3. HALF JAAR BUSSEN DCÖR HAARLEM Wat gebeurt er met het oude trammaterieel Kerkberichten C. BE WEEKS AGENDA' 95 SLEUTEL WEG? VAN HET WITTE DOEK Radio Moors éWt China en Japan ZATERDAG 9 APRIL 1949 PAGINA 2 Hekken by haltes „MONSIEUR VINCENT" Een film, waarvan men beter wordt Haarlems stadsontwikkeling DE „C. A. BANCK" NOG STEEDS NIET VLOT KRING OOST K.A.B. De Haarlemse Volksmuziek school K.A.B. PASSIE-AVOND Kruisweg langs de stad Verleur wint „Rolland"- Jeugdschaaktournooi Het Esperantocongres Een buiten gewone aan bieding bij zonder mooie linksgeweven Dameskousen in de nieuwste tinten HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Drie karakters uit Shakespeare Jeugdappèl Nieuwe directeur postkantoor „DE SLEUTELSPECIALIST" R.K. Sigarenwinkeliers Vereniging „De Lelie" „De Hyancinth" 65 JAAR IN HET HUWELIJKS BOOTJE F eest in de Ursulastraat R.K. Verenigingsgebouw AAS Een betrouwbaar advies De Stofzuigercentrale HAGEMAN Lezing dr. A. Cuypers voor G. en W. HEEMSTEDE Zondagsdienst LAATSTE NIEUWS Indonesië nog niet in Assemblée? JEr JIj iS> Het gedreun van stampende en ratelende machines Is voor vele Haarlemmers al een vertrouwde klank geworden in het stadsleven. Niet dat het zo'n aan genaam muzikaal evenement is, want daar kunnen de bewoners van de Kruisweg een hartig woordje over meepraten: verstoorde middagslaapjes, wandelende bloemvazen en asbakken en alles wat een doordringend getril buiten ook binnenskamers ten gevolge kan hebben. Maar voor hen is het leed al weer geleden en nu horen de „Barteljorissen" het gestamp als een zwaar onweer. Daarmede willen wij echter geen kwaad zeggen van die potige man nen, die dag in dag uit onze straten letterlijk overhoop gooien, want waanneer het werk gedaan is, zullen de Haarlemmers met welgevallen naar het effen wegendek zien, waaruit de laatste sporen van onze roemruchte tram uit gewist zullen zijn. lijk van -te voren bepaald worden. Al les hangt af van de toestand, waarin de fundering zich bevindt. Tot op he den is dat bijzonder meegevallen, doch vermoedelijk zal dat niet gezegd kun nen worden van de Koningsstraat, waar de fundering volkomen los ligt En waar zou men, sprekend met de heer Jurrissen, anders op terecht kun nen komen dan op het eigenlijke bus vervoer? Zes maanden geleden werd. de omzetting van tram in bus een voldon gen feit, en wat is nu de mening van de N. Z. H.? „Alles is ons goed beko men.. Aan mijn verwachtingen is voor een groot deel voldaan. Er blijven altijd nog wensen, maar waar zou dat niet zijn?" Ongeveer twee millioen passagiers zijn er nu per bus vervoerd, onder wie ook die uit de Bollenstreek gerekend moeten worden. Het stemt de N. Z. H. dan ook tot vreugde, dat zowel van de zijde van de overheid als van het pu bliek veel waardering komt. Bij het noemen van de Bollenstreek rijst on willekeurig de vraag: „Wanneer wor den daar de rails opgebroken?" Als het aan ons lag: dadelijk, zegt de heer Jurrissen, maar de minister heefx nu eenmaal bepaald, dat eerst het bollenseizoen voorbij moet zijn. Men wil deze periode zien als een proef op de som, of de bus het vervoer aan kan. Op de vraag, of de bus daartoe in staaf zal zijn, volgt het laconieke antwoord, dat ook de tram daar geen kans voor zag Overigens kan men er verzekerd van zijn, dat de N. Z. H. alles in het werk zal stellen om het vervoer zo vlot mo gelijk te laten verlopen. Dit is trouwens ook weer gebleken bij de voetbalwed strijd 1.1. Zondag op het R.C.H.-terrein, waarbij een record-aantal toeschouwers van 14000 aanwezig was. In record-tijd verwerkte ook de bus het grootste ge deelte van deze voetballiefhebbers. Eveneens was dit het geval bij de uit tocht der 4000 naar het Bloemendaalse strand! Merkwaardig is het feit, dat de avond drukte in de bus zich verplaatst naar gelang 't seizoen. In de winterse dagen lag Ook wij hebben ons verschillende malen bij dat legertje kijkers gevoegd, dat trouw iedere, dag de verrichtingen der wegenbouwers gadeslaat. En met hen vroegen wij ons af, wat er me't die rails verder zou gebeuren. Op een des betreffende vraag vertelde de heer Jur rissen, de directeur der N.Z.H., met wie wij een onderhoud hadden, dat alles, wat nog bruikbaar blijkt te zijn, door de N.Z.H. op andere lijnen zal worden gebruikt. Een ander deel gaat naar fabrieken of aannemers, die er inte resse voor hebben, terwijl het schrot van de hand wordt gedaan, aan opko pers. Een groot deel hiervan zal waar schijnlijk terecht komen bij de Hoog ovens. Van de bovenleiding worden de ko peren rijdraden gesmolten, waardoor er weer nieuwe getrokken kunnen worden. Behalve, dat door deze effi ciënte manier van werken veel ma teriaal wordt uitgespaard, betekent dit ook een belangrijke deviezenbe- sparing. En met een min of meer triomfantelijk glimlachje merkt de heer Jurrissen op, dat zijn argument destijds van deviezenbesparing niet zonder grond is geweest, hetgeen nu ook door een bepaalde regerings instantie toegegeven werd. Hetzelfde is ook het geval met de oude tramwagens. Deze zijn voor het grootste gedeelte bestemd voor de sloop, waarbij uiteraard eerst de bruik bare onderdelen als schakelaars e.d. uit genomen worden. Overigens geldt het parool: wat de gek e- voor geeft. Een wegenbouwmaatschappij kan wel een wagen gebruiken als keet, een enke ling ziet er nog wel heil in voor een woning, terwijl enkele goede wagens, die hier in het land geen aftrek meer vinden, door Bizonia zullen worden opgekocht, indien de bezettingsautori teiten tenminste daaraan hun medewer king verlenen. Of de kosten bij het asfalteren en betenneren, waarin de N.Z.H. voor een gedeelte bijdraagt, hoog zijn, kan moei- deze tussen 7 en 8 uur, terwijl nu de grootste drukte tussen 8 en 9 uur ligt. Waarschijnlijk heeft men b.v. nu meer belangstelling voor de tweede voorstel ling der bioscopen. Merkwaardig is ook, dat Haarlem gevoelig is voor frequentie. Een tussenpoos van vijftien minuten tussen twee bussen is beslist te groot. De centra liggen hier zo dicht opeen, dat men dan net zo goed kan lopen. Een probleem blijft altijd nog de kwes tie van de tarieven. Of eigenlijk: voor de N.Z.H. is het geen probleem. Wanneer men direct na de bevrijding op de sug gestie van de directie was ingegaan, dan zouden er in het geheel geen moeilijk heden zijn gekomen. Het directoraat voor de prijzen was van mening, dat de vervoersmaatschap pijen in de oorlogsjaren behoorlijke winsten hebben gemaakt en dat dus de prijzen niet' mochten worden verhoogd Men hield er blijkbaar geen rekening mee, dat deze winsten voor een groot deel te danken waren aan het feit, dat er in het geheel geen nieuw materieel kon worden aangeschaft. De kosten hier van lagen na de bevrijding ongeveer vier a vijf maal hoger dan voor 1940. Vandaar dat de N.Z.H. in 1945 van het standpunt uitging: nu is er nog geld en slechts weinig te koop, nu is het ook de tijd om de tarieven te verhogen. Wan neer mocht blijken, dat alles behoorlijk marcheert, dan kan altijd nog tot een verlaging worden overgegaan. Zo lag het toentertijd ook in de bedoeling om acht-rittenkaarten in omloop te bren gen tegen de prijs van f 1.Al deze plannen konden de goedkeuring van de bevoegde instanties niet wegdragen, zo dat b.v. de tienrittenkaarten ingevoerd werden. Wanneer men bedenkt, aldus de heer Jurrissen, dat 60 pet. van de passagiers gebruik maakt van deze tienritten kaarten (we komen tijd te kort om bij te drukken!), dan begrijpt iedereen, dat dit op de duur niet is vol te hou den. Een tariefsverhoging kan dan uit eindelijk ook niet uitblijven. En tenslotte komen wij bij de hou ding van het publiek aan de drukke hal tes, waarover onze gastheer zich niet bepaald enthousiast kan uitlaten. Deze kwestie is niet nieuw, maar nu zullen toch pogingen in het werk gesteld wor den om een ordelijker verloop bij het instappen te verkrijgen. Binnen afzien bare tijd bestellingen zijn reeds ge daan zullen aan de drukste haltes hekjes worden geplaatst. Dat zal zijn aan de Nassaulaan, Grote Markt, twee punten in HaarlemNoord en het Houtplein. Zou het wat uithalen? De heer Jur rissen plaatst een groot vraagteken en vertelt daarbij zijn ervaringen in Den Haag. Daar had men op het Malieveld hekjes geplaatst, voorzien zelfs van tour niquets. Binnen twee dagen waren deze volkomen uit elkaar gewrongen. ,,Het blijft toch altijd het publiek, dat zelf voor de goede orde moet zorg dra gen. Tien hekken zelfs kunnen heus geen opvoeding geven". Maar dat alles was in Den Haag. Misschien is het bij ons in Haarlem anders De film „Monsieur Vincent", die het Luxor-iheater deze week in Haarlem vertoont, is niet opgezet door een film trust, die er financiële voordelen in zag. Zij is geheel gegroeid'uit een sociale ge dachte, waarvan de verwezenlijking mo gelijk geworden is door de vrijwillige bijdragen van de hele Franse natie. Van deze film moet men niet ver wachten een uiteenzetting van de heilig heid of een vrome overweging daarover, ook geen geschiedkundig juiste weerga ve van het leven van Vincent de Paul, de stichter van de Congregatie der La zaristen Zij, die het leven van deze hei lige kennen, zuilen zo goed als alles daarvan moeten missen. Uit dat leven zijn slechts enkele momenten genomen, die de gestelde hoofdgedachte, het sociale werk van St. Vincentius te schetsen, het best illustreren. Deze momenten zijn in een meesterlijke reportage, niet in een lopend verhaal, dus met een vaste groep van personen samengevoegd. Het meest treffende in de film is de straffe, geheel juiste typering van het karakter van Vincent de Paul; hij wordt juist daar gegrepen waar hij tot zijn volle kracht en tot het inzicht van zijn juist daar gegrepen waar hij tot zijn levenstaak is gekomen. Vincent is de man met een onverzettelijke wil, doch die deze wil doorzet met een charme en een humor en met een verbazingwekken de vanzelfsprekendheid, dat men hem nooit weerstaat. Het is de man die geen belang stelt in algemene plannen of vooropgezette organisatie, maar in de onmiddellijke daad. De tragiek van de film, misschien niet van de historie, ligt hierin, dat Vincen tius de mensen, die hij geleidelijk maar onweerstaanbaar tot zich trok, tegen zich krijgt. Als men dit wil zien uitge beeld, staat men bij deze film voor een meesterwerk. Het is een film, welke wij van harte aanbevelen. (Boven 14 jaar). Een pathologisch geval met veel sen satie, een zelfmoord door krankzinnig heid, twee mannen en één vrouw en toch een happy ending. Ziedaar waartoe de film „Noodlot", die in Rembrandt draait in staat is. Hier en daar zit er spanning in en werd de sfeer goed ge troffen. maar er is te veel bijgesleept om een zuivere intrigue te verkrijgen Ingrid Bergman geeft ingetogen spel en Robert Montgomery is het „geval", waardoor het noodlot zich voltrekt. (Volwassenen). In het Spaame-theater ziet U deze week de bekende acteur Boris Karloff in een der hoofdrollen van de film „May Wong als detective". Voor deze spannende detective-story draait een filmpje' over een der cowboyhelden, die in dit theater het meest op het witte doek verschijnen, n.l. Cisko Kid. Voor liefhebbers: zijn revolver doet het nog even goed als voorheen. (14 jaar). De zonnige omgeving van Lugano ver mag weinig vreugde brengen in het sa natorium, waarin het verhaal zich af speelt, dat deze week in Cinema Palace op het witte doek te zien. De toeschou wer wordt hier pijnlijk geconfronteerd met mensen, die zich volkomen uitgeslo ten achten van ieder normaal leven en die in het sanatorium nog slechts op hun dood liggen te wachten. Zo ook het Finse meisje, dat nog kort voor haar dood haar laatste liefde beleeft na de aankomst van een sympathieke Zweed, die eveneens moet rusten. Het is alle maal wel erg cynisch en feitelijk in te genstelling met wat de practijk ons da gelijks leert. Maar de opnamen verra den uitstekend vakmanschap, terwijl het boeiende en suggestieve spel van de twee hoofdrolspelers Viveca Lind- fors en Hasse Ekman een bezoek zeker de moeite waard maken. (18 jaar). „De vrouw met het geschonden ge laat" is een zeer goede en spannende film van Cuckor met John Crawford in een suggestieve rol en Conrad Veith als een voortreffelijke tegenspeler. Ook fil misch bezit deze rolprent goede kwa liteiten. De camera weet de spanning zeer hoog op te voeren. De film, die voor volwassenen toegankelijk is, draait in het City-theater. In het Frans Halstheater loopt de film „Van mens tot mens", waarin de levensgeschiedenis van Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis, afge schilderd wordt. Dunant was ten tijde van Napoleon begaan met het verschrikkelijk lijden van de gewond^ soldaten en dit bracht hem op de gedachte een organisatie te stichten, die zich ten doel stelt gewon den van alle oorlogvoerende partijen te verzorgen. Zo ontstond na veel bloeden tranen het Roode Kruis, dat ook in de jongste wereldoorlog zijn enorme bete kenis heeft bewezen. Jean Louis Barrault speelt de hoofd rol in deze ontroerende film. (Boven .14 jaar). Zo is dan vorige week de commissie voor stadsontwikkeling door de burge meester geïnstalleerd, een reden tot grote dankbaarheid. De grote lijn van ons stadsplan heeft de laatste decennia nooit die belangstelling van de overheid gehad die ze wel behoefde. Ik wees er de laatste tien jaar op deze plaats reeds herhaaldelijk op dat er aan onze stads ontwikkeling en -uitbreiding nog wel wat mankeert, en het is dan ook zeer toe te juichen dat de tegenwoordige over heid blijk geeft van grotere belangstel ling. Er is enorm veel werk te verrich ten en het zou te ver voeren, thans op de vraagstukken verder in te gaan; daar is nog wel eens gelegenheid voor. Het doel dat met het instellen van deze commissie wordt beoogd is, door Samenwerking van allebelanghebben den te komen tot een in alle opzichten zo mooi en doeltreffend mogelijke stad. Maar de vraag kan gesteld worden of dit doel wel met een dergelijke com missie wordt bereikt. De stedebouwkundige toch is een kun stenaar en zijn werk is, of althans be hoort te zijn een kunstwerk, dat zeker in zijn sociale functie groter en be langrijker is dan welke andere kunst uiting ook. De waarde van een interieur b.v. wordt niet op de eerste plaats be paald door het gehalte van de meubelen die er in staan,, maar door de manier van plaatsen, van bewoning, van sfeer, Zo is het ook met de stedebouw: mid delmatige architectuur in een schoon stadsplan is waardevoller dan belang rijke architectonische uitingen in een slechte stedebouwkundige opzet. Het is dan ook volkomen onmogelijk, dat een gehele commissie, en dan nog grotendeels bestaande uit leken op dit gebied, een zo belangrijk kunstwerk krijgt te ontwerpen, evenmin als een symphonie, een schilderij, een bouwwerk of een roman door een commissie kan worden ontworpen. Dat moet worden overgelaten aan de stedebouwkundige ir. Kuiper. De commissieleden kunnen ad viezen en suggesties geven ieder op hun beperkt terrein, maar de grote lijn, het wijze vakmanschap, de wetenschappelijk en kunstzinnig verantwoorde oplossing kan alléén verwacht worden van de stedebouwkundige, de vakman. Die blijve alléén verantwoordelijk en de com missie alléén een college van advies en raad. Een dergelijk adviserend college heeft natuurlijk het voordeel dat de belang stelling van de gehele burgerij voor deze vraagstukken intensiever wordt; het is niet meer een geheimzinnig ambtelijk werk waarvan, men alleen na jaren de resultaten ziet En daarom zal veel publiciteit, voorzover mogelijk ook reeds bij de voorbereidingen van een uitbrei ding of wijziging, zeer nuttig zijn. Wat de samenstelling van de commis sie betreft, de verschillende groepen belanghebbenden zijn er goed in ver tegenwoordigd. Alleen heb ik twee groe pen van de bevolking gemist, die m.i.. niet gemist kunnen worden. Op de eer ste plaats een afgevaardigde van de Federatie van Haarlemse Woningbouw verenigingen, die het grootste belang hebben bij een goed ontwikkeld stads plan. En ten tweede de Bond van Neder landse Architecten, van vakmensen op dit gebied, die bovendien door hun werk dagelijks met het stadsplan te maken hebben. Behalve de stedebouwkundige zit in de commissie nog maar één lid van de B.NA.., én dan nog als afge vaardigde van de Kerken. Enige leden behoren hier toch zeker in. Maar de commissie is er. We zijn dankbaar voor de activiteit van de overheid en zien met belangstelling uit naar het werk van ir. Kuiper, geadviseerd door het nieuwe college. Haarlem heeft het hard nodig. JACQ. VAN VELSEN. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Zij die dezer dagen van mening waren, dat de mogelijkheid bestond, dat de storm de gestrande ,.C. A. Banck" van het strand de zee in zou blazen, hebben het niet bij het rechte eind gehad. Ten eerst^ heeft men het schip met twee zware ankers op het strand vastgelegd, zodat de storm geen noemenswaardige beweging in de ,,C. A. Banck" kan brengen, en verder bevinden zich op de weg naar zee zoveel hindernis sen in de vorm van banken, dat de storm ingeval het schip niet aan ankers vast zou liggen wel heel hevig zou moeten zijn om in staat te zijn de „C. A. Banck" in de open zee te zetten. Enige verandering in de situatie heeft de storm van de laatste dagen echter toch wel gebracht. Het schip ligt nu met de achterzijde iets dichter bij zee. De draglines, die tijdens het slechte weer de werkzaam heden hadden gestaakt, zijn Donderdag weer begonnen met graven. Als voorlopige aankondiging kan die nen, dat de sluitingsavond van de kring Oost van de K.A.B. zal gehouden wor den op Donderdag 21 April a.s. in het jeugdgebouw aan het Teijlerplein. Kaar ten voor deze avond zijn reeds verkrijg baar bij het kringbestuur, de Credo Pugno-leden en bij het bestuur der K.A.V. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Haarlemse Volksmuziek school zal een herhaling gegeven wor den van „de volksmuziekschool in beeld en toon". Blokfluiten, bamboe fluiten worden bespeeld, de dansvreug- de uit zich in volksdansen en rhythmi- sche dansen met ondersteuning van het eigen door leerlingen van de school ge vormde orkest. Deze tweede middag vindt plaats op Zondag 10 April, des middags half drie in de Stadsschouw burg. BIOSCOPEN: Rembrandt? Het noodlot (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Haar laatste liefde (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Monsieur Vincent (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Van meps tot mens (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De vrouw met het ge schonden gelaat (vblw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: May Wong als detective (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Leffelaar (Wagenweg 102): Jubileumten toonstelling schilderijen en tekeningen door A. Miolée, geopend m de week van 1017 u. en 's Zondbgs 1416 u. (t.m. 23 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 10 tot 17 April waargenomen door: Bosch en Vaart apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Flo rijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Rem mers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raad huisplein 7» tel. 28523. Zaterdag 9 April: StadsschouwburgLeerlingenuitvoering muziekschool Toonkunst, 2 uur; De Kome dianten met „Toontje heeft een paard ge.- tekend", 8 uur. i Zondag 10 April: Stadsschouwburg: De Komedianten met „Toontje heeft een paard getekend", 8 uur; Leerlingenuitvoering Volksmuziekschool, 2 u. Concertgebouw: Willem Goossens' Volks toneel met „Het Biechtgeheim", 8 uur. Maandag 11 April: StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Je hebt me aangeraakt", (abonn. A.), 8 uur. Dinsdag 12 April a.s. zal de Kath. Ar beiders Beweging afdeling Haarlem in de Stadsschouwburg door haar onderaf deling de rederijkerskamer Alberdingk Thijm het passiespel laten opvoeren: „Kruisweg langs de stad." Er is zoveel belangstelling van de zijde der leden dat de schouwburg tot de laatste plaats is bezet, zelfs moeten zeer velen teleur gesteld worden. In de schouwburg zul len de leden nog een programma wor den aangeboden, welke een beschrijving geeft van het gehele passiespel. De le den van de K.A.B. worden met klem erop gewezen, dat zij kwart voor acht in de schouwburg aanwezig moeten zijn. Het passiespel begint precies 8 uur. Wie niet aanwezig is, vindt de zaaldeuren ge sloten en zal een bedrijf moeten wach ten, om stoornis te voorkomen. Het door de schaakclub „Rolland" ge organiseerde jeugdtoumooi, waaraan 38 jeugdige schakers deelnamen, is gewon nen door Jan Verleur. Uit handen van de voorzitter der ver- éniging, de heer W. ter Horst, ontving de eerste-prijswinnaar een fraaie wis selbeker, benevens een beker van „Rol land", die Jan Verleur als blijvend aan denken in zijn bezit mag houden. De tweede prijs, een schaakboek, ge schonken door de Noord-Hollandse Schaakbond, reikte de heer J. Lankamp als secretaris van deze bond uit aan A. Haitsma. De derde-prijswinnaar, Hans Verleur, ontving een medaille en de vierde prijs, een schaakboek, ging naar A. Schmitz. De schaakclub „Rolland" kan met vol doening op deze wedstrijden terugzien; het doel: propaganda voor schaken on der de jeugd, is hiermede ten volle be reikt. Na de prijsuitreiking vond een geani meerde simultaanwedstrijd plaats met als simultaanspelers de heren C. A. Lukaart, S. Herfst en Jan Verleur. Lukaart boekte als resultaat 83% en Jan Verleur 69%. In het ere-comité voor het Esperanto congres,, dat, zoals reeds eerder werd vermeld, 16, 17 en 18 April zal wor den gehouden, hebben de volgende per sonen zitting genomen: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, voorzitter; leden: (alfabetische volgor de) H. P. Baard, directeur Frans Hals- Museum; mr. R. C Bakhuizen van den Brink, Deken der Orde van Advocaten in het Arrond. Haarlem"; P. C. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem; J. Fontijn, hoofdcommissaris van politie te Haarlem; D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs; j. J. Jurissen, directeur N.Z.H.V.M.; A. Korff, directeur van het Telefoondistrict Haarlem; B. W. Las- schuit, voorzitter Haarl. Handels Vere niging; L Neher, directeur-generaal der P.T.T.; R.' W. P. Peereboom, directeur hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad; J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koop handel. Zondag 17 April zal ds. F. H. Bruins uit Leeuwarden in öe Nieuwe Kerk een kerkdienst houden in 't Esperanto. Dr. W. J. A. Manders, leraar oude ta len aan het Gymnasium te Venlo, zal een inleiding in het Esperanto houden op Zondag 17 April. Het ontwerp zal een zuiver taalkundig karakter hebben. KOUSEN J.Thlort De Engelse toneelspeelster Vivienne Bennett trad onder auspiciën van de af deling Haarlem van het Genootschap EngelandNederland en de Haarlemse Kunstgemeenschap gisteravond op in Brinkmann met een voordracht uit Shakespeare. Het talrijke gehoor luis terde en keek met veel aandacht naar de vleugjes Shakespeare-Titania uit „Een Middernachtsdroom", Lady Mac beth en Rosalind uit „Naar het U lijkt", waarvan Miss Bennett het deed genie ten met een sober gehouden, maar dui delijke en expressieve voordracht, al wordt door het fragmentarische karak ter van dit soort kunstuitbeelding een gedetailleerde kennig van taal en in houd verondersteld. Met vertegenwoordigers van a-lle jeugd- en sportverenigingen zal het centrumcomité „Koninginnedag" Maan dag 11 April a.s. in hotel „De Leeu werik" besprekingen voeren over het jeugdappèl, dat waarschijnlijk in de morgen van de nationale feestdag (5 Mei) zal worden gehouden. Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is, te rekenen van 1 Maart 1949, de referendaris der PTT C. Bakker te Amsterdam (Postkan toor) benoemd tot directeur van het postkantoor te Haarlem. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) De afdeling van de R.K. Sigarenwinke liersvereniging „St. Bavo" houdt Dinsdag 12 April 's avonds 8 uur in hotel De Leeuwe rik een ledenvergadering. De agenda ver meldt o.a. benoeming afgevaardigden voor a.s. jaarvergadering op 16 er» 17 Mei; be handeling voorstellen voor a.s. jaarverga dering; bespreking voorraden kerftabak en belhandeling vacantie-dagen. De vereniging „De Lelie" houdt Maan dag 25 April te Haarlem een jaarverga dering, waar, behalve de jaarstukken, een bespreking zal worden gehouden over de vraagstukken betreffende de cultuur, de ziektenbestrijding, de be waring en verzending naar het buiten land van lelieb'ollen. Het bestuurslid Ab Alkema, leider van het proefstation te Marrum (Fr,), zal deze bespreking inleiden De vereniging „De Hyacinth" heeft een ledenvergadering uitgeschreven voor Woensdag 20 April, 's middags om twee uur, in café Flora te Hillegom, ter be handeling van een bestuursvoorstel om bij de regering aan te dringen op we derinvoering van de bedrijfsmaatrege- len voor de hyacinthencultuur. Niets is beter, duurt zo lang, als BARKER'S R. D.-behang Vanaf 60 cent per rol. Desgew. vakk. behangers beschikbaar. Gen. Croniéstraat 135 - Telefoon 11657 (Adv./ In de Ursulastraat is het binnenkort groot feest. 23 April hoopt het echtpaar v. d. WestenZunderduin n^. zijn 65- jarig huwelijksfeest te vieren en a.s. Za terdag gaan de bruidsdagen in. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan de twee krasse oudjes, die met veel plezier en met blijde verwachting de komende feestdagen tegemoet gaan. Toen we het huisje in de Ursulastraat binnen stapten, was vader Westen aan het hout jes hakken en moeder Westen een kous aan het stoppen. Een van onze eerste vragen in het praatje, dat we met het paar hadden, was dan ook: „Hoe brengt u gewoonlijk uw dag door?" De bruide gom vertelde ons toen, dat hij iedere morgen om half zeven naar de kerk gaat. De rest van de dag brengt hij door met wandelingen door de stad en af en toe is hij wel eens behulpzaam bij de huis houding. Zijn vrouw antwoordde ons: „Ik loop van hier naar de keuken, en van de keuken naar hier. Mijn benen willen niet zo goed meer mee, ziet u. Maar ik ben nog goed gezond, hoor!" Daarop viel haar man haar in de rede door te zeggen: „Dat ben ik ook! Ik lees nog zonder bril!" De bruid is nu 85 jaar en de bruide gom 90 jaar. Zij hebben negen kinderen, ongeveer 45 kleinkinderen en 25 achter kleinkinderen. Er zijn dus bij de kinde ren ook verschillende opa's en oma's. Het oudste kind is 63 jaar. De heer v. d. Westen is geboren in de Haarlemmerm. en zijn vrouw in Voor hout. Ongeveer 53 huwelijksjaren heeft het jubilerende echtpaar in Hillegom gewoond. Daarna is het in Haarlem gaan wonen, waar het nu 12 jaar te vinden is in de Ursulastraat. Hierbij mag ook wel vermeld worden, dat de heer en mevrouw Westen thans ongeveer zestig f* jaar de Nieuwe Haarlemse Courant le zen. Met veel genoegen haalden ze bij ons bezoek de verschillende kranten knipsels voor de dag uit de dagen, waar in resp. over hun 50-jarig, 55-jarig en 60-jarig huwelijksfeest werd geschre ven. „Ja, en nu wachten we weer af, wat er gedaan zal worden op onze 65-jarige bruiloft", zo vertelden ze ons. Moeder v. d. Westen voegde er aan toe: „Over vijf jaar willen we weer graag in de krant, als we 70 jaar zijn ge trouwd!" Zeventig jaar is wel een zeer groot aantal huwelijksjaren, doch 65 jaar doet er heus niet voor onder. Het is en blijft een zeldzaamheid en het zal het bruids paar in de komende dagen wellicht niet aan belangstelling ontbreken. GR. HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug Maandag 8 uur Melodia, 8 uur H.B.C. Dinsdag 8 uur Harmonie „St. Michaël", 8 uur Laudate Dominum. Woensdag 7.30 Damclub „St Bavo". Voor de overige da^en zijn geen ver gaderingen of bijeenkomsten vastgesteld. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO. (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.35 (Hoogmis) en 11 uur. congr. adsp. 12.15 uur; lijdensmeditatie 7.30 uur. Voor biechtgelegenheid: zie het pa rochieblad. DONDERDAG H. Mis 9 u.; voetwassing 8.30 u. VRIJDAG plechtig heden 9 u.; Kruisweg 2.30 u.; Metten 7 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.; H. Mis 8.45 u.; Completen 7.30 u.; biech ten van 4.30 tot 8.30 uur. ST. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9 (Hoogmis) en 11.15 uur; Lof en lijdensmeditatie 7 uur. MAANDAG congr. heren 7.30 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur. jongedames 7.45 u. WOENSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG H. Mis 7 u.; voetwassing 4 u.; aanbidding 7.30 u. VRIJDAG plechtigheden 7 u.; Kruisweg 3 u.; Donkere metten 7.30 u. ZATER DAG plechtigheden 7 u.; H. Mis 8.30 u.; biechten 4-6.30 en 7-9 uur. H. ANTONIÜS van PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.15 (Hoogmis), 10 uur, 11 en 12 uur; Lijdensmeditatie 7 uur. MAANDAG congr. dames 8 u. DINS DAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG biech ten 4-9 uur. DONDERDAG H. Mis 8 u.; aanbidding 7.30 u. VRIJDAG plechtig heden 8.30 u.; Kruisweg 7.30 u. ZATER DAG plechtigheden 7 u.; biechten van 4-9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaar- ne) ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); jongenscongr. afd. II sen. 5.30 uur; Lijdensmeditatie 7.30 uur. MAANDAG congr. dames 8 u. DINSDAG congr. meisjes sen. 7.30 uur. WOENSDAG biechten 58.30 u. DON DERDAG gez. H. Mis 8 u.; aanbidding 's avonds 7.30 u. VRIJDAG plechtighe den 8 u.; Kruisweg 3 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.; H. Mis 8.30 u.; biech ten van 58.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lijdensmeditatie 7 u. MAANDAG H. Familie heren 8 uur. DINSDAG congr. meisjes sen. 7 u. WOENSDAG biechten 5—8.30 u. DONDERDAG H. Mis 6.30 u.; aanbidding 7.30 u. VRIJDAG plechtig heden 6.30 u.; Kruisweg 2.15 en 3 uur. ZATERDAG plechtigheden 6 u.; H. Mis 7.30 u.; biechten 4.308.30 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30. 7.45, 9, 10 (Hoogmis) en 12 u.; Lij densmeditatie 7.30 u. MAANDAG congr. meisjes 7 u.; dames 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 u. WOENSDAG biechten 5—7 en 7.30—9.30 u. DONDERDAG H. Mis 9 u. H. Uur 8 u. VRIJDAG plechtigheden 9 u.; Kruisweg 3 u. ZATERDAG plech tigheden 7 u.; H. Mis 8.30 u.; biechten 5—7 en 7.30—9.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) —(ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 10 (Hoogmis) en 11.45 u.; Lof en Lijdens meditatie 7 uur. MAANDAG H. Fam. dames 8 u. DINSDAG Maria-Garde 7 u.; Mariacongr. 8 u. WOENSDAG biechten 4—9 u. DONDERDAG H. Mis 8 u.; aan bidding 's avonds 7.30 u. VRIJDAG plechtigheden 8.30 u.; Kruisweg 3 u.; Meditatie 7 u. ZATERDAG plechtighe den 7 u.; H. Mis 8.30 u. biechten 4—9.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstr.) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en lkl5 u. Congr. jongens 12.15 u.; Lof en Lijdens meditatie 7 u. MAANDAG H. Fam. he ren 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 u. en congr. meisjes jun. 8.15 u. WOENSDAG biechten 59 u. DONDERDAG H. Mis 8 u.; aanbidding 7.30 u. VRIJDAG plech tigheden 8 u.; Kruisweg 2.30 u. ZATER DAG plechtigheden 7 u.; biechten 59 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatw.) ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en II u.; Lof en Lijdensmeditatie 7 u. MAANDAG H. Fam. heren 8 u. DINS DAG Maria-Garde meisjes tot 17 j. 7.30 u. WOENSDAG biechten 's morgens tot 11 u. en 5—9.30 u. DONDERDAG H. Mis 8 u.; aanbidding 7.30 u. VRIJDAG plechtigheden 8 u.; Kruisweg 3 u.; Kruis- hulde 7.30 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.; H. Mis 8.15 u.; biechten v. 59.30 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen- daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.15 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lijdensme ditatie 7.30 u. (Voor biechtgelegenheid: ziet Parochieblad!) DONDERDAG H. Mis 8.30 u.; H. Uur 9 u. VRIJDAG plechtigheden 8.30 u.; Kruisweg 2.30 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.; biech ten van 5—6.30 en van 79 uur. O. L. VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.45 u.; Lijdensme ditatie 7.30 u. WOENSDAG biechten 4—8 u. DONDERDAG H. Mis 8 u. VRIJ DAG plechtigheden 8 li.; Kruisweg 3 u. ZATERDAG plechtigheden 6.30 u.; biech ten 49 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogmis); Lijdensmeditatie 6.30 uur. DONDERDAG plechtigheden 8 u.; aan bidding 7 u. VRIJDAG plechtigheden 8 u.; Kruisweg 2.30 u. ZATERDAG plech tigheden 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 8.30 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. DINS DAG Lof 7.30 u„ waarna K.A. jonge mannen. DONDERDAG H. Mis 8.30 u. VRIJDAG plechtigheden 8.30 u.; Kruis weg 3 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u. H. BAVO (Heemstede). ZONDAG H.H. Missen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.45 u.; Lof en Lijdensmeditatie 7.30 u. MAANDAG H. Fam. dames 7.30 u.; Li- duinacongr. 8.30 u. DINSDAG: Lof 7.30 uur. WOENSDAG biechten 4—9 uur. DONDERDAG H. Mis 8 u.; Lof 7.30 u. VRIJDAG plechtigheden 8 uur; Kruis weg 7.30 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.; H. Mis 8.30 u.; biechten 49 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede). ZONDAG H.H. Missen 7. 8.30, 10.15 en 11.30; Lof en Lijdensmeditatie 7.30 u. MAANDAG Congr. meisjes jun. 7.30 u. DINSDAG Lof 7.30 u. WOENS DAG biechten 48.30 u. DONDERDAG H. Mis 8 u.; aanbidding 7.30. VRIJDAG plechtigheden 8 u.; Kruisweg 2.45 u. ZATERDAG plechtigheden 7 u.: H. Mis 8.30 u., biechten van 58.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis); Lof 7 u. MAANDAG Congr. heren 7.30 u. DINSDAG Congr. jongedames 7.30 u. WOENSDAG biechten 4—9 u. DON DERDAG H. Mis 8 u. VRIJDAG plech tigheden 8 u„' Kruisweg 3 u. ZATER DAG plechtigheden 7 u.; biechten van 49 uur. II. ADALBERTUS (Spaarndam) ZON DAG H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lijdensmeditatie 7.30 u. WOENS DAG biechten 47.30 u. DONDERDAG H. Mis 7.30 u.; aanbidding 's avonds 7.30 u. VRIJDAG plechtigheden 8 u.; Kruisweg 2.30 u. ZATERDAG plechtig heden 6 45 u.; H. Mis 7.45 u.; biechten van 46 en 6.30—8 uur. Wilt u een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor 1 4.60 per maand, reparaties gratis? Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv) De Zaterdag is zeer geschikt om moeders aan het woord te laten. Hiér is er een van vier kinderen, die mij verzocht heeft haar een plaatsje in deze rubriek te geven, in de hoop, dat wat ze wil vertellen, begrepen zal worden. Het gaat over de dag-hitjes, schrijft ze. Als meisje van zestien jaar toog ik naar m'n eerste dienst, voor dag en nacht, omdat we thuis vijftien kinde ren hadden en ik moest helpen de zor gen te verlichten. Mijn taak was zwaar en het uiterste werd van me gevergd. Overdag aanpoten en 's avonds strijken en stoppen, als er althans geen fuif bij de familie was en dat gebeurde nogal eens. Als ik eens vroeg naar bed wilde, b.v. om negen uur de dag begon om zeven werd er opgemerkt: ben jij 'n jonge meid? Zondag om de veertien dagen was ik vrij en als alles vlot liep en de koffie- visite niet te lang bleef, kon je dan na twaalf uur weg. Dat was het werk van de dag-hit, 'n mooie naam voor de sloof van de mevrouw. Die tijden zijn voorbij. De meisjes la ten zich niet meer zo behandelen en met recht. Tachtig procent van de meis jes is geschikt om huishoudelijk werk te verrichten en ze kunnen er flinke vrouwen van worden, waardoor ze la ter degelijke aanpakkende huismoeders zijn. Er moeten echter oude wonden ge heeld worden en daarom moet het uit zijn met benamingen als „meid" en „daghit". Meisjes, die anderen in het huishouden helpen, beoefenen een der schoonste vakken. Begrijpt U dat me vrouwen? Ja, nu dreigen er natuurlijk weer brieven van werkgeefsters der gedien stigen, die de keerzijde van de medaille willen belichten, Er zal op de meisjes ook wel wat en soms heel wat aan te merken zijn. Maaraan negatief ge praat hebben we niets. De meid is dood en de daghit begraven. Het „hulpje" kraait in de wieg en de gedienstige pakt met een blij gezicht flink aan tegen een normaal loon dat ze waard moet zijn. En zo zal ieder tevreden zijn met de zon in 't hart en de lach op het gelaat. blijft nog steeds voor Herencostuums 20 tót 100 gld. betalen. Heren-Tropenkleding enz. goede prijzen. KAMPERVEST 45 - TEL. 17825 - HAARLEM (Adv.) Het was een buitengewoon interes sant onderwerp, waarover dr. Aug. Cuy pers gisteravond in de Stadsschouw burg» voor de leden van „Geloof^ en We tenschap" kwam spreken, namelijk „Pro blemen van China en Japan". Over het algemeen is de Westerling weinig bekend met déze twee landen en hun bevolking, hetgeen te verklaren is door het feit, dat zij, in tegenstelling tot Griekenland en het Romeinse Rijk, niet hebben bijgedragen tot de bewust wording van Europa, tot zijn cultuur. Pas in de laatste eeuw immers is er invloed van China en Japan te consta teren. Handelsmensen en missionarissen uit het Westen legden het eerste contact met Oost-Azië. aldus dr. Cuypers, die vertelde, dat de Chinezen de Nederlan ders betitelden als roodharige barbaren, die groot en sterk waren, hebzuchtig en sluw en knap in het maken van winst. Niet alleen baatzucht, maar ook ge loofsijver bracht de Hollanders naar het Hemelse Rijk. Spr. schetste het belang rijke missiewerk, vooral door de Jezuïe ten verricht, en gaf een karakterisering van het Chinese volk, zijn gewoonten en zijn beschaving. De heer Cuypers noemde Japan een filiaal van China en zeide, na het ont waken van Oost-Azië geschilderd te hebben, dat Japan zich alleen kon hand haven als het gebruik maakte van de Westerse ontwikkeling in de techniek. Spr. kwam daarna op politiek terrein en belichtte de Chinese revolutie en het imperialisme van Japan, dat tot oorlog met het Hemelse Rijk leidde, welke bij het einde van de tweede wereldoor log een bevrijding van de zonen van Nip pon bracht, maar nog geen vrede. De strijd tegen het communisme wordt met alle kracht voortgezet. Tot slot behandelde spr. de huidige politieke en economische vraagstukken, in de twee landen, die als pionnen in het schaakspel van de Verenigde Sta ten en Rusland beschouwd kunnen wor den. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door: Dr. A. J. v. Ra- venswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913, dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850, dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst.Heemst. Dreef 31, tel. 29818. Nu de algemene commissie (het bu reau van de Assemblée) besloten heeft om de Indonesische kwestie op de agenda van de algemene vergadering der V.N. te plaatsen, wil dit nog niet zeggen, dat de kwestie dadelijk door de poli tieke commissie zal worden behandeld, aldus meldt de diplomatieke correspon dent van Aneta uit Lake Success. Het besluit van dit bureau'is namelijk slechts een aanbeveling, welke in het rapport aan de plenaire zitting zal wor den opgenomen en het is thans dus aan de plenaire zitting om de aanbeveling al of niet op te volgen. Dit zal ongetwij feld, tot nieuwe debatten leiden, maar de mogelijkheid is uiterst gering, dat de aanbeveling zal worden verworpen. Dan belandt de kwestie dus bij de politieke commissie. "Te Lake Success wordt het als gunstig voor Nederland beschouwd, dat de Belgische gedelegeerde Van Lan- genhove voorzitter van de politieke com missie is, omdat deze ongetwijfeld moeite zal doen om uitstel van de bespreking tot na de preliminaire conferentie te Batavia door te zetten. Zou de Indonesische kwestie echter worden toegewezen aan de politieke commissie ad hoe onder voorzitterschap van de Philippijn Romulo, dan zou dit voor Nederland allerminst aangenaam zijn. Intussen heeft de Poolse gedelegeerde heden by Australië en India aangedron gen pogingen te doen om te bewerkstel ligen, dat de Veiligheidsraad een verzoek richt tot de Assemblée om aanbevelingen inzake de Indonesische kwestie. De kans, dat de Veiligheidsraad bereid is zulk een verzoek tot de Assemblée te richten, wordt door waarnemers in het algemeen niet groot geacht, tenz\j de bespre kingen te Batavia niet tot resultaat mochten leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2