PARAPLUIES WANDELSTOKKEN Haring en zoetwatervis Engelse begroting bezorgt de „kleine man" ernstige schok Lasten op levensmiddelen verhoogd Amerikaans leger viert „Ar'my-day Wat er straks in de bollenstreek te zien is vinden gretig aftrek in buitenland VROUW VERMOORD in Amsterdam Twee verdachten aangehouden Sir Stafford Cripps een moedig man Vijftig jaar koster Voormalige Italiaanse koloniën Amnestie in W.-Berlijn Grote parades in West-Duïtsland Rede van Kenneth Royal m Bloemen aan tramdradencorso, Hans en Grietje en nog veel meer EIERVERBRUIK STERK GESTEGEN DONDERDAG 7 APRIL 1949 PAGINA 5 Labourleden misnoegd In Santa Maria Maggiore PROCES-MIN DSZENTY VOOR DE U.N.O. Polen bestrijdt competentie Italië zal aanwezig zijn bij besprekingen Marshall-hulp aan Nederland yy DR. BUNCHE MET VERLOF Samenwerking tussen Nederlandse en Indonesische Rode Kruis mm -sE? - - BpÉIEf* i Concerten en kermis Bloemendraden Groot plan m Lisse Bloemenkoningin Garnalenvangsten GARNALEN VANGSTEN TELEURSTELLEND Uitvoer gezouten haring Conserven Controleer hun gewicht! Haarlem wint met 31 van Feijenoord LONDEN, hedenmorgen. De begroting gisteren ingediend door 6e Britse kanselier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, betekende een tehok voor het gehele land, in de eer ste plaats voor de eigen partijgenoten de onversaagde minister.' De honderden millioenen ponden uit gegeven aan voedselsubsidies, natio nale gezondheidsdienst, andere sociale diensten en aan defensie gaven bijna aanleiding tot optimistische verwach tingen en de opinie van de deskundigen tvas dan ook, dat weinig werkelijke ycrlagingen konden worden verwacht >n de ondragelijke fiscale lasten, .die 40 pet. van het nationale inkomen ver slinden. Doch het surplus van het af gelopen financiële jaar, de onmisken bare vooruitgang in de Britse produc tiviteit en export, de dringende be hoefte aan een prikkel voor intense bewapening en nog meer opgevoerde Productie hadden gezamenlijk in het land een psychologisch klimaat gescha pen, waarin ondanks de harde feiten een zekere mate van optimisme moest ontstaan. Men rekende tenminste op ®en verlaging van de hoge weeldebelas ting, welke onder meer de laatste hiaanden in de radio-kleinhandel en de ■luxe-textiel de omzet bijna tot het nul punt had gebracht. Ook rekende men op een bijna sym bolische verlaging van de inkomsten belasting als een bemoedigend gebaar, gerechtvaardigd door het indrukwek kende economisch herstel. Maar Sir Stafford Cripps bleek giste ren volkomen immuun te zijn voor de gezamelijke pressie van de arbeiders, de handel, de publieke opinie en ge deelten van zijn eigen fractie onder leiding van de fractievoorzitter zelf en y.oor de verbeterde economische situa tie. Niet alleen deed hy vrijwel geen en kele concessie, behalve het verlagen *an de bierprijs met 8 cent per liter en het verhogen van de toegestane af schrijvingsbedragen op de machine rieën, doch hij bestond het zelfs de lasten te verhogen op een terrein, waar hij de meeste tegenstand kon verwach ten van z«n eigen partij, n.l. op het gebied van de voedselvoorziening. Een kanselier, die als een georganiseerd «eel van zijn eigen partij pressie op hem uitoefent de levensonkosten te verminderen voor de lagere loonklas- hen, het bestaat de prijzen van kaas en Vlees te verhogen met bijna 20 cent per Pond, margarine met 5 en boter met 10 cent, is een moedig man. En Sir Stafford Cripps bleek gisteren deze moed te bezitten. Voorts verhoogde hij de kleinhandelprijs voor een pak lucifers, tot heden 80 cent, met 26% cent en verhoogde hij eveneens de tele foontarieven, zodat de allertreurigste Britse telefoondienst haar winst ver hoogd ziét tot 19 millioen pond sterling Per jaar. 6 De moed getoond door Stafford Cripps ij het ontwerpen van zijn begroting ^wam in nog grotere mate tot uiting in 's lanëk lnl.?ldend overzicht over n en economische po sitie. Hij zei een aantal bittere waarhe den, die in de eerste plaats bestemd £are" voor zijn eigen partijgenoten Het hoofdthema van zijn vermanende rede was: men ontvangt hier op aarde hiets voor niets. Indien het land hon derden en nog eens honderden millioe- hen belieft uit te geven voor zijn so ciale en nationale diensten, dan moeten die millioenen ergens vandaan komen, of zoals Sir Stafford Cripps nuchter op hierkte: „Men kan niet van twee wal fen eten" De „gratis brillen" en dc ..gratis gebitten" hebben bij het Britse Yolk het oude geloof doen herleven in de mythe, dat de staat zelf op een of an dere wijze geld fabriceert. Stafford Cripps deed gisteren een ernstige po lling het land uit de droom te helpen. Een gouden jubileum op zichzelf is een hele gebeurtenis, zeer zeker wan- heer bij een dergelijke gelegenheid de zelfde mensen aanwezig zijn als 50 jaar Beleden. Maar het is wel ze.er uniek, dat de 77-jarige Alceste Rossini, die mis dienaar was bij de eerste H. Mis van de H. Vader in de Santa Maria Maggio- *e> thans bij Diens 50-jarig priesterjubi leum nog aanwezig is als hoofdkoster deze kerk. .Deze „nederige dienaar", z»als hij Zichzelf noemt, heeft zijn hele leven ■doorgebracht in dienst van de basiliek Van Santa Maria Maggiore. Van zijn elfde jaar af, toon hij begon als mis dienaar, heeft hij 66 jaar onafgebroken Jh de Santa Maria Maggiore gewerkt, en fe oordelen naar zijn ijver en energie, gullen er nog verschillende jaren bij- komen. Hij werkte er al, toen Eugenius Pa- celli met andere seminaristen de be noemde 17-eeuwse Borghesekapel be kochten, waar o.a. een schilderij van de H. Maagd hangt, die volgens de over levering aan de H. Lucas wordt toege schreven. De oude koster herinnert zich deze dagen nog goed, vooral de dag van de eerste H. Mis, toen de toekomstige Paus nog tengerder en bleker leek dan anders. Hij herinnert zich zelfs de na- d>en nog van de familieleden en de nenden, die op die grote dag aanwezig ™aren en het was volgens hem wel een grote eer voor Don Pacelli, dat Kardi naal Vincenza Vannutelli, de toenmali ge aartspriester van de basiliek, hem ij zijn eerste H. Mis assisteerd. -Na zijn wijding, aldus Alceste, bleef tr.°n ^ace^'i 20 nu en dan komen, maar en zijn werkzaamheden toenamen wer en de bezoekers zeldzamer. Maar wan neer hij kwam. zelfs als Kardinaal- staatssecretaris van Z. H. de Paus, had w' alt«d even tijd en een vriendelijk -oord voor de getrouwe „nederige die- De grootste dag in Alceste's leven ^as wel 8 December 1939, toen de H. ader een plechtig bezoek bracht aan n® basiliek. Temidden van alle uiterlijk ertoon. tussen alle personages en hoge cp Gn. had de Paus toch nog tijd voor v n vriendelijk woord en hartelijke groet dien Z^n oude vriend en toegewijde cadens een pauze tussen de plechtig- m?e]}..liet de H. Vader Alceste persoon- hij hem komen. Zulk een geste zou cwr een Prelaat op hoge waarde wor- gesch=i .v.-.,.. aai rt'i hij hem komen. Zulk een geste zou prelaat op hoge waarde wor st, maar nog meer door Al- cieeds lang geleden werden zijn danouwe diensten aan de Kerk meer Pr 1^"om1 U 11 - ■-■ T r-. VTTT r,/iv.l -1 <-» de h6ens erkend- Paus Leo XIII verleen- tjfiphjd® medaille Pro Ecclesia et Pon- Syi®' Hij is ridder in de Orde van Sint eerrifu- en zowel Pius X als Pius XI d'6nst«, me* medahle van Ver- Voor de economische dagdromers onder zijn partijgenoten voegde Cripps hier aan toe, dat er voorlopig geen sprake meer van kon zijn, de inkomens nog verder te nivelleren: „Voor de toekomst zal men eerder moeten vertrouwen op het scheppen van meer rijkdom voor het land, dan op de verdere nivellering der inkomens". Gisteren bleek reeds aan het begin van het begrotingsdebat, dat het voornaamste verzet tegen de nieuwe begroting van de /Labourkant zou komen. Een socia listisch Lagerhuislid smaalde: „Liever kanonnen dan kaas"; een «partijgenoot sprak met verontwaardiging: ,De meest schokkende begrotingsrede, welke ik ooit gehoord heb"; een derde verweet hem, dat hij de voedselrekening van de huisvrouw had durven verhogën, terwijl hij voor de mannen een stuiver van de bierprijs had gehaald. Heden vindt een bijeenkomst van de Labourfractie plaats ter bespreking van de begroting, die een gezamenlijk be drag zal vragen aan het land van bijna 40 milliard gulden, Het zal er hard toe gaan, maar Cripps is er de man niet naar, opzij te gaan voor politieke druk. Vérder vinden heden de verkiezingen plaats voor de Londense graafschapsraad, het machtig overkoepelend bestuursorgaan voor geheel Londen, waar de Labour- partij reeds geruime tijd verreweg in de meerderheid is geweest. Wellicht zal de uitslag iets weerspiegelen van de onte vredenheid, die het onvermijdelijke ge volg moet zijn van Sir Stafford Cripps' begroting. Acht van de veertien leden van de agenda-commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. hebben zich uitge sproken voor plaatsing Van 'de kwestie der berechting van Kardinaal Mindszen- ty en van de Bulgaarse predikanten op de agenda van de Algemene Vergadering der V.N. Het is dus vrijwel zeker, dat de desbe treffende voorstellen van Bolivia en Australië, als zij vandaag in stemming komen» zullen worden aangfnomen en dat beide kwesties op de agenda ge plaatst zullen worden. De Poolse afgevaardigde, Julius Katz Suchy, verklaarde, dat de V.N. niet com petent waren in deze kwesties, daar deze volgens hem geheel onder de binnen landse jurisdictie van Hongarije en Bul garije vallen. Sir Alexander Cadogan (Engeland) antwoordde, dat de vredesverdragen aan Hongarije en Bulgarije de verplichting opleggen zich te houden aan de prin cipes der rechten van de mens en fun damentele vrijheden. Evaft (Australië) verklaarde, dat de Algemene Vergadering volgens art. 35 het onbetwistbare recht had de zaak te behandelen. Het Amerikaan^ ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten de recente Russische pro testen tegen het Atlantisch Pact officieel naast zich neer zullen leggen. Een officieel antwoord of een openbare verklaring acht men niet nodig, daar in een groot aantal verklaringen de bewe ringen in het Sowjet-protest reeds weer legd waren. SCHOTH GROTE HOUTSTR. 47 - TEL. 18036 OVERTREKKEN REPAREREN (Adv.) De politieke commissie der V. N. heeft met algemene stemmen haar goedkeu ring gehecht aan een resolutie, waarbij de Italiaanse regering wordt uitgeno digd deel te nemen aan de besprekingen in de politieke commissie der V. N. over de wijze, waarop zal worden beschikt over de voormalige Italiaanse koloniën. Keizer Haile Selassie van Abessynië heeft in een telegram aan de V. N. de hoop uitgesproken, dat „eindelijk een juist besluit over de bestemming der voormalige Italiaanse koloniën zal wor den genomen. Het is in het belang van het verkrijgen van veiligheid in Oost- Afrika en van de vrede in de wereld, dat het teruggeven van deze oude pro vincies aan Ethiopië niet langer wordt uitgesteld". De bestuurscommissie der Westelijke geallieerden in West-Beriyn heeft een verregaande amnestie bevolen, waar onder vallen leden van de Nazi-party, die na I Mei 1937 lid zyn geworden; candidaten voor het lidmaatschap; per sonen jonger dan 30 jaar en ouder dan 65 jaar en zij, die voor 50 procent of meer invalide zijn; Voorts leden van de „Hitlerjugend"; personen, die onvrijwil lig riaar de S.S. werden overgeplaatst zonder verhoging in rang; voormalige studenten aan instellingen voor poli tieke scholing en hun ouders; beroeps officieren beneden de rang van kolonel en leden van de Nazi-vrouwenbond. De aankondiging werd gedaan in de vorm van een bevel aan de stads magistraat. De amnestie heeft echter geen betrek king op personen, wier beroep tegen uitspraken van de denazificatiehoven verworpen is. De Amerikaanse Senaat heeft Woens dagavond zijn goedkeuring gehecht aan het amendement op de wet op de hulp verlening van Europa, dat voorziet in voortzetting van de hulp aan Nederland, zolang de UNO geen sancties tegen het land afkondigt. Het amendement .was een compromis voorstel van senator Arthur Vanden- berg, die het inlassen van de sanctie- voorwaarde als oplossing aan de hand deed„ nadat senator Brewster had ver zocht; de hulp aan Nederland op te schorten tot na de oplossing van het Nederlands-Indonesische conflict. In de Verenigde Staten, in Duitsland en overal ter wereld waar Amerikaanse troepen zün, is gisteren Army-day ge vierd, de jaariykse herdenking van Amerika's deelname aan de eerste we reldoorlog, In de V.S. werden parades gehouden en redevoeringen afgestoken en in Duitsland namen de generaals Clay en Huebner staande op een lichte tank een grote parade af op het vroe gere exercititieterrein van de Wehr- macht in Grafenwöhr. De parade, waaraan ongeveer 5000 Amerikaanse militairen deelnamen, was de grootste sinds het einde van de oorlog. Meer dan 200 tanks, 3000 voer tuigen en honderden kanonnen reden langs het podium, dat versierd was met de vlaggen van Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. In zijn toespraak tot de troepen zei gen. Clay: „Jullie zijn het symbool van de vaste wil van ons land om te vechten voor de rechten van de vrije mensen. Wij zijn tot de Atlantische gemeenschap toegetreden en hebben plechtig beloofd de vrede te verze keren en zo nodig door geweld agressie te voorkomen." In een toespraak te Chicago ter ge legenheid van Army-day zeide de Ame rikaanse minister voor het leger, Ken neth Royall, dat, indien Amerika een mogelijke aggressor Europa zou laten overrompelen, de daaruit voortvloeien de oorlog tien tot twintig jaar „en mis schien langer" zou duren. De landen van het Atlantisch Pact, zo zeide hy, rekenen op Amerikaanse uitrustingen voor hun eigen legers en eveneens op de steun van het Amerikaanse leger overzee. Royall zeide niet te wensen, dat zijn toespraak oorlogszuchtig zou klinken. Hij was niet van oordeel, dat oorlog op handen was, maar, zo voegde hij er aan toe, de beste wijze om vijandelijk- Een Tsjechische officier overhandigt een oorkonde aan J. Sidlik, directeur van de TsjechischeKolden-Danekfabriek, een van de grootste zware industrieën van Praag. De oorkonde belooft mili taire hulp aan de arbeiders. heden te voorkomen was te doen we ten, dat Amerika gereed was deze het hoofd te bieden. De vroegere onder-minister voor het leger, William Draper, steunde het standpunt van Royall, dat Amerikaanse troepen over zee behoorden te blijven, zelfs na afloop van de bezetting. Hij trok in twijfel of Europa voor bombar dementen uit de lucht door tegenbom- bardementen alleen beschermd kon worden. Dr. Ralph Bunche heeft aan de voor avond van zijn vertrek uit het Midden- Oosten in een speciaal interview ver klaard, dat hij thans „geheel en al klaar" was met de Palestijnse kwestie. Hij zou onder geen omstandigheden naar Pales tina willen terugkeren, noch met de verzoeningscommissie waaraan hij zijn taak als waarnemend bemiddelaar thans overdraagt noch in-een andere kwaliteit. Bunche zal vandaag .uit Bei roet vertrekken om zijn hoofdkwartier op Rhodos te liquideren en dan naar de Verenigde Staten vertrekken. Bunche zeide, dat hij een ,,lang verlof" gjng nemen. „Ik ben moe, erg moe, en ik wil van alles af zijn", voegde hij er aan toe. De gesloten wapenstilstandsovereenkom sten beloofden volgens Bunche veel goeds voor een uiteindelijke vrede. De afdeling Indonesië van het Ned. Rode. Kruis en de republikeinse „Pa lang Merah Indonesië" hebben tijdens besprekingen te Batavia een vorm voor samenwerking tussen beide organisaties gevonden. Het Ned. Rode Kruis en de P. M. I. zullen „in elk voorkomend ge val, waarin samenwerking mogelijk is, samenwerken" en „met elkander nauw contact onderhouden". Dit houdt 'o.a. in, dat vier leden van het dagelijkse bestuur der P. M. I. uit Djocja naar Batavia zullen komen voor het geza menlijk voorbereiden van dc organisa tie van het toekomstige Indonesische Rode Kruis .yy* i-sys- - v si-s W. Duizenden bloemen zullen dit jaar weer de bollenvelden kleuren in hun onvol prezen kleurschakeringen en talloze bezoekers uit het buitenland laten zien, hoe mooi ons land is. Eenmaal in het jaar zijn de burge meesters uit de bollengemeenten met de journalisten bijeen om te praten over grote gebeurtenissen, die tienduizenden naar hun streek zullen trekken. Dat is begin April, in een tijd, dat er meer over bloemen gesproken wordt dan er nog te zien zyn. v En zo kwam een feestelijk gezelschap onder auspiciën van de Stichting V.V.V in Zuid-Holland dan gisteren in „De Nachtegaal" te Lisse luisteren naar een toespraak van Jhr. v. Nispen tot Pan- nerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur, over de export van ons na tionaal deviezen-artikel. Er zijn oogst- overschotten, hoewel de export toe neemt. Engeland neemt minder af en met Duitsland wil het niet vlotten. In 1947 exporteerden we 30 millioen K.G. voor f71 millioen en in het afgelopen jaar kwam er» twee millioen bij. Heel wat reclame moet er voor gemaakt wor den o.a. voor 200.000 dollar in Ameri ka. De burgemeester sprong echter al gauw over op binnenlandse aangelegen heden en ontvouwde het programma voor* de komende weken, dat hierachter volgt. De prachtige kleurenfilm „Hollands Glorie" herinnerde aan het corso van verleden jaar en aan het glorieus be zoek van Churchill aan Voorhout. In „Het Oude Koningshuys" te Sas senheim, waar de lunch gebruikt werd, hield de burgemeester Jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens. een korte tafelrede waarin hij het bollenseizoen inluidde en er de 'eerste dronk aan wijdde. Toen naar 't Plantkundig Laborato rium van prof. dr. E. van Slogteren Een half uur stond er voor, zodat de leek min of meer duizelde van virussen, rijen konijnenhokken, prachtige afwijkende tulpen die niettemin zwaar ziek waren en koelcellen gelijk aan cellen in eet) gevangenis. Intussen was ieder duide< lijk, welk groot werk daar verricht wordt en hoe bijna ondenkbaar is, dat het niet zou bestaan. Tenslotte ree'd de N.Z H. bus, met als kapitein de heer Hetens, naar Noordwijk, waar ook alweer de burgervader tussen een kop thee door de lof van zijn ge meente bezong. Dat was niet nodig, want goede wijn behoeft geen krans. En nu het programma, dat wü U aan raden goed te bejvaren: Groot Bloemencorso, georganiseert door Hillegom, Lisse en Sassenheim op Za terdag 23 April. Opstelling van het corso van 11.30 uur af in het Gem. Sportpark te Lisse, waar zowel zit- als staanplaat sen verkrijgbaar zijn. Vertrek van het corso te 13.30 uur via de Rijksweg naar de grens Hillegom/Bennebroek, waar het corso keert, via Hillegom, Lisse, door Sassenheim trekt, waar gekeerd wordt bij café De Uiver, om dan te 17 uur weer in het Sportpark te Lisse te worden te rugverwacht, alwaar de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Als speciale attractie wordt van 16 uur af de voetbalwedstrijd Nederland—Frankrijk in het Sportpark uitgezonden. Hillegom opent op 9 April weer het bekende* ontvangstcentrum aan de Wa- verenstraat bij de Sixlaan, waar men da- gelijks tot half Mei van 's morgens 9 uur tot zonsondergang inlichtingen kan krij gen en de inwendige mens kan verster ken. De boten, die langs de velden varen, vertrekken geregeld van dit centrum De demonstratietum van de fa. Gebr. Topper 2e Loosterweg, vlak bij het sta tion, is' gratis voor bezoekers te bezich- ''op1 Tweede Paasdag worden e.r wandel tochten georganiseerd door de Ver. Jan Pastoor en de Wandelver. Hillegom. Tijdens het bloemencorso zuilen er vele mozaïeken te zien zijn. Op 23 April zal er des avonds te 8 uur een concert worden gegeven door het Symphonie- orkest van Nancy (Fr.). Op 24 April is er een officiële ontvangst ten Raadhuize van de vereniging van Belgische oud strijders. Op 30 April concerteert de Band van de Royal Fuseliers. Van 18 tot en met 24 April zijn er enkele kermis attracties op het voormalig remiseterrein aan de Hoofdstraat (langs de Rijksweg). Lisse organiseert een plaatselijke mo zaïekwedstrijd, waarvoor een enorme be langstelling bestaat. Vanaf het restaurant „De Nachtegaal" kan men weer rond vaarten per trekschuit door de bollen velden maken, met bezoek aan uitkijk toren. het distributiekantoor. Ook de scholen dingen hierbij mede. Tweede Paasdag organiseert de V.V.V. een bloemertbridge-drive. SASSENHEIM zal gedurende het cor so extra fraai versierd worden, niet al leen door mozaXeken, maar ook met bloemenslingers langs de oude draden van de vroegere tram LeidenHaarlem. Van 23 April tot en met 7 Mei overducht- middenstands-show met open vitrines op plein Oude Haven. VOORHOUT heeft iets heel aardigs be dacht. In de kom van het dorp komt nl. een bloemenhuisje, het huisje van Hans en Grietje, waar pannekoeken verkocht zullen worden door de jeugd. Dit huisje is Zaterdag en Zondag ge opend. van 10 April af. Wellicht dat het ook nog des Woensdags opengesteld zal worden. Van de Nagelbrug af. langs de Jacoba van Beijerenlaan en de Prinsen laan die uitkomt op de Teylingerlaan zullen mozaïeken gelegd worden. Ook WARMOND zal 23 en 24 April fraaie mozaïeken leggen, om. voor het raadhuis. Autobussen met gezelschappen toeristen kunnen gedurende de bk>eiti]d van de bollen vrijstelling van tolkosten verkrijgen, indien dit van te voren schriftelijk is aangevraagd bij de V.V.V.. gemeentehuis, Warmond. De N Z H V.M. heeft door middel van bordjes ook dit jaar weer aardige wan delingen aangegeven.^ Noordwijkerhout heeft op speciale V.V.V.-wandelbordjes enkele aardige wandelingen uitgestippeld. Voor fiet sers en auto's is eveneens een zeer aan trekkelijke route uitgestippeld aan gegeven door de bordjes op de A-N.W. B.-wijzers. Er zqn voorbereidende plannen om een belangrijk gedeelte van het beken de Keukenhofbos te Lisse te exploiteren als een permanente Voorjaars Bloemen tentoonstelling. Het betreft hier een gedeelte dat voorheen verboden terrein was en het is vrij zeker dat juist dit allermooiste gedeelte voorlopig voor tien jaren voor 'het betrokken doel wordt vrijgegeven. Vooral de grote waterpartijan en de bijzonder mooie houtgewassen maken het terrein reeds zonder bloemen tot een lust voor het oog. Het voor lopige plan is om ruim zestien H.A. voor tentoonstelling en wandelbos in gebruik te nemen. Voor grotere uit breiding is de mogelijkheid aanwezig. Men wil een gecombineerde beplanting doen* aanbrengen met de meest uitge breide en bijzondere collecties bloem bollen en heesters. Noordwijk wordt ter ere van de tul- penralley bijzonder fraai versierd. 27 April is de dag waarop de mozaïeken gelegd worden. Hieraan werken vrijwillig vele plaatselijke verenigingen mede, alsmede de schooljeugd onder leiding van het ondrwijzend personeel. 28 April opent de bloemenkoningin des morgens te 10 uur de bloemenfeesten op het plein voor het Raadhuis te Noord- wijk-Binnen. Tussen 14 en 17 Uur aan komst der deelnemers aan de Interna tionale Tulpenralley in het versierde dorp. Eindpunt Huis ter Duin. Route; Gooweg, Wilhelminastraat, Van Pan- huysstraat, Quarles van Uffordstraat, Wilhelminaboulevard, Oude Zeeweg, Huis ter Duin. Des avonds muzikale' rondwandelingen door de versierde ge meente. 29 April: Des morgens vertrek van de alleyrij ders naar Zandvoort. Des avonds 8 uur prijsuitreiking aan de deelnemers aan de verschillende bloemversieringen, te houden in het Casino. 30 April: Grote volksfeesten. Gedurende de dagen van de bloemen feesten (28 tot en met 30 April) zijn vele grote en kleine hotels te Noordwijk ge opend. NOORDWIJKERHOUT organiseert 23 en 24 April een mozaïekenwedstrijd voor haar bewoners, waarbij de V.V.V. mo zaïeken zal leggen, voor het raadhuis en De belangstelling van het 'Bedrijf schap voor Visserijproducten gaat uiteraard niet alleen uit naar zee vis, al is deze categorie kwantitatief verre de belangrijkste. De publicatie „Aanvoer en Afzet" geeft over Fe bruari 1949 dan ook niet alleen cij fers en bijzonderheden over kabel jauw, schelvis, wijting, platvis enz, maar schenkt ook aandacht aan ver se en gezouten haring, garnalen, mosselen, oesters en conserven. De ijle haringvangsten in de „Zuid", welke dit seizoen betrekkelijk vroeg inzetten, zijn vroeger afgelopen dan in andere jaren. In de eerste week van Februari was er bijna 1 millioen kg. verse haring aan de markt tegen 1,6 millioen kg. m de overeenkomstige week in 1948. Te IJmJiden kwam ki dit tijdvak 300 ton aan de wal. In de tweede week van Februari lie pen de verse-haringvangsten zeer sterk terug en bedroegen ruim 465 ton. Ver geleken met dezelfde periode in 1948, toen er meer dan 1,5 millioen kg. werd aangebracht, betekent dit dus wel een sterke achteruitgang. In de derde week werden de vangsten iets groter; zij bedroegen ongeveer 600 ton, waarvan IJmuiden 234 ton voor zijn rekening nam. De laatste week van Februari le verde ruim 360.000 kg. verse haring op. In totaal werd in Februari bijna 2,3 millioen kg. verse haring aangevoerd tegen 4.7 millioen kg. in dezelfde maand van 1948. De export van verse haring was van zeer weinig betekenis en be droeg iets meer dan 60.000 kg., welke in hoofdzaak naar de Bizone ging. Door het binnenland werd ruim 2 millioen kg. opgenomen, waarvan het overgrote deel haar de visconserven-industrie en de visbakkerijen ging, welke een be langrijke steun boden ade markt. Ging in Februari 1948 7.6 millioen kg. gezouten haring de grens over die 4 millioen gulden opbracht, in Fe bruari van dit jaar werd ruim 8 mil lioen kg. gezouten haring uitgevoerd voor een waarde van bijna 4 millioen gulden. Ook nu was de Bizone met 5.7 mil lioen kg. onze grootste afnemer van dit artikel. In de. maand Februari nam Frank rijk meer dan 500 ton af. Binnen het kader van een reciproci- teits-transactie kon naar Tsjechoslowa- kije 360 ton gezouten haring worden uitgevoerd, terwijl naar België, binnen het raam van het handelsverdrag, 510 ton werd geëxporteerd. Met Polen werd door ons land een nieuw handelsver drag gesloten, waarin o.a. een post gezouten haring is opgenomen, groot f 500.000. De export van bokking liep in de verslagperiode verder terug en bedroeg slechts ruim 220 ton tegen een waarde van f 186.000. Aangezien de voedselpositie, zowel tn het binnen- als in het buitenland, mede door de zachte winter, belangrijk is verbeterd, bestaat de mogelijkheid dat oude verbruikers, hopelijk tijdelijk, naar andere voedingsmiddelen zijn overgegaan, waaraan een verminderde afzet van dit artikel waarschijnlijk is toe te schrijven. Tot onze belangrijk ste afnemers behoorden in Februari: Egypte (160 ton), België (20 ton) en Griekenland (18 ton). In de maand Februari werden aan de diverse afslagen om het IJselmeer de volgende hoeveelheden zoetwater vis aangevoerd: bot 11.000 kg., snoek baars 66.000 kg., snoek 2.000 kg., baars 17.000 kg., karper 4.000 kg., brasem en blei 85.000 kg., voorn 24.000 kg. en ove rige soorten 3.000 kg. De export van zoetwatervis ver toonde, vergeleken met de. maand Ja nuari, toen 250 ton werd uitgevoerd, een stijging en bedroeg in totaal 310 ton. Naar Tsjechoslowakije werd bijna 190 ton uitgevoerd. Met Frankrijk kwam de export niet op gang. Op grond van afgesloten handelsver dragen kon naar Engeland, België en Zwitserland resp. 40 ton, 28 ton en 22 ton worden verzonden. WJ! -.Ij-IJ'K.W -.4W Een groepje opgewekte meisjes, midden in de bloeiende bollenvelden. Nog slechts enkele dagen en wij zullen weer van deze pracht kunnen genieten. Evenals dit'in vooraf gastode maanden het geval was, waren ook in de maand Februari de garnalenvangsten zeer te leurstellend, met uitzondering echter van Scheveningen waar 66.000 kg. consump tiegarnalen werden aangevoerd. In totaal waren er 92 ton consumptie- garnalen tegen 83 ton in de maand Fe bruari van 1948. Voor het eerst in dit jaar werden we derom ongepelde garnalen naar België geëxporteerd, namelijk 4 ton. De export van gepelde garnalen nar^ in Februari toe en bedroeg ruim 9 ton, waarvan 7 ton naar België ging en iets meer dan 2 ton naar Engeland. Bij de oesters is het een regelmatig terugkerend verschijnsel, dat de vraag, vooral na de maand December, langzaam maar zeker terugloopt. In Februari wer den in totaal ruim 1,2 millioen stuks ge ëxporteerd. tegen 'n waarde van f 250.000. De belangrijkste afzet vond plaats naar België, ruim 1 millioen stuks, terwijl Engeland 135.000 stuks afnam. Vergeleken met Januari liep ook d« mosselen-export belangrijk terug en be droeg iets meer dan 3.3 millioen kg.- De tweede tranche van het contingent Frankrijk, groot 3.100 ton, werd practisch gerealiseerd. Genoemd land nam in Fe bruari ruim 2.2 millioen kg. verse mosse len af. De uitvoer naar België*vond nor maal voortgang, maar de hoeveelheid, circa 800.000 kg. was toch belangrijk minder dan in Januari. Naar Engeland werd 300.000 kg. verzonden. Het overzicht zou niet compleet zijn,- wanneer vis- en mosselconserven zouden ontbreken. Dé productie van visconser- ven bewoog zich in Februari vrijwèl op dezelfde hoogte als in Januari. Door het merendeel der fabrieken werden hoofd zakelijk haringconserven vervaardigd. De export nam, vergeleken met Januari, belangrijk toe en bedroeg bijna 550 ton tegen een waarde van f 850.000. Afzet vond voornamelijk plaats naar Indone sië (274 ton) en naar de Bizone (100ton). Binnen het raam van het met Oosten rijk afgesloten compensatieverdrag kon naar dit land ruim 103 ton visconserven worden geëxporteerd. De export van mosselconserven, welke uitfluitend in glas waren verpakt, was zeer gering en bedroeg rond 20 ton te gen" een waarde van f 23.000. Uitvoer vond in hoofdzaak plaats naar Frankrijk en België.' Er worden tegenwoordig in Nederland heel veel eieren gebruikt, veel meer dan vóór 1940 Daarvan is de geringe distri butie van vlees o.m. de oorzaak. Tegen Pasen is het gebruik extra groot Het Paaseitje is traditie in Nederland. In de laatste tijd worden de eieren, die in de handel komen, op regerlngs- voorschrift in gewichtsklasse» verdeeld. Dat geschiedt machinaal, de eiersorteer- machine geeft de eieren van elke klasse een stempel, thans in zwarte inkt, met een cijfer in een ovale ring. De sortering is als volgt: Cijfer 0 ge middeld gewicht 68 a 69 gram, cijfer 1 66 a 67 gram, cijfer 2: 62 a 63 gram, cijfer 3 57 a 58 gram, cijfer 452 a 53 gram, cijfer 5: 47 a 48 gram, cijfer 6 42 a 43 gram. In het onderlinge gewicht van iedere klasse is een speling van 5 gram toege staan. Voor eieren bestaan geen maximum prijzen meer. De zwaarste eieren zijn "na tuurlijk het hoogst in prijs, maar het voordeligst naar de inhoud gerekend. Het komt voor, dat eieren door han delaren opzettelijk verkeerd worden ge stempeld, dan maakt zo'n handelaar een extra winst van 1 cent per ei ten koste van de gebruikers. De winkelier koopt de eieren van een handelaar, hij stempelt dus zélf niet, maar is wel verantwoordelijk voor het gewicht. Ongestempelde eieren mogen door de handel niet worden verkocht. Controle op het gewicht en op de kwaliteit is helaas wel nodig. Huismoeders, let op of u eieren van het juiste gewicht krijgt, alsmede eieren met schone schalen, want vuilschalige zijn 2e soort eieren en min der waard. Het gewicht is het best te controleren door 5 of 10 eieren te wegen. 10 eieren met het stempel 1 moeten dus ea. 660 gram wegen, 10 met het stem pel 3 570 gram. Ook aan ziekenhuizen, hotels, broodjeswinkels enz. mogen uit sluitend gestempelde eieren worden ge leverd. Vooral deze instellingen en zaken dienen terdege contröle uit te oe fenen. Haarlem speelde Woensdagavond ,een licht wedstrijd tegen Feijenoord. waar voor nogal flinke belangstelling be stond. Het was oen aardige wedstrijd, waarin de Haarlemmers een verdiende 31 zege wisten te behalen. Vóór rust had Boeree met een fraaie kopbal uit een voorzet van Pastoors de leiding ge nomen voor de thuisclub en nadat Hoek in de tweede helft de gelijkmaker had gescoord, bezorgden Roozen en Smit Haarlem een 31 voorsprong. Meertens werd bij Haarlem uitstekend vervangen door Van Strien. Gisterochtend omstreeks half twaalf werd in het perceel Kometensingel 95 te Amsterdam-Noord het ontzielde li chaam ontdekt van de hewoonster F. A, Het bovenlichaam vertoonde ver scheidene wonden door messteken. De politie kon nog geen nadere bijzonder heden mededelen. Het gebeurde heeft in Tuindorp-Oost- zaan uiteraard grote beroering gewekt Omwonenden en buren dromden om het huis, waar de centrale recherche met het onderzoek bezig was. Het lijk van de 26-jarige vrouw werd om 11.45 uur ontdekt door de bakker die op aandringen van een der buren ging kijken. Eten buurvrouw had 's nachts in het huis lawaai gehoord en een klap. Ook had zij enkele malen het driejarig zoontje van het slachtoffer horen huilen Des morgens om zeven uur was zij on gerust geworden en was gaan kijken De gordijnen vond zij echter dicht en denkende, dat de vrouw sliep, is zij weer naar huis gegaan. Later in de ochtend echter zag zij 't kind voor het raam zitten, terwijl er verder in het huis geen leven te be speuren was. De bakker, die om 11.30 het brood hnd afgeleverd aan de andere buren dit gebeurde wel meer, omdal de vrouw meermalen het huis uit was keek toen door de brievenbus en zag door het gangetje in de kamer waarvan de deur open stond, een chaos en daarin lag het slachtoffer, overdekt met bloed. De vrouw was reeds meer dan een jaar gescheiden. Nadat het huwelijk ontbonden was, bleef de man P. v. d. B., die als een bruut bekend staat, haar herhaaldelijk lastig vallen. Hij was nog in het bezit van een sleutel van de woning aan de Kometensingel en kwam daar ook nog herhaalde malen onder het mom zijn kind te bezoeken zoals de omwonenden ons mededeelden. Dit kind was trouwens een voortdurende bron van twist tussen de man en de vrouw. Nader vernemen wij van de politie, dat P. v. d. B. reeds herhaalde malen met de politie- in aanraking is ge weest wegens huisvredebreuk, verzet en oelemmering van uitoefening in zyn functie van een ambtenaar. Het onder zoek in deze zaak is in handen van de inspecteur van politie E. H. G. Hagens, waarnemend chef van het bureau Mos plein. In de woning werd een grote ravage aangetroffen, waaruit de conclusie ge- trokken kan worden, dat de vrouw zich ernstig verzet heeft. Naast het stoffelijk overschot lag een hamer. Het lichaam vertoonde zowel sporen van messteken als van slagen met de hamer toegebracht. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Gistermiddag omstreeks drie uur ar resteerde de politie zowel de 30-jarige P. J. v. d. B. ajp de 30-jarige P. V., een kennis van de vrouw uit Oostzaan. Het verhoor van P. V. heeft naar de politie mededeelt aan bet licht gebracht, dat hij inderdaad Dinsdag nog een bezoek aan de vrouw gebracht heeft. Hij was evenwel om acht uur 's avonds weer thuis, daar hij onder be handeling is van een magnetiseur, die hem op diè tijd thuis heeft behandeld. Hij is sindsdien thuis gebleven en ook Woensdag in verband met zijn ziekte niet naar zijn werk gegaan. De politie heeft hem in zijn woning aangehouden. Ook het verhoor van P. v. d. B. heeft geen nieuwe .feiten aan het licht ge bracht. Zijn moeder heeft verklaard., dat haar zoon Dinsdagavond omstreeks 11 uur is thuisgekomen en Woensdagmorgen, zoals gebruikelijk omstreeks 7 uur naar zijn werk is gegaan. De moord is waar schijnlijk Woensdagnacht omstreeks tif ee uur gebeurd. Er zijn geen aanwijzingen dat eventueel een derde verdachte in deze affaire zal worden aangehouden. Naar wij nader van de politie verne men, is de 30-jarige P. V. heden vrijge laten. P. v. d. B. is, verdacht van moord, in arrest gesteld. Een Hongaars regeringscommnniqué meldt dat de leiding van het Volksfront aan de regering en de president der re publiek verzocht heeft het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Volgens welingelichte bronnen is de ze maatregel noodzakelijk geworden door de jongste zuiveringsmaatregelen in het parlement. Het parlement zal waarschijnlijk de volgende week ontbonden worden, waar na op 15 Mei nieuwe verkiezingen zou den worden gehouden. De eerste hande ling van het nieuwe parlement zou het goedkeuren van de nieuwe Hongaarse grondwet zign

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5