Vanavond ondertekening Atlantisch Pact v- OSLOFJORDIN HAAR NATTE ELEMENT Heilige Vader temidden van Rome's jeugd 11 M Mijlpaal Uno weer bijeen Reeds drie ton voor de zander Tewaterlating een lentefeest Onmiddellijk nieuwe kiel gelegd Sober priesterfeest met gele en witte bloemen Dertigduizend mensen in St. Pieter Sportnieuws WÊm Tot hoofd en hart r J Plechtigheid over Ned. zenders Antwoord op Sovjet-nota Géén beurs op Goede Vrijdag Wapenstilstand Israël- Transjordanië een feit HET GEBEURDE TE PENIWEN .Het weer. In 547 parochies miÊÊmê'"-40- héÉS Mogen voorspoed en geluk je volgen" „Hebt elkander lief Brandstoffenbonnen na 11 April ongeldig V. REIZEN NAAR BELGIE VEREENVOUDIGD Nederlanders mogen niet méér geld meenemen MAANDAG 4 APRIL 1949 72sfe JAARGANG No. 24427 Opening door Herbert Evatt Kwart der lading van „Katowice" gered MINISTER STIKKER SPREEKT MET DR. VAN R0YEN Onderhandelingen met Syrië Sovjet-nota aan Denemarken en Noorwegen Geen direct contact met militaire autoriteiten? 25 Instructors voor Indonesië Elf leden van Siliwangi- divisie gearresteerd lipF A Bi yiii 1 TOLLEN BIJ MAARTENSDIJK EN UTRECHT OPGEHEVEN „De Nederlander" verdwijnt V J Onderscheidingen Voetbal Hockey Korfbal Biljarten Wielrennen Schaatsen P aardensport DOUANE-CONTROLE IN DE TREINEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redvrtie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk? Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Hedenavond zullen te Washington de ministers van Buitenlandse Zaken van 12 landen in de zaal, welke door de ver schillende Amerikaanse departementen gebruikt wordt voor bijzondere gelegen heden, het Atlantisch Pact ondertekenen. Achter de zetels van de ministers en ambassadeurs zullen de vlaggen hangen van de 12 landen. Precies om 15 uur (21 uur Ned. tijd) zullen de ministers uit de grote groene vergaderzaal de granieten en marmeren zaal betreden. De plechtigheid zal geopend worden door minister Dean Acheson, die zal op treden ols „ceremoniemeester" voor de ondertekening. Hij zal slechts kort spreken over de betekenis van de gebeurtenis. Hierna zal de ondertekening beginnen aan een kleine tafel, welke voor het toneel staat opgesteld. De ministers zullen in alpha- betische volgorde naar de beginletters der landen tekenen. Ieder van de ministers zal een kort woord spreken, wanneer het zijn beurt is om te tekenen. Na de ondertekening zal president Tru man de zaal binnenkomen. Hij zal de plechtigheid besluiten met een korte re de, welke, naar verwacht wordt, niet meer dan 15 minuten in beslag zal ne men. De grote zaal biedt plaats aan 1.325 personen. Veel van deze plaatsen zullen bestemd zijn voor leden van de ambassa des en voor journalisten. De uitzending begint om 20 uur 45 Nederlandse tijd en wordt o.m. gere- layeerd door de B.B.C. en de Nederland se radio-unie. De ministers van Buitenlandse Zaken der mogendheden, die vandaag het Noordatlantisch verdrag zullen onder tekenen, hebben Zaterdag de tekst van het verdrag officieel ongewijzigd goed gekeurd. In een afzonderlijk communiqué deel den de vertegenwoordigers der Weste lijke mogendheden mede, dat zij een in leidende studie getnaakt hebben van de aard van de Raad, die opgericht moet worden ter uitvoering van de voorwaar den van het Verdrag. De Raad zal onmiddellijk nadat het Verdrag geratificeerd is, bijeenkomen om een verdedigingscommissie te vor men als in het Pact bepaald is. Besloten werd, dat de Raad samenge steld zou worden uit de „ministers van Buitenlandse Zaken of hun vertegen woordigers in de regering". Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft de Amerikaanse delegatie bij de V.N. mee gedeeld, dat naar zijn mening het Noord atlantisch verdrag pogingen om de or ganisatie der V.N. te saboteren zal tegen gaan. Acheson achtte het mogelijk, dat het verdrag een stroming te weeg zal brengen, die de V.N. tot het succes zal brengen, waar men op hoopt. Het ver drag staat niet op de agenda van de Al gemene Vergadering, doch Acheson meent veilig te mogen aannemen, dat het officieus door de delegaties bespro ken zal worden. Na de ondertekening van het Atlan tische Pact zullen verscheidene honder den vliegtuigen met propeller-aandrij ving overgebracht worden, zo schrijft de militaire correspondent van de „New Het secretariaat van de U.N.O. heeft be kend gemaakt dat het volgende voorlopige programma voor de opening van de Alge mene Vergadering is vastgesteld: Het tweede deel van de derde zitting van de Algemene Vergadering zou heden middag te Flushing Meadows worden ge opend na een toespraak van voorzitter dr. Herbert Evatt. De plenaire zitting zou daarna worden verdaagd en onmiddellijk daarna zouden in dezelfde zaal achtereen volgens de voornaamste commissies bijeen komen om zo nodig te voorzien in vaca tures. De algemene commissie (bestaande uit een voorzitter, zeven vice-presidenten en de voorzitters van de zes voornaamste com missies) zal Woensdagmorgen de voorge stelde aanvullingen van de agenda bestu deren en een werkverdeling opstellen. De Algemene Vergadering zal Woensdag middag opnieuw in plenaire zitting bijeen komen om kennis te nemen van het rap port van de algemene commissie. Men is voornemens gedurende het tweede deel van de derde zitting ook des Zaterdags te ver gaderen. Op Goede Vrijdag f5 April 1949'zul len de beurzen voor de geld- en fond senhandel gesloten zijn, tevens zal die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag worden beschouwd. Personeel van de rederij Doeksen, versterkt met een groot aantal losse arbeiders, is er in de loop van de laatste weken in geslaagd ongeveer het vierde deel van de lading uit het wrak van de bij Terschelling gestrande Poolse boot „Katowice" te bergen. Circa 7000 huiden en enige duizenden zakjes looistof, teza men voor een waarde van om en nabij 250.000 zijn gered. Het schip moet nu met de rest der lading als verloren worden beschouwd. Minister Stikker heeft Zondag te Washington een onderhoud gehad met dr. Van Royen. Dinsdag zal minister Stikker de openingszitting van de al gemeen vergadering der V. N. bijwonen. Volgens A.P. zouden dr. Van Royen en minister Stikker plannen hebben be sproken om de republikeinse landen te bewegen aan de Ronde-Tafelconferen tie deel te nemen. York Times". Atlantische mogendheden hadden reeds verzocht om sommige van de duizenden vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht, die opgeslagen zijn. Engeland zou gaarne 150 tot 200 Super forten ontvangen. De meeste volgens het Pact te zenden uitrustingen zouden, aldus de correspon dent, uitrustingen zijn voor het land leger en voor vliegtuigen, die hun bases op het land hebben. De V.S. konden ar tillerie-stukken en machinegeweren uit voorraad leveren, doch nieuwe tanks, moderne electrische uitrustingsstukken, raketten en technische apparaten waren thans schaars. De ministers van Buitenlandse Zaken der Noordatlantisehe mogendheden heb ben een gemeenschappelijk antwoord ge publiceerd op de Sovjet-Russische nota over het Noordatlantisch verdrag. In dit antwoord wordt met nadruk verklaard, dat het verdrag van „vol komen defensieve aard" is. Israël en Transjordanië hebben gister avond op Rhodos een wapenstilstands overeenkomst gesloten. In Jeruzalem blijft de toestand onver anderd, terwijl in de „Arabische drie hoek" beide partijen elk vijf bataljons troepen mogen legeren. In het gebied rondom de Golf van Akaba zullen beide partijen elk troepen tctf een totale sterkte van drie bataljons mogen hebben, terwijl tevens rekening zal worden gehouden met de sterkte der Britse troepen in Akaba. Van U.N.O.-functionarissen werd ver nomen, dat Kolonel Hoesni EI Zaim, die in de afgelopen week door een onbloe dige staatsgreep in Syrië aan de macht is gekomen, besloten heeft met Israël over een wapenstilstand te onderhande len. De besprekingen zullen waarschijn lijk op Dinsdag 5 April beginnen te Me- tulla aan de Syrisch-Palestijnse grens. De» gezant der Sovjet-Unie te Kopen hagen heeft, om 3 uur in de nacht van Zondag op Maandag bij het Deense mi nisterie van Buitenlandse Zaken een nota ingediend, waarin wordt geprotes teerd tegen het plan van Denemarken zich bij het Atlantisch pact aan te slui ten. De nota was van dezelfde inhoud aan de andere Westelijke mogendheden. Volgens een officiële Deense woord voerder is de nota „louter een formali teit", doch de tijd van indiening „zeer ongebruikelijk". Ook Noorwegen heeft een Russische nota ontvangen. De inhoud is nog niet bekend gemaakt. Met betrekking tot een hoofdartikel in het te Surabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" over het gebeurde te Peniwen, waarin het blad schreef, de indruk te heb ben gekregen, dat ds. Hildering met zijn stukken niet direct naar de territoriale commandant was gegaan om de zaak op te nemen, heeft het hoofd van het Voorlich tingskantoor in Oost-Java aan het blad medegedeeld, dat de vraag of ds. Hilde ring, toen hij in het bezit kwam van de gegevens, onmiddellijk contact heeft op genomen met de hoogste militaire autori teit in het betrokken gebied, ontkennend moet worden beantwoord. Volgens het hoofd van deze dienst was ds. Hildering op de hoogte van het feit, dat de betrok ken brigadecommandant en de gedele geerde van de regeringscommissaris te Malang waren ingelicht. Hij heeft de ge gevens onmiddellijk naar Nederland door gezonden, zonder een poging te doen om zich te vergewissen van de juistheid der berichten. Ds. Hildering heeft daarop aan „De Vrije Pers" een brief gezonden, waarin hij o.m. zegt, dat alléén de schijn gewekt is, alsóf het rapporteren naar Nederland plaats heeft gehad vóór het ter kennis brengen van de feiten aan de militaire autoriteiten. Dit is n.l. niet het geval ge weest. (Van onze luchtvaartmedewerker.) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Militaire Luchtvaart in Indonesië na rijp beraad besloten heeft over te gaan tot de aankoop van vijf en twintig Fokker S 11 Instructors. Vier van deze toestellen zullen reeds in September van dit jaar aan de Luchtmacht worden overgedragen. Een politie-detaehement uit Lembang heeft bij een nachtelijke razzia in verschillende dessa's elf geïnfiltreerde leden van de Siliwangi-divisie gearres teerd en beslag gelegd op een Japans mortier, vier geweren, een tijdbom en 1600 scherpe geweerpatronen. Het grote moment, dat de „Oslofjord" het natte element inglijdt. Verwachting tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht tijdelijk opkla rend en minder zacht. Morgen over dag toenemende bewolking, maar nog bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen West en Zuid- West. Zon 6.07—19.20 Maan 8.57—2.26 De collecte voor radio Anno Santo, gisteren in 1574 R.K. Kerken van Nederland ge houden, heeft in 547 pa rochies een bedrag opge leverd van f 315.124.43, aldus „De Volkskrant". Amsterdam droeg hei groot ste deel bij. Uil de gegevens, die ons bereikten, bleek de opbrengst der collecte in de hoofdstad f 38.543,21 te zijn. De een-en-twintig parochies van Eind hoven meldden een totaal bedrag van 13.000.—. De parochies in Utrecht leverden sa men 15.390 op. De Bilt deed het goed: 550. Zeist houdt pas de volgende week collecte. Het Gooi komt ook met goede cijfers. In totaal is daar f 13.345 bijeengebracht. Aan de kop gaat Hilversum met f 5663, gevolgd door Bussum met f 3078. Een plaatsje als Laren slaat met f 1800 daar bij een uitstekend figuur. Amersfoort, Tiel, Vianen en Bilthoven hebben samen een bedrag van f4687.75 opgeleverd. Voorts brachten een aantal Brabantse plaatsjes, waaronder Gel drop, Best en Oirschot f 5155.bijeen. De voorzitter van de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties, de heer Snouck Hurgronje (links), in gesprek met Abdulkadir, die in New York arri veerde en als vice-voorzitter van de delegatie zal optreden. (Van onze verslaggever) ,Je naam zal „Oslofjord" zijn. Mogen geluk en voorspoed je volgen op de zeeën"; dat waren de woorden die Kroonprinses Martha van Noorwegen Zater dagmiddag op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij sprak vóerdat zij met een ivoren .hamertje een tik gaf op de „guillotine". Op hetzelfde moment spatte de fles champagne schuimend tegen de scheepcwand uit elkaar en nog geen minuut later zette de „Oslofjord" zich in beweging en gleed zonder de geringste aarzeling, doelbewust en met een zekere grandeur, van de helling af, het water in. Een ogenblik was het op de werf, waar ruim twintigduizend mensen waren samengestroomd, onwaarschijnlijk stil. Maar toen barstte het gejuich los, hoeden gingen de lucht in, kinderen zwaaiden met vlaggetjes, op de omliggende schepen loeiden frenetiek de sirenes en de eerste tonen van het Noorse volkslied gingen volkomen in oorzaakte lawaai verloren. „Mogen geluk en voorspoed je vol gen." Welnu, als de frisse blijheid, die deze tewaterlating begeleidde, ook maar enigszins een voorteken is, dan zal de „Oslofjord" ongetwijfeld veel geluk en voorspoed kennen. Het was een feest Zaterdagmiddag. Tientallen grote en kleinere bevlagde vaartuigen dobberden onbekommerd op het IJ en het was of de duizenden mensen, die zich aan boord bevonden, deze gebeurtenis had den aangegrepen om meteen maar de zonnige lente te vieren. De officiële tribune op de werf was de verzamelplaats voor de Amsterdamse beau monde; charmante dames gehuld in de meest exquise voorjaarsstoiletjes behoorden daartoe, een politie-commis- saris voor het verkeer in gala-tenue, een vlotweg fotograferende consul- generaal; kortom, bijna iedereen, die in de hoofdstad op welk gebied dan ook een belangrijke functie vervuld. Elders stonden 1200 leden van de Noorse ko lonie in Nederland en verderop een luidruchtige, maar voortreffelijk in het door uitbundig enthousiasme ver toom gehouden groep van 2400 school kinderen-mét-vlaggetjes. En er waren lieden, die beslist niet „officieel" aan wezig waren, maar die spontaan in het uiterste topje van een enorme hijs kraan waren geklommen. Er zijn nu eenmaal verschillende manieren om een van stapel lopend schip te bezichtigen. Tegen kwart voor drie arriveerde het hoge gezelschap: prinses Martha en haar gemaal prins Olav, de ministers mr. D. G. W. Spitzen en prof. dr. J. R. M. van den Brink, dr. J. E. baron de Vos van Stcenwijk, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. Arn. d'Ailly, Amsterdams burgemeester en vele Noorse en Nederlandse scheep vaart- en scheepsbouwautoriteiten. De vierjarige Elisabeth Goedkoop, een grappig meiske, gekleed in Volendam- mer costuum, bood de kroonprinses bloemen aan. Toen het gezelschap had plaats genomen op de koninklijke tribune kondigde ver in het rond klinkend hol hamergeklop aan, dat de laat ste obstakels, die het schip beletten zijn element te kiezen, werden weg genomen. En kort daarna brak het Met 50.000 kinderen aan zfjn voeten heeft Z. H. Paus Pius de Twaalfde Zaterdag; de 50ste verjaardag; van zijn priesterwijding gevierd. Jongens en meisjes van acht tot tien jaar knielden voor de Heilige Vader in de Belvedèrehof van het Vaticaan. Het was de enige openbare plechtigheid op deze dag. De kinderen waren leerlingen van de derde, vierde en vijfde klassen van de lagere scholen in Home. Voor de grijze, door zorgen gekwelde Paus, die in Maart 73 jaar werd, maak ten de kinderen deze plechtigheid tot een vreugdevolle gebeurtenis. Maar zijn zorgen schenen van hem af te vallen, toen hij de kleine sprekers voor hem toelachte en hun bemoedigend toeknikte. Hij preekte heel huiselijk over de deugden van het gezin, de liefde voor God en de liefdadigheid. Zijne Heiligheid sprak zeer zorg vuldig in korte, eenvoudige zinnen. Geen catechismus bevat een betere les voor jullie, zei hij, dan de woorden van de Heilige Johannes: „Hebt el kander lief." De wolken, waaruit zich enkele mi nuten voor het begin der plechtigheid nog een regenbui op de deelnemers uit stortte, verdwenen. De zon scheen toen Z. H. de Paus door een poort op het met rood doek gedrapeerde platform stapte. De kinderen aan zijn linkerzijde wuif den met gele bloemen en die aan zijn rechterzijde met witte. Daardoor werd de grote hof veranderd in een deinende massa van geel en wit. Kroonprins Olaf van Noorwegen en zijn gemalin kroonprinses Martha, die ter gelegenheid van de tewaterlating van de „Oslofjord" in ons land vertoefden, nebben een bezoek gebracht aan Soest- d\jk. De Noorse gasten met de konink- klijke familie. Hij legde de nadruk op de waarde van het gezin en de liefde voor het ge zin. Kinderen moeten Christus nimmer vergeten, zei de Heilige Vader, en zij moesten de belangrijkheid van het ge bed kennen. Kinderen moeten zich be wust zijn van de liefde, die God geza menlijk en individueel voor hen koes tert. Voordat hij alle kinderen van de we reld zegende, herinnerde de H. Vader de schooljeugd er aan, dat er enkelen waren, die zo arm waren, dat zij geen school konden betalen. „Jezus", zei hij, „bemint kinderen van elke huidskleur en hij bemint in 't bijzonder de armen." Daarna volgden zes toespraakjes van schooljongens en -meisjes. Zij kwamen op het platform tot vlak bij de Paus Hij lachte ze vriendelijk toe, om hun angst te verdrijven. Ruim 30.000 mensen waren Zondag morgen in de St. Pieter aanwezig, toen Z. H. Paus Pius XII om 8.57 uur voor het celebreren van de H. Mis van Pas siezondag en de H. Mis „ter uitboeting van de misdaden van de vijanden van God" de basiliek werd binnen gedragen. Gezeten op zijn draagstoel werd Z.H. de Paus bij zijn tocht door de basiliek luide toegejuicht door de gelovigen, die met zakdoekgn zwaaiden en in de han den klapten. De H. Vader was gekleed in het pau selijke wit met daaroverheen een schar laken mantel. Vanaf de langzaam voort gedragen troon boog Zijne Heiligheid steeds naar links en rechts om zijn ze gen te geven. Aan de voet van het ontzaglijke gro te middenaltaar beneden de grote koe pel van Michel Angelo werd Z. H. de Paus omhangen met de -misgewaden, na dat hij tien minuten in gebed achter het altaar had geknield. Om 9.15 uur begon de H. Mis van Pas siezondag. Tijdens de H. Mis werden de gezangen uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse kapel en een koor van 500 seminaristen. Drie minuten, nadat de H. Vader zijn jubileummis had opgedragen, besteeg Zijne Heiligheid weer het altaar voor de H. Mis van boetedoening. Prelaten van het Vaticaan gaven aan een correspondent van A. P. te kennen, dat dit ongekend was in de geschiede nis van de oude basiliek. Bij de consecratie knielden veel van de gelovigen op de marmeren vloer, terwijl allen het kruisteken maakten. Na de tweede H. Mis begaf Z. H. de Paus zich weer achter het altaar en on geveer een kwartier daarna werd hij gezeten op zijn draagstoel al zegenend op statige wijze de basiliek uitgedragen, onder steeds toenemende toejuichingen en geroep van „Papa, papa". Bij de uitgang hielden de dragers halt en maakten een halve cirkel. Staande voor zijn troon dankte de H. Vader door de handen naar voren en op zij te brengen. Daarna ging hij weer zitten en werd langzaam weggedragen. De plechtigheden werden bijgewoond door 13 kardinalen. Onder de aanwezi gen bevonden zich premier Alcide de Gaspen mqt zijn vrouw. Vijftig jaar en 1 dag geleden las padre Eugenio Pacelli, de tegenwoordige Paus Pius XII, zijn eerste H. Mis in de kerk van de H. Maria Majore in Rome. Naar wij vernemen worden de tollen bij Maartensdijk en bij de Gasfabriek te Utrecht met ingang van de winterdienst opgeheven. „De Nederlander" zal met ingang van 5 April ophouden te verschijnen. Van de zijde van het hoofdbestuur der C. H. U. wordt medegedeeld, dat fi nanciële moeilijkheden het voortbestaan van „De Nederlander" onmogelijk ma ken. Als wij werkelijk onszelf kenden, dan zouden we meer over de fouten van onszelf, dan over die van anderen spreken. ogenblik aan, dat wij in de aan vang van dit verslag beschreven. De „Oslofjord", die met een niet ge ringe vaart de helling afgleed, lag onverwacht spoedig stil in het wa ter en werd aanstonds „opgevan gen" door talloze ijverige kleine sleepbootjes, die het schip meteen naar zijn voorlopige ligplaats brach ten. Ogenblikkelijk na de tewaterlating werd op de plek waar nog geen minuut geleden de „Oslofjord" lag. de kiel ge legd voor een nieuw schip: een ook al Nóórse tanker van 16.000 ton. Teken van rusteloze maar, in tijden als deze, hoopgevende arbeidzaamhedid. Volgde de receptie in een tot ont vangstzaal gemetamorphoseerde perso- neelscantine. Er werd daar gespeecht. Uitvoerig gespeecht. Door de heer F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw, die een dank woord richtte tot Koninklijke Noorse gasten en die er aan herinnerde, dat Prins Olav een beroemd zeiler is, die de „Oslofjord" zeker met een deskundig oog kan bewonderen; door minister Spitzen, die onder applaus mededeel de, dat H. M. de Koningin de heren Leif Hoegh en H. Ch. Henriksen, re spectievelijk president-directeur en di recteur van de Norske Amerika Linje, had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau; en door beide laatst genoemde heren, om voor de onder scheiding te bedanken. Onderscheidin gen, die inmiddels ook de heren Goed koop en de Boer, beiden Commandeur in de Orde van St. Olav, ten deel vie len. Er Werd een glas champagne ge dronken en om even voor half vijf be gaf het Koninklijke gezelschap zich naar het Amstel-hotel om er een diner te gebruiken, bij de aanvang waarvan Kroonprins Olav een toast uitbracht op Koningin Juliana, die werd beantwoord door de heer De Boer met een toast op de Noorse Koning. De heer Hoegh bood Kroonprinses Martha een armband aan nemens de Norske Amerika Linje. Na het diner werd een film vertoond, waarop de gebeurtenissen der afgelo pen dagen van de aankomst op Schip hol van de hoge Noorse gasten tot .en met de tewaterlating van het schip wa ren vastgelegd. In een der zalen van het State De partment het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zullen hedenmiddag twaalf ministers van Buitenlandse Zaken het Atlantisch pact ondertekenen. Zo melden het de berichten, nuchter en droog. Nauwelijks staat de lezer erbij stil. Doch hier ge beurt iets, dat de toekomst van de we reld voor vele decenniën zal bepalen. In de loop der historie wordt hier een mijlpaal geslagen zoals er niet vele m de wereldhistorie te vinden zijn. Twaalf landen rond de Atlantische Oceaan be loven elkaar steun om gezamenlijk de in de loop der eeuwen verworven demo cratische vrijheden en menselijke waar den te verdedigen tegen elke aanval. Nadrukkelijk en plechtig hebben de ondertekenaars verklaard, dat het pact geen enkele agressieve bedoeling heeft. Zeker, de wereld staat door schade en schande wijs geworden huiverig tegenover dergelijke verklaringen, doch hij, die met open oog en onbevooroor deeld de geest beschouwt, waaruit dit pact gegroeid is, weet en is ervan over tuigd, dat de landen, die zich in het Noord-Atlantisch pact aaneengesloten hebben slechts constructieve bedoelin gen hebben. Rusland, de Cominform en alles wat daarmee in de wereld verbonden is heb ben de oorlog verklaard aan dit „oor logspact". Het is het knarsetanden van de beer, die zich zijn prooi ziet ontgaan. Moskou weet, dat het pact een halt toe roept aan alle agressieve bedoelingen die de „veertien mannen van het Krem lin" zouden mogen koesteren. De Russen zullen zich in bochten wringen om uit deze positie te komen. Doch de wereld hoopt, en dit is het beste, dat men kan hopen, dat de Sovjet-Unie straks als een moe-gesteigerd paard bereid zal zijn om loyaal met de andere landen in de we reld samen te werken. Het CDK deelt mede, dat de bonnen 03 van de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brandstof fen met de opdruk „1 eenheid 1948 '49" na 11 April a.s. niet meer geldig; zijn Men moet deze bonnen dus uiterlijk op deze datum bij een brandstoffenleverancier in leveren. De bonnen met de opdruk „1 een heid brandstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbon nen worden uitgereikt. Zij, die nog recht kunnen doen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorziening, in kwartiering e.d. moeten er derhalve voor zorg dragen, dat zij deze vóór 9 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Bijzondere verbruikers te wier behoeve nog een aanvullingstoewijzing werd gead viseerd moeten deze toewijzing uiterlijk 7 April a.s. in ontvangst hebben geno men. Deze toewijzingen zijn gedurende drie dagen na afgifte geldig, derhalve uiterlijk t.m. 11 April a.s. Onmiddellijk na de tewaterlating van de „Oslofjord" werd de kiel gelegd voor een nieuw schip, een Noorse tanker van 16.000 ton. VSV en BW winnen in kam- pioenscompetitie RCH dichter bij het doel, maar de Stormvogels verliezen van DWV In Rotter dam speelt ZFC gelijk bij Sparta Wolverhampton in Cup-finale. Verrassende nederlaag van Venlo bij LHCDeventer de vierde kampioen Goede beurt van Hilversum. Blauw Wit herstelt zich tegen Vi tesse. Piet van de Pol wereldkampioen 47/2 in adembenemende finale tegen Gabriëls. Lambrichs negende in Ronde van Algiers, Faanlof tweede in Skan- dinavië, Smits zesde in Zwitser land. Nieuwe zege van Broekman in het hoge Noorden. Debuut van c_ Courses te Duindigt. Met ingang van heden, 4 April, zullen ter vereenvoudiging van het personenver keer tussen Nederland en de Belgisch- Luxemburgse economische unie o.m. de volgende maatregelen van kracht worden. Het bedrag aan Nederlands geld, dat door ingezetenen van België en Luxemburg, die in het bezit zijn van een paspoort, in Nederland mag worden ingevoerd en uit Nederland mag worden uitgevoerd, is van f 30.tot f75.— verhoogd. Belgische grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soortge lijk document de Nederlands-Belgische grens overschrijden, mogen in afwijking van het vorenstaande, Nederlands geld tot een bedrag van f 10 en Belgisch geld tot een bedrag van B. frs. 100 in Nederland invoeren en weder-uitvoeren. Nederlandse grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dagpas of soort gelijk document naar België reizen, mo gen in afwijking van de thans bestaande bepalingen, Nederlands geld tot een be drag van f 5.uitvoeren en weder-in- vocren. Ten aanzien van Nederlandse grensbewoners en ten aanzien van andere Nederlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort, blijven de thans bestaande bepalingen inzake het deviezen- reisverkeer ongewijzigd van kracht. Niet-ingezetenen, mogen de goederen voor persoonlijk gebruik, welke zij in Ne derland hebben gekocht of op andere wij ze hebben verkregen, zonder meer uit voeren, indien de waarde dier goederen niet meer bedraagt dan f 100. Voor ingezetenen van Nederland zijn nieuwe bepalingen in het leven geroepen ten aanzien van de invoer van goederen voor persoonlijk gebruik uit België en Luxemburg. Onverminderd de reeds be staande bepaling, krachtens welke deze in gezetenen tot 20 pCt. van het bedrag aan reisdeviezen, waarover ingevolge de voor het deviezenreisverkeer geldende bepalin gen mag worden beschikt, mogen besteden voor de aankoop van goederen voor per soonlijk gebruik, zal hun bij terugkeer in Nederland uit de Belgisch-Luxemburgse economische unie worden toegestaan goe deren voor persoonlijk gebruik in te voe ren tot een waarde van f 10.De hier bedoelde faciliteit zal voor Nederlandse grensbewoners slechts in beperkte mate van toepassing zijn. Hun zal n.l. eens per week de gelegenheid worden gegeven goe deren voor persoonlijk gebruik tot een waarde van f 10 uit België in te voeren. Men zal er verstandig aan doen onder alle omstandigheden aan dc ambtenaren der invoerrechten en accijnzen volledig op te ge^n wat men aan betaalmiddelen of goederen bij zich heeft. Ook wanneer de reiziger meer bij zich heeft dan ingevolge de voorschriften zonder verdere formali teiten mag worden in- of uitgevoerd, zal normale aangifte hem in het algemeen aanzienlijk minder ongerief bezorgen, dan wanneer hij op ontduiking van de voor schriften wordt betrapt. Het douane-onderzoek van reizigers in de doorgaande internationale treinen te Roosendaal en te Maastricht, zal met in gang van vandaag in beginsel geheel in de trein geschieden, zodat de reizigers niet dan in bijzondere gevallen behoeven uit te stappen. Tenslotte deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Financiën nog mede, dat hoewel volledige vrijheid van het on derlinge personenverkeer in het vooruit zicht kan worden gesteld, opheffing van alle beperkingen, waaraan dat ver keer onder de druk der naoorlogse om standigheden moest worden onderworpen, in het huidige stadium van de Nederlands- Belgische-Luxemburgse samenwerking nog niet binnen het bereik der mogelijkheden ligt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1