STAD EN OMGEVING MISSIONARISSEN NAAR HET OERWOUD TERUG DE BEWAARSCHOOL; Frapié's roman opnieuw verfilmd SCHOIH K.N.A.C. VRAAGT OPHEFFING VAN HET ZONDAGSRIJVERBOD Ifllfff KLOKZEEP Israël lid der V.N. kinderparapluies Deze huisvrouw heeft V iets te zeggen! Magnetiseur voor rechtbank AGENDA H.O.V.-BESTUUR VRAAGSTUK CENTRALE DUITSE REGERING Tegen stropers één en twee maanden geëist DAMESPARAPLUIES HERENPARAPLUIES OPVOUWB. PARAPLUIES Voordelen overtreffen nadelen DONDERDAG 12 MEI 1949 PAGINA 2 Sluitingsavond K.A.B. Kring Noord Kath. vrouwen brachten Maria hulde R.K. Leeszaal 25 jaar gemeente-ambtenaar Propaganda-wandeltochten Burgerlijke Stand SLACHTHUIS-AFFAIRE KOMT OPNIEUW VOOR Officier in beroep DEURWAARDERS VEROORDEELD 3 en 2V2 jaar gevangenisstraf Politiediploma Keuring nieuwe films PRISMA KIJKERS KEIP GECOMBINEERD CONCERT van „De Troubadours" en „Harmonie" BLOEMENDAAL Duitser aangehouden Afscheid in missiehuis Driehuis HEEMSTEDE K.A.B.-bedevaart naar Heiloo MELKBEZORGING IN HEEMSTEDE Binnenkort het Alkmaarse systeem ZANDVOORT Loop der bevolking Gemeenteraadsverkiezing Speeltuinvereniging DEZE WEEK IN FRANS HALS Alle leden voor vergadering opgeroepen lElbS Westlandse Stoomtram Mij. Kwestie Tripolitanië ei> reacties Beurs van Amsterdam 0 Uw man moet hard werken voor het geld. U wil* het zuinig èn goed besteden. Vindt het nu verstandig „huishoudzeep" te vragen, als U voor 33 cent ook een dubbel stuk echte KLOKzeep kunt krijgen - Hebt U huishoudzeep nodig, vraag dan ook die échte KLOKzeepDe oudei^ wets-goede zeep, die vlugger schuimt en lang- zamer slinkt. iUU1- Vraag om scheelt U stukken, Gisteravond besloot de K.A.B., Kring Noord, haar winterseizoen met het ge ven van een toneeluitvoering in Hotel „De Leeuwerik" In zijn welkomstwoord heette de voorzitter, de heer Haver, de aanwezi gen. onder wie de leden van de -Cultu rele Raad van de K.A.B., van harte wel kom en sprak er zijn voldoening uit over de grote belangstelling voor het eerste optreden van het eigen K.A.B.- gezelschap. In het spel „Welkom Binnen" wordt het gezin geschetst van de Jam. Ter- hove, dat zich tot de gegoede midden stand heeft weten op te werken, en de verwikkelingen, die zich afspelen rond om het schilderen van een portret van de heer des huizes, een driftig, druk rondlopend huisvader, die zich maar een eenvoudig mens weet en zich niet thuis voelt in het gezapige midden standsmilieu, waarin zijn vrouw en dochter Mia hem willen dwingen Dat deze avond tot een volledig suc ces geworden is, vindt naast de regie van de heer J. v. d. Putten mede zijn oorzaak in de prettige geest van ka meraadschap en samenwerking van dit jonge troepje. Een woord van lof aan allen is zeker op zijn plaats voor de vlotte wijze, waarop dit stuk gebracht werd. Tijdens de pauze werd de aandacht gevestigd op de excursie naar het Frans Halsmuseum. Deze vindt plaats Zater dag a.s., des middags te half drie. Voor deelname kunnen geïnteresseerden zich opgeven bij alle kringbesturen van de K.A.B., alsmede aan het gebouw St. Bavo. Tijdens een plechtig lof, gecelebreerd in de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt, brachten de katholieke vrouwen van Haarlem hulde aan Maria. Rector Brans wijdde zijn predicatie aan het Voorbeeld van alle moeders, de Moe der Gods. Na de preek werd de beeltenis van Maria van Haarlem, versiert met bloemen en omringd door een grote schare bruidjes, in processie de kerk rondgedragen, terwijl allen Marialiede- ren zongen. Rector J. Rutten, de adviseur van de afdeling Haarlem van de Kath. Vrou- wenbeweging, had speciaal voor deze geiegenheid een' wisselzang samenge steld. Onderstaande boeken schafte de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, aan voor de jonge ren. Zowel jongens als meisjes van 14 18 jaar kunnen er hun keus uit maken. Paulien ten Berge: Diet neemt de ver antwoordelijkheid. Stella Blakemore: Kobie en het wonderkind Miep Diek- mann: Wereld van twee. J. I. Dorgelo: Spanning op spoor elf! A. Duyser en A. Weiss: Ha! Handenarbeid voor meis jes. J. Faber: Het oude slot. G. Smit: Piloot Paul. C. van Steenderen: Vlieg tuigconstructies. N. J. A. Taverne: Het nieuwe chemieboek voor jongens. L. de Vries: De hobby-club op avontuur in Zwitserland. Het 'jongens-electri- citeitboek. Het jongensradioboek. 2 dln. Ons Schiphol; een luchtvaart- boek voor jonge mensen. Op 15 Mei viert de heer J. H. Visser, adjunct-commies ter gemeentesecretarie van Haarlem, afdeling Bevolking en Verkiezingen, zijn 25-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar. De jubilaris is werkzaam aan de ad ministratieve controle van het bevol kingsregister. In deze functie heeft hij, vooral in Haarlem-Noord en Spaarn- dam, met vele inwoners contact gehad. In sportkringen is hij, mede door zijn functie als hoofdcontroleur bij de voet balvereniging „Haarlem" een bekende figuur. Bij vele sportgebeurtenissen en feestelijkheden verleende hij zijn mede werking. Het zal de jubilaris, die zich ook in de bezettingstijd vele vrienden maakte, niet aan belangstelling ontbreken. De Noord-Hollandse Wandelsport Bond bericht ons dat hij op 21 en 22 Mei wan deltochten organiseert over 10, 20 en 30 km De eerste propaganda-wandeltochten op 5 en 6 Maart j.l. gehouden zijn een groot succes geworden: Meer dan 350 personen uit Haarlem en omgeving heb ben hieraan deelgenomen. Hieruit blijkt dat de Haarlemmers het op prijs stellen deel te nemen aan deze goed georgani seerde wandeltochten. Voor deze propa ganda-wandeltochten is het inschrijfgeld zeer laag gehouden en wordt geen ver hoging voor niet-leden toegepast. Inlich tingen en inschrijvingen kunnen geschie den schriftelijk bij dhr. G. v. Delden, Pijnboomstraat 115 en mondeling by de kiosk op het Verwulft, indien mogelijk voor 17 Mei a.s. Deze wandeltochten zijn een goede voorbereiding voor de Avondvierdaagse welke dit jaar te Haarlem eind Juni wordt gehouden. Geboren: 9 Mei. P. Bottelier—Steur, t BrugmanMc Laren, z. 10 Mei. J Knuveri—Bunt, z„ A. C. Lampe-dc Coninek, z., M. Waverijn—Nieuwenhin- ze z. E. OttenbrosBosboom, i~, K- Rotkoopman, z., M. J. JasquesPauw. d., H. A. M. Garthoff-Mientjes, d M. C. van Wegenvan der Hulst, d., w. ivi. Sleper—Meiland, z., F. de Gans Spit se d A. M. M. Naaijen—de Haas, d. Overleden: 9 Mei. W. A. Adler, 58 M van Heemskerkstraat. 10 Mei: W. L. de Rooij, 71 j-, Eendrachtstraat; J. A. Borrenberg, 57 j„ Karolmgenstraat. J. Wilderom. 53 j., Gasthuisvest Ondertrouwd: 11 Mei. M. W. Reyn- ders en G. G. van Trigt, H. J. H. Puts en F A A. van Blokland, H. W. Heg man'en C. J. P- Swets, J. Steegman en W G Bos T. Wernik en P. Feenstra, J Visser en L. M. van der Leen, P. van Ham en W. Rebergen, H. P. Prenen en F M. Splinter, F. W. Tedmg v Berk hout en H. J. van Spengler, J Smit en W. Hommels, J. Faber en C. C. Flesch. J. Witjens en M. J. van Dijk, J. W Her mans en A. M. Andringa, T. van Rood- selaar en F. M. van den Heuvel, C.A. Polak en E, J. M. Cassee, J. Noordzij en A F Dercks, J. Donkers en L. O. Pus, P. A. M. de Pagter en T. Devies, A. W. van Brederode en E. M. van dei- Zee H. Janzen en M. T. Graus, A. M. Maaskant en C. Bout, P. M. Klaverwei den en H. M. Davidson, D. Koeman en W. Brouwer, G. de Boer en F. W. Lovis, A. J. Sjouke en H. T. Klijn, F. D. Jon ker en A G. Hooft, A. Houtman en A A. ten Hoeve, J. W. C. Dielemans en H. M. van Hagen. Gehuwd: 11 Mei. J. Buren en H. C. Stam, F. Abrahams en M. E. van Kuije- ren, C. M. Ruijgvoorn en G. van Schaik. J. H. A. M. van Son en H. C. J. van Beek, J. A. Beenders en R. van den Oosterkamp, H. M. A. van Opstal en M C. Scholte, P. Lagerweij en L. Limpl. G. Pieters en C. C. M. Scheenaard, J. Wildschut en J. Keevel, W. J. Klomp en J. M. van Loon, D. van Scliraven- dijk en J. Smit, A. van Esveld en G. J. M. van Voorst, K. H. Plasse en A Boulonois. Naar wij vernemen heeft de officiei van Justitie mr. J. Wiarda hoger beroep aangetekend tegen de vrijspraken van de Haarlemse economische rechter in de zaken tegen hen, die terecht heb ben gestaan in verband met de Haar lemse slachthuis-affaire. Zoals men weet heeft de rechter alle 15 verdachten, aan wie overtreding van de vlees- en vleeswarenverordening was ten laste gelegd, vrijgesproken. De zaak zal nu opnieuw voorkomen voor het gerechts hof in Amsterdam. De Haarlemse rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaken tegen de 74-jarige oud-deurwaarder J. v. W. uit Haarlem en zijn zoon de deurwaarder D. v. W. Beiden stonden twee weken geleden terecht wegens verduistering, de oud-deurwaarder tevens wegens meineed. Zoals men weet moest de zoon eens in opdracht van de prijsbeheersing van een fabriek f 84.000 incasseren. Deze firma stortte het geld op de Twentsche Bank. Een gedeelte hiervan (f 50.000) werd door de bank gegireerd ten behoeve van de prijsbeheersing, terwijl D. v. W. de rest in contanten opnam om het te bevoegder plaatse over te dragen. Deze f34.000 zijn echter verdwenen en nim mer door de prijsbeheersing ontvangen. De vader had ter zitting verteld, dat hi; het geld van zijn zoon had ontvangen en op de giro had gestort. Dit is niet ge beurd. Beide verdachten werden con form de eis veroordeeld: J. v. W. in ver band met zijn hoge leeftijd tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden en D. v. W. tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3 jaar. Onbevoegd uitoefenen van de genees kunde was de magnetiseur E. B. uit Heemstede ten laste gelegd en daarvoor was hij door de Kantonrechter veroor deeld tot een geldboete van 250 gulden. Waarom hij in hoger beroep kwam, vroeg de president van de rechtbank. „Ik heb het wel gedaan, maar ik heb geen overtreding begaan". Uit het verhoor bleek, dat verdachte in een bepaalde periode van het vorig jaar ongeveer tweeduizend personen had behandeld of laten behandelen er waren toen negen mensen bij hem in dienst, die bij hem in de leer waren en bij hen allen de verwachting had ge wekt. dat hij hen* zou genezen. Daartoe streek hij dan over hun kleren en schreef enkele kruiden en zalfjes voor. Verdachte betoogde, dat hij door een soort magnetisme bepaalde ziektever schijnselen kon tegengaan, waarvoor de medische wetenschap geen oplossing weet. Hij hoopte dat men eenmaal tot de overtuiging zou komen, dat hij ge lijk had en dat men hem de uitvinder van deze middelen zou noemen. Uit een schriftelijke getuigenverkla ring bleek, dat het zoontje van een ze kere C bij verdachte in behandeling was geweest en daarna volkomen gene zen was verklaard. In dezelfde zin liet getuige v. d. K. zich uit, toen zij ver klaarde, dat zij zich voor galsteen on der behandeling van B. had gesteld en dat deze, waar haar dokter geen raad wist, haar van alle pijnen e.d. had ver lost. De officier zeide in zijn requisitoir, dat verdachte in ieder geval in overtre ding was geweest en hij eiste tegen B. twee boetes, elk van 300 gulden. Uitspraak Woensdag 25 Mei. Voor het gemeentelijk examen voor het politiediploma slaagden de heren: K. Aarts, H. A. Bilars, H. Blanckert, Th. de Boer, K. Bultena. W. J. v. d. Boom, H. Drenth, A. Dijkstra, H. J. Engelse, J. Th. Eggink, M. Gerners en J. J. de Gooyer. Afgewezen vier candidaten. Het diploma met lof werd uitgereikt aan E. Holtslag. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a l.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Palace: De piraat (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sensaties van 1948 (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Die Mörder sind unter uns (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Zij winnen de slag (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne- theater: Joe Palooka Kampioen (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 12 Jlei: Concertgebouw: Concert Haarlems Chr. Mannenkoor m.m.v. Haags Matrozenkoor, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 24 uur. Vrijdag 13 Mei: Concertgebouw: Amateurs wedstrijd orkes ten, zangers en revuegezelschappen, 8 upr. De K. F. C.-keuringen van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, luiden als volgt: Een koninkrijk voor een huis, alle leeftijden (Rembrandt); Jamaica Inn, volwassenen (Palace); De held van Texas, 18 jaar (Luxor); De Bewaar school, 18 jaar (Frans Hals); Misleide Jeugd, 14 jaar (City); De tyran van San Fernando. 14 jaar (Spaarne). Machine 9 GR. HOUTSTR. NAASTLUXOR t,Adv.) Aet was een uitgebreid, gezellig pro gramma, dat de R.K. Mandoline-vereni ging „De Troubadours" gisteravond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw ten gehore bracht. Er werd over het algemeen vlot ge musiceerd, maar toch moet gezegd wor den, dat het tweede deel van de avond van beter gehalte was. Het concert be gon met enkele compositie-tjes van Joh. Kok, waarvan de Apollo-mars, afgezien van enige onzekere inzetten, en Spanöla het meest geslaagd klonken Het ensemble van gevorderden speelde een aantal aardige melodietjes, goed van rhythme en fraai van toon. Vooral Sprookje van J. Heykens en Glühwürm- chen-Idyll van P. Lincke waren char mant. In Dornröschens Braufahrt van M. Rhode echter ontspoorde men zo nu en dan. Na de pauze hoorden we van het geza menlijke orkest een drietal levendige nummers, die door goede dynamiek waarop we de gehele avond gewacht hadden uitstekend tot hun recht kwa men. Joska van Joh. Kok kreeg een bij zonder geacheveerde vertolking. Het dubbelmannenkwartet „Harmo nie", dat de uitvoering met enkele gaaf gezongen religieuze liederen o.a. van Vittoria en Di Lasso opluisterde, liet aan 't eind van de avond horen hoe goed man- nenzang klinkt tezamen met mandoline orkest. A. S. De Bloemendaalse politie heeft dezer dagen een Duitser aangehouden, die zonder toestemming in ons land vertoef de. De man, die vroeger in Haarlem heeft gewoond, wilde een kennis opzoe ken. In de nacht is hij echter op straat aangehouden. Hij zal over de grens wor den gezet. De mannen van de hoge politiek redeneren zwaar over het moeilijke probleem Indonesië. Ministers, hoge ambtenaren komen en gaan. Nog steeds is de oplossing niet gevonden. Maar God en zijn missionarissen houden zich in deze kwestie niet met politiek op: zij zien zielen van millioenen mensen in gevaar en daar is alles aan gelegen. Negen missionarissen hebben gister avond in Missiehuis Driehuis afscheid genomen; vanmorgen zijn zij met de boottrein AmsterdamMarseille ver trokken. Over enkele dagen brengt de „Kota Inten" acht van hen voor de tweede of derde maal naar Indonesië, één voor de eerste maal. Wonderlijke pioniers van de lieve God deze missionarissen van het H. Hart. Pater Em. Goossens bracht enkele jaren in Japanse gevangenschap door. Hij gaat terug naar Nieuw-Guinea, voor de derde maal. Pater W. Thieman leefde 17 jaar op Frederik Hendrik- land. de modderplaat. Hij gaat terug naar zijn confraters, die de Juliana- rivier ontdekten. Pater Ant. van Lith De deelnemers aan de bedevaart naar Heiloo Zondag 15 Mei wordt medege deeld, cjat de plechtigheden om 10.45 u. beginnen. Om tijdig aanwezig te kunnen zijn, moet de trein van 8.59 uur worden genomen van Haarlem uit naar Runx- putte, die daar stopt. Er zijn geen kaar ten in voorverkoop genomen, zodat iedere deelnemer te Haarlem zelf zijn spoorkaartje dient te kopen. De trein voor de terugreis vertrekt om 16.16 uur wederom uit v Runxputte. Vertrouwd mag worden, dat vele leden van de Ka tholieke Arbeidersbeweging aan deze bedevaart, die tot intentie heeft: „Meer apostelen onder de arbeiders", zullen deelnemen. Woensdagavond kwamen in „Het Wa pen van Heemstede" onder voorzitter schap van de heer L. Schoenmaker vrij wel alle melkhandelareri te Heemstede bijeen om de voorgenomen melksanering te bespreken De heer G. de Boer uit Alkmaar gaf een uiteenzetting waarom men er in zijn gemeentè toe was over gegaan, de rpelkverkoop zowel aan huis als in de winkel aan bepaalde maatre gelen te onderwerpen. Duidelijk toonde spreker aan, dat de tegenwoordige winstmarge de .oneconomische werk wijze, waarbij meri bijna een gehele dag nodig heeft om een aantal klanten te bedienen niet toelaat, terwijl men door middel van sanering een veel groter aantal klanten in veel korter tijd kan bedienen, zodat men ook veel minder personeel nodig heeft en veel meer aan dacht aan zijn bedrijf kan schenken. Het enige tijdelijke bezwaar was, dat de rayon- of straatbediening volgens de sanering een grotere inspanning vraagt van de bezorger. Over de medewerking van het publiek was spr., wat betreft Alkmaar* zeer tevreden en hij twijfelde er niet aan, of deze zal ook te Heem stede zeer goed zijn. Natuurlijk zal men er enkele mensen bij vinden, die beslist geen andere melkleverancier wensen, doch wanneer deze voor het feit staan, dat zij dan de nodige melk moeten ha len, verandert dat gauw genoeg. Overal v/aar de sanering is ingevoerd, waren deze bezwaren binnen enkele weken op gelost en de toestand is momenteel te Alkmaar zo, dat noch publiek, noch melkhandelaren de vroegere wijze van melkverkoop terug wensen. Daarna gaf de heer De Boer een technische uiteenzetting omtrent de wijkverdeling. Behalve de sanerings- ccmmissies moeten nog ttfree andere commissies worden ingesteld, een voor onderzoek van klachten uit het publiek en een van beroep In de eerst§ com missie behoren leden van vrouwenorga nisaties te zitten, in de tweede vooraan staande personen uit de gemeente, zo dat beide groepen vertrouwen kunnen geven. Er werden vele vragen gesteld en tot tevredenheid beantwoord. is één van de twee, die de vreselijke Jappenmoord overleefde, toen Mgr. Aerts met zijn medewerkers op Kei gruwelijk gemarteld werd terwille van het H. Geloof. Hij bracht bange jaren in gevangenschap door. Maar ook hij keert terug naar Nieuw-Guinea, even als Broeder Johan Tops Naar Celebes keert Pater T. de Bruin weer, die overste was van een bloeiend klein seminarie die 3% jaar in gevangen schap was, die alles wat hij opbouwde verwoest zag. Hij geeft de moed niet op, zomin als Pater B. van Slobbe, Pa ter A. Petit en Broeder Th. van Beek, die met hem meereizen Pater Vincent Horstenbach, oud-aalmoezenier van de krijgsgevangenen te Singapore, gaat zijn post op Java weer innemen. Dit zijn toch mannen, die onze grote bewonde ring hebben: reuzen van God, pioniers. Zij trotseren alles Plechtig, indrukwekkend en hartelijk is het afscheid geweest. Daarbij werd het mooi, doordat een officiële uitrei king van het missiekruis plaats had aan broeder Th. van Beek. Pater J. Kouw, missie-procurator, heeft deze plechtigheid verricht in tegenwoordig heid van Paters, Broeders en studenten. Terwijl wij praten en redeneren, terwijl wij de kansen op de oplossing van het Indonesische geschil bespre ken, in heftige discussie soms, gaan deze negen missionarissen, die de moei lijkheden van het leven aan den lijve ondervonden, die zware offers brach ten ter liefde Gods, opnieuw tot de daad over. De wonderlijke pioniers van de lieve God rekenen zichzelf niet: zij geven slechts In April ging de bevolking van Zand- voort weer met een sprong omhoog, na melijk van 9676 tot 9730 inwoners en wel door een geboorte-overschot van 18 (geboorten 26, overlijden 8) en een ves tigingsoverschot van 36 (vestiging 93, vertrek 57). Te Zandvoort zijn zes candidaten- lijsten ingediend, n.l. K.V.P.: C. Siegers, J. L. C. Lindeman .en L. N. Castien. P. v. d. A.: A: Kerkman, mevr. Mol van Bellen, Ir. P. G. van Kuijk, A. J. van der Moolen en J. Sijtsma. C.H. en A.R.: W. van der Werff, J. W. Gosen en S. Slagveld. V.V.D.: G. Tates en J. C. Jung. Alg. Zandv. Belang: M. Weber, J. Koning en C. Schaap. C.P.N.: J. Blom. Hier zijn alleen de eerste candidaten vermeld. Binnenkort zal het centraal stembureau tot de nummering van de lijsten overgaan. De zittende raadsle den kunnen bepaalde lijsten voor een voorkeurnummer aanbevelen. Gelet op de samenstelling van de raad zal de P. v. d. A. waarschijnlijk lijst nummer 1 krijgen. De overige nummers zijn on zeker. Er zal daarvoor wel geloot moe ten worden. Van de zittende raadsleden is alleen de heer P. H. Terol (A.Z.B.) niet candidaat gesteld. Er heeft zich een voorlopig comité ge vormd dat zich ten doel stelt te komen tot de oprichting van een speeltuin vereniging. Veel voorbereidend werk is reeds verricht. De oprichtingsvergade ring zal plaats vinden op Vrijdag 13 Mei, 's avonds om 8 uur in gebouw „Zo- merlust". Het doel en streven van de vereniging zal worden toegelicht door de heer W. Klaren, administrateur van de Nederlandse Unie van Speeltuinorga nisaties. De Zandv. toneelvereniging „Op hoop van zegen" en de accordeon vereniging „Excelsior" verlenen haar medewerking. Indien twee films genoemd moesten worden, die meer dan welke ook in Nederland een groot publiek succes werden, dan zouden de titels luiden: „Meisjes in uniform" en „De Bewaarschool" (La Matemelle) van Benoït Lévy. Dat is alweer lang geleden en het zal niemand verwonderen, dat „La Mater- nelle" weer eens in de studio werd ge haald om een tweede verfilming te on dergaan. Men mag wel zeggen, dat de herverfilming van een bepaald thema een epidemie is geworden, die op trieste wijze de nadruk legt op het groot ge mis aan oorspronkelijkheid bij de zoe kers naar geschikte onderwerpen. Maar voor de herverfilming van „La Mater- nelle" dient men een uitzondering te maken, want de man, die deze nieuwe verfilming volbracht, Diamant-Berger, heeft een van die sympathieke films afgeleverd, die recht naar het hart gaan. Zonder te zoeken naar praegnante vor men of avantgardisme, heeft hij toch eigenlijk naar de gezonde wetten van de filmkunst zijn verhaal opgebouwd, weliswaar met aandacht voor de gemak kelijke verstaanbaarheid, doch tevens met de goede smaak, die ontwapent. Herinnert gij u het verhaal? In de zone van Parijs staat de bewaarschool, waar de ouderloze, of door ouders ver waarloosde, op een of andere -manier achtergestelde kinderen hun dagen door- brengen onder de hoede en de leiding van enige onderwijzeressen en een dok ter. Tussen dokter en directrice ontwik kelt zich een aankomende liefde en een filosofisch gestemde knecht wandelt als factotum over gangen en speelplaats rond. En buiten de school, in de rosse buurt, gaat het ellendige leven van de grote mensen zijn gang. De school staat geprojecteerd tegen een achtergrond van misdaad en onverschilligheid. In dit milieu van arme kinderen verschijnt een nieuwe werkster, Rose, dochter van een geruïneerde familie. Zij heeft met alles gebroken en wil hier eerlijk haar eenvoudige boterham verdienen. Men verdenkt haar een ogenblik van bijbedoelingen: zij zou een journaliste kunnen zijn, tuk op onthullingen, maar niets daarvan; Rose ontpopt zich als een prima paedagoge en door haar bemin nelijkheid verstoort zij de idylle tussen directrice en dokter. Aan het slot is het duidelijk, dat Rose met de dokter zal trouwen en dat zij samen een klein meisje zullen adopteren, dat haar moe der in een vuurgevecht met de politie heeft zien vallen. Het heeft weinig zin, een vergelijking te treffen tussen de eerste en de tweede verfilming van de roman van Léon Frapié. In beide gevallen is de nadruk gelegd op de kinderen, want de geschie denis, die hierboven in het kort wordt weergegeven, voltrekt zich bijna onzicht baar tegen het dagelijkse leven en de dagelijkse zorgen van de bewaarschool, waar de kinderen alle aandacht opeisen zowel van de onderwijzeressen als van de toeschouwers. Men heeft dus, met andere woorden, geen misbruik gemaakt en geen liefdesaffaire ontworpen, waar men een Matemelle beloofde. Wat die kinderen betreft, een opper vlakkige beschouwing leidt gemakkelijk tot de conclusie, dat al die kleine mens jes uitstekende acteurs en actrices zijn. Zij zijn het niet en dat is de verdienste van de film. Diamant-Berger heeft dat kleine goed met grote vaardigheid ge dirigeerd en in hun doen en laten be trapt, respectievelijk in uiterst korte spèelscènes natuurlijk weten te con serveren, daarmede een traditie hand havend, die de Franse film steeds heeft gesierd. Een enkele uitzondering daar gelaten, verschijnen de kinderen in al hun onbevangenheid voor de lens en het lijkt wel, alsof de knecht Larquey, een karakterspeler, die gemakkelijk zijn nummertje weggeeft, mede is opgeno men in de natuurlijke gang van zaken der bewaarschool. De man past volkomen in de kinderschaar en is kind met de kinders geworden. Hetgeen ook en nog meer 't geval is met Blanchette Brunoy als Rose, het type van de beminnelijke, vertrouwenwekkende, toegewijde, moe derlijke dienstmaagd, die aller harten verovert. Marie Déa als de directrice is volkomen aannemelijk, doch behoort tot de passieve figuren, die weinig gepro nonceerd Zijn, evenals Yves Vincent, de dokter, die als steeds een vrij onman nelijke slapheid demonstreert. Om te besluiten: een charmante film, die, kundig gemaakt, zonder veel pro blematiek in de vorm, een onderwerp behandelt, dat gemakkelijk een groot publiek zal kunnen ontroeren. Achter de eenvoud van voorstelling schuilt nochtans een goed ontwikkeld vakman schap. „De Bewaarschool", die werd uitge bracht door Victoriafiim, gaat deze week in het Frans Hals-theater draaien. Dbg. Alle leden van de Haarlemse Orkest Vereniging, waartoe behoren degenen, die voor het seizoen 19481949 zich op de serie A en/of B abonneren, worden dringend opgeroepen de vergadering bij te wonen, welke morgen, Vrijdag 13 Mei des avonds om 8 uur in Restaurant Brinkman wordt gehouden. Dan komt de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde, waarvoor in aan merking komen de candidaten, die wij gisteren hebben genoemd. Naar Reuter meent te weten, hebben dr. Schumacher en dr. Adenauer, lei ders van de twee grote West-Duitse po litieke partijen, de Britse ministel- van Buitenlandse Zaken, Bevin, medege deeld, niet te zullen instemmen met een cenrtale Duitse regering met Oostelijke vertegenwoordigers, tenzij het regiem in de Sovjet-zone veranderd werd door vrije verkiezingen en „afschaffing van het politie-bewind". Bevin onderhield zich met hen op Maandag gedurende zijn bezoek aan Duitsland. In de pers worden de plannen voor een „losse federatie" van de nieuwe West-Duitse staat met de Russische zone in haar huidige vorm krachtig gepropa geerd. Duitse communistische leiders schilderen overeenstemming volgens de vier mogendheden volgens deze lijnen als het bijna zekere resultaat van de Parijse conferentie af. De Franse regering heeft besloten de grondwet voor West-Duitsland, behou dens voorbehoud betreffende enige de tails, goed te keuren. Zulks is verklaard na de wekelijkse bijeenkomst van de Ministerraad. De Algemene Vergadering der V. N. heeft gisteren besloten Israël toe tie laten als lid der V.N. Zeven-en-dertig leden stemden voor onmiddellijke toelating van Israël, twaalf tegen en negen onthielden zich van stemming. Israël is het 59-ste lid. De officiële bekendmaking- door de voorzitter van de Alg. Verg., Herbert Evatt, dat Israël thans lid van de V. N. was geworden, werd met een oorverdo vend applaus ontvangen. Woensdagavond was de Alg. Verg. der V. N. het laatste stadium ingegaan van de behandeling van Israels verzoek om het lidmaatschap der V. N. Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje (Ne derland) verklaarde, dat zijn delegatie voor de toelating van Israël zou stem men. Hij legde er echter de nadruk op, dat Nederland verwacht, dat Israël mede zal werken aan het zoeken naar een be vredigende oplossing voor de vraagstuk ken der Arabische vluchtelingen, de be scherming der heilige plaatsen en de vrjje toegang daartoe. Voor de Haarlemse rechtbank ston den hedenmorgen in appèl twee Haarlemmers A. S. en J. V., resp. op perman en chauffeur van beroep, die destijds terzake stropen door de Haar lemse Kantonrechter werden veroor deeld. V. kreeg dertig dagen hechte nis en zijn collega een boete van 75 gulden. In de nacht van de 11de Augustus van het vorig jaar zag de jachtopziener P. Noppe uit Noordwijk in het Stekkeveld te Zandvoort plotseling een helschij- nend licht, dat zigzag over het veld ging. Hij vermoedde dadelijk, dat er stropers aan het werk waren en stelde zich met zijn zoon, die hem vergezelde, verdekt op. Op vijf meter afstand kwam hij te voorschijn en sommeerde de twee. mannen, die bovengenoemde S. en V. bleken te zijn, stil te blijven staan. V. nam de benen, maar kon spoedig door de zoon van Noppe achterhaald wor den. „Het is niet waar, dat de jachtopzie ner mijn lamp heeft zien branden", verklaarde S. voor de rechtbank. Noppe zei daarop, dat hij dit inderdaad niet had gezien, maar wel had geconsta teerd dat ze nog warm was. „Bovendien waren wij niet aan het stropen', vervolgde verdachte. „Wat deed u dan in dat verboden veld?" vroeg de rechter. „Wij wilden gaan stropen, Edelacht bare!-' De officier maakte korte metten en gewaagde er van, dat velen denken de zaak te kunnen traineren door in hoger beroep te gaan. Hij vond de straf van de Kantonrechter veel te licht, te meer daar verdachte reeds acht veroordelingen voor stropen op zijn strafblad had staan. Hij eiste tegen S. een hechtenisstraf van twee maanden. Verdachte V. kwam vertellen, dat de dagvaarding niet klopte. Daar werd nog zo het een en ander over gepraat, maar in ieder geval kwam vast te staan, dat hij in de bewuste nacht konijnen bij zich had. „Hoe kwam u daaraan?" „O, die had ik van iemand gekregen, Edelachtbare." Het slot was, dat de officier ook hier de straf van de Kantonrechter te licht vond en een maanfl hechtenis eiste. Gisteren is de verkoop van een t tant vlees in blik. Misschien h U over de aankondiging been 6 lezen, waardoor ge een kostbare ®er,[8 nering slapende hebt gelaten. OP vleesbon kunt U kopen: meat vegetables. Weet U nog, vier iaar JL» leden? Corned pork ën Vienna sausag Alles in blik en maar smullen, orn,ee5 we haast niet meer wisten wat w was. De gewichten zeiden ons niet ve 4 oz of 112 gram, 10 oz of 280 8ra j Maar de inhoud kwam rechtstreeks een paradijs. Wat was m'n buurman roerd van de meat-hash en de har. waarvan hij te veel gegeten had een maag, die naar tulpenbollen en s kerbieten stond. En nu worden de r tanten aan de man gebracht. We kiJB„ aait rol°P meat and vegetables niet meer want in de slagerswinkels hangt vo blank varkensvlees en de jonge Sr„0Ii is met dat regentje van gisteren gew° uit de grond getoverd. Maar er is een dag geweest, dat tranen U in de ogen schbten bij de gr die uit dat opengemaakte blikje A L. drated beaf de keuken vulde. Toen w ren we op een haartje na ingeblikt- GROTE HOUTSTR. 47 - TEL. OVERTREKKEN REPARE^ (A& Het bestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club heeft zich opnieuw met een adres gericht tot de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken en van Financiën, waarin om opheffing van het Zondags- rijverbod wordt gevraagd. In vorige adressen is reeds betoogd, dat, naar mag worden aangenomen, de besparing op benzine is te verwaarlozen, vergeleken bij de nadelen, welke aan het verbod zijn verbonden voor eigenaars van personenauto's. Bij de opsomming van de verschillende motieven, die aan leiding waren tot vroegere verzoeken tot opheffing van het verbod, wordt thans ook vermeld de schade, welke vele be drijven zouden ondervinden, die op Zondagsbezoek zijn aangewezen. Gewe zen wordt o.m. op het feit, dat men des Zondags wel van het buitenland naar zijn woonplaats mag terugkeren, maar niet zich naar het buitenland mag bege ven, waardoor veela) een dag verloren gaat. Tenslotte wordt in het adres ge zegd, dat de verbeterde brandstofpositie en de a.s. economische unie met België en Luxemburg naar het oordeel van adressante een spoedige opheffing van het Zondagsrijverbod alleszins recht vaardigen. Het Zondagsrijverbod veroorzaakt zeer ernstige schade in tal van Horecabedrij- In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Westlandse Stoom tramweg Mij. te Loosduinen is als opvol ger van wijlen jhr. ir. J. Röell tot direc teur benoemd de heer H. J. Bieneman. De heer Bieneman, die 1 Februari 1913 bij de W.S.M. in dienst trad, was sinds 1941 bedrijfsleider. Hij is de uitvinder van een apparaat voor de afgifte van tram- en buskaartjes, waarvan een aan tal binnenkort in gebruik zal worden ge nomen op de interlocale autobusdien sten en tramwegen. Het is een klein soort kasregister, waarop alle gebruike lijke tarieven en overstapmogelijkheden kunnen worden aangegeven. Het bergt tevens een contrólestrook. ven, zo deelt de Bedrijfshoreca mee. recente enquête onder de seizoenon" nemingen wees uit, dat de omzetvef zen als gevolg van het verminderde zoek variëren van 15 tot 83 pet., gelang de mate, waarin de betrok* bedrijven op het autoverkeer zijn steld. De omzetverrrindering f 10.000 tot f 70.000, alleen berekend 0 de twaalf Zondagen in de zomcrm8% den. Een schatting, door Bedrijfshor opgesteld op grond van de gegevens enquête, komt tot een totaal omzetv lies in de seizoenexploitatie van 0 streeks 15i millioen gulden. De minister van Verkeer en staat is dringend verzocht het ZondsTj rijverbod op te heffen, dan wel buiten werking te stellen in de Pefl Juni-Septèmber a.s. Arabieren te Tripolis hebben gis*-„f gedemonstreerd tegen het Britse stel van de V. N. om Tripolitanië Italiaans beheer te plaatsen. Er is algemene staking uitgebroken. tanks patrouilleerden door de straW^ 100' De demonstranten voerden spa®' ken met anti-Britse en anti-Italiaan leuzen mede door de straten en slaaBfj, pro-Russische uitroepen. Een A< Jdf kaanse vlag werd' door de menigte J n het Amerikaanse consulaat in stuK* gescheurd. (Niet-officiële koersen) Vorig OPfi/S elrtf slot 3% Nederl. 1948 100 Rl 3-31/, Nederland 1947 97/.gh 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98(4gb Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 97(6 Ned. Handel Mij. eert. 352 A.K.U. 16544 Van Berkels Patent 111% Calvé-Delft eert. 145 V2 Van Gelder 143% Kon. Hoogovens eert 179% Unilever eert 248% Ned. Kabel 261 Philips 223 gb Kon. Petroleum 287% „Amsterdam" Bubbei 143% Holl. Amerika Lijn 158%gb Kon. N. Stoomb. Mij 143 Ned Scheepv. Unie 160% H.V.A 161% Deli 3Vm. eert 153% <-*0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2