STAD EN OMGEVING TAFELKLEDEN ostwald NIEUWE DE WITTE TELP 4* 12 CENTEN - AFDRUKKEN 6x9 RAADSVERGADERINGEN GEOPEND EN GESLOTEN MET GEBED? SCHUDT UW LEVER WAKKER ft I»* JAARVERGADERING K.A.B. J&ade*.'Zgeónatfye Splinters AGENDA Heimwee naar volkomen zelfstandigheid Het woningvraagstuk $3 Si DONDERDAG 28 APRIL 1949 PAGINA 2 Verbouwing >fSt. Bavó" tot stand gekomen Verbouwing gebouw „St. Bavo" Burgerlijke Stand HAARLEM-NOORD HERDENKT DE GEVALLENEN Koninginnedag Sluiting winkels op Koninginnedag Sluiting kapperszaken ruet. dna „Onze Vloot* Nieuw werk voor Teyler- museum Morgen begint de verkoop van een nieuw aangekomen partij JACQUARD GEWEVEN Grote maat, A "T QQ 140 x 170 I KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM Ontvangst deelnemers Tuipenrallye De vlag uit in de binnenstad L.T.B.-afdeling Bloemist- Hoveniers opgericht F ranck-concert ZANDVOORT KLASSEMENTSPROEF TULPENRIJDEN Gesloten T oneeluitvoering JUIST VOOR U HEEMSTEDE Aanbesteding „Spel van het Noodlot" DE LEIDING VAN HET CHRISTELIJK LYCEUM Heerlijk Uw haar te wassen met het GEMEENTEBEGROTING BLOEMENDAAL door HELEN CIRVAN HOOFDSTUK XVIH EEN TULP IN EEN KLOMP. Van fabriek naar verbruiker! Mooi niet duur! OPENBARE ORDE IN GEVAAR GEBRACHT ONREGELMATIGE MARKt Beurs van Amsterdam Beurs van New York Voor een buitengewone grote op komst hield de Kath. Arbeidersbeweging in het gebouw St. Bavo haar 59ste wettelijke jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer A. Angenent, die. in zijn korte inleiding op de grote belangrijkheid van deze jaarver gadering wees. omdat hier besluiten moeten genomen worden, welke van verstrekkende betekenis zijn voor de. toekomst van onze arbeidersbeweging. Begonnen wordt met punt medede lingen. Bedoeling is een centrale reis- kas in het leven te. roepen. In elke kring moet getracht worden een agent schap op te richten van de Centrale Volksbank. De conceptbegroting 1949 van d» Diocesane Bond werd behan deld. De A.R.K.A.-leden kunnen zich nu aansluiten volgens de laatste be richten als B-leden van de Kath. Ar beidersbeweging. Het verbondsbestuur verzoekt een exemplaar te mogen ont vangen van fabriekscouranten of perso neelsverenigingen om te kunnen oor delen of tegen een. of andere courant opgetreden of geageerd moet worden. De Kath. Arbeidersbeweging gaat van 25 Juni tot 3 Juli een Lourdesbedevaart ondernemen. Tien zieken zullen gratis de reis medemaken, mits men een dok tersverklaring daarbij opgeeft. De ruil- wisseling van kinderen in vacantietijd gaat dit jaar ook weer door. Hiervoor zal een commissie benoemd worden, uit eJke kring één vertegenwoordiger, het mag ook zijn een vertegenwoordig-, ster van de K.A.V., en één lid van het dagelijks bestuur, welke commissie de uitzending van kinderen in vacan tietijd zal regelen. De heer J. Bonfrer. die een keurig en uitgebreid jaarverslag van de plaat selijke K.A.B. gaf, mocht een bijzonder woord van dank van de voorzitter en een dankbaar applaus van de vergade ring ontvangen. Tevens werd bij dit jaarverslag het beleid van het bestuur aan de orde gesteld, hetwelk geen dis cussie uitlokte en werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer Th. Puts, behandelde zijn financieel jaarverslag, dat na enkele vragen algemeen en onder dankzegging werd goedgekeurd. Het jaarverslag sluit met aan inkom sten en uitgaven op f 20.036.39. Aan de orde wordt nu gesteld de begroting 1949. Algemene, beschouwin gen Wenste men niet te houden. De begroting werd na enkele discussies ongewijzigd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren J. M. Bonfrer, N. Schouw en A. v. d. Veldt herkozen en voor de heer A. Peterse, die zich niet meer herkiesbaar stel de. werd gekozen de. heer J. Langeveld. Vervolgens besprak de vergadering het belangrijkste onderwerp van de. ge hele vergadering, de verbouwing van het gebouw St. Bavo. De Kath. Bouwvakbond had een schrijven ingezonden naar aanleiding van de verbouwing van het gebouw St. Bavo, omdat hij meende, dat hij in deze belangrijke zaak zeker van advies had kunnen dienen, zoals dit steeds bij ver bouwingen heeft plaats gevonden en in de bouwvakbond zeker t chnische mensen genoeg zijn, die ove" dergelijke grote uitgave het bestuur hadden kunnen voorlichten. De bouwvakbond stelde dan ook voor de aanbesteding, welke reeds plaats gevonden had, ongedaan te maken. Voorz. Angenent lichtte in den brede toe de gehele geschiedenis over het ver loop van de verbouwing. De bouwvak bond handhaafde zijn standpunt en wenste stemming om de aanbesteding niet te laten doorgaan. De stemming wees uit, dat het bestuursbeleid met een meerderheid van 42 te^n 26 werd goedgekeurd. Binnenkort zal met tekeningen en beschrijvingen worden aangetoond in welke moderne stijl de grote zaal en de kleinere zalen van het gebouw St. Bavo zullen worden opgetrokken. De aanbesteding, welke reeds plaats had gehad, bracht aan 't licht, dat de ver bouwing ongeveer op f 52.000.zal ko men. Het toneel met een moderne ac commodatie f 8.400.stoelen op f 17.000.De financiële regeling met de maatschappij „Concordia" over een geldlening is reeds tot stand gekomen, zodat ook wat de financiën betreft alles is geregeld. Hier mag zeker wel een woord van hulde en dank gebracht worden aan de voorzitter, de heer A. Angenent, die zoveel heeft gedaan om deze belangrijke verbouwing voor de Kath. Arbeidersbeweging van Haar lem tot stand te brengen en ook heeft daarin zijn aandeel gehad de heer G. Scholte, de administrateur van het gebouw St. Bavo. Het was zeer zeker te danken aan de voorzitter, dat deze belangrijke wette lijke jaarvergadering, welke tot het middernachtelijk uur duurde, op zo'n hoog peil stond. De aanwezigen danken aan het wijs beleid van de voorzitter dat alles zo geregeld en besproken werd, dat de kath. arbeidersbewe ging in Haarlem een gebouw krijgt waar heel katholiek Haarlem trots op mag zijn. GEBOREN: M. A. van den Broek Akersloot, z; G. NijssenWalkotte, z; M. G. C. BaeldeStolten, z: M. E. van der Tasvan den Broek, z: A. Baas Dekker, z; E. G. Buter—Kuvener. d; M. M. LichtensteinKoot, L. M. Men- tink—Slagt, d; J. C. Cappendijk—Does burg. d: J. P. RoosenhartRomijn, d. ONDERTROUWD: J. A. Beenders en R. van den Oosterkamp; T. P. van 'Ton geren en H. J. M. Spaander. G. Pieters en C C. M. Scheenaard. J. Buren en H. C. Stam, B. van der Bij en J. H. H. M. Scholte, H. J van Aanholt en C. J. Han- zon. J IJlstra en M. W. de Regt, J. Wildschut en J. Keevel, J. G Florisson en M H van Poeteren, M. Gerritsen en M. de Haan. W. P. Puts en A. P. Oos terling F. van Dusschoten en F Koster, C M. Ruijgvoom en G. van Schaik. J. Flobbe en N. van Die. J. B. H. Come- lissen en E. M M. Boerrigter. B. Bot man en M. Clausing, J. F. Pieters en W A. Fopma, J. Kuipers en G. A. Hohl- feid. W. J. Klomo en J. M. van Loon, GEHUWD: T J. Gelaudie en G. A. Balm, C. J. Thomas en M. Jansen, J. W. Goossen en W. Boeser. J. Lavooi en J W. Hendrik, N. W. van Veen en MokievskyZubok. M. G. W. la Fleur en J Hartendorp. G. Wiedijk en E. Mar cus C. Dubbelman en G. van Veen. N. J. Lok G. J. Roelofs, H. Goode en G. J. C. van Leeuwen. C. A. van der Zon en T M Lusthuis, C. Soanjaard en M. J. M. Groot, J W. Landzaat en A. van der Meer. W. Beetj er en J. C. Duik, A. Imansfe en C. Bruinenberg, H. A. J. Waardenburg en A. M. Boeke, A. Neuteboom en A. C. Koops, J. van Deelen en N. M. Snijder, T. J. van Beek en C. F. A. Hessels, M. van Messel en H. de Vries. OVERLEDEN: J. Klomp. 64 Scho- terboschstraat; N H. van der Voorn. 92 J., Hagestraat; A. Enthoven, 8 j.. Kam perlaan. Op de vooravond van de Nationale feest dag gaan onwillekeurig de gedachten een ogenblik uit naar hen, die zich geheel en al offerden voor het algemeen welzijn. De bewoners van Haarlem-Noord hebben dit begrepen en daarom dan ook hebben zij op deze avond. 4 Mei om 7 uur, een herdenkingsplechtigheid belegd on het Schoterbosplein. Ds. J. A. var. Arkel en de eerw. pater J. Hutjens O.E S.A. zullen daar het woord voeren. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door het Haarl. Chr. Mannenkoor en de R. K. Harmonie ..St. Caecilia". Na afloop van deze bijeen komst wordt een stille tocht" gehouden naar het voorlopig monument aan de Jar. Gijzenkade. de fusilladeplaats. waar idea lisme en vaderlandsliefde hoogtij vierden. Het uitvoerend comité verzoekt aliens die een hunner dierbaren door het oor logsgeweld verloren hebben en wensen deel te nemen aan deze herdenkingsplech tigheid. hiervan kennis te geven aan ge noemd comité. Hun zal dan een gereser veerde plaats worden toegewezen gedu rende de bijeenkomst op het Schoterbos plein en in de te vormen stoet. Tevens spreekt het comité de wens uit, dat de bewoners van Haarlem-Noord en masse zullen optrekken om uiting te geven aan hun gevoelens van dank voor het hoogste offer: het leven, dat werd gegeven voor ons allen. Zij. die om een of andere reden alleen deelnemen aan de te houden .stille tocht" worden verzocht te circa 7.30 uur aanwezig te zijn in de Zaanen- straat (b. d. Rijksstraatweg), waar zij zich zullen aansluiten bij de stoet, die van het Schoterbosplein vertrekt. Correspondentie-' adres: Marsstraat 127. Ter aanvulling van berichten omtrent het programma van 30 April, verzoekt men ons nog het volgende mede te delen. De Kinderoperette „De Gelaarsde Kat", welke het Aerdenhouts Kinder toneel op Zaterdag 30 April, 's morgens om 10 uur, in de Stadsschouwburg op voert voor de kinderen der leden, van de afdeling 't Kleverpark van het Co mité voor Nationale Feesten, zal ook toegankelijk zijn voor niet-leden van de afdeling tegen entréeprijs. Voorts zal Zaterdagavond om 6.30 uur het 140 man sterke Tamboer- en Pijpercorps uit Vlaardingen alhier arri veren en van de Oude Groenmarkt af naar het Kleverpark marcheren, waar op het Santpoorterplein om 8 uur een concert wordt gegeven en om 9 uur een taptoe wordt geblazen. De .Middenstandscentrale verzoekt alle winkeliers him zaak op Konin ginnedag om één uur te willen sluiten, teneinde zichzelf en eventueel perso neel in de gelegenheid te stellen aan de feestviering deel te nemen. De Haarlemse kapperszaken zullen op Koninginnedag en 5 Mei 's middags na 4 uur gesloten zijn, en niet zoals eerder abusievelijk vermeld de ge hele dag. Maandag 2 Mei 1949 geeft de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" 's avonds om 8 uur een reprise van de filmavond van 28 Maart. Vertoond zullen worden de films „Fighting Lady" en „True Glory." De films worden gedraaid in de Kroonzaal van Brinkmann. De stichting Tèylermuseum heeft een nieuw werk aangekocht, een portret tekening, van de schilder Eduard Ver boog. Het stelt een muzikant voor. Het stuk zal geplaatst worden in de afde ling voor moderne kunst. In het pand Kenaupark hoek Roo- zenstraat is een nieuw hotel ingericht. B en W. van Haarlem zullen Dinsdag 17 Mei des namiddags twee uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op 16 en 17 Mei 1949 in deze ge meente te houden jaarvergadering van de R.K. Bond van Sigarenwinkeliers. Dinsdag 3 Mei houdt de K.A.V., kring Noord, in het clubhuis Lingestraat een feestvergadering. Aanvang 8 uur. élier- bij worden allen verwacht, zowel leden als niet-leden van de N.K.V.B. Spreekster is deze avond mej. C. Stringa uit 's-Gra- venhage. die spreekt over het onder werp: „Kath. Arb. Vrouwen". BIOSCOPEN: Rembrandt: De wraak van een vrouw (voiw), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Warschau-concert (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Opdat recht geschiede (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j2.30, 7 en 9.15 u. City: De zesdaagse van Joe Brown (a. 1.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-thater: De duivels van het Wil de Westen (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. Vrijdag 29 April Concertgebouw: Internationaal Volkslie deren-concert door Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. Vrijdagmiddag 5.30 uur ongeveer zullen, zoals wij reeds hebben gemeld, de deelnemers aan de Tulpen-rallye op het stadhuis te Haarlem officieel wor den ontvangen. Op het circuit te Zandvoort zullen die dag klassementsproeven worden gehouden. De bewoners van de binnen stad. Grote Markt. Zijlstraat. Zijlweg en Ged. Oudegracht wordt verzocht van 2 uur af dee middags de vlag uit te steken. Maandagavond verzamelde zich m restaurant Brinkmann te Haarlem een verheugend aantal katholieke hove niers. Nadat reeds eerder een initiatief comité voorbereidende stappen had on dernomen. stelde de voorlopige voor zitter de definitieve oprichting van een L.T.B.-afdeling voor de Katholieke ho veniers vanavond aan de orde. Veel aandacht werd besteed door de verga dering aan de consequenties van het LT.B.-lidmaatschap t.o.v. het lidmaat schap van de Groep Bloemisterij. De voorzitter van de Haagse L.T.B.- afdeling hoveniers memoreerde in dit verband de toestand in Den Haag. Hier is een collegiale en vruchtdragende samenwerking tussen beide organisa ties. Het is mogelijk, aldus spr.. zaken te doen en zijp beginsel te belijden. Spr. is er van overtuigd, dat het zaken doen een meer menswaardig bestaan zal garanderen naarmate wij als Ka tholieken durven te tonen dat wij meer beginselmensen zijn. Na een geanimeerde en aangename discussie besloot de vergadering over te gaan tot oprichting van een L.T.B.- afdeling hoveniers „Haarlem en Omge ving". Bij verkiezing kwamen de heren A. N. Bierman. J. de Vries en H. M. "Weijers in het bestuur. Nadat alle aanwezige hoveniers zich als lid van de nieuwe hoveniersafde ling van de L.T.B. hadden opgegeven, sloot de voorzitter met een woord van dank deze belangrijke vergadering, Aan het derde concert van de Meester- serie Dinsdag 3 Mei, dat gewijd zal zijn aan werken van César Franck, zal de pianist Cor de Groot zijn solistische medewerking verlenen. Het concert, dat weer onder leiding van Kees Hartvelt staat, vangt aan met de Symphonie in d kl. terts. Na de pauze zal Cor de Groot de Variations symphoniques ten gehore brengen. Tenslotte zal een uitvoering worden gegeven van vier symphonische fragmenten uit „Psyché". CAMERA'S KODAK EN GEVAERT 8 nun FILMS THEO VAN AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede Raadhuisstraat 35 - Telefoon 29449 (Adv.) A.s. Vrijdag zullen de deelnemers aan de Tulpen-rallye naar het circuit van Zandvoort komen om daar de klassements proef af te leggen. De deelnemers zullen dan afstanden van 2500 a 2800 K.M. heb ben afgelegd in een 52 tot 71 uren durende tocht door een deel van West-Europa. De klassementsproef is van de grootste bete kenis voor het bepalen van de einduitslag en waar Zandvoort de enige plaats is waar men inderdaad iets van de verrichtingen van de raïlye-rijders zal kunnen zien, wordt daar Vrijdag een groot aantal belangstellenden verwacht. De proeven nemen des morgens om 10 uur een aan vang en zullen tot ongeveer zes uur des middags duren. Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bemhard zal des middags on officieel een deel van de proeven bij wonen. De klassements-proef is bedoeld om de rijvaardigheid van de deelnemers op de juiste waarde te kunnen beoordelen. Zij vinden plaats op een 125 meter lang weg gedeelte, gelegen vóór de tribunes van het circuit. De weg is 9 meter breed, waar nodig door bar.en van kegeltjes begrensd of versmald. De start vindt plaats met draaiende motor; op 85 meter afstand moet een midden op de weg staande paal gepasseerd worden en 5 meter verder komt de auto in een 3 meter brede en 20 meter lange kegeltjeslaan: 5 meter voorbij deze •laan moet worden omgekeerd rond een paal, waarna de baan opnieuw moet wor den afgelegd. Dit alles zo snel mogelijk en zonder kegeltjes of palen te raken. De proef moet tweemaal worden afgelegd. Bij de op het vliegveld Ypenburg gehouden training voor deze proef, werden grote snelheden behaald, verschillende malen werden wielen van de auto's bij het kéren var-, de weg gelicht. De gemeentelijke bureaux en diensten zullen op Koninginnedag gesloten zijn. Zondag 1 Mei a.s. geeft de Jongevrouwen- gemeenschap in samenwerking met de Kajotters een toneeluitvoering in het pa- tror.aatsgebouw. Opgevoerd wordt: ,.De lelijke man", een toneelspel in drie be drijven door Piet Mossinkof. Een aantal strandpachters heeft tot het bestuur van het strandschap Zandvoort het verzoek gericht de grens van het vrije strand te verleggen, zodat het voor zwem men en baden verboden gedeelte beperkt wordt tot het strand tussen» de badinrich tingen „Zuid" en .Termes". die pry's stelt op IKTS GOEDS Woensdag vond op het raadhuis de aanbesteding plaats van het aanleggen van gedeelten van de Ritsema Boskade, Wakkerkade en een zijweg, het aan brengen van asfaltdeklagen en het ma ken van beschoeiingswerlfen op de ter reinen van het z.g. Grotstuk, alhier. Hoogste inschrijver was de firma C. Gotschalk te Leiden met een bedrag van f35.900.—, laagste inschrijver de firma Stark te Heemstede met een be drag wan f22.925.—. Er waren in het gehele elf inschrijvingsbiljetten inge komen. De gunning wordt later bekend gemaakt. Hedenavond geeft de toneelvereniging „Heemstede-West" in gebouw Dreefzicht Haarlem een opvoering van het uit het Engels vertaalde toneelstuk „Spel van het Noodlot". Tot rectoren van het Christelijk Ly ceum te Haarlem zijn benoemd dr. G. J. Dieperink. leraar aan het Christelijk Ly ceum te Hilversum en dr. A. ia Fleur, onderdirecteur van de Christelijke H.B.S. te Leiden. De laatste zal straks rector zijn van een nieuw te stichten Christe lijke school in Haarlem-Noord en tot die tijd de leiding hebben van de hulpschool aan de Hazepaterslaan (gebouw „Silo"), die in September geopend wordt. E e N V I N Y-I A VP, R O DUCT -VH 75 - 0179 De raad der gemeente Bloemendaal kwam hedenmorgen bijeen ter behan deling van de begroting 1949. Bij de al gemene beschouwingen maakt de heer I F. M. Pinxter (K.V.P.) de volgende principiële opmerkingen: Bij het nalezen van de notulen van de buitengewone openbare raadsverga dering op Zaterdag 4 September van het vorig jaar trof mij de christelijke geest, die sprak uit de redevoeringen der mees te sprekers. Ik wil hier enkele gedeelten eruit aan halen om hiervan nog eens een juist beeld te geven. De voorzitter eindigde zijn rede met een bede: „dat God, Haar in Haar moei lijke taak, kracht moge geven en zijn zegen late rusten op onze jonge Koningin en het volk dat zij regeert." Mevr. Fahrenfort noemde onze aftre dende Koningin Wilhelmina „een Pleit bezorgster van ons volk bij God" en ging verder: „Haar diep religieuze over tuiging klonk in volle harmonie met die van alle Nederlanders, die in dagen van grote geestelijke nood hun kracht zoch- ter bij Hem, die ons allen regeert". De heer De Jong Schouwenburg noemde in zijn rede, waaruit een frisse christelijke geest sprak, „Wilhelmina, Dei Gratia, door Goddelijk toeverzicht Koningin der Nederlanden". En ten laatste schilderde de heer Hijszeler ons een tafereel uit het Paleis van Koningin Wilhelmina: „De Koningin bidt" en verder haalde hij het laatste gedeelte aan uit de Proclamatie van Koningin Wilhelmina van 31 Augustus 1898, luidende: „Op God vertrouwende er. met de bede dat Hij mij sterke, aan vaard ik de Regering". Welnu, de K.V.P. heeft in haar pro gramma voor de gemeenteraadsverkie zingen voor 1949 opgenomen: „De ver gaderingen van de gemeenteraad zullen, waar mogelijk, worden geopend en ge sloten met gebed." Voor onze gemeente is dit mogelijk en zeker als er bij de tegenstanders, of laat ik liever zeggen, bij de niet.-vóórstanders, mochten die er zijn, goed begrip is voor hetgeen er te genwoordig leeft in het Nederlandse volk. Ik zal er nu nog geen voorstel van maken, doch eerst, buiten de raad met u en de raadsleden de mogelijkheden bespreken. In de „Memoires" van Churchjll lees ik in het 2e Deel: „Na de oorlogsverkla ring in September 1939, na het eerste luchtalarm in Londen: „De zitting van het Lagerhuis werd geopend op de ge wone wijze met de korte rustige gebe den" en verder: „Toen ik op mijn plaats naar de redevoeringen zat te luisteren, kwam er een sterk gevoel van rust oyer mij. dat weldadig aandeed na de hevige gepassionneerde opwinding der laatste dagen. Een stemming van sereniteit maakte zich van mij meester en ik werd mij bewust van een zeker bevrijdend gevoel, het gevoel van uitgeheven te worden, boven de persoonlijke belangen der mensen; dat ons wel en wee (van „old England") geplaatst werd in een sfeer, ver verheven boven aards gedoe en lichamelijke emoties." Mag ik in deze woorden van de grote staatsman een uiting zien van herwon nen kracht na een kort rustig gebed? En wat te zeggen van Truman? In de courant van 4 Januari 1949 lees ik: „Senaat en Huis van Agevaardigden van het 8iste Amerikaanse Congres zijn gisteren om 12 uur met gebed geopend. Harry S. Truman heeft 's ochtends voor dc aanvang van de zitting de kerk be- zccht en daar gebeden voor het welsla gen van de komende zittingsperiode." Na het bovenvermelde moet het toch wel duidelijk zijn, dat het gebed in de raad zeker niet on-democratisch te noe men is, en ik twijfel dan ook niet of het zal voor onze raad zeker mogelijk zijn. Na deze opmerkingen zei de heer Pinxter o.a.: Deze begroting had moeilijk soberder kunnen zijn en er zal gestreefd moeten worden naar wat ruimer armslag, en naar een grotere zelfstandigheid. Het woningvraagstuk is natuurlijk het grote zorgenkind. Toch zou onze fractie willen aandringen op speciale aandacht voor de jonge gezinnen; het aantal jon ge mensen, die niet kunnen huwen, om dat er geen woning beschikbaar is, groeit nog steeds aan. Spr. drong aan op spoedige vaststel ling van de uitbreidingsplannen en vraag in nieuwe wijken en straten een doel matige spreiding van winkelpanden ten behoeve van de middenstand. Hij meen de, dat een spoedige afdoening van de Oorlogsschaden aan de Bijzondere Scho len, zonodig door het verstrekken van voorschotten, moet geschieden. De heer Vliegen (P.v.d.A.) achtte het tijd worden dat de gemeente weer een eigen belasting kan heffen. Maar dan niet opcenten op de inkomstenbelasting. Spr. gaf zijn ernstige teleurstelling te kennen over de vertraging van hoger hand t.a.v. de weg NoordZuid. Daar door blijven ook uitbreidingsplannen liggen. Ook is het jammer, dat de gron den van dy Zeeweg niet geëxploiteerd mogen worden. Bloemendaal zal daar voor een redelijke schadeloosstelling moeten ontvangen. De gemeente is niet alleen een lustoord voor bewoners, maar ook voor bezoekers. Daaruit volgt, dat zij zich van de buitens, die te koop worden aangeboden, moet verzekeren, eventueel met behulp van rijk en pro vincie. Spr. dacht daarbij o.a. aan Meer van Berg te Heemstede. Behoud van na tuurschoon is van primair belang. Spr.'s fractie is zeer sterk voor wijkraden. Wat doet de ambtenaar voor de sport? Speciaal voor de schoolvrije jeugd. De entree voor het openluchttheater moet ook bij speciale gelegenheden binnen ieders bereik liggen. De heer Smit van Gelder (V.V.D.) was niet enthousiast over de f 20.000. voor het voorbereidend L.O. De ge meenschap moet langzamerhand al voor de opvoeding van de baby gaan zorgen. Er dienen tijdelijke onderwij zers bij dit instituut aangesteld te wor den, opdat we straks geen wachtgelden hebben uit te keren. De jeugd moet mo raal en recht bijgebracht worden. Voor armlastigen is f 84.000.--- uitgetrokken of ruim f4.per inwoner. En nu wordt Bloemendaal een „rijke" gemeente ge noemd. Er dient een intense controle op de uitkeringen uitgeoefend te worden. De heer Nijdam (comm.) was een en al lof voor het openluchttheater. Bezuini gen op onderwijs is roofbouw plegen op de toekomst, zei spreker. De woningen aan de Dompvloedslaan eisen dringend verbetering terwille van de veiligheid. De heer Hyszeler (A.R. noemde de verhouding in de raad uitstekend. Spr. was zeer blij. dat geen reactie is geko men op de gedachte van de heer Pinx ter over het gebed in de raad. Daar moet niet over gediscussieerd worden, daarin moet men elkander eenvoudig vinden. Mevr. Fahrenfort (V.V.D.) brak een lans voor het kleuteronderwijs en was het daaromtrent niet met haar fractie voorzitter eens. De tijd van de gou vernantes is voorbij, stelde zij vast. Op straat zijn grote gevaren voor de klein tjes en daarom is de kleuterschool zo zegenrijk. Weth. Rohling (R.K.) antwoordde, dat overwogen wordt de bijzondere scholen een klein voorschot te geven voor herstel oorlogsschade. Er is nog geen peil te trekken op de grootte van de totale uitkering. Spr. meende, dat men het over het kleuteronderwijs al eens was. Het gaat dus om de keuze van de voor zichtige weg bij het begin van deze vorm van openbaar onderwijs. Het moet echter worden voortgezet. De ambte naar van de sport zoekt door ervaring de juiste weg. Hij onderzoekt hoe de schoolvrije jeugd haar tijd besteedt, zonder onbehoorlijke inmenging van de gemeente. Binnenkort komt er een landelijke verkeersactie, ook voor de kleuters. Wethouder van Gulik (V.V.D.) zeide, dat aan woningen die voor de „sloop" dienen, zo weinig mogelijk kosten wor den besteed. Bij de exploitatie van het Openluchttheater wordt wel degelijk met minder draagkrachtigen rekening gehouden. Gratis wordt het echter niet ter beschikking gesteld. Wethouder Schulz (P.v.dA.) verklaarde, dat de controle op de steunuitkering intens is. Elke drie maanden komt de kwestie in B. en W. De voorzitter behandelde de woningnood, een voortdurende zorg. Het Rijksgemiddelde voor samenwo ning is in Nederland 15 pCt., in Bloemendaal 25 pCt., met de Wieripger- meer het hoogste in de provincie. Er mogen twee woningen extra gebouwd worden voor personeel van de Sport school. Een groot euvel is de clandestie ne vestiging. Vernieling door de jeugd komt nog veel voor. Het politierapport vermeldde dieven en inbrekers van 10 en 15 jaar, komende uit nette gezinnen. en n zult 'g morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet ttw lever een liter gal kt uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en «rw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Copyright Uitg. De Koepel. Nijmegen) 52 Milady zuchtte en voelde zich onpret tig. Dat merkte Pieter, die met regel matige, lange slagen de slee had voort geduwd. Hij dacht, dat ze beefde van de kou. want hij trok de dekens wat op en stopte haar er wat beter in. „Ben je koud geworden?" vroeg hij. „O, nee, ik zit hier best." Elspeth glimlachte hem uit haar nestje toe, ter wijl de maan op haar bekoorlijk ge zichtje scheen. „Sakkerloot! Er zijn maar weinig Hol landse meisjes, die zó zouden kunnen glimlachen... na zo'n dag," zei Pieter op zijn gewone, open manier van spre ken. Milady's gezicht glom van pret bij deze onhandige lofprijzing. Ze volgde de richting van zijn arm, toen hij op de spitsen van de Haarlemse torens wees, die zich als zwarte naalden tegen de lucht aftekenden. „Moedor zal ons wel een flink standje geven en dan met een warme voetstoof komen aandragen. En als ze ons dan bovendien nog wat warms te drinken heeft gegeven, zal ze onnieuw beginnen te mopperen," voorspelde Pieter. Els peth moest er om lachen. Intussen gleden ze voort.... Ze zou blij zijn, als ze weer bij Mevrouw en Anneke was en een stoof onder haar voeten had. Opeens dacht ze aan iet» anders. „Zeg, Pieter," riep ze, „de tulp in de klomp. Denk je, datdie al is open gegaan?" Pieter's antwoord was een harde schaterlach, die over het kanaal weer klonk. „We zijn maar één dag weg ge weest," zei hij. „Over een week, dan zal hij wel open .gijn." De witte velden vlogen voorbij; de stad kwam steeds dichterbij en terwiil de daken en torenspitsen steeds grotere silhouetten tegen de hemel vormden, scheen Pieter wel vleugels aan zijn voe ten te krijgen. Al spoedig waren ze aan de Zuidernoort, waar een dommelende wacht hen doorliet, toen hij Pieter'» stem herkende. Daarna stapten ze van het kanaal en Hepen ze vermoeid door de stille straten. De wachter riep juisl het uur van middernacht, toen ze ein delijk bij het huis van Pieter aankws- men. DE KLOCK HEIT TWAALF TWAALF HEIT DE KLOCK Er scheen nog kaarsücht en Mijnheer zelf deed de deur open. Een zocht van verlichting ontsnapte hem, toen hij de beide jongemensen tegen zich aandruk te. En nadat hij om Mevrouw had ge roepen, omhelsde hij ze nogmaals, vóór dat hij ook maar een vraag stelde of een verwijt uitte. Meer dan een van de passerende Hol landers bleef een ogenbHk stilstaan om even te kijken naar het meisje, dat naast Pieter Voort wandelde. En zelfs het meest stroeve gezicht kwam uit de plooi en keek nieuwsgierig, wanneer men het figuurtje zag, dat zich zo le nig en bevallig door de straten bewoog als men zelden bij een Hollands meisje opmerkte. Deze morgen liep Milady met gracieuze bewegingen naast Pieter in 'n vrolijke stemming, die een spiegelbeeld was van de stille bewondering van de voorbijgangers. Over drie dagen zou de prins in Haar lem komen; de stad gonsde van de voor bereidingen voor zijn bezoek. Voor Els peth betekende zijn komst zóveel, dat ze aan niets anders kon denken en ze was dankbaar, dat ze wat doen kon, waardoor de tijd wat sneller voorbijging. Dus was ze dadelijk op het voorstel van Pieter ingegaan om met hem mee te gaan naar de herberg om de „Anvers"- bol te verkopen voor Hans Loppen. En onderweg had ze onophoudelijk gepraat terwijl ze naast hem liep. „Pieter! Je had vandaag eens naar „Milady Elspeth" in de klomp moeten kijken. Ze is bolrondzó." Elspeth haalde haar handen uit haar mof om er een bal van te maken. „Ik geloof vast. dat-ie morgen open gaat." Pieter glimlachte wijs. „Het duurt nog wel een dag of drie voor hij bloeit." „Maar de knop is al zo dik. Pieter. Die moet morgen toch wel open gaan7" „Nee," zei Pieter, „over drie dagen pas." Milady trok een lang gezioht. Ze ge loofde hem niet maar ze kon maar be ter niet met hem argumenteren. Hij was, wat dat aangaat, nog erger dan ziin vader. Mijnheer had niet lang gewacht met het uitdelen van standjes over de reis naar Leiden. Al gauw was hij heen over de blijdschap, de jonge mensen terug te zien en toen was zijn boosheid boven gekomen. Heel boos was hij vooral op Pieter. Elspeth had 'er moeite mee ge had, hem te overtuigen, dat zij toch in elk geval alleen zou zijn gegaan. Maar waaróm had zij dan willen gaan? Dat had Mijnheer willen weten. Zijn regelrechte vraag had haar voor een moeilijke keus gesteld. Wat kon ze antwoorden, opdat hij niets van haar plannen zou gaan vermoeden? Milady peinsde tevergeefs; al spoedig begreep ze, dat het beste wat ze doen kon, was, hem tot op zekere hoogte de waarheid te vertellen. Dus vertelde ze, dat ze de prins had willen zien, wat volkomen waar was. maar het was niet de gehele waarheid. „Zo aa, d» prins." Toen hij daarover een poosje had na gedacht, kon Elspeth zien, dat Mijnheer daar plezier in had. Voor een oprecht en fel aanhanger van het huis van Oranje-Nassau als hij was, klonk het niet vreemd, dat dit bekoorlijke Engelse meisje de stadhouder bewonderde en hem wel eens graag wilde zien. Dat deed Mijnheer goed.' Daarna was het voor Milady niet moeilijk geweest hem met een paar vriendelijke woorden weer in een goed humeur te brengen en ze leidde zijn aandacht van Pieter af, door hem het verhaal te doen van de kist, die ze in de winkel van Hugh Gibson hadden ge zien. Toen ze hem vertelde, dat de Spanjaard die kist daar had bekeken een dag voor hij naar Haarlem was ge komen en dat hij de winkelier had ge vraagd om een tweede exemplaar van die kist, verzonk Mijnheer zozeer in ge dachten, dat hij verder geen vragen meer stelde over hun tocht naar Leiden. En nu zou de prins over drie dagen in Haarlem komen Elspeth liep bijna dansend naast Pieter. want voor haar betekende het bezoek van prins Frede- rik Hendrik, dat ze nu binnenkort op weg zou zijn naar Engeland. Een minuut lang was ze stil, voordat ze parmantig verklaarde: „Ditmaal, Pieter, zal het niet genoeg zijn, wanneer we de uni form van de prins zien. We moeten ook een onderhoud met hem hebben." (Wordt vervólgd) JEEéS Spaarnebabbelaar is een vrede lie* vend mens en hij wil met de hele wereld vrienden zijn. mits men hem niet moedwillig in zijn heiligste gevoelens kwetst. Voor hij dat moed willige ais vaststaand aanneemt moet er dan nog heel wat gebeuren. Met gro te belangstelling heeft hij dan ook de groei van de wereldfederalisten-bewe- ging gevolgd. Wereldfederalisme bete kent: alle Menschen werden Brüder. Schrik niet, deze uitspraak is veel ouder dan de nog levende ex-heil-Germanen- En nu is hij zwaar geschokt door een bericht in een krant, die als het ware hoofdorgaan van die wereldfederalisten is. Daarin staat, dat er conflict in het hoofdbestuur der beweging is en dat er nu twee groepen zijn. De voorzitter l! met een aantal bestuursleden afgetre den en de rest zet de actie voort. Maar mijn hemel, hoe hebben we 7 nu eigenlijk? Het interesseert ons niet wie er gelijk heeft, het is alleen maar jammer en onbegrijpelijk, dat een of' ganisatie. die ijverde voor wereldvrede en dat deed ze toch! nu al ruzie kent in de hoogste regionen. Kinderziek te? Goed. Maar dan een zeer afschuwe lijke, die bedenkelijk veel op kinder verlamming lijkt. Spaarnebabbelaar is als vredelievend mens diep teleurgesteld. FfHaal: Haarlem, Zijlstraat 96 Een ernstig euvel, een grote taak vo<tf de gemeente. Het streekplan is een teer punt en bezorgt vele onaangenaamhe den. Wie bouwgrond aan de Zeewe» heeft gekocht, zal helaas moeten wacsj ten met bouwen. Wat burgerzin betref wees spreker op het Openluchttheater de brandweer, de hulppolitie en de o»' bezoldigde inspectrices. Bij de repliek meende de heer VI' gen (P.v.d.A.) een protest te moeten l3' ten horen tegenover het principiële pu" van de heer Pinxter, die de vorm va» een demonstratie heeft gekozen. p~ heer Pinxter roemde de samenwerking van de dienst van sociale zaken met armbesturen. Daarna kwamen de hoofd' stukken aan de orde. Een voorstel va» de heer Pinxter om het subsidie aa» het Wit-Gele Kruis te verhogen van z 350 gulden, werd met 123 stemme» verworpen vanwege de consequentie®-. Mevrouw Fahrenfort stelde voor om de tweeduizend gulden voor de volicr in het Bloemendaalse bos te bestemme» voor de aanleg van een kinderboerderij- Het voorstel werd met 114 sternjn verworpen. De begroting werd hier» goedgekeurd. De burgemeester van Velsen heeft aa1J een correspondent van het A.N.P., naa aanleiding van het aan de C.P.N. °Pfel legde voorlopige verbod tot het houd®» van demonstraties op de openbare we&| o.m. verklaard, dat vergaderingen va» de C.P.N. niet verboden zijn. De °PCIu bare orde is met de betoging op 13 Apr* in gevaar gebracht; het heeft weinig scheeld of de groepen betogers op sluis moesten tegen het verontwaardig» publiek door de politie in beschermi»® worden genomen. Verlenen van vergunt ning tot het houden van demonstratie® op de openbare weg door de commun'»' ten is dus alléén mogelijk, wanneer h»0 gevaar voor verstoring van de openba1^ orde als geweken kan worden ^e't schouwd. Belangstellenden en fa mil1®' leden worden gaarne op het IJmuidc»5® sluizencomplex toegelaten bij het vertrek van troepenschepen, maar wanneer h® drijven van de C.P.N. dit onmogelijk z°r maken, is de kans groot, dat het publiek in de toekomst zonder meer van de si»1' zen moet worden geweerd. AMSTERDAM, 27 April De markt had heden een enigszins ont^ gelmatig verloop. Aanvankelijk was d stemming met kleine koersverbetering^ over het geheel iets vaster. Later zaK1^ het koerspeil evenwel weer in. Bij de temationale waarden trad daarbij vee aand. Kon. Olie een reactie van enfcrij procenten in wegens aanhoudend aanh^ van buitenlandse zijde. De overige markt ondervindt hierva» minder gunstige terugslag en sluit meestentijds hierbij aan. - Kon. Olie sloot op het laagste punt de dag met een koersverlies van 3*4 PrL Unilever kon circa 1 pet. verbeteren, PJ* lips eindigde na een 1 y2 pet. hogere op® ning ten slotte weer op het vorig slo niveau. Aand. Ned. Ford lagen flauw de markt en daalden 7 pet., Cert. ovens verloren 2 pet., aand. v. Gel«^ 1 procent. (Niet-offlciële koersen) Vorig Ope»; slot 100 97 Ij, 98% 96% 152% 162% 110% 146 144 180 gl 238 260 gl 220% 283 137% 160 147gb 158% 154 146% 3% Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kok Hoogovens eert. Unlüver cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. MIJ Ned. Scheepv. Unie H.VA Deli Mij. eert 28/4 9l 96# 161# 23' 26?,, 14? 15 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Rail-wax Tidewater U.S. Steel 13 44, 53 f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2