HERDENKING GEVALLENEN IN OUDE „SINT BA VO Het leger neemt de pen op en schrijft PROVINCIAAL ZIEKENHUIS MODERN EN ZEGENRIJK inrrt-- 4 Nieuwe actie tegen te hoge huurprijzen Heropvoeding in vrijheid tot juist sociaal gedrag MBSm e #1 Prins Bernhard aanwezig Nationale herdenkings avond AGENDA Post ait Indie betekent: doen wat mogelijk is DINSDAG 3 MEI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 99 „Niet alleen dankbaarheid, ook ereschuld moet worden ingelost" - Verkiezingen voor gemeenteraad Gurni-rekening Simavi Burgerlijke Stand R.K. Openbare Leeszaal Kortebaandraverij Comedia in het volgende seizoen Nieuws van de sportclubs Waterpolo-uitslagen GROOT-SEMINARIE WARMOND 150 JAAR Mgr. Huibers draagt pontificale H Mts op Prof. Snijder krijgt twaalf jaar KONINGIN ONTVANGT Prins Bernhard naar Parijs Van Megchelen in cassatie 55 jaar getrouwd Het sorteren Eeuwfeest op 2 7 Juni Vrijheid en eerbied voor de persoon Actieve therapie Van fabriek naar verbruiker! De feestelijkbette0 m «11 HUUUUVli: - - HEEMSTEDE Herdenkingsbijeenkomsten op 4 Mei Kath. Vrouwenbeweging Concert Vijftig jaar getrouwd Aanbesteding schilderwerk „Mensen in Nood" ZANDVOORD, DE VLAG OP DE KAP Tenten op het strand Zilveren brigadier Stillle Tocht Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdaff1 I In het hart van de oude stad, in de histo rische Sint Bavokerk, herdacht Haarlem gisteravond de mannen en vrouwen, die sinds die rampzalige dag in Mei 1940 voor de vrijheid van ons land en de vrede in Indonesië gevallen zijn. Deze piëteitvolle plechtigheid, georganiseerd door de vereni ging „Ereschuld en Dankbaarheid", was verstoken van ieder pompeus vertoon en voor de kansel was slechts een eenvoudig kruis opgericht, waaraan een dodenkrans was gehangen. Militairen hadden daar rondomheen de erewacht betrokken. De tal rijke aanwezigen, die het imposante en rui me kerkgebouw vulden, verhieven zich van hun plaatsen, toen Z. K. H. Prins Bernhard de kerk betrad en zijn plaats innam recht tegenover de kansel. Dat was zo ongeveer het enig officiële tintje aan deze stijlvolle en sobere herdenking, die o.m. ook bijge woond werd door burgemeester Cremers en echtgenote en vele burgerlijke en mili taire autoriteiten. „Wij staan aan de vooravond van be langrijke gedenkdagen", zeide ds. J. Brons geest in zijn openingswoord, „dagen, die voor ons allen dankbare en droeve herinne ringen betekenen". Ir. enkele trekken tekende hij hiervan de diepe zin. aan het eind waarvan hij het sein gaf tot het vlagceremonieel met de woor den „Hoornblazer, steek de trompet". Even schalde het door de kerk en langzaam ging het rood-wit-blauw halfstok aan de vlagge- mast, die naast het kruis was opgesteld. De gevallenen werden herdacht. Na gemeenschappelijke zang nam aller eerst ds. J. C. Koningsberger uit Amster dam het woord voor het uitspreken van een herdenkingsrede. Hij ging daarbij uit van de tekst: En zie de tranen der ver drukten. Spr. wilde daarbij geen grote en pathetische woorden gebruiken, want hq vreesde de bekende volzinnen, die onwe zenlijk klinken in de oren van hen, die de hitte van de strijd zelf hebben medege maakt of die tengevolge van de oorlog in rouw gedompeld werden. Om de tranen van de verdrukten te drogen, hebben velen hun leven gegeven, op zee, in de lucht en op het land. ..Wie had gedacht, dat dit nog eens nodig zou zijn, toen wij de twintigste eeuw begonnen vol grote idealen, met de hoop op de goede wil van alle mensen en ver trouwend op de verrassende technische vooruitgang." Sedertdien zijn er twee wereldoorlogen gepasseerd, die ontelbare mensenlevens ge ëist hebben. En tijdens de laatste hebben wij de tranen gezien der verdrukten in politiebureau*, concentratiekampen en ge vangenissen. Maar toen eindelijk de demo nen uitgeraasd schenen te zijn, kwam er een nieuwe: de chaos in Indonesië, waar van eerst de burgers en later de militai ren het slachtoffer werden. Spr. stelde de vraag: waarom vielen al deze mensen en waarom vallen er nu nog? Omdat er nog zovelen zijn, die in verdruk king leven. In gedachten voerde hij zijn toehoorders mede naar de eregraven en soldatenkerkhoven en hen zo confronte rend met het verdriet der nabestaanden van de gevallenen vroeg hij„Volk van Nederland, leven wij zó, dat wij verant woord zijn? Dat wij ons inzetten om die mensen een menswaardig bestaan te laten leiden? Of bekommeren wij ons niet om de noden van die anderen en leven wij zelf zuchtig de dagendoor? Ds. Koningsberger wees tenslotte op de kruisen, in wier schaduw onze grote doden rusten. „Elk kruis is een vertolking van het grote Kruis, dat eenmaal in de wereld stond, het Kruis van Christus. Het is onze diepste troost, dat Christus' Kruis tenslotte zegevierde". Na deze rede bespeelde Feike Asma eni ge ogenblikken het orgel en het was ver volgens de hoofd-legeraalmoezenier, kolo nel J. J. M. van Straelen uit Den Haag, die naar aanleiding van de woorden: Nie mand heeft groter liefde dan hij, die zijn leven geeft voor zijn landgenoten, de grote betekenis schilderde van het werk der ge vallenen. Hij zeide dankbaar te zijn de zelfde wapenrok te mogen dragen en noem de dit een voorrecht. „Zij allen stonden in de voorste linies en vingen de eerste stoot op. Wij bewon deren hun moed, want zij maakten de woor den niet ijdel: den vaderlandt ghetrouwe blijf ick tot in den doot". Spr. wees er nog eens met nadruk op, hoe zij overal het zaad voot een schone toekomst uit strooiden, en hij memoreerde, hoe zijn jon gens veelal op het v^d van eer stierven met voldaanhed in hun ogen voor de vol brachte taak. „Allereerst past hier dan ook een gebed en vervolgens een dankwoord aan degenen, die nu gewond en geknakt door het leven gaan. Wij dieneh niet alleen met hen be gaan te zijn, maar wel alles in het werk te stellen om ook voor hen de zon van het geluk te laten schijnen." Aan het adres van de nabestaanden kon hoofdaalmoeze- ner Van Straelen een hartelijk proficiat uit spreken. daar deze doden tot de besten van ons volk behoren. Hij vroeg zich hierbij wel af, wat al deze woorden van dank baarheid te betekenen zouden hebben, als ook niet de ereschuld werd ingelost. Dient dit financieel te geschieden door Staat en volk. van groot belang is het. dat wij ons dagelijks leven daarnaar richten met als hoogste doel: offeren. „Zij gingen voor", zo besloot spr. zijn rede, „wij moeten volgen. Als het moet, met de inzet van ons leven voor God, Ko ningin en Vaderland". Ds. Harrenstein sprak nog enkele woor den, waarna tot slot de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", die aan het begin van de bijeenkomst het Ecce quomodo mo- ritur gezongen had, het eerste couplet van ons volkslied zong. Het zesde werd door allen meegezongen. Ook dit jaar zullen de Haarlemmers weer een stille hulde aan de gevallenen brengen door in massa te trekken langs de drie fusilladeplaatsen in onze ge meente en van 8 tot 8.02 uur in vol komen stilte de nagedachtenis te eren van al die naamlozen, die hun leven ga ven, hetzij als militair, hetzij in het bur gerlijk verzet. Woensdagavond om 7 uur zullen ter voorbereiding van deze stille hulde herdenkingsbijeenkomsten worden belegd. In de Grote Kerk is een derge lijke bijeenkomst voorbereid in samen werking met de bond van oud-illegale werkers. Ds. P. J. Mackaay zal het woord voeren, het knapen- en mannenkoor van de kathedraal St. Bavo, onder leiding van dr. A. Kat, zal enkele gezangen uit voeren. Na afloop gaat vanaf de grote Sint Baaf de stille tocht naar het monument aan de Dreef en vervolgens naar de Westergracht. Aldaar zal inmiddels ook een stoet zijn aangekomen van bewoners van West, die hun herdenkingsbijeen komst houden in het gebouw aan de Jacobstraat, waar als sprekers zullen op treden ds. J. Bronsgeest en rector H. M. J. Brans. Vanaf de Jacobstraat gaat deze stille tocht naar de Westergracht. Na de twee minuten stilte trekt de stoet uit West langs het monument en de stoet uit het Centrum sluit z!ch daarbij aan. In Noord, op het Schoterbosplein, wordt in de open lucht het woord ge voerd door ds. J. v. Arkel en pater v. Hutjens O.E.S.A., gezongen door het Haarlems Christelijk Mannenkoor en ge musiceerd door de R.K. Harmonie „St. Caecilia". Na afloop gaat de stille tocht langs de Rijksstraatweg naar het monu ment bij de Jan Gijzenbrug. Voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen zal de WD te Haarlem met de volgénde lijst uitkomen: 1. Mevr. mr. A. E. J. Scheltema-Con- radï; 2. Jacq. Klerk; 3. ir. A. Stoffels; 4. mr. J. G. Bentink; 5. J. W. Th. Fibbe; 6. F. W. Lichtenveldt; 7. mej. Y M. Trap; 8. E. W. v. d. Haar; 9. G. M. Óort; 10 mr. J. W. Rutgers; 11. W. J. Waa ning; 12. mr. M. C. Wijt; 13. mej. J. H. Spring; 14. jr. H. J. Geyl; 15. M. Janstar. ger; 16. U. G. Dokkum; 17. J. E. v. Hulst. De vereniging Simavi (Steun in me dische aangelegenheden voor Inheemsen) te Haarlem ontving van het Divi te Ba tavia bericht, dat haar wordt toegestaan, dat op haar Gurni-rekening bij de Fac torij te overschrijden van andere Gumi- rekeningen, zowel van ondernemingen als particulieren, plaats hebben. Voorts dat zij van haar Gurni-rekening betalin gen mag doen van in Indonesië aange kochte medicamenten ten behoeve van de inheemse bevolking. Reeds maakte een tweetal grote onder nemingen hiervan gebruik door op de Gurni-rekening van Simavi bij de Fac torij flinke bedragen te doen overschrij ven, zodat dit min of meer „bevroren" geld toch een nuttige bestemming vindt GEBOREN: J. E. Wallenburg—Van Eek z.; A. C. Klinkenberg—Harren z.; B. A. Kuin—Dubbelman z.; C. W. M. van Rooijen Van t Hof z.; A. K. C. van Koerten—Zee man z.: E. van Bilderbeek—Kurvers z.; J. Z. M. ProvoostDe Rijk z.; M. E. G. Jan sen SteenbergenVan der Valk z.: M. B. Smit—Lut z.; C. H. Brugman—Buiterman z.; M. J. HarffNoome z.; H. A. Dekker— Kovarik z.: A. J. Verkade—Verkade z.; J. BakkerBergman z.: J. Loevevd. Hei den d.; J. C. de Bie—Scholten d.; M. van Dijke—Van Es d.; G. M. Hoogendijk—Van Diggelen d.: M. C. Molenaar—Tromp d.; T. M. H. Beumer—Koek d.; M. W. van der PolBooms d.: C. F. JansenDe Man d.; P. W. Ruppert—Willard d.: P. M. van der Hoorn—Asseler d.: A. C. Stoute—Arendsen d.; E. H. de BruinMichel d. ONDERTROUWD: D. Siebring en J. Blaauw: J. Hoekstra en C. Hoekstra. GEHUWD: W. H. Cramer en H. M. A J. van Rooij. OVERLEDEN: R. Jansen, 8 d-, Wagenweg; J. FengerSieverding, 84 j., Amsterdamstr.: A. H. E. M. van Zwieten, 8 m.. Mr. Cor- nelisstr.: C. M. van der Laan—Sligting. 62 J Zijlstraat; W. van RullerHogervorst, 75 j., Hazepaterslaan; J. P. Textor, 81 j., Wagenweg: W. HandgraalWijkhuizen. 62 j.. Kenaupark; F. Heijmans, 65 J„ Gen de la Reystraat; G. BreedveldGorter, 76 j-, Saenredarastraat Nadat de R.K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, vorige week een lange lijst aanwinsten van romans on der uw aandacht bracht, komt zij deze keer met een lijstje van de verzenbun dels, waarover zij sinds kort beschikt: Gerrit Achterberg, En Jezus schreef in 't zand; Jac. Benoit, Ex corde; Louis de Bourbon, Zwerving; Anton Erwich, Sol y sombra; Jan Leyten, Eerbare betogen; Michel van der Plas, Dance for you; Gabriël Smit, Fragment; Hendrik de Vries, De Toovertuin; Paul Vlemminx, Den hof der jonkheid; id., Ontginnin gen. Ter afwisseling een bloemlezing van gedichten over de hoofdstad: H. van der Bijll e. a. Amsterdam bezongen. Tot slot een commentaar op de poëzie van A. Roland Holst: Anton van Duinker ken, Ascese der schoonheid. B. Aafjes, Egyptische brieven. J. Boon, Declamatorium voor de jeugd. G. P. J. van der Burg, Onze grotere jeugd aan Christus. Broeder Christophoor, Uit het epos der 3000 Nederlandse zouaven. O Degrijse, Christelijk humanisme. 2 dln. E. Erens, Uit het leven'van Margare- tha Maria Alacoque. G. Kraemer, Overwinnaars der ber gen. C. Mensch, Zwitserland. G. Ricciotti, Het leven van Jesus. M. J. Scheeben, De heerlijkheid der goddelijke genade. J O. Smit, Pastor Angelicus Paus Pius XII. Kay Summersby, Eisenhower was mijn bclBS. M. Vermeulen, Princiepen der Euro pese muziek. A. Zischka, Vijfduizend jaar kleding- zorgen. Nog in het kader van de Koninginne dagviering werd Maandagmiddag op de Planetenlaan een kortebaandraverij ge houden, waarbij als speciale attractie de totalisator aanwezig was. Veertien paar den joegen over de 325 meter lange baan, de met zand bestrooide weg, strij dend om de eer overwinnaar te wor den. Vele Haarlemmers hadden een uurtje vrij weten te maken om de wed strijd te zien en gewed werd er ook. Uitblinkers vonden wij wel „Limbus", „Lucky Fanfare", „Jay Mc. Gregor" en „Edelman". Deze paardennamen schal den vele malen uit de luidspreker over de baan. wanneer de eigenaars als eer ste de finish waren gepasseerd. De politie hield de Amsterdammer J V. aan. die te Haarlem een rijwiel, dat hij in Amsterdam had gestolen, heeft verkocht. Ter gelegenheid van de herdenkingsplechtigheid, voor de in de oorlog gesneu velden bracht Z. K. H. Prins Bernhard Maandagavond een bezoek aan Haarlem. Voor de ingang van de kosterij van de Grote Kerk werd hij verwelkomd door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Rumoer op de afdeling pantoffels (18 j.h 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Het verhaal van een soldaat (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 .en 9.15 u. City: Zij winnen de slag (14 j.l, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Gezworen vijanden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 3 Mei Stadsschouwburg: Haagse Comedie voor „Geloof en Wetenschap" met „Hamlet", 8 uur. Concertgebouw: Cesar Franck-concert, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. De toneelgroep „Comedia" heeft de plan nen voor het volgende toneelseizoen in grote trekken gereed. Het voorlopige re pertoire vermeldt o.m. „De moord in de Kathedraal" van de Engelse dichter J S. Eliott, die onlangs de Nobelprijs verwierf, van Shakespeare. „Romeo en Julia" of „De koopman van Venetië," van A. Tsjechow „De drie zusters," van Francois Mauriac „Les Mal-Aimés," van Strindberg „Een Roes," van de Amerikaan J. M. Synge „The playboy of the Western World," Thomas More, Nachtasyl, Tramlijn Begeerte en nog enkele andere stukken uit het lopende sei zoen blijven gehandhaafd. De voornaamste wijzigingen in de samen stelling van het gezelschap zijn reeds be kend geworden: zowel Guus Hermus als Guus Oster gaan heen. Ko van Dijk en John Gobau komen de gelederen versterken er. ook de jonge acteur Luc Lutz is, na een jaar cabaret, bij Comedia terecht gekomen Otto Steeman is definitief in de troep op genomen en Bob Verstraete komt van het inmiddels alweer opgeheven ,.C 6." Van de actrices gaan Emmy van Swol en Jopie Tourniaire heen; Mien Duymaer van Twist is daarentegen geëngageerd. Voor de onderlinge competities van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden gespeeld: Groep I: H. VerstegenM. v. d. Berg 10; J. P. de LangeM. van Osch 1—0; M. van Osch—B. Hablous 10; N. HooglandL. Stevens 10. Groep II: J. LippusTh. de Looze J1; A. Komen—P. v. Deyzen 'A—Vil A. Blom— A. Komen 01. Groep III: E. Spook—M. Stevens 1—0; B. OverdijkG. Lunenburg 10; J. Boogaard E. Spook 0—1, H. LuypenB. Goedemans 10: L. v. d. ValkB. Overdijk 01; B. GoedemansA. Filmer 01. Donderdag 5 Mei a.s. is er geen club avond. In verband met de bevrijdingsfeesten is er Donderdag a.s. geen junioren- oefenavond van de R. K. Tafeltennisver eniging Winfried. Eerstvolgende oefenavond Donderdag 12 Mei: meisjes 1218 j. 19.tot 20.30 u.; jongens 12—18 j. 20.30 tot 22.— uur. De Haarlemse Zwem- en Waterpolo club „H.V.G.B." organiseerde Zondag in Stoop's bad haar jaarlijks veteranen waterpolotournooi. Daar H.P.C. en D.J.K zich on het laatste moment hadden te ruggetrokken moest het wedstrijdroos- ter worden gewijzigd en werd door de zeventallen van Haarlem, D.W.R., de Zijl en ZIAN volgens afvalsysteem ge speeld; A.Z. '70, H.V.G.B. en L.Z.C. speelden een halve competitie, waarna een verliezers- en een winnersfinale plaats vond. In de afvalsronde waren de uitslagen: Haarlem—ZIAN 2—3, de Zijl—D.W.R. 1—3: Haarlem—de Zijl 2—1 en ZIAN— D.W.R. 10. Hierdoor kwam ZIAN in de finale voor de winnaars en Haarlem in die voor de verliezers. De halve competitie had de volgende resultaten: A.Z. '70—H.V.G.B. 11; H.V. G.B.—L.Z.C. 1—3 en L.Z.C.—A.Z. '70 1—1. L.Z.C. 3 punten; A.Z.C. '70 2 pun ten en H.V.G.B. 1 punt. Voor de verliezersronde werd gespeeld de wedstrijd HaarlemA.Z. '70. C. van Goor bracht in de eerste speelhelft de stand op 2—0 en het einde kwam met 4—0. De eindstrijd" om de wisselprijs werd vervolgens gespeeld tussen ZIAN en L.Z.C. met als uitslag 40 in het voordeel van ZIAN, waardoor het we derom beslag legde op de wisselprijs. De einduitslag is: 1. ZIAN; 2. L.Z.C.; 3. Haarlem. 18 Mei zal zoals reeds gemeld het 150-jarig bestaan van het Groot-Se minarie te Warmond worden gevierd. Om half tien draagt Z.H. Exc. Mgr. J.- P. Huibers een pontificale H. Mis op. 's Middags om half een wordt de offi ciële herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop prof. dr. G. Brom een rede zat uitspreken. Na de receptie celebreert de Bisschop een pontificaal Lof. (Van onze Haagse redacteur) Vandaag is door de Prijzencontröle- dienst in samenwerking met de gemeen telijke huisvestingsbureaux en met de prijzenbureaux voor onroerende goederen een speciale actie ingezet ter beheersing van de huurprijzen. De actie, waaraan ve le tientallen controleurs zullen deelnemen geschiedt op grote schaal en wor'dt aan gepast aan de bijzondere omstandighe den in verschillende streken van het land. Zo zal in sommige plaatsen, waar veel onderhuur voorkomt een huis-aan- huis-contróle worden gehouden. Twaalf jaar met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie en ontzetting uit de burgerlijke rechten, voorts het verbod onderwijs te geven, luidt het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam tegen de ex- president vaii de Nederlandse Cultuur- raad, prof. dr. G. Snijder. De eis door de procureur-fiscaal, mr. M. Gelinck, uitgesproken op 19 April, luidde 15 jaar. Hot Hof overwoog in zijn sententie, dat alle ten laste gelegde punten in de dagvaarding bewezen moeten worden geacht: hulpverlening Jian de vijand meermalen gepleegd en blootstelling aan opsporing van Nederlandse mede burgers. Het Hof meende, dat de hulp verlening van prof. Snijder zich zelfs uitstrekte tot directe dienstneming bij de vijand. In het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag heeft H.M. de Koningin ontvangen de bij het Nederlandse Hof geaccrediteerde minister-resident van Liberia, de heer J. Hofmann. Daarna ontving H.M. in afscheidsaudiëntie de gezant van Mexico, gen. Melgar. Prins Bernhard zal Maandag 9 Mei naar Parijs gaan en een bezoek bren gen aan de 18e internationale lucht vaarttentoonstelling. De Prins zal verge zeld worden door ir. A. J. C. Vos, direc teur van de N.V. Ned. Vliegtuigenfa- briek Fokker, en kapitein Gerben Son- derman, vlieger van de Prins. De procureur-fiscaal mr. U. J. W. Sib- macher van Nooten heeft bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage cassa tie aangetekend tegen het vonnis van 25 April, waarbij de hoofdredacteur van ANP 'gedurende de oorlog, Van Meghe- len, tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Maandag 23 Mei herdenkt het echt paar J. van BuurenGulein, Midden Tuindorplaan 16, het bijzondere feit, dat zij 55 jaar geleden in het huwelijksboot je stapten. De bruidegom is 84 en zijn bruid 82 jaar. Dat deze dag niet onopge merkt voorbij zal gaan, behoeft geen nader betoog. Als op Schiphol de blauw-geschil- derde landingstrap wordt aange schoven en veler blikken van het platform en van het restaurant in spanning de komst van de passagiers verbeiden, dan rijden de KLM-man- nen met hun bagagewagentjes aan. Als muggen zwerven ze even rondom de grote vogel, bijna onopgemerkt. Kort nadat de laatste trilling de machtige machine verlaten heeft, is het onderluik geopend. En daar ligt de militaire post. Een ruig mozaïek van zakken. Met dof gerucht valt de post in de lichte expeditiewagens, aldus lezen wij in „Het Contact", maandblad van de stichting „Thuisfrontactie de Bougies". Een heer, in burger, ziet toe: de Cen trale Recherche. De post is kostbare lading. Men waakt over haar. Op de dag, als Schiphol glanst onder de voor jaarszon en in de nacht, als de lichten branden en de schaduwen zwart zijn. Hoog opgetast met zakken snorren de wagentjes over het platform, waar nu gebroken en gehakt wordt, opdat Schip hol zijn verbeterd aanzien krijgt. Opzij van de loods, waar in die wonderlijke tijd na de bevrijding de eerste re patrianten werden ontvangen, staan de rode auto's van de P.T.T. De laadruim ten zijn hol en ledig. Het inladen kan beginnen. Labels met een rood teken gaan voor. Dat is militaire post. De zak ken ploffen in de auto's. Vijfduizend 1 postbladen in een zak, dat is vijfdui zend maal vijf gram. Er zijn contröle- liisten en er zijn twee auto's. Naamlozen sjouwen met de postzak ken, naamlozen voerden ze door de lucht, naamlozen zetten zich achter het stuur van de eerste wagen. „Weg maar met de eerste zending, dan kan C.S. vast beginnen" „Het postaal gevoel gaat spreken", zeggen de chefs in deze bedrijvige we reld, waar ieder postblad nu als het ware een wedloop begint met de tijd. met het tijdstip, waarop treinen vertrek ken. „Vertrek" ontvangt de voorhoede van het papieren appèl van jong Nederland in khaki. Zakken worden gestort en de mannen op de afdeling zetten zich schrap. Er is geen opwekking nodig: de post uit Indonesië is er en dat betekent: doen wat mogelijk is. Eer men het beseft, zijn de volle zak ken op weg naar alle windstreken: na de luchtweg, de spoorweg. Voor kleine dorpen en gehuchten kan het postkantoor te Batavia geen bun dels samenstellen. Daarom worden tal van postbladen tot een partij verza meld. die Batavia zendt, onder de ver melding: Batavia-C voor Amsterdam C.S. Terwijl de grote drukte van de bundelejcpeditie op het hoofdstedelijke Centraal Station voortduurt, begint „Vertrek" aan de sortering van deze gevarieerde post; tijdrovende arbeid, die echter zo vlot mogelijk wordt ver richt. Immers, ook in Stamprooy, Lip penshuizen en De Cocksdorp wordt op deze post gewacht. De mannen van de P.T.T. in Amster dam en elders in het land verstaan de betekenis van een zending Militaire Post. Was 't niet zo, dat „Vertrek" in den beginne, toen de KLM-verbinding zeer onregelmatig was geworden. na aankomst van een toestel werd opge beld door verscheidene postkantoren. Daar vroeg men en dat was op Za terdagavond „zend ons vanavond als jeblieft de soldatenpost, onze mensen gaan Zondagmorgen vrijwillig bestel len". Als het toestel uit Batavia daalt in de Haarlemmermeerpolder, kan het meisje in Cadzand, de moeder in Doetinchem, de echtgenote in Menaldum, de uren tellen, waarop de postbode het be kende postblad komt brengen. Militaire Post naar Indonesië, naar Port Said, gaat eveneens via het post kantoor in de Oostelijke vleugel van het Amsterdamse Centraal Station, waar postaal gevoel van de anonieme werkers in blauwe en gele jassen het tempo voedt. De electrische band rolt verder. De soldatenpost uit de wijde Indische Archipel heeft voorrang. Dui zenden ogen, op boerderij, in dorp en stad, worden vochtig, de gedachten vermenigvuldigen zich, even worden gi gantische afstanden overbrugd. Het leger heeft de pen opgenomen en geschreven. Toen we in het zonnige nieuwe zusterhuis van het voormalige Meerenberg te Santpoort gast van de geneesheer-directeur, dr. G. Kraus, waren om over hel eeuwfeest in Juni een en ander te vernemen, trof ons de opmerking: hier zult U niets meer terugvinden van het oude dolhuis, zoals dat in de verbeelding van de leek zelfs de ontwikkelde leeft. Maar na een middag te midden van de arbeidzame patiënten, binnen en buiten, vertoefd te hebben, werden wij volkomen overtuigd van de enorme ontwik keling die de verpleging van geesteszieken voornamelijk sinds 1926 heeft ondergaan. Nuttig werk, lichamelijke opvoeding en algemene ontspanning geven samen het gevoel voor vrijheid en verantwoordelijkheid aan de 1520 zieken, die jaarlijks voor 70 tot 80 weer hersteld naar huis terugkeren. Wij hebben de mannen en vrouwen bezig gezien ledigheid is des duivels oorkussen ook hier in hun eigen kle ding met matten vlechten of handwer ken, tuin spitten of weven, schoenma ken of wassen en strijken. Wij hebben genoten van de frisse volksdansen, waaraan oud en jong in de gymnastiek zaal deelnamen in fleurige costuums en met groot enthousiasme en gevoel voor orde. Wij hebben een kijkje genomen in de afdelingen van ernstige zieken, waar handen bezig waren, de geest tot rust te brengen. Maar laat dr. Kraus daarover vertellen, nadat hii zeer kort de geschiedenis van „Meerenberg", dat de provincie Noord-Holland op 26 Juni 1849 opende, geschetst heeft Noord-Holland was de eerste en bleef de enige provincie, die zelf een inrich ting voor geesteszieken bouwde en ex ploiteerde. De overige provincies vol deden aan hun verplichting om te zor gen voor verpleegruimte, door het ver strekken van geldleningen aan particu liere stichtingen of door deel te nemen in stichtingen. Meerenberg was het eerste z.g.n. bui tengesticht in ons land. De overige wa ren toentertijd alle in steden gelegen. Aanvankelijk bood het plaats aan 300 pa tiënten, maar at spoedig werd het ver groot met vleugels, een paviljoen en in 1886 het z.g.n. Nieuwe Gesticht.^ De bouw werd in de jaren vóór 1849 krachtig bevorderd door de toenmalige gouverneur der Provincie, mr. D. J. van Ewijck van Oostbroek én de Bilt en de inspecteur van het Staatstoezicht Schroeder van der Kolk. Laatstgenoem de is te beschouwen als de grote her vormer van het krankzinnigenwezen in ons land, waar de toestanden op dit gebied al bijzonder achterlijk waren. Ook in het buitenland waren ze niet fraai, doch daar had Pinel in Frankrijk en Tuke in Engeland op het einde der 18e- eeuw reeds vele belangrijke ver beteringen tot stand gebracht. Een op 16 Maart 1837 door Schroeder van der Kolk te Utrecht gehouden rede, gaf hier te lande de eerste stoot. Zijn in 1842 in de functie van inspecteur uit gebrachte rapporten, wierpen een fel licht op dp wantoestanden, die elke be schrijving tartten. Vele patiënten ver bleven in hokken en aan kettingen in volkomen verwaarloosde toestand. Meerenberg was het eerste gesticht op het vasteland van Europa, waar on der leiding van de eerste directeur, dr. Everts, de verpleging zonder enige me chanische dwang werd toegepast, (het z.g. no-restraint-stelsel, navolging van Conolly (Engeland), reeds een paar jaar na de opening. De verpleging geschiedde de eerste 45 jaar door volkomen onge schoolde- oppassers en. oppasters o ok wel bedienden genoemd. De "Y1" dige onleiding voor het z.g. Staats- diploma B is volkomen gelijkwaardig aan die van diploma A (hlgemene zie kenverpleging). De naam Meerenberg werd in 191» veranderd in Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Dit jaar bracht boven dien een wijziging van veel ingrijpender aard: er werd een gedeelte van het Zie kenhuis „aangewezen". Op de aangewezen afdelingen wor den de patiënten zonder rechterlijke machtiging verpleegd en hebben en be houden zij de rechten, die iedere Neder landse staastburger heeft Slechts drie van de vier en twintig afdelingen vor men „het gesticht". -it Het terrein is 75 h.a. groot en bestaat uit perk. moestuinen en duinterrem. Er zijn sportvelden en een openluchtbad door de patiënten aangelegd. Het gebouwencomplex bestaat uit het z.g.n. „Oude Gedeelte'" voor 800 pa tiënten, het „Nieuwe Gedeelte" voor 600 partiënten, een paviljoen voor 100 en twee kleinere paviljoentjes voor resp. 18 en 1? patiënten, die daar zonder direct toezicht een eigen huishouding vormen. De prot. kerk staat bij de voor ingang. De R.K. kaoel ligt in het Oude Gedeelte. Voorts zijn er een oud zus terhuis, twee nieuwe zusterhuizen, een broederhuis en een aantal patiënten- werkplaatsen en bij-gebouwen. Het personeel, dat een 48-urige werk week heeft, bestaat uit 550 personen. In het oude gedeelte bevinden zich aan de voorzijde de klasse-afdelingen en het heeft daar twee, kort voor de oor log gebouwde, nieuwe vleugels. Bij de verpleging wordt overeenkom stig de tradities van Meerenberg, ge streefd naar een zo groot mogelijke vrij heid en eerbied voor de persoon van de geesteszieke medemens. Vele patiënten bewegen zich vrij in de omgeving van het ziekenhuis, anderen hebben vrij wan delen op het terrein. Velen gaan geregeld met verlof naar huis. Mechanische dwang (inwikkelingen, spanlakens, dwangbuisjes etc.) wordt in geen enkele vorm toegepast. Permanente baden evenmin. Isolementen behoren tot de grote zeldzaamheden en zijn altijd van korte duur. Er wordt uitgegaan van de volgende principes, berustende oop de z.g.n. ac tieve therapie van Simon, welke in 1926 in de tijd van directeur Van der Scheer, zijn intrede in het Ziekenhuis deed, en een. ware revolutie ten aanzien van de vroegere opvattingen teweeg bracht. Het in de loop der eeuwen ge leidelijk verkregen inzicht, dat krank zinnigen zieken zijn, mag niet voeren tot een schouderophalend aanzien van hun eventuele onmaatschappelijke gedragin gen, en nog minder tot het beletten daar van door dwang. Er is ook bij de ern stigste zieke nog voldoende van de men selijke persoonlijkheid over, waarop door heropvoeding opnieuw kan worden opgebouwd. De verpleging beoogt dus te zijn een heropvoeding, een weder aan kweking van de verloren aanpassing en van sociale gedragingen. Met name moet verantwoordelijkheids gevoel aan de patiënt worden bijgebracht. De vroegere stelling dat men hem maar moet laten gaan, en dat hij niet verant woordelijk is voor zijn daden, is dus ra dicaal fout. Integendeel, iedere patiënt heeft de plicht zich, met de medische hulp ordelijk te gedragen. Hij heeft bovendien evenzeer als iedere gezonde dat tot op zekere hoogte heeft het recht.om herinnerd te worden aan zijn plichten. In deze paedagogische arbeid is het gehele personeel (ook de niet-verple genden) ingeschakeld, en ook de be tere patiënten, die anderen helpen of kleine groepjes onder hun leiding heb ben, zeer tot heil van beide partijen. Het werk van het verplegend perso neel is door de nieuwere opvattingen wel moeilijker, maar ook zeer veel boei ender en belangrijker geworden. De inrichting van het milieu moet zo menswaardig, gezellig en normaal mo gelijk zijn. Hoge hekken en muren, dik ke ruiten en tal van ouderwetse verde- digings- en veiligheidsmaatregelen zijn evenzeer uit den boze als overbodig, nu de patiënten hebben geleerd een nor male omgeving te respecteren en te waarderen. De arbeid is een der voornaamste hulpmiddelen bij de actieve therapie, Behoudens de lichamelijk zieken, is let terlijk iedere patiënt bezig, met werk dat aangepast is aan zijn vermogens en dat nooit onnuttig mag zijn. Er is een speciale werkverschaffing, van het een voudigste pluiswerk tot weven en man den maken toe, en werk voor het Zie kenhuis, in alle bedrijven, van aardap pelen schillen tot laboratorium- of ad ministratief werk. Ook buitenwerk in alle schakeringen is van grote beteke nis. De arbeid wordt aangemoedigd en naar de betoonde ijver beloond in pen ningen, die geldig zijn in eigen winkel en café, en ingewisseld kunnen worden tegen het geld van de grote maatschap pij. Vele patiënten hebben dezelfde werktijden en verplichtingen als het personeel en vallen dan in een speciale beloningsklasse. Niemand wordt tot enig werk gedwongen, doch allen genieten het voorrecht geen werkloosheidspro bleem te kennen. Een ander zeer belangrijk hulpmiddel FlHaal: Haarlem, Zijlstraat 96 Ontspanningen van velerlei aard vulto" de genoemde hulpmiddelen aan hebben evenals deze een psycho-ther^ peutische invloed. Er zijn passieve spanningen: het bijwonen van voor: lingen in de zaal Musis Sacrum, en -stel ae llllgCli 111 X.CZOX tieve, zoals het deelnemen aan het zang koor,' de beide muziekcorpsen, schaken bridgen, zwemmen, vissen, voetballen de wandelsport. De vereniging van W tiënten en personeel won vele PrljZt0 in haar ontmoetingen met de Ür0 maatschappij. Een grote patiënten-war delgroep kwam met een der belangrijk ste groepsmedailles van de 4-daag thuis. Het Ziekenhuis beschikt ten hoeve van de patiënten over een dn tal bibliotheken. (R. K., Prot. en neut» De officiële herdenking van het ho» derdjarig bestaan geschiedt op 27 Ju»' Dan zal de onthulling plaats h.eb~L van een monument op het voorplein, S schonken door patiënten en oud-pahe ten, familieleden, personeel en oud-Pe soneel. Dit monument, vervaardigd do® de beeldhouwer Richter, symbolise® de opheffing van de verpleging »aat een hoger niveau. In het voetstuk sta de naam gebeiteld van Johannes va Duuren, een eenvoudig man, die z°». der enige opleiding te hebben geha in het begin der vorige eeuw, te HU megen in het Cellenbroederenhuis. meest verlichte denkbeelden omtrent verpleging in toepassing bracht. pet programma vermeldt voorts een reüt» voor oud-pérsoneelsleden, een opa» luchtspel opgevoerd door patiënte» waarin de evolutie van de verpleg1»® wordt weergegeven, een kermis, eC„ vuurwerk, een sportdag waaraan w»' deelgenomen 'door patiënten van ander psychiatrische inrichtingen en door 0 patiëntenvereniging in samenwerk»"® met de N.H.W.B. georganiseerde, wa» delmarsen. Groepen patiënten en pers® neelsleden uit de inrichtingen waarhe® het Ziekenhuis in de oorlogsjaren ée ëvacueerd werd, zijn uitgenodigd deel te nemen aan de feestelijkheden- Er zal een gedenkboek, waarin it Ui Z.01 LUll gvuv.11 iwuvn, vvr.iuin voornaamste feiten uit de geschiede»® is de lichamelijke opvoeding, gegeven van het Ziekenhuis worden gem ei»9" door een speciale leidster. I reerd, verschijnen. 4»: :...ww'.WaaaB8 Woensdagavond zal ook Heemstede degenen herdenken die gedurende de oorlogsjaren voor het vaderland hun leven lieten. En zo zullen dan ook dit jaar Woens dagavond de verschillende kerken open zijn. Er zal gewijde muziek ten gehore worden' gebracht en er zal een kort woord gesproken worden. De herden kingssamenkomsten duren van half ne gen tot kwart over negen. Wij leggen er de nadruk op, dat deze samenkomsten belegd zijn voor allen. Er zal ook nog een stille tocht gehou den worden. De afdeling Heemstede van de Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging houdt Maandag 9 Mei in het R. K. Verenigings gebouw een ledenvergadering. Zuster Christiana, rectrice van het Lyceum ..Sancta Maria", zet haar lezing over „Meisjes in moeilijke jaren" voort en zal ditmaal bespreken hoe de leiding moet zijn. Na de pauze komen er grote plannen aan de orde. Een aantal leden is al meer dan een jaar bezig om te sparen voor een- grote reis en nu is het bestuur reeds ge ruime tijd van plan om als doel de H. Landstichting kiezen. Daaraan Zal een bezoek aan een kersenbongerd verbonden worden. Vervolgens wordt op 21 Juni een bedevaart naar Heiloo gehouden. Ook de retraiteclub toont zich actief err houdt van 12 tot 15 Juli a.s. een retraite in Noord- wijkerhout. Ook voor de komende winter toont het bestuur zich actief, want voor deze periode staan cursussen op het programma voor koken, rmaien, moederschapszorg, kleu terzorg etc. Die kunnen allemaal slagen. mitser maar voldoende medewerking is. Voor deelname aan de bedevaart en de retraite kan men zich opgeven bij de diverse bestuursleden. Het kerkkoor Laudate Domimim" geeft Dinsdagavond om 8 uur een concert in het R. K. Verenigingsgebouw. Voor de pauze zal uitsluitend kerkelijke muziek ten gehore worden gebracht. Op 10 Mei hoopt het echtpaar H. Bier manC. Sluijters, wonende Jan van de Bergstraat alhier, de dag te herdenken waarop het voor een halve eeuw in de echt werd verbonden. Het bruidspaar dat met zeven kinderen werd gezegend, die allen nog in leven zijn, en 21 klein kinderen heeft, is nog zeer kras en mag zich in een goede gezondheid verheugen-. De bruidegom is 75 jaar oud en de bruid 77 jaar. Ter herinnering aan dit zeldzame feest hebben de buren en de buurtvereniging ,,Res Nova" een mooie erepoort opgericht. Het gouden echtpaar leest vijftig jaar de Nieuwe Haarlemsche Courant. Maandag besteedde het bestuur van de Woningbouwvereniging „De Haemstede" het schilderwerk voor drie verschillende complexen woningen uit. Er waren in totaal tien inschrijvingen, waarbij de be rekeningen voor ieder complex onderling nogal uiteenliepen, terwijl verschillende inschrijvers slechts voor één complex op gaven hadden gedaan. De gunning werd aangehouden en zal later worden bekend gemaakt. Zaterdagavond geeft de toneelvereniging „Nut en Genoegen" in de toneelzaal van „Het Wapen van Heemstede" een opvoe ring van het toneelstuk .Mensen in Nood", eer» spel uit de bezettingstijd, geschreven door Wil van Braken burg. Van het bouwwerk der 49 woning aan de Vondellaan en Nic. Beetsls» woei gisteren de Nederlandse dr' kleur, want de eerste kapspant was steld. Met dit woningcomplex word® thans snelle vorderingen gemaakt. Kr vereniging „Eendracht maakt r»aC hoopt de'woningen nog in het aansta»® de najaar te kunnen verhuren. Koninginnedag is het gemeentel-^ kampeerterrein aan het Noordelijk str» e opengesteld en hoewel het koele, r» j weer een dag-en-nacht verblijf op strand niet aanlokkelijk maakte, kwa»1 reeds dadelijk tientallen kampeer» hun tenten opslaan. Met vrachtwagens s auto's werden de tenten en het n°b.f. huisraad aangevoerd. Momenteel den al meer dan 300 tenten bewoond- tj| Het heeft de heer J. van Huffelen f zijn zilveren jubileum als brigadier politie niet aan belangstelling ontbrok Tientallen bloemstukken gaven zijn ning een feestelijk aanzien. Burger»6 ter Van Fenema kwam de jubilaris P?I( soonlijk gelukwensen. De korpschef politie, de heer Vreman, getuigde zijn grote waardering voor de heer Huffelen, die tot de „oude garde Zandvoortse politie behoort. De colle® schonken hem een horloge. Morgen (Woensdag)-avond wordt half acht de traditionele „stille tocht If houden ter herdenking van hen, die onze bevrijding zijn gevallen. De vertrekt van het Tramplein en gaat het kruis in het Vijverpark._ Aldaar om 8 uur gedurende twee minuten 6 in acht worden genomen. Des avonds zeven uur wordt in ae gtft rochiekerk de rozenkrans gebeden de zielerust van de gevallenen. GEBOREN: A. Meems en H. B. Std» laar d.; H. Drommel en S. E. ter beek, z; L. J. Molenaar en S. Sijtsna j K. R. Smit en C. Dees d.; C. KK. P1*" en A. Gedaan, d. ON GETROUWD: L. S. Hom en A. p- A. Vis en N. de Jong: E. Stammis Keur. „„hi# OVERLEDEN: F. Nieman, 69 j;, v. W. de Graaff; N. Stokman, 72 j- j. v. A. M. Zegwaard: P. Kerkman, wed. v. H. Molenaar. (Nlet-o£ödeie koersen) Vorig slot (00% 04® 96(8 98 A 06» 97 "Iii 154 J685» 161?» -- 110 -- 145% 141% -J 179(4 Ï39W -f !58% 21?,i '■19% &W 283% 3% Nederl. 1B48 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel MS- eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens een Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ltlr Kon. N Stoomb M- Ned. Seheepv Un H.VA. Deli Mi), eert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2