V Nog1969politieke delinquenten OP ZOEK NAAR DE ARK VAN NOË Nederlandse volk wil England-Spiel opgehelderd zien Wantrouwen of onwil? Waarom moest Schreieder weg? bureaux van redactie en administratie Tot hoofd en hart 1° Klachten worden altijd nauwkeurig onderzocht Vliegveld Schiphol wordt uitgebreid Nu zwijgen, straks geen recht van spreken meer Zwendelaar in graf zerken gearresteerd Na het eindexamen naar Istanboel Het weer Niet volop sigaretten Gemeenteraads verkiezingen DONDERDAG 7 APRIL 1949 73ste JAARGANG No. 24430 Ultimatum aan Nanking Indonesië nog niet op agenda V.N.? Amsterdamse raad aan vaardt voorgestelde plan SPOEDIG AUTONOMIE KARENSSTAAT? Haagse gymnasiast vergezelt expeditie Broer van Bormann meldt zich Min. Stikker op weg naar ons land Regeling Indonesische kwestie mogelijk Gemeenteprogram van de K.V.P. Aantal desiderata in brochure behandeld Onderdelen Nat. Reserve MILITAIRE CONFERENTIE DER WESTELIJKE UNIE Gevoel van onbehagen Geheimzinnigheid u SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Toen onze regering vorige week de uitnodiging van de U.N.C.I. aan vaardde om deel te nemen aan de Voor-conferentie te Batavia met als enige restrictie het behoud van de sou- Vereiniteit, een restrictie, welke overi gens gebaseerd was op de Canadese re solutie van 23 Maart, was men in vele kringen zeer verheugd over deze stap Van onze regering, omdat men meende, dat hierdoor op slag de kansen, tot een accoord met de republikeinen te komen, aanzienlijk gunstiger werden. Wij zagen de situatie vooralsnog niet zo optimis- tisch en wezen er in een hoofdartikel op, dat er o.i. nog tè grote onzekerheden bestonden om zich nu al tot optimis tische conclusies te laten verleiden. Ongetwijfeld was deze stap voor onze regering niet gemakkelijk geweest, want hoe men de zaak ook wendt of keert, deze stap betekende „de weg terug" op het met zoveel nadruk door de minis ters Drees en Van Maarseveen in de Kamer uitgesproken onaanvaardbaar van sommige punten van de Veiligheidsraad resolutie van 28 Januari, waarvan die Van 23 Maart, zij het in enigszins mil dere vorm, een voortzetting was. De re gering zwichtte voor de druk van de Veiligheidsraad en vooral van Amerika, en aanvaardde de uitnodiging, uitvloei sel van een besluit, dat dr. Van Royen „.moeilijk te vertereri" genoemd had. Zonder het met zoveel woorden uit te spreken koppelde Den Haag de drie punten, die op de preliminaire conferen tie te Batavia zouden worden besproken, tot een geheel samen en wel in deze volgorde: 1. Het uitvaardigen door de republikeinen van een order de guerilla- strijd te staken om aldus de veiligheid en orde te herstellen; 2. Besprekingen over de vrijlating en terugkeer van de republikeinse leiders naar Djocja; 3. Het bepalen van het tijdstip en de voorwaarden tot het houden van .de voorgestelde Ronde-Tafelconferentie in Den Haag. Men behoefde geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de republikeinen niets zouden nalaten om punt 2: Het herstel der regering te Djocja, uit het geheel los te tornen en tot uitgangs punt te maken van eventuele onder handelingen. Wat wij in ons artikel „Onzekerheden" dan ook reeds veronder stelden is prompt gebeurd. De republi keinen hebben weliswaar de uitnodiging van de U.N.C.I. aanvaard, maar onder de toevoeging, dat herstel van de republi keinse regering in Djocja „voorwaarde voor vruchtbare onderhandelingen" is en dat de republikeinse delegatie „aanvan kelijk" slechts in staat zal zijn „de prac- tische bijzonderheden van het herstel der republikeinse regering te Djocja te bespreken". Hiermede hadden de republikeinen Voor de zoveelste keer weer eens roet jn het eten gegooid. In Nederlandse po litieke kringen liet men aanvankelijk Voorzichtig blijken, dat men over deze houding der republikeinen „teleurge steld" was, maar toen de letterlijke tekst van het antwoord van Moh. Rum bekend }vas, veranderde de teleurstelling in 1 w ij f e 1 of de vóór-conferentie op deze hasis nog wel doorgang kon vinden. Wanneer een zo voorzichtig diplomaat als dr. Van Royen gisteren bij zijn aan komst op Schiphol veklaart: „Ik bén persoonlijk zeer teleurgesteld over het voorwaardelijk antwoord van de repu bliek op de uitnodiging van de U.N.C.I.", dan mag men gerust zeggen, dat wij op nieuw in een impasse zitten. Dë republikeinen hebben de gehele situatie echter nog veel gecom pliceerder gemaakt dan opper vlakkig lijkt. Men vraagt zich namelijk na het lezen van de brief,, die Moh. Rum aan de Unci zond af, na m e n s wie hij de uitnodiging aanvaardde. Want in zijn schrijven spreekt hij van een overdracht van gezag aan de repu blikeinse nood-regering op Sumatra om te handelen namens de republikeinse regering, totdat deze regering weer vrij is om bijeen te komen. Terecht merkt de N, R. Crt. naar aanleiding van deze verklaring op: „Deze verwijzing doet twijfel rijzen over de vraag van de bevoegdheden van degenen met wie men straks in Bata via zal vergaderen: immers de bevoegd heden zijn aan de noodregering op Su matra overgedragen. Van wie zal straks de republikeinse delegatie mandataris zijn, als zij in Batavia is? En zal zij wel lasthebber zijn? Of zal zij dit pas zijn als de republikeinen naar Djokja zijn teruggekeerd en is zelfs dit laatste wel Zskcr? Zo ziet men dat thans alles wederom op losse schroeven staat. Hoe zal de Unci nu op deze houding van de repu blikeinen reageren? aldus is men geneigd zich af te vragen. En wéér kan men met grote waarschijnlijkheid het antwoord geven: de Unci zal wel zo manóeuvre- ren dat Nederland, zonder het gezicht al te zeer te verliezen, zal moeten toe geven. De republikeinen hebben hun listig diplomatieke spel achter de schermen nog verder gespeeld. Het zou ons name lijk niet verwonderen, als zij mede de hand hebben gehad in het optreden van India en Australië, die plotseling heb ben voorgesteld de Indonesische kwes- tie op de agenda van de Algemeene Vergadering der Ver. Naties te stellen. In troebel warter is het immers goed vis sen! De Nederlandse regering meende door het tonen van haar goede wil de weg tot een aocoord met de republiek te kunnen effenen. Zij deed deze stap, die haar zwaar moet zijn gevallen, om uit de impasse te geraken. Zij schijnt thans, tengevolge van de republikeinse manoeuvres, in plaats van uit de Im passe in een nóg neteliger positie te zijn gekomen. De Chinese communisten hebben gis teren de nationalistische regering ver zocht zich vóór 12 April over te geven. Wanneer aan dit verzoek niet werd vol daan, zouden de communistische strijd krachten de Jangtse oversteken. Volgens radio-Peiping was overgave door de nationalistische legers de eni ge methode om tot het sluiten van vre de te geraken. Een compromis was uit gesloten. „De nationalistische legers zouden, door zich over te geven, hun volk en land een dienst bewijzen. Wij geven u een laatste kans, om het volk en het land van dienst te zijn", aldus radio- Reiping. President Li Tsoeng Jen heeft 't com munistische ultimatum verworpen. De leeftijd, die men hebben wil, be derft vaak de leeftijd, die men heeft 28 Februari 1949 bedroeg het aantal nog in bewaring zijnde politieke delin quenten 1969. Dit getal geeft geen vol ledig beeld van de stand der berech ting. Vooreerst zijn daarin begrepen enkele honderden gedetineerden, die reeds hebben terecht gestaan voor een Bijzonder Gerechtshof, doch wier zaak nog moet worden behandeld door de Bijzondere Raad van Cassatie. Voorts- zijn daarbij begrepen de gedetineerden aan wie internering werd opgelegd, doch op wier uitspraak het fiat-executie nog niet is verleend. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord op het Voor lopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie. Het is de minister bekend, dat geruchten over mishandeling in de kampen van politieke delinquenten gepleegd, de ronde doen. Zijn be paalde klachten bij zijn ministerie ingediend, dan is steeds een diep gaand onderzoek ingesteld. Erkend moet worden, dat daarbij hoogst Hoewel de besprekingen over de sa menstelling van de agenda van de al gemene vergadering der V.N. slechts langzaam vorderen zou de discussie omtrent het al of niet aanvaarden van de Indonesische kwestie als agendapunt vermoedelijk heden aan de beurt ko men, aldus meldt de diplomatieke cor respondent van Angta uit Lake Success. De debatten te Lake Success kunnen 'n storend effect op de onderhandelingen hebben. De Engelse delegatie gaf open lijk toe, dat zij er daarom de voorkeur aan zou geven de bespreking van de Indonesische kwestie door de algemene vergadering uit te stellen tot na de be ëindiging van de onderhandelingen in Indonesië, doch er bestaat nog geen ze kerheid, dat zij voorstellen daartoe zal doen. Er zjjn echter ook andere delega ties, die van mening zijn, dat debatten te Lake Success tijdens dé Nederlands- Republikeinse conferentie moeten wor den vermeden en naar de correspondent van Aneta uit goede bron verneemt, zullen die delegaties er op aandringen, dat de Indonesische kwestie (indien deze als agendapunt geaccepteerd wordt) althans niet gedurende de eerstvolgende weken zal worden be handeld. Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Char les, zoon van Prinses Elizabeth en de Graaf van Edinburgh, negentien weken oud en vreugde van heel het Engelse volk. betreurenswaardige voorvallen aan - het licht zijn getreden. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten wel sterk overdreven waren. Het is dan ook gevaarlijk in deze een genera liserend oordeel uit te spreken. Wering van ongewenste lectuur be hoort ook naar het oordeel van de mi nister in de eerste plaats tot de taak van de ouders en de overige opvoeders. Bij de beoordeling van de z.g. beeldromans mag men niet generaliseren, doch om trent het gehalte van die beeldromans, waarop de laatste tijd in verschillende persorganen de aandacht is gevestigd, kan geen verschil van gevoelen bestaan: de waarde van deze uitgaven is vol strekt negatief. Voor de gevaren, die door de werk zaamheden van extremistische elemen ten in het leven kunnen worden geroe pen, heeft ttfc minister een open oog. Met 2514 stemmen (die der commu nisten en mevr. Heyermans (Onafh.) heeft de Amsterdamse Raad gisteravond het plan voor dc uitbreiding van de luchthaven Schiphol aangenomen en het College van Burgemeester en Weth. uitgenodigd tot het voeren van de nodige onderhandelingen en tot het doen van verdere voorstellen tot geleidelijke uitvoering van het plan, waardoor Schiphol het type zal krijgen van een tangentiële luchthaven: een vliegveld, welks banen als raaklijnen liggen rond om een centraal stationsareaal. Voor de verwezenlijking van dit plan zal naar schatting 170 millioen gulden nodig zijn. De eerste phase, een stelsel van vier banen voor starts en landingen in acht richtingen, dat bind 1950 vol tooid kan zijn, zal 74,5 millioen gld. vra gen. De overige 95.5 millioen gld die nen ter financiering van de uitbreiding tot het tangentiële vliegveld met zes banen, een centraal stationsareaal en twee technische arealen. Het nieuwe Schiphol kan volgens de berekeningen eind 1958 gereed zijn. De politie te Enschede is een merkwaar dig geval van oplichting op het spoor ge komen. Toen dezer dagen een oud-inwoner van Enschede zich naar de oude R.K. be graafplaats begaf om het graf van zijn vrouw te bezoeken, die dertig jaar geleden was gestorven, kwam hij tot de ontdekking dat de grafzerk was ontdaan van de zo genaamde kantstenen. Hij stelde de politie van de diefstal in kennis. Er werd een on derzoek ingesteld en daarbij bleek, dat zich bij de steenhouwerij van D. te Enschede een aantal grafstenen bevond, welke af komstig waren van deze niet meer in ge bruik zijnde begraafplaats. D. vertelde dat hij deze stenen had ge kocht van zekere F., die enige tijd geleden de grafsteen van zijn grootmoeder had ver kocht en nu op eigen houtje ook de zerken van andere overledenen ging verkopen. F. zeide aan de steenhouwer D., die volkomen te goeder trouw was, dat hij van de familie toestemming had gekregen om de graf stenen te verkopen. Een tiental was reeds naar de steenhouwerij verhuisd, terwijl op het kerkhof nog vijftien stenen met een te ken waren gemerkt. Deze zouden eveneens worden verkocht. De politie heeft F., die reeds duizend gulden met deze oplichting heeft „ver diend", gearresteerd. Saw Ba U Gyi, president van de Karense Nationale Unie heeft gisteren de order staakt het vuren voor alle fron ten afgekondigd. Van Birmese regeringszijde wordt meegedeeld, dat na het staken van de gevechten een regeringscommissie en leiders van de Karens besprekingen zul len voeren over de vorming van een autonome Karen-staat binnen de Birmese Unie. -sf. Canadese soldaten van het 22ste regiment, die het Noordpoolgebied als oefen terrein hebben aangewezen gekregen, moesten bij aankomst daar onmiddellijk voor hun onderdak zorgen. Met zagen, schoppen en messen hakten zij blokken sneeuw van één meter lang en een halve meter dik uit de grond en maakten daarvan sneeuwhutten volgens klassiek model. (Van onze Haagse redactje) Er werd in de familiekring wat ge lachen als Hans Roozen, leerling van het St. Aloysiuscollege te Den Haag, wéér met een boek vol gegevens over de ark van Noë thuis kwam en de gelegenheids dichters spaarden hem met Sinterklaas niet. Maar wat begonnen was als hobby werd een bron van ijverige studie, dus danig, dat deze 17-jarige jongeman tal van gegevens kon uitwisselen met dr. A. J. Smith uit Greensborg (Ver. Staten), de „president of the oriental archeologi- cal research expedition", die zich even eens levendig interesseert voor de lot gevallen van Noë's ark. Zowel de heer Smith als Egerton Sykes, een gepension- neerd Brits ambtenaar uit de diplomatie ke dienst, hebben het plan opgevat in Juni een expeditie te ondernemen naar de 5157 meter hoge berg Ararat in Tur kije om naar de overblijfselen van de ark te speuren en zjj hebben Hans Roo zen uitgenodigd hen te vergezellen. Zo komt deze jeugdige landgenoot plotseling in de wereldpers. Hans is een gewone flinke Hollandse jongeman met donker haar en zware werkbrauwen, die aanstonds zijn eind examen zal doen en daarna naar Istan boel zal vertrekken om zich daar bij de beide expedities, die in totaal20 man zullen omvatten, te voegen. Hij vertelt met groot enthousiasme van zijn navorsingen. Hans Roozen dankt zijn belangstel ling voor de ark aan een boekje, dat in 1681 verscheen en dat hij in 1947 op de boekenmarkt kocht: „Reizen door Moscovië, Tartarije en Indië". Jan Struys, de schrijver ervan, geeft daarin verslag van een reis, die hij in 1670 ondernam. In de buurt van de berg Ararat vond hij een monnik met een gebroken been, die hij verpleegde. Als bewijs van dank kreeg hij een kruis, waarvan de monnik vertelde, dat het van hout van de ark van Noë gemaakt was, en een stuk van de rots, waarop de ark lag. Het was een verhaal, dat de fantasie van een jongen van vijftien jaar leven dig kan boeien. Hans Roozen wilde er meer van weten en begon de literatuur die hij maar over de ark te pakken kon krijgen te verzamelen, en dat is niet zo weinig, want Flavius Josephus heeft het al over de ark gehad en de Sybil- lijnse orakels evenzeer. En dan is er nog het verhaal van de Turkse expeditie, die in 1883 op de Ara rat resten van een heel oud schip ont dekten, en dar van aartsdeken Nouri, die op het eind van de negentiende eeuw dat oude schip ook bereikte. Er zijn toen plannen gemaakt om het te demonteren en, te exposeren op de wereldtentoon stelling in Chicago in 1893. Verder is er nog het verhaal van de twee Russische piloten, dat nog niet zo lang geleden de ronde deed, alhoewel het al in 1917 was. dat zij bij een vlucht over de berg Ararat overblijfselen van een schip ontdekten. De Czaar stuurde er'een expeditie op af, die een maand bij de Ark verbleef en er zoveel gege vens verzamelde, dat men er in het toenmalige Rusland niet aan getwijfeld schijnt te hebben, of het was werkelijk de Ark van Noë. Tijdens de kórt daarop uitgebroken revolutie ging het verslag verloren, maar een der piloten week la ter uit en vertelde het verhaal. In 1948 dook er daarna nog een bericht op van een Turkse boer, die op de Ararat over blijfselen van een heel oud schip vond. Deze boer zal de expeditie, die ruim twee maanden weg denkt te blijven, als gids dienen. Hans Roozen hoopt een Ne derlands cineast te kunnen bewegen de tocht mee te maken, opdat de bevindin gen in het Aziatisch hoogland op de film band vastgelegd kunnen worden. Albert Bormann, de broer van de nog altijd voortvluchtige plaatsvervanger van Hitier: Martin Bormann, heeft ziëb gisteren bij beambten van het Beierse ministerie voor zuiveringszaken aange meld. Albert Bormann, die persoonlijk ad judant van Hitler is geweest, verklaar de, dat hij sinds het eind van de oorlog onder een schuilnaam had gewoond in het Beierse dorpje Saehldorf. Hij was nu echter niet meer in staat om nog een plaatsje te vinden om te slapen. Bormann is niet gearresteerd. Hem werd echter opgedragen zich te vervoe gen bij de leiding van het in de nabij heid van München gelegen internerings kamp van Eichstadt. Bormann zeide, ervan overtuigd te zijn, dat zijn broer Martin dood is. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk, vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust, nog stormachtige, maar later geleidelijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tamelijk koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 6.00—19.25; Maan: 12.44—4.37. Hoewel door de beëindiging van de staking in de sigarettenindustrie 't nor male tabaksrantsoen is hersteld, kan. naar de Vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten meedeelt, de han del nog niet .direct in voldoende mate van sigaretten worden voorzien, zodat men nog grotendeels met shag- en rook tabak genoegen zal moeten nemen. Mr. D. U. Stikker is Woensdagmid dag per vliegtuig uit New-York naar Nederland vertrokken. Vóór zijn ver trek verklaarde hij nog, dat hij voor de naaste toekomst de mogelijkheid zag van een regeling der Indonesische kwestie. Met betrekking tot het Atlan tische Pact zeide hij: „Dit is een stap naar de vrede Wij krijgen allen Russi sche protestnota's, maar er is daarbij niets nieuws onder de zon". De K.V.P. heeft een brochure doen ver schijnen, die gewijd is aan het „gemeente program". Zij pleit daarin voor een eigen belastinggebied voor de gemeente, een we«- zenlijk aandeel van de gemeenten tij de wederopbouw en een gemeentepolitie. Voorts wijst zij erop, dat de K.V.P. in de Staten-Generaal met kracht zal opkomen tegen te ver gaande centralisatie. Zij wenst dat de eigen taak der plaat selijke gemeenschap wordt aangepast aan de eisen van de tijd, waarvoor zij sa menwerking met andere gemeenten en pu bliekrechtelijke lichamen als eerste voor waarde stelt, terwijl ze de gedachte der wijkraden bevorderd wil zien. De gemeenten dienen zich uit te spre ken, aldus het program, voor de invoering van de progressieve kinderbijslag. De Zon dagsrust en openbare zedelijkheid vragen bijzondere oplettendheid, met name de uit leenbibliotheken en filmkeuring. Aan de La ger Onderwijswet moet een loyale uitvoe ring gegeven worden. Vervolgens gaat het program in op de zorg voor de volksge zondheid, waarvoor de gemeenten bescher- i mende en bevorderende maatregelen moe ten treffen. Vroegtijdig zal voorts aan uit breidingsplannen aandacht geschonken moeten worden. Het probleem der woon ruimte dienen de gemeenten zorgvuldig te behandelen, waarbij zij de grote gezinnen niet mogen verwaarlozen. De ontplooiing van de middenstand zullen zij aftijd moe ten begunstigen. Waar mogelijk, aldus het program, zul len de vergaderingen van de gemeenteraad, worden geopend en gesloten met gebed. Er wordt overwogen om naast de te vormen infanterie-onderdelen van de Nationale Reserve in de naaste toekomst over te gaan tot het formeren van ver schillende andere onderdelen. Met na me heeft men het oog op luchtdoelar tillerie, motordienst, parachutisten, pon tonniers, pioniers, verbindingsdienst, vaartuigdienst, spoorwegdienst, lucht wachtdienst. veldpost, pantserdoelartii- lerie, wielrijders en cavalerie. De ministers van Defensie en de chefs van de generale staven van Frankrijk. Engeland, Nederland, België en Luxem burg zullen vandaag in Den Haag bijeen komen om de defensie-vraagstukken van de West-Europese Unie te bespreken. "(Van onze Haagse redacteur) Misschien is er van alle commentaren, die in Den Haag bij bijzondere gebeurtenissen plegen te worden gegeven, geen, dat zo laconiek op ons dak werd geschoven ais de toelichting, die wij op 17 Maart j.l. kregen op de uitwijzing van Schreieder. „Wanneer de Nederlandse justitie bij monde van een pnaihankelijke rechter iemand in vrijheid stelt en de persoon tn kwestie valt onder de categorie ongewenste vreemdelingen, dan rest ons niets anders dan hem zo spoedig mogeliik over de grens te geleidenEn zeker is er geen verduidelijking van een officieel standpunt, welke zo regelrecht inging tegen de publieke opinie als de uitlating, die hier nog aan werd toegevoegd: „Wij geloven, dat het Nederlandse volk dankbaar moet zijn met dit bewijs van terugkeer tot de rechtsstaat Ook zonder opinie-onderzoek weet een ieder, dat het Nederlandse volk zich nu juist niet zo bijzonder gelukkig voelt met deze afloop van de affaire-Schreie- der en ook al dient dit „Volksempfin den" afgewezen te worden als basis voor een zakelijk oordeel, dat vrij moet blij ven van overigens zeer begrijpelijke sentimenten dan nog blijven er feiten, die het. naar ons bekend is, zelfs ju risten moeilijk maken deze uitwijzing te aanvaarden als een „bewijs van terug keer tot de rechtsstaat" Formeel valt tegen het gestelde over de noodzaak van het uitleiden weinig in te brengen, doch insiders, die met de practjjk der uitwijzing op de hoogte zijn, merken op, dat de haast, welke men gehad heeft om juist deze man over de grens te zetten, toch wei ver bazingwekkend is. Dit is geen gratuite bewering: Wij kregen een geval voorgelegd van een ongewenst vreemdeling, die reeds twee jaar geleden buiten vervolging werd gesteld en nog steeds op allerlei forma liteiten hier wordt vastgehouden. Een bekend advocaat, die goed thuis is in de Bijzondere Rechtspleging, gaf ons zelfs als zijn mening, dat voor elk ander geval met de uitwijzing heus niet zo veel spoed betracht zou zijn. Het is verder opmerkelijk, dat het Eerste Kamerlid Schalker, die vragen gesteld had over deze kwestie, eerst antwoord kreeg, toen Schreieder goed en wel over de grens was en al is het dan maar een bijkomstige kwes tie dat de chef van de Duitse con- tra-spionnage het land uit is gediri geerd vóór de cassatie-behandeling van de zaak-v. d. Waals, waar de man ten nauwste bij betrokken is. Tenslotte is het wel eigenaardig, dat er nog een behandeling-in-cassatie kan komen vaa de zaak-Schreieder zelf, maar dat de hoofdpersoon dan veilig en wel in zijn Heimat zit. Zeker deze cassatie kan ook zonder de betrokkene worden afgedaan, maar de mening, dat men, zo nodig, nog altijd zijn uitlevering kan vragen en deze sluwe rat dan ook inderdaad zal ko men opdagen, lijkt ons moeilijk ern stig te nemen. Dit alles tezamen geeft de Nederlan der, die recht gedaan wil zien, een ge voel van onbehagen: men komt weer op het punt, dat er gesproken gaat worden over de „mysteriën van het England- Spiel" en er is reeds een communis opinio, dat bepaalde zaken de doofpot in moeten, omdat ze wel eens bezwa rend zouden kunnen uitpakken voor deze en gene. Op gezag van goed geïnformeerde kringen menen wij wel te mogen zeg gen, dat dit „mysterie" soms erg over dreven is, maar dat neemt niet weg dat er rondom het England-Spiel zich toch situaties voordoen, waarbij men een vraagteken moet zetten. Daar is de onbe handeling van begrijpelijk royale be- Schreieder, beginnend met het lovende testimonium, dat de procureur-fiscaal te Den Haag hem ver strekte en thans geëindigd met een overhaaste uitwijzing. Er is ook een geval op het tweede, misschien op het derde plan, dat verwondering wekt: In het midden van het vorig jaar aan vaardde een Haags advocaat de verdedi ging van een politiek delinquent, die hem had aangekondigd onthullingen te kun nen doen over het England-Spiel. Nog vóór hij persoonlijk contact ging opne men met deze cliënt verscheen op zijn bureau m verband met een andere zaak iemand, die zich meende te moe ten aanbevelen door de mededeling, dat hij oud-medewerker was van het Bureau Nationale Veiligheid. In de loop van het gesprek vertelde de bezoeker, dat door hem in enkele detentie-kampen een dos sier was „opgerold" met betrekking tot het England-Spiel en tenslotte bleek, dat het hier juist ging om ëe hierbovenbe- doelde cliënt en diens tweede vrouw, die later aan de jurist ook het verzoek deed als haar raadsman op te treden. Verder kwam de advocaat aan de weet, dat het dossier in handen kwam van personen, die er beslist niets mee te ma ken hadden en op een plaats, waar het zeker niet thuis hoorde. Een merkwaardige geschiedenis, doch de verdere ontwikkeling geeft zeker ook te denken: toen de advocaat namelijk zijn eerstgenoemde cliënt wilde bezoeken, werd hem de toegang geweigerd en een brief, waarin hij de vrouw in kwestie adviseer de geen verklaringen af te leggen, voor hij met haar gesproken zou hebben, be reikte deze delinquente eerst, nadat men haar tevoren was zij nooit verhoord geworden plotseling een verklaring af handig had gemaakt. De man in kwestie is onlangs voorwaar delijk vrijgelaten; hij is echter nooit voor geweest. Met de vrouw verliep het anders, doch, naar ons gevoelen, evenmin normaal: ze zou later een rapport voor haar raads man mogen opmaken, maar werd geïso leerd en ontving geen potlood of papier. Zij zit nu in Rotterdam en haar zaak is nog steeds niet voor geweest; een an dere advocaat werd tweemaal de toegang tot de gevangenis geweigerd. Er is nog een derde persoon bij deze geschiedenis, waarvan wij kortheidshal ve vele details hebben weggelaten, be trokken: een ex-verloofde van de vrouw: deze man heeft een hoge positie in de Duitse contra-spionnage bekleed hij werd ontoerekenbaar verklaard en op geborgen in Oud-Roaenburg. Deze gees telijke inferioriteit maakt evenwel geen diepe indruk als men weet, dat een pa tiënt van Oud-Rozenburg op een goe de dag over de grens wordt gezet en dan meteen capabel is voor de functie van commissaris van politie .e Weenen! Het is mogelijk, dat de personen, die hier ter sprake zijn gekomen, wat het England-Spiel betreft, trachten ande ren verdacht te maken; misschien ook dat willen wij niet ritsluiten beschikken zij zelfs over een teveel aan fantasie. Maar dat zouden wij dan wei eens uitgezocht willen zien; zoals de ge schiedenis zich thans heeft afgespeeld, maakt het de indruk, dat zodra het Eng- land-Spiel om de hoek komt kijken, er een rode lamp aangaat, welke het sein is tot een geheimzinnigheid, die de Nederlander bepaald niet het veilige gevoel geeft van die befaamde terug keer tot de rechtsstaat. Het bovenstaande is zo eens een er varing, waar men op een dag tegen aan loopt; daarna komt er een tweede voor val, waarbij men wederom een ver baasd gezicht zet. Op het eind van het vorig jaar kreeg een raadsman een dos sier van een Duits oorlogsmisdadiger m handen, waaraan twintig pagina's ont braken en daarbij bevond zich de aan tekening, dat deze er uit gelicht waren in verband met een zaak, die.... onder het England-Spiel ressorteert. Misschien kan men zo doorgaan, wij weteh het niet; maar wel krijgen wij met de dag meer begrip voor de mening van de man in de straat, dat er met het E-Spiel nog altijd een spelletje gespeeld schreieder tn een genoeglijk gesprek gewikkeld met een journalist tijdens de weinige dagen, dat hij in Nederland van zijn vrijheid genieten kon. wordt, dat zich aan de waarneming van het publiek onttrekt In dit blad is eerder geschreven en het kan thans herhaald worden: cete- rum censeo, dat de Parlementaire En quête Commissie het geval dient uit te zoeken. Wij hopen en vertrouwen, dat deze commissie daarin zal slagen, maar zijn we wel ingelicht, dan komen diege nen, die de meeste mysteriën beweren te weten, niet het hardst naar de En quête-commissie gelopen om hun ken nis te openbaren daar, waar zij het best effect kan hebben. Het kan zijn, dat door de talrijke publicaties deze zaak erg is opgebla zen, dat er in Londen fouten zijn ge maakt, die in het geheel der oorlogs voering begrijpelijk zijn en dat de voortdurende geheimzinnigheid andere redenen heeft dan het steeds weer vermoede „dekken" van figuren, die daar persoonlijk belang bij hebben. De Enquête-Commissie zal ons dit ho pelijk duidelijk maken. Maar zo ze daarin onverhoopt niet zou slagen, dan heeft degene, die nu zwijgt, straks geen {echt van spreken meer. (Van een bijzondere medewerker) Bij de gemeenteraadsverkiezingen ontbreekt bij sommige kiezers nog al eens de overtuiging, dat het ver vullen van de stemplicht een handeling is, waarbij men zich moet richten naar zijn levensbeginselen. Zo blijkt bij ka tholieke kiezers de verleiding soms groot om hun stem te geven aan opportunis tische groeperingen, welke niet op een beginsel steunen en alleen met het oog op de raadsverkiezingen in het leven worden geroepen. Ook wendt men zich bij die gelegenheid op grond van per soonlijke overwegingen af van zijn eigen partij om zijn stem te geven aan een niet-katholieke lijst. Daardoor wordt het katholiek belang geschaad en de kracht van de katholieke fractie in de gemeenteraad soms ernstig verzwakt. Om nog eens duidelijk te maken, dat de katholieke beginselen ook in de ge meentepolitiek een woordje meespreken, zullen wij hieronder enkele onderwer pen noemen, waarvoor het ontwerp- gemeenteprogram der Katholieke Volks partij richtlijnen geeft. Wij beginnen dan met de gezinspoli tiek. Deze dient ook door de gemeente besturen te worden gevoerd. Dit is mo gelijk bij de tariefregeling voor de ge meentelijke verzorgingsbedrijven. als bijvoorbeeld gas, water en electriciteit. Deze producten moeten tegen redelijke prijzen worden beschikbaar gesteld. In vele vooral stedelijke gemeenten zijr. de winsten dezer bedrijven zeer belangrijk en daardoor min of meer de sluitsteen van het gemeentelijk budget. Dc gelden, verschuldigd voor gas, water en electripiteit, zijn dan gedeeltelijk ge worden een bijdrage in de algemene kosten der gemeenschap. Indien dit ver schijnsel grote afmetingen aanneemt, wordt daardoor in strijd gehandeld met het beginsel van belastingheffing naar draagkracht. Immers naarmate een ge zin groter wordt, neemt net verbruik van gas, water en electriciteit toe. De grotere gezinnen betalen dus via de kwitantiesvan de verzorgingsbedrijven cok een groter aandeel in de algemene lasten der gemeenschap. Dit is in lijn rechte strijd met *e gezinspolitiek, welke er toe moet leiden dat de lasten van de grotere en grote gezinnen worden ver licht. In verschillende gemeenteraden is van katholieke zijde een poging onder nomen in de bedrijfstariéven een correctie aan te brengen (invoering van een gezinstarief) waardoor voor die ge zinnen een lager tarief wordt berekend. De tarievenpolitiek raakt ook de mid- denstandsbelangen. Door speciale tarie ven dient men de kleine bedrijven in de gemeente tegemoet te komen en hen daardoor enigszins te sterken in de con currentiestrijd tegen de grote onderne mingen, die door grote contracten van dr gemeentelijke bedrijven de producten zeer voordelig, meestal voor iets meer dan de kostprijs, geleverd krijgen. Er dient ook tegen te worden gewaakt dat de openbare nutsbedrijven door toon- kamers en vér doorgevoerde „service" de handeldrijvende middenstand becon curreren. Aangaande de Zondagsrust kan de ge meenteraad in de algemene politiever ordening bepalingen opnemen, welke de ongestoorde uitoefening van de gods dienstoefeningen waarborgen en welke verhinderen dat de rust op Zondagmor gen door optochten, wedstrijden e. d. wordt verstoord. Op het punt der openbare zedelijkheid is aan de gemeenteraden nog vérstrek kende bevoegdheid gelaten. Namelijk om in de algemene politieverordening bepalingen op te nemen tegen het op of aan openbare wegen vertoeven in badkleding, tegen het gemengd baden,, zwemmen en zonnebaden. De excessen, welke zich op dit punt in vele gemeen ten nog voordoen, zijn een gevolg va* het feit. dat de gemeenteraden van hun bevoegdheden een onvoldoende gebruik maken. Bij het onderwijs vraagt het kleuter onderwijs allereerst de aandacht. Immers daarvoor bestaat nog geen wettelijke regeling, zodat ook van financiële ge lijkstelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs geen sprake is. Het bij zender kleuteronderwijs heeft recht op dezelfde ontwikkelingsmogelijkheden als het openbare. Het ligt daarom op de weg der gemeenten vrijwillig een zoda nige subsidieregeling te treffen, dat het openbaar kleuteronderwijs geen onge rechtvaardigde voorsprong behoudt op het bijzondere. Hoewel voor het lager onderwijs de financiële gelijkstelling tussen openbaar er. bijzonder onderwijs reeds 'lang een feit is, moet men niet menen, dat nu alles van een leien dakje gaat Voor be langrijke zaken als stichting, uitbreiding of verbetering van scholen behoeven de bijzondere schoolbesturen de medewer king van de gemeenteraden. Deze wordt niet altijd con amore verleend. Wij wij zen hier op het voorbeeld van Haarlem waar de raad weigerde medewerking te verlenen voor de stichting van een ka tholieke school te Spaarndam en de Kroon in beroep uitspraak moest doen, of van de Haagse gemeenteraad, die weigerde gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van de nieuwe ka- techismus voor de katholieke scholen. Om nog een belangrijke tak van on derwijs te noemen: het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Daarvoor is de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs nog niet inge voerd. De bijzondere scholen ontvangen een rijkssubsidie, dat bij lange na niet toereikend is. Zij zijn dus aangewezen op gemeentelijke subsidites. Ook op dit punt hapert er soms nog veel aan het rechtvaardigheidsgevoel van de gemeen teraden. Men acht het vanzelfsprekend dat uit de gemeentekas jaarlijks hon derden guldens per leerling van het openbaar middelbaar- en voortgezet hoger onderwijs worden betaald, maar kom niet om een gelijk subsidie voor het bijzonder onderwijs! Op dit terrem ligt nog een taak voor de katholieke raadsfracties. Evenals op het gebied van de maat schappelijke zorg Daar behoren onze vertegenwoordigers weerstand te bieden aan een ontwikkeling in centralistische richting, welke leidt tot een gehele ver- ambtelijking der armenzorg. Zij dienen er voor te waken, dat de kerkelijke en particuliere instellingen niet van het hun toékomende terrein worden ver drongen. Om onze ook dan nog lang niet vol ledige opsomming te besluiten, wij zen wij nog op de bevordering van de volkswoningbouw, ook door de bouw van woningen voor grote gezinnen, en op een goede behartiging van de be langen van het gemeentepersoneel Men wake tegen aanstelling op grote schaal van personeel op arbeidsovereenkomst, waardoor de rechtspositie van vele over heidsdienaren wordt aangetast. Het zal naar wij vertrouwen nu duidelijk zijn. dat de katholieken, ook op het gebied van de gemeentepolitiek, naar zo groot mogelijke invloed moeten streven. Een eerste eis daarvoor is dat de eenheid bij de candidaatstelline wordt bewaard en dat zii op de stemdag zon der uitzondering hun stem uitbrengen op de katholieke lijst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1