Prof. Rogier over Denken uit geloof en leven in de tijd Erie de Noorman en de valse koning Nederl. Herstelbank in haar derde jaar Mens beheerst krachten der natuur, maar kan eraan ten 'onder gaan Aanvulling van dienst- weigeringswet Marine herdenkt gevallenen Bewakers van kamp „Erica voor Arnhems gerechtshof I Wij luisteren naar DE WITTE TULP Zes en twintig Engelse voetballers op tournee Morgen plechtigheid in Den Helder Onderzoek naar moorden Molestverzekeringmijen. werkten vlugger Ook laatste partijen voor Zuid-Afrika5-0 DINSDAG 3 MEI 1949 PAGINA 3 LEZINGENCYCLUS R.K. UNIVERSITEIT Tweede inleiding van prof. Strasser Verp achting van boerderijen In de N.O.-Polder StoL!raSe_n van het Tweede Kamerlid 'j (CPN) betreffende aanvulling beer de dienstweigeringswet, heeft de Vad iuCll.ol£hing, minister van Oorlog en ^ijers a'*'' mede namens de heer Psychologie en Christendom Prov. Staten Verkeer en vervoer CONGRES TEGEN ALCOHOLISME Drie boerderijen in as gelegd pwg door HELEN GIRVAN IN MEMORIAM oud-minister Fiévez Vier clubs in gevaar in Engelse League (Van onze redacteur) De lezingencyclus „Denken uit geloof en leven in de tijd" ter gelegenheid in het lustrumfeest van de R.K. Universiteit is gisteravond geopend met een vjootse inleiding van prof. dr. L. J. Rogier over „De Kerk in de negentiende eeitu)". Tevoren heeft de praeses van de lustrumsenaat, de heer H. Th. Schaap- ^ejd, er op gewezen, dat hei goed is na een bestaan van vijfentwintig jaar ichterom te zien en zich te bezinnen op de reële waarden van de twee-eenheid Geloofsovertuiging en geloofsbeleving. Universiteithoogleraren en studenten lebben in deze een roeping. Zij hebben de wereld die zekerheid te bieden, die een Poolster verschaft aan de uit de koers geraakte zoekenden. De komende foht inleidingen zullen feestelijke colleges zijn, handelend over een thema, dat tedere katholieke intellectueel moet interesseren. In zijn dikwijls zeer geestige rede noemde Prof. Rogier de negentiende ?6uw een eeuw van experimenten, een langgerekte Sinterklaasavond' van ver assingen, welke het aanschijn van de ®arde meer heeft veranderd dan de drie voorafgaande eeuwen samen. Vele ■Jromingen zijn in die jaren over de «ensen gegaan. sPr. schetste allereerst de geestelijke Ontreddering, zoals die zich voltrok in not Frankrijk na de revolutie. Kende de "tens van de „Verlichting" een gezond, ondernemend optimisme, het proces der kostelijke emancipatie moest eindigen '0 de somberste wanhoop. De humor en klfspot werd uit het leven gebannen en JOoest plaats maken voor een sentimenta list, welke haar weergave vindt in de nteratuur. Het geloof van de sentimen- ele mens is een ontbindingsproduct, °mdat hij het geloof en de rede tot te- mistellingen maakte en daardoor in- Jonlijk werd verscheurd. Door de roman- mi onder Napoleon en na Waterloo "era1 de rede veracht. Men wilde niet ®vertuigd zijn, maar ontroerd. Iets an- "dders was 't 'gesteld met Lamennais, de khrijvende volksmenner, wiens uit- f^gspunt was de autonomie der Kerk, f*aar losstaan van welke politieke, eco- kmische en sociale vormen ook. Hij 'st veale jongeren te bezielen. Na een onverkwikkelijke historie **rden zijn stellingen door Paus Gre- «°iius XVI in de encycliek „Mirari Vos" kroordeeld. Het ongeluk voor het ne- kntiende eeuwse Frankrijk werd het ®it dat te lang verkondigd kon worden, ®at de prediking van een sociale plicht ,°°r de Kerk een verraad aan het God- ''c'iike Koninkrijk zou betekenen. Dat "jmtevrees, achterdocht en behoudzucht ang het Katholieke Europa in hun ah konden houden, vindt o.a. helaas een 0rWiak in het voortbestaan van de P1"kelijke staat in de negentiende eeuw, elke reeds lang in staat van ontbin- verkeerde, j Tijdens de Franse revolutie werd veze staat een dankbaar asyl voor boe- ®h en moordenaars en zolang i'e ker- 5e'iike overheid niet bij machte was staat van dit gespuis te bevrijden o" betere toestanden te scheppen onder j zeer armelijke bevolking, bleven de .Meerders van de Kerkelijke staat als f "bekwaam te boek staan. In zijn we- ^cilijkc macht geketend aan Oostenrijk, u 6rfyijand van de Italiaanse eenheids- Fc° XII in een pontifi- h«V3n ?es jaren de bitterste haat van Romeinse volk op zich te laden, het- p en Zlch droevig uitte bij zijn dood. De ausen in hun wereldlijke macht wer- è-,n speelbal van de politieke groten in j f dagen totdat door Garibaldi's be- j,.;RPS van Rome een einde aan die we- u' ojke macht kwam en de' Romeinse esie ontstond. g het uitsterven van de romantiek in Ur°p0 brak het materialisme aan, dat e geest en leven uitdoofde. De mens j„e7hde zichzelf 'n machine met een wil. geestelijke ontreddering ging de 19e ttn 4en oinde en deze eerste helft der t^htigète heeft nog niets anders ge- ~>nd dan de vervulling van de profetie wanhoop. Twee wereldoorlogen de- lfistreerden de geestelijke onmacht. e tnens kent en beheerst thans de directie van de Wieringermeer, v0^>rd-Oost polderwerken te Zwolle is ItuJfPemens met ingang van 1 November kav ieen aantal boerderijen met neven- j, ®is in de Noord-Oost-polder te ver- 36 De boerderijen zijn resp. 48, 42, kerk1 24 ha- groot en zijn alle voor ak- Vf.j'^PUwbedrijf bestemd, evenals de ne- 2iin' die in de regel 24 ha. groot Voo ®en deel van deze boerderijen is 2-g n van een bedrijfsgebouw van het 16 "Schokbetontype". Verder is voor al- v6 ?edrijven een woning voor de huis- b0 lng van de vaste arbeider in aan- V6,fW' Deze woning zal voor de bedrij- Iw 'Waar een schokbetonschuur in aan- vOo ls' tijdelijk dienst moeten deen {>acf.de huisvesting Van de komende a8nk Dr wordt naar gestreefd de in Se,- Pfw zijnde gebouwen op 1 Mei 1950 G6d te hebben. p;0 e.Sadigden naar deze uitgifte moeten de p r zijn. Dit betekent, dat ze, naar ir gegevens die de directie omtrent hen len hezit heeft voor 1 Augustus 1945 N.o^hste gedurende twee jaar in de WjpA- in dienst van de directie van de QDhgermeer moeten hebben gewerkt. 4ahm Vo°r toewijzing van een bedrijf in de erking te kunnen komen, moeten lee«f.®Sadigden op 1 November 1949 de Pd van 26 jaar hebben bereikt. dat c] htinister van Justitie geantwoord, Stya6 dienstplichtige, wiens gewetens- stfijé' ff11 bepaaldelijk gericht op (jjp et, de wapenen worden erkend van j mitsdien conform art. 3, letter a. ho. wet van 13 Juli 1923, Staatsblad Weikp '_y°rdt belast met militaire dienst, V: apep. et gericht is op strijd met de ge„ n> niet uit de militaire dienst ont- d'e ,i: Wordt, zodat de bepalingen van die ul> zoaat ae pepanngen van S'hg V*?.stplichtwet op hem van toepas- ^aaji^bven. Slecths de gewetensbe- Oï-cJen wiens gewetensbezwaren 'r erkend conform art. 3 let- y,ilitaivVan bedoelde wet, wordt uit de h°rdt k dienst ontslagen. Als regel 'hg Vp ,m vrijstelling van tewerkstel- rCvv°0nr j?nd> indien hij daarvoor als berial.dienstplichtige overeenkomstig ^hipp^.hhgen van de dienstplichtwet in e Z0U z^'n gekomen. in het voornemen om bjj de h?e'de genomen wijziging van be- Van 13 Juli 1923 ook deze ndcr de ogen te zien. krachten der natuur, maar is in geeste lijke verwording gedoemd ze tot zelf vernietiging aan te wenden. Zeer lang, tot tegen het einde van de vorige eeuw, is de Kerk in sociaal opzicht verre ten achter gebleven, als droef gevolg van de strijd, welke jaren lang door de Paus moest gevoerd wor den om het behoud van de kerkelijke staat. Het was eerst Leo XIII die zich hieruit wist los te maken en de ency cliek Rerum Novarum het licht deed zien, waarin de plicht van een Christe lijke sociale actie werd uiteengezet. Tenslotte wees prof. Rogier op enkele verblijdende symptomen, welke opstij gen uit de puinhopen van de verwoes tingen. Meer en meer wordt een beroep gedaan op het Christendom. Echter mag men uit deze symptomen nog niet zien, dat de scheur geheeld is en dat Kerk en wereld elkaar weer gevonden hebben. Vanmorgen omstreeks 11 uur heeft de Nijmeegse hoogleraar prof. S. Stras ser de tweede inleiding gehouden in de lezingencyclus van de R. K. Univer siteit. Onder de titel: Psychologie en Chris tendom Vroeg spr. zich af: Aan wie heeft God zich Villen openbaren? Wat is dat voor een wezen, dat wij gewoon lijk zonder er over na te denken met de naam „mens" kenmerken? Deze be zinning omtrent die mensbeschouwing, die alleen past bij de bovennatuurlijke waarheden van het geloof, is nergens zo grondig, zo principieel en zo. syste matisch uitgewerkt als bij de Katho lieke Christen. Volgens spreker kan de aanwezigheid van zekere bovennatuur lijke grondovertuigingen bij de beoe fenaar van de wetenschappelijke ziel kunde niet ontkend worden. Er is geen systematische bezinning mogelijk over de samenhang van zielkundige feiten zonder dat deze in zekere mate mede bepaald worden door de kijk van de zich bezinnende vorser op de mens, de samenleving, de natuur, de wereld enz. Spr. ontwikkelde in zijn rede verschil lende in de zielkundige theorieën opge sloten -boven-natuurlijke verschijnselen en vergeleek deze met de Christelijke mensbeschouwing. De Provinciale Staten van Noord-Holr land komen Dinsdag 14 Juni 's morgens om half twaalf bijeen. Woensdag 4 Mei heeft te Den Helder een plechtige herdenking plaats van de gevallenen der Koninklijke Marine in de laatste wereldoorlog. Hierbij legt lt. ter zee le klas C. B. Th. baron van Boetzelaer, adjudant van H. M. de Ko ningin, namens Koningin Juliana een krans bii het monument der gevallenen, evenals de commandant zeemacht Ne derland. schout bij nacht J. J. L. Wil- linge. Voorts zullen aanwezig zijn ma rine-commandant in Den Helder, kapi tein ter zee I. W. Reinierse, de burge meester van Den Helder en vele andere autoriteiten. Ter gedachtenis van de ge vallenen wordt om 11.00 uur een mi nuut stilte in acht genomen na een toe spraak van de commandant zeemacht. De plechtigheid wordt opgeluisterd door muziek van de marinierskapel van het marine-opleidingskamp te Hilver sum. Voorts nemen er aan deel de équi pages van H.M.'s wachtschip „Willems oord", H.M.'s lichte kruisers „Tromp" en „Jacob van Heemskerk", H.M.'s onder zeeboot „Queen Wilhelmina", H.M.'s on derzeeboot „Tijgerhaai" en van een aan tal mijnenvegers. Verder enige deputa ties van H.M.'s andere oorlogsbodems en van de inrichtingen der Koninklijke Marine. De minister van Verkeer en Water staat' heeft, gezien de beschikking van de minister van Verkeer en Energie, houdende instelling van een directoraat- generaal van 't Verkeer, goedgevonden: aan het directoraat-generaal van het Verkeer op te dragen de behandeling van alle aangelegenheden met betrek king tot de spoor- en tramwegen, het wegvervoer (met uitzondering van de veiligheid) en de binnenscheepvaart (met uitzondering van de internationale binnenscheepvaart) en op te heffen de generale inspectie van het verkeer, als mede het directoraat' van het vervoer. De technische dienst van de voormalige generale inspectie van 't verkeer wordt toegevoegd aan de directie van de wa terstaat, met uitzondering van de spoor weg-technische dienst, welke wordt in gedeeld bij het bureau spoor- en tram wegen der afdeling vervoerdiensten. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze hebben een congres belegd, dat op 7 Mei a.s. in de grote zaal van hotel Krasnapolsky te Am sterdam zal worden gehouden. Dit congres is georganiseerd omdat de Ne derlandse Drankweer ernstig veront rust is door het na de oorlog steeds toenemende alcoholgebruik en de on vermijdelijke gevolgen hiervan voor de enkeling en de samenleving. ^Mevr. A. C. Ploeg-Ploeg uit Utrecht spreekt over „De vrouw en het alcoholgebruik". De heer C. Smeenk uit Arnhem zal een korte toelichting geven over „Het alco holisme als sopiaal probleem". „Een nieuwe lente, een nieuw geluid" is de titel die mr. dr. J. in 't Veld uit Den Haag aan zijn causerie gaf. terwijl pa ter Patricius O.F.M, Cap. (Helmond'' de rij sprekers zal sluiten met: „P.K. in de Drankweer". Na de voordrachten wordt gelegenheid gegeven over het besprokene van gedachten te wisselen. Maandag is te Arnhem een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de gewezen „Lagerfiihrer" van het Arbeitseinsatzlager „Erica" te Ommen, de 52-jarige K. L. Diepgrond, tot 1931 agent van politie ^e Amster dam, daarna werkzaam in Duitsland, van 1936 af N.S.B.-er en van 1936 tot 1940 steuntrekker. Diepgrond wordt ervan beschuldigd, als tolk te hebben dienst gedaan bij de S.D. te Amster dam, de reeds gemelde functie in het kamp „Erica" te hebben vervuld, voorts dienst te hebben gedaan bij de Ordnungspolizei en het Kontroil Kommando. Verder is hem ten laste gelegd de illegale werkers H. E. Gou we en A. van Haeringen te hebben gedood door met een pistool in het achterhoofd van deze mensen te schieten. Verdachte ontkende de beide laatste feiten. Hij zeide, dat zijn medewerkers in het Ommense kamp, o.a. de luitenant De Jong (inmiddels overleden), een com plot hadden gesmeed orri hem voor deze moorden te laten opdraaien. Ten aan zien van Gouwe verklaarde een later ontvluchte gevangene, te hebben ge zien dat D. zijn pistool op het slacht offer richtte, doch D. bestreed deze verklaring. Niet hij, doch de Duitser dr. Schwierz, de Reichsleiter van het kamp, had deze moord gepleegd. Vroegere wachtmeesters van de staatspolitie, die toen dienst deden in het kamp, hielden vol, dat D. de jongeman had doodge schoten Aangaande de moord van Van Haerin gen waren laatstgenoemden van oordeel, dat niet D. doch de luit. De Jong het schot had gelost. Zij hadden dit echter niet kunnen constateren, daar ze in de vrachtauto waren achtergebleven, waar in het slachtoffer was vervoerd. Een man, die onderweg was gearresteerd, verklaarde echter, dat de wachtmeesters wel degelijk uit de auto waren gestapt, om de geboeide gevangene aan D. over te leveren. Deze getuige had ook gzeien, dat D. het dodelijke schot loste. De wachtmeester J. B. Bikker zeide. dat D. in tegenstelling met dr. Schwierz en luit. De Jong hart voor zjjn gevange nen had en altijd met dit tweetal over hoop lag. Dit werd bevestigd door een vroegere gedetineerde, de binnenhuis architect A. T. B. de V„ die geruime tijd als „Sanitater" in het kamp heeft dienst gedaan. Het feit, dat D. zoveel mogelijk gevangenen door De V. liet afkeuren, leidde telkens tot conflicten met Schwierz. Bij het verhoor van enkele getuigen kwam vast te staan, dat D. te Vriezen- veen de marechaussee J. van Putten en de distributie-ambtenaar D. Webbink, beiden illegale werkers, had gearres teerd. Zij zijn later in „Erica" gefusil leerd. De arrestatie door D. was op zeer ruwe wijze geschied. Ook de onderdui ker W. Bareflkamp was door hem gevat. Deze jongen keerde nimmer uit Duits land terug. Te Amsterdam arresteerde D. in September 1940 vier employe's van de Nederlandsche Handel Mij., die anti- Duitse geschriften vermenigvuldigd en verspreid hadden. Heden is de behandeling voortgezet met het horen van twaalf getuigen a décharge, waarop requisitoir en pleidooi zullen volgen. makten TÖ6U5EB 5TUPim A 64. De kansen zijn gelijk verdeeld: beiden hebben een lang zwaard, dat zij weten te hanteren en de bescherming van hun bronzen schilden, maar voor één van hen zal de afgrond een gevaarlijke bondgenoot blijken te zijn. Als Eric zijn vijand nadert, wijkt Omon langzaam weg van de peilloze diepte en hij poogt zijn tegen stander tussen hemzelf en de afgrond te krijgen. Doch ook Eric heeft dit voornemen en zo staan de beide kemphanen enige tijd op hun hoede langs elkaar heen te draaien, zonder dat een van hen het waagt de ander aan te vallen, bevreesd als zij zijn voor een dodelijke val. Dan, lijkt het,is het lot Eric gunstig gezind, want Omon schijnt een moment de afgrond te vergeten en, hiervaft maakt onze held een snel gebruik. In een wilde uitval stort hij zich op zijn tegenstander en pas als hij de duivelse grijns op diens gelaat ziet, beseft hij, dat hij in een val gelopen is. Snél en lenig als een kat wijkt Omon terzijde, Hij poogt niet de slag op te vangen en Eric's zwaard scheert rakelings lang hem heen zonder tegenstand te ontmoeten. Door de kracht van zijn eigen aanval verliest Eric nu het evenwicht en met wijdopen ogen van ontzetting zift hij de afgrond voor zichVlug als een aal en met de uiterste krachtsinspanning gooit hij zich opzij. Met een klap komt onze held op zijn rug terecht en het zwaard ontglipt hem, omdraaiend om zijn as, en verdwijnt in de diepte Omon laat een triomfantelijke lach horen en met het zwaard gereed voor de beslissende stoot springt hij op Eric toe In het derde jaar van haar bestaan heeft de Mij. tot Financiering van het Na tionaal Herstel een grote stroom van stor tingen en uitbetalingen van rijksbijdragen in de oorlogsschade voor bedrijfsuit- rusting en handelsvoorraden alsmede agra rische schade met uitzondering van ge- bouiM onroerend goed moeten verwerken. Ten gunste van 38.817 getroffenen werd in de drie jaar van het bestaan der mij. f 237.8 mill. gestort en f 186.7 afgewik keld waarvan alleen in 1948 f 93.6 resp. f 84.5 millioen ten gunste van 11.744 ge troffenen. De afwikkeling van de op grond van de thans ,nog bestaande regeling vastgestelde rijksbijdragen nadert voorzover op be- rijksbijdragen nadert, voorzover op be trekking hebbend, haar -inde. Het tot uitkering gekomen geld is ten dele aangewend voor aflossing van voor schotten en/cf hypotheken, betaling van belastingen, etc., terwijl mag worden aangenomen, dat hiervan een bedrag van f 113.790.000 In de productieve sec tor van het bedrijfsleven is besteed. De afwikkeling van de molestverzeke- ringen wacht nog steeds op de aanvaar ding van het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade. Toch is van de kant van de mijen. in 1948 een iets grotere activiteit t.a.v. haar uitkeringen, welke zij bij de Mij. tot Fin. van het Nat Herstel moeten storten, aan de dag gelegd dan in 1947 en 1946. De uitkeringen der molestmijen. hebben tot 31 Dec. 1948 bedragen f 42.2 mill, voor 14 662 gevallen tegen f 22.8 mill, uit 6.296 gevallen op 31 Dec. 1947. Hierbij worde aangetekend, dat het aantal erkende scha degevallen van deze mijen. te zamen ca. 300.000 bedraagt. Het bedrag van de tot stand gekomen credietovereenkomste niet rechtstreeks verband houdende met de afwikkeling van de oorlogsschade, heeft in 1948 een belangrijke uitbreiding ondergaan. Ultimo 1948 bedroeg het aantal uitstaan de contracten 232 (166) met f 205.7 (122.6) mill. De door de Mij. in 1948 verleende in dustriële credieten zijn verdeeld over: ke ramische industrie, hout en bouwnijv. f 15.6 (12.6) mill.; textiel, kleding, leder- en rub- berverw. f 23.4 (25.3) mill.; metaalnijver heid f 41.6 (25.9) mill, en overige in dustrieën f 73.6 (29.2) mill. De overheid mag voor haar vele be moeiingen ten behoeve van de- industriali satie waardering zeker niet onthouden worden, aldus de directie. Toch bestaat er nog een tekort in dit opzicht. „Ons zijn verschillende voorbeelden bekend van in dustriële bedrijven, die volgens het oor deel van de deskundigen grote beloften inhouden, doch die halverwege of zelfs kor^ voor de eindstreep blijven steken door ge mis aan gelden, nodig voor de voltooiing van het altijd nog riskante ontwikkelings stadium, liggende tussen het speurwerken de productie. Wij twijfelen er niet aan, dat de over heid in zulke gevallen, zij het onder aan vaarding van risico's, belangrijke resulta ten voor het economisch bestel van ons land kan verzekeren door ons de gelegen heid te geven, credieten voor dit doel te verstrekken." Het staat te vrezen, merkt de directie voorts op, dat enkele zwakken plekken m de Nederl. industrie aan de dag zullen treden, zodra de valutaschaarste zai zijn opgeheven. De bruto-winst der Mij. bedraagt f 7.73 (7.35) mill., onkosten beliepen f 1.003.915 (576.943), afschrijvingen f 210.155 (116.371), afschrijving emissiekosten nihil (143.966). De daarna resterende nettowinst laat een uitkering toe van 3 yz (onv.) pet. divi dend op de aandelen B', terwijl f 1.303.750 (onv.) wordt toegevoegd aan de statutaire reserve. Omstreeks twaalf uur is Maandag door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de landbouwer Willemsen uit Varsen. Door de grote hitte geraakte ook de in de nabijheid gelegen boerderij van de gebrs. Ningbers in brand. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. De brandweer kon niets anders doen dan nablussen. Tegen vier uur brandde, eveneens dooi onbekende oorzaak, de boerderij van de landbouwer Hemstede aan het Ommer bos geheel af. Daar er geen water in de buurt was kon de brandweer geen blus- singswerkzaamheden verrichten. De to tale brandschade bedraagt meer dan f 100.000 en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Intussen geraakte in de buurt van Beerse nog een grote oppervlakte heide in brand. Het vuur werd door de bos- brandweer bedwongen. De eerste foto's van de intocht van Mao Tse Jung, opperbevelhebber der Chinese communistische legers in Pei- ping, geven wel de onheilspellende be klemming weer, die over heel het land hangt. Veel mensen stonden langs de straten, toen de zware tanks binnen rol den. Hier en daar een rode vlag. In de stad woedden nog branden. Mao Tse Tung reed, staande in een Amerikaanse jeep, de stad rond. De rode legers zouden veel Amerikaans materiaal op de Nationalisten hebben buitgemaakt. Zondagmiddag is de 30-jarige L. fin ders uit Helmond met zijn twee maan den oude baby uit het raam van de tweede verdieping gevallen. L. werd met een zware schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen, waar hij Maandag aan de verwondingen is be zweken. De baby kreeg bij de val geen letsel. DINSDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 orgel, 18.10 sport, 18.20 Zevenklapper, 18.50 actuali teiten, 19.00 nieuws, 19.15 Meilof, 20.05 gewone man, 20.12 orkest, 21.30 klank beeld, 22.00 cyclus, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 strijdkr., 19.00 strip, 19.10 causerie, 19.15 toneel, 19.30 gram., 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 strijdkr., 20.45 luisterspel, 21.30 Concertgeb. ork., 22.25 buitenl. overzicht, 22.40 piano, 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 u. ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 Te Deum, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 concert, 10.30 Morgendienst, 11.00 zang en vleugel, 11.15 luisterspel, 12.00 or kest, 12.30 mededelingen, 12.33 ensem ble, 13.00 nieuws, 13.15 - trio, 13.45 con cert, 14.40 onder ons, 15.00 cyclus, 15.30 gram., 15.45 piano, 16.00 causerie, 16.15 jeugd, 17.30 piano, 17.45 nieuws. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 kamermuziek, 10.00 causerie, 10.05 Mor genwijding. 10.20 kookpraatje, 10.30 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Accordeola, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 ^lender, 13.20 Ramblers, 13.45 piano, 14XK) ge sproken portretten, 14.15 jeugdconcert, 15.00 kleuters, 15.15 causerie, 15.30 zie ken, 16.00 zang, 16.15 cabaret, 16.45 vra gen vrij, 17.15 orkest, 17.45 nieuws. (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) 56 Overal werden ramen opengegooid, overal kwamen hoofden naar buiten en er was 'n hevig gedrang in de richting van de hoek onder hun venster. Elspeth nam haar mantel, om hem om te doen, maar hoe verslagen keek ze opeens, want ze had gezien, dat vlak voor de winkel de mensen als bijen in een korf tegen elkaar stonden. Er zou geen door komen aan zijn. Dit punt was nu hele maal geen bijzonder gunstige plaats meer voor haar. Ze zou straks uit het raam weliswaar een prachtig gezicht op het schouwspel hebben, even mooi als ze dat ook in Leiden had gehad, maar ditmaal wenste ze iets anders, ditmaal wenste ze iets meer. Wanhopig keek ze Pieter aan. „Ik moet dwars door de menigte heen, Pieter. Een andere manier is er niet." „Dat is onmogelijk." „Niets is onmogelijk, luister!" Terwijl het lawaai buiten steeds toe voor Pieter langs, den en hield die hoog boven haar hoofd. „Kijk! Zo zal ik de mensen vragen of ik er door heen mag. En jij moet ze zeg gen, dat ik die tulp meegenomen heb om haar aan te bieden aan de prins." Al betwijfelde hij of Elspeth's pogingen succes zouden hebben, toch werd hij aan getrokken door haar zelfvertrouwen en haar vermetelheid, en door iets in haar stem, waartegen hij zich niet verzetten kon volgde hij haar de trap af, bereid aan haar verzoek te voldoen. Toen Hans Loppen de winkeldeur voor hen opende, verhief hij zijn stem en vroeg doorgang voor zijn vrienden, al had ook hij wei nig hoop, dat dit resultaat zou opleveren. Maar bij het zien van het meisje in de karmozijnrode mantel, dat zo trots een witte tulp droeg, voldeed het publiek dadelijk aan zijn verzoek Of het door de bloem was, waar de Hollanders allen zo op gesteld waren, of wel door het innemende gezicht van haar draagster dat kon Pieter moeilijk nagaanmaar de mensen gingen op zij. Hij stond er zelf verwonderd van, toen zij een pad voor hen maakten, en toen Elspeth er snel doorging, volgde hij haar onmiddel lijk. Zij hadden met hun beiden evenwel nog geen dozijn stappen gedaan, toen de opening tussen de mensen zich weer sloot. Doordat de menigte verderop Els peth en de tulp niet had kunnen zien, had men er daar geen idee van, waar om de anderen zo opdrongen; ze vonden het in ieder geval niet prettig en duwden nam, ging Elspeth nam de klomp met de tulp in haar han- prompt weer terug. Daardoor zag Milady haar weg afgesloten en de tulp in ge vaar; alleen Pieter's krachtige arm voor kwam, dat ze door de mensenmassa werd platgedrukt. Haar gewaagde poging om bij de prins te komen was mislukt Of liever gezegd: zou mislukt zijn, in dien priqs Frederik Hendrik toevallig geen last' gehad had van zijn maag. En doordat men verzuimd had het middel, dat hij daartegen gewoonlijk gebruikte, mede te nemen, hield de prins stil, toen hij de zwarte gaper van Hans Loppen zag en hij gaf bevel aan een lid van zijn lijfwacht de apotheker te halen. Milady, eerst teleurgesteld en daarna verwonderd, en dodelijk bevreesd, dat de tulp in verdrukking zou komen, hield die nog steeds hoog boven zich, toen als door een wonder weer een pad voor haar werd geopend, ditmaal door iemand uit het gevolg van de prins. Ter wijl het volk op zijn bevel gehoorzaam achteruitging, zag Elspeth opeens haar kans schoon en maakte er gebruik van. Prins Frederik Hendrik van Oranje, neerziende van de hoogte van zijn paard op de hoofden van zijn toegewijde on derdanen, zag een in het rood gekleed figuurtje, dat zich van de anderen los maakte en op hem toekwam met een tulp, die in een houten klomp was ge poot. In een oogwenk was Elspeth bij de stijgbeugel en hief haar smekend ge zicht op naar de prins, die haar ver baasd aankeek. Als door een waas zag ze de lage, kanten kraag boven zijn ma liënkolder, zijn rechte neus en zijn hoof se houding. Ja, hij had een knap voor komen deze prins. Maar het was meer de edele uitdrukking van zijn ogen, die haar vertrouwen schonk, nog voordat zich rondom zijn mond een hartelijk glimlachje had geplooid. Milady's blauwe ogen schitterden als betoverd, toen zij teruglachte en de tulp naar hem ophief. „Alstublieft, Sire, dit is een „Milady Elspeth", begon ze, toen de prins de bloem uit haar handen nam. Ze was op het punt hem uit te leggen, wie ze was en wat er met haar gebeurd was, toen er iets gebeurde De lijfwacht, die eerst niets gemerkt had van het vlugge toelopen van Els peth, wendde zijn paard eensklaps weer naar de zijde van de prins en deze plot selinge beweging maakte, dat het vurige paard van de prins ging steigeren. Mi- lady sprong zo vlug achteruit, dat ze over haar lange mantel struikelde en vlak voor het paard van de lijfwacht neerviel, dat ook zenuwachtig werd. Angstige kreten weerklonken uit de mensen, die er dicht bij stonden, waar op zij, die meer naar achteren stonden, juist nieuwsgierig naar voren drongen. Op dat ogenblik sprong een jongeman naar voren, greep het paard van de lijf wacht bij de kop en hield het beest te rug, totdat het wat gekalmeerd was. Toen pas boog Pieter zich voorover om Milady op te beuren en haar buiten ge vaar te brengen. Terwijl anderen alleen maar hadden staan schreeuwen of zelfs angstig waren weggelopen, had hij doortastend gehandeld. En hij had niet alleen gezorgd, dat Elspeth door de paarden niet onder de voet gelopen was. maar zijn beheerste manier van optreden had ook een paniek en groot gevaar voor de omstanders voorkomen. De prins, die niet in de gelegenheid was meer te doen dan zijn paard kalme ren, had gemerkt hoe weloverwogen de jongeman handelde. Daarom werd Pieter bij de prins geroepen, en hij beantwoord de de hem gestelde vragen met Elspeth nog in zijn armen, precies zoals hij haar in de verwarring had opgeraapt. Haar protest smoorde in haar kap. Pieter merkte haar pogingen om vrij te komen niet, of hij deed maar alsof want hij hield haar zo stevig vast, dat ze machteloos was. Toen hij zich einde lijk van de prins verwijderen kon en zich met haar naar de apothekerswinkel haastte, hing Milady nog als bewuste loos aan zijn arm. Intussen wachtte prins Frederik Hen drik buiten nog even, totdat men hem mededeelde, dat het meisje ongedeerd was, en zette toen zijn tocht voort De tulp nam hij mee, en wel zo, dat alle omstanders die konden zien. Het was duidelijk, dat hij als hij een middel had gezocht om het enthousiasme van het hem omringende volk op te wekken daartoe niets geschikters had kunnen vinden dan deze witte tulp in de houten klomp. De bevolking van Haarlem had de prins met hartelijk gejuich ontvan gen, maar nu hij dit symbool bij zich droeg, barstte men in uitbundige kreten los. De vaderlandsliefde kwam nu eerst recht te voorschijn. (Wordt vervolgd) Ruim een jaar na het overlijden van Huysmans is nu ook Fiévez van ons heengegaan. Beiden Minister in het Ka- binet-Beel, beiden weggerukt midden uit het leven, beiden sieraden van hun Kerk, land en partij. Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Hoezeer heeft onze tijd mannen als Huysmans en Fiévez van node, mannen met zo grote bekwaam heid, zo hoge plichtsopvatting! Het mocht niet zo zijn; zij zijn tot hoger leven opgeroepen. Terwijl ik Huysmans als collega niet meer mocht meemaken, aan Fiévez denk ik met grote dankbaarheid terug. Hij was onder zijn collega's een der meest gewaardeerden. om zijn scherpzinnig heid, zijn brede belangstelling, maar. vooral om zijn charme. Men voelde deze charme niet als een manier, iets uiter lijks, maar als een uiting van diepe menselijkheid, van naastenliefde. In de ministerraad werd naar zijn woord, dat raak en welsprekend was, met aan dacht geluisterd, de Kamers hingen aan zijn lippen. En in de partij was hij een der meest gevierde sprekers. Zijn car rière was brillant, en dit zuiver om zijn gaven en karaktereigenschappen. Man nelijk, heldhaftig, zeer deskundig en wilskrachtig, daarbij door en door men selijk, gehecht aan zijn vaderland en Vorstenhuis, zijn Kerk en zijn partij, maar bovenal aan zijn gezin. Dit alles moest hij achterlaten, en het is bekend, dat hij dit doet, na een voor beeldig gedragen bitter lijden, met grote overgave. In de politiek wordt men snel vergeten, maar mannen als Fiévez leven lang in onze herinnering voort. Zijn kin deren zullen dit op hun levensweg on dervinden; zijn echtgenote moge ook daarin troost vinden. En God schenke deze trouwe en ijverige dienaar de eeuwige rust. WITTEMAN Ook de laatste dag van de Daviscup- ontmoeting NederlandZuid-Afrika is teleurstellend voor onze landgenoten verlopen. Geen enkele set werc.' gewon nen en zo heeft Zuid-Afrika zich zonder moeite in de tweede ronde tegen Italië kunnen plaatsen. Doordat Fannin last had van een oude oogaandoening, werd 1-et derde enkel spel door Levy gespeeld'. Nederland, toch eenmaal uitgeschakeld, had in plaats van Van Swol Linck ingezet met de bedoe ling deze jeugdige reserve wat aan de sfeer van grote wedstrijden te laten ge wennen. Aangezien het in strijd met het reglement van het Daviscuptournooi is, een reserve te laten spelen, wanneer dit niet door blessure of andere onvoor ziene omstandigheden noodzakelijk is, was deze partij reeds bij voorbaat voor het Nederalndse team verloren, zelfs indien Linck Levy de baas was gebleven. Levy won met 6—4, 63, 64. De laatste partij van de ontmoeting die tussen van Meegeren en Sturgess, is de beste van de drie dagen geworden. Hoewel de Hagenaar, gezien de cijfers, kansloos werd geslagen, viel nu vaak van uitstekend tennis te genieten. Verdere uitslagen van de wedstrijden om de Davis Cup luiden: Luxemburg Frankrijk 05. DenemarkenIsraël 5—0, Terland—Chili 2—1. De uitslagen van de in de eerste di visie van de League gespeelde wedstrij den luiden: Manchester Un.Middlesbr. 10, WolvesPreston 21. Na deze wedstrijden blijven er vier degradatie-candidaten over. Hun positie onder aan de lijst is als volgt wedstrijden punten Middlesbr. 41 33 Sheffield Un. 40 32 Preston 41 31 Huddersf. 40 30 In totaal zijn er 42 wedstrijden te spelen. Middlesbrough kan dus maxi maal op 35 en Sheffield op 36 pnt. ko men, waarmee ze gered zouden zijn. De volgende 26 spelers werden door de Engelse Voetbalbond gekozen om deel te nemen aan wedstrijden, die op het vasteland gespeeld zullen worden: Doel: Ditchbum (Tottenham), Swift (Manch. C.) en Williams (Wolves). Achter: Aston (Manch. U.), Ellering- ton (Southampton), Shimwell (Black pool) en Westwood (Manchester C.). Midden: Cockburn (Manchester C.), Dickenson (Portsm.), Franklin (Stoke), Harrison (Leicester), Jones (Liverpool), Leuty (Derby). A. Wright (Sunderl.), W. Wright (Wolves). Voor: Bentley (Chelsea), Finney (Preston), Gibson (A. Villa). Harris (Portsmouth), Langton (Preston), Man- nion (Middlesbr.), Milburn (New Cast le), Morris (Derby), Mortensen (Black pool), Mullen (Wolves) en Rowley (Manchester Un.). De ploeg zal in twee teams worden gesplitst en zal op 10 Mei per vliegtuig uit Engeland vertrekken. Het A-team speelt op 13 Mei tegen Zweden te Stockholm, op 18 Mei tegen Noorwegen te Oslo en tegen Frankrijk op 22 Mei te Parijs. Het B-team zal tegen Finland te Hel sinki uitkomen (15 Mei) en te Amster dam tegen Nederland spelen op 18 Mei. Te Watem heeft de Nederlander Brink man een amateurwedstrijd over 105 km. gewonnen met een tijd van 3 uur 7 minuten. Tweede werd de Belg Verschueren op 30 meter., derde de Belg Debie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3