STAD EN OMGEVING AGENDA Geestdriftige propaganda-avond Pastoor A. J. Oudejans ten grave gedragen m ?*>vV Muf Henri de Greeve: Ook geestelijke verdediging is noodzakelijk Taxi-overval te Zaandam berecht (Sproeten komen vroeg in hei voorjaar. Koop iijdig SPRUTOL. S* I N OUDERWETSE I 9 i f It; DONDERDAG 7 £PRIL 1949 PAGINA 2 SCAPINO-BALLET Dansen voor de jeugd Matthaus-Passion BRAND IN EEN LOODS 4 nieuwe fietsen en een auto verloren gegaan Inbraak Uitspraken rechtbank Film Olympische Spelen Burgerlijke Stand „DE SPAARNESTAD" Over 1948 onver, dividend Huis Van Looy H.FjC. Acht jaar voor medeplichtigheid aan moord Uitspraak rechtbank Keuring nieuwe films Juttt ul&ji. BLOEMENDAAL Viering Koninginnedag Brandweer bestaat 25 jaar Palmpasen-optocht Politiewandeltocht ZANDVOORT STEUN WETTIG GEZAG I Wereld Federalisten Beweging Distributienieuws IJzeren muur HEEMSTEDE Jubileum-expositie Miolee Een landeljjke symphonie bij Leffelaar Verzilveren landbouw- vacantiebonnen De nieuwe zwemvijvers Nogmaals de Palmpasen optocht Na%r Lourdes Vier en bijf jaar geëist INTERNATIONAAL HOCKEY- T0URN00I TE BLOEMENDAAL GROOT CONCOURS HIPPIQUE TE HALFWEG Scheepvaartberichten VASTE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Jljggfpi Hl -If*/ J H - 5 fC 'i ■Él - HBhhp IPMP mj£t I *gg| J W^eITtover^iddel Het Scapino-ballet, dat gisteren in het gemeenteconcertgebouw twee voor stellingen gaf voor de Bloemendaalse schooljeugd, die beide malen de grote zaal geheel vulden, vond aandachtig toe ziende en luisterende jongens en meis jes. Daaruit en uit het stevig applaus, dat steeds opklaterde, viel te constate ren, dat zij intens genoten van de voor de meesten hunner nog onbekende dans kunst. Het is juist het streven van het Scapino-ballet, om het jonge volkje hiermede vertrouwd te maken en liefde aan te kweken voor dezé in ons land nogal versmade kunstuiting. Allereerst werd opgevoerd een aardig balletje met een paedagogische strek king, getiteld „De krekel en de mier", waarin zeer eenvoudige dansfiguren voorkomen. Het dansen ging vergezeld van een toelichting, waardoor het de jeugd gemakkelijker gemaakt werd het stuk te begrijpen. Het meest in de smaak viel het origi nele en goed gecomponeerde ballet „Jan Klaassen op reis", waarin deze befaam de komiek uit de poppenkast, tezamen met een zeeman, een stierengevecht mee maakt, een bezoek brengt aan een Oos ters paleis en in een negerdorp terecht komt. Vermakelijke scènes, waarin met enthousiasme en vaardigheid werd ge danst' Vooral het matroosje verdient vermelding. Het Scapino-ballet, dat 8 Juni in het Openluchttheater in Bloemendaal een voorstelling ^al geven, doet prachtig werk en verdient dan ook aller sym pathie en steun. A. S. Donderdag 14 en Vrijdag 15 April zal de Chr. Oratoriumvereniging te Haar lem in het gem. concertgebouw een uit voering geven van Bach's Matthaus-Pas sion. Solisten zijn Jo Vincent, Annie Woud, Lex Karsemeijer, Han le Fèvre. Guus Hoekman en Carel Willink, de H.O.V. en het jongenskoor ..Zanglust' uit Amsterdam. Het geheel staat omder leiding van George Robert. Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur is een brand uitgebroken in een van hout en plaatijzer opgetrokken loods aan de Korte Peellaan, alhier. In deze loods waren twee leden van l^t personeel van een fabriek in technische artikelen bezig met het wassen van vinnen van venti latoren in een metalen bak met benzine. Een 18-jarige jongen heeft toen spelen derwijze een pas met benzine gewassen vin genomen en deze voor de tuit van een „kacheltje" gehouden. Het resultaat was een gedeeltelijk afgebrande schuur en het verloren gaan van vier rijwielen, een chassis van een nieuwe volksauto, een fles met 15 liter „Benzol" en een hoeveelheid lak. Een van de personeels leden kreeg brandwonden aan zijn gezicht. Toen de bewoners van een perceel aan de Mr. Cornelisstraat gisteravond om 12 uur van de bioscoop thuiskwa men, kwamen zij tot de ontdekking, dat onbevoegden zich toegang tot de woning hadden verschaft. De kasten waren overhoop gehaald en uit een geldtrommeltje vermisten zij een gelds bedrag van ongeveer f450.Verder hadden de dieven, vermoedelijk met de kans op regen, een regenjas medege nomen. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 37-ja- rige D. H. V., hoofdopzichter van pu blieke werken der gemeente Amster dam, wegens verduistering op het vlieg veld Schiphol. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Vanmorgen werd de man veroordeeld tot 4 maanden voorwaarde lijk en 2 jaar proeftijd. Ook ir. F. S. uit Nieuwer-Amstel, in betrekking bij publieke werken, moest zich verantwoorden wegens verduiste ring en valsheid in geschrifte. De eis was een geldboete van f 100.en een maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Deze verdachte werd vrijgespro ken. Maandagavond 11 April organiseert de Athletiekvereniging „Haarlem" in ge bouw „Domi" te Overveen, in samen werking met het Centraal Instituut voor Sportleiders aldaar, een filmavond, waarop Ir. Tissot van Patot de film zal vertonen, die hij heeft opgenomen van de Olympische Spelen in Londen. De bekende oud-athleet Frits de Ruyter zal een causerie houden over zijn indruk ken tijdens de Olympische Spelen en over de voorbereiding en training van de Olympische ploeg. GEBOREN: C. H. NijdamBouterse, z; A. LustHumpert, z; C. A. Flink Reemer. z; M. J. KoekkoekKoele- meijer, z; C. J. M. BosmanBroeken, z; T. Verzijlbergvan Dalfsen z; A. SchenkBoumans. d; H. M. de Wit van Kleeff, d; C. B. MeierRedeker, d; G. W. BussingRoskam, d; M. Zuider- duijnHartendorp, d; J. M. van den Boschvan der Heiden, d; H. Munk de Groot, d. ONDERTROUWD: 6 April: W. A. P. van der Pol en L. van Leeuwen; C. D. Hoekstra en E« M. M. Kockmann; J. van der Wiel en C. Meijer; T. S. Dijt en M. C. van Zon; D. van der List en W. M. Kaagman; M. C. Albers en M. Verkruissen; H. J. de Ridder en E. J. M. Ruijsenaars: B M. J. Hamraads en M. N. van Marie; A. W. van Tol en M. T. P. Westra; A. Bijster en M. E. Lucas; H. Oomkes en A. H. Aarts; C. Cozijnsen en A. Brons; T. Sipma en M. E. van Elk; E. Voogt en W. Bosgraaf; H. La gerwaard en S. P. Sieftsema; A. M. Koldenhof en R. L. Meijer; K. J. Brink en E G. Hameetman: B. J. van Dijk en J M. van den Berg; R. Otto erf M. H. Proper; W. G. van Dalen en C. S. van Zijtveld; J. Bijlsma en R. Damstra; C. C. van Breemen en M. M. G. van Bree- men; F. van dar Meulen en J. Verkade; J. M. A. Nelissen en M. T. van Schoot; F. Huisman en R. Marree; K-. Groot en C. E Stijnmgn: H H. Kolkmeijer en B. van den Boogert; H. van Blokland en A. C Out; J. Graaff en H. Ophuij- sen; H. N. L. Stevens en W. van Ham burg; H. de Heer Kloots en L. F. Kei zer. GETROUWD: F. C. Komelissen en W. Courbois; A. Bloem en J. van den Broek: H. Bosgraaf en M. Huijsmans; H. Willemze en H. V. Hartendorp; B. van Beek en W. J. Breuring; D. L. P. Maertens en G. M. Prins; K. Kreule en H. Jungeblodt; H. de Zaaijer en A. Sncfek; A. Feenstra en G. van Berloo; L. Broens en A. P. Thomassen. OVERLEDEN: J. P. van Emmerik, 84 j.. Lange Annastraat: R. P. Uit den Boogaard, 3 d., Orionweg; C. A. Harde- bil. 78 jLange Annastraat; T. de Vries. 5 m.. Jasmijnstraat; C. SchaapTim mermans. 75 j., Coomhertstraat; S. C. Koelemeijer—Haak, 66 j., Kamperlaan. De N.V. Drukkerij De Spaamestad te Haarlem boekte over 1948, na aftrek van onkosten, afschrijvingen en reserverin gen een saldo winst ad f 309.199 f318.231) waaruit voorgesteld wordt uit te keren een dividend van 7% (onv.) pet. op de gewone aandelen en van 7 (onv.) pet. op de preferente aandelen, 't Batig saldo oer exploitatierekening beliep f309.199 (328.354). Op de balans per Jan. 1949 staan grond en gebouwen bij een aanschaffingswaar de van f 1.728.377 (1.679.304) te boek voor fl (409.818), inventaris bij een aanschaf fingswaarde van f 2.556.004 (2.312.88) eveneens voor f 1 (onv.) alsmede de uit- geefrechten voor f 1 (onv.). Verder is de post overwaarde activa, gebruikt voor herkapitalisatie en oorspronkelijk groot f 900.000, door verdere afschrijvingen ver minderd tot f250.000 (450.000), terwijl voorraden, onderhanden werk, etc. te boek staan voor f2.41 (1.14) mill. De reserve diverse doeleinden is op gevoerd tot f 1 mill. (611.624) de res. ver nieuwing inventaris verminderd tot f63.104 (122.229) en het personeelfonds door een dotatie van een dochteronder neming vergroot tot f 100.000 (50.000). In het jaarverslag deelde de direc tie o.m. mede, dat het bereikte net to-resultaat alle reden tot tevreden heid geeft. De in April 1948, naast de bestaande eigen damestijdschrif ten, begonnen uitgave van het geïl lustreerde maandblad „Haken en Breien" bereikte sinds 1948 een op lage van 130.000 exemplaren. De op lagen van alle tijdschriften bleven belangrijk stijgen. Met voldoening wordt vermeld dat begin 1949 ook de rest der beperkende voorschriften, o.a. die inzake de omvang der tijdschriften, vervallen is, zodat aan deze uitgaven toen de dringend nodige uitbreiding kon worden gege ven en voor 1949 dus weer van een normaal bedrijf kan worden gesproken. Daarbij blijven, aldus de directie, de ongehoord hoge papierprijzen voorals nog echter een hoogst ongewenste rol spelen. Door de drukorder voor de venn. van de Belg. dochteronderneming kon in 1948 meer dan tien millioen francs aan deviezen worden verworven. Be treurd wordt dat voor de nodige ver nieuwing en uitbreiding van het ma chinepark door de regering nog geen vergunning werd verleend. De blokkering van ruim f 1 mill, der geldmiddelen zal eerst in 1951 geheel geliquideerd zijn. De voorraden, waar onder schaarse goederen, konden be langrijk worden uitgebreid; in 1949 is daarmede voortgegaan. Voor de belas tingverplichtingen over 1948 is onder de reserve diverse doeleinden voldoen de gereserveerd. Met betrekking tot de dochteronder nemingen wordt o.a. opgemerkt, dat het bedrijf van de Intern. Clichéfabriekeen Pax Holland te Amsterdam thans zo danig is geregeld, dat aan een onbevre digende periode een einde is gekomen. (Ongecorrigeerd) Woensdag 13 April, 3 uur, zullen de schilderijen en tekeningen, die het comi té tot het behoud van de collectie Van Looy heeft aangekocht, officieel in bruikleen aan het gemeentebestuur van Haarlem worden aangeboden. Het mu seum zal dan zijn ingericht. De burge meester zal bij die gelegenheid een toe spraak houden. Van de vier door HFC in zijn groep te spelen bekerwedstrijden heeft zij er drie gewonnen. De vierde zal worden gespeeld Zaterdag 9 April, 's namiddags 5 uur, op het terrein aan de Spanjaards laan tegen de tweede-klasser TOG uit Amsterdam Wint HFC deze laatste wed strijd of eindigt deze in een geljjk spel, waarop, gezien zijn prestaties in de laat ste tijd alle kans bestaat, dan zal hij misschien bij de af val wedstrijden nog een eerste-klasser ontmoeten. Het Haagse Gerechtshof heeft in ho ger beroep de 23-jarige Maria B. uit Dordrecht veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek. Zij had haar 25-jarige vriend B. rattenkruit aan de hand gedaan, dat hij gebruikte om zich van zijn vrouw te ontdoen. De 22-jarige bakkersknecht P. v. V. uit Velsen-Noord, die geld achterhield en deswege terecht stond voor de Haar lemse rechtbank, werd veroordeeld tot jaar gevangenisstraf, conform de eis. BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode schoentjes (18 j.), 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Het geheime commando (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Een affaire in Afrika (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De laatste stormloop (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: 't Zit in de lucht (14 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Spionnage in New York (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 7 April: Stadsschouwburg: 'Toneelgroep Comedia met de „Herbergierster" (Volksvoorstelling), 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V.8 uur. Vrijdag 3 April: Stadsschouwburg: Voor „Geloof en Weten schap" Dr. A. Cuypers over „Problemen van China en Japan", 8 uur. De katholieke keuringen (K.F.C.- keuringen) van de films, die vanaf Vrij dag in de Haarlemse bioscopen zullen worden vertoond: luiden: Het Noodlot, 18 jaar (Rembrandt); Haar laatste liefde, 18 jaar (Cinema Palace); Monsieur Vincent, 14 jaar (Lu xor); Van mens tot mens, 14 jaar (Frans Hals); De vrouw met het ge schonden gelaat, volwassenen (City); Mr. Won als detective, 14 jaar (Spaar- ne). De leerlingen van alle plaatselijke scholen zullen op Koninginnedag bij eenkomen op het Gem. Sportterrein aan de Donkere Laan. Daar zullen zij samen zingen, een gymnastiekdemonstratie ge ven en deelnemen aan kinderspelen. Door middel van een oproep aan de in gezetenen hoopt men de jeugd ook op deze dag te kunnen tractoren. Alle Bloe mendaalse leerkrachten verlenen op de ze dag hun medewerking. Het zilveren jubileum van de Bloe mendaalse brandweer, zal op Dinsdag 26 April gevierd worden, waarschijnlijk in het Openluchttheater. Er zal voor het gemeentebestuur gedefileerd wor den, waarna een huldiging zal plaats vinden. Des middags recipiëren bestuur en manschappen. De volgende dag wordt het feest in' intieme kring voortgezet. Zondag 10 April wordt evenals ver leden jaar weer een Palmpaasoptocht gehouden. De deelnemers en deelneem sters worden om 12.15 uur verwacht aan de Zomerzorgerlaan. De politiewandeltocht te Bloemendaal, welke Zaterdag 9 April zal worden ge houden, blijkt veler belangstelling ie hebben. Ruim achthonderd deelnemers hebben ingeschreven, verdeeld over 34 groepen. Deelgenomen wordt onder meer door een groep mariniers, leden van het V. H. K. en politiemannen uit verschillende gemeenten. In de grote openbare vergadering, welke heden (Donderdag)-avond in ,Ons Huis" wordt gehouden door de Wereld Federalisten Beweging, zullen als sprekers optreden de heren Piet Kremers, voorzitter van de W. F. B.. en Henk Bakker, algemeen propagan dist. De na-uitreiking van nieuwe bon kaarten zal in het distributiekantoor te Zandvoort plaats vinden op Zater dag 9 April van 9 tot 11 uur. Tot 15 April geven wij 10 korting op het overtrekken van lampekappen KELLER Spaarnwouderstraat 13 Telef15778 a (Adv.) „Houd moed en luister naar de stem van Uw land en Uw volk. Treed aan en bescherm wat U lief is!" zo besloot de weleerw. heer H. de Greeve zijn begeesterend betoog op de eerste, zeer drukbezochte, buitengewoon goed geslaagde en stijlvol georganiseerde avond van de Provinciale Commissie Noord- Holland van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", in „Kras- napoisky" te Amsterdam, door de Amsterdamse Politiemuziekkapel met pittige muziek omlijst. Vertegenwoordigers vau dertig ge meenten uit Noord-Holland waren op deze avond aanwezig en de redevoe ringen van de' drie sprekers: de heren mr. A. B. Roosjen erx E. A. Vermeer, beiden lid van de Tweede Kamer, en de weleerw.-heer Henri de Greeve wa ren als klaroenstoten, die natrilden in de geestdriftige bijeenkomst. De eerste spreker zette de technische kant van de Nationale Reserve uiteen en besprak kernachtig en ze op hun juiste waarde schattend enige opwerpingen, die er tegen woolen gemaakt. De tweede spre ker legde de nadruk op de- noodzaak tot eendrachtige samenwerking en hij stelde daartoe drie slachtoffers van de strijd voor de vrijheid naast elkaar: Kardinaal Mindszenty, de veroordeelde Bulgaarse predikanten en een Tsjechisch socialistisch minister, die als een balling door de wereld moet zwerven omdat er in zijn land geen plaats meer voor de vrijheid is. Nu we nog in vrijheid leven, moeten we die vrijheid ook ver dedigen, zeide hij. De derde spreker, van wiens rede we, zonder aan byzantisme te lijden, kunnen zeggen, dat ze de kwestie het meest principieel behandelde, gaf in grote lijnen drie der voor naamste punten aan: het communis me, waartegen we ons moeten ver dedigen, is een straf voor ons eigen wangedrag, daarom is naast een mi-' litaire ook een gestelijke verdedi ging van geestelijke waarden nodig, die moet samengaan met de steeds groeiende ondergrondse beweging in Sovjet-Rusland, waar reeds God weet hoe spoedig de dag der vrij heid zal aanbreken. Er is hier vanavond, zo zeide hij, een ijzerenmuur opgetrokken, waarachter Uw gezin, Uw land. de democratie, de vrijheid en de onafhankelijkheid kunnen worden be&chrmd. Meermalen hebben we ons afgevraagd of we wel bij ons volle verstand waren. We werden in ons gezicht belogen en beledigd door een communistische pers,.die nog steeds mag verschijnen. En we hadden dat maar te verdragen. We hebben ons af gevraagd: waar loopt dat op uit? De in stelling van de Nationale Reserve bete kent voor ons een ware opluchting. Nu kunnen we tenminste een daad stellen. „Pompen of verzuipen", zegt een Hol lands spreekwoord. Pompen deed mi nister Lieftinek wel. En intussen ver dronken we in de corruptie, in defai tisme, in demagogie. We hadden geen concreet ideaal. De communisten hebben dat wel. Ze dromen «van een wereldheerschappij. Maar nu hebben we er ook een: ons beschermen, verzetten, bevrijden. Maar ook geestelijk! De misdaden van een volk wreken zichzelf ih de loop der ge schiedenis. En we hebben óók vele slechte daden gesteld. Daarom zijn we geslagen aan één stuk door; eerst met het ene eind: het nat.-socialisme. In vijf Het derde schildersjubileum, dat Haarlem in de vroegte van dit jaar viert, is dat van A. Miolee; de zalen van Leffelaar/Wagenweg ge ven een overzicht van het levenswerk van deze eveneen^ 70-jarige. Hij is geboortig uit Vlissingen 2 April 1879 maar bijna zijn gehele le ven woonde hij in de Spaarnestad. heeft zijn opleiding aan de Kunstnijver heid genoten en zijn werkterrein was voor een deel het landschap rondom de stad. Voor documentatie van Haar lems pittoreske omgeving in de eerste helft van deze eeuw heeft Miolee dan ook een blijvende waarde, welke groeit naarmate de stad zich uitbreidt. Het oeuvre, Jat in deze expositie is bijeengebracht, geeft in zijn veelheid een openhartig beeld van hem die dit werk wrocht. De algemene toon is t ro mantisch; het werk is geboren in in nerlijke rust. niet uit problemen; com plicaties en hevige uitbarstingen komen dan ook niet voor. Miolee's werk spreekt een groot publiek aan als een landelijke melodie. De Hollandse na tuur. die op haar wijze groots en mo numentaal kan zijn. observeert hij in haar liefelijke intieme compagnonschap met de niet-industriële meng. Het is dat goedaardige spel van geven en nemen van twee die het goed met elkaar me nen. De grote gelijkmatigheid die al dit werk aan elkaar bindt, geeft de veel heid van jaren die een mensenleven telt de betrekkelijkheid van een mo ment in de veelheid van eeuwen waar in lente, zomer en herfst elkaar opvol gen in de ingeschapen orde en met de altijd gelijke en toch altijd weer als nieuw beleefde hoedanigheden. Enkele schilderijen missen de gedul dige doorwerking: met meer dan nor male drift geschilderd en in elkanders spontaneïteit zien wij de Oude Boerde rij (16). Buiten het gewone vallen ook het Duinpanorama (26) en de Najaars kermis (11). waarin het materiaal iets van zijn ondergeschiktheid prijs geeft en een eigen k]ank tegen het accoord aanzet. De technische knapheid van Miolee komt juist bij ean dergelijke behande ling aan de oppervlakte en meer nog dan in deze beide doeken is het virtuo ze vakmanschap op te merken in de tekeningen, welke gaaf en direct raak genoteerd zijn; de ernst spreekt uit studieuze bladen als dat van de oude schuit en die met de koeienkoppen, waarin hët gezochte reeds geweken biijkt te zijn. Merkwaardig is, dat de menselijke figuur, die het geoefende oog zo feil loos raak op een schetsblad wist te bou wen. nimmer (blijkens deze "expositie) aanleiding is geworden tot hoofdmotief voor een schilderij. Dit is een geheim dat deze openhar tige en sympathieke jubileumtentoon stelling niet prijs geeft. Mogen wij van deze plaats de be scheiden figuur, die schuil gaat achter dit door een groot publiek veel en graag gezien werk. nog vele jaren van onvermoeide werklust en goede ge zondheid toewensen. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met 23 April. L. T. In de week van 9 tot 16 April bestaat gelegenheid tot het inwisselen van land- bouwvacantiebonnen ten huize van de heer M. J. Mooren, Res Novaplein 33, tot een maximum bedrag van f. 20,Dit geldt zowel voor georganiseerden als niet-georganiseerden; eerstgenoemden moeten hun contributieboekje medene- men. De inwisseling kan 's Zaterdags middags en verder iedere avond na 7 uur geschieden. Men is thans bezig het terrein van de vroegere wielerbaan en van de R.K. Speeltuinvereniging op te hogen, met de bedoeling, daar over enige weken een flink aantal jonge bomen te planten. Wanneer deze bomen flink zijn uitge groeid zullen de nieuwe zwemvijvers ln gebruik genomen worden, en er wordt op gerekend, dat dit nog wel een jaar of vijf zal duren. Dan echter zijn de bomen een alleszins voldoende afscherming. Naar wij vernemen, zullen ook kinde ren uit de parochie Valkenburg aan de Palmpasen-optocht deelnemen die dit jaar voor het eerst in Heemstede wordt gehouden. Gerekend wordt op een grote belangstelling en de R.K. Harmonie „St. Michaël" zal met het eigen tamboercorps voor de muzikale opluistering zorgen. De Reiskas van de Kath. Arbeidersbe weging organiseert ook dit jaar weer een bedevaart naar Lourdes, vermoedelijk van 23 Juni tot 2 Juli. Het secretariaat van de K.A.B. alhier, Rijnstraat 40, ver strekt gaarne nadere inlichtingen en aanvraagformulieren. f oorlogsjaren hebben we dat overwon nen. De heropbouw begon. Maar met corruptie, egoïsme, afgunst. Nu komt het andere eind van dezelfde stok ons bedreigen: het communisme. Die bedrei ging maakt ook de geestelijke krachten van ons volk wakker. Dat is de les van het ogenblik. Overwinnen we ook het communisme, maar blijven we liefde loos, corrupt en egoïstisch, dan zal een nieuw „isme" ontstaan, een nieuwe be dreiging, een nieuwe straf. De grote zonde van deze eeuw is de leugen. Men heeft zelfs in de mond van een Kardi naal, van Bulgaarse predikanten het woord tot leugen gemaakt. En de arbei ders worden dagelijks door een commu nistische pers belogen. Uw verdediging moet dus allereerst zijn een verdediging van de waarheid en de gerechtigheid, van de reinheid en andere grote geeste lijke waarden. Doen we dat niet, dan kunnen we nog zoveel steun aan het wettig gezag organiseren, Tnaar dan komt de geschiedenis toch weer als een natuurlijke wraak. Zo krijgt het ideaal van een verdediging in de Nationale Reserve veel groter betekenis. Zij kan zich aansluiten bij „Gods vijfde colon ne", waarover een Russisch priester schrijft en die*in Rusland al machtig werkzaam is. In de concentratiekampen van de communistische heilstaat wordt misschien nog harder gewerkt aan de bevrijding dan buiten Rusland. Vele priesters weten hun Gepeoe-beulen te be keren. Het Stalinisme raakt steeds meer uitgehold. De steppe gaat weer bloeien. Evenals het Romeinse rijk uit eenviel en het Christendom overbleef zo zal het ook met Sovjet-Rusland gaan. Gods vijfde colonne is in de verste hoe ken van dit land de bevrijding aan het voorbereiden. Laat ons nu het Westen gereed maken om het bevrijde Oosten te kunnen ontvangen, opdat we niet te veel daarmee zullen afsteken. We kunnen niet gaan afwachten tot het God zal behagen, ons te bevrij den, we moeten zelf de hand aan de ploeg slaan. Het communisme wordt uit gehold. Men hoort nog zijn stem als de schreeuw van een verzinkende wereld. Het licht breekt aan, God alleen weet hoelang dat nog kan duren, zo besloot spreker. De voorzitter, de heer L. J. P. N. A. Bouwman, deelde mede, dat reeds in 120 Noordhollandse gemeenten de Natio nale Reserve is georganiseerd. Gevangenisstraf van 5 en 4 jaar eiste de Officier van Justitie tegen de meu belmaker F. H. C., uit Eindhoven, en de filmoperateur A. J. v. B„ uit Utrecht, die hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht stonden, daar zij op de openbare weg te Zaandam een over val hadden gepleegd op een taxichauf feur en daarna zouden hebben gepoogd hun slachtoffer zijn portefeuille met geld te ontnemen.» Op 22 September van het vorig jaar bevonden C. en v. B. zich te Amster dam. Beiden hadden geen geld bij zich en zij poogden uit deze toestand te ge raken. Zij vonden echter een misdadige oplossing. Zij maakten met elkaar een afspraak en voerden die als volgt uit. Voor het Centraal Station in de hoofd stad spraken zij een taxichauffeur aan en vroegen hem of hij hen naar Zaan dam wilde brengen. De afspraak was, dat C. de chauffeur onderweg bewus teloos zou slaan met een hamer, als Van B. door met het hoofd te knikken daarvoor het teken gaf. Daar na zouden zij hem van zijn geld bero ven. De aangesproken chauffeur stemde er in toe hen naar Zaandam te bren gen. Van B. ging naast de chauffeur zitten en C. achterin met de hamer bij zich. In de IJ-polder aangekomen, zag C. 'dat v. B. met het hoofd knikte. De misdaad werd echter nog niet voltrok ken, want C. durfde niet goed. De chauf feur werd tenslotte verzocht, toen .hij op de Provinciale, weg reed, een be paalde hoek om te gaan. Terwijl hij zijn wagen keerde om de aangewezen weg in te slaan, zag hij plotseling het bordje „Verboden in te rijden" %taan. Op dat moment knikte v. B. naar C„ de hamer suisde neer en trof de chauf feur op het achterhoofd. Deze was éven versuft door de slag, maar kwam on middellijk weer bij zijn positieven, toen hij een hand tussen zijn jas voelde. Hij begreep wat er gebeurd was en handelde. Hij zag kans de motor af te zetten en het contactsleuteltje in de wagen te gooien. De taian, die naast hem zat, voelde echter, dat jiet mis ging; hij verliet de auto aan de rechter kant en vluchtte. C., die de hamer had gehanteerd, draalde nog even, doch nam toen ook de benen. Ondanks zijn hoofdwonden wist de chauffeur zijn tegenwoordigheid van geest te behou den en hij ging C. achterna. Hij slaagde er in zijn berover vast te. grijpen en er ontstond een worsteling. Hierbij sloeg C. zijn slachtoffer nogmaals met de hamer tegen het hoofd. Met behulp van een andere taxichauffeur, die op het „moord"-geroep aankwam, werd C. vastgehouden en vervolgens aan de po litie. overgeleverd. De portefeuille van de chauffeur vond men op de bodem van de wagen; er was niets uit verdwenen. Ter zitting werd de taxi-chauffeur W. H. J. B. uit Zwanenburg als getuige gehoord. „Ik was op de mogelijkheid van een overval voorbereid. Achter ieder buitenpassagier zag il| een misdadiger, edelachtbare", zeide hij. Verdachte B. verklaarde, dat C. het plan van de over val had gemaakt. „Ik moest met de auto mee, omdat ik kon chaufferen. Als de overval en de beroving waren gelukt, zouden wij met de auto naar Amstèr- dam terugkeren". De Officier van Justitie achtte de fei ten bewezen. Hij hield er rekening mede, dat C. niet geheel toerekeningsvatbaar was en eiste tegen hem 5 jaar gevan genisstraf met beschikbaarstelling aan de regering. Ook het tegen v. .B. ten- lastgelegde werd bewezen verklaard: poging tot diefstal voorafgegaan door geweld. De eis was tegen hem 4 jaar. Uitspraak over 14 dagen. Het Kon. mannenkoor „Caecilia" zal 20 April, des avonds 8 uur, in de gem. concertzaal een voorjaarsconcert geven, waaraan medewerken Rosa Spier, H Meyer, tenor, en Corry Koppen, piano. Een zeer gevarieerd programma zal ten gehore worden gebracht. Zaterdag 9 April komt het Amster dams Kamerkoor, in dé Nieuwe Kerk een concert geven onder directie van J. D. Boeke. Katholiek Warmond en vele andere belangstellenden hebben met een zwij gend défilé afscheid genomen van pas toor A. J. Oudejans, die gedurende 21 jaar als herder van de St, Matthias - parochie daar gewerkt heeft en Zon dagavond nog vrij plotseling kwam te overlijden. Gisteren werden in de parochiekerk, die tot in de uiterste hoeken bezet was, onder grote belangstelling ook van de zijde van de clerus, de plechtige Met ten gezongen. Celebrant was de prae- ses van het Theologicum, Mgr. H. van Deursen, die geassisteerd werd door prof. P. C. J. Stammeyer van het Phi- losophicum en kapelaan J. A. M. ten Hengel uit Rotterdam. Ceremoniarius was kapelaan G. Groen, als cantores fungeerden de kapelaans J. Loerakker uit Bennebroek en A. Greef uit War mond. De Schola Cantorum van het Theologicum zong op welverzorgde wijze de verschillende psalmen, v Vanmorgen waren de parochianen van St. Matthias allen weer bijeen in hun kerk,waar vóór de Requiemmis de plechtige Lauden werden gezongen. Zo wel van burgerlijke als van geestelijke zijde was de belangstelling ook ditmaal zeer groot; onder meer waren aanwe zig: Mgr. H. v. Deursen, Mgr. C. J. Henning, regent van het Klein Semi narium „Hageveld" te Heemstede, pro fessoren van het Theologicum en Phi- losophicum, de zusters van het St. Li- duinahuis, dat steeds de grootste zorg van de pastoor had, jhr. mr. L. H. M. v. Fisenne, burgemeester van Warmond, benevens vele andere vooraanstaand'e figuren uit het katholieke Warmondse leven. De Lauden werden gecelebreerd door Deken Brinkman uit Noordwijk met assistentie van pater Hoogerhof en kapelaan Greef als diaken en sub-dia ken. Cantores waren de kapelaans J. Loerakker en W. Bende uit Noordwijk. Na de plechtige Requiemmis, die op gedragen werd door Deken Brinkman met dezelfde assistentie, werd het stof felijk overschot de kerk uitgedragen en door een haag van schoolkinderen naar het kerkhof gebracht, waar De ken Brinkman dë'absoute verrichtte. Gedurende de Paasdagen (16, 17, 18 April a.s.) organiseert de Haarlemse Hockeyclub „Houdt Braef Standt" (H.B.S.) op haar velden aan de Donke- relaan te Bloemendaal (de Vinkenbaan) een internationaal hockeytournooi voor haar heren- en damesafdeling. Aan dit tournooi nemen deel voor de herenafdeling: Antwerp Hockey Club, Antwerpen; Suffolk Exiles Hockey Club, Ipswich; Metropolitan Police Hockey Club, Londen; A.M.H.C. „Up ward", Arnhem; Z.H.C. „Zandvoort" en H.B.S. ..A Bij de dames treden in het krijt: Antwerp Hockey Club; A.M.H.C. „Up ward"; „Rood-Wit", Heemstede en H.B.S. In totaal worden er voor het tour nooi 15 heren- en 6 dameswedstrijden gespeeld; er zal dus veel en goed hoc key te genieten vallen. Bovendien speelt het tweede elftal van de Metro politan Police 15 April een wedstrijd tegen H.B.Sf. II en op Eerste Paasdag een wedstrijd tegen Zandvoort II. Ter ere van de gasten organiseert H.B.'S. verder een feestavond op 17 April in Hotel „Duin en Daal" te Bloe mendaal, waar ook na afloop van het tournooi op 18 April de prijsuitreiking zal plaats vinden. De vereniging, die zich in een ge zonde bloei mag verheugen, viert haar dertigjarig bestaan in het najaar, waar voor eveneens een tournooi en andere festiviteiten in voorbereiding zijn. De landelijke rijvereniging „Ritmeester de Kruijff" te Halfweg hoopt haar 20- jarig bestaan op waardige wijze te vieren door een gror concours-hippique, dat 2e Paasdag aldaar wordt gehouden. Allerwegen bestaat grote belangstelling hiervoor, niet in het minst wat de deel neming aan de diverse nummers betreft. Zo zal o.m. het bekende dames-achttal van de L.R. te Heinoo op het appèl ver schijnen. Naast de landelijke ruiters blijken ook de paardenfokkers in wijde omgeving enthousiast te zijn voor dit hippisch gebeuren, waardoor zij de kracht en fierheid van hun edele vier voeters willen demonstreren. Het aan trekkelijk programma vermeldt o.a.: deelneming van landelijke rijverenigingen in 8- ën 4-tallen, alsmede dressuur, sprin gen en klavertje drie; vrijheidsdressuur; éénspannen landbouwtuigpaarden; trek paarden en tweespannen; groepspringen; grote parade van alle landelijke rijver enigingen met hun' verenigingsstandaar den en als extra attractie een 8-span paarden voor één rijtuig. Het belooft een groot paardensportfestijn te worden. Professor van Slogteren. directeur van het Bloembollen-Laboratorium te JLisse, ontving gisteren een ge zelschap Nederlandse journalisten, waar bij zich twee Amerikanen hadden aan gesloten. De professor hield een toe spraak in het Engels, wilde dat althans doen, want toen hij „ladies and gentle man" had gezegd fluisterde men hem in. dat hij gerust in zijn moedertaal kon spreken. „Juist", zei de prof., „then ladies en heren, you stay here in een, in a...." Driemaal heeft de prof., die pas van een reis naar Afrika is teruggekeerd, getracht in het Nederlands een expli catie te geven. Het mislukte en daarom hebben de journalisten zich ook maar' als Engelsen vermomd. Toen ze weer op de straat stonden, bleken er vijf niet meer in onze taal te kunnen converseren. En dat waren geen professoren!! (Adv.) ALMKERK Sydney-R'dam 6 v. Aden. AMSTELDIEP 6 v. Semarang n. Surabaja. BALI 7 v. Semarang te Batavia. CELEBES 7 v. Sura$>aja te Macassar. FARMSUM HoustonR'dam p. 6 Portland. GROOTEKERK 6 v. Dar es Salaam n. Lor. Marquez. JACOB CATS 6 v. R'dam te Narvik. KEILEHAVEN 6 v. P. Noire te P. Gentil. KLIPFONTEIN 7 v. Kaapst. te P. Elisabeth. LEUVEKERK 6 v. Cochin n. Calicut. LUTTERKERK 6 v. Dubay n. Bahrein. SALAWATI 7 v. A'dam te Casablanca. ST LEIDEN Momb.-A'dam 7 te Marseille. ST. VLAARDINGEN 6 v. Narvik n Vlaard. TOSARI Java-R'dam 6 v. Belawan. TJIMENTENG 6 v. Honk. n. Belawan. 1JITJALENGKA 6 v. Cheribon n. Batavia. WATERLAND A'dam-B. Aires 7 te Montev. ZUIDERKR. R'dam-Java p. 6 K. Guardaiui. GAROET 7 v. Hamburg te Antw. MARKEN 6 te Semarang. MODJOKERTO 6 v. Macassar n. Surabaja. SALATIGA 6 v. Singapore n. Batavia. SLAMAT R'dam-Mae.. 9 te Belawan SARANGAN 6 v. Bombay n. Colombo. AMSTERDAM, 6 April W49 De aandelenmarkt gaf heden blijk van een vrij vaste houding welke zich thanfi niet alleen tot de Indonesische rubrieken beperkte, maar welke zich tevens tot de internationale waarden uitstrekte. Opnieuw circulerende geruchten omtrent een deva luatie der sterlingvaluta's bleken voor de zoveelste maal enige invloed op de markt uit te oefenen en hadden tot gevolg, dat aand. Kon. Olie bij tamelijk levendige om zetten in vergelijking met die der voor afgaande dagen op een circa 5 pCt. hoger niveau werden verhandeld. Suikeraandelen bleven in doorsnee goed prijshoudend, alleen aand. Vorstenlanden Cult, konden zich niet handhaven en lie pen 1% pCt. terug. De scheepvaartmarkt bleef verlaten en gaf slechts kleine koersafwijkhigen te zien- Bij industriële aandelen waren aand. Fok ker flauw en verloren 11 pCt. op 140. De Staatsfondsenmarkt trok verder in koert aan. De conversielening kwam boven 97 op welk peil geen steun verleend behoeft te worden. (Niet-offtdSe 3% Neder), 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insehr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mfl. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroletim „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.VJL Deli Mi), eert Vorig Opening slot V4 99(4 91-h 97% 91 136 163% 110% 139 145 179 240% 269 255% 296% 148 161% 146 159 96* M4* 239% 161% 147% 162 161 147% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 6/4 30% 31% 51% 37 58% 11% 43% 56% 13 y8 35% 41% 35% 22% 72% i>: r m j 4 9 i i 4 -IfP*|pC ■'.X %4 De schoonmaak staat voor de deur. De kleinste hoekjes en gaatjes worden straks van stof en vuil gereinigd. Maar dat is niet voldoende. Wanneer water en zeep hun plicht hebben gedaan, zorgt Glorine voor de rest. Glorine doodt de bacteriën die ondanks zeep en water zijn achter gebleven. Ontsmet het blanke houtwerk, goot steen, wasbak, W.C., kelder enz. met Glorine. Zonder dat is Uw schoonmaak niet af. Vele Nederlandse zieken huizen gebruiken Glorine omdat het ontsmet I HANDELSONDERNEMING „EMKA" APELDOORN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2