BLOEMENCORSO: EEN SPROOKJE IN VEERTIG TAFERELEN Feest van zon en kleuren in de Bollenstreek «s Anno Santo in mozaïek AGENDA NIJHOF LUXOR HOLLAND-FRANKRIJK Strijd om „Zilveren vleugel van Amsterdam DE DAG VAN DE FIETS BRACHT DRUKft HERINGA WUTHRICH Monument Jan Gijzen- kade &en ï/car Henri de Greeve te Castricum A Belgische oud-strijders op bezoek PHILIPS H00GTEZ0N i MAANDAG 25 APRIL 1949 PAGINA 2 Het bloemencorso De prijsuitreiking ~T kM WmÊÈÉ Elecirische Installaties Grondverw arming Politiek advies K.V.P. aanvaard Krachtige candidatenlijst gemeenteraad Pater Van Schie gaat naar de missie KATH. BLOEMIST- HOVENIERS „HOTEL T GULDEN VLIES" Auto verdween onder water énig in SIGAREN WANDELSPORT Benoemingen Caféruit ingeslagen Slagers werden aangehouden ZANDVOORT Zilveren brigadier R.K. Vrouwenbeweging Lisse wint van V.V.L.V. BLOEMENDAAL HONDERDDUIZENDSTE IN OPENLUCHTTHEATER Zondag record van 7712 bezoekers CYLINDER EXPLODEERDE Geen slachtoffers De gemeentebegroting VAN GELDER ZONEN elf-jarig bestaan Bond zonder Naam WJ. Blaisse winnaar Scheepvaartberichten HEEMSTEDE Voorwedstrijden E H.B.O. Opvoering „Leontientje" THEO VAN AMERONGEN Huishoudelijke Voorlichting Stemming politiek advies Beurs van Amsterdam De tienduizenden, die zich Zaterdagmiddag langs de grote heirweg tussen Bennebroek en Sassenheim hadden opgesteld, zijn in him verwachtingen niet teleurgesteld. Daarvoor was trouwens de sfeer ook te feestelijk in heel de Bollenstreek, die lag te glunderen en te pronken in het waaierlicht van de Aprilzon. Daar waren geen saneerders of anti-saneerders, die met alle gloed hun stellingen verdedigden, daar was het niet de vrijwillige inkrimp, die de gemoederen warm hield. Maar daar waren wel de Hollandse bollenkwekers, die in een stijlvolle en imposante show lieten zien, wat de streek tussen Haarlem en Leiden aan natuurlijke schoonheid kan opbrengen. En dat is niet gering. Daarvan getuigde het kleurige bloemencorso, dat als een verrassende apotheose die tienduizenden langs de rijksweg in verrukking bracht en hen als kinderen liet juichen en applaudisseren. Wij schreven vorige week reeds met hoeveel vlijt en artistieke vaardigheid jong en oud in de Bollenstreek in de weer was om dit bloemenevenement te maken tot een nationaal gebeuren en hoe velen rond hun huizen wonderlijke mozaïeken toverden, dikwijls met een oorspronkelijkheid, die de ware kun stenaar verraadt. En wij geloven dat zij. wellicht meer nog dan hun gasten, genoten hebben van eikaars handpro ducten, die als geknoopte tapijten overal lagen uitgespreid. Zaterdagmid dag was dat alles gereed en kon de jury haar moeilijke gang maken om het beste van het beste te bekronen. Het was geen zeldzaamheid, wanneer de files fietsers af en toe in de knoop raakten als zo plotseling enkelen af stapten in bewondering voor wat him zo maar langs de weg geboden werd. Ergens werd in bloementaal gepleit voor de vrede, elders was het een be ruchte kwestie, die samengevat werd in dat ene woord „valuta", en het grote oranje vraagteken daaronder liet geen twijfel, hoe de ontwerper daarover dacht. Groots en zinrijk was de bloe- mencalvarieberg op het kerkplein te Sassenheim. Eenvoudig maar indruk wekkend rezen daarboven drie kruisen van diep-paarse hyacinten. Het middel ste droeg het opschrift I.N.R.I Was ook de Beneiux-gedachte rijke lijk vertegenwoordigd, bijzonder fraai was wel het mozaïek, dat in Lis se de aandacht en bewondering had van iedere voorbijganger. Daar waren in een fleurig bloemenbed twee massale zen ders gebouwd, waartussen een afbeel ding van Paus Pius XII met de woor den „Radio Anno Santo" en dat alles uitgevoerd met een macht van bloemen. Zo was het overal, in alle dorpen van de Bollenstreek. Bloemslingers aan de draden boven de tramlijn, aan autobus sen en fietsen. Vlaggen aan vrijwel ieder huis en overal ook die gelukkige gezich ten. die het feest van de lente zo schoon maken. En temidden van al die feestelijkhe den ontrolde zich Zaterdagmiddag voor bij die velen uit binnen- en buitenland dat rijke sprookje in 'n veertigtal tafe relen. Veertig wagens, die ieder op zich een kleine vertelling vormden. Want wat zou er niet te schrijven zijn van dat trouwhartige schaap, waarmede de Leid- se Wolspinnerij de oorsprong van haar producten in beeld bracht? Én wat van de geduchte narcissenvlieg? Bijzonder geestig en geslaagd kwam de Vleeswarenfabriek uit Sassenheim voor de dag met een ontzagwekkend varken in de kuip, welks ingewanden kennelijk uit een wonderbaar mecha niek bestonden, want het lachte en draaide met zijn kop, dat de toeschou wers het meer dan vriendelijk toe juichten. De beeldschone bloemenko- ningin en haar prinsessen in wit sa tijn en bonten schoudermanteltjes ont braken natuurlijk niet en met royale hand strooiden zij haar bosjes narcis sen in het rond. En voor het zeer jeugdige volkje was het misschien wel de grootste verras sing dat ook Sint Nicolaas en een klein legertje musicerende Zwarte Pieten acte de présence gaven. En waarom? Een bij schrift 9<*f het antwoord: Sinterklaas en Zwarte Piet zagen nog de bollen niet! Een feest zonder geestrijk vocht is geen feest, dacht Bols, en een Tnonumen- tale kruik bracht deze gedachte in beeld. Het Wit-Gele Kruis uit Hillegom oogstte bijzonder veel succes met zijn kraam- verpleging uit oude en nieuwe tijd. Zelden heeft men de baker zo zusterlijk tesaam gezien met de kwieke jonge ver pleegsters van onze dagen. Zo zouden wij kunnen voortgaan, schrijvend over het een en al weer denkend aan het ander. Want nog bewonderend de prach tige bloemenpaarden van de Hillegomse Harddraverij-vereniging (compleet met toto en al), vermaakten wij ons al met de grappige konijnen, die daar plots op een wagen kwamen opduiken. En dan hebben we nog gezwegen over de fraai versierde luxe wagens, die een dankbaar intermezzo vormden in deze rijkdom van bloemen en kleuren. Wij zijn verre van volledig geweest, maar is het bij een sprookje niet immer zo, dat niet altijd antwoord kan worden gegeven op de vraag: En toen? Om ongeveer acht uur 's avonds waren de deelnemers en vele belangstellenden bijeen in het Sportpark te Lisse, waar burgemeester mr. W. Lambooy met enige hartelijke woorden aan de vele winnaars de verschillende prijzen uit reikte. De uitslag van het bloemencorso luidde als volgt: Luxe wagens: le prijs, J. H. Muller en Zn. te Hillegom; 2e prijs, Mevr. M. J. WarnaarDe Leeuw te Sassenheim; 3e prijs, N. V. Bloembollenbedrijf Baart- man en Koning, te Sassenheim; 4e prijs, fa. Guldemond en Zn. te Lisse; 5e prijs, N.V. H. de Graaff en Zn. te Lisse. Een eervolle vermelding verwierf Bee- len's Graanhandel te Lisse en de fa. Zon neveld en Co. te Sassenheim. Vrachtwagens: le prijs, N.V. Gebrs. van Zonneveld en Philippo te Sassen heim (Queen of the Dutch Export); 2e prijs. Harddraverij-vereniging Hillegom, (Harddraverij); 3e prijs, N.V. Holland's Bloembollenhuis „Hobaho" Lisse. (Zwaan); 4e prijs, N.V. Fred, de Meul- der, Lisse. (Handelsmerk-kameel); 5e prijs, J. ten Hage en A. Driehuizen, Lisse (Fantasie) en een beker voor het meest originele idee en eervolle ver melding. Hiermede is de beker defini tief behaald; 6e prijs, N.V. G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim. (Bloe- menkoningin met prinsessen); 7e prijs. Veilingvereniging H.B.G. Lisse (veiling motief); 8e prijs, N.V. Bloembollenbe drijf M. Veldhuyzen van Zanten, Lisse (Hollandse Maagd); 9e prijs, Openbare Werken. Hillegom (Vrede); 10e prijs, N.V. Echfa, Enschede. Eervolle vermeldingen werden toege kend aan: N.V. P. Hopman en Zn., Hil legom; Leidse Wolspinnerij N.V., Leiden (Wolletje van Nevada); N.V. Vleeswa renfabriek, Sassenheim, (varken in kuip) met beker voor de meest humoristische uitbeelding; C. Griekspoor, Lisse; Uni lever Mij., Rotterdam (op iedere tafel Blue Band boter); N.V. Reiman-Stok en Kersken's Ver. Expeditiebedrijf, Hille gom; Openbare Werken, Lisse (fantasia); Gereedschappenfabriek J. H. Rohn, Sas- Twee werelden ont moeten elkaar. Een Volendammer en een Arabier, zomaar met zijn kameel uit de Sahara gestapt. senheim (stomp gelaste snelstalen draai- beitel); Openbare Werken Sassenheim; en tenslotte Kraamcentrum van het Wit- Gele Kruis, Hillegom (oude en nieuwe tijd). In zijn slotwoord kon de burgemeester met genoegen constateren, dat het Bloe mencorso in alle opzichten volkomen geslaagd was. waarbij hij allen dankte voor de bijzonder grote medewerking. Hij sprak zijn gelukwensen uit voor alle prijswinnaars en riep hun een „tot ziens" toe bij het corso van het volgend 'jaar. En ons verslag zou onvolledig zijn geweest, als wij niet de mannen van de politie, die Zaterdagmiddag op zo'n uit muntende wijze het verkeer in handen hielden, nog even figuurlijk in het zon netje zetten! In de hoofdstraat van Lisse. Een deel nemer, voorstellende „Varken in kuip". HAARLEM (Adv.i Het politiek advies der K.V.P. voor de gemeenteraadsverkiezingen te Haar lem is gisteren met grote meerderheid van stemmen aanvaard. Hierdoor heeft de K.V.P. een krachtige lijst verkregen, die niet zal nalaten op de komende ver kiezingen invloed uit te oefenen, v Lijsttrekker is de heer Th. S. J. Hooy, thans fractievoorzitter. Daarna volgen: 2 A. J. M. Angenent, thans wethouder openbare werken; 3 mej. A. W. M. Bol- •ius, die zich in de zittende raad bij zonder onderscheiden heeft, vooral op onderwijsgebied. 4 A. v. d. Veldt, steeds op de bres voor de belangen der arbei ders. 5 mr. A. F. H. Schreurs, thans wet houder voor de bedrijven. 6 H. Loer akker, een figuur, die vooral in de com missievergaderingen uitmuntte door een helder oordeel 7 J. A. Schippers, bank directeur en financieel expert in de raad Als nieuwe candidaten zijn daarbij de volgende heren gevoegd. 8 J. M. F. v. Velsen, architect. 9 C. W. Straathof, se cretaris van de R. K. Middenstandsver eniging. 10. Th. A. J. M. v. Eyck, no taris. 11 H. v. Turnhout, promotor in de katholieke sportwereld, chef de bu reau van de Griffie Rechtbank. 12 F. Knape. 13 P. G Ottolini. 14 A. Rood. 15 mr. Jacq. A. Geukers. 16 S. W. Balm Jr. 17 B. Huiskens. 18 J. M. Smit. 19 C. v. Wegen, 20 G. D. Alders. Pater G. van Schie, van de missionaris sen van Scheut, die verleden jaar Augus tus zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara in de Paul Krugerstraat, zal in September naar de missie in Celebes vicariaat Makassar, vertrekken. Onge twijfeld zal men deze zoon der parochie wiens ouders reeds vijf-en-twintig jaar in de Generaal Bothastraat 4 wonen, niet met lege handen laten vertrekken. Aan achtduizend inwoners van Haar lem-Noord wordt dezer dagen een ge drukte open brief gezonden, waarin het Comité Monument gevallenen Jan Gij- zenkade een beroep doet om bijdragen te schenken. In deze open brief wordt o.a. het volgende gezegd. De te vroeg overleden oud-illegaal Luuk Kemper nam onmiddellijk na de bevrijding het unitiatief om op de plek aan de Jan Gijzenvaart, waar een aantal mensen was doodgeschoten, een herdenkings- kruis te plaatsen. Hij hield er post met een collectebus en ontving van de be woners uit de naaste omgeving, die da gelijks de brug en het kruis passeerden, ongeveer f5000.Nu wij ruim 4 jaar verder zijn is het monument er nog niet. Men weet, dat de regering aanvankelijk plan had om eenzelfde monument te plaatsen op plaatsen, waar goede vader landers gefusilleerd werden. Ook de plaats aan de Jan Gij zenkade viel onder deze bepaling. Daar de Nationale Prijs vraag geen succes had, konden de comité's een eigen beeldhouwer een opdracht geven. De beeldhouwer Theo van Reijn maakte een schets, die de provinciale commissie goedkeurde. De schets stelt een dubbele figuur voor: een man en een vrouw knielend naast el kander met de immortelle krans in de hand. Er is nu nog een tekort van f 3000. om de plannen te verwezenlijken, doch dan komt er ook een monument van 3% meter hoogte met voetstuk en inscrip ties. Het comité acht het een erezaak, dat de 70.000 inwoners, die bij Noord be horen, het ontbrekende geld in enkele dagen bijeenbrengen. Daarbij moet men niet vergeten, dat het beeld aan de Jan Gij zenkade het eerste en enige monu ment van deze uitgestrekte stadswijk zal zijn. De leden van het comité zijn gaarne bereid gelden in ontvangst te nemen. Hun namen zijn als volgt: R. F. Kem per, Jan Gijzenkade 219, voorz.; Dr. H. van der Loos, Van Egmondstraat 3; Drs. H. L. Prenen, Gen. Cronjéstr. 164; C. J M. v. d. Meer, Jan Gijzenkade 189; G. Alkema, Van Nesstraat 23. Ook kan men geld brengen bij de hou ders der Postagentschappen Sparrenstr. 32, Van Nesstraat 71, Rijksstraatweg 21 en Rijksstraatweg 403 (het liefst onder couvert), terwijl U ook door storting of overschrijving op de Amsterdamse Bank, Gr. Houtstr. 95, postgiro 31186 onder vermelding „voor Comité Monu ment Gevallenen Haarlem-Noord" aan het verzoek kunt voldoen. Morgenavond, 26 April, om half negen zal in Restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem, de definitieve op richtingsvergadering van de katholieke bloemist-hoveniers van de L.T.B, afd. Haarlem en omgeving plaats vinden. Gezien het grote belang van deze vergadering, wekt het voorlopig bestuur alle katholieke hoveniers op deze ver gadering bij te wonen. Dag en tijd zijn zo gekozen, dat iedere belanghebbende aan wezig zal kunnen zijn. Het gezelschap van Cor Ruys heeft een volle Stadsschouwburg Zaterd. enige uren plezierig vermaakt met Priestley's blij spel „Hotel 't Gulden Vlies". Meer dan vermaak kon men niet verwachten, maar het volle pond werd toebedeeld. Cor Ruys trad op als louche portier, die wat op zijn kerfstok heeft en tot de ont dekking komt dat het kamermeisje Nel Koppen papieren bezit tot 'n waarde van 250.000. Hij gaat met dit bedrag spe culeren en maakt er 1% millioen van. Natuurlijk doen zich de nodige compli caties voor, waartoe een mede-oplichter uit het verleden het zijne bijdraagt. Maar de portier triomfeert. Nel Koppen koopt het hele hotel en Cor Ruys wordt direc teur. Onder de regie van C. Voorbergh is er een genoeglijk niemandalletje van gemaakt, Toen de bestuurder van een auto. welke Zaterdagmiddag van de brug tegenover de Hagestraat naar rechts de Burgwal opreed, voor een paar kinderen die voor de auto de weg overstaken, moest uitwijken, reed zijn wagen de Burgwal in. De wagen verdween ge heel onder de waterspiegel. De bestuur der, die geen letsel had gekregen, is na door omstanders uit de auto te zijn bevrijd, per taxi naar zijn woning ge bracht. GR.H0UT5TRAAT166 bij de Houtbrug Zondagmiddag omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in een huis aan de Witte Herenstraat. De bewoners waren niet aanwezig, want zij vertoefden aan het Bloemendaalse strand. Omwonenden hebben de deur van de schoenmakers werkplaats ingetrapt en de daarin staan de schoenmakersmachines en gereed schappen in veiligheid gebracht. De brandweer bestreed het vuur met -ver scheidene sralen, doch kon niet verhin deren, dat de gehele eerste etage, de zolder en het dak afbrandden. De in boedel, die zich op de eerste verdieping bevond, ging bijna geheel verloren. Het door de politie ingestelde onderzoek naar de. oorzaak van de brand is nog niet ten einde, doch zeer vermoedelijk is de brand te wijten aan het feit, dat de huisvrouw het gas onder de juspan heeft vergeten uit te doen toen zij weg ging. BIOSCOPEN: Rembrandt: De wraak van een vrouw (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Warschau concerto (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opdat recht geschiede (14 J.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De zesdaagse van Joe Brown (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De duivels van het Wilde Westen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 25 April: StadsschouwburgRotterdams Toneel met „Een inspecteur voor u", 8 uur. Concertgebouw: Operaconcert Haarlems Gem. Koor, 8 uur. Dinsdag 26 April: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Nachtasyl", 7.30 uur. Concertgebouw: Mozartconcert H.O.V., 8 uur. v £$uJtmeadïd- Warenhandel %postramto» De Spoorweg Wandelver. „Haarlem" organiseert Zaterdag 14 en Zondag 15 Mei wandeltochten over 15, 25 en 35 k.m. Deze wandeltochten zijn voor iedereen opengesteld. Het parcours brengt de wandelaars van de 25 en 35 km. via Zandvoort (C. A. Banck) door de duinen en bossen naar IJmuiden van waar men (ook de deelnemers van de 15 km.) per trein naar Haarlem wordt teruggebracht. In verband met deze extra treinen moet worden ingeschreven voor 5 Mei. Inlich tingen en inschrijvingen bij de heer J. H. Denekamp, Berkenstraat 25 te Haarlem alsmede bij de kiosk op het "terwulft. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Warmond de weleerw. heer J. Th. A. M. Gussen- hoven; te Den Burg (Texel) de weleerw. heer C. P. G. Persoon, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Bar bara) Zondagavond heeft de 27-jarige J. D. uit wraak, omdat een caféhouder in de Spaarnwouderstraat weigerde hem een borrel in te schenken, omdat D. er naar zijn oordeel genoeg had gehad, een ruit van het café met zijn vuist vernield. Tengevolge hiervan heeft hij door de glassplinters een verwonding boven zijn oog gekregen. Na in het Grote Gasthuis te zijn verbonden en nadat de politie ter zake van vernieling een proces-ver baal had opgemaakt, is D. heengezonden. In samenwerking met de Rijkspolitie te Zwanenburg heeft de Haarlemse eco nomische dienst een tweetal clande stiene slagers uit de Haarlemmermeer aangehouden, die sinds Januari min stens drie koeien en een schaap op frau duleuze wijze hebben geslacht. Het vlees hadden zij aan diverse afnemers zonder bon verkocht. Voorts werden aangehouden een, bij de Haarlemmermeer wonende caféhou der, die zijn schuur voor de slachtingen beschikbaar stelde, en oen drietal te Haarlem wonende slagers, die van be doelde slachtingen afkomstig vlees had den gekocht. Al deze verdachten zijn na opgemaakt proces-verbaal voor de of ficier van Justitie te Haarlem geleid. Op de Korté^Verspronckweg reed een autobus een motorrijder aan. De bus moest voor een personenauto uitwijken. De motorrijder werd met een hersen schudding en een scheurwond boven het oog naar het ziekenhuis gebracht. Het sluitingsuuur voor de tapperijen is 30 April en 5 Mei bepaald op des nachts 1 uur. Tot uiterlijk 0.45 uur mag muziek worden gemaakt of ten ge hore worden gebracht. B. en W. hebben voor 1949 de uren, waarop de kosteloos toegankelijke orgel concerten in de Grote- of St. Bavokerk gedurende de maandn Mi tot en met September op Dinsdagavond worden ge geven, vastgesteld op 8 en 9 uur. Op 1 Mei zal de brigadier van politie, de heer J. van Huffelen, zijn zilveren jubileum als Eandvoorts politieman vie ren. Heden (Maandag)avond om half negen spreekt Zuster Hoogenbosch in het pa tronaatsgebouw voor leden en belang stellenden van de R. K. Vrouwenbewe ging over het onderwerp „Ziekenver pleging in het gezin". Na zware strijd heeft Lisse zijn eerste degradatiewedstrijd tegen WLV in een overwinning weten om te zetten, hoewel kort voor het einde de stand nog 22 gelijk was. De eindstand was 42. Voor de aanvang van de wedstrijd bood de heer C. Strik, voorzitter van Lisse, de kampioenen een bloemstuk aan. Het prachtige weer heeft gisteren weer zeer velen naar het Openluchttheater te Bloemendaal getrokken, zovelen, dat 7712 kaartjes van een kwartje werden afgegeven, het hoogste aantal op één dag behaald. Er was echter nog een belang rijke gebeurtenis. De honderdduizendste bezoeker werd hartelijk welkom geheten en vereerd met het boekwerk „Europa". Het was de heer Koets uit Haarlem, die het geschenk van de secretaris de heer De Jong, in bijzijn van wethouder Van Geluk, mocht ontvangen. Intussen wordt de tulpenpracht langs de glooiingen van het theater steeds im posanter. Een chauffeur van een vrachtauto, die geladen was met limonadeflessen, legde voor het gemak, toen hij aan het lossen was in Bloemendaal, twee kool- zuurcylinders op de. straat. Door onbe kende oorzaak explodeerde daarna plotseling een der cylinders. Er volgde een hevige klap en een aantal ruiten van omliggende huizen braken door dc luchtdruk. De scherven van de cylin der schoten in het rond. maar maakten gelukkig geen slachtoffers. De chauf feur had hevig de schrik te pakken en een spoedig ter plaatse zijnde dokter achtte het het beste hem naar het zie kenhuis te brengen. Zo gebeurde ook, doch na een kort verblijf in het zie kenhuis kon hij weer vertrekken. Politiek advies K.V.P. bekrachtigd De besturen der gemeentelijke centra- len van de uit 4 districten bestaande K.V.P.-afdelingen hebben gisteren een mooi succes geoogst. Voor het eerst was getracht een candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen samen te stellen, waarin de districten allen een aandeel zouden hebben, n.l. Bloemen daal, Overveen, Aardenhout en Vogelen zang. Daartoe werd een politiek advies samengesteld, waarvan 45% der leden ter stembus kwamen en waarvan 97% het advies bekrachtigde. De officiële candidatenlijst luidt nu als volgt: 1. mr. F. P. Th. Rohling (wethouder). 2. J. P. v Haaster (aftr.). 3. J. E. M. Puixter (aftr.). 4. mej. dra. M. E. Nolte (hiermede zal voor de K.V.P. het eerste vrouwelijk raadslid haar intrede doen). 5. F. K. J. Fijen. 6. A. G. Sondervan. 7. drs. A. J. M. v. Pampus. 8. W. C. M. Holt. 9< mr. J. B. M. v. Buuren. 10. C. H. v. d. Vosse. 11. mr. A. Povel. 12. B. Th. v. d. Putte. 13. H. Taggenbrock. 14. C. P. v. Galen. 15. W. v. Willige. 16. J. v. Besu. Thans hebben vier leden van de K.V.P. zitting in de raad. Daar het aantal van 17 op 19 gebracht Wordt, kan de verte genwoordiging, naar globale berekening, op 5 gesteld worden. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1949 in de financiële commis sie zijn verschillende opmerkingen ge maakt. Een der leden wees er op, dat de begroting weliswaar sluit, maar dat geen enkele speling meer aanwezig is voor eventuele tegenvallers. Hij wilde daarom enige kapitaalsuitgaven achter wege laten. B. en W. voelden daar niet veel voor, omdat de zwakke plek zit in de al of niet uitkering van 20 van het Rijk. De juiste oplossing zou zijn, dat de gemeente weer een eigen inkomsten belasting zou kunnen heffen. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Van .Gelder Zonen te Amsterdam gaf de voorzitter, op ver zoek van aandeelhouders, een toelich ting op het zeer hoge bedrag n.l. 32.685.912, waarvoor de voorraden op de balans paraisseren. Hü wees er op, dat de grondstoffenprijzen thans oa. zes maal zo hoog zijn als voor de oorlog. De aanwezigheid van deze voorraden is echter geboden, omdat het de mij. zeer moeilijk zou vallen in de wintermaan den de noodzakelijke aanvullingen te doen, doordat de meeste havens van de grondstoffenleverende landen dan niet bevaarbaar zijn tengevolge van de vorst. De voorzitter erkent, dat er thans een dalende tendenz merkbaar is in de grondstoffenprijzen. Verliezen, welke zouden kunnen ontstaan door de aan wezige voorraden, welke tegen de toen maals geldende hoge prijzen zijn aange kocht, behoeven echter niet zozeer ge vreesd te worden, daar sedert het ver strijken van de balansdatum reeds een zeer aanzienlijke hoeveelheid is ver bruikt. Overigens bleven de voorraden nog onder die van vóór de oorlog, waardoor de bedrijven zelfs nog enigs zins onderbezet zijn. Betreffende de vorig jaar aangegane onderhandse lening ad 5 mill, werd door de voorzitter opgemerkt, dat deze door de reeds ingetreden en nog te verwachten prijsdalingen der grond stoffen waarschijnlijk wel binnen de vastgestelde termijn zal kunnen wor den afgelost. Deze prijsdalingen zullen, aldus werd opgemerkt ongetwijfeld compen serend kunnen werken, indien door de prijsbeheersing eventueel in de toekomst tot lagere prijsvaststellingen zou worden overgegaan. Een der aandeelhouders verzocht de voorzitter, het fabriekspersoneel in de toekomst middels een bepaalde regeling in de resultaten van de mij. te laten meedelen. De voorzitter wees er op, dat een zodanig plan reeds bestaat. Tenslotte werd in de vacature, ont staan door het aftreden van de heer N. F. Allan, tot directeur benoemd de heer ir. J. Tromp, die reeds sedert ja ren op de fabrieken te Renkum werk zaam is. Omtrent de afschrijvingspolitiek der vennootschap werd medegedeeld, dat de nieuwe aanschaffingen wat machines betreft, terstond geheel werden afge schreven. In het kader der viering van de elfde verjaardag van de Bond Zonder Naam heeft de weleerwaarde Heer Henri de Greeve Zondagmiddag Castricum be zocht. Na de ontvangst door de burge meester en een zanghulde door een aantal kinderen begaf Henri de Greeve. zich naar het kermisterrein, voorafge gaan door een grote optocht van rui ters, jeugd- en turnverenigingen en een muziekcorps. Huis aan huis wapperden de vlaggien. Het koor bracht enkele lie deren ten gehore en na zeer goed uit gevoerde volksdansen zeide een klein meisje een versje ter ere van de bond op. Hierna volgden turndemonstraties waarna een aantal postduiven werd los gelaten. Tenslotte beklom Henri de Greeve het podium. Zeer ontroerd ver-, klaarde hij, dat deze demonstratie voor de liefde geheel een verrassing voor hem was. Hij dankte de heren die de organisatie op zich hadden genomen. „Ik wilde, dat ik U kon vertellen", al dus spr. „van wat voor ontzaglijke be tekenis het is, als het wettig gezag de liefde komt verwelkomen. Dit is in de geschiedenis van de Bond nog nooit voorgekomen." Na de toespraak van Henri de Greeve werd het Wilhelmus gespeeld, waarop al de aanwezige kinderen langs het po dium defileerden. Zelfs de Belgische medewerkers van de bond waren mee gekomen om deze onvergetelijke dag te herdenken. In ons voorprogramma' (AdvJ 11 (Van onze luchtvaartmedewerker) In een sportieve kamp om de zo trtjjj® begeerde „Zilveren Vleugel van AW sterdam" snorden Zaterdag Nederland' sportvliegers met hun op insecten lijkende vliegtuigjes langs een voorL, schreven route door het luchtruim, n., dat ze van het Hilversumse vliegve waren opgestegen. De enige deelnemer, die zich n', door een navigator had laten vergezf len, de heer W. J. Blaisse, toonde Z*c verreweg de meester in deze ktij1®* zodat hij na afloop met gerechtvaardV de trots de trofee in ontvangst kon men. Anderhalf uur voor de start w.erf aan de vliegers een kaart overhandig waarop het ongeveer 250 k.m. lange tf® ject was aangegeven. De koerslijn i'e- over Ruurlo naar het vliegveld TeUB waar een tussenlanding moest wom® gemaakt, om daarna weer op te stijg® en via de controleposten Zevenaar Est bij Geldermalsen naar Hilversu® terug te vliegen. Voorts werden richting en snelheid van de wind 0® kend gemaakt, waarna iedere vlieg® mede aan de hand van de kruissn® heid van zijn eigen toestel een uur 0 gele.genheid kreeg zijn luchtkoers vliegtijd te berekenen. Tijdens de vlucht had de vliegerf zorgvuldig voor te waken, dat hij cies volgens zijn berekende tijdsche^ de controleposten passeerde. Een koe^ wijziging van meer dan vijftien grad® binnen het gezichtsveld van zo'n trólepost kon de vliegenier een n' gering aantal strafpunten opleveren- landing moest dusdanig worden uitg voerd, dat het vliegtuig zo dicht i°~j gelijk bij een op het vliegveld uitgeie^ kruis tot stilstand kwam. Uiteraai speelde de. tamelijk harde wind 0 meeste deelnemers parten, zodat ve' in plaats van winstpunten hierbij str®1 punten opliepen. ALBIREO R'dam-B. Aires p. 24 St. Vince»® ALCOR P. Alegre-R'dam 24 te Antw. ALHENA B. Aires-R'dam 25 te Santos ALPHACCA 24 v. New York te B. Aire»- j ALPHARD Montev.-R'dam p. 24 K. BW1®" AMSTELKERK 25 v. Duala te Lagos. t BLIJDENDIJK 24 v. R'dam te New Y°r COLYTTO 26 v. Bona te Barrow. DELFSHAVEN 23 v. Lagos te Cotonotf. EEMDIJK 23 v. Havana n. Antw. j GAASTERKERK 23 v. Luderitsb. n. KaaP9 GAROET R'dam-Bat. p. 24 Ouessant. GROOTE BEER A'dam n. Bat. 23 v. HEELSUM 23 v. Batavia n. Pladjoe. JAARSTROOM Bord.-Dakar p. 24 Fin»1' JAPARA 23 v. E. Londen te Durban. JOH. v. OLDENB. A'dam-Java p. 23 Guardefui. KAM. ONNES 25 n.m. 5 u. te H. v. Holl KLIPF. 25 v. Lor. Marq. te Beira ver»* KOTA GEDE N. Orl.-Java p. 24 Perim- LAURENSK. R'dam-Calc. 24 v. Madras. LEERDAM R'dam-N. York 23 v. Antw. LINGE A'dam-Monr. p. 24 Cacablanca. LOOSDRECHT R'dam-Baltim. p. 24 StafJJ MAASHAVEN 24 v. R'dam te Middled MARIEKERK 23 v. Nagoya n. Kobe. MODJOKERTO Bat.-R'dam 23 te Bela*^ MUIDERKERK 23 v. Lobito te P. Al«*V N. AMSTERDAM 23 v. R'dam te N. NIGERSTROOM 25 v. Hamb. te Antw- NOORDWIJK 23 v. Casablanca n. Huil PR. ALEXANDER 23 v. St. John te H3"1 RANDKERK 24 v. A'dam te Momb*55*' REMPANG 23 v. B. Aires n. St. Vincent. RIDDERKERK R'dam-Austr. p. 24 Git>r* RIJN 24 v. Stockh. n. Nederland. SALATIGA 24 v. Semarang n. Surabaj®* SALLAND 24 v. A'dam te Bremen. SCHIEDIJK New York-Java 24 v. Aden* SLOTERDIJK New York-Java 25 te ST. ALKMAAR Momb.-A'dam 24 te Gen' ST. HAARLEM Casabl.-Vlaard. p. 24 Wté" ST. MAASTRICHT 24 v. Bagnoli te Bon*' TJIBADAK 24 v. Semarang n. SurabaJ*' TJIBODAS 24 v. Brisbane n. Sydney. TJITJALENGKA 23 v. Shanghai n. ;U» De dag van de fiets kan men deze Zondag wel noemen nu er betrekkelijk weinig Nederlandse auto's op de weg waren. Toch was er nog drukte van autocars en Belgische wagens. Op de plaatsen, waar door de wielrijders moest worden overgestoken, waren er meerdere malen opstoppingen van het verkeer. Meer dan verleden jaar waren de bloem tapijten in Hillegom het bekijken waard. Prachtig verzorgde tapijten waren b.v. die bij de firma Stassen, Hollands Glorie, de Openbare Lagere school en het tapijt van de K.A.J. voor de Sint Martinus- kerk. Dit alles trok de belangstelling van de duizenden bezoekers, die deze Zon dag weer door Hillegom trokken. Maar bovenal trok de demonstratietuin van de firma Rijnveld aan de Stationsweg de aandacht. Het geheel is vanaf de weg goed te zien. De rotspartij in het water met de vele kleuren der tulipa's met daarom heen de vele reeds in bloei staande tulpen is buitengewoon mooi. Nu er reeds veel is verdwenen van de hyacinten, die deze week zijn gebruikt Zaterdagmiddag werden in het Sport parkrestaurant de jaarlijkse voorwed strijden voor het district' Noord-Holland van de E.H.B.O. gehouden, waarvoor zich zes ploegen hadden laten inschrijven. De opdracht luidde, twee opgeschoten jon gens te helpen, die met een handgranaat hadden gespeeld welke was ontploft. Er werd over het algemeen goed werk ver richt, alhoewel geen der ploegen er in slaagde, binnen de voorgeschreven tijd klaar te komen. De uitslag van de wedstrijd was, dat de ploeg Heemstede, heren, de eerste prijs en de leidersprijs (de heer H. Hessels was de leider) behaalde met 298 punten. Tweede werd de ploeg Sant poort, dames en derde werd de ploeg Heemstede, dames. De jury bestond uit de artsen D. Hubert, A G. Degenaar, G. S. Nout en J. J. v. Luin. De R.K. Gem. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" heeft het toneelsei- zoen besloten met de opvoering van het bekende toneelstuk van Felix Timmer mans „Leontientje" een onderneming die met goed succes werd bekroond. De vertolking van de hoofdrollen vooral was over het algemeen goed te noemen en daarbij moet in de eerste plaats mej. To Weijers worden genoemd die de titelrol vervulde. Haar tegenspe ler, Isidoor, vertolkt door de heer B. v. d. Ham, was een waardige partner en gaf blijk van een goede opvatting van zijn rol. De heer J. v. d. Veldt was wel wat jong voor de rol van pastoor Bene dict, maar hij sloeg zich toch aardig door de moeilijkheden heen. De heer J. Swinkels was een goede Gommaer, va der van Leontientje, vooral in zijn barse optreden tegen zijn dochter.. De heren Verhuur per maand De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 TELEF. 29449 (Adv.) voor andere doeleinden en de vro®5 tulpen zijn gekopt, zijn er alweer 1>®„ wat nieuwe kleuren te genieten van 0 latere tulpen die te voorschijn kon>®: Zo zal het ook de volgende Zondag zirjj Zondagmiddag werd een groep BelPf officieel ten raadhuize ontvangen J,\ door de burgemeester toegesproken. betrof hier een bezoek van Belgis®!*, oud-strijders uit de oorlog 1940 die op een reis door ons land ook legom bezochten. Aan weerskanten v„ de ingang voor het gemeentehuis den in front opgesteld een 25-tal &e„j sche vaandels. Bij deze groep beVL zich de Luitenant-Generaal Ridder S'% donck ter Burkel en van Nederlan"^, zijde de Generaal-Majoor b. d. K- Oudendijk en de Kon. Militaire De burgemeester herinnerde aan banden tussen België en Hillegom. m zo hecht zijn. Spreker noemde het P® 0 tig dat tussen de wapenbroeders vredesbanden bestaan. Luitenant-Ge{\. raad Ridder Strijdonck ter Burkel antwoordde deze toespraak en beS'Pj, met de wens dat de onderlinge vriapd schap tussen België en Nederland zal blijven bestaan. Daarna speelde „Crescendo" de df liS -eC N. Booms als dr. Bos en H. Grijmans als v. Mol, de wijnhandelaar, waren zeer wel aanvaardbaar, terwijl mej. R. v. d. Veldt een uitstekende reprise gaf van Sofie, de altijd mopperende en kij vende pastoorsgedienstige die het toch zo kwaad niet meent. En tenslotte deed de heer A. Peperkorn in zijn kleine rolletje van de Speelman aardige din gen. De Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting organiseert morgenavond een bijeenkomst voor hen die genood zaakt zijn, volgens een dieet te leven. Mej. C. H. Duyvendak zal een causerie over menu's voor dieetpatiënten houden. Zondagmorgen werd in vier lokalen door de leden van de Kath. Volkspartij gestemd over het politiek advies. Het resultaat was dat zich 200 stemmers vóór verklaarden. Tegen stemden 65 leden, terwijl 8 stemmen ongeldig waren. In feite betekent dit een goedkeuring van het beleid der Katholieke Raads fractie omdat de thans zittende leden zeer waarschijnlijk een verkiesbare plaats hebben op de nieuwe candidaten lijst welke thans door de leden is goed gekeurd. banconne" en de Belgen het „Wilheli*1' Na een wandeling door Hillegom trokken de Belgen weer met de a*1 t, beste indrukken van de hartelijke vangst in Hillegom. Vanzelfsprek®® werd het mozaïek van de politie he ken en trok het Benelux-tapijt voor Raadhuis de enthousiaste belangstel11 der gasten. Hier werd in bloemen v tolkt wat de burgemeester van Hilled telkens weer naar voren brengt» steeds hechtere band, die België, Lu*® burg en Nederland tezamen bindt. lang voordat er gedacht werd aan Benelux, wisten de Belgen dat Hilegom welkome gasten waren en aan heeft Hillegoms burgemeester toe bijgedragen. Dat bleek al die ft' lc< wel, als er Belgen naar Hillegom j ell® men. Maar nu bovenal nu we beter gaan begrijpen en beseffen h°e éér. geheel zijn ondanks onze vel verscheidenheden. (Niet-officiële koersen) 31/4 Nederl. 1948 3-3Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Ned. Scheepv. Ui H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig slot 99% 97 98% 9611 157 162 112 148 148% 185% 239% 261 223% 289% 139% 162% 148 161 154% 146% J4l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2