Erie de Noorman en de valse koning HERSTELLINGSOORD VOOR ONDERWIJZERS Si m i# Nederlands jeugdelftal via 2-0-zege in de eindstrijd DE WITTE TULP Vijftien jaar geëist tegen Prof. Snijder i r Wij luisteren naar Spel dat eerste klasser niet misstaat Een der grootste geestelijke collaborateurs Productie en prijsvorming van pootaardappelen Minister beantwoordt vragen Verontwaardiging over houding der regering Intellectuelen vluchten uit Russische zone Sijbers weer uitblinker Haarlem wint met 6-2 van Neuchatel Het urgentie-program voor het gezin Belgisch voetbalelftal voor Dublin 4'i T WOENSDAG 20 APRIL 1949 PAGINA 3 Bijzondere Raad van Cassatie Indonesië telt 732.330 katholieken Nat. Bedevaart naar Dokkum Bewijs luchtwaardigheid voor Sikorsky-hefschroefvliegtuig Verdronken man gevonden STAUGUSTINUS" VERGADERT Voorjaarsgras gevaarlijk voor koeien Congres vrouwelijke verkennersbewegng Generaal Clay: Chinese regering wijst eis af Besprekingen afgebroken? Frankrijk: 40 Zonder veel omhaal recht op doel af door HELEN CIRVAN NEDERLANDSE DAVIS CUPJ>LOEG Voetbalprogramma (Van onze verslaggever) Aan het slot van een rechtsgeding, Jkt tot in de avond duurde, heeft mr. H. Gelinck, procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, nsdag vijftien jaar gevangenisstraf keëist tegen prof. G. Snijder, in bezet "óRstijd respectievelijk president van de Nederlandse Kuituurkring en voorzitter Van de Kultuurraad. En in de loop van *8n requisitoir noemde hij verdachte »>een van de grootste geestelijke colla borateurs". Een ingrijpend gedeelte van de mid- "agzitting tijdens welke een aantal getuigen a décharge prof. Snijder als "6en humaan mens" schilderden was verigens gewijd aan een zeer gedetail- oerd verhoor, dat de president, prof. nr' J. A. van Hamel, aan verdachte af- yptn. Het begon er mee, dgt prof. Van riamel uit een aantal stukken eonclu- t.r®rde, dat de beschuldigde vrij lange Jd geheim lid van dè N.S.B. was ge lest en dat hij, na een der eerste bij enkomsten van de. Kultuurraad, de s'pu1 r der Germaanse S.S.", Feldmeyer, ipOfftelijk had verzocht „de overige oden niet kopschuw te maken met zijn niform". Allemaal argumenten, aie, »ar 's presidenten oordeel, wezen op onopenhartige en dubbelzinnige "Oüding" van verdachte. Prof. Snyder, n een ietwat nerveus en weifelmoedig j on, kon geen ander verweer vinden dan: deed dit alles uit zakelijke motie- Jjh." Dezelfde „zakelijke motieven" ®dden hem er waarschijnlijk toege dacht aan burgemeester Voute een brief schrijven, waarin hij, na uiteengezet .0 hebben, dat hij „onder geen beding" ®vensmiddelen via de sluikhandel C®nste te kopen, om extra distributie- °nnen verzocht Verdachte's bemoeiingen met de Kuituur vormden vanzelfsprekend het Pièce de resistance van het verhoor. En in het bijzonder zijn streven om jk>als dat destijds heette „het Ne derlandse Kultuurleven in overeen stemming te brengen met de Neder landse volksaard." Hoe, zo stelde de president in vrij be- °gen bewoordingen de kwestie, moest alles nu gebeuren onder opperste tin,Zicllt en medewerking van de Oosten- 'Jkse landverrader Seyss-Inquart? En JT°f. v. Hamel onderstreepte zijn ge vate. twijfel aan een dergelijke „ver ruwing" van de Nederlandse Cultuur J*?r enkele gedeelten voor te lezen uit h "«eien, die verdachte gepubliceerd in m het S.S.-weekblad „Storm", waar- u hiets te vinden was van een Neder- nds-culturele gezindheid. «He kon mij best voorstellen", aldus mng prof. v. Hamel verder, „dat u cri- hek wilde leveren op de cultuur in Amerika of op de politiek van Rusland, ®fhoewel niet op een moment, dat uw ei9en land gewikkeld was in een strijd ^"n het naakte bestaan, een strijd, aarbij het slechts nog redding te ver wachten had van deze, onze bondgeno- len. En wanneer u dan de z.g. barbarij Van deze staten vergeleek met de Duit- ®e cultuur, de „cultuur" van Goering, Van Goebbels, van von Ribbentrop, van *auckel, van de concentratiekampen en Van de Jodenvergassing, dan was dat Bewoon potsierlijk." Verdachte's verweer op dit alles be- ?0tld hoofdzakelijk uit zwijgen en toen aj. President hem confronteerde met het laxatief: „het werk van een sluwe agi- gre «daden, getuigende van een verdwaasdheid", koos hij, be- rustend, de laatste qualificatie. rt= iJ.Z° 61 Penibel werd het voor ver achte toen hem zijn medewerking aan i oprichting van het „Vrijwilligers- ^gioen Nederland" werd voorgehouden. ulJ gaf toe daarbij de rol van bemidde- j*ar tussen 'Seyss-Inquart en generaal °®yffardt gespeeld te hebben. °e procureur-fiscaal, mr. Gelinck, be ll11zVn requisitoir met te zeggen, dat j^rdachte zich met volle overgave aan StnftSe 2ijde had geschaard. En hij con- n ^erde, dat prof. Snijder's uitlating, Vn aan in oorlogstijd, dat de „schuld" de Londense regering lag in haar I ^rkeerde keuze, thans o. ironie van tot van toepassing was op hem verdachte) zelf. De procureur-fiscaal ging eveneens uitvoerig in op verdachte's publicaties in „Storm", en op diens aandeel in het tot standkomen van het vrijwilligerslegioen. En hij kwam daarbij tot de conclusie: „Deze verdachte is geen schurk, geen non-valeur, zoals de meeste andere ver dachten, die wij hier zien verschijnen en wier tijdelijke verwijdering uit de maat schappij wij niet als een verlies voelen. Het spijt mij, dat ik tegen deze ver dachte wegens zijn uitgebreide geestelij ke collaboratie een zware straf moet vragen." De eis was, zoals gezegd, vijftien jaar. Het Hof zal 3 Mei uitspraak doen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling, betreffende de maat regelen. welke de regering overweegt met betrekking tot de productie en de prijsvorming van pootaardappelen in het komende oogstjaar heeft de heer Mans- holt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat thans voorstellen worden uitgewerkt door het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed te zamen met het georganiseer de bedrijfsleven, die de minister ter be oordeling tegemoet ziet. Het vraagstuk van een eventuele be perking van de productie is tevens in dit onderzoek betrokken. De minister is er echter geenszins van verzekerd dat een oplossing zal worden gevonden. De minister is geen Nederlands s}'- steem van verkooptechniek bekend, waardoor prijsbederf ten gevolge van een algemeen overaanbod op de buiten landse markt zou kunnen worden voor komen. Slechts wanneer Nederland op het gebied van de teelt van pootgoed een monopolie zou bezitten, zou het in staat zijn de prijzen zodanig te stellen, dat prijsbederf zou zijn uitgesloten Bij K. B. is bij de Bijzondere Raad van Cassatie een derde kamer ingesteld. Naar wij vernemen, heeft de instelling dezer kamer geen uitbreiding van het aantal raadsheren ten gevolge en is het doel de Raad in staat te stellen meer efficiënt te werken en zijn werkzaam heden te bespoedigen. Volgens de laatste opgave van Agen- zia Fides bedraagt het aantal katholie ken in Indonesië thans 732.330. Dit is slechts 1,1 pet. op een totale bevolking van 67 millioen zielen. In dit getal zijn niet begrepen de catechumenen, wier aantal 36.774 bedraagt. In de missie zijn werkzaam 516 bui tenlandse en 66 inlandse priesters; ver der 270 buitenlandse en 65 inlandse broe ders en 1.132 buitenlandse en 364 in landse zusters. Bovendien tellen de ver schillende seminaries in totaal 60 groot seminaristen. Dit jaar zal de jaarlijkse Nationale Bedevaart naar Dokkum Maandag 25 Juli worden gehouden. De bisschop van 's-Hertogenbosch. mgr. W. Mutsaerts, zal daarbij een pontificale Mis en een lof in de Bonifatiuskapel celebreren. De nieuwe kruiswegstaties van de kunstenaar Jacques Maris, die daartoe opdracht kreeg van wijlen prof. dr. Titus Brandsma zijn thans gereed ge komen. De kunstenaar heeft de twaalf de statie groter dan de andefe gemaakt en wel ter nagedachtenis aan prof. Brandsma. Een enkel couplet van het gedicht, dat hij in de cel van zijn ge vangenis maakte, is op een plaat aange bracht. De minister van Verkeer en Water staat heeft' goedgekeurd, dat het bewijs van luchtwaardigheid, uitgereikt door het bevoegde gezag in de V. S., ten behoeve van het Sikorsky-hefschroef vliegtuig, gelijkgesteld wordt met een bewijst van luchtwaardigheid, als bedoeld in de Nederlandse luchtvaartwet. Aan de stichting hefschroefvliegtuigen is medegedeeld, dat de gelijkstelling onder bepaalde voorwaarden tot 13 April 1950 verleend is. Onder meer is als voorwaarde gesteld, dat het hefschroef- vliegtuig uitsluitend gebruikt mag wor den voor beproevings- en studiedoelein den. De bemanning van viskotter Arn. 27 uit Arnemuiden, heeft Dinsdagmiddag tussen Katwijk en Wassenaar op 400 a 500 meter van de kust' het stoffelijk overschot van een man aangetroffen. Het is vervoerd naar de Algemene Begraaf plaats in Den Haag. De Haagse recherche stelt een onderzoek in. Een lange dag had de Katholieke On derwijzersvereniging van het bisdom Haarlem, St. Augustinus, gisteren no dig om de meer dan uitvoerige agenda op de algemene vergadering te Leiden af te werken. Een prettig intermezzo vormde hierbij de huldiging van de heer Remmerswaal, de penningmeester, die ruim vijf en twintig jaar zitting had in het hoofdbestuur. De voorzitter, de heer J. Derksen uit Amsterdam, sprak hem in hartelijke woorden toe, waarbij pastoor v. d. Ëem uit Vogelen zang zich volkomen aansloot. De laat ste spreker speldde de jubilaris het pau selijk ereteken „Pro ecclesia et ponti- fice" op de borst, waarmede Z. H. de Paus de verdiensten van deze harde werker had willen eren. Van de 37 agendapunten, die aan de orde kwamen, noteren wij de bespre king van het rapport betreffende een herstellingsoord van het K.O.V. Het plan was namelijk in de kringen der onderwijzers naar voren gebracht om, een speciale gelegenheid te scheppen' tot opname in een sanatorium bij ge vallen van t.b.c. Uitvoerig belichtte de heer Van Nimwegen, penningmeester van het O.I.Z., dit plan, waarbij hij op merkte, dat er op het ogenblik zo goed als niets aan te doen is wanneer een onderwijzer of oen lid uit zijn ge zin lijdende is aan t.b.c. De mogelijkheid bestaat nu om de vleugel, die aan het sanatorium te Ba- kel gebouwd zal worden, met een ac commodatie van dertig bedden in eigen beheer te krijgen tegen de kostprijs van f 225.000. Stemmen van bijval en en thousiasme klonken uit de vergadering, maar bijna alle sprekers twijfelden er aan, of men de bijdrage van f 10.die ieder lid in totaal zou moeten betalen, overal en bij iedereen los zou krijgen. Tenslotte gaf de vergadering spontaan en zonder een tegenstem haar goedkeu ring aan de plannen voor het sanatorium. Uitvoerige en soms heftige discussies ontsponnen zich omtrent het voorstel van de afdeling Haarlem om te komen tot de oprichting van een algemeen ziekenfonds op zo breed mogelijke basis. Verzet rees er tegen het voorstel van de voorzitter om dit via het K.O.V. te doen en niet middels een eigen ge vormde commissie, maar het resultaat was toch, dat de vergadering zich hier mede accoord verklaarde. Instemming vond ook het voorstel van de afdeling Gouda in wezen het zelfde als dat van Leiden om de uitbetaling van smartegeld en de ver goeding van verplaatsingskosten door alle gemeentebesturen te doen geschie den, voor wie dit verplicht wordt ge steld. Het bestuur beloofde hiervoor te zullen ijveren. r (W y ie* f./Het tot en met 30 Juni 1949 zul- e* cwLtZondere Postzegels voor sociale rele doeleinden worden uitge- s, 6 de ivhrikeerwaarden van resp. Wen' i- en 20 cent, die met toeslagen en 5 aie waarde van resp. 2, 3, 4, 5 öegtgj ,cenf- verkrijgbaar zullen worden Citr- e ontwerper is de heer °Pfc>Tp1.':'e'1 te Wassenaar. Van de netto- helft voor sociale, de voor culturele doeleinden bestemd. Van de overige agendapunten noemen wij nog de kwestie van de geschiedenis boekjes. De bezoekers van de vernieu wingscursus van de afdeling Leiden had. den namelijk met ontsteltenis kennis genomen van het verschijnen van ge schiedenisboekjes voor de R.K. Lagere School, die een zodanig aantal histo rische onjuistheden bevatten, dat het gebruik ervan op de scholen niet meer verantwoord is. Genoemde afdeling verzocht dan ook het hoofdbestuur mid delen te beramen, waardoor het ver schijnen van dergelijke katholieke ge schiedenisboekjes wordt voorkomen. De voorzitter vroeg zich hierop af, of het wel op de weg van de algemene vergadering lag deze materie te bespre ken. Want waarom niet even goed aardrijkskunde, natuurkunde enz. onder de loupe genomen? Goed geargu menteerde artikelen in het Schoolblad en andere tijdschriften dacht hij een betere uitwerking toe. Vermelden wij tenslotte de motie, die met algemene stemmen werd aan genomen. Daarin sprak de vergadering haar verontwaardiging uit over de houding van de regering inzake het afbreken der onderhandelingen met de onderwijzersorganisaties met be trekking tot het volledig, gelijktijdig en evenredig veranderen der onder wijzerssalarissen mét die van de ambtenaren! 53. Eric heeft het bij het rechte eindOmon, na lange, geforceerde marsen is er in geslaagd vóór Langha de burcht te bereiken en deze onverkwikkelijke persoon staat nu vanaf een kleine heuvel de burcht gade te slaan. „Een kleine, doch sterke veste!" gromt Omon tot de hem begeleidende hoofdman. Het zal dus niet ons verlangen zijn een gewapend conflict uit te lokken, neen, beter schijnt het mij, te trachten door intimidatie mijn heilloze dubbelganger uit handen van de stijfkoppige kasteelheer te krijgen Aldus besloten gaat Omon onmiddellijk tot actie overEen mooi, groot paard wordt voor de valse koning gezadeld en getoomd en begeleid door een aantal hoofdmannen rijdt Omon trots en fier de burcht binnen. De wachten laten de vreejnde koning rustig door denkende, dat wie eenmaal binnen is, zonder toestemming van de kasteelheer niet zo gemakkelijk weer lip j»ti« buiten komt. Omon is zich hier terdege van bewust, doch niet zonder recht speculeert hij op de eer van de edelman Eric en de kasteelheer bevinden zich in het vertrek van de laatste, wanneer een soldaat schuchter en onthutst binnentreedt„Uh Hier is koning Eric der Noormannen...." stottert de man.... „Hij eist 'n onderhoud met de kasteelheer. Als door een speld gestoken vliegen Eric zowel als de kasteelheer overeind „Snel achter het gordijnfluistert de edelman en dan met verheffing van stem tot de soldaat: „Laat de koning binnen!" Oogenblikkelijk komt bij Eric de achterdocht bovenWat, als de burchtheer gemene zaak maakt met zijn valse neef Onze held is op zijn hoede en stevig zijn zwaard omklemmend, wijkt hij langzaam en waakzaam achteruit Een landbouwer uit Meerkerk heeft dezer dagen een van zijn koeien dood en twee andere ernstig ziek gevonden in de wei. De veearts constateerde eiwitver giftiging. Het gras bevatte een hoog per centage eiwit, dat de dieren, die aan hooi en defgelijk voedsel gewend waren, niet konden verwerken. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning deelde men hierover mede, dat deze eiwitvergiftiging het meest voor komt bij de beste melkkoeien. Een afdoend middel in dit verband zijn kalkinjecties, terwijl het nuttig is enige tijd hooi als bijvoeding te geven. het gemeenschapsoord „Draken- burgh te Hilversum is hedenmorgen een internationaal congres geopend van de vrouwelijke verkennersbeweging. Deel nemers uit vrijwel alle landen, behalve m,?. Ifi IJzeren Gordijn, zijn aan- congres, dat vooral dient ter versterking van een goede internationale verstandhouding, zal een week duren en is georganiseerd door het Nederlandse Padvindersgilde en de R.K. gidsen. De leidsters zijn mevrouw Pereboom-Ki- ckert en mevrouw Van Twaalfhoven. In zijn jongste twee-wekelijkse rap port aan Washington meldt de Ameri kaanse militaire gouverneur, generaal Lucius Clay, dat intellectuelen in steeds groter getale uit het door de Russen be zette gebied vluchten. Clay onthulde, dat sedert 't begin van het jaar 8447 vluchtelingen uit het door de Sovjets bezette gebied in Berlyn ge arriveerd zijn. In de week, die op 2 April eindigde, hebben zich 768 vluchtelingen gemeld bij het „vluchtelingen-bureau", dat het stadsbestuur van West-Berlijn heeft ingesteld om te zorgen voor hen, die zich aan het communistisch gezag onttrokken hebben. De Chinese regering heeft Maandag avond besloten om een communistische eis, welke practisch neerkomt op over gave, van de hand te wijzen. Ingelichte kringen veronderstelden dat de vredes besprekingen van Peiping vandaag zou den worden afgebroken en dat dan de burgeroorlog weer zou worden hervat, tenzij de communisten hun tijdslimiet verlengen en hun eisen matigen. De laatste inlichtingen uit Peiping bevatten geen enkele aanwijzing betreffende een modificatie van de communistische hou ding. WOENSDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 koor, 18.30 ™™ene' 19'00 nieuws, 19.15 Indonesië, 19.30 actueel geluid, 19.45 Engelse les, 20-0? nieuws, 20.05 proloog, 20.15 zang, 20.45 klankbeeld, 21.05 orgel, 21.35 con- eert, 22.25 Beethoven, 22.45 Avondover- denking, 23.00 nieuws, 23.15 cyclus, 23.50 gram. 1Q**|LVERSUM I - 3Ö1 M. - 18.00 nieuws, varia, 19.20 zang, 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 piano, 19.30 cause- ne, 19.40 jeugd, 19,45 jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.10 soc. nieuws, 20.15 concert, 21.10 luister spel, 22.25 reportage, 22.45 voordracht, 23.00 nieuws, 23.15 zang, 23.35 kwartet. DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 u. ook 245 en na 18 uur pok 245 en 1875 m. I 12,1fi?ws' 7'15. «ram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 muziek houdt fit, 9.40 sui te, 10,00 gram., 10.15 Morgendienst, 10.45 orgel, 11.00 zieken, 11.40 orkest, 12.00 Angelus, 12.03 clarinet en piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert, 13.45 Roeromme, 14.00 sextet, 14.40 causerie, 15.00 koor, 15.30 concert, 16.00 lezing, 16.45 piano, 17.00 jeugd, 17.30 orkest, 17.50 jeugd. HILVERSUM I - 301 m. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 voordracht, 7.35 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9.00 orkest, 9.30 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 orgel, 11.45 voor dracht, 12.00 trio, 12.30 mededelingen, 12.33 Spionnetje, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 lunchmuziek, 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.15 con cert, 15.00 Klimop, 16.00 Assortimento, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 dr. Portielje, 17.30 kwintet, 17.50 gram. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 19 April. Een kort duel op de middenlijn, een vinnige lange rush linea recta naar het doel der te genpartij en een schot, dat men alleen maar hoorde: daarmee zette de jonge rechtsbuiten van het Nederlands jeugd elftal, de Venloër Sijbers, de kroon op het werk, dat hem in de afgelopen ne gen en zestig minuten ai dé favoriet in het Olympisch Stadion had gemaakt. Slechts weinig toeschouwers hebben het oranjeteam vanavond met 20 van de Noordierse ploeg in het FIFA-tournooi zien winnen, maar ze zullen er geen spijt van hebben gehad, dat ze op deze merkwaardige tjjd (6 uur) naar het stadion zijn getrokken, want het spel, dat hier werd vertoond, stond zeker op het peil van een goede eerste klas-wed strijd. Het Franse elftal won te Hilver sum van België, zodat de Nederlanders Donderdag te Rotterdam tegen Frank rijk in de finale zullen uitkomen. De Ierse midvoor Bingham, die Maan dag te Haarlem zo'n opvallend goede wedstrijd speelde, kwam er nu niet aan te pas, de hele Ierse voorhoede trou wens niet, want doelman Gerberink kan de keren, dat hij werkelijk actief moest optreden, op de vingers van zijn twee handen tellen. Evenals Maandag te Utrecht bleek ook nu de Volendammer Smit de sterk ste in de achterhoede, terwijl Klaassen (V.V.V.) het als rechtshalf weer uitste kend kon vinden met zijn clubgenoot Sijbers voor hem. Dit trio maakte voor een groot deel de wedstrijd, doch daar aan dient onmiddellijk te worden toe gevoegd, dat de andere Nederlanders deze uitblinkers op de voet volgden. In het eerste kwartier bepaalde men zich aan beide kanten slechts tot schermutselingen op het middenveld, maar toen het Nederlands elftal zich op temperatuur voelde komen en de elf spelers zich als een ploeg aaneengeklon- ken zagen, toen volgde het geschuts- vuur, waarvan al heel spoedig een doelpunt het gevolg was. Eerst maakte linksbuiten Louer het doelman Beare moeilijk met een strak schot, waarbij de Ier het leer uit de handen liet glip pen en midvoor De Vries alleen nog tegen de staander kon knallen. Maar daarna deed dezelfde speler het beter, toen Sijbers met een uitstekende voor zet uit een omhaal de Nederlandse aan valsleider opnieuw de kans gaf, welke nu beter werd benut. (10). De Ieren kwamen er vrijwel niet meer aan te pas, maar ondanks het feit dat de Nederlanders voortdurend voor het doel der tegenpartij opereerden en het ene schot na het andere losten, duurde het nog een lange tijd voor het tweede doelpunt werd gescoord. Ook na de rust bleef het bij handige trucs van Sijbers, goede combinaties op het middenveld en harde schoten van de Nederlanders, welke hun doel soms maar op het nip pertje misten. Totdat Sijbers zijn kans zjlg, als een pijl uit de boog met de bal aan zijn voeten naar voren schoot en het schot loste, dat het Oranjeteam een alleszins verdiende 20 overwinning be zorgde. Mogen wij de hoop uitspreken dat de Keuzecommissie van de K.N.V.B. ener zijds door de lagune op de rechtsbuiten plaats anderzijds door het voortreffelij ke spel van de jonge Venloër niet te vroeg zal besluiten hem naar het „eer ste" oranjeteam te promoveren? Hij is er te jong voor. Dat de Schotten van de Franse jeugd- ploeg verloren hebben, kan na de match van gisteravond niet meer ver wonderen. De Franse jeugd heeft n.l. in het Hilversumse Sportpark, toen zij tegen de Belgische jeugd moest aan treden, bewezen een technisch goed onderlegde en buitengewoon enthou siaste ploeg te zijn. In de eerste helft, toen de Belgen de flinke bries in de rug hadden, bepaalden de tricolores zich in hoofdzaak tot verdedigen, hoe wel hun uitvallen intelligent opgezet en zeer gevaarlijk waren. Na een kwartier gaf de Franse links buiten Vincent na een prachtige rush met een diagonaal schot Frankrijk de leiding (0—1) In de tweede helft was het de Fran se ploeg, die steeds aanvallend was. Het windvoordeel werd op zuiver tech nische wijze uitgebuit. Het was midvoor Sergeant, die na zeven minuten van dichtbij inschoot (02). Nadat beide doelen om beurten in gevaar geweest waren, was het weer Sergeant, die met een boogballetje over de uitgelo pen keeper de score verhoogde (03). DeBelgische ploeg zette toen alles op alles, doch er was geen teamverband, terwijl de Franse backs de situatie ge makkelijk beheersten. Even voor het einde switchte Meano naar rechts en kon daarna de stand op 04 brengen. De wedstrijd OostenrijkEngeland is geëindigd in een 42 zege voor de Engelsen. Met rust was de stand 11, en na het verstrijken van de reglemen taire speeltijd 2—*2. In de verlenging brachten de Engelsen de stand op 42. HAARLEM, 19 April. In de licht- wedstrijd welke hedenavond in het Haarlem-stadion werd gespeeld tussen de Zwitserse ploeg Cantonal Neuchatel F. C. en Haarlem, hebben de Zwitsers een voetballesje gekregen, dat hen nog lang zal heugen. Zij zullen er allerminst op hebben gerekend, dat zij tegen de Roodbroeken een 62 nederlaag zouden te incasseren krijgen en deze grote over winning was nog volkomen verdiend ook. Wel vergastten de Zwitsers de talrijke toeschouwers op een aantrekkelijk par tijtje voetbal, maar aan het spel kleef den de bekende foutjes van het midden- Europese spel. Te kort en een veel te ver doorvoeren van het samenspel, dat dikwijls aardig is om te zien, maar even zo vaak weinig succes sorteert. Het gaat tenslotte om de doelpunten en het spel der Roodbroeken is daar nu eenmaal op ingesteld. Want ook deze avond toon de de Roodblauwe voorhoede dat zij nog heel wat in de mars heeft. Smit en zijn mannen zochten de kortste weg naar het doel der tegenstanders, zonder franje. Talrijke schoten daverden en en kele fameuze kopballen van de oud-in ternationaal gaven de Zwitsers een klein idee wat Kick Smit in zijn mars heeft gehad en nog heeft. In de Zwitserse achterhoede mankeer, de Steffen, de befaamde internationaal en Gyger, die wel van de partij was kwam handen en voeten te kort om zich de rappe roodbroeken van het lijf te houden. Slechts door enkele onregelma tigheden wist deze internationaal twee maal een vonnis voorlopig uit te stellen Toen was de stand reeds 20 voor Haar lem door een doelpunt van Pastoor en een kopbal van Smit. Van de twee penalties welke Gyger veroorzaakte schoot Van der Linden er een in het. net, maar Smit vond het blijkbaar welletjes en drukte de bal naast de paal. 30 met rust was ook voldoende. Toen in de tweede helft rechtsbuiten Muller van de gasten er 31 van maakte kwam Haarlem weer in het offensief en moest de Zwitserse doelman ondervinden, dat Roozen heel handig een bal over hem heen in de touwen kon wippen. Een doelpunt van Pastoor uit een voorzet van Groeneveld bracht de stand op 51 voor Haarlem Dank zij een fout van doelman Kokhuis kon Muller hierna de achterstand tot 52 verkleinen, maar een schitterende kopbal van Kick Smit was de Zwitserse doelman kort hierna te machtig en met 62 kwam het einde van deze strijd- (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 45 En zou ze nu Kentmoor nooit meer terugzien?, Toen ze zich de volle wer kelijkheid voor ogen st#Tde van wat er gebeurd was, voelde Elspeth een grote verandering in zich komen. Het was alsof ze de verwende en humeurige Mi- lady ontgroeid was. Die bestond niet meer. Ze besefte, dat het ook geen zin had om te kniezen en te treuren. Het was nodig, dat ze iets dééd. En ze nam in zichzelf een vast besluit, een besluit, waar ze zich niet meer van zou laten afbrengen. Ze was niet langer een kind; ze zou naar koning Karei zelf gaan. Als ze voor hem zou staan, zou de koning toch moeilijk zijn daad goed kunnen praten. Met de hulp van Mijnheer zou ze naai Engeland terugkeren en als ze eenmaal daar was zou ze zoeken naar een van de mensen, van wie ze wist, dat ze trouwe vrienden van haar vader wa ren... George Beckett of Cambell So mers of Somerly. Die zouden zeker wel weten, waar hij was. Vóór ae naar hem toe zou gaan, moest ze zien op Kentmooi te komen en daar zou ze naar een oude eik gaan met een diep gat in de stam, dat haar moeders parels verborg. Haar parels kwamen de koning in geen geval toe, vond Elspeth heftig, wat hij overigens over Kentmoor te vertellen meende te hebben. En als ze maar op paste zou daarna niemand behoeven te weten, dat ze bij de eik op Kentmoor was geweest. De parels zouden haar. niet alleen in staat stellen, haar verbannen vader en broer te helpen, maar ze zouden haar ook de middelen verschaffen, om haar doel te verwezenlijken. Ja, ze zou naar de koning gaan. Elspeth haalde diep adem en zat met opgeheven hoofd, toen ze haar besluit ge nomen had. „Ik zal mijn vader helpen," zei ze zachtjes tot zich zelf. HOOFDSTUK XVI Prins Frederik Hendrik ,in Leiden De zon maakte diamanten van ijs op de struiken en planten langs het kanaal. Diamanten! Tegen de wind inschaatsen- de, boog Elspeth haar hoofd een weinig voorover tegen de verblindende schitte ring van de zon; ze wilde wel, dat ze tovermacht bezat om de glinsterende stukjes ijs te veranderen in de werkelij ke juwelen, waarop ze zozeer leken. Met ook maar één diamant zou het haar mo gelijk zijn te doen, wat ze veertien dagen geleden niet van Mijnheer gedaan had weten te krijgen: hulp om naar Enge land terug te keren en daar te zoeken naar haar vader en baar broer. Mijnheer was een sympathiek man, maar tegelijk soms een muur van stijf hoofdigheid. Elspeth praatte en vleide dan ook tevergeefs. „Maar mijnheer," bepleitte ze op ze kere dag met nieuw geduld, „ziet U dan niet, dat alleen ik mijn vader kan hel pen? Wie anders zou de parels weten te vinden, of zich tot de koning kunnen wenden?" Mijnheer keek haar aan met een ironi sche glimlach. „Zo, zo! Een sterke maagd tegen de hulpeloze koning van Enge land." En dan verzekerde hij haar op nieuw dat Sir Robert Kent wel gevon den zou worden. Nu ze hem de namen van goede vrienden van haar vader had gegeven zou het zoeken gemakkelij ker gaan. Ze moest inzien, dat hij niet de verantwoordelijkheid kon dragen, haar alleen naar Engeland te laten gaan. „Je vader zou me niet dankbaar zijn, als ik je aan alle gevaren, die daaraan verbonden zijn, zou bloot stellen." Elspeth kon daar alleen tegenover stel len, dat ze geen kind meer was en dat ze die gevaren trotseren wilde. Maar het zou gemakkelijker geweest zijn om ijs te veranderen in diathanten dan Mijn heer af te brengen van een standpunt, dat hij het juiste vond, en zij bezat niet voldoende geld om op eigen gelegenheid naar Engeland te kunnen komen. Niet alleen kwam Elspeth's hele aard in opstand tegen dit rustige afwachten maar bovendien liet het denken aan de bannelingen haar niet los. Ze móest er iets op vinden, overdacht ze, terwijl ze op haar schaatsen over het ijs zwierde... geleerd... mèt want dat had ze nu ook de hulp van Mijnheer, of anders zonder, maar ze zou zien in Engeland te komen. Op hetzelfde ogenblik suisde een vlug gere schaatsenrijder haar voorbij: opeens cirkelde hij om haar heen en voegde zich bij haar. „Pieter! Ik dacht, dat jij op het atelier was!" „Frans Hals had vandaag ander werk te doen", legde Pieter uit, terwijl ze zijn handen in de hare nam en ze samen wat sneller verder schaatsten. „Waaraan werkt hij dan?" Elspeth stel de de vraag eigenlijk alleen maar be leefdheidshalve en zonder wezenlijke belangstelling, want haar gedachten hielden haar bezig met haar eigen moei lijkheden. „Hij spant het grote doek op." Pie- ter's stem verried een innerlijke opge wondenheid, want het ging om het schil derij, waarin een bloemenstandaard zou voorkomen, die niet geschilderd zou wor den door de grote man zelf. „Alleen Frans Hals zou zulk een schil derij kunnen maken. Er zit een heleboel werk aan vast,,want er komen veel fi guren op voor. Je zou het niet geloven, als ik je vertelde hoeveel modellen hij er voor huurt." Elspeth was plotseling geïnteresseerd Haar aandacht werd getrokken door het woord „huren"; ze combineerde het op eens met haar eigen behoeften. Wat voor modellen heeft hij nodig?" Vraagt hii ook jongelui, meisjes bijvoorbeeld?" Pieter keek naar het meisje naast hem, of hij iets zien kon van het aar dige gezichtje in het karmozijnrode mutsje. De wind had op Elspeth's wan gen rode plekjes geblazen, die wonder- goed kleurden bij 't kapje, en al teken de zich om haar mond enige onrust af, de ogen wist hij zouden als saf fieren zijn. Pieter dacht er aan, hoe Frans Hals dit alles met enkele vlugge streken op het linnen zou zetten, hoe hij haar stemming op het doek zou we ten vast te leggen en het schilderij met zijn ongelooflijke talent zou bezielen Zo konden maar weinigen dat. Wat haar vraag betrof, Pieter grinnikte, onbewust van wat er in haar omging. „Nee, Frans Hals zoekt marktmensen en officieren. Ik ben blij, dat het werk aan dit schilderij eindelijk begonnen is," voegde de jongen er aan toe. zozeer vervuld van wat hij haar vertellen wil de, dat hij Milady's teleurstelling niet merkte. „Want nu kan ik ook eindelijk eens de bloemen gaan schilderen. Ze zeggen namelijk Pieter hield even op, toen een wind vlaag hem. bijna zijn adem benam, maar aan een bocht! gekomen, waar ze wat minder last hadden van de wind, ver volgde hijze zeggen namelijk, dat Prins Frederik Hendrik morgen 'n toe spraak zal houden tot het volk van Lei den." Het was niet moeilijk van Pieter's ge zicht af te lezen, dat hij hoopte, dat de prins de mensen zou vragen toe te tre den tot zijn strijdkrachten. En Elspeth kon wel vermoeden, dat hij wel wenste, dat prins Frederik de bevolking in Haar lem toesprak in plaats van in Leiden. (Wordt vervolgd.) ft (Vervolg van pag. 1) t Is in deze tijd van vermaterialise- ring in allerlei kringen, in deze tijd ook van hoge eisen stellen aan het leven en van gezinsvervreemding te begrijpen, dat de weerslag daarvan gevonden wordt in de mentaliteit der arbeidersmeisjes. Doch voor wie zich in deze verwarring rustig weet te bezinnen op dit maat schappelijk vraagstuk, zal het duidelijk worden dat zij, die werken voor hervat ting van de familie-dienst, allerminst de klasse der „kapitalisten" wensen te die nen, doch 't zedelijk-gezonde gezinsleven willen redden in Nederland, ook dat van de arbeidersstand, hetwelk zonder twij fel ernstig bedreigd wordt in de toe komst, zo de meisjes in massa vervreem den van- en onkundig blijven op gebied van gezinswerk. Niet enkel het arbeidersgezin doch ook burgerlijke families zouden niet zelden veel minder spanningen beleven, als de vrouw een deskundige huisvrouw was. Tenslotte: T. T. verzoekt ons „een zelfde groot artikel te wijden aan de mevrouwen, die niet goed zijn voor haar meisjes". Laat ik meedelen, dat verscheidene mevrouwen, mij naar aanleiding van hetgeen ik daarover elders schreef en meer dan eens mij meedeelden: „niet zo eenzijdig naar haar schuld te kijken, doch ook eens oog te hebben voor on uitstaanbare fouten bij de meisjes" Zo schrijven beide partijen overge voelig te zijn, wanneer ze op tekorten worden gewezen. Dit weerhoudt ons echter niet te hopen, dat er naast de solidariteit tussen werkgevers en werk nemers in de fabriek gaandeweg ook groeien zal een ware harmonie tussen de vrouw, die gediend wordt, en het meisje dat dient, een hartelijke ver standhouding berustend op wederzijdse waardering Als dan de tijd nog eens komt, dat door sociale maatregelen ook overbelaste arbeidersgezinnen zich hulp kunnen aanschaffen, dan pas zal duide lijk blijken, dat de huidige pleiters voor gezinshulp allerminst in dienst stonden van „de rijke mevrouwen alleen." PASCH. v. MARVnjDE Voor de voetbalwedstrijd tegen Ier land, Zondag 24 April a.s. te Dublin, is de Belgische nationale ploeg als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht); achter: Aer- naudts (Berchem Sport) en Gillard (Standard); midden: Van der Auwera (Racing Mechelen), Henriet (Charleroi) en Mees (Antwerp); voor: Lembereehts (Mechelen). Henri Coppens (Mechelen), Mermans (Anderlecht), Chaves d'Agui- lar (La. Gantoise) en Thirifays (Char leroi). De Nederlandse ploeg voor de tennis wedstrijd, welke ons land in de eerste ronde van het tournooi om de Daviscup op 30 April, 1 en 2 Mei te Schevenmgen speelt, zal naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit het trio Van Swol, Rmkel en Van Meegeren. Een reserve zal later worden aangewezen. Mr. F. Peters fun geert als non playing captain. Wie de enkelspelen en het dubbelspel spelen, zal eerst kort voor de wedstrijd definitief worden beslist, doch het is vrijwel ze ker dat ook wat dit betreft het team in dezelfde samenstelling zal uitkomen als vorig jaar tegen Portugal het geval was. Dat wil dus zeggen: Van Swol en Van Meegeren de enkelspelen en Van Swol samen met Rinkel het dubbelspel. Kampioenschap van Nederland: NOAD-BW, AGOW-VSV. Promotie-degradatie: district I: DWV ZFC, SpartaStormvogels. District II: DHCHVV, DFCRCH. District III: NEOGelria, NEC- Labor. District IV: HelmondRBC, Spechten —TOP. District V: EmmenAchilles, LSC— Zwartemeer. District VI: De ValkLonga, Baronie Chèvremont. Kampioenschap reserve eerste klas: Enschede 2Volewijckers 2, Feijenoord 2—NAC 2, GVAV 2—Maurits 2. District I promotie derde klas: SDW Schoten, BaamKennemers. Promotie vierde klas: DTSPurmer- steyn, OFCDRC, VoorwaartsBVC, DonarAmersf. Boys, DECOr. Zwart. RUCLaren. Promotie afdelingen: En AvantYFC, Stichtse BoysVreeswijk, Spaamdam TDW, ASR—NEA. Shell—BDK, IEV— Meervogels. KBVUSVU. District II: promotie derde klas: Vel- senScheveningen, Hollandiaan—ONA. Promotie vierde klas: DRLDubbel dam, LugdunumRKAVV, BECBMT. De buitenbaden van de Maatschappij Zeebad Scheveningen zullen op Zater dag 21 Mei a.s. geopend worden. Dé ope ning zgl geschieden om 8 uur 's mor gens. De traditionele „wedloop naar de zee" zal daarbij op de wijze, die de laat ste jaren gebruikelijk is geweest, wor den gehouden. De uitslagen van de gisteren gespeel de leaguewedstrijden luiden: eerste di visie: A. VillaSunderland 11, Wolver. Sheffield Un. 60; tweede divisie: Co ventryWest Bromwich 10, Sheffield W.—Chester! 0—0. De Maastrichtse Rechtbank heeft Dins dag mej. M. H. L. L. veroordeeld tot f300, subs, 'n maand hechtenis wegens het uitlenen van 'n boek, dat volgens de dagvaarding voor het normaal schaamte gevoel kwetsend en voor de eerbaarheid aanstotelijk was. De eis van het O. M. luidde 14 dagen geleden vier maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3