m H BETUWE EN BOLLENSTREEK VIERDEN PASEN IN SCHOONSTE TOOI Sovjet-functionaris in burger reist naar Washington IJSSEL, RIJN EN PO BARRIÈREN TER VERDEDIGING W.-EUR0PA Opstoppingen in het verkeer Op vier Mei a.s. COMMUNISTEN IN CHINA VALLEN EERST DE SCHOLEN AAN Tot hoofd en hart Vannacht varen de vissers uit.... Politiejeep over de kop geslagen Sportnieuws Pasen warmer dan ooit DOELSTELLINGEN B.F.O. VASTGESTELD 3* Files can tour is ten en vaderlandse vacantiegangers Voornaamste bolwerk in N.-Afrika Het weer. 'l Twee agenten en drie jongens gewond Jassen uit! Pastoor de Geus adviseur R.K. Middenstandsbond Koiaro vervangt Dimitrov NA 8 DINSDAG 19 APRIL 1949 e 73sfé JAARGANG No. 24439 mm Herdenking van hen, die vielen in Indonesië Toestand der Kerk nog dragelijk? Meerderheid van minstens tweederde der leden voor besluiten noodzakelijk Stuurman toch nog met Pasen thuis Avontuur in Duitsland.... Belangrijke missie? ZOALS DE „CHICAGO TRIBUNEHET ZIET Nota van Oost-Indonesië Bende van 150 man overvalt auto De winter is voorbij Delegaties weer te Batavia bijeen Het conflict met „De Telegraaf" Arnold heden naar Den Haag Voetbal Wielrennen Zwemmen Paardensport Doodstraf geëist tegen drie kampbewakers BuRfcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT S - HAARLEM leietoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Posrglrc 143480 Bijkantoor Beverwijk - Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Directeur: J. W Boerrlgtet. Hoofdredacteur; Drs H. W M van Run. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hoogte Ingezonden medede'ingen dubbel tarief Omroeoers Ié cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1 _52 per maand f 4-55 per kwartaaL M (Van onze verslaggever) Met tulpen en kersenbloesem heejt de Nederlander dit laar zijn Paaskaars versierd. Het uitzonderlijk schone weer dreef de grote familie van dagjesmensen in grote stromen l'anuit de steden naar buiten. Wie 's morgens in Lisse was Beweest ging 's middags naar zee en het leek wel alsof h}en zich haastte om 's avonds nog de bloesempracht in Resteren te zien. Enorme karavanen fietsers trokken langs de wegen en auto's, niet alleen uit eigen land, maar ook die Van Belgen Fransen, Britten, Amerikanen, tot Denen en Zweden toe, raasden langs de wegen, bekranst met grote slingers van Hollands bloemenpracht. In ae bollenstreek was de drukte wel het grootst. Officieel 1"as het nog wel geen bollenzondag, want het grote bloe- vienfestijn zal pas volgende week gehouden worden het Brote bloemencorso trekt dan van Hillegom naar Sassen- neirn maar daaraan wilde men zich niet storen. De op heffing van het rijverbod werkte natuurlijk enorm mee. dong en oud uit de streek stond met ruikers en slingers langs de weg en er werd bijzonder veel verkocht. Kennelijk kwamen de meeste bezoekers uit Zuidelijke richting, want net verkeer uit Deiden was merkbaar frequenterdan dat uit Haarlem. De weg tussen Disse en Hillegom was zo ZWaar belast en de auto's waren zo geketend, dat Maan dagmiddag het verkeer geheel vdst liep. De burgemeester Van Hillegom zou om kwart over twee 450 Belgen ontvan gen; de gasten kwamen een uut te laat, zij hadden over een' afstand van twintig kilometer 2 uur gedaan! In Koordwijkerhout telde men liefst duizend auto's per Vur In Lisse stonden de wagens tenslotte vier rijen dik. van het officiële ontvangstcentrum in Hillegom uit, i°erden in drie dagen ruim 1200 rondvaarten gemaakt. Gro te xijn er nOnc in deze drukte niet Voorgevallen. De Blauwe tram legde extra treinstellen in tiaar de bollenstreek en de kantoorhouder, die wij tegen middernacht, Maandagavond te Den Haag, om zijn mening over ae Paasdagen vroegen, was slechts bij machte te ant woorden: „Ontaard Uruk." if. - - V x v ykf'; t ,>i' Tienduizenden gingen naar zee. Zo wok 'n onafgebroken file auto's vanuit de bollenstreek Zandvoort binnen en over meesterde de badplaats geheel en al. Kellners met parelende voorhoofden leverden moedig slag, door op steeds hoger toeren te werken. De ijsbars en café's maakten dan ook wonderlijk goe- öe zaken. Men schat het aantal bezoe kers in Zandvoort op elk der Paasdagen ep 40 a 50.000. Het parkeer-vraagstuk leverde nogal moeilijkheden op en de perken aan de Noord-boulevard noop ten op de spits-uren tot één-richting- T'erkeer. Noordwijk aan Zee heeft sedert Za terdag 'n drukte gekend, als men zich zelfs van de beste seizoenen niet her innert. Vele Belgen hebben hier het Weekend doorgebracht. De Neder landse Spoorwegen zetten een groot aantal extra-treinen in. Ook voor de gestrande boot „C. A. Banck" te Bloe- mendaal bestond veel belangstelling. Als wij luisteren naar de loftuitingen Van de Betuwse boeren aan het adres van Moeder Natuur, dan schijnt zij het erë goed met onze tuinders voor te heb ben. Want door de warme dagen, die ach ter ons liggen is de vruchtzetting in de boomgaarden veel sneller gegaan dan *hen verwacht had, zo snel zelfs, dat het al heel erg hard zal moeten gaan vrie zen wil de nachtvorst nog veel schade aan de vruchtbomen aanrichten. „Het is 'eUsachtig", vertelde boer Koedam uit Resteren, hoe de zaak d'ruit schiet. We krijgen een geweldige grote oogst ais het zo doorgaat. Ik geloof niet, dat *'e bang hoeven te zijn, dat er nog veel Schade door vorst of droogte geleden zal gorden. De grond is nog vochtig ge- ®0eg en ik hoop dat de warme dagen nog maar een poosje zullen aanhouden." Fruitteler Koedam is vergenoegd en kijkt weer naar de lange stroom men sen, auto's en bussen die over de Ne derlandse straat door Resteren gaan. ,Het is dit jaar veel drukker dan vroe ger en nooit zag ik zulk een onafgebro ken stroom bezoekers in een zo blijde stemming in de Betuwe", zegt h«. Ook het Geuldal heeft een goede Pa sen beleefd; kersen, peren en perziken Van de zijde van de Commissie Na tionale Herdenking 19401945 vernemen wij, dat zij haar naam heeft veranderd in Commissie Nationale Herdenking. De ^Commissie, die, zoals bekend, telkenjare richtlijnen verstrekt voor de nationale herdenkingsavond op 4 Mei, wil door deze naamsverandering tot uitdrukking brengen, dat met ingang van dit jaar niet alleen de in de tweede wereldoor log omgekomen militairen, zeelieden en illegale werkers op de Vierde Mei her dacht zullen worden, doch ook de mili tairen, die na de oorlog in Indonesië zijn gevallen. Ter herdenking van het offer, dat de ze in Indonesië gesneuvelde militairen hebben gebracht, wil de Commissie in de toekomst een monument oprichten. Reacties op dit plan worden thans nog afgewacht. Voor de bouw van een. monument op de Waalsdorpervlakte nabij Den Haag is nog niet voldoende geld bijeen ge bracht. Het gironummer van de Com missie is 1713. Zij is gevestigd Laan Co pes van Cattenburg 15 te Den Haag. Sinds kort is de postverbinding tussen door de eomnfcinistnn bezette ee- »,-■ door de comniunisten bezette ge en het overige China hersteld. °or de twee partijen is overeengeko men, dat schepen die tussen Shanghai jh Tientsin varen, de post geregeld zul- blijven uitwisselen. Als gevolg hier- zijn reeds de eerste brieven van de 'ssionarisscn en zusters, die na de com- utustische bezetting in Peiping geble- j, ziin, bij het missiesecretariaat der de» Franciscancn aangekomen. Uit d_ brieven blijkt, dat de toestand voor dfj, rCurk in Peiping tot nu toe nogal biet is' al bemerkt men tevens, dat pal alles geschreven kan worden. De cbies hebben volop werk in twee paro- hen met de verzorging van de Christe- ehuwf® met het onderricht van de cate- ïich Merkwaardig genoeg melden te ft.™®' weinig heidenen om in de Kerk orden opgenomen. •chooi ?°^fer °P de Kerk als wel op de JUeli.u hebben de communisten voorna- Ito ,et °og laten vallen. In de scho- katholieke Universiteit niet uit gesloten, zijn momenteel de studenten aan het bewind. Zij houden er, volgens het beproefde systeem, volksgerecht. De paters hebben oök al enige keren be zoek gehad van communistische amb tenaren, maar deze gedroegen zich heel beleefd' en zegden zelfs hulp toe in moei lijke omstandigheden. Het schijnt voor geschreven te zijn, dat waar een kerk is, dit door een uithangbord moet wor den aangegeven. Momenteel zijn er in Peiping Mgr. Kramer, bisschop van Luan en vier van zijn missionarissen, verder de hoogeerw. pater Potveer met 4 mis sionarissen van de Prefectuur Kiang- chow, en tenslotte 25 zusters Francis canessen van de H. Joseph te Heer len. Deze hebben gemeend vrijwil lig in Peiping te moeten achterblij ven, ondanks de dreiging der com munistische bezetting, omdat zij het tegenovër God en hun geweten niet verantwoord achtten de Chinese Christenen aan hun lot en de ver volging der communisten over te laten. bloeien prachtig, zodat duizenden bloe- semtochten zijn gaan maken, vooral door het kersenland van St. Geertruid, Mheer en Eysden. In Valkenburg in hotels en pensions was het zeldzaam druk. Het K. N. M. L te De Bilt deelt mede: Pasen 1949 zal in de herinne ring blijven voortleven om zijn buitengewoon hoge temperatu ren, vooral in Brabant en Limburg, waar records werden gebroken. Zowel Zaterdag als Maandag werd te Maastricht een temperatuur van 30 graden gemeten, terwyi het kwik daar in de laatste honderd jaar in April nooit hoger dan 28 graden was geweest. Merkwaardig zijn ook de grote tegenstellingen in temperatuur geweest tussen de kust en Zuid- Limbürg. Zondag werd het in Den Helder niet warmer dan 14 gra den, terwijl op tal van plaatsen in Oost-Brabant, en Limburg 29 gra den werd gemeten. Maandag was dit verschil minder groot, maar ook toen bedroeg het nog 10 gra den. Stuurman De Wijn van de IJnjuiden 5, wilde de Paasdagen graag bij vrouw en kinderen in Den Helder doorbrengen. En daarom stapte hij, met toestemming van de kapitein, in Lubeck van boord en reed mee met een vistransport naar de Neder landse grens. Uit economische overweging voeren n.l. de Nederlandse loggers, die in Noordelijke wateren vissen, hun vangst via Duitsland met extra vistransporten naar Nederland. De stuurman vergat ech ter in Lubeck een z.g. „exit permit" aan te vragen en werd daardoor aan de Duits- Nederlandse grens bij Denekamp door En gelse militairen aangehouden en in arrest gesteld. Dit geschiedde 10 April. Van Ne derlandse zijde werd al het mogelijke ge daan om De Wijn vrij te krijgen, zonder dat deze pogingen evenwel resultaat had den. Donderdag wist de stuurman echter uit zijn gevangenis te ontsnappen en de Ne derlandse grens te bereiken. Hij zeide drie dagen practisch zonder eten te hebben ge leefd. De Nederlandse grenscontrole liet de' W. passeren, zodat hij nog vóór Pasen in Den Helder kwam Zoals Zaterdag reeds in een groot deel van onze oplage werd gemeld, heeft de commissie van de B. F. O. eenstemmig beginselverklaring en doelstelling vast gesteld. Hieruit blijkt o.m., dat de Ne derlandse souvereiniteit, zolang de V. S. I. niet tot stand is gekomen, erkend wordt. Voorts, dat de B. F. O. niet zal deelnemen aan besprekingen betreffen de het Nederlands-republikeinse geschil voor zover dit alléén Nederland en de republiek aangaat. Tenzij Nederland zo wel als de republiek de B. F. O. uitno digen ook daarin van haar inzicht te willen doen blijken. De B. F. O. heeft tot doel de staat kundige inzichten en belangen van de in B. F. O. verband samenwerkende ge bieden in Indonesië te formuleren en voor te staan bjj de besprekingen en onderhandelingen nopens de vorming van de vrije en souvereine V. S. I. en nopens de beginselen en de kernpunten van de Nederlands-Indonesische Unie. In de vergadering van de B. F. O. van Zaterdag werden alle aangehouden pun ten aanvaard, zo meldt Aneta. Besluit vorming zal geschieden door een meer derheid van minstens tweederde van al le leden. Bij het niet bereiken van deze meerderheid bij stemming over een be paald vraagstuk zal de voorzitter dit vraagstuk opnieuw in behandeling en stemming brengen. Wordt wederom de vereiste meerderheid niet bereikt, dan zal de B. F. O. zich van het bekend stellen van haar standpunt betreffende het onderwerpelijke probleem onthou den. Bjj de besprekingen naar buiten op tredend wordt de B. F. O. vertegenwoor digd door een delegatie, die één woord voerder heeft. De bevoegdheden van de delegatie worden vastgelegd in een man daat. De delegatie voor de preliminaire be sprekingen zal als volgt worden voor gesteld: voorzitter is de voorzitter van de B. F. O., zes leden (twee aan te wij zen door de delegaties van Sumatra, Banka, Billiton en Riouw; twee door de delegaties van Java en Madura; een door de delegatie van Oost-Indonesië en een door de delegaties van Borneo), een plaatsvervangend lid, tevens plaatsver vangend voorzitter, waartoe wordt aan gewezen de vice-voorzitter van de B.F.O. Als woordvoerder treedt de voorzitter Een Sovjet-functionaris, reizend in bur gerkleding, is Zondag uit Berlijn naar Washington vertrokken voor een belang rijke missie bij de Sovjet-ambassade al daar, aldus wordt door Reuter uit ge woonlijk betrouwbare Duitse bron, die in contact staat met het Sovjet militaire hoofdkwartier, vernomen. De zegsman verklaarde, dat het doel van de missie was uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over het At lantisch Pact en de mogelijke gevolgen daarvan in West-Europa, in het bijzon der in West-Duitsland. De naam van de afgezant, die verge zeld is van een andere Sovjet-functio- In ,een bericht uit Parijs van haar correspondent Henry Wales schrijft de Chicago Tribune dat de voorlopige ver dedigingslinie van West-Europa tegen een eventuele aanval van het Sovjet- Russische leger gevormd zal worden door de IJssel, de Rijn en de Po. Nodrd- Afrika zou echter het voornaamste ver dedigingsbolwerk zijn. Volgens het blad werd dit besluit ge nomen „door de ministers van buiten landse zaken en Amerik. autoriteiten in de geheime vergaderingen, die na de ondertekening van het Noord-Atlanti sche pact in Washington werden gehou den, toen de Europese vertegenwoordi gers de lijst van wapens en uitrusting, die zij van de V.S. wensen, op leen- en pachtbasis. overlegden." In het be richt wordt vorder gezegd, dat het Ibe rische schiereiland als continentale ver dedigingsbasis zal worden ingericht, in dien. de V.S. bereid zijn het herstel van de Spaanse hoofd verkeerswegen, spoor wegen en havens voor 'de ravitaillering en het vervoer van troepen te finan cieren. Het blad zegt een .schets van de ..ontworpen militaire operaties" van leden van de Franse missie, die de mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, naar de conferentie te Wash ington vergezelde, gekregen te hebben. De conferentie, aldus het bericht, „liet de theoretische linie van Bremen naar Basel, langs de Weser en Rijn. varen, daar deze onmogelijk te verdedigen ge acht werd tegen pantsérdivisies. slechts enkele kilometers ten Oosten van de Elbe geconcentreerd". Schuman zou er op gestaan hebben, dat de plannen zouden voorzien in de verde diging van de Po-linie in Noord-Italië, maar stelde de eis, dat de positie aan riiet-Italiaanse troepen moest worden toevertrouwd. De conferentie besteedde de meeste tijd aan dé bestudering van het probleem van „een mogelijke terugtocht uit West-Europa voor het geval de Russen er in slaagden een overweldigende door braak aan de Rijn te forceren." De Ame rikanen gaven de voorkeur aan de Pyre neeën als verdedigingslinie, doch de West- Als gij op de afgelegde levensweg I met vreugde kunt terugzien leeft ge I V.tweemaal. J Europeanen hadden hiertegen bezwaar met het oog op „Spanje's verouderde spoor wegen, zijn gebrek aan faciliteiten in zijn havens en zijn slechte wegen." Zij gaven echter toe, dat Spanje als een vooruitgeschoven basis zou kun nen worden gebruikt, indien de V S. Spanje's spoorwegen, wegen en havens zouden verbeteren en moderniseren, al dus het artikel. De generale staven van de landen der Westerse Unie werken plannen uit voor ge combineerde militaire manoeuvres na de gezamenlijke vlootmanoeuvres, die in Juni zullen worden gehouden, aldus geruchten, die te Londen de ronde doen. naris, werd niet bekend gemaakt, maar men gelooft, dat hij generaal Malinin is, vooraanstaand financieel expert van de Sovjet, die het vertrouwen geniet van het Politbureau. Generaal Malinin wordt algemeen be schouwd als maarschalk Sokolovsky's financieel adviseur in zaken betreffen de de blokkade te Berlijn. Tevens zou hij uitgebreide bevóegdheden bezitten ten aanzien van kwesties van politieke aard. Volgens de Duitse zegsman be hoort de blokkade niet tot de belang rijkste onderwerpen, die in Washington zullen worden besproken. Vernomen wordt, dat generaal Mali nin belangrijke besprekingen heeft ge voerd met de nieuwe Sovjet militaire gouverneur, generaal Tsjoeikof, en zijn politieke adviseur, ambassadeur Semeo- nof, voordat hij uit Berlijn vertrok. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire bevelhebber in Duitsland, heeft Zaterdag te Berlijn verklaard, dat hij in het geheel geen reden zag om te delen in het algemene optimisme, dat men in Berlijn schijnt te koesteren over de ver wachtingen, dat de Sovjets de blokkade zullen opheffen. Hij zeide, dat er te Berlijn geen teke nen van Sovjet-Russische toenadering te bespeuren waren en dat hij er zeker van zou hebben gehoord als de Sovjets stappen op regeringsniveau hadden ge daan. op, tenzij deze in bepaalde gevallen een ander aanwijst. Deze delegatie wordt aangewezen alleen voor de preliminaire besprekingen; voor de Ronde Tafel-con ferentie kan te zijner tijd een andere delegatie worden aangewezen. De dele gatie zal slechts de bevoegdheid bezit ten het officiële standpunt en het minderheidsstandpunt, indien de min derheid dit wenst bekend te stellen en voor zover nodig het officiële stand punt toe te lichten, en te verdedigen. In een nota van Oost-Indonesië be treffende de reorganisatie van de B.F.O worden, behalve de inter-Indonesische conferentie ,als voorwaarde voor de Ronde Tafel-conferentie, o.m. als volgt genoemd: Aan de R.T.C. zullen deelnemen de Nederlandse regering, de republikein se regering en de B.F.O. als partijen die op voet van gelijkgerechtigdheid suggesties ter tafel zullen brengen en zelfstandig zullen beslissen of zij eni gerlei suggesties al dan niet wensen te aanvaarden; de republikeinse regering verklaart zich onvoorwaardelijk be reid om onmiddellijk na haar terug keer in Djocja de nodige stappen t» ondernemen voor haar deelneming aan de inter-Indonesische conferentie en de R.T.C.; beslissingen welke de belangen van geheel Indonesië raken kunnen alleen genomen worden, wan neer de drie vertegenwoordigde par tijen tot overeenstemming zijn geko men; ter R.T.C. wordt uitsluitend overleg gepleegd over a) tijdstip en wijze waarop de overdracht der sou vereiniteit zal plaats hebben, b) de verhouding tussen Nederland en In donesië na die overdracht. Men is ervan uitgegaan, dat de B.F.O. en de republikeinse regering afzonder lijk ter R.T.C. vertegenwoordigd zullen zijn. Hieraan moet men echter geen im peratieve betekenis toe schrijven. Men kan zich indenken, dat de inter-Indone sische conferentie er toe leidt, dat de B.F.O. en de republikeinse regering be sluiten gezamenlijk één Indonesische delegatie naar de R.T.C. te zenden. Drie leden van de republikeinse dele gatie zijn Zaterdag naar Banka gevlo gen na de tweede bijeenkomst van de voorbereidende conferentie in Batavia. De drie leden waren: Rum, Sastroamid- jojo en Djuwanda. Zij werden verge zeld door Sudarpo-Sastrosatomo, een lid van de republikeinse delegatie in Lake-Success. die onlangs in Batavia is gearriveerd. Sudarpo zal een bezoek brengen aan de republikeinse leiders op Banka om verslag uit te brengen over de jongste ontwikkeling in Lake- Success. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een auto van de dienst van volksgezondheid dezer dagen werd aangevallen door een bende van 150 man! Vier politie-agenten werden gedood, een zwaar gewond en drie mantris van de dienst volksgezond heid en de chauffeur werden ontvoerd. Het voorgevecht tussen de bende en de politie-agenten duurde drie kwartier. Uit Surabaja wordt gemeld, dat een Nederlandse employé, twee Neder landse ondememingswachters en twee Javaanse employé's vhn de suikerfa briek Gempolkerep werden gedood, toen een jeep van de onderneming na bij brangkal werd beschoten. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon 5.34—19.45 Maan 3.31—10.51. De wintertijd is een schrale tijdvoormenig een, en zeker voor hen, die het hebben moeten van zonnelicht en warm te, zoals de landman en de visser. Hoe vaak zullen zij vroeger op de schoolban ken op bevel van de meester gezongen hebben „Wees gegroet, o schone lentetijd", dat de tekst dichter van het geliefde kinderliedje als blijde welkom laat volgen op het „Als dê winter vlucht voor de lentelucht"! Toen hadden zij er nog geen weet van, dat de lente, die telkenjare komt in bundels van gouden zon neschijn, het waard is met kinderlijke vreugde bezongen te worden, want al zegening is het, die zij brengt in de wasdom der aarde, in de rijkdom van het water. Hoe heeft men er ook dit jaar weer naar uit gezien, naar die eerste symptomen van een nieuw lenteleven, die zich baah moesten breken door zware voorjaarsstormen, die zich uitleefden in neerkletterende dakpan nen en brekmde schoor stenen. Jaja, die stervende koning Winter gaf zich niet zo gauw gewonnen! Op de rand van het graf gaf hij nog 'n paar num mertjes weg, die vooral de varenslieden maar matig konden appreciëren. Was het woede van de grijze Thialf over het feit, dat hij in zijn rege ringsperiode '48'49 toch eigenlijk maar een heel klein voetje aan de 'grond had gekregen? Heerlijk was het lente zonnetje in de voorbije Paasdagen! Vrouwe Lente echt op haar Paasbest! In de vroege morgenuren zweefde zij in een wazig toilet van lichte mist over de landerijen, maar met de goudbrocaten stiksels van fijne zonnestralen er al doorheen geweven, en met het stijgen van de jonge dag werden de stra len tot bundels, en de wereld zon overgoten! De vissers lachten te gen de zon op de dagen van Paas! Ze wisten hun botters opgetuigd in de haven, de kuil werd na gekeken, de zeilen sloeg men aan de mast, en al les ligt klaar, ter vis- vangst bereid. Zon moe ten ze hebben, veel zon, warmte in het water, dat maakt de paling vang- graag! Tegen de avond van daag verlaten zij de ha ven voor de eerste maal, vol goede hoop, dat ook dit jaar de paling hen een zoete hap brood zal verschaffen, ondanks het feit, dat hun collega's van de hoekwantvisserij het niet bijster hebben getroffen dit voorjaar; schrale vangst en matige prijs! Om meer dan het da gelijks brood alleen hopen zij op goed gewin, want de fiscus heeft zijn deel nog niet binnen, en 'ook die vist op eigen getij! Er zal menig visserman zijn, die een extra trekje zal moeten doen voor de fis cus, opdat ook die aan zijn trek zal kunnen ko men, een trek, die erin hapt, sneller dan het zwaarste net kan doen! Vooral nu; immers de visserman acht aan de hand van de gegevens de vette jaren voorbij, maar nog sopt de fiscus, en zal dit nog wel een poosje blijven doen, van hetgeen in de voorbije jaren werd geboekt. Deze wetenschap is het, die de visserman meer dan ooit naar het water doet hunkeren, naar de vangst, waarin het geldelijk gewin is ge legen. Ook al is het zuur te weten, dat zoveel over de dijk in het landelijk laatje, dat als „zonde- geld" wordt betiteld, zal terecht komen, het stuit tegen de ronde zeemans- borst schuld te hebben, aan wie dan ook! Maar., het moet kunnen wor den betaald, en daarom zal zoveel afhangen van het komende seizoen. Vannacht om 12 uur gaat het in; dan mag bij de gratie van de hoge omes aan de wal de dwarskuil in zee, eerder dan voorheen, toen het seizoen inging op de eer ste dag in Mei. Het is goed vanavond tegen het duister aan de haven te zijn, om de rood bruine zeilen tegen de avondlucht te zien afste ken, om de zeemeeuw te horen krijsen boven het water, om te kunnen uit roepen met een poëtische zoon van het vissersvolk: „Zie ze uit de haven gaan, en het grijs-groen water ploegen; wolken diaman ten slaan spattend stuk op bruine boegen!" Mohammed Rum, voorzitter van de Repu blikeinse delegatie te Batavia, in gemoe delijk gesprek gewikkeld met Dr. J. van Roy en. In het midden A. Pringgodigdo, directeur van het republikeinse delega tie-secretariaat. Om half twee Zondagmiddag is een jeep van de Amsterdamse politie pp de Velser- weg door een heg gereden eh over de kop geslagen, waarhij de twee Inzittende agen ten werden gewond evenals drie kleine jongens, die achter de heg aan het spelen waren en door de vallende jeep werden geraakt. De chauffeur van de politie-jeep kwam er het best af en liep slechts onbe duidende verwondingen op. Hij kon on middellijk naar huis terugkeren: de tweede agent liep enige grotere wonden op. Van de drie jongens, broertjes van 9, 11 en 14 jaar, werd de 11-jarige Frans Goossens vrij ernstig gewond. Hij ligt in het ziekenhuis met inwendige kneuzingen. De beide an deren kwamen er met kleinere verwon dingen aan het hoofd af. Het ongeluk geschiedde toen de agen ten in de jeep een tweetal jongemannen opbrachten, die op de Velserweg motor- rennen hadden georganiseerd. Twee agenten, die aan de Velserweg wonen, hadden de jongens al gewaar schuwd met dit soort vermaak op te hou den, doch zij trokken zich hiervan niets aan. Zij waarschuwden derhalve bft bureau Admiraal de Ruyterweg, 'vanwaar onmiddellijk een jeep werd gezonden. Volgens het Chinese blad ,JCeng Po" is op de voorbereidende confe rentie te Bataviareeds op één punt overeenstemming bereikt. Op de zit ting van Zaterdag jl. werd n.l. door de UNCI voorgesteld, voorstaan zonder jas te vergaderen. Dit 'wero door beide delegaties met algemene stemmen aangenomen. Hedenochtend zijn de besprekingen tussen de Nederlandse en republikeinse delegaties onder auspiciën van de Unci over de kwestie van de terugkeer der republikeinse regering naar Djocja voortgezet. Voor de formele besprekin gen, die Donderdag worden gehouden, zal men nog informeel bijeenkomen, aldus werd hedenochtend besloten. Intussen zijn de onderscheidene dele gaties van Borneo der B.F.O. eveneens in hotel des Indes bijeengekomen en wel voor de eerste besprekingen over de vorming van de Negara Kalimantan (Borneo). Naar wij vernemen heeft Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong benoemd tot Bonds- adviseur van de Aartsdiocesane R.K. Middenstandsbond, zulks in verband met het aftreden van de Bondsadviseur, prof. dr. A. Ariëns, de Zeereerw.heer G. L. W. A. de Geus, pastoor der St. Vitus- parochie te Bussum. „Vasil Koiaro, plaatsvervangend Bul gaars premier, en minister van buiten landse zaken, zal de functies van minister-president Dimitrov tijdens diens ziekteverlof waarnemen" zo heet het in een communiqué van de Bulgaarse pers dienst. Bij beslissipg van de ministerraad is de commissie voor economische en so ciale aangelegenheden, die door Kostov oud vice-president werd gepresideerd, ontbonden. Hoewel Donderdag de personeelsraad van „De Telegraaf" zich bereid heeft ver klaard het werk geheel normaal te her vatten heeft nader overleg van de direc ties van „Het Parool" en „Trouw" met de bewindvoerder nog niet tot resultaat geleid. Naar wordt aangenomen zal in de loop van vandaag de door de overheid aan gekondigde publiekrechterlijke verplich ting tot zetten en drukken der beide gastbladen aan de Telegraafonderneming worden opgedragen. De benoeming van nieuwe bewind voerders kan tegen het einde dezer week tegemoet gezien worden. De minister-president van Nord- Rheinland Westfalen, Karl Arnold is vandaag naar Den Haag vertrokken. Dit bezoek geschiedt, naar wij vernemen, niet op uitnodiging van de Nederlandse regering. Volgens het Duitsche nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) zal Arnold van de Nederlandse regering trachten te verkrijgen, dat zij afziet van de be oogde grenscorrecties. VSV leidt in de kampioenscom petitie. Verrassende nederlaag van RCH in promotiiewedstrijden; Stormvogels weer gelijk, ZFC wint van DWV. TYBB verliest maar Velsen behoudt zijn kans. Bekervoorronden bijna afgewerkt Portsmouth vrijwel geslaagd. Schulte wint de Ronde van Gen nep, Lambrichs die vtan Steen bergen. Coppi (Serge) eerste in ParijsRoubaix. Van Vliet ver liest van Harris. Nel van Vliet komt weer in vorm; Greetjc Wielema bUjft win nen. Intrepid wint hoofdnummer van geslaagde courses op Mere- veld. De agenten betrapten twee der motor- renners en constateerden, dat geen hunner in het bezit was van een rijbewijs. De agenten besloten daarom de jongemannen mee te nemen naar het bureau en bevalen hen voor de jeep uit te rijden. Op een ge geven ogenblik kreeg de chauffeur van de jeep de indruk, dat de beide motorrijders trachtten er van door te gaan door bij een kruising van de weg ieder een richting uit te rijden. Hij gaf daarom meer gas. moest voor een paar voorbijgangers uitwijken en verloor bij het corrigeren van zijn richting een ogenblik de macht over zijn stuur, waardoor hij dwars door een heg heenreed. De jeep sloeg hierbij over de kop en raakte daarbij ongelukkigerwijze tevens de drie jongetjes, die daar speelden. Geneeskundige hulp was snel ter plaatse. De twee motorrijders hebben zich later op het politiebureau aan de Admiraal de Ruyterweg gemeld. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. C. van Rij, heeft Zaterdag de doodstraf geëist tegen de Duitsers A. F. Heinse, F. D. Rohrig en R. D. E. Brunner, kampbewa kers van het werkkamp Rees in Duits land, waar Nederlandse gedeporteerde arbeiders op dés meest onmenselijke wijze zijn mishandeld. Vele gedepor teerden zijn aan de ggyolgen van mis handeling, verluizing, ziekten en het bevriezen van ledematen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1