DE WERELD ROND Ene de Noorman en de valse koning1 Goede prothesen stellen invaliden in staat te werken Defensiebegroting der Ver. Staten met 500 miliioen verhoogd Albanië schuldig Bulgaarse protestnota's Griekse regering mobiliseert stakers Duitse krijgsgevangenen keren terug Aantal werklozen neemt af Tweemaal smokkel Beroepskeuze' en vakopleiding in het bouwbedrijf Opening centrum in Rotterdam DE WITTE1 TULP Gestoofde Kabeljauw! Uitbreiding luchtmacht Koning Abdoellah naar Turkye over Protestantse geestelijken Anti- Sov j et-betoging in München RUSLAND WENST BEHEERSCHAP DER V.N. Textielsmokkei ontmaskerd Diefstal in K.L.M.- depot te New York Duitse „rechter" gearresteerd Filmleven in 1948 MAANDAG 11 APRIL 1949 PAGINA 3 Korfoe-kwestie „Vaat groot belang voor Arabische wereld" Vier duizend ontheemden uit Oost-Europa Hevige gevechten in Epirus Wagenpark N.S. ITALIAANSE KOLONIËN Voor Ethiopië slechts uitweg naar zee MEXICO IN HOOFDSTAD Slechts één Sombrero! CONGRES P.v.d.A. BESLOTEN Recht voor de onderwijzer Drs. de Jong naar Duitsland Luitenant-generaal Simonds bezocht oorlogsgraven Nederlander ernstig gewond door HELEN CIRVAN SSSSSSSSS: htivf Werkzaamheden N.B.B. ROLVERDELING TEGELSE PASSIESPELEN De commissie voor de toewijzingen Jan het Amerikaanse Huis van Afge- aardigden heeft haar goedkeuring ge jacht aan de militaire begroting voor e' jaar, dat 1 Juli 1949 begint. De uit- saven voor de Amerikaanse strijdkrach- jf" vvosden begroot op 15.909.116.800 ®°Har, dat is ruim 500 miliioen dollar ®>eer dan de som, waar president Tru- ï?an aanvankelijk om bad verzocht, leeuwenaandeel van deze som zal °or de luchtmacht besteed worden. G. H. Mahon, voorzitter van de sub commissie, die de tekst opstelde, ver baart in de toelichting: „Geen andere ^g schijnt voor ons open te staan dan ie aveg van bezorgdheid en opoffering. ®en andere richting kunnen wij niet v°lgen, nu zich zo veel dreigende wol- ^en aan de horizon van onze wereld af- ^kenen". De begroting voorziet in een strijd macht van 4.743.100 officieren en man schappen, onder wie 2.709.300 georga niseerde reservekrachten. Aan geregel de strijdkrachten zai het leger 677.000, j® vloot 527.000 en de luchtmacht '40.000 man bezitten. ,De commissie hechtte haar goedkeu- aan het volle bedrag van 530 mil joen dollar voor onderzoek en ont wikkeling, waaronder het bestuderen van nieuwe wapens. Volgens de commissie zullen thans 59 in plaats van de door Truman voor gestelde 48 luchtdivisies gevormd kun- Ben worden. De voorgestelde toewij zing zou de luchtmacht in staat stel len over 987 nieuwe vliegtuigen in het komende jaar te beschikken en 2600 toestellen te bestellen. Voor de vloot is een som uitgetrok ken voor 731 schepen, waaronder 8 biegdekschepen voor zware toestellen etl 80 onderzeeboten. De "begroting be- vat een aparte voorlopige post van 43 Whillioen dollar voor de bouw van een vliegdekschip voor superforten, dat naar yerwachting 189 miliioen dollar zal kos ten. Stuart Igmington, de minister van mchtvaart, verklaarde voor de commis- Jle, dat hij in de naaste toekomst geen Vijandelijkheden verwacht, omdat voor 1952 geen mogelijke aanvaller over de atoombom kan beschikken. Generaal Bedell Smith, tot voor kort -Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft Zaterdag uitspraak ge daan in de eerste kwestie die het na de tweede wereldoorlog te behandelen kreeg. Het Hof heeft in de kwestie- Korfoe de Britse eis toegewezen en Al banië schuldig verklaard. Het bedrag der schadevergoeding zal het Hof nog bader vaststellen. Het Hof was unaniem Jan oordeel, dat Engeland op 12 en 13 November de souvereiniteit van Alba nië niet geschonden heeft. Het Internationale Gerechtshof deed biermede vandaag uitspraak in de eer ste zaak, die het sinds dè laatste oorlog te behandelen kreeg. De vice-president Guerrero deelde mede, dat de uitspraak van het Hof ge- baseerd was op het compromis, dat door beide partijen in Januari was bereikt en voorgelegd aan het Hof. Met 11 stemmen voor en 5 tegen acht te het Hof Albanië schuldig „under in ternational law" voor de explosie en bet tengevolge daarvan geleden, verlies san mensenlevens. Tevens werd Alba- bië aansprakelijk gesteld voor de toe gebrachte schade. Met 10 stemmen voor en 6 tegen be sloot -het Hof, dat het nog nader zai overwegen welk bedrag Groot-Brittan- bië als schadevergoeding van Albanië *al moeten ontvangen. Het Hof was met 14 tegen 2 stemmen »an oordeel, dat het Verenigd Konink- Jbk op 22 October 1946 de souvereini- leit van Albanië niet had geschopden. Koning Abdoellah van Transjordanië zal r®. volgende maand een bezoek aan Tur- jy© brengen voor besprekingen met pre- Sioent Inönü. De koning zei in een interview, dat het P^zoek „van groot belang voor de Arabische Gereld" zal zijn. Over de jongste staats- «peep in Syrië zei de koning, dat die „mis kien mensen naar voren zal brengen, die yrië op een solide basis zullen plaatsen. ''Als dat gebeurd is en Syrië heeft vriend schapsbanden met Irak aangeknoopt, dan jannen deze landen steunen op een sterk Dastion in het noorden, nl. Turkije". het interview zou koning Abdoellah ge- hebben, dat „Groot-Syrië veel eerder Werkelijkheid zou worden dan verwacht werd". Niemand kon deze nationale noodza kelijkheid tegenhouden. In de toekomst kon- VefJ »»"kleine staten zich kier niet handha- Be Hongaarse regering heeft Zaterdag fjadrukkelijk de Engelse en Amerikaanse eschuldigingen, dat zij door het proces te- 5en Kardinaal Mindszenty het vredesver- „aS zou hebben geschonden, van de hand Sewezen. ïn de Katholieke Kerk te Marion in de Amerikaanse staat South Dakota, vond «jsteren tijdens de H. Mis een ontploffing P/aats, waardoor het gehele gebouw in- jkortte en de meeste gelovigen werden be- doiven. Drie uur na de ramp kon men vier Uken en twaalf gewonden uit het puin los maken. Een internationale bijeenkomst van voor- ekkers der padvindersbeweging zal van 1 12 Augustus in Noorwegen gehouden worden. Onder auspiciën van linkse Parlements- de vakverenigingen en individuelen, on- D uwie Dr. Hewlett Johnson, de „rode" .eken van Canterbury, zal op 12 Juni te ribden een congres voor „vrede, handel ^vriendschap met de USSR" worden ge- Ongeveer 85.5 pCt. van de Vietnamese kie- ®ts is niet opgekomen bij de verkiezin gen van Zondag voor de Territoriale As- ®mblee van Cochin China. De Franse 'ezers daarentegen Kwamen in grotere ge- rj1 op. De nieuwe Assemblee zai beslissen c, pochin China, de „rijstschuur" van Indo- de13' zu'n met Annam en Tonkin tot staat Vietnam z^l verenigen. d sociale commissie van de dfc. verg V.N. heeft besloten, dat de term „bui- ^hla* ied ds correspondent" zal gelden voor la°®r" die nieuws verzamelt en van het ene «ju naar het andere zendt, ongeacht zijn "atonaliteit. TsBe ieider der Chinese communisten, Mao Oio Toeng, heeft Zaterdagavond in een ra- n v-rede verklaard dat de communistische te bereid is een „politiek van genade" hanj?8en bij het voeren der vredesonder- naJTfbnsen. Hij verklaarde dat het voor- popmste motief bij het bepalen van deze gen zou zijn, of de genomen besiissin- Hese dan niet een oe vrij ding van het Chi- oj Vo' in de hand zouden werken en op erera°or de problemen van het land vreedzame wijze zouden worden opgelost. Amerikaans ambassadeur te Moskou, heeft in een rede te New York ver klaard, dat Amerikaanse hulp van mili taire aard de beste verdédiging tegen de agressiedreiging was. Bedell Smith, wiens rede, volgens de New York Times, te voren aan Washing ton was voorgelegd, achtte het „onmo gelijk om aan de conclusie te ontkomen, dat de Sovjet-Unie er naar schijnt te streven de volgens haar onvermijdelijke triomf, van het communisme over de gehele wereld te verhaasten." De Bulgaarse regering heeft gisteren de tekst gepubliceerd van drie nota's, die betrekking hebben op het onlangs gevoerde proces tegen vijftien predikan ten in Bulgarije. In een nota aan de V. N. wordt ge protesteerd tegen de voorgestelde be spreking van het proces door de V. N. De nota beschuldigt de betrokken lan den er van te profiteren van het feit, dat de Veiligheidsraad Bulgarije nog niet als lid'tot de V N. heeft toegelaten. De beide andere nota's waren gericht aan Groot-Brittannië. In een van deze wordt de Britse protestnota van 12 Maart j.l. van de hand gewezen, volgens welke het proces een inbreuk was op de burgerlijke vrijheden. De tweede Bulgaarse nota is een ant woord op het Britse protest van de vo rige maand tegen de uitwijzing van Denis Greenhill, eerste secretaris van de Britse legatie te Sofia. Greenhill was als gevolg van een getuigenis tijdens het proces tegen de predikanten „persona non grata" verklaard Het Bul gaarse besluit om Greenhill uit te wij zen, was gebaseerd op „onloochenbare feiten" en een overeenkomstige actie tegen de Bulgaarse legatie te Londen zou een „willekeurige daad, vijandig aan de Bulgaarse republiek", zijn. De Amerikaanse militaire politie heeft Zondagmiddag in München van traangas gebruik moeten maken om een tegen Rusland gerichte demonstratie van vier duizend ontheemden te beëindigen. De menigte bestond uit Oekraïners, Balten, Polen, Kozakken en ontheemden uit an dere landen van achter het ijzeren gor dijn. De groep, die 'n godsdienstige bijeen komst op de Koenigsplatz, waarvoor toestemming was gegeven, deed ontaar den in een verboden politieke optocht door de binnenstad, had zich de Herki mer Strasse, waar eens een Russische missie gevestigd was, als doel gekozen, toen de militaire politie tussenbeide kwam. De militaire autoriteiten zeggen dat de ontheemden blijkbaar niet wis ten dat zich daar niet langer Sovjet-ver tegenwoordigers bevonden. Toen de de monstranten geen gevolg gaven aan het bevel zich te verspreiden, ging de politie traangas gebruiken, hetgeen het einde van de demonstratie betekende. Een aan tal arrestaties werd verricht. Er werd niemand gewond. De Griekse regering heeft Zondag bekend gemaakt, dat de ambtenaren vandaag zullen worden gemobiliseerd, indien zij dan nog niet hun werk heb ben hervat. Teneinde de stakers tegemoet te ko men, zal de regering maandelijks een bepaalde hoeveelheid levensmiddelen gratis ter beschikking stellen. Radio-Athene maakt melding van steeds heviger wordende gevechten in Epirus. De regeringstroepen, trachtten het gebied te zuiveren van guerilla-strij- ders, die vanuit Albanië in dit gebied waren doorgedrongen. Griekse leger vliegtuigen hadden de guerilla-troepen zeer zware verliezen toegebracht". In een door de Griekse generale staf uitgegeven communiqué wordt ver klaard, dat de offensieve operaties van het Griekse leger worden voortgezet in het langs de Albanese grens lopende front, in het gebied rondom het Gram mos-gebergte. Arthur Voigt, hoofd van de afdeling repatriëring van het Duitse departe ment van Binnenlandse Zaken in de Sovjet-sector, heeft bekend gemaakt, dat tot nu toe 800.000 Duitse krijgsgevan genen uit de Sovjet-Unie in Duitsland zijn teruggekeerd. Voigt verklaarde, dat de Russische autoriteiten bereid zijn de namen van alle Duitse krijgsgevangenen te publi ceren, die tijdens hun gevangenschap in de Sovjet-Unie zijn overleden. Deze pu blicatie zou geschieden, nadat alle Duitse krijgsgevangenen gerepatrieerd zouden zijn. De Sovjet-Unie zou de voorbereidingen begonnen zijn voor het inlossen van de belofte, dat alle Duitse krijsgevangenen aan het eind van dit jaar terug zullen zijn. De daling van het aantal werklozen, welke in de loop van Februari een aan vang nam, heeft zich voortgezet. Het aantal bjj de gewestelijke arbeids- bureaux geregistreerde werkloze mapnen nam van 77.439 af tot 63.240. Deze ver mindering van het aantal werklozen kwam voornamelijk tot uiting in de bouwbedrijven, veenderijen, landbouw en in de groep losse ongeschoolde ar beiders. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 25.719 tot 26.449. Vergelijkt men per ultimo Maart 1948 en 1949 de aantallen werklozen, dan ziet men een stijging van 40.409 tot 63.240 of van 57 pCt. Uit de regionale cijfers blijkt dat de werkloosheid in alle provincies afnam. In Nederland zijn er per 100 mannelijke inwoners gemiddeld 14 werklozen. Dit cijfer is het laagste in Utrecht en het hoogst in Drente. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4551 tot 4084. De vraag naar vrou welijk personeel bleef vrijwel gelijk. Op een vlak bij de grens te Groesbeek gelegen boerderij heeft de douane een aantal zakken met een totale inhoud van naar schatting 20.000 bloembollen ontdekt. Deze bloembollen zouden over de grens gesmokkeld worden. Men hield een man aan, die naar vermoed wordt, meer van deze smokkel weet. Hij is in arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Groesbeek zijn twee personen ge arresteerd die verdacht worden van smokkelhandel en valsemunters-practij- ken. Zij zijn te Arnhem opgesloten. Ver moed wordt, dat de mannen valse Duit se Reichsmarken, die via België ons land werden binnengesmokkeld, hebben over gebracht naar Duitsland, waar ze te gel de werden gemaakt. Er werden goede ren voor gekocht, die via de smokkel handel in ons land terecht kwamen. Volgens de E.C.A. heeft Nederland op het ogenblik meer wagons dan in 1938, n.l. ongeveer 34.000 tegen 28.000 voor de oorlog. In 1945 bezat Nederland slechts 70000 wagons. 46. Eric rijdt zijn paard tot voor de slotgracht, doch wat hij reeds vreesde, blijkt waar te zijn: de slotbrug, de enige toegang tot de slapende burcht, is opgehaald.... Omkijkende ziet Eric zijn achtervolgers naderen over de vlakte en wanhopig zoekt Hij naar een uitweg „Boot!" stottert de dwerg eensklaps, tussen het riet wijzende en fluks stijgen de vluchtelingen af, om dit laatste redmiddel te baat te nemen. Met vereende krachten duwen zij de kleine boot in het open vaarwater en één moment meent Eric veilig te zijn voor zijn hardnekkige achtervolgers, maar ook nu weer wordt hij in zijn verwachtingen teleurgesteldverscholen tussen het riet ligt een tweede roei boot Vurig hopende, dat zijn tegenstanders deze tweede boot niet zullen opmer ken, roeit Eric uit alle macht, om de afstand tussen hem en de soldaten van Omon zo groot mogelijk te maken Inmiddels schreeuwt hij om hulp, in de hoop, dat iemand binnen de slapende burcht zijn noodkreet horen zal „Hulp!Hulp! Een boodschapper van koning Langha voor de burcht heer Koning Eric's handlangers zitten mij op de hielen.Hulp!" buldert zijn stem keer op keer langs de grauwe, zwijgende muren doch niemand antwoordt Het schijnt of de gehele vesting uitgestorven is Zijn toestand wordt er intussen niet beter op.... De soldaten hebben de verscholen tweede Roeiboot ontdekt en de afstand tussen de twee bootjes wordt langzaam maar zeker kleiner „Pas op!" piept de dwerg eensklaps met wijdopen ogen van ontzettingEen der mannen in de boot is rechtop gaat staan en mikt op de vluchtenden met pijl en boog De dwerg duikt met een angstig geluidje onder in de boot, in de be schutting van de houten achtersteven, doch Eric kan zich niet verbergen. Hij is een makkelijk mikpunt en reeds suist de eerste pijl met een onheilspellend gesnor rakeling langs zijn hoofd In de politieke commissie der* V.N. heeft de Sovjet-Unie Zaterdag de En gelse en Amerikaanse voorstellen voor de bestemming van de voormalige Ita liaanse koloniën in Afrika verworpen. Volgens Gromyko hebben Engeland, de V.S. en Frankrijk de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag over de kwestie der koloniën „schandelijk ge- (Van onze verslaggever) Een gezelschap van ongeveer honderd vijfentwintig dames en heren uit Mexico- City arriveerde Zondagavond met de trein uit Brussel op het Amsterdamse Centraal Station. En het was uiteraard een gezelschap met een voor deze stre ken ongewone Zuidelijke allure: opge wonden bedrijvigheid, bruine gezichten met zwarte snorretjes en het was een lichte teleurstelling slechts één heer met een sombrero op het hoofd. Het gaat hier om een groep Midden- Amerikaanse katholieken, die onder aupiciën van de Wagons-Lits-Cook een reis door West-Europa maken. Een reis, die overigens min of meer het karakter van een pelgrimstocht draagt. Op 19 Februari vertrokken de Mexi canen met de „Queen Mary" naar New- York en vandaar zetten zij de reis voort naar Italië, waar zij in Rome door Z. H. dé Paus in audiëntie werden ontvangen. Vervolgens brachten zij een bezoek aan Lourdes, waarna zij via Parijs en Brus sel naar ons land kwamen. Maar over enkele dagen keren de Midd.-Amerikanen weer terug naar de Franse hoofdstad om er de kroningsfeesten van O. L. Vr. van Gouadeloup in de Notre Dame bij te wonen. De korte tijd, dat zij in Amsterdam ver blij ven* zal echter goed worden ge bruikt. Vanavond wordt er bijvoorbeeld in „Krasnapolsky" een Mexicaans- Nederlandse avond gegeven; ei zal een kleurenfilm over Mexico worden ver toond en enkele leden van het gezel schap zullen iets laten horen en zien van de Mexicaanse zang en dans. Zij nog vernield dat de P.T.T. Dij wijze van service aan een twintigtal van de Méxicaanse gasten een gratis telefoon gesprek met Mexico heeft aangeboden. De Maastrichtse recherche heeft dezer dagen een smokkelaffaire achterhaald. Voor ongeveer 100.000 Belgische francs aan vitrage en lakens is uit België naar Ne derland gesmokkeld. De recherche slaagde er in de goederen onmiddellijk na ont vangst in beslag te nemen. schonden". „De verlangens van de be volkingen dezer koloniën zijn door deze regeringen volkomen veronachtzaamd" aldus Gromyko. Gromyko stelde voor de voormalige Italiaanse koloniën onder een algemeen, door de Verenigde Naties uit te oefenen beheerschap te plaatsen, waarbij Italië deel zou uitmaken van de beheerschaps- raad. Libye zou na tien jaar onafhankelijk moeten zijn. Voor die tijd zou het moe ten worden bestuurd door een algemene beheerschapsraad der Verenigde Na ties. In de practijk zou het bestuur over Libye moeten worden gevoerd door één persoon, met volledige gezagsbevoegd- heid, te benoemen doo en verantwoor delijk aan de beheerschapsraad. Tevens zou een uit zeven leden be staande raadgevende commissie moeten worden ingesteld, waarin Engeland, dè Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Italië en de Europese en Arabische bewoners van Libye verte genwoordigd zouden moeten zijn. Eritrea zou dezelfde status moeten hebben als Libye, waarbij Ethiopië, via de haven van Assab, een uitweg naar zee zou moeten krijgen. Ook Somaliland zou dezelfde status moeten krijgen, doch de duur van het bestuur door de alge mene beheerschapsraad der Verruigde Naties zou thans nog niet moeten wor- worden vastgesteld. In het Bouwcentrum te Rotterdam is Zaterdag het centrum voor Beroeps keuze en Vakopleiding in het bouwbe drijf officieel geopend. Het doel van deze expositie is belangstelling te wek ken voor het werk der leerlingenstel sels, te laten zien welke mogelijkheden er bestaan voor de vakopleiding en wel ke kansen er liggen voor de maatschap pelijke ontplooiing van de werkers in het bouwbedrijf. Niet alleen is er veel aandacht be steed aan de resultaten van het prac- tische werk onder de leerlingen, er zijn tal van fraaie werkstukken, maar ook is op aanschouwelijke wijze naar voren gebracht de sociale kant van de oplei ding, de keuze die het kfnd na het doorlopen van de school kan maken De grote waarde van de beoefening van een ambacht in deze tijd te veel miskend blijkt duidelijk uit maquet tes, beeldgrafiekien en werkstukken. Met een rede van mr. M. van der Goes van Naters over het politieke beeld van Nederland is Zaterdag het drie daags congres van de P.v.d.A. besloten. Mr. Van der Goes van Naters zeide in het verloop van zijn rede, dat Indonesië de militaire toestand zelf kan verbetè- ren, indien Sukarno en Hatta zullen kunnen doen, wat de Veiligheidsraad ook hun heeft opgelegd: het staakt het vuren doorzetten als regering van de Republiek. Tot dusverre hebben wij, Nederlanders, hen dikwijls in de onmo gelijkheid gebracht er gevolg aan te geven, hetgeen de Kamerfractie van de P.v.d.A. ten zeerste betreurt, zei hij. Mr. Van der Goes meende, dat er nu een nieuw hoofdstuk kan beginnen in de Indonesische politiek. Hij zei, dat na een tragedie van gemiste kansen ons thans de laatste kans is gegeven. De partij is vastbesloten, die kans niet voor bij te laten gaan. (Van onze Haagse redactie) „Wij willen volwaardig zijn en blijven", zo kan men lezen in de expositieruimte van het kortelings door de N.I.V.O. (Nederlands Insti tuut voor Orthopaedie) in gebruik genomen gebouw Prinsessegracht 11 te Den Haag. Een betere prothese-voorziening moet invaliden aan het maatschappelijk leven laten deelnemen. Daarom gaat men hier van het standpunt uit, dat iedere geamputeerde, als hij over werkelijk goede technische hulpmidaelen beschikt, een volwaar dige arbeidsprestatie kan verrichten. Nederland, aldus oordeelt de leider van dit instituut, de heer B. N. v. d. Hengel, levert tot nu toe geen hulpmiddelen die volkomen bevredigen. De buitenlandse prothesen zijn veel practischer en kun nen aan meer eisen voldoen. Men is nu in contact getreden met een Engelse fabriek, die kunstarmen en kunstbenen levert van een welhaast technische volmaaktheid. En deze pro thesen komen rechtstreeks, met uitscha keling van de tussenhandel, naar ons land. Een demonstratie met de kunstarm en -hand, waarmede alle dagelijke voorkomende werkzaamheden kun nen worden verricht, heeft ons in hoge mate verbaasd. Ook het kunst been met de physiologische knie, waarbij knie- en enkelgewricht een volkomen normale functie vervul len, opent voor de invalide ongeken de mogelijkheden. De N.I.V.O. is ook op andér terrein werkzaam, ten behoeve van de zwaar getroffen landgenoten, die ongeveer 2 pCt. van de totale bevolking uitmaken. Zij wil de invalide direct na de verple ging opvangen en zo snel mogelijk een noodprothese aanleggen, waardoor de spieren actief blijven. Als eenmaal het kunstarm- of -been aangebracht is, gaan de invaliden naar een trainingsschool, waarvan de instructeurs zelf invaliden zijn zij zijn opgeleid in het Queen Mary-hospitaal te Londen en leren ze snel mogelijk hun normale werk zaamheden te verrichten. In het gebouw beschikt men verder over een laboratorium, terwijl het ap paraat de orthopaedograaf, een Neder landse vinding, een belangrijke rol speelt bij de vaststelling van de potentie van het geschonden lichaamsdeel. Tenslotte is er een permanente tentoonstelling, die geregeld wordt aangevuld, waarop doktoren, medische studenten en soci ale werksters welkom zijn en die o.a verschillende prothesen laat zien. Ten slotte beoogt men door lezingen, verto ning van films en practische demonstra ties de Nederlanders er van te door dringen dat geamputeerden volstrekt niet minder valide zijn. De voorzitter van de centrale com missie vakopleiding voor bouw- en ne- venbedrijven. ir. J. J. v. d. Wal heeft een inleidend woord gesproken waar bij hij opmerkte, dat in het leerlingen stelsel in het bouwbedrijf 1500 leerlin gen opgenomen zijn, waarbij men kan optellen de 2500 leerlingen van d? Rijkswerkplaatsen en de her- en om geschoolde arbeiders. Na de teruggang van de opleiding voor de bouwvak ken vóór de oorlog, noemde hij dit aantal bevredigend. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen heeft mr ir. M. Grote, hoofd van de afd. Nijver heidsonderwijs van dit departement, de tentoonstelling, die een blijvende plaats in het bouwcentrum zal innemen, voor geopend verklaard. De afdeling „Almelo en Omstreken" der St. Lebuïnusvereniging van R. K. Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Aartsbisdom Utrecht heeft een motie aangenomen, naar aanleiding van de onsympathieke houding van de regering inzake de rechtvaadige eisen betreffen de de salariëring. De afdeling dringt er bij het bestuur van het K.O.V. op aan alle pogingen in het werk te stellen, om aan de Nederlandse onderwijzers eindelijk recht te doen geschieden, daar zij anders in overeenstemming met de houding van de regering in dezen zich niet meer gebonden achten aan de tot nu toe gebruikelijke actie-middelen. Een 25-jarige bediende van het K.L.M.-depot op het vliegveld Idlewild bij New York heeft ,een enveloppe met 57.000 dollar gestolen en op een plaats, anderhalve kilometer van het vliegveld verwijderd, begraven, waar ze is terug gevonden. Sinds Vrijdag werd de enve loppe vermist. Men meende eerst dat zij met een verkeerd vliegtuig was ver zonden. Drs. L. de Jong, chef van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie en dr. A. E. Cohen, hoofd van de afdeling bronnenpublicaties, zijn gistermiddag naar West-Duitsland vertrokken. Zij zullen daar gesprekken voeren met Duitsers, die tijdens de oorlog voor aanstaande posities bekleedden bij het rijkscomissariaat en zullen tevens on derzoekingen doen naar verdwenen Duitse archieven. Op aanwijzing van twee zijner voorma lige soldaten is Wolfgang Kirchberg, voor malig commandant van een Duitse batterij in Nederland, thans rechter in het bur gerlijk gerechtshof te Helmstedt, door de Britse autoriteiten gearresteerd. Kirchberg wordt er van beschuldigd het bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van drie Nederlandse burgers of althans dit te hebben toegelaten. Zaterdagmiddag heeft luitenant-gene raal Simonds een bezoek gebracht aan de Canadese begraafplaats op de Hol- terberg. Hij werd ontvangen door de burgemeester van Holten, mr. W. H. Enklaar. Hierna bezocht hij Nijmegen en Apeldoorn. Op de boulevard St Michel te Parijs is in de nacht van Zaterdag op Zondag een Nederlandse auto tegen een lichtzuil gebotst. De bestuurder, die in ernstige toestand naar een ziekenhuis is overge brachtwas de 36-jarige A. A. J. v. S., fabrikant te Utrecht. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 38 Ze zullen uitkomen tegen de tijd, dat deze hier in bloei zullen staan, en dan zal ik weer nieuwe poten „Nog meer?" hijgde Elspeth vol ont zetting. „Nog meer van die potten?" stamelde ze, terwijl Pieter's eerlijke ogen haar verwonderd aankeken. „Wil je ze dan niet hebben? Houd je niet van bloemen voor je ramen? Dan neem ik die „lelijke potten" wel weg!" „Onzin!!" antwoordde Milady. Die Pieter kon toch soms wel een erge trei teraar zijn. Ze wilde al weer met haar voet stampen en tegen hem uitvallen, maar ze kon niet, want ze moest stijf als een mummie achter haar stoel zit ten. Haar boosheid tegen Pieter ver dween en ze moest zelfs lachen bij pogingen om haar zonderlinge manier van zitten niet te doen blijken. Pieter begreep niets van het meisje. Een beetje kribbig zei hij: „Dan vind je zeker 'mijn bloemen net zo raar als de potten. Dan neem ik ze liever maar weer mee." Elspeth sprong op, om zich onmid dellijk weer in de stoel te laten vallen, toen ze zich de knopen herinnerde „J° blijft er af, hoor!" riep ze heftig. „Je laat de bloempotten staan." Pieter was een en al verbazing. Toen boog hij zijn hoofd beleefd, overdreven beleefd. „Je kunt er op rekenen, dat ik er geen bij zal poten,'" zei hij plechtig en liep langzaam de kamer uit, de deur achter zich dicht trekkend. Dit verbe terde Elspeth's humeur niet, want het ontnam haar de gelegenheid om op te stuiven en de deur met een harde slag dicht te gooien. Ze nam het borduur werk weer ter hand en deed met de naald weer een kleine steek. Wat een onzin van Pieter om boos te worden, enkel omdat zij had gezegd, dat de potten lelijk waren. Dat waren ze toch ook! Pieter was ook zo gauw ge raakt, als het over tulpen ging. Geleide lijk aan ging Elspeth's naald hoe langer hoe minder vlug. Pieter was een flauwe jongen; hij gevoelde zich gekrenkt door zo'n kleinigheid. Hij dacht zeker, dat ze niets gaf om de witte tulp en als zich eenmaal een idee in Pieter's hoofd had vastgezet, was het er niet. gemakkelijk uit te krijgen. Milady wilde nu wel, dat ze niet zo veel aanmerkingen op die bloempotten had gemaakt. Ze had Pieter's gevoelens niet willen kwetsen, toen hij haar over Frans Hals vertelde. En nu...Elspeth zuchtte. Ze was helemaal niet op haar gemak, toen ze langzamerhand' toch de laatste knoop had klaar gekregen en haar werk terzijde legde. Ze liep naar het raam en wierp een berouwvolle blik op haar planten. Pieter wist nog niet eens, dat er al een aan het uitkomen was. Dat zou ze hem dadelijk gaan vertellen. Misschien dat hij dan zou geloven, dat ze toch werkelijk wel van bloemen hield en dat hij dan de woorden, die ze zonder nadenken had gezegd, zou vergeten. Maar toen Elspeth naar de deur ging, kwam Anneke juist binnen met een handvol peperkoekbe^stjes, warm uit de oven, en vroeg haar die eens te proeven Elspeth was daar niet afkerig van en nam een koe zonder kop en knabbelde er gretig van. Intussen wees ze Anneke op de groene scheut van de tulpenbol. Buiten op straat beneden hen liepen de mensen haastig, hun jassen goed dichtgeknoopt tegen de wind. Ze zagen er allen verkleumd uitAllen op één na, merkte Elspeth op, 'n slanke jonge man, die zijn schaatsen zorgeloos over zijn schouders had gegooid. „Die loopt er bij, alsof hij met de wind spot," zei ze, tussen twee happen van een peperkoeken paard. - Eén blik van Anneke was voldoende om haar te doen zien, dat het Jan fvas. „Dat, dat is Jan", riep ze uit. Een ogen blik later rende ze de trap af. Elspeth bleef echter waar ze was en at de koe verder op. Jan was waarschijnlijk gekomen voor de Sint-Nicolaasavond. Ondanks zijn ondoordachte manier van doen met de tulpenbollen van zijn oom, dacht hii blijkbaar toch welkom te zijn. Hii stapte, alsof hij heel Haarlem In eigendom had. Wat een verwaand heer schap. Zij zou tenminste niet naar be neden gaan om hem te begroeten. Maar Anneke had de deur opengelaten en toen haar gelach tot boven te horen was, kon Elspeth bijna niet rustig in haar kamer blijven. Jan had zich, wat de tulpen betreft, niet goed gedragen; hij had heel ondoordacht en dwaas gedaan, maar toch ook weer niet dwazer dan buurman Breuck, die toch zoveel ouder was en van wie men dus mocht ver wachten, dat hij ook wijzer zou zijn. Goed beschouwd gedroeg half Haarlem zich op dezelfde idiote manier. Wat zou Jan nu weer te vertellen heb ben, dat ze allemaal zo aan het lachen waren? Ze streek de geelbruine zijde van haar overrok glad, trok haar kanten kraag recht en veranderde wat aan de band, die baar haar ophield. Toch ging ze en kel maar naar beneden om aan Pieter te vertellen, dat de eerste uitlopers van een der tulpen zichtbaar waren. Ze liep langzaam, met een nauwelijks verholen waardigheid, zodat het Milady van Kent- moor was, die de kamer naast de binnen plaats binnentrad, waar het gehele gezin rondom het haardvuur zat. Jan, die mevrouw had zitten plagen met een van de lekkernijen, die ze juist had gemaakt, draaide zich haastig om. Zijn zwarte ogen keken verheugd naar het slanke meisje met het aardige kopje, dat ze zo fier rechtop hield. In een on derdeel van een seconde had hij begre pen, in wat voor stemming zij was. Hij liep vlug naar haar toe en maakte een buiging, alsof hij voor een koningin stond. Ondanks zichzelf was Elspeth ge vleid door dit galante gebaar, maar toen Anneke grinnekte, steeg een rode kleur haar naar de wangen; haastig draaide ze zich om en begon Pieter het nieuws van de tulp te vertellen. Maar Pieter bleef wat afzijdig staan, met een afkeurend gezicht Hij deed heel onaandoenlijk en nogal uit de hoog te, wat Elspeth erg irriteerde. Alsof zij verantwoordelijk was voor de overdre ven manieren van Jan! Pieter hoefde zich daardoor in geen geval gekwetst te gevoelen; als hij dat wel was, dan was hij toch wel een heel lastige sinjeur. Ge- ergerd wendde ze zich van hem af en ging naar Jan. Die was m een dartele stemming. Hij vleide Mevrouw door haar, voor haar neerknielend, te vragen om een proefje van haar kerstkoeken. Hij plaagde An neke en trachtte Pieter te verleiden tot een vriendschappejijke woordenwisse- lingen op alle mogelijke manieren pro beerde hij Elspeth te behagen en haar te amuseren. Morgen zo verkondigde hij zou iedereen op 't grote kanaal gaan schaat senrijden, en dan moest zij er ook bij zijn. Hij zou het haar wel leren. Als ze zijn raad maar preoies opvolgde, zou ze het wel gauw kunnen, pochte hij. Elspeth keek vlug even naar Pieter, hopende dat die zou zeggen, dat hij haar al een beetje had leren schaatsenrijden en dat ze een vlugge leerling was ge weest. Toen Pieter geen woord zei, was ze eerst verwonderd en daarna veront waardigd. Haar wangen werden rood van kwaadheid; ze zou hem wel eens 'n lesje geven en besloot Jan's aanbod, om haar in de schaatskunst te onderrichten, aan te nemen. Pieter zou dat vast niet prettig vinden. Dus glimlachte ze vrien delijk tegen de knappe student en schonk alle aandacht aan alles wat hij wist te vertellen. (Wordt vervolgd) juicht 't Vissertje Recept van de Voedingsraad1 U hebt 1 V/2 kilo kabeljauw of 1 kilo kabeljauw-moten voor 4 pers. nodig, zout, (citroen), boter 9t margarine, (paneer meel), aardappelmeel of bloem. Was de vis goed, wrijf ze met wat zout in. Leg ze in vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat gesmolten boter of margarine. Doe er wat water bfl. Sprenkel desgewenst wat ci troensap erover. Stoof de kabel jauw 30 min. in oven of 15 min. op vuur zachtjes gaar. Het v ees is dan zacht, laat makke lijk los. Houd de pan gesloten! Bedruip de vis, halverwege de stoof tijd, met het vocht.Bestrooi haar desgewenst met paneer meel. Gebruik het vocht als saus, evt. gebonden met aard appelmeel of bloem. Bijpassende groenten: worteltjes, spinazie of kropsla. Het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond leidt ditmaal tot enkele conclusies, die ten dele verheugend, ten dele betreurenswaardig zijn. Het moge als een goede noot worden aan gemerkt, dat de bond de Cinetone- studio's te Duivendrecht heeft vol tooid, anderzijds wordt opgemerkt, dat de daar vervaardigde of nog te ver vaardigen films geen schijn van kans hebben, zolang de belastingen die zij moeten opbrengen, even groot, zo niet groter zijn dan de productiekosten. Hierop worde de aandacht van de re gering gevestigd, die, naar men zegt, de filmcultuur in Nederland wil be vorderen, doch blijkbaar niet altijd over de juiste en deskundige voor lichting beschikt Wat de korte Nederlandse films be treft heeft de Culturele Advies commis sie van de bond (voor het grootste deel bestaande uit personen buiten „het be drijf") regelmatig films aanbevolen voor vertoning in de Nederlandse bioscopen. Leden van de bond hebben in verschillende gevallen voor de aanmaak van deze films geld op tafel gelegd. Hoewel er een terugloop in de ont vangsten is, is de belangstelling voor de film nagenoeg onverminderd gebleven. Niet minder dan 75 miliioen bezoekers bevolkten in het afgelopen jaar de Ne derlandse bioscopen. Van dit aantal kwamen er 30 miliioen of 40% voor re kening vgn de drie grootste gemeenten, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rek ter- dam. De import van films is in het afgelo pen jaar gedaald van 491 tot 438. De Verenigde Staten van Noord-Amerika bezetten 61.85% van het witte doek, En geland 19.73%, Frankrijk 8.30%, Neder land 2.25% en de overige landen 7.787c. De Nederlandse Bioscoopbond werd ook in het afgelopen jaar in tal van op zichten geadviseerd doon de Culturele Advies-Commissie, waarvan in meerder heid personen deel uitmaken, die geen lid zijn van de bond. De bond leverde een belangrijke bij drage, financieel zowel als uit het oog punt van leverantie door aanpassing van zijn structuur, aan de totstandkoming van.het Nederlandse Filminstituut, waar door een nauwere band werd gelegd tus sen het bedrijf en het Nederlandse cul turele leven. Aan het streven van het Instituut „Film en Jeugd" heeft de bond zijn steun gegeven, terwijl ook de voorbe reiding van de deelname van de film aan het in de zomer van 1949 te houden Hollandfestival ter hand werd genomen. Witte Donderdag zuilen in Tegelen de rollen voor de Passiespelen 1950 plech tig worden uitgereikt. Met een aantal gegadigden zijn reeds proeven genomen en de mannen en vrouwen hebben daar voor al heel wat teksten moeten reci teren, zonder te weten of ze tot de uit- verkorenen zullen behoren. De be stuursleden, die de rollen moeten verde len, dienen een gelofte af' te leggen, dat zij zich bij de keuze van een candi- daat door geen enkel persoonlijk motief zullen laten leiden en alleen in het De- lang van de Passiespelen zullen hande len. Deze verkiezingen nemen de gehele dag in beslag. De voorzitter der stich ting Tegelse Passiespelen, burgemeester mr. Pesch, zal aan de uitverkoren speel sters en spelers een oorkonde, waarop hun benoeming staat vermeld, uitre.- ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3