Seminarie Warmond. ISO jaar ELF AZIATISCHE LANDEN IN NEW DELHI BIJEEN Negentien schuldigen in proces- Wilhelmstrasse DE WERELD ROND Berlijnse Volksraad verzoekt Grote Vier verkiezingen te houden det 1 Museum Van Looy heropend PHILIPS RI.llVIEI.Limm Protest van rechter Powers Klein begonnen.... naar grote traditie VIJFTIG JAAR GELEDEN Gemeente Haarlem aanvaardt collectie in bruikleen Zelfs op de hobbeligste weg kan het snoer niet lostrillen! Voor de Pasen v. Reijsen Duitse federale regering mag verdragen sluiten DONDERDAG 14 APRIL 1949 PAGINA 5 B|J EEN NIEUW COSTUUM EEN NIEUWE WIJ BIEDEN IETS APARTS 'l6°- 3.15 -4.15 - 4.50 - 4:95 enz. De wollen, z.g. kreuk vrije das f 2.95 F|JNe dessins IN ZUIVER ZIJDE HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT WANDELSPORT Rloembollentochten Uit de N. H. Crt. van April 1899 R.K. Hockeyclub „Alüance" centen voor een Maarten van Heemskerk, een gespleten figuur Nieuws van de sportclubs Scheepvaartberichten v U«t een ze*'1(1,1 tidumdj&al'VM m/ Status der B.F.O. in deelstaten SALADES - HAM - ROOKVLEES BRUNSWIJKER METWORST PRIJSHOUDENDE MARKT Beurs van New York n het aardige boek, dat Pastoor van Ider Loos schreef over de geschie denis van het Seminarie te War mond, wordt bij monde van de stich ters en uitbreiders der gebouwen hoog opgegeven over de gunstige ligging van het niéuwe Seminarie „in een ge zonde lucht en aangename landstreek". En ze hebben dat goed gezien, of schoon ze niet wisten, dat na een eeuw Warmond niet minder bekend zou zijn door de watersport dan door het Seminarie. Het was een stoute ondefneming, >n het hart van Holland, vlak bij Leiden, een opleidingsschool te stichten voor katholieke priesters, die tien jaar ge leden nog maar „geduld" werden in de Republiek. Maar de nood drong: het Convict te Leuven, dat een paar eeuwen de plaats van een eigen Seminarie voor de Hóllandse zending had ingenomen, Werd in 1799 door de Fransen eenvoudig geconfiskeerd, en het bezit van een eigen kweek-plaats was voor de Holland se Katholieken, die zo juist hun vrijheid gekregen hadden, niet het minst door de toepassing van de Franse begrippen van vrijheid en gelijkheid, een kwestie van to be or not to be. Na andere initiatie ven werd he knoop doorgehakt door de Aartspriester Ten Hulscher, die te War mond een ruime buitenplaats, maar be scheiden Seminarië-gebouw, aankocht. Dit oorspronkelijke gebouw is in 1906 Wegens bouwvalligheid vervangen door een nieuw-bouw, die bij de intussen in 1821 en 1843 volgens de plannen van Th. Molkenboer verrezen gebouwen aan sloot. Zoals Molkenboer het Seminarie bouwde is het gebleven, tot in 1897 een nieuwe voorbouw verrees. In 1930 werd naast het bestaande Seminarie een heel nieuw gebouw gezet voor de Cursus in be Wijsbegeerte. Dit Seminarie te Warmond, klein begonnen en bezocht door alle moei lijkheden, die nu eenmaal onafschei delijk verbonden zijn aan alle grote werken in Gods Kerk, heeft in de ge schiedenis van katholiek Nederland een rol van betekenis gespeeld. Het voornaamste is natuurlijk, dat het Se minarie jaar in jaar uit de priesters geleverd heeft, die de zware taak heb ben, het godsdienstig leven onder de gelovigen van het latere Bisdom Haarlem te onderhouden en op hoger peil te brengen en het katholieke Geloof bekend te maken aan de bui tenstaanders. God alleen wéét, in hoe ver het Seminarie daarin geslaagd is. Maar volgens menselijk inzicht mag toch wel gezegd worden, dat de resul taten gunstig zijn, dat de te Warmond gevormde clergé het Seminarie tot eer strekt o- al is de volmaaktheid dan ook niet bereikt; dat de bestuurders van het Seminarie hun best gedaan hebben de Warmondse paedagogie aan te passen aan de behoeften van de tijd, zowel in geestelijke vorming als in de beoefening van verschillende takken van wetenschap, die de ziel zorger te pas komen. In het begin had men nog te kampen met Jansenisti sche opvattingen over geestelijk leven en moraal, met de Gallicaanse strevin gen in het kerkelijk Recht, met onge wisheid in de wijsbegeerte, met gebrek ook aan geschikte docenten, met me ningsverschillen over meer moderne vormen van devotie. Men moest zijn weg zoeken, en voortdurend blijft tot vandaag toe de moeilijkheid van de beslissing, of men nieuwe vormen en nieuwe gebruiken moet aannemen of verwerpen: het is geen gemakkelijke taak aan een Seminarie leiding te geven. Bij het 150-jarig bestaan van deze instelling mag er wel eens op gewezen worden, dat een hartelijk gebed hier meer kracht heeft dan ste riele kritiek op het Seminarie en zijn kwekelingen, ofschoon opbouwende kritiek gunstig kan werken. Het is een zegen geweest voor War- J"°nd en voor Nederland, dat het Semi- rie kan bogen op een aantal mannen Bei, betekenis, die hun werk niet be- rkten tot het Seminarie, maar die door Se? arbeM naar buiten prachtig mee- k werkt hebben aan de emancipatie van j.®' katholieke volksdeel. Wanneer men het mooie boek van Gorris over Le ^"ge ten Broek, waarvan we het tweede t®cl nog altijd wachten, leest over de h i?tand van ons volksdeel in de eerste e'ft van de vorige eeuw, dan begrijpt "en, hoe grote betekenis de stichting had tit? "Dc Katholiek", het Warmondse Jüschrift, dat nog voortbestaat in Stu- e a Catholica. Daarin kwamen Broere Borret naar voren, en Pluijm en zo- teli anderen als Wensing, die mee ging a, en in de geschiedeniswetenschap, zo- s, later Bottemanne. Zij schreven zo, *t er naar hen geluisterd moest wor- ook buiten het Katholieke Kamp. bot Feye en Van de Burgt waren van 'ekenis in het canonieke Recht. Een nieuwe glorie-tijd voor het Semi- <*rie brak aan, toen na het honderd- llg bestaan de theologische Wetenschap gedoceerd werd door G. C. van Noort, jJ6 met zijn merkwaardig talent de egmatiek in nieuwe banen leidde, V'ens scherp vernuft zonder vakkundige t orbereiding. de weg vond naar de eh moderne behandeling van zijn leer- Gisteren vierde het groot-seminarie te Warmond zijn 150-jarig bestaan. Wij hebben pastoor prof. W. Nolet, deskundige bij uitstek, bereid ge vonden een beschouwing te wijden aan déze voor onze cultuur zo be langrijke gebeurtenis en brengen mèl hem hulde aan het grootse werk van „Warmond". stof, en die de resultaten ervan neer legde in een seriq handboeken, die in heel de Kerk gebruikt zijn. Naast hem stond Beijsens, 'die de scholastiek Neder lands leerde spreken, nadat hij ze in on verdroten studie tot zijn eigendom had gemaakt. En Vlaming, te Rome canonisch gevormd, wiens dictaat „De Matrimonio" door Kardinaal Gasparri bijzonder ge prezen werd. De schrijver had nl, aan zijn vroegere studiegenoot een exem plaar gestuurd, dat de Kardinaal prompt doorzond aan zijn neef, hier of daar in Zuid-Amerika verbonden aan een Nun tiatuur. Deze neef prees het bgek zo, dat de Kardinaal Mgr. Eras opdroeg, de schrijver een nieuw exemplaar te vra gen, dat hij toen ijverig doornam. Met ere mag genoemd worden Hensen, die meetelde in de Nederlandse historie- beoefening. Als dan nog genoemd wor den Aengenent, die met Aalberse het werk van Ariëns voortzette, en Groe nen, de Studenten-Vader, en schrijver van het boek over het Lijden, dat in Rome op een Schriftuur-College ge roemd werd, als het beste, dat de hoog leraar kende dan is de'lijst lang niet volledig, maar dan blijkt toch, dat het jubilerende Seminarie zijn sporen verr diend heeft. Vooral de priesters van het diocees zullen het feest van Warmond als het hunne beschouwen, en verreweg de meesten van hen zullen dankbaar ge denken de figuur van Mgr. Taskin, die een derde deel van een eeuw ons opge kweekt heeft, niet altijd met zachte hand, maar wel altijd met het oog ge richt zowel op het heil van het diocees als op het onze. Moge de Warmondse traditie bewaard blijven als een bevruchtend element in Nederland. W. NOLET De Bloembollentochten te Hillegom op 2e Paasdag beloven een groot succes te worden.. De commissie, belast met de organisatie van deze bekende wandel tocht, bericht ons, dat de animo om aan deze wandeltocht deel te nemen groter is dan ooit te voren. Was de deelname vorig jaar ongeveer vijf duizend wande laars, nu kan met reden verwacht wor den dat het aantal dit jaar met duizen den zal stijgen en hiervoor is dan ook een goede reden De 2e Paasdag zal dé Bloembollendag zijn. De narcissen en hyacinten zijn dan in volle bloei, terwijl de vroege tulpen dan ook reeds een prachtige aanblik voor de wandelaars zullen vor men Men kan deelnemen aan de 15 of 25 km. tocht, die langs de meest fraaie bloemenvelden zal leiden. De startplaats is Gebouw H.O.B.A.H.O., v. Tetsstraat te Hillegom. Aan de trein en bushalte bevinden zich personen, die de deelnemers behulpzaam zullen zijn. Verschilleinde tremen zullen te Hillegom stoppen. Gestart wordt vanaf 9 tot 12.30 uur. Een bijzondereherinnering ontvangen zij, die met succes hebben deelgenomen. Vele prijzen zijn beschikbaar voor groe pen van minstens J1 personen. De grote uitbreiding van het pen sion en ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem is begonnen. In een aangrenzende grote weide graast zo veel veedat het voor ruim honderd inwoners en twintig broeders vol- i doende melk geeft. Het hoofdgebouw geeft uitzicht op een rustige lande lijke omgeving. „Houd 'm, houd 'm, me man zit in die wagen!" schreeuwde een vrouw omstreeks 9 uur op de Botermark. Op een draf liep ze achter een grote Jan Pleizier aan. Eindelijk haalde zij de wagen in en greep naar een been, dat, ze kon het aan de pantalon zien, aan haar echtgenoot toebehoorde. De echtvriend verborg zich voor in de wagen, maar de vrouw hield zich dapper vast en liet zich mét fladde rende haren en rokken door de stad meeslepen. Met manlief ze is naar huis gegaan en verder trekken wij ons terug. De slagers en de Haarlemse Han- delsvereniging hebben geprotesteerd tegen de bouw van een gemeentelijk slachthuis. De Haarlemse Tramivay-maatschap- Pij heeft in het afgelopen jaar 707.428 passagiers vervoerd. Nu vervoert de N.Z.H. er ongeveer vier millioen! De raad besloot de nieuwe straat tussen de Wagenweg eit de Koningin neweg naar de vorige Haarlemse burgemeester mr. Jordens te noemen. De dienstdoende schutterij heeft een promenade met jubelmarsen ge houden van Den Doelen naar het excercitieveld voor de cavalerieka- zerne. De schutters dragen nu het geiveer aan de schouder, waardoor het onregelmatig dragen der geweren op de schouder niet meer in het oog springt. Een jubelende menigte om stuwde de schuttersstoet. ln de Haarlemse gemeenteraad is men weer aan het kibbelen om een nieuwe belasting, namelijk op de vermakelijkheden, in het leven te roepen. Nog een paar van zulke aar digheden en de stad loopt leeg. i De bedelaar, die de vorige week aan de Rechtbank verzocht niet te worden opgezonden naar een bede laarsgesticht, pmdat h™een rijk meis je kon krijgen, heeft zijn zin gekre gen. De man gaat morgen trouwen! In verschillende gemeenten rondom Haarlem worden protestvergaderin- ,gen gehouden tegen het wetsontwerp betreffende de leerplichtwet. Ook van katholieke zijde sluit men zich daarbij aan. B. ztn W. hebben aanbesteed het overdekken van de Vismarkt. Het werk werd voor f 2846 gegund aan de aannemer J. P. A. Nelissen. Dinsdag 19 April zal in de aula van het Triniteitslyceum èen juniorenavond .van de R.K. Hockeyclub „Alliance" worden gehouden. Ook ouders, senioren en introducé's zijn van harte welkom. Dit juniorenfeest heeft een bijzonder cachet, daar ook een elftal van de hockeyvereniging „Push"' uit Breda aanwezig zal zijn. Dit elftal wordt n.l. Dinsdagnacht in Haarlem on dergebracht in verband met het Bosch- plan-tournooi, dat de volgende dag i/i Amsterdam gehouden zal worden en waar, onder talloze andere verenigingen, Push en twee elftallen van Alliance om de beker zullen strijden, Twee ondernemende jongemannen, die „ergens" in Nederland een eenpersoons- duikboot op de kop hebben getikt, brachten onlangs met dit vaartuig een bezoek aan Haarlem. De X 13 maakt een ererondje. Gisteren heeft de gemeente Haar lem tijdens een officiële bijeenkomst in het Huis van Looy," waar een groot aantal genodigden aanwezig was, de collectie schilderijen en tekeningen, welke de Stichting Van Looy uit de nalatenschap van de schilder-schrijver voor onze stad heeft weten te 'behou den, in bruikleen en het Huis in eigen dom aanvaard. Dr. L. M. van Dis, voorzitter van de Stichting, sprak een inleidend woord. Het is bijna een eeuw geleden, zo zeid'e hij, dat in het timmermansgezin Van Looy aan de Zoetestraat een jongen ge boren werd, die schilder en schrijver zou worden van naam. Jacobus, voor wie het moeilijk was te beslissen waar mee hij de dag beginnen zou, met schil deren of met schrijven, hanteerde het penseel uitsluitend voor zich zelf en zijn naaste vrienden. Hij was noch tot exposeren noch tot verkopen van zijn werken te bewegen. Spr. besprak de figuur van mevrouw Titia van Looy, die na de dood van haar man, met grote toewijding zijn oeuvre beschermde. Haar ideaal was de gehele verzameling bijeen te houden. In die tijd stond het Huis van Looy in theorie open, in de practijk niet; er moesten verschillende formali teiten vervuld worden, voordat men toe gelaten werd. Het is daarom, aldus dr. Van Dis, niet te verwonderen, dat de belangstelling van de zijde van het pu bliek niet groot was. Te pijnlijk is het, zo ging spr. voort, stil te staan bij de gebeurtenissen rondom het overlijden van mevrouw Van Looy en het Huis met zijn museum. In October 1948 be gon de verspreiding van het werk van Jacobus van Looy. Toen ontwaakten enige Haarlemmers, die een comité vormden en ongeveer de helft van de collectie, het meest representatieve, op kochten. Spr, herdacht div J;'< van<4er Eist, de overleden eerste voorzitter van het comité, en bracht dank aan dr. A. Veenendaal, die het initiatief genomen hceft.in deze zaak, alsmede aan de twee suppoosten, de heren Jansen en Schef- fers, die de schatten, welke Van Looy naliet, trouw bewaakten. Dr. Van Dis uitte tenslotte de wens, dat de collectie uitgebreid zou worden. Hierna hield de burgemeester van Historici, die een speciale studie hebben gewijd aan de door we relddelen heen verspreide werken van Maarten van Heemskerk, onze Noord-Hollandse boerenzoon, hebben het oeuvre onderscheiden in twee ge deelten: het italianiserende, zeer voor uitstrevende der figurencomposities en het op de Hollandse traditie in normaal ontwikkelings-tempo voortbouwende der portretten. Hoogwerff wil zelfs zo ver gaan, door de gedachte op te werpen als zouden het twee verschillende mensen zijn. die dit werk hebben gemaakt; tot nog toe zoudlen die twee vereenzelvigd worden ten onrechte in die ene persoon van Maarten van Heemskerk; hij spreekt dan ook van een dubbelganger. Zijn vèr-gaande conclusie baseert hij op ar tistieke, technische en psychologische vergelijkingen en voor de leek mag als een duidelijke aanwijzing gelden, dat de signatuur slechts voorkomt op de Itali aanse werken, terwijl de portretten alle ongesigneerd zijn. Wij missen de bevoegdheid om tussen de mannen der wetenschap in het open baar een standpunt te gaan innemen. Misschien juist omdat wij geen deelheb ben aan de kunst-geleerdheid, redeneren wij vanuit een andere gezichtshoek, die van de practijk van het schilder-zijn. Heel persoonlijk zouden wij niet graag een tweede van Heemskerk op het ta pijt willen brengen, want het is voor één persoon terdege mogelijk in zijn universaliteit artistiek een dubbel leven te leiden; het bewijs zou eveneens be ginnen bij de strikte afscheiding van de twee werkterreinen. Het monu mentale is geboren uit een in Italië levende fantasie en de virtuo siteit stelt de meester in staat deze fan tasie zichtbare vorm te geven. Daarnaast staat het geobserveerde, naar de na tuur geschilderde portret, dat met fantasie niets van doen heeft. Het is geboren uit de ingeboren Hollandse aard en knoopt aan bij de locale tradities. Maarten vah Heemskerk is per slot van rekening een zeer beweeglijke figuur geweest van grote vaardigheid en pro ductiviteit. In de paar jaar, die hij door bracht in het atelier van Scorel, heeft hij werk gemaakt, waarvan men thans nog niet weet of het van de leerling of van de meester is. In deze ook voor ons niet sym pathieke kameleon-achtigheid kan de aanwijzing liggen, om ook de Itali aanse kleur op de kameleon te aan vaarden, terwijl de geobserveerde wer ken, waar geen aanleiding tot italiani- seren lag, de Hollandse Heemskerk naar boven is getreden. Zou het ook voor een Picasso onmo gelijk zijn nog eens een gewoon natu ralistisch werk te majeen, en zelfs, zou het ons bevreemden indien dit eens- zal geschieden? Heemskerk heeft in zijn leven ont zettend hard gewerkt; voor een deel is zijn werk na het beleg voor Haarlem naar Spanje verscheept voor een ander deel door de bijl der beeldenstormers vernietigd. Van net ons resterende deel bezit het Frans Hals museum een elftal exemplaren. Alvorens naar Italië te vertrekken maakte hij het voor die tijd opzien barend ontworpen tweeluik: De H. Maagd door St. Lucas geschilderd. Hier leefde hij reeds in zijn gedachten aan de bron der renaissance en werd hij door de drank meer bedwelmd dan de genen die er dagelijks in feite aan dron ken. De zijvleugels bij een waarschijn lijk gebeeldhouwd middenpaneel in opdracht vervaardigd voor het Drape- niersaltaar in de Sint Bavo zijn hier te zien bij het later toegevoegde middem deel van Cornells van Haarlem. Dit werk ontstaan na de reis, is dan ook gaver en rijper dan het genoemde twee luik. In een veelheid van figuren is voorstelling gegeven van de aanbidding der herders en de adoratie der konin gen. Het eerste kunnen wij met meer ontroering zien; het is hartelijker en men merkt op, hoe in bepaalde figuren een inleiding wordt gegeven op de ge moedelijkheid der volkstaferelen van latere meesters, zoals de Grebber en de Bray. Het kqningenpaneel is sterk pa thetisch en loopt vooruit op de com posities van een Rubens. Men heeft moeite zich voor te stellen, dat de tijd, waarin dit werk gemaakt is, slechts enkele tientallen jaren af staat vgn de periode der primitieven; heeft men zich dit echter gerealiseerd, dan is men onmiddellijk doordrongen van de grote waarde, die Van Heems kerk heeft gehad voor de ontplooiing van de kunst zijner dagen. Met Scorel en Heemskerk is het Noord-Nederlandse kunstcentrum stevig gevestigd. Uit het Ecce Homo reproduceerden ■wij reeds eerder twee détails. De ar tistieke hoogtepunten liggen hier buiten het hoofdtafereel. In de kop van het linker binnenluik is de patroonheilige Sint Christoffel, een wonder van kleur en harmonische compositie, te zien. De profetenfiguren op de buitenluiken zijn van een gespannen inspiratie, van 'n mo numentale kracht en daarbij van inge togener soberheid dan Maarten door gaans betrachtte. Voet en knie van Daniël, die als het ware vóór de lijst uit de zaal insteken, getuigen van een ontwikkeling der plastische weergave, die tot dan toe hier ongezien was. Uit de Doornenkroning reproduceren wij hier bij het hoofdfragment, dat prachtig centraal gecomponeerd is en in het geweld der beulshanden een sterke uitdrukking geeft aan de gedach te. De athletiek krijgt hier wel zijn kans, maar dan in dienstbaarheid aan en ter ondersteuning en versterking van Haarlem, mr. P. Cremers,.een rede. Het is vandaag, zo sprak hij, voor elkeen, die in de cultuur en historie van Haar lem belang stelt, een heuglijke dag. Zeer gaarne aanvaardt het gemeentebestuur de werken van Jacobus van Looy in bruikleen. De burgemeester dankte de Stichting Van Looy en uitte 'n woord van hulde aan het adres van de suppoosten, die nu in gemeentedienst zijn gekomen. Het Huis Van Looy wordt thans een nieuw kunstcentrum, waar ook regel matig tentoonstellingen van werken van andere schilders zullen worden gehou den. Moge het een levend centrum wor den, aldus besloot spr. Tot 8 Mei is de expositie van Van Looy's schilderijen, welke door de di recteur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, is gearrangeerd, te bezichtigen. Men verzoekt ons mede te delen dat er op Goede Vrijdag geen gymnastieklessen zijn voor de leden van de R.K. Gym nastiekvereniging Hercules. AAGTEKERK 13 v. Adelaide te Melbourne. ABBEKERK 13 v. Port Soedan te Karachi. ALMKERK Brisbane n. R'dam p. 13 Messina. AMSTELLAND A'dam n. B. Aires 12 v. Montevideo. BOSCHFONT. vertr. 14 v. Beira n. Momb. COTTICA 12 v. Paramaribo te Demerara. DRACO 12 v. A'dam te Gdynia. GROOTE BEER 13 v. A'dam n. Batavia HEDEL 13 v. St. John NB. te Rotterdam. HERA 13 v. Bremen te A'dam. HERMES 13 v. Santos n. Rio Janeiro. KATWIJK 12 v. R'dam te Stettin. LEKHAVEN 13 v. Montevideo te B. Aires. NOORD WIJK 9 v. Rouen t, Casablanca. J»H: W1I.I.KM IV 12 v. Jaemei te Kingston. FR. WILLEM V St. John n. Hamburg p 13 "Düngeness. RIDDERKERK 13 v. Hamburg te R'dam. ST. MAASTR. R'dam n. Italië p 13 Gibr. SUNETTA 13 v. Trinidad te Santos. WESTLAND 12 v. Rio Janeiro n. Santos. AALSUM 13 v. Durban te L. Marquez. AKKRUMDIJK p. 13 Azoren. ALDABI 13 v. Las Pqlmas AMSTELDIEP 13 v. Surabaja te Macassar. CELEBES 13 v. Surabaja n. Panarukan. JAARSTROOM 13 te Antw. JAVA 13 v. Surabaja. JOBSHAVEN 14 v. Libreville te Grandb. KELBERGEN 13 v. Bona n. A'dam. MADOERA p. 13 Straat Messina. LAURENSKERK 13 v. Bombay. MARIEKERK 12 v. Hongkong te Shanghai. POLYPHEMUS 13 v. Macassar te. B. Papan. ROEPAT 14 te Suez verw. SALAWATI p. 13 Ouessant. SAMARINDA 13 v. Honolulu te Manilla v.w. SLAMAT 13 v. Penang te P. Swettenham. §T. HAARLEM p. 13 Finisterre. TARAKAN p. 13 P. Soedan. TARIA 14 V. P. Soedan te Suez. TJIBODAS 13 v. Sing. n. Brisbane. ZEELAND 14 v. Surabaja te Banjoew. v.w. ZUIDERKRUIS 13 v. Sabang 16 te Bat. v.w. ALBIREO 14 v. R'dam n. B. Aires. AARDIJK 13 v. Boston te New York. ALMDIJK 13 v. Houston te N. Orleans. BERKEL p. 13 Las Palmas. GAROET 14 v. Antw. te R'dam. DRENTE 14 v. Batavia te R'dam. BANTAM p. 13 Gibraltar. KETTOSONO 12 v. Java te New Yórk. MODJOKERTO 10 v. Banjoew. te Surabaja. SALATIGA 14 v. Bat. n. Moest. TERNATE p. 13 Sabang. VOLENDAM 19 te Sabang verw. en 23 te Batavia. WELTEVREDEN 13 v. Macass. n. B. Papan. EEMDIJK 13 v. Arthur te Houson. de bedoeling. Vergeleken bij al dit mo numentale werk, heeft het Vrouwenpor tret een serene rust; het is prachtig en met volle aandacht gemodelleerd en dringt diep in het wezen der figuur in plaats van te coquetteren met be vallige houdingen endramatische ge baren. Inderdaad een andere zijde van Heemskerk's talent. De PHILIPS'rij VI uauio boodt de Stroomkabel door middel van een vereode klem onwrikbaar vast. Geen moer of schroef die kan lostrillen en a in bet don ker zetten. De PHILIPS dynamo, met zijn krachtig» magneet, zijn compacte bouw, en zijn grote energie, capaciteit is een voorbeeld van een onovertroffen Nederlands kwaliteitsproduct. Laat i* rijwiel met een Philips verlichting uitrusten! Schaft n zich een nieuwe fiets aan, let er dan op, dat deze oan een Phiups verlichting is voorzien. NV PHHIPS VERKOOP-M A AT SCU«PP« VOOS NEOEÏUND EINDHOVEN, Sfet verend klemsysteem houdt bet snoer on wrikbaar Vertegenwoordigers van elf der ne gentien landen, die hebben deelgeno men aan de enige tijd geleden gehou den conferentie van Aziatische landen te New Delhi, waarin de Indonesische kwestie werd behandeld, belegden gis teren in New Delhi een informele bij eenkomst om te beraadslagen over ver dere maatregelen, die kunnen leiden tot een overeenkomst in de Indonesische kwestie. Pandit Nehru, de premier van India, leidde de bijeenkomst, waaraaa verder werd deelgenomen door verte genwoordigers van Birma, Afghanistan. Australië, China, Ceylon, Egypte, Iran, Nepal, Pakistan en Siam. In een communiqué, dat na de bijeen komst, welke twee uren duurde, werd uitgegeven, wordt gezegd „dat men het er dver eens was, dat de pogingen tot het bereiken van een spoedige en bevredigende oplossing van het geschil in Indonesië, in de geest van de reso lutie van de Veiligheidsraad van 28 Ja- Verschillende deelstaten hebben een begin gemaakt met de behandeling van de status der Bijeenkomst Federaal Overleg, ingevolge een besluit van de B.F.O. van vorige week. In het parle ment van Oost-Java werd een motie aangenomen waarin de wens tot uit drukking wordt gebracht dat de over dracht der souvereiniteit op een zo kort mogelijke termijn dient te ge schieden en dat de Unie eerst hierna kan worden vastgesteld. De voorlopige vertegenwoordigende raad van Zuid-Sumatra nam een reso lutie aan. waarin wordt goedgekeurd, dat de deelgebieden, verenigd in de B.F.O.. waaronder ook Zuid-Sumatra, ten spoedigste op de juiste plaats er kend worden als partij in het Indone sische geschil. De vertegenwoordigende raad van Oost-Sumatra verktaarde zich accoord met een compromis-voorstel betreffen de deelname van de B.F.O. aan de voor besprekingen te Batavia „als spreekbuis van de standpunten van alle deel staten". aarten van Heemskerk, hij mo ge dan in veel onderdelen en soms ook in een gehele compo sitie gespeend zijn van geestelijke diep gang, hiertegenover staat, dat hij voor het schilderend nageslacht in zijn lust tot pronken met het zo juist ontdekte athletische lijf een exposé heeft uitge stort van de mogelijkheden, die bij hun uitwerking zeker bijgedragen hebben tot de bloei van de Nederlandse barok. Hij heeft laten zien met uitbuiting wat met het menselijk lichaam als com positie-materiaal te bereiken is. Misschien mogen we zelfs veronder stellen, dat het deze door de antieken benevelde, gegrepene niet meer ging om de voorstelling, de gedachte, maar dat hij heeft gecomponeerd op „beweging", wat een abstract motief is en waarbij de in de reëele natuur behorende figuur slechts een middel is geweest. De qualificatie van Maarten van Heemskerk moet dan ook uiteenvallen: de Hollandse portrettist is het meest diepgaand, voor de stijlontwikkeling is de italianiserende fantast het meest be langrijk. In onze tijd levend, was hij zeker een aanhanger geweest van de voorstel- lingsloze richting' in de kunst,. L. T. Het Amerikaanse tribunaal te Neu renberg heeft gisteren in het proces te gen 21 voormalige Duitse diplomaten en hoge regeringsfunctionarissen, bekend als het proces-Wilhelmstrasse, 19 van de 21 beklaagden schuldig bevonden op een of meer punten van de I punten omvattende aanklacht. Geheel onschuldig werden bevonden Meissner en Erdmannsdorf, die op vrije voeten werden gesteld. De Amerikaanse rechter Leon Powers heeft openlijk geprotesteerd tegen de meeste schuldigverklaringen. Powers kon de aangeklaagden niet schuldig achten aan aanvalsoorlog, moord, slechte behandeling van oorlog voerenden en krijgsgevangenen, misda den tegen de mensheid in de vorm van wreedheden en gewelddaden tegen bur gerbevolkingen en roof en plundering in door de Nazi's bezette landen. Volgens Powers is in het internationale recht geen argument te vinden voor de be schuldiging van aanvalsoorlog tegen Oostenrijk of Tsjechoslowakije, omdat in het Londens Handvest voor de be rechting van oorlogsmisdadigers en in de zittingen van het Internationaal Mi litair Tribunaal gesproken wordt van „oorlog" en niet van „invasies". Hij gaf ook met nadruk te kennen, dat een Amerikaans tribunaal voor oor- logsmisdrijven niet bevoegd is om nieuw internationaal recht te scheppen of om een gedragslijn, die niet schrifte lijk is vastgelegd met geweld, tot inter nationaal recht te verklaren. Naar aanleiding van de uitroeiing der Joden verklaarde Powers, dat de getui genissen van degenen, die in dit ver- delgifigsprogramma waren ingewijd, sterk het vermoeden doen rijzen, dat niet meer dan 100 personen hiervan op de hoogte waren. Hij uitte de klacht, dat een vreemde leer van „collectieve schuld" was toegepast in het oordeel van de twee andere rechten. Powers afwijkende mening behoort tot de felste critiek, die tot nog toe ge uit is over de Amerikaanse processen tegen oorlogsmisdrijven nuari, dienen te worden voortgezet". Het communiqué bevatte geen verwij zing naar de latere Canadese resolutie, die door de Veiligheidsraad is aangeno men. 0 Een functionaris van het Indische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zette uiteen, dat de Januari-resolutie de mees te punten van de resolutie der Aziati sche conferentie belichaamt Naar hij mededeelde werd van de gis teren gehouden bijeenkomst verwacht, dat zij een hernieuwd aandringen var. de vertegenwoordigende regeringen oij de V. N. tot een snelle tenuitvoerlegging van de Januari-resolutie ten gevolge zou hebben. Daarnaast zou volgens hem deze conferentie de Algemene Vergade ring der V. N. onder het oog brengen, dat de Aziatische landen het nog steeds eens zijn en dat zij geen hoge verwach tingen koesteren van de procedure, die in de Canadese resolutie wordt aange geven. Dinsdagavond Is de totale maansverduis tering reeds te New York waargenomen. Gedurende een uur en twintig minuten was het geheel duister. Het verschijnsel zelf heeft vijf uur en negentien seconden ge duurd. De personen, die over een televi sietoestel beschikten, konden de maansver duistering volgen, daar de zendstations zich in verbinding hadden gesteld met de weerkundige instituten. Garry Davis, de eerste „wereldburger", heeft gisteren bekendgemaakt, dat htf de Russische regering zal verzoeken hem zon der paspoort of visum de Russische grens te laten passeren, teneinde bij de burgers der Sovjet-Unie aanhang te winner, voor zijn beweging voor het wereld-federalisme. In een rede voor de Amerikaans-Austra lische vereniging heeft Dr. Herbert Evatt, vice-premier van Australië, Dinsdag te New York verklaard, dat de V. S. en Austra lië streven naar de ontwikkeling van een regionale samenwerking binnen het kader der V. N. voor de verdediging van Zuid- Oost-Azië en de Stille Oceaan. AMSTERDAM, 13 April 1949 Op de aandelenmarkt kwamen vandaag wederom geen grote koersverschillen in de leidende fondsen voor. De markt opende met kleine afwijkingen tamelijk prijshou dend, waarna later met kleine marges werd gehandeld. Naar aanleiding van het bericht, dat de Indonesische kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering van de V.N. werd geplaatst, zetten de Indische fondsen algemeen wel luier in met lichte koersverliezen van circa 1 pCt. Cert. Leverbros Unilever zetten de stijging vandaag verder voort tot 247, ■waarna het slot op 245 1%) kwam. Philips monteerde tot 229 om op 228 34 de markt te verlaten. Onder invloed van de verhoging van het dividend stegen aand. Alg. Norit 2 pCt. tot 252. Aand. Nijma werden 2 pCt. lager aangeboden op 230. Cultuurondememingen verloren gemiddeld 1 pCt., doch aand. Nisu konden iets verbeteren. 13/4 12/4 Anaconda Coppei 30-4 30% Bethlehem Steei 301-2 30% Chrysler Corp 50% 51% General Electric 37% 37% General Motors 58% 59 Hudson Motors 12% 12 Kennecott Copper 45 45 Montgomery Ware 52% 54% North American Cc 18% 18% Radio Corp. 12% 12% Republic Steel 48 47% Shell Union Off 35% 35% Southern Pacific 42 42% Southern Railway 35% 36% Tidewater 22% 22% U S Steel 72% 73 Het Beriynse comité van de Volksraad heeft aan de vier bevelhebbers te Ber lijn een schrijven doen toekomen, waar in het verzoekt op 19 en 20 Mei in ge heel Berlijn verkiezingen te houden voor afgevaardigden voor de Volksraad. Het comité heeft de verzekering gege ven, dat de verkiezingen vrij en ge heim zullen zijn. Het is de eerste maal, sedert in Juli 1948 de breuk in de Kommandantura tot stand kwam, dat een politieke organisatie, die onder toe zicht staat van het Russische militaire bestuur, zich tot de vier Berlijnse be velhebbers richt. Naar aanleiding van de geruchten, GROTE HOUTSTRAAT 88 - TEt, 11456 dat de Sovjet-autoriteiten te Berlijn (Adv.) binnenkort de blokkade zullen ophef- i ten, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren verklaard, dat men te Lon den niets afwist omtrent een wijziging in de toestand te Berlijn. Ook Generaal Clay legde een dergelijke verklaring af. Naar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Woensdag op een persconferentie heeft verklaard, zal de Duitse federale re gering met goedvinden van de V. S.f Frankrijk en Engeland verdragen kun nen sluiten en ambassadeurs kunnen benoemen. Er was enig misverstand ont staan over de bevoegdheden, die krach tens het Bezettingsstatuut aan de Duitse regering werden verleend, aldus Ache son.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5