STAD EN OMGEVING Illegaal werker van verraad verdacht ORSTJENS 4 nieuwe klokken voor Spaarnekerk H.O.V. LEDENCONCERT Hoe staat het met de asphaltering? Onze showroom Voor a.s. Moeders. t&UUeeté: AGENDA SIGARETTEN Voor Amsterdams Hof 8 jaar geëist EEN PRAATJE MET GEORGE ROBERT Wegwerken van over schot aan spek Levenslang voor Velser politieman Volop sigaretten VRIJDAG 8 APRIL 1949 A PAGINA 2 Feestelijke ontvangst „VERENIGDE KATH. DAMMERS" Eén R.K. damclub PALMPAASFEEST Geen audiëntie Adviesbureau K.A.B. Verkennerstoneel Joh. Ots t H. O. V.-BESTUUR AFGETREDEN Naar aanleiding van raadsdebatten Na 11 April de Grote Houtstraat Na-uitreiking bonkaarten le etage is gereed Keuze ui± 90 wagens, w.o. een zojuist ontvangen zending origin. Engelse. Grote sortering Wiegledikanijes mei gordijn, in prijzen vanaf I 62,75. VOOR DE BABY Anegang 46 - Haarlem Burgerlijke Stand De opstelling van „Velsen" I HZ- OP AL UW BONNEN Sigarenmagazijn „De Forens" Wereldfederalistenbeweging Candidaten A.-R. Kynologenclub „Kennemer- land" Engelse Politiemannen komen hier hockeyen W aterpolo-pr ogramma Over orgelbespelingen in de Oude St. Baaf VERKOPINGEN „TULIP-FESTIVAL" HEEMSTEDE Nieuwe samenstelling groslijst K.V.P. Route Palmpaasoptocht ZANDVOORT Wereldfederalistenbeweging Winkelsluiting Brand Burgerlijke Stand 1ÜS Gen. Cronjésir. 82, Tel. 13053 Levenslang voor lid colonne Hennëicke NIJHOF Zelfstandige hulp in de huishouding Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam De Spaarnekerk zal Zaterdag' weer klokken hebben Op feestelijke wijze zul len drie grote klokken en een Angelus- klokje worden ingehaald De jeugdbe weging heeft tot taak de klokken af te halen. Met dit doel zal zij zich Zaterdag middag 2 uur verzamelen in het jeugd- gebouw aan de Koningsteinstraat. Met de harmonie „De Spaarnebazuin" aan de kop zal de jeugd dan om half drie een tocht door de parochie beginnen. De rou te is als volgt: Jan Huygenstr., Linscho- tenstr., Kamperstr., Bakkerstr., Kaste- leinstr., Rustenburgerl.. Buitenrustbrug, Schalkwijkerstr., Slachthuisstr., Kruis- tochtstr. en Nagtzaambrug. Hier zal men wachten tot de vrachtauto met de klok ken, die uit Amsterdam komen, is gear riveerd. Met groen, bloemen en slingers 2al de auto dan feestelijk worden ver sierd, waarna de jeugd onder de vrolijke tonen van de muziek de klokken naar de kerk zal begeleiden. Ongeveer 3 uur zal deze tocht van de Nagtzaambrug af waarschijnlijk aanvangen. De route is als volgt: Kruistochtstr., Nijlstr., By- zantiumstr., Schalkwijkerstr., Buiten rustbrug, Rustenburgerlaan, KI. Hout weg, Kampersingel, Langebrug, Spaarne kerk. De klokken zullen daarna in de kerk in klokkenstoelen worden opge hangen, zodat de parochianen ze Zon dagmorgen zullen kunnen bewonderen. Zondagmiddag zal waarschijnlijk de wij ding plaats vinden Dezer dagen is opgericht de R.K. Damvereniging de „Verenigde Katho lieke Dammers". Door samenvoeging van alle R.K. damclubs in Haarlem is de oprichting van een grote R.K. ver eniging mogelijk geworden. Bij de op richtingsvergadering is gebleken, dat hieraan behoefte bestond, daar ruim 30 dammers zich direct als lid opgaven. De financiële basis van de nieuwe vereni ging is zeer gezond, daar de kasover- schotten der verschillende damclubs aan de V. K D. werden geschonken. Be sloten werd de clubavond elke Woens dagavond van 8 tot 12 uur te houden in het R.K. Militair Tehuis, Donkere Be gijnhof 5. Het bestuur werd als volgt gekozen: Th. Kok, eerste voorzitter. Beelen, tweede voorzitter, G. A. Hes- selman. Goetzeestraat 12, eerste secreta ris. D. Rump, tweede secretaris, V. An- dringa, eerste penningmeester. C. Hees- akker, tweede penningmeester en A. Masteling, commissaris. De gezamenlijke R.K. speeltuinen or ganiseren Zondag a.s. weer een Palm- paasfeest. Het is een oud volksgebruik, eensdeels van natuurlijke en ander deels van bovennatuurlijke aard, dus nauw verband houdend met de Christe lijke leer en Kerkelijke plechtigheden. Zo zullen wij Zondag a.s. weer de ouder wetse Palmpaas in zijn verschillende schakeringen en kleuren kunnen aan schouwen. De kinderen hebben er veel werk van gemaakt, zodat het een lust zal zijn, de Palmpaasoptocht voorbij te zien trekken. Voor Haarlem-Oost is de volgende regeling getroffen: De kin deren moeten half twee op de speel plaats van de- school der Eerw. Broeders aanwezig zijn. Precies twee uur wordt, met muziek voorop, afgemarcheerd. De stoet neemt de volgende route: Tey- lerplein, A. L. Dyserinckstraat, Am sterdamstraat, Nagtzaamplein, Kruis tochtstraat, v. Keulenstraat, Bisschop Ottostraat. Graaf v. Wiedstraat, Zwaard straat, Dorreboomstraat, Vijfhuizer- straat, Byzantiumstraat, Nijlstraat, G. v. Bouillonstraat. Gouwweteringkade, Die- penbrockstraat, Bastiaanstraat, Zomer- vaart, Nagtzaamplein, Zomerkade, v. Zeggelenstraat, v. Zeggelenplein, Ted. v. Berkhoutstraat, Dr. Schaepmanstraat, Potgieterstraat, 2e Vooruitgangstraat, Vooruitgangstraat, Romolenstraat, A. L. Dyserinckstraat, Teylerplein. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 12 April geen audiëntie verlenen. Wegens zeer bijzondere omstandighe den zal de wekelijkse zitting van het adviesbureau van de Kath. Arbeiders beweging, Smedestraat 23 in Haarlem, Dinsdag 12 April niet gehouden wor den. De Speurderstroep en de Rafaëlgroep van de Verkenners der St. Elisabeth- en Barbaraparochie zullen DomÉerdag 21 April, des avonds 8 uur, in hotel %.De Leeuwerik" een toneelstuk opvoeren, getiteld „De strijd om een jongensziel." In de ouderdom van 72 jaar is over leden de heer Joh. Ots, organist van de H. Hartkerk in het Kleverpark. De overledene, die de Kerkmuziek- school te Aken bezocht en achtereen volgens als leraar verbonden was aan het toenmalige Jezuïetencollege te Kat wijk, de R. K. kweekschool te Bever wijk en de Rijkskweekschool te Haar lem, was een uitstekend violist en pae- dagoog. De heer Ots is ook 'organist ge weest van de parochiekerk „De Zaaier" te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Haarlemse Orkest Vereniging in een uitvoerige brief aan het gemeente bestuur bericht, dat het in zijn geheel is afgetreden. Dit besluit is als wij goed zijn inge licht niet gevallen door het rapport, dat door de raadscommissie is bekend gemaakt ën door de gemeenteraaS is aanvaard, nóch omdat de aanvulling van het bestuur gewenst werd, nóch om de dirigentenkwestie. Het afgetreden bestuur heeft de debatten in de raad en het antwoord van de wethouder van O.. K. en W. opgevat als een onvrien delijkheid, die tot niets anders dan tot aftreden kon leiden. Er zal op 27 April een buitengewone ledenvergadering van de H.O.V. plaats vinden met als agendapunt: benoeming van een bestuur, waarbij de afgetrede- nen, de heren mr. A. Beets, voorzitter; dr. Th. de Grauw, secretaris; D. J. San ders. penningmeester; dr. L. Naessens, C. L. Alphenaar en C. J. Vrugt, com missarissen, zich niet herkiesbaar zul len stgllen. Met de wonderbaar mooie Symphonie no. 97 in C gr. terts van Joseph Haydn opende de H.O.V. dit uitgestelde leden concert, ditmaal o. 1. v. Kees Hartvelt. Helaas, zo schoon als het werk is, het zelfde kon niet van de uitvoering ge zegd worden. Het rommelde hevig in alle onderdelen en het wilde maar niet op dreef komen, iets wat overigens kenmerkend was voor de hele .avond. De soliste Anna Wêster speelde het pianoconcert no. 1 van Beethoven en vermocht niet de kracht te bezitten het orkest eens flink mee te slepen. Een geheugenstoornis in het eerste deel, iets wat de beste overigens kan over komen, deed zich echter wel erg lang als stoornis gelden. Toch had zij in haar spel veel sympathieks, met name haar toonvorming, die zangerig was. speciaal in het tweede gedeelte. Een weinig meer mannelijkheid 'zou het o.i. kunnen verdragen. Na de pauze hoor den we de ouverture „Amphitryon" van Daniël Ruyneman. Het motorische ele ment speelt hierin een grote, rol., Da niël Ruyneman neemt ongetwijfeld een voorname plaats in bij de ontwikke lingsgang der muziek in Nederland. Toch missen wij ook hier weer in d:t werk een melodische lijn. Hiermede wil niet gezegd worden. J&t wij de belangrijkheid van het rhythmische ele ment ontkennen, in geen geval, maar waar blijven in de moderne muziek onze melodische lijnen, een factor, onontbeerlijk voor „muziek"? Wij mis sen ze zo node! In de „klassieke" Symphonie in C van Georges Bizet kregen we, wat dit be treft. de voldoening. Ondanks dat er veel in het rhythme schommelde, had de H.O.V. plezier in de zingende the ma's. Kan men het de doorsnee mu ziekminnaar kwalijk nemen, dat hij zich zonder meer overgeeft aan de wel daad van zulke fraai klinkende muziek? Ja. moderne, muziek moet gaan wen nen. Laat het gemakkelijker worden door tevens melodieën te geven. Dit kan immers! LAARyELD Zoals we reeds berichtten, zal Maan dag 11 April worden begonnen met de asphaltering van de Gierstraat. Dit zal ongeveer twee «dagen in beslag nemen, zodat de Gierstraat 13 April weer voor het verkeer zal worden opengesteld. 13 April begint de asphaltering van de Kruisweg tussen Stationsplein en Nwe Gracht. Hoogstwaarschijnlijk zal het ge deelte tussen Stationsplein en Parklaan reeds 16 April gereed zijn. Nader kan nog worden bericht, dat in de week van 18 tot en met 23 April de Kruisstraat en Barteljorisstraat zullen worden geasphalteerd. terwijl verwacht wordt, dat de Grote Markt (het gedeelte voor het stadhuis) en het begin van de Zijlstraat 26 April gereed zullen zijn. Daarna volgt de Koningstraat. De opbrekingswerkzaamheden zullen in de Koningstraat 11 April geëindigd zijn. Daarna zal een begin worden ge maakt met de opbreking van een gedeel te van het Plein en de Grote Hout straat tussen Grote Houtbrug en Gier straat. Het gedeelte van de Grote Hout straat tussen Proveniershuis en Grpte Markt zal gedurende de eerstvolgende maanden niet kunnen worden geasphal teerd in verband met de werkzaamheden van het Gas- en Waterbedrijf aldaar. Waarschijnlijk zal met het opbreken van de tramrails in dit gedeelte van de Gr. Houtstraat dus 1 Juni worden begonnen. In verband met de werkzaamheden van het Gas- en Waterbedrijf moet ver wacht worden, dat zeer binnenkort het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen Verwulft en Grote Markt voor het ver keer afgesloten zal worden. De na-uitreiking van bonkaarten vindt voor de Haarlemmers plaats in de Vleeshal. Voor de letters A—G Zater dag van 8.30 tot 12.15 uur en Maandag voor de letters HZ van 8.30 tot 12.15 en van 2 tot 5 uur.. GEBORENA. Moerkerkv. d. Wouwer t.; N. E. TunziBakker. z.\ F. C. van Wijk Oosthoek d.: G. SchaapDijkstra d.; W. OosterhoekWiedijk d.; M. H. van BreukelenProost d.: J. C. E. Rijbroek Smit d. GEHUWD: P. C. Leendertse en A. M. W» Strijbis: C. Letter en A. F. E. Wagner; L. J. Weijdt en G. C. Eelman: H. Prass en J. M. van den Berg; T. Magré en M. Elles. OVERLEDEN. J. Ots. 72 j.; L. L. Span jaard. 19 m.' D. Couwenhoven 68 j.; A. van Eerden, 58 j.: L. J. Dijkstra, 86 j.; H. B. F. Machgielsen, 3 dagen. De opstelling van onze R.K. tweede klasser „Velsen', die Zaterdagmiddag 5 uur in het sportpark „Schonenberg" zal aantreden tegen TYBF, luidt van rechts naar links als volgt: doel: C. Demmers: achter: J. Kuipers, W. Wijker; midden; J. v. d. Ende, J. Nijssen, A. Hogendijk; voor: C. Bruin, G. de Haan, C. Tromp, J Bakkum, J Ninaber BIOSCOPEN: Rembrandt: Het noodlot (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Haar laatste liefde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Monsieur Vincent (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Van mens tot mens (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De vrouw met het geschonden gelaat (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: May Wong als de tective (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 8 April Stadsschouwburg: Dr. A. Cuypers voor „Geloof en Wetenschap" over „Problemen van China en Japan", 8 uur. Zaterdag 9 April StadsschouwburgLeerlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst, 2 uur; De Kome dianten met „Toontje heeft een paard ge tekend", 8 uur. Voor een prima kwaliteit sigaar staan wjj steeds voor klaar. Uitsluitend van le kl. fabrieken in diverse pryzen. Service Kwaliteit Sortering. H. N* A. Goossens Jr. Schotersingel 89c hoek M. Heemskerkstraat - Telef. 18592 (Adv.) Gisteren werd de ledenvergadering gehouden van de afdeling Haarlem van de Wereldfederalistenbeweging in het gebouw Raamsingel 30. Bij stem ming werd de heer F. S. Noordhoff ge kozen tot voorzitter. De heer G. J. B. Bontje bleef 'secretaris, terwijl bij ac clamatie de heer H. J. Lasschuit tot penningmeester. mevr. Lasschuit-de Boer als leidster van de wijkhoofden en mej. E. B. Strijbos als tweede secre taresse werden gekozen. Het adres van het secretariaat is Floraplein 24 terwijl dat van de pen ningmeester is: Pegasusstraat 78. Op de ledenvergadering van de gemeen telijke Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging, die gisteravond onder leiding van mr. A. Bruch gehouden werd, werd de candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. W. C. Bakker, 2. D. A. J. Spek, 3. L. Silvis, 4. mr. K Heimig, 5. M. Bij de Vaate, 6. J. de Haan. 7. P. R. Westhoeve, 8. A. v. Driel, 9. W. J. Wiersma, IC. E. J. Bos. De Kynologenclub „Kennemerland" kan met voldoening terugzien op de Winner tentoonstelling, die 2 en 3 April te Amster dam gehouden werd. Van de dertig honden, ingeschreven door leden der vereniging, behaalden dertien de hoogste kwalificatie uitmuntend en veertien de kwalificatie zeer goed. Éénmaal werd het reservekampioen schap toegekend (aan de Hollandse kees hond „Klaas" van mevr. Posthumus Meyjes), terwijl het kampioenschapscertficaat werd gewonnen door de volgende honden: Deer- hound Gloria Sarah (mevr. Flor is de Boer) tevens Winster 1949; Eng. bulldog Chubby of Inverdan (J. J. Fris) Winster 1949; .Welsh- terrier Kamp. Felstead Fusilier (F. M. Heerkens Thijssen) Winner 1949; Welsh- terrier Merthyr's Walflower (F. M. Heer kens Thijssen) Jeugd winster 1949; Tervue- rense herder Vainqueur (A. Kaufmann) Winner 1949; Boxer Astanda (L. P. Kna pen) Jeugdwinster 1949; Schotse terrier Gredie (H. Slobbe) Winster 1949; Cairn Terrier Lenox Ogge (J. A. Visscher) Win ters en Jeugdwinster 1949; Pekingees Int. Kamp. Po-Go's Patjepoef (mevr. Zillesen) Winner 1949. De zozeer begeerde Winner en Jeugdwinnertitel, die alléén op de Win nertentoonstelling wordt toegekend, viel dus tienmaal aan een Kennemer hond toe. Een mooi begin van het tentoonstellings seizoen De heer J. Dolleman» te Heemstede pro moveerde aan de Rijksuniversiteit te Lei den tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrft „Preliminaire excepties voor het internationaal gerechtshof". Gerrit Jan K. uit Almelo, een korte wat gedrongen figuur met een bleek gezicht, en bril en steil blond, achter over gekamd dun haar stond Woensdag 6 uur lang in het verdachtenbankje van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof en ontkthde opnieuw hard nekkig het hem ten laste gelegde ver raad op zijn kornuiten uit de illegale groep Studentenverzet Twente. Op nieuw, want hij heeft het constant ontkend, voor de PRA, voor de Alme lose Kamer van het Arnhems Bijzon der Gerechtshof, dat hem verleden jaar na 2 zittingen tot 6 jaar gevan genisstraf veroordeelde en voor de Bijzondere Raad van Cassatie, die de zaak terugverwees naar het Amster dams Bijzonder Hof voor een her nieuw onderzoek, K. was net 20 jaar toen de oorlog uitbrak. Zijn vader was een grossier in gist, die volgens diverse getuigen in po litiek opzicht niet als voorbeeld van een goed Nederlander gold en die het zijn zoon kwalijk zou hebben genomen, dat deze in de illegaliteit ging werken. Gerrit had de Duitsers nimmer ge haat. maar had het de bezetters zeer kwalijk genomen, dët zij de padvinderij, waarvan hij lid was, hadden verboden. Hij weerde zich in de illegale groep niet onverdienstelijk en enkele zijner medestrijders, onder wie Harm Buiter, G. Mensink, mej. D. Zijsling en J. Kamp huis verklaarden unaniem, dat zij hei volste vertrouwen in hem hadden ge- Aan het door de Haarlemse Hockey club „H. B. S." georganiseerde Paas- hockeytournooi wordt o.a. deelgenomen door 2 elftallen van de „Metropolitan Police Hockey Club" uit Londen, welke vergezeld zullen worden van enige sup porters. De spelers zullen worden gehuisvest in het „Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders" te Bloemendaal, ter wijl de supporters in een Haarlems hotel zullen logeren. Het gezelschap hoopt 14 /'pril te arriveren en 20 April te ver trekken. Op het programma staan, behalve uiteraard de hockeywedstrijden, een ontvangst van de Engelse politieman nen op het hoofdbureau van politie en een tocht per autobus, waaraan ook enige Haarlemse politieambtenaren zul len deelpemen. In het Sportfondsenbad worden Za terdag 9 April de volgende waterpolo- wedstrijden gespeeld. Bekercompetitie Koninklijke Neder landse Zwembond: Haarlem jeugd Meeuwen. Competitie kring Haarlem: Dames afdeling I: H.P.C. 1—V.Z.V. 1; afdeling II: D.W.R. 2—H.V.G.B. 2. Heren afdeling II: Haarlem 3H.V.G. B 3. Haarlem 2—D.W.R. 2; afdeling III: D.W.R. 3—D.W.T. 2. Adspiranten: H.P.C. aD.W.T. a. Majoor K. de Graaf, auteur van „Carnaval der desperado's' zal Dins dag 12 April 's avonds om 8 uur in de kleine zaal van het Concertgebouw een lezing houden over zijn boeken en de aspecten van het England-Spiel belichten. Zondag spreekt dr. A. F. J. Portielje van Artis bij de films, opgenomen door de heer H. C. Verkruysen, over leeu wen en tijgers, wolven, vossen. Ma- leische beren, jakhals, hyena en ocelot, die in Rembrandt-theater worden ver toond. steld. De laatste zeide zelfs nog niet te geloven, dat verdachte het verraad had gepleegd. Toch was er verraad gepleegd, al wist tot 1947 toe niemand wie het gedaan had. Op 8 December 1944 werd een in val gedaan bij de „onbaatzuchtige en moedige" stalhouder Rompelman te Al melo, die deze woorden van lof Woensdag kreeg toegezwaaid door de advocaat fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling. De Duit sers narnen er belangrijk materiaal in beslag en arresteerden er onder meer Giel Dethmers, die de dood vond in een Duits concentratiekamp. Bovendien achtte mr. Rohling bewezen, dat als ge volg van de overval en de inbeslagne ming van het materiaal enkele dagen later de landbouwer De Vries Kenter „als een hond" was neergeschoten en twee anderen, Koopmans en Van Har- denberg, eveneens het leven hadden gelaten. Intussen was verdachte K. gear resteerd geweest, maar in Duitsland ontvlucht en 6 dagen voor de overval in Almelo teruggekeerd. De twee auto's van zijn vader waren door de Wehr- macht gevorderd, maar Gerrit reed op een ervan als chauffeur- voor het Kriegs- lazaret. De familie K. was bevriend geraakt met Feldwebel J. Brauch van de Wehrmachtstreifedienst te Almelo en via Brauch kwam Gerrit vlak voor of na de overval (daarover verschilden ter terechtzitting de meningen) in contact met Oberst Potze van de Abwehrstelle. Lang bleef het een raadsel wie het verraad gepleegd had. Na de bevrijding werd Gerrit sergeant bij de Britse War Crime Commission, totdat in 1947 een PR A-rechercheur bij toeval in een lijvig rapport van Oberst Potze de naam van Gerrit ontdekte onder de kwalificatie V-man der S.D. te Almelo en hij met een werd gearresteerd. „Klopt" zei en zegt nog verdachte, „want Potze wist niet beter of ik was V-man, maar ik had me alleen als zo danig voorgedaan om een Ausweis van hem te krijgen." De Duitse Kriminalsekretar O. Gerbig, als getuige gehoord, zeide, dat yer- dachte hem in de hongerwinter brieven en boodschappen bracht, die hij in zijn wagen voor de* illegaliteit naar het Westen zou brengen. De getuige ver klaarde voorts deze wetenschap aan vankelijk te hebben verzwegen, totdat hij verleden jaar had vernomen hoe Gerrit als sergeant bij de War Crime Commission alle Duitsers liet opsporen en arresteren „met wie hij tijdens de bezetting samenwerkte." Gerrit ontkende ooit brieven op de Dienststelle te hebben gebracht, waarop getuige Gerbig toegaf zich niet meer te herinneren of hem de brieven ter hand waren gesteld of door de post bezorgd waren. De verdediger, mr. Roolvink, concludeerde daaruit, dat dus ook een ander deze brieven aan Herbig had kunnen sturen. De Duitse vriend van de familie K., J. Brauch, was de en^gc der gehoorde Duitse getuigen, die ge tracht heeft vol te houden, dat Gerrit onschuldig was. Bij zijn allereerste ver hoor, afgenomen door een PRA-recher- cheur, had Brauch echter verklaard, dat Gerrit in zijn bijzijn „wichtige Aus- sagen" had meegedeeld aan Potze. Tij dens de zitting verleden jaar te Almelo was Brauch geheel op deze verklaring teruggekomen, maar een Nederlandse celgenoot, de nog niet veroordeelde SD- agent Diepgrond, had de advocaat-fis caal een uur voor de zitting er voor gewaarschuwd, dat Brauch van plan was een meineed af te leggen om zijn vroe gere vriend te helpen. Woensdag bracht de president, mr. F. R. Mijnlieff, getuige Brauch nadrukkelijk oijder het oog, dat hij op moest passen vóór een meineed, want dat Diepgrond, die tevoren als ge tuige was gehoord, haarfijn had verteld, hoe Brauch met Morse-klopsignalen via de verwarmingsbuizen met een andere thans gevangen Duitser had afgesproken Volgens een eeuwenoude traditie van gen deze week in de Oude St. Baaf wederom de openbare, gratis toeganke lijke orgelbespelingen aan. Op de eerste Donderdag in April tot en met October de middag-, op de eerste Dinsdag in Mei- tot en met September de avondbespelin gen. In verband hiermede hebben wij ons eens tot de eerste stadsorganist, de heer George Robert gewend en hem enige vragen gesteld. In welke verhouding, aldus infor meerden wij, staat u tegenover stads- en kerkbestuur. Ik ben, luidde het ant woord, alleen in dienst van de stad, heb het toezicht op beide orgels, ook dat van de Gemeentelijke Concertzaal en moet de openbare bespelingen geven. Voor de hoofddiensten van de Nederlandse Her vormde Kerk staat de stad zijn orgel en organist af. De kerk is van de Hervorm de gemeente, het orgel alsmede het klok kenspel is stadseigendom. Ook de klok kenist is stadsambtenaar en er bestaat bovendien nog de functie van stadshulp- organist. Deze functie is momenteel va cant. Mej. Barbas, die jaren lang aldus werkzaam was, is nameljjk thans ge- pensionneerd. Zijn er nog andere plaatsen in ons land, waar dergelijke bespelingen van stadswege plaats vinden? Neen, volgens mijn mening, aldus de heer Robert, is Haarlem de enige plaats, die deze tradi tie voortzet. Dit is het gevolg van het feit-, dat alleen hier nog de stad een orgel bezit. Dit is een gelukkige om standigheid, want vele kerkbesturen be schikken niet over voldoende kasmidde len om hun orgel goed te onderhouden en zo nodig te laten vernieuwen, terwijl ons gemeentebestuur mper en meer de grote waarde van ons orgel beseft. Trou wens ons orgel valt onder Rijksmonu mentenzorg, waardoor grote hersteluit gaven door rijk, provincie en gemeente worden bekostigd. Op onze vraag, hoe momenteel "de toe stand van het orgel is, antwoordde de organist, dat deze uitstekend is. Afge zien natuurlijk van regelmatige onders- hcud- en restauratiewerkzaamheden, die voor elk orgel, vooral een zeer oud orgel, vanzelfsprekend benodigd zijn. Bij eventuele restauratie wordt steeds rekening gehouden met het oude, het Barok-toonkarakter van het orgel. Dit karakter wordt niet alleen behouden, maar zelfs verbeterd! Bij een restauratie in de vorige eeuw is het orgel een wei nig geromantiseerd. Van het 60-tal regis ters zijn er nog 6 die streng genomen, eigenlijk niet in een Barok-orgel thuis behoren. De programma's richt ik gro tendeels op het Barok-karakter in. Dit seizoen kreeg ik de nude orgelmuziek, zoals thans van Sweelinck tot Bach ten gehore, maar ook de nieuwe, b.v. Suite van Anton v. d. Horst, Fantasie van Bop van Marken, Toccata en 2ae Charal van Jacob Bijster en een werk van Milhaud. Met een weloverwogen registratie kun nen deze moderne werken op dit orgel volledig tot hun recht komen. Deze mo derne werken zijn ook niet bepaald voor een orgel met uitsluitend nieuwe klanktimbres gedacht, verwerpen geens zins de oude timbres, zijn er zelfs nog in sterke mate op ingesteld. Bovendien mceten wij wel aandacht schenken aan Het orgel in de oude St. Bavo. onze hedendaagse, niet het minst onze' eigen componisten. Het is ons opgevallen, dat dë middag bespelingen veel minder bezojht wor den dan die op de avond. Waar schrijft u dit aan toe, zo vroegen wij. Die op de middag zijn meer bedoeld voor de vreemdelingen en begrijpelijkerwijze is het bezoek daarvan gedurende de oorlog sterk verminderd. Het stond als 100 tegen 800 bezoekers op de avond, doch in het vorige seizoen steeg weder om het bezoek des middags. Wij bedankten de stadsorganist har telijk voor deze waardevolle gegevens en wensten hem veel belangstelling toe. Om dit laatste te bereiken, brengen wij de burgerij de volgende, oude gegevens onder het oog: de kerk is toegankelijk voor de burgerij vooral, „wanneer de luyden door onstuimigheyd des lochts weynichs mogende buyten wandelen, meest haer toevlught nemen na de Kercke", alweer op last van de over heid de stadsorganist iederen dag, soms met de stads-,,speellieden" een orgel bespeling gaf. Het programma van de eerste bespe ling in dit seizoen vermeldde, zoals reeds gezegd, werken van Sweelinck tot Bach. Organist Robert leidde in met de be kende Fantasie „op de manier van een echo" van Sweelinck, wel op een ef- fectje berekende, maar toch echte orgel muziek met inhoud. Daarna speelde hij dc- Variaties over „Mein junges Leben hat ein End", van dezelfde componist, waarin het contrasterend karakter door welgekozen klankkleurverschillen dui delijk uitkwam. Alvorens Bach's grote Passacaglia en dubbelfuga voor te dragen, liet de or ganist ons kennis maken met een kleine Passacaglia van de Spaanse componist Cabanilles, tijdgenoot van Bach. Het is eenvoudige muziek, beknopt van vorm. in streng volgehouden Dorische toon soort. Na Cabanilles doet Bach in alle opzichten magistraler aan. Tevens valt het op, dat Sweelinck, die een eeuw vóór Bach leefde, toenmaals al zo'n hoge graad van ontwikkeling had bereikt. Verder vertolkte Robert enige Koraal voorspelen, Fantasie en g moll Fuga, eveneens van de Leipziger Grootmees ter. Publiek nog niet talrijk, maar het weer was ook niet bepaald aanlokkelijk. OL. KOOP Gerrit zoveel mogelijk te helpen. Zo kwam Brauch Woensdag weer op zijn vorige verklaring terug, al hield hij vol, dat ljet proces-verbaal der PRA niet juist was. Mr. Rohling achtte het ten laste ge legde bewezen en zag als motief: angst voor arrestatie. Hij eiste, juist als zijn ambtgenoot in Almelo, 8 jaar met af trek. De verdediger, mr. Roolvink, zeide in zijn 25-jarige practijk als advocaat voor de eerste maal een cliënt te verdedigen, van wiens onschuld hij rotsvast over tuigd was. Hij was van mening, dat na alle zittingen en verhoren de justitie niets anders tegen verdachte heeft dan zwakke aanwijzingen, maar dat zowel het wettig als het overtuigend bewijs niet is geleverd. Hij achtte het ver keerd, dat verdachte was veroordeeld „uitsluitend op grond van verklaringen van Duitse politie-beambten, die elkaar bovendien nog tegenspraken" en vroeg het Hof zijn cliënt vrij te spreken. De president bepaalde de uitspraak op 20 April. In het Notarishuis aan de Bilderdijk- straat zijn de volgende panden geveild:- Leidsevaart 230 f 7750.S. L. Mok q.q.; Iordensstraat 19 f 6655.S. L. Mok q.q.; Karei van Manderstraat 49 f 3060. P. H. v. d. Bos q.q.; Borneostraat 3 f3830.Ph. v. d. Bos; Billitonstraat 14 opgehouden voor f 4000.Lombokstr. 2 f 3530.Ph. v. d. Bos q.q.; Bankastraat 39 f3310.Ph. v. d. Bos q.q.; Marais- straat 14 f3615.Th. Schaap; Goetzee straat 15 f3150.N.N.; Kritzingerstraat 14 opgehouden voor f 3250; Wagenma kerslaan 5 f 1550.- C. J. Jaques; Voor uitgangstraat 86 f 3060.P. J. Bonke q.q.; v. Wassenaerstraat 33, 35, 39, 47, 49, 55, 57, 59, 61 en 63, IJmuiden Oost, opgeh. voor f 30.000.Bronstee weg 90, Heemstede f 13600.D. H. Goede, Hage- lingerweg 151, Santpoort f 5375.C. Ja nus q.q., Binnenweg 71, Heemstede, f 10.500.J. Steeman c.s., Brederode- straat 40, Zandvoort, f 1500.J. Bave- laar q.q., grond en water President Steynstraat f 6050.J. W. G. Anschütz q.q., Borneostraat 7, opgeh. voor f 4000; Muiderslotweg, f 6000.P. H. Meyer, Westergracht 55 zwart en rood, opgeh. voor f 3950.Korte Poellaan f 2175. J. W. Anschütz q.q. De Paas-tournée, door Nederland, welke op initiatief van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelin gen-verkeer door de grote Nederlandse reisbureaux in het kader van het „Tu- lip-festival" worden georganiseerd, zijn, voorzover de tournée's in Amsterdam aanvangen, geheel uitverkocht. Thans wordt ijlings een aanvullende Paastour- née van Den Haag uit georganiseerd. Ook de Tulip-fesjtival-tournée's van an dere plaatsen uit genieten een grote be langstelling van buitenlanders. De verkiezingsraad van de Kfth. Volkspartij, op verzoek van het Kring- bestuur opnieuw bijeengekomen, geeft thans zijn definitief advies voor de sa menstelling van de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Heemste de. Deze luidt nu: E. J. v. Lent, N. J. v. d. Linden, Th. Verhoeven, P. Zeg- waart, A C. Hopstaken, W. J. v. Hees, A. de Wolf, G. J. Willemse, mevrouw Meijer-Pricke, G. W. Kuiper, N. J. Turn- mers, mevrouw Kubatz-Brugman, J. H. v. Spanje, J. Elsenburg, T. Coppens, A. Lijnkamp. Tegen de eerst gepublioeerde gros lijst waren vooral uit middenstands kringen nogal bezwaren gerezen, daar om zal thans bij deze groep zeker vol doening heersen over de nieüwe samen stelling, waarmede aan de gegronde be zwaren inderdaad is tegemoet gekomen. De route van de Palmpaasoptocht, waaraan ongeveer 400 kinderen zullen deelnemen, is als volgt vastgesteld. Ver zamelen nabij R.K. Verenigingsgebouw van de jeugd van Berkenrode, vertrek 2.30 uur. Door Kerklaan naar de IJzeren Brug, waar de kinderen uit parochie Valkenburg zich aansluiten, vervolgens Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Valken burgerlaan. Valkenburgerplein, Heem- steedse Dreef, Julianalaan, Res Nova plein, J. v. d. Bergstraat, Esdoornkade, Blekersvaart, Kerklaan naar beginpunt. Daarna ontbinding van de stoet. De grote openbare vergadering wel ke de Wereldfederalistenbeweging Donderdagavond in „Ons Huis" beleg de was druk bezocht. Nadat de voor zitter had medegedeeld dat van burge meester Van Fenema bericht was bin nengekomen dat deze wegens familie- rouw de vergadering niet kon bijwo nen. zong het Zandvoorts mannenkoor op zeer verdienstelijke wijze een vier tal liederen. Vooral „Scheepspraet" van de Zandvoortse componist Jac. Bonset oogstte veel bijval. Hierna kreeg een jongere uit de W.F.B., de heer van der Klashorst, het wóórd. Spreker zette op duidelijke wijze het doel van de bewe ging uiteen. Het gebrek aan een boven de staten gevestigde rechtsorde is de oorzaak van het feit dat conflicten tus sen de staten tot oorlog leiden. Immers er is geen orgaan dat kan ingrijpen en het recht kan handhaven. De geweldige ontwikkeling van de techniek en van de verkeersmiddelen heeft er toe ge leid dat economische en politieke span ningen niet binnen de grenzen van één land beperkt blijven. De organisatie van de maatschappij moet zich daaraan aanpassen. Dit thema werd door de tweede spreker, de heer Bakker, nader uitgewerkt. Het gehele mensdom snakt naar vrede, maar de internationale or ganisaties als Volkenbond en UNO zijn onmachtig gebleken die te verzekeren. Het recht van de sterkste geldt nog on verzwakt. De W.F.B. organiseert ny de individuele burgers van alle landen ter wereld en wil in 1950 wereldvolks stemming houden over het wereldbur gerschap. Een geslaagde avond: velen gaven zich op als lid van de W.F.B. In verband met het te verwachten drukke bezoek aan Zandvoort hebben burgemeester en wethouders voor a.s. Zondag ontheffing verleend van de be palingen van de winkelsluitingswet. Donderdagmiddag om 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Potgieterstraat. Binnen drie mi nuten rukte de motorspuit uit, doch be hoefde geen water te geven; het binnen brandje was n.L al door omwonenden geblust ZANDVOORT. GEBOREN: L. Paap en T van der Meulen z.; D. Verschelden en L H. van den Berge d.; J. M. van Ba- velgem en M. G. van der Mije d.; L. J. Zonneveld en A. D. M. Schelfaut. ONDERTROUWD: M. J. de With en W H. van Eldik. GETROUWD: P. J. Veenman en L W. G. Koper. OVERLEDEN: L. Bos oud 64 jaren; L. I. A. Péters, oud 69 jaren. De Regering heeft voor de onder wijzers wat je noemt de deur dicht gegooid. Abrupt en met een harde, nijdige slag. „De Regering zal het zaakje alleen wel opknappen. Er zal naar voor-historische trant weer eens gevonnist worden over ons en zonder ons. We zijn weer een halve eeuw teruggeworpen. Tegenover ons acht men zich blijk baar door geen eis van goede democra tie gebonden." De deur sloeg dicht en het corps stond even perplex van de klap, om dan op te vliegen in verontwaardiging. Er is een schok door de gelederen ge gaan en men roept: Te wapen! Zo nodig komt dat wel. Het leger staat gereed en de leiding is paraat, maar meent nog even te moe ten afwachten. Wil eerst eens zien, als de Regering haar ei heeft uitgebroeid welk onogelijk kuikentje er uit de dop zal kruipen, zo schrijft het. Katholieke Schoolblad. Naar ik verneem hebben de geza menlijke scholieren aan de gezamenlij ke onderwijzersorganisaties een tele gram gezonden, waarin dringend wordt aanbevelen het leger eerst te laten marcheren na de Paasvacantie, opdat bij een eventueel neerleggen van krijt je en liniaal geen vrije dagen verloren kunnen gaan. K inder Boxen vanaf f 12.50 inderstoelen vanaf 16.50 inderledikanten vanaf f 42.50 De beschikbaarstelling van een hoger vleesrantsoen maakt een meer gediffe rentieerde keus in de vleessoorten mo gelijk en hiermede hoopt men ook het bestaande overschot aan spek te kunnen, wegwerken. Mocht dit niet gelukken, dan bestaat de mogelijkheid, dat een spekbon zal worden aangewezen. Naar wij vernemen, is dat echter vooralsnog niet aan de orde. Het Bijzonder Gerechtshof heeft he den J. J. L. uit IJmuiden, lid van de beruchte* groep van Kamer 21 op het hoofdbureau van politie te Velsen, ver oordeeld tot levenslange gevangenschap met ontzetting uit alle rechten. Vrijdag 25 Maart had de advocaat-fiscaal, mr. B. J. Bezier, voor de derde maal de dood straf tegen L. geëist. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen de 42- jarige H. v. fl. B. uit Haarlem tot levens lange gevangenisstraf en ontzetting uit de rechten voor het leven. Hij was bij de colonne Henneicke en de Zentrall- stelle fuer juedische Aauswanderung gedetacheerd en arresteerde in samen werking met collega's verscheidene Jo den en personen, die Joden hulp ver schaften. Velen hunner keerden nimmer terug. Veertien dagen geleden was de doodstraf tegen hem geëist. alsmede Egypt. IMPORT (tegen verlaagde prijs) SIGARENHANDEL tegenover Postkantoor BLOEMENDAAL gevr. in gezin met kinderen. Meer hulp aanwezig. Ernst Casimirlaan 23, Overveen. Bushalte hoek Julianalaan— Bloemend.weg. Tel| 18820. ABBEKERK, R'dam n. Brisbane, 7 van Port Soudan. AMSTELSTAD, Bangkok n. R'dam, 6 te Sabang. BLOEMFONTEIN, 7 van Kaapst. n. Tener. BONAIRE, 7 van Amst. te Antwerpen. BOSKOOP, 6 Van Saliverry te Callao. CERONIA, Colombo n. R'dam, p. 7 Finist. DANAE, 7 van Amst. n. Kopenhagen. EDAM, 7 van R'dam te New York. HEELSUM, Amst. n. Batavia, 7 te Belaw. KOTA INTEN, Batavia n. R'dam, 7 van Port Said. LEUVEKERK, 7 van Cochin te Calicut. LINGE, Malemba n. R'dam, 7 te Antw. LUTTERKERK, 7 van Dubay te Bahrein. MELAMPUS, New York n. Batavia, p. 7 Kaap Guardefui. MURENA, Suez n. Pladjoe, p. 7 Ferim. ODYSSEUS, 6 van. Valencia n. Alicante. POLYDORUS, Balik Pappan n. Amst., 7 te Suez. SALANDO, Immingham n. Gibr., p. 7 Fin. SINABANG, R'dam n. Batavia, 7 te Belaw. SOCRATES, Chili n. AmSt., 7 te Liverp. STAD MAASTRICHT, 7 van Vlaardingen n. Italië. TARIA, Abadan n. Port Soudan p. 6 Perim. TJIMENTENG, 6 van Hongkong n. Belawan. VAN RIEMSDIJK, "6 van Singap. te Saigon. WATERMAN, Batavia n. R'dam, p. 7 Lis sabon. WIELDRECHT, Ras Tanura n. Manilla, p. 7 Sabang. ALAMAK 7 v. Hamburg n. Rotterdam. ALDABI B. AiresR'dam p. 6 Fernando Noronha. ALPHERAT B. Aires— N. Y. 6 van Bahia. ALGORAB R'damP. Alegre 6 te Pemamb. ARIADNE 6 V. Algiers te Oran. BREDA 6 v. Hamburg te Amsterdam. EEMDIJK 6 v. Hav. te Boca Grande. GORDIAS 7 v. Hamburg n Bremen. ILOS 7 v. Genua te Livorno. LUNA 5 v. Tel Aviv n. Tunis. LEOPOLDS KERK Calc.—R'dam 7 te Antw MARIEKERK 7 v. Manilla n. Hongkong MERWEHAVEN 7 v. Antw. te R'dam MIDAS R'dam n. Oporto p. 7 Dungeness. MOLENKERK R'damJapan 6 v Genua N. AMSTERDAM 7 v. South, te R'dam. ORANJEFONTEIN 7 v. Hamb. te Amst. ORION 6 v. Amst. te Helsinki. PR. WILLEM IJl 6 v. R'dam n. Montreal. (Niet-officlële koersen) Vorig Opening slot 8/4 3% Nederl. 1948 99% 3-3Nederland 1947 97 3 Ned. 62-64 bel. fae. 97% Inschr. Grtbk 1946 3 pCi 96% Ned Handel Mij eert. 157 A.K.U. 164% Van Berkels Patent 131 Calvè-Delft eert. 139 Van Gelder 149 Kon. Hoogovens eert. 178 Unilever eert. 240% Ned Kabel 272 Philips 229% Kon Petroleum 297% „Amsterdam" Rubber 148 HoU Amerika Lijn 162% Kon. N. Stoomb. Mij 147% Ned. Scheepv. Unie 163 H.VA 160% Deli Mij. eert. 147% 96j» 97 164% 241 228 298 147% 148 163 160% 147%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2