OEFENT LEGER TERREUR UIT IN INDONESIË? Lunchroom Franken dZ?A ï"tZr 13000 Bezoekers irt Openluchttheater Op de „Banck" kwam Amsterdam niet uitgekeken Moeilijkheden bij de N.Z.H. Schrijver van artikel in „De Groene" heeft zelf geen enkele actie meegemaakt Zwijg, zwijgt Ere-comité Missiehuis Terreur en sabotage op Java en Sumatra De zaak-Schreieder in cassatie HERINGA WUTHRICH Bus won het pleit t Zwitserse voetbellers in Haarlem Communiqué over besprekingen Nederkoorn 13 in hoger beroep DINSDAG 19 APRIL 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING GIDSEN OP DE PLANKEN FANCY FAIR Gouden bruiloft Orgelbespeling Wandelsport op de Tweede Paasdag Burgerlijke Stand Engelse politiemannen komen hockeyen Nat. Kegelwedstrijden Trouwe Kameraden Electrische Installaties Grondvertvarming Auto te water Jeep-actie Triniteitslyceum Inbreker wist te ontkomen Gasten bij de politie Lichtwedstrijd Haarlem Cantonal Neuchatel F.C. Over het rijden op Zondag Amsterdam ging liever naar Zandvoort HEEMSTEDE PROGRAMMA KONINGINNEDAG De Hojo „Goudmuiltje' R.K. Verenigingsgebouw H.B.C.-tafeltennis ni H.V.B.-uitsIagen H.V.G.B. IN FINALE R.K. Tafeltennis ver. Winfried ZANDVOORT TRAINING Dé watertarieven Gemeenteraadsverkiezing Zandvoortmeeuwen Distributienieuws l^CcPts BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD Doortrekking Dompvloeds- laan Triduum Bloemendaal W inkelsluitings wet School- en werktuinen Polikliniek door trekbom vernield Preliminaire conferentie Het gemeentebestuur van Bloemen- daal zal zich vanmorgen in de handen gewreven hebben, toen het de cijfers ontving van het bezoek gedurende de Paasdagen aan het Openluchttheater en het Kopje. Vanwege de tulpenshow was de entrée voor het Theater en het wandelduingebied verhoogd tot een kwartje. Eerste Paasdag kwamen er Vijfduizend, tweede Paasdag niet min der dan zesduizend bezoekers. Alle touringcars stopten bij het Wilhelmina- park om de gasten gelegenheid te ge ven Nederlands mooiste Openlucht theater te bekijken. Vooral Engelsen en Amerikanen had den er belangstelling voor. maar ook Belgen en Fransen gingen enthousiast huiswaarts, 's Avonds verlichtten de schijnwerpers de tulpentaluds en van dit sprookjesachtige gezicht kon men maar niet genoeg krijgen, zodat de wachters aan de poort om elf uur dë hekken nauwelijks konden sluiten. Steeds nieuwe bezoekers wilden een toegangskaart kopen. Zij hebben er deze week nog voldoende gelegenheid voor, want de tulpen leiden pas een pril be staan. De verlichting wordt Zaterdag 23 April weer ontstoken. Het dubbele week-end leverde in totaal 13.000 be zoekers op. terwijl het kopje door 7000 gasten werd beklommen. Nog een an dere attractie had Bloemendaal. die Woensdag- en Vrijdagavond slaan pio niersters, gidsen en kabouters van de Marietje Philipettogroep uit de Kathe drale parochie op de grote trom. In de H. K. B. aan de Tempeliersstraat zullen zij met een fraaie revue voor het voet licht komen. Over het attractieve pro gramma zullen wij nog zwijgen en vol staan met de mededeling, dat er aan de zaal nog slechts enkele kaarten ver krijgbaar zijn. Ten bate van het R.K. Jeugdwerk in de St. Liduina-parochie te Haarlem-Noord, zal een Fancy Fair worden gehouden van Donderdag 21 tot en met Zondag 24 April a.s. in de Liduinaschool, Timor- straat 38. Deze jeugdbeweging (verken ners, welpen en gidsen) had voor de oor log een bloeiend bestaan. Lokalen en kampeerbenodigdheden waren in goede orde. Door maatregelen van de bezet tingsautoriteiten werd alles in beslag ge nomen, zelfs de vloeren werden uitge broken. Na de oorlog hebben de leiders alles weer met grote offers opgebouwd, maar de financiën zijn uitgeput en er is schuld gemaakt Door middel van deze Fancy Fair wil men trachten dit gat te stoppen. De vele attracties zullen zeker enige uren grote vreugde verschaffen met de kans. dat men met enige prachtige prijzen naar huis gaat. De Fancy Fair is Donderdag geopend van 20—23 u., Vrijdag van 19.30 23 u. en Zaterdag en Zondag van 14— 18 en van 19.3023 uur. Toegang gratis. Op 10 Mei hoopt het echtpaar J. Terol Switser aan de Kleine Houtweg 33 zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het bruidspaar is dan tevens 'n halve eeuw abonné op onze courant. In Haar lem en omstreken is de bruidegom een bekende figuur, daar hij ruim dertig jaar als assuradeur werkzaam was voor verschillende maatschappijen. Hij is ere lid van de Koninklijke Liederentafel „Haarlems Zanggenot" en de bruid is ere-lid van de Koninklijke Vereniging „Oost en West". De bruidsdagen gaan 19 April in. Programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 21 April 1949, des namiddags van 1516 uur door George Robert: Fan- tasie g gr. t., J. S. Bach; Twee Aria's, J. B. Loeillet; Adagio en Andante uit het le concert G. F. Handel; Koraalvoorspel „Herzliebster Jesu", Joh. Brahms; Prelu dium, Zoltan Kodady; Final, C. Franck. De tweede Paasdag is voor de wandel- mort een bijzondere dag geworden. Twee wandeltochten, de Bloembollen- tochten te Hillegom alsmede de Victoria- tocht te Dordrecht, hebben samen ruim 8300 deelnemers gehad. Wat de Bloem- bollentochten te Hillegom betreft, deze zijn een waar succes geworden. Het mooie weer van de laatste dagen bracht vele liefhebbers er toe aan deze wandel tochten deel te nemen. Reeds vanaf 9 uur stroomden' de wandelaars het H.O.B.A. H.O.-gebouw binnen om vandaar hun wandeling door de prachtige bollenvel den te beginnen. Alles werkte mede om deze dag te doen slagen, het prachtige weer alsmede de velden in hun bonte kleuren. Behalve de narcissen en hya cinthen waren er ook vele tulpenvelden in Moei. Het drukke verkeer op de smal le wegen geraakte wel eens in de knoop, doch dit werd spoedig weer geregeld. De wandelaars, waarbij wij opmerkten uit alle delen van het land, zoals uit Maastricht. Breda, Nijmegen en Kampen, gaven door hun manier van wandelen en door haar practische en vlotte kleding een frisse aanblik. Reeds om twee uur kwamen de eerste wandelaars bihnen en waren vol lof over het prachtige par cours en de goede organisatie. Tot 6 uur kwamen de groepen en individuelen bin nen. Te 8 uur maakte het jurylid de heer H. H. Winters, de winnaars bekend van de extra prijzen welke bestemd waren voor die verenigingen welke gedurende de wandeling de beste algemene indruk hadden gemaakt. De uitslag was: le Favorite uit Kam pen; 2e W.H.V. te Utrecht en de 3e prijs W.S.V. Kievit uit Breda. 15 km. senioren: le V.E.N.K. te Utrecht, 2e Vlug en Vaardig uit Purme- rend en als 3e Tot Ons Genoegen uit Leerdam. 15 km. junioren: le Riouw te Amster dam: 2e Don Bosco te Schiedam en als 3e Irene te Velp. De heer J. Doets, lid van het organi satie comité, bedankte de medewerkers en de Pers voor de bereidwilligheid ook de wandelsport een plaatsje in hun sportrubriek te geven. GEBOREN: M. G. S. van der Spek- Strengers, z; M. Vos-Schaafsma, z; J. E. Hartman-van Egmond, z; A. C. Smits-Kooij, z; G. A. Thoolen-Spits, z; G W. J. Tesselaar-Kooij. z; S. de Ruig- Veenstra, z; E. W. Moolekamp-van Beesd, d; C. Ligthart-van den Merken- hof, d; T. Bakker-Gooijer, d; C. J. Hoek- van Driel, d; G. L. Trouw-Zack, d. GEHUWD: J. B. Joosten en A. M. Koese; E. K. H. Boerma en H. van der Veen; H. J. Willems en B. H. ter Maat; A. M. Pompe en H. J. Paans; F. Ger- ber en P. J. E .Tempelman. OVERLEDEN: F. C. de Veer-van de Wouw, 82 j.. Emostraaft; A. M. Kunst- Roggeveen. 76 j., Overtonstraat; G. Vis ser, 83 j., Pieter de Hoogstraat; E. F. Jansen, 1 mnd., Duvenvoordestraat; J. Lammerse-Ligthart, 67 j., Kamperlaan; D. Haringsma, 9 mnd., Dr. Leijdtsstraat; C F. Fibbe-van Luijken, 81 j., Spaarn- rijkstraat; J. F. Schutte, 43 j., Gast- huisvest. echter geen geld opleverde. De „C. A. Banck" ligt nog steeds op het strand en vooral de Amsterdammers hebben er kennelijk veel belangstelling voor. Het motorisch verkeer was het grootst op de eerste Paasdag, zo groot. dat de parkeerterreinen overbevolkt waren. De politie deed wat zij kon. maar hier en daar konden opstoppingen niet wor den voorkomen. Zoals nergens in de omgeving zijn ook hier geen noodlottige ongelukken te noteren. Dubbele ge luksdagen! Vrijdagmorgen heeft de Haarlemse politie 35 Engelse politiemannen, die in Haarlem komen hockeyen, ontvangen in Restaurant Dreefzicht. De hoofdcom missaris, de heer Fontijne, hield een welkomsttoespraak, waarna ook een der Engelsen het woord nam. Vervol' gens hebben de gasten een kijkje geno men in de politiebureaux aan het Nassauplein en de Smedestr^at. Zondag 24 April 's morgens 11 uur zal burgemeester Cremers de nationale kegelwedstrijden van de Haarlemse Kegelbond officieel openen. De recep tie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de H.K.B. worat op de zelfde dag 's middags van 4 tot 5 uur in het clubgebouw aan de Tempeliers straat gehouden. Zondag 24 April zullen in het Con certgebouw om 2 uur en 4 uur voorstel lingen gegeven worden van de nieuwe Nederlandse jeugdfilm „Trouwe Kame raden". Deze echt Hollandse film speelt in Amsterdam op de Veluwe en op het IJsselmeer. De spelers Sylvain Poons Douwe Koridon, Elsje Niestadt en Hên- ny Schouten zijn bekend uit „Dik Trom en zijn dorpsgenoten". HAARLEM (Adv.» Te Spaarndam ontdekte een automo bilist bij een bocht een' ladder, welke tegen de Nederl. Hervormde Kerk stond. De automobilist haalde uit en kwam op de wegberm terecht. De auto kantelde en kwam in het water. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Sinds het laatste proefwerk voor de Paasrapporten wordt Haarlem en om geving onveilig gemaakt door tientallen Trinitariërs, die u een quitar.tie presen teren voor een jeep ten behoeve van de missie der Augustijnen in Bolivia. Het is de Paasactie van de Apostolaatsgemeen- schap op dit lyceum. De Trinitariërs, die him boekje hebben uitverkocht, worden vriendelijk verzocht op Woensdagmiddag 20 of 27 April op school te komen orh af te rekenen. Tijdens de „Paas-afwezigheid" van de bewoners heeft een onbevoegde zich in de nacht van Zaterdag op Zondag toe gang verschaft tot een perceel in de Kijkduinstraat. Bij de komst van de inmiddels gealarmeerde politie nam de inbreker een duik via de ruit vap een voorkamerraam in de tuin, waarna hij het hazenpad koos. Hoewel de politie onmiddellijk achtervolging inzette, wist de inbreker toch te ontkomen. De door de politie teruggeroepen bewoners con stateerden dat niets uit de woning werd vermist. Vele Belgische jongelui, die gister avond nog in Haarlem waren, zagen geen gelegenheid meer "om naar huis terug te keren. Een deel van hen werd ondergebracht in het bureau aan de Smedestraat terwijl door de welwil lendheid van enkele agenten de ande ren bij dezen onderdak konden vinden. Heden (Dinsdag) avond 8 uur besluit het Zwitserse voetbalteam zijn tour door Nederland met een lichtwedstrijd tegen Haarlem. De wedstrijd in 's-Hertogenbosch te gen het kampioens-elftal van BW werd door de Zwitsers met 42 gewonnen. Haarlem komt uit met; Kokhuis Van der Linden Van Gooi Meertens Van Daalen, Barends Pastoor Boeree Roozen Smit Groeneveld Chauffeurs van de N.Z.H.V.M. te Haarlem hebben Eerste Paasdag gedu rende anderhalf uur geweigerd uit te rijden wegens het feit, dat de inspec teur-generaal der Rijksverkeersinspec tie zij het voor één keer vooruit lopend op een te verwachten ministerieel besluit, zonder overleg met de vakver enigingen heeft toegestemd in een ont heffing van het rijtijdenbesluit op basis van één vrije Zondag. De hoofdbesturen der vakverenigingen, onder wier leiding de actie staat, zullen Vrijdag bijeenko men, om hun houding te bepalen. De E.V.C. heeft Zondag nog getracht de staking over te nemen, hetgeen bij de chauffeurs geen instemming vond. Wacht eerst de bollentijd af, en dan kunnen wij zien, wat de bus waard is, zo luidde o.m. het devies van degenen die liever de tram zagen gehandhaafd omdat de bus het vervoer toch niet aan zou kunnen. Maar gisteren leverde de bus het bewijs, dat hij zijn mannetje weet te staan. In dit laatste duel met de tram sloeg hij er zich glansrijk door heen en de directie van de N.Z.H. kon niet anders dan haar buitengewone te vredenheid uiten. Ofschoon niet al het materiaal was ingezet, werkte men met een verstevig de „colonne" en reden de bussen om de vijf minuten van Haarlem naar Leiden en omgekeerd. Reeds vroeg in de mor gen begon de bedrijvigheid in Leiden Haarlem volgde omstreeks 9 uur. En van toen af aan was het de gehele dag draaien tot in de vroege vooravond de drukte wat begon te luwen. Een voordeel was uiteraard, dat er stoptreinen reden, maar bij al die drukt- was geen verlichting van vervoer merk baar. Traditiegetrouw kende ook de route AmsterdamZandvoort een enorme drukte, maar met haar tramtreinen van drie wagens wist de N.Z.H. ook hier het vervoer volkomen qp te vangen. Merk waardig was, dat in tegenstelling tot voor de oorlog de Amsterdammers voor het merendeel afzwaaiden naar Zand voort en Bloemendaal en de Bollen streek betrekkelijk met rust lieten. De bussen ondervonden natuurlijk op de weg van Haarlem naar Leiden bijzon der veel vertraging door de stremming van het verkeer op sommige punten. Ongelukken werden echter voorkomen. Leerlingen van verschillende muziek leraren en verdere medewerkenden zul len Vrijdag 22 April 's avonds om 8 uur in het Concertgebouw een Klavarskribo demonstratie-concert geven. De heer J. Hagenaar Jr. zal een inleiding geven. In de pauze zal een tentoonstelling over Klavar-muziek te bezichtigen zijn. Dé R.K. Mandolinevereniging „Anima- to", dirigent Chr. Mouter, ging Tweede Paasdag voor het eerst op concours te Amsterdam en behaalde een tweede prijs in de derde afdeling. Het programma, dat voor Heemstede op Koninginnedag geldt, is als volgt: 7.30 uur reveille door de gemeente met medewerking van alle jeugdorgani saties en de tamboercorpsen van „St. Michaël" en de Heemsteedse padvin ders, waarna tot slot een jeugdappèl op het Raadhuisplein. De burgemeester zal dan een toespraak houden. Van 9 tot 12 uur kinderfeest in het Heemsteedse Sportpark. Van 2 tot 3.15 uur volksspelen in het Sportpark. Wedlopen met hindernissen voor jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar met waardebonnen als prijzen. Van 3.15 tot 4 uur demonstratie van de Gymnastiek- en Sportvereniging „Heemstede". Van 4 tot 4.45 optreden van „The two Corty's", evenwichtskun stenaars en Charly en Compagnon, in ternationale clowns. Van 4.45 tot 5.30 uur gecostumeerde hinderniswedstrijden op motoren (met duo). Geldprijzen in waardeborftien. Om 8 uur openluchtvoorstelling in het Heemsteedse Sportpark. Het Ned. Volkstoneel zal opvoeren „De Schelmen streken van Scapin", een klucht in drie bedrijven van Molière, onder regie van Ben Groeneveld. Vrije toegang voor in gezetenen boven 15 jaar. Om 11 uur groot vuurwerk. Op het Valkenburger plein is een kermis opgesteld. Mede werking verlenen de muziekcorpsen „Excelsior", „St. Michaël" en „Eensge zindheid". Deelnemers aan de volksspelen moe ten zich voor 26 April melden bij: C. R. van Empelen, Binnenweg 18, Th. Plomp, Zandvoortselaan 165, P. C. Oosterhoorn; Raadhuisstraat 6 en L. Kortekaas, Prin senlaan 24. De fancy-fair „Helpt ons jeugdwerk opbouwen", kortaf genaamd Hojo, begint thans haar voltooiing te naderen. Avond aan avond wordt op de bovenzalen van de St. Aloysiusschool hard gewerkt om het geheel een kunstzinnig aanzien te geven. Men zal straks zijn geld op een zodanige wijze kunnen besteden als nog nimmer het geval is geweest. De hon derden bezoekers, die hier dan zullen ko men, zullen van de ene verbazing in de andere vallen. En dat men geen moeite gespaard heeft, moge blijken uit de pre mière, die deze fancy-fair geniet, nl. „Vo gels uit het paradijs", waarvan het al leenvertoningsrecht bij de zeereerw. heer Henri de Greeve berust. Dat er na tuurlijk de onvermijdelijke loterij en grabbelton aan verbonden zijn, spreekt vanzelf, doch dat neemt men bij het zien van zoveel mooie en originele dingen gaarne op de koop toe. De officiële opening is vastgesteld Don derdag 21 April, 's avonds 8 uur. Men moet er rekening mede houden, dat kin deren zonder geleide niet worden toege laten. De publicatie van de inmiddels berucht geworden brief van de officier uit Djocja, welke enige weken geleden in „De Groene Amsterdammer" werd afgedrukt, heeft heel wat stof doen opwaaien. Over de wreedheden, die ons leger in Indonesië zou begaan, zijn aan de minister door diverse parle mentsleden vragen gesteld en hoewel de antwoorden een volledige tegen spraak vormen van de beschuldigingen, hebben wij toch gemeend nog eens het oordeel te moeten vragen van een groot aantal deskundigen in Indonesië, van wie wij weten, dat zij volkomen integer en op dë hoogte van de ver richtingen der troepen zijn. indruk, dat hij persoonlijk zeer verbit terd is en nu door insinuaties zijn hart probeert te luchten. Het is overbodig hieraan toe te voe gen, dat incidenteel dingen gebeuren, welke niet door de beugel gaan. Deze worden ook ernstig onderzocht en krij gen de vereiste vervolging. Persoonlijk kan ik getuigen, dat men hier bij de „T"-Brigade open oog heeft voor de kwesties welke door geestelijke verzor gers naar voren worden gebracht. Tot heden werden alle naar vermogen opgelost. Een aalmoezenier van het vliegveld Tjililitan vertelt hoe het er in zijn dis trict aan toe gaat: 14 dagen geleden twee van onze jeeps in hinderlaag van 50 „peloppers" geval len. Daarbij 1 dode te betreuren. Een jongen van 9 of 10 jaar zat in een boom en had onze komst doorgege ven. Je ziet die jongen zitten, maar daar ga je niet op schieten. Je rijdt door en de jongen maakt achter je tam-tam en 50 meter verder krijg je vuur. De vol gende keer moet je op kinderen gaan schieten. Waar blijf je dan, als ze zo gaan beginnen? Wanneer er dan eens kinderen worden doodgeschoten heet 't een schandaal, maar je wordt er toe ge dwongen. Toen wij thuis kwamen waren we bleek, verontwaardigd, omdat we een dode hadden, en we spraken af, wanneer op patrouille een kind in een boom zit. gevangen nemen, en vluchten ze, dan meteen schieten. Is dat logisch of niet? Wanneer u dus ooit eens leest, dat Hollandse soldaten kinderen doodschie ten, dan zou dit een verklaring kunnen zijn. Zonder aanleiding doet een Hol landse soldaat geen wandaden. Bij beoordeling van gedragingen van ons leger tegenover Indonesische troe pen moet het volgende onthouden wor den: 1. Indonesiërs slachten practisch alle Hollandse krijgsgevangenen op beest achtige wijze af. Hoe, daar kun je niet meer over spreken. 2. Indonesiërs, die gevangen worden verhoord worden, er levend afkomen en naar huis gestuurd worden, zijn niet De belemmerde luchtpostverbinding met Indonesië heeft de terugzending der antwoorden wat vertraagd, zodat wij eerst thans in de gelegenheid zijn enkele antwoorden aan onze lezers voor te leggen. Het hoofdkwartier van de Adj.-Gen. weet nog miJe te delen* dat „De ano nieme schrijver bekend heeft, van geen enkel vermeld feit zelf getuige te zijn geweest en blijkbaar niet het gevaar van „afgaan op horen zeggen" kent. welk gevaar in het land van sterke ver halen groot is." Van bijzonder belang is de volgende brief uit Djocja, welke wij bijna in ex- tenso afdrukken. Djöcja, 23 Maart 1949. Weledelgestrenge heer, Eerst nu ben ik in staat Uw brief van 3 Maart te beantwoorden. Vanaf 1° De cember ben ik in Djocja en heb de grote acties ook buiten de stad meege maakt. Ik kan u verzekeren, dat er in ons leger helemaal geen geest is van maar afmaken en neerleggen. Het is mij telkens weer opgevallen, dat de mond heel groot is, maar, wanneer het op doen aankomt, men wel degelijk uit kijkt, waarop men schiet. Het is beslist niet waar, dat kampongs worden .ver brand zonder te letten op de aanwezig heid van mensen. Zelfs worden ook de dieren nog uit de naaste omgeving weggehaald, als er gevaar zou zijn, dat ze verbrand werden. Ook is het niet waar, dat 200 slapende mensen aan de baleh baleh werden geprikt. Bij deze actie ben ik ook zelf aanwezig geweest en zelfs toevallig vooraan. Het ging om een nachtelijke aanval op een concen tratie en dus kon er op de uitgezette wachten niet geschoten worden. Ook het genoemde aantal lijkt nergens op. Uit het gehele artikel blijkt, dat de schrij ver, die mij zeer goed bekend is, geluis terd heeft naar allerlei verhalen, zelf heeft hij geen enkele actie meegemaakt, en deze zonder meer heeft neergeschre-' ven. Bovendien krijgt men ook sterk de dankbaar voor hun behoud en mens waardige behandeling, maar lachen zich oen ongeluk, omdat de Hollanders zo stom zijn, ze te laten leven en niet te martelen. Als we ze goed behandelen, dan minachten ze ons daarom. Dit heb ik zonder systeem haastig opgeschreven. Er is hog veel meer, maar mijn conclusie aangaande dit kunt u we) raden. Heel fel reageert sergt.-maj. Konink lijk Leger M. J. Reyn, die zijn brief ook in „de Vrije Pers" publiceerde. Deze sergt.-maj. is reeds dertig maanden in Indonesië. Hij roept de schrijver in „De Groene" toe: Zwijg, ZWIJG! U hebt geen ontdek king gedaan en die de wereld bekend gemaakt in het blad „De Groene Am sterdammer"! U hebt alleen maar met modder gesmeten en duizenden, dui zenden als ik, kleine militairen, die hun plicht doen voor volk en land, ge krenkt in hun eer en hun geweten U hebt niet iets uitgedacht, dat dui zenden vergaten uit te denken of waar zij wellicht te stom voor waren. Wij allen, die hier kwamen van Nederland uit, waar wij vrouw en kind en ouders en meisje hebben, wij allen hebban nagedacht over deze arbeid, dit mili taire werk, dat wij hier verrichten. Wij zijn geen moordenaars, al zijn we dan geen engelen. Geen vrouwenver krachters. al spreken wij ruw. Wij hebben ons bezonnen op wat wij hier doen. Wij hebben nagedacht over kan sen en mogelijkheden; in officierswo ningen, onderofficiersverblijven en op soldatenkamers is gediscussieerd en gesproken over Nederlands plaats in Indië en er zijn handelingen betreurd. Weet u, scribent in Djokja, dat sol daten hebben gehuild, verstaat u, ge huild, omdat ze bij een noodzakelijke zuiveringsactie een kind geraakt had den met een verdwaalde kogel? Overigens heeft „De Groene" haar houding voor een deel reeds gecorri geerd door de publicatie van een tweede brief uit Indonesië op 2 April. In deze brief schrijft de auteur o.m. over de hongersnood in de republikeinse gebie den: „Persoonlijk heb ik btj de eerste con vooien, die ons opgedragen waren, de mensen langs de kant van de weg van honger zien sterven en ik heb gezien hoe de Nederlandse soldaten, van wie dan veel kwaad gesproken mag worden, hun laatste brood weggaven, zonder zelf te eten en met nog uren van hard werken en spanning voor de boeg, aan deze stumpers van vel over been, volgekoekt De kinderafdeling van het Katholiek Gemengd Koor zal 20 en 21 April op voeringen geven van de bekende ope rette „Goudmuiltje". Op beide dagen zal des middags te drie uur een opvoe ring worden gegeven en Donderdag 21 Ajpril bovendien des avonds te 8 uur voor volwassenen. De muzikale leiding berust bij de heer Evert Haak en de regie is in handen van de heer Bob Jansen. Gezien het succes dat de opvoe ring van „Repelsteeltje" vorig jaar mocht oogsten, zal het ook ditmaal niet aan belangstelling ontbreken. De agenda van het R.K. Verenigings gebouw te Heemstede vermeldt: Dinsdag: 8 u. R.K. harmonie „St. Michaél", 8 u Laudate Dominum, 8 u. Missie naai- krans; Woensdag: 3 u. Kath. kinderkoor, opv. van „Goudmuiltje", 7.30 u. damclub „St. Bavo", 8 u. leden K.J.M.V., 8 u. Kath. Arbeidersbeweging, bespr. reiskas; Donderdag: 3 en 8 u. Kath. kinderkoor, opv. van „Goudmuiltje", 8 u. St. Vincen- tius: Vrijdag: 8 u. toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk", 7.309.30 u. bonnen ver zilveren bouwvakarbeiders; Door een 82 overwinning op Heem stede III is het derde tafeltennisteam van HBC er in geslaagd, de tweede klasse te .bereiken. T. Preijde en zijn mannen hebben daarmede het seizoen prachtig afgesloten. Het tweede team heeft zich als op volger van het eerste gemeld. Rapidity III moest egnoegen nemen met een ge lijk spel en zo kan HBC II naar de tweede klas promoveren. Aanvoerder Van Assema en zijn medespelers heb ben eveneens recht op een gelukwens, want zij hebben een zwaar seizoen op keurige wijze afgewerkt en met deze alleszins verdiende promotie besloten. Dat HBC I en HBC II en III resp. naar de eerste en tweede klasse zijn over gegaan. is na een tweejarig bestaan ze ker een buitengewoon fraai resultaat. De stand van de promotie is als volgt: HBC II 3 2 10 5 20—10 HBC III 3 2 0 1 4 19—11 Rapidity III 2 0 111 8—12 2 0 0 2 0 3—17 HBC I 2 2 0 0 4 14—6 Togido I 2 0 111 8—12 Togo IV 2 0 111 8—12 De verloting van de tafeltennisafde- ling vindt plaats Woensdag 20 April Heden-, Dinsdagavond, om 8 uur, speelt Haarlem een lichtwedstrijd tegen de sterke Zwitserse prof club Cantonal Neuchatel F.C. Het elftal, dat momenteel een tournee door Nederland maakt, is een sterke ploeg waarin o.m. de beide internationals Gyger en Steffen spelen. Deze twee spelers vorm den de befaamde Zwitserse back-linie. Het elftal van Cantona ziet er als volgt uit: doel: Bequin; achter: Gyger en Stef fen; midden: Brwpbach, Ebner en Erni; voor; Carcani, Oberer, Untemahrer, Sydler en Guillaume. Het zal weer een gezellige drukte wor den op het verlichte Haarlem-terrein. De Haarlemse Luchtvaartclub organi seerde tijdens de Paasdagen een tentoon stelling op luchtvaartgebied in de Vishal aan de Grote Markt, waarvoor nogal be langstelling bestond uit de kringen der luchtvaart en zweefvliegerij. Deze tentoon stelling werd gehouden ten bate van de NIWIN. Talrijke modellen zweefvliegtuigen, sport- en andere vliegtuigen vielen oaar te bewonderen. De stand van de Ned. Lucht strijdkrachten trok vooral de nodige be langstelling en de bezoekers kregen een duidelijk beeld hoe een zweefvliegtuig werd gemaakt en de verschillende modellen welke te bewonderen vielen gaven een duidelijk b^ld van de liefhebberij welke er door de Nederlandse jeugd voor de luchtvaart in het algemeen bestaat. De tentoonstelling werd Zaterdagmiddag geopend door de secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart HeemstedeStorm- tenslotte 12 van. De wedstrijd Haarlem DWT ging niet door en wordt Woensdag avond in Stoop's Bad gespeeld. In afdeling I heren won HPC van HVGB. Voor rust scoorde Piet Smit voor HPC en nadat dezelfde speler er in de tweede heift 20 van had gemaakt, redde Rol vóór HV GB de eer, 21. In Velsen won Haarlem met 64 van VZV. Eindstand afd. II dames kringcompetitie' DWT 2 DWR 2 HVGB 2 Promotie-competitie vogels 3 12. IA: Haarlem 3A—Waterloo 2—0. IB: Ter rasvogels 2—Concordia (T. n.o.)., Haarlem 4—DEM 2 2—8. 2A: DSK 2Hoofddorp Boys 31. 2B: Kennemers 4VVB 3 41. 2C: VI. Vorels 2ETO 2 02. 2D: DIO 3Kennemers 5 32, Kinheim 3—Ripperda 3 53, Schoten 4TYBB 3 23. 3B: Velsen 4—IEV 2 33, Kennemers 6Stormvogels 5 40. 3C: Haarlem 9THB 4 55. 3D: VVD 2Half weg 3 3—3. 3E: Haarlem 7EHS 2 12. 3F: Heemstede 2EDO 6 27, Zandvoortmeeu- wen 6RCH 8 33, Schoten 5V1 Vogels 3 07 (VI. Vogels kampioen). 4A: Kinheim 5—DEM 5 9—9, SVY 2—IEV 4 3—1. 4B: Concordia 3—v. Nispen 3 92. 4D: HBC 5Ripperda 4 21 4E: DIO 6 HBC 8 4—0. 4H: EHS 6—Geel Wit 3 1—2, NAS 3—EDO 9 1—2. 41: OG 5—Stormv. 7 6—4. Jeugdafd. A: Kennemers aDEM a i2. Junioren. J: Geel Wit b—HBC e 10. TYBB f—HBC d 3—2. TYBB e—Geel Wit c 0—1 Na een spannende strijd heeft HVGB een verdiende 54-zege behaald op De Meeu wen. waardoor HVGB in de eindstrijd van de waterpolo-bekercompetitie komt. Voor de eerste afdeling dames van de kringcompetitie werd gespeeld HPCHV GB. Het spel ging vrijwel gelijk op en mevr. Anthonie gaf HVGB de leiding. Na de hervatting werd de voorsprong door Jesta Jansen vergroot. Ida Smit maakte er uur, Donderdag 20.30 uur, 16— 2 5—12 4—11 Met ingang van Donderdag a.s. biedt Wmfried ook aan de katholieke jonge ren de mogelijkheid om de tafeltennis sport in eigen verband te gaan beoefe nen. Oefenavond iedere Donderdag voor de meisjes van 1218 jaar van 19.00— 20.30 uur, voor de jongens van dezelfde leeftijd van 20.3022.00 uur. Er wordt gespeeld in de R.K. Opleidingsschool, Nw. Gracht 16. U kunt zich opgeven bij 't secretariaat, Nw. Gracht 54, of op de oefenavond. Winfried 5 Heren boekte in de promo tie-degradatiecompetitie nog een ver dienstelijk 55 gelijk spel tegen G.T.T.C. Oefenavonden senioren Dinsdag 19.30 Tientallen motorrijders namen Zater dagmiddag deel aan de training, welke op de Burgemeester Van Alphenweg werd gehouden onder leiding van de K.N.M.V. Duizenden bezoekers waren getuige van de verrichtingen van .de renners, welke het onderling soms tot felle strijd brachten. Een sensatie was het toen de bekende renner Lo Simons in gevecht was gewikkeld met een concurrent en met een snelheid van ruim 100 k.m. voorbij de tribune da verde, doch vlak vóór de bocht te dicht de kant naderde, krachtig remde en toen enkele malen over de kop sloeg. Uit de grote stofwolk kwam eerst de motor te voorschijn en even later zag men Simons weer lopen. De toegesnelde E. H. B. O. constateerde een sleutel beenfractuur. De onfortuinlijke renner- werd -per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. In de laatste raadsvergadering maakten de heer Lindeman (K.V.P.) en enkele andere raadsleden er aanmerking op, dat de herberekerang van het vastrecht voor water blijkbaar op grotere schaal was doorgevoerd, dan tijdens de begrotings debatten door burgemeester en wethou ders was uiteengezet. Thans maakt de directeur der bedrijven bekend, dat de genen, die te veel mochten hebben betaald bij de aanbieding van de eerstvolgende kwitantie restitutie zullen ontvangen. Nfear wij vernemen luidt het advies voor de K. V. P. afd. Zandvoort aan gaande de candidaten voor de gemeen teraad als volgt: 1. C. Siegers (aftr.), 2. J. L. C. Lindeman (aftr.), 3. W. Aa van As, 4. P. Th. Warmerdam (Bentveld), 5. W. M. Castien, 6. mevr. J. van Ger- venCarels, 7. J. P. C. Longayroux, 8. C. I. Ve.rsteege, 9. C. F. v. d. Belt en 10. W. van Gerven. Op Zondag 1 Mei zullen de leden van de K. V. P. een stemming houden ter bepaling van de definitieve volgorde. Tweede Paasdag speelde Zandvoort meeuwen II een wedstrijd tegen V.S.V. II in het jubileumtournooi van de H.V.B Vóór de rust sloegen de Zandvoorters een goed figuur tegen de reserves van de Velsense eerste klassers. De rust ging in met 00. Later maakte vermoeidheid zich van Zandvoortmeeuwen meester. Daarvan maakte V.S.V. gebruik om enkele malen te doelpunten. Deze aantrekkelijks wed strijd eindigde met 02 voör Velsen. Uitreiking van nieuwe bonkaarten in het distributiekantoor te Zandvoort op Woensdag 20 April voor de letters P t.m. S en op Donderdag 21 April voor de letters T t.m. Z. GR. HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug De Raad komt Donderdag 21 April 2.15 Uur ten Raadhuize bijeen. Voorgesteld wordt aan ir. Graaf van Randwijck. die verbetering nabij de Viersprong gevraagd heeft, mede te de len. dat de financiën een verbetering niet toelaten en dat er nu genoeg over gepraat is. B. en W. willen gelden tot een ma ximum-bedrag van 6.888.83 beschik baar stellen aan het bestuur der St. Theresiaschool voor herstel van oorlogs schade. acht vb stad en zuid bloemendaal Op 21 Maart j.l. heeft de hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Wa terstaat aan de burgemeester van Bloe mendaal medegedeeld, dat sterke drang wordt uitgeoefend om het tracé van de Dompvloedslaan nog dit jaar bekend te maken. Op de begroting van dit jaar is een bedrag van 31.500 voor de door trekking uitgetrokken. Het jaarlijkse Triduum in de parochie kerk te Bloemendaal zal gehouden wor den op 31 Mei en 1 en 2 Juni In de raadsvergadering van Maart j.l. heeft mevrouw Fahrenfort-Meuffels ge vraagd, welke plannen B. en W. hebben met betrekking tot de uitvoering van de nieuwe Winkelsluitingswet. De vraag is of het gemeentebestuur bij de uitvoering van de wet enige vrij heid zal worden gelaten en zo ja. of aan dit bestuur, evenals voorheen, ver ordenende bevoegdheid zal worden toe gekend. Moch.t dit het geval zijn. dan zullen de belangen van de ingêzetenen zeer zeker nauwkeurig tegen elkaar worden afgewogen. Mochten de plaatselijke winkeliers op bepaalde punten de steun van hef ge meentebestuur wensen, dan ligt het op de weg van belanghebbenden om eventueel via hun vakorganisatie aan het gemeentebestuur hun wensen kenbaar te maken. Zoals de voorzitter reeds in de ver gadering heeft opgemerkt, zal het ook gewenst zijn, dat de huisvrouwen hun verlangens openbaren. omdat de be langen van winkelier en consument dikwijls niet parallel lopen. Ook zij zullen zich eventueel via de Vereni ging voor Huisvrouwen vrijelijk tot het gemeentebestuur kunnen wenden. Spontaan hebben ?ich ter viering van het vijfentwintigjarig bestaan van het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart verschillende comité's gevormd uit ingezetenen van de gemeente Vel sen Ook is een zeer vooraanstaand ere- comité samengesteld, waarin o.m. be reidwillig zitting hebben willen ne men: Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem; deken B. G. Hosman van Beverwijk; mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; de pastoors van de verschillende paro chies te Velsen; dr. A. J. van Leusen. wethouder van Onderwijs der ge meente Velsen. alsmede vooraanstaan de figuren uit het Katholieke leven in de gemeente. Een comité van oud-studenten van het Missiehuis is eveneens samengesteld onder leiding van Louis Jansen, burge meester te Guyck aan de Maas. Piet Tromp, student aan de Gem. Universi teit te Amsterdam en Jan Burger re dacteur Nieuwe Haarlemse Courant. De vereniging voor school- en werk tuinen bestaat deze maand 25 jaar. Vele Haarlemse openbare en bijzondere scho len hebbben hun leerlingen in de ge legenheid gesteld lid te worden van deze vereniging en ieder jaar trekken de kinderen weer naar de drie tuinen, waar zij naar hartelust aan het werk kunnen gaan. Voor 1949 hebben zich on geveer 1000 Haarlemse scholieren op gegeven. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum gaf de vereniging heden morgen voor de scholieren in het Frans Halstheater een filmvoorstelling. Ver toond werd de aardige Scandinavische film „De kinderen van de grote Fjield" Mevr. Kroon gaf hierbij op duidelijke wijze explicatie. De heer v d. Hart, se cretaris, legde verder doel en streven van de vereniging uit en dankte het ge meentebestuur. de provincie, de inspec teur bij het L.O. en de vele particulieren voor hun welwillende medewerking. Mej. Westendorp, initiatiefneemster van de vereniging, werd vervolgens hulde toegezwaaid. Bij de aanwezigen bevond zich onder meer de wethouder van on derwijs, de heer Geluk. Op de zelfde tijd wordt morgenochtend weer een voorstel ling gegeven. Tenslotte zij nog te ver melden, dat het grote doel van de ver eniging is om de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen, opdat zij de bal dadigheid in plantsoenen e.d. achterwege zal later en meer het mooie in alles wat leeft leert waarderen. met etter en bloed uit ontelbare fram- boesiazwerén en half blind van de staar- En dat waren niet maar enkelen. Alleen onze compagnie heeft in sa menwerking met het departement van Sociale Zaken en met wagens van het Voedingsmiddelenfonds honderden ton nen levensmiddelen vervoerd naar de streken waar hongersnood heerste." Over de houding der waarnemers van de Uno en de Commissie voor Goede Diensten schrijft hij nog: Het zal voor een ieder duidelijk zijn, dat onze troepen in hun pogingen de thans bezette gebieden te zuiveren sterk in hun bewegingen worden belem merd door de C.v.G.D., die haar militaire waarnemers overal heeft verspreid. Zo gauw contact wordt gemaakt met een sterke bende, is voor het bestrijden daar van een enkele patrouille niet voldoende. De Nederlandse legerleiding begrijpt echter zeer goed, dat zij hier in een gla zen huis woont en dat over het inzetten van grote troepenafdelingen met zwaar materieel onmiddellijk een rapport naar de Veiligheidsraad zou worden gezonden, waarin de schending van de order „Staakt het vuren" naar alle waarschijn lijkheid geheel op onze rekening zou worden geschreven. En gesteund door deze activiteit van de C.v.G.D. wordt het optreden der benden steeds driester en provocerender, vertonen zij zich in de gebieden, die voorheen als geheel gezui verd werden beschouwd, en maken meer slachtoffers onder ónze troepen, terwijl bij gevechten in deze dicht bevolkte en normaal functionnerende gebieden ook meer onschuldige Indonesiërs vallen. Oeze schrijver komt, hoewel hij de auteur van de eerste brief eerlijk en op recht noemt, vooral op tegen de mening als zou door enkele wandaden bewezen worden, dat de gehele geest in ons leger verpest is. Hij somt de wandaden van de Indonesiërs op, die op 8 Januari b.v. nabij Madura 150 Chinezen vermoord den, en eindigt zijn militaire beschou wing aldus: Maar laat ons volk, dat door de bij zonder weifelende houding van onze regering toch reeds dagelijks dieper in een doolhof van meningen verdwaalt, in Godsnaam niet de indruk krijgen, dat ons leger hier in het algemeen op nog erger wijze optreedt dan de Duitsers tijdens de bezetting in ons land deden. Dat er jongens zijn, die door drie jaar actieve dienst aan de voorposten elk begrip van moraal hebben verloren, is ontzettend, en dat dit heeft kunnen ge beuren kan slechts worden geweten aan hef feit, dat zij niet konden worden af gelost en dagelijks hun zenuwslopende patrouilles moesten lopen en hun wicht jes kloppen, terwijl hun kameraden vielen door snipervuur van lieden, die er als onschuldige Indonesiërs uitzagen- Dat hierdoor wraakgevoelens zijn ge groeid, die door de dagelijks eendere dienst geen gelegenheid hadden te wor- en afgereageerd, is, hoewel onmogelijk goed te praten, menselijk. Uit het militair weekoverzicht over de toestand op Java en Sumatra blijkt o.m., dat in de afgelopen week weinig veran dering in de algemene toestand kwam; voor zover zich wijziging voordeed was dit bijna altijd in gunstige zin, al blijft de terreur en sabotageactiviteit hier en daar te duchten. In bepaalde gebieden richt zich de guerilla niet alleen tegen economische objecten en verbindingen, maar ook tegen sociaal belangrijke in stellingen als scholen en dergelijke. Zo is de polikliniek in het gebied van Sa- latiga door een trekbom vernield. Elders neemt de activiteit der guerillastrijders een typisch subversief karakter aan en trachten infiltranten door terreur en intimidatie de bevolking te bewegen zich van samenwerking met de Nederlanders te onthouden. In enkele delen van Mid- den-Java in het bijzonder speelt in het proces der wederinschakeling van Indo nesische ambtenaren nog vrees voor be- paalde ontwikkelingen in de toekomst een roL Zaterdagmidag heeft de UNCI te Ba tavia het volgende communiqué uitge geven: ,,De hedenmorgen gevoerde be sprekingen tussen de delegaties van Nederland en van de Republiek onder auspiciën van de UNCI waren gewijd aan de modaliteiten van herstel van de republikeinse regering in Djocja, De voorzitter van de republikeinse delegatie ,mr. Moh. Rum. heeft bet standpunt van zijn delegatie met betrek king tot dit onderwerp uiteengezet. Dr. 'J. P. van Royen heeft verklaard, dat de Nederlandse delegatie het republikeinse standpunt zal bestuderen. Als vervolg op zijn verklaring in de openingszitting van Donderdag besprak dr. Van Royen de Nederlandse Grondwet in verband met de Nederlands-Indonesische Unie, De vergadering werd tenslotte ver daagd tot heden. Dr. Van Royen zette volgens A.P. uit een. dat de vrees, dat de Nederlandse Grondwet overheersende bevoegdheden voor de Nederlanders eist in een toe komstige unie. ongegrond is. Hij zeide. dat de republikeinse grondwet de Ne derlanders en de niet-republikeinse staten van Indonesië een aanzienlijke mate van bezorgdheid inboezemt, om dat zij het federale beginsel uitdruk kelijk uitsluit. Hij vroeg wat de Repu bliek voornemens is met betrekking tot haar grondwet te doen. teneinde een mogelijke hinderpaal voor het in het leven roepen van de V.S. van In* donesië uit de weg te ruimen. Een van de leden der republikeinse delegatie. Soedarno* Sastrosatomo. zon Zaterdag naar Banka vliegen om met Sukarno en Hatta te confereren. De Bijzondere Raad van Cassatie *®1 25 Mei in afwezigheid van de gere" quireerde de zaak behandelen tegen de gewezen „S.S. Sturmbannführer" e° „Kriminaldirektor" Joseph Schreieder. Vrijdag 13 Mei staat Nederkoorn, heef* banleider van de voormalige W.A., hoger beroep terecht voor het Bijz°*i der Gerechtshof in Rotterdam. Het B. in Amsterdam had hem tot vijftien J®a veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2