'i fcjji ft In de tuin van het Proveniershuis De bevrijdingsdag in Haarlem NA TWAALF JAAR VERANTWOORDING VOOR LAFFE DAAD WEEK R&GLA ME BREI WOL TEGEN HALVE PRIJZEN REEMERS Voor Moeder en Baby Mr. Van Kleffens over Noord-Atlantisch Pact Zangconcours en vuurwerk in Den Hout AGENDA Uw TROUW AUTO's Zware straffen geëist tegen echtpaar KORST JENS GA NAAR Montgomery in ons land VRIJDAG 6 MEI 1949 PAGINA 2 Singelloop In Oost Vuurwerk in Den Hout Wie mist zijn fototoestel? Wie mist een rijwiel? Burgerlijke Stand PORTEMONNAIE GESTOLEN Eigenaresse liep met dief naar de politie U ROOKT graag IETS GOEDS BOUW VUILLAAD STATION Fabrieksbouw in Haarlem WONINGBOUW HERDENKING WESTERGRACHT „Wat doen we met het nieuwe leven?" Twaalf jaar geëist in Beverwijkse moord Ongeval op de kermis D.W.T.-VTERKAMP Uitbreiding oefenuur van de Watertrappers MOORD TE HEEMSKERK BERECHT AA4 „DOKTER TEGEN WIL EN DANK HEEMSTEDE Een geslaagde stertocht ZANDVOORT De Nationale Feestdag Gemeente-geneesheer „Defensieve reactie op expansieve neigingen der Sovjets" van 1.72 voor 86 cl. van 2.01 voor ÏOO c±. van 2.20 voor 110 c±. van 2.92 voor 146 cl. van 3.82 voor 191«c±. KRUISSTRAAT 35 Voor besprekingen met Nederlandse militairen Scheepvaartberirhten Beurs van Amsterdam1 l$w Beurs van New York Triest en ietwat naargeestig was het weer op de Nationale Feestdag. Al vroeg in de morgen trokken twee verkenners bands door de stad, om de sfeer wat op te vrolijken. Trouwens, de machtige vlaggenzee bracht veel fleur aan de lucht. In de namiddag, toen velen vrijaf had den van kantoor en fabriek, heerste er in de stad een gezellige drukte. In Den Hout werd, onder een imposan te groep beukebomen, een zangconcours gehouden van de leerlingen van de la gere scholen in het centrum. Zeven scho len namen aan de wedstrijd deel. Er werden verschillende vaderlandse liede ren en enkele genoeglijke, dikwijls twee stemmige schoolliedjes gezongen. De jury, bestaande uit de heren Jos de Klerk en L. van Mechelen en mej. A. Bo- narius, kende de eerste prijs, een zil veren wisselbeker plus een som gelds voor een schoolreisje, aan de R.K Schoolvereniging van de Cruquiusstrtat toe. De Mariaschool aan de Koning straat behaalde de tweede, de St. The- resiaschool aan de Kleine Houtweg en de Chr. Opleidingsschool aan de Dreef bel de een derde prijs, alle geldsbedragen. Het was een aardig gezicht de deelnemers aan de onder auspiciën van de Haarlemse Atletiekvereniging georganiseerde Singel- loop door de stad te zien tippelen. De ronde was aantrekkelijk samengesteld en liep van de Haaks af langs de Raam-, Gasthuis- en Kampersingel, het Spaarne, Koudenhorn en via de Nieuwe Gracht naar de Zijlvest. Als eerste arriveerde daar een militaire deel nemer. G. van Weely, die de Singelloop in 13.06 minuten aflegde. De uitslagen luiden als volgt: C. er D. klassers: 1. J. Koster HAV 13.07; 2. M. Buse id. 13.26.08; 3. C. Strijkers id. 13.56; 4. J. Colegem Concordia; 5. J. Baay HAV; 6. C. Bosloper id. E-klas- sers: 1. R. Kerkman Zandv.m. 13.06.3; 2. F. J. Iepenburg 13.06.6: 3. Th. Kuchelt Zandv.- meeuwen: 4. J. Joustra HFC Haarlem; 5. H. Gansner Zandv.meeuwen; 6. Doorenmaalen ZC Haarlem. Militairen: 1. G. van Weely 13.06 (winnaar); 2. M. A. van Someren, 3 Th. Mulder; 4. W. Stevenhagen: 5 Gram berg: 6. W. A. de Wit. Verenigingsprijs: 1. Zandvoortmeeuwen; 2. ZC Haarlem. Ook Haarlem-Oost begon de viering van het Bevrijdingsfeest met een re veille, die ditmaal werd gebracht door het tamboercorps ..Oosterkwartier". De familie ..Kion" gaf deze dag extra voor stellingen, die evenals op Koninginne dag zeer in de smaak vielen en veel be langstelling trokken. Hoog in de lucht op een ijzeren draad verrichtten de acrobaten hun kunsten. Van een tot twee uur 's middags werd via de gra- mofoonplaat carillon- en koraalmuziek ten gehore gebracht van de St, Jans toren in de Amsterdamstraat. De dag werd in Oost besloten met muzikale wandelingen van ..Oosterkwartier" en de „Spaarnebazuin." Als slotnummer van het feestprogram ma van de bevrijdingsdag werd in Den Hout een schitterend vuurwerk afge stoken, het traditionele eind van feeste lijkheden. Honderden Haarlemmers hadden zich gisteravond omstreeks elf uur opgesteld op en langs de Wagen weg, wachtend op de eerste vuurpijl. Deze bleef echter nogal lang uit, zodat het voor velen een ware verademing was, toen eindelijk het eerste vuur de donkere avondhemel helrood verlichtte. Een he vige knal volgde en daarna het langge rekte .ooooh"-geroep van het publiek. Zeesterren, gouden regen, een vurige wa- Aan het hoofdbureau van politie op het Nassauolein zij op alle werkda gen wan 10.30 tot 12.30 inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevon den voorwerpen: Zilveren armband gevonden 10 April doublé en zilveren armbanden bal, En gels leerboekje, binnenband gerold in een deken, betels, blouse, roeiboot, le deren beurs, buitenband, brillen, broches, ceintuurs, eierlepeltjes, deken, duim stok, rol draad, wieldop, kinderdeken tje, doosje met inhoud, levensmiddelen en textielkaarten, enveloppe met geld, etuis met inhoud, foto en fototoestellen, filmpjes, gereedschap, gewichten, geld, munt- en tankbiljetten, halsband, hoofd doeken, schippershaak, handdoek en bad pakje, handschoenen, herenhoeden, hon den, gouden dames- en herenhorloge, re genjassen en jongensjasje, sierkussen, gouden en zilveren kettinkje, sport- en kinderkousen, voetbalmedaille, zak messen. manchetknoop, kindermantel mutsen, nummerplaten, oorbel gevonden in bioscoop, pantalon, houten paal, hon denpenning. damesparapluies, portemon- naies met inhoud, padvindersriemen, zilveren ring, rozenkrans shawls, schoe nen, sleutels, dasspelden, verpleegsters- speld. kindertruitje, touw, tassen met in houd, kirdervestje. vulpotloden, vulpen nen. windjacks, kinderwagen, wanten, zakken met inhoud, dekzeil en kinder wagenzeiltje. In het politiebureau aan de Smedestraat bevindt zich een aantal rijwielen, waar van de eigenaars onbekend zijn. Personen, die een rijwiel missen, kunnen Zater dag. 9 Mei, van 15 uur tot 18 uur en Maandag 11 Mei, van 18 uur tot 20 uui in dit politiebureau de rijwielen bezichtigen. Ondertrouwd: J. Kloosterhuis en E. L. Wiliemse. A. van der Graft en M. F. van de Raadt. Getrouwd: J. J. Kamp en S. M. A. Gru- ter Geboren: A. M. van de Haterdvan der Klugt. z.: M. E. JanssenBibo. z.; J. H. Stam—Akersloot, d.; J. J. Königel—Soden- kamp, d.; F. C. van der Weijdenvan Velzên, d.: A. Booimanvan Leeuwen, d.; J Koendermanvan den Brink, d.: C. P. Zuiderveldvan Schaik. d.: A. C. Bloemink —Sogers, d. Overleden: J van der Wereld, 79 j.: J. Bergsma. 67 i J. D. Stoute, 76 j.; G. P. van VeizeSchoon, 71 j. terval en een al even fel lichtende koord danser, die voor het gemak maar op een brandende draad liep, brachten de kij kenden in verrukking. De knallen van de vele vuurpijlen weerklonken overi de stad. Kleur en vuur waren bijna niet van de lucht. Bijzonder aardig was, dat het vuurwerk werd afgeschoten tussen de bomen van Den Hout, zodat stammen en bladeren geregeld in de mooiste tin ten gedompeld werden. Nadat nog verschillende vurige mo lens en andere figuren waren uitge draaid en uitgeknald, barstte het hoofd en slotnummer los. In stralend licht werd het portret van Koningin Juliana tegen de bomen afgetekend en daaromheen draaiden en ploften vuurpijlen, zonnen en andere vurige figuren. Dan de laatste knal en weer was een bevrijdingsdag ten einde. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De piraat (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sensaties van 1948 (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zij winnen de slag (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Palooka Kampioen (18 j.), 7 en 9.15 u. Zaterdag 7 Mei Stadsschouwburg: De Komedianten met ,,De Modelechtgenoot", 8 uur. Woensdagmiddag deed een dame bij de politie aangifte van diefstal van haar por- temonnaie. De portemonnaie was zo ver telde zij haar op de kermis op het Wil- sonsplein gerold. Zij bracht een jongeling van 16 jaar mee naar het politiebureau, die volgens haar dit feit had gepleegd. Bij het onderzoek op het politiebureau bleek niet dat de jongen de diefstal had gepleegd. Bovendien ontkende hij. Terwijl beiden nog op het politiebureau vertoefden, bracht een derde persoon de gestolen portemonnaie. Zij was gevonden bij V. D. in de Gierstraat. Het was wel opmerkelijk, dat de besto lene alleen op weg néar het politiebureau (dus in gezelschap van de jongen) daar had gelopen. Dit werd de jongen medegedeeld en hij bekende de portemonnaie op het Wil- sonsplein te hebben gestolen uit de man telzak van de dame. Op weg naar het politiebureau had hij in de Gierstraat ter hoogte van V. D. kans gezien de portemonnaie ongezien te laten vallen, niet vermoedende, dat de vin der een eerlijke vrouw zou zijn, tenge volge waarvan hij door de mand zou vallen. U koopt 't bij: Op de Zijlvest startten gistermorgen een 40-tal athleten voor de Singelloop, welke door de H A. V en Haarl. Centrum georganiseerd was. De route, welke langs de Raaks. Wilhelminastraat, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest ging, eindigde op de Zijlvest, waar de finish was. Alse eerste passeerde hier de heer Van Weely. Foto: De lopers op de Gasthuissingel, 2de van rechts de winnaar, de heer Van Weely. Tengevolge van het naar het Noorden uitgroeien van de gemeente, liggen de vuilnisbelt en de bevloeiingsvelden thans in de nabijheid van het gebouwde gedeelte der gemeente. In het ontwerp-uitbreidingsplan is in de omgeving van de bedoelde terreinen, grond voor woningbouw bestemd. Het is evenwel niet te verwachten, dat dit ge deelte van het uibreidingsplan tot uit voering zal komen, indien bedoelde in richtingen aanwezig blijven. Ook zijn de terreinen, waarop de vuilnisbelt en de bevloeiingsvelden zijn gelegen zelve be stemd voor andere doeleinden, terwijl voor hun opruiming tenslotte pleit, dat de huidige toestand Zandvoort als bad plaats geen eer aandoet. De raad ver leende reeds een crediet van f 1000 voo' het ontwerpen van een project van een rioolwaterzuiveringsinstallatie, waarme de de eerste stap werd gezet om te ko men tot het doen verdwijnen van de be vloeiingsvelden. Dit project zal binnen niet al te lange tijd gereed zijn. Om de vuilnisbelt te kunnen oprui men, dienen allereerst maatregelen ge troffen te worden, om het huisvuil naar elders te kunnen vervoeren. De N.V. Vuilafvoer Maatschappij „V.A.M.", is be reid met de gemeente Zandvoort een overeenkomst aan te gaan tot het weg voeren van het op te halen vuil in spoor wagons. Deze methode is afdoende. De kosten worden berekend naar het aantal inwo ners der gemeente en wel op f 0.69 per inwoner per jaar. Dit komt neer op f7000 bij een. inwonertal van 10.000. De gemeente dient dan over te gaan tot de bouw van een vuillaadstation bij het zijspoor van het spoorwegemplace ment nabij de brug over de van Lennep- weg Door het grote hoogteverschil ter plaatse is het maken van een kunstmati ge berm overbodig. Het storten van het vuil vanuit de auto door de trechter in de wagon geschiedt in een geheel afge sloten ruimte, zodat de omgeving hier van niet de minste last ondervindt. De arbeiders in het vuillaadstation zijn tegen stof e.d. beschermd door de wer king van een afzuiginrichting. Door mid del van een eenvoudig te bedienen lier welke de wagon kan voortbewegen, is een gelijke verdeling in de wagon van het te storten vuil verzekerd De kosten van het vuillaadstation wor- den begroot op f 57.000. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. Voor het opruimen van de bestaande vuilnisbelt vragen B. en W. bovendien een credite van f 10.000. Dit werk wordt in D.U.W.-verband uitgevoerd, de lonen betaalt het Rijk, maar de bijkomende kosten komen ten laste van de ge meente. Architect Bert Schultheiss heeft de uit breiding van C. V. Vermaat's Bakkerijen te Haarlem opgedragen aan de aannemer J. W. de Keyzer alhier. Heden werd de eerste der 256 heipalen voor deze uitbrei ding geslagen. De bestaande nakkerijen die thans een oppervlakte hebben van 1500 m2 zullen nu met 1200 m2 vergroot worden. Neem geen risico! Bestel vroegtijdig BOUCKAERT ZN. Rozenstraat 79 Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) De architect Van Gogh te Zaandam heeft een plan ontworpen voor de bouw van 6 woningen aan het Dorpsplein. In verband met het grote hoogteverschil van de te bebouwen grond zullen' deze woningen van een bijzondere constructie zijn en voorzien worden van een „be- nedenstuk", waarin een bedrijfsruimte kan worden ondergebracht. Deze wonin gen zijn bestemd voor gedupeerden wier huis gesloopt is. Om tot zo snel en efficient mogelijke bouw te komen zal de gemeente de huizen bouwen en daar na aan gegadigden overdragen. De bouw kosten bedragen f 94695, de grondkosten f 6237. De bestrating en riolering van het Dorpsplein zal aangelegd of verbe terd worden. De kosten daarvan bedra gen f 15050. Voorts stellen B. en W. de raad voor, aan de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" te verkopen 19070 M2. grond, gelegen aan de Vondellaan en de Van Lennepweg voor f 5 en ge deeltelijn voor f 0 per M2. De vereniging zal daarop eengezins- en düplexwonin- gen bouwen. Ook het comité „Herdenking Wes tergracht". dat telkenjare voor een waardige hulde aan de nagedachtenis van de gefusilleerden wijdt, heeft dit jaar onder grote belangstelling een stille tocht gehouden naar de fusillade plaats voor de Kathedrale Basiliek. Te voren kwam men bijeen in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat. waar de organist de heer Michels twee composities van -Bach en Harmonie Crescendo „Wilt heden nu treden" en „Dankt. dankt nun alle Gott" speelden. De herdenkingsreden werden gehouden door ds. J. Brons geest en rector H. M. J. Brans. Wij ervaren dagelijks en de Schep per heeft het zo gewild dat het leven zich voltrekt in tegenstellingen, in vreugde en in smart, zo zei rector Brans in zijn toespraak. Deze tegenstel ling wordt bijzonder getekend als we terugdenken aan Mei 1940, toen wij de oorlog ingingen, en aan Mei 1945, toen wij bevrijd werden. De kruisen boven de graven van de oorlogsslachtoffers, zo ging spr. voort, roepen op tot gewetensonderzoek. Wat doen we met het nieuwe leven, waar voor anderen zijn gestorven? Door het leven goed te gebruiken, tonen wij onze dankbaarheid voor het offer, dat de gevallenen brachten. Hierna zette de stille tocht zich in beweging via Wilhelminastraat naar de Westergracht. Trommelslagers van de katholieke verkenners gingen de stoet vooruit en een tiental padvinders droeg de kransen en bloemen naar de fusil ladeplaats. Ruim duizend mensen, on der wie burgemeester Cremers en zijn echtgenote, maakten de tocht mee. De plechtigheid werd voorbereid door de verenigingen het Westerkwartier On derling Genoegen. Schrevelius en het Garenkokerskwartier. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft hedenmorgen terecht gestaan J. H. Slot uit Haarlem, lid van het Sondercommando van Feltmeyer, wie ten laste was gelegd dat hij tijdens de bezetting een aanslag had gepleegd op de voormalige directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Beverwijk G. Paauw. Hij zeide de hem verstrekte opdracht zo slecht te hebben uitgevoerd, dat het slachtoffer de aanslag kon overleven. De procureur-generaal, mr. Gelinck, eiste levenslange gevangenisstraf. Uit spraak 20 Mei. Tijdens een rit in een zweefmolen op de kermis op het Pretoriaplein maakte de 18-jarige los arbeider W. v. A. on voorzichtig de ketting van zijn zitplaats los. Het gevolg hiervan was. dat hij uit de molen werd geslingerd en op straat terechtkwam. Hij scheurde een pees van zijn linkeroor, brak een van zijn polsen en klaagde over pijn in de rug. Per zie kenauto werd hij naar de Deo vervoerd. Door onvoorziene omstandigheden moest een der deelnemers aan de a s. Zondag in het Sportfondsenbad te hou den Vierkamp, de VEST uit Naarden, zich terugtrekken. Deze plaats zal nu in genomen worden door de vereniging Z.A.R. uit Amsterdam-West, de club van Bob Bonte, wereldrecordhouder op de 400 en 500 m. schoolslag heren. Vooral de schoolslag heren is nu sterk bezet met Bonte, de vlinderslagspecialist le Roy van Surea en de DWT'er Jan Lablans, kringkampioen van Haarlem. Op de borstcrawl dames start o.a. Marbot Marsman voor HVGB en op de 100 m. schoolslag neemt mej. D. Turkenburg het op tegen Wil Jetten van Surea. Bovendien zijn er nog enkele onder linge nummers voor eigen leden van de Watertrappers ingelast. Na afloop zal de feestelijke prijsuit- uitreiking plaats hebben in de „Dépen dance" van de heer Schroder aan de Raamsingel. Dank zij de welwillende medewerking van de Directie van het Sportfondsen- bad heeft DWT de beschikking gekre gen over een 3e oefenuur op Zaterdag avond, n.l. van 8 tot 9 uur. De indeling van deze avond is nu als volgt: Van 6 tot 7 uur: adspiranten beginne lingen; van 7 tot 8 uur: adspiranten voor training en polo; van 8 tot 9 uur: heren en jongens vanaf 16/17 jaar. Een en an der gaat reeds Zaterdag 17 Mel a.s. in. EiïïiS Een uiterlijk onbewogen vrouw hoorde twaalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, toen zij zich gisterochtend voor de Haarlemse rechtbank had te verant woorden voor de geruchtmakende moord op haar man, gepleegd in de avond van de 19e Januari 1937 in Heemskerk. Twaalf jaren waren er over heen ge gaan, eer door een toevallige omstan digheid deze laffe daad aan het licht kwam. Onenigheid met de mededader, thans haar echtgenoot, was oorzaak, dat de voorgewende zelfmoord van het slachtoffer een moord bleek te zijn, weerzinwekkend vooral door de manier, waarop dit tweetal was te werk gegaan. De nu 38-jarige M. C. B. huwde in 1931 met een zekere C. W. te Heems kerk, maar na enkele jaren scheen dit huwelijk, althans van de zijde van de vrouw, niet meer naar zin te gaan. Langzaamaan rijpte toen bij haar het plan om zich van de man te ontdoen, welk plan op de bewuste avond in de daad Werd omgezet. Zij wist zich daar bij de medewerking te verzekeren van de thans 36-jarige hoogovenarbeider Th. C. O., die daar geregeld als vriend over huis kwam. Deze man werkte na melijk samen met de echtgenote van de vrouw. Meestal deed het drietal een gezelschapspelletje, waarmede dan de avond werd doorgebracht. Het misda dige plan van de vrouw nam steeds vaste vorm aan en op een goede keer deed zij aan de huisvriend de suggestie om haar man uit de weg te ruimen. Haar voorstel was om haar man onder een auto te laten kruipen en hem dan met een hamer te doden. Door over het lichaam heen te rijden kon de schijn gewekt worden, dat hij was veronge lukt. Hiervan werd echter afgezien en het tweetal besloot toen de man door wruging van het leven te beroven. Op die avond in Januari kwam O. weer op bezoek en speelde met de vrouw een partijtje dammen. Toen hij daarna ook met de man een partij had gespeeld, stelde de vrouw voor „sterrekijken" te gaan spelen Het slachtoffer werd daar toe stevig op een stoel vastgebonden en nog niets vermoedend kreeg hij een laken over zijn hoofd. Naar de vrouw verklaarde voor de rechtbank had O. haar om dat laken gevraagd en had hij met een zelf meegebracht touw een lus om de hals van het slachtoffer ge daan. Zowel de vrouw als O. trok de lus aan. waardoor vrij spoedig de dood intrad. Het slachtoffer had eerst ge probeerd zich nog wel los te wringen, doch toen was het reeds te laat. Zij maakten het lijk los en brachten het naar de schuur, waar de man het aan een balk ophing, om zo de indruk te wekken, dat W. zelfmoord had ge pleegd Kwasi-ontsteld snelde de vrouw naar de buren, waarna de politie ge waarschuwd werd en tenslotte de dokter zelfmoord als doodsoorzaak vaststelde Hij werd hierin versterkt door de alge mene opinie in Heemskerk, dat de man nogal zwaarmoedig was, en deze omstandigheid buitte de vrouw dan ook uit in haar verklaringen tegenover de politie. In December van hetzelfde jaar trouw den O. en de vrouw, waarna zij zich in Beverwijk vestigden. Pas in Maart van dit jaar kwam deze moord aan het licht, die zo'n sensatie ifi het rustige Heemskerk teweeg bracht Van die sensatie was gisteren niet veel te merken De publieke tribune was weliswaar overvol, maar het onbewogen optreden van de vrouw deed de gehele behandeling zakelijk en rustig verlopen. Het enige bijzondere was wel de mede deling van de officier, dat de vrouw tijdens haar detentie een aanklacht had ingediend tegen haar mededader, omdat deze haar in 1942 van het leven zou hebben willen beroven. Ook met dit hu welijk was het namelijk spaak gelopen, hetgeen er tenslotte toe geleid had, dat deze zaak aan het daglicht was geko men. Als getuige-deskundige werd ge hoord dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die niet veel positiefs kon verklaren, omdat hij geen schouwing op het lijk had kun nen verrichten. Gehoord werd ook de brigadier van de gemeente-politie te Zaandijk, die op de bewuste dag 't eerst 'n onderzoek in stelde. Deze had' destijds de vrouw hebben wij origin. Eng. kinderwagens, Luxe- en opvouwbare kinderwagens en wandelwagens. Gen. Cronjéstraat 82 - Telef. 13053 Het centrum-comité Koninginnedag heeft al heel wat initiatieven op zijn naam staan. Grote attracties, openlucht spelen en zangconcoursen schonk het op nationale feestdagen aan het publiek, en de Rhapsodie in rood-wit-blauw, ver leden jaar in de Hout, die Zondag in het openluchttheater te Bloemendaal herhaald zal worden, heeft duizenden een onvergetelijke avond geschonken. Ditmaal is het comité op de gedachte gekomen een spel te doen geven in de tuin van het Proveniershuis, midden in de stad en toch in een rustige besloten heid. Het had waarlijk geen schoner historisch plekje kunnen kiezen. Vier maal voerde de'Kon. Letterkundige Ver eniging „J. J. Cremer" daar op een een voudige verhoging, met de entourage van een markt, Molière's klucht ..Dokter tegen wil en dank" op. Het is biina niet te geloven hoeveel mensen in deze tuin met behulp van een paar eenvoudige staantribunes en wat stoelen een goede kijkplaats konden krijgen. Het waren er totaal ruim 3500. De laatste opvoering, die gisteravond half tien begon en kwart voor elf geëindigd was, had een officieel tintje. Er waren wethouders en raads leden, rechters en directeuren van ge- menetediensten en misschien nog wel meer hoge genodigden. Het is wel zeker, dat zij de aloude klucht onder sprook jesachtige omstandigheden hebben ge zien. In de hofjeshuisjes rondom zag men gebogen oudjes onder lamplicht zitten; hier en daar werd het plotseling donker in een kamertje bedtijd. De hoge bo men in de hof. vol jong bladerengroen coquetteerden in het onverwachte licht van de schijnwerpers: de bruine beuk voelde zich in avondkleding, de kastani° strooide haar bloesem op de mensen massa in de avondstilte. Er klonk mu ziek uit de 17e eeuw, gemaakt door een groepje mannen in de daarbij passende kleedij. De speelsters en spelers wandel den op het gras heen en weer als liepen zij show voor een modemagazijn uit Molière's dagen. En toen een omroeper met een gongslag de aandacht vroeg, verbeeldde ik me, dat Molière zelf door de poort zou binnenstappen. Duizenden malen is de geschiedenis vertoond van Sganarelle, liefhebber van Trijntje en Wijntje, die door ziin vrouw tot dokter gepromoveerd wordt en dan de malste dingen uithaalt. „Cremer" heeft het niet slecht gedaan onder de regie van Henk Bakker, maar toch ook weer niet zo, dat er hoog over geroemd mag worden. Het publiek heeft zich echter uitste kend vermaakt, voornamelijk om de si tuaties en de tekst, die. tussen h»:;V' een erbarmelijke vertaling gekregen had. Maar de tekst is geschreven om to neelspel mogelijk te maken en deze kans is maar ten dele uitgebuit. De hoofdrol was in handen van Johan van Doorn, een der beste dilettanten in onze stad Zijn pseudo-dokter was allergenoege- lijkst, geschikt voor een marktplein, waarop het wel wat grover aan toe mag gaan. U moogt het gerust een prestatie noemen, dat Van Doorn op één middag en avond bijna zes uur voortdurend op de planken heeft gestaan. Het bewiisl weer eens, dat de rederiikers van Haar lem een bijna onovertrefbare liefde heb ben voor de schone kunst van het to neelspelen. De andere spelers speelden met ple zier en schonken veel genoegen, zodat critiek de waardering voor de opoffe ring onnodig zou verstoren. Aan het eind van de voorstelling werden bossen bloemen aangedragen en sigaretten voor de regisseur. De voorzitter van het comité, mr. C ten Bokkel, sprak een dankwoord, waar in hij liet uitkomen, hoe trots Haarlem op zijn dilettanten is. Ook de heer L. Duin, die voor de enscenering zorgde, deelde in het hartelijk applaus. Toen doofden de schijnwerpers en zochten dc laatste oudjes, die voor het raam had den gekeken en wakker konden blijven, hun warme bed op. Het Proveniershuis is nu weer in ziin gewone doen. Het 17e eeuwse is gebleven, maar Molière is vertrokken. v. W. dadelijk een verhoor afgenomen, waar bij zij hem verklaarde, dat haar man was weggegaan en daarbij gewoon had gegroet. Toen zij kort daarop kolen ging scheppen, trof zij hem hangend aan een balk in de schuur aan. Er was toen geen enkele aanleiding om aan deze verkla ring te twijfelen. In zijn requisitoir stelde de officier het geraffineerde optreden van verdachte aan de kaak, wier levensboek niet veel schone bladzijden kent. Hij memoreerde haar houding tijdens de bezetting, toen haar woning een vrijelijk doorgangshuis was voor de Duitsers. Aan het slot kwam hij tot zijn eis: twaalf jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Mr. J. H. Junge, de verdediger, kon hierna alleen nog maar de verschillende, omstandigheden aanvoeren, waardoor de vrouw tot haar daad was gekomen, en hij verzocht de rechtbank tenslotte enige deernis met zijn cliënte te hebben. Eenzelfde straf eiste de officier tegen O., die daarna moest terecht staan. Na de uitvoerige behandeling van de zaak tegen de vrouw nam het verhoor nu betrekkelijk weinig tijd in beslag. Even als de vrouw gaf ook de man alles toe, maar zijn verklaringen verschilden op enkele detailpunten van die van de vrouw. Zo zou hij het touw niet zelf hebben meegenomen, maar was het van haar waslijn. Ofschoon O. in deze zaak wel iets meer „gepresteerd" had. zoals de offi cier dat noemde, had hij steeds onder in vloed van de vrouw gestaan. Van naar was altijd het initiatief uitgegaan Hij wilde daarom tegen de man geen zwaar dere straf eisen. De rechtbank bepaalde de uitspraak tenslotte op Donderdag 19 Mei. De stertocht van de drie muziekkorpsen alhier, welke gisteravond ter gelegenheid van de bevrijdingsdag werd gehouden, is uitstekend geslaagd. Elk van de drie korp sen had een wijk voor zijn rekening ge nomen en veroorzaakte daar door de komst een prettige sensatie, terwijl de muziek natuurlijk niet van de lucht was. Te on geveer half negen verzamelden zij zich op het Raadhuisplein terwijl de drie vaan dels als bewijs van de goede samenwerking door de respectievelijke dragers op de trappen van het Raadhuis werden ge plaatst. Hierna werden onder leiding van de heer L. ter Braake, lid van „Excelsior", enige marsen op keurige wijze uitgevoerd, terwijl aar. het slot „Eensgezindheid" en „St. Michaël" het „Wilhelmus" speelden. Excelsior" kon daaraan niet medewerken, omdat zij wel de muziek had doch die stond in een andere toonaard. Het klonk er echter niet minder plechtig om. De burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, hield daarna een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de geest van samenkerking, die op deze bevrij dingsdag zo schoon tot uiting kwam en die gemanifesteerd werd in deze stertocht. Hij sprak de wens uit, dat deze samen werking tot in lengte van dagen zou voort duren en dankte allen, die daaraan had den medegewerkt. Daarna rukten de korpsen weder in en begaven zich onder tromgeroffel en het spelen van vrolijke marsen naar de eigen repetitielokalen, geVolgd door heel wat opgewekte mensen. Het was een uitstekend geslaagde tocht, die zeker nog wel eens herhaald zal worden en die veel doet ver wachten. Met het engageren van „de Hengeler Spölders en daansers" heeft de Vereni ging tot viering van Nationale Feest dagen een goede greep gedaan, want hetgeen deze groep van Twentse jonge lieden in hun folkloristische costuums op de bevrijdingsdag presteerden, was stijlvol en amusant. Het Tramplein was geheel gevuld met een dankbaar pu bliek. 's Middags trok een bloemencor so van kinderen door het dorp. De deel name was buitengewoon groot. Het aantrekkelijke lag vooral in de een voud van de door de kinderen zelf ge maakte bloemversieringen. De burge meester reikte de prachtige prijzen aan de gelukkige winnaars uit. 's Avonds hield de V.V.N.F. van 8 tot 11 uur een duizendkoppige menigte, waaronder vele Haarlemmers, op het Tramplein in spanning met een zeer ge varieerd programma. Nadat de posthar- monie uit Haarlem een concert had ge geven, trad een groep eerste klas ar- tisten op, welke de beste nummers op het gebied van acrobatiek, jongleur kunst, koorddansen en kunstrijden ten beste gaf. Na afloop maakten de jonge lui nog een dansje. Zandvoort mag dankbaar zijn voor wat de V.V.N.F. deze dag heeft gepres teerd. Zaterdagavond geeft de V.V.N.F. tot besluit van het bevrijdingsfeest een schitterend vuurwerk op de Strandweg. De helft van het batig saldo komt ten goede aan de BoVid Zonder Naam, om te bestemmen voor de noodlijdenden van alle gezindten. Naar wij vernemen zal Henri de Greeve met zijn staf het vuurwerk bijwonen en wellicht via de luidspreker een woordje tot de aanwe zigen zeggen. Ter voorziening in de vacature van gemeënte-geneesheer bevelen burge meester en wethouders aan: 1. C. J. Tichelaar, arts en 2. C. F. M. Robbers, arts, beiden te Zandvoort. Op een conferentie onder auspiciën van de Universiteit van Pennsylvanië en de Vereniging voor buitenlandse politiek te Philadelphia heeft mr. E. van Klef fens het woord gevoerd. Het L oord- Atlantisch verdrag is „een defensieve reactie op de gebleken expansieve nei gingen van de Sovjet-Unie, op het voort durend misbruiken van het veto door ae Sovjets en op de pogingen de V.N. te gebruiken als een nieuw wapen in het Sovjet-arsenaal". In bepaalde kringen in de V.S., zo vervolgde spr., schijnt enige bezorgd heid te bestaan over het feit. dat het verdrag de verplichting inhoudt tot le verantie van wapens aan de leden-staten. Wat in dit verband de landen van het pact van Brussel betreft: Zij maken'hun defensieplannen als één eenheid en het is die eenheid die in de eerste plaats uit ziet naar Amerikaanse liulp als aanvul ling op hetgeen zij zelf tot stand kan brengen. De landen van het pact van Brussel geloven niet, dat de hulp. die op basis van wederkerigheid wordt ver leend door alle partijen van het ver drag, ooit dient te worden ingehouden bij wijze van politiek wapen of sanctie, waartoe eenzijdig wordt besloten. Zulks zou in strijd zijn met de solidariteit, die de basis van het verdrag vormt, en ook met het Handvest van de V.N. Wie mocht menen, dat er geen I mantiek in een kermis zit, nee - geen begrip voor romantie Gisteren was het een feest om de me sen, zowel die trachtten te verdienen die graag' uitgaven, gade te slaan. a's aue ie awa"- aantal bedelaars was verheugend g"°0 de kwaliteit van de muziek geen concu rentie voor de H.O.V. Accordeonist"' violisten, zingende zagers, zangers verhoogden 't muzikaal gevoel der oil rende menigte. Eén was er heel origme/| Hij stond op de Parklaan met een oU hoorn-gramofoon, die zo opgewékt toon is. Terwijl het plaatje draaide e nasale klanken uit het koper hikte"' ging hij met de pet rond. Bij inform"?' bleek de bedelaar geen lid van het ur kest Zonder Naam te zijn. Ook Let oU" orgeltje ontbrak niet, zij het zond® aapje. Daar is nu toch wel weer aan komen. En waar laten de mensen al eten. Van de oliebol naar de haring. v" de nougat naar de zure bom. van kandy-lolly naar de patates frites vandaar naar de rolmops. Alles door kaar, net als de muziek, die vloekte O* luidsprekers van diverse pluimage ®jj voor diverse attracties. En dan na eten in de draaimolen of het Deen56 radom nooit te vergeten. Vandaag breekt de magische dame M® tenten op, het houten paard in de dra"1' molen gaat naar stal, de benzin®' autootjes weten niet meer van devieze"' We gaan over tot de orde van de da& armer aan geld. rijker aan ontspanning' reserve. Zo blijft het leven! Veldmaarschalk Montgomery is heden, middag om twaalf uur op het vliegve' Welschap gearriveerd voor een vijfdaaP bezoek aan ons land. Hij werd verwe'" komd door de burgemeester van Ei«> hoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten Bij de ontvangst was ook de Britse irm'j taire attaché in 's-Gravenhage, colon® R. A. G. Bingley, 'aanwezig. Montgomery die tijdens zijn verblijf in ons land gast zal zijn van de Britse ambassade" in Den Haag. zal informele besprek!" gen houden met verschillende Nede" landse militairen. Naar wordt aange"jj men zijn er alleen voor Dinsdag 10 officiële besprekingen met Nederlands autoriteiten vastgesteld. ALDEBARAN 5 v. A'dam te Baltimore ALDERAMIN 4 v. Hamburg n. R'aam ALNATI R'dam n. B. Aires p. 4 St Vincen ALPHERAT 4 v. New York n. Norfolk ALWAKI 5 v. New Yora te R'dam. ARKELDIJK 4 v. New York n. AntW DORDRECHT 11 v. Lij os te Bromborr KEDEL R'dam n. Montreal p. 5 Lizar*1 B KOTA BAROE R'dam n. Bat. 5 te Li' KOTA GEDE N. Orleans-Java 5 te Bela^- KERTOSONO 5 v. Montreal n PhiladelP^, L VROUWEKERK 5 v Gothenb te l*veTV ORANJE A'dam-Batavia 4 v Cowes. POLYPHEMUS Macassar-A'dam 5 naroekan. te RADJA Santos-Vanc. 5 Panamaka113' REMPANG B. Air-A'dam 4 v. St. VinCölj RIJNKERK Shanghai n. R dam 5 v P. RUYS 5 te B. Aires. SLAMAT 4 v. Surabaja n. Macassar. rt ST. ARNHEM R'dam n. Gdynia p. 5 TJIBODAS 4 v. Sydney n. Melbourne. - TERNATE Bintang-golfh. p. Kaap 3 ZAAN 5 v. Terneuzen n. A'dam ZEELAND Bat. n. R'dam p 5 Minicoi- ALBIREO, 6 v. R'dam te Santos ATLAS, 5 v. Tarragona te Gandia AMSTELK., 6 v. Freet. te Dakar BENGKALIS, p. 6 Sagres. BORNEO, p. 5 Singapore. KERTOS., 4 v. Montr, n. Philad KOTA INTEN, p. 6 Ouess. LARIX, 4 v„ Agadir te Saffi. LOPPERS., p. 6 Gibrait. MAASL., 6 v. Amst. te Montevideo MODJOK., 6 te Aden. NESTOR, 5 v. Valenc. te R'dam. ORANJE, p. 6 Finisterre. PAPENDR., 6 v. R'dam te Abadan. REMPANG, 11 v. B. Aires te R'dam V<?J RIDDERK., 6 v. Suez. SALAWATI, 6 v. Antwerpen. ST. ALKM., p. 6 Finisterre STENTOR, 6 v. Bizerta te Tunis. STRABO, 6 v. Bilbao te Sant. TERNATE, p. 5 Kaap Bon. TJIBODAS, 6 v. Sydney te Melb v. d. WAALS, 6 te Suez. W. RUYS, p. 5 Malta. (Niet-officiële Koersen) Vorig OPe"<5 slot 314 Nederl. 1948 99% 3-3% Nederland 1947 96j& 3 Ned. 62-64 bel fac 98 g6t» Inschr Grtbk 1946 3 nO 97 \ed Handel Mij eert 152% A.K U 165% Van Berkels Patent 110% "alvê-Delft eert 147% Van Gelder 141% Kon Hoogovens eert 180 Unilever eert. 245% Neö Kabel 263 Philips 220 Kon 'Petroleum 287% .Amsterdam" Rubbei 140Va Holl Amerika Lijn 161% Kon N Stoomb Mil 145% Ned Scheepv Unie 159% H V.A. 158% Dell Mij eert. 150% 165* 25* 3#" 1 $,l Anaconda Coppei Se thi en em SteeJ Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American Cc Radio Corp Republic Steel Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Ftdewater tJ.S Stee) ex div 5/5 29% 29 51 "I 37% 59 12»,4 44(4 54 19 121/4 21% 35 40 V4 31% 23% 72(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2