1 een feestelijke vlaggetjesdag Noodregering op Sumatra erkent de van Royen-Rum overeenkomst "J In Sjanghai heerst een chaos Vacantiehuizen voor jonge trekkers IN DE REGEN NEDERLANDS MILITAIR VLIEGTUIG OP JAVA VERONGELUKT Acht inzittenden gedood Vier keer de doodstraf geëist tegen leden van Jagdkommando Heiligverklaring Joanna de Lestonnac Gunstig verloop van eerste handels besprekingen Grote Vier Sportnieuws Tot hoofd en hart Optocht en opgepoetste vissersschuiten te IJmuiden icaans afgevaardigde in Joegoslavië Hogingen in tripolis .Het weer. Conservatieven winnen bij verkiezingen VOLLEDIG ACC00RD WOENSDAG i Baandag 16 mei 1949 73sfe JAARGANG No. 24462 tal V yt f EN CYRENAICA e£e n nieuw Italiaans beheer Vlaggetjesdag te Vlaardingen Vlootrevue op de Maas Noorderlicht te Scheveningen Regeringsbesluit over status van Tapanuli Gelegenheid voor bevolking wensen te uiten Triest relaas van bedreven gruwelen EXPRESSE-BESTELLING VAN POSTPAKKETTEN VERTREK LAATSTE O.V.W.- BATALJ0N UIT 00ST-JAVA Oprichting negara Kalimantan EISLER GEARRESTEERD IN SOUTHAMPTON ZESTIGDUIZEND GELOVIGEN IN DE ST. PIETER CHINEES COMMUNIST OVER KAPITALISME ONTPLOFFINGEN in BARCELONA Bommen in consulaten van Bolivia, Brazilië en Peru DIMITROF TER DOOD VEROORDEELD ANTHRACIET WEER IETS DUURDER Prijzen voor eierkolen en cokes blijven gelijk ONBEWOONDE FLAT „BEZET'1 IN DEN HAAG Wielrennen Voetbal Korfbal Hockey Honkbal Cricket Bu*fcAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 6 - HAARLEM •eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Rj-L0rinerT,en,en 20800 Postgiro 14348C ■Kantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45,tél.399S |*i®cteur: J. J. W. Boerrlgtef. JJoofd redacteur: Drs. H W M. ven Run. Wfxl hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARtFf 78 cents oer mlIHme'er- hoogte Ingezoooer -nedede'ingen dubbel tarief. Omroepers Ié cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents Der «ree*, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. - Het was wel heel triest, dat het Za terdagmiddag kwart vóór drie, juist eh kwartier voor het vertrek van de Mocht vanaf het Tiberiusplein, be- te regenen en wel zó hard, dat J1 een minimum van tijd alles en öereen doornat waren. hu 6 v-v-v-v- „IJmuidens Bloei" had ae bjurage voor vlaggetjesdag 1949 op Oojgewone wijze georganiseerd, er V^ogcwone wijze georganiseerd, gedaan, wat er maar aan gedaan l0r Worden en dat nu juist de ene fac- °ie men niet in de hand had, het i0 er. tegen moest zitten, was wel bij- teleurstellend, temeer toen later Vlaek dat de andere haringplaatsen feedingen en Scheveningen, weinig of h regen hadden gehad. Wttcmin heeft IJmuiden zijn vlag- b**dag gehad en ondanks de regen W?'°nd er bij het publiek grote be- d. Sstelling voor uit gebeuren. De deel- ^Olers aan de optocht hadden zich bij- i r'f.ïer ingespannen goed voor de dag va «omen. Het corps tamboers en pijpers de C.J.M.V. uit Haarlem onder lei- \^S van de heer Ravensberg, met in W middcn Jan Binan, zag er keurig uit Zy,n fraaie uitmonstering en trok ook veel bewonderende blikken. Kr® bewoners van de Alex. Bellstraat het hospitaalschip „De Hoop" gemaakt en voerden het in de optocht zich mee. Zelfs voor een „verklein- uitgave" van de bemanning was ge- Daaromheen liepen vissersvrou- O in originele klederdracht, die teza- met vertegenwoordigers van alle enr°^pen, die maar iets met de visserij t)a, "et onderhoud van de schepen te (J. hebben, de vleet meedroegen in Y'oet. gy^fdcr zagen wij o.m. een christelijke c-M^Sstiek vereniging, de Jongerenver- DGS, de zwemvereniging VZV, WMuziekcorpsen Wilhelmina en IJmui- «m Harmonie, terwijl de Speeltuinver- „In Veilige Haven" zelfs een Vo^'Muur speeltuin op een auto mee- vJf<%ens de plannen was het eindpunt ae optocht de kade voor hal A, maar fnJegen deed allen een veilig onderko- kr,h Zoeken in de nieuwe hal B. Men be? bier zowat wel over de hoofden lo- st„ Wat voor het ijverige V.V.V.-be- V* tenminste nog een troost was. Kf zong het kinderkoor „Kleme Hert', t" met frisse stem het „Haring- Waarbij alle kinderen onder het g«tfn van het refrein met kleine vlag- s zwaaiden, een idee, dat veel suc- oogstte. Majestueus klonk vervol- bet door allen gezongen Wilhelmus. W6d jury, bestaande uit de heren P. 0» K ra> H Grimbergen en P. H. v. 'ht bad tot taak de deelnemers aan de tin, cbt critisch te bekijken. Zij heeft hl Met zorg van haar taak gekweten VA de Alex. Bellstraat als winnaar de eerste prijs aan. De volgorde van tjstyerige prijswinnaars was: Chr. gym- b(jJ6kvereniging, Jongerenvereniging Velser Zwemvereniging en Speel- OJ?reniging „In Veilige Haven". b"ih+' rtusscn ]agen voor hal A een Donpgtal opgedofte en glanzend opge- tigv e loggers te glimmen in de nat ie ld. Ondanks het trieste weer zagen lilt ,gePavoiseerde schepen er feestelijk Waartoe trouwens de gehele Vissers- v=r de aankomst van Mgr. Sigismon- k 8pi bet Vaticaanse staatssecretariaat Se^te ado is de indruk versterkt, aldus iv be*" dat de verhouding tussen het n en Joegoslavië in de komende v'Sisrn n mogelijk zal verbeteren. Mgr. Jbétiafddo is raadsman geweest bij de 50Udt UUr in Joegoslavië. Het Vaticaan v°llcfl.aan twee voorwaarden voor een herstel der betrekkingen vast, 2p-: Yrijlating van de aartsbisschop Stepinac, die op beschuldi gd ij ,n collaboratie met de Duitsers &M?b laar veroordeeld is, en het na- 6 -godsdienstvervolging in het w j,_, ®0lls Is Zaterdag de noodtoestand Wfl, nadat de politie een Arabische °ir die betoogde tegen het Britse plan jolige ®zieht van Italië over zijn voor- d;Vpn oloniën in Noord-Afrika, uiteen ge- o haa- tla'?0nstr=»- l-yrenaica, in Oost-Libië, zijn tfb Voor *es gehouden tegen het Britse 1% 0litanja eii, beheerschap door Italië over biK;..Waa,.i„ Er werden toespraken gehou- e Wera een verenigd en onafhankelijk a geëist. bloede Yaj} mening, dat men in Cyrenaica 1 is. n tegen het plan voor Tripo- haven het zijne bijdroeg. Van practisch alle schepen en vele kantoren woei de nationale driekleur, alles ter ere van de haring, de echte „Hollandse Nieuwe." Vier schepen waren er nodig om alle genodigden in de gelegenheid te stellen een rondvaart door 6e bevlagde haven te laten maken. Bij goed weer zou men zelfs even buiten de pieren zijn gaan kijken, maar nu ging men veiligheidshal ve niet verder dan „wijlen de J. P. Coen." In dit opzicht was het misschien niet eens zo erg dat het regende, want nu konden de opvarenden ook eens zien, hoe het werk van de visser, regen of geen regen, toch door moet gaan. Wie zal zeggen of het verbeelding was, maar het wilde ons voorkomen alsof al die loggers lagen te popelen van ongeduld om Dinsdagmorgen te kunnen uitvaren om op de haring te gaan jagen. Ja, er is weer spanning in visserijkringen. Hoe zal het zijn dit jaar? Zal er „haring bij de vleet" zijn en hoe zal de prijs zich houden? Maar de vraag van het ogenblik is toch: Wie zal de Koniriginne-haring aanvoeren? Binnen een week zal het antwoord gegeven zijn. Zaterdag was er feest in Vlaardingen. Immers na weken van hard werken lag de haringvloot op haar paasbest in de Koningin Wilhelminahaven voor de uit vaart gereed. Op deze vlaggetjesdag dat is de Zondag vóór de „uitvaart", had den duizenden mensen zich op de ka den en op de schepen verzameld. De burgemeester, mr. J. Heusdens, wenste de vissers een goede teelt en behouden thuiskomst toe. De heer J. G. Kolkman sprak namens het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Hij drukte zijn erken telijkheid uit jegens alle vissers, die be seffen, dat door het prima verzorgen van de haring een belang van de eerste orde wordt gediend. Onder de tonen van „O schitterende kleuren" ging de bedrijfswimpel in top van de VI. 70, de logger van schipper Keus en zijn mannen, die vorig jaar het hoogste cijfer van de Vlaardingse vloot wisten te behalen. En toen voer de rijk gepavoiseerde vloot, terwijl de pijpers marsmuziek ten gehoren brachten, voor de vlootschouw de haven uit, nagewuifd door vele tienduizenden. Ondanks de voortdurende regen waren honderden aan de haven gekomen om de Vlaggetjesdag te beleven, die in IJmuiden geopend werd met een kinder optocht. De gepavoiseerde visserschepen in de grijze motregen. Dinsdagmorgen vroeg vertrekken deze schepen voor de nieuwe haringvangst. Te Scheveningen is in de nacht van Zaterdag op Zondag boven zee het Noorderlicht te zien geweest. Naar een Scheveningse zegsman aan het A.N.P. meedeelde was het licht „zo helder of de zon opging". De kleuren variëren van paars tot rose en oranje. Rum, voorzitter van de republikeinse delegatie, heeft, volgens U.P., bekend gemaakt, dat hij een boodschap heeft ontvangen van de republikeinse nood- regering op Sumatra, waarin instem ming wordt betuigd met de cease-fire overeenkomst, die met de Nederlanders gesloten is Sjaffudin heeft reeds aan de sultan van Djokjakarta opdracht gegeven om het bestuur van Djokjakarta over te ne men, wanneer de Nederlanders zich te rugtrekken. Rum deelde U.P. voorts me de, dat ook de leiders van de Moslem partij van Indonesië hun steun voor de overeenkomst hebben beloofd. De voorlichtingsdienst van het depar tement van Binnenlandse Zaken te Ba tavia deelt mede: „Bij regeringsbesluit van 11 Mei 1949 is de „Panitia Status Seruluh Tapanuli" (comité tot vaststelling van een status voor geheel Tapanuli) erkend als de voorlopige vertegenwoordiging der be volking van het op het vasteland van Sumatra gelegen deel van Tapanuli, voor wat betreft het tot uiting brengen van de wensen der bevolking ten aan zien van de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië en de verhouding der V.S.I. tot het Koninkrijk der Nederlanden, een en ander voor zo lang dit orgaan niet is vervangen door een ander, op democratische wijze sa mengesteld lichaam." Het regeringsbesluit beoogt om, hoe wel voorlopig ingevolge de bereikte overeenkomst niet verder zal worden gegaan met de vorming van nieuwe deelgebieden in de na 19 December be zette gebieden, voor de in deze gebieden wonende bevolking de gelegenheid te scheppen, om uiting te geven aan haar staf-officier technische zaken bij de mi litaire luchtvaart; luitenant-kolonel J. Gerharz, stafofficier luchtvaartzaken Een Nederlands militair vliegtuig eén B 25 op weg van Djocja naar Batavia, is Zaterdagmiddag nabjj Kroja (Midden-Java) neerge stort. De acht inzittenden kwamen om het leven. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men volkomen in het duister; men weet alleen, dat het weer zeer slecht was. De inzit tenden keerden terug van een op dracht te Djocja, waarvan de uit voering enkele dagen in beslag nam. De namen van de zes slachtoffers, die behoorden tot het KNIL, zijn: eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder; luitenant-kolonel R. E. Jes- serun, ridder M. W. O. vierde klasse, Verwachting tot Dinsdagavond: Voor de Noordelijke provincies: Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Ma tige tot zwakke wind. hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Aanhou dend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: Zwaar bewolkt, later hier en daar met opklaringen, Weinig wind en droog weer. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Zon op: 4.44. Onder: 20.29. Maan op: 1.29. Onder: 8.31. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft Za terdag de doodstraf geëist tegen de vier leden van het SS Jagdkommando Nord- West: J. Pieters, W. R. C. M. van der Loo, A. M. Ullmann en C. Cramer. Voor'het zover was werden echter nog enige getuigen gehoord van wie de Duitse majoor Kolitz, lid van de staf van generaal Schöngart, verklaarde, dat het Jagdkommando een zuiver militaire taak had en slechts mensen, die wapens be zaten mocht arresteren om ze onmiddel lijk aan de Sicherheitsdienst over te ge ven. Eige politiebevoegdheid hadden de leden van een Jagdkommando niet. Zij waren bestemd voor zeer bijzondere op drachten. Pieters nam hierna de volledige ver antwoordelijkheid op zich van alle mis handelingen in zijn tegenwoordigheid gepleegd, ook als die mishandelingen door anderen gebeurden. Dat leden van dit Kommando mishandelden noemde Pie ters volkomen logisch, omdat dit in de lijn van zijn bevelen lag. Het verhoor van Cramer maakte dui delijk dat zijn rol in het Kommando in wreedheid niet onder heeft gedaan bij dat van de andere drie verdachten. De diefstallen, welke door het Kom mando bij de arrestaties moeten zijn ge pleegd, werden door alle verdachten ont kend. De advocaat-fiscaal, mr. Van Rij, be sprak allereerst de methoden en resulta ten van het systeem 502 van het Reichs- hauptambt, waartoe de Jagdkommando's behoorden. De opleiding van de mensen, die in de SS Kommando's van dit sy steem werden opgenomen, was zeer bruut.Op de „scholen" waar deze op leiding werd gegeven, doceerde men o.m. Echte levenskunst eist ernstige be- yzinning op de levenswerkelijkheid. de meest geraffineerde wijzen van doden en martelen. De opdracht der Jagdkommando's was principieel militair en eiste „offeren bis zum letzten". Dit maakt, dat de mensen, die hiertoe behoorden ook nu nog ge vaarlijk te achten zijn. Er staan hier drie landverraders en een Duitser, die aansprakelijk zijn voor verschrikkelijke gruwelen, die zij be dreven. In het belang van de nationale veiligheid de veiligheid van Europa moet ik, aldus spr., het Hof verzoeken, deze mensen iedere verdere actie onmo gelijk te maken. Om deze reden eiste hjj tegen alle vier de verdachten de dood straf. Het woord was vervolgens aan de vier verdedigers en aan de verdachten zelf. Pieters verklaarde: „Ik heb inderdaad de opzet gehad de illegaliteit te liqui deren, maar nimmer heb ik mensenle vens willen vernietigen." Het Hof bepaalde de uitspraak op Vrij dag 27 Mei. Met ingang van 1 Juni a.s. zal de expressebestelling van binnen- en bui tenlandse postpakketten weer worden ingevoerd. Expresse-bestelling op ver zoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mogelijk. Vrijdagmorgen is het laatste OVW-ba- taljon uit Oost-Java vertrokken, n.l. hel 2-10R.I., dat zich van Pasuruan naar Surabaja begaf voor inscheping op de „Van Outshoom", voor de reis naar Ne derland. W. bij de militaire luchtvaart; sergeant majoor radio-telegrafist H. F. van der Heide; sergeant boordmecano H. C. Bartelings en soldaat leerling-vliegtuig- monteur G. E. Durand. De namen van de overige twee slacht offers, een officier en een soldaat van de K. L„ kunnen nog niet gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet zijn ingelicht. wensen en verlangens in verband met het haar toekomende zelfbeschikkings recht, Te Batavia vertoeven thans reeds en kele delegaties van de daerahs van Bor neo, die vermoedelijk Dinsdag 17 Mei een eerste formele vergadering zullen houden onder leiding van Ario Pangeran Kartanegara, de secretaris van Staat voor zelfbestuursaangelegenheden in de voor lopige federale regering, met betrekking tot de' vorming van de negara Kaliman- tan (Borneo). De kring Surabaja van de G.N.A. (groter Nederland-actie) heeft tot het hoofdbestuur dier organisatie te Batavia het verzoek gericht, een protest in te dienen tegen het in de Memorie van Ant. woord der Nederlandse regering op de begroting van Overzeese Gebiedsdelen geopenbaarde voornemen der regering, om de status van Nieuw-Guinea afhan kelijk te stellen van nog te plegen over leg met Indonesische vertegenwoordi gers. Detectives van Scotland Yard hebben Gerhard Eisler, de in Duitsland geboren „communist nummer I van Amerika", bij Southampton van het Poolse schip „Ba- Ihory" gehaald, waarbij hij zich hevig verzette. De Amerikaanse autoriteiten hadden om zijn uitlevering verzocht, daar hij beschuldigd is van daden, waar in de V.S. gevangenisstraf op staat. Eis ler komt Maandag voor de politierecht- jank van Southampton, die de zaak aan de rechtbank te Londen wil overgeven, die als enige in Engeland in gevallen van verzoek om uitlevering kan beslissen. Men verwacht, dat Polen vandaag een officieel protest tegen de arrestatie zal indienen. De Poolse ambassade heeft Zondag reeds verklaard, dat Eisler met geweld werd weggevoerd door de Britse politie, vergezeld van Amerikaanse ver tegenwoordigers. De ambassade noem de dit een schending van de Poolse vlag en van de internationaal aanvaarde beginselen van recht, orde en rechten van de mens. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken valt Eisler onder Britse jurisdictie, daar zijn arrestatie plaats vond op een schip, dat zich in territoriale wateren bevond. Door de rechtbank zou beslist worden, of de Amerikaans eis tot uitlevering ge rechtvaardigd is, aldus deze woordvoer der Z. H. de Paus heeft Zondag Joanna de Lestonnac, de stichteres van de orde van de Dochters van de Gezegende Maagd Maria, heilig verklaard. Onder de 60.000 mensen, die de plechtigheid in de St. Pieter bijwoonden be vonden zich 45 afstammelingen van de Heilige en pelgrims uit alle delen van de wereld. Na afloop van de plechtigheid in de St. Pieter, welke vier uur duurde, luidden duizenden klokken in Rome ter ere van de nieuwe Heilige, die in 1640 op 84-jarige leeftijd overleed. De plechtigheid begon 8.15, toen de paus zich naar de Sixtijnse kapel begaf waar Hij plaats nam in de draagstoel. Om 8.45 arriveerde de processie bij de St. Pieter, waar bij de binnenkomst van de H. Vader 10.000 electrische lampen gingen branden. De processie trok ver volgens onder bazuingeschal door een erewacht van de Pauselijke garde naar het hoofdaltaar, waar de Paus, na enige ogenblikken gebeden te hebben, op de Pauselijke troon plaats nam. De rechtsgeleerde van het consistorie verzocht vervolgens „instanter, instan- tius, instantissime" (met aandrang, met grotere aandrang, met de grootste aan drang) de Paus de zalige zuster De Les tonnac tot Heilige uit te roepen. Na enige tijd gebeden te hebben stond Z H. de Paus op, ontblootte het hoofd, en riep Joanna de Lestonnac uit tot Hei lige. In een toespraak na het Te Deum stelde de H. Vader de nieuwe Heilige als voorbeeld vaq „de meisjes, de brui- Het garnizoenshoofdkwartier van Sjanghai deelde gisteren mede, dat de regeringstroepen zich hebben terugge trokken uit Hwangtoe en Nanziang, twee belangrijke steden, een paar k.m. ten Westen van Sjanghai. De troepen betrokken stellingen in de voornaamste verdedigingslinie voor Sjanghai. Volgens inlichtingen, die Reuter uit particuliere bron heeft ontvangen, heerst er practisch chaos in Sjanghai en tref fen de regeringstroepen voorbereidingen tot het toepassen van een politiek der verschroeide aarde. Volgens een door A.P. telefonisch in Kanton ontvangen bericht hebben de nationalisten Hankou ontruimd. De nationalisten zouden terugtrek ken naar nieuwe stellingen te Iotsou aan de Jang-Tse. 176 km. ten Zuid-Westen van Hankou. De Chinese communistische radio heeft een uitzending gewijd aan een uiteen zetting van de voorzitter van het Chi nese vakverbond, Li Lisan, over de po litiek der communistische partij ten op zichte van het particulier kapitaal. Li Lisan verklaarde dat deze politiek de arbeiders wil beschermen tegen de verregaande onderdrukking door het kapitalisme. Nochtans, zo voegt hij er aan toe, kan het kapitalisme in de hui dige periode niet afgeschaft worden en het enige middel om de industrie te ontwikkelen, is het aanmoedigen van nationale en particuliere investeringen. Volgens Li Lisan is de verhoging van de productie van overwegend belang voor de verhoging van de le vensstandaard der arbeiders en daar om zou het grootste gedeelte van de winsten der particulieren moeten dienen om de productie in de hand te werken. „Het is waar", aldus besluit hij, „dat de taak van de communistische partij er in bestaat de toekomst van het com munisme te bespoedigen, doch China is thans veel te achterlijk op economisch gebied de industrie bedraagt slechts 10 pet. van 's lands bedrijfsleven en men zal dan ook nog lang moeten wach ten op het ogenblik, waarop het commu nisme definitief zal kunnen worden in gevoerd." Zaterdagavond laat zijn de consulaten in Barcelona van Bolivia, Brazilië en Peru door 3 bomontploffingen beschadigd. De politie In Barcelona is van mening, dat de bomaanslagen een gevolg zijn van de door de drie landen in de UNO gevoerde actie voor de terugkeer van ambassadeurs naar Spanje. den en de moeders" vanwege haar deug den en vanwege de opvoeding, welke zij haar kinderen gaf. Joanna de Leston nac had zeven kinderen, van wie er twee in een religieuze orde traden. Bij het door de H. Vader opgedragen Misoffer fungeerde kardinaal Tisserant als diaken. Om 11.50 uur verliet Z. H. de Paus ge zeten op zijn draagstoel de basiliek. Kardinaal Tisserant heeft bekend ge maakt, dat een volle aflaat verleend zal worden aan allen, die binnen tien jaar een bezoek zullen brengen aan het graf van de Heilige in Bordeaux. De nieuwe Heilige stond bekend om haar godsvrucht en haar devotie voor de H Maagd Maria. Tijdens een pestepide mie in Bordeaux heeft zij de zieken met grote moed verpleegd. Bjj de vorige week gehouden gemeen teraadsverkiezingen in Engeland en Wales hebben Je Conservatieven een netto winst van 1.176 zetels behaald, waarvan 842 op de Labourpartij, aldus deelde gisteren het hoofdbureau van de conservatieve partij mede. De Conservatieven hebben 68 zetels verloren en de door de Conservatieven gesteunde Onaf hankelij ken (Indepen dents) wonnen 206 zetels en verloren er 70. De Labour-partij verloor 1.138 zetels en won er 230. De definitieve uitslag zou wellicht vandaag bekend worden. Het met Britse licentie verschijnende Berlijnse blad „Montags Echo" bericht vandaag, dat de Bulgaarse president, Georgi Dimitrof, 28 April te Moskou voor een hoge rechtbank van de com munistische partij zou hebben terecht gestaan en óf ter dood, öf tot levens lange gevangenisstraf zou zijn veroor deeld. „Aanhangers van Dimitrof, die pas uit Sofia zijn gevlucht, hebben dit nieuws naar Wenen gebracht," aldus het blad. Zoomoest Gerhard Eisler van het Poolse schip Batory gesleept worden bij zijn arrestatie in Southampton. J?et ministerie van Economische Zaken deelt het volgende mede: Naar aanleiding van geruchten omtrent een verhoging der kolenprijzen is enkele weken geleden reeds medegedeeld, dat zulk een verhoging niet in de bedoeling van de regering lag. In het systeem van egalisatie der prijzen voor ingevoerde kolen en voor opbrengstprijzen voor de mijnen heeft een technische wijziging plaats gevonden, waarbij een algemene verhoging van de verbruikersprijzen is vermeden. Op grond van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Midden stand is het evenwel noodzakelijk ge bleken de kleinhandel-marges voor be paalde soorten per 16 Mei a.s., eniger mate te verhogen. De prijzen voor eier kolen en cokes blijven gelijk. In de vijf grote steden worden de anthracietprij- zen voor nootjes I, n en III met tien cent per mud verhoogd, de nootjes IV met vijftien cent. In de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent omhoog. Ook de prijzen van industriekolen bij levering door de taillisten ondergaan geringe wijzigin gen. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: aanvankelijk heeft het in de bedoe ling gelegen, de prijsverhoging voor an- thraciet 1 Mei j.L te doen ingaan. Van officiële zijde is toen rekening gehou den met het feit. dat nog niet van alle oude bonnen de brandstoffen waren af geleverd. Nu is als ingangsdatum 16 Mei gekozen, waarbij men aanneemt, dat de oudé bonnen gehonoreerd zijn. Waar dit in incidentele gevallen nog niet geschied mocht zijn, zal derhalve voor anthraciet, die men nog te goed heeft van het afge lopen stookseizoen de nieuwe prijs gel den. Over de grootte van het nieuwe kolenrantsoen van de komende winter, waarvoor bonnen zullen worden aange wezen van de oude kaart, is nog geen beslissing genomen. Dezer dagen Is een aantal woningzoe kende Hagenaars binnengedrongen in een onbewoond flatgebouw aan de Ka- naalweg te Den Haag. Toen de woning zoekenden na herhaalde sommatie van de politie weigerden het gebouw te ver laten, werd proces-verbaal opgemaakt, waarna de adspirant-bewoners heengin gen. Het bewuste flatgebouw, dat plaats biedt aan vijftig gezinnen, staat reeds veertien maanden leeg, hetgeen al lange tijd een doorn in het oog was van velen, die naar woonruimte uitzien. Verschil lende pogingen om deze flat door par ticulieren te laten bewonen, strandden steeds op de weigering van de Rijksge bouwendienst, die er het beheer over heeft. Een aantal Hagenaars besloot toen zelf tot actie over te gaan. Met boven genoemd resultaat. In de komende zomermaanden zullen voor de katholieke trekkers en treksters ongeveer veertig katholieke vacantiehui zen beschikbaar zijn. Dit resultaat is het gevolg van een actie, welke de Katholie ke Jeugdraad voor Nederland heeft on dernomen. De huizen worden beheerd door een aparte stichting, de Katholieke Vacantiehuizen Centrale. Ze zrjn bedoeld voor de jeugd tusen 14 en 25 jaar. De opzet van de katholieke vacantie huizen is om de oudere jeugd geen ge zinnen een goed en goedkoop vacan- tieverblijf te bieden, waar een katholie ke sfeer heerst. Toegang wordt verleend op vertoon van speciale vacantie-kaar- ten. Er bestaan drie soorten kaarten: 1. Kaarten voor personen van 17 tot en met 25 jaar; 2. Kaarten voor personen van 1417 De eerste viermogendheden-besprekingen in Berlijn sinds voorjaar 1948 hebben Zaterdag volgens de Amerikanen een „vrijwel volledige overeenstemming" met de Russen opgeleverd over de werkwijze voor de hervatting van de handel tussen het Oosten en Westen. De vier economische adviseurs van de militaire regeringen besloten Zaterdag middag een conferentie van drie dagen. De chef der Amerikaanse delegatie, Lawrence F. Wilkinson zei: „Wij boeken goede vorderingen. De zaak is, dat beide partijen wat geven en nemen en dat wij vermoedelijk een oplossing zullen krijgen, die ergens in het midden ligt." Wilkinson zei, dat de vergaderingen opgeschort waren tot Woensdag. Hij voegde hieraan toe, dat die dag waar schijnlijk het volledige accoord gete kend zou worden. Van dan af, zeiden de autoriteiten, zou de interzonale Duitse handel met spron gen omhoog gaan. Thans gaat het slechts druppelsgewijs. Autoriteiten van de militaire rege ring spraken vol lof over de atmosfeer tijdens de aangename besprekingen met de Russische economische gedelegeer den. Zij zeiden, dat de problemen na de opheffing van de blokkade lastig waren, maar dat zij thans oplosbaar leken. Rusland heeft, aldus U. P., toegestemd in hervatting van de betaling van de krachtens de overeenkomst van Pots dam verschuldigde bedragen voor de als herstelbetaling uit West-Duitsland ont vangen industriële uitrustingen, zo deel de Zaterdag Philip Hawkins, plaats vervangend economisch adviseur van de Amerikaanse militaire regering mede. jaar, die individueel trekken. Deze heb ben speciale toestemming nodig van ouders of voogden om in de vacantie huizen te worden toegelaten. Bovendien wordt er op gewezen, dat de jongens tussen 14 en 17 jaar alleen worden toe gelaten in huizen, die uitsluitend aan mannelijke personen onderdak bieden, meisjes van deze leeftijd alleen in te huizen voor meisjes; 3. Kaarten voor leiders van groepen van personen van 1417 jaar; voor de ze leiders geldt niet de algemene regel van maximum 25 jaar. Vacantiekaarten worden toegezonden op bepaalde voor waarden. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar aan het Secretariaat van de K. V. C.: Lange Putstraat 44, Den Bosch. Aanvragen van leden der jeugd- en jeugdstandsorganisaties dienen te wor den ingezonden via de eigen nationale, diocesane, districts- of plaatselijke se cretariaten- De geldigheidsduur van de kaarten is één jaar lopende van 15 Maart tot en met 14 Maart van het volgend jaar Het secretariaat van de K.V.C. heeft een rijk geïllustreerde vacantiegids uitgegeven, met nadere bijzonderheden over de ligging en de prijzen der verschillende huizen. Ten einde zo snel mogeliik te slagen in het streven om spoedig te beschikken over mm JONGEN* m MfSJES Of 'JONGÏW* 1 MEISJE* CN'JONGENS een groot net van vacantiehuizen. ont vangt de Katholieke Vacantiehuizen Centrale gaarne opgave van huizen, welke in dit net kunnen worden op genomen. In aanmerking komen boven dien gebouwen parochiehuizen, scholen en boerderijen welke tijde lijk als vacantiehuis kunnen worden ingericht. De K.V.C. is er zich van be wust. dat vooral in de streken waar nog geen permanent vacantiehuis kan worden ingericht, gewerkt moet wor den met primitiever middelen. Ten einde echter ook daar de jeugd een onderkomen te kunnen bieden, zal men aan het secretariaat (Lange Putstraat 44. Den Bosch) gaarne toezeggingen ontvangen voor materiaal, dat beschik baar wordt gesteld. De K.V.C. kan voor dit doel gebruiken: ledikanten, matrassen en strozakken, pannen, ta fels. stoelen en banken, emmers, thee- en koffiepotten. Schulte wint de Ronde van Neder land; Van Beek. evenals verleden jaar de laatste étappe; België A eerste in ploegklassenvent. BW wint van VSV en neemt de leiding in kampioenscompetitie; RCH eerste klasser. Nederlands twaalftal wint op bet nippertje van België. HHYC dicht bfi de nationale titel. Grote nederlaag van Ajax tegen OWO. De competitie is begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1