Molotov moet Russische eindspurt naar bezit van atoombom leiden Opheffing Berlijnse blokkade? Nederland bouwde in 1948 voor 949 millioen gulden I Beste organisator in het Kremlin Nog eens: „Het argentie-program voor het gezin Ruim 2500 personen hebben zich voor Nationale Reserve gemeld Overzicht van Wederopbouw GAAN ONDERWIJZERS STAKEN? Arnold slechts kort bij minister Stikker I Sovjet-missie onderweg naar Washington Het weer. Leger mag geen afwachtende houding aannemen HONGARIJE EN BULGARIJE MOETEN ZICH VOOR DE UNO VERANTWOORDEN Tot hoofd en hart Fantastische honoraria Gemenebest-conferentie een dag uitgesteld 6 Woensdag 20 april 1949 73ste JAARGANG No. 24440 Het hoofd van „Atoom- grad' „Oorlogshelden" winnen Deskundige voor belegering Russische stap verwacht via bestaande handelskanalen tussen Oost en Wést UNO-BEHEERSCHAP OVER TRIPOLI? Verscheidene landen wenden zich tot Ver. Staten MOSHE SHARETT OVER PAUSELIJKE ENCYCLIEK Boerderij afgebrand Over processen van Boedapest en Sofia Materiaal en werkloos heid Vragen over repubL document Leden Algemeen Bestuur Nederlandse Antillen Pater C. M. A. Franke t Protest tegen afbreken van overleg in salariscommissie „DE WAARHEID'' en de zender BINNEN 'N MAAND EEN MILLIOEN VOOR DE PAUS Gematigd optimisme in Londen I ^REAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ^©foon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 "'jkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.3998 Wrecteur: J. J. W. Boerrlgter. Hoofd redacteur: Drs. H. W M. van Run. ^nd. hoofdredacteur: W. Sever in. ritzDaal 16/4 30 30 li 51# 37 li 5944 12'4 4414 S314 19» 35# 42» 35» 23» 7214 NIEUWE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mrillmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers Ié cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlëo eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weeïg f 1-52 per maand, f 435 per kwartaaL (Van een bijzondere correspondent) Jïolotov is belast met de leiding van de Russische eindspurt naar het bezit *an de atoombom. Franse communistische leiders hebben dit weekend ver innen, dat hij door Stalin benoemd is tot Hoofd van het Schaduw-commis- ?®tfaat voor Atoomenergie. Hij zal voortaan al zijn energie en tijd kunnen ^steden aan de vooruitgang van de atoombomproductie. De atoombom is nog 'leeds prioriteit nr. 1 in Rusland, en Molotov zal onbeperkte bevoegdheden bitten. Koud, flegmatiek, langzaam in zijn Preken en schijnbaar onbewogen, is joiotov waarschijnlijk de beste orga- sator in het Kremlin. Hij brengt voor ei11 nieuwe taak zijn ontzaglijk prestige ti z!in spreekwoordelijke onbarmhar- ^gheid mee. Stalin heeft Nicolai yoznesensky, Hoofd van het Russische ,'anbureau en sinds 1947 hoofd van Commissariaat voor Atoomenergie, htslagen. Woznesensky werd twee jaar Spieden, op 22 Februari 1947, lid van het r°litbureau. Molotov heeft Professor Pjotr Ka- Vitza, Directeur van het Moskouse Instituut voor Natuurkundige Vraag stukken, teruggeroepen teneinde de leiding van de wetenschappelijke staf op zich te nemen. Professor Kapitza, een man van rijzig postuur, met een gladgeschoren gezicht en donker haar luerkte samen met de Britse pionier Lord Rutherford aan de universiteit fan Cambridge. Hij werd door Woz nesensky achttien maanden geleden ontslagen, omdat hij „te langzaam" n>as geweest. Met Kapitza werken drie beroemde Russische natuurkundigen samen: Bogolyubov, Skobeltsin en Landsberg. Öe Russen maken nog steeds wanho- 0'g jacht op inlichtingen over het laat- p.o stadium van de atoombom-productie. rlJ hebben fantastische honoraria aange boden, betaalbaar in dollars in Zwitser- -?nd, aan geleerden buiten het IJzeren °rdijn, om dezen over te halen zich bij ^spitza's staf aan te sluiten. De laatste ■•ranglijst" van het Kremlin, die enige oagen geleden werd gepubliceerd na banket, dat door Stalin aan de £°reaanse marionetten-regering in het gremlin werd aangeboden, laat zien, oat Molotov nog steeds „no. 2" is in Rusland en de waarschijnlijke opvolger „ah Stalin. De lijst plaatst de hoogste ?°vjet-functionarissen in deze volgorde: jlolotov, Malenkov, Beria, Woroshilov. "hkoyan, Kaganovitch. I» Lavrenty Pavelitch Beria, hoofd van 6 M.V.D. (Geheime Politie) blijft he ist met de Security-dienst. Op zijn vijf- ."gste verjaardag werd aan Beria, die i?ng en kaal is en een bril draagt, de da Van Lenin gegeven en door de Prav- a Werd hij genoemd „Wapenbroeder öan Stalin en vooraanstaand lid van de Martij Beria heeft „Atoomgrad", de geheimzinnige stad van 50.000 weten- Schappelijke atoomonderzoekers om ringd met een veiligheidsgordel die JWmtig mijl diep is. Natuurkundigen uit guitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Roemenië werken nu in de proefstations foor atoomenergie in de Kazakhdan- 'teppen ten Oosten van de Oeral. Zij j[ijn hermetisch van de buitenwereld af gesloten. Beria heeft buitengewoon veel suc- ®es gehad met zijn taak, die verleden week in de Pravda beschreven werd als „een van de meest verantwoorde lijke opdrachten van de Partij." De combinatie MolotovBeria zal nu de laatste pressie uitoefenen op de na tuurkundigen. Westerse deskundigen geloven, dat Rusland nog steeds wordt belemmerd door technische moeilijkheden in het laatse productie-stadium. Zij baseren hun mening op c.'e laatste beschikbare gegevens uit de USSR en op het feit, dat de Russen Oost-Europa en de Rus sische zone in Duitsland koortsachtig afzoeken naar alle gegevens die zij maar te pakken kunnen krijgen over het laatste productie-stadium. Het ontslag van de minister van De fensie, Nicolai Boelganin, en zijn ver vanging door Maarschalk Wassilevsky, betekent een nieuwe overwinning van het Rode Leger in het gevecht achter de schermen met d'e Partij. Boelganin was het factotum van de Partij, en voormalig expert op gebied van het Bankwezen. Wassilevsky, die het beste militaire talent in Rusland wordt genoemd, is een beroepssoldaat. Een voor een hebben de Maarschalken van het Rode Leger, die na de oorlog aan de kant werden gezet, toen het Kremlin verontrust door de popula riteit die zij genoten, thans hun machts positie teruggekregen. Maarschalk Georgey Sjoekov. die in 1946 met een tweede-rangsbaantje ge noegen had moeten nemen, staat nu aan het hoofd van 't Russische Derde Leger in de Balkan dat gestationneerd is in Odessa en maarschalk Tito bedreigt. Maarschalk Simeon Timosjenko staat aan het hoofd van het Vijfde Leger, dat zijn basis heeft in Tashkent en langs de gehele Perzische grens ligt. Het Tweede (Westerse) Leger staat onder bevel van maarschalk Constantine Ro- kossovsky. Het commando over het leger in het Verre Oosten is toevertrouwd aan maarschalk Rodion Melinovsky, die momenteel te Vladiwostok is. De 49 jaar oude generaal Nicolai Chui- kov. die maarsrhalk Sokolovsky als militair gouverneur te Berlijk verving, is een deskundlfee op het gebied van belegering. Hij verdedigde Odessa, Se- bastopol en Stalingrad gedurende de laatste oorlog. Chuikov was slotenmaker vordat hij dienst nam in het Rode Leger en klomop tot de rang van generaal. Hij is middel-groot en zwaar. Zijn bij naam in het leger is „Goud-tand", om dat hij een opvallende rij gouden boven tanden heeft. Te Washington wordt, aldus U. P., te verstaan gegeven dat een Russisch voor stel om een eind aan de blokkade van Berljjn te maken, min of meer verwacht wordt in diplomatieke kringen, doch men acht het mogelijk dat deze stap veeleer gedaan zal worden via bestaan de handelskanalen tussen Oost en West dan door middel van een formele ken nisgeving op een politiek niveau. Men gelooft dat de onder Sovjet-invloed staande „Duitse economische commis sie" misschien zal worden benut als een medium van toenadering welke ten doel heeft zowel de Sovjet-blokkade als de geallieerde tegen-blokkade te beëindi gen Ingelichte kringen menen dat de op heffing van de wederzijdse transport restricties misschien een gradueel pro ces zal worden, dat zal worden uitge werkt in samenhang met eventuele nieuwe handelsovereenkomsten tussen Oost en West. Gewoonlijk betrouwbare Duitse bron nen, die in nauw contact staan met het Russische militaire bestuur bevestigden gisteren het bericht dat een speciale missie onder leiding van generaal Leo nid Georgiev-Malinin naar Washington onderweg is. Reeds verscheidene dagen deden hier geruchten de ronde dat een speciale de- Menigeen heeft door ervaring ge leerd, dat mensen, tei goeder trouw grotendeels, niet zelden ernstige dwalingen komen. Die valse fvattingen zijn dan gewoonlijk geen rUcht van rustige bezinning, doch resul- pa' van denken, dat door bewogen SpDoedsleven en driftig begeren sterk 6rtr°ebeld werd. - Zo ontving ik, enkele weken geleden, aar aanleiding van het artikel „Ur- a®htie-program voor het gezin" een brief &n T. T. uit B., die boos, beslist boos P me was, om hetgeen ik daarin schreef de verwaarlozing van de gezins- vlehst, door het geven van voorkeur aan et werken in de fabriek. |Pie brief was geen vrucht van rustige j^zinning over de vraag of de meisjes ha geest en gemoed en hart, naar heel aar rijkdom van menselijke waarde en f ouwelijke kunde door werken in de "riek in de regel niet dermate verar- hp6h, dat hun geluk en dat van het ar- idersgezin iets zeer riskants wordt. t_P°or te felle bewogenheid over niet /men beslist zeer ernstige tekorten bij jO mevrouwen en door te driftig bege- „0; dat alle meisjes op dezelfde z e diensten bewijzen aan de maat- tn PPij en zich voorbereiden op hun h,e«omstige taak als huisvrouw, is de van de briefschrijvende belangrijk i'roebeld. j Daardoor ziet zij niet, dat er hon- tfrden meisjes uit de beter gesi- e e r d e klasse juist in de grote cphinen dag in dag uit het zwaarste JPshoudelijk werk verrichten, omdat J meeleven met de nood aan hulp, die in dergelijke gezinnen heerst. jt> arom ontgaat het haar, dat meis im die elders een baan kunnen krij- j?11. die beter betaald wordt, en die veel in de lijn ligt van hun eigen fa- i'Ulc-milieu en beslist minder zwaar tTich uit hogere christelijke beweeg- «denen en uit liefde voor het arbei- .£?gezin geven aan familie-denst. V'i] nneer de briefschrijfster bedenken Ui,1- dat een vrij grote groep meisjes u de arbeidersstand, uit zucht naar fter arbeidsdag en b: aeid en uit gemis aan voldoende Vrf'u r- art>eidsdag en bredere bewegings- Jheid en uit gemis aan voldoende in jr<^ering voor moeder en kind, het tikw *etterlijke zin van het woord „ver- typ?,®11"' om in een kinderrijke familie riïzaam te zijn', óók daar niet, bijr de huisvrouw allerminst hal de Pakken neerzit, dan zal geri" vonnis over de meisjes uit de ho- -® klasse aanmerkelijk milder worden. vo0? briefschrijfster interesseert zich Poep miin familiekring, 't Zal haar ge- n doen te vernemen, dat daar ten °ndergetekende dezelfde gedach- door den uitgedragen als in dit blad eigen k J tot uiting worden gebracht. In Vr P,r®<ie familiekring wordt door „me- ke a .en de dochters de huishoudelij- strekt allerminst geschuwd en vol- Sebi-o» ,n'et als „minderwaardig" werk j/andmerkt. zich niet blind staart op het over i, ®üjk kleine groepje rijke lui, die tst twee of drie dienstboden be schikken, doch eens kijkt naar de tien duizenden middenstandsgezinnen, waar moeder en dochter dag in dag uit al het huishoudelijke werk met taaie volhar ding en toewijding volbrengen, zal in zien, dat het een volslagen misvatting is, te menen, dat men de arbeidersmeis jes het gezin van andere standen wil laten „opknappen". Telkens komt als antwoord op ar tikelen, als door ons gepubliceerd, dat het arbeidersmeisje zich niet langer meer leent als „slavin van rijke mevrouwen", die zelf „geen steek uit zetten." Het schijnt T. T. uit B. ontgaan te zijn, dat ik mijn pleidooi voor hervat ting van de gezinsdienst door het arbei dersmeisje allerminst houd. om in rijke paleizen een bellemeisje een keuken prinses en een tafeldienster geplaatst te zien. Mijn diepe belangstelling gaat a 1- lereerst uit naar de gezinnen, die zichzelf naar best vermogen helpen, doch ondanks die zelf-hulp overbelast blijven, zodat moeder lichamelijk en geestelijk gebukt gaat onder haar moeder- en huishoud-werk. Bemerkingen van bovengenoemde aard 1 ij k e n iets te zeggen, doch zeg gen in feite niets. Moeders uit de ar beidersstand. die voor-gezinsdienst-ge- schikte dochters hebben, kunnen zelf toch beslissen, voor welke gezinnen zij haar dochters willen afstaan. Bovendien zal geen enkel sociaal vcvlend man. die goed geordende liefde voor het gezins leven van ons volk heeft, er aan den ken. de arbeidersmeisjes te dwingen oi te pressen bij voorkeur te gaan dienen in .de hogere kringen", wanneer deze geen hulp behoeven. De hulp worde geboden, daar waar ze werkelijk onmisbaar is; en dat is al lereerst in gezinnen, waar kinderrijk dom aanwezig is. En 't valt juist zo ernstig af te keu ren, dat kinderrijke gezinnen gewoon lijk de slechtste kansen maken om aan hulp te komen. Wij willen nochtans uitdrukkelijk waarschuwen tegen de vaak geuite me ning, dat er geen meisjes uit de arbei dersstand meer voor familie-dienst te vinden zijn. Nog altijd zijn er duizen den in Nederland, die aan dienst in de gezinnen verre de voorkeur geven bo ven gaan werken in de fabriek. Dat zijn meestal juist dochters uit die arbeidersfamilies, die beseffen, dat noch het welzijn van het arbeidersgezin, noch bet welzijn van haar dochters pleegt het meest gebaat te zijn met het „veel geld verdienen op de fabriek." Nog altijd hoor ik in mijn verbeelding de radikale uitspraak van een jong-ge- trouwde arbeider, die het fabrieksleven kende van nabij en die met nadruk op een vergadering, waar ik over dit vraag stuk had gesproken, verklaarde: „nooit zal een dochter van me de fabriekspoort ingaan." Vervolg op pag. 9) legatie naar Washington zou vertrekken om voorstellen te doen met betrekking tot de opheffing van de Sovjetblokkade van Berlijn. Een Duitse politicus uit de Sovjet- zone, die niet bij name genoemd kan worden, vertelde aan United Press, dat hij met generaal Georgiev Malinin gesproken had en dat deze de juist heid van de berichten over zijn mis sie naar Washington had bevestigd, Uit welingelichte bron wordt door U. P. vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie met elkaar contact hebben opgenomen over de Berlijnse kwestie en besloten hebben om toe te stemmen in een ge lijktijdige beëindiging van de Russi sche blokkade en de Westerse tegen- blokkade. Aanvankelijk waren de Westelijke ge allieerden van plan te eisen dat Rusland het eerst zijn blokkade zou beëindigen. Berichten over een mogelijke ophef fing van de Russische blokkade worden in Britse regeringskringen niet langer volkomen genegeerd, maar het blijkt wel, dat nog geen definitieve vorm ge geven is aan de plannen. Generaal Clay, de Amerikaanse gou verneur voor Duitsland, zeide gisteren, dat hjj nog niets gehoord had over plan nen om de blokkade van Berlijn op te heffen. Van betrouwbare zijde wordt door U.P. vernomen,J dat verscheidene lan den van het Midden-Oosten en Verre Oosten er steeds krachtiger bij de Ver enigde Staten op aandringen om onder beheerschap >yan de V. N. het bestuur over Tripoli te aanvaarden. Het p!an kreeg onlangs vaster vorm toen de Turkse minister vatn Buiten landse Zaken, Necmeddin Sadak, er bij de Verenigde Staten op aandrong om het bestuur van deze vroegere Italiaan se kolonie over te nemen. Dezer dagen vonden besprekingen plaats tussen de drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettingszones en 14 af ge- vaardigden van de Duitse parlementaire raad over het bezettingsstatuut. De militaire gouverneurs en hun raads mannen tijdens de conferentie; v. L n. r. de heer Seydoux, politiek adviseur van generaal König, generaal König, gene raal Clay, generaal Robertson en de politieke adviseur van generaal Clay, James Riddleberger. Op een vraag om commentaar op de recente pauselijke encycliek, waarin de internationalisatie van delen van Jeru zalem wordt voorgesteld, zei Moshe Sharett, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, gisteren: „Indien de wereld bereid is de be tekenis van Jeruzalem voor het Joodse volk te erkennen tot een zelfde hoogte als het Joodse volk bereid is de bete kenis van Jeruzalem voor de wereld te erkennnen, bestaat er kans voor een harmonische oplossing". Hij weigerde over deze verklaring uit te -weiden en voegde er slechts aan toe: „Onze politiek en onze grondwet bie- de volledige waarborgen en garanties voor het behoud van en de toegang tot alle heilige plaatsen in Jeruzalem". Dinsdagavond om ongeveer zes uur ontstond brand in de kapitale boerderij van de weduwe Boessenkool aan de Ste- gerensallee te Dedemsvaart. Het vuur greep. aangewakkerd door de sterke Westenwind, zeer snel om zich heen. De brandweer, die spoeaig ter plaatse was, on niet voorkomen, dat de boerderij tot de grond toe afbrandde. Vier koeien, twee kalveren en een paar varkens kwamen in de vlammen om, alsmede enkele land bouwmachines. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kinderen met lucifers speelden. Boerderij en vee waren verzekerd. 1 Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk toenemende bewol. king met vannacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige regen en ma tige Zuid-Westelijke wind. Later op de dag opklaringen en vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon 5.32—19.47, Maan 3.54—12.01. Luit.-Kol. Le Fèvre de Montigny, waarnemend directeur van de Nationale Reserve heeft medegedeeld, dat zich thans ruim 2.500 personen voor de Na tionale Reserve hebben gemeld. De meesten van hen hebben de keuring r'eeds gepasseerd, waarbij slechts enke len moesten worden afgewezen. Het grootste aantal vrijwilligers is tot nu toe van Dordrecht en omstreken ge komen. Men is daar pas op 1 Februari gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 personen gemeld. De studen- tenweerbaarheidskorpsen zijn een grote steun voor de Nationale Reserve. In Delft, Leiden, Nijmegen, Tilburg, Utrecht en Wageningen zijn zij reeds aan het oefenen. De studenten van Am sterdam beginnen te volgen evenals die van Groningen en Rotterdam. Algemeen begint de actie zich thanfe te ontplooien, waarbij vooral opvalt, dat men zich in de ene streek collectief aanmeldt, terwijl uit andere gebieden alleen indivduele aanmeldingen bin nenkomen. Nederland heeft zich tegenover de andere deelgenoten van de West-Euro- pese Unie verplicht een relatief groot leger op de bouwen. Dit leger zal vele offers vragen van het Nederlandse volk en moet daarom zo efficiënt mogelijk worden opgezet. In deze geest nu moet gezien worden het formeren van de nieuwe onderdelen, waarvan luit.kol. le Fèvre de Montigny de meeste als hulp diensten beschouwde. Zij kunnen gedre- De speciale politieke commissie van de UNO heeft met 17 tegen één stem (Cuba), bü 31 onthoudingen, een Austra lisch voorstel aanvaard, Hongarije en Bulgarije te verzoeken deel te nemen aan het debat inzake de kwestie van Kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten Bolivia, dat eerst had voorgesteld de Heilige Stoel, de andere christelijke Ker ken en de staat Israël uit te nodigen, diende later een resolutie in om de kwesties van Kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten op de agenda te plaatsen van de vierde zitting van de Algemene Vergadering in September aanstaande. Het debat werd geopend door Costa du Reis, de Boliviaanse afgevaardigde, die voorlezing deed van verschillende herderlijke brieven van Kardinaal Mindszenty van voor zijn arrestatie, waarin hij ontkende ooit bij enig com plot betrokken te zijn geweest. Du Reis zeide, dat de Kardinaal een bekentenis was afgedwongen met behulp van mid deleeuwse martelingen. Van Franse zijde werd verklaard, dat de Franse regering de gevallen in kwes tie beschouwt als symptoom van een al gemene tendentie in zekere landen naar weloverwogen vernietiging van de vrij heid van mening en alle andere vrijhe den De Cubaanse afgevaardigde, Gustave Gutierrez, stelde formeel voor een spe ciale commissie der V.N. in te stellen voor een onderzoek ter plaatse. De Poolse afgevaardigde, Jan Droho- jowski, zeide, dat het de bedoeling was van hen, die de kwestie oan de V.N. hadden voorgelegd, spanning en voor oordeel te verwekken. Benjamin Cohen, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde, dat de V. S. niet zouden instemmen met 't instellen van 'n speciale commissie, zoals door Cuba voorgesteld, doch van mening wa ren, dat de Algemene Vergadering haar steun moest geven aan maatregelen in het kader van de vredesverdragen. Ook de Belgische afgevaardigde, Nisot, sprak zich in deze geest uit, en verklaarde te vens, dat zijn land steun zou verlenen aan elk voorstel om de vraag van de competentie van de V. N. in de betrok ken kwesties voor te leggen aan het internationaal gerechtshof te Den Haag. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een overzicht uit gegeven van de omvang der bouwactivi teit in Nederland gedurende 1948. Blij kens dit overzicht kwam in 1948 voor een bedrag van 949 millioen aan wer ken gereed Tevens blijkt, dat het aantal woningen, dat gereed kwam, hoger was dan dat in 1936 en 1937. In totaal konden dat jaar 36.391 woningen worden betrok ken. In 1948 kwamen in Groningen 1760 wo ningen, in Friesland 1710, in Drente 1690, in Overijsel 2180, in Gelderland 5270, in Utrecht 1100, in Noord-Holland (zonder Amsterdam) 2950, in Zuid-Holland (zon der Den Haag en Rotterdam) 2640, in Zeeland 2410, in Noord-Erabant 8330, in Limburg 4720 in Amsterdam 650, in Den Haag 210, in Rotterdam 580 en in de Noord-Oost polder 190. Een deel van de in 1948 gereedgeko men of goedgekeurde woningen is of wordt door het aanbrengen van tijde lijke voorzieningen geschikt gemaakt voor bewoning door twee gezinnen. 646 duplexwoningen werden afgebouwd. Door het gereedkomen van 36.391 wo ningen, door verbouwing en verandering van bestemming, vermeerderde de wo ningvoorraad met totaal 37.597 wonin gen. Tengevolge van afbraak enz. ver minderde hij met 1758, zodat in 1948 een totale vermeerdering van de woning voorraad plaats had van 35.839 wonin gen. Het aantal in 1948 gereedgekomen montagewoningen is in bovengenoemd aantal van 36.391 gereedgekomen wonin gen begrepen, evenals het aantal gereed gekomen woongedeelten van boerderijen In 1948 kwamen ruim 1700 montage woningen gereed. Als men de bouw van bedrijfsgebou wen in de jaren 1947 en 1948 vergelijkt met die van voor de oorlog, trekt het de aandacht, dat van de na-oorlogse be- drijfsbouw een groter deel naar Noord- Holland, Noord-Brabant en Rotterdam ging dan voor de oorlog. In 1948 werd aan nieuwbouw van be drijfsgebouwen geproduceerd voor een bedrag van rond ƒ209 millioen (1947: ƒ117 millioen). Goedgekeurd werd in 1948 voor nieuw bouw van bedrijfsgebouwen een bedrag van rond 259 millioen (1947: ƒ162 mil lioen). De afdeling adviezen bedrijf sbouw bracht in 1947 en 1948 gunstige adviezen uit voor nieuwbouw, herbouw en uit breiding tot een bedrag van ƒ251,2 mil lioen. Hiervan had 27,7 betrekking op de metaalnijverheid, 13,3 op de tex tielnijverheid, 12 op de bedrijven voor de bereiding van voedings- en genotmid delen, 13 op de handelsbedrijven en 7,1 op de chemische industrie. In totaal zijn in 1948 voorts 1130 boerderijengebouwd. In 1948 was er een voortdurend gebrek aan bouwmaterialen, in het bijzonder cement, stenen en pannen. De hout- en ijzerpositie waren in 1948 gunstiger, ofschoon de eerste nog altijd dwong tot de handhaving van de houtbeperkende voorschrif ten. De houtvoorraad was eind 1948 gunstiger dan aan het begin van dat jaar. De werkloosheid onder de bouwvak arbeiders was in 1948 gering. Op 1 Ja nuari van dat jaar waren er 6300, op 1 Juli 1900 en op 31 December 8400. De werkloosheid onder de onge schoolden was in 1948 iets groter dan in het jaar tevoren. De totale werkloos heid onder de mannen van alle groepen tezamen bedroeg op 31 December 1948: 48.000. Een beschouwing van de cijfers om trent de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders per provincie leert, d'at de werkloosheid op 31 December 1948 in de drie noordelijke provincies, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg veel groter was dan een jaar tevoren. In het jaar 1948 werden de volgende clandestien opgerichte bouwwerken ach terhaald: 15 woningen, 63 noodwoningen, 97 schuren, 44 werkplaatsen, 17 berg plaatsen, 18 café's of hotels, 66 loodsen, 16 zomerhuisjes, 30 kippenhokken, 19 woonwagens of woonschepen, 5 kanto ren, 342 verbouwingen, 8 scholen, 3 hooi bergen en één garage. De DUW-kampen waren op 24 Febr. bezet met 1657 personen, 23 van deze kampen zijn direct beschikbaar voor werklozen, met een capaciteit van 2840 personen. Doordat vele dezer kampen nog onbezet, andere slechts ten dele bezet zijn, herbergden zij 1170 personen. Aan 16 kampen werd tijdelijk een an dere bestemming gegeven. ven worden met vrijwilligers, die door hun werkzaamheden in de burgermaat schappij de juiste geschiktheid bezitten. Als voorbeeld noemde Luit.-kel le Fèvre dp Montigny het P.T.T.-personeel voor de verbindingsdienst en de man nen van de Nederlandse Spoorwegen voor de spoorwegdienst De opleiding van parachutisten denkt men op de volgende wijze ter hand te nemen. Aan dienstplichtigen, die voor hun eerste miltaire oefening onder de wapens worden geroepen, zal men de mogelijkheid bieden om tot parachutist te worden opgeleid. Degenen, die deze opleiding ambiëren, verplichten zich na hun eerste miltaire oefening toe te tre den tot de Nationale Reserve. Ze zullen dan worden vrijgesteld van herhalings oefeningen. In het verband van de Nationale Re serve zullen zij echter hun geoefend heid bewaren en hun springtechniek kunnen verbeteren. Bij het opzetten van een motor- en vaartuigendienst zal een beroep op de burgerij worden gedaan om vrijwillig materiaal af te staan. Luit.-kol le Fèvre de Montigny kon geen antwoord geven op de vraag, hoe de Nationale Reserve zou passen in het toekomstige Nederlandse leger, omdat, zoals hij zei, de uiteindelijke vorm en omvang van het Nederlandse militaire aandeel in de West-Europese Unie nog niet was vastgesteld. Het is echter dui delijk, dat de legerleiding geen afwach tende houding mag aannemen. De minister van Overzeese Gebieds delen heeft nader antwoord gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid V. d. Goes van Naters over te Djocja gevon den documenten. Hierover had ook de heer Tilanus vragen gesteld. Eén docu ment was toen nader aangeduid. Het document dient zich zelf aan als afkom stig van de minister van Defensie der republiek Indonesia. Door de toenmalige minister van Overzeese Gebiedsdelen is op 20 December 1948 in de Tweede Kamer der Staten Generaal dit docu ment geciteerd onder vermelding, dat het een decreet behelsde van de minister van Defensie van de republiek Indo nesia om infiltraties te plegen in door de Nederlanders bezet gebied. Enige tegenspraak van deze mededeling is nim mer van republikeinse zijde vernomen. Op 28 Januari 1949 heeft de Neder landse vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad dr. Van Royen bij een bestrij ding van de republikeinse vertegen woordiger. de heer Palar, naar dit docu ment verwezen. De heer Palar zweeg. Officieel wordt medegedeeld, dat de gouverneur van de Nederlandse Antillen aan mr. dr. M. F. da Costa Gomez heeft opgedragen, als zijn gemachtigde over leg met de Staten te plegen nopens de benoeming van R. J. Beaujon Jr., mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, C. A. Eman, drs. E. M. Newton, W. R. Plantz en E. A. Römer tot leden van het College van Al gemeen Bestuur. In de leeftijd van 68 jaar is in het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen, voorzien van de H.H. Saromenten der Stervenden, overleden de zeereerw. pa ter C. M. A. Franke S.J., oud-rector van de voormalige St. Josephkapel aan de Rozenkracht te Amsterdam, retraite- leider der paters Jezuïeten in het kloos ter te Venlo. De plechtige H. Requiem mis is Vrijdag om tien uur in de St Josephkerk te Nijmegen. (Van onze correspondent) De Vereniging van Katholieke Onder wijzers St. Lebuinus, die gisteren, Dinsdag, te Utrecht in vergadering bij één was, nam een zeer krachtige motie aan, waarin uiting werd gegeven aan de verbittering over het eenzijdige en abrupte afbreken van het overleg in de salariscommissie-Wesselings door de regering. Op zeer laakbare wijze, aldus de motie, tracht de regering het in 1946 verkregen rechtsherstel fundamenteel aan te tasten, door afspraken te schen den en de onderwijzers opnieuw in een uitzonderingspositie te plaatsen. Met alle middelen, die hun ten dienste staan, zullen de onderwijzers in grimmige ver- Indien de mensen inzagen hoezeer zij elkander nodig hebben, zou de wel dadigheid voor hen minder moeilijk zijn. bittering over het onrecht hun aange daan, hun aangetaste rechtspositie ver dedigen. Daartoe werden ook een aantal actie punten aangenomen, waarnaar bij een definitief afwijzende houding van de regering en na overleg met de andere organisaties, onmiddellijk zal kunnen worden gehandeld. Een algemene landelijke eendaagse proteststaking, eventueel een algehele staking van onbeperkte duur van alle leerkrachten by het L.O. in Den Haag. Stopzetting van deelneming aan schooi en volksfeesten. Weigering om zitting te nemen in examencommissies voor U.L.O., Middenstandsexamens enz.. Een doeltreffende actie om te bewer ken, dat ouders hun kinderen niet meer naar kweekscholen sturen, een strikte beperking van de werkzaam heden op school tot de door t lesroos ter voorgeschreven uren. Een aantal krasse maatregelen dus, die na enige discussie werden aanvaard voor 't geval dat de onderhandelingen weer mislopen. Op 3 Mei komt de sala- risquaestie in de Kamer Dit fraais hebben wij Zaterdag in JJe Waarheid" gelezen: ,£>e zaak-Mindszenty heeft op de intriges van het Vaticaan het volle licht geworpen en tevens duidelijk gemaakt, dat het proces van de veramerikanisering van het Vati caan zich al behoorlijk ver heeft ontwikkeld." En ook: ,£>e nieuwe zender (Radio Anno Santo Red.) zal een nieuw pro pagandamiddel voor de Yankee's en hun oorlogspact zijn en de r.k. werkers zullen er hun centjes voor gegeven hebben." Juistm dat laatste ziet ,JJe Waar heid" goed. Radio Anno Santo is h.et geschenk van de katholieke werkers van Nederland. Die kennen hun taaie en hun verantwoordelijkheid. Het doet hun plezier, dat zelfs ,£>e Waar heid" van die eensgezindheid zo zeer overtuigd is, dat ze haar niet anders dan als een feit durft weer te geven! Daaraan kan zij dan meteen het re sultaat meten van haar vuilspuiterij! Zend nog vandaag een briefkaart naar Radio Anno Santo, Amsterdam, plak aan de adreszijde hoogstens een gulden extra aan postzegels ev bouw mee aan het monument der katho lieke eenheid. (Telefonisch van onze Londense cor respondent) LONDEN, hedenochtend. De conferentie van de eerste minis ters van het Britse Gemenebest (alleen Canada wordt, althans voorlopig, verte genwoordigd door de minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson) zal ten ge volge van de vertraging van het vlieg tuig, dat de eerste ministers van Pa kistan, Australië en Nieuw Zeeland naar Londen brengt, beginnen op Vrijdag in plaats van Donderdag. Het is de bedoeling van Groot-Brit- tannië's eerste minister, Attlee, voor het begin van de conferentie afzondeilijke besprekingen te houden met elk van zijn collega's van het Gemenebest, zulks om zich te oriënteren met betrekking tot het standpunt, dat ingenomen wordt door de verschillende regeringen t.o.v. het voornaamste probleem, waarmede de conferentie zich zal bezig houden, na melijk de toekomstige positie van de republiek India in het Gemenebest. Hier in Londen heerst een gematigd optimis me over de afloop van de besprekingen. Het is echter op het ogenblik moei lijk te zien, welk compromis gestoten zou kunnen worden om een voortgezet lidmaatschap van India te verenigen met het uitroepen van de Indische re publiek. De tot op heden bestudeerde voorstellen stuiten op grote tegenstand bij de leden van het Gemenebest. Eén van die voorstellen behelsde de mogelijkheid, dat de koning van Groot- Brittannië zou worden uitgeroepen tot koning van het Gemenebest als geheel. De leden van het Gemenebest, die hem willen blijven erkennen als hun eigen constitutionele monarch, zouden hun oude positie kunnen handhaven, terwijl republikeinse leden van het Gemenebest de koning slechts zouden erkennen in de nieuwe functie. Een tweede voorstel, dat nogal enige aandacht heeft getrok ken, is een plan het Gemenebest te ver delen in gewone leden, d.w.z. de oude Dominions, die alleen de koning van Grool-Brittannië erkennen als de consti tutionele monarch van hun eigen land en die in de Kroon de basis erkennen van de eenheid en de verbondenheid, en de geassocieerde leden, die niet d« Kroon en het koningschap als bindende factor zouden aanvaarden, maar die desondanks in een speciale verhouding zouden komen te staan tot het Gemene best (Van onze Haagse redacteur) De minister-president van Noord-Rqn- land-Westfalen. dr. Arnold, is gistermid dag door minister Stikker ontvangen; het onderhoud duurde echter slechts enkele minuten. Hierna verbleef hq nog geruime tijd voor besprekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het bezoek, vlak voor de behandeling van de grenscorrecties in de Eerste Kamer, heeft te Den Haag sterk de aandacht getrok ken. Sommige waarnemers gaven als hun mening, dat de korte duur van de ont vangst bij de minister van Buitenlandse Zaken erop wijst, dat de onverwachte komst van de Duitse gast niet zeer ge- apprecieerd is. Ook werd gisteravond vermoed, dat de Nederlandse regering onverkort vasthoudt aan de beslissing van Parijs en er dus geen reden was voor nieuwe besprekingen; er zijn echter eveneens speculaties, dat na de wijziging in het Belgische standpunt ook van Ne derlandse zijde de beslissing zal worden aangehouden, zodat een démarche van dr. Arnold overbodig zou zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1