Jaegerwol Mislukte bankoverval in Amsterdam Krimpvrije Tot hoofd en hart rr-HP Langzame, doch geleidelijke verbetering blijft aanhouden Majoor De Graaf over England-Spiel HERTOG VAN EDINBURGH WIL GEEN MANNEQUIN ZIJN BEN GURION: Jeruzalem geen internationale staat zwarte sajet Proces kost Kravchenko 25 miliioen francs Dader bij achtervolging ontsnapt „DE WOLBAAL" SALAZAR DRINGT AAN OP DEELNAME; VAN SPANJE AAN ATL. PACT Om verdedigingssysteem zo effectief mogelijk te maken Het weer Daling van de rijstprijs Zuid-Afrika economisch in de knoop Omgekomen agenten kunnen zich niet meer verdedigen Eerste poging om H. Stad tot hoofdstad te maken VRIJDAG 8 APRIL 1949 73ste JAARGANG No. 24431 Signalement bekend PROCES-MINDSZENTY OP U.N.O.-AGENDA Met 11 tegen 2 stemmen OPA K00Y OVERLEDEN en ijzersterke Populaire prijzen Gen. Cronjéstr. 129, lel. 11385 GENERAAL SIMONS IN ONS LAND GARNALENVISSERS DOOR STORM VERRAST Noors scheepje binnen gesleept Kostwinnersvergoeding na overlijden WEEKOVERZICHT OVER SITUATIE IN INDONESIË Koningin ontvangt dr. Van Royen Rudenko in ongenade gevallen Pr. Plesman: NIET OP MILITAIRE KEURING VERSCHENEN EX-DIRECTEUR VAN C.D.K. VEROORDEELD Wanhoop der Londense kleermakers Koning Abdoellah droomt nog steeds van een groot Syrië Rijksdiensten op Goede Vrijdag gesloten ONDER AUTO GEWAAID - pprv 'Mg*** tffr... Rutm dertigduizend gelovigen woonden de H.H. Missen bij, die Zijne Heiligheid de Paus Zondagmorgen om negen uur in de St. Pieter te Rome opdroeg. Bij het verlaten van de St. Pieter werd deze bij uitsték unieke foto gemaakt. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. "hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Donderdagavond is 'n mislukte roof overval gepleegd op het bijkantoor van een coöperatieve tuinbouwbank aan de Hoofdweg te Amsterdam. Een dertigjarige man bedreigde de fi liaalhouder met een revolver maar op het hulpgeroep van diens familie leden nam de man de vlucht. Hij is een goede bekende van de politie en staat als gevaarlijk bekend. Het bijkantooi ligt enigszins afgelegen op de hoek van de Hoofdweg en de Aru- bastraat en er zijn al herhaaldelijk po gingen tot inbraak gedaan. Aan het ge bouw is een woning verbonden, waarin de filiaalhouder woont. Omstreeks kwart overacht Donderdagavond werd er aan gebeld. Een jongeman stond voor de deur en vroeg of hij met de filiaalhouder sprak. Hij beweerde Eggers te heten of iets dergelijks en stak zijn hand in 'zijn rechterzak, waaruit hij een revolver haalde. De filiaalhouder liet zich echter niet uit het veld slaan en riep om hulp. Zijn zwager, die ook in het huis ver toefde, belde de politie op. Intussen wa ren op het hulpgeroep ook de vrouw van de filiaalhouder en buren toegesneld. De overvaller nam de vlucht, achter volgd door de buurtbewoners. Onder het geroep van „Houdt de dief" rende men de man achterna langs de Hoofdweg, Arubastraat, Parimariboplein, Baarsjes, Crijnssensfraat, waar de overvaller een garage inschoot, welke hij aap de ach terzijde via de keuken in de Van Rense laerstraat weer verliet. Daardoor raakte men het spoor bijster en kon man ontkomen. Dank zij photo's op het hoofdbureau van politie is hij echter herkend. Hij blijkt te zijn Arnolö Franken, geboren 14 Juli 1919 te Dongen in Noord-Brabant, van beroep leder technicus, wonende Kapelstraat 28 te Tilburg. Hij is echter beter bekend vooral bij de politie als „De Braban der" en men moet hem als gevaarlijk be schouwen. Het pistool zal hij nog wel in zijn bezit hebben. Zijn signalement luidt: 1.90m. lang, zwart krullend haar. ovaal, gezicht, grijze ogen, kunstgebit in boven kaak, draagt nu en dan een bril en heelt lidteken op neus. Hij is gekleed in een donkere winterjas en grijze hoed. De politie te Amsterdam verzoekt zijn op sporing en aanhouding. Met 11 tegen 2 stemmen heeft de agenda-commissie der V. N. gisteren besloten de kwesties van het proces tegen Kardinaal Mindszenty en de Bul gaarse protestantse geestelijken voor volledig debat op de agenda der Alge mene Vergadering te plaatsen. Tegen stemden de Sovjet-Unie en Polen, ter wijl Iran zich van stemming onthield. Jacob Malik, de Russische gedelegeer de, die zich kantte tegen elke bespre king van deze zaken in de Algemene Vergadering, verklaarde, dat „de Hon gaarse burger Mindszenty en verschil lende Bulgaren gewone misdadigers en oorlogsstokers" waren. Hij noemde het voorstel om de pro cessen te bespreken „in onmiddellijke en flagrante tegenspraak" met het Handvest, dat bepaalt, dat de Verenigde Naties niet mogen interveniëren in de interne zaken van staten. Hij verklaarde, dat de regeringen van Hongarije en Bulgarije „onze dank ver dienen omdat zij de oorlogsstokers ge grepen" hadden en „de wereld hun duistere plannen" hadden getoond. De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, zeide, dat Maliks beschuldi gingen, dat Wall-street" achter „de vuige lastér" tegen Hongarije en Bul garije stond, een reden te meer waren om de zaak op de agenda te plaatsen. Te Badhoeyedorp is na een ziekte van enige dagen, overleden Opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy, die 7 Maart j.l. dê leeftijd van 104 jaar bereikte, had negen kinde ren en meer dan honderd klein- en ach terkleinkinderen. Onze verhouding tot God is geen uit gemaakte zaak, maar een werkelijk heid, die dagelijks beleefd moet worden. A. J. Kaan Dagelijks geopend van 96 uur, ook 's Maandags (Adv.) De Canadese generaal Guy Simons, destijds opvolger vau generaal Foulkes en thans chef van het „Canadian De fence College" te Kingston, vertoeft mo menteel in ons land, tijdens welk ver blijf hij o.m. een bezoek brengt aan de Canadese oorlogsgraven. Op een persconferentie in de kanselarij van de ambassade te Den Haqg sprak de gene raal zeer waarderend over het herstel van Walcheren. Gevraagd naar zijn oor deel over verschillende militaire kwes ties, welke samenhangen met de defen sie in het Atlantisch Pact, onthield hij zich van commentaar en. antwoordde slechts bij herhaling: „Wait and see". De Canadese bezoeker is ontvangen door H.M. de Koningin en verlaat -a.s. Zondag ons land, waarna nog een be zoek gebracht zal worden aan Enge land, Zuid-Afrika en het Verre Oosten. Gistermorgen werd een dertigtal gar- nalenvissers, die in de vroegte uit de Scheveningse haven waren vertrokken, door de snel opkomende Westerstorm verrast. De vissers bevonden zich op drie mijl uit de kust en moestén de vis serij onderbreken. Zij trachtten ijlings de veilige haven te bereiken. Bij het binnenkomen van de haven hadden zij met grote moeilijkheden te kampen, levensgevaar was niet denkbeeldig. Het was een adembenemend schouwspel de kleine vaartuigjes tegen de woedende elementen te zien worstelen. De scheep jes kregen massa's water over. Tegen de middag waren alle boten behouden te Scheveningen. Hedenmorgen 8 uur kwam de pieren van IJmuiden binnengestoomd de Noor se sleepboot „Salvator", een bergings vaartuig, met op sleeptouw het fraaie Noorse passagiersscheepje „Mithord- land." Dit is geen zeeschip en dus geen slacht offer van de storm van gisteren, maar beide vaartuigen waren op weg naar Amsterdam, waar de „Mithordland" in het dok zal worden opgenomen om af gebouwd te worden. De Portugese premier Antonio de Oli- ▼eira Salazar heeft gisteren gepleit voor opneming van Spanje in het Atlantisch Pact ten einde die alliantie te maken tot een zo effectief mogelijk, tegen een even tuele agressie gericht, verdedigings- lysteem. In een exclusief interview met United Press stelde Salazar als op een na de bes te oplossing voor, ten minste „een zekere mate van verstandhouding" tussen genera lissimo Francisco Franco y Bahamonde en de landen van het Atlantisch Pact te creëren indien „politieke moeilijkheden" opneming van Spanje voorshands nog niet mogelijk maken. Salazar zei dat 'de mate waarin Portu gal zal deelnemen aan het Atlantisch Pact zal afhangen van de omstandigheid of Spanje al dan niet in de westelijke gelederen zal^ worden opgenomen. Hij achtte het dringend gewenst dat, in geval van een aanval, „een gelijkgerichte verstandhou ding" op het Iberisch schiereiland zal be staan. Het interview met Salazar heeft plaats gehad door middel van getelegrafeerde vragen van deze correspondent en ant woorden van de Portugese premier. De telegrammenwisseling vond plaats op 5 April, een dag nadat de Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken Jose Caei- to da Mata in Washington het historische Atlantische Pact ondertekende. Aan het Portugese besluit, aan -het Pact deel tê nemen, zijn wekenlange besprekin gen met Spanje voorafgegaan. Ten slotte kwamen beide landen tot de slotsom dat deelneming van Portugal aan hetVact niet in strijd is met het Spaans-Portugese niet- Aanvals- en vriendschapsverdrag. Hieronder volgen de gestelde vragen en de door premier Salazar verstrekte antwoorden: Vraag: Is het de mening van Portugal dat Spanje in het Atlantisch Pact moet wor den opgenomen? Zo ja, waarom? Antwoord: Het antwoord moet bevestigend luiden. Spanje behoort in het Pact te wor den opgenomen: Ten eerste uit hoofde van de geografische en strategische zwakke plek Welke bij ontstentenis van dat land zou ont staan, ten tweede in verband met het vi tale belang, dat eventuele waardevolle Spaanse bijdragen tot het Pact zouden be tekenen, ten derde aangezien waarde en be tekenis van de toetreding van Portugal tot net pact zal afhangen van de vraag of Span- 3e al dan niet tot de verbondenen zal" be horen. Indien Spanje uitgesloten zal blij ven, dan zal de houding van Portugal va riabel afhangen van de te volgen politiek, Welke zal moeten worden gevolgd indien ten gevolge van een conflict het pact in Werking zou treden. Vraag: Is uwe excellenie bereid mede te delen of u gelooft dat het huidige Pact Van vriendschap tussen Spanje en Portugal geheel in harmonie is met geest en letter van het Atlantisch Pact en of Portugal wtHBit&uiCa» De handtekeningen op het document van het Atlantisch Pact. Boven de na men van de Luxemburgse vertegen woordigers Joseph Bech en Hugues Le Gallais en daaronder die van minister D. U. Stikker en mr. E. N. van Klefferïs die voor ons land tekenden. derhalve zal trachten, Spanje in die groe pering opgenomen te krijgen? Antwoord: Het pact van nonagressie en vriendschap tussen Portugal en Spanje en het bijbehorende protocol stroken in prin cipe met het Atlantisch Pact. Dat is wat wij stellig geloven en dat is ook ons stand punt. Overigens moeten eventueel uit het Atlantisch Pact voortvloeiende verplichtin gen en verplichtingen welke verondersteld worden daaruit voort te vloeien, in ieder ge val in overeenstemming te brengen zijn met de principes van de met Spanje gesloten overeenkomsten en wel om genoemde re denen. Vraag: Is uwe excellentie van oordeel dat deelneming aan het Atlantisch Pact van het gehele Iberische schiereiland ab soluut noodzakelijk is voor het doeltref fend functionneren van een Westers front tegen een mogelijke agressie? Antwoord: In dergelijke omstandigheden acht Portugal het gewenst dat opneming van Spanje in het pact wordt overwogen. Mochten politieke moeilijkheden opneming van Spanje in het pact voorshands nog niet mogelijk maken, dan zal de vraag over het volledig functionneren van een Westers front in geval van een agressie afhangen van een politiek van een gelijkgerichte ver standhouding op het Iberisch schiereiland. Verwachting; tot Zaterdagavond: Koude nacht met op sommige te gen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag- wisselend be wolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 5.58—19.26; Maan: 14.15—4.89. Tot dusver gold de regeling, dat bij overlijden van een militair de kostwin nersvergoeding werd doorbetaald bij de Zeemacht tot één dag, bij de Landmacht tot zeven dagen na het overlijden De ministers van Oorlog en van Ma rine hebben thans bepaald, dat deze vergoeding wordt doorbetaald gedurende zes weken na het overlijden, ongeacht eer. eventuele uitbetaling van pensioen e. d. Aan deze maatregel is terugwerken de kracht verleend tot 1 Dec 1948. Uit het weekoverzicht betreffende de situatie in Indonesië blijkt, dat de lang zame, doch geleidelijke verbetering in de toestand blijft aanhouden. Op Suma tra is de toestand over het algemeen gunstig. Voor wat Java betreft, blijft de toestand op Midden-Java vrijwel station- nair, terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in het aan grenzend gebied van Midden-Java even eens verbetering optrad. In Bantam blijft de gunstige tendens feich onveran derd voortzetten. De toestand in er. rondom Djocja blijft bevredigend. Oostwaarts bevinden zich in ®Ue omgeving van Solo allerlei gro tere en kleinere benden, waarvan en kele communistisch georiënteerd zijn. Op de voornaamste treinverbinding tus sen Semarang en Djocja, is een belang rijke brug vernield. Inmiddels is de spoorwegverbinding AmbarawaMunti- lan hersteld, waardoor vervoer van 100 ton goederen dagelijks per trein naar Djocja mogelijk is. Van de suikerfabrie ken in de omgeving van Djocja zijn er reeds vier weer door de eigenaars in beheer genomen: twee onder toezicht van het departement van Economische Zaken. In het gebied van Bodjonegoro verbeterd de toestand snel. getuige een daling van de rijstprijs van f 2.50 tot f 0.45 per liter. De appreciatie van de verbetering iö de toestand in Oost-Java loop uiteen, maar de verbeteringen worden door alle beoordelaars erkend, In het Kedi- rische zijn vijf suikerfabrieken in be heer genomen. In de Oosthoek is de toestand opgeklaard. Het is gebleken, dat de aanplantingen op de bergcultuur- ondernemingen ten dele nog intact zijn. In West-Java is de toestand over het algemeen bevredigend. In de gepaci ficeerde gebieden in Bantam keert de be volking zich fel tegen de nog optre dende benden. De moeilijke gebieden van West-Java blijven: de omgeving van Sukabumi, Summedang en Kuningan. De algemene toestand op Sumatra vertoont geen opvallende wijzigingen. De actieve benden lossen zich op in steeds kleiner wordende groepen. Dit is niet alleen het gevolg van Nederland se patrouillegang, maar vooral ook van een groeiende afweer der bevolking te gen deze parasiterende benden. In Zuid- Sumatra blijkt de gunstige ontwikke ling bestendigd te zijn. De exploitatie van de Umbilin-steenkolenmijnen in West-Sumatra wordt binnenkort op be scheiden schaal hervat. H. M. de Koningin heeft Donderdag in het paleis aan het Lange Voorhout dr. J. H. van Royen, vertegenwoordiger van Nederland in de Veiligheidsraad, ontvangen. H. M. de Koningin bezocht in de loop van de middag de Volkshogeschool te Bergen en stelde zich op de hoogte van de werkmethode. De Koningin maakte enige besprekingen mee van de ver schillende groepen cursisten. „Mijn proces heeft mij 23 a 25 mil iioen Franse francs gekost", verklaarde Victor Kravchenko gisteren op een pers conferentie te Parijs. Hij deelde verder mede, dat een werk, gewijd aan het proces tegen „Les Lettres frangaises" van zijn hand in Januari of Februari 1950 in 14 verschillende talen tegelijkertijd zal verschijnen. Zijn derde werk, dat een vervolg zal zijn op -„Ik verkoos de vrij heid" zal later verschijnen. Luitenant-generaal Leonid Rudenko, een der Russische getuigen in het proces- Kraychenko geuite beschuldigingen en schrijft het met Britse licentie werkende Berlijnse blad „Mittags Echo". Generaal Rudenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het pro ces te Parijs te antwoorden op de door Kravchenko geuie beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Mos- kouse buitenwijk zou reeds overgedra gen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad. f» Kort' voor middernacht is Donderdag op Schiphol dr. Plesman uit Zuid-Afrika teruggekeerd. De heer Plesman deelde bij zijn aankomst mede. besprekingen te hebben gevoerd over de valutabeper kingen in Zuid-Afrika, die een zekere discriminatie inhouden voor de non- sterling landen. Hij zeide de indruk te hebben, dat de economie in Zuid-Afrika „in de knoop ziten dat dit ook voor ons land slechte gevolgen zou kunnen hebben. Hij ant woordde op een desbetreffende vraag, dat voorlopig geen samenwerking tus sen de South Afrfcan Airways en de K.L.M. vooi; de deur staat. De zogenaam de Springbok-lijn van Johannesburg naar Londen via Karthoem en Cairo zou in de toekomst misschien ook over Amster dam lopen. Op een Donderdagavond gehouden vergadering te Rotterdam heeft de res.- majoor K. de Graaf, destijds waarne mend hoofd van het Bureau Bijzondere Opdrachten te Londen, verklaard, dat de Nederlandse regering door de rap porten, die hij na de oorlog over het „England-Spiel" heeft ingediend, de toedracht van de zaak kent. Deze nog niet gepubliceerde rapporten zouden echter niet ter kennis van de parle mentaire enquête-commissie gebracht zijn. Hij betreurde, dat er beschuldigingen geuit zijn aan het adres van de agen ten, die door het England-Spiel in Duitse handen zijn gevallen. De omge komen agenten kunnen zich echter niet meer verdedigen. De weinigen, die aan de „Sadist Schreieder", die, zoals spr. had gehoord, thans via Duitsland en Engeland op weg zou zijn naar Ame rika, konden ontkomen, zijn nog niet gerehabiliteerd. De militaire Willems orde, waarvoor maj. De Graaf hen had voorgedragen, is niet toegekend. Hjj verklaarde, dat de O. D. van de Nederlandse regering in Londen de opdracht had gekregen om niet deel te nemen aan het verzet tegen de Duitse bezetting, doch zich gereed te houden om het vacuum te vullen, dat zou ont staan tussen hst vertrek der Duitsers en de komst der geallieerden. Later is dit tegengesproken, doch maj. De Graaf had, naar hij verklaarde, zelf van een regeringsinstantie te Londen het verbod ontvangen om bij operaties van het B.B.O. de O.D. te betrekken. De Haagse Rechtbank he»'ft de twee broers H. uit 's-Gravenhage, die geen gevolg hadden gegeven aan de oproep om voor de lichting 1948 medisch ge keurd te worden, daar hun vader hun had verboden te gaan, tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Eis was tien maanden. Voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan S. de Hoo, die tij dens de bezetting en nog korte tijd daarna directeur van het Centraal Distributiekantoor is geweest. Tegen hem was wegens hulpverlening aan de vijand een jaar voorwaardelijk geëist. Thans is hij veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 27-jarige Hertog van Edinburgh, gemaal van prinses Elizabeth van Engeland, is de wanhoop en de ergernis van de kleermakers van Londen. Hij weigert n.l. beslist de rol van wil loze etalagepop te spelen en Is onaf hankelijk genoeg van karakter om zich van de Londense „tailors" niets aan te trekken. De voorstelling, die de tailors hebben Van een ideale prins, die zijn hoge roe- Ping verstaat, is: een knappe jonge man. die bereid is met gratie alle mooie kleren te dragen, die zij voor hem ontwerpen. Hij wordt geacht dê mode te bepalen. En dat wil de hertog nu net niet. Wat kleren betreft is de gemaal van Prinses Elizabeth volkomen onbereken baar Vandaag zal hij verschijnen precies Bekleed zoals de meest eisende ontwer pers van herenkleding maar kunnen Mensen en de heren geraken in extase, blaar dan komt hij morgen in een sweater of omhult zijn hertogelijke leden met weefsels van dergelijke on mogelijke kleuren dat ze er van .rillen, jpaax komt nog bij. dat prins Philip de heren kort geleden aan een diner van he toonaangevende Londense tailors tamelijk ongezouten de les heeft gele den. Hij zeide niet meer of minder dan hat hij er voor bedankt voor etalage pop te spelen en dat de eerste .eis, die W aan kleding stelt. is. dat zij gemak- kehjk zit. j Heel Saville Row de wijk van de Londense modedictators zat in zak n as. Men smachtte naar die goeie ouwe tijd. toen de Hertog van Windsor **ans van "Wales was en er werkelijk ?en voortrekker was in het rijk van de Oerenmode. He „tailors" behoefden slechts een of hder nieuw snufje voor hem te ont- erpen en de telex bracht het nieuws sar de uiteinden der aarde en de kleer- 'nakers van de gehele wereld waren dankbaar voor de nieuwe „richtlijn". Met aandoening herinneren de heren van Saville Row zich, hoe de Prins van Wales zich bij hun oordeel neerlegde. Hij mag dan wel eens een of andere bedem king hebben geopperd over het alge meen konden de Engelse tailors hem beschouwen als de vorstelijke manne quin voor hun creaties. En nu deze Philip. Die is blijkbaar niet van plan zich zo gemakkelijk te laten leiden. Kort gele den was er een diner van de „Master Tailors' Benevolent". De Hertog verscheen In onberispelijk avondtoilet: lange revers, panta lon met nauwe pijpen en vest met kraag precies zoals de ontwerpers hadden gedecreteerd. De voorzitter van de Association con stateerde in een toespraak vol trots: „De Hertog van Edinburgh toont op volmaak te wijze hoe een Engelsman bij alle bij zondere gelegenheden gekleed behoort te gaan. De koninklijke familie had steeds en heeft een grote en weldadige invloed op ons beroep. Wat zij heden draagt, dragen wij morgen." En toen stond me die hertog op en maakte op aPerbeminnelijkste wijze de volgende schokkende opmerkingen: „Men heeft mij voorgesteld als een mannequin. Ik weet niet of dat een com pliment is of niet. Ik behoor tot een ge neratie, die de oorlog is ingegaan in luiers en acht jaar uniform heeft ge dragen. Toen de vrede kwam had ik geen kleren en alle kleding was op de bon. Iedereen zou waarschijnlijk wel een mode willen lanceren. Zijn grootste struikelblok is daarbij zijn kleermaker. Stelt u eens voor, dat ik een veelkleuri ge druk gestreepte jas zou bestellen. Zou een van de heren hier die voor me wil len maken? Naar mijn mening is uw voornaamste taak als kleermakers prettig zittende kleren te maken. Want gij maakt de kle ren, maar wij moeten ze dragen." De gentlemen van Saville Row slikten dit niet zonder pijn en met angst en be ven vragen zij zich af, of ze de hertog in het gareel zullen kunnen krijgen. En ze zullen er niet geruster op zijn geworden na hetgeen kort geleden weer is gebeurd. Lieden, die nauwkeurig acht geven op de mode, hebben me daar waarachtig de hertog bij een gelegenheid, waarbij avondtoilet verplicht was. tot hun stom me verbazing met schoenen van zwart peau de suède inplaats van met lak schoenen zien verschijnen. Maar dat heeft Saville Row nooit gedecreteerd. Sommige Engelse kleermakers van aanzien zeggen dan ook al dat de tijden veranderen en dat Saville Row niet meer het gezag heeft van voorheen. De wijk is door de oorlog gehavend en haar grootmeesters hebben zich verspreid over de stad. „Met kan niet langer spre ken" aldus de heer Archie A. Whife, technisch redacteur van het gezagheb bende prgaan „Tailor and Cuttet", „van „de grote zes" of een andere geheimzin nige groep, die algemeen geldende be slissingen neemt, welke aan koninklijke klerendragers worden opgelegd. De mode groeit met de tijd en het is best moge lijk, dat het verlangen van de hertog naar comfortabele kleding in overeen stemming is met de geest van deze tijd." mogelijk zal leiden tot 'n „Groot-Syrië", waaronder te verstaan een samenvoeging van staten- als Transjordanië, Syrië en Irak. Op Goede Vrijdag zullen alle Rijksdien sten gesloten zijn. Op de Zaterdag tussen Goede Vrijdag en Pasen zal desgewenst worden vrijgegeven mits de verloren dienst tijd wordt „ingehaald. De premier van Israël, David Ben Gurion. heeft eerts en vooral de voorstel len van de commissie van de Verenigde Naties om van Jeruzalem een internatio nale stad te maken van de hand gewe zen. Terzelfdertyd weigerde hy iedere bespreking over het vluchtelingen-pro bleem zolang dat niet op basis ging van een ruiling van Joden tegen de in Jeru zalem vertoevende Arabieren. De premier verklaarde zich bereid ver der alle punten te bespreken maar van het hierboven vermelde besluit zou hij geen handbreed wijken. De Israëlische regering heeft eerder reeds enkele departementen overge bracht naar Jeruzalem en dit wordt be schouwd als de eertse stap van de Joden om Jeruzalem tot de hoofdstad der Jood se staat te maken. In een interview met United Press ver klaarde de 76-jarige Koning Abdoellah van Transjordanië dat ook zjjn land niets voelt voor internationalisatie van Jeruzalem. Hij was van mening, dat d» oude stad van Jeruzalem onder Arabisch bestuur moet worden gesteld, alsook de Omar-Moskee en de bergen en het ver dere gebied, dat de oude stad omgeeft. Abdoellah voorspelde dat de huidige politieke situatie in het Midden-Oosten Abdoellah zeide, „dat sinds de kruis tochten de Arabische staten nimmer in zo sterke mate naar politieke en econo- sche eenheid gedreven zijn als op dit ogenblik". Hij verklaarde nader, dat hij de totstandkoming van Palestina als een afzonderlijke staat als een der belang rijkste oorzaken voor deze ontwikkeling ziet. Welingelichte kringen in Londen zijn van mening, dat de eerste stap naar een dergelijke unie spoedig te verwachten is, en dat men beginnen zal met een nauw defensief verbond en een han delsovereenkomst. Er wordt op gewezen, dat koning Ab doellah, als enige, die op eervolle wij- uit de strijd tegen Israël te voorschijn 'gekomen is, veel prestige gewonnen, terwijl zijn concurrenten de koning van Egypte en van Saoudi Arabië, veel van hun aanzien verloren hebben. Dientengevolge heeft ook de Arabi sche Liga, die een gemeenschappelijke politiek in het Midden-Oosten voor stond, veel van haar prestige ingeboet. De 69-jarige Y. uit Assendelft is Donderdag tengevolge van de krachtige wind onder een vrachtauto van de co- operatieve melkafzetcentrale geraakt. Tijdens het vervoer naar het gemeente lijk ziekenhuis te Zaandam «is de man aan de bekomen verwondingen bezwe ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1