STAD EN OMGEVING Vrachtvervoer door de lucht neemt dagelijks toe R.K. Sigarenwinkeliers congresseren in Haarlem HBC 3 uitgeschakeld TRIO-AVOND Jeugdfilms in Palace AGENDA" Vliegende Hollandershouden reputatie op On bezo Idigde belastingontvangers HERINGA WUTHRICH MAANDAG 16 MEI 1949 PAGINA 2 AMBTENAAR, GEEF ONS EEN HUIS! Orgelbespeling Bacteriologische onder zoekingen te Haarlem Politiediploma Burgerlijke Stand Initiatiefdat aandacht vraagt SINT PHILOMENA- SCHOOL Uitbreiding met leslokaal Noodwet Ouderdoms voorziening Vermaat's Amusements vereniging Gebouw St. Bavo DE HAARLEMSE FIINANC1ËN Bijzondere uitkering van een millioen Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs H.S.V. „De Kampioen" FAMEZO RIJWIELEN Ontwikkeling Vele voordelen AUTO DOOK IN LEIDSEVAART Chauffeur klom zelf op de kant AANRIJDING TUSSEN BUS EN TRAM Op Kleine Houtweg Vererende uitnodiging Gemeenteraad R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" Spoorweg-wandeltochten door Haarlem en omgeving Verlaging Liebrug HEEMSTEDE De Ronde van Nederland kwam voorbij Reünie St. Hendricusschooi Autotocht Ouden van dagen Nogmaals: de melksanering R.K. Damclub „St. Bavo" Politie-diploma BLOEMENDAAL Film in openluchttheater Geen gemeenteraad ZANDVOORT Geslaagd K.A.B. VIERT FEEST VAN DE ARBEID Burgemeester van Zandvoort Zwerver in zijn gemeente Candidatenlijsten geldig Weer drie kerkklokken Zandvoortmeeuwen Eïecirische Installaties Grondverwarming Van Nispen speelt gelijk W aterpol ocompetitie begonnen LAATSTE NIE VORDERINGEN BESPREKINGEN Het Amsterdams Volkstoneel „De Jordaan op de planken", gaf gister avond op herhaald verzoek in de grote zaal van het concertgebouw haar laat ste opvoering van het seizoen onder auspiciën van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, van Albert Welling's „Ambtenaar, geef ons een huis". De heer J. Bonfrer, leider van het gezelschap, opende de avond met een welkomstwoord en zette de strek king van het toneelstuk uiteen. Voorts sprak hij een aanbeveling voor de tuber- culose-bestrijding en beval de collecte voor Herwonnen Levenskracht in de be langstelling aan. Daarna ging het dcek open en de spelers van „De Jordaan op de planken" ontplooiden hun talenten. De secensie van dit tijdbeeld is reeds in dit blad verschenen, waarom wij vol staan met te zeggen, dat 't publiek geno ten heeft van dit plat-Amsterdams en de inhoud van dit stuk. Het is een volko men succes geworden. Hun weerzien met een nieuw stuk wordt dan ook met belangstelling tegemoet gezien. De Renaissance-zaal van het Frans Hals- museum was Zaterdag j.l., iets wat zelden gebeurt, geheel bezet met een kunstzin nig publiek. Drie bekende, jonge Haar lemse instrumentalisten: Jan Hesmerg, violist. Eduard Biele, cellist en Ans Bouter, pianiste gaven hun eerste trio-avond en gezien het succes bij afzonderlijk optre den van deze kunstenaars, verwachtte men blijkbaar een goed verzorgde, hoogstaande trio-uitvoering. Het optreden van dit nieuw gevormd trio geschiedde sine nomine, waaruit men zou kunnen opmaken, dat het niet in de be doeling lag een vaststaand trio te vormen. De resultaten, de belangstelling en de waardering zullen echter wel een aanlei ding vormen, om deze speciale, intieme kunst te blijven beoefenen. Hiermede willen wij nog niet zeggen, dat dit eerste optreden in alle opzichten vol maakt was. Zo iets zou trouwens een uni cum in de muziekwereld zijn. Hier is het vocwnaamste bezwaar tot het verkrijgen van een homogeen geheel gelegen in de nogal tamelijk verschillende toonvorming van de spelers. De violist ontwikkelt een warm- gevoel volle, lyrische, de cellist een mooie, zangrijke, in het forte meer volle en kern achtige toon en de pianiste door een (ne vens soepele), veelal zeer kloeke aanslag, een vooral voor deze omgeving meer malen te sterk klankvolume. In deze kamermuziek is de klankverhou ding tussen piano en strijkinstrumenten de grootste moeilijkheid. Ans Bouter domi neerde in het Mozart-trio zelden tegenover de strijkers, doch bij afzonderlijk optre den deed haar spel wel eens te overheer send, als een orkest-futti na concerteren de solo-instrumenten aan. In het Schubert-trio was dit niet het ge val, daarentegen konden de strijkers in de fel-bewogen hoogten un ten van Dvorak's Dumky-trio niet altijd tegen het pianospel op. Dit laatste zou men ook een gemis aan voldoende klankvolume van de strijkers kunnen noemen. In de Renaissance-zaal is het echter gewenst de pianoklank in te hou den, daar deze hier toch te droog en te stug wordt. Bovendien biedt de expansieve natuur van de pianiste een beletsel voor een uiterst homogeen samenspel. De strijkers spelen wel muzikaal, maar tevens meer bezonken en overwogen. In Dvorak's trio met zijn (naast melaneolische) hartstochtelijke en opbruisende momenten kan expansie een voordeel opleveren, een stuwkracht vor men, in andere werken echter Ook wel de eenheid verbreken. Maar wij schreven het reeds, volmaakt spel bij een eerste optreden zou een uni cum zijn. Zeer zeker zullen deze drie be gaafde artisten een grotere homogeniteit bereiken, de capaciteiten^ zijn aanwezig. Technisch werden vanzelfsprekend van Mozart en Schubert het best beheerst, wat opvatting aangaat, stond Dvorak's sterk boeiend werk niet ten achter bij de an dere trio's. In Schubert hadden we het Andante gaarne iets breder „uitgezongen" gehoord. Zoals gezegd: een volle zaal en geen ge brek aan waardering. Ol. KOOP. Op Dinsdag 17 Mei zal de heer George Ro bert des avonds van 8 tot 9 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: 1. Fantasia, A. van Kerckhoven. 2 Adagio en Allegro (cuckoo and nightin gale) uit het Concert F gr. t., G. F. Handel. 3. Prélude et Fugue C Maj., C. Saint- Saëns. 4. a: Chant de May; b: Improvisation - Caprice. Jos Jongen. 5. Fantaisie C maj. C. Franck. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid te Utrecht, dat voor alle medici in het land onderzoekingen verrient op t.b.c., typhus, diphterie enz., is overbe last. In Haarlem bestaat een gemeentelijk laboratorium, dat nu vergoeding van het Rijk zal verkrijgen, waartoe een over eenkomst met 't Rijksinstituut zal wor den getroffen. De gemeente Haarlem zal nu op uitgebreider schaal onderzoekin gen gaan doen in samenwerking met Heemskerk. Beverwijk. Velsen. Haar- lemmerliede, Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Bennebroek, Hillegom, Haar lemmermeer en Aalsmeer. Geschat wor den 10.000 onderzoekingen, waarvoor f2.25 per geval vergoed wordt. Daarte genover zal meer personeel moeten wor den ingeschakeld. Vooreerst een tweede analyst en een klerk, later een bacterio loog. Tot een bedrag van f 3700 moet het instrumentarium van het laboratorium vergroot worden. B. en W. vragen de raad een overeenkomst aan te gaan. Voor het gemeentelijk examen voor het politiediploma slaagden de heren H. Kleinlooh, C. A. Martin, H F. Pen, A. C. Pieke, G. A. B. Heinsbroek, D. Piening, H. Mulder. P. Remans, W. v. Oosten, N. Laan, B. Meiland, P. J. Mol, P. v. Dee- nen, H. C. v. Musscher. Afgewezen: 4 candidaten. Het diploma met lof werd toegekend aan: W. Kieft. GEBOREN: 12 Mei: M. C. Pijnacker- Slebe. z; D. E. Blekman-Roose, z; G. E. Steenbergen-Blok. 2 z; W. J. van Leeuwen-Teunissen. z: 13 Mei: B. M. W de Ruig-de Ruig Mulder z: A. C. F. van Ewijk-Booms. z: B. Scholten- Bouwknecht. z. 12 Mei: A Zorn-van Os d, S. A. Westhoeve-Burgersdijk. d: H. E. Röttgering-Kotten. d; A. C Pouw- Rekelhof. d; 13 Mei: J. Hatemink-Ste- vens. d; A. D. Brink-Blankevoort. d: A A Kuik-Kotten, d. Geboren: A SchotanusDijkstra, z.; W. J G. Kalbfleisch—van Marken, z.; M. M. Wintervan Doorn, z.: H. P. PotMilet de Saint Aubin, z.: R. Mellema—Meinesz, z.: G M. Horsten—Wassenaar, d.: A. Kroezen— Blok, d.: C. Engel—Drogrtop. d.: H P. H JansenWaleveld, d.: W. C. J. van Ton geren—van Es. d.: G. C. Christiaans— Dam, d ONDERTROUWD: 13 Mei: G. Kant cn C. WGijcrs Getrouwd: 14 Mei G. Wijma en A. C. van Leersum: F. van Dusschoten en P- Koster; C P. Sabelis en A. J. Staring. OVERLEDEN: 11 Mei: P. V. Janssen 71 j.. Ted v. Berkhoutstraat; F. de Vries. 67 j. Spaamhovenstraat; G. Siitsema-de Ruiter 69 j.. KI. Houtstr.: 12 Mei: W. T. Wytema. 74 j. Burg. Sandbergstraat; M C de Groot. 1 m.. Hazepaterslaan; W. D J. H. Leichel- van Ockenburgh. 77 j Linnaeuslaan. Overleden: G. Boelofs, J1 i, A. E. Smit —Majoor, 70 J. In overleg en samenwerking met de wethouder van onderwijs heeft de direc tie van Cinema Palace besloten op een aantal Zaterdagmiddagen, te beginnen op 21 Mei, van twee tot ongeveer vier uur speciale jeugdprogramma's te ver tonen met behulp van de bekende J. Arthur Rank jeugdfilms. Men tracht daardoor de jeugd zoveel mogelijk van de straat te houden en tegelijkertijd op voedende ontspanning te geven. De ouders worden en zullen worden opge wekt hun kinderen het mogelijk te ma ken deze speciaal voor hen gemaakte films te gaan zien. Het spreekt vanzelf, dat de entrée-prijzen aan de lage kant zijn. daar anders de ouders in financiële moeilijkheden gebracht worden en het paard achter de wagen zou staan. Dit heeft het gemeentebestuur blijkbaar ook ingezien, want de wethouder deelde ons mede, dat een proef zal worden geno men met vrijstelling van de vermake lijkheidsbelasting voor de eerste serie voorstellingen. Blijkt dit initiatief vrucht te dragen, dan zal deze tegemoetkoming zeker gehandhaafd worden. Hier ziet men, hoe overheid en parti culieren hand in hand samengaan om een goed doel te bereiken. De eerste film van de serie is getiteld „De Spoorzoekers" (Bush Chritmas). In Januari j.l. hebben B. en W. ter aanvankelijke verlichting van het ruim te-tekort eer katholieke scholen aan de Eemstraat voorlopig en in afwach ting van definitieve maatregelen een leslokaal met meubilair van het ge meentelijk schoolgebouw aan de Rijks straatweg 374 in gebruik gegeven. Het bestuur wenst echter een vermeerde ring van het aantal lokalen te bereiken door bijbouw van een leslokaal aan de bestaande school aan de Eemstraat 2. B. en W. stellen voor een crediet van f 18.500 voor dit doel ter beschikking te stellen. Nu het zomerjaargetijde gaat aanbre ken, zullen ongewtijfeld vele personen, die in het genot zijn van een uitkering krachtens 'de Noodwet Ouderdomsvoor ziening weer werkzaamheden gaan ver richten. Vooral ten plattelande komt dit veelvuldig voor. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem wil hen en allen wier inko men wijziging ondergaat nogmaals wij zen op de wettelijke verplichting om van nieuw verworven inkomsten ter stond schriftelijk aangifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nakomen van deze ver plichting zijn door de Wetgever niet al leen straffen gesteld, doch de betrok kene kan bovendien geheel van de voor delen van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening worden uitgesloten. De ervaring heeft geleerd, dat dit niet altijd voldoende wordt ingezien. In vele gevallen moest dan ook tegen overtreders streng worden opgetreden en bij herhaling straf worden opgelegd. Om deze onaangenaamheden te voor komen wordt derhalve aan iedere be langhebbende aangeraden bij werkher vatting of andere inkomstenvermeerde ring onverwijld de vereiste aangifte te doen. Vermaat's moderne bakkerijen te Haarlem bestaan binnenkort 12)4 jaar. De toneelclub van de firma voerde in Hotel De Leeuwerik een klucht op in drie bedrijven van Jack Bess en het moet gezegd worden, dat de spelers deze met veel versie en élan voor het voetlicht brachten. Een compliment is zeer zeker ook op zijn plaats voor de goed spelende band in de traditionele bakkersjasjes gesto ken. Het bekende dubbelmannenkwartet zong op zeer verdienstelijke wijze in de eerste pauze nog enkele vaderlandse liederen, terwijl tegelijkertijd een kopje koffie met koek werd aangeboden. Vier van deze avonden zijn er gege ven voor allen, die direct of indirect aan deze firma verbonden ziin. In ons artikel over de vernieuwing van Gebouw St. Bavo werd gemeld, dat de aannemer was de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Men gelieve daarvoor te le zen Bouwbedrijf Gebr. Schiphorst. BIOSCOPEN; Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Jamaica Inn (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De held van Texas (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De bewaarschool (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Misleide Jeugd (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De tyrar> van San Fer- nado (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 16 Mei Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Alber- dingk Thijm met „Twee Oorvijgen", 8 u- Dinsdag 17 Mei Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „De nacht van de 16e Januari", 8 uur (pers. ab. B.). Concertgebouw: Brahmsconcert H.O.V., 8 uur Als toelichting op de zevende suppletoire begroting van de dienst 1948 der gemeente Haarlem schrijven B. en W. het volgende: De bijzondere uitkering uit het gemeente fonds had Den Haag vastgesteld op f 975.000.Bij de behandeling van de be groting bleek, dat deze uitkering te klein was om het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te krijgen. De post werd dan ook gesteld op f 1.230.000.Sedertdien hebben zich enkele nieuwe gezichtspunten voorge daan ten aanzien waarvan als vaststaand kan worden aangenomen, dat deze op de grootte van de bijzondere uitkering een corrigerende invloed zouden uitoefenen. Tijdens de behandeling in de Tweede Ka mer van het wetsontwerp „Noodvoorziening gemeentefinanciën" werden namelijk twee wijzigingen aangebracht, welke het vol gende voordeel opleveren: uitkering jaar wedde burgemeester en secretaris f 1500. belastinguitkering f 104.200.Voorts kwam een wijziging van de Pensioenwet 1922 tot stand, waardoor de gemeenten van 1 Ja nuari 1948 af werden ontheven van het ri sico van de kosten van pensionnering van de op 1 Mei 1913 in dienst van de ge meenten zijnde ambtenaren. Voor Haarlem betekende deze maatregel een netto voor deel van f 135.500.Derhalve kon aan de begroting 1948 aan nieuwe niet voorziene voordelen werden toegevoegd f 241.200. Het tekort in de begroting, hetwelk door een bijzondere uitkering zou behoren te worden gedekt, kon tengevolge van deze voordelen worden verminderd tot f 988.800. Óp 23 Februari j.l. heeft Den Haag me degedeeld, dat de bijzondere uitkering was vastgesteld op een millioen gulden. B. en W. menen, dat de voor de financiële toe stand van de gemeente zo belangrijke aan gelegenheid tot volle bevrediging is opge lost. De Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs (Handelsavondschool) die tot dusver een cursus van bijna 10 maanden had, werkt voortaan het gehe le jaar door, behoudens natuurlijk in de vacanties, die gelijk zijn aan die van de gemeentelijke HBS-en en Lycea. Tegenover deze verlenging van de cur susduur staat een vermindering van het aantal lesavonden van 4 op 3. De hoogste klassen leiden, zoals be kend is, op voor diverse practijkexa- mens. Door een speciale regeling met de Nederlandse Associatie kunnen deze examens voortgaan tegen een sterk ver minderd tarief op school worden afge legd in eigen vertrouwde omgeving De afdeling C van de school is uitslui tend bestemd voor de opleiding voor het Middenstands-diploma. Hiervoor wor den niet te jonge, ook volwassen leerlin gen aangenomen De H.S.V. De Kampioen hield Zon dag een klassementswedstrijd voor amateurs over pl.m. 40 K-M. met twee klassementen. De uitslagen luiden: 1. A. Visser tijd 1 uur 10 minuten 20 sec. 10 p.; 2. H. Droog 7 p.; 3. B. Fennis 3 p.: 4. B. v. d. Eijjfhof 4 p. op 1 rondë; 5. H. Kramer 12 p. op 2 ronden. De nieuwelingen reden hun derde rit voor de Mei-competitie, een klasse mentswedstrijd over ongeveer 30 K.M. Ook met twee klassementen. Hier ze gevierde de veelbelovende renner P. de Vries, die 2 min. en 32 sec: uitliep op het peleton en twee klassementen won. De uitslagen luiden: 1. P. de Vries 12 ptijd 53 min. 48 sec.; 2. J. Steenbak p.. tijd 53 min 48 sec.; 2. J. Steenbak ker 10 p.; 3 en 4 Rustman en Hoppen brouwer ieder 7 p.; 5. Storkhart 4 p. Woensdag 18 Mei begint de eerste avondwedstrijd, een peleton wedstrijd voor amateurs en nieuwelingen. met lamp, geheel compl., verchroomd, ƒ129.95 m. solide garantie Reparaties vakkundig en billijk Alle onderdelen voorradig H. J. v. d. MEER Alléén Schagchelstraat 7 - Tel. 12430 (Adv J tt De lucht, dat kostbare element, stelt de mensheid voor een schijnbare te genstelling: hoe kleiner de weerstand, hoe groter de moeilijkheden. Vele dui zenden jaren heeft de mens zich te voet voortbewogen, daarna heeft hij vele duizenden jaren gevaren en gereden, maar hij heeft op de overwinning van de exacte wetenschappen moeten wachten, voordat hij zich in de lucht kon verheffen. Toen het vliegtuig zijn intrede deed, veroverde het al vrij spoedig het hart van de moderne zakenman. Deze kon zich nu sneller verplaatsen en daardoor zijn kostbare tijd productiever maken, dan vroeger het geval was. De mens begreep al gauw, dat het luchtruim niet alleen geschikt was voor het snelle verplaat sen van personen. Ook tal van goede ren worden thans door de lucht ver voerd. Het wordt steeds duidelijker, dat de ontwikkeling van het luchtverkeer op de duur een zeer grote invloed zal heb ben op de wereldhandel. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het vrachtvervoer door de lucht, dat zich nog voortdurend uitbreidt, doordat de vliegtuigen steeds groter en sneller wor den. Persoonlijke kunde en gunstige ligging waren de voornaamste factoren, die door de eeuwen heen een bloeiende scheep vaart brachten, welke Nederlands drie kleur deed domineren op de wereld zeeën. De Vliegende Hollanders hand haven deze reputatie met moderne hulp middelen, maar met de oude bezielde geest, de vrachtvaarders van Europa waardig. De K.L.M. besteedde al onmiddellijk van haar oprichting af veel aandacht aan het vrachtvervoer. Wat nu negen en twintig jaar geleden begon met het ver voer van enkele kilogrammen vracht in een open D.H. 9-toestel van Amsterdam naar Londen, is thans uitgegroeid tot het vervoer van vele tonnen vracht, die da gelijks hun weg door de lucht vinden naar en van alle werelddelen. De voordelen van het luchtvervoer zijn velerlei. Verschillende malen reeds is het voorgekomen, dat nieuwe afzet gebieden werden geschapen, omdat het vliegtuig mogelijkheden voor vervoer bood, die voorheen niet bestonden. Door het snelle vervoer is het gevaar van be derf zo goed als uitgesloten, daarom vliegen fruit, bloemen, vis, groenten e.d. bij grote hoeveelheden tegelijk het land uit. Het luchtvervoer vermindert de in ventariskosten en opslagruimte, omdat de voorraden en opslagplaatsen door de snelle aanvoer niet zo groot behoeven te zijn. De kans op diefstal of beschadiging is zeer gering, terwijl een der geheimen van het groeiend succes van het lucht- vrachtvervoer schuilt in de zeer vereen voudigde, lichte verpakking, die voor de verlader een belangrijke kostenbesparing met zich meebrengt. Het is daarom niet te verwonderen, dat de vrachtcijfers van de K.L.M. jaar lijks een sterke stijging vertonen. Werd in het eerste vliegjaar 21.963 kg. ver voerd, in 1939 was dit reeds gestegen tot 1.989.680 kg. Na de oorlog, toen de K.L.M. zich nog meer op het vrachtver voer ging toeleggen, nam dit enorm toe. Was het in 1946 2.890.744 kg., in 1948 was het reeds 6.088.099 kg. Nog steeds is het passagiersverkeer het belangrijkste onderdeel van'de bur gerluchtvaart, terwijl het luchtvracht- vervoer nog maar nauwelijks de kinder schoenen is ontwassen. Een transport middel, dat de handel onafhankelijk maakt van kusthavens en landverkeer, moet echter een grote toekomst tegemoet gaan; de eerste kwarteeuw van haar voorspoedige geschiedenis heeft dit reeds overduidelijk aangetoond. Vanmorgen om 7.40 uur zorgden een auto en zijn bestuurder op de Leidse- vaart voor een aardig schouwspel. De chauffeur, die in de richting Heemstede reed, bemerkte plotseling, dat een wiel. rijder vanuit de Westergracht de weg over wilde steken. Daar hij een aanrij ding vreesde, remde de chauffeur zijn wagen krachtig, zó krachtig, dat de auto naar links zwenkte, de stoep opreed, over de kop sloeg en in het water te rechtkwam. Vervolgens duikte de auto geheel onder water. De wielrijder, die dit alles met zijn fiets aan de hand had zien gebeuren, dook daarop de auto na. Hij was nog maar kort in het water, toen hij naast zich het hoofd van de chauffeur zag opduiken. Daar de por tieren niet geopend konden worden, had de man de achterzitting in de auto ver wijderd, waarna hij via de kofferberg plaats naar buiten in het water was ge kropen. De aspirant-redder en de chauf feur klommen tezamen op de kant. Een takelwagen heeft later de auto op het droge gehesen. Zondagmorgen om 11.15 uur ontstond er een aanrijding tussen een tram, die van het Frederikspark naar de Kleine Houtweg reed, en 'n autobus, die met een aantal schoolkinderen uit IJmuiden af komstig was. De oorzaak van de botsing was het niet verlenen van voorrang. De chauffeur van de bus, die op de Kleine Houtweg reed, week nog naar links uit, doch een aanrijding bleek niet meer te voorkomen. De tram greep de bus mid den in de flank. Er waren geen persoon lijke ongelukken te betreuren. De bus werd zwaar beschadigd, terwijl de tram alleen maar een vernielde koplamp had. Dezer dagen werd een wielrijdster, die uit de Raadhuisstraat komende de Rijks straatweg wilde oversteken en vermoe delijk niet op het verkeer lette, dat op de Rijksstraatweg reed, aangereden door aeen motorrijder, die met matige snel heid in de richting van Santpoort reed. De wielrijdster viel en bleef, hevig aan het hoofd bloedend, op de weg liggen. Na door de Ongevallendienst te zijn be handeld werd zij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis gebracht. De heer Joh. Beijk, bekend door zijn boek over de Kathedrale Basiliek St. Bavo en door zijn serie kleurenopnamen in lichtbeeld van Haarlems hoofdkerk, heeft een vererende uitnodiging ont vangen van mgr. C. Callewaert, bisschop van Gent en ere-kanunnik van het Haar lemse kapittel. Vrijdag zal hij naar de Belgische Bavostad vertrekken, om zijn plaatjes te vertonen en toe te lichten in het bisschoppelijk paleis aldaar. Ook de studenten van het groot-seminarie in Gent zal hij de schoonheid van onze Ka thedrale Basiliek uiteenzetten. Enige maanden geleden heeft de heer Beijk ook voor Mgr. Huibers ten paleize zijn kleuren-dia getoond. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 18 Mei 's middags om 2 uur bijeen. Bij voldoende belangstelling gaat de R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" haar traditie herstellen om met Hemel vaart de tenniszaal te verwisselen met de vrije natuur. Dit jaar staat de Am sterdamse Duinwaterleiding bij Voge lenzang op het programma. Senioren kunnen zich tot Dinsdag 24 Mei opgeven bij de secretaresse mej. A. Tromp, Nieu we Gracht 54. Oefenavonden senioren: Dinsdag 19.30 uur, Donderdag 20.30 uur; meisjes junio ren: Donderdag 19.00 uur; jongens junio ren; Donderdag 20.30 uur. Leeftijdsgren zen 1218 jaar. Oefenzaal Nieuwe Gracht 16 De afdeling Haarlem van de Bond van Spoorwegsportverenigingen organiseer de Zaterdag en Zondag nationale wan deltochten. Liet het weer Zaterdag wat te wensen over, Zondag was het ideaal wandelweer. Uit het gehele land waren de deelnemers gekomen om te genieten van Haarlems omgeving. In totaal waren er beide dagen 26 verenigingen, het aan tal deelnemers ruim 700. De 15 km. wan delaars gingen via Overveen naar de Zeeweg en Zandvoort; de 25 en 35 km. via Heemstede en Bennebroek naar het Bloemendaalse strand. Van hier wan delden alle deelnemers via de Duinweg naar IJmuiden, alwaar extra treinen klaar stonden om hen naar Haarlem te rug te brengen. In Zandvoort was zeer veel belangstelling v. d. „C. A. Blanck". Allen waren öpgetogen over het prachtige parcours en de goede organi satie, welke onder leiding stond van de heer Bon, voorzitter der Spoorweg vereniging. Te 7 uur werd begonnen met de prijsuitreiking. De heer J. Bon be dankte de deelnemers voor hun goede houding tijdens de wandeling, verder bedankte hij de heer L. Velthuis voor alles wat hij voor deze tocht heeft ge daan, alsmede de heer P. J. Janbroers, hoofd-official N.H.W.B. Teven» dankte hij»de directie der N S. voor het beschik baar stellen der extra treinen en de plaatselijke pers voor haar medewer king. Vervolgens deelde de heer H. H. Winters, 2e voorz. van de N.H.W.B., als jurylid de uitslagen voor de extra-prij zen mede. De wisselbeker kwam in handen van S.S.V.U. te Utrecht. De medaille van de Gemeente Haar lem als le prijs Senioren 25 km. ontving Vir. Unitis (Prov. Ziekenhuis) Sant poort. 2e prijs S.S.V.U. Utrecht; 3e prijs Spoorw. Nijmegen; 4e prijs St. Bonifa- tius Haarlem; 5e prijs Vrijburg te Over veen; 6e prijs Spoorw. Amersfoort en 7e prijs Turnvereniging IJmuiden. De Haarlemse Politie Sportvereniging ontving de le prijs semi-militaire groe pen. De militairen der Koudenhorn- kazerne te Haarlem de le prijs militaire groepen. Bij de junioren was het Con cordia te Hillegom als le en Riouw, Am sterdam, als 2e en 3e. Vele sprekers voer den nog het woord. Allen dankten de organiserende vereniging en de wande laars. Tevens werd naar voren gebracht, dat de wandelsport onder de spoorman- nen een grote populariteit geniet en dat Haarlem als wandelcentrum in het ge hele land een goede naam heeft. Het Roode Kruis, afd. Haarlem, heeft het niet te druk gehad met het verzorgen der voeten. Buiten de grens van Haarlem ligt de Liebrug over de Amsterdamsevaart. Zij is echter in beheer en onderhoud bij de gemeente Haarlem sinds ze gegraven is. In het belang van de veiligheid van het publiek moet thans de hoge rondte van de brug weggenomen worden, waar mede een bedrag van f 12.300.is ge moeid. Het zal dan een uitvoering in gewapend beton worden. Haarlem zal de helft van de kosten betalen, de ge meente Haarlemmerliede een derde en de gezamenlijke polders zullen een zes de deel opbrengen. Vanmorgen hield de Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinke liers „St. Antonius" zijn jaarcongres in Haarlem, waar de afgevaardigden van de verschillende afdelingen ver welkomd werden door de voorzitter van de Haarlemse afdeling, de heer Van Berkel. Deze beval als sym bolen voor de jaarvergadering de drie grote figuren uit de Haarlemse historie aan: Laurens Janszoon Cos- ter, St. Bavo en Kenau Simon Has- selaer. De eerste als vasthoudend werker, de tweede als strijder voor het geloof en Kenau als symbool van kracht, ontstaan door eendracht. Spr. werkte de drie gedachten in hun toepassing uit en zei ervan overtuigd te zijn, dat de organisatie van de Katho lieke sigarenwinkeliers de verschillende kinderziekten van de na-oorlogse tijd doorstaan heeft en dat nu de tijd van werken gekomen is. In een speciaal woord, gericht tot de algemeen voorzitter, de heer A. van Deurzen, die voor het laatst de ver- dering presideerde, dankte spr. deze voor zijn werk en bood hem een ta bakspot aan in Delfts blauw. Daarna was het de heer Oom, van de afde ling Haarlem, die de 31-jarige bond een eigen vlag aanbood. In een belangrijke en met vuur voor gedragen openingsrede besprak de heer Van Deurzen de stand van zaken in de Nederlandse tabakswereld. Hij herin nerde daarbij vooreerst aan de tijd van voor de oorlog, toen er geen wettelijke belemmering was van het aantal ver- koopspunten. Zo kon het bestaan, dat overal, waar enige verkoop bedreven werd, ook tabaksartikelen verkrijgbaar waren. Het aantal tabaksyergunningen bedroeg toen zestigduizend. Daarbij kwam nog, dat voor de oorlog een on voldoende regeling bestond van prijzen en winstmarges, waarbij de detailhan del het onderspit moest delven. De oorlog heeft de situatie aanmerkelijk veranderd. De schaarste loopte tot dis tributie. Tenminste twintig klanten wa ren nodig om een codenummer te krij gen. Van de zestigduizend verkooppun ten kwamen in 1942 er drie en veertig duizend in aanmerking. Dit daalde steeds en bedroeg in 1945: twintigdui zend. Sprekende over de omzet en de prij zen van de tabaksartikelen toonde spr., aan de hand van gedetailleerde cijfers aan, hoe een en ander aanzienlijk is ge stegen. In 1939 bedroeg de totale omzet 145 millioen gulden, in 1946 reeds 200 milloenen 1948 bracht 450 millioen gul den. Dit jaar zal een hogere omzet ople veren. In vergelijking met 1938 zijn de prijzen van sigaren vier maal zo hoog, van sigaretten drie maal en die van kerf tabak zes maal zo hoog. ,.In ogenschouw mag wel worden genomen," aldus spr., „dat van het Nederlandse publiek bijna een half milliard van zijn inkomen besteedt aan rookartikelen, maar dat dit voor een deel slechts bü het bedrijfsleven, by de industrie" en de handel te rechtkomt, want de staat gebruikt het tabaksfabrikaat als middel om er een aanzieniyk inkomen uit te halen. Niet ten onrechte kan de sigaren winkelier onbezoldigd belastingont vanger worden genoemd, dat onge veer een derde van zijn omzet door de fiscus wordt ingeslikt. Over de productie van de industrie zeide de heer Van Deurzen, dat de fa bricatie van sigaren tot 1 Maart j.l. zestig millioen per maand bedroeg. De sigarenvoorziening nadert nu zyn ver zadigingspunt. Dit kan niet gezegd wor- worden van de sigaretten en de kerf tabak. Hierby besprak spr., de opheffing van de tabaksdistributie. „Zolang nog door het publiek alle bonnen worden gebruikt en de toekomst wat betreft de levering en aankoop van ruwe tabak,, onzeker biyft kan redelijkerwijze niet verwacht worden, dat de tabaksindustrie zal worden opgeheven, zyn echter de aanvoeren van ruwe tabak zeker, wordt de productie geiydeiyk verhoogd en worden buffervoorraden gevormd tegen onverwachte gebeurtenissen, dan kan men aannemen, dat eerst in het najaar de tabak van de bon gaat." Spr. kwam vervolgens op de Vesti gingswet en merkte op, dat de belang stelling voor de vakstudie wel zeer groot is, doch helaas vooral bij de eige naars van de gemengde bedrijven, het geen hij als een gevaar zag voor de si garenwinkeliers. Na de samenwerking met de andere organisaties onder de loupe te hebben genomen, gaf hij de resolutie weer, zo als die door de besturen van de drie organisaties is aangenomen. Deze houdt in, dat het streven der organisaties ge richt blijft op het mede beslissen en het eventueel zelfstandig uitvoeren van alle regelingen, welke de tabaksdetail handel raken. Scherp hekelde spr. de houding van de industrie, die iedere saneringsrege ling tegenwerkt. „De industrie blijft alle macht voor zich opeisen en geeft niets van haar machtspositie prijs". Daar heeft men blijkbaar, aldus spr. van de oorlog nog niets geleerd en de betrekkelijke schaarste maakt de winkelier van haar afhankelijk. Afgewacht moet worden, wat ieder krijgt, welke hoeveelheid en welke kwaliteit. Hier zal en moet ter zijner tijd verandering in komen, zodra de markt in groter mate verzadigd is en de concurrentie ook bij de industrie een groter rol gaat spelen. De heer Van Deurzen riep de winke liers tenslotte op om waakzaam en strijd vaardig te zijn, teneinde zich niet in hun rechten te laten beknotten. Ongecorrigeerd) Honderden mensen hadden zich Zon dagmiddag tegen drie uur nabij de Cru- quisweg opgesteld om de deelnemers aan de Ronde van Nederland te zien pas seren en te ruim 3 uur werd hun moeite beloond. Vooragegaan door politie en tal van auto's passeerde eerst no 51, die eni ge honderden meters voorsprong had op het volgende drietal dat onderscheiden lijk de nummers 60, 43 en 80 droeg. Daar na volgde de rest van de deelnemers waarachter een rij auto's en ten slotte passeerden met een vrq grote achter stand no 17 en een renner, wiens num mer niet herkenbaar was. De renners zagener, in tegenstelling met verleden jaar, buitengewoon fris en goed uit en maakten een zeer goede in druk. De oud-leerlingen van de St. Henricus- school kunnen ditmaal weer met voldoe ning op hun jaarlijkse feestavond terug zien. Deze feestavond werd, als gebruikelijk gehouden, op het fees van S. Jean Bap- tiste de la Salie. Drie ensembles werkten mede, „De Pinkelïnannen", „Eigen Stem men" en het orkestje „The Oldtimers". Allen hebben zij uitstekend werk ver richt, de beide eerste met de verschil lende schetsjesBroeder Willibrordus werd gehuldigd omdat hy een kwart eeuw geleden het kleed had aangenomen van de Orde. „The Oldtimers" hebben hun zeer goede muzikale prestaties. Broeder Albertus zorgde intussen voor recht op een afzonderlijke hulde voor spraakje waarin hij er op wees, dat bij de ernstige noot en hiel deen kort toe- alle streven naar vooruitgang en verbete ring en ontspanning de kerk niet ver geten mocht worden. Aan het slot van zijn toespraak herdacht hij alle leer lingen en oud-leerlingen die waren over leden en gezamenlijk werd voor hun zielerust gebeden. Evenals vorige jaren ligt het in de bedoeling van het comité „Autotocht Ouden van Dagen" ook dit jaar een uitgaansdag voor de oudjes van alle gezindten te organiseren. Om de daar aan verbonden kosten, die vrij hoog zijn er zulen n.l. 39 personen aan deze tocht deelnemen te dekken, zal in de week van 23 tot en met 28 Mei en huis-aan-huis-collecte worden gehouden, teneinde het daarvoor beno digde'bedrag by elkaar te krijgen. Het comité vertrouwt dat de ingezetenen de dames collectrices niet teleur zullen stellen, doch met milde hand zullen geven. Het verslag van de gehouden verga dering van melkhandelaren heeft onder de Heemsteedse huisvrouwen geheel ten onrechte ongerustheid verwekt. Het ge volg daarvan is geweest, dat Vrijdag morgen de nog niet gesaneerde melk handelaren bestormd werden met vra gen of nou die sanering heus doorging en of men nu een andere melkboer aan de deur kreeg en dat men geen andere aan de deur wilde hebben enz. enz. Het stemt natuurlijk tot grote voldoening, dat de Heemsteedse lezers zoveel aan dacht aan de gebeurtenissen in hun woonplaats schenken en tot gerust stel ling van hen kan worden medegedeeld, dat vóór September de sanering in geen geval zal worden ingevoerd. Het voorbe reidend werk is n.l. van dien aard, dat het nog wel enige weken zal duren eer theoretisch deze aangelegenheid geheel in orde is gemaakt, want van elke melk handelaar moet de omzet tot in details worden uitgerekend en gecontroleerd. Daarna krijgt men een berekening van de totale omzet en deze moet dan weer onder de betrokkenen zo eerlqk moge lijk worden verdeeld'. Zaterdagavond gaf de R.K. Damclub „St. Bavo" in het R.K. Verenigingsge bouw een feestavond die ditmaal geheel door eigen kracht enwerd verzorgd en waaruit bleek dat ook dammers zich op het toneel even goed kunnen bewegen als met de schijven op het dambord. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. J. Warmerdam, zorgden in het bijzonder de leden van de jeugdafdeling Nico v. d. Meer en Cor Vastenhoven voor de vrolijke noot met een aantal stukje die het goed deden. Het orkestje, „De Bavo-philantropen" bracht goede muziek, waarbij vooral de pianiste Greetje Weij- ers de aandacht trok. Aan het eind werden mevrouw Leuf- fen, echtgenote van de secretaris die haar woning voor de vele repetities graag ter beschikking had gesteld, met bloemen men ontvangen. Verder was er een loterij gehuldigd en ook de pianiste mocht bloe met vele prijzen, waarbij een konijnen hok met levende inhoud. Voor het gemeentelijk examen voor het Politie-diploma slaagden de heren: A Th. Huizinga, H. C. v. Hulst, A. Joppe, J. Jonk, R. G. Klok, D. H. A. Kooy, P. J. v. Menen, Th. Ederveen. Het diploma met lof werd uitgereikt aan: R. Plantinga, H. J. Sieffers, G. den Tuinder, K. Wieldraayer. Afgewezen 6 candidaten. In het Openluchttheater te Bloemen daal is Vrijdagavond voor het eerst een film vertoond. Het experiment kan over het geheel genomen als geslaagd worden beschouwd. Het projectie-apparaat stond opgesteld achter de tribune, terwijl het scherm zover mogelijk tegen de achter kant van het toneel was geplaatst. Dit laatste heeft tot voordeel, dat het pu bliek, al zit het „derde-rang", dus op de voorste banken, de film ziet zonder een stijve nek te krijgen. Jammer was, dat het geluid wat „iel" was. Als de loud speaker wat dichter bij de „zaal" wordt gezet, zou dit euvel voor een belangrijk gedeelte opgeheven zyn. Bij de voorfilms was het beeld te licht zwak. De hoofdfilm daarentegen voldeed op dit punt uitstekend, mede misschien omdat het een kleurenfilm was. De aanwezigen, die ondanks de kou in groot aantal waren opgekomen, ver maakten zich kostelijk met de avonturen van de Amerikaanse komiek Danny Kay, die we zagen in de bekende film „Won derman". De burgemeester heeft de raadsleden medegedeeld, dat deze maand niet ver gaderd zal worden in verband met het geringe aantal te behandelen punten. De heer E. Meydes uit Heemstede slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lei den voor het doctoraal examen Neder lands Recht. De afdeling Zandvoort van de Kath. Ar beidersbeweging heeft Zondag op waardige wijze het feest van de arbeid gevierd. Na de H. Mis van 7 uur, tot intentie van de leden door de geestelijk adviseur, kapelaan Nijman, opgedragen, volgde een gemeen schappelijk ontbijt, waaraan door de leden, hun echtgenoten, kajotters en leden van de Jongevrouwen gemeenschap werd deelge nomen. De heer Velke sprak een bezielend woord tot de leden. Onder het Lof vond de zegening van werktuigen en gereedschappen plaats door kapelaan Nijman. De dag werd besloten met een feestavond in het Patro naatsgebouw. De voorzitter, de heer van As, opende met een woord van welkom, waarin werd gewezen op de bloei van de afdeling, welke thans meer dan 100 leden telt. Men hoopt over 1 jaar 150 leden te hebben. De propagandisten Valke en Schel vis kregen een bijzonder woord van dank. Gememoreerd werd nog het sycces van de scholingscursus, vooral van de jonge ren. Aanwezig waren o.m. Pastoor van Die pen, kapelaan Nijman en het raadslid Lin deman. De kajotters en de leden van de Jonge vrouwen-gemeenschap voerden hier na met groot succes een revue met ver schillende geestige schetsen op. De jeug dige spelers ontvingen uit handen van de voorzitter een enveloppe met inhoud om hen in staat te stellen hun werk voort te zetten. Een gezellig bal was het einde van deze geslaagde dag. De burgemeester van Zandvoort, v. Fenema, zit nog steeds met huisv tingsmoeilijkheden. Toen hij tot bur* meester werd benoemd vorderde het meentebestuur een villa voor ne waarmee de commissie van advies plaatse niet accoord ging. In zo'n ëe moeten Gedeputeerde Staten uitspr» doen. De vordering werd afgewezen, heer Van Fenema kreeg toen van eigenaar van een villa het recht vo een jaar in zijn huis te wonen. Intusse hoopte de burgervader een ambts» ning te kunnen betrekken. Men w'e dat de gemeenteraad hiervoor een a diet beschikbaar had gesteld, maar a het weer Gedeputeerde Staten waren in een spaak in het wiel staken, omdat z j het bedrag te hoog vonden. Op 1 JlL. is het jaar verstreken en de burgerne® ter zit dus met de handen in het ha» B. en W. besloten daarop een grote vin waarin drie personen wonen te v0 j. ren; de plaatselijke commissie van 3 vies was daar opnieuw tegen, zodat o deze kwestie voor Gedeputeerde Sta*li zal dienen. Het centraal stembureau heeft hedenifl®* gen de candidatenlijsten voor de genjee teraad onderzocht en geldig verklaard' De derde kerkklok is weer in de J® van de St. Agathakerk aangebracht. 6°^ we reeds eerder meldden was in deze K een constructie-fout geconstateerd z0",ntr naar de gieterij moest worden terugga» den. Zondag vóór de hoogmis liet het K' ken-trio zijn feestelijke klanken weer ren idaê' Zandvoortmeeuwen n speelde Zon-., middag tegen Haarlem II in het jubil®"^ tournooi van de Haarlemse voetbalbond- gasten wonnen met 60, ruststand t—"- HAARLEM „V? Het restant,je wedstrijden in de wordt elke week kleiner, maar b nog aller belangstelling, omdat er pe altijd belangrüke dingen gebeuren- demi-finale om de Stads Editie v' speciale aandacht, want HBC 3 m in het strijdperk tegen de bekerhou .„d Stormvogels 3. Hoewel de HBC-ers kranig hebben geweerd, wist Sta ((l vogels 3 toch met 31 te winnen daardoor de finale te bereiken, waar j ais tegenstander krygt RCH 4, dat 32 over VI. Vogels 2 zegevierde. In de demi-finale om de Kenneih j, land-Beker won VEW van Zandvo u meeuwen en speelden De Tweede Je en IJmuiden 2 tegen elkaar gelijk. ej Concordia besloot het seizoen met 43 zege over Terrasvogels 2 en irl,9p extra promotie-competitie tussen Nispen, EDO 7 en EHS 2 speelden beide eerstgenoemden thans tegen el*Je 11 gelijk. Het blijft dus een spanne geschiedenis. „0- Het jubileum-tournooi om de B,.f- beker tussen KNVB-elftallen uit dop de en vierde klas heeft eveneens aanvang genomen. Voor de result^, verwijzen we naar de hieronder gePu ceerde uitslagen: yl Stads Editie-beker, demi-finale: Vogels 2—RCH 4 2—3, HBC Z—St°T vogels 3 1—3. je: Kennemerland-beker, demi-flP pe ZandvoortmeeuwenVEW 23, Tweede JeugdIJmuiden 2 22. -jjy Prom.-comp. 3e klas: EDO 7Van pen 1—1, RCH 9—VI. Vogels 3 0—0 „K 5 Beslissingswedstrijd 4 G: BeverWU* DCO 4 0-1. dje Comp., 1 B: Terrasvogels 2Conc^j); 34; 2D: Kennemers 5Velsen 3 Kp, Stormvogels 4Ripperda 3 2V, y WH 2—DSS 3 8—5; 4 B: Van Nispe° Nw. Vennep 3 13. Junioren: HVB-beker derde en vldjl' klassers: Kinheim—Ripperda 33, linen—WE 4—1, DIO—DEM 1—3, JO- —DSS 4—2, NAS—Hillegom 2—3. mendaalHalfweg 24, Bever^yJ! ADO 33, WB—Spaarnevogels teruggetrokken), ETOTHB 20- Jr Vogels—DCO 2—4, HBCZandv" meeuwen 32. Zaterdagavond trokken ce DWR'^^d' naar Rotterdam om haar eerste tjtiê strijd te spelen voor de zomercomP: ie van de K.N.Z.B. D.W.R. moest jDver R.D.Z. haar meerder erkennen en loor met 41. Voor de hoofdklasse staan deze ook enige wedstrijden op 't prograVi3» H.V.G.B. gaat Dinsdag naar Den om te spelen tegen Z.I.A.N. speelt H.V.G.B. in Amsterdam V Meeuwen. De wedstrijd Z.I.A~' 0(0' H.V.G.B. 2, reserve hoofdklasse, ,d Dinsdagavond in Den Haag gespc® jet" H.P.C. 2 gaat Donderdag naar dam om te spelen tegen IJ 2. ja' Een communiqué van de UNCI b^jr ten aanzien van het werk van de ^3» commissie voor de terugkeer Djocja o.m.: „Aanzienlijke vor4f-ileb't zqn gemaakt gedurende versch' besprekingen inzake de probleme betrekking tot de terugkeer va"e]<i^ republikeinse regering. De hesP piil1' gen over aangelegenheden vaI? !a' taire veiligheid duren nog v°°rt' r tussen is het eerste onderzoek a ci£e, toestand op economisch 'en gebied en naar de technische gen beëindigd. Thans zullen de nans zuiie» „j-e* a tijen de wegen en middelen beSP Ka waardoor op dit gebied voldaa» worden aan de bheoeften van tera^ blikeinse regering, nadat zij virP'L gekeerd. De informele baspr sv- tussen de partijen in de twee-at«is commissie omvatten als v0° iet)] punten: 1. Na het herstel van "Lj c°., blikeinse regering te Djocja tp algemene order tot staken vfn ren worden afgekondigd 2. Een pe' van ..de wapenstilstand" voor t dentie Djocjakarta hangende .g vaardigen van de algemene 0 l het staken van het vuren. pt1 Beide partijen kwamen °?K va*1 ,c- informeel bijeen ter besprekin^ef j kwestie van het ontwerpen vaP ,^e zamenlijk order tot het staken j.j.eiP vuren na herstel van de re.j:„e ip'p' regering te Djocja. ..De hul(feyredi^f,cf mele besprekingen maken w si de voortgang in een har^tel 1 c0iiïP van samenwerking", aldus niqué.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2