STAD EN OMGEVING Slachthuis-affaire voor de economische rechter Bisschoppelijke Kweekschool herdacht 17 doden E I PHILIPS EN SIERA RADIO Aanval op een Nederl. hospitaal THAR1 AGENDA 8 MEI MOEDERDAG gfl v. Empelen EAU DECOLOGtf* ERIC DE NOORMAN, Viering Bevrijdingsdag De moord te Heemskerk Alle verdachten zijn vrijgesproken Regent onthulde bronzen plaquette N.Z.H. en nakoming van rijtijdenbesluit Eerbied voor de vlag! DONDERDAG 5 MEI 1949 PAGINA 2 STICHTING 1940-1945 Huis-aan-huis-colecte op 8 Mei Een bijzonder concert op een bijzondere dag Herdenking P.T.T.- slachtoffers DE MODERNE KUNST Burgerlijke Stand VANDAAG VOOR DE HAARL. RECHTBANK DE HAARLEMSE SPORT WEEK Vlaggendefilé, geen optocht Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw KENNEMER GOLFCLUB Keuring nieuwe films R.K. Middenstandsvereniging Ga*euSe nZT 1 n*. Ook verkrijgbaar in groot-formaat pic-nic flessen van 3/4 liter THEO VAN AMERONGEN Feest bij Leonidas De dodenherdenking te Heemstede LAATSTE NIEUWS Demobiliserende!) op weg naar huis ZANDVOORT Herdenking Bloemenmagazijn DODENHERDENKING TE BLOEMENDAAL RONDE VAN ST. BAVO Leonardusparochie in het zilver Monument voor gevallenen Gemeenteraad HILLEGOM De nationale feestdag Wie wil naar Rome? Reis van ouden van dagen Regelen voor het gebruik ZONDAG A.S. MOEDERDA0 EEN BIJZONDERE komi van: banketbakkerij KEES HOEBEN Scheepvaartberichten PRIJSHOUDENDE MAR Beurs van New Y otk 3? Het programma voor de middag en de avond op deze Nationale Feestdag is als volgt: 14.0015.30 uur: Kinderzangconcours in Den Hout, naast Dreefzicht. 15.0017.00 uur: Muzikale ommegan gen in de buitenwijken. 16.0017.00 uur: Opvoering van Mo- lière's toneelstuk „Dokter tegen wil en dank", in de tuin van het Proveniers huis; 19.30 en 21.15 uur herhaling van deze voorstelling. 20.0024.00 uur: Bal-champêtre op de Grote Markt. 23.00 uur: Vuurwerk in Den Hout, na bij de Wagenweg. In het Kleverparkkwartier is er des avonds om 19.30 uur een concert door Muziekvereniging „St. Caecilia", waar na muzikale rondwandeling. In Haarlem-Oost worden om 3 en 8 uur demonstraties in luchtacrobatiek ge geven boven de speeltuin „Oosterkwar tier". Op 8 Mei a.s. wordt in Haarlem een huis-aan-huis-cóllecte gehouden voor de Stichting 1940'45. De opbrengst hier van dient om de voortzetting van het werk, de financiële verzorging van in valide verzetstrijders en nagelaten be trekkingen van gevallenen, te waarbor gen. De Stichting zal dit jaar ongeveer negen en een half millioen uitkeren en raamt, dat net Rijk in dit bedrag zeven en een half millioen zal bijdragen. Daar naast zijn gelden nodig voor verpleging en voor maatschappelijke zorg. die de gezinnen van de verzetsslachtoffers zo dringend nodig hebben. De Stichting verwacht, dat het Nederlandse volk in 1949 twee millioen zal willen en kunnen bijdragen. Bovendien streeft men er naar het tekort oo de begroting voor dit jaar van f 525.000 te dekken. Dat dit alleen maar mogelijk zal zijn. als ons volk zich waarlijk offers wil getroosten voor de nabestaanden van de strijders van onze vrijheid, behoeft geen nader betoog. Het bestuur van het koor Katholiek Haarlem verzoekt ons de aandacht van hen, die prijs stellen op een viering van de Nationale Feestdag op het hoge peil, hetwelk bij deze dag past, te vestigen op het concert, dat door dit koor heden avond met medewerking van de H.O.V. en bekende solisten in de Gem. Concert zaal wordt gegeven. Vóór de aanvang van het concert zijn nog een aantal plaatsen verkrijgbaar aan de cassa van de concertzaal. Gisteren herdachten de ambtenaren van het Haarlemse PTT-kantoor hun ge vallen collega's. Het Postaal mannen koor zong het „Ecce quomodo moritur" waarna de directeur van het Post en Telegraaf-kantoor, de heer C. Bakker in het bijzijn van de nabestaanden enige gevoelvolle woorden sprak. Nadat spreker aan de voet van de gedenksteen een krans had gelegd, werd deze indrukwekkende plechtigheid be sloten met 't zingen van „Beati Mortui". In het Stationsgebouw aan de Bal juwslaan hield de chef, de heer A. Dek ker, eveneens een korte plechtigheid. Op uitnodiging van de vereniging „Les Amitiés Catholiques Franpaises" heeft gesproken en een toumée gaat Abbé Mourel, gisteravond in het Frans Halsmuseum een lezing gehouden over het onderwerp „L'art d'aujourdhui". De eerwaarde spreker, die reeds in verschillende landen over dit onderwerp heeftg esproken en een toumée gaat maken door Amerika, is een overtuigd voorstander van de moderne kunst en een enthousiast verdediger van de over al met gemengde gevoelens begroete Pablo Picasso, de Spaans-Franse schilder. Abbé Mourel gaf een uitvoerige voor beschouwing over de künst.in het al gemeen en bewees het verband tussen de nieuwe richting en de plastieke kunst der Antieken. Spr. behandelde de ver schillende stijlperiodes van Picasso, die eerst geïnspireerd was door preciese vormen en voorstellingen met on miskenbare invloed van de Spaanse kunst en die via negerplastiek en kubisme tot een eigen richting kwam. Het was een rijke collectie lantaarn plaatjes. die Abbé Mourel liet zien en waarbij hij een gedegen explicatie gaf. ONDERTROUWD: C. T. Portegies en J. M. Broekman; P H. Scholte en M. M. Schoen; J. van der Veldt en E. T. Zuidhoek; A. F. B. Wijdeveld en M. E. de Bruijn; P. A. de Haas en T. T. Ane- ma: L. Bogaart en M. C. v. Westerho ven: J. J. Beun en B. J. M. van Liemt; J. Aarsen en H. A. Beuker; R. C. van de Bunt en M. Oostervaal; G. J. Vegter en J. H. Kampinga, J. Pirovana en G. Hout; J. W. Zandstra en M. C. J. van Schaick; A. G. Willebord en C. M. van Kessel; P. J. Bakker en G. S. Elferink; J. Kraaij en D. A. Zegwaart; C. G. vap der Putten en C. E. Keeman; P. Goos- sen en E. van der Stelt; H. T. Uiter- mark en M. P. C. Cliteur; A. Vos en G. Reinders; G. F. M. van Emmerik en J. Caldenhove; P. H. Lasschuit en E. H. Fröhlking; H. J. Sarmk en C. Dhont; L. J. Tummers en J. H. Flückiger; P. Lenting en E. Berends; F. van Petten en A. C. M. de Jong; W. J. Forti en A. M. van Nieuwenhove; J. Jelsema en A. H. Tulen; W. van Gog en S. L. Hut; H. Deimum en G. Pünter. GEHUWD: H. M. Otter en J. H. Tig- chelaar; A. J. F. Lammerse en M. J. Kloosterman; J. C. Suidgeest en A. E. Opdam: H. Rompa en C. F. Bosman; G. J. ter Bruggen en M. J. Verbeek; C. Jansen en C. Calandt; B. J. van Dijk en J. M. van den Berg; J. H. Beenders en M. A. Houtkamp: T. H. Goemans en H. C. Booms; L. Dekker en J. M. Hee- rens; D. van Alten en A. Hersevoort; J. E. Lukkien en W. van Dijk; K. Jan- son en S. Tuithof; F. van der Meulen en J. Verkade; A. M. Bongenaar en C. Heesemans; P. J. Neele en D. M. Rot teveel; C. Klomp en A. Sepers; K. J. Brink en E. G. Hameetman; C. J. van Gelderen en J. M. Bianchi; J. C. Kie- bert en A. A. M. de Jong. GEBOREN: H. Kedde—Stulp z.; K. S. VissersCalis z.; E. A. van de Es de Groot z.; W. van BentemGorissen z.; A. H. de BooRietberg z.; B. G. van HartenBerendsen z.; M. H. Allersma —Brandon z.: J. Cobelensvan der Vel de d.; B. A. M. JacobsCastelein d.; T. Hageboutvan der Heide d.; M. E. Toe set—Jansen d.; J. J. RouwVerdonk d.; A. J. BosBosselaar d.; C. J. M. van den Nouwlandvan der Veldt d. OVERLEDEN: C. Bakker—van Hage. 69 j., Kamperlaan; M. VedderBud- dingh, 72 j.. Wagenweg; J. Smit, 83 j.. Lombokstraat; H. Oostveen. 59 j-. Jan Haringstraat; J. P. G. Duineveld—Speet. 81 j.. Emostraat; A. J. Teune—den Bre mer. 59 j.. Berkenstraat; G. W. J. Hof man. 65 i M. v. Heemskerkstraat; A. C. van Heiinineen— Vreeburg. 76 j„ Archioelstrgat; C. M Wallekersvan der Peet, 68 U Oudeweg. Voor de Haarlemse rechtbank ston den hedenmorgen terecht M. C. B. ge detineerd in Alkmaar en-Th. C. O., gede tineerd in Haarlem, wegens moord twaalf jaar geleden te Heemskerk begaan. De gehuwde vrouw B had in die da gen een verhouding met O. en zij be sloten gezamenlijk haar man uit de weg te ruimen. Enkele dagen later deed in Heemskerk het gerucht de ronde, dat deze man zich door ophangen van het leven beroofd zou hebben, maar in wer kelijkheid was hij door een strop om het leven gebracht. Het nieuwe echtpaar vestigde zich in Beverwijk, kreeg kin deren en nooit zou de moord uitgeko men zijn. als zij geen ruzie gemaakt hadden. Man en vrouw werdten gear resteerd en legden een bekentenis af. De zaak werd daardoor eenvoudig, zodat slechts als getuige gedagvaard waren Dr. J. P. L. Hulst, die de sectie op het lijk verrichtte en D. Christiani te Zaan dijk. Wij zullen morgen een verslag geven van de zitting, die om 12 uur nog voort duurde. De Haarlemse Sportweek, welke dit jaar van Zaterdag 11 tot en met Zaterdag 18 Juni gehouden wordt, zal ingezet worden met een vaandel- en vlaggendefilé op de Grote Markt. De asphalteringswerkzaamhe- den in het centrum der stad maken het niet mogelijk een route vast te stellen voor een sportoptocht. Verwacht wordt, dat het vol gend jaar weer een optocht op het pro gramma geplaatst kan worden. Deze wijzi ging betekent niet, dat een groot aartal sportbeoefenaars(sters) de officiële opening zal missen. Zij kunnen met belangstellenaen plaats nemen op de Grote Markt, waar en kele sportdem onstra ties gegeven zullen wor den. De deelnemers aan het vaandel- en vlag gendefilé stellen zich in de omgeving van het Stadhuis op, maken een korte wande ling, waarvan de route eerst vastgesteld kan worden, wanneer bekend is hoe ver de werkzaamheden in het centrum gevorderd zijn en komen op de Grote Markt aan. Langs het gemeentebestuur en genodigden zal gedefileerd worden. Elke bond en vereniging zal vertegen woordigd kunnen worden door ten hoogste tien leden. Na het défilé zullen twee afge vaardigden worden uitgenodigd deel te ne men aan een officiële ontvangst in de hal van het Stadhuis. De besturen der bonden en verenigingen zullen nader ingelicht worden over de re geling, welke het uitvoerend comité van de Sportweek gemaakt heeft. In aansluiting op de persberichten over de wettelijke uitvoering van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw. waarbij alle bestaande organisa ties zijn aangesloten, worden de arbei ders. die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw, veeteelt, de hoveniersbedrij ven e.a. er aan herinnerd, dat degenen, die 17 tot 64 jaar oud zijn, verplicht zijn zich zo spoe dig mogelijk te laten registreren. Zij, die reeds geregistreerd zijn. ontvangen deze maand een inlichtingenformulier, dat na invulling op de opgegeven zit tingsdagen ingeleverd dient te worden, wasrcp zij de premiekaart ontvangen. Deze is nodig om de verzamelzegels op te plakken, welke de patroon geeft na beëindiging der dienstbetrekking of om de drie maanden na lange diensttijd. De patroons zullen voorzien worden van zegelbladen, waarop de verschuldigde weekzegels of dagzegels worden opge plakt. Voor de vlotte en goede uitvoe ring kunt u zich wenden tot het secre tariaat voor Haarlem en omstreken: Th. Miflkts, Brouwersvaart 100 H rd. Tijdens het afgelopen week-end zijn op de banen van de Kennemer Golf Club wedstrijden gehouden, waarvan de uit slagen als volgt luiden: Om dg Van der Vliet-beker speelden de heren Antonietti en Huysstee en haalden een totaal-score van 74, zodat zij binnenkort nog eens in het strijdperk moeten om de wisselbeker. Voorts werd er een wedstrijd gespeeld tussen de Kennemer Golf Club en de Haagse Golf Club, waarvan het resultaat was 414 De uitslagen waren: Foursomes: Jhr. van Spengler en C. W. de Visser verlie zen met 8 en 7 van A. J. de Coster en J. Th. Stuy; A. van Huysstee Jr. en J. Jï. C. Muller winnen met 7 en 6 van G. C. Tilenius Kruithof^ en R. F. Sturm; Jhr. Mock en L. Sodderland verliezen met 3 en 2 van F. Vumee en C. R. Spruyt. Singles: Jhr. van Spenger ver liest met 2 en 1 van G. C. Tilenius Kruithof. C. W. de,Visser speelt all squa re met H. J. de Cöster. A. van Huysstee Jr. wint met 3 en 1 van C. R. Spruyt; J. H. C. Muller wint met 4 en 3 van F. Vumee; L. Sodderland verliest met 3 en 2 van J. Th. Stuy; Jhr. Mock wint met 2 en 1 van R. E. Sturm. .1 Namens B. en W. van de gemeente Velsen, is na onderhandse aanbesteding aan de firma Van der Putten, te Haar lem, opgedragen de bouw van 85 étage woningen aan de nieuw geprojecteerde hoofdweg te IJmuiden (Oost) voor de som van f783.125. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a: 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Rumoer op de afdeling pantoffels (18 j.), 2. 4.15. 7 en 9.15 u. Luxor: Het verhaal van een soldaat (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zij winnen de slag (14 j.). 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Gezworen vijanden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 5 Mei: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Tramlijn Begeerte", 7.30 uur. Concertgebouw: Uitvoering Koor Katho liek Haarlem, 8 uur. Binnenplaats Proveniershuis: Kon. Let terlievende Ver. „J. J. Cremer" in kader viering Bevrijdingsdag met „Dokter te gen wil en dank", 4, 7.30 en 9.15 uur. De K.F.C.-keuring van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse biosco pen worden vertoond, luiden als volgt: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis, alle leeftijden; Palace: De Piraat, 14 jaar; Luxor: Sensatie van 1948, 18 jaar; Frans Hals: De moordenaars zijn onder ons, 18 jaar; City: Zij winnen de slag, 14 jaar; Spaame: Palooka kam pioen, 18 jaar. -> Tot besluit van het winterprogram houdt de R.K. Middenstandsvereniging Donderdag 12 Mei. 's avonds 8 uur. in Brinkmann een ledenvergadering, waarop de heer H. Knötschke over be drijfskapitaal zal spreken. De oud geest. adviseur, rector C. Broers. x zal eveneens het woord voeren. De zaak tegen de directeur en ver schillende ambtenaren van het Open baar Slachthuis cn tegen een aantal an dere Haarlemmers, onder wie enkele hooggeplaatste ambtenaren, in verband niet vermeende onregelmatigheden bij de verstrekking van het zgn. vrijbank- vlees aan het Haarlemse Slachthuis, is Woensdagmiddag eindelijk voorgeko men voor de economische rechter en af gelopen in het voordeel van de ver dachten. Uitspraak doende zei de rech ter mr. Biileveld aan het slot van de urenlange zitting, dat de indruk ge wekt was, dat met deze zaak een groot schandaal ontdekt is, doch daar is in werkelijkheid niets van gebleken. Tevens is het onjuist, dat onbemid- delden niets van het vrijbankvlees heb ben gekregen. Er kwam inderdaad, zo ging de rechter voort, geregeld een hoe veelheid van dit vlees bij het slacht- huispersoneel terecht, doch dergelijke dingen gebeuren in het algemeen in ieder bedrijf. Er is niet onredelijk ach tergehouden. Het kan zijn, dat een of andere bepaling is overtreden, doch de distributievoorschriften zijn op het punt van vrijbankvlees niet bijzonder helder. De rechter deelde verder mede, dat enige heren van het betreffende bedrijf schap geen bezwaar hebben gemaakt tegen de regeling, die in het Haarlemse slachthuis met betrekking tot het vrij bankvlees werd gevolgd. Tenslotte sprak de economische rechter G. de V„ directeur van het slachthuis, eri A.C. v. d. V„ vrijbankhouder, die he^ eerst te rechtstonden en aan wie overtreding van de vlees- en vleeswarenbeschikking werd tenlaste gelegd, vrij van het ten- laste gelegde. De officier van justitie had tegen de directeur een geldboete van f 1500. of twee maanden hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie weken en drie jaar proeftijd geëist. De officier sprak er zijn misnoegen over uit, dat de politie bij haar onderzoek zo weinig medewerking heeft onder vonden. en wees er op, dat een aantal tegenstrijdige verklaringen dit onder zoek niet hebben vergemakkelijkt. Ook de grote ruchtbaarheid, die al spoedig aan deze slachthuis-affaire werd gege ven, heeft daaraan zeer weinig goed gedaan. De officier was van mening, dat de directeur, de heer de V„ in feite verantwoordelijk was voor de vrijbank, omdat er altijd in zijn opdracht werd gewerkt, terwijl verdachte v. d. V. eigenlijk maar een „papieren" vrijbank houder was, die zich met administratie bezig hield. Het vrijbankvlees moet zo veel mogelijk op de bon verkocht wor den, zeide de officier, hetgeen hier niet is gebeurd. Het werd soms wel op de bon verkocht, doch veel meer niet. Ver schalende keren werd er vlees naar re laties gebracht, hetgeen ook niet vol gens de wet is, omdat deze bepaalt, dat de verkoop van vrijbankvlees op de door B. en W. aangewezen plaats het abattoir moet geschieden. Tegen de vrijbankhouder v. d. V. eiste de officier van justitie 500 boete subsi diair een maand hechtenis en drie we ken gevangenisstraf voorwaardelijk in een proeftijd van dre jaar. Ook aan het adres van deze verdachte richtte de of ficier verschillende verwijten, o.a. het verkopen van vlees zonder bon of het, verruilen voor brood. De twee verdedigers mr. T. A. M. A. van Löben Seis en mr. F. v. d. Goot be streden de bewering van de officier van justitie fel en kwamen met doorslaande argumenten. Zij spraken over vroegtijdi ge arrestatie en over de schade, die hun cliënten door deze zaak, die zo op de spits is gedreven, hebben ondervonden. Het feit, dat mensen, die vlees, dat zij LEVERBAAR VANAF t ƒ105.— TOT ƒ1450.— DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TELEF. 29449 Reeds tn de vroege morgen van de tiende Mei 1940 viel een van de oud-leerlingen van de Bisschoppelijke Kweekschool te Be verwijk, en gedurende die Meidagen later bij actieve verzetsstrijd of in concentratie kampen, zijn anderen gevolgd. Zeventien mannen in de kracht van hun leven gaven dit terwille van het Vaderland. Gistermiddag zijn zij in een plechtige bijeenkomst herdacht en gehuldigd. Een comité var. oud-leerlingen heeft, zoals de heer A. van Gessel bij de ope ning mededeelde, tijdens de luisterrijke viering van het 50-jarig bestaan van de kweekschool, toen een indrukwekkend en ontroerend dodenappèl werd gehouden, het plan opgevat gelden bijeen te brengen ter oprichting van een blijvend gedenkteken Spontaan hebben de 1000 oud-leerlingen die de kweekschool telt. hun medewerking gegeven. Spreker verwelkomde de naaste familie leden van de gevallenen, deken B. G. Ho» man. de oud-leraren, regent, leraren en leerlingen, alsmede de vertegenwoordiging van de oud-leerlingen. De heer Aad van der Kr.aap heeft namens deze laatsten de herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij o. m. zeide, dat deze zeventien r.amen zullen spreken tot allen, die in de Kweek school wonen, die er gasten zullen zijn. Hun uitverkiezing was zwaar, maar schoon en verheven. Zij zijn een baken en een wegwijzer. Deken B. G. Hosman noemde het offer van de zeventien, die aan de meesten mis schien onbekend zijn, zeer verheven en wees op de hoge waarde van de deugd van vaderlandsliefde. Zij vielen voor de gees telijke en burgerlijke vrijheid van ons volk. God zal hen ir_ Zijn eeuwige glorie nebben opgenomen. Onder indrukwekkende stilte heeft Regent H. J. M. Heijnen de bronzen pla quette onthuld en gebeden voor de zeven tien oud-leerlingen, waarna bloemstuk ken rond dit waardige monument werden gerangschikt. Eer» koor van kwekelingen zong „In Paradisum", Ad van Gessel declameerde. Een indrukwekkende dodenherdenking. Jie besloten werd met het plechtige Wil helmus. zonder bon aan de vrijbank hebben kun nen kopen, zonder bon aan derden ver handelen is niet strafbaar, omdat de keuringsdienst, die in het slachthuis aan wezig was, goedgekeurd heeft, dat het vlees bonloos verkocht werd. Zij, die het kochten, werden dus zonder meer eige naars en niets lag hun in de weg om het door te verkopen. Aldus de mening van een der verdedigers. Beiden vroegen ont slag van rechtsvervolging, omdat zij ver schillende tenlastegelegde punten niet bewezen verklaard achtten. De twaalf andere verdachten, aan wie eveneens overtreding van de vlees- en vlees warenbeschikking werd tenlastegelegd, hoorden door de officier resp. geldboeten tussen 10 en 75 tegen zich eisen. Ook zij werden vrijgesproken. Zij, aan wie nvertreding van de brooddistributiebe- schikking ten laste werd gelegd, werden eveneens ontslagen van rechtsvervolging. Een aantal geverbaliseerden heeft zijn rechtszaak vermeden door te voren een boete bij de griffie van de rechtbank te betalen. Zij zullen hiervan nu wel spijt hebben! Het Tweedekamerlid mr. J. Algera heeft enige tijd geleden in verband met een door de N.Z.H.V.M. gedaan verzoek, om ont heffing van het rijtijdenbesluit gedurende de zomerdienstregeling aan de minister van Verkeer en Waterstaat enkele vragen ge richt. Minister Spitzen heeft thans hierop o.m. geantwoord, dat de inspecteur-generaal en kele dagen vóór de Bollen tijd de betrok ken rijksinspecteur gemachtigd heeft aan de N.Z.H.V.M. voor een periode van zes weken ontheffing te verlenen op grond van de overweging, dat anders het te verwach ten zeer drukke vervoer op de in die pe riode vallende Zondagen niet ^behoorlijk zou kunnen worden uitgevoerd. De ontsta ne moeilijkheden met het personeel zijn intussen in nader overleg met de betrok ken organisaties en met de N. Z. H. V. M. tot oplossing gebracht. De blekende Haarlemse R.K. Gymnas tiekvereniging Leonidas zal in het kader van haar 25-jarig bestaan, dat reeds op sportieve wijze is gevierd, a.s. Dinsdag 10 Mei tot besluit van de feestelijkheden een grote feestavond organiseren in het gebouw van de H.K.B. Lou Marti heeft voor een uitstekend programma gezorgd en het bestuur van Leonidas vertrouwt er op, dat vele leden maar ook de oud leden met hun dames aanwezig zullen zijn. De heer Vreeswijk zal die avond gehuldigd worden in verband met diens zilveren jubileum als leider. Na afloop gezellig samenzijn. Kaarten voor deze avond zijn verkrijg baar bij de secretaris, de heer J. Mole naar, Dutrystraat 10; P. v. d. Nieuwen- hof, Vergierdeweg 11; W. Bakker, Rijn straat 68; C. v. Straaten, Spaanse Vaart straat 68 en C. Goemans, Rijksstraatweg 68. Honderden ingezetenen namen deel aan de „stille tocht" welke gehouden werd en die zijn eindpunt vond bij hét herinneringsmonument aan de Vrijheids- dreef. Een schat van bloemen legde ge tuigenis af van het medeleven van de in gezetenen en over het algemeen werden ook elders in de gemeente de twtie mi nuten stilte goed in acht genomen. Van vele woningen waaide de vlag halfstok en voor de diensten in de verschillende kerken was veel belangstelling. Woensdag is de eerste groep demobi- liserenden, bestaande uit 460 man, per „Volendam" naar Nederland vertrok ken. Het schip wordt 3 Juni in Rotterdam verwacht. Binnenweg 18, Heemstede Telefoon 28080 „Dat wij in deze tijd onze doden her' denken, maakt ons onzeker en beklemt ons", aldus ds. W. Fijn van Draat in zijn korte toespraak tot nabestaanden en belangstellenden, die in meervouden van honderd naar het gebouw van Pu blieke Werken te Overveen waren ge trokken. om de plechtigheid bij te wo nen ter nagedachtenis van de gevalle nen. begraven op het Erekerkhof in de duinen. Wij volgen niet hun idealen en als wij niet bereid zijn deze te"volgen, dan ij hun offer tevergeefs geweest. Het wer van deze voorvechters kan en zal ech ter niet voor niets zijn gebracht. Geen sterveling strijdt vergeefs. Dit zal een troost zijn voor de nabestaanden. Kapelaan J. Franck kon zich voor stellen. dat de nabestaanden een nieuw 'paradijs in het na-oorlogse Nederland verwachtten. Met weemoed herdenken wij de gevallenen, maar ook met trots omdat zij zich hebben gegeven voor waarheid en gerechtigheid. Tussen de beide sprekers trad het dubbel-mannen-kwartet „Inter Nos O.I.V. Nico Hoogerwerf op. dat twee uiterst fijn gezongen liederen bracht. De bijeenkomst werd geopend en ge sloten met samenzang. Na de plechtigheid werd een stille omgang naar de Erebegraafplaats ge maakt. Voor aan de stoet gingen enke le padvinders, die op omfloerste trom het tempo aangaven. Om acht uur. na dat allen op de begraafplaats waren aangekomen, klonken de trompetten, die twee minuten stilte aankondigden. De stilte werd alleen verbroken door het kwetteren van de vogels. Op eenvoudige wijze bracht hier een groep Nederlanders hulde aan hen. die voor ons vielen. V.V.S.B. de bekende R.K. voetbalclub uit Noordwijkerhout heeft voor a.s. Zon dag 8 Mei een wielerwedstrijd georgani seerd op de terreinen van het gesticht St. Bavo en deze geannonceerd als „De ronde van St. Bavo". Het is een niet te ontkennen feit, dat er in Noordwijkerhout en omgeving maar weinig te genieten valt van goede sport. Naast voetbal waarin Noordwij kerhout in de bollenstreek een woordje meespreekt, valt er voor het overige niet veel meer te beleven. Juist daarom is er op instigatie van de Eerw. Vader Over ste der S. Bavostichting en het bestuur der voetbalvereniging St. Bavo een wie lerronde georganiseerd opdat ook van deze sport, die overal duizenden bezoe kers trekt, ook Noordwijkerh. en omge ving kunnen profiteren en kennis maken met een zeer attractieve wedstrijd waar in bekende profs zowel amateurs verte genwoordigd zijn. De organisatie van de wedstrijd, die zeer véél werk vereist, ligt in handen van all-round wielrenofficials, die voor een sterke bezetting hebben gezorgd, zodat van een spannende race genoten kan worden. Namen van de bekende Leidse prof. Jac. de Groot, winnaar der ronde Den Haag-Amsterdam-Bussum-Rotterdam; B. Ouwehand, winnaar van de ronde van Kruiningen; G. Bontekoe, de bekende amateur-sprintkampioen; v. d. Voort, Nederlands afgevaardigde bij de Intern, schaatswedstrijden; de Gebr. Riethoven; de Reijer en Rijsbergen en andere win naars en prominente renners garanderen reeds bij voorbaat een wedstrijd van het beste soort. In totaal een veld van 48 renners onder wie ook de Noordwijker- houter Kick de Raadt. We hopen dat V.V.S.B. in zijn opzet slaagt en deze eerste wielerronde zich in een grote belangstelling mag verheugen. Zondag wordt te Leiden het 25-jarig bestaan van de parochie van de H. Leo- nardus a Portu Mauritio plechtig ge vierd. Deze week reeds is de viering in gezet met een schoolretraite en een pa- rochietriduum. Zondag zal d'e Provinciaal der Minderbroeders, de Hoogeerw. Pa ter Fr. Apollinaris v. Leeuwen O.F.M. een solemnele Hoogmis opdragen. Tij dens de receptie zal het parochiege schenk worden overgedragen, een op pa neel geschilderde kruisweg van de kunst schilder Lode Sengers. De buitenkerke lijke viering zal plaats vinden op de twee daarop volgende Zondagen. Republikeinse strijdkrachten hebben het door het Rode-Kruisteken be schermde Nederlandse militaire hospi taal Aukun te Malang aangevallen. Men maakte gebruik van het nachtelijk duis ter en stichtte grote verwarring in bet ziekenhuis, waar o.m. een groot Aantal kinderen lag, die in hun angst voor de rondvliegende kogels onder de bedden kropen. De aanvallers openden gelijktijdig uit drie richtingen het vuur en slechts na uiterste krachtsinspanning gelukte het het personeel na een half uur de aan vallers op de vlucht te drijven. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd opnieuw een aanval ondernomen, thans van een grotere afstand van het ziekenhuis af. Bij deze aanval werd ge bruik gemaakt van mortieren en rook granaten. Geen noemenswaardige sciha de werd aangericht. Nadat om zeven uur in de Katholieke en de Ned. Herv. kerk diensten waren gehouden, verzamelden zich om half acht drie- a vierhonderd personen, die deelnamen aan de „stille tocht" naar het kruis in het Vijverpark. Wij merkten op burgemeester en mevrouw Van Fenema, de wethouders en verscheidene raadsle den. Telkenj are valt het op, dat het kruis zo goed is geplaatst in dit aan na tuurschoon zo rijke deel van ons dorp, dat door zijn rustige ligging de aange wezen plek is voor de jaarlijkse herden king van de gevallenen. De Zandvoortse kunstenaar A. de Brouwer heeft een ontwerp gemaakt voor een monument ter herdenking van de gevalleden voor het vaderland. Het is een viérkante zuil, bekroond door een vlam. Het geheel wordt in brons uit gevoerd. De vier zijden worden verlucht met symbolen van het leger, de marine, de luchtmacht en de illegaliteit. Het is een sierlijk en waardig ontwerp, waar van de kosten van uitvoering binnen de redelijke grenzen blijven. Lang, al te lang, wacht Zandvoort op zijn monu ment voor de gevallenen. Moge het spoedig tot stand komen. De gemeenteraad komt Dinsdagavond acht uur in vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.m. regeling van de be zoldiging van het gemeentepersoneel, aanstelling en bevordering van perso neel bij publieke werken en de gemeen tebedrijven, verhoging van het gemeen telijk subsidie aan „Gezinszorg" tot f3000.per jaar, benöeming van twee bestuursleden in de stichting „Touring Zandvoort" en verhoging van 't crediet voor de aanschaffing van 3000 uniforme vuilnisemmers (welke binnenkort ge leverd worden) van f 13.000.tot f 15.000.—. De nationale feestdag begon met ker kelijke diensten in alle kerken nadat 's avonds van te voren een kwartier lang de klokken hadden geluid en de inwo ners van Hillegom ook de twee minuten stilte hadden in acht genomen. Verder stond er niets op het programma, zodat de dag in stilte is verlopen. Als bijzondere attractie Zal er bij de bollenveiling voor de St. Josephkerk op 10 Mei a.s. een verloting plaats hebben onder de kopers. Verloot zal worden een gratis reis naar Rome, in het Heilig Jaar. Waarschijnlijk zullen de „ouden van dagen" dit jaar naar het Gooi gaan. De datum is nog niet vastgesteld, maar de reis zal in Juni plaats hebben. Deelne mers en deelneemsters die met 1 Mei zeventig jaar tellen (voor echtparen is het voldoende als een der gehuwden 70 jaar is) kunnen zich voor deelname op geven Vrijdag 13 Mei a.s. tussen 7.30 en 9 uur des namiddags in hotel Sistermans, waar het comité zitting houdt. Stam kaarten moeten getoond kunnen worden. Het comité doet wederom een beroep op de auto-eigenaars en zij die geen auto bezitten zullen in de gelegenheid wor den gesteld op pen andere wijze bij te dragen. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen vestigt met betrek king tot het gebruik varf de Neder landse vlag de aandacht op het na volgende: Op de vlag mag geen enkele versie ring of andere toevoeging worden aan gebracht. De ontplooide vlag behoort nimmer de grond te raken. Een vlag die versleten is. scheuren vertoont, in hevige mate is verkleurd, of zodanig vuil -is geworden dat be hoorlijke reiniging niet meer mogelijk is. behoort nimmer te worden uitge hangen noch voor andere doeleinden te worden gebruikt, maar moet op on opvallende wijze worden verorand. Elke ontplooide vlag nfoet bij zons ondergang worden binnengehaald. Geen vlag mag tussen zonsondergang en zonsopgang gehesen blijven of worden. Het bezigen van de vlag voor louter versiering moet worden beschouwd als een ernstig gebrek aan eerbied voor ons hoogste nationale symbool. Daarom behoort de vlag nimmer voor louter versiering te worden gebruikt. Voor versiering £an daarentegen wel v 1 a g- g e d o e k worden gebezigd. Aan de vlag mag een oranje wimpel worden bevestigd: a. Op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis. b. Bij feestelijke gelegenheden, waar bij de twee-eenheid NederlandOranje tot uitdrukking wordt gebracht. Bij alle overige gelegenheden behoort zonder wimpel te worden gevlagd. Wanneer de vlag bij .enige plechtig heid wordt geheschen. h'etzij dat zij ge heel wordt voorgeheschen. hetzij dat zij halfstok wordt geheschen. maken allen, die daarbij aanwezig zijn. front naar de vlag en ontbloten het hoofd totdat het hijsen van de vlag is vol tooid. Hetzelfde eerbetoon vindt plaats, wanneer een vlag bij een plechtige ge legenheid wordt neergehaald. Wanneer de Nederlandse vlag wordt ontplooid in een gehoorzaal of bij een bijeenkomst waar een podium voor de spreker is. hetzij binnenshuis hetzij buitenshuis, is de plaats van de vlag rechts van de spreker indien de vlag Op het podium staat en rechts van het auditorium indien hij in de zaal met het front naar het podium staat. An dere nationale vlaggen staan in deze gevallen aan de tegenovergestelde zijde Indien de Nederlandse vlag tegen de wand achter de spreker wordt beves tigd. moet zij achter de lessenaar han gen en met de onderkant boven de spreker uitkomen. Aan vlaggen van vreemde naties be hoort dezelfde eerbied te worden be toond als van vreemdelingen voor de Nederlandse vlag wordt verlangd. andaag moet u eens speciaal ten op wat u eet en drin** snoept en rookt. Dat kan zo voordeel hebben, ondankbaarheid werken en dankbaarheid aanmoediS Vanmorgen hebt u wittebrood ges® rpet echte boter en dit naar believen naarde beurs belegd met kaas - .Uj is de ouwe kaas ineens verschnkK® duur geworden, moeders chocola strooisel, jam, koek en noem maar, U hebt thee en koffie gedronken, ja k fie met slagroom vanwege het fJeeS oa. hebt een sigaar opgestoken zonder V pieren omblad en de kinderen zlIl,eIj op een echte zuurstok. U hebt gas licht en mooie schoenen aan uw ten. Straks gaat u poffertjes op de k mis eten, met een echte kluit too boter en heerlijke poedersuiker. Al» wilt. koopt u dan ook nog een pak n zachte noga met amandelen. Hebt u sinaasappelen al binnen en hoe sraa de pinda's? Eet straks eens 'n karbonaadje, omdat het bevrijding is. Tip voorzichtig aan een zeer oudet kijk dan eens naar het nieuwe geld de beeltenis van Prinses- Wilhelmina- j Hoe was het ook alweer op die 5e -- 1945? Uitgelaten waren we, gek vreugde, dol-gelukkig, vol van j dankbaar gebed. Maar eten was er n en onze kleding was bijna tot op draad versleten. Vandaag hebben we zo goed als a' weer. Laten we er de stemming 5 Mei 1945 bijvoegen. büaanlwopvM de» luxe flacon Öf45 5 de» doos met3strtkeniMf van bij aankoop van den luxe flacon dit stuk zeep van Q 60 Winkeliers, die deze combinatie nog niet in voorraad hebben, kunnen per omgaande worden voorzien, zolang de voorraad strekt I Bel of schrijf: „RH6DEL", Den Haag, Tel. 114486-114072 Dl! 1. H. van DOORNIK Kleine Houtstraat 59 - Telefoon H® Leidsevaart 130 hoek Leidsestra^ Telefoon <A<n> voor moeder. Vanzelfsprekend H*. Generaal Cronjéstraat 30 - Telefoon **L) (AO> die op weg is naar huis, zal wel aan Moederflagtaart denken; zijn leven is avonturen. Anders is het met U, lezers, gesteld kunt er voor zorgdragen, dat Uw Moe a.s. Zondag eens extra getracteerd Waar zult U haar beter mee kunnen rassen, dan met een taart van Hesseim^jt die taarten zijn onovertrefbaar in kwa^f en worden gemaakt in alle prijzen, z°*\ i w kT/\rf tnll/vra „ndflro ^3^ inlevering. Nog talloze andere cadeaux; voor elke beurs wat wils. gjv le klas banketbakkerij H. J. Hesseï"' Gen. Cronjéstraat 31, Telefoon 14777. BAARN p. 4 Key West. RADJA 4 v. Trinidad-te Cristobal. GORDIAS 3 v. Piraeus n. Volos. DALERDIJK 3 v. Vane. n. S. Francis®" DANAE 4 v. Lissabon te Tajiger. DELFLAND 7 v. B. Aires te IJm. GAASTERKERK 7 v. P. Elisab n. E. L" HEDEB 4 v. R'dam te Antwerpen. HESTIA p. 4 Flores. HELICON 3 v. Marac. n. New York. HERA p. 3 Azoren. HYDRA 4 v. Aruba te Barranquilla. J. v. OLDENB. 4 v. A'dam te Batavia- KEIZERSGRACHT 4 v. Abö te Kot ka- LA WAK 4 v. Manilla n. L. AngeleS. LEERSUM 4 v. Colombo te Cochin. ODYSSEUS 4 v. R'dam te Oporto. ORANJEF. 4 v. Kaapst. n. P Elisabev ORIÖN 4 v. R'dam te Helsinki. STENTOR 4 v. Algiers te Bizerta. STUYVESANT 4 v. A'dam n. W.-Indi®- TIBERIUS 4 v. P. Sucre te Pampatar. TITyS 4 v. Famagusta te Tripolis VAN 'T HMOFF 3 v. Trinidad n. Wal" VAN RIEBEEK 4 te Port Said. AMSTERDAM, 4 Mei J^i De ondertoon op de aandelen.1®3 sl' was heden wederom nietongunstig^ hoewel het koerspeil na een va pjr opening zich in het verder verlo°P ph geheel wist te handhaven en daar wat afbrokkelde. Aand. Kon- fo> die op 288 geopend waren, trokk®®h0ii' 289 aan. Unilever sloot goed prJJ dend op 245%, nadat tevoren 146% gl* betaald. Aand. Aku stegen circa doch Philips kon slechts 1 pet. De scheepvaartmarkt 'was bij affaire enigszins verdeeld met (M. koersafwijkingen naar beide zijt'erlïde tuurondememingen bleven rneT \zf goed op peiL Dollar-obligaties -jaf' wederom zeer vast in de markt. bedongen yflr obligaties Nederland terwijl dollaroblig. Philips monteerden. tot Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cr Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil southern Pacifi- -outnem Railv Tidewater U.S. Steel ex div. 4/5 29% 30% 52 37% 59% 12% 44% 53% 19% 12% 22% 34% 40% 32% 23% 72% 3'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2