bureaux van redactie en administratie TUSSEN OOST EN WEST Havenarbeiders kiezen partij van twee Poolse verstekelingen ZELFBESTUUR VOOR WEST-DUITSLAND PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE VANDAAG IN BRUSSEL Einde deze week begin der voorbesprekingen? Zes dagen opgesloten in een houtschip Bezettingsstataat aan grondwet gevende vergadering overhandigd Sportnieuws Tot hoofd en hart op ruilbasis Conferentie gouverneurs met Duitse leiders IV lABOUR-PARTIJ LIJDT GROTE NEDERLAAG BIJ VERKIEZINGEN VOOR GRAAFSCHAPSRADEN 244 zetels verloren Het weer. MAANDAG 11 APRIL 1949 73ste tAARGANG Nó. 24433 Cominform-propaganda niet marxistisch Handel met Westen De kwestie dsr Siliwangi- divisie Macedonië lllll. „Het is mooier in. Holland te zijn" ?Ün Onderhandelingen met T.N.I. „Waterman" gearriveerd Welke politieke betekenis zal van dit bezoek uitgaan? HERDENKING BEVRIJDING OP DE SCHOLEN De honderdduizend eruit Voetbal Hockey Korfbal 'Wielrennen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Tito blijft balanceren Op het derde congres van het Joego slavische Volksfront, heeft Maarschalk Oto Zaterdag een grote rede gehouden, *aarin hij bittere beschuldigingen uitte Zzn het adres van de Cominform, doch 'an de andere kant verklaarde hjj ook, |jkt Joegoslavië niet het voetspoor van J* «Westerse inmperialisten" kan drrik- ken. >,Ons land bouwt met zelfvertrouwen met groot succes aan het socialisme." verklaarde Tito, die bij het binnen- ?*den van de zaal luidde was toege juicht door de 1640 afgevaardigden. «Alle oorlogsstokers en reactionnaire *'ementen in de kapitalistische landen hebben ongelijk als zij denken, dat zij, •bet het oog op de toestand, waarin ons 'and zich thans bevindt en in verband jhet de houding, die de landen van Oost- Europa tegenover ons aannemen, een Wijziging van onze houding kunnen ver dachten", vervolgde hij. ,Op dit stuk b'ijft ons standpunt ongewijzigd. Wij 'uilen vechten voor de vrede en tegen a'le oorlogsstokers. De pers van de landen uit het Oosten fb uit het Westen verbruikt hectoliters {hkt om aan te tonen, dat wij beginnen "andel te drijven met de Westerse mo gendheden. Zij schrijft, dat het zeker is, dat wij het kapitalistische kamp zul len binnengaan. Deze ordinaire stommiteit wordt nog eens extra aangedikt door de verzin sels, welke door de pers der Oostelijke {anden worden verbreid en die ten doel hebben ons zoveel mogelijk in een kwaad daglicht te stellen. Volgens Tito zijn de laatste twee jaar 'n Joego-Sla^ië «niet minder dan 2.000 Coöperaties opgericht, waarin 200.000 boerengezinnen zijn verenigd". Naar aanleiding van de anti-Joegoslavische actie van de Cominform verklaarde Tito: «Hoe verbitterder de actie van de Cominform -is, des te meer worden wij Versterkt in onze revolutionnaire over tuiging, dat wjj weerstand moeten bie den en sterk moeten zijn. Deze propa ganda is niet Marxistisch. Zij schaadt biet alleen het prestige der socialisti sche methodes bij het onderling verkeer tbssen de socialistische landen, doch kan •atastrophale gevolgen hebben voor de tevolutionnaire ontwikkeling van de Gereld. Achter al deze leugens en fan tastische bedenksels tegen ons land en onze leiders gaat een revisionistische beiging en een afwijking van het tlarxistisch-Leninisme schuil". Van de zijde van de Commissie der V. N. voor Indonesië verneemt Aneta, dat de voorbesprekingen te Batavia mo gelijk einde dezer week zullen aanvan gen. Zij zullen dan worden gehouden in het Hotel des Indes, aldaar. Naar aanleiding van het bericht, als 'ou een vertegenwoordiger der Bijeen komst Federaal Overleg mogelijk in de Nederlandse delegatie worden opgeno men, heeft de voorzitter van de publi- b'teitscommissie der B.F.O. verklaard, bat het nimmer in de bedoeling der B.F. heeft gelegen, om bij de komende be sprekingen vertegenwoordigd te zijn in be Nederlandse' delegatie. (Dit heeft betrekking op de mededeling J'an dr. Van Royen bij diens vertrek Za- ^rdagmorgen „dat allereerst beslist zal "loeten worden, of een vertegenwoordi ging van de B.F.O. in de delegatie zal borden opgenomen." Red:) De fractie van de PARKI en de frac- b® Indonesia van het parlement van Pa- Sundan, hebben, zoals gemeld, enige tijd Beleden resoluties aangenomen, waarin ^erd gesteld, dat zij het niet eens zijn 'bet het beleid van de minister van Bin nenlandse Zaken van Pasundan voor wat «etreft de besprekingen met leiders der ^'liwangi-devisie over mjlitaire safnen- ^erking met de federale strijdkrachten. Naar thans nader wordt vernomen, beurt de fractie Indonesia in haar re solutie de besprekingen met deze strijd dichten geheel af, terwijl de PARKI, b.le oppositiepartij is (de fractie Indone- ?l® is in het kabinet vertegenwoordigd) ?et slechts niet eens is met de wijze, ™aarop de besprekingen zijn gevoerd. In Belgrado hebben 150.000 personen hun trouw aan Maarschalk Tito en zijn ^Bering in een grote demonstratie be vestigd. Tito noemde de aanvallen van de so cialistische pers op Joego-Slavië en zijn leiders „in ieder opzicht geljjk" aan de aanvallen van de Russische bourgeoisie en, de internationale reactie op de Sovjet-republiek in haar jonge jaren. Tift> beschuldigde de Cominform er van, voormalige leden van een „kapi talistische" geheime organisatie ais eigen agenten in Joegoslavië te gebrui ken. Volgens Tito gebruikte Kostov, de kortgeleden ontslagen Bulgaarse plaats vervangende minister-president, de Cominform als dekmantel voor zijn werk als kapitalistisch agent. „Wij heb ben thans de bewijzen in handen, dat zich in verschillende communistische partijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten bevinden", aldus Tito. De woorden van Tito werden herhaal delijk door applaus onderbroken. Ook werd geroepen „Tito held, Tito held". Achter Tito, aan een lange tafel, zaten de leden van het Politbureau en achter dezen hingen de vlaggen van de Zuid- Slavische republieken. Er hingen geen foto's van Tito, Stalin of Lenin in de zaal, zoals vroeger altijd het geval was. Het ffcas de eerste maal sinds 1945, dat buitenlandse correspondenten een der gelijke vergadering mochten bijwonen. Het Joegoslavische Volksfront heeft tot besluit van zijn tweedaags congres te Bel grado eenparig een resolutie aangenomen, die aandringt op een „verstandige regeling" met de „andere socialistische landen". Ver der verklaart de resolutie, dat het pro gram van de communistische partij de doeleinden en aspiraties van de Joegoslavi sche volken tot uitdrukking brengt. Lazar Kolitsjevski, president van de re-* gering van de Joegoslavische federale re publiek Macedonië, verklaarde eerder, dat zij, die gedacht hadden dat Macedonië een zwakke schakel was in de federale keten, „het bij het verkeerde eind" hadden. Er waren geen zwakke plekken in Joegoslavië, aldus Kolitsjevski. Hij beschuldigde „Bul gaarse imperialisten" van het propageren van een Verenigd en onafhankelijk Mace donië in het kader van een Balkan-fede ratie. Zij hoopten hun eigen belangen te kunnen bevorderen door de strijd tussen de Cominform en Joegoslavië. Waar het werkelijk op aan kwam was „het versterken van de strijdende broeder schap van het Macedonische en Griekse volk in hun oorlog tegen de monarcho- fascistische dienaren van de Britse en Ame rikaanse imperialisten voor de vestiging van een vrii en onafhankelijk Griekenland." Joegoslavië's houding ten opzichte van Grieks Macedonië had geen verandering on dergaan sinds de Cominform-resolutle, zo besloot Kolitsjevski. K Maarschalk Tito. De laatste foto van Prinses Elizabeth met haar zoontje Charles. De foto werd gemaakt in de particuliere zitkamer van het Kroonprinselijk paar. De Prinses verzorgt haar zoontje zoveel mogelijk zelf. Twee Poolse verstekelingen zijn gedurende zes dagen opgesloten geweest in het 500 ton metende Nederlandse houtschip „Feroeia", dat Zondagmiddag te Zaandam aankwam. Zij hadden zich verborgen tussen de lading en konden pas bevrijd worden door de arbeiders, die gistermiddag vrijwillig de boot gingen lossen. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Van het ogenblik, dat zij door geklop van hun aanwezigheid in de boot blijk gaven tot de aankomst toe heeft men hen met een slang van drinken en voedsel moeten voor zien. Tweemaal vier en twintig uur ontbeerden ze ook dat. De storm der afgelopen dagen deed de lading ver schuiven. Hun positie was hachelijk. Onder de 36-jarige kapitein Slootswas het schip Woensdag uit Stettin vertrok ken met een lading hout bestemd voor Zaandam. Bij het .vuurschip „Gjedser" ten oosten van de monding van het Kaiser Wilhelm-kanaal hoorde een 16- jarige lichtmatroos kloppen in het voor onder. Met de kapitein kwam de wacht- matroos tot de ontdekking, dat zich twee verstekelingen aan boord beyonden. Dezen bleken bovendien in een gevaar- Gisteren is namens de Westelijke geallieerden de tekst van het Bezettings statuut voor West-Duitsland aan het presidium van de constituerende ver gadering te Bonn overhandigd. Dit document, dat uit slechts negen artikelen bestaat, stelt het beginsel van zelfbestuur voor de Duitsers voorop. Het zeer belangrijke art. 2 bevat voorts negen limitatief omschreven bevoegdheden, welke de bezettingsautoriteiten zichzelve voorbehouden, waarvan echter onder bepaalde voorwaarden mag worden afgeweken (art. 3 en 4). wet vereisen geallieerde goedkeuring, doch de grondwetten der „laender" en amenderingen hiervan en wetgeving der provinciale parlementen worden van kracht, indien de geallieerde autoritei ten binnen 21 dagen, nadat zij officieel hiervan in kennis gesteld zijn, geen veto erover hebben uitgesproken. De bezettende mogendheden zullen de burgerrechten van alle personen ontzien. Door de 'bezettingsautoriteiten uitge- Hi) vaardigde wetten zullen in overeenstem hebben voorbehouden. Indien zij dit ,ming worden gebracht met het bezet- De drie mogendheden verklaren voorts te hopen, dat zij niet zullen behoeven over te gaan tot hervatting van het ge zag op andere gebieden, dan die zij zich echter nodig zouden achten om veilig heidsredenen, voor het behoud van een democratische regeringsvorm in Duits land, of bij het nakomen van hun eigen internationale verplichtingen, behouden de geallieerden het recht, hiertoe over te gaan, na de- Duitse autoriteiten te hebben verwittigd. Amenderingen van de federale grond- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De grote tegenslag van de socialis- b(j de verkiezingen voor de Lon- «ense Graafschapsraad is niet de eni- Se teleurstelling voor de Labourpar- Ook elders in de verkiezingen •oor 64 graafschapsraden hebben de Socialisten zware verliezen geleden. •Beden. Maandagmorgen, zijn de uit regen voor 54 Graafschapsraden be kend en het secretariaat van de La- Ppurpartij geeft toe, dat" de socialis- I n tot heden 327 zetels hebben ver- «oren en 83 gewonnen, een netto ver- Ues van 244. Graafschappen, welke tot heden socialistische meerderheid hadden, Vpj-V aan Labour ontvallen. In Londen ticfu ëen- '0als reeds eerder werd be- s6r, ,.z°wel de socialisten als de con- ZetL ®ven elk 64 zetels. De sterende luidJ glng naar een liberaal. Naar ver- haai-' v°lhardt de socialistische partij in d6 ^voornemen gebruik te maken van hourt mmen van de tien zittende wet- Zitter.' allen socialisten, om een voor- schaï-, benoemen van buiten de Graaf- in staSrfad' betgeen de Labourpartij elf aat z°u moeten stellen de vacante bezcetl ouderszetels eveneens te doen Dit door socialisten. Van 29°U 111111 een meerderheid geven hers, ^.stemmen over hun tegenstan- 01 ondanks het feit dat laatstgenoem den bijna 120.000 stemmen meer verwier ven dan de socialisten bij de verkie zingen voor de nieuwe Graafschapsraad. Ongelukkigerwijze heeft een van de La- bourleden van de raad deze kritieke tijd gekozen voor het ondergaan van een operatie, en het is niet waarschijnlijk dat hij Woensdag de vergadering voor het verkiezen van een voorzitter bij kan wonen. Het is dus niet uitgesloten, dat de onfrisse politieke manoeuvre van de socialisten zal mislukken. Men heeft zich gedurende de laatste dagen verdiept in gissingen omtrent de oorzaken en de betekenis van de socialistische ach teruitgang. De begroting en het vermin derde vleesrantsoen hebben ongetwijfeld hun rol gespeeld, doch het is onmogelijk hierover definitieve uitspraken te doen. Twee andere oorzaken liggen voor de hand. De grote meerderheid van de Labour partij in het Lagerhuis heeft in vele be stuursorganen geleid tot een nonchalante zelfgenoegzaamheid bij sommige vooraan staande socialisten, en men mag aannemen dat menige kiezer, wiens sympathieën in werkelijkheid links liggen, gebruik heeft gemaakt van de minder belangrijke provin ciale verkiezingen om uiting te geven aan zijn misnoegen. Een andere oorzaak voor de nederlaag is, dat de conservatieven, die in het landsbestuur zo'n steriele en gefrus treerde rol spelen, in de provincies en ge meenten het voordeel hebben dat zij ge makkelijk met een programma voor de dag kunnen komen, Iets wat hun tot heden op het terrein van de nationale politiek niet gelukt is. Er zijn altijd plaatselijke onte vredenheden over woningbouw, reinigings dienst, gezondheidsdienst en riolering, die uitgebuit kunnen worden voor een verkie zingsprogram. Er is des te meer reden om voor ogen te houden, dat de provinciale Verwachting tot Dinsdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvel den, afgewisseld door perioden van zonneschijn en overwegend droog weer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Vooral in het binnenland vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 5.51—19.31; Maan: 18.51—5.42. verkiezingen geen betrouwbare barometer zijn voor komende algemene verkiezingen voor het Lagerhuis, daar mogelijke onte vredenheid over de huidige regering nog steeds geen vruchtbare bodem kan vinden in een concreet alternatief bij de conser vatieven. Zelfs is het allerminst uitgeslo ten, dat de resultaten van de huidige ver kiezingen Labour tijdig zullen dwingen tot voorzichtigheid en grotere ijver, terwijl de conservatieven maar al te gemakkelijk ge neigd zullen blijken de huidige successen uit te leggen als een bewijs, dat zij zich niet behoeven in te spannen om zich de vruchten van een komende overwinning automatisch in de schoot te zien vallen. De politieke rijpheid van het Engelse volk maakt het echter mogelijk, dat men de conservatieven wel voldoende bekwaam acht voor de lagere en middelbare school van de gemeentelijke en provinciale poli tiek, doch niet voor de hogeschool van het landsbestuur. Uit berichten van verschillende zijden blijkt, dat de eenheden van de T.N.I., waarmede onderhandelingen gevoerd worden om tot samenwerking te komen, bijzonder te spreken zijn over de be toonde tegemoetkomendheid van Neder landse militaire zijde. Vooral de ver strekking van vele medicijnen en andere artikelen, waaraan grote behoefte be staat, wordt hogelijk gewaardeerd. tingsstatuut' en de wetten op grond van de voorbehouden bevoegdheden zullen worden gecodificeerd. De bezettende mogendheden verplich ten zich tot herziening van het statuut na twaalf maanden en binnen achttien maanden nadat het van kracht gewor den is, met het doel de jurisdictie van de Duitse autoriteiten op wetgevend, uitvoerend en rechterlijk gebied uit te breiden. De geallieerde militaire gouverneurs hebben de leiders van de Duitse parle mentaire raad en de ministers-presiden ten van de „Laender" verzocht, hen Donderdag a.s. te Frankfort te ontmoe ten om commentaar op het Bezettings statuut te leveren. De anti-communistische Duitse bladen juichen de beslissing der Westelijke mogendheden inzake Duitsland toe als „een belangrijke stap voorwaarts". In West-Berlijn verschijnende kranten toonden zich echter bezorgd, dat som mige bepalingen van het Bezettings statuut voor West-Duitsland ten doel hebben, de Duitse concurrentie op de wereldmarkt wat betreft industriële pro ducten te beperken. De belangrijkste bepalingen van het sta tuut zijn de volgende: 1. Tijdens de periode, gedurende welke het noodzakelijk is dat de bezetting voort duurt, verlangen en zijn voornemens de regeringen van Frankrijk, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk, dat het Duitse volk zelfbestuur zal genieten in de hoogst mogelijke graad, die met deze be zetting in overeenstemming is. De federale staat en de deelnemende lan den zullen, slechts onderworpen aan de be perkingen van dit Instrument, volledige wetgevende, uitvoerende en rechterlijke be voegdheden hebben in overeenstemming met de federale grondwet en met hun res pectieve grondwetten. 2. Ten einde de gronddoelstellingen van de bezetting te verzekeren zijn bevoegdhe den op het volgende ge bied met name voorbehouden, met inbegrip van het recht tot het verzoeken en verifiëren van inlich tingen en statistieken, die de bezettings- autoriteitén nodig hebben: a. Ontwapening en demilitarisatie, met inbegrip van de aangrenzende gebieden van wetenschappelijk onderzoekverbod en be perkingen van de industrie, en burgerlucht vaart. b. Controle met betreking tot het Ruhr- gebied, restitutie, herstelbetalingen, dekar- tellisatie, deconcentratie, discriminatie in de handel, buitenlandse belangen in Duitsland en vorderingen op Duitsland. e. buitenlandse zaken, met nïbegrip van internationale overeenkomsten door of ten behoeve van Duitsland aan te gaan. c. Verplaatste personen en de toelating van vluchtelingen. e. Bescherming, prestige en veiligheid der geallieerde strijdkrachten, dep endenten, employe's en vertegenwoordigers, hun im muniteiten en voldoening der bezettings- kosten en hun andere behoeften. f. achting voor de federale grondwet en de grondwetten der „Laender". g. Controle van de buitenlandse handel en geldwissel. h. Controle over binnenlandse hande lingen echter beperkt tot het minimaal noodzakelijke, teneinde het gebruik van fondsen, voedsel en andere b éuoorraden op zodanige wijze te verzekeren, dat de nood zakelijkheid voor buitenlandse hulp aan Met liegen bereikt men slechtsdat men niet geloofd wordt, als men de waarheid spreekt. Duitsland tot een minimum wordt beperkt. i. Controle van de verzorging en behan deling in Duitse gevangenissen van perso nen, beschuldigd voor en gevonnisd door de gerechtshoven en tribunalen der bezettende mogendheden of bezettingsautoriteitenen over de ten uitvoer legging van de hun op gelegde straffen en andere kwesties van amnestie, kwijtschelding van straf of vrij lating van deze personen. Met het troepenthansportsghtp „Water man" is hedenmorgen een kleine groep om bijzondere redenen repatriërendes mili tairen, ongeveer 80 man. in Nederland te ruggekeerd. Onder de terugkerende be vonden zich ook enigl officieren, die in Nederland drie a vier maanden verlof zul len genieten, om daarna als commandant van een bataljon naar Indonesië terug te gaan. Het zijn alle resedve-offipieren, die vrijwillig een a twee jaar terugkeren. De vredesbesprekingen tussen de Birme se regering en de opstandige Karens te Insein zijn afgebroken naar aanleiding van de kwestie van onmiddellijke uitlevering van wapenen door de Karens, volgens wel ingelichte kringen te Rangoon. Volgens de ze bron speelde de kwestie van een auto nome Karenstaat een geringere rol bij de besprekingen. lijke situatie te zijn geraakt. Het vrij stormachtige weer had nogal wat wa ter over het schip doen slaan en het hout was gaan trek ken, zodat voor beide mannen slechts een zeer nauwe ruimte over bleef. Een van hen sprak Duits. Hij vertelde, dat hij zich met zijn mak ker in de nacht van Maandag aan boord had verstopt. Op de vraag van de kapitein, waarom zij uit Polen wilden vertrek ken, "luidde het antwoord: „Es ist schoner in Holland zu seinals je in Polen geen lid van de partij bent, breng je het tot niets. Het leven is daar niet zo best". Daags voor het vertrek had zich nog een Pool in het schip verstopt. Deze werd ontdekt en verwijderd. De beide verstekelingen hadden slechts een half kilogram brood en een fles water mee gebracht. Tweemaal 24 uur hebben zij zonder enig 'voedsel aan boord vertoefd Na de ontdekking heeft de bemanning een gat geboord door het metalen z.g. graanschot en daardoor een gummislang in de kleine ruimte van de vluchtelin gen gebracht. Door de slang werd vloei baar voedsel geleid, dat de mannen om beurten opzogen. Op dezelfde manier kregen ze de gelegenheid nu en dan een sigaret te roken. Terstond na aankomst in Zaandam is een groep arbeiders geheel vrij willig met de lossing van het schip be gonnen. 40 last hout van het dek en 15 last hout uit het ruim moesten daarvoor worden verplaatst. Om half vijf gelukte het aan de los sers het schip zover vrij te krijgen dat de verstekelingen naar boven konden worden gehaald. In hachelijke toestand kwamen zij aan dek. De oudste hunner viel meteen bewusteloos toen hij in de buitenlucht kwam, de jongere hield zich beter, doch van beiden was de toestand van dien aard, dat besloten werd hen De jonaste van twee verstekelingen verlaat met bedekt gezicht het schip. naar het gemeenteziekenhuis te Zaan dam te vervoeren. De politie weerde met grote gestreng heid de nieuwsgierigen, ook aan de journalisten was het verboden contact met de Polen te zoeken. De politie had hun gezichten bedekt De oudste werd. op een brancard de ziekenauto inge dragen en de jongere kon zich, steu nend op de schouder van een der dou ane-ambtenaren, zelf naar de auto be geven. Ook hij moest zijn jas voor het gelaat houden. •'Telefonisch van onze Belgische cor respondent) Een laconiek persbericht bracht Za terdag de mededeling, dat Prinses Jo sephine-Charlotte, dochter van Koning Leopold en Koningin Astrid, -vandaag bij een kort bezoek aan België de gast zal zijn van Koningin-Moeder Elisabeth. Deze mededeling heeft ongetwijfeld een verrassing gebracht want het is de de eerste maal sinds de oorlog, dat een lid van het Koninklijke gezin de Bel gische bodem betreedt. De toestand die onmiddellijk na de bevrijding van Ko ning Leopold intrad en die op de z.g. koningskwestie uitliep, bracht met zich mede, dat tot hu toe noch Koning Le opold III zelf, noch zijn kinderen en zijn tweede vrouw een voet in België zette. Ofschoon het bezoek, dat Prinses Josephine-Charlotte aan haar groot moeder brengt, geen officieel karakter draagt, ligt het blijkbaar ook niet in de bedoeling, dat het onopgemerkt voorbij gaat, aangezien de Prinses he denavond in het Paleis voor Schone Zaterdag is er een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaart K909, die een onbepaalde geldigheidsduur heeft en waarschijnlijk de laatste bonkaart zal zjjn. In het distributiekantoor op het Singel te Amsterdam neemt de eerste gegadig de verheugd de kaart in ontvangst, die het einde van een 10-jari<3e distributie periode betekent. Kunsten een uitvoering van de Mat- thaus-Passion zal bijwonen. Men kan erzeker van zijn, ofschoon er voor zorgen genomen worden om alles waardig te doen verlopen, dat er bij deze gelegenheid een manifestatie plaats vindt, die men verschillend zal interpreteren, maar die stellig het ka rakter zal dragen van een hulde aan het Vorstenhuis en voor velen, via de Prinses, aan Koning Leopold per soonlijk. Uit politiek oogpunt is dit bezoek, hoe vluchtig en hoe betrekkelijk discreet ook, niet te onderschatten. Dit eerste contact met de Koninklijke familie leidt er vanzelfsprekend toe het enthousias me voor het Koninklijke gezin aan te wakkeren, terwijl de omstandigheden, vooral de persoon van de Prinses, de te genstanders beletten van hun gevoelens jegens de persoon van Leopold IH blijk te geven. Voor zover de koningskwestie een sen timentele aangelegenheid is, komt deze gebeurtenis de aanhangers van de Ko ning dus beslist ten goede. Dit is des te belangrijker nu de verkiezingen nabij zijn, die ditmaal gekenmerkt worden door de deelneming van de vrouwen en de versterking van de Vlaamse invloed. Ondanks alle beweringen van het tegen, deel, is het ook duidelijk, dat het bezoek van de Prinses practisch een politieke betekenis krijgt, misschien niet door de bedoeling, maar dan toch door het effect van het bezoek. Deze betekenis behoeft men natuurlijk niet te overdrijven, maar het feit, dat voor het eerst sinds vijf ja- Door middel van een gummislang kon den de verstekelingen tijdens de reit met koffie en thee (fevoed worden. De minister van O.. K. en W. heeft aan de onderwijsinrichtingen een circu laire gericht waarbij hij de wens van de regering tot uiting brengt, dat ook dit jaar onze bevrijding van het Duitse juk op waardige wijze op de scholen wordt herdacht. Aandacht behoort te worden geschonken aan de herdenking van de voor onze bevrijding gevallenen, alsmede aan de geschiedenis van de strijd om Nederland's vrijheid. Voorts heeft de minister in een circu laire er de aandacht op gevestigd, dat gebleken is. dat de Nederlandse bevol king niet altijd de juiste houding weet aan te nemen b!j het spelen van het volkslied, niet weet dat het vaandel moet worden gegroet en hoe met de Nederlandse vlag moet worden gehan deld. Op No. 9956 der Staatsloterij is de honderdduizend gevallen. ren een lid van het Koninklijk Huis de Belgische hoofdstad bezoekt is toch niet te veronachtzamen. Ofschoon in de loop van de vijf jaren geen enkele regeringsmaatregel zulk een bezoek in de weg stond of kan staan, mag men toch aannemen, dat de bezwa ren die bij Koning Leopold en zijn fami lie uiteraard bestonden, op dit moment niet meer dezelfde kracht hebben of misschien juist een bezoek gewenst ma ken. De komst van de Prinses is dan ook in feite een „argumentum ad hominem", waarvan het effect van invloed zou kun nen blijken op de toekomstige houding van de koningsgezinden. VSV wint weer van Noad, BW en SVV spelen gelijk, maar Heeren veen verliest verrassend van AGOVV. Derde zege van RCH, tweede nederlaag van Stormvogels. Gelijk spel van TYBB en Velsen. DEM plaatst zich in eerste beker ronde. HHVC en Venlo winnen in de kampioenscompetitie. Grote overwinning van Hilversum. Blauw Wit wint van Het Zuiden. Vitesse herstelt zich tegen Rigters- bleek. Coppi wint achtervolging tegen Schulte. Nederlandse wegrenners in het buitenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1