Stichter van Neerlands oudste abdij stierf achthonderd jaar geleden Plan Noord als woonwijk Dit jaar goed fruitjaar? De betekenis van het MUSEUM VAN LOOY Matthaus Passion door de C. 0. V. Buslijn 8 in ernstige overweging genomen Wie wint de pot? J 3 RADIO Als de natuur meewerkt Vliegfestijn op vliegveld Hilversum AGENDA' Ten behoeve van bewoners nabij Spaarndammerweg j[ Norbertijnen in Abdij te Heeswijk Aanzienlijk verbeterd Overval in speelhol LUCHTPOSTPAPIER Talloze vluchten VRIJDAG 15 APRIL 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Levende kunst ZwitsaletteiT Wit-Gele Kruis Gemeenteraad Esperantocongres H.S.V. „De Kampioen" STOFZUIGERS Techn. Bur. J. G. Kaasenbrood Modernisering Modemagazijn Belgen in Hillegom Hockey-junioren in V uurtor en-tour nooi Gebedstent, waar de beschouwing in vrede en rust zou glanzen m wfWm I ZANDVOORT Vijf jaar geëist tegen lid „Abwehr stelle" Burgerlijke Stand Kantoorboekhandel DE R00IJ NOORDWIJKERHOUT Winkelweek De opstelling van „Velsen Dammers op tournee Bij gelegenheid van de overname door de gemeente brachten wij een be zoek aan het huis van de schilder schrijver Jacobus van Looy en werden er bevangen door het odeur van toewij ding dat bmnen deze ruimte hangt; de vegetatie van deze toewijding aan de persoon Van .Looy was belichaamd in de stijl, waarin het museum-ter-eerbie- dige-nagedachtems werd geëxploiteerd. Mét de overdracht is de vegetatie opge houden, maar het is de geur die er nóg even is blijven hangen en waarvan wij willen vertellen. Het bezoek is een dwa len geworden van de geest, een dwalend kijken onder beïnvloeding van het ge voel, dat het heldere oog befloerst, en het dwalen werd een mede-vervuld wor den van de tragieke spanning, waarvan dit huis vervuld is. Het is de spanning, die ontstond door de verwijdering tussen de pieuze bedoe ling, waarop de bouw van het persoon lijk museum is gefundeerd, en het ge bruik, dat cr in de toekomst van ge maakt gaat worden. Met enige litteraire fantasie zou men in de gescheurde muren, ontstaan door reële spanning, een symbólieke betekenis kunnen geven, waardoor de gemeente, nu zij het voortbestaan van het museum op nieuwe bedoelingen heeft gefundeerd, omwille van het behoud van het ge bouw, ook in feite de fundering zal moe ten herzien. In de tuin achter het woonhuis van de kunstenaar is het museum gebouwd met de zeer beperkte bedoeling van zijn weduwe, een èciatante ruimte te schep pen, waar het publiek de gelegenheid kan krijgen het vrijwel volledige oeuvre van de overleden Van Looy te bezichti gen in een ceremoniële sfeer van wij ding. Na haar dood, nu haast tien jaar geleden, zou het de "«"meerite Haarlem zijn. die dit eerbetoon aan Van Looy zou moeten voortzetten. De gemeente echter heeft de schenking om zekere voorwaar den en uit practische overwegingen niet aanvaard. Nu de gemeente thans toch eigenares geworden is van huis, expositie ruimte en een gedeelte van het oeuvre, zal het museum niet meer in absoiute zin de nagedachtenis van Van Looy dienen, de nagedachtenis blijft er ook in de naam aan verbonden, maar het krijgt een ruimere bestemming; de eer ste expositie nu brengt Van Looy als gast in eigen huis en hier ontstaat de spanning. Juist de eerste expositie te wijden aan hem, voor wie het alleen recht was voorbehouden, heeft twee tegengestelde gevoelskanten. Gast in eigen huis, knecht in de .eens eigen zaak, ontheiligende commercieel- gedirigeerde voeten m een boedelveiling, het zijn vormen van die éne tragiek. Wij houden ons buiten de redelijkheid en het nuchtere verstand der motieven, dit is een kwestie van sentiment, welker beweging gelijktijdig tegengesteld is aan de gang der practische gedachte. Op „Jaapje" en .Jacob" zou thans 'n afsluitend vervolg geschreven kunnen worden. Achter de punt van de laatste zin van het tweede boek. daar waar het blad onbedrukt bleef wordt echter van de 13e April 1949 af een nieuwe historie geschreven, waarin de betekenis van Van Looy getransponeerd wordt naar het grotere terrein van het algemeen be lang en al zou de schrijver Van Looy als schilder geen enkele betekenis gehad hebben, dan nog zou zijn betekenis voor het Haarlemse culturele leven hier een begin maken. Het zal van het beheer der gemeente afhangen, welke plaats het „Museum Huis van Looy" in het culturele leven gaat innemen; zeker is, dat een hogere vlucht door deze stichting beter mogelijk gemaakt wordt. Haarlem leeft op de oude glorie en ge tuigt hiervan in zijn wereldvermaard Frans Hals-museum; dit leven is sinds eeuwen: rentenieren. Dit vlaggeschip mag zich vooral in de belangstelling van vreemdelingen verheugen. Thans heeft Haarlem zijn stedelijk museum, waar aandacht geschon ken kan worden aan de jonge kunstperioden en vooral aan het wer ken der levende kunstenaars; ook heeft het een huis van waaruit de bemoeüngen der overheid ten opzichte van le kunst kunnen geleid worden. Wij zijn daar zeer verheugd over, want nu de liberale verhouding tussen overheid en kunst mag geacht worden tot het ver leden te behoren, nodigt (zo niet; nood zaakt) bezitten van een zetel tot gebrui ken en benutten. Moge dit gebruik fris, ruim, breed ge zien, ingrijpend en de kunst waarlijk ten bate zijn. De Haarlemse bevolking zal hier haar tête a tête met haar kunste naars moeten kunnen vinden, en daartoe zal zij de weg naar het „Museum Huis van Looy" moeten leren, waartoe het meest simpele middel een aantal rich tingsborden is. Het museum biedt door zijn Indeling een expositiegelegenheid met mogelijk heden, die als het ware op de behoeften van het huidige Haarlem zijn afgestemd. Centraal is de bovenlichtzaal gelegen, niet groot, maar voldoende van afmetin gen om schilderijen van een gewenste afstand te kunnen bekijken. Aan beide korte wanden loopt de zaal over in een kabinet, het ene bij de ingang, het ande re heeft een opgang naar een bescheiden bovenruimte. In de lengterichting naast de zaal is een ruime gang, die beide kabinetten verbindt en waar tekeningen in goed licht op de hand bekeken kun nen worden. De vaste inventaris wordt gevormd door hetgeen 't in allerijl geïmproviseerde comité op de veiling door de financiële steun der burgerij hieft kunnen aan kopen uit het oorspronkelijk bezit, men zegt: het representatieve gedeelte. Het speciale, zacht getinte licht, waarmee de collectie-Van Looy in haar voormalige staat hier werd beschenen, de aanhanke lijkheid, waarmee zij hier werd omge ven, de sfeer, waarmee de bezoekers hier werden bekleed, hebben een subjec tieve waarde gehad voor de waardering van het werk. Het wegnemen van het zachte licht der piëteit en bij een uit stelling in de klare dag zou toch een strengere selectie noodzakelijk gemaakt hebben. Al de subjectieve omhuivende gevoe len van voorheen echter zijn de her schepping van het gemoed, waaruit de kunstenaar werkte. We durven zelfs piëteit, liefde voor de kleine dingen, aanhankelijkheid, kinderlijke ontroerin gen en dierbare gevoelens elementen noemen, waarmee het" werk van Van Looy is gebouwd. Bij een bespreking van de collectie zullen we hierop meermalen moeten wijzen. L. T. Z W I T S A L F a b r i e ii n A p e I a| o ori BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie ondernemende meis jes (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.'K Cinema Palace: Met twee Jantjes op stap (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sneeuwwitje (a. 1.), 2 en 4.15 u.; De prinses en de piraat (18 j.) 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Per luchtpost (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Tarzan in New York (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De duivels van het Wilde Westen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 15 April Concertgebouw: C.O.V. en H.O.V. met „Matthaus Passion", 7 uur. Vrijdag 15 April Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia me,t „Nachtasyl", 7.30 uur. Het Wit-Gele Kruis te Haarlem orga niseert wederom een drietal moedercur sussen van tien lessen, te beginnen op Dinsdag 26 April, des middags van 2.30 tot 3.30 uur en des avonds van 8 tot 9 uur en Donderdag 28 April, .des avonds van 8 tot 9 uur. Aanstaande moeders en verloofde meisjes worden uitgeno digd van deze voorlichting gebruik te maken. De lessen worden gegeven in het W.G.K.-huis, Kenaupark 15, alwaar ook alle inlichtingen te verkrijgen zijn Woensdag 20 April, 's middags om 2 uur, komt de raad van Haarlem in open bare vergadering bijeen. Door omstandigheden, buiten de wil van het gemeentebestuur, kunnen de congressisten niet ten stadhuize worden ontvangen. Wel zal, namens het ge meentebestuur, in de openingszitting op Zaterdag 16 April het woord worden ge voerd door wethouder D. J. A. Geluk. Maandag, 2e Paasdag, om half tien zal HSV De Kampioen op het bekende tra ject in Haarlem-Noord haar traditionele Paas-eierenrit houden, waarvoor jaarlijks zowel van renners als publiek veel be langstelling bestaat. Hiervoor schreven alle bekende renners der vereniging reeds in. In Maart 1949 werden in de Stadsbi bliotheek aan het Prinsenhof uitge leend 13.066 werken, aan het filiaal 4342 werken, tezamen 17.408 werken (v. j. 17.042), waarvan 858 van de Muziekbi bliotheek. De instellingen werden be zocht door 5197 en 648 bezoekers en be zoeksters, tezamen 5845 (v. j. 5829). le KLAS MERKEN VANAF... ƒ94.00 Betaling in overleg. Grote Houtstraat 131 - Telefoon 10271 (Adv.) Met de interpretatie van de Matthaus- passie heeft George Robert ons gelukkig een ogenblik uit de rhythmische wed loop die er aangaande tempi, of zo men het opvatting wil noemen, van de vele uitvoeringen, weer eens teruggebracht naar een o.i. gezonde normale opvatting aangaande dit oratorische oud-kerke lijke werk van de Leipziger meester J. S. Bach. We noemen deze opvatting gezond George Robert geeft vocalisten, koor en orkest de gelegenheid hun mu zikale gevoelens te uiten, zonder, en dit met nadruk, in een verromantisering te vervallen die niet op haar plaats is. Al het getheoretiseer over hoe of het wel of niet moet, komt immers op de achtergrond, als men maar muziek maakt. Bach heeft geen rhythmische oefeningen geschreven in de vorm van een passie, naar zijn bedoeling is ge weest zijn gevoelens van het lijdens drama met alle uitbeeldingsmiddelen, die hem ten dienste stonden in een oratorium waarin zowel iets kerkelijks als een brede volkseigen sfeer heerst, zo groot mogelijk te ontvouwen. Wordt en nu aan vertolkers de kans ontnomen, door in een fel strak rhythme, waarin nauwelijks gelegenheid is ook maar enige uitbeelding te geven, dan kan dat o.i. niet stroken met Bach's bedoelingen, die toch ook, als wij, mens was. Daar mee wil met gezegd zijn, dat wij iedere willekeurigheid maar zonder meer moe ten accepteren, als dit overdreven mocht zijn. In ieder geval, dit was één der grootste verdiensten van deze uitvoe ring door het koor der C.O.V. Opmer kelijk goede prestaties waren er trou wens meer. Geen schreeuwende tenoren of ruwe bassen en een mooi klinkend sopranen- en altenkoor. Het was jam mer dat door een onoplettendheid de aanvangsmaten van het openingskoor mislukten Gaandeweg ging alles beter, én speciaal de choraler moeten ge noemd worden, aoor subliem klank gehalte. De solistische partijen werden vervuld door Jo Vincent, Annie Woud, Han Le Fèvre ^Evangelist en aria's), de Christusparty door Guus Hoekman, en de kleine partijen en bas-aria's door Carel Willink. Dit geschiedde op pas sende wijze in de sfeer van het geheel, met een uitstekend debuut in deze om geving van de bas Carel Willink. Op- merkelyk was verder de speciale be handeling van de orgel-continuopartij door Dolf Hendrikse, iets geheel anders dan men dat gewooniyk hoort, maar zeker volop verantwoord. De H.O.V. en enkele andere instrumentalisten kwe ten zich behoorlijk van hun taak, even als Hans Brandts Buys aan het clave- cymbel Alles by elkaar genomen, nogmaals een gezonde uitvoering, die elke reactie op welke opvatting dan ook uitsloot, met als bezegeling veel verzorgde muzi kale momenten, die de vele toehoorders in de vereiste stemming wist te bren gen. Op Goede Vrijdag vindt de tweede uitvoering plaats met dezelfde bezetting. JAN LAARVELD. Het Modemagazijn Stoutenbeek op het Plein heeft een uitbreiding en te vens een vernieuwing ondergaan een vernieuwing, welke het geheel gemaakt heeft tot een „salon de mode" van grote distinctie. De binnenhuisarchitect A. Vermoien heeft het interieur met veel smaak in gericht, aangepast aan de zakeiyke, maar toch sierlijke lijnen, welke de Amerikaanse stijl kenmerkt. Het ver bouwingswerk werd uitgevoerd door Philips Bouwoedryf. De wanden zijn van een nieuw soort gevlamd licht hout vervaardigd. De verlichting, die met overleg en met gevoel voor verhoudin gen werd aangebracht, is verzorgd door de firma Van Vuuren te Beverwijk. :V, v,-A De gemeente Hillegom heeft de door haar in gereedheid gebrachte demonstratie- tuin voor bloembollen aan de Stichting Bloembollen Demonstratie Tuin overge dragen. Deze tuin. die een voortdurende expositie zal worden van hetgeen er met bloembollen kan worden bereiktzal eerst in 1950 haar volle schoonheid kunnen laten zien, daar de bloembollen eerst in dit najaar zullen worden geplant.. Een overzicht van de Demonstratietuïn op „Treslong" te Hillegom. m Nu de bussen van de N.Z.H.V.M. ge durende een half jaar de enkele tram lijn, die wij in onze goede stad rijk waren, hebben vervangen en wel in een behoorlijke frequentie, verdeeld over zeven lijnen, heeft uw courant hieraan terecht aandacht besteed. Er is veel goeds over het busverkeer geschreven. Niet dat een autobus nu per se gerieflij ker zou zijn dan een moderne tramwa gen, zoals wij die nu in Amsterdam bijvoorbeeld op lijn 9 naar Watergraafs meer kunnen zien lopen en zoals hij ook in Den Haag aanwezig is. Neen. hier kan de bus nog niet tegen op! Maar een stad als Haarlem met haar nauwe binnenstad is nu eenmaal niet geschikt voor tramverkeer. En wat hadden we nu aan zo n dood-enkele tramlijn die Noord- Zuid liep en dan nog lang niet noorde lijk genoeg? Nu zijn zo goed als alle wij ken by het busverkeer aangesloten. Toch zijn er nog wensen. Waar zijn die niet? Bij het instellen van de diverse buslij nen is zeker ook j rofijt getrokken van de ondervinding, die men indertijd met de Brockway-bussen in onze stad heeft opgedaan. Daarom is het des te meer bevreemdend, dat men nog buurten van het busverkeer heeft uitgesloten, die voorheen door de Brockway wél bediend werden. Gedoeld wordt hier op de wijk, die gevormd wordt door de straten nabij de Spaarndammerweg. Waarom veen lijn 8 In dienst gesteld, welke bijvoorbeeld zou kunnen lonen vanaf de Spaarnhovenstraat (oostzijde nabij het Spaame), Spaarndammerweg Zaanenlaan mar de Dehlistraat. die ook een behoorlijke breedte heeft. Verder naar Schaikburgegacht. Pretoriastr. en via de zogenaamde Rosenhaghebuurt. Vervolgens via het Frans Halsnlein naar he* station. Deze liin zou dan doorge- ''okken kunnen worden naar de Grote Markt en mogelnk langs Damstraat, Snaame. Torfmarkt. Herensingel, Am sterdamsevaart, Amtserdamse Buurt naar Zomervaart. Door het in dienst stellen van een der gelijke lijn zouden vele mensen, die nu niet van het busverkeer kunnen profite ren, het wel kunnen doen. Wat heeft bij voorbeeld een bewoner van de Scheper straat, van de Dehlistraat, enz. aan een bus, die over de Rijksstraatweg loopt, als hij naar de stad moet? Hij moet dan eerst als hij wel met deze bus gaat een wandeling maken naar de Rijksstraatweg. Hij kan dan even goed maar rechtdoor naar de stad lopen. Wan neer volgend jaar de 400 huizen gebouwd worden aan de Jan Gijzenvaart nabij de Spaarndammerweg zal deze lijn nog ur genter worden. Maar waarom daarop ge wacht? Het behoeven nog geen Crossley- bussen te zijn; de kleinere Fordbussen zullen het wellicht ook wel aankunnen. De hier bedoelde lijn kan eventueel nog worden doorgetrokken over de Spaarn- dammerbrug en Vondelweg naar de nieuwe bebouwing, die in het uiterste Noorden van de stad is verrezen Dit is niet bedoeld als critiek. Er is veel gceds te vertellen over het busver keer, docli dit sluit niet in, dat men geen wensen naar voren zou mogen brengen. Zou men bovengenoemde in te stellen buslijn om het kwartier laten lopen, reeds dan zouden vele mensen er mee geholpen zijn. Wij zijn benieuwd hoe de'N.Z.H. hiertegenover staat. De directie van de N.Z.H.V.M. heeft ons het volgende geantwoord: De behoefte aan een buslijn 8, welke nog enige wijken in Haarlem zal ont sluiten, heeft onze belangstelling en maakt een ernstig punt van overweging uit. -j Een definitieve beslissing zal zeer ze ker vóór de winterdienstregeling (Octo- b°r 1949) worden genomen. Hoe deze uitvalt kunnen wij nu nog niet mededelen, maar de inzender kan er van verzekerd zijn, dat wij de uit breiding van de stad op de voet zullen volgen. Het Olympisch Stadion is voor 30 April, als er ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana Carel Briel's nieuwe spel „Wie wint de pot?" wordt opgevoerd, reeds zo goed als uitverkocht. Ook de verkoop van loten gaat vlot: van de 480.000 zijn er nu 300.000 aan de man gebracht. Zoals men vvee.t komt het volle bedrag van ieder lot. 50 cent, geheel ten goede aan het zwakke kind. Ongeveer vijf en dertig liefdadige verenigingen zijn bij een en ander ingeschakeld. Loten zijn nog verkrijgbaar bij alle winkels van Al- bert Heijn. Over het spel zelf kunnen wij nog mededelen dat de sprookjesstoet van Circus Strassburger aan het slot voor afgegaan zal worden door het enige be reden harmonie-gezelschap dat ons land nog kent. In de grote lichthal van de Amster damse „Byenkorf" worden tenslotte dezer dagen het peperkoekenhuisje en de costuums. die in het spel gebruikt worden, tentoongesteld Belgische oud-strijders zullen Zondag 24 April een bezoek brengen aan de bol lenvelden en om 12 uur dor de burge meester ten gemeentehuize ontvangen worden. Twee meisjes-junioren-elf tallen van DEM-hockey zullen op Tweede Paas dag deelnemen aan het Vuurtoren-tour - nooi te Den Helder. Waarschijnlijk zqn dit de laatste wedstrijden, die deze ju nioren in het seizoen spelen. RADIO-EN GRAMOFOONSPECtALtST 5R0OTE HOUTSTRAAT 108 TELIJM6 HAARLEM (Van onze Brabantse redacteur) De stichter van de oudste Nederlandse Abdij, Fulco van Berne, moet een dappere en driftige man geweest zijn. Hij bezat een kasteel te Berne bij Heusden, dat op de grens lag van verschillende gebieden, zodat hij steeds temidden van het vuur zat, wanneer zijn buren de heer Van Heusden, de hertog van Brabant en de graaf van Gelre elkaar bekampten. Maar ook hij zelf had de nodige vaardigheid om met krijgstuig om te gaanzijn leven is nu niet direct voorbeeldig geweest. Hoe kicam hij er tenslotte echter toe een abdij te stichten? Zijn huwelijk met Bescela van Somcren bleef kinderloos. Niet wetend wat er na zijn dood met zijn bezit tingen zou moeten gebeuren, ging hij naar de prelaat van Rolduc, die hem de raad gaf zijn kasteel tot een klooster in te richten. - de Beste Merken in prijzen van 105.580. RADIOGRAMOFOONS in verschillende uitvoeringen. PICK-UP COMBINATIES PLATENWISSELAARS ELECTRISCHE GRAMOFOONS KOFFERGRAMOFOONS LUIDSPREKERS DROOGSCHEER APPARATEN Philips' PHILISHAVE Alle benodigdheden voor RADIO en GRAMOFOON Het Oude Vertrouwde Adres Gevestigd sedert 1913 (Adv.) V f V» -- 't T A.*». De abdij van Heeswijk. Van Rolduc uit zond men een aantal kloosterlingen. De eerste, maar zij werden weer teruggeroepen. Fuloc ging nu naar Mariënweerd in de Be tuwe, waar sinds 1129 een Norbertijner Abdij bestond, de derde, die door de H. Norbertus gesticht was. Hij bewoog Everardus een aantal andere praemon- stratensers naar Berne te sturen. Daarmede werd de stichting van de Norbertijner Abdij in 1134 eer feit! De bisschop van Utrecht, Andreas van Cuyck, bekrachtigde deze stich ting met een oorkonde, waarin wij De woonwijk welke als „plan Noord" bekend staat, was voorbeen altijd min der in trek voor bewoning, voorname lijk door de verwijderde ligging van het dorp omdat men altijd de spoorbaan moest passeren en daarna de voetbal terreinen van „Zeemeeuwen" om in de woonstraten te komen. Hierin is nu grote verbetering gebracht. De woning bouwvereniging heeft in deze wjjk na de bevrijding grote activiteit ontplooid, waardoor het aanzien van de wyk aan merkelijk is verbeterd. Eerst door de bouw van 18 woningen aan de Helmerstraat; hiervoor werd benut een tussen de bebouwing braak liggend terrein, waardoor dus tevens een tocht- en stuifgat gedicht werd. Nog belangrijker was de stichting van een complex van 61 woningen op de voor malige voetbalvelden aan de Potgieter- straat. De zeer geslaagde architectuur van de heer van Asdonk kan men ook vanuit de trein bewonderen. Als de daar geprojecteerde plantsoenen ge reed zijn, zal eerst met recht van een vergroting van het dorpsschoon kunnen gesproken worden. Over plantsoenen gesproken: het plantsoen op het Burgemeester Beeck- manplein was door de vernielingen van de jeugd een doorn in 't oog geworden. Van gemeentewege heeft men nu het Voor het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof had zich gisterochtend te verantwoorden de 36-jarige J. van V. uit Amsterdam, die in Amsterdam en Brussel van Mei 1943 tot Mei 1945 dienst had gedaan bij de Duitse „Abwehrstel- le". Als zodanig had hij" volgens de dag vaarding een opleiding genoten voor sabotage-agènt. Voorts had verdachte in Maart 1945 teramen met enkele andere leden van de Abwehrstelle een overval gepleegd op een speelhol in de Vondelstraat te Amsterdam teneinde zich meester te maken vanhet geld dat de bezoekers bij zich zouden hebben. Tqdens deze overval heeft een der leden van de de Abwehrstelle, de 30-jarige F. I in het huis iemand doodgeschoten. Ver- dachte's lezing van de overval is de vol gende; Hij was in contact met een ze kere E., een inwoner van Amsterdam, die Joodse onderduikers huisvestte. Deze E. nu was in moeilijke financiële om standigheden geraakt, doordat het De- visenschutzkommando hem bijna al zijn geld had afgenomen. Hij moest echter voor de onderduikers zorgen en zocht een uitweg. V. had hem gezegd, dat hij in contact stond met de illegaliteit en dat hij wel een middel zou kunnen vin den om te helpen. V. zou namelijk met een illegale groep een overval plegen op het hem door E. aangewezen speel huis. E. die zelf voordien een geregeld bezoeker was van het bewuste perceel, heeft toen V. de weg erheen gewezen. De overval geschiedde, doch het was geen illegale groep, die het deed, doch een aantal leden van de Abwehrstelle, volgens V. allen lieden die op het punt stonden naar de kant der geallieerden over te lopen. Tijdens de overval ge- droeger de heren zich nogal nerveus en tydens de fouillering der slachtoffers schoot een der handlangers, I, met zijn revolver een der gasten neer. De procureur-fiscaal mr. S. J. Tim- menga, hechtte niet veel geloof aan de verklaringen van V., hoewel deze door de getuigen (andere leden van de over- valgroep, en ook I. en E.) werden be vestigd. Hij eiste, 5 jaar met aftrek van dc tijd doorgebracht in preventieve de tentie en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Uitspraak volgt op 28 ApriL plantsoen geheel omgespit. Er zal een grasgazon worden aangelegd, dat in öe hoede van het publiek wordt aanbevo len. Inmiddels is de woningbouwvereni ging begonnen met de bouw van 9 ar beiders- en 20 middenstandswoningen aan de Vondellaan-Nic. Beetslaan. De laatste zullen ais „duplex"-woningen worden gebouwd, zodat in totaal 49 woningen gereed zullen koipen; naar verwacht wordt in Augustus of Septem ber De woningbouwver. gaat rusteloos voort de volkshuisvesting te behartigen. Het bestuur heeft nu het oog laten val len op de terreinen tussen het voetbal veld van „Zandvoortmeeuwen" en de Vondellaan en de van Lennepweg. Dc heer Stevens, architect te Haarlem, ont werpt hiervoor mopaenteel plannen wel ke in de komende jaren geleidelijk tot uitvoering zullen komen. Deze archi tect, die grote bekendheid verwierf door de bouw van het Gasthuishofje te Zandvoort. zal er zeker naar streven ook het uiterlijk van deze woningen aan hoge eisen te doen beantwoorden. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de dennenaanplant ter plaatse en daardoor de landelijke aanblik zoveel mogelijk te behouden. ZANDVOORT GEBOREN: H. L. Hildering en M. J. van Zanten, cc; C. W. van Eldik en H. G. van Egeren, d; J. J. Veldwisch en E. A. Vossen, z; A. Paap en E. Willemse, g; F. M. van Deursen en A. Jansen, z; D. Muller en N. E. Oor beek, z; J. de Jong en D. Koper, d; S. A. Sjerps en A. M. van der Meij, d; W. Ko ning en M. Bos, d. ONDERTROUWD: G. C. Kramer en J. van der Mije; E. Stammis en P. Keur. GETROUWD: P. K. van der Waals en A. P. Koning; A. J. van der Moolen en E. Koper; P. de Jong en W. M. Meijer. OVERLEDEN; E. Paap, 50 jaar. ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) lezen, dat „Berne een gebedstent zou. zijn, waarin het purper der beschou wing zou glanzen in vrede en rust- en het licht van een heilig leven naar alle zijden zou uitstralen." Fulco zelf werd in zijn abdij een eenvoudige, minzame kloosterbroeder. Nog vijf tien jaren heeft hij in alle nederig heid geleefd. In 1149 stierf hij en dit feit zal in Nederlands oudste abdij op 12 April herdacht worden. Beeldenstorm en reformatie trokken voorbij, maar de abdij bleef. In 1572 werd ze door de Geuzen ver woest. Het convent vluchtte naar Den Bosch, van waaruit het in 1629, bij de inname der stad wederom moest vluch ten. In een klein slot in Heeswijk nam het zijn intrek; het was een bezit van de abdij van Berne. Maar ook hier was het in die dagen voor de reguliere ka nunnikken van St. Norbertus niet vei lig. Tenslotte namen zij de wyk naar Vilvoorden in België, waar ze echter geen abdij stichtten, omdat men Neder- 1- - -1 niet prijs wilde geven. Er waren in de loop der jaren reeds een aantal parochies gesticht, die vanuit Vilvoor den werden bediend. Tot 1857 bleef de toestand zo. Toen werd door toedoen van Mgr. Zwijsen het abdijleven weer hersteld. De Nor bertijnen namen weer hun intrek in het kleine slot te Heeswijk, dat sinds dien is uitgebreid met een aantal ge bouwen en uitgroeide tot het grote com plex, zoals het nu even buiten het lan delijke Brabantse dorp Heeswyk tussen de hoge bomen ligt. Ongeveer 200 be woners heeft de abdy van Berne en daarmee is zij de grootste abdij van Ne derland. Vraagt men aan een Norbertijn wat nu eigenlijk het doel is van de orde en op welke wyze dit gerealiseerd wordt, dan is zijn antwoord even verrassend als simpel: „Wij hebben hetzelfde doel als de H. Kerk heeft". Toen Norbert van Gennep in 1121 te Prémontré .de orde stichtte, had hij geen ander ideaal-voor ogen dan de Kerk heilige priesters te schenken. Hij wilde, dat zijn volgelin gen reguliere kanunnikken zouden zijn, bij wie het kerkelijk leven de eerste en dominerende bron zou zijn voor hun eigen geestelijk leven. Het koorgebed, dat vijf volle uren van de dag in beslag neemt, beheerst eigen lijk de hele dag, die geheel naar dit koorgebed is geregeld. Het apostolaat sluit zich hierbij aan. „Wij", zo zegt de Norbertijn, „blijven het evenwicht be waren tussen het beschouwende en het actieve leven." Wie de figuren kent, die zij bezielden, wie weet, hoe de Norber tijnen van Berne honderden jaren lang een tiental parochies in het bisdom Den Bosch bedienen; wie hun missie kent in India met als centrum Jubbelpore, die heeft de tastbare bewüzen. dat deze priesterorde inderdaad aan de beide as pecten van het kanunnik-zijn de volle waarde geeft. Haar liturgisch apostolaat is niet de geringste onder de actuele vormen van zielzorg! H0UT5TRAAT166 Houtbrug (Van onze redacteur) .Wanneer de natuur ons hevige nacht- Torst bespaart, dan bestaat er goede hoop dat dit jaar 'n maximum fruitoogst zal opleveren. Alle gewassen zqn zeer goed gezet. Ons land zal dit jaar waar schijnlijk 300.000 ton fruit produceren." Aldus de Rijkstumbouwconsulent voor de Betuwe, Maas én Waal, ir. Van Stni- venberg. Deze grote oogst zal ongetwij feld van grote invloed zijn op de prijs waarvoor het fruit deze zomer zal wor den aangeboden. Er zal voldoende zijn om de bevolking gedurende het gehele jaar te voorzien. In het afgelopen jaar zijn daarom enkele nieuwe koelhuizen gebouwd. De zomer van het vorige jaar is uiterst ongunstig geweest voor het fruitteeltbe- drijf. Niet meer dan 80 tot 90.000 ton kon worden geplukt, waardoor de prijzen hoog bléven. Tevens werd door verschil lende boeren het afgelopen jaar een kunstmatige schaarsteperiode gekweekt, omdat zij veel van hun fruit in de koel huizen opsloegen. Deze speculatie had tot gevolg dat én de afgelopen zomer én de daaropvolgende winter zeer weinig fruit beschikbaar was tegen zeer hoge prijzen. Ook de fabrieken hebben van deze handelwijze groot nadeel ondervonden, omdat er te veel fabrieksfruit als con- sumptiefruit weg ging, daar de bevol king het kwaliteitsproduct niet kon be talen. In vergelijking met de fruitaanplant van voor de oorlog, is deze thans gewel dig uitgebreid. In de laatste 10 jaren werden niet minder dan 10.000 H A. nieuw beplant. Deze groei van de Ne- Aan de bloemen-winkelweek doen 32 middenstanders mee. De opening vindt Zaterdagmiddag plaats. Deze winkel week eindigt op Zaterdag 23 April. Iede re winkelier heeft prijzen beschikbaar gesteld. Voor elke gulden, welke wordt besteed in een der deelnemende winkels, ontvangt de klant een genummerde bon, afgestempeld met de firmanaam van wie de bon wordt ontvangen. Maandag 25 April a.s. zal de trekking plaats hebben onder leiding van de heer Algera en onder toezicht van de Rijks politie. De uitslag wordt in de etalages bekend gemaakt. derlandse fruitstand zal nog blijven toe nemen, totdat de fruitprijzen zulle» zakken. Al mag deze uitbreiding va» 10.000 H.A. veel lijken, verschillende boomgaarden raken uit de productie- Overigens wordt er veel gedaan om d« levensduur van de fruitbomen te verlen gen. Ir. Van Steenberg zeide de toe komst voor de Nederlandse fruitteelt geenszins donker in, indien onze na tionale economie op peil zal blijven> zodat de grote massa fruit zal kun nen blijven kopen. Want per slot van rekening moet de fruitteler het van de gewone man hebben, die met zijn gezin wekelyks verschillende kilo's fruit nodig heeft. Daarom is het streven van de fruit kwekers er op gericht een kwaliteits product te brengen, dat tegen een laag mogelijke kostprijs verbouwd ka» worden. Het gaat er om dat Nederland een kwaliteitsproduct kan leveren- Vooral in het kader van de Benelux lS dit belangrijk, omdat België wel over een gelijk aantal boomgaarden beschikt als Nederland, maar fruitrassen levert van veel minder kwaliteit en slechter smaak. Ook de fruitverwerkende industrieën zijn van goot belang. Speciaal de sapbe- reiding is van veel betekenis. In onS land wordt slechts een onderdeel va» een liter fruitsap per inwoner verbruikt» terwijl in Zwitserland ruim tien liter! per jaar door elke zwitser wordt geconsumeerd. „Ons volk, dat woont i® een van de eerste fruitlanden van de wereld moet nog leren fruit te eten- Het moet ook het fruit nog leren ken nen, omdat het al te vaak door handig^ handelaars met zgn. kwaliteitsfruit wordt bedot." Ir. Van Stuivenberg haastte zichj hier echter bij te zeggen dat langzamer-] hand op dit gebied de Nederlander wil zer gaat worden. Tweede Paasdag gaat het eerste elf' tal van „Velsen" naar Gouda om zie» te meten met O.N.A. Velsen komt in de volgende opstelling: Doel: C. Demmers, achter: C. TrornP Jr. en J. W. Kuypers, midden: B. WÜ ker, J. Th. Nijssen en J. v. d. End» voor: J. Ninaber, A. Hogendijk, C. Brui'" J. Bakkum en T. Tromp Sr. De Goudse ploeg heeft nu drie ja® achtereen het kampioenschap van d* derde klasse behaald en is dus zeer b®. ggrig ditmaal eindelijk te promoveren- Dè Velsenaren zullen het er dus n1®] gemakkelijk krijgen, maar de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de dreig1»? van 't derde-klasserschap hen tot gr° daden zal inspireren. De komende maanden zullen in ons land talloze vliegevenementen worden georganiseerd, waarvan ook het Gooi zijn deel zal krijgen. Reeds op 23 April wordt het seizoen geopend met de wed strijd om de wisselprys. de „Zilveren Vleugel van Amsterdam", georganiseerd door de Amsterdamse Aero Club en de Gooi-Stichtse Aero Club. De deelnemen de sportvliegers zullen een voorgeschre ven route van hoogstens 300 km. boven Nederlands grondgebied moeten vliegen met als uitgangs- en eindpunt het vlieg veld „Hilversum". Op deze route worden tussenlandingen gemaakt en moeten con- tröle-punten gepasseerd worden; de wedstrijd is er dus een, waarbij naviga- tiekennis en vliegvaardigheid de ver eisten zyn. Gedurende het seizoen zal het publiek op verschillende vliegvelden in ons land vliegfeesten kunnen bijwonen, waarbij demonstraties, lucht-acrobatie en soms ook zweefvliegen of parachute-springen te bewonderenjeullen zijn. Op 7 en 8 Mei vallen de openingsfeesten van het vlieg veld Ypenburg, op 26 Mei komt er een vliegfeest op het Eindhovense vliegveld Welschap, in Juni wordt het vergrote Zuid-Limburgse vliegveld Beek geopend, hetgeen gepaard gaat met de nodige festiviteiten, terwijl op 20 Augustus een vliegfeest wordt gegeven op het sport- vliegveld Hilversum Een andere traditionele rondvlucht, die ook dit jaar weer zal worden gehouden, is de Ameidevlucht, waarmee op 15 Sep tember het seizoen wordt gesloten. Het uitgangspunt is ook nu weer vliegveld Hilversum. De wisselprijs voor deze wedstrijd, waarbij het ook al weer gaat om behendigheid en goed navigeren, werd indertijd beschikbaar gesteld door burgemeester Luyendijk van het plaats je Ameide, dat niet ver ten Oosten van Schoonhoven aan de Lek ligt. Deze sportvliegende burgervader won het vo rig jaar zijn eigen beker. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart organiseert dit jaar voor haar modelvliegtuigbouwers meer wedstrijden dan er in énig voorafgaand seizoen zijn gehouden. Zoals elk jaar opent het seizoen met de Distrietswedstrijden, die op 26 Mei, He melvaartsdag, gehouden worden. Zij hebben plaats op de volgende terreinen: Wasblik bij Bussum, Rechte Heide bij Tilburg, Huzarenheide bij Roermond, Ro- zendaalse Heide bij Velp, op het vlieg veld Eelde bij Groningen en de Bor- keld bij Goor. Door een puntenwaarde ring komen de beste deelnemers in de Nationale Kampioenschappen, die op 21 Augustus te Ermelo worden gehouden. 17 Juli zal op het Wasblik bij Bussum een grote Landelijke Open wedstrijd te zien geven. Alle typen modelvliegtuigen zullen dit jaar te zien zijn: model-zweef vliegtuigen, modellen met rubber en met „echte" motor, modellen door de deel nemer zelf aan stalen lijnen bestuurd ®a tot grote snelheden in staat. Voor de laa' ste drie typen zyn nog speciale we9< strijden geprojecteerd op 19 Juni en i. September. Een wedstrijd geheel vo® lijn-bestuurde modellen vindt plaats Tweede Paasdag te Den Bosch. Ook de bij de K.N.V.v.L. aangeslof®^ luchtvaartclubs hebben voor het kome» seizoen wedstrijden uitgeschreven; noemen hier de grote JubileumwedstrU van de Haarlemse en Zaanse Luchtva® Clubs op 26 Juni (Het Wasblik) en beroemde wedstrijd om de Resident'®^ bekers van de Haagse Luchtvaart Clu op 2 October. De wereldkampioen en kampioen v' Nederland P. Roozenburg won-. Hoornaar in 2 uren tijds een b» partij. Daarna gaf hij simultaan 46 borden en won in 2% uur 32 Vgf tijen, speelde er 9 remise en yeu er 5, hetgeen een gemiddelde is jeu 80 pet. In Gouda speelde hij 34 Pa£ ie' simultaan, won er 29, maakte er lijk en verloor één partij. Dat is 0u 91 pet. van de punten. Vervolgens hy te Gouda een blindpartij van JtLel» Jong Johzn., uit Ouderkerk a/d ,jef In Rijswijk (Z.-H.) hield R. C. een causerie voor de Rijswijkse piv club en te Barneveld simultaneerae ,)- J. Ham uit Rotterdam tegen 23 nemers. Resultaat 16 gew„ 4 re' jy verl. of 80 pet. Na afloop een »e stratie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2