deze voorlopige correcties geen afstand van zijn aanspraken op grond gebied. dat wel belangrijke economische waarde heeft. Hoewel dit op zich zelf beschouwd niet strikt noodzakelijk is heeft de regering, zoals hierna zal blij ken, geen bezwaar dit overeenkomstig de suggestie, in het voorlopig verslag geuit, in considerans van het wetsont werp tot uitdrukking te brengen. Naar aanleiding van de vraag, hoe de verhouding is tussen de destijds in het Nederlandse memorandum gestelde eisen en hetgeen thans is bereikt, moge die nen, dat de memoranda van 1946 en 1947 van een andere opzet uitgingen. Niet aan alle Nederlandse wensen is voldaan. Zo is bijvoorbeeld het Neder landse territoriale voorstel met betrek king tot de Dollard en de Eemsmond niet ingewilligd. Met betrekking tot de ze gebieden is echter wel het belangrij ke resultaat bereikt, dat, in tegenstel ling tot de bellende Duitse aanspraken, officieel is erkend, dat de grens in deze gebieden nooit bij verdrag is vastgesteld. Deze erkenning zal bij de besprekingen voor een vredesverdrag een nuttige ba sis vormen. De problemen in de Dollard en de Eemsmond worden niet op de lan ge haan geschoven. Bepaald is, dat de rijkswaterstaat met Britse autoriteiten besprekingen over te nemen maatrege len zal openen. De Staten-Generaal zal thans volledig in de gelegenheid zijn een beslissing te nemen omtrent de beginselvraag of grenscorrecties van ondergeschikte aard. medebrengende de overgang van om streeks 10.000 inwoners, moeten worden aanvaard. Het ligt in de bedoeling in het op grond van de machtigingswet uit te vaardigen K. B. in beginsel het Neder landse recht in het overgaande gebied van toepassing te verklaren, waarbij uiteraard nadere voorschriften zullen worden gegeven. De Britse autoriteiten hebben gisteren de bewegingsvrijheid beperkt van Duit sers, woonachtig in West-Duitse grond gebieden, die aan de Westelijke mogend heden overgedragen zullen worden. In een communiqué van de mili taire regering werd bekend gemaakt, dat Duitsers, die in bepaalde grensge bieden van Noord Rijn-Westfalen wonen of werken, binnen 48 uur grenszone- passen zullen moeten aanvragen. In het communiqué werd verder ge zegd, dat de douanebeambten naar nieu we stations overgebracht zullen wor den. Kennisgevingen van inkwartiering zullen morgen uitgereikt worden. De voorlopige correcties van de West- Duitse grens, waarover onlangs overeen stemming werd bereikt door Engeland, Frankrijk, de V. S., België, Nederland en Luxemburg, zullen tegen 23 April voltooid zijn, zo werd Vrijdag officieel bekend gemaakt na een bijeenkomst van het Belgische kabinet. gen en ook aan gemeenschappelijke mijnenveegoperaties. De schepen der verenigde strijdmachten znllen zich van 30 Jnni af in een haven aan de Zuidkust van Engeland verzamelen. Tijdens de overtocht naar de verza- melhaveri zullen kleine oefeningen worden gehouden. Nadat de schepen hun bemanningen in deze haven ge zamenlijk nog verder hebben geoefend, zal voor de eerste grote oefening een „convooi" met escorte op 4 Juli uit varen om de Zuid, naar de Golf van Biscaje. Het „convooi" wordt hier door onderzeeboten aangevallen, teneinde de schepen van het escorte in onder- zeebootbestrijding te oefenen, waarbij ook vliegtuigen van de wal ingescha keld worden Franse en Britse kruisers en vlieg kampschepen zullen een bombarde mentsoefening houden, waarna vlieg tuigen vanaf vliegtuigmoederschepen luchtaanvallen op het „convooi" zullen doen. Daarna keert deze gehele scheeps macht nu gezamenlijk terug, om wederom door onderzeeboten te worden aangevallen en tenslotte onder de kust in het Kanaal eveneens door bommen werpers en motortorpedoboten, waarbij vliegtuigen van de R.A F. en Coastal Command als bescherming dienst zullen doen. Mijnenleggers en mijnenvegers zullen ondertussen op eigen gelegenheid heb ben geoefend, en op 7 Juli zullen alle strijdkrachten in Portland binnenlopen, waar de oefeningen zullen worden be sproken en geanalyseerd. Op 8 Jnli zul len de verenigde vloten zich versprei den. De Franse, Nederlandse én Belgi sche schepen znllen naar hun thuisha vens terugkeren en op weg daarheen oefeningen houden. Van de zijde van het ministerie van Marine wordt er met nadruk op gewe zen, dat deze oefeningen nog steeds in een voorbereidend stadium verkeren. Terwijl het bovenstaande in grote lijnen aangeeft hoe de oefeningen zullen ver lopen, knnnen meer gedetailleerde ge gevens nog niet worden verstrekt. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het einde van de Spaanse burgeroor log is Vrijdag in Madrid voor het eerst een parade gehouden van luchtlandings- en in het wit gestoken bergtroepen met ski's. Aan de parade namen 12.000 man troepen deel. Hun uitrusting dateerde voor het grootste deel uit de burgeroorlog. Franco nam alleen de parade af. Er gingen ge ruchten, dat de zoon van Don Juan, de Spaanse troonpretendent, die in Spanje wordt opgevoed, ook aanwezig was. Voorts waren vele diplomatieke vertegenwoordigers aanwezig, o.a. de Britse, Amerikaanse en Franse zaakgelastigden. De Falanx echter ontbrak. Tweede Pinksterdag zal de N.C.R.V. op Sonsbeek te Arnhem haar 25-jarig bestaan herdenken. Des morgens wordt een openlucht-dankstond gehouden, waaraan 40.000 personen kunnen deel nemen. In de middag houdt men een vlaggendefilé en wordt o.m. een open luchtspel opgevoerd Het feest wordt des avonds besloten met een taptoe. Op de Zondagen, waarop algemene ontheffing van het Zondagsrijverbod wordt verleend, in verband o.m. met de bloeitijd van bollenvelden en boomgaar den, zal de A.N.W.B.-wegenwacht een beperkte dienst onderhouden. Dit geldt echter niet voor Eerste Paasdag. I Kunst, die niet ontspringt uit het I l leven, is slechts kunstvaardigheid. J De zienswijze van de Nederlandse delegatie wordt gedeeld door die van Engeland, dat de nadruk legt op het feit, dat Nederland vastbesloten schijnt, de laatste voorstellen van de Veilig heidsraad op te volgen en besprekin gen te openen met de Republiek over het uitvoeren van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Anderzijds verwacht men in welinge lichte kringen niet anders dan een alge meen debat over het Indonesische vraag stuk, daar zelfs de Australische en In dische initiatiefnemers van oordeel zijn, dat het niet van pas zou komen de kwes tie van de agenda van 'de Veiligheids raad af te voeren om de algemene ver gadering de gelegenheid te geven een aanbeveling op te stellen. Volgens berichten van republikein se zijde is er een geheim communi qué onderweg naar Palar, de repu blikeinse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, over de resultaten van on derzoekingen van republikeinse autoriteiten naar aanleiding van be richten over samenwerking tussen de Nederlanders en het republikein se leger in de Pasundan, aldus A.P. Volgens de „New York Times" van Vrijdag zou minister Stikker in de be spreking, die hij met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ache- son, gevoerd heeft, teleurstelling getoond hebben inzake de meningsverschillen, die in het verleden tussen Washington en Den Haag omtrent Indonesië bestonden. Het blad zegt, dat de woorden van mi nister Stikker in zijn verklaring tegen over de pers, toen hij zeide: „Het gehele probleem is, dat de een de ander moet vertrouwen," slechts een beleefde toe speling is op de mening van de Neder landers, dat zij het recht hebben een gelijke behandeling te verwachten in het kader van de E.C.A. en bet Atlan tisch Pact zonder strafbaar gesteld te worden voor hun Indonesische politiek, die zij rechtvaardig achten. Het program voor West-Europa zal waarschijnlijk op het Capitol besproken worden, lang voordat de conferentie te Batavia is afgelopen, zo schrijft het blad. dat vervolgt: „Dat is een van de rede nen, waarom minister Acheson uitdruk king zou hebben gegeven aan de hoop, dat men spoedig tot een vergelijk zou kunnen komen." Ten Zuid-Oosten van Lumadjang (Oost-Java) is een trein op een mijn ge lopen, waardoor de machinist werd ge wond en enige materiële schade werd aangebracht. Ten Zuiden van Malang hebben bende leden twee autobussen aangehouden. Zij beroofden de inzittenden, doch lieten hen verder ongemoeid. Ten Zuiden van Blitar hebben Neder landse troepen een werkplaats, waar ge tracht werd munitie te vervaardigen, uit geschakeld. In de omgeving van Ngan- djnk (Oost-Java) hebben Nederlandse troepen acht ton munitie buitgemaakt. Verschillende dagen achtereen hebben zich in de residentie Besuki guerrilla's gemeld. 30 Maart meldden zich 26 leden van de T.N.L Ten Zuidwesten van Kediri hebben Nederlandse troepen een bende van 180 man gevangen genomen, die in het bezit was van een grote hoeveelheid explosie ven. Verwachting tot Zondagavond: Overwegend droog weer met in het algemeen meer bewolking en op en kele plaatsen ochtendmist. Zwakke tot matige, later vrjj krachtige Zui delijke wind. Vannacht vrijwel ner gens nachtvorst. Overdag zacht weer. Zondag: Zon: 6.12—19.16; Maan: 7.42. Maandag: Zon: 6.16—19.18; Maan: 8.13—1.16. Dr. Van Royen zal Maandagmorgen nit Washington naar New York vertrekken en waarschijnlijk nog dezelfde dag per vlieg tuig naar Amsterdam reizen. Zondagmid dag zal hij een onderhond hebben met minister Stikker. Volgens een bericht van Reuter zou dr. Van Royen Zondagmiddag eveneens nog een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Reuter voegt hieraan toe, dat deze be spreking, aansluitend op het onderhoud tussen Acheson en Stikker, door waarne mers gezien wordt als een onderdeel van een nieuwe Nederlandse poging om in sa menwerking met de V. S. uit de Indone sische impasse te geraken. Officieel is nog niet bekend wie dr. Van Royen zal ver vangen als Nederlands vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad. In Nederlandse kringen te Washington acht men het niet uitgesloten, dat Abdulkadir, die gister avond als plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse delegatie op de assemblee der V.N. in New York arriveerde, als zo danig zal worden aangewezen. De Marine aan het koorddansen. Het lijkt op gen luchtlandingsoefening, maar deze twee matrozen van het oor logsschip „Excellent" tn de haven van Portsmouth bereiden zich voor op het militaire toumooi, een wedstrijd voor alle legeronderdelen, welke in Juni te Londen wordt gehouden. (Van een bijzondere medewerker) De Centrale Commissie van Samen werking inzake voorlichting bij beroepskeuze. (kortweg genoemd de C.C.v.B.) heeft zich in een adres van meer dan 7 foliovellen tot de minister van Sociale Zaken gewend betreffende het vraagstuk van de beroepskeuze voorlichting. Bij deze Centrale zijn aan gesloten de Centrale van R. K. Bureaux voor beroepskeuze in Nederland, de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep, en de Vereni ging tot Bevordering der Voorlichting bij Beroepskeuze. Aanleiding tot het schrijven van dit lijvig adres blijkt een artikel te zijn van ir. De Wolff (hoofdambtenaar op het departement van Sociale Zaken, afdeling Rijks-Arbeids-Bureau) in het maand blad „Arbeid" van Maart 1948. Het adres zelf draagt als datum: 15 Maart 1948, maar werd eerst een jaar na datum aan diverse instanties ter kennisneming toe gezonden. Dat er derhalve publiekelijk niet eerder op kon worden gereageerd, vindt in dit feit zijn reden. Er is ove rigens alle reden een krachtig protest te doen horen tegen verschillende van de 17 stellingen, die in dit stuk als de mening van Katholieke, Protestantse en neutrale deskundigen op het gebied van de beroepskeuze-voorlichting aan de minister worden voorgehouden. Vooreerst wegens de algemene indruk, die dit z.g. pleidooi voor particulier ini tiatief maakt. Er is slechts één woord ,om deze algemene indruk te qualifice- ren: slap. Wie begint met vast te stellen, dat beroepskeuze-voorlichting niet uit sluitend overheidstaak is. geeft daar mede toe, dat het dus wel óók over heidstaak is. De ondertekenaars doen dan ook niet de minste moeite aan te tonen, dat het hier gaat om een aangelegen heid ten aanzien waarvan zeer positief moet worden gezegd, dat het een zaak is op de allereerste plaats van particu lier initiatief. Het adres erkent niet alleen het feite lijk bestaan van het werk der beroeps keuze-voorlichting als een afdeling van de gewestelijke arbeidsbemiddelings- bureaux. er wordt slechts gevraagd, dat het particulier initiatief als gelijkwaar dige partner van het overheidswerk zal worden beschouwd (stelling 141. Een slap stuk kenmerkt zich als regel doordat het de nodige vaagheden ver toont. Het is reeds lang bekend, dat de C.C.v.B. van oordeel is dat beroepsad viezen kunnen worden verstrekt, zonder dat men een onderzoek instelt naar de karakterologische gesteldheid van de candidaat. We zullen dit punt, dat zich eerder leent voor behandeling in een vaktijdschrift, hier verder onbesproken laten, zij het dan met de opmerking dat naar onze mening een beroepsadvies- zonder-meer van zéér betrekkelijke waarde is. Maar goed. als men dan een maal van mening is dat met zulke van de persoonsstructuur geabstraheerde beroepsadviezen kan worden volstaan, en men heeft daar zijn onderzoek-methode op gebouwd, dan dient men zich tot dit standpunt te beperken. Maar wat dan te denken van stelling 3: „Ook het gewes telijk arbeidsbureau maakt duidelijk be kend, dat de bureaux voor beroepskeuze eveneens beschikbaar zijn voor het ge ven van inlichtingen en advies aan jon geren dan 14 jaar. die nog niet een plaats zoeken, en overigens aan personen van elke leeftijd, die een bureau voor beroepskeuze wensen te raadplegen." Bij de mannen, jonger dan 14 jaar of beduidend ouder, gaat het. wanneer zij om advies komen, meestentijds om geheel andere zaken dan alléén het beroeps advies. Bij de jongeren komen dan dik wijls ópvoedingsvraagstukken van veler lei aard aan de orde, bij de ouderen zijn het moeilijkheden van psychische aard. die hun een gevoel van onvoldaanheid schenken in het uitgeoefende beroep. Dan een advies te doen steunen op de on derzoekmethoden. die de niet-weten- schappelijk geschoolde beroepsadviseur kent, is spelen met mensengeluk. We nemen aan, dat de C. C. v. B. wordt gevormd door mensen die daar eveneens diep van zijn over tuigd. Maar dan had men deze stelling, dit hinken op twee gedachten, eenvoudig uit het adres moeten laten. Zulks te meer om wat in stelling 13 wordt ver kondigd. We zijn heus niet bijgelovig, maar dat, "men juist stelling 13 uitkoos, voor zulk een ongelukkige en ongeluk ken-belovende formulering van de eisen die aan een adviseur moeten worden ge steld, stemt tot grote ongerustheid. Luister: „Tot adviseurs zullen moeten worden benoemd personen niet jonger dan 25 jaar, met een goede algemene ontwikkeling, geschikt om tactvol met ouderen en jongeren om te gaan". Kijk, aan deze eisen voldoen onze kruidenier, melkboer en krantenbezorger ook, dus zijn ze geschikt om als beroepsadviseur op te treden? Onzin, zal men antwoor den, want stelling 14 zegt onmiddellijk: „De voor de functie van adviseur aan gewezen personen beginnen hun eigen lijke taak niet, alvorens daarop grondig te zijn voorbereid". Prachtig, denkt men, nu zal het komen. En de toelichting op deze stelling begint dan voor de lezer hoopvol met de erkenning, dat „voor lichting, .gegeven door niet geheel com petente adviseurs, het belang van een béroepscandidaat onherstelbaar kan schaden...." We zijn het met deze stel ling voor 100 pet. eens, maar mogen dan ook verwachten dat het C. C. v. B. de consequenties van dit standpunt geheel aanvaardt. IJdele illusie! Ten aanzien van de opleiding wordt van de minister niets anders gevraagd dan dat „zoveel mogelijk (alweer die vaagheid) de oplei dingscursussen voor beroepskeuze-advi seurs in Nederland georganiseerd zullen worden door het Centraal Comité en het R.A.B. als gelijkwaardige partners". Al stond er verder niets dan goeds m dit adres, dan zouden deze twee stellin gen voldoende ziin om het gehele geval „onaanvaardbaar" te verklaren. Voor zover ons bekend stellen de bu reaux voor katholieke paedagogische be roepskeuze, die enige jaren geleden uit de KA.B. werden opgericht, aan alle medewerkers de minimum-eis, dat zij ia het bezit zijn van de actes Paedagogiek M.O. A en B en zelfs dit achten weten schapsmensen nog niet voldoende. Voort durende leiding en toezicht van univer sitair geschoolde krachten zijn onmis baar. Wij zijn dan ook bevoegd te ver klaren, dat de hier bedoelde bureaux niet achter dit adres in zijn geheel staan. Wil het C. C. v. B. het vertrouwen van deze bureaux hebben, dan zal het min stens moeten beginnen op verschillende punten zyn standpunt grondig te her- Geheel onverwachts en tot grote ver rassing van de jaarbeursbezoekers, die juist het gebouw uitstroomden, hebben kroonprins Olaf en kroonprinses Marthe van Noorwegen Vrijdagmiddag een be zoek aan de jaarbeurs gebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1