malikberlijnse blokkade KAN WORDEN OPGEHEVEN eer dan 300.000 man bullen Sjanghai verdedigen BRISTOL BRABAZON 3IJNA VOLTOOID EN Meningsverschillen over West-Duitse grondwet uit de weg geruimd Rode troepen stad tot op 15 km. genaderd NOORD WIJK MAAKT ZICH OP VOOR BLOEMENFEEST Grootste Engelse vliegtuig zal in één ruk naar Amerika vliegen Vogelvrij glas Plicht en Tot hoofd en hart Indien datum voor bijeenkomst ministers van Buitenlandse Zaken is vastgesteld Het weer. K.L.M. vliegt niet meer naar Sjanghai Half Mei een constitutie Jhr. van Suchtelen in hongerstaking V erkiezingss tunt Bloemenkoningin zal het festijn openen Nederlandse vloot van jachtvliegtuigen om eerste linie te bezetten verantwoordelijkheid Tulpenrallye vanochtend begonnen £jNSDAC 26 APRIL 1949 ^Reaux van redactie en administratie 73ste JAARGANG No. 24445 Haring naar Rusland Sultan van Djocja in Batavia DE STRIJD OM CHINA Nederlanders in Sjanghai ongedeerd ®reuk met Tsjang Kai Sjek Als protest tegen Indxe-beleid Engelse vliegtuigen zullen in Batavia landen S. M ONS LAND EN HET ATLANTISCH PACT De bloemenkoningin Tulpenrallye Benoeming in SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM «jetoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 «jonnementen 20800 Postgiro 14348C wJ*arrtoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 399E Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Run. wnd. hoofdredacteur: SU. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfWmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advörtentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Tivoli- ODI- De Sovjet-Unie heeft vandaag bekend ^Blaakt, dat de voorwaarden waarop 6e blokkade van Berlijn zou ophef- ei. sinds Februari het onderwerp vorm- van besprekingen met de V.S. Tass, bui «i, officiële Sovjet-Russische nieuws- reau heeft 'n verklaring gepubliceerd, e in Londen even na 4 uur hedenmor gen werd ontvangen, waarin om te be- K'bnen gezegd wordt, dat buitenlandse btrsberichten over een eventuele ophef- Og van de blokkade „niet met de wer- *e'(jkheid overeenstemmen." De verklaring zegt verder, dat de [?5jerikaanse afgevaardigde in de Vei- Eneidsraad, Jessup, op 15 Februari met Sovjet-gedelegeerde Malik contact Eo?am over deze kwestie. Volgens Tacs geurde dit er werd niet bij gezegc. contact mondeling of schriftelijk naar aanleiding van het antwoord van j:. - maarschalk Stalin op een vraag in te"! interview met Kingsbury Smith, di- ,,cteur voor Europa van de International Service, op 27 Januari. Jessup, al- Tass, vroeg Malik om uitleg waar maarschalk Stalin's antwoord op de dm ^firde vraag betreffende de blokkade v®n Berlijn geen aanwijzing bevatte jjkr een enkele vatuta voor Berlijn. «jDngsbury Smith vroeg, of de Sovjet- J^e de blokkade zou opheffen indien ij Westelijke mogendheden de oprich- wfflS van een aparte West-Duitse staat 'lden uitstellen, waarop Stalin ant- o°rdde, dat hij „hiertegen geen be- J^aar zag", indien de Westelijke beper- bgen van de handel en het verkeer ook erden opgeheven.) Malik zeide Jessup, dat indien een voor 'n bijeenkomst van de raad ministers van Buitenlandse Zaken kunnen worden vastgesteld, de blok- ade alvast zou kunnen worden opge ien. aldus Tass. .Het Amerikaanse ministerie van Bui- hp| dse Zaken heeft verklaard, dat op het ogenbiik geen commentaar j, leveren op deze bekendmaking .van 6er|.'SChe zÜde over Ce blokkade van Redersvereniging voor de Neder- ®Bdse haringvisscherij heeft 30.000 va- haring van de restantvoorraad van e Vangst 1948 aan Rusland verkocht. Dr. Philip Jessup. Verwachting tot Woensdagavond: Vannacht weinig bewolking met plaatselijk lichte nachtvorst en tegen zonsopkomst hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer toene mende bewolking maar overwegend droog weer en matige, later vry krachtige Westelijke wind. Iets ver der oplopende temperatuur. Zon 5.1919.57 Maan 5.03—19.17 In verband met de huidige onzekere toestand in China heeft de K.L.M. be sloten met ingang van gisteren de lijn verbinding van Batavia naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De een maal wekelijkse verbinidng van Ba tavia met de beide tussenstations op de Sjanghai-route, Singapore en Bang kok, blijft echter bestaan. Maandagmiddag is de sultan van Djocja met een vliegtuig van de UNCI te Batavia gearriveerd. Gisteren is in de zeevaartschool te Green wich, onder voorzitterschap van Lord Fra- ser, eerste lord van de Marine, de zg. „operatie drietand", een conferentie van de militaire leiders van het Britse impe rium over de moderne oorlog, geopend. De conferentie zal tot 30 April duren. "nusJOSfU MONGOLIË. MOEKDEN EIPING KOREA- 51 NAN AMER. ZONE KAIFENG NANKING iNGKQU^ SJANGHAI AMOY Formosa kanton SOOKM HONG KONG SOW JET VAZALSTATEN DOOR COMMUN BEZET GUERILLA GEBIEDEN JLET NANKING:FRONT V I25KM TSO£NGWjfc CiSJANSJA- öTnkung~ Alle meningsverschillen over een grondwet voor de Westduitse staat zijn gisteren uit de weg geruimd tijdens be sprekingen die tussen de drie Westerse militaire gouverneurs en de Duitse lei ders gevoerd zijn, zo maakte generaal Clay bekend. Clay vertelde dat de Duitsers ver wachten per 15 Mei een constitutie aan te nemen zoals die door de constitutio nele conventie is goedgekeurd. Clay voorspelde dat de Duitsers tegen half Juli een regering zullen hebben. De generaal zeide, dat hij de détails van de overeenkomst niet kon onthul len. De Duitse delegatie moet eerst de overeenkomst mee naar Bonn nemen, waar de exacte bewoording zal worden uitgewerkt. Binnen enkele dagen zal de tekst der overeenkomst door de pers gepubliceerd kunnen worden. Waar schijnlijk zullen tegen 15 Juli verkie zingen worden gehouden voor de volks vertegenwoordiging. Deze zouden dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse Bondsrepubliek" te vormen. Dr. Konrad Adenauer, die aan het hoofd staat van de Duitse constitueren de vergadering in Bonn, heeft gisteren medegedeeld, dat de vooraanstaande politieke partijen van Duitsland hun meningsverschillen onderling geregeld hebben. Britse, Amerikaanse en Franse func- tionnarissen te Washington hebben ver klaard, dat zij niets wisten van een bij eenkomst der ministers van Buitenland se Zaken van Engeland, de V.S. en Frankrijk ter voorbereiding van een conferentie tussen Stalin, Attlee, Tru man en Queuille. De Nederlandse consul-generaal te Shanghai rapporteert, dat sedert Zater dag 23 April des middags 5 aar geen verbinding met Nanking meer mogelijk is. Op dat tijdstip waren alle daar ge vestigde Nederlanders ongedeerd en hun eigendommen onbeschadigd. Hoe wel zich bij de uitvoering nog proble men kunnen voordoen, zijn de plannen tot eventuele evacuatie vaD vrouwen en kinderen uit Shanghai, in samen werking met de Britse autoriteiten, ge heel voltooid, (j tv»r gemeld wordt, zijn 15.000 man door de Amerikanen geoefende en be- j/R^fide Chinese troepen uit Formosa te Sjanghai aangekomen, g 'iend wordt, dat de communisten tot op 15 kilometer van Sjanghai zijn door- 0'lr°ng;en. Öok wordt onofficieel medegedeeld, dat zij in snel tempo naar zee Snij k"n ten Zuiden van Sjanghai in een poging om 300.000 regerings- l"1 daten in te sluiten. lLaif®n wijdverspreid bericht werd nadrukkelijk gemeld, dat de communisten (j^sjiang veroverd hebben, 75 kilometer ten Zuiden van Sjanghai, waardoor i)e P^rweg naar Hangtsjau doorgesneden is. Militaire autoriteiten van Sjanghai gaan voort met het treffen van maat- hai n' om de stad te verdedigen. De waarnemende burgemeester van Sjang. - Eeneraal Tsjen Liang, zeide dat Sjanghai op een krachtig verdedigd fort waarvan de bezetting steeds sterker wordt door het binnenstromen "ging van Sjanghai. gele ?oneraaI Tsjen Liang, zeide dat Sjanghai op een krachtig verdedigd fort van f waarvan de bezetting steeds sterker wordt Ü|e tr°cpen, die uit de frontlinie terug zijn getrokken. Ve,,de(ha" 300.000 man regeringstroepen zouden zijn samengetrokken voor de V^^hevige strijd woedt bij Hsoeszke- Op K.M. ten Westen van Soetsjou. beneri delen van het front aan de heve5en Yangtse en op de Oostelijke regpf; Van het Taihoemeer zouden de 'fgstroepen stand houden. atrijd met gisteren ingewonnen iM-eJij ngen verneemt men thans, dat Baar v-nt Tsoeng Jen zich niet hii„ Kantori heeft begeven, doch dat Per 6611 korte landing te Sjanghai, zet Vhegtuig zijn reis heeft voortge- (je "Bar Kweilin. de hoofdplaats van Va-, Provincie Kwangsi. Het schijn geWi staan dat hij volledig heeft de na.611 Met That's Kai Sjek en dat Bitppt naI'sten in twee groepen zijn Van ^?vallen: aan de ene zijde die ïjcj, asJang Kai Sjek (deze schijnt ttptVp Kanton te hebben terugge- hoewel zijn tegenwoordig heid aldaar nog niet is gesignaleerd) en aan de andere kant die van Li Tsoeng Jen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in China, J. Leighton Stuart, naar de V.S teruggeroepen is voor het plegen van overleg. Groot-Brittannië heeft gisteren om vangrijke versterkingen voor de vloot in het Verre Oosten gereed gemaakt. Vandag zal de regeringsverklaring over het Yangtse-incident aan het La gerhuis worden voorgelegd. Het Britse kabinet zou gisteren in speciale zitting bijeenkomen, doch de vergadering werd uitgesteld, waarschijnlijk tot Donder dag. In plaats daarvan kwamen een aantal ministers m de ambtswoning van de premier bijeen om de kwestie infor meel te bespreken- Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire bevelhebber in Duits land, heeft op een persconferentie te New York verklaard, dat de vrede al leen met zekerheid kon worden be reikt, indien er een federatie van vrije Westeuropese landen, waaronder Duits land, gevormd zou worden. Gisteren is te Berlijn door een drie- mogendhedencommissie een ontwerp- bezettingstatuut voor de Westelijke sectoren van Berlijn opgesteld, dat een parallel zal zjjn van het bezettingssta tuut voor West-Duitsland, aldus meldt he Duitse persbureau Dena. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de oud-gouvemeur van Sumatra's Oostkust jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen aan H. M. de Koningin een telegram ge zonden, waarin hij zegt: „Ik ben diep beschaamd over het slingerende, karakterloze, onbekwame Indische beleid van het Nederlandse kabinet, dat, in plaats van krachtig zelfbewust op te treden, de guerilla tracht af te kopen middels de capitu latie aan de Kremlin-, tevens dollar- en sterlingsatelliet Sukarno. Dat helpt bo vendien natuurlijk niet en de regering kan doorgaan met wekelijks goedkoop leedwezen betuigen over door haar schuld nodeloos geofferd bloed. Met dergelijke houding wordt onze natio nale eer in binnen- en buitenland op nieuw door een dieptepunt van ver nedering gesleurd. „Als protest daartegen zal ik, waar elk ander middel strandt op ministe riële onaandoenlijkheid en lauwheid bij ons partij gevangen volk, met in gang van Zaterdag 30 April in hon gerstaking overgaan, net zo lang tot een radicale wijziging in het Indische beleid zal worden ingeluid, gepaard aan aftreden der hoofdschuldigen. Ik eis een vrij Indonesië van Oost en van West, staatsrechtelijk volkomen gelijkwaardig aan een vrij Nederland van West en van Oost, beide landen onder vrije Oranje. Geen knechten- staten, geen partij geknecht Koning schap." Alle Constellations van de British Overseas Air Corporation, die tussen Londen en Sydney, vliegen, zullen thans ook in Batavia landen, aldus meldt A.P. uit Londen. Wim Simonsz, een negentien-ja rige leerling van de Il.B.S., heeft in Zaandam het initiatief genomen om bij de komende gemeenteraadsver kiezingen een gecombineerde lijst in te dienen voor de middenstands partij, Comité Handhaving Rijkseen heid, de groep-Welter en de Onaf hankelijke Nationale Partij Hij is overtuigd, dat deze gecombineerde lijst meer dan 800 stemmen zal krij gen.dat is de kiesdeler van de ge meente Zaandam. Maandag is men in net grootste annexatie-gebied, n-i. dat van Tüddern, begonnen met de uitreiking van geld en distributiebescheiden. Dit geschiedde in de zaal Hocnstenbach te Tüddern. Dé nieuwe landgenoten verdringen zich voor de zaal onder het wakend oog van gehelmde marechaussees. Noordwijk Bloemenbadplaats. Het staat er met grote letters op de honder den affiches overal in Nederland en op de verschillende reisbureaux in België, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken. Zweden, Engeland en zelfs in Amerika. En dat wil een vriendelijke uitnodiging zijn om deze schone Hollandse badplaats te bezoeken, waar Donderdag en Vrijdag een groots bloemenfeest zal worden ge houden, waaraan vooral door de tulpen- rallye een internationaal karakter zal worden gegeven. Daar zijn maanden van voorbereiding aan voorafgegaan, maar tóen wij giste ren een bezoek brachten aan de secreta ris van het bloemencomité, de heer Van der Staak, kon deze met een zekere vol doening constateren, dat nu alle plannen vrijwel tot in de kleinste détails zijn uit gewerkt en bij aller medewerking niet in het minst van het weer bijzonder goed kunnen slagen. Morgen beginnen de Noordwijkers met het leggen van hun mozaïeken. En dat (Van onze luchtvaartmedewerker) De Bristol Brabazon, het grootste ob ject, dat ooit door de Britse vliegtuig industrie werd ondernomen, nadert thans zijn voltooiing. Dit achtmotorige verkeersvliegtuig, waarmede binnen slechts enkele weken de eerste proef vluchten zullen worden gemaakt, is er op berekend een groot aantal passagiers zonder tussenlanding van Londen naar New York te vliegen. Het toestel over treft alles, wat tot nu toe in de lucht vaart aan comfort geboden werd. Niet alleen 'n gerieflijke fauteuil, maar ook een bioscoop, een bar en een restaurant staan de passagiers ten dienste. De bouw van dit kolossale vliegtuig, dat een ge wicht van 130 ton heeft en waarvan de spanwijdte 70 m., de lengte 54 m. en de hoogte ruim 15 m. bedraagt, heeft heel wat voeten in de aarde gehad, want er bestond geen hangar groot genoeg om er dit hele gevaarte in te kunnen mon teren. De Amerikaanse vliegtuigfabrikanten hebben zich er altijd op kunnen beroe men de bouwers te zijn van de grootste vliegtuigen ter wereld. Zo construeer den de Boeingfabrieken de Stratocrui- ser, waarmede de A.O.A. voornemens is de lijn A'damNew York het volgend jaar te gaan onderhouden. Consolidated Vultu bouwde voor de Amerikaanse luchtmacht de enorme Convair X C 99, een transportvliegtuig, waarmee niet minder dan 400 soldaten kunnen wor den vervoerd. Howerd Hughes, die behalve een filmonderneming en een luchtvaart maatschappij. ook een vliegtuigfabriek exploiteert, voerde zijn achtmotorige vliegboot Hercules ten tonele. Hiermee was hij echter minder gelukkig dan zijn concurrenten, want bij een van zijn proefvluchten is het vliegtuig zo zwaar beschadigd, dat het opnieuw in een ■'n'-ffdok moest worden gelegd. Hoewel het ondernemen van der gelijke grote objecten dus niet altijd evenveel succes oplevert, hebben de Britse Bristolfabrieken zich er toch niet van laten weerhouden ook een poging in die richting te wagen. Dien tengevolge werden de plannen, die Lord Brabazon als voorzitter van de Britse commissie van Onderzoek voor de Burgerluchtvaart in 1942 reeds naar voren had gebracht, na de oor log verder uitgewerkt en verwezen lijkt. Het resultaat hiervan is een tange-afstand-verkeersvliegtuig van respectabele afmetingen, dat een vliegbereik heeft van bijna 9.000 km. Het toestel is voorzien van 'n druk- cabine, waardoor het zonder bezwaar op een boogte van 7500 meter kan vliegen, waarbij een kruissnelheid kan worden bereikt van 400 km. per uut. Doordat de motoren, die elk een start- vermogen van 2500 rem p.k. kunnen ontwikkelen, paarsgewijze in de vleu gels zijn geplaatst en daarbij op een zelfde as twee verschillende drukledige propellers in tegengestelde richting doen draaien, krijgt men bij een opper vlakkige beschouwing de indruk dat dit vliegtuig slechts met vier i.p.v. met 8 motoren is uitgerust. Een andere tech nische bijzonderheid is nog, dat de cockpit voorzien is van een speciaal soort glas, dat beveiligd is tegen breuk door aanvliegende vogels. Dat men er een jarenlang onderzoek voor over heeft gehad om de juiste constructie van dit vogelvrije glas te ontdekken, heeft wel een zeer gegronde reden gebad. Het is dan ook meerdere malen voor gekomen, dat een piloot de contröle over zijn toestel verloor tengevolge van een vogel, die door de stuurhutvensters wordt gestoten. Zo'n geval heeft zich nog niet zo lang geleden in Amerika voorgedaan, toen een vliegtuig tijdens de start in een vlucht vogels terecht kwam en neerstortte. De schade, die als gevolg van dit euvel in het jaar 1945 aan de R. A. F. is toegebracht en be raamd moest worden op ruim een mii- lioen gulden, is een ander overtuigend bewijs, dat men zich deze moeite niet voor niets heeft getroost. Toch zijn het niet zo zeer de kolossale afmetingen of die nieuwe technische snufjes, waardoor dit vliegtuig in het middelpunt van de belangstelling is ko men te staan, maar meer nog de onge kende luxe en comfort, waarvan zelfs de meest verwende luchtpassagier verbaasd zal staan. Achter de ruime passagiersverblijven, welke op het bovenste deel van de romp zijn ingericht, bevindt zich een ruimte waar de gasten zich onledig kunnen houden met het beluisteren van 'een radioconcert of met het bijwonen van een filmvoorstelling. Na afloop hiervan kunnen zij zich naar voren be geven om zich in de eetsalon of in de bar te goed te doen aan een keur van spijzen en dranken. In het voorbijgaan kan men dan nog even een blik werpen op een route kaart, waarop de positie van het vlieg tuig op ieder willekeurig moment staat aangegeven. Ten gerieve van het bedie nend personeel is de keuken, van waaruit de maaltijden geserveerd wor den, op de zelfde verdieping aange bracht, doch daarentegen zijn de kleed kamers, toiletten en bagageruimten op de benedenverdieping afgeschoten. Geheel gescheiden van de passagiers- verblijven zijn de zitkamer, slaapgele genheden en toiletten voor de beman ning ondergebracht, zodat ook zij met een gelijke comfort zijn bedacht Het vliegtuig, waarmee nu over en kele weken de eerste proefvluchten zullen worden gemaakt, is de Braba zon Mark L Van dit type zal er maar één worden gebouwd. De verbeterin gen, die naar aanleiding van deze proefvluchten noodzakelijk blijken, zullen worden aangebracht bü tie Mark n, die daarna In seriebouw zal worden vervaardigd. Daar deze tweede versie van de Brabazon boven dien nog met z.g. turbomotoren straalturbines, die ook een propeller aandrijven zal worden uitgerust, is het stellig te verwachten, dat de Bra bazon Mark n aanmerkelijk grotere prestaties zal leveren dan hierboven werd omschreven. Nederland zal in de eerste linie lig gen bij een oorlog met een vijand in het Oosten en deze eerste linie zal In hoofdzaak met jachtvliegtuigen bezet moeten zijn om de aanval van de vij andelijke bommenwerpers te keren. Daarom zal Nederland, wil het zijn taak in het raam van het Atlantic-pact vervullen, zich moeten toeleggen op het vormen van een vloot van jacht vliegtuigen, aldus lt--koIonel Fiedeldy. stafofficier bij tet commando Leger- mchtmacht Nederland, tijdens een le zing gisterenavond te Amsterdam ge houden voor leden van de vereniging van reserve-officieren. Overste Fiedeldy zeide ojn. dat het los laten van de neutraliteitspolitiek, hetgeen allereerst tot uiting kwam bij de vorming van de Benelux, maar militair een reali teit werd bij het toetreden tot de Westerse Unie en later tot het Atlantic-pact, voor Nederland een militaire situatie heeft ge schapen, welke een volkomen nieuwe op bouw van de weermacht nodig maakt. De luchtmacht zal in een toekomstige oorlog een overwegende rol spelen. Iede re nieuwe oorlog zal een totale oorlog zijn, welke de aanvaller in de eerste plaats zijn aanvallen zal doen richten op de industrie-centra en de hulpbron nen van zijn tegenstander. De ontwikkeling van het luchtwapen tijdens en na de tweede wereldoorlog atoombommen, straalvliegtuigen, raket- vliegtuigen, bestuurbare bommen ma ken het mogelijk in zeer korte tij 1 en zonder dat er een infanteriesoldaat aan te pas komt, zeer ernstige vernielingen aan te brengen. De verdediging hierte gen vormt in de eerste plaats het jacht vliegtuig. Bij de opkomst van het vliegtuig als wapen, had het in 1914 aanvankelijk geen andere taak dan verkenning. Later werd het als bommenwerper een aanvals wapen, hetgeen het beste met het jacht vliegtuig bestreden kon worden. Een belangrijke handicap is, dat de eisen, die momenteel gesteld moeten worden aan de jachtvlieger, zéér hoog zijn en nog zul len stijgen naarmate de techniek vordert. Op het ogenblik is het reeds zo, dat slechts drie 4 vier procent van degenen, die zich voor de opleiding melden, voor jachtvlie ger geschikt zijn. Er melden zich jaarlijks ongeveer duizend jongemannen, van wie er dus slechts dertig tot veertig geschikt blijken. Bovendien daalt de belangstelling. belooft al een feest op zich zelf te wor den. Want in een sportieve strijd zullen zij met elkaar wedijveren in artistieke vaardigheid, oorspronkelijkheid en hu mor. Daartoe zijn zij in vier groepen ver deeld, verenigingen, scholen, particulie ren en bedrijven. En Ijet laat zich aan zien, dat de deelname bij alle groepen zeer bevredigend zal zijn en ieder geval beter dan het vorig jaar. Het comité had een kaartje ontworpen, waarop de ver schillende plekjes stonden aangegeven in Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee, die voor een mozaïek in aanmer king kwamen. Vrijwel alle plekjes zijn nu uitbesteed. Grote verwachtingen heeft men ook van de gevel- en straatversiering, waar door de beide Noordwijken gedurende de komende dagen letterlijk in de bloe metjes worden gezet. Daarbij zuller zich de schoolkinderen niet onbetuigd laten, want 350 in getal, zullen zij in verschillende groepen een groot bloe- menlint aanleggen langs de Koningin Wilhelmina Boulevard. Dit zal een leng te hebben van 800 meter en 1 meter breed zijn. Met vaardige hand zullen daarin diverse figuren worden verwerkt. Eveneens is dit het geval op de Oude Zeeweg, waar zich door de lange bomen rij over een afstand van 500 meter een kleurig bloemenlint zal slingeren. In tegenstelling met het vorige jaai" heeft het comité er nu van afgezien een bloemencorso te organiseren. Dit in verband met de te verwachten grote drukte bij de tulpenrallye, waardoor een vlot verloop van het corso vrijwel uit gesloten is. Maar daarvoor in de plaats zal nu ongetwijfeld de bloemenkoningin aller harten veroveren. Donderdagmor gen zal zij officieel het grote bloe menfeest openen. Op de Gooweg is een monumentale erepoort opgericht, waarvoor het traditionele lint ge spannen zal zijn. Burgemeester Van Berckel zal enkele woorden spreken en haar verzoeken het lint officieel door te knippen. En dan kan de koningin ter opening van de festiviteiten op haar fraaie praal wagen, bespannen met zes paarden, door de poort het zonnige Noordwijk binnen rijden, waarbij zij vergezeld zal zijn van een tiental bloemenmeisjes. Het mu ziekkorps van de Amsterdamse politie neemt daarbij het muzikale gedeelte voor zijn rekening en de bekende Northgo-ruiters zullen de stoet op fees telijke en imposante wijze flankeren. Een vermelding van het gehele pro gram houde men ons te goed. Wij me moreren alleen nog even de grote fak keloptocht die Donderdagavond door Noordwijks straten en wegen zal trek ken en de veelbelovende feestavond, die Vrijdag het bloemenfestijn zal be sluiten. Dan zullen Jan de Cler, Alexan der Pola, Guus Jansen, Sonja Ooster mans en andere bekende radiofiguren nog eens extra de bloemetjes buiten zetten en de gasten van het Casino theater tracteren op een kostelijk pro gram Ofschoon de organisatie van de nu wel bekende tulpenrallye feitelijk buiten 't Bloemencomité omgaat, zal toch deze grootse autotour een der hoogtepunten vormen van het bloemenfeest. Reeds eerder hadden wij hierover een en an der geschreven en de plannen uiteen gezet, die de organiserende Regionale Automobielsport Club West koesterde. De rallye had dadelijk de sympathie van de bloembollenorganisaties, de K N. A. C., de gemeentebesturen van de bollenstreek en dat van Haarlem, die tezamen vooral financieel dit auto-eve nement hebben mogelijk gemaakt. Noordwijk zal het begin- en eindpunt zijn. Donderdagmiddag zullen de rij ders daar tussen 2 en 5 uur binnen komen en Vrijdagmorgen om half tien vertrekken zij 363 in getal naar Zandvoort. Het bloemencomité zal de auto's, die in Den Haag starten, van bloemenslingers en een vaantje met het wapen van Noordwijk voorzien. Wanneer de deelnemers de Nederland se grens weer passeren, zal alles weer ververst worden en worden ook de an dere wagens met bloemen getooid. Zo zal deze rit in het buitenland reclame ma ken voor ons bollenland in het algemeen en voor Noordwijk in het bijzonder. Een officiële ontvangst vindt Vrijdag 29 April nog plaats op het stadhuis in Haarlem en verder een voorstelling in het openluchttheater in BloemendaaL Een mooie tocht door de bollenstreek volgt nog Zaterdag 30 April, waarna de prijsuitreiking zal plaats hebben op Huis ter Duin in Noordwijk. Maar dan is Noordwijk zelf al lang in de weer om op feestelijke wijze Koninginnedag te vieren Pater lector Rafaël Pepe O-P. is door Z Em. Kardinaal de Jong benoemd tot moderator van de R.K. Studentenver eniging „St Franciscus Xaverius" van de Landbouwhogeschool te Wageningen. I Wijsheid maakt het mogelijk met slechte kaarten goed spel te kunnen spelen. J (Van een bijzondere medewerker) De gemeenteraadsverkiezingen ont lenen haar grote belangrijkheid ook aan 't feit, dat uit de gemeen teraden de wethouders worden geko zen. Voor elke politieke partij geldt dan ook de eis, dat zij niet alleen wat het aantal raadsleden betreft, doch ook aangaande de persoonlijke kwaliteiten van hun afgevaardigden in de raad, zo goed mogelijk voor de dag komen. Dat zij derhalve één of meer raadsleden in hun fractie hebben, die in staat zijn het wethouderschap op behoorlijke wijze te vervullen. Hiermee dient,men met name van katholieke zijde bij de candidaat- stelling terdege rekening te houden. Im mers in verschillende gevallen, waarin de politieke samenstelling van de raad het maken van meerderheidscombi naties noodzakelijk maakt, wordt 't toe kennen van 'n wethouderszetel beheerst door de vraag of de katholieken een candidaat naar voren kunnen brengen die uit hoofde van zijn persoonlijke kwa liteiten het vertrouwen ook van andere partijen heeft. In dit verband is het goed nog eens te belichten de grote invloed welke het college van burgemeester en wethouders uitoefent op de gang van zaken in de gemeentehuishouding. De grondwet schrijft wel voor dat de raad het hoofd der gemeente is. doch de laatste tiental len jaren hebben een aanmerkelijke verschuiving van invloed van de raad naar 't college van burgemeester en wet houders te zien gegeven. Een verschijn sel dat zich trouwens in dezelfde mate voordoet bij het Rijksbestuur waar de macht van het parlement is afgenomen en de invloed van de regering is ver groot. Wat het plaatselijk bestuur betreft is deze verschuiving van macht een recht streeks gevolg van de inperking van de autonomie der gemeente op velerlei ge bied waardoor de autonome bevoegdhe den van de gemeenteraden werden be knot. Als voorbeelden noemen wij de werklozenzorg, de werkverruiming, de bezoldiging van het personeel en de be lastingheffing. Ook ontstonden op ver schillend gebied wettelijke regelingen die voorzagen in een onderwerp dat tot dan toe tot de regelende bevoegdheid van de gemeenteraden behoorde. Deze wetten voorzien veelal ook in medewer king van gemeentebesturen, doch dan worden in de eerste plaats burgemeester en wethouders tot medewerking geroe pen. Zij treden dan niet op als bestuur ders van de huishouding der gemeenten en kunnen dientengevolge voor hun be leid terzake niet door de raad ter ver antwoording worden geroepen. Doch ook op de zaken welke nog aan de raad ter beslissing zijn gelaten oefe nen burgemeester en wethouders een grote invloed uit. Het hun opgedragen dagelijks bestuur omvat bijvoorbeeld de voorbereiding en de uitvoering van de raadsbesluiten. Van hoe groot belang is niet de voorbereiding van gewichtige be sluiten waarvoor soms langdurige be sprekingen en onderhandelingen moeten worden gevoerd. Deze voorbereidingen hebben meestal een beslissende invloed op de vorm, waarin een bepaald belang rijk raadsvoorstel wordt gedaan. De raad staat dan voor de keuze het voorstel aan te nemen of te verwerpen; ingrijpende wijzigingen zijn in de regel niet mogelijk zonder het voorbereidend werk ongedaan te maken. Hierin vindt zijn oorzaak het algemene verschijnsel dat de belangrijk ste besluiten in de gemeenteraden meest al zonder ernstig verzet worden aan genomen. Hieruit volgt dat bepaalde kanten van een zaak, welke voor de katholieken uit hoofde van hun beginsel van grote waarde zijn, het best behartigd worden wanneer in het college dat de voorbe reidende arbeid verricht ook de katho lieke stem wordt gehoord. Heeft de raad een besluit genomen dan is aan burge meester en wethouders weer de uitvoe ring en het is een algemeen bekend feit dat de wijze waarop een b^luit wordt uitgevoerd van de grootste betekenis is. Het dagelijkse gemeentebestuur is dus practisch in handen van burgemeester en wethouders; de raad bepaalt zich meer en meer tot het aangeven van de grote lijnen. Deze tendenz wordt nog versterkt in grotere gemeenten waar de raad verschillende bevoegdheden aan burgemeester en wethouders heeft gedelegeerd, zoals de aan- en ver koop van gemeente-eigendommen, en de benoeming van personeel. Vooral dit laatste punt is voor de katholieken van niet te onderschatten betekenis. Immers de omvangrijke taak van burge meester en wethouders kan niet door de leden van het college geheel persoonlijk worden verricht. Vooral in grotere ge meenten moet de voorbereiding en de uitvoering van besluiten voor een be langrijk deel aan ambtenaren worden overgelaten. Hier doet zich dus een ver schijnsel voor, min of meer analor F aan de machtsverschuiving tussen raad en college van burgemeester en wethou ders. Een deel van de aan burgemeester en wethouders behorende invloed wordt practisch door ambtenaren uitgeoefend. Wil de rechtmatige invloed van de ka tholieken op de gang van zaken in de gemeente volledig tot zijn recht komen, dan is het noodzakelijk dat een even redig aandeel van de ambtelijke posten door katholieken wordt bekleed. En daarop heeft 't college van burgemeester en wethouders een grote invloed. Ook uit dit artikel blijken dus weer "t grote belang en de verstrekkende ge volgen van de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. Het resultaat zal nog lang na de zittingsperiode van de nieu we gemeenteraden zijn invloed doen gevoelen Mogen de katholieken hun verantwoor delijkheid en hun plicht begrijpen en zowel door een representatieve lijst van candidaten als door een eendrachtige krachtsontplooiing hun invloed volle dig tot uiting brengen. In alle vroegte zijn hedenochtend te Den Haag. bij het gebouw van de K.N-A.C., de 69 equipes vertrokken, die deze stad hadden uitverkoren als start plaats voor de Tulpensterrit. Op het laatste ogenblik zijn aan deze 69 equipes nog drie teams toegevoegd, zodat in totaal 72 wagens de richting Brussel heb ben genomen. Van Brussel gaat de rit naar Parijs, Bordeaux, Lyon en weer naar Brussel terug, waarna men bh Breda weer op Nederlandse bodem zal arriveren. Acht equipes zijn te Glasgow gestart, zeven Britse en 1 Deense equipe. Gis teravond zijn enkele equipes van Londen vertrokken. Via DoverBou logne zullen de deememers van Londen de Franse route bereiken. De teams van Glasgow komen op het continent via FolkestoneBoulogne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1