D.D.D. Erie de Noorman en de valse koning Activiteit rode legers in China aanzienlijk verslapt IHET DOMUS Als het zomers regent Om de HUISVROUW te helpen Vóór jaars moeheid DE WERELD ROND Wat heeft gesprek van Prins regent met Leopold opgeleverd? i Zal Duitse staalindustrie zorgen voor aanvullende bewapening van Europa? 1 D' ÖE WITTE TULP België wacht met ongeduld op Spaak's terugkeer Leopoldistische stoottroepen ^ïgr. Beran verwacht zijn arrestatie Staatssecretaris over P.B.O. Tsjang Kai Tsjek in Shanghai Dr. Malan morgen in ons land Geen leen- en pacht overeenkomst WOENSDAG 27 APRIL 1949 PAGINA 3 hen geen vijand van de arbeiders In Middenstandsraad Kaas» boterhammetjes Yoghurt met appelmoes Yoghnrt-pudding met rozijnen Erwtienkoekjes Pikante flensjes door HELEN CIRVAN DE MOORD OP BURGEMEESTERS VAN ASTEN EN SOMEREN Uhterscharführer voor het gerecht Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat.... EMjP 1 (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Dinsdagavond. 5et Belgische parlement heeft de Paasvacantie sneller dan gewoonlijk ueëindigd in het vooruitzicht van de grote verkiezingen, die de noodzakelijk heid met zich mee brengen, om nog een paar zaken af te handelen, die daar voor voltooid behoren te zijn. dinsdagavond is de bespreking begonnen van de twee wetsontwerpen, die op verkiezingen betrekking hebben, n.l. de vervroegde ingang van het ^rouwenstemrecht en de aanpassing van het aantal zetels. Zoals men weet, bestond er een wet, die de vrouwen toeliet na 29 Juli 1949 aan de verkiezingen deel te nemen. Deze wet hield rekening met de normale afwikkeling van het Politieke jaar. Nu dit echter niet normaal zal zijn, heeft de regering een jvetsontwerp ingediend, waarbij de vrouwen onmiddellijk aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Dit nieuwe ontwerp werd Dinsdagmiddag het eerst be handeld; het leverde niet de minstë moeilijkheid op en werd onmiddellijk in eerste lezing met algemene stemmen aangenomen. bespreking over het tweede wets- >pt ,erp' waarbij het aantal parlements- Vnii aan de resultaten van de laatste 2^kstelling wordt aangepast en dus van Öer op 212 wordt gebracht, verloopt min- jjjr gemakkelijk, omdat de Vlamingen j.asrdoor de meerderheid zullen krijgen. Walen maken zich daar ongerust A'er en trachten dus een voorlopige sta- jj5 quo te bereiken, zodat er bij de ko elde verkiezingen nog geen rekening 1®.gehouden zou worden. zijn dan normaal weer vier jaar Rustig. Of dit echter gebeuren zal, is nog ^5 r de vraag. De besprekingen zijn nog _®t ten einde, maar men kan nu reeds ,®Sgen. dat de Katholieken, op een en- ,®'e uitzondering na. voor de aanpassing tri,,?1 zijn. °°k de Waalse Katholieken, ypvijl de meningen bij de socialistische tarningen voor, en bij de Walen ver ent zUn- 1-*® communisten zijn tegen, "k (je Vlaamse, en van de liberalen ].®tt nog weinig te zeggen Waarschijn- k zullen ook zij deels vóór en deels ,®8en stemmen. De meeste kansen gaan Us naar de voorstanders van de aan- a«ssing en daarmede naar een Vlaamse Parlementaire meerderheid. Rct debat over deze zaak was Dins- Y??middag eerder rustig en gematigd. jh JUuoedelijk werd de aandacht meer ij?beslag genomen door de koningskwes tie De besprekingen, die Maandag in jj®rn hebben plaats gevonden tussen de jU'.ng, t]e prins-regent, .Spaak en de Uister van Justitie zijn geheim geble- j.j11 en iedereen brandt van nieuwsgie- Rneid naar de terugkeer van de eerste t uister. Spaak zou Dinsdagavond te- ij "komen en men verwacht, dat Woens- j 5 een kabinetsraad gehouden zou wor- VpU- waarna men allicht iets meer zal Oicaien. Aanvankelijk was er reeds flae die kabinetsraad nog Dins- „„fvond zou plaats vinden, maar om 8 dat k dit nog onwaarschijnlijk, om- j> I Spaak op dat moment nog niet in t '8'e terug was. De apocriefe berïch- j^u, die uit Bern komen, laten doorsche- ren, dat de koning vóór de verkiezin- e U naar België had willen terugkeren hei arvoor wenste, dat de prins-regent de, re8:entschap zou neerleggen. Volgens j».le berichten schijnt het, dat Leopold an dit voornemen na de besprekin- U Vooralsnog heeft afgezien. 'ntusscn is er in politieke kringen in ssel vrij grote agitatie. p'ussel vrij grote "agitatie. Het alge meen Belgisch vakverbond heeft be- ^."ten om wanneer de koning onver lichts terug zou komen en geen rekc- (jp s zou houden met het parlement en toPJve4 van tuli 1945, die hem „door iiik>,^2 van de vijand in de onmoge- algemen,.Tf''Naart tot regeren", een "Ugemene staking af te kondigen. nabmriiik ®?®iajist'sche arbeiders zijn natuur!ijk niet de enigen De PhHate lijke zullen zich daar niet aan houden en er zich waarschijnlijk zelfs tegen Verzetten. Het socialistische dagblad >.Le Peuple" bracht bovendien opzien- Vorlf41" het blad „Irish Catholic" bericht, l>rg?acht Mgr. Beran, aartsbisschop van te« e' 'cder ogenblik te worden gear ceerd. aldus meldt het K.N.P. „Men aart K-Van mÜ". aldus verklaarde de Van"bisschop, „dat ik een vijand ben V u de arbeiders en dat ik geen oog heb r hun noden." stel er evenwel prijs op", aldus Se Artsbisschop, „te verklaren dat ik H],;?1. v'jand ben der arbeiders en dat ik IfljUd groot beiang heb gesteld in hun I\j Het js mij bekend", zo vervolgde jjjgr- Beran, ,,dat men het plan koestert „"U korte termijn te arresteren." hii',.1 Wo,'dt de Kerk in Tsjechoslowa- rip^jUeschuIdigd. dat Zij in geen enkel hei,i "t iets doet om de noden der ar- te verlichten. Het is evenwel stan I- dat in de tegenwoordige om- lilt^'Sheden het aan de Kerk onmoge- terL^urdt gemaakt om zich huiten het kege*n Van de zuiver godsdienstige te Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. barende berichten over een soort van ..Leopoldistische stoottroepen', als men' dat zo zou kunnen noemen, die zich van hun kant gereed zouden houden om eventueel op te treden. Wat er van dit alles waar is, is moeilijk te gissen. Dat er moeilijkheden zouden komen bij een onmiddellijke terugkeer van de koning is niet uitgesloten. Er zal in elk geval voldoende toe wor den opgestookt, maar het is de vraag, of dit de doorslag zal geven. Hoe het zij, het ziet er naar uit, dat dit moment nog niet is aangebroken en in elk geval zal men moeten wachten op de mededelingen na de komende ministerraad, om met enige nauwkeurig heid te weten, hoe de zaken staan. In middels gaat de campagne voor en tegen de koning feller dan ooit voort. Veel nieuws wordt er niet te berde gebracht, maar de politieke passies doen zich gelden en voor een onpartijdig toeschou wer is dit, als steeds, een weinig ver kwikkelijk schouwspel. (Van onze Haagse redacteur) 248 maal heeft de Middenstandsraad in besloten kring vergaderd; twee keer deed hij het in het openbaar: bij het twintigjarig bestaan in 1939 en gister middag ter gelegenheid van de 250ste bijeenkomst te Den Haag. De voorzitter, prof. dr. F. L. van Muiswinkel, heeft hierbij een rede ge houden, waarin hij uit de 30-jarige geschiedenis van de Raad de bouwste nen haalde voor de nieuwe midden standsvertegenwoordiging in de ko mende Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. Hij deed vervolgens de. suggestie aan de hand van de in het wetsontwerp geboden gelegenheid gebruik te maken tot instelling van een „Commissie Detail handel en Ambacht van de Sociaal Economische. Raad. De Staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, heeft in antwoord hierop verklaard, dat de wijze, waarop de P. B. O. en de daarmee verbonden adviescolleges van de overheid tot stand zullen komen, grotendeels afhangt van het bedrijfsle ven zelf. In het wetsontwerp is in aanzienlijke mate. neergelegd het beginsel van het zelf-doen. Het eigen inzicht van de vrije organisaties in het bedrijfsleven zal voor een belangrijk deel bepalen hoe de P. B. O. tot stand komt. Aan het essen tiële element van de Middenstandsraad, namelijk de samenwerking van de ge organiseerde Nederlandse middenstand in het bijzonder ter voorlichting en ad visering van de regering een essen tie, welke veel belangrijker is dan de toevallige verschijningsvorm, waarin de samenwerking tot uiting komt gaf mr. v. d. Grinten de beste wensen mee. 59. Langzaam, met de zekerheid van een klok, beukt de ijzeren ram tegen de slotmuurKeer op keer zwaait de zware paal met de spitse, verweerde kop achteruit, om met kracht weer naar voren te komen tegen de muur. En bij iedere stoot daalt een regen van stejien en gruis op de belegeraars neerVerbeten staan Eric en een groot aantal krijgers aan de binnenzijde van de~vestingwal het moment af te wachten, waarop de muur zal bezwijken Dikke zweetdroppels parelen op het gelaat van onze Noorman Hij weet, dat hij machteloos is tegen dit wapen Het enige wat hij doen kan is afwachten en hopen, dat, wanneer de muur het begeeft, hij in staat zal zijn de aanval op te vangen Steeds grotere brokken steen dalen neer op de binnenplaats en Eric kan nog juist terzijde springen, wanneer een grote steenklomp met een luide dreun neerkomt. Mangha, die zijn meester volgt als een trouwe hond, verdwijnt in een wolk van fijn gruis en in de verwarring raakt Er\c de man kwijtHet blijkt dat hij juist op tijd van de plek is weggegaan, want een donderend geraas klinkt op en in een inferno van rook, stof en stenen stort de muur in Aan de buitenzijde gaat een triomfantelijk gejuich op Omon, aan het hoofd van zijn troepen, slaat de verwoesting met een grimmig lachje gade en nauwelijks is de eerste rook opgetrokken, of de valse koning springt voor zijn mannen uit op de puinhopen Het zwaard geheven geeft hij het sein voor de grote aanval en onder een donderend gebrul uit honderden kelen stormen Omon's soldaten over de verbrokkelde muur de vesting binnen Volgens berichten, zowel van officiële als onafhankelijke zijde, is de gevechts activiteit van de door de communisten geleide legers in de buurt van de spoor lijn NankingSjanghai gisteren aan zienlijk verslapt. Slechts hier en daar opereerden kleine eenheden. De trei nenloop op de lijn SjanghaiHangtsjow was normaal. Rond Sjanghai worden steeds meer troepen samengetrokken. Volgens het blad van het Chinese na tionalistische leger is maarschalk Tsjang Kai Sjek per vliegtuig in Sjanghai aan gekomen. Verwacht werd, dat hijeen conferentie van vooraanstaande leiders van de Kwo Min Tang bijeen zou roe pen, aldus het blad. Het legerblad verklaarde verder, dat Tsjang gisteren uit Fenghoea, in zijn geboorteprovincie, waar hij zich had te ruggetrokken, was aangekomen. Tsjang Kai Sjek trad 21 Januari j.l. af als opperbevelhebber en trok zich terug als President om vredesonderhandelin gen mogelijk te maken. Tsjang riep he den het Chinese volk op om voort te strijden. „De eindoverwinning zal bin nen drie jaar voor ons zijn," aldus Tsjang. Hij deed zijn beroep als direc teur-generaal van de Kwo Min Tang, dg regeringspartij. Zware Britse en Amerikaanse vloot- eenheden hebben gisteren hun gewone ligplaats in de Wangpoe de door Sjanghai stromende zijarm van de Yangtse verlaten en zijn vertrokken naar de monding van de haven bij Woo- soeng. Uit Sjanghai zijn thans de laatste hoge nationalistische regeringsfunctionaris sen per vliegtuig naar Kanton vertrok ken. De berichten, dat Sjanghai zou zijn gevallen, zijn uit gezaghebbende bron ontkend, aldus meldt Reuter uit Hong kong. De Britse premier, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelse houding ten opzichte van de burgeroorlog in China wordt bepaald door de Moskouse verklaring van De cember 1945, toen Ëngeland, de Sovjet unie en de V. S. bekend maakten een politiek van niet-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van China te zullen voeren. De premier legde gis termiddag voor een vol huis een ver-, klaring af over de beschieting van de Britse oorlogsschepen op de Yangtse. Hij zeide, dat er een waarschuwing was uitgegeven met betrekking tot de oorlogsschepen op de Yangtse, toen de Chinese regering besloot zich naar Kanton te begeven. ..Niettemin hebben de bewegingen van onze oorlogsschepen op de Yangtse sinds die tijd plaats ge had met volledig medeweten en toe stemming van de nationale regering in China", aldus Attlee. Attlee zeide verder, dat de plaatse lijke communistische autoriteiten wei gerden in te gaan op een verzoek van de Britse consul te Peiping om onmid dellijk aan de bevelhebbers instructie te geven het vuren te staken. Vervolgens kreeg Churchill het woord, die eiste, dat Engeland zijn vloot in het Verre Oosten zo zou versterken, dat zö een gewelddadige vergelding konden uitvoeren tegen de Chinese communis ten, wegens hun „beledigende" aanvallen op de Britse oorlogsschepen. Hij vroeg de regering om een of twee vliegdek schepen naar het Verre Oosten te stu ren, om zeker te stellen, dat de Engelsen voortaan met respect behandeld zouden worden. Zoals reeds gemeld is zal de minister president van Zuid-Afrika, dr. D. F. Malan, een bezoek aan Nederland bren gen. Donderdagmorgen 28 April wordt dr. Malan op Schiphol verwacht, waar hij begroet zal worden door mr. J. Visser, chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Na een bezoek aan de Zuid-Afrikaanse legatie te 's-Gra- venhage wordt liet dejeuner gebruikt in Hotel des Indes. 's Middags wordt dr. Malan op het paleis Soestdijk door H.M. de Koningin ontvangen. Vervolgens gaat hij naar Utrecht voor een informeel bezoek aan de stad en de universiteit. Via de bollenvelden keert de minister president terug naar Den Haag, waar hij bij minister Stikker zal dineren in diens ambtswoning. De volgende dag reeds vertrekt dr. Malan met zijn eigen vlieg tuig naar Berlijn. Naar wij nader vernemen zal dr. Malan vergezeld zijn van zijn echtgenote en van de heer Forsyth, eerste secretaris van het Zuid-Afrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen, die het wetsontwerp voor bereiden voor liet toewijzen van wapenverschepingen voor de landen van het Atlantisch pact tot een bedrag van 1.130 inillioen dollar, zullen aan West- Europa het allereerst die wapens verstrekt worden, die men noodzakelijk acht om „een succesvolle Russische overrompeling" van het Europese vasteland te voorkomen. Tot de wapens, die in het bijzonder benodigd zyn om elk snel offensief tot staan te brengen, aldus deze functionarissen, behoren Amerikaanse tanks, anti-tank-wapens en artillerie. eenkomst in oorlogstijd. Deze functio- narisen verklaren echter, dat de voor waarden voor het gebruik van dit mate riaal van tevoren omschreven zullen worden en dat de V.S. het recht zullen hebben de stroom van materiaal af te snijden, indien zjj dit noodzakelijk ach ten. De functionarissen gaven niet nader aan hoeveel ieder land zou krijgen of welk soort van militaire bijstand de ver schillende landen zullen ontvangen. Deze bijzonderheden zijn zo geheim, zö ver klaarden zij, dat de regering zelfs niet voornemens is deze aan het Congress be kend te maken, wanneer de besprekin gen over het militaire hulpprogramma een aanvang nemen. Waarnemers gelo ven, dat de regering elk mogelijk „lek" wil voorkomen, waardoor de Sovjet-Unie gewaar zou kunnen worden, hoe het precies met de militaire toestand in West-Europa gesteld is. Volgens dit plan zouden Amerikaanse vliegtuigen, vermoedelijk zowel lange- afstandsbommenwerpers als gevechts vliegtuigen verscheept worden, doch geen straalvliegtuigen van het laatste type. Deze vliegtuigen, zo menen waar nemers te Washington, zouden naar En geland gestuurd worden. De vlootuitrusting zou voor het groot ste gedeelte bestaan uit kleine vaartui gen, zoals mijnenvegers, benodigd om de havens toegankelijk te houden. Volgens diplomatieke functionarissen zou Frankrijk in aanmerking komen voor het grootste aandeel in de Ameri kaanse hulp, ingevolge de hoogst strate gische ligging van dit land en de grote behoefte aan nieuwe uitrusting. Groot- Brittannië zou als tweede op de lijst staan en Italië als derde. Het doel van de mogendheden van het Atlantisch pact buiten de V. S. werd als volgt omschreven: de vorming van een „gemeenschapslegerzo ongeveer naar het voorbeeld van de Zwitserse gewapende macht. Dit zou het instellen van dienstplicht, een opleidingsperiode voor recruten van leger, vloot en lucht macht en het vormen van een actieve reserve noodzakelijk maken. In de voorwaarden van de overeen komsten zal echter worden bepaald: a. Dat de verstrekte wapenen niet ge- Plannen zijn in voorbereiding offl ge bruik te maken van de Duitse metaal industrie, teneinde Europa te helpen bij de productie van de aanvullende bewa pening, die het nodig heeft en zo moge lijk buiten bedrijf zijnde fabrieken in Noord-Italië met thans werkloze Itali aanse arbeidskrachten in te schakelen. Vooraanstaande Amerikaanse militai re deskundigen geloven, dat West-Euro pa met Amerikaanse hulp elke invasie door de Sovjet-Unie kan weerstaan. Volgens deze regeringsautoriteiten wordt dit op het ogenblik beschouwd als de mening van Truman's regering. Amerikaanse leger-, vloot- en lucht machtuitrustingen moeten naar West- Europa worden gezonden, totdat deze landen militair op eigen benen kunnen staan. De behoeften van de elf bij het Atlan tisch pact aangesloten mogendheden worden in de volgende volgorde om schreven: 1. Amerikaanse wapens. 2. Reserve-onderdelen voor bestaande vervoermiddelen en andere militaire uit rusting. 3. Grondstoffen om de binnenlandse wapenproductie te bevorderen. Het plan is op het ogenblik de ge- vechtswaarde van de bestaande Europese, land-, zee- en luchtstrijdkrachten te ver hogen, eerder dan nieuwe eenheden te vormen. Een nader omschreven aantal Ameri kaanse deskundigen van de Amerikaanse leger-, vloot- en luchtmacht zal naar Europa worden gezonden, om toezicht te houden op het gebruik van de Ameri kaanse uitrusting en om opleiding en administratie te helpen standaardiseren. Het plan bestaat, de Amerikaanse mi litaire hulp de vorm te geven van een directe schenking, zonder dat een latere verrekening wordt overwogen, zoals dat het geval was na de leen- en pachtover- De plastic-regenjas is in korte tijd populair ge worden. Geen wonder, ze is uiterst gemakkelijk, gemakkelijk over wat ook aan te schieten, gemakkelijk mee te dragen en gemakke lijk nieuw te kopen als ze door scheuren ondraagbaar is geworden. En dat laatste gebeurt gauw als men deze jassen niet behandelt met de voorzichtigheid, die men aan zulk vleugelfijn mate.- riaal verplicht is. Zonder twijfel dankte deze doorzichtige cellofaan-achtige regenkleding haar populari teit ook aan het feit, dat ze flatteus is. Maar daarvoor moet ze natuurlijk wel met een beetje charme gedragen worden. En bijvoorbeeld is een cape. flatteuzer dan een mantel, die geen andere sluiting heeft dan een cein tuur, wat voor de fietsende vrouw een wanhoop is. Als de vrouwen deze gemakke lijke, flatterende jassen dan ook op een gegeven moment toch de rug toedraaien, zal dat de schuld zijn van het iiiiiiiiiiiHiHimMiimitifiiiiiiimiimiiiiiiMiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiifimitiiiiiiiiiMiiHtiiiHiiiitiiiiiiimiiiittHHmviiiMHfMHiiiiii Hapjes aan de koffietafel: sneetjes Iedere Amerikaanse vrouw heeft haar plastic-regenmantel of cape. De laatste is vooral ge schikt voor de vrouw in de stad die niet fietst. sluitingloze. Dat de Ameri kaanse regenkledingm akers wèl hart voor die sluiting hebben, laat de bijgaande foto zien. Toch is de cape voor de fietsende vrouw niet practisch en men kan er ook moeizaam een para- pluie bij opsteken, wat ook niet de bedoeling is, al draagt deze mannequin een keurig opgerolde parapluie in de hand. De capuchon aan deze Amerikaanse cape van „Vi- nylite" plastic, een soort dat zacht en soepel blijft ook in de koude, is flatteuzer dan de capuchon met uitstaande punten, maar niet zo af-, doende. De ijdele vrouw, die he.t van belang nummero één vindt om er aardig uit te zien, zal dies heur haar van voren maar een beetje nat moeten laten regenen. Plastic-regenkleding is vooral geschikt voor de zo mer, omdat het materiaal bij warm weer veel soepeler is dan in de kou en zich 's zo mers beter tot een klein pak je, dat in de tas kan. laat oprollen. Maar ook schiet men over een zomertailleur gemakkelijker zo'n dunne jas aan dan over een winterman tel. Het nieuwe plastic-sei zoen begint! ASTRID. e meeste huisvrouwen bezitten een kookboek, waar sommigen echter nooit in kijken. Dat zijn de oudgedienden in het vak, die hun kunde door jaren lange ervaring geheel heb ben aangepast aan de smaak en de wensen van hun huis genoten. Het nadeel van een kook boek voor de beginnelingen is, dat ze het nooit van a tot z lezen en daarom is het zo practisch bedacht van da Voedingsraad in Den Haag. die de huisvrouwen wil hel pen, om regelmatig vouw blaadjes uit te geven, met allerlei wetenswaardigs op voedingsgebied aangepast aan het seizoen en de tijds omstandigheden. Een van de laatste vlugschriftjes is ge titeld: „Drinkt melk". Voor 3 cent zendt de Voedings raad. Koninginnegracht 42 Den Haag, (giro 363081) het toe. Het bevat allerlei x» cepten, met melk, yoghurt of karnemelk te bereiden en een leerzaam inleidend praatje. Zulke praatjes zijn al duiziend maal gehouden maar er zijn altijd weer nieuwbakken huismoeders, romantischer is het te zeg gen, jonggehuwden, die het nog niet weten. Trouwen er per dag niet ongeveer tweehonderd paren, waar door er dus evenzovele nieu we huisvrouwen bijkomen? Talloze vouwblaadjes heeft de Voedingsraad in de loop van zijn bestaan al uitge geven. Vermelden wij van daag nog „op en bij de bo terham", waaruit de huis vrouw die dagelijks voor de koffietafel heeft te zorgen allicht eens een nieuw idee kan putten. Uit beide genoemde vlug schriftjes laten wij hieron der enkele recepten volgen, Toespijzen met yoghurt: Y, kg. appelen. 2 beschui ten, Y- 1. yoghurt, suiker. De appelen wassen, in stukken snijden en met wat water tot moes koken. Ze vervolgens zeven. Het ap pelmoes in een schaal over doen. De beschuiten kruime len en er overheen strooien. De yoghurt in een doek la ten uitlekken. De uitgelek te yoghurt kloppen met wat suiker. De yoghurt op het appelmoes en de beschuiten scheppen. 15 gr. gelatine (7 blaadjes of y. eetlepel), 50 gr. rozij nen, gepelde noten of dadels zonder pit, 75 gr. (5 eetle pels) suiker, 1 1. melk- of taptemelk-yoghurt. De gelatine weken (blad- gelatine in ruim water, poe- dergelatine in 8 maal zoveel water). De rozijnen wassen en pl.m. 5 minuten koken in het water met de suiker. De geweekte gelatine hierin op lossen (niet koken!) Het mengsel iets laten afkoelen en vermengen met de yoghurt. De puddingmassa laten staan tot ze drillig wordt. Ze vervolgens over doen in een met koud water omgespoelde puddingvorm en op een koele plaats weg zetten. Ze keren, als ze stijf is geworden. 8 dunne sneetjes brood, pl.m. 80 gr. (4 plakjes) kaas, boter of margarine. Een plakje kaas tussen twee sneetjes brood leggen. De sneetjes aan de buiten kant met een weinig boter of margarine besmeren en in de koekenpan aan weerskan ten bruin "bakken. 100 gr. (pl.m. 1 kopje) ge kookte erwten, bloem of brood, .zout, fijngehakte sel derij. aroma, nootmuskaat, boter, margarine of vet. De erwten goed laten uit lekken en fijnwrijven. Ze met bloem of met in weinig erwtennat geweekt brood en de kruiden vermengen tot een stevige gelijkmatige mas sa. Hiervan in de koeken pan één grote of enige klei ne koekjes bakken. Deze koud of warm op of bij het brood geven. Voor koude koekjes het mengsel zeer pittig van smaak maken. 100 gr. (pl.m. kopje) bloem, 2 dl. (ruim 1 kopje) water, zout, kerrie, geraspte ui, peper. De bloem met wat water tot een glad beslag roeren Het beslag zeer pittig ma ken met zout, kerrie. ge raspte ui en peper en er m een koekenpan kleine flens jes van bakken. Deze koud laten wordien en de boter ham er mee beleggen. Voorjaarsmoeheid is een lastig, maar veel voor komend verschijnsel. We voelen ons dood- en doodmoe, onze benen willen niet meer mee, onze voet zolen branden en we heb ben het gevoel, dat er maar één ding werkelijk de moeite waard is en dat is een heerlijke, gemakkelijke stoel, waarin we kunnen neerzijgen om voorlopig niet meer op te staan. Natuurlijk is niet bij iedereen de voor jaarsmoeheid in deze graad aanwezig. Er zijn ook vrou wen, gelukkig, die er geen of zo goed als geen last van heb ben. Toch is de voorjaars moeheid vrij algemeen. Waar is dit verschijnsel nu aan te wijten? Het heeft niets te maken met het war mere weer, waar we nog niet aan gewend zijn, zoals sommigen menen en evenmin heeft het iets uitstaande met een overdreven uitleven van de schoonmaakwoede, zoals mannen soms willen bewe ren. De voorjaarsmoeheid wordt veroorzaakt door een gebrek aan vitamine. Wan neer we maar, zodra we mer ken, dat deze lastige gast bij ons hanklopt, direct maatre gelen 'nemen, zal de kwaal spoedig verholpen zijn. Vita minepreparaten en levertraan kunnen hierbij goede dien sten bewijzen, maan minstens even goed en nier duurder is het gebruik van verse groenten, zoals andijvie, spi nazie, raapstelen enz. Zij ge ven ons de meeste vitami nen wanneer wij ze rauw gebruiken. Zeer rijk aan vi taminen en dus bijzonder geschikt als geneesmiddel tegen voorjaarsmoeheid zijn ook de helaas nog schaar se sinaasappelen, citroenen en grapefruits. Citroenen zijn vrij, grapefruit ook, maar die zijn zeer prijzig en de sinaasappelen zijn op de bon. Toch moeten we u de raad geven uw sinaasappel bonnen niet te laten verlo pen, ook al vindt u de prijs nogal hoog. Daarvoor zijn ze te belangrijk voor de gezondheid van uw kinderen. Liever eenmaal een sinaas appel dan driemaal een snoe perijtjes Want al klaagt uw kind misschien niet over vermoeidheid, toch kan ook bij kinderen dit vitaminege brek zich voordoen. Als de kinderen hangerig zijn of klagen over pijn in de kuit- spieren, iets wat nog menige moeder afdoet met een ..je zult de groei in je benen hebben," is er vaak sprake van een tekort aan vitami nen. Groei gaat nooit met pijn gepaard, dat staat vast. En laten we er verder op letten, dat we juist in de tijd vande „voorjaarsmoeheid" ons niet overmatig druk ma ken met schoonmaak e.d. Oververmoeidheid maakt ons nerveus en prikkelbaar dn geen schoonmaakbeurt kan zo belangrijk zijn, dat ze waard is er ons humeur door te laten bederven. bruikt mogen worden buiten het Noord- Atlantisch gebied; b. Dat zy niet gebruikt mogen wor den ter vervanging van gelijke wape nen voor gebruik buiten het Noord- Atlantisch gebied; c. Dat zij op geen enkele wijze over gebracht mogen worden naar andere landen. 'Pyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) <Co, Sl Jfek hi„erden ln een tamelijk donker ver- aö v nePSelaten, een vertrek dat niets va Zlndelijkheid, die het kenmerk ®h tyj!:? de meeste Hollandse woningen t Wa merkte Milady dadelijk op. aUeriei een wai'boel van schilderijen, s. bo Si?or^ aardewerk, verroeste sa- d® mal;- n en zelfs een paar gehaven- Saf hPt olders. En overal lag stof, al ®i'naast haardvuur met een korf vol turf Terwn iets ëezelligs aan het geheel. Vragen t Pieter de winkelier allerlei toti(j te V.de, stond Elspeth even alleen aan w klJken. Toen haar ogeo zich wat 26 opeen!. hte licht gewend hadden, zag '.Kiit- nts' dat haar verraste. ^®ldha'„ ,leter- Daar staat jouw ge- ,b( 2de kist." J'iets va„ ?lier bad gemompeld, dat hij «,®®P vprf !,an Voort afwist; hij kon al- yije daEr dat alle studenten een dan 0ou hadden. „Ik verkoop vandaag vf®hsen „niets- Er komen alleen tpaar schamm vrasen te stellen," merkte "-Hamper op. Pieter ging niet op het hatelijke gezeg de van de man in. Hij had zich naar Els peth gekeerd op haar uitroep en zag in derdaad een kist, die precies dezelfde was als die van hem. Ze had zelfs het zelfde embleem op het .deksel. „Mijn kist!" stamelde hij, terwijl nij over een roestige ijzeren pot heenstapte om er dichtbij te kunnen komen. De scherpe blik van de puritein ging vlug van Pieter naar de kist. „U bent de tweede al, die er aanspraak op maakt. Op Sinterklaasavond was hier een man, die zelfs een sleutel bij zich had, die er precies op paste, een gouden sleutel, die hij om zijn hals droeg." Elspeth's adem stokte. Ze zocht Pie- ters's ogen, maar die staarde maar ver wonderd naar de kist. Hij was doof voor de woorden van de winkelier. Een beet je bits vervolgde Hugh Gibson: „Hij leek wel gek, die man. Eerst wou hij met alle geweld de kist kopen, maar toen ik me had omgedraaid om wat turf op het vuur te doen, was hij van plan veran derd. Hij wou hem niet meer kopen, maar wilde alleen, dat ik een exemplaar zocht, dat precies gelijk was aan deze kist... maar hoort U eens." De winkelier keek Pieter scherp aan vóór hij vroeg: „Hebt U werkelijk net zo'n kist als deze, jongeman? Als U een tweede exemplaar van deze kist bezit, wil ik die graag van U kopen.Dat wil zeggen.dat wil zeg gen... ik heb er wel wat voor over, na tuurlijk geen al te groot bedrag," voeg de hij er haastig aan toe, zijn ogen sa menknijpend tot een lijn zo dun als zijn mond. „Mijn kist is niet te koop," antwoordde Pieter kortweg en al beloofde de man nu opeens en een paar keer achter elkaar, dat hij graag een goede prijs wou beta len, hij ging er niet op in en leidde Els peth zonder veel woorden weer de win kel uit. Hij had helemaal vergeten, over zijn zilveren mes te praten en toen ze haastig naar het kanaal gingen, was het duidelijk, dat de anders zo gemoedelijke Pieter vandaag voor de tweede maal zijn goed humeur verloren had.- „Bah, mijn kist verkopen! Aan die hui chelaar? Waarom moet hij mijn kist ook nog hebben? Hij heeft er toch één; maar daar kan hij blijkbaar geen afstand van doen." Elspeth keek verbaasd naar Pieter. Hij was toch verre van dom; maar nu stond ze toch paf van zijn naiveté... zoals Ma dame Vautier het zou hebben genoemd. Of had Pieter de winkelier niet horen spreken over een man met een gouden sleutel? Dat moest toch wel? „Hugh Gibson wil je kist natuurlijk kopen voor de Spanjaard" bracht ze hem vlug aan het verstand. „Je kunt ervan op aan, dat die hem er heel wat voor geboden heeft. Ik kon haast de verlei ding niet weerstaan om hem te zeggen, dat de man al niet meer hier was." „De Spanjaard?" Pieter deed zo ver rast, dat Elspeth er bijna om lachen moest. „O, Pieter, wat ben je een sufferd. Heb je dan niet begrepen, dat de man met de gouden sleutel om zijn hals. die op Sint- Nicolaasavond een kist bij hem wilde kopen, niemand anders kan zijn geweest dan de Spanjaard? De volgende dag werd hij in Haarlem gearresteerd." Pieter keek haar wat nors aan. Dat kon wel waar zijn. „Maar waarom kocht hij dan niet de kist, als zijn sleutel er op paste? Wat heeft mijn kist daarmee te maken?" Dat begreep hy niet. Elspeth wist niet direct antwoord op zijn vraag. Het lag voor de hand, dat Ra mirez er iets mee uit te staan had, maar daarover kon ze met Pieter niet spre ken. Maar hoe kon de Spanjaard weten, dat het niet de kist in de winkel van de Engelse puritein was. die hem bij Rami rez brengen kon? Dat er een andere was, een tweede exemplaar ervan? De hele weg naar Noordwijkerhout dacht ze hierover na. Twee kisten... twee gouden sleutels.. Ramirez., de moeder van Jan.de Spanjaard.wiens sleutel op de kist in de winkel paste.... Paste die ook op Pieter's kist? Hij had de kist uit de winkel toch niet willen hebben; hij was van plan veranderd, toen de winke lier wat turf op het vuur deed. Maar waarom was hij van plan veranderd?... Het leek wel alsof ze de stukken bij el kaar zocht, die tezamen een legkaart zouden moeten vormen. Maar er ontbrak nog wat. Ze kon alles niet bij elkaar krij gen. De winterse zon ging onder, juist toen ze by Noordwijkerhout aankwamen; Els peth was koud en hongerig geworden. Ze viel dan ook gretig op het warme eten aan, dat de vrouw van de herber gier daar voor hen klaar zette. Ze had gelachen, toen Pieter gesproken had over slapen, maar nadat ze gegeten had, was ze graag bereid, zich door de Hollandse vrouw in de bedstee te laten stoppen, om wat uit te rusten. Men wekte haar niet, voordat de maan opgekomen was en toen was Milady te slaperig om bezwaar te maken tegen de stoelslee, die Pieter had geleend. Toen de koude lucht haar geheel wakker ge maakt had, zat ze al een poosje bijna weggestopt in een nestje van dekens en gleed ze over het door de maan ber schenen kanaal. Het maanlicht deed alles er anders uitzien, zelfs de oude boom stomp, waar ze de kleine Dirk Loppen gevonden hadden. Nu scheen die boom wel .een vreemde, misvormde gedaante, die daar neerlag. Elspeth was stil ge worden van het spookachtige van de late avond en van de snelheid, waarmee ze over het kanaal gleed. Ze puzzelde niet langer over het raad sel van de twee kisten en was niet meer bekommerd over 't mislukken van haar onderhoud met de prins, want bij elke mijl, die hen dichter bij Haarlem bracht, vroeg ze zich in grote spanning af, wat Mijnheer wel zou zeggen als ze weer thuis kwamen. Hij was stellig bezorgd over hen geweest. En nu zou hij wel kwaad zijn. En dat allemaal voor niets. Dat was het ergste nog; dat ze nu toch nog een week wachten moest, voordat ze een beroep zou kunnen doen op de hulp van de prins. (Wordt vervolgd) Voor de Bijzondere Strafkamer van de Bossche rechtbank heeft terecht gestaan de Duitse Unterscharführer Karl B., die gedurende de bezetting de persoon lijke chauffeur was van Harders, toen malig Hauptsturmführer bij de S.D. Dienststelle te 's-Hertogenbosch. B. wordt er van verdacht, als chauffeur betrok ken te zijn geweest bij de Silbertanne- moord op de burgemeesters van Asten en Someren resp. de heren J. Mulders en J. Wijnen. In deze zaak werd nog geen straf ge- eist, daar de president mr. J. Poerink de verdere behandeling ervan voor on bepaalde tijd opschortte voor het horen van meer getuigen. Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuive rende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. (Adv.) De Syrische minister-president, kolonel Hoesni el Zaim, heeft gisteren de sluiting bevolen van de Syrisch-Transjordaanse 8reos, op grond van „agressieve maatrege len" welke door Transjordanië genomen zouden zijn. Hoesni el Zaim heeft verder be vel gegeven tot het recruteren van man schappen. Er wordt gezegd, dat Hoesni ei Zaim het Syrische leger tot het grootste van het Midden-Oosten op het Turkse na wil maken. Parlementsleden van zei landen, die in Parijs bijeen waren, hebben eenstemmig besloten bij Engeland en Frankrijk aan te dringen op een nieuw onderzoek inzake de kwestie van een tunnel onder het Kanaal, die Engeland en Frankrijk met elkaar zeu moeten verbinden. Na zes volle weken onafgebroken in de lncht te zijn gebieven, zijn de vliegers Dicjg Riedel en Bill Barris Dinsdag bij Fuller- ton in Califomië weer geland. Zij bleven 1008 uren en een minuut in de lucht en verbeterden hiermede een tien jaar oud record, dat op 759 uren stond. President Truman heeft het verzoek om ontslag van de Amerikaanse minister van Marine John Sullivan aanvaard. Sullivan's verzoek werd schriftelijk ingediend en in zijn schrijven werd geen enkele toespeling gemaakt op de troebelen die veroorzaakt werden door de kwestie van het „super vliegdekschip". Zijn verzoek volgde vijf dagen na de ontslagaanvrage van zijn col lega voor het leger. In de politieke commissie van de V. N. heeft de Syrische afgevaardigde zich gis teren krachtig verzet tegen een Italiaans trustschap over een van de vroegere Ita liaanse koloniën. Een vertegenwoordiger van het nationale congres van Cyrenaica verklaarde, dat aan alle pogingen om Cy renaica weer onder Italiaans bestuur te plaatsen met kracht van wapenen weer stand zou worden geboden. Hedenmiddag om ongeveer drie uur is Mgr. J. Groen, missionaris van de H. Familie en kort geleden benoemd tot Apostolisch Vicaris van Bandjermasm op Borneo, per K.L.M. in het vaderland teruggekeerd. Mgr. Groen zal in ons land de bisschopswijding ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3