Eric de Noorman en de valse koning- DIPLOMATIEKE NOTA van Boedapest over Kard.Mindszenty r Wij luisteren naar tfiêfMeneer u/ete* DE WITTE TULP Grenzeloze terreur in Hongarije Condense havenarbeiders Saan weer aan het werk ^rkije wenst Pact voor Middellandse Zee Congres keurt E.C.A.-hulp goed Belgische delegatie naar Diisseldorf Trailer maakt sprong van tien meter Kolenproductie in Maart meer dan 1 millioen ton Mater-Amabilisscholen in Den Haag Zuidelijk initiatief overgenomen pT PASEN DIEPVRIES' FRUIT! .J Van Gelder Zonen in 1948 Vrijaf op Koninginnedag Tweede Paasdag courses op Mereveld FIFA-jeugdtournooi Nog steeds „Ronde van Nederland 1948" VRIJDAG 15 APRIL 1949 PAGINA 3 Drijfjacht op „Koelakken" Nieuw Grieks kabinet beëdigd Om grenscorrecties te bespreken Polen valt persvrijheid aan En komt op de wielen {erecht Toewijzing van deviezen voor reizen naar buitenland Onderwijs aan terugge keerden uit Indonesië Tevredenheid over resultaten J. VAN BALKOM Hoofd „General Operations Group" der K.L.M. V.. Stukgoederentarief bij Spoorwegen gewijzigd Kind aan brandwonden overleden Nederlands schip in aanvaring de ideale methode voor de witte was Aalmoezeniers naar Indonesië vertrokken Fraaie schermprestatie van ir. Van der Hoeve (Van onze correspondent) een kort bericht werd gemeld, dat de Hongaarse regering een protestnota ~®n de voorzitter van de Ver, Naties heeft gericht, waarin zij zich ertegen erzet, dat de zaak-Mindszenty door de U.N.O. behandeld wordt. Voor ons <gt thans de letterlijke tekst van dit „diplomatieke" document, aan de inhoud n aarvan helaas geen openbaarheid in ruime kring is gegeven. In de ge schiedenis van het verkeer tussen de staten mag dit document wel zonder weerga heten, want zelfs de machtige Sovjet-Unie heeft nimmer op deze toon ■het staatslieden van een ander land gesproken, laat staan met een lichaam, at als de hoogste morele instantie van de niet-kerkelijke wereld geldt. In deze °la beledigt en belastert de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken in naam van de Hongaarse republiek de veroordeelde Kardinaal Mindszenty op n® ordinairste manier, waarover men zich overigens niet verwondert, daar nhniers de Hongaarse regering daarmee haar standpunt tegenover de Kar- 'haal zoekt te rechtvaardigen. Daarentegen moet men wel verbaasd opkijken, de Hongaarse minister in de nota aan de voorzitter van de Ver. Naties "chrijft: De Hongaarse regering is genoodzaakt 2a c°nstateren, dat het voorstel om de ^ak-Mindszenty op de agenda van de 'O te plaatsen ten nauwste samen- Angt met de lastercampagne, die door j® vijanden van de democratie en van vrede, als organisch onderdeel van voorbereidingen tot een oorlog tegen j?°ngarije werd ontketend. Deze laster- «rnpagne brandmerkt de gerechtvaar- Rb .maatre6elGn> die de Hongaarse republiek tegen de reactionnaire sa menzweerders, spionnen en deviezen- pendelaars getroffen heeft, schijnheilig ,'s schending van de rechten van e mens, van de democratie en rik1 de vrede- De Hongaarse rege ls tekent er krachtig protest te- *®.n aan, dat de UNO haar standpunt J\. bepalen, uitgaande van dit opzet- "Jk vervalste beeld van de situatie. ..t>e rechten van de mens worden onder enige twijfel geschonden in die anden, waar de leden van de progres sive organisaties om hun politieke ?Jertuiging voor het gerecht gedaagd worden, waar de negers en andere ge beurde staatsburgers aan een bijzon- uere wetgeving zijn onderworpen, waar h deze personen vernederende wetten J} ordemaatregelen worden toegepast, la andere landen, zoals in Grieken and en Spanje, waar de strijders voor Se u d en democratie bij dozijnen dood- tefa opgehangen of doodgemar- v® d worden. Het is een teken van ge- ,rek en logica en van kwade wil, dat leidende kringen van zulke landen, fj de rechten van de mens zelf op ®grante wijze schenden, tegen de ge oemde landen geen klacht indienen j hun misdaden niet op de agenda van e®. ver. Naties laten zetten, zich daar- ntegen op de humanitaire rechten be- SrhPen' wanneer een jonge democrati ze republiek wettelijke strafbepalin- Ln toepast ongeacht hun wereldlijke j.. kerkelijke rang op' diegenen, die tip van organisaties zijn, welke de j'-"rnocratische insfellingen en de rech- s h Van de mens bedreigen. De Hongaar- a| regering vervult slechts haar plicht. z'j zulke personen voor het gerecht »paSt, die hun schuld zelf hebben toe- ltB?even en die hun misdadige praktij- hu met het oog op een komende oorlog 'toefenden. Öe Hongaarse regering constateert der- halve, dat er noch een juridische, noch een aHdere grond aanwezig is, waarom de Al gemene Vergadering der Ver. Naties zich jjjet de zaak-Mindszenty zou bezighouden. rot deze stap hebben diegenen hun toe- genomen, in wier dienst Mindszenty en zijn kameraden hun misdaden hebben begaan en dié langs deze weg hun mede plichtigen te hulp willen snellen. Op grond van genoemde redenen pro testeert dé Hongaarse regering er ten stel ligste tegen, dat de Ver. Naties het pro ces tegen Josef Mindszenty tot voorwerp van een debat maken en zich daarmee in O® interne aangelegenheden van Hongarije tPengen." Een in dezelfde, ordinaire, toon gestelde bota richtte Hongarije nog pas in het af- «elopen jaar aan de regering—Tito. De Ver. Staten worden er in deze nota van beticht, stappen te hebben onderno- de zaakMindszenty voor het we- eidforum der Ver. Naties te brengen, om Uh medeplichtigen" te helpen. De nota eweert, dat Mindszenty in opdracht der v®r- Staten zijn misdaden begaan heeft en °eschuldigt de regering der Ver. Staten ,an. zelf de rechten van de mens te Schenden. tooi!4 "document" is niet om zijn ongehoorde H," de moeite van een beschouwing waard, trio4 omdat de -wereld zich daaruit een be- de vormen kan over de toon, waarop de tjj„'booratische" regering van Hongarije met xm beklagenswaardige mensen spreekt, over VnÜ de macht uitoefent. Als een regering k. een lichaam als de Ver. Naties en een ac«t als de Ver. Staten niet het geringste „."e Londense havenarbeiders besloten v'steren bij stemming het werk in de ha- *b, dat tengevolge van een wilde staking „er dagen heeft stilgelegen, te hervatten. et conflict had een dusdanige omvang bgenomen, dat men voor algemene sta- 'n het Londense havengebied had Vteesd. havenarbeiders namen gisteren het 'crwm het werk Zaterdag te hervatten, r6nW1:)'. tezelfdertijd enige duizenden ande- bee»- het werk uit sympathie hadden OftiB» egd' massabetogingen hielden in de ving van het havenkwartier. ^kke 'Purkse minister van Buitenlandse jj'ste Necmeddin Sadak, verklaarde ster,rcn tegenover verslaggevers een voorstander te zijn van het sluiten ^ïida regionaal verdrag voor het TupKjj ^bdse-Zeegebied. Hij zeide, dat •bige "het Atlantisch verdrag in som- acht Van zÜn aspecten onvoldoende op h ^°0r het handhaven van de vrede hij f vasteland van Europa", waaraan heifl "evoegde, dat Turkije „zijn veiiig- Zien eveneens gewaarborgd wenste te gio„ oor het sluiten van een ander re dact a verdrag, dat aan het Atlantische z°u moeten worden gekoppeld". der?;'n'st;Gr Sadak verklaarde verder tij- yraa_ verblijf te Washington dit ^tferiu niet te hebben besproken met blip Kaanse autoriteiten. Hij kon even- dep j?an§even, welke staten deel zou- Voor ?eïen uitmaken van een verdrag zou jy. Midellandse-Zeegebied. „Dit ïl®et' in° k n- worden uitgemaakt, wan- het SA beginsel overeenstemming over tvas hw.1 A van een dergelijk verdrag respect toont, hoe zou zij dan eerhied koeste ren voor de rechten van die mensen, die op genade of ongenade aan haar zijn overgele verd, en over -vier leven en dood zij be schikt? Tegenwoordig vindt een formele drijfjacht tegen de z.g. „Koelakken" plaats. De hele landelijke pers zet de boeren knechts, het lompenproletariaat op tegen de „vetgemeste" boeren. De straffen regenen op deze boeren neer. De gevangenissen zijn overvol en niet zonder reden vertelt men, dat de veroordeelden slechts naar de Hon gaarse gevangenissen worden opgebracht, maar hun straffen ergens in de strafkampen van Siberië ondergaan. Zoals de Joden tij dens het Hitlerregiem ergens spoorloos ver dwenen, zo weet geen mens, waar de vele duizenden veroordeelden van de Volksrecht banken blijven. De terreur heeft onoverzien bare afmetingen aangenomen. Tegenwoordig wordt deze terreur door „vredesdemonstra ties" gecamoufleerd, opdat de wereld niet zal te weten komen, wat er eigenlijk in Hongarije gebeurt. Ook de katholieke bis schoppen wilden het terreurregiem dwin gen, gedelegeerden naar de „Vredesconfe rentie" te Parijs te zenden. Uit naam van het Episcopaat wees intussen Aartsbisschop Grösz van Kalocsa deze aandrang van de hand met de motivering, dat de Katholieke Kerk steeds voor de vrede op de bres ge staan heeft en dat de bisschoppen niet aan internationale congressen mochten deelne men. Onder zwaardere druk werden de dorpspastoors gezet, aan wie de plaat selijke partijbesturen verklaringen kant en klaar ter ondertekening voorlegden, waarin zij zich keren tegen de imperia listische oórlogsstokers en zich voor de door de Sovjet-Unie gevoerde vredes campagne inzetten. In de kranten wor den dan deze afgeperste verklaringen gepubliceerd, om de katholieke bevol king op een dwaalspoor te brengen en haar te doen geloven, dat de bisschop pen wel mét de imperialisten één lijn trekken, maar dat de „arme" katholieke geestelijken solidair zijn met de com munistische partij. Terwijl dus de Hongaarse regering de overwegende meerderheid van het Hon gaarse volk onder terreur houdt, de meest fundamentele rechten van de mens min acht en onder dreigementen verklarin gen afperst, veroorlooft zij zich een niet nader te definiëren nota tot de voorzit ter van de Ver. Naties te richten, om te verhinderen, dat een volkomen onschul dig kerkvorst recht zal geschieden en een onpartijdige internationale commissie de zaak van Kardinaal Mindszenty zal on derzoeken. Het Huis van Afgevaardigden en de Se naat zijn Donderdagavond tot overeen stemming gekomen ten aanzien van een compromis over de Europese herstelwet, waarbij 5.430 mill, dollar wordt toegekend gedurende de komende 15 maanden. De gemeenschappelijke conferentie bracht aldus een correctie aan in liet oorspron kelijk door de Senaat vastgestelde bedrag, dat 5.580 millioen dollar bedroeg. Enkele minuten, nadat het wetsontwerp tot toekenning van dit bedrag door het Huis van Afgevaardigden was aangeno men, hechtte ook de Senaat zijn goedkeu ring er aan. Beide malen werd mondeling gestemd. Het wetsontwerp gaat nu naar het Witte Huis om door president Truman getekend te worden. In het ontwerp wordt slechts goedge keurd, dat opnieuw 15 maanden lang hulp aan Europa verleend zal worden. Boven dien wordt het maximum-bedrag hiervoor vastgesteld. Het geld moet later bij afzonderlijke wet toegewezen worden. Bepaald werd, dat 50 procent van de Amerikaanse goederen voor hulp aan het buitenland in Amerikaanse schepen moet wörden vervoerd. Het nieuwe Griekse coalitie-kabinet, onder leiding van de liberale premier Themistocles Sophoulis, is gisteren door koning Paul beëdigd. Het verschilt weinig van het vorige kabinet. De ministeries van arbeid en nationale economie, waarvan de porte feuilles in handen waren van leden van de zgn. „nieuwe partij", zijn tijdelijk overgeijomen door Sophocles Venizelos, minister zonder portefeuille, en George Melas. minister van Justitie beiden liberalen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken be vestigde gisteren, dat minister Bevin tijdens het bezoek, dat hij kortgeleden aan Washington heeft gebracht,' een memorandum heeft medegenomen, dat voorstellen bevatte voor een aanzien lijke uitbreiding van de Griekse leger en luchtstrijdkrachten. In Washington is nog geen beslissing genomen. k„„ van een aergt e'kt", aldus Sadak. ?»kenTJ14jSe minister van Buitenlandse een voorts nog, dat „de Truman- Be^oon J^rzekering is van het buiten- Van Tuft- gelang, dat aan de veiligheid ^°e8de h e Worét gehecht", doch hij "Sheid j'eraan toe, dat de Turkse vei- ^Tboriru eerste plaats wordt ge- ï,erklaarrt„ or het Turkse leger. Sadak "rkse iet- er op 'e vertrouwen dat het n. ger thans zoals in de afgc- 4 succet ',aar in staat zou 7i'n u!?Val> die Vlecrstan'l te bieden aan elke ,rtitev0er(£ °P zijn grenzen zou worden Woensdag is in Diisseldorf een Bel gische delegatie aangekomen teneinde met de autoriteiten van het Britse militaire bestuur besprekingen te voe ten over de grenscorrecties. Van Duitse zijde wordt vernomen, dat de Belgen van plan zijn ook met de Duitse auto riteiten in contact te treden. Karl Arnold, minister-president van Noord Rijn Westfalen, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij niet bereid is, aan Duitse functionarissen opdracht te geven inzake deze kwestie hun mede werking te verlenen. De grenswijzigin gen waren volgens hem een eenzijdige actie, waaraan Duitsers niet konden meewerken. De sociale commissie van de Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 36 te gen 6 stemmen, bij 3 onthoudingen, een Pools amendement verworpen op de voor gestelde internationale conventie betref fende nieuwsgaring en persvrijheid, vol gens hetwelk de regeringen de vrijheid zouden hebben correspondenten te werer», die in connectie staan met fascistische of Nazi-organisaties of die „bekend zijn om hun lasterlijke berichtgeving". Met 34 tegen 4 stemmen, bij 5 onthou dingen, aanvaardde de commissie de be paling, dat alle maatregelen genomen moeten worden om aan correspondenten een zo groot mogelijke vrijheid van beweging te verschaffen bij het uitoefenen van hun functie. Van Amerikaanse en Britse zijde werd aangevoerd, dat door een amendement als het Poolse aan de regeringen eenzijdige bevoegdheid gegeven zou worden om naar willekeur de werkzaamheid van corres pondenten te beperken of te verhinderen. Op een viaduct in de weg Amster damDen Haag, 6 km. van Lisse, raakte de bestuurder van een trailer Donder dagochtend de macht over zijn stuur kwijt, vermoedelijk doordat een van de wielen de leuning raakte. De leuning werd over een lengte van 30 m. ver nield. De trailer stortte van het onge veer tien meter hoge viaduct af en kwam op zijn wielen terecht op de er onder gelegen weg naar Lisse. Een van de beide inzittenden werd licht gewond, de ander kwam met de schrik vrij. De 8 m. lange trailer werd grotendeels ver nield. Een juist op de onderste weg passe rende volkswagen uit Haarlem kreeg de leuning van het viaduct boven op het dak. Dit werd slechts licht bescha digd. De kolenproductie in de Limburgse mjjnen bereikte in de maand Maart voor de eerste keer na het einde van de oor log een productie van meer dan 1 mill, ton. Geproduceerd werd n.l. 1.026.200 ton tegen 892.400 ton in Februari. Met deze productie werd de gemiddel de maandproductie van voor de oorlog n.l. 1.124.000 ton nagenoeg geëvenaard. Het aantal werkdagen bedroeg in Maart evenwel 27 tegen 24 in Februari. In Maart werd ingevoerd 391.500 ton kolen (Febr. 321.500 ton). Bovendien werden nog uit Duitsland 17.900 ton bunker kolen geïmporteerd. De A.N.W.B. deelt in aanvulling op het bericht betreffende de voorkeur bij de toewijzing van toeristische devie zen mede, dat' de prioriteit wordt ver leend, wanneer men voor het betrokken land na de. bevrijding nog geen devie zen heeft ontvangen. Wil men b.v voor het eerst na de bevrijding naar Zwit serland, maar heeft men wel al devie zen voor een reis naar Engeland ge kregen, dan valt men toch voor Zwit serland in de categorie reizigers, diq. voorkeur genieten bij de toewijzing van toeristische deviezen. De verzoeningscommissie van de V.N. heeft medegedeeld, dat op 26 April te Lausanne in Zwitserland Arabisch-Is- raëlische besprekingen zullen beginnen over het probleem van de Palestijnse vluchtelingen en andere kwesties. Het onder Amerikaans toezicht ver schijnende blad „Der Abend" schrijft, dat de luitenant-generaal Roman Roe- denko in Moskou is gearresteerd, omdat hij bij het proces-Kravchenko in Parijs zo slecht voor de dag is gekomen. Als bron noemt het blad kringen bij het voorlichtingenbureau van het Sovjet- militaire bestuur in Berlijn. Op 12 April was door de gouverneur van de Nederlandse Antillen een com missie geïnstalleerd, die tot taak heeft de financiële consequenties van de zelfstandigmaking der eilanden aan een nauwgezette beschouwing te onderwer pen. Voorzitter dezer commissie is de heer W. R. Plantz. 50. Met een geknor treedt de gedrongen figuur verder de kerker binnen, doch nog steeds zonder een woord te zeggen. Opmerkzaam staren te beide mannen elkaar aan, maar dan kan Eric deze vertoning niet langer aanzien. „Zo gij de burchtheer zijt, zeg het mij," spreekt hij woedend. „Gij beseft niet, wat gij doet. Koning Langha liet u weten, dat de echte koning der Noormannen, de echte koning Ericteruggekeerd is en gij zwoer hem trouw. Welnu, toon uw trouw, want die echte koning ben ik! Gij staat hier tegenover Eric, koning der Noor mannen!" Kort en krachtig vertelt Eric nu aan de nog steeds zwijgzame kasteelheer van zijn gevangenname door de handlangers van Omon, de valse koning, en hij besluit: „Ik voorspel u, dat Omon hierheen zal komen, om mij op te eisen. En desnoods zal hij mij met geweld hier vandaan sleuren. Als het zover gekomen is, zult gij daar grote schuld aan dragen Laat mij thans vrij, om naar koning Langha ierug te keren. Mijn kans om te ontvluchten is n u! Over enkele dagen zal het te laat zijn." Ietwat verlegen en onzeker antwoordt de edelman: „Inderdaad Trie ik, Eric de Noorman voor mij te hebben, doch welke van de twee zijt gij? Ik zou geheel af moeten gaan op wat gij zegt, en dat is wel wat gevaarlijk Ik moet rekening houden met de mogelijkheid dat gij de valse Eric zijt en de hemel weet dan, wat gij in uw schild voert. Dit kan wel een geraffineerd complot zijnmet het doel de echte Eric in handen, te krijgen. Nee, ik kan en durf u niet vrij te laten, alvorens ik mij zekerheid heb verschaft." Eric, tot wanhoop gedreven door 's mans botheid, probeert de ander duidelijk te maken, hoe onzinnig diens redenering is, doch de kasteelheer staat op zijn standpunt en verwijdert zich, een wanhopige Eric in zijn cel achterlatendEn terwijl kost bare dagen aldus voorbij gaan, nadert vanuit het Westen een machtig leger. Eric's voorspellingen blijken waarheid te bevatten, want aan het hoofd van een zwaar be- wapende bende rijdt Omondie een onheilspellende gloed in zijn ogen heeft. Teneinde meisjes, die in bedrijven wer ken, te vormen voor haar latere taak in het gezin, werken in het Zuiden van ons land sedert enige tijd de Mater Amabilis- scholen. Deze scholen, die in het Zuiden reeds zeer verspreid zijn, geven aan de meisjes uit de bedrijven geestelijk en huishoudelijke vorming en scholing. Dit initiatief, waaraan vooral de naam van mej. M. C. Schouwenaars is verbonden, is ook in het Noorden overgenomen, oa. in Twente, Utrecht en Rotterdam. Het ligt in de bedoeling ook voor de Haagse bedrijven tot de stichting van soortgelijke scholings- en vor mingscursussen over te gaan, die in de werktijd zullen worden gegeven. Hier bij zullen de Katholieke, Protestante en neutrale instanties met elkander samenwerken. Dezer dagen is de eer ste bijeenkomst gehouden van de Com missie tot Voorbereiding van Vor- mings- en Huishoudelijke Cursussen voor meisjes uit het bedrijfsleven. De bedoeling van deze cursus is, de meisjes naast technische vaardigheid ook een geestelijke voorbereiding te ver schaffen voor haar toekomstige taak. Daarbij zullen ook ontspanningsavon den worden georganiseerd. De regering verleent subsidie voor dit werk. De cur sussen zullen worden gegeven in de R.K. Huishoudschool dr. Kuyperstraat, op de Christelijke Huishoudschool in de De Ruyterstraat en in de Huishoud school Licht, Liefde en Levsn in de Vin- kesteynstraat te Den Haag. Het jaarverslag van de stichting voor onderwijs aan uit Indonesië gerepa trieerde leerlingen, dat tot September 1948 loopt, vermeldt o.a., dat op de weg naar de liquidering van dit onderwijs, het aan hat einde van het cursusjaar mogelijk bleek, over te gaan tot een ingrijpende aanzienlijke beperking, waarbij het aantal lagere sqjiolen werd teruggebracht van 46 op 16 en van de 12 H.B.S.-en er 7 konden worden opge heven. Het verslag maakt ook melding van onderwijshulp aan teruggekeerde oorlogsvrijwilligers en aan oud-leer lingen van republikeinse scholen, die in Nederland verder willen studeren. In het algemeen voldeden laatstbe doelde jongelui niet aan de eisen die de scholen, waartoe zij toelating vroegen, stellen. Na overleg met het departement van O. G. werd beslo ten hen de behulpzame hand te bie den. Over de resultaten van het onderwijs is het stichtingsbestuur tevreden. IJver en gedrag der leerlingen lieten vrijwel niets te. wensen over. Wel werd meer malen opgemerkt, dat de ijver der „eerstgekomenen" over het algemeen groter was dan die van de later geko- menen. In de vacature van hoofd „General Operations Group" van de K.L.M., ont staan door hét overlijden van de heer H. Fuchs, is benoemd de heer J. J. van Balkom, tot dusver hoofd van het hoofd inspectiebureau van de K.L.M Geniet met van dat heerlijk Gezond, verrukkelijk en... iegen veel lagere prijzen alom verkrijgbaar. Nu kan iederéén genieten. Op de eerste èn de tweede Paasdag I De zomerse diepvriesrruchten en groenten zijn tractaties t WINTERZON VONK - BIRD'S EYE - KRISTAL - VITA VRIJDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 gram., 18.20 actualiteiten, 18.30 clavecimbel, 18.45 reportage, 19.00 nieuws, 19.15 gram., 19.30 Brabants halfuur. 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 koor, 20.40 voordracht, 20.55 orkest. 21.15 causerie, 21.30 cyclus, 22.00 luisterspel, 22.40 viool en piano, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Brahms. HILVERSUM I 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht, 19.15 kwartet, 19.30 causerie, 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 piano, 22.40 causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23.30 Wagner. ZATERDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. Zaterdag 7.00 nieuws, 7.15 koor, 7.26 zang, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 inleiding op 8.30 Hoogmis, 9.45 waterstanden, 9.50 viool, 10.00 kleuters, 10.15 concert, 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.30 mede delingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.50 film en toneel, 14.10 accordeon, 14.20 Engelse les, 14.40 walsen, 14.50 boeken nieuws, 15.00 gram., 15.10 muziekcur- sus, 15.30 harmonie, 16.00 causerie, 16.10 koor, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wig wam. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 orkest, 9.00 con cert, 10.00 causerie, 10.05 Morgenwij ding, 10.20 feuilleton. 10.35 arbeiders, 11.35 zang en piano, 12.00 Accordeola, 12.30 mededelingen, 12.33 gram., 13.00 strijdkr., 13.30 Ramblers, 14.00 zang, 14.20 harmoniemuziek, 14.50 Fries progr,. 15.15 kamerork., 16.00 komt u binnen, 16.15 amateurs, 16.45 sport, 17.00 cau serie, 17.30 jongeren. Met ingang van 25 April a.s. zullen de N.S. het bestaande systeem van vrachtprijzen per 100 kg. voor stuk- goedzendingen tot 500 kg. vervangen door een tarief met uitgerekende vrach ten op alle afstanden. Tegelijkertijd worden de vracht- en snelstukgoedzen- dingen tot 500 kg. enigszins in vracht verhoogd. Boven de 100 kg. daalt het bedrag van deze verhoging naarmate het betalende gewicht van de zendingen toeneemt. Voor zendingen boven 500 kg. blijven de thans bestaande vracht prijzen per 100 kg. ongewijzigd van kracht. Bij expresgoed vindt alleen een verhoging plaats voor de zendingen van 1 en 2 kg. Te Wijk aan Zee waren kinderen met de kinderwagen in de huiskamer aan het rijden. De wagen stond stil tegen de brandende kachel en vloog in brand. Ofschoon een voorbijganger de vlammen doofde, moest het dertien maanden oude kindje naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden vervoerd, waar het gisteren is overleden. Het Nederlandse ss. „Marpessa" is gis teren in het Engelse Kanaal tijdens zware mist in aanvaring gekomen met het Britse schip „City of Waterford". Het Britse schip zonk, doch de bemanning kon worden opgepikt en naar Southamp ton worden gebracht. Van Gelder Zonen te Amsterdam sloot het boekjaar 1948 met een exploitatie saldo van f 5.351.506 (4.399.051). Na af schrijving op terreinen, gebouwen etc. ad f 2.269.578 (2.435.716) en op vervoer middelen van f324.244 (179.555), resteert een nettowinst van f2.712.616 (1.988.426). Hieruit zal een dividend worden uit gekeerd van 7 pet. (6) op de gewone en preferente aandelen en 5 pet. op de prio riteitsaandelen. In haar verslag merkt de directie o.m. nog op, dat de bedrijfstoestand over het afgelopen boekjaar goed was. De hout- aanvoeren verliepen aanmerkelijk vlot ter dan de vorige jaren, zodat aan het einde van het jaar de beschikking werd verkregen over een redelijke voorraad, nodig voor overbrugging van het winter seizoen. Dank zij deze grondstoffenposi- tie konden ook de courantenpapierfa brieken de laatste twee kwartalen weer vrijwel volledig in bedrijf worden ge steld. Ook de grondstoffenbedrijven waren in staat hun productie uit te breiden, al bereikte deze nog niet het vooroorlogse peil. De aanvulling van de grondstoffen- voorraden tot een redelijk niveau ver oorzaakte op het hoge prijspeil een aanzienlijke kapitaalbehoefte, ter voor ziening waarvan een kortlopende on derhandse lening werd aangegaan ten bedrage van f 5 mill, rente 3% pet. De binnenlandse prijzen der producten, waarvan de afzet vlot verliep, werden in de loop van het jaar opnieuw ver hoogd en zijn thans over het algemeen lonend. De omzetten naar het buiten land bereikten een nieuw hoogtepunt. De extra-winstmarge hierop verminder de echter geleidelijk door de in de tweede helft van het jaar tot uiting komende prijsdalende tendenzen. Met een teruggang van de export dient re kening te worden gehouden. Met het s.s. „Groote Beer" vertrokken 13 April naar Indonesië de majoor aalmoezenier M. J. L. Kooien en de kapitein-aalmoezeniers T. L. A. Vogel en J. E. van Benthem. Aalmoezenier Vogel is de eerste parachutistenaalmoe zenier, die naar Indonesië vertrok. Bij eventuele acties zal hij met zijn para chutisten medespringen. door HELEN GIRVAN (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) J 42 Ze keek rond, hopende een glimp van haar gastheer te zien temidden van de schaatsenrijders, maar ze zag hem ner gens. Pieter had haar inmiddels tot de rand van de stad gebracht, waar het kanaal breder werd en de oever niet zo keurig recht meer was. De woningen er langs stonden wat verder van elkaar, de gebouwen hier lagen wat onregelmatig verspreid. De besneeuwde daken leken wel hoge, witte kappen en de er boven uitstekende bomen vormden een patroon van zwart kantwerk tegen de winterse hemel. Hier werd het aantal schaatsers geringer en pas hier genoot Eslpeth volop van het zijn op het ijs. Pieter reed haar langs groepjes men sen, die liedjes zongen in de koude winterlucht, of stuurde haar veilig voorbij anderen, die het een of andere spel speelden. Soms bleef hij even staan om een geldstukje toe te werpen aan een baanveger, die het ijs schoon hield. Nu eens reed hij midden 'op het kanaal, dan moest hij weer opzij voor een ijs- zeübooL die als een vogel langs hem heen schoot. Toen hij ten slotte op een beschutte plek stil hield voor een tentje met ver versingen, nam Elspeth gretig een warme dronk en een portie wafels, die zo van het hete ijzer kwamen. Toch was ze enigszins verlegen met haar hou ding na Pieter's gedrag eerder op de morgen, om nog te zwijgen van de ma nier, waarop ze zich zelf gedragen had. Ze moest hem nog bedanken voor het parfumflesje en hem vertellen, dat ze graag Mijnheer had gesproken, maar ze wist niet, hoe ze daarover beginnen moest. Pieter loste de moeilijkheid op, door dat hij opeens botweg zei: „Ik wilde je nog wel bedanken voor je knopen. Maar het was niet nodig geweest daarmee weer goed te maken, wat je over de tulpen had gezegd," voegde hi.i er aan toe, met een koppige hooghartigheid, die als een ijslaag over zijn onbeweeg lijke gezicht lag. Elspeth at inderhaast haar wafels op, ging recht overeind zitten en antwoord de toen bits: „Daarom heb ik ze niet gemaakt! Ze waren al eerder klaar!" en fel er nog achter aan. „Ik ga nu zelf geloven, dat ik een hekel aan je had, Pieter Voort." „Jë zei toch, dat de bloempotten lelijk waren." Pieter had nog nooit zo koppig voor .haar gestaan. „Ja, en dat zijn ze ook. Ze zijn lelijk," riep Espeth uit, even ronduit als hij zelf gesproken had. „En daarom deed het me zo n genoegen, de eerste tulp te zien uitkomen." Met een ernstig gezicht keek ze hem aan. „Een mooi voorteken is het gebleken," klaagde ze. „Eerst ver smaad jij knopen, die ik heb gemaakt. Daarna gaat die verwaande Jan mij uit lachen met mijn schaatsenrijden. En toen kwam de Spanjaard „ls er een tulp uitgekomen?" inter rumpeerde Pieter, die altijd maar aan dacht schonk aan één ding tegelijk. „En vind je dat prettig?" „Natuurlijk." De gelaatsuitdrukking van Elspeth veranderde. Denk je dan, dat ik niet graag iets anders zie dan lelijke potten?" Zelfs Pieter moest wel opmerken, dat haar blauwe ogen nu schitterden van ondeugendheid. Haar opeqhartigheid deed hem goed, want een ogenblik later flapte hij er uit: „Ik vond de knopen erg leuk al v/ou ik het niet toegeven." Na dié bekentenis was Elspeth's wre vel geheel verdwenen. Pieter was zo oprecht, zo vriendelijkzo betrouw baar. Ze begreep nu zelf niet, dat ze zo boos op hem was geweest. Als ze zich niet kwaad gemaakt had over hem, zou ze ook niet die laatste ergernis over Jan hebben gehad. Ze was een uilskuiken geweest, er kende ze nu spijtig. Van harte bedankte ze hem voor het odeurflesje, want ze voelde nu ook, dat hun onenigheid Pie ter gehinderd had. Ze zou nu zo ver standig zijn de hele kwestie niet meer aan te roeren, niet meer te praten over knopen of tulpen. Ze keek hem aan met een innemende glimlach en ging over andere dingen praten. Wist h« al, dat er juist een Spanjaard gevangen genomen was en naar de ge vangenis was gebracht? Nee, dat wist Pieter niet. Hij had op enige afstand wel iets gemerkt van be weging en opschudding, en gehoord, dat men iets geroepen had van een Span jaard, maar hij was te druk geweest met het halen van de slee, dan dat hij er veel aandacht aan had geschonken. Hij had er niet op gelet, wat er eigen lijk gebeurde. Elspeth keek om zich heen om er zeker van te zijn, dat er niemand was, die hem kon beluisteren. Toen wenkte ze hem om dichter bij haar te komen en vertelde hem fluisterend, dat ze het niet aan Jan had gezegd, maar de Span jaard, die gevangen genomen was, was niemand anders dan de man, die mee geholpen had haar weg te voeren van het strand bij Kentmoor. „We moeten je vader dadelijk te spre ken zien te krijgen," ging Elspeth met een ernstig gezicht voort. „Het is van groot belang, dat ik hem vertel, wie die man is." HOOFDSTUK XV NIEUWS VAN OVER ZEE Pieter, ik geloof, dat alleen een heili ge dat fijne kantwerk kan maken" Elspeth richtte zich met een zucht op en liet haar hand wanhopig door haar krullen gaan. Dat had ze het laatste uur al zo vaak gedaan, dat haar haar lint er scheef yan was gaan zitten en haar hoofd ex erg verward van uitzag. „Dan moet Anneke wel een heilige zijn," zei Pieter en ging achterover leu nen om zijn tekening te bekijken. Elspeth dacht na. „Ze is geduldig als weinigen. Toch betwijfel ik, of een hei lige zo uitbundig plezier om allerlei dingen zou hebben." Ze legde haar werk terzijde. „Zeg, Pieter, laat dit keer je tekenwerk eens liggen; want ik wou eens met je praten." De jonge Hollander legde gehoor zaam zijn crayons neer en glimlachte intussen een beetje, omdat Milady geen ogenblik haar mond gehouden had, toen ze bezig was met kantwerk. Buiten woei een sneeuwstorm, die duizenden en duizenden vlokken tegen de ramen joeg. Boven zat Anneke bij Mevrouw, die weer eens een aanval van erge hoofdpijn had. Mijnheer zat te werken in zijn kantoor tegenover de hall, en Elspeth en Pieter waren daar door aan zich zelf overgelaten en naai de voorkamer gegóan, waar het licht het best was. Al was de jonge kunstschilder geheel oor voer wat Milady zou gaan vertel len, toch zei ze eerst geen woord. In plaats daarvan schoof ze met enig on geduld haar voetstoof een eind op zij, stond op en begon rusteloos door de kamer heen en weer te lopen. Er waren nu bijna vier weken verlopen sedert het Sint-Nicolaasfeest; de tulpen in de lelijke potten waren niet alleen ver scheidene duimen hoog, maar bovendien was er aan elke tulp een kleine, stevi ge knop. Jan was al lang weer naat Leiden teruggekeerd, onbewust van het feit, dat de gevangen genomen Span jaard op de een of andere manier met hem in betrekking stond. (Wordt PtvolgcL) Op Koninginnedag, 30 April, zai door de overheidsdiensten aan het personeel, voor zover de dienst het toelaat, vrijaf worden gegeven. Met betrekking tot de nationale feest dag is de gedragslijn van verleden jaar nog gecontinueerd, dat wil zeggen, dat op 5 Mei de rijksdiensten tot vier uur zullen functionneren. Mereveld bij Utrecht zal tweede Paas dag een enorm- aantal dravers in de strijd zien. De zeven draverijen vormen een programma, dat in staat is een groot publiek enthousiast te maken en als het weer .meewerkt, kan de totalisator een record-omzet boeken. Gunstige factoren voor een drukke dag aan de tourniquet- ten zijn verder het vrije autoverkeer en ten tweede de bereidheid van de Ned. Spoorwegen om bij de halte Mereveld te stoppen. Om kwart over enen 's mid dags vertrekt een speciale trein van sta tion Utrecht naar Mereveld en om 17.48 gaat er een terug. Men moet dan een retour UtrechtDriebergen nemen. Als eerste wedstrijd staat weer een amateurscourse genoteerd. In de drie volgende ritten treedt de jeugd aan. in de vijfde en zesde course komt de betere klasse daarvan aan bod. Het sluitstuk vormt de A.T.O.-prijs, waarin de beste klasse start. Zózeer zijn zeven van de tien paarden aan elkaar gewaagd, dat het een uiterst hachelijke zaak is om een voorspelling te doen. In de eerste course lette men vooral op de goede amateurrijder. Keesje Axkit, Koerier, Lord Gregor en Kruger zijn geen geschikte paarden voor amateurs. Onze tips zijn ditmaal: 1. Locomotief-prijs, 2000 m„ amateurs: 1. Laetare A, 2. Klazina Axkit, 3. Kitty Axvile. Outsider: Lord Gregor. 2. Paas-prijs, 1780 m.: 1. MacKmley. 2. Larus S., 3. Monsieur Axkit. Outsi/fsj-: Meerhoet S. 3. Utrecht-prijs, 1780 m.: 1. Nikosa, 2. Miss Axworthy. 3. Linotte S. Outsider: Lentebloempje B. 4. Voorjaarsprijs, 1780 m.: 1. Miss A, 2. Keuze Geersen (Mountenier, Lancier, Memnon), 3. Kentucky's Queen B. Out sider: Lucille Scott. 5. Mereveld-prjjs, 2040 m.: 1. Luxor. 2. Mary Axkit, 3. King Spencer. Outsider: Lady Zora. 6. Trocadero-prUs, 2040 m.: 1. Louis Axkit, 2. Joe Axkit, 3. Jopie the Saint. Outsider: Irene Frances. 7. A.T.O.-prijs, 2060 m.: 1. Intrepid, 2. Gratie Hanover, 3. Juliana Lie. Outsider: Keuze Geersen (Heny's Gold), Junosch- ka, Harrold Hanover K). Voor het Nederlandse voetbalelftal, dat deelneemt aan het internationaal jeugdtournooi, zal een keus worden ge daan uit de volgende vijftien spelers: Bakema (HSC), Bennaars (Dosco), Gerderink (Enschede), Joling (Water- graafsm.), Klaassens (VW), Louer (NOAD), Okhuyzen (Velox), De Rijk (MOC), Smeets (Juliana), Smit (Volen- dam), v. d. Steen (DWS), Sybers (VVV), Utermark (BW), Visser (DOS) en De Vries (ZW). Als leider treedt op de heer H. Mom- mers, trainer-coach is de heer L v. d. Leek. De Luxemburgse Wielerbond, welke zich aanvankelijk accoord had verklaard met de beslissing van het bestuur van UCI inzake de wijzigingen in het klasse ment van de Ronde van Nederland 1948 waarbij de tweede etappe in haar ge heel ongeldig werd verklaard is thans in beroep gegaan tegen de beslissing van het UCI-bestuur, zodat deze aangelegen heid thans behandeld zal moeten wor den door het congres van de UCI, dat in Augustus a.s. in Kopenhagen zal worden gehouden. Dezer dagen zijn te Gent internationale degen-wedstrijden gehouden, waaraan vertegenwoordigers van België, Frank rijk en Nederland deelnamen. Onder de 38 deelnemers bevonden zich de sterke Belgische degenschermers Houben en Kuilman 'en de Fransman Bourree. Ne derland was vertegenwoordigd door de heer ir. Van der Hoeve, lid van de Haag se schermvereniging „Parade et Riposte" en de heer Hopman uit Amsterdam. In de demi-finale werd onze landge noot Hopman uitgeschakeld. In de uit twaalf schermers bestaande finale bezette tenslotte de Fransman Bourree de eerste plaats, terwijl onze landgenoot Van der Hoeve als tweede eindigde. De Fransman d'Oriola werd gisteren te Cairo wereldkampioen floret—scher men door in de finale de Italiaan R. Nostini met/5—2, 54, 5—2 te slaan. Tijdens de Paasdagen (niet op Zon dag) zal op de terreinen van Clubhuis „Te Werve" aan de Van Vredenburch- weg te Rijswijk een internationaal voetbaltoumooi worden gehouden tus sen elftallen van „Shell", sportvereni gingen uit Engeland, Frankrijk. België en Nederland om de „De Kok"-wissel- beker. In een wedstrijd, welke meetelt voor het kampioenschap van Zuid-Amerika, heeft Paraguay met 3—X van Peru ge wonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3