STAD EN OMGEVING SPANJE VERWACHT GEEN HULP MEER VAN DE ANDERE LANDEN Gevaar van het communisme WIJK AAN ZEE IS TEVREDEN Verwisseling van groot-grondbezit in het Apennijnse schiereiland VAX XIEL NIEUW STATIONSGEBOUW Of SCHIPHOL GEOPEND Splinters Congres R.K. Sigarenwinkeliers Evacué's zijn nog steeds een handicap Kleine boeren varen er wel bij Opnieuw doodstraf geëist tegen Berg Hervatting oude route Amsterdam—Batavia? Wij vormen een monsterorkest" Bewey heden in ons land AGENDA" IRONIE EN APATHIE OVERWEGEN redelijke verhuur IS* DINSDAG 17 MEI 1949 PAGINA 2 UITBREIDING SLACHTHUIS Deurwaarders in beroep Collecte voor Kinder- bewaarplaatsen Golf D.W.T.-VIERKAMP Haarlemse Kegelbond R.K. Schaakclub Burgerlijke Stand Vragen aan B. en W. over H.O.V. Van fabriek naar verbruiker! Federatie met twee andere bonden Trekking loterjj Herhaling Opera-concert R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK ZANDVOORT Het huis van de burgemeester HEEMSTEDE Vrijlating prijzen rijwielen Moeilijkheden in het stucadoorsbedrijf Spreekuur wethouder Kwestie van 1 Vz millioen hectare Uurwerken 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Schoorsteenklokken uis' Bioscoopkaartjes te duttf verkocht Waterstanden 99 De zuster van Sjah van Iran bezoekt ons land Belgisch smokkelaar gepa k» LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam git Ter voorziening in de onmiddellijke be hoefte aan meer slachtruimte en mede in verband met de in de loop van dit jaar te verwachten opheffing van de vlees distributie waardoor een grotere aan voer van slachtvee kan worden verwacht ia het noodzakelijk de huidige capaci teit van het openbaar slachthuis uit te breiden. Dit zal mogelijk zijn door de lokalen, grenzende aan de West- en Oost zijde van de varkensslachthal, zo in te richten dat aldaar 8 runderen tegelijk kunnen worden geslacht. Deze uitbreiding draagt een voorlopig karakter en treedt geenszins in de plaats van reeds lang in voorbereiding zijnde plannen voor een meer omvangrijke uit breiding van het slachthuis. De kosten van een en ander ramen B. en W. op f7.000 Op de begroting voor dit jaar is voor dit werk geen bedrag uitgetrokken. Het college acht uitstel van de onderha vige uitbreiding tot 1950 niet verant woord. Enkele andere uitgaven, welke in dit verband nodig zullen zijn, kunnen worden bestreden uit de bedrijfsbegro- ting voor de jaren 1949 en 1950. B. en W. stellen de raad voor, het be nodigde bedrag ter beschikking te stel len. De oud-deurwaarder J. v. W. en zijn zoon de deurwaarder J. v. W.. die vorige week door de Haarlemse rechtbank we gens verduistering werden veroordeeld' tot resp. een onvoorwaaredlijke gevan genisstraf van twee jaar en z< s maan den en een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie jaar. zijn in hoger be roep gegaan. Ook de Officier van Justitie heeft appèl aangetekend. De Stichting „Kinderbewaarplaatsen Haarlem" (Noord: Ambachtstraat en Zuid: Asterstraat) heeft vergunning gekregen om Zaterdag 21 Mei een huis- aan-huis- en een straatcollecte te hou den. De Stichting doet een beroep op de jongere ingezetenen van Haarlem, om haar op Zaterdag 21 Mei hiermede te helpen. De collecte moet slagen, want de Stichting staat momenteel voor vele ongedekte uitgaven. Collectanten kunnen zich opgeven bij een der leden van het bestuur of bij de directies der kinderbewaarplaatsen in Noord en Zuid. Hieronder volgen enige uitslagen van door de Kennemer Golfclub gespeelde wedstrijden. Op de wedsrtjden om de Golfbeker, die met 28 deelnemers 14 Mei werden gespeeld, kwam F. Antonietti met de beste scoor. Handicap 20 en 2 up. Zondag speelde het heren A-team tegen Den Haag. 's Morgens foursomes: 1. ir T. Hubrechts en A. Jurjans verloren met 2 en 1 van R. Fischer en A. M. Gros kamp; 2. M. Metselaar en G. A. Ashcroft gelijk met dr J. Kessler en B. Anderson: 3. F. Elhorst en .J. Nienhuys verloren met 5 en 4 van jhr mr Ten Beer Por- tugaal en R. Sanders, 's Middags singels: Hubreeht verloor met 2 down van Gros kamp; Metselaar verloor met 4 en 3 van Kessler; Jurjans speelde gelijk met Por tegaal; Ashcroft verloor met 2 down van Anderson; Nienhuys verloor met 5 en 4 yaj» Fischer; Elhorst verloor met 5 en 4 van Sanders. De uitslag was: Kennemer 1 punt en Den Haag 8 punten. Zaterdagavond volgt in het Sportfond- senbad de vierde en laatste ontmoeting van de Heren vierkamp tussen de vere nigingen de Vest uit Haarlem, Dolfijn en ZAR uit Amsterdam en de Watertrap pers, welke ditmaal als gastheren zul len optreden. Op het programma staan o.a. 200 m schoolslag heren, 100 m. rug slag, 100 m. borstcrawl en 3 X 33 m. wisselslag persoonlijk verder estafettes 4 x 100 m. schoolslag, 3 y 66 m. wis selslag en een Zweedse. Tot slot volgen een drietal polowed strijden o.a. DWT 1Dolfijn 1 heren en DWTDolfijn adspiranten. De wedstrij den beginnen om 7 uur. Na twee wedstrijden om het Kampioen schap van Noord-Holland gespeeld te heb ben, mocht het dames 5-tal en het heren 10-tal, welke de Haarlemse Kegelbond ver tegenwoordigen. het genoegen hebben zich aan de kop te plaatsen. □e stand is op het ogenblik: Dames: Haarlem 1777 houten -!- T ponten Alkmaar 1744 6 Amsterdam 1713 5 Gooi en Eemland 1629 2 Heren: Haarlem 3972 houten 7 punten Amsterdam 4021 +614 Alkmaar 3860 4'/J Gooi en Eemland 3702 2 Om het Club-Kampioenschap is de stand na 2 wedstrijden: 2 Duifjes. A'dam 1934 houten 7 punten O.K.A.-Alkmaar 1895 7 De Prins. Haarlem 1820 4 Houdt Plank, Bussum 1748 3 Voor de wedstrijden om de „W. A. de Tello-beker" groep „B" speelde het 15- tal van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard" zijn le wedstrijd tegen het 15-tal van de schaakclub „Het Oude Slot" te Heemstede. Uitslag 10—5 in het voordeel van „H.W.P." Donderdag 19 Mei beginnen de zomer wedstrijden. Alle leden worden verzocht aanwezig te zijn. Ook nieuwe leden kun nen aan deze wedstrijden deelnemen. Club lokaal, gebouw ..St. Bavo" in de Smede- straat Woensdag 18 Mei, 's avonds om 7 uur, zullen de leerlingen van Cor Teves een uitvoering geven in „De Leeuwerik". Zij voeren op o.m. „De Dansles", zang spélen, dansen en volksdansen. Woensdag 18 Mei 8 uur zullen Lorenzo Pappolo (viool) en Lode Rosquin (pia no) in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een concert geven ter her denking van de sterfdag van Johannes Brahms. Programma 3 Sonaten op. 78 op 100, op. 108. De Haarlemse beeldhouwer H. Maas heeft Zondag zijn zestigste verjaardag gevierd. Ondertrouwd: G. A. Braakman en G. C. van der Molen. Getrouwd: F. T. J. Oldenhof en M. H. Stammeijer. Geboren: T. G. TollenaarMudde, z.; F- W. Breuer—Köater. z.; C. M. Godde—Balm, z.; M. Lether—Keetlaer, z.; A. van der GlessenTeutacher, z.; C. M. Heemskerk Komper. z.: M. C. HermusVermeulen, z.; J. KomenBoersma. z.; E. M. Stol- voort—Crighton. d.: E. C. Groeneveld— Groen, d.: G. RoozenDratler. d.; K. E- van de Reep—Trimont, d.; M. J. C. Over- weter—Groenendaal. d.; C. M. Verhagen Peters, d.: A. M. van de PollJongs- ma. d. Overleden: P. J. Prins. 2 j.; D. van Leeu wen, 87 j.; A. M. van VastenhovenWe ber, 76 Z. Hartog. 61 j.: F. C. W. Kok, 84 j.: A. WagenaarPool. 88 j.; A. Groot Messchaert. 87 j.; C. Verwer, 43 J.: H. Steenken, 60 J. Het raadslid Happé (P. v. d, A.) zal in de raadsvergadering van Woensdag a.s. de raad verzoeken de volgende vragen aan Burgemeester en Wethouders te mo gen stellen: Hebben B. en W. kennis genomen van het feit. dat het bestuur van de Haar lemse Orkest Vereniging, nadat dit be stuur teruggekomen was op het aanvan kelijk met de grootst mogelijke stellig heid ingenomen standpunt en bloc te -willen aftreden, is herkozen? Zijn B. en W. in staat de raad mede te delen of het bestuur nu bereid is alle gestelde subsidievoorwaarden zonder re serve te aanvaarden en met voortva rendheid de uitvoering daarvan ter hand te nemen? Indien het standpunt van het bestuur nog niet mocht zijn bepaald, ziin B. en W. dan niet van oordeel, dat geëist moet worden, in het belang van het voortbe staan van de H.O.V., dat thans op zeer korte termijn de beslissing hieromtrent wordt genomen? Zijn B. en W. bereid, indien de ge wenkte medewerking van het bestuur niet zeer spoedig verkregen zou kunnen worden, onverwijld voorstellen aan de raad te doen, er toe strekkende het voortbestaan van de H.O.V., met inacht neming van de door de raad gestelde voorwaarden, te waarborgen? BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Jamaica Inn (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De bewaarschool (18 j.), 230, 7 en 9.15 u. City: Misleide Jeugd (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De tyran van San Fernando (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 17 Mei Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „De nacht van de 16e Januari", 8 uur. Concertgebouw: Brahms-concert H.O.V., 8 uur. Woensdag 20 Mei Frans Halsmuseum: Brahms-herdenking, Jan Bom, viool en Lode Rosquin, piano, 8 uur. Filiaal: Haarlem, Zylstraat 96, Tel. 12199 Na het openingswoord van de bonds voorzitter, de heer A. van Deurzen, kwam gisteren in de jaarvergadering te Haarlem van de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers „Sint Antonius" een uitvoerige agenda in behandeling, waar van de traditionele agendapunten vlot werden afgewerkt. Aan de orde kwam het bestuursvoor stel om goed te keuren, dat met de Ned. Bond van Sigarenwinkeliersvereriigin- gen en de Ned. Bond van Chr. Sigaren winkeliers in overleg wordt getreden om een federatie tot stand te brengen. De voorzitter gaf eeii duidelijke toe lichting en verklaarde, dat men deze stap wilde zetten om b.v. al wat dissi dent is te liquideren. Een federatieve samenwerking is gelukkig reeds in 1948 tot stand gekomen. Wenselijk echter en bijna noodzakelijk is, vooral in verband met de komende P.B.A., een goede fe deratie met een eigen secretariaat. Deze toelichting kon echter niet verhinderen, dat er uit de vergadering stemmen klonken, die niet zo accoord konden gaan met het voorstel. Wordt op die manier alles niet doodgeorganiseerd, vroeg men zich af. Ook waren er, die de vraag stelden, of het niet beter zou zijn de vakgroeporganisatie innerlijk te versterken en deze als overkoepeïings- orgaan te laten functionneren. Na een diepgaande gedachtenwisseling kreeg het voorstel algemene goedkeuring. Dit gebeurde evenzeer en ook na lange discussies met het bestuursvoorstel om goed te keuren, dat alleen hoofdbe stuursleden in de toekomst deel kunnen uitmaken van het dagelijks bestuur van de vakgroep. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. van Westerloo uit Amsterdam herkozen. Gekozen werden bovendien de heren G. van Benthem uit Oldenzaal en C. Neerhout uit Tilburg. In de plaats van de heer Van Deurzen, die zich niet meer als voorzitter herkiesbaar stelde, Op 15 Mei was de trekking in de loterij, die gehouden is ten bate van de jeugdbeweging in de Spaarneparochie. le prijs keukenuitzet lot no. 959 2e prijs schemerlamp lot no. 347. De volledige trekkingslijst ligt ter inzage in gebouw Koningsteinstraat, alwaar ook de prij zen afgehaald kunnen worden. In verband met het enorme succes in April j.l. zal Haarlems Gemengd Koor een herhaling van het operaconcert ge ven. i Aan dit concert werken mede: Man nenkoor Proza en Poëzie, en enige vooraanstaande solisten van de Neder landse Opera te Amsterdam, t.w. Greet Koeman, sopraan, Jan van Mantgem, tenor, Lucien Louman, bariton. Uitgevoerd wordt: Bruidskoor uit „Lo hengrin", Kerkkoor uit „Cavaleria Rusticana", Soldatenkoor uit „Faust", Matrozenkoor uit „Der Fliegende Hol lander", Het beroemde duet uit „De Parelvisschers". en vele aria's. Voor de pauze zullen de solisten een geheel nieuw programma zingen. De be geleiding is in handen van mej. Emmy van Eden. Het geheel staat onder lei ding van de heer Jan Booda. Behalve het bekende toneelstuk „Mur der in the Cathedral" van T. S. Eliot (door de KRO dezer dagen als hoor spel voor de microfoon gebracht) heeft de R. K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, in de laatste tijd nog een aan tal andere Engelse en Amerikaanse boe ken aangeschaft: J. Brooke, The military orchid (Een „autobotanographie")T. Capote, Other voices, other rooms (Roman); A. J. Cro- nin, Shannon's way (Roman); T. S. Eliot, Murder in the Cathedral (Toneel stuk); B. Ifor Evans, A. short history of English literature; E. Stanley Gard ner, The case of the caretaker's eat (De tective). G. Greene, Stamboul train (Ro man), The heart of the matter (Roman); Marie D. Hottinger, Brush up your English; J. F. Powers, Prince of darkness and other stories; E. Queen, The Chinese orange mystery (Detective); Dorothy L. Sayers, Cloud3 of witness (Detective), Have his carcase (Detective)O. Sitwell, Escape with me! A travel book; E. Waugh. The loved one, Scoop; D. Wood ruff, Still talking at random. Ons bericht van gisteren' inzake de wo ningkwestie voor de burgemeester van Zandvoort, behoeft een aanvulling. De vil la welke burgemeester en wethouders, te gen het advies van de Woningeommissie ln, voor de burgemeester hebben gevor derd, wordt bewoond door een gezin van drie personen als hoofdbewoners; daar is nog inwonend een gezin van vier per sonen. Belde gezinnen zullen vindt de vordering doorgang van woning moe ten veranderen ten behoeve van de bur gemeester, wiens gezin uit acht personen bestaat. koos de vergadering de bondssecretaris, de heer Th. Pannekeet. Hartelijke woor den van dank en welkom, o.m. door de vice-voorzitter, de heer L. van Berkel uit Haarlem, werden gesproken, waarna een nieuwe economische commissie werd samengesteld uit de heren Heijnen, v. d. Brink, v. d. Veeken en v. d. Brink. A^n deze commissie werd opdracht ge geven practische mogelijkheden voor economische samenwerking t.a.v. in koop, administratie en reclame aan te geven en te onderzoeken. De bondsadviseur rector C. Klaver, hield een sterk pleidooi voor een hechte en principiële organisatie en memoreer de het woord van prof. Veraart, toen hij zeide, dat de middenstand in de knel komt, wanneer hij zich niet krach tig organiseert. Hij betoogde, dat het eigenbelang diende te worden getem perd in dienst van het algemeen wel zijn ter bereiking van het gestelde doel. De vergadering zelf werd daarna ver daagd tot heden, maar na een gezamen lijk diner kregen de afgevaardigden gisteravond van de Haarlemse afdeling een kostelijke feestavond aangeboden in „De Leeuwerik". Met ingang van 24 Mei 1049 zullen de prijzen voor in het binnenland vervaar digde toerrijwielen worden vrijgelaten. Met de fabrikanten is de afspraak ge maakt, dat zij steeds bij voorrang uiterlijk binnen veertien dagen na be stelling, indien niet voorradig rijwie len in voorgeschreven standaarduitvoe ring via de normale handel zullen leve ren tegen de navolgende publieksprij zen: 107.50 zwart gelakt herenrijwiel; f 110 zwart gelakt damesrijwiel; 117.50 vernikkeld herenrijwiel; 120 vernik keld damesrijwiel. Zaterdag zijn delegaties van stuca- doorsleden van de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond te Utrecht in een landelijke vakgroepvergadering bij een gekomen ter bespreking van de hui dige stand van zaken. Het bondsbestuur bracht verslag uit van de met het college van rijksbemid delaars gevoerde onderhandelingen en de hierbij verkregen resultaten. Het pa rool is uitgegeven, bij de uitgebroken stakingen het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der samen werkende arbeidersbonden, ter verbete ring van de officiële lonen en andere arbeidsvoorwaarden, te ondersteunen. (Van onze eigen correspondent) MALAGA, Mei. Hier in Spanje wordt opmerkelijk weinig gesproken over de zogenaamde „Caso Espanoi", „Spaanse kwestie", welke naar 't schijnt de Verenigde Naties opnieuw onder de loupe zullen nemen. Van de grote spanning welke de dagen gedurende de eerste debatten over 't al of niet interveniëren in Spanje, het terugtrekken der gezanten, etc. kenmerkten, merkt men thans weinig of niets. Het vertrouwen van het Spaanse volk op een rechtvaardige behandeling en hulp der andere naties heeft plaats gemaakt voor een cynisme en apathie. Het grote publiek ziet absoluut geen verandering in de precaire toestand van het land, ongeacht of er weer buitenlandse gezanten naar Madrid worden gezonden ja dan neen. Evenmin maakt men zich druk over de nieuwe aanval van Ruslands satelliet Polen. In vele kringen staat men eveneens sceptisch tegenover het resultaat van het voorstel van Brazilië en andere bevriende staten: „opnieuw normale diplomatieke betrekkingen «iet. het Spanje van Franco". Niet dat de meer derheid der Verenigde Naties hier te gen zal zijn. Hoogstwaarschijnlijk zijn er behalve het communistische blok nog slechts enkele staten, welke zich tegen dit voorstel zullen verklaren. Echter is het zeer wel mogelijk, dat b.v. een groot invloedrijk land als Engeland met de Labourpartij aan de regering-para no perder cara-, „om niet zijn gezicht te verliezen", zich eenvoudig van stem men zal onthouden. Deze struisvogelpolitiek, het zich niet openlijk uitspreken in dit geval, zou door de meeste naties gevolgd kunnen worden met als consequentie, dat het voorstel van Spanje's vrienden niet de vereiste meerderheid zou behalen. Deze mogelijkheid nadert tot een vrij grote waarschijnlijkheid, wanneer men even de veranderde politiek van Spanje's doodsvijand „Sovjet-Rusland" beschouwt. Men is hier algemeen de mening toe gedaan, dat deze plotselinge Sovjet- politiek van verzoening de opheffing van de blokkade in Berlijn en de jong ste poging tot een overeenstemming in zake Duitsland een aparte bedoeling en achtergrond heeft. Rusland toont zich opeens veel tegemoetkomender en vredelievender. Doet het dit alleen om de aandacht af te leiden van de dramatische gebeurtenissen in China? Of is het tevens een handige manoeuvre om verschillende naties gunstiger te stemmen inzake de Russische eisen tegenover Franco Spanje? De Russische politiek ten opzichte van Spanje zal een zekere, misschien over wegende invloed uitoefenen wanneer een stemming mocht plaats hebben over het al of niet blijven isoleren van Spanje. Blijft Spanje geïsoleerd, dan betekent dat voor de Sovjet-Unie een ware overwinning. Het betekent dat dit uiterst strategische punt, de brug naar Afrika, de belangrijke schakel in de ketting van W. Europa's eco nomisch en verdedigingssysteem, nog niet voor 't communisme verloren is. Integendeel, de nu al jarenlange isole ring en economische boycot gevoegd bij de uitzonderlijk slechte oogsten, de jong ste ontzettende droogteperiode en de daar- „Kijkt u eens, vorig jaar waren we om deze tijd volgeboekt", zegt de heen P. Gertenbach, secretaris van de V.V.l^ te Wijk aan Zee, en hij heeft blijk baar nóg voldoening over het feit, dat zijn mooie badplaats toen 2500 gas ten heeft geherbergd. „De tijd is ver anderd; niettemin kan ik zeggen, dat we tevreden mogen zijn, er is tot nu toe redelijk verhuurd." Dat is al een mooi iets, want sinds het vorige seizoen zijn er wel enkele dingen gebeurd. De heer Gertenbach herinnerde slechts aan enkele feiten: ver. mogensaanwasbelasting, heffing ineens, en niet te vergeten de gemakkelijke tochten naar het buitenland per tou ringcar e.d. Een en ander heeft zijn weerslag op alle Nederlandse badplaat sen; en volgens de gegevens van de se cretaris van de V.V.V. slaat Wijk aan Zee niet eens zo'n slecht figuur: er is een goede en behoorlijke vraag onder de badgasten naar pensions in de Bever- wijkse badplaats. Nog dezer dagen ver voegden zich bij de heer Gertenbach een dame en een heer uit Amsterdam, die nog nooit te Wijk aan Zee waren geweest en die opmerkten: „We hadden in vorige vacanties niet naar het buiten land hoeven te gaan. Het is hier ideaal." Door de natuurlijke ligging, de rust. de schoonheid van het landschap, is Wijk aan Zee aangewezen voor de honderden, die na zwerven van het ene vacantie-oord naar het andere eindelijk eens volop rustig willen ge nieten van zon en zee, van duinen en bos, zonder te veel aan de drukke wereldse beslommeringen herinnerd te worden. Wijk aan Zee wordt jaarlijks door velen „ontdekt". Het is de prettige fa milie-badplaats bij uitnemendheid. „We zouden veel meer kunnen doen", zegt de heer Gertenbach en er komt een sombere trek op zijn zonnig gelaat, gebrand door dit heerlijke buitenleven. „In 1945 heeft het P.B.V.O., de Bever- wijkse huisvesting, ons voor „een korte tijd" evacué's uit V^lsen en Beverwijk gezonden. We hebben niets tegen de mensen persoonlijk, maar die korte tijd is vier jaar geworden en dat is geen bewijs van begrip voor een badplaats. Willen we 't heel behoorlijk uitdrukken, dan moeten we zeggen, dat de afwik keling van deze kwestie, die tenslotte een levenskwestie voor de badplaats is, niet erg vlot verloopt. Men heeft ons slecht bedacht. In geen enkele andere badplaats treft men zoiets aan. In Noord- wijk niet, noch in Zandvoort of Bergen. Daar is wel degelijk rekening gehouden met de bijzondere aard van een bad- plahts." Op onze vraag, welke personen als evacué's in Wijk aan Zee zijn onderge bracht, deelde de heer Gertenbach mede, dat het voornamelijk Hoogoven-arbei ders zjjn. Maar al heeft Wijk aan Zee dan zijn heel eigenaardige moeilijkheden, die, men zal dat niet ontkennen, zeer moei lijk tot een spoedige oplossing zijn te brengen het is in elk geval verheu gend, dat het seizoen met optimisme tegemoet kan worden gezien. Alles ziet ernaar uit, dat de badplaats een redelijk goed seizoen wacht en daarover zal ieder zich verheugen, die meeleeft met dit mooiste gedeelte van de groeiende gemeente Beverwijk, die in haar bad plaats een ongeëvenaarde rijkdom heeft, ook aan ontspanning voor de stadgeno ten zelf. Bovendien gaan straks aan de Voor straat de eerste zes nieuwe woningen sinds de bevrijding in de badplaats ge bouwd worden. (Van onze bijzondere correspondent) Rome, April. Een der voornaamste punten van het partijprogram van de' christen-demo craten en van het regeringsbeleid van het kabinet-De Gasperi is de ver kaveling van een gedeelte van het groot-grondbezit, d.w.z. de onteigening» van een deel van de landerijen om deze in het bezit te stellen van de Kleine landbouwer. Aldus geformuleerd, zou men op het eerste gezicht geneigd zijn deze maat regelen van de Italiaanse christen-democratische partij op een lijn te stellen met die, welke toegepast zijn in vele communistische landen, maar de redenen waar om en vooral de wijze waarop de onteigening van het landbezit zal geschieden, verschillen hemelsbreed van die, welke door de communistische regeringen van Rusland, Hongarije, Roemenië en Polen zijn toegepast. Het Italiaans wetsvoor- «tel-Segni, bezit in het geheel niet het karakter van klassenstrijd of van afgunst en haat jegens het bezittend volksdeel, maar beoogt het slechts een rechtvaar diger verdeling van de bebouwbare oppervlakte en een vermeerdering van de landbouwproductie. Het wetsvoorstel bevat ook geien enkele bepaling, welke een vermeerdering van grondbezit zou verhinderen. Het doel Is slechts voor èèn enkele maal een aantal hectaren grond, ongeveer anderhalf millioen, te onteige nen en deze onder een aantal geselecteerde kleine landbouwers onder zekere voorwaarden te verkavelen. vereniging verenigd, onderling en onder leiding van het bestuur van de bond, zelf zullen kunnen bepalen, welke ter reinen aan de staat zullen worden af gestaan en dit met inachtneming van de individuele belangen van de bezitters en van de algemene belangen van de streek. De betaling van de onteigende- grond zal gedeeltelijk in contanten, ge deeltelijk in staatsobligaties geschieden. Wethouder Disselkoen zal m plaats van op Woensdag Donderdag spreekuur houden van 11 tot 12 uur. Het wetsvoorstel gaat uit van het be ginsel, dat eigenaren van landerijen, welke in de jaren 1937 tot 1939 een ge middelde belastbare som van 60.000 li- ren opbrachten aan producten, niet voor onteigening in aanmerking komen; van al ander grondbezit, waarvan in die ja ren de belastbare opbrengst groter was, moet een gedeelte naar verhouding van de grotere of kleinere waarde van deze opbrengst, worden afgestaan. Op deze wijze zouden slechts 8.000 eigenaren (individuele personen of landbouwon dernemingen) met een gemeenschappe lijk grondbezit van 2.267.000 hectaren een deel van hun eigendom moeten af staan, om de regering de benodigde grond voor verkaveling te verschaffen. De onteigening zal proportioneel ge schieden en 20 tot 50 pet. bedragen van het totaal bezit. Aan de eigenaar, welke voor onteigening in aanmerking komt, wordt' de gelegenheid geboden de te onteigenen grond persoonlijk voor eigen rekening aan derden te verkopen of in erfpacht te geven, terwijl de wet ook de mogelijkheid toelaat, dat een land eigenaar zijn verplichting tot verkoop van zijn grOnd overdraagt aan een an dere grondbezitter, die zich bereid ver klaart, vrijwillig, een even groot aantal hectaren aan de staat te verkopen. Deze bepaling zal zonder twijfel tot gevolg hebben, dat de grondeigenaren van een bepaalde streek, reeds tot een bond of Het wetsvoorstel voorziet ook in enige uitzonderingen. De eerste hiervan neemt in aanmerking, dat van sommige land bouwondernemingen, zoals in het ge west Lombardije, het bedrijf zo intens is, dat de verkaveling van de gronden het finantiëel bestaan van deze maat schappijen in gevaar brengt. Een tweede uitzondering slaat op die landerijen, welke het eigendom zijn van kerkelijke instellingen of van genootschappen van liefdadigheid. Deze laatste bezittingen beslaan echter slechts 464.000 hectaren; ze zijn daarenboven verdeeld over dui zenden parochies, over het gehele land verspreid, zodat de meeste daarvan vanwege hun minimale opbrengst niet eens onder de wet Segni vallen. De voorwaarden, waaronder de onteigende landen onder de nieuwe eigenaars ver deeld zullen worden, zijn nog niet be kend. Dientengevolge is het ook niet mogelijk nu al te berekenen hoeveel Italianen met deze wet gebaat zullen zijn en tot landeigenaren gepromoveerd zullen worden. Twee omstandigheden beletten een snelle in werking treden van het wetsvoorstel. n.l. het tekort aan benodigde geldmidde len en de positieve wens van de regering de bevolking de nodige tijdsruimte te gunnen om een behoorlijke kritiek op het wetsvoorstel uit te oefenen. Deze wet eist niet alleen bijzondere uitgaven om de ont eigende landerijen te vergoeden, maar heeft tevens tot doel de nieuwe eigenairs finantiëel zodanig bij te staan, dat zij met de door de staat verschafte geldmiddelen alle verbeteringen zullen kunnen aanbren gen, welke technisch noodzakelijk worden geacht om hun een behoorlijk levensonder houd te verzekeren. De totale onkosten van de wet-Sengni worden op 500 milliard liren geschat. Men verwacht dan ook, dat de wet Segni pas in 1952 haar .volle toepassing zal vinden. De houding van de verschillende poli tieke partijen tegenover dit wetsontwerp is zodanig, dat de regering op de uitein delijke aanneming er van kan rekenen. Alle partijen in het kabinet vertegenwoor digd, hebben reeds verklaard in principe voor het voorstel te zijn. De communisten vinden het ontwerp zeer onvolledig en hadden gaarne grotere hoeveelheden lan derijen onteigend gezien, terwijl de wet, volgens hen, voor de toekomst elk groot grondbezit onmogelijk dierade te maken. De communisten zijn natuurlijk ook ge kant tegen de vrijstelling van onteigening van de landerijen in het bezit van kerke lijke of liefdadige instellingen Tot op heden wordt de doelmatigheid van het wetsvoorstel vooral op twee punten bestreden. Vooreerst acht men het niet juist, dat de hoeveelheid te onteigenen grond gebaseerd is op de belastbare opbrengst. Hierdoor meent men wordt de landeigenaar, die door ijver en niet zelden met geldelijke offers zijn eigendom tot bloei heeft gebracht, getroffen door onteigening van zijn be zit', terwijl de nalatige grondbezitter aan deze onteigening geheel of gedeeltelijk ontsnapt. Reeds wordt er van sommige zijden aangedrongen op onteigening van die landerijen, welke, om welke reden ook, door de bezitters niet productief worden gemaakt. Een tweede punt van critiek is de vrees, dat de overgang van de eigen dom van een belangrijk deel van 's lands bodem de totale bodemopbrengst gedu rende een zekere tijdsruimte zozeer zal doen teruglopen, dat de wet Segni eer der na- dan voordelig zal blijken. Som mige critici beweren n.l. dat de huidige eigenaren aan dat gedeelte van hun grondbezit, hetwelk voor onteigening in aanmerking komt, van nu af reeds geen zorgen meer zullen besteden en dat de nieuwe eigenaar dus geruime tijd de verwaarloosde grond intens zal moeten bewerken om hem productief te maken. Het gaat om anderhalf millioen hectaren grond, een niet te verontachtzamen deel van de totale oppervlakte van de Itali aanse bouwgrond. door lamgelegde Industrie, hebben een prachtige voedingsbodem voor het commu nisme gelegd. Het is slechts zaak de Spaan se arbeider moreel nog meer te deprime ren, hem alle hoop te doen verliezen op een gunstige beschikking, of een financiële hulp van buiten méér nog de werkloos heid, armoede en honger te accentueren en succes kan vroeg of Iaat niet uit blijven. De rechtgeaarde, weldenkende Spanjaard wijt intussen de algemeen slechte toestand, het wassen van de werkloosheid en de daarmede gepaard gaande misère niet aan de Caudillo. Met bitterheid wijst hij haar een land als Italië, dat de geallieerden op een der critiekste momenten de oorlog ver klaarde en veel beter behandeld werd dan Spanje. Alleszins begrijpelijk is zijn ironie, wan neer hij opmerkt, dat Spanje veel beter de zijde van Duitsland had kunnen kiezen en geen acht had kunnen slaan op de be loften van Amerika en Engeland. Beloften welke zijn betaald met maatregelen, welke successievelijk het land geheel dreigen te ruineren en het Saanse volk indirect op een tergende en vernederende wijze heb ben gekastijd. Spanjaarden»en dit zijn er zeer ve len die direct na de burgeroorlog al een zuiver democratische staat naar En gels model hadden gewenst, maar die de uitzonderlijk moeilijke situatie van Franco ln deze' begrijpen, zien in de Caudillo de enige man, die 't land van het communis me, van de volslagen ondergang en chaos kan redden. Zij vinden het onbegrijpelijk, dat er nog steeds zoveel kortzichtigheid en nog altijd zo weinig intelligentie of goe de wil schuilt in de politiek der Westerse democratische landen ten opzichte van een land, dat in vele opzichten onmisbaar is voor een gezond en militair sterk Westblok Wat er wel zou gebeuren indien Franco zich uit de huidige regering zou terug trekken? Men kan zich het vreselijke lot van het Spaanse volk het best voorstellen wanneer men momenteel 's avonds naar de radio luistert, b.v. naar Radio Moskou, waar men de beruchtste moord en brand- furie welke de Spaanse geschiedenis kent kan horen La Pasionaria („de hartstochte lijke") die het woord richt tot het jonge Spanje. Het is de hoogste tijd voor de Verenigde Naties hun funeste politiek ten opzichte van Spanje radicaal te veranderen. Weer voorradig met bim-bam slagwerk Sierlijke modellen - Bekende garantie De procureur-fiscaal bij de Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heeft gister middag in de zaak-Berg, voormalig be waker van het kamp Amersfoort, ge concludeerd tot verwerping van het be roep. Berg was door het Amsterdams Bijzonder Hof veroordeeld tot de dood straf. JEiif Heeft U ook die foto in de '?r®e„ gezien van meneer Gilliam, bijenkweker in Texas, cilieve bijen-baard demonstreerde? De diertjes deden hem niets. Ver ga» j techniek tegenwoordig toch, zult u mij gedacht hebben. ,„ur. Maar dan zult U nu met Wij duj gesteld zijn, want op 2 Juli 1944, vijf en twintig jaar geleden, stown heer in de krant, die niet alleen r baard van bijen maar ook een rS- hoed van het stekerige volkje meet. te. Ik ben het met U eens: een dagu moet actueel zijn! rulliaH1 De voorganger van meneer Gi" heette Popalli en nu wil het ioe dat juist deze week ene heer L»or~jein Pappolo een viool-concert in Haa„ne0 geeft. Dat zou dus nog familie kil" n zijn, want in de loop der tijden wor namen nogal eens verbasterd. Bij daj onderzoek is me echter gebleken, n de heer Lorenzo Pappolo eigenlijk Bom heet, maar 'n Italiaanse naam luidender vindt. Zou Popalli dan schien Mellona heten? Tijdens de persconferentie in het 3^ e voltooide KLM-gebouw te 's-Gravenlw» heeft dr. Plesman zich optimistisch 11 j gelaten over de hervatting van de u'egjj op Indonesië via India-Pakistan. noemde een termijn van enige dage^ vier weken, waarna de vluchten schijnlijk weer langs de oude route ku nen beginnen. De frequentie zal. wij reeds meldden, vermoedelijk v' keer per week zijn. Tot duizend gulden boete had tuchtrechter voor de prijzen te Ha' lem een bioscoopdirecteur te Wormf., veer veroordeeld wegens overtredi van de prijzenbeschikking bioscoop voorstellingen. Er was appèl aange kend en Maandag diende de zaak v° de economische rechter te Haarlem- Uit hetgeen politie-agenten zeidej bleek, dat in deze bioscoop ook in n half uur voor het begin van de vo" stelling tien cent extra per plaats gevraagd voor plaatsbespreking. geschiedde als het ware automatic; óók als niet om plaatsbespreking gevraagd. Daarmede was de directie overtreding. te De officier van justitie vond de boe van de tuchtrechter te laag in verb1o ding met het aantal verkochte P^a®na bewijzen. Hij requireerde tot oplegg1 f van f 2000 boete. De rechter maakte f 1250 boete van. IJMUIDEN Dinsdag 17 Mei. H°°* water: 6.59 u. en 19.29 u. Laag water: 2.31 u. en 14.57 u. Woensdag 18 Mei: Hoog water: 7-®z en 20.25 u. Laag water: 3.19 u. en 15.45 u. (Van onze verslaggever) Schiphol was vandaag een en al fees telijkheid; vlaggen en bloemen tooiden het nieuwe stationsgebouw, dat nu offi cieel in gebruik werd genomen. Daartoe hadden zich talrijke gasten en genodig den verzameld in de hangar „Le Bour- get", waar allereerst de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, het prach tig versierde podium besteeg om met enkele inleidende woorden de aanwezi gen welkom te heten. De minister van Verkeer en Water staat, mr. Spitzen, kreeg toen gelegen heid om de officiële openingsrede uit te spreken. Hij herinnerde aan 17 Mei 1920 op de dag af 29 jaar geleden toen het eerste vliegtuig in geregelde dienst (Amsterdam—Londen v.v.) op de „militaire vliegweide" Schiphol landde. De minister schetste de ontwikkeling van „vliegweide" tot luchthaven van Europese betekenis en prees in dit ver band zowel de grote voortvarendheid van de K.L.M., als het' initiatief van de gemeente Amsterdam. Nochtans wilde minister Spitzen niet verhelen, dat de groei van Schiphol en de schier wonder baarlijke opleving na de oorlog te dan ken waren aan de zeer goede samen werking van alle werkers en instanties. „Wij vormen", aldus de minister „een monster-orkest, dat een symphonie speelt, die overigens nog niet uit is". Tenslotte braclit de minister buide aan twee van de dirigenten van het „orkest", t.w. de heren U. F. M. Bellaert, bedrijfs directeur van Schiphol, en ir. L. Boogerd, directeur gemeentelijke handelsinrichtingen. Onder applaus deelde hij mede, dat H.M. de Koningin hen resp. benoemd had tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Plesman, algemeen directeur van de KLM. die minister Spitzen als spreker Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York en gewezen candidaat voor het presidentschap van de V.S., die op het ogenblik een vacantiereis door een aantal Europese landen maakt, wordt hedenmiddag op Schiphol ver wacht. Hij zal per vliegtuig uit Londen naar Amsterdam vertrekken. Na aan komst begeeft hij zich naar Den Haag. Hier zal de ambassadeur der V.S., dr. Herman B. Baruch, hem een diner aan bieden, waarvoor ook verscheidene Nederlandse autoriteiten zijn uitgeno digd. Vrijdagmorgen zal Dewey naar België vertrekken. Woensdagavond om kwart over zes zal Hare Keizerlijke Hoogheid Chams Pahlavi, een zuster van de Sjah van Iran, met haar echtgenoot Mehrdad Pahlbod op Schiphol arriveren. De hoge gasten hebben enige dagen in Rome doorgebracht en zullen van 18 tot en met 20 Mei in Amsterdam ver blijven. De Nederlandse ambassadeur te Mexico, dr. Ch. J. H. Daubantan, is benoemd tot plv. voorzitter van de Caraïbische commis sie als opvolger van dr. J. C. Kielstra. opvolgde, ving zijn betoog, evenals de AL nister, aan met te herinneren aan 1? ?e5« 1920. „Van die dag af", aldus de heer F' man, ontwikkelde rich de luchtvaart te langzaam. Het ontbrak ons aan inzicht, kapitaal en -aan materiaal, maar geluk*.., niet aag het vertrouwen van het publi'% Spr. constateerde, dat er eerst in 1930, wA de vaste lijndienst op Batavia geopend meer stabiliteit in het bedrijf kwam. voerig sprak de heer Plesman over de deropbouw na de oorlog en bracljt ib .e verband oprechte dank aan de gernee Amsterdam. Ook huldigde hij eerbiedig ,et nagedachtenis van Veenendaal, Parmeh en Fuchs, mannen, die zeer veel bijdroe® in de technsche opbouw van Schiphol' „De KLM", aldus de heer Plesman, voor. een bedrag van vijftien millioen den op Schiphol gebouwd en dat bete15 eigenlijk een evengrote belasting vantoc)> burgerluchtvaart zelf" En toen spr. in de cijfers terecht was gekomen. °e jat hij het auditorium meteen maar mee, 0l de KLM sinds de bevrijding via ScWP j, tien millioen passagiers, twaalf en een jj» ve millioen kilogram vracht en vijf lioen kilogram post heeft vervoerd, „p wijl het personeel op de luchthaven 802 man tot 7200 man toenam. De Amsterdamse centrale rechef^, heeft in de hoofstad aangehouden Belgische koopman R. R„ die f°t0 r<je stellen in belichtingsmeters ter waah,d van f 4.000 uit Duitsl. naar Nederl gesmokkeld voor de eerste keer, zoal®-, bij zijn verhoor door de douanerecn chedienst verklaarde. Amsterdam, 16 Mei l049' Terwijl op de obligatiemarkt een v dg stemming heerste en de koersen na betere tendenz aan net slot van "e ue- gelopen week geleidelijk verder jcji pen, kenmerkte de aandelenmarkt door een grote lusteloosheid. De koersen werden algemeen rg lager ingezet, waarop nog een ve:r kleine reactie volgde om tegen net a 0d ten van de markt iets meer weer? te bieden. De koersverschillen et het beursuur waren hierdoor van tet beperkte omvang. Het slot kwam eC overwegend wat luier. eet> Kon. Olie wist zich evenwel "a v0of tijdelijke inzinking tot 286Ü k°rj) het sluiten van de markt tot 289 ("r te verheffen. fj V- Be cultuurondernemingen moest .p- A. 21/2 a 3% prijsgeven. Ook de sc" „d- vaartmarkt kon zich niet geheel haven en sloot zich bij de al®e*0pd' marktstemming aan. Op de staa :nge0 senmarkt kwamen koersverbeter van circa y2% voor. (N iet-offlclële Koersen Vorig slot Nederi 1948 3-31/, Nedetlano 1947 3 Ned. 62-64 oei fac lnschr GrtbK 1946 3 pCt Ned Handel Mij. eert. A.K.U. t an Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Onliever eert N ea Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mij Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli MIJ. eert 100 37 (k 98A 97% 152 i/a 1671/a 110b 177 247 265 220'/ 28814 142 160 1421/4 160% 160% 152% 9tf> #1 22 ?8' Ï42 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2