Twaalf landen beloven elkaar te beschermen IT 'J Truman herhaalt: Pact heeft geen agressieve bedoelingen SIDNEY STANLEY verdwenen tPERZIKEN BLOEIEN WEER in tuinen van Hirosjima Koninklijke vermelding voor Hr. Ms. „Tromp" Tot hoofd en hart bureaux van redactie en administratie Minister Stikker: Het doel is vrede En de naam van de hond was Stanley Japanners werken weer vlijtig als mieren .Het weer. Ziekenfondsverzekering "~711 m'm Plechtige ondertekening Atlantisch Pact twaalf landen van Europa en Amerika hebben gisteravond hef voor de duur van iwiniig jaar gesloten bondgenoot schap ondertekend, dat bekend staat als het Noord-Ailan- hsche Veiligheidspact. Zij beloven elkaar hierbij plechtig <iat zonodig van militaire krachtmiddelen gebruik zal wor den gemaakt, om hei lid, dat hei slachtoffer mocht worden van een gewapende aanval, ie beschermen. Ministers van Buitenlandse Zaken ondertekenen President Truman TABAKSRANTSOEN HERSTELD Op zoek naar de Ark - van Noë Bijna tachtig duizend ménsen werden door atoombom gedood GEEN VERNIETIGENDE INVLOED MEER AANWEZIG Een nevelige morgen Schoorstenen onbeschadigd Dr. Van Royen op weg naar Nederland Boemeltrein ontspoord Ontvangst ten paleize NOG GEEN FUSIE VAN VLIEGTUIGINDUSTRIE DINSDAG 5 APRIL 1949 73ste JAARGANG No. 24428 Rechten der verzekerden Hulp van een huisarts Proces in Belgrado Tegen Joegoslavische burgers '0RÖÊÏÏLAÏÏ&, USLAND VERENIGD. 'KONINKRIJK^ SOW JET-UN IE MET VAZALSTATEN .PAN AD J •x - tens'W RRaNS-AFRiKA 1PE L T- PA 9 2Q 2 J De ondertekening geschiedde door de ministers van Buitenlandse Za ken der betrokken landen, het grootste aantal dergelijke staatslie den, dat ooit in Washington bijeen ts geweest. Gezeten naast de tafel, waar de ondertekeningsplechtigheid zich vol trok, zag men president Truman, die met een toespraak zijn goedkeu ring aan het verdrag hechtté. In de Zaal bevonden zich circa dertien honderd ooggetuigen, onder wie de meeste leden van het Corps Diplo matique, de leden van het congress, regeringsbeambten en honderden journalisten. De plechtigheid werd Per radio en televisie naar alle de len van de wereld uitgezonden. Alle ministers spraken een korte rede ttlt, voordat tot de ondertekening werd overgegaan. Truman sloot de rij der jPrekers. De ondertekening geschiedde !n alfabetische volgorde, waarbij België oet eerst aan de beurt was. De onder- •okenaars waren: Paul Henri Spaak voor folgië, Lester B. Pearson voor Canada, ifUstav Rasmussen voor Denemarken, do bert Schuman voor Frankrijk, Bjanri °enediktson voor IJsland, Graaf Carlo yforza voor Italië, Joseph Bech voor i-Uxemburg, mr. D. U. Stikker voor Ne derland, Halvard M. Lange voor Noor wegen, dr. Jose Caciro da Mata voor Portugal, Ernest Bevin voor Engeland Dean Acheson voor de Verenigde staten. Dean Acheson heette de aanwezigen wei- Kom en verklaarde Wij zijn hier bijeengekomen om een Plechtige daad te voltrekken. Zij, die heb ben deelgenomen aan de opstelling van het Verdrag, moeten aan anderen de beoorde- ling van de betekenis en waarde van deze öaad overlaten. Zij kunnen de resultaten "iet schatten, maar zij kunnen en moeten v®n het doel een duidelijk beeld in hun 8®est en hart dragen. Het is hiermee, geloof ik, als met het doel van degenen, die de sterren in kaart brengen, zij hebben geen scheppende macht over hetgeen zij registreren maar leggen reële waarden vast als een gids voor de mensheid, goed- of slechtgezind. Van dit gemeenschappelijk streven naar éen doel zal een nieuwe bezieling voor de toekomst komen. Niet alleen in de volkeren van de Atlantische gemeenschap zuilen hieuwe kracht en moed groeien, maar in alle volkeren der wereldgemeenschap, die v"oor zich en voor anderen gelijke vrijheid cn vrede zoeken. Paul Henri Spaak verwelkomde het pact als een „daad van vertrouwen in de be stemming van de Westerse beschaving". Hij Zeide, dat het pact „niemand moet veront rusten, behalve natuurlijk iedereen, die het misdadige plan koestert om zijn toevlucht nemen tot oorlog". De Britse minister van Buitenlands» Zaken Bevin verklaarde dat hy met het plaatsen van zijn handtekening on der dit Pact handelde uit naam van een vrije parlementaire natie. Ik ver heug mjj dat de stap die wjj thans on dernemen de bjjna unanieme instem ming heeft van het Engelse volk. Even als de andere ondertekenende landen werd mijn land gedwongen de grote taak op zich te nemen, binnen een kwarteeuw in twee wereldoorlogen tegen agressie te streden. De kosten daarvan aan mensenlevens en goederen waren schrikbarend." Minister Bevin vervolgde met vast te stellen dat „dit pact een concreet be wijs is voor de vastbeslotenheid van een groep gelijkgerichte naties, de strijd niet tegen elkaar op te nemen." Die naties zijn voorts verbonden met vele andere volkeren die evenmin agressie zullen dulden. Ofschoon dit pact het Atlantisch Pact wordt genoemd en alleen het Atlantisch gebied beoogt te bestrijken, moet ik mijn eerder in het Engelse Lagerhuis afgelegde verklaring herhalen en zeg gen dat het pact noch ons belang bij ondersteuning van de andere, niet bij het pact aangesloten landen verkleint noch onze vastbeslotenheid vermindert, die landen, met welke wij gedurende lange jaren in vriendschap en verbon denheid hebben geleefd, bjj te staan. Wij zijn thans bezig de rede ten troon te Vferheffen en daarvan bij uitstek ge bruik te maken in de strijd tegen machtsmisbruik. Moge de dag komen waarop de gehele wereld dit stand punt zal aanvaarden. Deze dag zal millioenen mensen een groot gevoel van opluchting geven. Te langen leste ds democratie niet langer een samenstel van geïsoleerde eenheden. Het is omgevormd tot een samenhan gend organisme, dat vast besloten is een grootse taak te vervullen Minister Stikker zeide: „Het verdrag, dat wij zo dadelijk zul len ondertekenen, betekent het einde van een illusie de hoop dat de Ver enigde Naties op zichzelf de internatio nale vrede zouden verzekeren. Jammer genoeg werden wij tot de conclusie ge dreven dat het handvesk ondanks zijn belangrijkheid niet voldoende is in de wereld om die vitale grondbeginselen te beschermen, welke de Westelijke we reld nastreeft. Daarom voelden wij het als onze plicht om dit Verdrag te slui ten. Het Verdrag geeft dus niet alleen het einde van een illusie aan, het be tekent ook vooral de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede. De tegenstanders beweren dat het verdrag op oorlog gericht is. Dat is een leugen. Het doel is de vvrede. Wij zullen het ondertekenen met een zuiver geweten in het aangezicht van God. Gisteravond werd in Washington het Noord-Atlantisch Pact gesloten. Een •radiografisch overgebrachte foto tijdens de rede van Dean Acheson. V. L n. r. (de ministers van Buitenlandse Zaken der elf overige landen: Ernst Bevin 1 (Engeland), H. M. Lange (Noorwegen), J. Bech (Luxemburg), B. Benediktson (IJsland), G. Rasmussen (Denemarken) Paul Spaak (België), L. Pearson (Canada), Robert Schuman (Frankrijk), Graaf Sforza (Italif), D. Stikker (Neder land) en Caeiro da Mata (Portugal). De ambassadeurs van de diverse landen zitten achter de ministers. Gezamcniyk zijn wij, in ons weder zijds belang, besloten de Noord-Atlan tische Oceaan met een keten vaA kracht te omgorden. Een keten is noodzakelijkerwijs zo sterk als zijn zwakste schakel. Laat ons daarom op basis van geiyke Be handeling voor allen gemeenschappe lijk streven naar het instandhouden van de kracht van de sterkste scha kels en het verstevigen van de zwak ste, want zwakke schakels zijn een gemeenschappelijk gevaar. Dit is een voorschrift van gewoon gezond ver stand. Hier, zoals op zo menig ander terrein van internationale samenwer king en integratiè, zal Nederland niet ontbreken. Zoals wij hebben deelgenomen aan het opstellen en verwezenlijken van het Brusselse Pact, de Benelux, de O.E.E.C. en de West-Europese federatie, om slechts deze te noemen, zo zullen wij er ook aan mede werken het verdrag, dat thans voor ons ligt, tot een levende en inspirerende realiteit te maken. Laat mij besluiten met een- woord van Nederlandse erkentelijkheid aan allen, die gewerkt hebben om ons hier teza men te brengen. Als ik dit zeg. denk ik niet alleen aan de onderhandelaars, die ik mijn warmste dank breng, maar ook en in niet mindere mate aan die ver lichte geesten, die het maclftige voet stuk van de volkssteun hebben opge bouwd, waarop dit verdrag veilig rust de leden van het congress, de parle mentsleden, vertegenwoordigers en ver tolkers van de openbare mening in al onze landen. En aldus, met een nederig gebed om Gods barmhartige zegen, kondig ik de bereidheid van de Nederlandse regering aan om dit verdrag voor de vrede te ondertekenen". Nadat alle ministers gesproken had den, onmiddeliyk voor de ondertekening van het Pact, nam president Harry Tru man het woord: Hij verwierp de Sovjet- Russische beschuldiging, dat het Pact een agressieve bedoeling zou hebben en noemde het „een schild tegen agressie en de angst voor agressie". Het bondgenootschap noemde Truman „een eenvoudig document", doch als het had bestaan in 1914 en 1939, gesteund door de landen, die heden hier vertegen woordigd zijn, geloof ik, dat het de da den van agressie voorkomen zou heb ben, die tot twee wereldoorlogen heb ben geleid. „In het kader van de Verenigde Na ties hebben dit land en andere landen gehoopt een internationale macht in te stellen, waarvan de Verenigde Naties gebruik hadden kunnen maken voor het behoud van de vrede in de gehele we reld." Zonder de Sovjet-Unie te noemen, verklaarde Truman: Onze pogingen om deze macht te stichten zijn echter ge blokkeerd door een van de grote mo gendheden. „Dit gebrek aan eenstemmigheid in de Veiligheidsraad wil niet zeggen, dat wfl onze pogingen om de vrede te verze keren moeten opgeven. Zelfs zonder deze eenstemmigheid, waarop wij nog steeds hopen, zullen wij trachten zo veel mogelijk te doen. Wij geloven, dat onze methode om in ternationale eenheid te bereiken een doeltreffende stap is, die ons nader biengt tot het scheppen van orde in onze beangste wereld, zo besloot Truman zijn rede. De plechtigheid was geëindigd om acht minuten voor elf Nederlandse tijd. De eigenlijke ondertekening nam slechts 12 minuten in beslag. Naar wjj vernemen zal met ingang van a-s. Donderdag het tabaksrantsoen worden hersteld. De heren zullen weer zes, de dames twee rantsoenen kunnen honoreren. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de staking by „The British American Tabacco Company" begint te verlopen. Ongeveer 250 man, de helft van het oude personeel, zijn gisteren weer aan hei werk gegaan. De eerstkomende maanden zal er een onderzoek ingesteld worden naar moge lijke overblijfselen van de Ark van Noë op de berg Ararat. Er gaan zelfs ver scheidene expedities naar toe. Zo maakt A.P. melding van een expeditie, die on der leiding zal staan van dr. A. J. Smith uit Greensborg in North Carolina, en omtrent Juni zal vertrekken, en Reuter bericht, dat een gepensionneerd Brits ambtenaar uit de diplomatieke dienst, genaamd Eegerton Sykes, er heen zal gaan. Deze ambtenaar heeft verklaard, dat hij er, behalve de Amerikaan, ook nog een Nederlandse archeoloog, ge naamd Roozen, hoopt te ontmoeten. Naar schatting van de Brit zouden de over blijfselen van de ark zich op een hoogte van drieduizend meter bevinden. Er is trouwens al eens gemeld, dat op die hoogte een ring van zeeschelpen ligt. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Sidney Stanley, de intrigant en avon turier, wiens zakeiyke practijken de aan leiding vormden voor het onderzoek naar ambtelijke corruptie door het Linskey-tribunaal, heeft wederom de aandacht van geheel Engeland op zich gevestigd, door spoorloos te verdwijnen. De lezer zal zich herinneren, dat de Britse regering na de publicatie van het Linskey-rapport een poging onder nam Stanley te deporteren naar zijn oorspronkeiyk vaderland, Polen. Polen evenwel bleek niet gesteld op deze bij drage tot de bevolkingsaanwas. Stan ley trachtte daarop de nieuwe staat Israël te bewegen hem een visum te verlenen. Israël weigerde en Stanley bleef rustig ter woon in zyn flat in Park Lane, vanwaar hij de crocussen en nar cissen kon zien bloeien in Hyde Park. De Britse politie achtte het evenwel gewenst Stanley dagelijks te herinne ren aan het feit, dat het Britse Ko- door G. WARD PRICE (Nadruk verboden) Men kan Hirosjima en omstreken 0oorkruisen in een auto of men kan er boven rondvliegen in een vliegtuig, y>als ik in de afgelopen drie dagen heb laan, maar men zou, als men het niet niet kunnen vermoeden, dat dit ]}ler drie en een halfjaar geleden de °Jhpzaligste plek ter wereld was. De Japanners zijn vlijtig als de mie- en dat is^één der redenen voor het foelie herstel van de meest gehavende "e9en vierkante mijl van het aard oppervlak. Een andere reden is, dat de ,aPanse steden voor het grootste deel estaan uit houten bouwsels. En de reden is gelegen in de veerkracht -?e de menselijke natuur in staat stelt ttei( Van uerpietteTen<^e slagen te her- Hirosjima ziet er op het ogenblik srh als een pas aan de grenzen der be- 2n SVing gekomen stad, zoals de goud- ont stichtten of zoals men ze zag p omen na de grote olie-aanboringen m Oklahoma. ceh winkels zijn meer kramen dan E °ouwen, maar de straten zijn vol van et gewone type Japanse stadsbewo- ws. Men ziet veel fietsen en kleine *Uto s. Trams en verkeerspolitie zijn in func- ziii gro*e reclame-borden rijzen op ter- Jcie van de straten; er zijn bioscopen, rapperswinkels, schoonheidssalons erdaad, de stad ziet er primitief en Uit rommel'S. maar overigens normaal 1 Hochtans, 80.000 van haar huidige hebben een ervaring door- Vrl z,oals zelfs de jongste oorlog niet ru l; kon voortbrengen, alth verwacht, dat de bevolking zmi uS ten dele uit nerveuze wrakken zinnio taan of uit lijders aan geheim- ra h;,?6 ^ziekten tengevolge van de °Tactleve uitstralingen. Maar ik ten Sfaïvan niets bespeurd in de stra- Wnii 1 dat ze wel allemaal in de u°spitalen zouden zijn. «tSJK er kier veel mensen, die de dr Sar0?1 overleefden?" vroeg ik aan hospitaal Stn der geneesheren van het ^"Ik ben er zelf een," antwoordde asakr, een jonge man van een jaar of acht-en-twintig. „Ik stond hier in deze zelfde gang toen de bom viel." „Zijn er nog meer?" Hij liet drie jonge vrouwen roepen één van hen was verpleegster, de beide, anderen waren typistes. Afgezien van wat blauwe plekken en kneuzingen, waren ze ongedeerd gebleven. „En hoe staat het met de patiënten?" vroeg ik. „Er zijn er nog steeds zes in het hospi taal en vier komen er geregeld om be handeld te worden", zei de dokter, „het zijn gevallen van brandwonden, die door de uitstraling werden veroorzaakt. Ze worden door middel van plastische chirurgie behandeld." Het hospitaal is een van de 12 grote van gewapend beton opgetrokken ge bouwen, die samen met een 150 andere gebouwen in Hirosjima de explosie heb ben doorstaan. Die ene bom doodde 78.150 van de 250.000 inwoners, verwondde er 37.429 en roeide er 19.983 zó volledig uit, dat er zelfs geen spoor van hen overbleef. Toen de bom om kwart over acht in de warme, vochtige en nevelige morgen van de 6e Augustus 1945 barstte, was de huidige burgemeester van Hirosjima, de heer Shinzo Hamai, een man van in de veer tig jaar, juist te voet op weg van zyn huis in een der buitenwijken naar zyn bureau in de stad. Ziehier wat hij vertelt over wat er precies gebeurt, wanneer er een atoom bom ontploft: „.Allereerst was er een flits als van een ontzaglijk magnesium-licht, vlak boven het centrum van de stad ter hoogte van een 1500 meter. Dadelijk daarop een niet zeer luide knal en de bom viel, toen gedurende éen hon derd seconden gevolgd door een ko lom van vuur. Toen hij ter hoogte van een driehonderd meter was geko men, spatte hij uiteen in een naar alle zijden uitstralende verblindende rode gloed. Het lawaai was ontzettend en tegelijkertijd kwam er een golf van ondraaglijke hitte, die ongeveer één seconde aanhield en een rukwind van 500 of 1000 mijl per uur, die de stad eenvoudig wegvaagde." De burgemeester, die een paar kilo meter verwijderd was van het punt, dat nu door een bord met een sinister op schrift „Centrum van de aanval" is aangegeven werd tegen de grondge- slagen. Het schijnt alsof cylindrische, venster loze, van gewapend beton opgetrokken torens een wijkplaats bieden. Fabrieks schoorstenen van deze vorm bleven on beschadigd. De fabrieken zelf werden vergruizeld, maar de schoorstenen ble ven staan te midden van de algemene ruïne, als tanden van een gebroken kam. De bijzondere verschrikking van de atoombom ligt in de „gamma-stralen' die bij de ontploffing worden uitgezon den. Mensen, bij wie deze stralen diep wa ren doorgedrongen, stierven binnen drie maanden, maar er waren ook vele ge vallen van radio-activiteit, die niet ern stiger waren dan serieuze zonnebrand. De minste bedekking door kleding, voor al als ze licht van kleur is, verleent reeds afdoende bescherming. Dr. Sasaki zei, dat hij duizenden van zulke gevallen had behandeld. De meest voorkomende verschijnselen waren diar- rhee, bloedend tandvlees en plekken op de huid, die in vele gevallen geleidelijk verdwenen. Maar de voornaamste autoriteit ter plaatse op het gebied van radio-actieve stralen is de Commissie voor de Atoom bomgetroffenen, die door de Nationale Raad voor Gezondheidsonderzoek van de Verenigde Staten in het leven is ge roepen. Deze raad heeft een staf van veertig man, van wie de helft uit geleerden bestaat en die in het bezit is van een hyper-modern medisch laboratorium, voorzien van een volledige uitrusting met X-stralen enz. Dit instituut zal de onderzoekingen over de uitwerking van de atoombom nog gedurende twintig jaren voortzet ten. Mogelijkerwijze zal het uitgroeien tot 'n soort Amerikaans-Japanse univer siteit, waar de geneeskundigen en de met de zorg voor de volksgezondheid belaste autoriteiten van Hirosjima en Nagasaki de plaats waar ook een atoombom viel werken met de raad samen. Elke aanwijzing wordt nagespeurd zowel wat betreft de reacties der lij ders als ze ouder worden, alsook ten aanzien van de gevolgen, die aan de ddg mochten treden bij kinderen, die nog niet ter wereld waren gekomen toen de bom viel. De gedachte, dat een generatie lang alle leven in Hirosjima en in Nagasaki vergiftigd zou zijn door radio-activiteit, is een misvatting gebleken. Er is geen vernietigende invloed meer aanwezig. En zo heeft Hirosjima wederom een kwart millioen inwoners, die met peper boompjes en perzikbloesems hun tuinen als van ouds versieren. DE ONDERTEKENING VAN HET ATLANTISCH PACT Tijdens een „alle hens voor de boeg", op 5 April gehouden op alle scfiepen en inrichtingen der Kon. Marine, is de Koninklijke vermelding bij dagorder, door H. M. de Koningin toegekend aan Hr. Ms. kruiser „Tromp", aan het ma rinepersoneel bekend gemaakt. De mutatie van het desbetreffende K. B. vermeldt de volgende acties uit de oorlogsgeschiedenis van dit oorlogs schip: 1. Op 4, 15 en 20 Februari 1942 ver schillende malen aangevallen door for maties Japanse bombardementsvlieg tuigen, waarbij door kundig manoevre- ren voorkomen werd dat het schip direct werd getroffen. 2. In de nacht van 19 op 20 Februari 1942, deelgenomen aan een nachtelijke actie in Straat Banda tegen Japanse invasie-eenheden, waarbij door het schip totaal 11 voltreffers wer den ontvangen. 3. Op 25 Juli 1944 deel genomen aan de beschietingen van Sa- bang, waarbij in gezelschap van Engelse torpedobootjagers de baai werd ingeva ren. Bij deze actie werden 4 voltreffers ontvangen. 4. Van 19 t/m 30 Juni 1945 deelgenomen aan artilleriebombarde- menfen van vijandelijke doelen in de baai van Balik Papan, teneinde het mij nenvegen mogelijk te maken. 5. Van 1 t/m 6 Juli 1945 deelgenomen aan artil lerie-bombardementen van vijandelijke doelen ter ondersteuning van de geal lieerde landingen nabij Balik Papan. 6. Gedurende de tweede wereldoorlog op bijzonder intensieve wijze deelgenomen aan de bescherming van de geallieerde koopvaardij vloot. Dr. Van Boyen is heden per vliegtuig naar Nederland vertrokken voor overleg met de Nederlandse regering. Hij zal zo spoedig mogelijk doorreizen naar Ba tavia. Zaterdagmiddag is de boemeltrein Djem- berProbolinggo ontspoord, doordat de rails waren losgeschroefd. Een Indonesische rei ziger werd gedood; vier personen werden gewond. Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of mot regen, vooral in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdciyk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen. Zon: 6.05—19.21; Maan: 9.59—3.23. H. M. de Koningin en Z.K.H. prins Bem- hard hebben gisternamiddag in het paleis Soestdijk ontvangen de heren Harriman rei zend ambassadeur der V.S.. dr. Baruch, Ame rikaans ambassadeur in Nederland, mr. Fen- tener van Vlissingen, voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, ere dr. Valentine, leider a <de E.C.A.-missie in Nederland. Het ge-el- schap vertoefde gedurende één uur ten paleize. ninkrijk boos op hem was en gelastte hem zich dagelijks te melden. Ook werd tegen de ongewenste vreemdeling met zijn zeven aliassen een faillissements aanvraag ingediend. Deze zaak zou mor gen voorkomen. Ondanks zijn dagelijkse meldingsplicht, ondanks het feit, dat juist de narcissen in het park tegenover zijn flat in volle bloei staan, is Stanley gisteren spoor loos verdwenen. Gisteren en vandaag heeft de hele Engelse politie met lich telijk beschaamde kaken gezocht naar Stanley's nieuwe verblijfplaats, evenwel zonder succes. Ook is men er niet in geslaagd enige aanwijzing te vinden, dat Stanley het land heeft verlaten. Er wordt echter vrij algemeen aangenomen, dat de gladde vogel een weg heeft ge vonden clandestien het land te verlaten in de overtuiging, dat de regering van de nieuwe staat Israël zich niet de weelde kan veroorloven een Jood de toegang tot het land te weigeren. De „Daily Express" van hedenmorgen vermeldt nog een feit, dat de aandacht verdient van allen, die in zielsverhuizing geloven. Gisteren, aan het begin van de eerste race op de windhondenrennen te Southsea, bleek dat één der voor de race ingeschreven honden zijn starthok niet wenste te verlaten toen het start sein werd gegeven en het electrisch haasje zijn zenuwachtige tocht begon over het groene gras. De naam van deze hond was Stanley. De beraamde fusie tussen „Fokker", Aviolandaen ,J3e Schelde" tot één N.V„ genaamd: N.V. Verenigde Neder landse Vliegtuigfabrieken fokker", zal voorlopig geen voortgang vinden. Inmid dels wordt naar een vorm voor de samenwerking tussen de drie genoemde fabrieken gezocht. De directie van „Fokker" deelde ons hierover nog mede, dat het uitstel van de fusie een gevolg is van een besluit, dat door de overheid is genomen, doch waarover zij nog niet gerechtigd was thans reeds bijzonderheden mede te delen of commentaar te leveren. Het was echter om redenen van administratieve aard bij „Fokker" onvermijdelijk, het personeel mededeling te doen van het voorlopige uitstel der fusie. Om onjuiste conclusies uit de administratief nood zakelijke voorschriften voor het perso neel te voorkomen, heeft de directie het wenselijk geacht bovenweergegeven mededeling ook aan de pers te doen. Zaterdag brachten 50.000 Romeinse kin deren een ontroerende hulde aan Z. H. de Paus ter gelegenheid van Zijn 50- jarig priesterfeest. De H. Vader was gezeten'op de binnenplaats van de Bel vedère in Vaticaan-Stad en de kinderen brfchten vele geschenken aan. Daarna zegende de Paus alle kinderen der wereld. Evenals de sneeuwbal groeit de laster al voortrollend steeds aan. SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel terief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABjONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, 'f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Ik hoop thans in enige artikeltjes de rechten der ziekenfondsverzekerden te kunnen duidelijk maken, maar zal eerst iets vertellen over de verplichtin gen, welke de verzekerden moeten na komen om hun rechten te kunnen laten gelden. De verplicht-verzekerde dan dient aan de bode van zijn Ziekenfonds, wanneer deze hem bezoekt, zijn coupon af te ge ven. De bode stempelt de fondskaart af. Wie zijn loon over een tijdvak, langer dan een maand, ontvangt, kan volstaan met inlevering van maandcoupons. Blijft een werkgever in jjebreke, over een verstreken loon tijd vak coupons af te geven, dan moet de werknemer onver wijld mededeling hiervan aan de fonds administratie doen. Voorts behoort hij bij verandering van werkgever de bode hiervan in kennis te stellen. De vrijwillig-verzekerde dient zijn contributie te betalen. Bij ontvangst van de contributie stempelt de bode de con- tributiekaart af. Verplicht- en vrijwillig-verzekerden moeten de veranderingen, welke zich door geboorte, huwelijk overlijden in het gezin voordoen, onmiddellijk aan de bode opgeven. Ook bij verhuizing moet een mededeling worden gedaan. Heeft een der indirect-verzekerde kin deren zijn zestiend? verjaardag gevierd, dan behoort aan de bode kennis hiervan te worden gegeven; het kind kan dan rechtstreeks-vrijwillig-verzekerd wor den. Van groot belang is, dat alle ver plicht- en vrijwillig-verzekerden, onver schillig of zij rechtstreeks- dan wel in- direct-verzekerd zijn, bij bezoek aan arts of tandarts, bij de apotheker alsook ten kantore van het ziekenfonds de lid maatschapskaart steeds behoren over te leggen. In het gehele land zijn de rechten der verzekerden voor rechtstreeks- en voor indirect-verzekerden gelijk. (Al leen bedraagt de uitkering voor ver plicht-verzekerden bij overlijden van kinderen beneden twee jaar dertig gulden in plaats van vijftig gulden, het bedrag voor ouderen). Voorts zijn in het gehele land de rechten der verzekerden over het al gemeen ook voor verplicht- en voor vrijwillig-verzekerden gelijk. Maar vrij willig-verzekerden missen het aan de vêrplicht-verzekerden toegekende recht op een uitkering bij overlijden. En bij de vrijwillige verzekering behoren de met de rechtstreeks-verzekerde in ge zinsverband samenwonende ouders, grootouders en schoonouders niet tot de indirect-verzekerden, ook al is de rechtstreeks-verzekerde hun kostwin ner. Bij de vermelding van de onderschei dene rechten der verzekerden zal ik het oog gericht houden op de toestand te Amsterdam. Wanneer verschil in rech ten tussen verplicht- en vrijwillig-ver zekerden bestaat, zal daarop de aan dacht worden gevestigd. Wie zich by een ziekenfonds verze kert, kiest een huisarts, die medewer ker aan de fondsen ter plaatse is. De verzekerden hebben de vrije keuze uit alle in hun woonplaats of in de naaste omgeving daarvan gevestigde huisart sen, die aan hun fonds zijn verbonden en in wier practijkgebied de verzeker den wonen. Echter mag ten name van een huisarts niet meer dan een be paald maximum-aantal verzekerden worden ingeschreven. Is dit aantal be reikt dan kunnen geen nieuwe inschrij vingen meer worden toegelaten, behal ve in geval van gezinsvermeerdering, by huwelijk en wanneer het vroegere particuliere patiënten van de huisarts betreft. Verhuist men binnen de ge meente, maar naar een stadsdeel, dat niet tot het practijkgebied van zijn huisarts behoort, zodat deze, als hij U thuis zou moeten bezoeken, een te gro te afstand zou moeten afleggen, dan zal men een andere huisarts dienen te kie zen, in wiens practijkgebied de nieuwe woning zich bevindt. Een huisarts heeft het recht, een ver zekerde, die hem als huisarts wil kie zen, om bepaalde redenen te weigeren. Is de verzekerde vaak ziek, dan be hoort deze omstandigheid echter niet tot die redenen. Maar een huisarts kan weigeren, een verzekerde op zyn naam te laten inschrijven, bij voorbeeld om dat de verzekerde buiten het practyk- gebied van de huisarts woont of omdat de huisarts van vroegere ervaringen zich herinnert, dat hij niet met de ver zekerde kan opschieten. (Vervolg op Pag 3) Te Belgrado is gisteren het eerste pro ces begonnen tegen acht personen, Joego slavische burgers van Hongaarse af komst, die er van beschuldigd worden gespionneerd te hebben voor de Comin- form. Buitenlandse journalisten hadden toegang tok het proces. Vyf der beschuldigden bekenden. De anderen kwamen nog niet aan het woord. De verdediging wordt waargenomen door drie door het Hof aangewezen advocaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1