STAD EN OMGEVING „favoxiet' 1 a Onder twee voorwaarden herstel van Djocja communie De Harder morgen linksbuiten Tg GESCHENKEN (j De schilder Kloes AGENDA' VERKENNERS OP DE PLANKEN „De strijd om een jongensziel" Jaarverslag R.K. Ver. voor E.H.B.O. exposeert 6 f455 van 060 TROUW-AUTO's VRIJDAG 22 APRIL 1949 PAGINA 2 COSTUUMSHOW IN HET FRANS HALSMUSEUM VERKOPINGEN Eerst even kijken bij Cotton rayé Georgette rayé f 3.95 ook zwart en marine 140 cm. breed f 11.68 Burgerlijke Stand Werkzaamheden in 1948 „Verenigde Kath. Dammers" „Ja, het kan waar zijn!" Zij stalen een fiets om te kunnen stelen Dij aankoop van deze luxeflacon deze doos met 3 stukken zeep van ff 80 bij aankoop van deze luxe flacon 'wuéöégne dit stuk zeep Hh Museum Van Looy voor de radio Gouden bruiloft Waterpolo-nieuws Route Bloemencorso BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Donderdag 28 April begrotingszitting Afscheidsfeest Stormschool HEEMSTEDE Plechtige opening van de Hojo Kath. Volkspartij Onderlinge Tuinlieden- vereniging Opvoering „Goudmuiltje" Waarschuwing SANTPOORT Stilstaande auto aangereden ZANDVOORT Bedankt Geslaagd De bunkerbrand „Jong Zandvoort" Derde prijs Bevolkingsaanwas Burgerlijke Stand BESTUUR H.O.V. BLIJFT BIJ ZIJN HOUDING V.S. erkennen postzegels der Republiek LAATSTE NIEUWS Beurs van Amsterdam Openbare Werken Heemstede enige werklieden enige flinke jongens. STRO, GRASZODEN jeuqöm issaaIs communie LepeLtjes communie Beelöjes kinöeRkeRkBoekjes communie schiLóeRijtjes WIJWAtCR BAkjes communie kaARsen V S&j De planken van het toneel vormen van nature niet het terrein van de ver kenner, want deze voelt zich toch altijd nog gelukkiger en veiliger in zijn pa- trouillehok of zijn tent dan in het on barmhartige schijnsel van het voet licht. Wij geven dan ook met meer enthousiasme gehoor aan een uitnodi ging om hen aan het werk te zien in hun eigen natuurlijke omgeving dan om hun verrichtingen op het toneel ga de te slaan. Schrijven wij dit naar aan leiding van het optreden gisteravond in „De Leeuwerik" van de verkenners van troep „Speurders" (Rafaëlgroep- Haarlem), die voor het voetlicht kwam met „De strijd om een jongensziel", dan wil dit geenszins een afkeuring daar van inhouden. Want deze avond mag men als een gunstige uitzondering be schouwen op de bekende regel. De in tentie namelijk rechtvaardigde dit op treden alleszins. Aalmoezenier Hilde- brand lichtte dit dan ook in zijn ope ningswoord duidelijk toe, waar hij zei- de, dat deze avond niet vooral bedoeld was als een demonstratie van toneel- kunnen, maar om contact te leggen tus sen de ouders en de troep. Is dit con tact gelegd en na gisteravond twijfe len we daaraan niet dan kan men pogen de ouders in te wijden in het w-erk der verkennerij en hen daarvoor te interesseren. Ongetwijfeld gaat men dan ook beter zien, dat de jeugdbewe ging de gezinsopvoeding niet verdringt, maar daarentegen juist bevordert. Dat het stuk van de ons onbekende schrijver zich afspeelde in het leven van een verkenner, mag men als een geluk kige omstandigheid beschouwen. Het verhaal draait om een patrouilleleider, die aanvankelijk verkenner in merg en been was, doch later onder invloed van minder goede vrienden het rechte spoor kwijt raakte. Ten gevolge daarvan wordt hij van de troep geschorst en druipt hij bovendien voor zijn tenta men. In alles speelt de duivel persoon lijk een actieve rol, maar het zijn uit eindelijk toch de hopman en zijn ver kenners, die de duivel weten te ver slaan en de vroegere P. L. op het goede spoor brengen. Een betrekkelijk simpel gegeven dus, waarvan de vertolking aan de spelers echter zware eisen stelde, doordat de schrijver zijn gegeven over vier bedrijven meende te moeten uit spinnen. Maar met enthousiasme en elan hebben de spelers zich van hun taak gekweten en velen zou men het niet aangezien hebben, dat zij voor de eerste maal op de planken stonden. Het zou tegen de verkennersgeest zijn. wanneer wij namen zouden noe men, temeer daar de spelers stuk voor stuk hun beste krachten hebben gege ven. En als we dan alleen hopman Nijs noemen, de regisseur van het stuk. dan is dat vooral om de hoop uit te spreken, dat wij na deze geslaagde contact-avond zijn verkenners ook aan het werk zul len zien in hun eigen sfeer. Dat zal nu door de ouders zeker gewaardeerd wor den! W. H. Za^rdag 23 April zal de heer Cruys Voorbergh onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei" weer een costuum-show houden in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum. Hierbij zal een aantal antieke cos- tuums uit de verzameling van de heer Voorbergh worden getoond en door hem van een toelichting worden voor zien. Reeds enige malen heeft de heer Voorbergh stukken uit zijn collectie in Haarlem laten bewonderen op avonden, die vooral ook door de boeiende wijze, waarop de heer Voorbergh over deze pronkjuwelen weet te verhalen, voor velen een waar kunstgenot hebben be tekend. Gezien het verwachte grote bezoek var. vreemdelingen gedurende het ko mende week-end. wordt gehoopt, dat velen hunner het op prijs zullen stellen, dat zij op deze prettige wijze kennis kunnen maken met oud-Hollandse klederdrachten. Mocht een groot aantal buitenlanders inderdaad van deze gelegenheid ge bruik maken, dan zal de heer Voor bergh ook een Engelse en een Franse uitleg in zijn causerie verwerken. Voor plaatsen kan men zich wenden tot de fa. Alphenaar. De vorige shows waren steeds spoedig geheel uitver kocht. zodat degenen die ditmaal wil len komen kijken, er tijdig bij zullen dienen te zijn. De uitslag van de verkopingen van Donderdag 21 April in het Notarishuis te Haarlem is als volgt: Heemstede, Troelstrastraat 28, T. M. Romijn q.q 7750 gld. No. 30, F. H. v. Emmerik, 7125 gld. No. 32, S. L. Mok, q.q. 7100 gld. No. 34, F. H. v. Emmerik, 7960 gld. Raadhuis plein 6, opgehouden voor 17.800 gld. Haarlem: Brouwerstraat 52, J. Ph. Hal- steyn 2250 gld. Zuidpolderstraat 61, op gehouden voor 2200 gld. Bloemersteeg H. M Sanders, 1400 gld. Lorenzkade 158, even nummers t.e.m. 168. Totaal N. S. Verbeek. 150.635 gld. Schermerstraat 9, J. Ph. Halsteyn 4900 gld. Rollandstraat 45, D. J. Edel, 3500 gld. Santpoort: Ker- kerinklaan 33-35-37, opgehouden voor 18.500 gld. Zandvoort: Kostverloren- straat 63. E. Honderdors q.q. 7650 gld. Schalkwijk er weg bij de molen opgehou den voor 200 gld. B ARTELJ ORISSTR A AT 27 wasecht f 1.98 per Meter ook in wit voor blouses Georgette voor mantels GEBOREN: C. E. Vuijstter Smitten z.; E. M. J. Kielavan der Horst z.; P. C. HeemskerkVerlaan d.; J. M. E. Huijboomvan der Horst d.; C. M. Nooijde Lange d.; J. LefeberMau- rits d.; J. C. WesselingVerhoef d. ONDERTROUWD: C. F. van den Brink en C. J. M. Hogema. GEHUWD: C. M. van Langeveld en B. J. Bruijn; G. Kuijpers en L. C. A. Arens; J. van der Wiel en C. Meijer; W. van den Brink en N. Beenhakker; J. Klerk en T. Stolp; H. de Heer Kloots en L. F. Keizer. OVERLEDEN: P. Th. A. Bruinzeel, Rollandstraat, 69 j.; J. van Rees, Gast- huisvest, 26 j.; J. Sprey, Prinsessekade, 71 i. Met de kinderschoenen nog in de hand ging de R.K. Vereniging voor E. H. B. O. „St. Bernardus" het jaar 1948 in. Dit staat in het jaarverslag van deze ver eniging, dat juist is verschenen. Bij het begin, van het jaar startte de nieuwe E. H. B. O.-cursus met een dertigtal cur sisten. Enkele van hen moesten wegens verandering van werkzaamheden na enige tijd van verdere deelneming af zien. Aan het examen, dat dr. Geursen op 16 Juli afnam, namen 20 dames en heren deel. Alle candidaten slaagden. Dit was het derde examen, dat dr. Geur sen in korte tijd afnam, doch het eerste, waarop alle candidaten slaagden. Met deze pasgeslaagden erbij telde de vereniging toen 32 gediplomeerde le den, die klaar waren om actief te gaan optreden. Hierop behoefde niet lang ge wacht te worden, want al spoedig werd de vereniging verzocht de E.H.B.O.-ver zorging van de „Dagvaert" van de gid sen op zich te nemen. De negen dienst doende leden kregen 21 patiënten te be handelen. Daarna volgde de Kathedraal feesten. Op 9 Mei werd een compleet ingerichte post ondergebracht in de fietsenstalling bij de kathedraal. Aan 16 patiënten werd eerste hulp verleend; een moest per ziekenauto vervoerd wor den. Men heeft bij deze gelegenheid be grepen, dat er een katholieke vereni ging-klaar stond om te helpen en met een kwam dan ook het verzoek om ook de Mittovos in het Concertgebouw te verzorgen. Onder leiding van de heer Adelaar werkten hier 23 leden in totaal 549 uur. Aan 41 personen werd eerste hulp verleend, terwijl een patiënt per brancard naar huis werd gebracht. Bij dit actief optreden bleek wel zeer duidelijk, hoe noodzakelijk het was, dat de leden in het bezit kwamen van compleet ingerichte verbandkisten. Be sloten werd een tiental kisten te laten maken en deze uit te zetten. Op 23 September werden aan de 20 geslaagden de diploma's uitgereikt. Op het feestje, dat ter gelegenheid hiervan werd gegeven in het Wit-Gele Kruis- huis, was ook het bestuur van deze vereniging aanwezig. Op 7 October begon de nieuwe cur sus, welke eveneens onder leiding stond van dr. M. C. Hilbrink. Voor de gevor derde leden wordt nu tweemaal per maand een oefenavond gehouden, waar op zij zich verder kunnen bekwamen. Op de laatste ledenvergadering werd besloten de vereniging onder bescher ming van de H. Bernardus te stellen. De vereniging is nu niet meer een on derafdeling van het Wit-Gele Kruis, maar een zelfstandige bond. Deze bond is echter aangesloten bij het Wit-Gele Kruis. De uitslagen der onderlinge compe titie luiden als volgt: Groep A: G. Kraak—G. Hesselman 0—2; C. Mul—M. Herben 0—2; C. Hees akkers—J. Koopman 11. Groep B: P. Mul—J. Lucas 1—1; Th KokA. Zegwaart afg.; L. Andringa N. van Bakel 20. Groep C: H. v. d. Kamp—J. de Bruijn 2—0; J. Valk—V. Andringa 2—0; C. PennockS. Kuilman 02. Vanaf Woensdag 27 April vangt de clubavond om 19.30 uur aan. Het heeft een zekere bekoring een collectie werk te zien in de omgeving waar het is ontstaan de stemming die in het atelier hangt dringt zich op als een subjectieve fac tor bij het ondergaan van een schilderij De meer nuchtere, geoutilleerde en daartoe ingerichte zaal van 'n kunsthan del tracht zoveel mogelijk een beschei den neutraliteit te zijn, dit is een ander uiterste. De eigenlijke plaats om een schilderij te zien is de plaats waar het zijn bestemming heeft gevonden: in het privé-woonhuis, waar het een climax in het interieur vormt, een evenement waarnaar de verdere inrichting is ge- ensceneerd, als een stille brand van in spiratie tossen de practische bekleding van de leefruimte. De schilder Kloes houdt zijn exposi tie dan wel niet in het eigen atelier „Het Luifeltje" is het voormalig huis van Kees Verwey maar toch blijft de bekoring van het atelier, die als een specerij het kijken kruidt, de geur van verf en vernis schept een sfeer van vertrouwelijkheid tussen kijker en schil derij. Van het geëxposeerde, naar het ons toescheen niet uitsluitend van recente datum, konden de landschappen ons het meest interesseren en wel om twee re denen. Naar onze mening worden geen beroepsgeheimen prijsgegeven door te onthullen dat de plaats van een ding in de ruimte in verhouding tot de ob jecten, die dichterbij en verderaf gele gen zijn, een relatie heeft tot de afme ting en de plaats die de schilder aan het bewuste object op zijn doek geeft. Hoe juister deze verhouding, des te groter het logisch evenwicht en het reëel effect en te gaver het schilderij Dit evenwicht te bereiken is niet de grootste kracht van Kloes. Zowel bij het stadsgezicht als bij de menselijke figuur speelt de juiste plaatsing oen grote rol; bij het landschap, waar min der pertinente aflijningen voorkomen, zijn ook de gevaren minder. Dit is de eerste reden. Toch kan ook hier een eenvoudig houten hekje verderop in het weiland de indruk wekken als ware het een viaduct. In het stilleven komt de school van waaruit Kloes is voortgekomen sterker tot uiting de lessen immers bepalen zich tot het stilleven. Een hier door zich zelf opdringende vergelijking valt m de regel en zo ook hier uit ten gun ste van het origine en bovendien is de herinnering aan de werken die eens aan deze gewijde wandejj gehangen wa ren nog te vers. In het landschap echter is Kloes vrij gebleven van de beïnvloeding: toets en kleur zijn spontaner, zijn werk meer overeenkomstig de eigen persoon en de eigen interesse. Dit is reden twee waar om de boerderij in Schalkwijk, de Bra bantse molen, het landschap in Lim burg en het winterlandschap een groep hoogtepunten vormen mèt het portret kopje Peter, die ver uitgaat boven het overige werk. Een gezamenlijke eigen schap "van deze schilderij is nog, dat zij in tegenstelling tot de dik doorgewerkte stillevens spontaner genoteerd zijn. De profane penseeltekeningen, waar van de techniek een raak noteren ver eist, zien wij als het middel waardoor het aantal hoogtepunten zich kan ver meerderen tot een vast niveau waarop Kloes zich zou kunnen gaan bewegen en waarbij dan tevens het voorbehoud voor de ruimtelijke plaatsing in stads gezicht en figuur komt te vervallen. De overwinning op de techniek geeft dan concentratie vrij voor het element kunst in het schilderen. De tentoonstelling blijft tot 27 Mei te bezichtigen in „Het Luifeltje", Groot Heiligland 15. L. T. BIOSCOjf^N Rembrandt: De wraak van een vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace Warschau concerto (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opdat recht geschiede (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De zesdaagse van Joe Brown (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe duivels van het Wilde Westen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 22 April StadsschouwburgLeerlingenuitvoering Tilly Sylon, 8 uur. Concertgebouw (Tuinzaal): Klavarscribo- demonstratieconcert 8 uur Zaterdag 23 April Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Hotel 't Gulden Vlies", 8.15 uur. Hij hield zich voor de domme, de vertegenwoordiger W. K. uit Haarlem, toen hij voor de kantonrechter stond. Op elke vraag, die hem gesteld werd, antwoordde hij onbewogen: „Ja. het kan waar zijn!" Kantonrechter: „Reed u in de richting Heemstede?" Verdachte: „Ja. het kan waar zijn!" Kantonrechter: „U had een vaart van 100 KM?" Verdachte: „Ja, het kan waar zijn!" „Zo kunnen we doorgaan tot van avond!" zei de kantonrechter laconiek. Laten we de getuige maar horen." De verbalisant vertelde, dat hij de onverantwoordelijke rijder met een vaart van 100 K.M. niet had kunnen inhalen. Het O.M. achtte de tenlaste legging op grond van de getuigenver klaring bewezen. Een eis van tweehon derd gulden boete, plus het verbod een motorrijwiel te besturen voor de tijd van tien maanden werd gesteld. Of verdachte nog iets tot zijn verde diging te zeggen had? „Ja. het kon waar zijn. wat gebeurd was!" Meer wist hij niet! De kantonrechter laakte de houding van verdachte tijdens de zitting. Alles tezamen noopte tot een boete van drie honderd en vijftig pulden. plus het in trekken van het rijbewijs voor een periode conform de eis. Verd. kon geen woord meer uiten. Slechts met een knikje gaf hij te kennen, dat hij het hogerop zicht. De landarbeider G. v. T. uit Rijk, de schipper L. B. en de machine-bankwer ker A. de G., beiden uit Weesp, hadden het plan opgevat in Weesp te gaan in breken. Dit vonden zij tenslotte te ris kant, waarop zij meer 't oog richtten op de kolenboer M. uit de Haarlemmer meer. Zij kwamen bij het Centraal Sta tion in Amsterdam bij elkaar, waar zij met de bus naar Schiphol gingen. Van daar lopen naar de kolenboer was hun kennelijk te vermoeiend twee kilo- WINKELIERS, DIE DEZE COMBINATIE NOG NIET IN VOORRAAD HEBBEN, KUNNEN PER OMGAANDE WOR DEN VOORZIEN, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! Bel op of schrijf: „Rhödel", Den Haag, Tel. 114466 en 114072 meter en daarom brachten zij eerst een bezoek aan de boerderij van K. om daar enige fietsen te stelen. Hiervoor had het drietal zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden, waar de Officier tegen v. T. een gevan genisstraf eiste van 1 jaar, evenzo tegen B. en tegen De G. tien maanden. Uit spraak Donderdag 5 Mei. Dinsdag 26 April zal in het Spaarne nabij de Veerstraat het tentoonstellings schip meren van de stichting „Nationale Koopvaardij week 1948". Het circuit van Zandvoort, waar op Zondag 8 Mei de internationale motor races worden gehouden. Zie publicatie op pag. 5. De R.K. toneelvereniging „Rokato" geeft Zondag 24 April in „De Leeuwerik" een toneelavond ten bate van het R.K. herstellingsoord „Mgr. Mutsaerts" van het spoor- en tramwegpersoneel. NOORDZEE '*\A \V>-*5uinT. Or lat» *Vt?<xrsrr ÖUINTJES VAN C5CUBV s f .ÖAJEN VALEEtf ^.yVAN WlieVElD OUOE HUISJE.- Vf-./ H yKER ij* '"V 'o r'ckeu vAii.'Hcf ZANDVOORT BURG VAN ALPHENWEti De A.V.R.O. heeft dezer dagen een ge sprek tussen de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk en de directeur van het Frans Halsmu seum de heer H. P. Baard over het Mu seum van Looy op de gramofoonplaat opgenomen. Maandagavond om vijf minuten over acht zal dit gesprek in het Radioscoop- programma worden uitgezonden. Het houdt maar niet op met de gou den bruiloften en met de abonnee's, die een halve eeuw onze krant lezen. Nu zijn het weer de heer en mevrouw B Smit-Vige in de Oost-Indiëstraat 38, die dit feest vieren op de toch al gedenk waardige 10 Mei. De bruigom is gepen- sionneerde van de P.T.T. Voor de competitie kring Haarlem van de KNZB werd gisteravond de dames- polowedstrijd Haarlem 1DWT 1 ge speeld. Het spel ging vrijwel gelijk op; de rust ging in met 3-3; het einde kwam met een 4-5 overwinning voor DWT. Zaterdagavond worden in het Sport- fondsenbad de laatste waterpolowedstrij- den gespeeld van de wintercompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond. Het programma luidt: Dames afdeling I: DWT 1—HVGB 1, Heren afd. I: Haarl. 1DWR 1, HVGB a —DWT 1. Wij herinneren aan de route van het Bloemencorso. Dit vertrekt morgen om half twee van Sportpark Lisse. Het passeert Hillegom tussen 2 en 3 uur en Sassenheim tussen half 4 en half 5. De laatste bus uit Haarlem vertrekt langs de gewone route om 12.40 uur. Onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, mr. Th. Rohling, verga derde Donderdagmiddag de gemeente raad van Bloemendaal. De agenda ver meldde voornamelijk administratieve of 'ondergeschikte punten. Enig debat ont stond n.a.v. een adres van de gezamen lijke onderwijzersverenigingen in Ken- nemerland, waarin verzocht werd na het overlijden van een onderwijzer de nagelaten betrekkingen drie maaden sa laris uit te keren. B. en W. meenden, dat het Rijk een dergelijke regeling moet treffen en dat de financiële toe stand der gemeente een extra uitgave, die niet verplicht is, niet toelaat. De heer Pinxter (K.V.P.) begreep niet wharom afwijzend op dit adres beschikt moet worden. Hier kan met zeer wei nig middelen leed verzacht worden. De heer Vliegen! P. v. d. A.) was bang, dat Ged. Staten een eventueel be sluit om 3 maanden salaris uit te ke ren, niet goed zouden keuren. Dat zou dus weer prestige-verlies zijn. De rechts positie van de onderwijzers wordt ove rigens geregeld bij Rijksbesluit. De heer Hyszeler (A.R.) vroeg zich af hoe de gemeente-ambtenaren over een dergelijke maatregel zouden denken. Het gaat hier echter om een zeer klein bedraag, waartegen Ged. Staten zeker geen bezwaar zullen maken. Wethouder Rohling wees er op, dat alleen nog maar de gemeenten Haarlem ®n Pen Haag een dergelijke regeling hebben. De uiterste zuinigheid moet be tracht worden. De heer Schoneveld (C.H.) en de heer Nijd am (C.P.) vonden het onjuist Ged. Staten in dit nietige geval te betrekken. Op deze wijze blijft er helemaal niets meeT van de autonomie van de gemeen ten over. In tweede instantie vroeg de heer Pinxter aanhouding van het punt, op dat een onderzoek kon worden ingesteld naar de geschatte kosten. Hiermede ging de raad accoord. Op verzoek van mevr. Fahrenfort (V.V.D.) zal bij de Ver. van Ned. Ge meenten aangedrongen worden op een actie bij de Tweede-Kamerleden ten gunste van een grotere bevoegdheid der gemeentebesturen in de uitvoering van de winkelsluitingswet. Hotel Zomerzorg, dat nu weer in volle glorie is, kreeg verlof A. Bij de rondvraag werd geconstateerd, dat het eerste jaar van het openlucht theater niet onbevredigend is geweest. Slechte trottoirs zullen nog dit jaar her steld worden en onderzocht zal worden of de vijver voor Duin en Dal voldoen de schoon is. De raad komt Donderdag 28 April des morgens om 9 uur bijeen ter behande ling van de gemeentebegroting 1949. Voor en door de mannen van de ver trekkende Stormschool werd gisteravond in hotel „Vreeburg" een feestavond ge geven. Opgevoerd werd de vrolijke revue „Nog eenmaal Stormschool Bloemen daal", waarin dfe geschiedenis van de laatste jaren van „Wildhoef" op het to neel werd gebracht. Men zag de oudjes het rustoord verlaten en het gebouw achtereenvolgens tehuis worden van B.S., Canadezen en militairen. De com mandant, majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, wees in zijn toespraak op de voortreffelijke geest, die er in de Stormschool altijd heerste. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Op plechtige en feestelijke wijze is Donder dagavond de fancy-fair ten bate van 't jeugd werk in de parochie Valkenburg, de Hojo genaamd, geopend. In de hal van de St. Aloysiusschool waren de verschillende jeugdgroepen, voortrekkers. verkenners, welpen, gidsen en kabouters. benevens vele genodigden en belangstellénden, onder wie de zeereerw. heer Henri de Greeve, pastoor A. F. v. Noort en de kapelaans De Ruiter en Remeijr» bijeengekomen en te 8 uur werd deze bijeenkomst door de ver kenners op de hun eigen manier geopend. Nadat een verkenner en een gids de resp. wetten hadden voorgelezen, gaf de voor zitter van het Hojo-comité, de heer A. M. Kuyt, een uiteenzetting van het moderne jeugdwerk. Vervolgens wees hij er op, dat de leden van het comité gedurende weken hebben gewerkt om deze fancy-fair opge bouwd te krijgen. Als men beweert, dat de Hollander een fantasieloos en nuchter mens is, dan durf ik hier te verklaren, dat het comité een grenzenloze fantasie heeft ten aanzien van de financiële resul taten van deze fancy-fair! Daarom hoopte spreker dat ieder zou bijdragen ten einde de werkelijkheid op deze fantasie te doen aansluiten. Pastoor A. F. v. Noort sprak een kort woord, waarin hij zijn vreugde betuigde over de buitengewone samenwerking tus sen mensen van alle rang en stand, die met elkaar deze Hojo hebben opgebouwd. De herder knipte daarna een lint door. Deze Hojo is ook voor niet-Heemstede- raren de moeite van een bezoek waard, niet het minste om de buitengewone stand van de zeereerw. heer H. de Greeve, die daar met iets heel bijzonders op vogel- gebied te voorschijn komt. Meer willen we er niet van zeggen, men kome zelf maar eens kijken, want de toegang is vrij. Verder zijn er allerlei vermakelijkheden, o. a. nougat hakken (geen gemakkelijk werk), rad van avontuur, schiet- en Werp- tent, waarzegster en lachspiegel. De heer J. Wiegman treedt als sneltekenaar op. Maandagavond a.s. zaï In het R.K. Verenigingsgebouw een ledenvergade ring worden gehouden van de afdeling Heemstede Kath. Volkspartij. Weder om vermeldt de agenda bestuursverkie zing, als gevolg van het aftreden van niet minder dan 9 bestuursleden. Woensdagavond kwam de Onderlin ge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omgeving" in het Volkskoffiehuis onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel bijeen. Als commissaris werd bij acclamatie benoemd, de heer P Klaase. Door de Kon. Shell N.V. werd vervol gens een aantal films gedraaid die al le betrekking hadden op land- en tuinbouwgebied, alsmede een film over de aardoliewinning in Nederland welke alle grote belangstelling hadden. Na de films werd een inzending Hor tensia's gekeurd, ingezonden door de heer N. de Boer die 9 punten verwierf. Ter opluistering waren voorts ingezon den door de heer A. Warmerdam, bloe men van Haemanthus, Hymenscallis en Clerodendron. Zowel Woensdagmiddag als Woens dagavond werd door he.t kinderkoor van het Katholiek Gemengd Koor voor een stampvolle zaal en met zeer groot succes de alleraardigste operette „Goud muiltje" gebracht. De jeugdige artisten zongen en dansten dat het een lust was om te zien en de hoofdrollen van Goudmuiltje, Prins, Heksenkoningin en Elfenkoningin waren bij Fieta Haak, Theo Breeuwer, Corry v. d. Velden en Corry Timmers in goede handen. De muzikale leiding was in handen van de heer Evert Haak en de heer Bob Jansen had de dansen ingestudeerd en de regie op zich genomen. De inhoud van deze operette is voldoende bekend, zodat een omschrijving achterwege kan blijven. Hedenavond vindt nogmaals een op voering van deze operette in het R.K. Verenigingsgebouw plaats. Wie zich nog eens in de sfeer van zijn jeugd, waarin elfen en dwergen en heksen wellicht een even grote rol hebben ge speeld als bij de jeugdige acteurs en actrices van deze vereniging, wil ver diepen, verzuime niet deze laatste voor stelling bij te wonen. De politie vestigt er de aandacht op, dat zij in de eerstkomende veertien da gen een huis-aan-huis rondgang zal ma ken door de gemeente met de bedoeling de nog niet ingeleverde vuurwapenen en munitie op te halen. Nu iedere huis vrouw aan de schoonmaak is, bestaat er een gerede kans, dat er veel oorlogstuig voor de dag komt, waarvan men mis schien niet eens wist, dat het in huis was. Men zal dan verstandig doen het af te geven aan de politieman, die aan huis komt, want dan voorkomt men een huiszoeking. Woensdag 20 April vond de trekking plaats van de loterij ten bate van het materiaalfonds. De lijst der nummers, waarop een prijs is gevallen, is bij de secretaris ter inzage en het afhalen der prijzen kan geschieden Maandag 25 April aan het clubgebouw des avonds tussen 8 en 11 uur. Woensdagmorgen diende voor het Haarlems kantongerecht de zaak van dt' fabrikant F. P, B. uit Santpoort. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op een avond in de Iepenlaan te Bloemendaal een auto, die bij een lantaarn geparkeerd stond, had aangereden. De geparkeerde auto werd zwaar beschadigd. Het O.M eiste driehonderd gulden boete plus ont zegging voor een half jaar een auto te besturen. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino uit Santpoort, bracht naar voren, dat de "verlichting in de Iepenlaan zeer slecht is. Door de daar voorkomende slagschaduwen heeft verdachte de stil staande auto waarschijnlijk niet gezien. Pleiter had enige getuigen medege bracht, die zelf jarenlang auto rijden. Allen bevestigden de verklaring van mr. Tonino. De kantonrechter, met de ver zachtende omstandigheden rekening houden, legde f 250.boete op. Ver dachte mag zijn rijbewijs houden. Wij vernemen, dat de heer J. L. Vinken bedankt heeft als bestuurslid van de K.V.P. afdeling Zandvoort. De heer Vinken heeft vele jaren deel uitgemaakt van het afdelingsbestuur. De heer S. J. Buré, inspecteur van po litie. en de heer A. Paap, onderbrand meester, slaagden te Haarlem voor het examen Bevelvoering bij brand. De bunkerbrand in het zuidelijk duinge bied heeft de randweer nog veel zorg gegeven. Woensdagavond heeft men, Voor zien van zuurstofmaskers een onderzoek in de bunker ingesteld. Het houtpoeder gloeide nog en gaf een sterke rookontwik keling. De brandweer heeft toen de bun ker onder water gezet met het gevolg, dat de brand Donderdag geblust was. De bun ker levert, nu hij vol water staat, groot gevaar op, vooral voor spelende kinderen. De kinderoperette-vereniging „Jong Zandvoort" geeft a.s. Zaterdag 's mid dags om half drie een opvoering van de operette „De prins van Sind" in het patronaatsgebouw. De Zandvoortse accordeonvereniging „Excelsior" behaalde op tweede Paas dag een derde prijs in het Nationaal Bondsconcours te Rotterdam. In Maart nam de bevolking van Zand voort toe door vestiging met 102 en door geboorte met 23 personen. Door vertrek en overlijden verminderde de bevol king met resp. 72 en 11 personen, zodat per saldo het aantal inwoners steeg van 9633 tot 9675. De gestadige groei van Zandvoort blijkt ook hieruit, dat het bevolkingscijfer op 1 Januari j.l. 9554 bedroeg. ZANDVOORT. GEBOREN: L. van den Broek-Flemming, d; G. van de Bunt- Rooijers, d; H. P. Lefferts-van der Zee, d. ONDERTROUWD: A. W. van Mierlo en M. H. Seders. GETROUWD: A. Vlieland en N. van Veen; M. J. de With en W. H. van Eldik. OVERLEDEN: A. Slagtveld, 67 j. Het officieel orgaan van de voetbal club E.D.O. bevat een kort arti keltje onder de titel „Goedkoop" De schrijver zegt daarin het volgende: „Een poosje geleden las ik in een sport blad, dat een dominee in Friesland aan plakbiljetten had laten vervaardigen, waarop de naam van Abe Lenstra ge bruikt werd om de zaal vol te krijgen. Ik he.b me geërgerd. Dezer dagen las ik, dat een dominee in Schiedam het zelfde had gepresteerd. In de clubkleu ren van S.V.V. gedrukte pamfletten werden onder de arbeiders verspreid en de naam van deze club werd genoemd in verband met een toespraak, die deze predikant van plan was te houden. Ik heb me weer geërgerd. Deze heren hebben iets aan het volk mede te delen van godsdienstige aard. Om hun zalen vol te krijgen gebruiken ze de naam van een bekende voetballer of club Hieraan kan de sport niets doen. Het zal de voetbalsport ook geen kwaad doen. Maar wat te zeggen van zulke her-en, die dergelijke stunts uithalen om aan des te meer mensen hun woord kwijt te raken? Het is goedkoop en „marktachtig". En het is zeker geen methode die navolging verdient." Ik heb eens een redemptorist op de preekstoel pathetisch horen galmen: Kick Smit kennen ze wel, maar de Tien Geboden zijn ze vergeten. En een enthousiaste kapelaan oreerde met vuur: op het voetbalveld schreeuwen ze als een overtreding niet gestraft word' en ze fluiten als een speler buiten de lijnen doorspeelt, doch volgens de re gels léven schijnt tegenwoordig laf te zijn. Maar nóg nooit heb ik in Sursuffl Corda gelezen: Zondagavond komt de bekende Haarlem-speler Roozen in he' Lof. Komt met hem mee! Neem geen risico! Bestel vroegtijdig! BOUCKAERT ZN. Rozenstraat 79 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) Het overleg met het gèmeentebestuur inzake de crisis in de H.O.V. heeft het bestuur niet kunnen weerhouden bij zijn algemeen altreden te blijven. Op 27 April zal dus een geheel nieuw be stuur gekozen moeten worden. Het operette-gezelschap „Dioge" zal 23 en 29 April in de Stadsschouwburg een opvoering geven van „De dochter van de tamboer-majoor". De regie heeft K- Baars, algemene leiding Henk Steenkist. De toneelgroep „Ramplaan-spelers" viert haar eerste lustrum en geeft Zondag 24 April in gebouw Domi te Overveen een voorstelling van 't Ameri kaanse blijspel „Je kunt het toch niet meenemen" In de bijeenkomst, die de Nederlandse en republikeinse delegaties gisteren onder auspiciën van de UNCI hebben gehou den, heeft dr. Van Royen verklaard, dat de Nederlandse regering bereid ip in te stemmen met de terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djocja, mits een bindende verklaring verkregen wordt over het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeenstemming bereikt wordt betreffende de tijd en de voor waarden voor de Ronde-Tafelconferen tie te Den Haag. Hij zeide, dat de Nederlandse delegatie krachtige pogingen heeft gedaan om m details te antwoorden op de punten, die Zaterdag naar voren zijn gebracht door de republikeinse delegatie. Hoewel het Nederlandse antwoord nog niet volledig was, zo zeide hij, was het toch vollediger dan hij verwacht had, dat op dit ogen blik mogelijk zou zijn. Moh. Rum zeide de indruk te hebben gekregen, dat dë informele besprekingen tussen de partijen in een gunstige sfeer waren gehouden, die het beide mogelijk maakte opheldering te verkrijgen over de twee standpunten. Hij zeide, dat zijn De directeur van de United States Inter national Postal Service in Washington heeft verklaard, dat geen overeenkomst voor briefwisseling met de Republiek bestaat, doch indien post zou worden ontvangen met postzegels van de Republiek (en dergelijke post heeft men ongetwijfeld ontvangen) zou deze op de gewone wijze bezorgd worden. Zou uit een onderzoek blijken, dat de Posterijen van de V.S. werkelijk de postze gels van de Republic'- als geldig voor in ternationaal gebruik erkennen, dan zullen Nederlandse autoriteiten deze aangelegen heid naar alle waarschijnlijkheid officieel bespreken met de autoriteiten in de V. S. In dat geval zal waarschijnlijk onder hun aandacht gebracht worden, dat de Repu bliek, die niet souverein is, geen recht heeft postzegels uit te geven. delegatie de Nederlandse gezichtspunten, die in de zitting van gisteren door de Ne derlandse delegatie waren ingediend, in beschouwing zou nemen en in de vol gende bijeenkomst zou antwoorden. (Bovenstaande berichten publiceerden wij reeds in een deel van onze vorige oplage Alsnog heeft de Keuzecommissie va" de K.N.V.B. besloten om morgen tegen Frankrijk niet Clavan als linksbuiten i® het Nederlands elftal te laten meespelen, maar De Harder van V.U.C. De blessure van Clavan, die zich nog niet geheel fi' voelt, is hiervan de oorzaak. Ongecorrigeerd) (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 22/4 3 Nederl. 1948 99% 3-3% Nederland 194? 97 9611 3 Ned. 62-64 bel. fac 93/V Inschr. Grtbk. 1946 3 pCi 37,'» 97 Ned. Handel Mij. eert. 1544J A.K.U. 183 44 16214 Van Berkels Patent 110'/, Calvé-Delft eert. 149 Van Gelder 149% Kon. Hoogovens eert 186 Unilever cert. 24314 241 Ned. Kabel 263 Philips 225 224 Kon. Petroleum 293% 292 „Amsterdam" Rubber 143% 141 Vï Holl. Amerika Lijn I60 Kon. N. Stoomb. Mij 148% 14814 Ned. Scheepv. Unie 15944 161 H.V.A. 156% 156. Deli Mij. eert. 148% 14814 Bij het bedrijf voor Open bare Werken worden ge vraagd voor het onderhoud van Groe- nendaal en voor het onder houd der plantsoenen. Vakkennis vereist, leeftijd bij voorkeur niet ouder dan 30 jaar. Loongrenzen 39.4044.20 naar gelang van bekwaam heid en leeftijd. Kindertoe lage 2.90 per kind, plus 0.25 bijslag vanaf 2e kind. Nd gebleken geschiktheid kans op vaste aanstelling. Tevens gelegenheid tot plaatsing van leeftijd van 1417 jaar. Loon f 7.68t 18.24 naar gelang van leeftijd. Schriftelijke aanmelding vóór 30 April a.s. bij de Di recteur van Openbare Wer ken. Wipperplein 12, Heem stede. Belangrijke prijsverlaging Thuisbezorgd zonder prijsverhoging FOURAGEHANÜEL A. ZONDERLAND Spaarnwouderstraat 79-81 Telefoon 12915 ItOOMM YDIIEESMAN ten «Srfi 5a (Co 47 «flle B6 2< "ie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2