k WERELD ROND f Amerikaanse politiek in China en de weerslag in Europa BELGIE ZOU OVER NEDERLANDSE HOUDING NOGAL TELEURGESTELD ZIJN Libre Belgique publiceert bezwaren Wij luisteren naar DE WITTE TfJLP B Helicoptère boven Hilversum OPBOUW INTERNATIONALE STRIJDMACHT State Department over huipaan W.-Europa SPANJE NIET IN ATLANTISCH PACT? „Verkiezingen" in Hongarije vfehen, Verkiezing „Volkscongres" in Russische zone Klein bezettingsstatuut voor West-Berlijn afgekondigd Opening douanekantoor te Visé Wordt Charlie Chaplin gedeporteerd? Vele bevroren vraagstukken weer acuut j MAANDAG 16 MEI 1949 PAGINA 3 Wens van senator Eervol ontslag dr. Brouwer Eindexamens Toneelschool HET VERRE VERSCHIET door HELEN CIRVAN HET ZIT IN DE LUCHT Internationaal congres voor lekenspel Talrijke senatoren, die tot de twee Amerikaanse partijen behoren, ."luien bereid zijn een resolutie in te Jen, waarbij wordt voorgesteld, in «menwerking met de andere onderte- Miaars van het Atlantisch Pact, een "ood verdedigingskorps op te richten, "Jhternationale Strijdmacht)" genoemd, r®1 het hoofd te bieden aan elke agres- !~e' ïo verklaarde Ely Culbertson, een uteur, dje verscheidene werken over de hitenlandse politiek heeft geschreven, JMag voor de senaatscommissie van mtenlandse zaken. Culbertson voegde er aan toe, dat het vevel over die strijdkrachten zou ge- worden door een verdedigings- r,mité, waarin twee afgevaardigden der erenigde Staten zouden zitting hebben ta .fr'k één stem, terwijl Groot-Brit- 3nië, Canada, Italië en Frankrijk elk »er één stem zouden beschikken. Aan la ,andere ondertekenaars van het At- liit Pact zou een gemeenschappe- stem worden toegekend. "Bet Amerikaanse volk dient wel te ,eseffen, dat de Verenigde Staten niet «loeven te rekenen op hun Westeuro- lese vrienden als de Amerikaanse stra- l"Sie ze aan hun lot overlaat, met de «ofte, ze later te komen bevrijden, „zo ^T,erwacht wordt, aldus U.P., dat Dean jjheson, minister van Buitenlandse Za lft "u ^cr Verenigde staten, deze week 1 het Congress een verklaring zal af- ï)i'ten' dat er voor Spanje en Wekt- «Husland geen plaats is in het Noord- ^.'mntisch Pact. Hij zal zijn mening henzetten in een memorandum; ter "ftntwoording van de vragen, die hem ti h de zjjde van de politieke commis- 'e bereikten. Acheson zal in zijn verklaring toe- en, dat uit militair standpunt be- de toelating van Spanje misschien JU goede kanten zou hebben, maar dat de Politieke situatie zulks ten enen- j;,®'0 onmogelijk maakte. Een derge Jfce verklaring zou hij ten opzichte Duitsland afleggen. Acheson heeft .®eös eenmaal, na de druk die door 3 Congress op hem uitgeoefend wordt Spanje als lid op te nemen, gezegd, l?i 't Franco-regiem te totalitair was om J?rvoor in aanmerking te komen. Nu op hij nog aan zijn verklaring toevoe- Jj?1, dat Spanje nooit met de andere ]jj«Pemende landen in vriendschappe- lj1cs berekkingen zou kunnen ver eren. Wat Duitsland betreft, is Acheson van h ®?ing, dat dit land wel zou kunnen „Mragen tot de verdediging van West- ,jaropa, maar dat er verschillende lan- jjh Waren, die er op tegen waren het Rijk te bewapenen, k Ve voorzitter van de commissie voor w "inlandse aangelegenheden hoopte k °e»sdag met de besprekingen over Atlantisch Pact gereed te komen, J!aar hij kon nog niet zeggen, wanneer ratificatie zou plaats vinden. t>e derde algemene verkiezing, die •isteren in Hongarije gehouden is, werd ver het gehele land begunstigd door .looi lenteweer. Verschillende dorpen «ebben reeds 'resultaten bekend ge raakt, die tussen 95 en 100 van de '®emmen voor het Volksfront tonen. De o1 hduitslagen voor het gehele land wor- -*i pas Dinsdag of Woensdag verwacht, - ®r was geen concurrentie tussen de r^tijen. De twee partijen, die bij de k rige algemene verkiezingen in de op- r'silie waren, hebben zich reeds maan- I,"'1 geleden bij het volksfront aangeslo- jJJ- De kiezers konden voor of tegen j. Volksfront stemmen, of zich van hirning onthouden. werd zeer druk gestemd. Lj *%ens de wet moet iedere kiezer in ti.' geheim zijn stem uitbrengen, doch yj* het uitreiken van het stembiljet de kiezers meegedeeld, dat zij, in- «ip*1 voor het Volksfront waren, hun fl hibiljet zonder er iets aan te veran- 1„5?15 in de stembus konden werpen. „J'en men tegen het Volksfront wilde it-Jhihen, kon men het biljet op een ke^egeven plaats met een potlood mer- Hongaarse minister van Buiten- JJase Zaken, Laszo Raik, had tevoren ch verzoek van de Britse legatie van tv, band gewezen om vier Britse waar- hiers toe te laten tot de stembureaux. premier van Australië maakte gis- 6h in een radiotoespraak bekend, dat het ogenblik besprekingen gevoerd Het n over he vorming van een Pacific bis Waarvan Australië, Groot-Brittan- Uitw.ei1 Nieuw-Zeeland de kern zouden ?"aken. Franco heeft vandaag voor de W ehe maal zijn redevoering ter ge- Htjjhheid van de opening der nieuwe van de cortes uitgesteld. Blijk- m de verwachting, dat de V.N. voor "Vpp hag een beslisisng zullen nemen bas» he terugkeer van de ambassadeurs lha„ Spanje, heeft Franco zijn rede q S Uitgesteld tot Woensdag 17.30 uur. )ftei ®ciële Duitse functionarissen delen §0ftT' hat Donderdag j.l. achttien wa- "0 Van een Russische munitietrein, die Wb 1was van Stendal naar Maagden- s. in de lucht zijn gevlogen. een bericht in de „Sunday b°0hi''kU^ Barcelona' afkomstig uit ge- betrouwbare diplomatieke 'Otdr-"' -zal binnenkort medegedeeld hat Spanje een lening in Ame wordt verzekerd in een brochure, die door het Amerikaanse ministerie van Duitenlandse zaken in het licht is ge geven, nog voor het program voor mili taire hulp aan de Atlantisch-Pactstaten en „aan de andere vrije landen" bij het Congress werd ingediend. „Thans zijn de onvoldoende verdedi gingsstelsels in West-Europa een ware uitnodiging tot militaire agressie," zo luidt het verder, „en de groeiende wel vaart maakt West-Europa tot een ver leidelijke prooi. De Verenigde Staten moeten dus al hun kracht inzetten in een gemeenschappelijk verdedigings front." Ongeveer veertien millioen stemmers uit de Russische zone van Duitsland werden Zondag ter stembus gedreven om hun Stem uit te brengen voor de verkiezing van het „Volkscongres". De stemming was geheel door de Russen geënceneerd en bedoeld om hen een sterker positie te geven op de bijeen komst van de ministers van de grote vier te Parijs. De uitslag van de verkiezingen hoeft niet betwijfeld te worden, in aanmer- kin genomen dat het onder Russische controle staande nieuwsbureau mede deelde dat 52 percent van de kiezers reeds in de eerste tien uur van de twee daagse verkiezingen hun stem uitge bracht hadden. Vandaag zouden hele groepen arbeiders van fabrieken gelijk tijdig naar de stembureaux gebracht worden. Zij hebben slechts de keuze te stemmen voor het Volkscongres of op hun stembriefje „neen" te schrijven. „De Volksgrondwet" die waarschijn lijk geratificeerd zal worden vóór de bijeenkomst in Parijs is bedoeld als tegenhanger van de Constitutie van Bonn die onlangs door de West-Duitse Assemblée werd aangenomen. De Westelijke geallieerden maakten Zaterdag bekend dat zij een „klein be zettingsstatuut" hebben afgekondigd dat aan het bestuur van West-Berlijn verstrekkende bestuurs- en wetgevende bevoegdheden toestaat. De Westelijke geallieerden hebben voor zichzelf alleen die bevoegdheden gereserveerd die zij met het oog op de veiligstelling van de fundamentele oog merken van de bezetting in handen wensen te houden. De principes werden vastgesteld tij dens een bijeenkomst op de Westelijke Kommandantura. Na afloop deelden de Westelijke commandanten aan het stads bestuur van Berlijn mede dat „ofschoon de militaire gouverneurs niet in staat zijn geweest door de bijzondere om standigheden waarin Berlijn verkeerde tot het nemen van een besluit om Berlijn op te nemen als staat in de toe komstige Duitse federale republiek, zij wel hebben besloten de stad de zelfde privilegiën toe te staan, waarbij echter aan de kommandantura al die bevoegd heden voorbehouden bleven die in de huidige bijzondere omstandigheden ver eist zijn ter verzekering van veiligheid, orde en financiële en economische sta biliteit van de stad." Voor dit „kleine bezettingsstatuut" voor Berlijn gelden vrijwel dezelfde be perkingen als voor het bezettingssta tuut van West-Duitsland. Met ingang van 31 Mei is aan de com missaris van de Kroon voor Oost-Suma- tra, dr. M. Brouwer, op zijn verzoek we gens volbrachte diensttijd, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten aan den lande bewezen. De helicoptère, die zich Zaterdag via de mobilifoon in Den Haag meldde, zal binnenkort weer voor de P.T.T. gaan vliegen. Het vliegtuig zal ge bruikt worden voor technisch-weten- schappelijke proeven voor metingen van de veldsterkte van het P.T.T - ontvangststation dat binnenkort van Noordwijk naar de Horstermeerpolder wordt overgeplaatst. Daarna zullen deze proeven ook van het zendstation van de P.T.T.-Kootwijk worden ge houden. De officiële opening van het nieuwe douanegebouw op het stations-emplace ment van Visé is Zondag een hele plech tigheid geworden. Tegen half twaalf ar riveerde daar de extra-trein der N.S. uit Utrecht met de voltallige directie. Ze werd begroet door de directeur-generaal der Belgische Spoorwegen, de heer De- lory. Onder het spelen van de beide volksliederen werden de Nederlandse en Belgische driekleuren gehesen aan de masten vóór het nieuwe douanegebouw. In de visitatieloods spraken achter eenvolgens de heer Delory, directeur- generaal der Belgische Spoorwegen, en Ir. Den Hollander. Ook de heren Massart en de Willigen spraken nog namens de Belgische en Nederlandse douane-diensten. Tenslotte werd het gezelschap ontvan gen op het stadhuis van Visé, waar bur gemeester Cuypers en de directeuren van de Belgische en Nederlandse Spoorwegen nog .hartelijke woorden wisselden. De republikeinse senator Harry P. Cain heeft verzocht de Britse filmacteur Charles Chaplin te deporteren. In een verklaring, die hij aan de juridische commissie van de sendat voorgelegd heeft, beschuldigde Cain Chaplin er van gevaarlijk dicht in de buurt van hoog verraad gekomen te zijn. Cain doelde op een incident, dat een jaar geleden voorgevallen was, toen de kwestie van de deportatie van Hans Eisler behandeld werd. De senator zei, dat Chaplin een „verraderlijk" telegram aan de te Parijs wonende schilder Pablo Picasso gezon den had. Dit telegram had de volgende inhoud: „Kunt u een commissie van Franse kunstenaars vormen om bij de Ameri kaanse ambassade te Parijs te proteste ren tegen het schandelijke deportatie proces tegen Hans Eisler te New York en mij een afschrift zenden van het pro test." Volgens Cain heeft Picasso zelf erkend communist te zijn. Hans Eisler is d'e broer van Gerhard Eisler, die als verste keling aan boord van het Poolse schip „Batory" uit de Verenigde Staten ge vlucht is. Verleden jaar is gelast Hans te deporteren. Hij vroeg toestemming om het land vrijwillig te verlaten en hierin stemde men toe. Vrijdag zijn de eindexamens voor de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" gehouden in het Leidse- plein Theater te Amsterdam. Alle candidaten slaagden, te weten Emmy Lopes Dias (cum laude), Annie Bout, Betty van Brussel, Benita Groe- nier, Tine de Vries en de heren Henk van Ulsen (cum laude), Sieto Hoving, Onno Molenkamp en Allard van der Scheer. Het openbaar eindexamen zal Zaterdag 11 Juni in d'e Stadsschouw burg te Amsterdam worden gehouden. Eric de Noorman en hel wapengeridtf 8. Een bulderende lach van de reus is het antwoord en dan gromt deze, lang zaam op onze held toekomend: „Ja, ik ben de moordenaar van je vader. En je uitdaging neem ik aan. Maak je gereed te sterven, want niemand beter dan jij zat weten, dat geen mens het zwaard van Wogram weerstaan kan!" Dicht tegen Eric aandringend duwtde reus onze held achteruit en neemt hem van het hoofd tot de voeten vanuit de half toegeknepen oogleden op. Met flikkerende ogen kaatst Eric deze blikken terug en 'n ziedende woede dreigt zich van hem meester te maken. Hij weet, de reus spreekt de waarheid, Wogram's zwaard is onweerstaan baar; speciaal gesmeed door de handwerkslieden van de tovenaar hauri bezit het wondere krachten en onze held ziet de toekomst somber in. Hij beseft, dat er een wonder gebeuren moet, wil hij het van zijn tegenstander winnen, doch zonder aarzelen maakt hij zich tot de komende strijd gereed. Een ruimte wordt afgebakend op de voorhof en dan stellen de twee doodsvijanden zich tegen elkaar op. Eric ziet de moordlust in de ogen van zijn tegenstander en stevig omklemt hij zijn zwaard. Dan wordt het moment voor de strijd gegeven. Eric doet een bliksemsnelle uitval en met een gebrul weet de reus nog net op het nippertje achteruit te springen en de slag met zijn schild op te vangen. Doch dit is de enige maal, dat Eric in de aanval zijn zal, want ogenblikkelijk stormt zijn tegenstander naderbij en het zwaard van Wogram flitst door de lucht met een koud schijnsel. Krampachtig zijn zwaard omklemmend probeert Eric deze slagen te pareren. Het staal slaat op elkaar en dan, met een scherpe klik, breekt het lemmet van Eric's wapen vlak boven het heft af. Een gejuich gaat op en met een wrede grijns springt Wogram's moordenaar op zijn weerloos slachtoffer toe (Bijzondere correspondentie) WASHINGTON, Mei. Lang niet iedereen is het eens met de ietwat verstrooide, maar juist in haar vaagheid typerende opmerking van een overigens heel deskundige schrijver in de „New York Times", die dezer dagen terloops te kennen gaf, dat de gebeurtenissen in China „de grenzen van gewone buitenlandse politiek te buiten gaan". Integendeel, de kritiek op de afzijdige houding, door het State Department nog onder de leiding van Marshall ingenomen, wordt van vele zijden luider. In afwachting van een congressioneel onderzoek naar redenen en oorzaken van de gevolgde politiek en haar mislukking, hebben vrijwillige getuigen reeds uitvoerig en nauwkeurig de gelegenheden aangewezen, die gemist zijn, of de bochten die verkeerd zijn genomen. En generaal Chennault, de leider van de „Vliegende Tijgers", die een der beste militaire kenners van China is en tevens in de driftige felheid van zijn uitspraken een der meest on-Chinese mensen die men zich denken kan, heeft gisteren voor een Senaatscommissie nartstocntelyk betoogd, dat China nog best tegen het communisme verdedigd kan worden, mits aan de nationalisten in het Zuiden en Westen een niet eens zo pote hulp spoedig wordt verleend. „Afwachten, tot het stof gezakt is", zoals men de regeringshouding beschrijft, zou volgens hem fataal zijn: als het stof ooit zakt, zei hij, zakt het over onszelf. Maar de gemompelde opmerking in de „New York Times" is er niet minder karakteristiek om. Zij is, in gewone woorden omgezet, een verzuchting, dat wat m China gebeurt, niet te bedoen en niet te bekijken is, omdat de geschie denis zich daar voltrekt in een tempo en een formaat, waar de politiek zelfs van een land als de V. S., geen vat op heeft. Men kan de wijsheid van die verzuch ting op goede gronden betwijfelen. Enerzijds is zij te pessimistisch, omdat, wat onder mensen gebeurt, óók in China, altijd door menselijk toedoen enigszins kan beïnvloed worden. Ander zijds echter, en juist daarin is zij zo karakteristiek, verraadt zij een veel te groot, hoewel in dit geval teleurgesteld, optimisme; want zij gaat er van uit, dat overal elders dan in China het verloop van de historie de grenzen van gewone buitenlandse politiek niet te buiten gaat, m.a.w. dat die geschiedenis in de parlementen gemaakt wordt. En dat is, met het oog op alles wat zich in de vier jaren sinds V.E. Day heeft rondge draaid, een bijna naïeve illusie. heeft afgesloten. Jacometti, een leider van de 'ft j,Q®ömunistische socialistische partij het vf (Nenni-Socialisten), heeft op 6ftrtjjr tij congres meegedeeld, dat. de ft(J y 2ich niet langer beschouwde als (C<wah de Socialistische Internationale &es ®sco). De voorzitter van het con- %tv«ad van de Comisco een telegram waarin de houding van de *eiders der partij ten opzichte he Comisco werd betreurd. Ssa^liaanse reSering heeft politieke n*1 hie,'^htonstraties in Rome verboden beperkingen opgelegd aan de 6WP„ fascistische Italiaanse sociale ls g' te'r heeft Zaterdag op de conferen- abisiïausanne terugtrekking van alle ?ft b be staten uit de door de Arabie- 'st. ette gedeelten 'van Palestina ge- Selen aantal Russische contrólemaat- s het goederenverkeer tussen h''e z°ne van Oostenrijk en de K?veti ®sOlijke zones zal 25 Mei opge- akt. orhen, is Zaterdag bekend ge- 2r in. r5evr.iua^:ncicn militair gouverneur en jn lS er van de Amerikaanse liiG Ear°Pa geweest te zijn is gene- buitci D. Clay Zondag per vliegtuig «land vertrokken. (Van onze Belgische correspondent) Naarmate de datum van in werking treding van de Voor-Unie nadert en de voorbereidende besprekingen zich concretiseren, concretiseren zich tegelijkertijd ook weer de gevoelens van bedreigdheid, die er nu een maal nog steeds zijn en die trouwens eerst langzamerhand zullen kunnen worden weggewerkt. Benelux wordt al evenmin als Rome in één dag gebouwd en het is vrij dwaas een wonder te verwachten dat aan iedere partner tege lijkertijd en op alle punten een grote hoeveelheid winst zou bezorgen. De Brusselse Libre Belgique maakt zich de laatste dagen weer tot tolk van de_ malaise, die volgens het blad in sommige Belgische kringen heerst. Die kringen zijn de kringen der industriëlen, die zich bezorgd tonen bij het onmid dellijk perspectief van nieuwe concurrentie op hun markt. Het blad beweert dat deze onrust ook in Nederland bestaat, waar men bang is voor de Belgische methodes, die minder formalistisch en meer expeditief zijn. Als dit zo is, menen wjj, bestaat er geen enkele reden waarom de Belgische industriëlen zich bezorgder zouden maken dan de Nederlanders, die voor dezelfde en wellicht grotere problemen staan. De conclusie zou dan moeten zijn dat de Belgische fabrikanten de deken volledig naar zich toe zouden willen halen, wat niet redelijk, maar ook niet waar is. Het blad spreekt echter niet alleen over de fabrikanten, het maakt zich ook tot tolk van onvoldaanheid bij de re gering, die niet tevreden zou zijn over de wijze waarop de zaken zich afwikke len. Nederland wordt beschuldigd van een terughoudendheid die men niet verwachtte inzake de uitvoering van het protocol dat na de Haagse confe rentie werd bekend gemaakt. Dit be treft vooral twee punten. Het eerste is dat de Nederlanders niet duidelijk hun bedoeling aangeven inzake het vrijgeven van de markt en de invoer. De Belgen wensen het Nederlandse programma be treffende de afschaffing van de rantsoe nering en de ondersteuningen aan de in dustrie te kennen. Zij menen dat de tijd dringt en dat de voorbereiding van een nieuw handelsaccoord de bekend heid met deze gegevens eist. Het tweede punt betreft de afschaffing van de tex- tielrantsoenering, waarvan men in Bel gië niet begrijpt dat zij nog niet plaats vond in Nederland, terwijl zij zelfs in Duitsland al van de baan is. De regering zou ook niet te spreken zijn over sommige tendenzen, waar men vroe ger al mee te kampen had, namelijk een vergunningen-stelsel, lopend over beroeps- ot regeringsorganismen, dat zo gecompli ceerd is, dat het de directe betrekkingen tussen voortbrengers en verbruikers in de twee landen in de weg blijft staan. Het gaat niet aan dat Nederland de opheffing van de moeilijkheden op dit gebied uit sluitend interpreteert als bestaande in het verdwijnen van het tekort aan franken. Men maakt er verder op attent dat de Nationale Bank, die bij de Haagse Confe rentie niet betrokken geweest is, geen nieuwe credieten meer aan ons land wil toestaan. Als dit zo is, behoeft het niet te betekenen dat er geen nieuwe credieten zuilen worden verleend, maar dat zal dan eventueel langs een andere weg dienen te gebeuren, bijvoorbeeld door middel van de Belgische regering, binnen de grens van de maximum-voorschotten aan de schatkist, ot via credieten in België. Dit alles komt dus neer op de eis van België om in ruil voor de leningen die het toestaat een aandeel te hebben, een redelijk aandeel, in het verzadigen van de Neder landse markt. Dit principe is overigens erkend, het wordt alleen volgens de Libre Belgique niet of onvoldoende in de practijk gebracht. De administratie in Nederland wekt de in druk, schrijft het blad, niet tot verwezen lijkingen te durven overgaan. Voor de Bel gische onderhandelaars betekent dit een teleurstelling. Dit strookt niet erg met de verklaring, door de minister van Buitenlandse Handel afgelegd ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard aan de Brusselse Jaar beurs, dat België zich verheugde over het feit dat Nederland de bewijzen geeft van zijn goede wil om de Benelux tot een feit te maken,... Het is echter een illusie, die de Ame rikaan gaarne koestert. Wij hebben en kele maanden geleden Amerika's afkeer van verdere Chinese verwikkelingen al eens in verband gebracht mét de Ame rikaanse voorliefde voor het wèlbere- kende plan, met nauwkeurig opgezette schema's van investeringen en rende menten, die misschien dan in de prac tijk wel niet uitkomen, maar die psy chologisch vereiste zijn om ergens aan te beginnen. Het is een trek, die mis schien meer heeft van het Duitse „alles einkalkulieren" dan van het Engelse „voortmodderen." De afschuw van het on-overzichtelijke (voortkomend, zou men dus kunnen zeg gen, uit de illusie dat er de „gewone" geschiedenis wél overzichtelijk is) vormt ongetwijfeld het meest populaire motief voor Amerika's huidige afzijdigheid van het Chinese toneel. Maar tegelijk komt daarin, misschien voor het eerst, een besef naar voren, dat er grenzen zijn aan het bereik en vermogen van de Amerikaanse politiek en dat de wereld, hoezeer omvliegbaar, toch nog te groot is voor de schouders van de jonge At las. Dat zou eigenlijk een argument voor isolationisten moeten zijn; maar de grilligheid van de politieke legkaart wil alweer, dat actieve hulp aan China juist haar warmste voorstanders heeft onder de Republikeinen. Het ongewende besef van begrenzing deed zich ook gevoelen bij een veel beperkter, maar ook veel concreter besluit van de vorige week, toen de bouw van het 65.000 tons super-moederschip door de minister van defensie ineens werd afgelast. Afge zien van de inwendige spanningen tussen de diverse afdelingen der landsverdediging leger, vloot en luchtmacht, die ieder hun eigen strategische visie en daaruit voort vloeiende eisen hebben, trad hier in ieder geval scherp aan de dag, dat ook de enorme defensie der V.S., wat zij aan de ene kant geven wil, van de andere kant moet nemen. Om tot de „gewone buitenlandse .poli- litiek", dus tot Europa, terug te keren, ook hier zal de verwachte opheffing van Berlijn's blokkering en de opening van nieuwe viermogendheden-besprekingen over Dnitsland's toekomst de overzichte lijkheid niet ten goede komen. Terwijl de debacle in China de vreugde over het succes van de „stijve" politiek in Europa niet recht omhoog laat komen, doet het eerste opdooien van de koude oorlog al dadelijk vele Europese vraag stukken, die in bevroren toestand juist aaneengepast leken, slordig dooreenlopen. En wat de vorst waterdicht maakte, brengt Stalin's Meizon aan het lekken. Terwijl de air-lift nog vliegt, ontrolt zich ai een verschiet van verwikkelingen, die de verwachte of vermoede Russische voor stellen in het leven roepen. Men verwacht hier van de Sovjets zeer vergaande plan nen voor het herstel van Duitsland's een heid, economische uitwisseling met de lan den achter het „ijzeren gordijn", militaire ontruiming, politieke ontvoogding. Uit kracht van zulke voorstellen, meent men, zal Rusland in heel Duitsland een propa- ganda-positie zoeken te herwinnen, die het meer en meer verloren had. terwijl de Duitse communisten een plaats van aan zien kunnen verwerven in het politieke leven. Het Duitse volk krijgt ineens een zwaar en bijna beslissend gewicht, en het pas-gebouwde en nog niet gevoerde poli tieke bestel van West Duitsland zal onder deze omstandigheden, misschien een zorg vuldig gebouwd tussenstation zijn, waar de trein niet eens komt stilstaan. Generaal Clay heeft weliswaar gisteren bjj zijn afscheid van Duitsland tot voor- Berlijners wuiven de laatste toestellen van de luchtbrug voor het einde van de blokkade na. zichtigheid en vasthoudendheid vermaand, gewaarschuwd tegen de beschouwing van een mogelijk accoord als meer dan een tij delijke schikking, en een verdere bezetting van vijf tot twintig jaar nodig genoemd om de democratie in Duitsland gelegenheid tot ontwikkeling te geven, vóór zij aan zich zelf kan worden overgelaten. Daar tegenover schetste een schrijver als Lipp- man de lijnen van een ontwikkeling, waar in de gehele positie van Duitsland volko men vloeibaar wordt en mogelijk in de oude bedding van de keizertijd kan terug keren. Hij voorziet een Russische terug tocht van groot formaat, welke zich zelfs tot de landen van Oost Europa kan uit strekken, met als oogmerk een hersteld, verenigd en sterk Duitsland, dat in het ge heel geen communistische inslag behoeft te hebben bijna zou men zeggen: in tegendeel om de weg van Bismarck en Hitler in te slaan naar een bondgenoot schap met Rusland, hetwelk daarin zelfs een betere beveiliging zou kunnen vinden dan in sterke communistische partijen nt de daarvoor in aanmerking komende lan den. In hoever zulks uit Marxistisch oog punt óók slechts een tijdelijke schikking zou zijn, waarbinnen men gunstiger tijden zoals de steeds verhoopte economischs crisis afwachten kan, is een vraag, die aan de diepte van zulk een perspectief niet afdoet. Het is duidelijk, hoe aantrekkelijk zulk een verschiet moet zijn voor de grote meerderheid van de Duitsers, en hoezeer het openen ervan daardoor op zichzelf de positie van Rusland tegenover het Duitse volk versterken zou, terwijl ieder voorbehoud van de Westerse mogend heden hun als mededingers naar de „gunst" van het herstelde Rijk onver mijdelijk ten nadele zou strekken. Even duidelijk is, dat Po len aan de ene kant en Frankrijk aan de andere kant in 'n aldus terugdraaiend wiel de nodige spa ken steken. En hoe wel er iets fascine rends is in een toe komstbeeld, dat ons terugverplaatst naar de negentiger jaren van de vorige eeuw en de stelling schijnt te willen bewijzen, dat de buitenlandse politiek onder hon derd vormen van warme en koude oorlog altijd dezelf de oude soep op dient, mag men ook niet vergeten, dat tegenover Bis marck's droom en Hitler's geloften de werkelijkheid van twee verscheurende Russisch-Duitse oorlogen staan. Dooitijd is steeds het gevaarlijkst en het aanstaand eind van de koude oor log brengt ook voor de Amerikaanse politiek hoog water, dat misschien de grenzen van de ge wone buitenlandse politiek niet te bui ten gaat, maar in ieder geval een be sef van de beperkt heid van ook de sterkste vermogens verlevendigt. Maandag HILVERSUM II, 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.15 sport, 18.30 gram., 19.00 nieuws, 19.15 leesüamp, 19.30 actueel geluid, 19.45 Prikkebeen 20.00 nieuws, 20.05 Jubo, 20.15 orkest, 21.00 causerie, 21.20 orgel, 22.00 strijk- ork., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM I, 301 M. 18.00 nieuws 38.15 varia. 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 clavecimbel, 19,45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 koor en orkest, 20.50 Ducdalf, 21.10 concert, 22.10 Benelux, 22.25 P. S., 23.00 nieuws, 23.15 orkesten. DINSDAG HILVERSUM II. 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.05 Lichtbaken, 9.30 waterstan den, 9.35 zang en piano, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio. 11.00 muziek houdt fit, 11.30 causerie, 11.40 zang en orkest, 12.00 Angelus, 12.03 trio, 12.30 mededelingen. 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 lunchconcert, 13.45 Cavalleria Rusti- cana, 14.00 kwartet, 14.30 or.-der ons, 15.00 schoolradio, 15.30 koor, 16.00 zie ken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd. 17.15 Wigwam, 17.45 Zevenklapper. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 orkest, 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 varia. 8.55 vrouw, 9.00 hersengymn., 9.30 Aubade, 10.00 Mor genwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 zang en piano, 11.30 zie ken, 12.00 orkest, 12.30 mededelingen 12.33 platteland, 12.40 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 causerie, 13.20 Avro- leans, 14.00 causerie, 14.30 causerie, 14.45 gram. 16.25 Schumann, 16.40 jeugd, 17.00 koor, 17.30 gram., 17.45 regerings uitzending. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 66 „En was die schurk door mijn vader gezonden?" vroeg Jan woedend. Mijnheer schudde zijn hoofd. „Nee, hij was gezonden door je oom, graaf Loren zo Ramirez. Je vader is overleden en je kunt aanspraken doen gelden op zijn bezittingen. Maar graaf Lorenzo had iemand gestuurd, die je papieren in handen moest zien te krijgen en ze ver nietigen of wel de zekerheid mee naar Spanje nemen, dat je niet meer in leven zou zijn". Er kwam een grimmige trek op het anders in de regel zo vriendelijke ge zicht van Mijnheer. „Ongelukkig voor hem, struikelde de dienaar van je Spaanse oom op het ijs. En dan durven die Spanjaarden nog te zeggen, dat niet zij, maar wij, Hollanders, zo lomp en onhandig zijn.... Hoe het zijjij leeft nog en je bent bovendien erfge naam van de eigendommen van graaf Ramirez!" „Dat wil ik niet zijn. Daar doe ik afstand van", verklaarde Jan vurig, ter wijl zijn zwarte ogen flikkerden. „Ik ben een Hollander. Ik ga me aansluiten bij de legergroep van Pieter. om ons land te helpen bevrijden van de Spaanse tyrannie", was zijn plechtige belofte. Er lag weliswaar iets spottends in de blik, waarmee Mijnheer zijn neef aan keek, maar toch knikte hij goedkeurend met zijn hoofd. Opeens klonk Anneke's stem van de hal. Er was iemand be neden, die met hem spreken wilde over tulpen. Tulpen! Milady herinnerde zich eens klaps, hoe zij ook met iemand moest spreken over tulpen en dat ze nu zon der uitstel naar de herberg moest om haar tulp te verkopen. Wie kon bij deze tulpenwaanzin tevoren weten, hoe lang een bepaalde tulpensoort nog in de gunst van het publiek zou blijven? Toen Mijnheer de' kamer verliet, sloot ze vlug Pieter's kist. „Het wordt laat. Ik moet vlug naar de herberg voor het donker wordt", zei ze tegen Jan. Ze zouden dadelijk samen gaan, vond Jan onverwachts; hij zou het portret en de papieren wel wegleggen, terwijl zij haar mantel aantrok en haar hoed opzette. Hij deed, zoals hij gezegd had, en Elspeth vond hem wachtend in de grote hal, toen ze zich naar beneden haastte en onder het lopen de banden van haar muts vastbond. Maar onder aan de trap stond ook Anneke te wachten. Ze zei, dat Mijnheer graag had. dat Milady even bij hem op zijn kamer kwam. „Nu?" protesteerde Elspeth. Wat zou Mijnheer van haar willen, wanneer hij een bezoeker had, iemand die hem over tulpen had willen sprekenOf zou de bezoeker enkele van haar eigen tul* pen willen kopen? Maar Mijnheer dacht, dat zij ze allemaal had verkocht. Elspeth trok wanhopig aan de linten van haar muts, terwijl haar ogen van Anneke naar Mijnheer's gesloten deur gingen. Als het niet over de bollen was, waarom moest ze dan bij Mijnheer komen? Plotseling vroeg ze: „Waar is Zandvrouwtje, Anneke?" „De poes?" Anneke trok een gezicht, alsof ze zeggen wilde: Wat heeft dat er nu mee te maken. Ze vertelde echter, dat ze het diertje had gezien in de kamer van Mijnheer, toen ze de bezoe ker binnenliet. Maar waar het nu voor was, kon ze niet zeggen. Elspeth dacht, dat ze nu wel wist, waarom Mijnheer haar bij zich liet roe pen. „Zandvrouwtje zal wel weer iets misdaan hebben", zuchtte ze. Anneke grinnikte om het gezicht, dat Elspeth trok en ging toen de trap op naar haar moeder, terwijl Elspeth Jan toevoegde: „Die poes van me wordt langzamerhand zo'n ondeugd. Ze trekt zich van niemand iets aan en is een echte wilde kat geworden. De vorige week sprong ze op de schrijftafel van Mijnheer, midden tussen zijn keurig geordende paperassen, vandaar op een ander kastje en tenslotte boven op de grote huiskamerkast. Daar in de hoogte bleef ze nota bene zitten, totdat Mijn heer met een stukje lever kwam aan dragen." Ze kon bijna niet nalaten te lachen bij de herinnering eraan. „Maar toen ze de lever zag, sprong de gele deugniet regelrecht op het hoofd van Mijnheerop zijn kale bol. Mijnheer vond het helemaal niet prettig." „Dat snap ik", lachte Jan luid. Maar Elspeth keek een beetje onge rust. „De schelm moet zich nu wel heel erg misdragen hebben, als Mijnheer mij daarvoor zelfs laat komen op een ogenblik, dat hij bezoek heeft. Het zal wel een poosje ophouden voor ik dat weer in het reine heb gebrachtEn het is al zo laat", mopperde ze, terwijl ze in de richting van de deur van Mijnheer's kamer ging. „Geef mij je tulp maar, dan zal ik hem wel voor je verkopen", was Jan's voorstel. „Het is helemaal niet nodig, dat je zelf naar de herberg gaat." Elspeth keek hem met haar blauwe ogen over haar schouders aan, en na dat ze een ogenblik had overwogen, wat ze zou doen, haalde ze de bloembol uit haar zak. Ongetwijfeld zou Jan die even voordelig kunnen verkopen als zij, of misschien nog wel tegen een hogere prijs. En wie wist, hoe lang ditmaal de verdediging van Zandvrouwtje bij Mijnheer haar zou ophouden? Wat zou die poes nu weer hebben gedaan? vroeg ze zich opnieuw af, terwijl ze haar mantel uittrok, toen de voordeur achter Jan dichtviel. Met een haastig gebaar, zodat haar krullen er door in de war raakten, zette ze haar hoed af en terwijl die nog aan haar hand ben gelde klopte ze op de deur. Toen Mijn heer riep, dat ze binnen kon komen, opende ze de deur en betrad de kamer. Ze zag wel, dat de bezoeker nog niet vertrokken was, maar overigens keek ze niet zozeer naar hem. Nadat Mijnheer en zij elkaar even onderzoekend hadden aangezien en ze nog even vlug haar blik door de kamer had laten gaan, zei Mi- lady: „Zandvrouwtje is een ondeugende kat". Waar was de schuldige? Deze keer niet boven op de grote kast in de ka mer of op een van de andere meubelen of onder de lange bank. „Maar het ls nog maar een jong beest je, al lijkt ze soms al een volwassen kat. Weest u maar niet boos op haar, Mijn heer!" Elspeth sprak met haar lieflijkste stem, zo vleiend mogelijk. Opeens draai de de vreemde man bij 't venster zich om. Elspeth zag het niet, maar voelde het. Ze keek nu ook om en staarde naar een verwilderd uitziende, afgetobde man in een haveloze slordige.jas en slor dige kleren; blijkbaar had hij weinig aandacht aan de verzorging ervan ge schonken. Hij wreef even met zijn han den in zijn ogen, als wilde hij ze goed openen. „Vader!" Ofschoon Elspeth dit woord uitstoot te, kwam er geen antwoord. Ze bleef verbaasd staan, totdat de man tegenover haar zijn ogen sloot en zijn -hoofd be woog, als wilde hij een visioen van zich afschudden. Het was een triest gebaar. Elspeth vloog de kamer door en legde haar handen om de fluwelen mouw van zijn haveloze jas en schudde aan zijn arm. (Wordt vervolgd) Bij een experimentele vlucht bereikte een raket van de Amerikaanse Marine verleden week een hoogte van 84.000 meter en een snelheid van 3600 kilometer per uur. De proefneming met deze raket, die als een verbeterde uitgave van de Duitse V II is te beschou wen, vond als gewoonlijk plaats nabij White Sands, een afgelegen vlakte in de staat New Mexico. De gegevens betref fende de hoogte en snelheid werden ge registreerd door speciaal hiervoor aan gebrachte instrumenten. Om te voorko men, dat deze instrumenten bij de val vernietigd zouden worden, waren zij voorzien van een parachute, die zich automatisch opende. lij kens berichten van het Britse ministerie van Landbouw zal de strjjd tegen de Coloradokever dit jaar in Engeland met kracht ter hand worden genomen. Voornamelijk zal hier bij gebruik worden gemaakt van drie hefschroefvliegtuigen, die speciaal voor dit doel met sproei-installaties zijn uitge rust. Aangezien vorig jaar gebleken is, dat deze insecten grotendeels uit Noord- Frankrijk werden aangespoeld, zal de strijd hier het eerst worden aangebonden. Door met deze actie reeds zeer binnen kort een aanvang te maken, hoopt men er in te slagen het miserabele insect in de kiem te smoren. Uiteraard zal ook Nederland van het welslagen van dit plan ten zeerste profiteren. „Ons Lekenspel" te Bussum organi seert in samenwerking met Rudolf Mirbt en Herr Kent een internationaal congres voor lekenspel te Vlotho in Westfalen. Dit congres wordt gehouden van 1218 September. Tegelijkertijd verzorgen de „Ghesellen van de Spele- wei" een aantal voorstellingen in de Britse zone van Duitsland. Verder orga niseert „Ons Lekenspel" in samenwer king met de Stichting „Ons eigen Volk" in de week van 22 Augustus een toneel cursus op Drakenburgh. Tenslotte heeft Anton Sweers de leiding in de toneel- week, welke te Bloemendaal zal gehou den worden van 1621 Juii. waarbij ge doceerd zal worden: regie, spel, voor dracht en declamatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3