St. Liduina-knapenkoor in het zilver tfi* «sséSsS MINOR Tijdelijk geen bussen over Houtplein D Dokter had druk werk Kerkberichten Maison MARCEL Verminderd bierverbruik de oorzaak VAN VOLLENHOVEN ZET BEDRIJF STOP FEESTELIJKE OPENING „HAARLEMS ENTREE" VAN HET WITTE DOEK HERINGA WUTHRICH OLIE PERMANENT f 8.- Jubileumconcert in Stadsschouwburg „Lach mee en 't is oké" AGENDA Toespraken, een wals en serpentines Radio Moors UW KLEURENFILMS «for h 280 personen zullen zonder werk komen SLEUTEL WEG? DE SLEUTELSPECIALIST'' HA6E»»» De Stofzuigercentrale I ZATERDAG 23 APRIL 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING K.A.B. KRING OOST Geslaagde sluitingsavond De arbeid in Gods plan Gidsenrevue in H.K.B. KATH. VOLKSPARTIJ Partij-stemming voor de gemeenteraad Causerie van P. Roozenburg GEERT HOOGEVEEN'S GARAGEBEDRIJF lekkerlrWilt kén e [?ruchu *eten I s9laj(fen ,irnonsn ctLO°TSrln' pr°eft u l nder dorst bereid met suiker ÏRU en zuiver vruchtensap NA"e GéZf U Verkrijgbaar in de smaken ORANGE-FRUIT en APPEL OPERA-FRAGMENTEN CONCERT De Haarlemse academie van 1583 Burgerlijke Stand Anscocolor Ekiachrome Dufaycolor Gevacolor FOTO SCHERPENHU1JZEN H. WAKKER HERDENKING IN ST. BAAF Prins Bernard waarschijnlijk aanwezig Serenade voor bruidspaar ZANDVOORT Raadsvergadering HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdienst Mi Regeling voor personeel Douanebeambten tot boete veroordeeld N ts !fc iv< c Een betrouwbaar advies I Wij behoeven waarlijk het kna penkoor der St. Liduina-parochie „Ipsi Canaraus Gloriam" niet bij de Haarlem mers te introduceren. Men kent dit wak kere troepje en zijn dirigent, de heer P. Q. Wolff, die er een kwart eenw zeer verdienstelijk werk mee verricht heeft. Het zilveren jubileum is misschien voor de niet-parochianen een nieuwtje en daarom willen wij in een klein overzicht de historie en de wapenfeiten memore ren. Kerstmis 1924 zong kapelaan van Woe- sik. thans pastoor in het schone Wasse naar. voor het eerst met 'n klein groep je jongens enige kerstliederen, waarmee dus practisch het knapenkoor was opge richt. Sindsdien hebben enige honderden jongens uit St. Liduina-parochie de heerlijke kerkzang beoefend en daardoor voor hun leven een groot goed meege kregen. Vele van deze oud-koorknapen zijn, nadat de mutatie van hun stem was voltooid, teruggekomen om uitstekende leden van het mannenkoor te worden. Hiermede was één der idealen vervuld, n.l. door frisse knapenzang de grond slag te leggen voor een goed geoefend mannenkoor. Het arbeidsveld van het koor ligt uiteraard in de kerk, maar op uitdruk kelijk verzoek is ook op buitenkerkelijk gebied veel medewerking verleend. Een lange lijst van schone activiteiten ont vouwt de heer Wolff: kerst- en zomer- concerten, gezongen H. Missen in de ge vangenis en de ziekenhuizen, zang tij dens kindermaaltijden in de hongerwin ter en later bij onthulling van gedenk tekens. Opluistering van Koninginnedag, van feesten der verschillende standsor ganisaties, ontspanningsavonden voor militairen, retraite, ziekentriduum Bloe- mendaal enz. Het is natuurlijk een prettig Idee voor de jongens, dat ze ook buiten de kerk de vrucht van langdurige en ern stige studie kunnen tonen, maar van de andere kant worden er grote offers gevraagd, die in samenwerking met de ouders volgaarne gebracht worden. Met het koor jubileert de president, pastoor L. J. Schalke, en de heer Jan Nibbering, die reeds 28 jaar als orga nist aan het mannenkoor verbonden is en steeds spontaan zijn medewerking ook aan het knapenkoor geeft. i Ter gelegenheid van dit jubileum mag „Ipsi canamus gloriam" wel eens extra voor het voetlicht komen, op Zondag middag 8 Mei met een jubileumconcert onder de titel „Klanken uit de jaren 1924-1929" en bijna natuurlijk zingen de jongens ten bate van de sociaal charita- In samenwerking met de kath. vrou wendienst (K.A.V.) heeft de kath. arbei dersbeweging van kring Oost in het jeugdgebouw op het Teylerplein een ge slaagde avond gegeven tot sluiting van het winterseizoen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer B. Reijnders, dat' het misschien verwondering gewekt zal hebben, dat deze sluitingsavond in samenwerking met de K.A.V. is belegd. De kath. vrouwendienst staat nog in haar kinderschoenen en wanneer zij mede opgaat in de acties van de KA..B., wat ook hun beweging is, dan werken wij samen aan de verheffing van de arbeidersstand, vooral wat betreft het godsdienstig en gezinsleven. Spreker verheugde zich er over dat thans in alle kringen van de K.A.B. een K.A.V. is op gericht. De K.A.B. heeft zijn doel be reikt, is het alleen maar een kwestie deze kring K.A.V.-ers tot bloei te bren gen. Voorzitter mocht constateren dat er een kentering is gekomen in het kringleven van Oost. getuige de grote belangstelling voor deze avond, wat te danken is aan de actieve medewerking van onze credo-Pugnoclub. Aan samen werking is alles te danken, getuige de goed opgezette „Goede Week-actie" van Herwonnen Levenskracht, waarvan de Jansparochie aan de kop staat met een bedrag van ruim f 1160 ten bate van de huisverpleging voor tuberculose patiënten. Verder besprak voorzitter de a.s. bedevaart naar Heiloo op Zondag 29 Mei a.s. het retraitewerk en Mgr. Van Schadefonds te houden excursies van deze zomer en tenslotte de uitzending van kinderen in vacantietijd. Voorzitter gaf thans het woord aan de zeereerw. Pater Engelbertus O.F.M. Cap. tot het behandelen van: De vrije mens is te goed voor de arbeid, dat is voor een slaaf, zo begon de eerw. spreker zijn rede. De Zoon van God kwam als arbeider, als gewoon ar beider, zoon van een timmerman. Zijn gelaat was vervuild en Hij had eelt in zijn handen, om het voorbeeld te geven, opdat de mens door zijn arbeid met God moet medewerken. De mens moet heer sen over de wereld door de arbeid. Maar ook om het doorzetten van Gods schep pingsplan. De mens moet zijn tijd ge bruiken om ie wernen. Wij kunnen alle heiligen worden, maar dan moet men de wet van God volbrengen. Spreker illu streert nu met voorbeelden hoe de moe ders en de huisvrouwen hun tijd moeten gebruiken. De arbeid is tot het vervol maken van de wereld. Kapitaal en arbeid moeten samengaan. De arbeid brengt welvaart. De KAB. wenst ook deel te hebben aan de cultuurgoederen. Als de mens armoede heeft, kan hij zijn geest niet verheffen tot God. Welvaart kan de godsdienst bevorderen. Samenwer king moet er dus komen tussen kapitaal er. arbeid, met een menswaardig be staan, zodat ook begonnen moet worden aan de uitvoering van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Wij willen erkend worden als gelijkwaardige staat Verder wees spreker nog op de komen de tijd van de K-A.B. Er is een kentering op komst. Wij moeten onze mannen klaar maxen voor de komende tijd. Zij moeten zich aansluiten bij de credo- Pugnoclub en cursussen volgen. De vrou wen moeten daaraan medewerken en hun mannen naar de bijeenkomsten van de K.A.B. sturen. Naar verder uiteen gezet te hebben de taak van de leden, eindigde spreker onder langdurig ap plaus de met grote aandacht gevolgde rede. Hierna trad voor het voetlicht de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm met eon twee bedrijvig blijspel: ,Hoe Peerke Kastermans toch nog in de hemel kwam - Een bijzonder woord van lof komt zeker toe aan Johan van Zwieten voor de wijze waarop deze de rol van Peerke Kastermans vervulde. De overige rollen waren allen in goede handen en er werd vlot gespeeld. Voorzitter mocht dan ook sluiten met een woord van dank aan de zeereerw. pater Engelbertus en de Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm en in het bijzonder aan de heer Jan Icas van Dijk voor de leiding van deze toneelavond en het voordragen van enige declamaties. De kring Oost van de K.A.B. mag op eer. goed geslaagde sluitingsavond terug zien. tieve werken in de Sint Liduina-paro chie. Het programma vermeldt verschillen de oude bekende, kerkelijk en profaan. Gezongen wordt o.a. het welkomstlied van J. P. Scheepens en Bart Verhallen, Maria Schone Vrouwe van Hendrik An- driessen, het Damiaatjeslied van Piet Mossinkoff en Jan Nibbering. het feest lied op 6 September 1948 van P. Q. Wolff en na de pauze het aloude spel van Jan Klaassen en Katrijn en andere nummers. Katholiek Haarlem zal ongetwijfeld er voor zorgen, dat de schouwburg die mid dag uitverkocht is, het schoonste ge schenk voor het zilveren koor met de gouden toekomst! Onder de titel „Lach meeen 't is oké" brachten de gidsen en kabouters van de St. Bavoparochie Vrijdagavond een vrolijke revue in de H.K.B. Ouders, belangstellenden en donateurs vulden de zaal tot in alle hoeken, toen de aalmoezenier, kapelaan P E. J. Bottelier, zijn welkomstwoord sprak. Onder de aanwezigen bevonden zich de districtsaalmoezenier van de Gidsenbewe- ging. kapelaan v. Adrichem, commissarissen van het diocesane en het districtsbestuur en zusters van het Meisjeslyceum en de pa rochieschool. Later kwam ook de plebaan Mgr. Filbry. In zijn aankondiging, dat er deze avond door iedereen zou gelachen worden, had de aalmoezenier gelijk. Meer dan eens bracht de jeugd op het toneel door spel oi kwink slag de lachspieren van de toehoorder? in werking. Doch hier bleef het niet bij. De vrolijkheid steeg tot haar toppunt, toen het publiek werd uitgenodigd verschillende lie deren mee te zingen. Het programma ver meldde zeer veel, beloofde veel goeds en vas zeer gevarieerd. Twee kaboutertjes zorgden vóór ieder programmapunt voor een originele aankondiging, die door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Ook reeds spoedig na het eerste nummer waarin dc naam van de revue op aardige wijze werd bekend gemaakt, zagen we de kleine mannekes eigenlijk moeten we zeggen vrouwkes over het toneel wandelen. „Sprookjesland" heette hun nummer, waar in zij op leuke wijze „leven en werken" van de kabouters uitbeeldden. De gids, die bij het vierde programma punt op het toneel verscheen, stond aange kondigd als „onze Yvonne Yvette" en even als haar bekende naamgenoot zong zij het mooie lied „Les trois Cloches". Het zou te ver voeren alle nummers een voor een te behandelen. We nemen er dus enkele uit, die bijzonder opvielen. Aller eerst was dat de goede voordracht van de geschiedenis van „Anna de eendagsvlieg" van Godfried Bomans. Zeer in de smaak viel het ballet en verder het kampvuur. De dans werd deze avond veel beoefend. Zo trof ons ook het .Menuet van Beethoven", dat werkelijk gracieus werd gedanst, ter wijl de aankleding het goed deed. Naast de dans trok de zang de aandacht. Van de voordrachten noemen we nog .Ma ria te Canne", een verhaal over een wande ling van de Gidsenmoeder in Limburg, en „Kindersproke" van Jan Engelman, die beide bewondering afdwongen. Het is een prettige avond geweest voor de gidsen en niet het minst voor het auditorium. Ten bate van het gidsenwerk werd een verloting gehouden om aardige prijzen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De wraak van een vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Warschau-concerJ: (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opdat recht geschiede (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De zesdaagse van Joe Brown (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne theater: De duivels van het Wilde Wes ten (14 j.2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zon dags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Werken en documenten van en over de schilder-schrijver Jac. van Looy, geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 1317 u. (t.m. 8 Mei). Leffelaar (Wagenweg 102): Schilderijen en werken door A. Miolée, geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 1416 u. 4t.m. 23 April), Leffelaar (Grote Markt): Landschap- en bloemschilderijen van Herm. Hug. Berten, geopend in de week 1017 u. (t.m. 3 Mei). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten dei- Haarlemse apotheken worden van 24 tot 30 April waargenomen dpor: Th. A. Klink hamer, Koninginneweg é9, tel. 11596; Grij seels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 23 April: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Hotel 't Gulden Vlies", 8.15 u. Zondag 24 April: Concertgebouw: Voorstelling jeugdfilm „Trouwe Kameraden", 2 en 4 u.; Speciali teitenvoorstelling met Kees Pruis, enz. 8 u. Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Vogel vlieg de wereld in", 8 u. Maandag 25 April: StadsschouwburgRotterdams Toneel met „Een inspecteur voor U", 8 u. Concertgebouw: Operaconcert Haarlemse Gem. Koor, 8. u Zondag 24 April zal te Haarlem door de leden van de K.V.P. gestemd worden over de samenstelling van de officiële lijst voor de candidaalstelling Gemeen teraad. De leden dienen zich voor deze stem ming te vervoegen in één van de vol gende stembureaux: Clubhuis Westergracht, hoek Leidse- vaart; Gebouw Domi (Overveen); Pa rochiehuis Teylerplein; Jeugdgebouw Koningsteinstraat; Bibliotheek b.d. kerk, Kleverpark; Cath.-lokaal Gen. de la Reijstraat; Clubhuis Raadhuisstraat; Catharinaschool Haarlem-Noord; Ge bouw Sint Bavo, Smedestraat (Cen traal Bureau). De stemgerechtigde leden moeten de aan hun verzonden oproepbrief ter stemming medebrengen. Het verdient aanbeveling de toelichting op de op roepbrief tevoren nauwkeurig te raad plegen. Woensdag 27 April zal de wereldkam pioen P. Roozenburg in Hotel „Hof v. Hólland", Grote Markt, des avonds 8 uur, een causerie houden en een simul- taan-séance geven voor circa 60 borden. Dammers en belangstellenden hebben vrije toegang. Er is gisteren in het centrum van Haarlem iets schokkends gebeurd, iets wat de deftige burger weer moed geeft en het bewijs heeft geleverd, dat we wel degelijk leven. Weken heeft de Kruisweg gelegen on der spervuur van stoomhamers en nu is er een breed asphaltdek gekomen, dat de weg het aanzien van e i boulevard heeft gegeven. Dat moest gevierd worden en dat is in Zuidelijke trant geschied. Honderden waren op het Stationsplein aanwezig toen enkele officiële toespraken gehou den. werden en daarna begon een zege tocht van de kwistig met bloemen ve.- sierde stoomwals, waarachter de arbei ders van Wegenbouw met hun werktui gen in de hand zingend naar de Nieuwe- gracht trokken met de blazende Post- harmonie voorop. Huis aan huis hin gen de vlaggen en uit de ramen ont rolden kleurige serpentines over de dei nende massa. Haarlems Entree, zoals ook de nieuwe straatvereniging heet, was in gewijd. Op het Stationsplein sprak eerst de voorzitter een woord van welkom tot verschillende autoriteiten o.w. de wet houder van Openbare Werken, de heer P. Angenent en de directeur ir. M. Maas, de hoofdcommissaris van Politie, de heer J. Fontyne, de directeur van de N.Z.H., ir. J. Jurrissen, vertegenwoordigers van de Utrechte Wegenbouw. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, Openbare Wer ken en de energiebedrijven voor de mo dernisering van de Kruisweg en aan de arbeiders die op warme dagen met zoveel ijver hun werk verrichtten. Ir. Maas achtte deze feestviering vol- 4-pers. Sedan - Prijs 3795. Uit voorraad leverbaar Mr. Coraellsstraat 54 - Telef. 16270 In verband met de asfalteringswerk- zaamheden zullen de buslijnen 1, 2, 5 en 6 vanaf Maandag tijdelijk niet meer over het Houtplein rijden. Dus naast de route in Noordelijke richting wordt ook die in Zuidelijke richting gewij zigd. De bussen zullen nu vanaf de Ged. Oude Gracht de Raaks oprijden en verder Wilhelminastraat. Wilsons- plein. Raamsingel. Van Eedenstraat en Lorentzplein, Vandaar volgt de normale route. De bushalten worden van het Houtplein naar het Lorentzplein ver plaatst. Het dameskoor met de weidse titel Z. L G. E. A. te Haarlem bestaat tien jaar, onder leiding van Rie Schouten. Het koor begon met een tiental dames, op initiatief van de dirigente, en is thans uitgegroeid tot dertig leden. De vereniging beweegt zich hoofdzakelijk op liefdadigheidsterrein en heeft tal rijke concerten verzorgd in sanatoria, ziekenhuizen, instellingen die daarmee verband houden, enz. Steeds meer aan vragen komen voor het geven van een zangavond binnen. Dinsdag 26 April zal een jubileumconcert gegeven wor den in het gebouw van de Vrijz. Herv. aan de Jacobsstraat Mej. Schouten ver wacht. dat er voor een uitverkocht huis gezongen zal worden. komen op haar plaats. De laatste jaren was het asphaltdek in onze hoofdstra ten versleten, het dubbel tramspoor ver oorzaakte veel hinder en toen de N.Z.H. het grote besluit nam om de tram door bussen te vervangen bleek de tijd zeer gunstig om een radicale verbetering aan te brengen. Het verkeer in de stad zal nu vlotter en veiliger zijn. Het asphalt is door het ontbreken van de juiste ma terialen niet glad, maar kijk niet naar de buitenkant, want het dek zal jaren blij ven zoals het nu is. De versperringen, die weer even aan gebracht waren, werden daarna symbo lisch verwijderd waarna de vrolijke ze getocht begon. De Postharmonie concer teerde nog een half uur dat het een lieve lust was. "bovdo°{hy hór In Frans Hals draait de eerste na oorlogse Duitse film „Die Mörder sind unter uns", waarover wij gisteren reeds geschreven hebben. 18 jaar. In Luxor toont de film „Opdat recht geschiede" een interessante kijk op de rechtspleging in good old England. Een eerlijke, film, sober geacteerd, met Robert Donat in de hoofdrol, en 'n gege ven, dat het aanschouwen waard is. 14 jaar. Joe Brown heeft de lachers weer op zijn hand in City, waar men hem dit maal als held van de Zesdaagse kan aanschouwen. Zijn grappen en liedjes houden de goegemeente weer aangenaam bezig en het prettige is, dat in de res terende vacantiedagen jong en oud naar de malle fratsen van deze dwaze ko miek kan gaan kijken. Alle leeftijden. In het Spaametheater het tweede deel van de cowboyfilm „De duivels van het Wilde Westen". En om de liefhebbers het volle pond te geven komt de Wild- West ook in het voorprogramma voor onder de titel „Een schelmenstreek". 14 jaar. Charles Boyer. met zijn grogstem, speelt in de film „De wraak van een vrouw" voor een Fransman, 'die een rijke Amerikaanse vrouw getrouwd heeft. De vrouw wordt ziekelijk, de man gaat een avontuurtje aan met een 18-jarig meisje en een vriendin van de vrouw is verliefd op hem. Daar gaat ie dan De Ameri kaanse sterft plotseling, ze blijkt vergif tigd te zijn. Charles wordt er voor aan gezien, temeer daar hij met de 18-jarige trouwt. Maar, o noodlot, het is de vrien din, die de koffie minder aantrekkelijk maakte. Na veel pathetisch romangeze- mel komt de bekentenis een uur voor Charles opgehangen zou zijn. Uitstekend spel van Ann Blyth als de vriendin Weinig filmwaarde. (Volwassenen). In Cinema Palace draait de bekende en boeiende film „Warschau Concerto". Het verhaal draait om een bekend com ponist, die tijdens een bombardement op Polens hoofdstad een Amerikaanse verslaggeefster ontmoet, met wie hij pas later weer in aanraking komt, wan neer hij Polen ontvlucht is. Het huwe lijk. dat tussen hen beiden gesloten wordt, dreigt stuk te gaan, doch dank zij een wonderbare doch tevens aan vaardbare gang van zaken keert alles tenslotte weer ten goede. Deze film, met baar eerlijke inhoud, zal iedere toe schouwer boeien, in het bijzonder ook de 'muziekliefhebber. Maar deze laatste zal dan even tijdens het voorprogram z'n oren moeten sluiten bij het filmpje, waarin een spectaculaire jazzband de nodige show ten beste geeft. (18 jaar), Haarlems Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, zal Maandagavond 25 April in de Gem. Concertzaal een operafragmenten- concert geven. Het koor zal o.m. frag menten zingen uit „Lohengrin", Der fliegende Hollander" van R. Wagner, en het kerkkoor uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni. Daarnaast zullen drie be kende solisten van de Amsterdamse Opera, nl. Greet Koeman, sopraan, Jan van Mantgem, tenor, en Theo Baylé, ba riton, diverse bekende aria's ten gehore brengen, o.m. het beroemde duet uit de „Parelvissers" van Bizet en de Barbier- aria van Rossini. e zestiende eeuw 'heeft een wijds panorama: de wereld is vergroot tot Amerika, Indië en de Pool, de gevolgen zijn verstrekkend; de wijkende ontwikkeling van de geest die wij reeds opmerkten in de voorafgaande eeuwer is doorgedrongen tot het niveau van het dagelijks leven: reformatie en contra reformatie zijn er het gevolg van en voor ons land geloofsstrijd en een tach tigjarige krijg om de vrijmaking van de gewesten uit de Spaanse heerschap- Pij- In de kunst is de wereld der antieken ontdekt, in óns land op uitbundige wij ze gedemonstreerd door Heemskerk De zestiende eeuw, vooral de tweede helft, gaat de basis leggen voor de bloei van een zestiende eeuwse kunst in een land, dat dan tevens economisch zijn gouden eeuw beleeft. De verschuivingen der intenties, reeds begonnen bij het ontdekken van de om ringende natuur door de „primitieve" Jan van Eyck, leidden tot een steeds verder loslaten van het religieuze ef fect van de beeldende kunsten: de an tieken gaven aanleiding tot een renais sance der mythologische scènes. Nadien wordt de mens een zelfstandig, in zich zelf genoegzaam en volwaardig schilder object in de portretten, eerst nog ten halve, thans te voeten uit, zo mogelijk in zijn dagelijkse doen; het groepspor tret ontstaat en groeit uit tot de uitslui tend Hollandse vorm van het schutters stuk. Maar ook de levenloze natuur krijgt meer aandacht: het „blomglas" wordt een zelfstandig schilderij waard het stilleven doet in deze eeuw zijn in trede. Het landschap wordt naar de natuur geobserveerd en verwerkt tot emotionele composities. Een belangrijk aandeel in deze ont wikkeling heeft gehad de Acade mie van 1583, gesticht naar de Ita liaanse voorbeelden in Haarlem door de Zuid-Nederlander Carel van Mander, de uit Venlo afkomstige Hendrik Gol- zius en Cornells Cornelisz. van Haar lem. Hier werd de menselijke anatomie be studeerd naar levende poserende model len, een behoefte ontstaan door hét veel vuldig gebruik van het naakt in de re naissancistische vormentaal. De bedoe ling der studie was de heroïsche weten schap te ondersteunen, het resultaat der studie bracht een kentering. De invloed der academie is geweest, naast een do cumentatie der anatomische delen, hun bewegingen en hun onderlinge relaties een verstilling. Want, het pathos boog en verdraaide lichamen tot ver over de grens van het mogelijke, de anatomi sche studie drong de beweging terug naar het natuurlijke. Van de acrobatiek der helden geraakte men tot een aan nemelijke menselijkheid en in plaats van het geweld der lichamen noteerde men het wezen van de persoonlijkheid die poseerde. De tendenz verloor zijn kracht Het geheel won dus aan realiteit en daarmee zijn we terug in een nuchter der Hollandse sfeer: werkelijkheid, \yaar- achtigheid, zö zijn ze écht. De modestijl was hiermee niet ver drongen, maar werd geïnfiltreerd en ge temperd door de observatie. Het Hollandse karakter gaat ook te rug komen in de behandelde onderwer pen, die niet meer per se in een zwaar- te-krachtloos heelal spelen, maar in de eigen, gekende omgeving; de uitgebeelde figuren zijn niet meer goden, helden en allegorische verbeeldingen, maar de mensen uit die eigen omgeving en hun handelingen: een beeld uit het dagelijk se leven. L. I Een Haarlemse dokter heeft een zeld zame serie ongelukjes beleefd, waarbij hij zich tenslotte moet hebben afge vraagd of er nooit een eind aan de mi- sere zou komen... Hij werd ontboden naar de Duin en Daalse weg te Bloemendaal, waar een man, die zijn vrouw per bakfiets ver voerde, een steile helling was afgetui meld. De vrouw was gewond en nadat de dokter eerste hulp verleend en haar naar het ziekenhuis had laten vervoe ren, wilde hij weer in zijn auto stappen om weg te rijden. Op dat moment kwam een jongeman dezelfde steile helling af gefietst, verloor de macht over zijn stuur en botste tegen de doktersauto op. Ook deze jongen werd gewond, moest worden verbonden en naar het zieken huis worden gebracht. De dokter reed daarop huiswaarts, doch na enkele ogen blikken rijden werd hij op de Brouwers- kolkweg bij een andere fietser geroe pen, die ook was gevallen en eveneens naar het ziekenhuis moest worden ge bracht, nadat hem eerste hulp was ver leend. De weg van de Barmhartige Sa maritaan was echter nog niet teneinde, want op dezelfde Brouwerskolkweg moest de dokter hulp verlenen aan een knaapje, dat met een vriendje een ruzie had beslecht en daarbij een gat in zijn hoofd had gekregen door de onzachte aanraking met een zandschepje. Toen het gat gestopt was en de dokter zich gereed maakte in te stappen en voldaan huiswaarts te keren, kwamen over de Brouwerskolkweg twee jongens per fiets, die op een gegeven moment met hun sturen verward raakten en tegen de grond tuimelden. Een van hen kreeg daarbij een hersenschudding. De dokter moest er aan te pas komen en de jon gen werd na behandeld te zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Toen bereikte de dokter verder zonder ongelukken zijn woning. Herdenking op 4 Mei Een lezer meldt ons, dat hij met be langstelling het programma in de krant gelezen heeft voor Koninginnedag en be vrijdingsfeest. Er is echter niets mede gedeeld omtrent de herdenkingsavond van de 4e Mei. De voorzitter van het comité Westergracht deelt mede, dat dit comité voor het eerst na de bevrijding heeft afgezien van een herdenkings plechtigheid. Om 6 uur in de avond van de 4e Mei zal een krans gelegd worden door de vereniging Garenkokerskwar- tier, Onderling Genoegen, Schrevelius en Leidse kwartier. Het nationaal herdenkingscomité Haarlem heeft het voorstel om slechts één herdenking voor het hele land te houden overgenomen. Onze lezer is daar niet mee tevreden, omdat daardoor nu al de schone herdenking op de achter grond raakt. PHILIPS. Ir a dia Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparatenr Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) GEBOREN: 20 April J. Verdonkschot —de Laat z; 21 April C. J. Besteman— van Rijn z; M. A. Jansen—van Dijk z; A. C. de Vriesvan Duivenbode d; 22 April A. J. BruijnzeelsBurger z; G. F. KampHageboud z; C. M. van Blokland Rotteveel z. OVERLEDEN: 20 April A. van den Oever, 17 j„ Schalkwijkerweg; H. de Vries—de Jong, 76 j., Jansstraat; H., Kingma, 78 j., Velserstraat; 21 April H. Poelgeest, 50 j., Kamperlaan; J. M. van Deijzen, 3 mnd., Reieerstraat; H. J. Moes, 74 j„ Kamperlaan. ONDERTROUWD: 22 April K. G. Win kel en J. C. Bakker. GEHUWD: 22 April H. Peschar en T. Klunder. HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) voor Dinsdag a.s, bezorgd, worden door ons ontwikkeld en Vrijdag afgeleverd. STATEN BOLWERK 6 TELEF. 20095 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 4.30 en 7.30 u. MAANDAG fam. dames 8 u. DINS DAG congr. jonge dames 8.15 uur. WOENSDAG congr. ionge mannen 8 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30; Lof 7.30 u. ST. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. MAANDAG congr. heren 7.30 uur. DINSDAG congr. meis jes jun. 7 uur, jongedames 7.45 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 u„ Lof 7.30 uur. DONDERDAG congr. ongeh. dames 8 u. ZATERDAG biechten 5 6.30 en 79 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10 u., 11 en 12 uur. Lof 7 uur. MAANDAG congr. dames 8 u. DINSDAG Lof 7.30 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten van 49 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30. 9 en 10.30 uur (Hoogmis); jongenscongr. afd. II sen. 5.30 uur; Lof 7.30. MAANDAG congr. dames 8 u. DINSDAG congr. meisjes sen. 7.30 uur ZATERDAG biech ten van 58.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur MAANDAG H. Familie heren 8 uur. DINSDAG congr. meisjes sen. 7 u. DONDERDAG Lof 7.30 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 u. ZATER DAG biechten 4 30—8.30 uur; Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6 30 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG congr. meisjes 7 u.; dames 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr. heren 8.30 u. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 5—7 en 7.30—8.30 uur. H. LIDUÏNA (Rijksstraatweg). ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 10 Hoogmis) en 11 30 u Lof 7 u. MAAN DAG Completen 7.30 u. DINSDAG pl. H. Mis 9 u.; Lof 7.30 u. WOENSDAG congr. jongens 13 en 14 j. 7.3*) m; jon gens 15 en 16 j. 8.15 u. DONDERDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 5—8 uur. Y H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstr.) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45 (Hoogmis) 9.30 en 11.15 uur; Lof 4 uur. MAANDAG H. Familie heren 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG Lof 7.30 u.; H. Fam. nj- ren 8.15 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZA TERDAG biechten 5—8.30 -uur; Lof 7.30. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN En ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 en 7 uur. MAANDAG H. Fam. dames 8 uur- DINSDAG congr. dames 8 uur. WOENS DAG Mariagarde jongens tot 17 jaar 7.30 uur VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 9 uur. ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal) ZONDAG H.H. Missen 7. 8.15 (Hoogmis) 1015 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. DINSDAG congr. jonge vrouwen 8 uur. WOENSDAG congr. jongeman nen in Bispinck. 8 uur; conf. dames 8 uur DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 9.30 uur. O.L.VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.30 uur MAANDAG congr. heren 8 uur- WOENSDAG jeugd-lof. 8 uur. ZATER DAG biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 Morgen is het in -verschillende ge meenten een grote dag, want dan gaan de leden der K.V.P- ter groslijststemming. Die naam gros lijststemming lijkt me verouderd, er gaan niet veel geboren plaatselijke po litici in een gros. Eigenlijk is deze sur rogaat-stembus verschrikkelijk verve lend, want besturen van kiesverenigin gen, die avonden en nachten opgeofferd hebben om een politiek advies samen te stellen, kunnen met één slag een bedor ven Zondag hebben, wanneer koning kiezer-lid een hèel andere volgorde wil. Bij de candidaatstelling voor gemeen teraadsleden doen zich vele gevoelig heden voor, al naar gelang het tempe rament van stad of dorp. Iedere heilige wil zijn kaarsje en er zijn vele heilige11 in deze dagen. Candidaten horen van zichzelf kwaliteiten, waarvan ze nooit bewust waren. Kiezer-K.V.P.-lid, ge zijt souverein, maar ge moet uw verstand ge bruiken. Ook in het geïmproviseerde hokje, waarin ge morgen even onder duikt. Zijn er 20 candidaten en volgt ge het politiek advies niet op dan kunt ge een half uurtje gaan nummeren. Leul<e bezigheid! Het bestuur weet dan al, dat ge het dwars zit, want anders was het „er in en er uit". Daarom blijf ik mor gen tóch een minuut of vijf met het potlood manoeuvreren. Dan zijn de toe zichthouders de kluts kwijt, Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEF. 2083Ï (Adv.) Maandag 2 Mei, 's avonds om 8 uur, zal in de Grote Kerk te Haarlem een herdenkingsplechtigheid worden gehou den ter nagedachtenis van de gesneu velde militairen. Sprekers zijn de H. J. J. M. Van Straelen en ds. J. C. Ko ningsbergen, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Z K. H. Prins Bernharc.' is hoofc-legeraalmoezenier kolonel mgr. voornemens deze dienst bij te wonen. Medewerking verlenen de Koninklijke Liedertafel „Zang en Virendschap" en de organist Feike Asma. Het programma van de Nederlandse Strijdkrachten zal de dienst uitzenden naar Indonesië. Het echtpaar v. d. WesterZuider duin, waarmee wij enige tijd geleden een kort interview hebben gehad, viert vandaag zijn 65-jarig huwelijksfeest. Ter inzetting van de vrolijkheid bracht de Postharmonie gisteravond voor het huis ,in de Ursulastraat een serenade. De N.V. Van Vollenhoven's Bier brouwerij te Amsterdam heeft zich tot haar spijt genoodzaakt gezien binnen afzienbare tijd het bedrijf stop te zet ten. Tot dit ernstig besluit, waardoor circa 280 personen zonder werk zullen komen, is de Mij. gekomen, doordat de vermindering van het bierverbruik in het lopende boekjaar dusdanig is geweest, dat op een verlies gerekend moet worden. Dit zou op zichzelf niet zo ernstig zijn, ware het niet, dat de voor noodzakelij ke vernieuwingen en modernisering van de fabrieksinstallaties vereiste middelen ontbreken, terwijl aantrekking van nieuwe middelen hiervoor onmogelijk is gebleken. De onmiddellijke stopzetting van het bedrijf schept de mogelijkheid de zich op het ogenblik nog in het be drijf bevindende reserves te realiseren. Teneinde te voorkomen, dat het de biet van de Vennootschap verloren zou gaan, is met de Heineken's Bierbrouwe rij en de Amstelbrouwerij een overeen komst gesloten, waarbij deze zich be reid verklaren het debiet tegen betaling van een bedrag van f 650.000 over te ne men. De Heineken's en de Amstelbrouwerij In de laatste raadsvergadering heeft de heer Lindeman (K.V.P.) geklaagd over de slechte toestand van de toegang tot het strand van de Hugo de Groot straat af. B. en W. besloten ter plaatse een tijdelijke weg ter breedte van drie meter te doen aanleggen. De kosten be dragen ongeveer f350. Zondag: 8 uur: Toneeluitvoering ,Door Eendracht Sterk." Maandag: 8 uur: Ledenvergadering K.V.P.; 8 uur: bestuur HBC; 8 uur: Laudate Dominum. Dinsdag: 8 uur: Missie Naaikrans; 8 uur: Harmonie „St. Michaël". Woensdag: 7.30 uur: Damclub „St. Ba vo." Donderdag: 8 uur: Melodia: 8 uur: St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur: Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk"; toneelrepetitie „Ber kenrode." De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. K. L. Kout, He renweg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en dr. J. L. Tombroek, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: zr. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. LANGE VEERSTRAAT 10 uur (Hoogmis). ZATERDAG biechten van 5-30 tot 9.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Acr- denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. waarna congr- meisjes. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15. 8.45 10 (Hoogmisï en 11.30 uur! Lof 7.30 uur. MAANDAG H. Fam. dames 7.30 uur; Liduïnacongr- 8.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG Mariagarde 7 uur DON DERDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 uur: Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede). ZONDAG H.H Missen 7. 8.30, 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAAN DAG congr meisjes sen. 8 uur. DINS DAG Lof 7.30 uur. DONDERDAG congr. dames 8 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZON DAG H.H. Missen 7. 8.30. 10 (Hoogmis)ï Lof 7 uur. MAANDAG congr. dames 7.30 uur. DINSDAG congr! jongedames 7.30 uur. WOENSDAG biechten van tot 9 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur- ZATERDAG biechten van 5 tot 9 uur- H. ADALBERTUS (Spaarndam) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10 uur (Hoogmis); Lof 2.30 uur. WOENSDAG congr. jongens 7.30 uur en jongeman nen 8.15 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7.30 uur; Lof 7.30 uur. «Os, hebben zich bovendien bereid verklaard alle aandelen van de Vollenhoven's Bier brouwerij over te nemen ad 130 pet. Ten aanzien van het personeel is eed regeling ontworpen, waarbij ten voll? rekening wordt gehouden met de leef tijd, het aantal dienstjaren en de pe°' sioenbelangen van de betrokkenen. zullen alle personen, ouder dan 55 jaar- onmiddellijk worden gepensionneerd op basis van hun 65-jarige pensioenrechte^ De arbeiders, die jonger zijn dan deze leeftijd zullen overeenkomstig hun aan tal dienstjaren en leeftijd een uitkerid* krijgen, verdeeld in bepaalde termijnen- De ontslagregeling zal een bedrag ver gen van f 1.250.000. De bezittingen vad de Mij., welke door beëdigde taxateur zijn geschat, zullen worden verkocht Het is derhalve niet de bedoeling, daj de Heineken's of Amstelbrouwerij he1 bedrijf zullen voortzetten. De divers? bierbrouwerijen in Nederland zijn door het sterk verminderde bierverbruik reeds zeer onderbezet, zodat zij gemak kelijk de afnemers van Van Vollenhd' ven met hun eigen product.iecapacitei zullen kunnen opvangen. De directie deelde nog mede, dat de bieromzet in 1948 met circa 30 pet. >- gedaald ten opzichte van 1947, toen oos reeds een daling te constateren viel va1 15 pet. t.o.v. 1946. De export daalde 10 1948 tot een minimum, om sedert JanJ°' ari 1949 weer enigszins op te lopen. V daling van de bieromzet vindt haar oor zaak in een complex van factoren va' financiële, psychologische en voeding5 technische aard. De directie van V?» Vollenhoven is dan ook wat de vooru11 zichten van het brouwerijbedrijf in h? algemeen betreft, geenszins optimistisc" gestemd. Met het verdwijnen van Van Volle"' hoven's Bierbrouwerij is een typis£. Amsterdams bedrijf heengegaan. v brouwerij werd in 1733 onder de naa' „De Gekroonde Valk" gesticht en we;,. in 1893 omgezet in de N.V. Van Volle0 hoven's Bierbrouwerij. Het Gerechtshof veroordeelde va°' daag in tweede instantie de twee _greOf kommiezen der douane, die zich Schiphol aan deviezenovertreding den schuldig gemaakt, tot f50.— boe subs. 25 dagen hechtenis. Zij waren ao de rechtbank tot vijf dagen gevang nisstraf veroordeeld. De procureur-s neraal had bevestiging yan dit von" gevraagd. TEL. 11 Wilt U een solide stofzuiger koPe (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine 4.60 per maand, reparaties gratis' Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, 6/0 de Kerk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2