Het Laatste Avondmaal Herstel van regering in Djocja geen voorwaarde voor verdere besprekingen Keuring lichtingen 1941-'44 Goede Week De drie punten van Canadese resolutie zijn niet van elkaar te scheiden Amerikaanse Huis aanvaardt begroting van defensie „In geval van oorlog moet Rusland in drie weken worden uitgeschakeld" Repatriëring wordt hervat Oproep om vrijwillig vaderlandse plicht te vervullen Minder Duitse fabrieken worden ontmanteld K Lenstra weer naar de zijlijn! Tot hoofd en hart „Groote Beer" naar Indonesië Dr. van Royen verklaart in Batavia: Met ingang van 13 Mei a.s. Moh. Rum's pessimisme Besluit van de Westelijke Geallieerden Het weer. Menten in vrijheid gesteld Ook De Munck en Timmermans in Ned. Elftal DONDERDAG 14 APRIL 1949 bureaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24436 K. me, ....dat de Heer Jezus in de nacht dat Hij verraden werd, brood nam, een dankzegging sprak, het brak en zeide: „Dit is mijn lichaam, dat voor u wordt overgeleverd. Doet dit tot mijn gedachtenis.Zo ook na de maaltijd de kelk, zeggende: „Deze kelk is het nieuwe Verbond in mijn bloed. Doet dit, zo dikwijls gij drinkt, tot mijn gedachtenis" Demonstratie bij vertrek Besprekingen begonnen Toelating B.F.O. DE „TELEGRAAP'-KWESTIE Persraad grijpt in K.L.M. rechtstreeks naar Paramaribo SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor BeverwijkStumphlusstr. 45, tel. 3998 Directeur: J. I. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mlHImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief OmroeDers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Hoever ligt de tijd reeds achter ons, dat de Goede Week, d.i. de grote, de heilige week, over al waar Christenen woonden, haar tempel drukte op het openbare le ven? Heel ver behoeven wij niet te- Tug te gaan, om een algemene gees tgesteldheid aan te treffen, die Zuiver afgestemd was op de bittere ernst dezer dagen. De ouderen onder ons weten te vertellen van hun lougd. Als een heiligschennis zou destijds een openbaar vermaak ge brandmerkt zijn; zelfs in zich geoor loofde ontspanning werd liever uit gesteld. Hoe men tegenwoordig daarover Ook denken moge, welke verklarin- 6en men ook aanhale om onze mo derne, diametraal tegenovergestelde houding vrij te pleiten van louter onverschilligheid, het blijft een feit, dat er overeenstemming bestaat tus sen het uitwendig gedrag van een jnens en zijn inwendige gesteltenis. Evenals een grote, innerlijke vreugcle zich weerspiegelt in trekken, stem en gebaar, zo verraden zij evenzeer hoor ons gedrag de drukkende last van leed en droefheid. Zo is ook gien- Selijk saamhorigheidsbesef de diep te grond, waarom wij in de omgang zoet anderen ons optreden aanpassen ®an de omstandigheden, waarin zij Verkeren. En hoe meer deze aanpas sing van binnenuit geschiedt, uit op recht en eerlijk mede-leven, hoe gro ter haar innerlijke waarde en hoe Veredelender zij werkt naar beide kanten. Vooropgesteld nu, wat overigens Oiemand loochent, dat over het alge meen, de levenshouding van een mens beantwoordt aan zijn opvattin gen en overtuiging, dan moeten wij, tvat dit laatste betreft, wel tot een *eer beschamende gevolgtrekking komen, wanneer wij zien, hoe de te genwoordige tijd reageert op de her denking van de allergewichtigste gebeurtenissen uit de hele geschie denis der mensheid. Laten wij eerlijk zijn: wat is het Verschil tussèn deze week en elke Willekeurige andere? Het openbare even mogen wij gerust uitschakelen als feit accepteren, dat de ongelo- ige wereld hoe zeer zij ook onge- Ujk heeft haar recht doet gelden up ontspanning en vermaak. Maar in diezelfde wereld leven ook wij, Christenen, wij, Katholieken. Heeft 0 n s gedrag die wereld iets te zeg- ^en, of heeft haar onverschilligheid dok ons besmet? Het is niet nodig hierover in détails te treden; de W'aag alléén volstaat om onze ge dachten op de zieke plek te richten. He werkelijk ontstellende waar' did is, dat er in ónze harten niet por die belangstelling, niet meer uat begrip leeft, die toch heel natuur lijk moesten zijn voor het oneindige gewicht van de Verlossing der we reld, die wij in de Goede Week her denken. Hoe is het anders te verkla ren, dat het gedrag van de grote mas sa onder ons geen blijk meer geeft van enig dieper bewustzijn? Een ernstiger fout kunnen wij in "et leven niet maken. Iemand heeft eens gezegd, dat een lout erger is dan een misdaad. Dat is luist. Een misdaad, hoe groot ook, slaat meestal alleen, maar een fout, Voortkomend uit een valse opvatting, kan een eindeloze nasleep van kwade gevolgen met zich brengen. Wie de betekenis en de waarde van Christus Verlossing niet beseft, weet met het hele leven geen raad- Het Goddelijk Lijdensdrama, dat heden, op Witte Donderdag, wordt ingezet, morgen, op °ede Vrijdag, voltrokken, en op ferste Paasdag zijn zegevierende be kroning vindt in Christus' Verrijzenis s Voor U en voor mij, voor alle mensen ter wereld een levenskwes- 'e van het allerhoogste belang. Dat gaat U aan en mij, dat treft» ons zo .hei" in ons diepste wezen en onze ele eeuwige toekomst, dat daarbij al het andere eenvoudig in het niet jV"egzinkt. Onverschilligheid daarvoor m de grootste fout, die een mens ooit maken kan en staat gelijk met een kelfveroordeling voor eeuwig. Daar- .m is de enig-juiste houding van adere mens tgenover het onuitspre kelijk gewichtige Verlossingsmysterie he zuiver-persoonlijke. Eerst wan- heer wij Christus' dood en opstan- h'hg benaderen als die éne mens, die jhj zijn, eerst wanneer wij ons kun nen opwerken tot het diep-overtuig- he besef: Christus neeft voor m ii geleden, is voor m ij gestorven, op at i k van zonden en dood zou wor- eh bevrijd en, zondeloos, tot een hsterfelijk leven komen, eerst dan Ljgt het wonderbare geheim van hze Verlossing de gestalte van de he. grote werkelijkheid^ .Wij weten het allen: door Zijn °°d en Verrijzenis heeft Christus eh nieuwe schepping in het leven geroepen. Zonde en dood, die tot dan ,°e het mensdom in hun tyrannieke racht hadden gehouden, zijn over- °nrien. Het menselijk leven heeft en nieuwe toekomst gekregen. Het °rdt in heel zijn wezen naar God afgetrokken, vergoddelijkt, ver, on- 'hdig ver opgeheven bov^n zichzelf. t 6t doopsel lijft ons in bij de ledema- p h van het mystieke Lichaam van hristus, Die in Zijn Kerk onder ons °ortleeft en ons door haar Zijn genademiddelen ter beschikking e It. Want zo is Zijn wil, dat wij, ahmaal ledematen geworden van Heilige Lichaam, waarvan Hij het -Qofd iS) groeien in zondeloze heilig- eid om eenmaal te delen in Zijn eeuwige glorie. z,oals Christus' dood en Verrijze- v s eeh nieuwe schepping inluidt Zo °r Lele wereld en alle mensen, z *s het h. Doopsel voor ieder af- eni hjk het begin van de grote, de ziirfa nieuwe werkelijkheid. Mens- Sn betekent reiziger-zijn met eer bes 6 °Pdracht: de, doopgenade on w met bewaren als toegangsvoor- rde voor de eeuwigheid. Dat be- (Leonardo da Vinei) Uit de Lezing van vandaag, Witte Donderdag. (I Kor. n, 2324). Woensdagavond vertrok de „Groote Beer" met militairen uit IJmuiden naar Indonesië. Naar schatting 3.000 personen waren met spandoeken en pamfletten naar de Noordersluis in IJmuiden geko men om hun afkeurig uit te spreken over het verschepen van militairen naar In donesië. De betoging werd geleid door de beide communistische wethouders van Velsen, de heren Th. Kruisman en R. van Eyken. Kreten als „geen kazer nes maar huizen" en „troepen terug" weerklonken over de Noordersluis. De politie heeft de betogers uiteengedreven Van overheidszijde wordt medege deeld, dat dergelijke wanordelijkheden tot gevofg kunnen hebben, dat in de toe komst de toegang tot de sluizen ook aan familieleden van vertrekkende militai ren wordt ontzegd. tekent met Christus verenigd blijven en door Zijn kracht gesterkt, het hoofddoel van ons leven altijd en on der alle omstandigheden die aan dacht schenken, die het vereist. On telbaar velen zijn ons voorgegaan op de weg naar onze bestemming: lij dend, strijdend, biddend en werkend. Zij zijn niet meer. Nu is het onze beurt. En na ons zullen anderen ko men. Maar voor allen, op of naast de rechte® weg, geldt als beoordelings maatstaf uitsluitend de vraag, hoe de mogelijkheden van Christus' Verlos sing in ieders leven zijn verwezen lijkt. Een andere norm bestaat er niet. Voor ons, gedoopten, kan er geen 'verontschuldiging gelden, als wij aan de grote werkelijkheid van God onverschillig voorbijlever). Anderzijds is het nauwelijks denk baar, dat één van ons zo koud van hart, zo dood van geloof kan zijn, dat de tragedie èn de hoogste liefde van Jezus' laatste levensdagen geen in druk meer op hem maken. Of raakt het ons niet in het diepst van het hart, als wij ons indenken, welk een bittere teleurstelling het voor Jezus moest zijn, bij het laatste Avondmaal, toen Hij Zijn verhevenste liefdesa crament ging instellen, een verrader onder Zijn eigen Apostelen te dul den? Zegt het ons iets, wanneer wij Hem daarna uit eigen vrije wil naar de Hof over de Cedron-beek zien gaan, terwijl Hem toch met godde lijke alwetendheid iedere bijzonder heid bekend was van wat Hij zou te lijden hebben? Wordt de lichamelijke kwelling van geseling, doornenkro ning, kruisdraging en kruisiging niet nog oneindig verhevigd door het na meloze zielelijden om Zijn miskende liefde? Gevoelens van medelijden en dank baarheid slijten spoedig af bij een mens. Al schiet ons hele leven inder daad te kort om daaraan ook maar een bij benadering passende uiting te geven tegenover de oneindige lief de van God jegens U en mij, jegens ieder van ons afzonderlijk, toch zijn deze gevoelens niet op de eerste plaats noodzakelijk. Het voornaamste is de diepe, innerlijke overtuiging van wat Christus voor ons heeft ge daan. En daarbij het bewustzijn, dat God-zelf, de hoogste Wetgever, met almachtige, goddelijke autoriteit een voor allen geldende heilsorde heeft afgekondigd, waaraan men slechts op straffe van een eeuwige dood kan weigeren deel te nemen. Dat is de werkelijkheid van de Goede Week: eeuwig heil of eeuwige ondergang. Christus is de ware wijn stok en Zijn Vader de wijngaarde nier. „Elke rank aan Hem, die geen vrucht draagt, snijdt Hij af, en elke rank, die wel vrucht draagt, zuivert Hij, opdat ze nog meer vrucht mag dragen". (Joës. 15. 1.2.). Moge Gods genade ons bijstaan en verlichten om de alles omvattende werkelijkheid van onze verlossing in deze dagen tot uitgangspunt en norm te maken voor heel ons verder leven. Want méér dan wat ook op deze aar de gaat dit ons allen aan! Dr. Van Royen heeft aan de vooravond van de besprekingèn te Batavia tegen over de pers verklaard, dat Nederland de uitnodiging tot deelneming aan de preliminaire besprekingen onvoorwaardelijk accepteert, aldus meldt Aneta uit Batavia. „Volgens de Canadese „ruling" van 23 Maart zijn er drie punten waarover overeenstemming moet worden bereikt: het staken van het vuren, het herstel van het republikeinse gezag in Djocja en het tijdstip en de voor waarden voor het houden van de Ronde-Tafelconferentie. Deze drie punten zjjn onlosmakelijk met elkaar verbonden (inextricably interwoven), daar de „ruling" spreekt van „an agreement" en niet van „agreements". Tot woordvoerder van de commissie der V. N. voor Indonesië is benoemd de heer Alister Taylor, die binnenkort te Batavia wordt verwacht. De huidige „press officer", John Lindsay, keert terug naar Lake Success. Heden te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de balzaal van het Hotel des Indes te Batavia de voorbereidende besprekingen tussen Nederland en de Indonesische republiek onder auspi ciën van de U.N.C.I. begonnen. Zowel dr. Van Royen als Moh. Rum zetten hun standpunt uiteen. Daarna werden de onderhandelingen ver daagd tot Zaterdag. Zonder enige wijziging van beteke nis heeft het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden het wetsontwerp voor de defensie in het jaar, dat 1 Juli begint, aangenomen en naar de Senaat doorge zonden. Het wetsontwerp trekt een be drag uit van 15.9 milliard dollar, het grootste bedrag, dat in vredestijd ooit voor defensie is begroot. Tijdens de behandeling van het ont werp verklaarde Clarence Cannon, voorzitter van de commissie voor de De minister van Oorlog, minister van Marine ad inte rim, deelt mede, dat, mei in gang van 13 Mei a.s., de repatriëring van Nederlandse militairen uit Indonesië zal worden hervat. In het tijdvak 13 Mei tot en met Sep tember zullen repatriëren een groep in dividuele gevallen (.militairen, die hetzij wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel terugkeren); voorts drie compagnieën aan- en afvoer- troepen, de laatste vier O.V.W.-batal- jons, vier afdelingen veldartillerie, twee compagnieën genietroepen, drie eska drons pantserwagens, het personeel vaD twee mobiele was- en badinrichtingen en van een hulpverbandplaatsafdeling al welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepatrieerde O.V.W.-ba- taljons. In dit tijdvak zullen ook groepen ma rinepersoneel, waaronder mariniers, te rugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terugkeren de 7 December-divisie, met de eerst uitgezon den zes bewakingsbataljons, alsmede het personeel van de tweede divisie, dat in verband met zijn totale diensttijd tot de 7 December-divisie kan worden gere kend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaronder mariniers repatriëren. Over de punten kan afzonderlijk ge sproken worden, doch wanneer het komt tot het bereiken van een beslis sing, beschouwen wij ze 'als een geheel. De mening, dat de republikeinse rege ring eerst in Djocja moet worden her steld als voorafgaande voorwaarde voor verdere besprekingen, is buiten geding", aldus dr. Van Royen. Indien de Republiek echter veronder stelde, dat er slechts één punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen reizen. Dr. Van Royen legde zijn verklaring tegenover de pers af na de publicatie van een interview van Rum met een van de buitenlandse correspondenten. In dit interview zeide Rum aan U.P., dat het enige doel van de conferentie het herstel van de Republiek is. Hij was niet erg optimistisch. Hij deelde mee, dat de sultan van Djocja volledig be reid is het republikeins bestuur' te Djocja te organiseren. Rum zeide te verwachten dat de con ferentie binnen veertien dagen een de finitief resultaat zal boeken of anders de kwestie weer naar de Veiligheids raad zal worden verwezen. Hij meende, dat de Republiek geen bindende besluiten ten aanzien van een „staakt het vuren" of deelneming aan de Haagse conferentie kan nemen, tenzij de regering hersteld is en contact heeft met de leiders der politieke partijen, guerilla-commandanten en parlements- leiders. De republikeinse delegatie bij de voor besprekingen voor de Ronde-Tafelcon ferentie bestaat uit de heren: mr. Moh. Rum, dr. Leimena, ir. Djuwanda, prof. Supomo en Latuharhary. Adviseurs der republikeinse delegatie zijn: Sutan Sjah- rir, ir. Laoh, Moh. Natsir, dr. Darmase- tiawan en Sumarto. Met een Constellation van de K.L.M. is Woensdagmiddag op Schiphol mevr. Abdulkadir gearriveerd. Zij is op eigen initiatief naar Nederland gekomen om in bredere kring begrip te wekken voor de noden van sommige delen van Indonesië. Na een kort verblijf in ons land zal zij met hetzelfde doel doorreizen naar Ame rika. In de heden gehouden vergadering van de B. F. O. heeft de voorzitter, sultan Hamid, medegedeeld, dat hij met de Hoge Vertegenwoordiger van "de Kroon en dr. Van Royen besprekingen heeft gevoerd over het verzoek van de B. F. O. om als partij te kunnen deelnemen aan de besprekingen over de Indonesi sche kwestie. Besloten werd, dat de Nederlandse delegatie het verzoek schriftelijk bij de U.N.C.I. zal indienen en het namens de Nederlandse regering zal ondersteunen. Voorts deelde sultan Hamid mede, contact te hebben gehad met de voor zitter van de week der U.N.CJ., die zeide, dat er van zijn kant geen bezwa ren bestaan tegen het deelnemen van de B. F. O. aan de besprekingen, doch dat hij aan de betrokken partijen daar toe toestemming zal vragen. Alles hangt dus nu af van de repu blikeinse regering. Verzet deze zich, dan zal de U.N.C.I. de B. F. O. niet toe laten. Zij kan dit opleggen maar wil dat niet,, wanneer de tegenwoordige partijen hiermede niet accoord gaan. Betreffende de reorganisatie van de B. F. O. zijn zes nota's van de verschil lende deelgebieden ontvangen. Tot be studering hiervan werd een commissi" benoemd. Naar aanleiding van berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld: Er bestaan plannen de jongeman nen, behorene tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwerpen, teneinde de mogelijk heid te openen hen geheel of gedeel telijk te kunnen inschakelen in de landsverdediging. Hieraan kan het volgende worden toe gevoegd: Een zeer groot gedeelte van hen. die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gunstige positie ten opzichte van de dienstplichti gen, behorende tot de lichtingen 1945 en latere jaarklassen, op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede tegenover de oorlogsvrij willigers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en van wie velen tot de licht- tingen 1941 tot en met 1944 behoren. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgs macht, moest men er noodgedwongen van afzien een veroeo te doen od deze vier lichtingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was deze alsnog voor de dienstplicht op te roepen. Sedertdien is een viertal jaren ver lopen, waarin de wenselijkheid is ge bleken om, boven en behalve de in 't kader der Westerlijke Unie te vor men operatieve strijdkrachten, te beschikken over territoriale troepen, bestemd voor de handhaving van or de en rust in Nederland tegen aan slagen van binnen en van buiten. Mede om te vermijden dat daartoe alsnog een beroep zou moeten wor den gedaan op vorenbedoelde lich tingen is de regering overgegaan tot vorming der Nationale Reserve. De Nederlandse jonge mannen, op wie tot dusver geen militaire plichten druk ten, hebben het thans in eigen hand om, door in ruime mate gevolg te geven aan de tot hen gerichte oproep en aldus op betrekkelijk weinig offers eisende wijze, hun vaderlandse plicht te vervullen, het de regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. Mocht het gewenste resultaat onver hoopt niet worden bereikt, dan zou moe ten worden overwogen de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtingen. Aangezien het ogen blik voor deze beslissing nog niet is aan- I gebroken, zijn alle tot dusver hierover verschenen berichten prematuur. Amerika. Engeland en Frankrijk heb ben bekend gemaakt, dat het aantal Westduitse fabrieken, dat voor herstel betalingen ontmanteld moet worden, aanzienlijk beperkt zal worden'. Van de oorspronkelijke lijst van fabrieken, die ontmanteld zouden worden, zal de ge hele of gedeeltelijke uitrusting van 159 fabrieken worden geschrapt. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart, dat de bereikte over eenstemming het ontmantelingspro gramma ten behoeve van de herstelbe taling in overeenstemming heeft ge bracht met het Europese herstelplan. In de mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verder nog gezegd, dat de herziening van de lijst door de re gering der Verenigde Staten is voor gesteld. „De Amerikaanse regering was van mening, dat met het oog op de mogelijkheid, welke het Europese herstelprogramma bood om tegemoet te komen aan de nieuwe investerings behoeften der geallieerde landen, die in toenemende mate op kapitaalgoe deren gericht zijn, en met het oog cp de mogelijkheid van een meer doel treffend gebruik van de Duitse hulp bronnen in het belang van het ge meenschappelijk welzijn der E.R.P.- landen, een herziening van het her stelprogramma op zijn plaats zou zijn". De overeenkomst betreffende verbo den en beperkte industrieën, die even eens Woensdagavond in de Duitse hoofdstad werd gepubliceerd, staat Duitse scheepswerven toe schepen te bouwen tot maximaal 7.200 ton met een snelheid van 12 knopen. Duitsland zal in het buitenland tot 100.000 brt. aan tankscheepsruimte mogen aanschaffen. De snelheid der tankschepen mag de 14 knopen niet overschrijden en de ton nage der schepen mag niet groter zijn dan 10.700 ton. toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, dat, indien de Ver enigde Staten met Rusland in oorlog zouden komen, zij in de eerste drie we ken de oorlog zouden moeten winnen door uit vliegtuigen die hun bases in West-Europa zouden hebben, atoom bommen op Rusland te werpen, daar anders de Sovjet-Unie in 60 dagen ge heel Europa zou bezetten. De leden van het Huis critiserend, die de toewijzingen voor de marine-lucht vaart willen vergroten,, merkte Cannon op: Wij moeten Moskou en iedere^an- dere stad in Rusland raken binnen een week na het begin van de volgende oorlog en met vliegtuigen, die hun bases op het land hebben. Door de onderteke ning van het Atlantisch verdrag hebj*?n wij bases. Alles wat we nu nodig heb ben zijn vliegtuigen om de bom af te leveren. De V. S. moeten andere landen de be nodigde uitrusting leveren voor de landstrijdkrachten, terwijl Amerika zelf een luchtmacht vormt, die in staat is iedere aanvaller een beslissende slag toe te brengen, aldus Cannon. Volgens Cannon garandeert de onder tekening van het Atlantisch .verdrag, dat de bases beschikbaar zullen zijn, van waaruit de atoombom op Moskou en de Russische industrie kan worden neer geworpen. „Wat wij nu alleen nog no dig hebben, zijn de vliegtuigen om de bom te werpen'. Cannon merkte op, dat vliegdeksche pen vliegtuigen vervoeren, die slechts een actieradius hebben van 800 a 1100 kilometer, en een gemakkelijke prooi worden, ihdien zij zich binnen deze af stand van het doel zouden wagen. Zelfs het geplande vïiegdekschip voor su perforten, dat met lading ongeveer 800 millioen dollar zou kosten, zou in drie dagen tot zinken gebracht kunnen wor den, aldus Cannon. De Persraad heeft aan de onderne ming ..De Telegraaf' de verplichting opgelegd ..Het Parool". ..Trouw" en „De Volkskrant" te doen zetten en drukken overeenkomstig de door de Persraad nader te verstrekken aanwijzingen. Tot dusverre geschiedde de verzorging van de z.g „gastbladen" op basis van een vrijwillige overeenkomst naar burger lijk recht. Ter verzekering van de na koming dezer verplichting besloot de Persraad een voorziening in het be stuur van de onderneming te treffen. Dit betekent, dat de huidige beheer der, die ingevolge het Londense Be sluit Herstel Rechtsverkeer benoemd was door het Beheersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou aflopen, zal worden vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor hun beleid dan verantwoording aan de Persraad verschuldigd zijn. In de opdracht aan deze bewind voerders zal mede zijn vervat het tref fen van voorbereidingen voor de ver schijning van „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag", evenwel niet dan nadat de regelmatige en tijdige ver schijning van de „gastbladen", overeen komstig de eisen, die daaraan redelij kerwijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. verwachting tot Vrijdagavond: In de vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist. Overigens droog en overdag zonnig en zacht weer. Zwakke of matige wind tussen West en Zuid. Zon 5.45—19.37, Maan 23.31—6.36. Hedenochtend heeft het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof uitspraak gedaan in de zaak tegen de groot-industrieel uit Aerdenhout A Menten. Het enige punt, dat het Hof bewezen achtte, is het fun geren als tolk en deskundige voor kunst zaken in dienst van de inmiddels opge hangen SS-generaal Schöngardt, hetgeen hulpverlening aan de vijand oplevert. Het Hof overwoog, dat de grote vriend schap, die Schöngardt jegens verdachte koesterde en de zorg, waarvan Schön gardt ten opzichte van Menten blijk gaf, bewijzen, dat de dienstèn, die Menten hem heeft bewezen, groter zijn, dan ver dachte doet voorkomen. Het Hof veroordeelde Menten tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en beval zijn onmiddel lijke invrijheidstelling. De eis luidde drie jaar met aftrek. 20 Mei a.s. zal de K.L.M. een nieuwe luchtlijn over de Atlantische Oceaan openen, n.l. van Amsterdam naar Pa ramaribo. Deze Paramaribo-lijn. de vierde transatlantische lijn der K.L.M., heeft ook internationale betekenis, doordat de route via Madrid. Lissabon en Dakar zal lopen, zodat ook de Zuid- Europese landen voordeel zullen heb ben van deze nieuwe verbinding (o.a. voor emigrantenvervoer). Het beeld van O. L. Vrouw van Fatima, dat de wereld rondreist en van het ene land naar het andere wordt gedragen, is nu ook in Afrika aangekomen. Het ging via Afrika's Westkust naar Zuïd-Afrika, daarna door Rhodesia en Portugees Oost-Afrika. Thans is het beeld op weg naar Zanzibar. Een foto van de ontvangst van het beeld der wonderbare verschijning in Mombasa, waar door de negers grote /eesten werden gevierd. Het leven van velen bestaat uit slechts wat ijdelheid en wat genot^J Het Nederlands Elftal is voor de wedstrijd tegen Frankrijk, welke 23 April aanstaande in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Sitt. Boys). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Terlouw (D.C.V.) en De Vroet (Feijenoord). Vóór: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feijenoord), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Krijgh (B.V.V.), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (N.A.C.). Over de samenstelling van dit elftal een enkel woord: Hoewel wij ons na de min of meer mislukte proefwedstrijd van de Zwaluwen tegen de Rode Duivels kunnen voorstellen met welke moeilijkheden de K.C. te kampen had bij de keuze van een rechtsbuiten, kunnen wij deze nieuwe ver banning van Lenstra naar de zijlijn niet anders dan een teleurstelling noemen. In het licht van dit besluit kan men overigens de opstelling van Timmermans als linksbinnen de plaats van Rijvers! wel normaal noemen. Over de proefwedstrijd te Rotterdam, zie onze beschouwing elders in dit nummer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1