TAR-RY Erie de Noorman en de valse koning KAMER KEURT GRENSCORRECTIES GOED DE WITTE TULP neemt b.f.o. deel aan conferentie? w Baanvakken in Limburg electrisch m Wij luisteren naar NIEUWE BONNEN Verschil van mening tassen Sumatra en Oost-Indonesië zet Uw naam in de krant! BRANDSCHADE NEEMT ONRUSTBAREND TOE Status der Antillen Electrificatie zal enorme besparing van steenkool betekenen „Land, dat zich met suikerklontjes laat afschepen, zal geen grote indruk maken" We hadden meer kunnen krijgen, mits we... -J Metz nog eerste in damtournooi ^Voetballen onder hypnose^ J DONDERDAG 7 APRIL 1949 PAGINA 3 BURGHUL Besprekingen in Utrecht Het „Telegraaf"-concern DE SPOORWEGEN NA IS MEI A.S. Tekort aan spoorwegmaterieel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de machtigingswet grenscorrecties gistermiddag aanvaard met 5424 stemmen. Onder de tegenstemmers bevonden zich alle Anli-Revoluiionnairen, de S.G.P., de communisten en de heer Weiier, alsmede zes socialisten, te weien de heren Scheps, Goedhart, Vermeer, Tuyn, Vondeling en De Loor. Niet de moeite waard PORTSMOUTH BIJNA KAMPIOEN door HELEN CIRVAN 'n pakje Op de eerste openbare vergadering van de Bijeenkomst Federaal Overleg, die gisteren te Batavia is gebonden, is uit voerig beraadslaagd over de status der B-F.o. en over het punt van de erken- bmg van de B.F.O. als partij in het In donesische vraagstuk. Uit het verslag van de besprekingen Wet de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon van 27 Maart leest de secretaris Voor, dat de H.V.K., terugkomende op de door de voorzitter naar voren gebrachte ivens van de B.F.O.om formeel te wor den erkend als partij, had gezegd, dat hij teyoren nog een andere vraag wilde stel len. Reeds geruime tijd geleden is bij de H.V.K. de vraag gerezen, op welke wijze het mogelijk zou zijn, aan de B.F.O. méér relief en een publiekrechtelijke status te geven. Er doen zich hoe langer hoe meer rechtstreeks of zijdelings met de souve- reiniteitsoverdracht verband houdende Problemen voor, waarover men overleg zou willen plegen. Men heeft thans de Voorlopige Federale Regering, -de fede rale conferentie en daarnaast de B.F.O., die echter nog in generlei verhouding staat tot de Voorlopige Federale Regering. Het verzoek van de B.F.O., om als partij te worden erkend, was door de H.V.K. doorgegeven aan de Nederlandse rege ring. De secretaris doet voorts voorlezing van een brief van de H.V.K., dd. 4 April, waarin wordt gezegd dat de Ne derlandse regering heeft medegedeeld dat zij het zéér op prijs zou stellen, in dien een delegatie uit de B.F.O. aan de conferentie zou deelnemen en dat de H.V.K. zich voorstelt, direct na aan komst van dr. Van Royen te Batavia, terzake met de B.F.O. nader overleg te plegen. De voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid, tvijst er vervolgens op, dat het reglement Van orde en de B.F.O. zelf veranderd dienen te worden, wil zü optreden als partjj. „Wij dienen dan ook een stand punt te hebben. Een partij met 83 stand punten is niet wel mogelijk." De leider der delegatie van West-Bor neo, Tilenius Kruithof, geeft vervolgens een toelichting op een nota, mede inge diend door Oost-Java, inzake de positie der B.F.O. De minister-president van Oost-Indo- nesië, Anak Agung, en die van Pasun- dan, Djumhana, verklaren vervolgens, dat zij er bezwaar tegen zouden hebben, als de B.F:0. een creatie zou worden Van de federale regering. De heer Abdul Malik (Zuid-Sumatra) vraagt zich af, waarom de vergaderingen der B.F.O. tot nu toe zo weinig resultaat hebben opgeleverd. Volgens zijn mening zijn de deelstaten primair en is de B.F.O. als zodanig secundair. De heer Damrah (Oost-Sumatra) ver klaart, dat niet de B.F.O., doch de deel gebieden in de besprekingen partij die nen te ziin. Anak Agung verwiist hierop naar de besprekingen van 27 Maart, waarbij door de voorzitter is verzocht, de B.F.O. te erkennen als partij, waarop de voorzit ter opmerkt, dat men zich zal moeten Uitspreken over drie mogelijkheden: Of de B.F.O.. of de gezamenlijke deelgebie den. of elk deelgebied afzonderlijk dient partij te zijn. Anak Agung: De gezamenlijke deel gebieden zijn toch de B.F.O.? De voorzitter: De B.F.O. is een orgaan, gecreëerd door de gezamenlijke deelge bieden, waarvan echter de publiekrech telijke status niet is vastgesteld. De vergadering heeft tenslotte beslo ten, Midden-Java (het gebied waar kort geleden de Midden-Java-Raad werd ge vormd) als lid te erkennen. Het Chinese blad „Keng Po" is van mening, dat het meningsverschil tussen de delegaties van Sumatra en Oost-In donesië hoogstwaarschijnlijk een split sing in de B.F.O. zal veroorzaken- In aansluiting op de verklaring van de re gering van Pasundan van 1 April betref fende de gewapende eenheden heeft de re gering van Pasundan ter voorkoming van misverstand thans bekend gemaakt, dat zij, die verantwoordelijkheid verschuldigd is aan de thans aan veel leed blootgestelde bevol king, alles in het werk heeft gesteld om dit leed te verzachten, er daarbij zorg voor dragend, niet het streven van het ganse In donesische volk de verwezenlijking van een vrij en souverein Indonesië te ver zwakken. De regering van Pasundan neemt geen vijandige houding aan jegens welke politieke of godsdienstige stroming ook, noch weerstreeft zij bedoelde stromingen, indien zij zijn gebaseerd op democratische begin selen. De Wali Negara heeft bij de troe pen aangedrongen op een rustige bepaling hunner houding. De gespannen toestand, ontstaan door niet geheel juiste berichten, heeft er toe ge leid, dat de regering heeft besloten ten deze geen verdere stappen te ondernemen. De regering van Pasundan steunt het stre ven om te voorkomen, dat er een breuk ontstaat „tussen ons onderling". Zij doet een beroep op de bevolking om eensgezind te blijven ter verwezenlijking van de onaf hankelijke en souvereine Verenigde Staten van Indonesië. TAR-RY Burghui is een heerlijk product met duizenden mogelijk heden. Weet U er een nieuw recept voor? In de komende veer tien dagen worden de tien beste recepten door radio -kookleraar Kers bekroond (één prijs van f25-- en negen van f. 5--)- Het allerbeste komt mét de naam en foto van de samenstelster in deze krant. Zend Uw TAR-RY-recept naar Kers p/aWessanen - Wormerveer! In elk pak TAR-RY vindt U een receptenboekje (waaruit U na tuurlijk niets mag overnemen). Een pak TAR-RY kost 32 cent. Uijj. Wessonen's Koninklijke Fabrieken N.V. Wormerveer Anno 1765 In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht is gisteren een tweedaagse bespreking begonnen, ge wijd aan de veiligheid tegen brand, op initiatief van de Nederlandse Techni sche Unie en de Rijksbrandweerinspec- tie. De vertegenwoordiger van de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. F. R. Mijnlieff, bracht allereerst de dank over van het departement voor het ge nomen initiatief, waarna hij de aan dacht vestigde op het onrustbarend ci.i - ferbeeld van de jaarlijkse brandschade. De directe schade als gevolg van brand, die in 1946 achttien millioen gulden bedroeg, liep in 1947 en 1948 op tot 27 en 40 millioen. De totale brand schade kan echter op het drievoudige worden gestel.d, hetgeen dus f 10.per jaar en per hoofd van de bevolking be tekent. De directe brandschade bedroeg in 1947 en'1948 resp. 8l4 en UVz pro cent van de totale wederopbouw in die jaren. De- oplossing van het woning vraagstuk zal daardoor ongeveer éév. jaar achteruit worden verschoven. De hoofdinspecteur voor het brand weerwezen, P. L. .van Boven, hield eer. inleiding over de alcemene beginselen van de veiligheid. Tijdens de discussie kwam uit de vergadering de vraag naar voren of de Jaarbeursgebouwen tijdens de beurs door de brandweer voldoende zijn te beschermen. Wanneer de beurs in volle gang is en en op een der étage's dreigt gevaar, kan de brandweer er niet doorheen komen. De vragensteller, die constateerde, dat tijdens het Amerikaans bezoek op de Marshalldag alle trappen propvol met publiek stonden, kreeg ten antwoord, dat de Jaarbeurs de brandweer voor grote problemen stelt. De Utrechtse brandweercommandant Priester heeft gedurende de Jaarbeurs geen enkele rustige nacht. Als bij de veiligheids maatregelen tijdens de Jaarbeurs iets op de voorgrond staat, is het zeker wel de beveiliging van de persoon. In een toelichting op de interimrege ling voor Suriname en de Nederlandse Antillen deelt de regering mee, dat het ontwerp de mogelijkheid opent een deel van de overheidstaak van de centrale Antillaanse organen over te dragen op eilands-organen. Het hoge gezag, dat de status en de bevoegdheid van het eiland vaststelt en het toezicht uitoefent, is niet de landsregering, doch een konink rijksorgaan. Op déze wijze wordt aan de voornamelijk van de zijde van Aruba tot uiting gebrachte wensen in de be vredigende zin tegemoet gekomen. Overigens heeft de wens het huishou den van Aruba te scheiden van dat van Curagao een redelijke begrenzing door het inzicht, dat verscheidene aangele genheden betere behartiging zullen vin den in het groter verband van de Ne derlandse Antillen of van het koninkrijk, dan in de kleinere gemeenschap van een eiland mogelijk zou zijn. De heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Persraad, die door de regering Werd uitgenodigd, een regeling voor te bereiden in de kwestie van het gebruik der outillage van het „Telegraaf"-con- cern, heeft dezer dagen een rapport aan de regering uitgebracht. Het secretariaat van de Raad voor het Rechtsherstel deelt mede, dat de termijn Voor het indienen van verzoekschriften bij de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel te 's-Gravenha- ge is verlengd tot 1 Januari 1950, be halve voor die gevallen, waarvoor dé termijn reeds was gesloten t. (Van onze redacteur) 15 Mei zullen op de baanvakken MaastrichtEindhoven en Maastricht Heerlen—Sittard electrische treinen gaan rijden. Ter gelegenheid daarvan heeft de directie van de N.S. een inspectietocht langs deze lijnen gemaakt en tegelijker tijd de dagbladpers gelegenheid gegeven vragen te stellen in verband met herstel, modernisering en uitbreiding van onze Spoorwegen. Naar de president-directeur van de N.S., ir. Den Hollander, mededeelde, heeft het herstel van het materieel nog lang niet het vereiste tempo bereikt. Op de dag van de spoorwegstaking, in Sep tember 1944, bezaten wij ruim 730 elec trische rijtuigen, thans beschikken de Spoorwegen over .470 rijtuigen, terwijl het aantal electrische baanvakken sedert het einde van de oorlog nog is uitge breid. Daar het huidige materieel oud is en langzamerhand uit de baan moet worden genomen, zal ons land voorlopig nog wel erg krap in het spoorwegmate rieel blijven zitten. Evenwel zag ir. Den Hollander de toe komst geenszins donker in. Op de lijnen in Zuid-Limburg zal met twintig nieuwe electrische vierwagenstellen gereden worden, terwijl ook getrokken treinen met nieuwe electrische locomotieven worden ingezet. Het huidige aantal gestroomlijnde electrische treinen is nog ontoereikend om op alle geëlectrificeerde baanvakken uitsluitend dergelijke wagenstellen te laten rijden. Het vorig jaar zijn tien electrische vierwagenstellen gereed ge komen en in de eerste drie maanden van dit jaar reeds negen. Dit tempo wordt nog opgevoerd, zodat op korte termijn een treinstel per week uit de fabrieken zal rollen. Ook voor de stoomtreinen en door electrische tractie getrokken treinen zijn nieuwe rijtuigen in de maak. Deze zullen eerst in 1950 worden afgeleverd en zijn bestemd om op de lange trajec ten te worden ingeschakeld. Deze rijtui gen zullen alle comfort bieden, dat men in de gestroomlijnd^ electrische wagens vindt. Het aantal electrische locomotieven wordt nog aanzienlijk uitgebreid. In het voorjaar van 1950 worden er vijftig door Frankrijk geleverd en in 1951 ko men er vijfentwintig met nog groter vermogen bij. Dan beschikken de spoor wegen over 85 electrische loco's. De thans met bekwame spoed door gevoerde electrificatie betekent, aldus ir. den Hollander, een fantastische ver eenvoudiging van het bedrijf. Indien de grote lijnen in ons land alle zijn geëlec- trificeerd, zal dat ons land ongeveer 350.000 ton steenkool per jaar bespa ren. Dit houdt een belangrijke bezui niging op het deviezenverbruik in, daar momenteel voor een groot deel Ameri kaanse kolen worden verstookt. Het ligt niet in de bedoeling van de N.S. op de binnenlandse lijnen weer eerste klas rijtuigen in te zetten, omdat deze toch voor het grootste gedeelte leeg zullen blijven. Wel zullen de rei zigers op de internationale lijnen eer ste klas rijtuigen in de treinen vinden. De stoptrein tussen Maastricht en Amsterdam zal er 15 Mei bijna een uur korter over gaan doen dan voorheen, terwijl op dat traject ook expresse- treinen gaan rijden, die een tijdsbespa ring van een uur en 42 minuten bete kenen. Wanneer tegen het einde van dit jaar de electrificatie van de lijn Lage Zwaluwe—Breda—Tilburg—Boxtel gereed is, wordt eveneens een uur ge wonnen op het traject van Rotterdam naar Maastricht. Ook* voor het kolen- vervoer uit het mijngebied betekent deze electrificatie een belangrijke winst. 43. Geduldig als een kat, wacht Pu%.-Pum zijn tijd afDe plaats waar hij zit verschaft hem een veilige beschutting en zolang de mannen wakker zijn, kan hij niets beginnen. Maar nu moet de kleine, dappere kerel zelf een wanhopige strijd tegen de slaap leverenZijn ogen vallen meermalen toe en slechts met moeite weet hij zijn positieven bij elkaar te houden. Tot zijn opluchting ziet hij echter, dat de mannen zich één voor één in hun ruwe dekens wikkelen om van hun nachtrust te genieten. Pum-Pum bestudeert dit tafereel enige tijd met afgunst, maar hij bemerktook, dat één der kerels wakker blijft, om het kampde gevangene en de paarden te bewaken. Dit is kans!" fluistert Pum-Pum. Langzaam laat hij zich uit zijn schuilplaats glijden Van struik tot struik en van stam tot stam sluipend, nadert hij steeds meer de gevangene Op een momentfiat de schildwacht niet l^ijkt, werpt Pum-Pum een stokje tot voor de voeten van Eric om diens aandacht te trekken Ogenblikkelijk heft de Noorman het hoofd op. Met kloppend hart wringt Pum-Pum zich tot achter de boom, waxiraan Eric gekluisterd zit. Hij weet, dat deze toestand kritiek is, want indien de wachter nu hun richting uitkijkt, zal zijn aanwezigheid ontdekt worden en is alle hoop verloren. Met trillende knieën, de ogen strak gericht op de man bij het vuur, snijdt Pum-Pum met enkele halen de lederen riemen doorSnel laat hij de dolk. in Eric's handen glijden en stilletjes trekt hij zich terug. Op dat moment kijkt de schildwacht DONDERDAG HILVERSUM II 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 gram., 18.15 C.M.B,. 18.30 Zapakara's, 18.45 orkest, 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 gram., 19.55 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 cabaret, 21.30 com petitie, 22.00 gram., 22.05 causerie, 22.25 piano, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 cyclus, 23.45 koor. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 repor tage, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 piano, 20.30 cause rie, 21.00 luistef-spel, 22.20 cabaret, 22.45 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 orkest, 23.30 gram. VRIJDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. Vrijdag 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 muziek bij het werk, 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 competitie, 10.30 Morgendienst, 11.00 orkest, 11.15 piano, 11.45 gram., 12.00 harmoniemu- ziek, 12.30 mededelingen, 12.33 koor, 13.00 nieuws, 13.15 Sangh en Spel, 14.00 kwartet, 14.30 suite, 14.40 causerie, 15.00 Ravel, 15.40 lezing, 16.00 gram., 16.40 voordracht, 17.00 sextet, 17.30 melo dieën. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn, 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8,18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 balletmuziek, 10.00 causerie, 10.05 Mor genwijding, 10.20 orkest, 10.30 vrouw, 10.45 cello en piano, 11.10 voordracht, 11.30 orgel, 12.00 gram., 12.30 medede lingen, 12.33 sporty 12.45 zang, 13.00 nieüws, 13.15 mededelingen, 13.20 orkest, 13.50 zang, 14.00 kookkunst, 14.20 kamer- ork., 15.00 voordracht, 15.20 kamerork., 16.00 Ramblers, 16.30 jeugd, 17.00 causerie. De fikse bestrijding, die het ontwerp ruimschoots verdiende, is evenwel niet gekomen van de zijde dezer dissidente socialisten. Voor de stemming bepaalde de heer Vondeling zich namens hen tot het afleggen van een korte verklaring, waarin hij overigens zeer terecht op merkte, dat hij het met de heer Ruy- gers, die zich de vorige avond voor het wetsontwerp verklaard had, volkomen eens was, behalve dan met diens conclu sie. Zoals wij gisteren schreven, was de heer Ruygers een tegenstander, die „ja" zei. Deze zes socialisten, namens wie de heer Vondeling sprak, waren tegenstan ders, die ook „neen" zeiden. De heer Voïideling motiveerde dit nog in het kort. In de eerste plaats achtte hii de grenscorrecties tegen het Atlantic Char ter, in de tweede plaats noemde hij ze eenzijdige wilsoplegging, in de derde plaats achtte hij ze heel wat meer dan een technische herziening, wanneer ze van dien aard zijn, dat er tienduizend mensen bij betrokken raken, en in de vierde plaats was hij van oordeel, dat deze correcties tegen de politiek van eenmaking van West-Europa indruisen. West-Duitsland ligt binnen het Noord- Atlantisch gebied. Dit laatste argument heeft ook de heer Weiter gelanceerd. Hij ziet eigen lijk dit Angelsaksische blok, waarin wij ons begeven, in het geheel niet gaarne, en zou veel liever een nauwere aaneensluiting met West-Duitsland zien ontstaan, maar dit is een kwestie, die feitelijk onze Duitsland-politiek raakt en die thans niet goed besproken kon Worden, zoals dr. Drees, die het ontwerp verdedigde, opmerkte.Minis ter Stikker is immers afwezig. Binnen kort krijgt de Kamer gelegenheid te over om over dergelijke vraagstukken te discussiëren, wanneer het Atlantisch Pact aan haar ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Dit deed dan natuurlijk bij sommigen de vraag rijzen waarom deze grenscor recties zo adembenemend snel en onver hoeds en in zulk een wonderlijke vorm van een maehtigingsontwerp moeten worden doorgedreven. Daarop was het onvermijdelijke antwoord, dat men nu eenmaal aan een datum gebonden is, die is afgesproken met de geallieerden. Zo wordt de Kamer dan toch maar gedre ven naar een beslissing in een zaak, die zij niet eens goed ten principale kan overzien, en de Kamer van haar kant toorfde zich tegen deze situatie niet op gewassen. Zeer fel heeft de heer Bruins Slot ge toornd tegen de grenscorrecties, hoofd zakelijk eigenlijk op het zeer gezonde motief, dat wij ons laten afschepen met een bagatel in vergelijking met onze eisen. Inderdaad, de regering mag zich zelf en het land honderdmaal voorspie gelen, dat wij onze eisen handhaven, en dr. Drees mag eraan toevoegen, dat dit in het protocol van de grenscorrecties is opgenomen, men zou wel zeer naïef zijn zich te verbeelden, dat de geallieerden deze grenscorrecties niet als schadever goeding zullen aanmerken. Maar het ergste gevolg ligt nog wel in het psy chologisch effect, in het loven en bieden, het dwingen en insisteren, dat wij ge daan hebben om zulke belachelijke klei nigheden.- De heer Bruins Slot noemde de grenscorrecties, die wij dan hebfcen gekregen, zeer schilderachtig een suiker klontje voor een dreinend kind. Weik een houding neemt Nederland toch aan in zijn buitenlands beleid? De katholieke spreker, de heer Mae- nen, vond feitelijk die grenscorrecties ook niet de moeite waard, maar hjj paaide zichzelf hevig met de handhaving van onze andere eisen tot annexatie van economisch wel belangrijk gebied. Dat hij het optreden van de Duitsers in deze kwestie hekelde, was begrijpelijk, maar ook gemakkelijk. Wij behoeven er ons waarlijk geen zier van aan te trekken of de Duitsers bet ermee eens zijn of niet. De rekening, die Nederland hun te pre senteren heeft, kunnen zij in der eeuwig heid niet betalen. Maar daarom is het ook zo gemakkelijk, het optreden van de Duitsers te hekelen. Nuttiger Hjkt hét ons eigen gebrek aan een groot beleid te critiseren. De heer Oud was er namens zijn politieke vrienden ook voor. Hij noemde het geen annexatie maar correcties. De vergelijking, die hij in dit verband maakte, was evenwel niet bijster gelukkig. Men heeft in dertijd eens geweldig gestreden over een bepaalde tariefsverhoging. Men was het er niet over eens of dit een fiscaal dan wel een protectionistisch tarief was. Het was naar de mening van de heer Oud een fiscaal tarief. Het ging er uitsluitend om de in komsten te verhogen. Nu. dan mag men deze grenscorrecties gerust an nexaties. zij het mislukte annexaties noemen. Het gaat er maar om ons bezit te vermeerderen. Het bewijs daarvoor leverde dr Drees in zijn niet bijzonder sterke verdediging. Onder grenscorrecties immers verstaat men een wederkeri ge ruil van enig grondgebied ter ver betering van de grens tussen twee landen. In het ene geval staat het ene land aan het anderè enig gebied af; op een andere plaats gaat het in tegenovergestelde richting. Dr, Drees nu onthulde om toe te ge ven dat deze correcties op zichzelf nog niet eens voldoende zijn en zeker niet aan al onze wensen in deze sfeer tegemoet komen dat wij wel meer correcties van de geallieerden hadden kunnen krijgen. Mits wij hier en daar ter verbetering van de grens ook iets van oi}s eigen gebied hadden willen afstaan. Daar hebben wij ons met hand en tand tegen verzet, aldus dr. Drees menende, dat dit nu het bewijs was voor het flinke gedrag, dat de rege ring heeft getoond. Nu, het is net het bewijsvan het annexionistisch ka rakter dezer grenscorrecties. De ge allieerden zullen het waarlijk wel zo verstaan hebben, of de Nederlandse regering dit nu goed vindt of niet. Van de andere kant moest de minis ter-president zijn politieke vrienden, die de hele annexatie willen loslaten, tot bedaren trachten te brengen. Hij zag in de uitbreiding van de considerans met het voorbehoud van onze annexio- nistische eisen niets bijzonders. De eisen houden wij staande, wij wachten al leen de beslissing daarop af. Het klonk net slapjes genoeg om iedereen ervan te overtuigen, dat er van die eisen geen spaander terecht zal komen. Maar, zei dr. Drees verder, als wij nu deze grens correcties hadden afgewezen, omdat zij ons te onbetekenend voorkwamen, dan zouden de geallieerden alle verdere on derhandelingen over onze territoriale eisen overbodig hebben gevonden. Dit is nu juist de tactische kernvraag. Zo kan men zich ook afvragen of men ge makkelijker vijf ton dan een heel mil lioen voor een bepaald doel bij elkaar kan krijgen. Degenen, die om psycholo gische redenen vinden, dat het gemak kelijker is een heel dan een half mil lioen op te halen, krijgen wel eens ge lijk in deze wereld. Een land, dat zich met suikerklontjes laat afschepen, moet zich niet verbeelden véél indruk te ma ken op grote mogendheden. Overigens weet dr. Drees ook wel, dat onze eisen practisch kansloos zijn. Hij gaf zelf toe, dat het kli- maat er steeds ongunstiger voor wordt, maar toch achtte hij het moj gelijk, dat wü onze eisen handha ven. Ja, handhaven wel, doch men kan er zich ook belachelijk mee ma ken. Minister Van Maarseveen heeft als mi nister van Binnenlandse Zaken óok nog iets ter verdediging aangevoerd. Hij zei, dat de Kamer hiermee slechts een mach tigingswet goedkeurt. Zij kan later, als bij K. B. de grenscorrecties concreet zijn ingevoerd, deze correcties op hun con crete mérites altijd nog afwijzen. Hij wil de hiermede te kennen geven, dat dit dan eigenlijk een meer geschikt tijdstip voor de beslissing zou zijn. Het was puur formalisme. Als de grenscorrecties een maal zijn ingevoerd, kan de Kamer ze natuurlijk nog minder afwijzen dan thans. Zij kan ze, nu ze nog niet een feit zijn, al niet eens afwijzen. Iets dergelijks had trouwens ook dr. Drees gezegd. Dit zou slechts een voorlopige voorziening betreffen. De beslissing komt eerst bij het vredesverdrag. Formalisten leven al tijd gemakkelijk. Aan het begin van de vergadering heeft de Kamer het verzoek van de heer Gortzak, om de regering uit te nodigen onverwijld mededeling te doen over het. Atlantisch Pact, verworpen, met alleen drie communistische stemmen voor. De interpellatie-Roosjen inzake de onder wijzerssalarissen werd toegestaan. Zij zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Minister Rutten behoeft er zich voorlopig niet op te prepareren, want de Kamer is in ieder geval tot 3 Mei en misschien wel tot iets later op reces gegaan. Vermelden wij nog, dat het wetsont werp tot legalisatie van het Duitse be sluit tot instelling van de gemeente Wie- ringermeer is aanvaard. Portsmouth moge op verrassende wijze uitgeschakeld zijn voor de beker, in de Engelse league laat de club geen enkel steekje vallen. Gisteren werd, nog wel te Newcastle, een klinkende zege be haald op de United, de gevaarlijke con current voor de eerste plaats. Hiermee werd de kampioerfstitel bijna zeker want Portsmouth heeft thans, met één wedstrijd minder gespeeld, 5 punten voorsprong op de runner up. De uitslagen luiden: Eerste divisie: HuddersfieldMan chester United 2-1; LiverpoolWolves 0-0; Newcastle—Portsmouth 0-5. Tweede divisie: BarnsleyLeicester 3-1; BrentfordFulham 0-0; West Brom- wichLeeds 1-0. i Tamini au Elst- Over-Betuwe (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 35 Ze zou hartelijk gelachen hebben, als iemand haar verleden zomer zou hebben verteld, dat ze in December aan de an dere kant van de zee zou zijn en dan een vacantietijd zou doorbrengen in Hol landToch begon ze met verlangen uit te kijken naar het feest; ze wilde graag delen in An'neke's enthousiasme. Anneke toch dacht aan niets anders en zelfs Pieter, gewoonlijk zo bedaard, leek er opgewonden van te zijn. Hij vond alleen, dat het nog het fijnst zou zijn als ze dan ook konden schaat senrijden, en Elspeth moest zorgen, dat ze het dan ook kon. Het was grappig, zo hardnekkig als Pieter daar op aan drong. Milady wendde zich af van het ven ster. Ja, die Pieter kon toch wel erg stijfkoppig zijn, vond ze denkend aan de afgelopen weken. Vanmorgen nog had ze ruzie met hem gehad over het bloe- men-stilleven, dat hij tenslotte had af gemaakt en haar gegeven. Elspeth ging de kamer door naar de tafel, waarop ze het schilderij had laten staan en bleef er in bewondering voor staan. Wat een hoop mooie bloemen! Pieter leek wel dwaas, te zeggen, dat ieder een ze zo zou hebben kunnen schilde ren. Hij was schijnbaar wat ontmoedigd, doordat Frans Hals op het atelier gis teren zijn werk nogal had beoritiseerd. „Hij zei, dat ik het model meer deed lijken op een stuk houten speelgoed dan op een vissers jongen. En hij had gelijk," vertrouwde Pieter haar met een spijtig gezicht toe. „Jammer, dat Prins Hendrik op het ogenblik niemand meer in het leger opneemt. Misschien, dat ik daar nog van nut zou kunnen zijn. Als schilder ben ik toch een mislukking," voegde hij er neerslachtig aan toe. „Grote onzin! Jij een mislukkeling, jij die juist die prachtige bloemen hebt ge schilderd?" Hij maakte Milady onge duldig. Had Frans Hals het bloemenstil- leven gezien? Neen? Dan moest Pieter het hem dadelijk laten kijken. Maar Pieter weigerde halsstrarrig iets van die aard te doen. Het was gemak kelijk genoeg om bloemen te schilde ren, beweerde hij. Dat kon iedereen. En hij vertrok weer naar het atelier, moe deloos, maar zonder aan het aandrin gen van Elspeth te hebben toegegeven. Ze had hem nog in wanhoop nageroe pen: „Je bent een grotedommerik." Nu ze het schilderij nog eens opnam zag ze geen reden om haar oordeel te wijzigen. Pieter deed onverstandig door niet toe te geven, dat het een mooi schilderij was, vond ze en wilde de deur openen, die naar de gang leidde. Toen herinnerde ze zich weer Mijnheer. Ze had gedacht dat hij diep in gedachten zou zitten, maar toen ze rondkeek, zag ze, dat 'hij haar gadesloeg. Impulsief hield Milady het schilderij voor hem op, zodat hij het goed bekijken kon. „En vindt U dit nu niet mooi, Mijn heer?" De mail naast het vuur blies naden kend een paar rookwolkjes uit, voor hij zijn pijp weglegde; hij was het met haar eens, dat Pieter heel goed bloemen schilderen kon. „Maar hij is niet tevre den met wat hij kan. Pieter vat het schilderen wel eens té serieus op. Ik zou soms willen...." Hij brak zijn woorden af. „Wat is dat voor een lawaai?" „Het lijkt wel wat op muziek," zei Mi- lady na een poosje. Van buiten weer klonk het geluid van een rommelpot speler. Ze stak haar hoofd door de deuropening en keek de gang in; daar zag ze dat Anneke in de hall uit het raam stond te kijken. Dat de altijd bezige Anneke voor een raam stond te kijken en niets uitvoerde, was iets zo ongewoons, dat alleen dit al Elspeth's nieuwsgierigheid opwekte. Anneke lachte. Ze had groot plezier om iets op straat. Elspeth dacht een ogenblik, dat die gekke buurman Breuok zijn spinet verkocht had voor een rom melpot. Ze haastte zich de hall door, het bloemenschilderij nog in haar arm vasthoudend. En Mijnheer volgde haar, want het lawaai werd voortdurend gro ter. Geen wonder, dacht Elspeth, toen ze naar buiten keek. Van de buurman zag ze geen spoor, maar wel was er een andere man, met een rommelpot. Een troep kwajongens, die zijn deuntje met veel geschreeuw begeleidde, liep ach ter hem aan. Soms kon hij nauwelijks vooruitkomen zo liepen ze voor zijn voeten; tenslotte stond hij recht voor het huis van Mijnheer. Hij keek om hoog naar het venster, waarachter de beide - meisjes stonden. Een vriende lijke grijns liet een groot gat tussen zijn tanden zien. Met één voet op de stoep, begon hij teen nieuw liedje, een vrolijk deuntje, dat de jongens om hem heen deed schaterlachen. Anneke had er ook plezier in en Els peth wuifde hem aanmoedigend toe- Maar Mijnheer, die wel wist wat Me vrouw zou doen als ze de troep op haar schone stoep zou zien staan, zei, dat het tijd was, dat de man verder ging. Hij opende de deur en ging naar de man om hem een zilverstukje te geven, waarop de muzikant ophield met spe len en de twee manven een l^eel ern stig gesprek begonnen. Elspeth vroeg zich af, waar dat over ging. De joelende kinderen waren wat ach teruit gegaan, toen Mijnheer aan de deur verscheen, maar toen hij, na de speler nog wat zilvergeld te hebben ge- gegeven, weer naar binnen ging, dans ten en sprongen ze weer rondom de man met de rommelpot, die zijn weg voort zette. Elspeth wendde zich al van het raam af, toen Anneke opeens haar arm greep. „Kijk Pieter enFrans Hals Elspeth kwam haastig weer terug. Was dat de grote schilder? Die grote man met zijn blozende gezicht, wiens hoed wel eens geborsteld mocht wor den en wiens jas er uitzag, of hij er in geslapen had? Toch liep hij rond alsof een hermelijnen mantel van zijn schou ders hing. Hij had iets onbezorgds, iets opgewekts over zich. Het was een pret tige, levendige verschijning. Ze was niet verrast, toen ze zag, dat hij de rommel potspeler met een vrolijk gebaar groet te en een van de ronddansende ben gels over het hoofd streek. Hij zei blijk baar iets, waarom ze allemaal moesten lachen en schreeuwen; zelf ging hij daarop een paar passen achteruit en bekeek het groepje vol aandacht, de ogen half gesloten. Een ogenblik later had Frans Hals een schetsboek uit zijn zak gehaald, een potlood van Pieter geleend en was hij aan een schets begonnen. Gefascineerd keek Elspeth toe, want zijn hand bewoog zich vlug en vast over het papier, zelfs toen hij tegelijker tijd grappen maakte met de kinderen. Ze lagen soms dubbel van het lachen, totdat hij even plotseling als hij begon nen was, weer ophield met tekenen en de speler een wenk gaf. Zo vol aandacht stond Elspeth te kijken naar het toneeltje voor haar. dat ze schrok, toen ze de stem van Mijnheer over haar schouder hoorde. „Hoor je dat? Frans Hals huurt de rommelpotspeler als model. En naar het schijnt de kinderen ook, te oordelen naar hun gejuich. Wat Mevrouw ook van hem zeggen mag, Frans Hals is een fijn schilder en een aardige man, die mijn huis niet voorbijgaan mag zonder een glas wijn met mij te hebben gedron ken." Mijnheer ging naar de deur. (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 10 tot en met 23 April geeft elk van de volgende bon nen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 081 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees 082 Vlees (A, B') 400 gram vlees 083 Vlees (D) 100 gram vlees 085 Algemeen (A, B, D) 250 gram bo ter, margarine of vet 086 Algemeen (A, B) 250 gram boter, margarine of vet 087 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 092 Algemeen (B) 500 gram boter, margarine of vet 094 Algemeen (D) 125 gram boter, margarine of vet 095 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 73, 74 Tabak (QA) 2 rants, sigaretten of kerftabak 75 Tabak (QC) 2 rants, sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter K. (De letters achter de bon nummers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 April a.s. worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 069, 070, 071. 073, 076. 077, 078 en 079 van de bonkaarten 903 en de bonnen 62. 65. 68 en 71 van de tabakskaart QA 903 kunnen worden vernietigd. De staartspelers hebben zich in de achtste ronde van het voortouroooi om het damkampioenschap van Nederland stevig geweerd en vooral de mensen uit het Oosten hebben getoond ook wel enige dam wijsheid in pacht te hebben. Zo verbaasde de Enschedese voorvech ter Baas, die tot nu toe niet veel had gepresteerd, vriend en vijand met een stug verweer, dat in het middenspel re sulteerde in verrassende combinatie, welke hem op slag de winst bracht te gen de IJmuidenaar Ligthart. Een even fraaie partij speelde de Drentenaar Drenth tegen Dukel, die maar geen vat kon krijgen op het gevatte spel van zijn partner. Ondanks het feit, dat de Em- mercompascuumer in een geïsoleerd damdistrict speelt, toonde hij in deze partij grote aanleg te hebben. En ook Doornbos liet zich niet onbetuigd door in een fantasiepartij tegen Gordijn van de ene vreemde situatie in de andere te rollen. Tenslotte wist de Noord-Hollan der Beers een heel benauwd eindspel tegen Onnink in een langgerekt drama om te goochelen. Urenlang zweefde hij tussen verlies en remise totdat het uit eindelijk resultaat een standaardremise werd. De uitslagen waren; H. OnninkP. Beers I1, A. Ligt hartJ. Baas 20, O. DrenthB. Dukel 11, O. DoornbosF. Gordijn 20 door tijdsoverschrijding van Gordijn. De volgorde van de speler? werd hierdoor: J. Metz, Amsterdam, 9 uit 6, C. Suyk, IJmuiden, 9 uit 7, B. Dukel, IJmuiden, 9 uit 8, A. Ligthart, IJmui den. 8 uit 7, H. Onnink, Aalten, 6 uit 6, F. Gordijn, 's-Gravenhage, 6 uit 7, O. Drenth. Emmercompascuum. 5 uit 6. O. Doornbos, Overschild, 5 uit 6 en P. Beers, Noord-Scharwoude, 4 uit 6.. In de Zesdaagse te München luidde de stand omstreeks middernacht: 1. Naye Depauw (Belg) 260 pnt. Op vier roti den; 2. VoorenVan Beek (Ned.) 161 pnt.; 3. EhmerUmbenhauer (DuitsL) 150 pnt. Aan de „kampioenscompetitie" tussen, de nummers één van de reserve eerste klas voetbal nemen dit jaar deel: NAC, De Volewijckers, Enschede, GVAV, Maurits en Feijenoord.» De wedstrijden beginnen het komende weekend. Ter gelegenheid van zijn 30-jarig be staan organiseert de K.L.M. Maandag 6 Juni, Tweede Pinksterdag, een jubi- leummars tussen Den Haag en Noord- wijk over 30 en 40 kilometer. De leden van de voetbalploeg van de Hickley Athletic Club in Enge land vinden mentale training niet meer voldoende voor hun wedstrij den: Zij hebben besloten zich te ia- ten hypnotiseren, opdat ze door de ware „wil om te winnen" bezield zullen worden. Op Dinsdag 19 April a.s. kort voor de match tegen een club uit Birmingham, zal een plaat selijke hypnotiseur de Hickley'ers onder handen nemen, en zij rekenen er vast op dat zijn invloed hen op het veld onweerstaanbaar zal ma ken. Als de proef lukt heeft de hypnoti seur alle kans op een vaste aanstel ling. Lukt 2b niet, dan zal Hickley naar andere middelen om moeten zien om lauwheid te transformeren in vurige overwinningslust. Tenzij men er de voorkeur aan geeft de elf Laodiceërs te vervangen door elf an dere spelers, die zonder hypnotiseur in staat zijn hun beste beentje voor te zetten, hetgeen wel zo eenvoudig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3