Goede wil van beide zijden nodig" Vertrouwen op goede uitslag Wilde staking in Londens haven Prinses Josephine-Charlotte uitbundig ontvangen Zal Tsjechisch Episcopaat Katholieke scholen opheffen? Wees een vakman achter het stuur Tot hoofd en hart Het weer. GEEN „PAASBEST" extra verlichting op College van overleg voor voedselvoorziening Mr. L. Schlichting in Nijmegen hoogleraar Protest tegen ontslag van 32 havenarbeiders Het gejuich Leve de koning" kende geen grenzen TITO HERKOZEN ALS PRESIDENT VOLKSFRONT Wij komen handen tekort PLOJHAR wil week blad uitgeven Duitsers gearresteerd C.C.D. ontdekt 60.000 bloembollen Griep kostte 525 personen het leven DINSDAG 12 APRIL 1949 BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 73ste JAARGANG No. 24434 DR. VAN ROYEN TE BATAVIA Petitie aan Truman Bende overvalt ziekenhuis Tijd voor aanwijzing van punten te kort KONINGINNEDAG Nieuwe bonnen voor sinaasappelen B^bertzetting van de aanvoer van si- Seliik Pelen uit Spanje maakt het mo- te if .een zesde bon in dit seizoen aan 16 a„ z?n- Het publiek dient uiterlijk bij 55? de bonnen 088 en 096 algemeen frm-een Rubberonderneming aangevallen ^nder-directeur Fuchs ten grave gedragen Geruchten over verloving met Jan van Luxemburg rr Drie Nederlanders neergeschoten De 100.000 in Apeldoorn „Groote Beer" naar Indonesië Nieuw chauffeursdiploma zal worden ingesteld OORLOGSMISDADIGERS STAAN IN NEURENBERG TERECHT Von Weizsiicker schuldig Rijksweg door de Wieringermeer U it breid ingsplannen vastgesteld Vader en zoon van smokkel naar Duitsland verdacht Moordenaar tot acht jaar veroordeeld Dr. Malan komt naar Nederland Arnold doet tegenvoorstellen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. „Het zal zeer zeker niet aan Neder- nd liggen wanneer de besprekingen nict tot een goed resultaat zouden lei- deV aldus verklaarde dr. Van Royen de pers bij zijn aankomst te Bata- "ia- „Het feit, dat wij aan de tafel toil- ten zitten, aldus voegde hij er aan toe, W een bewijs van onze hoop en vertrou wen op een goede uitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden nodig." Op een hem gestelde vraag antwoord- de dr. Van Royen, dat de duur van zijn Verblijf te Batavia niet vaststaat, daar eze afhangt van de omstandigheden. °P de opmerking, dat de B: F. O. heeft Riedegedeeld, dat zij niet in de Neder- andse delegatie opgenomen wil wor- c'en' zeide hij, dat hem dit niet bekend ^ss, doch dat hij hoopte, dat de' B. F. aan de besprekingen zou willen deel nemen. „De Nederlandse delegatie te ew York is steeds opgekomen voor de rechten van de federalisten," aldus *e»de hij. Or. Van Royen zeide verder het ze- *er mogelijk te achten, dat men vol- «ens de uitgestippelde, punten van het eglement tot overeenstemming zal ge- ake.n- Hij verklaarde, dat naar zijn mening de drie punten van het regle- r?.ent onderling verbonden zijn, hoewel J afzonderlijk besproken kunnen wor- Hij deed een beroep op de mede- va ing van 410 pers voor het slagen va" de besprekingen, j Or. Van Royen werd verwelkomd voor vele Nederlandse autoriteiten en öe voltallige U.N.C.I. Senator Brewster heeft aan Aneta ver aard, dat pogingen in het werk worden Sesteid om van een groep Congresleden t n beide partijen handtekeningen te ver- "llgen onder een petitie aan president waarin bereidheid tot uitdruk- k« Truman, Jhog wordt gebracht krachtige steun te ver- "an aan de V.N. door het nemen van oortastende maatregelen tot uitvoering van verplichtingen der Verenigde Staten ten •anzien van de Indonesische kwestie. ziekenhuis Mardi Rahaju te Bre- s is gedurende de nacht door een ge- en nde bende gerampokt; zij nam geld het '^oedercn mee. Het is nog niet -®kend, hoeveel slachtoffers er vielen. eh rampokbende van veertig man (Van onze Haagse redacteur) Er bestaat reden voor de verwachting, *at officiële instanties niet zullen ingaan de suggestie van de Detailhandel in extielgoederen om vóór Pasen nog Vijftig textielpunten aan te wijzen, o.m. bhidat er nog slechts enkele dagen voor asen resten. Daar voorts minder draag, tachtigen bij een onverwachte punten- aanwijzjng eerst na de grote rush op de énkels aan bod zouden komen, is het '"Waarschijnlijk, dat dit begeerde „Paas. est" er door. komt. Officieel heeft men P departemente nog geen beslissing ®enomen, noch over een vervroegde pun- "aanwijzing, noch over het aantal tex- elpunten, noch over de looptijd. verband met de viering van de ^"■jaardag van H. M. de Koningin heeft 'hinister van Economische Zaken be- aalti dat op 30 April a.s. extra verlich- S zal zjjn toegestaan. vOor§!aStelc* is een College van Overleg voe<^s.e^Yoorz^en^n.S en de buiten- tot f. «z ipuixc aaugcicgcmicucu, va cl o Vis5aak heeft de minister van Landbouw, teur en Voedselvoorziening, de direc- j"generaal van de Voedselvoorziening tenl reSeringscommissaris voor de bui- vanands® agrarische aangelegenheden dit advies te dienen. Tot voorzitter van £ouwe°llege is benoemd dr. ir. S. L. agrarische aangelegenheden, dat handelaar in groenten en/of heeft twee ondememingswachters van de onderneming Kiarapajung beschoten, van wie er een gedood werd; de andere kon vluchten. Uit Oost-Java wordt o.m. gemeld, dat in een kampong te Sawahan (Ngandjuk) een grote hoeveelheid wa pens en explosieven werd aangetroffen. In het Zuidelijk deel van Bodjonegoro werden twee munitiedumps ontdekt. De wapeninlevering in de residentie Modjokerto en ten Westen van Bangil vindt voortgang; in de residentie Be- suki hebben zeven bendeleden zich aangemeld. Uit het Probolinggose wordt gemeld, dat de Petinggi en de Tjarik (Indonesi sche ambtenaren) van Sentong door een bende werden ontvoerd en dat de Pet- tinggi uit Alestengah door terroristen vermoord werd. In de residentie Besuki werd een be rucht bendeleider gedood en een ram pokbende van 25 man gearresteerd; een kapitein van de T. N. I. heeft zich aan gemeld'. De nieuwe betonnen brug over de Kali Meri te Butulawang, is voor de tweede maal door sabotage bescha digd, waardoor het verkeer onmogelijk gemaakt werd. Bij Malang werd even eens een brug vernield. Zaterdagnacht is de rubberonderne ming Tjondong Estate te Pameungpeuk, ten ZuideA van Garut, aangevallen door een bende. Twee der employé's zijn hier bij om het leven gekomen. Van de onder- nemingswacht, die twee-en-dertig man telde, zijn er drie-en-twintig met hun wapens en gezinnen verdwenen. De bevolking van Solo heeft een begin gemaakt met de vorming van kampong- wachten, teneinde georganiseerd te kun- optreden tegen de rampokkers. In een buitengewone spoedvergadering heeft de voorlopige vertegenwoordigende raad van Zuid-Sumatra Maandagavond de rechtspositie van de B.F.O. bespro ken. De wali negara, Abdul Malik, acht te het voortbestaan der B.F.O. gewenst. Zij dient o.m. te berusten op de gelijk gerechtigdheid van alle deelstaten. Tengku dr. Mansur (links), de wali- negara van Oost-Sumatra, die het ini tiatief nam tot het bijeenroepen van de Sumatra-conferentie te Medan, tijdens het uitspreken van de openingsrede. Rechts de delegatie van Oost-Sumatra. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft mr. L. G. A. Schlichting, tij delijk verblijvende te Ottawa, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit met leeropdracht voor Natio-> nale en Internationale Politieke Richtin gen en Strevingen. Prof. Schlichting zal zijn colleges o.m. geven aan studenten in de Politieke en Sociale Wetenschap pen en de Journalistiek. Mr. L. Schlichting, 14 Maart 1898 te Alkmaar geboren, studeerde rechten aan de Universiteit in Amsterdam. In 1931 werd hij benoemd tot Romeins corres pondent van „De Tijd", waarvan hij van Januari 1938 tot Maart 1946 hoofdredac teur was. Daarna trad hij in regerings- dienst, aanvankelijk te New York, na dien verbonden aan de Voorlichtings dienst van de Nederlandse ambassade te Ottawa. VoorL-10 'e leveren. Bon 088 algemeen, heeft rnende op de A- en B-kaarten, tpee recht op 500 gram, bon 096 alge- Op doorkomende op de D-kaarten, n kilogram sinaasappelen. vaart£;„ vert®genwoordigers uit lucht- teren Pge" en illegaliteit volgden gis- der-rii„P Wester veld de overleden on- de riilracfteur der K. L. M. en hoofd van °P ziin i general operations H. Fuchs DeJ" laalste gang. Ple?^v? ent"diecteur der K.L.M., dr e-n <j pan, roemde het overleg, de rust die hiiS van de thans overledene, or steeds de moeilijkste za- lijd heeft (K,- lossen- In de bezettings- 6evaarvnli niet geschroomd de meest detnen o ondememingen op zich te korüP voorbeeldige wijze heeft hij ^•L.lvt.^bpjypp duizend mensen van het ga's snrfu geleid. Nimens de col- afscheidSgr^^ezagvoerder Snitselaar een (Telefonisch van onze Condense correspondent) LONDEN, hedenochtend Gisteren brak een wilde staking uit in de Londense havens. Aanleiding was het ontslag van 32 arbeiders op grond van ongeschiktheid. Aan het eind van de werkdag bleken meer dan 8.000 haven arbeiders zich bij de staking te hebben aangesloten. Aan boord van zestig sche pen, waaronder het Nederlandse schip „Beverwijk", werd de arbeid van lossen en Iaden stilgelegd. De toestand is enigszins verward ten gevolge van het feit, dat de betrokken havenarbeiders behoren tot twee ver schillende vakbonden. Zeven duizend van de stakers behoren tot de Bond van Stu wadoors en Havenarbeiders, terwijl de resterende duizend deel uitmaken van Engelands grootste vakbond, de „Trans port and General Workers' Union". De leden van de laatste bond legden de ar beid neer ondanks het hun verstrekte advies niet aan de staking deel te ne men. Indien heden de arbeid niet wordt hervat, of althans niet wordt hervat door de groep van duizend, bestaat ernstig gevaar, dat zich ook de andere leden van de „Transport and General" zullen aan sluiten bij de staking. Twintig duizend havenarbeiders in Londen behoren tot laatstgenoemde vakbond. Ofschoon de staking niet officieel is en derhalve niet gesteund wordt door de leiders van de betrokken vakbonden, bestaat er een ernstige grond voor ontevredenheid bij de havenarbeiders. De Bond van Stuwa doors en Havenarbeiders is reeds lange tijd bezig een eind te maken aan de on prettige situatie, dat een man, die zijn hele leven gesleten heeft als arbeider in de havens, met één week opzegging voorgoed naar huis kan worden gezon den. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Maandagavond Het bezoek van prinses Josephine- Charlotte is Maandagavond tot een ware triomftocht geworden. Het privé-karak- ter van deze reis is tamelijk breed op gevat, want de prinses heeft onderweg verschillende malen halt gemaakt om de hulde van de bevolking in ontvangst te nemen. Eerst aan de grens, waar zij door de gouverneur van de provincie Luxem burg werd verwelkomd, daarna in Bastenaken, de oude hoofdstad van de Ardennen, die grotendeels verwoest werd door de Duitsers in de winter van 1944. De burgemeester van Namen, senator Huart, die verwoed konings gezind is, had zich, in tegenstelling met de algemeen aangenomen houding, in een proclamatie tot de bevolking gewend om deze op te roepen haar opwachting bij de prinses te maken en in haar een vertegenwoordigster te zien van de koning zelf. Deze houding werd door de anti-Leo- poldistische kringen fel gecritiseerd en als aanmatigend beschouwd, maar het is niet duidelijk, wat men de burgemeester zou kunnen verwijten. Alle critiek werd trouwens teniet gedaan door de Namense bevolking, die de prinses met een onbe schrijflijk enthousiasme ontving. De aankomst bij het koninklijk paleis te Laeken, waarheen de prinses zich hierna begaf, gevolgd door een stoet van Brusselse auto's, dié haar bij de grens reeds waren komen opwachten, deed hier overigens niet voor onder. Duizen den mensen hadden zich voor het hek van het paleis opgesteld; in de omtrek stonden honderden auto's en tientallen autobussen, die belangstellenden uit alle delen van het land hadden aangevoerd. Talrijke bezoekers hadden bloemen mee gebracht. Even voor zessen kwam de prinses, gekleed in een rood mantelpakje en een rode baret op, aanrijden. Het gejuich, voor een groot dee' bestaande uit de kreet „Leve de koning", kende geen grenzen. Het kostte de grootste moeite de auto binnen te rijden, die op de voet gevolgd werd door een enthou siaste massa, die zich weinig aan het protoool stoorde en de wagen tot aan het bordes van het paleis vergezelde. Kort daarop arriveerde eerste minister Spaak om de prinses namens de rege ring welkom te heten. De hulde, die het publiek haar Maandagavond bracht, toen zij in ge zelschap van koningin Elisabeth in 't Paleis voor Schone Kunsten een uit voering van de Matthaus Passion bij woonde, overtrof zo mogelijk nog alle betogingen. De grote zaal. die duizenden toehoorders bevatten kan. was tot in de nok bezet. Honderden plaatsen moest men op het laatste moment weigeren. Toen de primes de koninklijke loge betrad en het pu bliek toewuifde, klonk er een applaus en een gejuich op, dat meer dan 10 minuten duurde. Daarna zette de me nigte zonder de muziek af te wach ten de Brabangonne in. Koningin Eli sabeth, die zich op de achtergrond hield, duwde de prinses telkens als zij zich terug wilde trekken weer naar voren. Het duurde een half uur, voor het orkest kon beginnen. In België loopt, ondanks de tegen spraak van bevoegde zijde, met hard nekkigheid het gerucht, dat prinses Jo sephine-Charlotte zich binnenkort met groot-hertog Jan van Luxemburg zal gaan verloven. De groot-hertog is 28, de prinses 21 jaar oud. Zowel van Belgi sche als van Luxemburgse zijde zou de bevestiging van dit gerucht met grote instemming worden ontvangen. Het derde congres van het Joegosla vische Volksfront is Maandag besloten met de herverkiezing van maarschalk Tito tot president van het federale co mité van het Volksfront. Tito betuigde het congres zijn grote dank voor het vertrouwen, dat het ge toond had in de leiding van de staat. Hij wekte de afgevaardigden op „zeke re zwakke punten, die nog in ons land bestaan, zo spoedig mogelijk weg te werken". „Vervult uw taak, richt arbeidsbriga- des op en arbeidscoöperaties van boeren. Dit is onze voornaamste taak. Vreest De weinige Katholieke scholen in Tsjechoslowakije, die formeel nog bestaan, worden door de „koude wettenoorlog" steeds meer in het nauw gedreven en onderdrukt, zo schrijft de correspondent van het K.N.P. uit Praag. Deze scholen worden leerplannen opgedrongen, die van een anti-godsdienstige geest vervuld zijn en daarom niet aanvaard kunnen worden. Aan verschillende scholen zijn communistische directeuren of leraren in de Staathuishoudkunde benoemd, zoals dit bijv. het geval is met het aartsbisschoppelijk gymnasium van Praag. De tegenstand van de Katholieke scholen is groot; desondanks kan deze toestand niet voortduren. Het is daarom niet onmogelijk, dat in het verdere verloop van de strijd in Tsjechoslowakije de bisschoppen zelf zullen besluiten de scholen op te heffen, daar zij niet meer voldoen aan de eisen, waaraan zij als Katholieke scholen moeten voldoen. Zij hebben thans geen ander doel, dan een z.g. bewijs te leveren voor de godsdienstvrijheid in de landen achter het IJzeren Gordijn. De communisten proberen geregeld weer met het Episcopaat te onderhan delen en de bisschoppen tot de door hen gedicteerde overeenkomsten te dwingen. Eerst en voor alles willen de machtheb bers, dat de suspensie van de aan het bisschoppelijk gezag ongehoorzame priester, minister Plojhar, wordt opgehe. ven. Bovendien is het streven der com munisten er op gericht, dat de bisschop pen hun volkomen onderdanigheid zul len uitspreken jegens het regiem. Gok wensen zij, dat de bisschoppen de pries ters, die z.g. misdaden hebben bedre ven tegen de volksdemocratie, van ker kelijke zijde straffen, terwijl de politieke activiteit van de priesters, die voor het communistisch bewind gewonnen kon den worden, officieel moet worden goed gekeurd. Sedert het begin van het jaar hebben de communisten zich ook meester ge maakt van de laatste katholieke uitge verijen. Formeel bestonden tot dan toe nog enige katholieke uitgeverijen, maar zij waren al lang niet meer in staat om hun eigenlijke taak te vervullen. Na de nieuwe regeling bestaat er nog slechts één uitgeverij, n.l. de uitgeverij van de sinds Februari 1948 gelijkgeschakelde Katholieke Volkspartij „Vyserad". Onlangs kon men in dit blad een ad vertentie lezen, waarin colporteurs wcr. den gezocht om een weekblad aan te bieden voor de kerkgebouwen. Uit een onderzoek bleek, da tde gesuspendeerde priester, minister Plojhar, en de commu nistisch gezinde pater Fiala, welke laat ste door het communistische bewind ook tot leider van de Katholieke Caritas is benoemd, een weekblad willen uitgeven, dat met goedkeuring der communisten zou verschijnen in plaats van de verbo den Katholieke tijdschriften. Minister Plojhar en pater Fiala (die dezer dagen in Nederland vertoefde en een propa- gandareis maakte om de Nederlandse katholieken gerust te stellen over de toe stand der Kerk in Tsjechoslowakije) hebben onder bedreigingen geprobeerd bij het Episcopaot een officiële kerke lijke toestemming los te krijgen. Dit is hfin evenwel niet gelukt. Op 27 Maart bracht eveneens „Lidova Demokracie" een bericht, dat als een ty perende poging gezien moet worden, om scheiding te brengen in het Tsjechoslo- v.aakse episcopaat. Volgens dit bericht zou Mgr. Dr. Stepan Trochta, bisschop van Litomerice (Leitmeritz), de Tsjechoslo- waakse bisschoppen vertegenwoordigen bij het vredescongres, dat onder communis tische auspiciën deze maand te Parijs zal worden gehouden. Reeds meermalen heb ben de communisten geprobeerd om Mgr. Trochta als de „hunne" tegen de andere bisschoppen uit te spelen. Tot op heden echter zonder enig succes. Het Vaticaan hefet het tendentieuze bericht over de deel neming van Mgr. Trochta aan het Congres te Parijs onmiddellijk gedementeerd. niet dat onze tegenstanders de verwe zenlijking van deze taak zullen belem meren door zoals zij beweren te weigeren aan ons té1 verkopen. We hebben zulke mooie dingen aan te bieden en wij kunnen alles kopen wat wij willen door deze dingen te verko pen. Vreest niet, dat wij in een econo mische crisis zullen terecht komen. Dat is niet mogelijk. Er is slechts één crisis in ons land: wij komen handen te kort." Het congres van het Volksfront keurde eenstemmig een resolutie goed, waarin „de lastercampagne tegen Joegoslavië, gevoerd in de Volksde mocratieën en in de Sovjet-Unie", wordt veroordeeld. In de resolutie wordt gezegd, dat de „campagne, die tien maanden geleden begon, in plaats van afgenomen on langs in kracht is toegenomen." Met algemene stemmen werd een re solutie aangenomen, waarin wordt op geroepen tot een „meedogenloze strijd" tegen „elke poging om onze staat te splitsen". De resolutie bepaalt de huidige taak van het Volksfront als volgt: Het zal voortgaan zich te wijden aan een zelfs intensievere mobilisatie van de volks massa's om te strijden voor de vervul ling van het socialisme en om de een heid van de volken van Joegoslavië te handhaven en te versterken. Het zal met de meeste energie strijden tegen de lasteringen en vijandige daden, die de Volksdemocratieën en de Sovjet-Unie tegen ons socialistische land richten en het zal het verzet van kapitalistische elementen in stad en land breken. Wolfgang Kirchberg, voormalig com mandant van een Duitse batterij in Ne derland en thans rechter te Helmstedt, is door de Britse autoriteiten gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd be vel te hebben gegeven tot het dood schieten van drie Nederlanders. De slachtoffers zijn: de 24-jarige melkven- ter A. van de Merwe uit Dubbeldam en twee inwoners van Ooltgensplaat, die naar Dubbeldam waren geëvacueerd, n.l. de 60-jarige landbouwer P. Troost en de 25-jarige koopman J. Kanters. De man, die het bevel uitvoerde was de „obermaat" Frank, een slager uit Ham burg; hij doodde de mannen met een nekschot. Ook Frank is gearresteerd. De 100.000, die Maandag uit de Staats loterijbus is gekomen, is in Apeldoorn gevallen. De collectrice, mevr. de wed. A. M. van Twisk-Goudkade heeft het gelukkige nummer verkocht in een half lot en tien twintigjes. j Alleen het geloof doet ons God in de aardse dingen vinden, J Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige Weste lijke wind. Wéinig verandering van temperatuur. Zon 5.49—19.33. Maan 20.24—5.55. Het troepenschip „Grote Beer" zal morgen, Woensdag 13 April, met deta chementen van het Koninklijk Neder lands Indische Leger, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië vertrek ken. Binnenkort is de instelling van nieu we vakdiploma's voor beroepschauffeurs ter vervanging van het tegenwoordige „groot-chauffeursdiploma" te verwach ten. Deze vak-diploma's komen tot stand door samenwerking van de verkeers- en vervoersbonden, de werknemersorgani saties in verkeer en vervoer en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op korte termijn wordt een definitieve beslissing genomen. De betreffende di ploma's worden vooralsnog niet ver plicht gesteld. Naar mening van des kundigen kan de veiligheid van het verkeer door een er, ander terdege wor den bevorderd. De refbling dezer diploma's komt tot stand buiten een in de naaste toekomst te verwachten nieuwe indeling van be wijzen voor rijvaardigheid. Op dit punt schijnt de beslissing zeer moeilijk. Naar verluidt aarzelt men nog steeds tussen het instellen van vier tot acht verschil lende rijbewijzen, aansluitend op de eigenschappen der voorkomende soorten motorvoertuigen. Hoe men het ook stelt, de rijbewijzen zullen ook in de toekomst nimmer af doende waarborgen bieden voor vol maakte rijvaardigheid. Immers, na het behalen van een rijbewijs begint de chauffeur pas routine op te doen. Zijn vaardigheid stijgt met zijn ondervinding en de vergroting van zijn technische kennis. Daarnaast stelt iedere tak van het chauffeursberoep weer bijzondere eisen. Deze zijn bijvoorbeeld voor be steldiensten, lijnbedrijven, touringcars en wasserijen totaal verschillend. Het behoeft geen betoog, dat het voldoen aan deze eisen nauw samenhangt met de veiligheid van het verkeer. Aldus re deneert men in kringen van verkeers- deskundigen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dus een basisdiploma voor chauffeurs wor den ingesteld. De examens daartoe zul len voor diverse organisaties bij gelijke eisen kunnen worden afgenomen. Voort bouwend op dit diploma zullen aanvul lende examens gedaan en aantekeningen verkregen kunnen woorden, die leiden naar een tweede en tenslotte naar een hoogste, het allround-diploma. De eisen hiervoor zullen behoorlijk zwaar zijn. De chauffeur zal naast zijn rijbe- kwaamheid een diepgaande kennis van de auto-techniek moeten heb ben. Kennis en behandeling van do cumenten voor interlocaal en in ternationaal vervoer, talenkennis, het optreden tegenover klanten, servi ce-eisen, het schade-vrij rijden ge durende een resp. twee jaar en tal van andere zaken vindt de chauf feur op zijn weg naar de hoogste diploma's. Bovendien kan hij in rijn speciale bedrijfstak aantekeningen Èen Amerikaans tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg heeft Ernst von Weizsaecker, de vroegere „Staats- sekretdr'' vati het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken en gewezen diplo matiek vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel, schuldig bevonden aan deelne ming aan de organisatie en voorbereiding van de Duitse invasie in Tsjechoslowa kije. Nog 20 andere gewezen diplomaten staan in dit „proces-Wilhelmstrasse" te recht, dat het dertiende en laatste pro ces tegen oorlogsmisdadigers te Neuren berg is. Von Weizsaecker is op alle acht punten der beschuldiging schuldig be vonden. De vonnissen zullen Donderdagavond worden uitgesproken. Voorts werden schuldig bevonden aan het beramen van een agressie-oorlog: Wilhelm Keppler, Hitler|s speciale advi seur voor economische zaken, Ernst Woermann, voormalig hoofd van de po litieke afdeling der Wilhelmstrasse, Hans Lammers, voormalig hoofd van de Rijks kanselarij en Paul Koerner, permanent afgevaardigde onder Goering voor het vier-jarenplan. Alle 17 beschuldigden, die gisteren verschenen, werden vrijgesproken van het in punt twee ten laste gelegde, n.l. samenzwering tot misdaden tegen de vrede, oorlogsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid. Nu de wapenstilstand tussen Israël en de Arabische landen getekend is, kunnen Arabieren uit de Joodse staat naar een van de Arabische landen evacueren. Israël stelt trucks beschikbaar tot aan de grens en de UNO-waarnemers houden toezicht. De Arabieren nemen mee wat zij kunnen, tot zakken graan toe. Een oude Arabier wacht met zijn bezittingen op verder transport. voor bekwaamheid op daarmee sa menhangende punten verwerven. Het belang van deze diploma's voor de chauffeurswereld is gelegen in het feit, dat zij door alle vervoers- en ver- keersorganisaties als vakdiploma's zul len worden erkend, behalve wellicht door een kleine bond, die buiten dit overleg is gebleven. De organisaties hopen, dat per jaar ongeveer 5.000 chauffeurs examen zul len doen. De werknemersbonden, de unies verkeer en vervoer, steunen dit streven met het oog op de algemene vakbelangen. Van overheidszijde wor den de hier nagestreefde doeleinden van harte gesteund. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal in Augustus van dit jaar een snelle verbinding AmsterdamWie ringermeerden OeverLeeuwarden tot stand gekomen zijn. doordat dan ook 't gedeelte van de rijksweg Wieringer- werfde Hulk (ten Zuiden van Hoorn) voltooid zal zijn. De in aanbouw zijnde weg is uitne mend op snelverkeer berekend, doordat de krommingen in de weg zonder ge vaar met een snelheid van 150 K.M. per uur „genomen" kunnen worden. Lag het oorspronkelijk in de bedoe ling de weg twee-banig uit te voeren, gezien de hoge kosten is besloten voor lopig met één baan te volstaan De totale afstand Amsterdamden Oever langs deze weg zal 64 K.M. be dragen. De gemeenteraad van Wieringermeer heeft de uitbreidingsplannen, ontwor pen door prof. Wieger Bruin, vastge steld Men heeft besloten de dorpen op de zelfde plaatsen te herbouwen, en in de toekomst een vierde dorp plus een of twee gehuchten te stichten. Wieringer- werf, het hoofddorp, zal het „Den Haag" van de polder worden. Tevens zullen hier het raadhuis, een polderhuis en nog meerdere openbare gebouwen komen. Men rekent op een bevolking van 3984 zielen. De totale toekomstige bevolking van Wieringermeer wordt geraamd op pun 13.000 zielen De C. C. D. heeft te Groesbeek, in samenwerking met de Sierteeltcentrale dc landbouwer P. en z«n zoon gear resteerd. In de schuur van P. werden 500 zakken met in totaal 60.000 bloem- b< a aangetroffen. Men vermoedt dat hier ongeveer 20.000 bollen als smokkel waar over de Nederlands-Duitse grens zijn verdwenen. B. was niet in het bezit van een vergunning van de Sierteelt centrale voor het afleveren der bollen. De boerderij ligt gedeeltelijk op Neder lands en gedeeltelijk op Duits gebied. Uit thans bekend gemaakte cijfers blijkt, dat tengevolge van de influenza- epidemie in Januari van dit jaar in ons land in deze maand 525 mensen zijn overleden. Het grootste aantal sterfgevallen kwam voor in de provincie Noord-Holland, nl. 127. Daarop volgden Zuid-Holland met 118 en Noord-Brabant met 60 gevallen met dodelijke afloop. Zeeland, Drente en Groningen met resp. de getallen 12. 14 en 16 waren het laagst genoteerd. Voor de overige provindies waren de cijfers: Friesland 22, Overijsel 25, Gelderland 46, Utrecht 36 en Limburg 49. Verdeeld naar leeftijdsgroepen was de sterfte het grootst in de groep van 70 jaar en ouder, nl. 843 per 100.000, het kleinst in de groep van 5 tot 10 jaar, nl. 1.4. Merkwaardig is het te constateren, dat voor de groep van 40 tot 60 jaar dit cij fer 48.2 bedroeg en voor de goep van 60 tot 70 jaar 14,8. Per 100.000 inwoners was de sterfte in Groningen 41,2, in Friesland 56,0, in Drente 59.5, Overijsel 44,9, Gelderland 51.2, Utrecht 75.0. N.- Holland 82,1, Zuid-Holland 59.2, Zeeland 53, Noord-Brabant 58,0 en Limburg 81.5. Het totaalcijfer voor Nederland was in dit verband 62,6. Naar verhouding wer den dus Noord-Holland en Limburg het zwaarst getroffen. De Rotterdamse rechtbank heeft heden morgen de 25-jarige glasblazer M. H. K veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis, waarna ter beschikking stelling van de regereing. De eis luidde tien jaar. K. was er o. a. van beschuldigd de negenjarige Keesje Vermeulen door wor ging van het leven te hebben beroofd. De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika. dr D. F. Malan, heeft, naar het A.N.P. meldt, het voornemen na zijn verblijf te Londen een (niet-officieel) bezoek aan Nederland te brengen voor namelijk aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij indertijd zijn theolo gische studies heeft voltooid. (Dr. Malan aal, zoals bekend, de con ferentie van premiers van het Britse gemenebest bijwonen, die 21 April te Londefi begint en ongeveer een week zal duren. In een rede tot het parlement van Noordrijn-Westfalen heeft minister-pre sident Karl Amdld Duitse werkkrachten en materiaal aangeboden voor de droog legging van het IJselmeer, in ruil voor de gebieden, die Duitsland bij de grens correcties zal moeten afstaan. Indien Duitslands buurstaten geen minnelijke schikking inzake de grenscor recties wilden treffen, zeide Arnold te moeten eisen, dat de bewoners van de onder de grenscorrecties vallende gebie den in een vrije en eerlijke volksstem ming zullen uitmaken onder wier souve- reiniteit hun landstreek zal komen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1