Lesvliegtuig van Rijksluchtvaartschool neergestort Vlees en vet in herfst vrij Rusland bereidt inderdaad opheffing blokkade voor Fokker brengt weer iets nieuws op Parijse tentoonstelling DRIE HAAGSE „MATROOSJES" ZONGEN VOOR H. VADER bureaux van redactie en administratie Vijf leden van de bemanning komen om het leven Het gekkenhuis der volksdemocratie Verliezen in Indië 45 textielpunten aangewezen Pechvogels in de Tulpenrallye Tot hoofd en hart Hatta houdt voet bij stuk Het uts ontsnapt aan ramp weer Amerika bevestigt Tass-bericht J Woensdag 27 april 1949 73ste JAARGANG No. 24446 Oorzaak kon door de duisternis nog niet worden vastgesteld Hi Lesvluchten gingen door Ooggetuige vertelt Personalia Politieke commissaris moet toestemming geven voor het huwelijk NIEUWE FUNCTIE VOOR GENERAAL KRULS Lesvliegtuigen met verwissel bare onderdelen I r«'; •«v t- Het vervoeren van suiker Uit Den Haag vertrokken vóór Rotterdam opgegeven Onderhond met v. Royen 23/' 30 2fi'i 50) 37» i 57» 125 435 53» 185 35» 40» 33'i 22» 715 12» ■nei* ■37, Te SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerpenter 20800 Postgiro 143481 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tel.399? Directeur: J. 3. W. Boerrlgtet. Hoofdredacteur: Drs. H W M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: <9. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 2? cents oer millimeter-' hoogte Ingezonoer medeae'ingen dubbel tarief OmroeDers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudt Ach net recht voor advertentlën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Der week* f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Drie Nederlandse leerlingvliegers, een Engelse instructeur en een instructeur- lelegrafist van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen hebben gisteravond om JW minuten voor half elf het leven verloren bij een vliegtuigongeluk 4 km jen Noordwesten van het vliegveld Schiphol. Zij waren in de Beechcraft PH jjDl van Gilze-Rijen opgestegen om bij Schiphol nachtlesvluchten te maken. Het toestel is door onbekende oorzaak in de bomen naast de boerderij van de jandbouwer Xhijssen aan de Hoofdweg even buiten Badhoevedorp in de Haar- 'enimermeer terecht gekomen, over de kop geslagen en op de waliekant van •j® Hoofdvaart brandend neergestort, waarna het onmiddellijk ontplofte. Alle inzittenden waren op slag dood. Tegen 1 uur arriveerden de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer A. L. de Lange, en de waarne mende commandant van de Rijkslucht vaartschool, de heer Van Midde. Het toestel had juist een z.g. door jagende landing gemaakt op een start vaan van Schiphol. Daarbij steeg het 'Onder noemenswaard vaart te minde- fen onmiddellijk weer van de landings- ??an in noordwestelijke richting op. yarrnoedelijk heeft het niet voldoende a°ogte gekregen. In ieder geval raakte de top van een boom, die zich schuin achter de boerderij bevond. De top gaapte af en het vliegtuig botste ver bolgens tegen een langs de Hoofdweg "taande rij populieren op. Het bleef met a.eide vleugels haken, maakte een volle jaag in de lucht en stortte over de weg j?er. De linkermotor kwam in de sloot, jhe rond de boerderij loopt, de romp op waliekant terecht. Het toestel vloog meteen in brand. Het felle vuur alarmeerde de brand weren van de rijksbrandweerinspectie e Badhoevedorp en Hoofddorp. Van jphiphol rukten de rijksluchtvaartdienst, recherche van de rijkspolitie, brand eer en geneeskundige hulp vrijwel on- jjj'ddelljjk uit. Ook de geneeskundige enst uit Badhoevedorp was snel ter ;'?ajse. Het vuur was met behulp van „««.mblusapparat-en zeer spoedig ge- Spoedig waren ook de commissie van «derzoek bij luchtvaartrampen en le- ®h van het parket van justitie ter li TJe duisternis maakte het ech- he* VI"Üwel onmogelijk direct met vrucht y onderzoek te doen. De Hoofdweg is de ,gellcel onverlicht. Bovendien kon Be familie Thijssen weinig inlichtingen h=jen' ornt3at ieder zich reeds ter ruste acl begeven. j Het verongelukte toestel was niet al en van Gilze-Rijen opgestegien voor to esvlucht bij Schiphol. Het had de -Cht gemaakt met vier andere Beech- en aHe bemand met een instructeur leerlingvliegers. De vijf toestellen 5a,rer> bezig circuits te draaien boven Schiphol, waarbij zij telkens doorliggen- landingen uitvoerden en meteen weer Opstegen. De andere vier toestellen, die yeneens vlak bij het vliegveld in de opht waren, zetten hun nachtoefeninger y het ongeluk nog een uur voort. De chlanningen hadden aanvankelijk niets Ah het ongeluk bemerkt en werden ra- perfrofmCh Schiphol teruggeroe- zii iater ®?yjhologische redenen werden ingeftuurd enev^°,n? i>Pnieuw de lucht lien vervolgden hun lesvluch- Het houden van nachtlesvluchten ge schiedt regelmatig teneinde de leerlin gen vertrouwd te maken met het vliegen in het duister. Het had in de bedoeling gelegen, dat dit deze week iedere avond zou geschieden. Aan de rijksluchtvaart school te Gilze-Rijen worden de toekom stige burgerpiloten opgeleid. De veron gelukte leerlingen waren ongeveer vijf en twintig jaar oud. Ze hadden hun op leiding bijna voltooid. De Beechcraft was een van de modernste toestellen der Rijksluchtvaartschool Een ooggetuige, een employé van het versterkersstation, die uit de richting Amsterdam komende zich per fiets naar zijn werk begaf en juist toen het ongeluk gebeurde op een brug over de Rijksstraatweg reed, heeft de vijf Beechcrafts uit de richting van Schip hol zien komen. Alle toestellen hadden de lichten aan. Plotseling gingen die van het eerste toestel uit. Het steeg, doch schoot plotseling daarop naar be neden, kwam met een enorme klap op -de grond terecht en vloog in brand. Uit hetgeen hij heeft gezien zou men kunnen concluderen, dat er zich aan boord een storing heeft voorgedaan, welke mogelijk de oorzaak zou kunnen zijn van de ramp. Over het ongeluk met de Beechcraft vernemen wij nog van de Rijkslucht- De namen van de slachtoffers der vliegtuigramp bij Schiphol luiden: A. H. Bender, instructeur R.L.S., uit Engeland, (woonplaats Breda), 26 jaar. G. J. Klumpesradio-telegrafist, Wassenaar, 35 jaar. A. A. de Ridder, leerling, Hilver- sunv, 25 jaar. M. Draaisma, leerling, Den Haag, 25 jaar. P. H. Westerhof, leerling, Zeist, 25 jaar. vaartdienst, dat de drie leerlingen theo retisch vrijwel klaar waren. Ridder en Draaisma zouden in Juli Kun vliegbre vet als verkeersvlieger behaald hebben en Westerhof op 1 October van dit jaar. Dit vliegbrevet vereist 200 solo-uren en een volledige nachtvlucht. Voor deze nachtvlucht was men gisteravond aan het oefenen. Twee deskundigen van de Rijksluchtvaartdienst prof. dr. ir. W. T. Koiter en ir. C. A. F. Falkenhagen zijn hedenmorgen een onderzoek naar de oorzaak van de ramp begonnen. Instructeur A. H. Bender was 26 jaar oud. Hij was een Engelsman, die in de tweede wereldoorlog als „flight lieute nant" bij de luchtvaartdienst van de En gelse marine met een vliegtuig opereer de van vliegdekschepen af. Hij vocht mee in de buurt van Ceylon. De heer Bender, die te Breda woonde, was het laatst 'levende lid van zijn familie. Sedert November 1946 was hij als in structeur bij de Rijksluchtvaartschool in dienst. Hij werd in Nederland bekend als een der drie R.L.S.-piloten, die tezamen meevlogen in de escadrille-wedstrijden om de „Ypenburg-coupe". Het team wist tweemaal deze wedstrijd te winnen en zou binnenkort voor de derde maal trachten op de prijs beslag te leggen. De radio-telegrafist G. J. Klumpes was 35 jaar oud. Hij woonde te Wassenaar en was sinds September 1947 als telegrafist in dienst van de R.L.S. Hij was de enige gehuwde. De direCteur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst heeft in de afgelopen nacht de familie der slachtoffers op de hoogte gesteld. In een nota van wijzigingen betref fende de begroting 1949 van het land- bouw-egalisatiefonds, die bij de Tweede Kamer is ingediend, deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mee, dat de opheffing der distributie van vlees en vetten waar schijnlijk aan het begin van de herfst zal geschieden. Deze distributie is afhankelijk van de ontwikkeling der vleesproductie in eigen land. Door de snelle toeneming van het aantal varkens Iaat deze zich niet ongunstig aanzien. Met betrekking tot het te voeren be leid kan verder nog worden medege- betrouwbare en goed ingelichte En- brio* hlad East-Europeheeft een •Uorrtf k Roemenië gepubliceerd, waarin "ten rt beschreven welke bespottelijke vor- Benow Rtassenstrijd in dat land heeft aan- nlamen' De schrijver van de brief, wiens nQe/f: voorzichtigheidshalve niet wordt ge- hun vertelt hoe hij en zijn vrouw bij nioet VTOe9ere chauffeur onderdak hebben zitti„en ?°eken, nadat hun huis en hun be- War n Roor de communistische regering steoVl geconfiskeerd. De klassenstrijd Beest zowel de slachtoffers als de fcwel- ij ,,f.en aan, zodat niet meer te zeggen Wle nu gek is of niet. schrijver van de brief vertelt, dat staat ee zo°ótjes van zijn chauffeur de W-aar h°o1 te Margu Mures bezoeken de godslasterende morgengroet een haa*6 re§er'në maakt bekend, dat tot Ihd ®dwezen de volgende verliezen in ??nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: ^Gesneuveld 31 Maart 1949: Sold. J. H. Vuas> legernr. 280216697, afkomstig uit parheeze (N. Br.). S Gesneuveld 2 April 1949: Sold. E. Aru' legernr. 270903122, afkomstig uit rJ}hem. J gesneuveld 1 April 1949: Sold. Ie kl. hij. nister, legernr. 260117134, afkomstig ty Rotterdam. Sold. J. W. C. van der ■AjTP. legernr. 260804192, afkomstig uit ^sterdam-W. A esneuveld 8 April 1949: Sold. Ie kl aft leenwendraad', legernr. 250621092, M enistig uit Westbroek. Majoor F. H. sjj' Hazelzet, legernr. 150708007, afkom- bJLuH Breda. Korp. A. Koopmans, le- den 250323023. afkomstig uit Leeuwar- Sa^neuveld 10 April 1949: Sold. S. C. hit rs> legernr. 260117230, afkomstig Arnsterdam-C. &ï>f?euveld 11 April 1949: Sold. J. Uit 6ctyeld, legernr. 280206571, afkomstig gei.„ B°lnes. Sold. A. J. Busschers, le- (O270611087, afkomstig uit Hengelo 241227in°T®. A. J. Krikken, legernr. Sflld ®2, afkomstig uit Vriezenveen. ®fk G. Swalen, legernr. 260511158, ernstig uit Vessem (N.Br.). K^fwld 12 April 1949: Sold. H. A. öajfs' legernr. 260712204, afkomstig uit 2612] r/w Hold. A. Meeuse, legernr. Solcj ir5- afkomstig uit Amsterdam-W. afkomtï' Mekking, legernr. 280820486, Gp„ atlg uit 's-Gravenhage. L v "u"veId 16 April 1949: Korp. P. G. nu.' legernr. 270913149. afkom st Amsterdam-W. Mi-achting tot Donderdagavond: het »,,y,r koude nacht met alleen in hog "'u-Oostelijk deel van het land ihist t en daar Hchte nachtvorst en Se>tteet5eM zonsopkomst. Over het al en 0n Weer bewolking dan vandaag Hjd 'Jkele plaatsen gedurende korte Nakll'^'ichte regen of motregen, hik „f,tot. matige wind, hoofdzake- h'd-W„-. 'achtingen tussen West en ""■atimr Overdag iets hogere tem- 2on 5-M—19.59; Maan: 5.14—20.31. deel is van de dagelijkse routine. Deze groet luidt: „Er is geen God! Inderdaad, er is geen God en er is nimmer een God geweest!" De schoolboeken, die daar wor den gébruikt, hebben een goddeloze en anti godsdienstige strekking. „Wij leven in een gekkenhuis," zegt de briefschrijver en als voorbeeld daar van haalt hij de wet aan op de huwe lijken in Roemenië, die eveneens onder geschikt zijn gemaakt aan de klassen strijd. De dochter van mijn vroegere chauffeur, vertelt hij verder wilde hu wen met een Roemeens soldaat, maar zij kwam tot de ontdekking, dat noch zij noch haar ouders acceptabel waren voor de politieke commissaris Van het leger onderdeel, waarin haar toekomstige echt genoot diende. Volgens decreet 60, dat betrekking heeft op het huwelijk van soldaten, moest deze politieke commis saris namelijk toestemming verlenen voor het voorgenomen huwelijk. De artikelen 3 en 4 van dit decreet luiden: „Toestemming voor een huwelijk wordt slechts gegeven, wanneer het goed zedelijk gedrag, de afkomst en de toewij ding tot de Roemeense volksdemocratie van de toekomstige echtgenote en haar ouders verzekerd zijn. De aanvrage om te mogen huwen moet vergezeld zijn van de bewijsstukken voor de afkomst van de toekomstige echtgenote en voor haar toe wijding tot de volksdemocratie, evenals be wijsstukken voor de toewijding tot de volksdemocratie van haar ouders. Deze pa pieren worden afgegeven door een „Volks raad" en een vakvereniging." Wanneer een soldaat trouwt zonder de officiële toestemming, dan wordt hij vol gens dit decreet „zwaar gestraft". Hij verliest zijn rang, wordt uit het leger ver wijderd en naar een strafkamp gezonden. De schrijver'vertelt verder in zijn brief, dat de afkomst van zijn vroegere chauffeur door de verschillende instanties niet zuiver werd geacht, omdat hij een eigen garage bezat en zijn vrouw een dochter was van een kruidenier. Ook werd zijn trouw aan de volksdemocratie in twijfel getrokken, omdat hij vroeger bij een landeigenaar in dienst yjas geweest. De S 14 met straalaandrijving. Een nieuw ontwerp van Fokkerwaarvan alleen het model hekend is. deeld, dat de minister streeft naar een aanmerkelijke vereenvoudiging van het stelsel van heffingen en toeslagen voor de melk en de overige zuivelproducten. De ingewikkelde maatregelen, welke grotendeels slechts een gevolg zijn van het streven om de producenten van alle producten precies de zichtprijs te doen ontvangen, oordeelt de minister niet langer verantwoord. Het moet van meer betekenis worden geacht, dat kan wor den bereikt, dat de meest gewenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimuleerd. Men mag verwachten, dat het fonds wederom zal gaan dienen voor stabili satie van de prijzen van de Nederland se landbouwproducten. Het landbouw- egalisatiefonds moet als een onmisbaar hulpmiddel voor de regering worden beschouwd bij haar streven naar be staanszekerheid voor de landbouwende bevolking. Naar in Den Haag verluidt, zal lt.- generaal- mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, binnenkort tot generaal worden benoemd. Aan zijn zorg zal de centrale leiding van de defensie wor den toevertrouwd, uiteraard binnen het kader van Nederlands internationale verplichtingen. President Truman heeft gisteren met Philip Jessup, Amerikaans reizend ambassadeur voor internationale onderhandeling/en, voorstellen besproken, welke zouden kunnen leiden tot de opheffing: van de Russische blokkade van Berljjn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat aanvankelijk wei gerde commentaar te g:even op het bericht, dat het officiële Russische nieuws agentschap Tass gisteren bekend maakte betreffende de mogelijke opheffing: van de Russische blokkade van Berlijn, heeft later op de dag: een officiële verklaring: uitgegeven, waarin het bericht van Tass bevestigd werd als de huidige positie van de Sovjet-Unie weer te geven. In de verklaring wordt voorts gewaarschuwd tegen het trekken van definitieve conclusies alvorens een verdere uitwisseling van gezichtspunten met Malik heeft plaats gehad. De verklaring geeft een overzicht van de onderhandelingen sinds 15 Februari en deelt mede, dat van de aanwezigheid van de Engelse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken te Washington ge bruik gemaakt is om overleg te plegen over de eensgezinde houding, die in de ze kwestie tegenover de Russen zou moeten worden aangenomen. Het door de drie mogendheden inge nomen standpunt wordt in de verklaring weergegeven als volgt: 1. Wederkerige en gelijktijdige ophef fing van alle door de Sovjet-Unie sinds 1 Maart 1948 ingestelde beperkingen van verbindingen, vervoer en handel tussen de Westelijke zones en Berlijn en van al le maatregelen, die de^Westelijke mo gendheden als tegenblokkade tegen ver bindingen, vervoer en handel naar en van de Oostelijke Zone hebben geno men. 2. Het vaststellen van een datum voor de bijeenkomst van de Raad der minis ters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. De Westelijke mogendheden wensten de zekerheid, dat deze twee punten door de Sovjet-regering niet afhanke lijk zouden worden gesteld van een der andere voorwaarden, die in het verleden overeenstemming over de op heffing van de blokkade onmogelijk hebben gemaakt, aldus de verklaring. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de bijeenkomst van de Grote Vier te Parijs gehouden zal worden, daar de heide vorige vergaderingen van de Raad te Londen en Moskou zijn ge houden. Op 10 April maakte Malik tegenover Jessup de houding van de Russische re gering bekend, waarna bleek, dat er nog enige punten waren, die verduidelijking behoefden. Verdere besprekingen tussen de drie Westelijke mogendheden volgden, die een meer gedetailleerde omschrijving van haar houding tot resultaat hadden. Als de grote luchtvaarttentoonstelling te Parijs Vrijdag, 29 April a.s., wordt geopend, zal de Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker daar zijn vertegenwoor digd door een opzienbarende nieuwigheid op het gebied der opleidingsviieg- tuigen: de S 11-S 12 combinatie. Fokker zal op deze „Salon de FAéronautique" nog andere vliegtuigen expo seren dan deze S. 11 en S. 12, maar nog alleen in de vorm van modellen; de prototypen van de tweemotorige S. 13 en de straaltrainer S. 14, hoever de bouw ook reeds mag zijn gevorderd, kunnen zelf nog niet aan het publiek worden ge toond. De S. 11 en de S. 12 zijn lesvliegtui gen voor de beginopleiding die, dank zij hun prestaties" en volledige uitrusting, tevens dienst kunnen doen voor de ver dere instructie van leerlingKn, die de eerste periode reeds achter de rug heb ben. De Engelsen spreken in dit geval van „basic trainers". Zij behoren tot de beste/ vliegtuigen, welke op dat ge bied zijn te krijgen, maar het meest zal toch wel de combinatie van S. 11 en S. 12 de aandacht trekken. De zaak is n.l„ dat de Fokkerfabriek voor het eerst in de geschiedenis der vliegtuigconstructie twee typen heeft geschapen, die volkomen aan elkaar ge lijk zijn, behalve dat het ene (de S. 11) een staartwielonderstel bezit en het an dere (de 12) een neuswielonderstel. De oplossing van het probleem, hoe men tot een volledige opleiding kan komen zonder in de bezwaren van ver schillende typen lesvliegtuigen te ver vallen, wordt door Fokker geleverd. De staartwiel-S. 11 en de neuswiel-S. 12 zijn volkomen gelijk, de onderdelen zijn ver wisselbaar, de opleiding kan bij de twee typen op uniforme wijze geschieden. Wie de S. 11 heeft leren besturen is daardoor ook thuis op de S. 12 en omgekeerd. Al leen landing en start zijn verschillend, maar dat is dan ook de bedoeling. Hier ligt dus de mogelijkheid voor vliegscholen om door beide vliegtuigen in de formatie op te nemen een complete opleiding te verzekeren, zonder zich zor gen te maken over de noodzakelijkheid om een voorraad van verschillende on derdelen aan te houden en zonder de last te moeten dragen van een uiteenlopende scholing van het personeel. De andere Fokkervliegtuigen, de S. 13 en de S. 14, die zich nog in het ontwik kelingsstadium bevinden, zijn eveneens bestemd voor de opleiding. Militaire vliegtuigen zullen voor de Nederlandse en eventueel ook voor buitenlandse Luchtmachten op het Europese continent in licentie worden gebouwd. Daarnaast houdt de Fokkerfabriek zich bij voort during bezig met ontwerpen voor ver- keers- en vrachtvliegtuigen. Deze zal nog aan Malik moeten worden meegedeeld. Dr. Jessup, die gisteren op het Witte Huis een bespreking met president Tru man heeft gehad, zeide na afloop, dat de „zaken er hoopvol uitzien". Gisteravond werd uit Berlijn gemeld, dat volgens Duitse politici, die verklaar den in nauw contact te staan met het Russische militaire bestuur, het Sovjet hoofdkwartier te Karlshorst gisteren be vel uit Moskou had ontvangen, dat on middellijk alle technische voorbereidin gen voor opheffing van de blokkade ge troffen moeten worden. Een Britse woordvoerder te Lake Success deelde mee, dat de Fransen en de Engelsen nog geen direct contact over de kwestie met de Russen hadden opgevat, doch dit ongetwijfeld zouden doen alvorens een definitieve overeen stemming over een Viermogendheden- bijeenkomst zou worden bereikt Te Washington werd uiteengezet, dat het Tass-bericht de vraag openliet, of het Russische aanbod om de blokkade op te heffen al of niet afhankelijk was van een uitstel der Vorming van een West-Duitse regering. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, verklaarde echter te Ber lijn, dat, wat ook het resultaat van de besprekingen te Lake Suceess zou zijn, niets de vorming van een West-Duitse staat in de weg zal staan. Een soortge lijke verklaring kwam ook van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken. Uit gezaghebbende bron te Washing ton is vernomen, dat Malik duidelijk i» gemaakt, dat de vorming van een West- Duitse regering niet zou worden ver traagd. Deze achtte echter de tijd tussen thans en de datum voor de vorming van een West-Duitse regering in Juli ruim genoeg voor het bijeenkomen van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berlijn zeiden gisteren dat Rusland \de Duitse communistische partijleiders een vredesverdrag voor Oost-Duitsland in uitzicht heeft gesteld en hun heeft be loofd af te zien van alle herstelbeta- lingseisen wanneer eenmaal een Oost- Duitse staat is opgericht. In officiële Russische kringen is dit bericht nog niet bevestigd, doch de in lichtingen zijn afkomstig uit kringen uit de omgeving van het bestuur der Oos telijke zone. Aan de pas ingestelde commissie voor Buitenlandse Aangelegenheden van de socialistische eenheidspartij werd op dracht gegeven een propaganda campagne voor te bereiden welke de steun van het volk voor de nieuwe O. Duitse staat moet winnen. Een verwrongen hoop metaal, overdekt met schuim van de blusapparaten, is alles wat van het lesvliegtuig is over gebleven. Een van de motoren viel aan de kant van de weg naast een boom. Volgens een K.B. behoeft van 9 Mei cif het vervoer hier te lande van suiker bij hoeveelheden van meer dan 3 kg. nog slechts te zijn gedekt door een geldig document op een strook van ten hoog ste 5 k.m. breedte van de Nederlandse landgrens af. Van deze datum af behoeft bij parti culieren het in voorraad hebben van suiker nog slechts te zijn gedekt op vo renbedoelde strook, indien per ziel of lid van het gezin meer dan 3 kg. suiker voorhanden is. De 17.500 ton metende mailboot Magda- lena van de Britse „Royal Mail Lines is heden op haar eerste thuisreis voor Rio de Janeiro in tweeën gebroken en thans gezonken. Eergisteren was het schip op een rif gelopen en door zijn passagiers verla ten, doch gisteren slaagde men er in het schip vlot te krijgen en begon men het naar de haven van Rio te slepen. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dal 45 punten van textiel- kaart „VA 905" geldig zijn verklaard. Met ingang van 28 April worden geldig de bonnen gemerkt: „S 1 punt", „T 1 punt", „S 5 punten", „T 5 punten", „S reserve" ter waarde van tien punten en „T reserve" ter waarde van vijftien punten. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de thans aangewezen punten wederom voor een periode van vier maanden zullen moeten strekken. (Van onze verslaggever) NOORDWIJK. 27 April. Schaars als klavertjes-vier zijn de berichten die binnendruppelen over de vorderingen van de deelnemers aan de Tulpenrallye En ook hier is het alweer: geen bericht goed bericht, want de ploeg waarover we bijvoorbeeld wel een bericht hebben gekregen heeft de strijd al binnen 20 kilometer moeten staken. Dat waren de Belgen RoosdorpVan Kampen, die n» Den Haag waren gestart, maar nog vóórdat zij Rotterdam hadden bereikt malheur kregen met hun oliepomp e» geen kans zagen de strijd voort te zet ten. Een ander Belgisch paar. eveneens vertrokken uit Den Haag. moest zich wegens familieomstandigheden te Ant werpen uit de strijd terugtrekken. De berichten uit het buitenland zijn al even schaars. Uit Rome vernemen wij nog dat alle ingeschreven ploegen, t.w. 19 Nederlandse. 1 "Belgische en 1 Franse, gisterochtend de tocht hebben aanvaard Twee inschrijvers ontbraken in de startplaats Monte Carlo, waar de president van de Automobiel Club van Monaco, de heer A. Noghes, het vertrek sein gaf voor negentien deelnemers. Tenslotte meldde men ons uit Mons (België), dat de Nederlandse equipe BoddeBouman—J. en C. Bosman is uit gevallen met een gebroken klep-stoter. Op dit ogenblik kruisen vrijwel alle deelnemers ergens in Frankrijk, mor genochtend om 4 uur zal de eerste de Nederlandse grens passeren. Morgen middag tegen twee uur wordt de eerste deelnemer bij de finish in het Noord- wijkse Huis ter Duin verwacht. De laat ste deelnemer zal om half acht binnen zijn. Louis St. Laurent, de Canadese minister president, heeft bekend gemaakt, dat aan het eind van deze week het Canadese par lement zal worden 'ontbonden en „zo spoe dig mogelijk" een algemene verkiezing zal worden gehouden. Een. sereen Wilhelmus, ten gehore gebracht door een aantal leden van het Haags Matrozenkoor, klonk gisteravond onder de overkapping van het Hollands Spoor te Den Haag, toen de Pulmann uit Parijs met de leider van het koor, Theo van Elferen, benevens drie Haagse „matroosjes" waren gearri veerd. Deze drie oudste leden van het Ma trozenkoor was de eer te beurt gevallen, tezamen met nog drieduizend zangers en. zangertjes uit veertien andere landen ter gelegenheid van het 50-jarig priester jubileum van Z. H. de Paus voor Z. H te mogen zingen. Onder leiding van Abbé Maillet, de di recteur van het bekende Franse koor de „Petits Chanteurs a la Croix de Bois". hebben de zangers tijdens een stille H Mis. die de Paus Zondagmorgen opdroeg in de St. Pieter een zevental liederen gezongen, o.m. „Tu es Petrus", het „Ave Verum" van Mozart en de Psalm 150 van De S 11 ziet men hier tijdens een vlucht. Dit nieuwste vliegtuig van Fokker dient speciaal voor de opleiding en is zo geconstrueerd, dat men kan oefenen met neus- en staartwiel, al naar gelang men ze verkiest bij het landen. De S. 13 en de S. 14 zijn overgangs vliegtuigen, bestemd voor de voortge zette opleiding nadat de leerling het stadium van „basic training" heeft door lopen. De S. 13 zal in elk geval dit jaar nog gereed zijn. De S. 14 is het eerste opleidingsvlieg- tuig, dat met een straalmotor wordt uit gerust. Vele mensen hebben in hun leven altijd een souffleur nodig. De republikeinse premier Moh. Hatta heeft Dinsdag gedurende meer dan vier uur gesproken met de leden van de re publikeinse delegatie, nadat hij Maandag persoonlijke besprekingen met dr. Van Royen gevoerd had. Na de bijeenkomst heeft Hatta aan een correspondent van AFP medegedeeld, dat de Nederlanders en republikeinen „een nieuwe formule" zoeken, die het mogelijk maakt voort te gaan. Hij verklaarde met nadruk, dat de besprekingen voortduren en dat hij een nieuw onderhoud met dr. Van Royen zal hebben. Hatta heeft bevestigd, dat het algeheel Drieduizend zangertjes uit de gehete wereld zijn de vorige week in Rome in congres bijeengekomen. Zondag luister den zij in de St. Pieter een door Z. H. de Paus opgedragen H. Mis met hun gezangen op. Cesar Franck. De koren stonden opge steld achter het hoofdaltaar en de indruk in de geheel gevulde St. Pieter was over weldigend. „Na afloop", aldus de heer v. Elferen, „onderhield de Paus zich even met de dirigent, die Hij zeer hartelijk dankte en tegen wie Hij zich enthousiast uitliet over de prestaties van het drie duizend-koppige koor. Op verzoek van de Paus klonk toen nogmaals het „Tu es Petrus", waarna eeiL-overweldigend „Vive il Papa" werd aangeheven. Het enthousiasme onder de zangers was zo groot, dat zeer velen, onder wie mijn Haagse jongens, de ballustrade verlieten en de erewacht van de Zwitserse Garde ver braken, om zo dicht mogelijk bij Z. H. te komen. Enkelen hebben Hem zelfs de hand gedrukt. Het was een over weldigende manifestatie, die vooral aan het slot door de ongedwongenheid en de spontaneïteit een zeer machtige indruk achterliet." Tevoren had men tweemaal gerepe teerd in de St. Pieter onder leiding van de Abbé, die de koren krachtig leidde. De jeugdige Haagse *zangers, van 15 tot 16 jaar oud, die in hun gala-uniform aan de uitvoering deelnamen, zijn zeer on der de indruk van dit grootse gebeuren thuis gekomen. Zij hebben Rome gezien, de Catacomben bezocht, gelogeerd in Va ticaanstad, waar zij mgr. Jan Olav Smit hebben ontmoet, en dit alles heeft on uitwisbare herinneringen bij hen ach tergelaten. Maar uiteraard zijn zij het meest verheugd, dat zij voor Z. H. ée Paus hebben gezongen. herstel van de republikeinse regering te Djocja met haar bevoegdheden en vroe gere rechten de eerste stap moet zqn tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad. Wat het Nederlandse voorstel inzake het terugtrekken uit een zone van 8 km. rond Djocja betreft, verklaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap betekent, die gevolgd moet woröan door het algeheel herstel van het republi keinse bestuur over het gehele gebied van het sultanaat Djocjakarta. Hatta besloot: „Indien de Nederlander» practische mensen zijn, zullen zij de rechtvaardigheid van deze eisen moeten erkennen." Hij voegde er aan toe, dat" het opdringen van de Chinese commu nisten de Nederlanders tot nadenken zo» moeten stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1