Feestelijke Palmpaas-optochten H. 0. V.-bestuur protesteert op poten Bloembollenexport naar Engeland neemt toe door Haarlem en omgeving FEESTELIJKE INTOCHT VAN VIER KLOKKEN AGENDA Hoe het vroeger ging en wat er nu aan mankeert Grote Houtstraat wordt afgesloten Samenwerking der vrije organisaties noodzakelijk GEMEENTE HAARLEM EN INDUSTRIALISATIE A dviescommissie geïnstalleerd HERINGA WÜTHRICH 20-jarig bestaan Politie Sport-Club Overleg thans in eindstadium Dr. Van Royen Zaterdag vertrokken MAANDAG 11 APRIL 1949 PAGINA 2 KERKCONCERT Leerlingenuitvoering Muziek school Toonkunst Toren van Spaarnekerk krijgt weer bewoners SINGELLOOP DOOR HAARLEM H.S.V. „De Kampioen" Wijziging van busroutes „Ze zullen het nooit leren" BEHANGT U ZELF? WIJ HELPEN U! B^MER's BEHANG Elecirische Installaties Grondverwarming Cursus over Kunst in Frans Halsmuseum Ambtswoning burgemeester Waarschuwing BLOEMENDAAL Goed geslaagde wandelmars Opvoering kinderoperette HEEMSTEDE Vergadering Bloembollen cultuur le klas ZANDVOORT Distributienieuws A.N.W.B. Nieuwe stationschef Telefoondienst Hervatting repatriëring In verschillende gedeelten van de stad zijn op Palmzondag weer de tra ditionele Palmpaasoptochten gehouden. Dagen van tevoren hadden de kinde ren de kleintjes met behulp van hun ouders hun Palmpaasstokken zo mooi mogelijk opgemaakt. Een koek of broodhaan staken ze op de punt van de stok en daaronder bracht dan ieder naar zijn eigen smaak of volgens voor beeld de verdere versiering aan. Ze deden er erg hun best op, want aan het eind van de optocht zouden alle Palmpasen beoordeeld worden. De ei genaars van de mooiste werkstukken zouden aardige prijzen ontvangen. En zo trokken dan Zondagmiddag de Sleurige optochten door Haarlems stra ten. Muziekcorpsen voorop en daarach ter in lange rijen kinderen, die trots hun Palmpaasstokken droegen. Overal trok de jeugd belangstelling; natuurlijk het meest van de zijde der ouders, die daar hun kinderen en de Palmpaasstokken, voor velen het resultaat van vele uren geduld, voorbij zagen gaan. De organi satie van de Palmpaasoptochten berust te bij de verschillende R.K. Speeltuin verenigingen, samenwerkend in de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Toen de verschillende routes tot aan het einde waren gevolgd, werden de speeltuinen in Haarlem-Oost het Tey- lerplein weer opgezocht, waar de ju ry dan haar werk kon beginnen. Groeps gewijs verschenen de kinderen met hun Palmpasen voor haar en velen van hen gingen met een prijsje naar huis. Op het Teylerplein in Haarlem-Oost werd na afloop een programma van volksdansen uitgevoerd door de R.K. Volksdansgroep „Marijke". Muziek en dans trokken veel belangstelling. Ook in Haarlem-West was er veel be langstelling voor de feestelijke stoet van kinderen. Om half twee stelden de kinderen zich namelijk bij de Kathedraal op en toon den vol trots hun werkstukken, waar onder werkelijk heel mooie exemplaren, aan de heren Balendong en Kooymans, die als juryleden geen gemakkelijke taak hadden de Palmpaasjes te beoor delen. Om 2 uur zette de muziekvereni ging „Euphonia" een pittige mars in en trokken de kleintjes juichend langs de pastorie van de Kathedraal, waar mgr. Filbry met zijn kapelaans de fleurige stoet gadesloeg. Het was een lust deze blijde rij kinderen, waarin de welpen ODder leiding van mej. Wolf lang geen slecht figuur sloegen, door de straten van de parochie te zien trekken. Onder de vele belangstellenden, die de optocht gadesloegen, merkten wij op Haarlems burgemeester, de heer Cremers. Na af loop had in de speeltuin Mariagaarde de prijsuitreiking plaats. In Overveen werd de stoet voorafge gaan door de volledige, keurig geünifor meerde band van de verkenners en door pages, wier jakken versierd waren met emblemen, o.a. van parochie en jeugd beweging. Ongeveer 140 kinderen namen aan de optocht deel. Degenen, die te klein waren of te laat, kregen een plaatsje achteraan. Er was dit jaar veel werk van de Palmpaas gemaakt en de bedoeling om het religieuze karakter, zoals het mee voeren van een kruis, de haan van Petrus, het groen van een nieuw leven en de palm, symbool van de intocht in Jerusalem, zoveel mogelijk te doen uit komen. werd alom nageleefd. Er was ook een jongen, die de dertig zilverlin gen van Judas aan een touwtje geregen en aan het kruis gehangen had. Daar het parochiegebied te uitgestrekt is, werd "deze keer het Zuidelijk gedeelte bezocht. Volgend jaar komt hqt uiterste Noorden en daarna het middengedeelte aan de beurt Voor het eerst ha vele jaren heeft Heemstede op Palm-Zondag een palm- paasoptgcht gezien. Begunstigd dcor vrij goed weer, hadden enige honderden kinderen zich nabij het R.K. Vereni- Op het tweede concert in de Nieuwe Kerk trad Jan Boeke met zijn Amster dams Kamerkoor op er> vertolkte ook hiermede uitsluitend werken uit de tijd vóór Bach. De door de dirigent gekozen motetten en koralen mogen doorgaans beknopter en eenvoudiger van structuur zijn dan die uit Bach's tijd, toch valt bij deze gezangen al reeds een fraaie loop van en veelal ook een treffende contrastwerking bij het polyphone stemmeniweefsel. een goed ge troffen algemene sfeer en een juist aan gebrachte tekstuitbeelding in sterke mate op- De rijkste, contrapuntische schrijftrant en de diepzinnigste tektuitbeelding bezit het motet „Selig sind die Toten" van Schütz, Bach's grootste voorloper. Mede valt ook in dit opzicht Haszler's motet en koraal „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" op. Van de door Dolf Hendrikse gespeelde orgelwerken uit dezelfde periode, kan men getuigen, dat ze alle zuiver op het instru ment zijn ingesteld en dezelfde gewijde stemming verwekken als bij de gezangen. Bij het orgel-koraal van Pachelkel vielen daarenboven de bijzonder mooi-gefigu- reerde tegenstemmen van de kodaal- melodie op. Vormde de Orgel-symphonia van Prae- tortus een korte, rustige inleiding, de bre- der opgezette Passacaglia van Buxtehude sloot het concert op waardige en impone rende wijze af. Deze. benevens de andere kleine werken kwamen op het kleine, oude Barok-orgel van de Nieuwe Kerk, dank zij mede de weloverwogen registratie van organist Hendrikse. volkomen tot hun recht. Het koor zong met overtuiging en stijl begrip. bovendien voortdurend transpa rant en mooi getimbreerd van klank, zelfs ln de hoogste ligging van de sopraan- en tenorpartijen. Van een massaal klank volume was daardoor nimmer sprake, zo dat de contrapuntische gang van elke stem gemakkelijk was te volgen. Dusdanige concerten verdienen meer be langstelling dan thans werd getoond, doch men behoort ze in nog ruimere kring be kend te maken 1 QL KOOP gingsgebouw opgesteld, allen voorzien van de bekende attributen, die nu een maal bij een Palmpaas-optocht behoren en waarvan door alle kinderen zonder uitzondering heel veel werk was ge maakt. Slechts zelden heeft ooit zo'n kleurige en blije stoet door Heemstede 3 straten en wegen getrokken. De. be langstelling langs de weg was zeer groot. Klokslag half drie roffelden de trom men van het tamboercorps van „St Mi- chaël" en trok de stoet via de Heren weg de Kerklaan in, waar bij de IJzeren Brug een tweede, zij het iets kleinere stoet, bestaande uit de jeugd van Val kenburg, zich aansloot. Naar schatting waren het toen ruim 400 kinderen, die, voorafgegaan door het uitstekend spe lende „St. Michaël", eerst naar het Valkenburgerplein trokken, om dan met een grote boog de Heemsteedse Dreef in te zwaaien. De aangewezen route werd ,in goede orde afgelegd. Op de Kerklaan scheidde „Valkenburg" zich van de troep af om naar huis te gaan, terwijl de anderen naar het be ginpunt, het R.K. Verenigingsgebouw, marcheerden. Daar werd de stoet ont bonden en gingen de kinderen opgeto gen huiswaarts. Met deze tocht is een zeer oude en schone traditie hersteld en juist in deze tijden moet de betekenis daarvan niet worden onderschat. Laat ons hopen, dat het volgend jaar alle Katholieke scholen aan deze optocht deelnemen, want voor alles is dit, met he.t grootst mogelijk respect voor het uitstekende werk van de verschillende jeugdgroe pen, toch wel hét feest voor de school jeugd, die zonder twijfel, naast alle kleur van deze mooie optocht, de ware betekenis zal hebben begrepen. Op Palm-Zondag zijn in Haarlem en omgeving vele Palmpaas-optochten gehouden. In Overveen was van deze optocht wel zeer veel werk gemaakt. Er liepen ook gecostumeerde kinderen mede met verschillende wapens op hun historische kleding geschilderd. Op feestelijke wtfee heeft de Spaame- parochie Zaterdagmiddag haar vier nieuwe kerkklokken ingehaald. De jeugdbeweging verzamelde zich om twee uur in het jeugdgebouw aan de Koningstein, vanwaar zij begeleid door de lustig spelende harmonie „De Spaar- nebazuin" en door in feestelijke uni formen gestoken leden van de R.K. Landrijvereniging „De Spaameruiters" een tocht door de parochie begon. Straat in, straat uit liepen meisjes, jongens, muzikanten en ruiters, overal verkondigend, dat het grote ogenblik de komst van de nieuwe klokken, ge komen was. Het doel was de Nagtzaam- brug, waar gewacht zou worden op het ogenblik, dat de vrachtauto met de Tot 15 April geven wij 10 korting op het overtrekken van lampekappen KELLER Spaarnwouderstraat 13 - Telef. 15778 (Adv.) Leerlingen-uitvoeringen of zogenaamde voordrachtsmiddagen plegen gewoonlijk een bepaalde, geheel eigen sfeer te bezit ten. Dit was ook weer het geval in de Stadsschouwburg, alwaar Zaterdagmiddag de leerlingen van de Muziekschool „Maat schappij tot bevordering der Toonkunst der afdeling Haarlem van hun kunnen in het openbaar blijk gaven. Vanzelfsprekend spelen vooral bij dé jongeren de zenuwen een grote rol, die als gevolgen meestal kleine storingen met zich meebrengen, spe ciaal bij diegenen die uit het hoofd spelen. De leerlingen uit het hoofd te laten spelen is natuurlijk van onschatbare waarde, al leen o. i. met dit voorbehoud: kan men haast met zekerheid zeggen, dat er een kans op ontsporing is. door welke oor zaak dan ook, wat is er dan op teger» dat de bewuste bladzijde op de lessenaar staat? Intussen werden er door sommige exe cutanten opmerkelijke muzikale prestaties geleverd. Zelfs de allerjongsten mochten er wezen. Het programma is uit de aard der zaak bij dergelijke gelegenheden erg uitgebreid. Het is dus ondoenlijk stuk voor stuk op de gespeelde werkjes en werken te wijzen. Vóór de pauze viel mij op de durf, waarmede twee werkjes van Hen- geveld gespeeld werden, de muzikaliteit, waarmede een vijftal stukjes van Carrole werden vertolkt. Met een. klein kinderklasje demonstreerde mej. Michielsen opmerke lijk bereikte resultaten in treffen e. d. Een leerling van Jos de Klerk speelde op rus tige muzikale manier met zijn leraar een Sonatine van Berbiquier. Een mooi klin kende toon was de prestatie van twee püuaotecrüBgeQ ds facer K* Op Donderdag 5 Mei (Bevrijdingsdag) organiseert de Haarlemse Athletiekver- eniging „Haarlem" in samenwerking met het Centrum-comité Koninginnedag een Singelloop door de stad. De afstand zal ongeveer drie kilometer bedragen, ter-( wijl de inschrijving openstaat voor prac-" tisch iedereen, d.w.z. voor KNAU-leden (C- en D-klassers) en voor sportvere nigingen niet aangesloten bij de KNAU, de z.g. E-klasse, benevens voor militai ren. De start en de finish zijn voor de HBS op de Zijlvest. Het parcours luidt: Zijlvest, Wilhelminastraat, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Turf markt, Spaarne, Donkere Spaame, Kou- denhorn. Nieuwe Gracht, Kinderhuis- vest, Zijlvest. De wedstrijd begint om 11 uur, terwijl de inschrijving moet geschieden voor 30 April bij het wedstrijdsecretariaat van de H.A.V. Haarlem Ceramstraat 11 Haarlem N. Zondag hield H.S.V. „De Kampioen" een clubwedstrijd voor amateurs en profs; de nieuwelingen n^oesten 40 Km afleggen. Opmerkelijk was de prestatie van de jongste der drie gebroeders Voorting, die op schitterende wijze bij de amateurs en profs won. De Vries reed bij de nieuwelingen een prima wed strijd. De uitslagen zijn: 80 km amateurs en pofs: 1 Adri Voorting, tijd 2 uur 9 min. 3 sec; 2 W. Voorting; 3 B. Fennis; 4 J. v. Leeuwen; 5 H. de Droog; 6 J. Voorting; 7 B. Pieterse. 40 km nieuwelingen: 1 De Vries, tijd 1 uur 9 min. 25 sec; 2 Busman; 3 Hop penbrouwer; 4 Croese; 5 Burggraaf; 6 Stokhard; 7 Bakker; 8 Stoker en 9 B. van Boon. kostbare last zou arriveren. De klokken wezen drie uur, toen de auto was aangekomen. Groen, bloemen, slingers 'en linten werden gebruikt om de auto tot een praalwagen te maken en daarna ving de terugtocht langs een enigsins andere route aan. De belngstelling was natuurlijk gro ter. nu er vier mooie bronskleurige klokken waren te bewonderen. Het leek, of de „Spaarnebazuin"-blazers en -trommelaars van de weeromstuit nog vrolijker gingen musiceren, terwijl de vaandeldragers bij de jeugdbeweging met een zekere trots hun viendel om hoog hielden. Aan het einde van de tocht werden de klokken opgehangen in de klokken stoelen achter in de kerk. Zondagmor gen tussen de verschillende H.H. Mis sen hadden de parochianen gelegenheid de klokken, die hen binnenkort ter kerke zullen roepen, te bewonderen. Geassisteerd door de pastoor en de kapelaans van de parochie heeft Deken J. J. A. Kuilman Zondagmiddag de klokken plechtig gewijd. De grootste ontving de naam „Johannes", naar de vorige klok van de kerk, de twee an dere grote klokken resp. de namen „Willibrordus" en „Bonifacius". Het Angelusklokje werd aan Maria toege wijd. Voor Witte Donderdag zullen de klok ken in de toren worden gehesen en tus sen de galmgaten worden opgehangen, want het plan is om onder het „Gloria' van de plechtige H. Mis van die dag de grootste te laten luiden. Onder het „Gloria" van de Paasmis op Paaszater dag zullen Joannes, Willibrordus en Bonifacius de parochianen gezamenlijk een „Zalig Paasfeest" toewensen. De tonen van de klokken zijn resp. e, cis en gis, die van het Angelusklokje even eens e, maar in een hoger octaaf. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het noodlot (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Cinema Palace: Haar laatste liefde (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Monsieur Vincent (14 J.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Van mens tot mens (14 j.), 230, 7 en 9.15 u.; City: De vrouw met het geschonden gelaat (volw.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u Spaarne-theater: May Wong als de tective (14 j.)> 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 11 April: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Je hebt me aangeraakt", 8 uur (abonn. A). Dinsdag 12 April: Stadsschouwburg: „De [Kruisweg langs de stad", passiespel voor de K.A.B., 8 uur. Kerk Witte Herenstraat: Fragmenten uit Matthaus-Passion, 8 uur. Ingaande Woensdag 13 April zal de Grote Houtstraat tot nader order voor alle rijverkeer worden afgesloten. In verband hiermede zullen de buslijnen 1, 2 5 en 6, gaande in noordelijke rich ting, een andere route naar het Stations plein moeten kiezen, te weten: Lorentz- plein. Van Eedenstraat, stukje Raam- singei, Wilsonsplein, Wilhelminastraat, Raaks, Ged. Oude Gracht, Nassaulaan. Nassauplein, Parklaan, Jansweg, Sta tionsplein. De halteplaatsen zijn als volgt: Lo- rentzplein, Wilsonsplein, Wilhelmina straat hoek Keizerstraat, Raaks bij de muur en Parklaan. Met ingang van 11 April kan de Kruisweg tussen Stationsplein en Park laan weer bereden worden evenals de Gierstraat. De buslijnen 3 en 4 zullen dan weer de normale route rijden. De lijnen 1, 2, 5 en 6 volgen eveneens de route van 3 en 4 tot het postkantoor, en riiden vandaar via de Ged. Oude Gracht door de Gierstraat naar het Proveniershuis. Op de Parklaan zal een halte zijn voor alle busdiensten. De lijnen 5 en 6 hebben een halte op de Ged. Oude Gracht bij het Verwulft en de lijnen 1 en 2 op de Botermarkt. Het schrijven van het bestuur der Haarlemse Orkest Vereniging aan het gemeentebestuur, waarin het ontslag wordt aangeboden, is thans ter publi catie vrijgegeven. Wij ontlenen er 't volgende aan: Uitvoerig en langdurig is over de uit werking van de raadsdebatten en de drie nieuwe voorwaarden voor de sub sidieverlening van gedachten gewisseld, en daarna werd geconstateerd, dat én B. en W. én de Raad de leiding van de H. O. V.. zowel zakelijk als artistiek ge zien, bij het huidige bestuur niet in goe de handen acht. Daarover kunnen en willen wij, aldus antwoordt het bestuur aan B. en W. in zijn schrijven, niet met u in discussie treden. Het bestuur gaat daarna voort: Gedeeltelijk kunnen wij het met de beschouwingen van de Sub-commissie voor de Muziek en de daaruit blijkens de aan de subsidie verbonden voorwaar den door U getrokken consequenties ac- coord gaan en dan heeft dit speciaal betrekking op de eerste voorwaarde, welke inhoudt, dat de leiding van het orkest toevertrouwd moet worden aan één dirigent en dat wel aan de meest geschikte dirigent, die bij een zorgvul dige beoordeling van sollicitanten kan wórden gevonden, zoals dat in Uw brief nader omschreven wordt. Wij zijn het daarmede eens, docth voegen daar aan stonds aan toe: „in de tegenwoordige omstandigheden". Immers het hebben van twee dirigenten hebben wij vroe ger wij denken aan de periode, toen de heren Verhey en Adam onze diri genten waren nooit als een bezwaar gevoeld, zeker niet voor het artistieke peil van ons orkest, immers in genoem de periode stond de H.O.V. artistiek ge sproken op een zeer hoog peil. VOLKSBLADEN Wij zouden het ook alleszins kunnen billijken, indien u een door u aan te wijzen persoon als uw adviseur in ons bestuur had willen zien opgenomen wor den op dezelfde wijze als het Rijk dit reeds vroeger gedaan heeft het Rijk, dat in feite veel meer subsidie aan de H. O. V. geeft dan de gemeente Haar lem. Maar hetgeen u thans wilt, gaat ons te ver, zeker als wij de bedoeling daarvan onder het oog zien, zoals in uw schrijven omschreven, nog daargela ten dat wij zulk een benoeming in strijd met de statuten achten. Zo is ook de derde voorwaarde voor ons onaanvaardbaar, waar u voor schrijft, dat wij ook in de artistieke aan gelegenheden regelmatig met de mening van de leden van het orkest moeten rekening houden. Wij voegen hieraan toe, dat de artistieke leiding, waaronder wij met u menen te moeten verstaan programmaleiding enz., steeds voor het allergrootste deel in handen was van de dirigenten en onze secretaris, dr. de Crauw, wiens competentie door zijn twintig-Jarige arbeid op muzikaal-ar- tistiek gebied in den lande van voldoen de bekendheid geacht mag worden. Wij zigingen van hun adviezen zijn slechts genomen in het dringend financieel of organisatorisch belang der vereniging. Een meer rekening houden met de mening van de dirigenten in dit op zicht is dus niet mogelijk. Voor de artistieke mening van orkestleden verwijzen wij U o.a. naar de orkest mening in 1930 en 1933 over de heden van Beinum en Schuurman, over wie men verklaarde, „dat zij het nooit zouden Ieren". Eniger onzer hebben de beraadsla- ginfjen in de Raad over deze kwestie, 'althans gedeeltelijk, meegemaakt en het is daarover dat wij gaarne nog iets naar Voor slechts 5 cents per rol snijden wij de zelfkanten voor U af. Behang vanaf 60 cent per rol. Desgewenst vakkundige behangers beschikbaar. Gen. Cronjéstraat 135, Telefoon 11657 (Adv.) De Algemene Vereniging yoor Bloembol lencultuur kwam hedenmorgen in 207e ver gadering te Haarlem bijeen onder voorzit terschap van jhr. dr. Van Nispen tot Pan- nerden. Nadat deze de overleden leden her dacht hadsprak hij over het organisatie leven van de beoefenaren van het bloem bollenvak. Daarmede bedoelde spreker niet de verdeeldheid van belangen en meningen, maar de veelheid van instellingen en licha men, welke zich met de belangen van het vak bezighouden en niet voldoende samen werken. De voorzitter wees op de strubbeling over de betalingstermijnen met de Bond voor Bloembollenhandelaren en was verheugd, dat deze bond thans.heeft doen weten, dat hij tot nader overleg bereid is in de spe- in Chopin nocturnes in f en Es. Een proeve van technisch kunnen legde 'n leerling van de heer Althuizen af, door een vrij modern werk van laatstgenoemde met flinke technische eisen, op aanvaard bare wijze te spelen. De resp. leerlingen van de directeur, de heer Vogel en de leraar P. Vincent, le verden uitstekend werk. De vocale presta ties waren goed, alleen het tempo ging wel eens wat vlug worden. E'en concerto grosso van Corelli, door een strijkorkest o. 1. v. de heer Biele, besloot op waardige wijze het programma. In huis de oude raadzaal van het Stad- heeft de burgemeester, mr. P. Cremers, dezer dagen een adviescom missie voor de industrialisatie van Haarlem geïnstalleerd. In de door de burgemeester uitgespro ken installatierede kwam o.a. tot uit drukking, dat naar het oordeel van B. en W. het vraagstuk: „Welke is de taak van de gemeente Haarlem op het gebied van de industrialisatie?" zo moeilijk en van zo veel gewicht is, dat zij behoefte hebben aan voorlichting door een twee zijdig samengestelde commissie en wel enerzijds mannen, door hun werkzaam heden terdege bekend met de verlangens van het industriële bedrijfsleven, ander zijds een deputatie uit hun midden, ge steund door de directeur van Openbare Werken. In de eerste plaats rees voor mr. Cre mers de vraag, of de tijd gunstig is voor de gemeente om met brugaanleg, weg- vei betering, ophoging en graafwerken belangrijke kapitalen in het industrie terrein te investeren. In de tweede plaats, welke belangen door de vestiging of uitbreiding van industrieën in het al gemeen en door de vestiging of uitbrei ding van bepaalde industrieën in het bijzonder gediend of geschaad worden De derde hoofdvraag, waarvoor spreker zich zag gesteld, is: welke kunstwerken moet Haarlem voor de bevordering van de industrialisatie uitvoeren en in welke volgorde moet het deze aanvatten? In de vierde plaats vroeg de burgemeester zich af, of de gemeente mag overgaan JAS LAARVELD 'tot ontsluiting en ophoging van indus trie-terrein. als zij weet, dat de kosten daarvan niet door gronduitgifte zullen worden goedgemaakt. Zo ja, welk ver lies mag de gemeente nemen? Tenslotte kwam spreker nog tot de meer techni sche vragen als: Hoe moet de gemeente het terrein indelen? Welke verhouding moet er zijn tussen kadelengte, water oppervlakte en grondoppervlakte? Moe ten de terreinen en kaden in eigendom of in erfpacht uitgegeven worden? De kaden wellicht in pacht? De burgemeester besloot zijn rede o.a. met de mededeling, dat het gemeente bestuur van Haarlem zich gelukkig prijst, dat de leden van de commissie bereid zijn gevonden hun kennis en een deel van hun belangstelling, tijd en energie ter beschikking van Haarlem te stellen. Onmiddellijk na de installatie hebben de commissieleden met hun taak een aanvang gemaakt. In de adviescommis sie, waarvan de burgemeester het voor zitterschap bekleedt, hebben zitting de heren: A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisves ting; ir. M. H. Maas, directeur van Open bare Werken; drs. W. L. Beijnes, direc teur der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J J. Beijnes N V.; ir. A. H. Ingenhousz. directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken: ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van de Econo misch Technologische Dienst voor Noord-Holland; Jhr. dr. J. G. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken; ir. J. H. Telders, direc teur van de N.V. M. J. van Hattum's Ha venwerken; Ch. E. Visser, voorzitter van het Departement Haarlem der Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als secretaris is aan deze com missie toegevoegd de referendaris ter gemeentesecretarie N. C. A. Ockhuysen, ciale commissie, welke nu dit vraagstuk aan een uitgebreid onderzoek zal onder werpen. De vrije organisaties gaan beide te gronde als zij elkander niet begrijpen. Vervolgens wees spreker op de wijziging in het reglement, waardoor de vertrou wensmannen der afdelingen op de algemene vergaderingen geen stemautomaten meer zullen zijn. Ten aanzien van de afzet der produc ten stemt het tot voldoening dat de ex port naar Engeland zodanig is verruimd, dat een hoeveelheid van 1500 ton méér kan worden uitgevoerd en het gewichts contingent primair is gesteld. Hoewel dit niet goed maakt hetgeen gebeurd is in het afgelopen seizoen, blijkt toch wel hoe een regeling te treffen valt, welke ener zijds een redelijk afzet in hoeveelheid en tegelijkertijd een goede winstmogelijkheid voor de exporteur in zich houdt. De grote teruggang van de verkoop aan de broeiers in Amerika wordt gelukKig steeds meer gecompenseerd door de afname voor de droge verkoop. Het staat wel vast dat de onpersoonlijke reclame aldaar op de goede weg is en vruchten begint af te werpen. Nu verwacht mag worden dat de teruggang van de verkoop aan de broeiers geleidelijk tot stand zal komen, is de ver wachting niet ongewettigd dat de totale omzet in de Ver. Staten en Canada in de naaste toekomst een geleidelijke stijging zal gaan vertonen. Het is daarom van het grootste belang dat ondanks de grote moei lijkheden, welke deze met zich brengen, de kwekers en exporteurs zich volledig nou- den aan de maatregelen en voorschriften van de Plantenziektenkundige Dienst. Juist nu wij voor een gunstige afzetontwikkeling staan naar deze landen zou het onvergeef lijk zijn als wij door kortzichtigheid aan hen, die onze import aldaar ongunstig ge zind zijn, zelf de wapenen in handen zou den geven om deze te weren, ging spr. voort. Dat met name de aardappelmoeheid en haar bestrijding grote problemen opwer pen en tot haast onoverkomelijke moeilijk heden, met name in de Noord,* aanleiding geven, is ongetwijfeld volkomen juist. Even juist is het echter dat deze problemen nog veel groter en onoverkomelijker zouden worden als de afzet onzer producten naar deze zo belangrijke afnemers zou worden stopgezet. Het is hier ongetwijfeld kiezen tussen twee kwaden, doch niet zonder re den wordt steeds aanbevolen daarvan nog maar de minste te kiezen, zelfs als dit betekent poetsen van onze bollen en wis selteelt van aardappelen. Dat goede bewaring van aangevoerde bollen, goede verpakking en late versche ping de exporteurs nog eens zeer in het bijzonder moet worden aanbevolen zou eigenlijk niet nodig moeten zijn. Ook hier zal samenwerking van kwekers en expor teurs nodig zijn, leder voor zijn aandeel, om door gezonde cultures en goede afleve ring van de afnemer de terecht verworven roem van Hollandse bloembollen te hand haven en uit te breiden. Dat onze vereniging, besloot de voorzit ter, naast voorlichting, keuringen enz. daar toe ook daadwerkelijk wil medewerken, biyict wel uit de met succes bekroonde Winterjlora 1949 en de verdere plannen tot organisatie ener grote tentoonstelling. voren zouden willen brengen, immers hetgeen daar gezegd wordt, is niet al leen gericht tot de Raad, doch tot de gehele burgerij. Wij hoorden daar de woordvoerder van de KVP, de heer Schippers, dingen zeggen, welke ongetwijfeld niet weer sproken waren gebleven, indien er slechts één lid van de Raad geweest zou zijn, die op de hoogte is van de vroege re gang van zal»en bij de HOV en waaruit bleek, dat de heer Schippers zelf daarvan niet op de hoogte is, het geen ook niet te verwonderen is, daar hij toch nooit een concert van de HOV bezoekt. Natuurlijk memoreerde hij de Haarlemse Bachvereniging. „zaliger na gedachtenis" aldus zijn woorden welke vereniging uit de aard der zaak destijds altijd aten grote handicap voor ons geweest is, maar daarnaast beweer de hij, dat het artistieke peil van de HOV nooit van enige waarde was ge weest en dat het hebben van een of twee dirigenten daarvoor ook niet van belang was. Wij wijzen dit geacht raads lid op de bovengenoemde periode, toen de heren Verhey en Adam de leiding hadden en op de periodes toen de heren Van Beinum en Schuurman onze diri genten waren gedurende alle welke pe riodes het artistiek peil communis opinio zeker wél zeer behoorlijk was. Uw wethouder heeft in de raad over onderonsjes gesproken en staafde dit nota bene met het aanhalen van een brief, welke de wethouder van ons oud-bestuurslid de heer Delphos ontvangen had. De heer Del- phos heeft slechts een half jaar in het be HAARLEM (Adv.) stuur gezeten en toen bedankt op grondel welke overeenstemmen met die door de heeft Geluk genoemd. Wij stellen vast, dat de heer Delphos geregeld de bestuursvergade ringen heeft bijgewoond en zich nooit over de gang van zaken heeft beklaagd. En nti beroept de wethouder zich op een brief van deze heer. Ieder onzer tart de wethou der te bewijzen hetgeen hij in het openbaat. zonder kans op tegenspraak, gezegd heeft Het bestuur zou niet bereid zijn nieuw# paden in te slaan, hetgeen dan weer me» een naar onze mening ongelukig voorbeeld wordt aannemelijk gemaakt. En tenslotte kwam als klap op de vuurpijl, dat het nood zakelijk is, dat er een frisse wind in bet bestuur gaat waaien. Welnu, nu wij kennelijk niet op de minste waardering, ook niet van uw zijde mogen rekenen, willen wij deze friss# wind voor de volle honderd procent laten waaien. Daarom hebben wij besloten unaniem af te treden als bestuur. Dit be sluit heeft ons moeite gekost en gaat on# zeer ter harte. Er zijn in ons midden bestuursleden, die tien, twintig jaar lang hun beste krachten aan de H.O.V. gewijd hebben en daarbij moeiten noch tijd spaarden. Onder de moeilijkste omstandigheden, toen de daadwerkelijke belangstelling van officiële zijde nog zeer gering was, hebben wij met de volledige medewerking van de leden van het orkest, waarop wij gaarn# met nadruk de aandacht vestigen, het or kest staande gehouden, waarin wij toch zeker ook altijd een groot Haarlems belang gezien hebben. Wij wensen ook thans slechts deze belangen te dienen en waaf dat naar uw mening beter zonder ons dan met ons kan geschieden, zo aarzelen wij niet daaruit de enig mogelijke conclusie te trekken. Onze beste wensen vergezellen dB H.O.V. Om de vele teleurgestelden ter wille te zijn, zal de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, nog een ontwikkelingscursus geven, welke gehouden zal worden op 3 en 23 Mei, 8 en 13 Juni, des namiddags om 2.30 uur. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben uit financiële overwegingen hun goedkeuring onthouden aan het raads besluit, waarbij een crediet van ruim f 60.000 ter beschikking gesteld wordt voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De Commissaris van Politie, chef van de Justitiële Politiedienst te Haarlem geeft, in verband met de vele bij hem binnengekomen klachten, het publiek in overweging, alvorens het goederen ter behandeling afgeeft aan Hunenstijns Stomerij en Ververij te Apeldoorn, zich om inlichtingen te wenden tot de Recherche, kamer 14, aan de Smede- straat te Haarlem. De verschillende festiviteiten, door de „Bloemendaalse politie-sportclub georganiseerd ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, begonnen met een bijzonder goed geslaagde wandelmars, waaraan in totaal ruim 800 wandel-enthousiasten deelnamen. De regenbuien van de laatste dagen hadden plaats gemaakt voor een mil de zonneschijn toen Zaterdagmiddag de deelnemers zich verzamelden bij hotel „Duin en Daal", waar start, rust en finish waren geconcentreerd. In vlot tempo vertrokken de wande laars, in groepen of individueel mar cherend, over het mooie, 25 km lange parcours, dat o.m. een prachtige duin wandeling en een trip door het Open luchttheater en het pas geopende wan delpark bevatte. Twaalf politiegroepen, twee militaire colonnes en tien burger- groepen streden de vreedzame strijd om de tropheeën, waarbij o.m. de wandel houding en -wijze, het in acht nemen der verkeersregels enz. werden beoor deeld door de jury, waarin zitting had den de burgemeester van Bloemendaal en beschermheer der B.P.S.V., jhr. mr. C. J. A. den Tex, de chef van het Bloe mendaalse politiecorps, de heer J. Voerman, en een drietal leden van de Noord-Hollandse Wandelbond. Het jubilerende politiecorps nam bui ten mededinging aan de mars deel. Acht leden van de Bloemendaalse redding brigade hadden de zorg voor eventuele uitvallers op zich genomen, doch zij be hoefden geen ingrijpende diensten te verrichten, omdat de strijd geen uit vallers kende. Nadat de jury haar taak had,verricht en de deelnemers in „Duin en Daal" waren teruggekeerd, sprak de voorzit ter der B.P.S.V., de heer H. L. A. van de Pavert, een dankwoord tot alle deel neemsters en deelnemers voor het vol brengen der sportieve prestatie. Op verzoek van de voorzitter reikte daar na de beschermheer der B.P.S.V., jhr. Den Tex, de prijzen uit aan de volgende groepen: Politiegroepen: le prijs, massief zil veren beker, gewonnen door het poli tiecorps Velsen, dat hiermede definitief deze prachtige beker in zijn bezit kreeg, omdat het hem thans voor de derde achtereenvolgende maal won; 2e prijs, zilveren krans, disponibel gesteld door de beschermheer, jhr. Den Tex, gewon nen door politiecorps Zaandam; 3e prijs, zilveren lauwertak, gewonnen door „po litie te water", Amsterdam. Militaire groepen: le prijs, grote zil veren lauwertak, gewonnen door de ma riniers van Doom, die tevens het hoog ste aantal punten van alle groepen be haalden. Burgergroepen: le prijs, zilveren lau wertak, wandelsportvereniging van het Provinciaal Ziekenhuis, Santpoort; 2e prijs, wandelsportvereniging „Vrijburg", Overveen. Voorts ontvingen alle individuele deelnemers een speciaal vervaardigde herinneringsmedaille en de deelnemen de groepen een groepsmedaille. Dit eerste deel van de feestelijkhe den, die de B.P.S.V. in haar jubileum jaar zal houden, vormde ook organi- torisch een goed begin en houdt nog diverse beloften in voor hetgeen in de loop van dit jaar zal volgen. Na slechts vier maanden oefening, in samenwerking met zijn echtgenote, kwam de heer Beaumont, onderwijzer aan de Bloemendaalse Schoolvereniging, Zaterdagavond in hotel Vreeburg voor het voetlicht met de kinderoperette „Repelsteeltje", opgevoerd door jeug dige dilettantjes van acht tot veertien jaar, die blijk gaven de repetities van het initiatief nemende echtpaar met aan dacht en animo te hebben gevolgd. De vele oudere en jongere belangstellenden, die de gehele zaal vulden, hebben met grote interesse de geschiedenis van de kaboutermeester Repelsteeltje gevolgd. Namens de ouders en medewerkenden' werden bij het slot van de opvoering aan de heer en mevrouw Beaumont bloemen aangeboden Vrijdagavond hield de afdeling Heem stede van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur een ledenvergadering in het R. K. Verenigingsgebouw. In zijn wel komstwoord herinnerde de voorzitter aan het mooie succes dat de afdeling behaalde op de Winterflora te Haarlem. Een voorstel van het bestuur tot het heffen van een bijdrage teneinde het 75-jarig bestaan van de afdeling feeste lijk te kunnen vieren, werd zodanig ge- wijzigd, dat van de Iedereen vrijwil lige bijdrage zal worden gevraagd voor dit doel. De beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering werd daarna be sproken en de daarin vervatte voorstel len werden vrijwel onveranderd goed gekeurd.. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren Jac. B H. M. Roozen en C. Roozen Jzn., terwijl als plaatsvervanger werd aangewezen de heer J. Roozen. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer N. Roozen Jac.zn., bleek, dat de kas met een klein batig saldo sloot, zodat het 70-jarig bestaan van de afdeling in Mei op bescheiden wijze zal kunnen worden gevierd. Bij de rondvraag meende een der leden, dat op een vergadering van de afdeling toch op de tafeltjes bloemen behoren te staan, en hij betreurde het, dat dit thans niet het geval was. Spon taan bood daarop een der aanwezigen aan, daarvoor in het vervolg te zullen zorgen, welk aanbod onder applaus werd aanvaard. Tafeltennis H.B.C. naar De 73-overwinning op TOG heeft HBC in de eerste klas gebracht en daar mede is ha een zwaar seizoen de kroon op het werk gezet. HBC komt dus het volgend seizoen in de le klasse van de NTTN uit en aanvoerder Leuven en zijn mannen hebben hiermede een geluk wens verdiend. Een voorbeeld voor de jongere spelers om eveneens te trach ten door training en samenwerking iets te bereiken. Voor de promotie naar de 2e klasse won het derde team van het sterke Rapidity met eveneens 73. Wordt Dinsdagavond a.s. ook Heemste de verslagen, dan komen de kansen heel gunstig te staan, want het is zo. dat er twee teams promoveren. De stand is hier: HBC II 2 2 0 0 4 15—5 HBC III 2 10 12 11—9 Rapidity III 1 0 0 1 0 3 7 Heemstede III 10 0 10 1 9 Donderdag 14 April speelt het tweede team tegen Rapidity. Wanneer dit team een gelijk spel weet te bereiken en wint het derde van Heemstede dan gaan beide naar de 2e klasse. Dat er op gerekend wordt spreekt vaftzelf. Uitreiking van nieuwe bonkaarten te Zandvoort Dinsdag 12 April voor de let ters AB en op Woensdag 13 April vooT de letters C t.m. F. Op Dinsdag 12 April houdt de A.N.W. B. een Bondsavond in hotel Keur aal» de Zeestraat, 'n Causerie zal worden ge houden over doél en werk v. '-ond. Een geluidsfilm zal worden vertoond. De heer Zonneberg, stationschef der Ned. jSpoorwegen te Zandvoort is met pensioen gegaan. Hij wordt opgevolg door de heer S. Wieling, stationschef te Harlingen. De groei van Zandvoort blijkt ook uit de toename van het aantal telefoonaan sluitingen. Dit is de 500 gepasseerd. Het abonnementsgeld wordt dientengevolge verhoogd van f 3.15 tot f 3.75 per maand. Van bevoegde zijde verneemt he* ANP dat er op het ogenblik overleg wordt gepleegd tussen de autoriteiten in Den Haag en Batavia over een her vatting der repatriëring van de daar voor in aanmerking komende Neder landse militairen in Indonesië. DM overleg is thans, voor wat betreft een nieuwe vaststelling van het repatri®' ringsschemain een eindstadium Of.f' men. Op korte termijn zullen Vdblico.' ties ter zake worden gedaan. Alle b - richten, die voordien worden geP* bliceerd, diene men als praematuur i beschouwen. Uitgeleide gedaan door de Stikker en Lieftinck, is dr. J. H. va Royen met zijn adviseurs mr. N. Blom, mr. H. L. 's Jacob en mr. O. van Schelle met het Indonesië-viwy tuig van de K. L. M. Zaterdagmord naar Batavia vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2