PANDIT NEHRU, DE WE OOSTERLING DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM JONGENS Prima Machinezetters piusoimanpHi949 I. C. HAAN CASTI C0NNUBII DMNIREDEMPT0RIS MEISJES MEDIATOR DEI QUADRAGESIM0 ANNO TOTALE MAANSVERDUISTERING in de nacht van 12 op 13 April Vermeende wreedheden in Indonesië Overdracht laboratorium bloedtransfusiedienst Republ. reactie op verklaring van dr. Van Roy en Welke koers vaart India? KOUSENFABRIEKEN HIN N.v. Volle maan duikt in schaduwkegel der aarde Begin om 3 uur 28 min. Geen vertrouwen in goede bedoeling van de Nederlandse regering Land van tegenstellingen UITREIKING BONKAARTEN van 15 tot 17 jaar Prima behangwerk! OUDERS! JONGE BOEKHOUDER SMID-LASSER AANK. VERKOPER KANTOORBEDIENDE LEERMNG ZATERDAG 9 APRIL 1949 PAGINA 5 Het voorspel Het verloop der ver duistering Kleureffecten 6.5* De maan en de schaduw kegel Indien waar, dient streng worden ingegrepen Scheepvaartberichten Beurs van New York n M NET MEISJE Leerling-Juffrouw voor winkel en leesbibliotheek. R.K. WERKSTER -EEN OF MEER VRIJE HUISJES STOKER-MACHINIST flinke besch. R.K. hulp in de huishouding. Rijwielkoopjes J. OFFERMAN Grote I R.&D.-1 vai k 60 ct. Grote keuze behang vanaf 60 ct. per rol FIRMA KERNHOUT Prijs f 1.30 In ons bedrijf kunnen worden geplaafsf: Prettige werkkring an goede vooruitzichten. Over enkele weken verschijn* de Omvang ruim 950 pagina's Prijs I 9.50 Bestellingen kunnen worden ingezonden aan de boekhandel en aan de N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 65-73, Telefoon 46878 - PIENTERE JONGENS VAN 14 TOT 18 JAAR Voor spoedige indiensiireding gevraagd een praktijkdiploma boekhouden vereist. Complete Meubilering Barteljorissfraai 39-41 - Haarlem vraagt Leeftijd 18 jaar m.l. Leeftijd 18 jaar voor Behangerij-Stoffeerderij-Bedden- makerij, met gratis 2 -jarige opleiding Vakschool van de Nederl. Bond Van patroons in het Meubileringsbedrijf. Aanmelden: Afd. Personeelzaken 10-11 u. en 3-5 u. JONGSTE- of AANK. BEDIENDE (mannel.) VAN DEN BELT EN CO's HANDEL MIJ. N.V. Haarlem Klein Heiligland 88 - Telefoon 16035. De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over HET CHRISTELIJK HUWELIJK PRIJS ƒ0.75 franco p. post, 0.85 bij vooruitbetaling PRIJS ƒ0.75 De encycliek van Z H. Paus Pius XI over HET GODLOZE COMMUNISME franco p. post, ƒ0.85 bij vooruitbetaling De encycliek van Z. H. Paus Pius XII over DE HEILIGE LITURGIE PRIJS ƒ1.20 franco p. post, 1.30 bij vooruitbetaling De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over HET HERSTEL DER SOCIALE ORDE PRIJS ƒ0.75 franco p. post, 0.85 bij vooruitbetaling Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Drukkerij De Tijd, Amsterdam. N.Z. Voorburgwal 65-73. Postgiro 22.88.4 Levering, Service-abonnementen, Revisie ELECTRISCHE KOELKASTEN, d Aarde 'e% etfa ur keg e ffa an Zoals bekend is de maan eens in de 30 dagen vol (precieser: 29'/, dag). De ■baan staat dan recht tegenover de zon. Nu bevindt zich de schaduwkegel der aarde óók recht tegenover de zon. Daar de maan gemiddeld slechts 30 aardmid- dellijnen van ons verwijderd is, be staat dus de kans dat de volle maan in de schaduwkegel der aarde terecht komt. Het hangt er maar van af, hoe Ver de volle maan van een knoop ver wijderd is. Zodra deze afstand kleiner Is dan 11 graden, zal de maan geheel °f gedeeltelijk door de aardschaduw getroffen worden en heeft er dus een Bedeeltelijke of een totale maansver duistering plaats. Dit laatste is het geval in de nacht van 12 op 13 April. De volle maan neemt dan haar weg door de schaduw kegel en wordt dientengevolge totaal verduisterd zie de eerste figuur (niet op schaal getekend). Er wacht ons dus een interessant en boeiend schouwspel. We zullen thans zien, hoe deze verduistering zich volstrekt. Het voorspel begint eigenlijk al op de avond van 12 April. Wanneer op 12 April de zon om 19 uur 32 min. in het Westen ondergaat, staat de maan al aan de Oostelijke hemel, laag boven de kim, °ngeveer tegenover de zon. Het is dan, Natuurlijk, nog geen volle maan. In de loop van de avond schuift de hi aan langzaam verder naar het Oosten. ■Per uur legt zij een afstand af gelijk aan haar eigen middellijn. Het zal dus hoogstens nog enkele uren duren voor dat de maan recht tegenover de zon staat. Deze tijd kunnen we benutten niet eens nauwkeurig acht te slaan op de langzame verplaatsing van de maan ussen de sterren. Helaas gaan de zwak- ke sterren verloren in de maneschijn. Er staat echter één heldere ster in ds buurt, n.l. de schone blauw-witte Epic a van de Maagd. Deze ster kan heel geschikt dienen als oriënterings- Punt. De maan staat op de avond van 12 April rechts boven Spica. Geleidelijk aan zien we nu de maan zich ten op zichte van Spica naar links verplaatsen. Zij komt dus steeds dichter bij de schaduwkegel der aarde.... de verduis tering nadert met rasse schreden. Mid dernacht, één uur, twee uur, drie uur hóg staat de maan zilverblinkend aan de nachtelijke hemel. Dan, om 3 uur 28 htin. heeft zij eindelijk de schaduwke gel bereikt de verduistering neemt een aanvang. Om 3 uur 28 min. treedt de maan in de ®chaduwkegel der aarde; de linkerkant van zilveren maanschijf wordt ietwat „groe- Het verduisterde deel van de maan Wordt gaandeweg groter; om 4 uur 28 min. is de maan geheel in 'het schaduwgebied Verdwenen de totale verduistering be gint. Om S uur 11 min. is de verduisterde maan „halfweg". Om 5 uur 54 min. eindigt de totale verduistering; het eerste zilveren bandje van de maanschijf wordt weer zicht baar. Langzaam schuift nu de maan Yet Schaduwgebied weer uit. Om 6 uur 54 min. de maan de schaduwkegel gepasseerd. De verduistering is voorbij. De laatste fase Van de verduistering ontgaat ons echter, daar de zon inmiddels ten tonele versche den is, om 5 uur 49 min. Om 5 uur 55 min verdwijnt de maan. nog gedeeltelijk ver duisterd onder de Westelijke horizon. De tweede figuur geeft eer* voorstelling v*n de ooeen volgend fasen der verduiste rde (van leifcts naar lin^s.. Een maansverduistering gaat gewoonJijK gepaard met schone kleureffecten. Wijn rode oranje en grijsgrauwe tinten wisselen elkaar af op de maanschijf. Eten boeiend en tevens ietwat geheimzinnig schouwspel in de donkere nacht. Men zal zich onwillekeurig afvragen hoe het mogelijk is. dat de verduisterde maan, die geheel in de schaduwkegel gedompeld is, toch zichtbaar blijft. Ziehier het ant woord: De zonnestralen die rakelings langs de aarde gaan worden door de dampkring der aarde zodanig gebogen, dat zij het schauwgebied kunnen binnendringen, Doordat de dampkring de blauwe, groene en gele lichtstralen tegenhoudt en ver strooit, wordt alleen aan de rode en oran je lichtstralen doortocht verleend. Deze komen langs een omweg, op de maan terecht en toveren daarop wondermooie kleureffecten. Deze wisselende kleurnu- anceringen, die vaak ongemerkt in elkaar overgaan, verlenen aan maansverduis tering een bijzondere bekoring. Kort na zonsondergang zien we bij heldere lucht aan de oostelijke hemel een donker grauwblauw cirkelsegmenc, dat langzaam hoger schuift naarmate de zon dieper zinkt. Dit kobaltblauwe seg ment, dat we slechts tot een hoogte van ongeveer zestig graden boven de ge zichtseinder kunnen volgen, is de aard schaduw. Elke avond, wanneer de hemel wol kenloos is, komt dit ietwat somber- getinte schaduwsegment uit het oosten oprijzen, eerst omzoomd door een pur perkleurige rand, daarna vervagend in de vale avondschemering. En wanneer de zon diep genoeg onder de horizon is gedaald, het laatste schemerschijnsel is verdwenen, dan is het geheel donker geworden het nachtelijk duister heeft zich over de aarde gelegd. Het is deze aardschaduw, waarmede we ons thans eerst eens bezig moeten houden met het oog op de komende maansverduistering. Zoals gemakke lijk valt in te zien, kan in een groot gebied „achter" de aarde geen direct zonlicht meer doordringen. Alleen de naar de zon toegekeerde helft van dé aardbol ontvangt immers rechtstreeks zonlicht, daar is het dag; de andere, „achterste" helft is dus in het donker gehuld, daar is het nacht. Nu is de middellijn van de zonnebol 109 maal zo groot ais die van de aarde. De afstand aardezon bedraagt om streeks 150 millioen km d.i. ruim 100 zonsmiddellijnen. De aarde werpt dus achter zich in de wereldruimte een reusachtige lange schaduwkegel, waarin, meetkundig ge sproken, geen zonlicht doordringt. Deze formidabele schaduwkegel heeft een lengte van maar even 108 aard-middel lijnen. Stellen we de aarde voor door een knikker met een middellijn van 1 cm, dan wordt de schaduwkegel dus meer dan een meter lang. Welnu, deze donkere spitse schaduw kegel, gewoonlijk de kemschaduw ge noemd, is het toneel van cfc komende maansverduistering. Maar Iaat ons eerst zien hoe het mogelijk is dat de maan in dit schaduwgebied verzeild raakt De maan beweegt zich langs de hemel in dezelfde richting als de zon, n.l. van west naar oost. Ze volgen echter niet dezelfde reisroute. De zon loopt precies langs de ecliptica, d.i. de grote cirkel die zij jaarlijks lus sen de sterren be schrijft. De maan echter loopt langs een cirkel die schuin op de eclip tica helt, onder een hoek van 5 graden. Zij moet dus twee maal tijdens een omloop de ecliptica passeren, eenmaal van Noord naar Zuid en eenmaal van Zuid naar Noord. Zo'n „over gangspunt" of snij punt noemt men een knoop. Minister-president dr. W. Drees heeft gisteren op het congres van de Partij van de Arbeid o.m. verklaard, dat de regering rapporten hebben bereikt, waarin melding werd gemaakt van ver meende wreedheden van Nederlandse militairen op de bevolking in Indonesië. Het spreekt vanzelf dat hier een zware verantwoordelijkheid ligt voor Neder land om te zorgen, dat dergelijke be schuldigingen ernstig worden onderzocht en dat er, als zij waar blijken, streng wordt ingegrepen. Het is wenselijk, dat thans in Nederland verblijf houdende militairen, die in Indonesië hetzij be trokken, hetzij getuige van ongeoorloofd optreden van Nederlandse troepen zijn geweest, in Nederland worden gehoord. Wij moeten bij deze kwestie niet uit het oog verliezen, dat aan de andere kant daden van hoogst ernstige aard zijn bedreven door Indonesiërs. Over de grenscorrecties zeide spr.. dat' wat thans gebeurd is, volkomen verant woord is. Minister Drees achtte verder de snelle groei van ons land een teken van ge zondheid. In tien jaar tijds is het Bel gische bevolkingsaantal met 50.000 zielen gestegen. In diezelfde periode groeide Nederland met 1.000.000. Dat is meer. dan in Frankrijk, Zwitserland en Enge land tezamen. In tegenwoordigheid van vertegen woordigers van de ministers van Oorlog en Marine, Overzeese Gebiedsdelen en Fi nanciën, een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam, van dr. Hautchef, hoofd van de medische dienst van de Liga van Rode-Kruisver enigingen, en afgevaardigden van het Rode Kruis in België, Engeland, Frank rijk, Noorwegen, Portugal en Zwitser land, heeft gistermorgen ir. F. C. C. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, als voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, de over dracht van het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Stich ting tot instandhouding van genoemd laboratorium in de aula van de Univer siteit van Amsterdam officieel bevestigd. 3.25 Van bevoegde zijde wijst men er ons op, dat de „Eilandenregeling" voor de Nederlandse Antillen nog niet aan de Staten van Curacao is aangeboden. Het ligt in de bedoeling dit voor-ont- werp-algemene maatregel van bestuur aan de pasgekozen nieuwe Staten aan te bieden. In een mededeling van de persafdeling der republikeinse delegatie naar aanleiding van de verklaring van dr. Van Royen op Schip hol heeft een republikeins woordvoerder o.m. gezegd: Wij hebben feiteljjk meer re den om over het Nederlandse antwoord te leurgesteld te zijn. Immers, de Nederlandse regering meende ook bij deze gelegenheid te moeten herhalen, dat zij de besprekin gen onder auspiciën van de UNCI alléén kan aanvaarden, onder voorbehoud van de Nederlandse verantwoordelijkheid voor de vrijheid en orde in Indonesië. Zulk een antwoord is allesbehalve onvoorwaardelijk. De Nederlandse regering heeft de resolu tie van de Veiligheidsraad van 28 Januari onder hetzelfde voorbehoud aanvaard. Prae- tisch komt dit hierop neer, dat na meer dan twee maanden zo goed als niets van die resolutie ten uitvoer gebracht is. Dr. Van Royen meent te constateren, dat' bij de republikeinse leiders nog steeds een diep wantrouwen in de bedoelingen van de Nederlandse regering leeft. Dit is niet on begrijpelijk. De woordvoerder wees in dit verband o.m. op de vorming van Negara's. „Met dat al kan het zijn nut hebben, dat, nu, naar verwacht wordt, de on derhandelingen voor de vierde maal na de bespr9kingen op de Hoge Veluwe hervat worden, door beide partijen de zaak zuiver gesteld wordt, zoals dr. Van Royen deed. Dit kan latere teleur stellingen voorkomen". De republiek heeft geen vertrouwen in de goede bedoelingen van de Nederlandse re gering: de Nederlandse regering heeft geen vertrouwen in de goede bedoelingen van de republiek. De Veiligheidsraad treedt op om de partijen tot elkaar te brengen om alsnog tot een redelijke oplossing te ko men. Wanneer de UNCI op een of andere reden door een der partijen uitgeschakeld wordt, blijft er alleen nog een diepe kloof met alle gevolgen vandien, waarbij nie mand gebaat is, aldus de republikeinse woordvoerder. Uit het weekoverzicht betreffende de situatie in Indonesië blijkt, dat de lang zame, doch geleidelijke verbetering in de toestand blijft aanhouden. Op Suma tra is de toestand over het algemeen gunstig. Voor wat Java betreft, blijft de toestand op Midden-Java vrijwel station- nair, terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in het aan grenzend gebied van Midden-Java even eens verbetering optrad. In Bantam blijft de gunstige tendens zich onveran derd voortzetten. Een bende in de uniform van de KNIL gekleed, heeft Maandagnacht een politie post te Sukaradja, ten Oosten van Suka- bumi, overrompeld. De agenten werden zo danig verrast, dat zij geen gelegenheid had den, weerstand te bieden, 14 agenten van de Daerah-politie werden door de bende ontvoerd, 3 man, die op wacht stonden, wisten te ontkomen. De echtgenoten van de agenten slaagden er in zeven geweren in een vijver te gooien. De overige bewape ning werd door de bende buitgemaakt. Sultan Hamid II zal 28 Mei met zijn gezin naar Nederland vertrekken om daar zijn verlof door te brengen. Zijn verblijf aldaar zal ongeveer vier maanden duren. De reis wordt gemaakt met de „Willem Ruys". Aan de vooravond van de ontbinding van het Belgische parlement en de nieuwe verkiezingen, heeft senator Baron de Dor- lodot definitief gebroken met de Christe lijke Volkspartij en bekend gemaakt, dat hij in de Waalse provincies en Brussel aan de a s. verkiezingen met scheurlijsten zal deelnemen. (Bijzondere correspondentie) Het is thans 19 maanden geleden, dat India zijn zo vurig verlangde onafhan kelijkheid verkreeg. Vanaf die gedenkwaardige dag, waarop de Britse regering er eindelijk toe kon besluiten, deze parel aan de Engelse kroon prijs te geven en het lot van 400.000.000 mensen in hun eigen handen te leggen, heeft zij de eerste stappen van India op het moeilijke pad der vrijheid met bezorgdheid gevolgd. Terecht heeft zij gevreesd voor chaos want de chaos kwam en er werd bloed vergoten. Maar spoediger dan zij gedacht had kwamen de tegen standers tot overeenstemming, en in de conflicten, die later volgden, gaven zij reeds blijk van een gematigde, vredelievende gezindheid. Maar alles gist nog in India en er zijn problemen te over, die om oplossing vragen. India is een land van tegenstellingen. Dc enorme sociale verschillen, die de reiziger in India dadelijk treffen, zijn slechts enkele van de zeer vele. India kent de antithese Oost-West: een Westerse beschaving werd geënt op een eeuwen oude Oosterse stam. Slechts langzaam heeft 't volk de nieuwe instellingen leren hanteren en nieuwe gewoonten aanvaard India kent de godsdienstige ver deeldheid: een Mohammedaanse bevol king leeft reeds ca. 12 eeuwen naast een overweldigende meerderheid Hindoes. Weliswaar is de Mohammedaanse staat Pakistan een feit geworden, maar daar mee zijn niet opeens alle Mohammeda nen uit India verdwenen. India kent de aarzeling over zijn economisch bestel: zal het Westers zijn, d.w.z. sterk geïn dustrialiseerd en gemechaniseerd, of zal het zijn Oosters karakter blijven behou den en in navolging van Gandhi, de nij verheid zoveel mogelijk tot de huisin dustrie beperken? India kent het pro bleem van de structuur van zijn maat schappij: zal het de weg inslaan naar de burgerlijke gelijkstelling van al zijn onderdanen, of, daartegenover, naar het behoud van het kastesysteem, dat ondanks alle nadelen daaraan verbon den de Indische maatschappij toch ontegenzeggelijk ook veel goeds ge bracht heeft? En nauw hiermee sa menhangend hoe denkt India over het communisme, dat reeds zover in Azië is doorgedrongen, en waarvan het nog in de laatste weken de weerslag onder vond? Met deze vragen, die nog met tientallen te vermeerderen zouden zijn, worstelt India dag aan dag En wellicht werden deze vragen het scherpst bewust aan de man. die thans India's premier en minister van Bui tenlandse Zaken is: Pandit Jawaharlal Nehru. Nehru is een figuur van groot formaat, een staatsman, wiens blik ver over de nationale grenzen heen reikt. Een eerzuchtige figuur, actief, over rompelend, 1 koel, impulsief, meesle pend, agnostisch van wereldbeschou wing, een vat vol tegenstrijdigheden een persoonlijkheid, die zich even min kan losmaken van zijn Westerse opvoeding als van zijn Oostersè. oud- Brahmaanse afstamming. In zijn autobiografie schrijft hij de woorden, die bekend geworden zijn: „Ik ben een vreemde mengeling van Oost en West geworder, nergens op mijn plaats, nergens thuis. Misschien zijn mijn gedachten en mijn kijk op het leven meer verwant aan wat Wes ters, dan aan wat Oosters genoemd wordt, maar India laat mij niet los en achter mij, ergens in het onderbe wuste, sluimeren herinneringen aan de honderden generaties Brahmanen van mijn geslacht. Van die erfenis van het verleden kan ik geen afstand doen. noch van het geestelijk bezit, dat ik mijzelf verworven heb. Zij zijn beide een deel van mij geworden en ofschoon zij mij zowel in het Oosten als in het Westen van dienst zijn. toch wekken zij in mij een gevoel van geestelijke eenzaamheid, niet alleen in mijn openbare functies, maar in het leven zelf. Ik ben een vreemdeling in het Westen. Dit kan mijn wereld niet zijn Maar ook in mijn eigen land heb ik soms het gevoel van een bal ling." Deze persoonlijkheid is het, die het lot van India voor de naaste toekomst voor een groot deel zal bepalen, want Nehru heeft een ontzaglijke invloed op zijn volk. Maar het zal niet alleen bet lot zijn van India ook de rest van Z.-O.-Azië is er ten nauwste by betrok ken. En via Z.-O.-Azië reikt de invloed van India's keuze verder naar de Westerse wereld. Op de komende conferentie van het Britse Gemenebest, die op 21 April te Londen zal worden gehouden, zal over dit alles gesproken worden. Het is wel buiten twijfel, dat het vraagstuk van de communistische dreiging in Azië hierbij misschien niet expliciet aan de orde zal komen, maar toch als onder toon in alle beraadslagingen aanwezig zal zijn En juist op dit ogenblik heeft India bij monde van Nehru te kennen gegeven spoedig een „onafhankelijke republiek" te wilien zijn. Houdt dit in, dat India (dat thans de dominion-status in het Gemenebest bezit) de Common wealth eerlang denkt te verlaten? En zijn de herhaalde uitlatingen van Nehru, dat India een „onafhankelijke" macht in Azië wil vormen, strikt neutraal en niet gebonden aan enig „blok", even eens een aanwijzing in die richting? De waarschijnlijkheid lijkt niet1 groot. De inmiddels gepubliceerde be richten over de mogelijke oplossingen voor dit vraagstuk tonen aan. dat een soepeler structuur van het Gemene best wordt overwogen, waarbij de banden tussen de constituerende delen zo losjes aan elkaar worden ge knoopt, dat zelfs een naar „onafhan kelijkheid strevende republiek zich hierdoor niet bezwaard kan gevoelen. Bovendien geeft de tot dusverre dooi; India gevoerde politiek, zowel in binnen- als buitenland, grond aan het vermoeden, dat Nehru en zijn bekwa me minister van Binnenlandse Zaken Sardar Patel (ondanks hun vele ver schillende inzichten) het communis tisch gevaar terdege beseffen en geenszins blind zijn voor de bedrei ging, die het vormt voor vrede en veiligheid in de wereld. Dit stelt hen reeds dadelijk aan de zijde van Enge land. De binnenlandse politiek steunt op een sterk sociaal program, dat vooral ten doel heeft, de levens standaard vïn de bevolking op te voe ren. En de relaties met het buitenland, in het bijzonder met Engeland, ver tonen een gunstig aspect. Uitvoerige besprekingen hebben reeds plaats gehad met de speciale afgevaar digden van de Britse regering, die thans de hoofdsteden der Dominions bezoeken. Voorzover men thans kan vaststellen heeft ook de nauwere samenwerking tussen India, Ceylon. Australië,, Nieuw- Zeeland en Malakka onderw'erp van deze besprekingen uitgemaakt. Tenslotte is het van minder belang, of India een Pandit Jawaharlal Nehru, een persoon lijkheid, die zich niet van zijn Westerse opvoeding kan losmaken. evenmin als van zijn Oosterseoud- Brahmaanse afstamming. „republiek" wil zijn en een „onafhanke lijke" macïït in Azië, als het maar een macht is, die bereid is tot samenwerking met het Westen in de bestrijding van het wereldcommunisme. De realiteit gaat boven de theorie dat weten de Engelsen. Zij weten ook, dat zij de In dische nationale „onafhankelijkheids"- trots moeten ontzien. Gevoel voor on derlinge samenwerking met de andere Aziatische landen is er in India genoeg dat bewezen de beide conferenties in New Delhi. Het is dus waarschijnlijker, dat een formule, zal worden gevonden, waardoor India als „republiek" binnen het Gemenebest zal blijven, dan dafhet zal besluiten, zich terug te trekken. Niettemin blijven er spanningen in dit gebied, spanningen, waarvan zowel En geland als de Ver. Staten, zich terdege bewust zijn. Beide regeringen hebben de ontwikkeling van het nationalisme in Azië als een macht tegen het commu nisme in hun berekeningen verdiscon teerd. In Truman's „vierde punt" is de mogelijkheid geschapen voor de finan ciële steun der V. S. aan de z.g. minder ontwikkelde landen, waarvan ook India t.z.t. zou kunnen profiteren. Engeland zal hierin waarschijnlijk ook niet ach terblijven. Tezamen met de andere mo gendheden, die vitale belangen hebben in deze gewesten, zoals Nederland en Frankrijk, zou een uitvoerig program voor Z.-O.-Azië kunnen worden uitge werkt. De weg der „pacten" is dus zeker niet de alleenzaligmakende. ARENDSKERK 8 v. Brisbane te Townsville. ARIADNE Gibr. n. A'dam p. 8 Sagres. AXELDIJK New York n. R'dam p. 8 Lizard. BARENDR. Purfleet n. Abadan p. 8 Oporto. BENGKALIS 7 v. Bat9 Mei te A'dam v.w. CHR. SAS 8 V. W.-Afrika te A'dam. DALERDIJK 7 v. R'dam te Los Angelos. DRENTE Semarang n. R'dam p. 8 Algiers. DUIVEND. Vancouver n. R'dam 8 te Antw. JOH. v. OLDENB. 8 v. A'dam n. Batavia. KEDOE R'dam n. Batavia 8 te Belawan. MADOERA Semajang n. A'dam 8 te Suez. MATARAM R'dam n. Batavia p. 8 Peum. MER WEDE R'dam n. Calc. p 8 Perim. MODJOKERTO Macassa n. R'dam 7 te Pa- naroekan. NESTOR 8 v. Piraeus te Lissabon. NIOBE 8 v. Malta te Triëst. NOORD WIJK 8 v. Rouaan te Casablanca ODYSSEUS 8 v. Valencia te Carthagena. ORANJE Batavia n. A'dam p. 8 K Guardef. SALATIGA 8 v. Halifax te Batavia. SARANGAN 8 v. Bombay te Colombo. STENTOR 7 v. A'dam te Hamburg. TARIA 8 v. Abadan te P. Soudan VOLENDAM R'dam n. Batavia p. 8 Perim. WAAL 8 v. Antw. n. A'dam. ZIJPENBERG 8 v. Cavona te Bona. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 8/4 30 30% 51% 37% 58% 11 4314 5514 38% 12% an 3514 42". 35% 22% 72% 7/4 30% 30% 52 3714* 58 V, 11 "4 43 55% 19 12% 48% 33% 41S4 35% 22% 71% In het tijdvak van 12 April t/m 20 Juni 1949 zullen worden uitgereikt de bonkaarten voedingsmiddelen KA KB en KD 909. De verstrekking van deze kaarten zal plaats hebben tegen innemen van de links bovenaan de bonkaarten 905 voorkomende inwis selingsbon. Bovendien zullen aan de houdsters van de kaarten Ca 802 toeslagkaarten MD 909-910 worden uitgereikt tegen innemen van de inwisselingsbonnen van de kaart CA 802. Bij het afhalen moeten de Tweede Distributiestamkaarten van alle betrokkenen worden overgelegd. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op de noodzaak de bescheiden onmiddellijk bij de uitreiking te controleren, daar reclames, ingediend na het verlaten van het uitreiklokaal niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De uitreiking zal plaats hebben: UITREIKLOKAAL BINNENWEG, HEEMSTEDE, geopend van 8.3012.15 en van 25 uur, Zaterdag van 8.3012.15. Letters Pr - Sa' Sch - Sp St - T U - VI Vo - Wa We - Z Datum 12 April 13 14 16 19 20 21 Letters Datum Letters Datum A 22 April Ha - Hi 2 Mei Ba 23 Ho 3 Be - Bo 25 Hu - Ki 4 Br 26 KI - Kij 5 Bu - Da 27 L 6 De - E 28 Ma - Na 7 F - G 29 Ne - Po UITREIKLOKAAL HALTESTRAAT 4, ZANDVOORT, geopend van 9.0015.00 en Zaterdag van 9.0011.30. Datum Letters Datum Letters Datum 12 April A - B 16 April K 20 April 13 C - F 19 L - O 21 14- G - J UITREIKLOKAAL HARTELUSTSCHOOL (voor inwoners van Overveen en Bloemendaal), geopend van 9.00—12.15 en van 14.00—16.30, Zaterdag van 9.00—12.00. Letters P - S T - Z Datum 22 April 23 25 Letters A - BI Bo - Bij C - F Datum 26 April 27 28 Letters G - H I - K L - M Datum 29 April 2 Mei 3 Letters N - R S - T U - Z UITREIKLOKAAL VLEESHAL, HAARLEM, geopend van 8.30—12.15 en van 2—5 uur, Zaterdag van 8.30—12.15. Datum Letters Datum 4 Mei A - An 19 Mei 5 Ap - Ba 20 6 Be 21 7 99 Bi 23 9 99 BI - Bog 24 10 98 Boh - Box 25 11 Br 27 ,9 12 Bu - Ca 28 13 Ce - Da 30 14 De - Dj 31 16 99 Do - Dij 1 Juni 17 E - Et 2 18 9» Ev - F 3 ,9 Letters G - Gn Go - Gij H - Hal Ham - Hei Hek - Hit Ho Hu - J K - Ke Ki - Ko Kr - La Le - Lei M - Me Mi - Mij Datum 4 Juni 7 8 9 10 11 13 14 15 16 17 18 20 Letters N O - Ph Pi - Q R S - Sch Se - SI Sm - St Su - T U - Ve Vi - Vij W V We Wi Wo - Z Datum 9 Mei 10 Datum 17 Mei Datum 19 Mei 20 Datum 24 Mei UITREIKLOKAAL GEM. KWEKERIJ, AERDENHOUT, geopend van 9.0015.00, Zaterdag van 9.0011.30. Letters Datum Letters Datum Letters A - B 11 Mei H - K 13 Mei R - U C - G 12 L - Q 14 V - Z UITREIKLOKAAL DIENSTGEBOUW, SPAARNDAM, geopend van 9.0015.00. Letters Datum Letters A - K 18 Mei L - Z UITREIKLOKAAL SCHOOLLAAN, BENNEBROEK, geopend van 9.0015.00. Datum Letters Datum voor licht fabriekswerk gevraagd. Aanmelden tussen 4 en 5 uur bij Fa. GEBR. LOOTS, Mineraalwater en vruchtenconserven, Mr. Cornelisstr. 22-24. gevraagd te Bloemendaal. v. d. en n„ in gezin met 3 kinderen, van 10—14 jaar. Meer hulp aanw. Br. onder no. 1105, Wensing's Adv.- Bureau, Tempeliersstraat 32. Gevraagd: Kantoorboekhandel R. A. J. Sweerts, Zijlweg 30. FLINKE gevraagd. Maand., Woensd., Vrijdags de gehele dag en Zaterd. tot 2 uur. Mevrouw Beelen, Blekers vaar tweg 13, Heemstede. te koop gevraagd in Haarlem. Leeg te aan vaarden. Brieven no. 34479, bureau van dit blad. De Chemische Industrie RIDS te Haarlem vraagt voor ten spoedigste een: Schriftel. of persoonl. soil. Afd. Pers.zaken, Waarderweg 25. Gevraagd per 1 Juni of eerder Hulp aanwezig. Mevr. Kuttschrütter, Bloemendaalseweg 155, Bloemendaal. Simplex, laag D.R. Simplex Cycloïde, H. Burgers, H. Fongers, H. 26 inch, enz. Verschillende Damesrijwielen Prijzen van 60.- tot 100.-. Kleine Houtstr. 102, Haarlem (Matthijs Wildschut) Tel.: 20790 Doverstr. 12 Lorentzkade Anton was een bison, een klein bisonnetje nog bij het begin van dit verhaal. Eigenlijk was hij niet helemaal een bison.,.." Wat hij dan wel was? Dat kunnen uw kinderen lezen n de aardige en onschuldige jeschiedenis van Anton de Bison. Een boekje waarvan Sacha van BeekGerdes de vele illustraties en een vijf kleurige omslag verzorgde. Verkrijgbaar in de boek handel en bij N.V. Drukkerij De Tijd, Amsterdam, franco per post 1.40 bij vooruit betaling. Postgiro 22.88.4. Sollicitaties aan bet bedrijfskantoor aan het oean.iisnanioor van Drukkerij De Tijd. N.Z. Voorburgwal 65—73. Amsterdam-Centrum. N.V. Letters A F E K 21 Mei L - O 23 Mei Letters P - Z UITREIKLOKAAL GEM. SCHOOL, VOGELENZANG, geopend van 9.0015.00. Letters A - K Datum 25 Mei Letters L - Z publiek wordt dringend verzocht zich aan bovenstaande letterindeling te houden. Haarlem, 8 April 1949. De Directeur A. VAN DRIEL. VIJ F EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Adresboek van katholiek nederland Indien Uw zoon nog niet heeft kunnen be sluiten tot het kiezen van een goed vak, komt U dan bij ons eens een kijkje nemen, welke mogelijkheden de kousenfabricage biedt. Wij leiden Uw Jongens op tot bekwame vak mensen, die de toekomst zullen beheersen. Plaatsing is mogelijk voor in de vooropleiding of> verschillende afdelingen. Alle gewenste inlichtingen verstrekken wij U gaarne op de personeelsafdeling van de Zijlweg 136, Haarlem. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder no. 34483 aan het bureau van dit blad. Gevraagd geheel zelfstandige Bij voork. m. diploma Vakbekwaamheid. C. A. de Koning, Vijfhuizen, Benzine- en Olie-installaties. GEVRAAGD «p HANDELSKANTOOR voor lichte administratieve werkzaamheden; enige kantoorroutine strekt tot aanbeveling Eigenhandig geschreven brieven met inlichtingen over: leeftijd, gndsd., genoten onderwijs, ref., verl. salaris en datum van indienst kunn. treden onder no. 34438 aan het bureau van dit blad. [TVipi CV Het watervaste hardboard. Weer in UilII LLA beperkte hoeveelheden leverbaar. Ook weer aangekomen: Nové Hardboard; goedkoop en sterk. Savo, het prima Finse hardboard. VERVERIJ EN CHEMISCHE WASSERIJ vraagt s Aanmelden: Fa. J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30, Haarlem-O BH i KOELCELLEN, CONSERVATORS. VRIEZERS TaUleon 13658-176 3 8.208 6 7 J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5