STAD EN OMGEVING BLIKSEMAFLEIDERS VLEESHAL PERMANENT PROPAGANDA- CENTRUM? Deze weg is enig begaanbare Congres R.K. Sigarenwinkeliers Noodregering nog niet achter het accoord 13 I? iiPPr HERINGA WUTHRICH AGENDA SLOT DEFECT? BANANEN ZONDER BON Guépin&Van der Vlugt Beleggingen - Safe Giroverkeer Prachtig initiatief van Haarlems Bloei Voor Uw BRIL naar WEBER MASSALE EVACUATIE UIT DJOCJA PHILIPS TROPEN RADIO Beroep op oppositie om steun th WOENSDAG 18 MEI 1949 PAGINA 2 RECLAME VOOR KENNEMERI.AND Durf en practische zin OP RIJDENDE BUS GESTAPT Hand. tussen de deur Geen spreekuur Politiediploma Wie zag deze aanrijding? De vrijbankvlees-affaire Examen* in de Deo MEESTER-SERIE IV Solist: Julius Katchen „DE SLEUTELSPECIALIST" R.K. BLINDEN OP VACANTIE Wie brengt hen naar Drakenburgh Orgelbespeling GEMEENTEZAKEN 75 nieuwe woningen in Noord Politie-voetbaltournooi Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes Deurwaarders in beroep Spaame 56 - Telefoon 11896 FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand STAD IN DE STAD rv-'ï. Het nieuwe plan VERKENNERS WEEKEND IN VELSERDUIN Twintig patrouilles sloegen er hun tent op HEEMSTEDE PROGRAMMA ZOMER- CONCERTEN Toneelgroep „Berkenrode" Politie ging de lucht in Aantal vertrekkenden op 50.000 geschat THEO VAN AMERONGEN LAATSTE NIEUW* MIN. VAN MAARSEVEEN ANTWOORDT DE KAMER HET VLIEGTUIG-0NGELUK NABIJ KROJA Beurs van Amsterdam HV-A' Beurs van New York 1«£ fst Gisteren hebben wij een nieuwe fol der gezien, uitgegeven door de Gewes telijke Bond voor Vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland. Een aan trekkelijke, uitvoerige, rijk-geïllustreer de en van pittige tekst voorziene fol der. die zeer zeker bewaard zal worden en de aandacht trekken. Er is niet te veel gezegd met de uitspraak, dat -onze streek uitgelezen vacantie-oord is, met duinen, bossen, zee. stadsgenoegens. pol ders en plassen. Foto's en tekeningen bewijzen de waarde der volzinnen van de tekstschrijver. Het veelkleurige vouwblad toont aan de Bavo-toren, het openluchttheater. Groenendaal, Haar lemmermeerpolder.- Zandvoort. Sant poort, Aalsmeer, bollenvelden bij Hille gom etc. Wie gasten krijgt kan ze geen mooier souvenir geven dan deze hymne op Zuid-Kennemerland, tevens wegwii- zer voor uitstapjes en wandetingen, en 'n gids voor hotels en restaurants in het rayon. Als we U verklappen, dat vooi dit doel bijna tien duizend gulden moes^ worden iktgegeven de folder ver schijnt ook in de moderne talen dan zal het U duidelijk zijn. dat de V. V. V er grote verwachtingen van koestert Verwachtingen,, die we met haar delen Met een oplage van ongeveer een half millioen zullen straks artistiek uitge voerde sluitzegels der stad Haarlem verschijnen. Haarlems Bloei gaat van de gedachte uit, dat zo'n sluitzegel een ar tistieke waarde moet hebben, die hen- tot een gewild bezit maakt. De zegel zal ongeveer anderhalf maal zo groot zijn als een postzegel en o.a. verspreid wor den onder Haarlemse zaken, die steun willen verlenen. Dit middel dient tot bereiking van het doel onze stad haar plaats te geven in de rij der Nederland se steden, die landgenoot en vreemde ling willen trekken. Het zal nog wel even duren vooraleer de zegels ver krijgbaar zijn. Op het Stationsplein beging een dame de onvoorzichtigheid om op een rijden de bus te stappen. De deuren gingen echter al dicht en haar hand kwam er tussen. Zo werd ze een 'eindje meege sleurd. Haar echtgenoot slaagde er daar op in haar weg te trekken. Bij de val, die de daipe maakte, verzwikte zij haar rechterenkel en liep zij een bloeduit storting in het rechterbeen op. Per zie kenauto is zij naar haar woning ver voerd. Wethouder D. Gulik zal morgen, Don derdag, geen spreekuur houden. Voor het politiediploma zijn geslaagd de heren J. H. Teljeur, L. W. van Too- renburg, K. Visser, L. J. Vlugt. J. F. de Zwart A. J. J. Barendsen en G. J. Smit. Afgewezen 11 candidaten. De examens zijn hiermede geëindigd. 47 candidaten zijn geslaagd, waarvan 6 met lof, en 25 candidaten zijn gezakt. In de Smedestraat ontstond Dinsdag morgen een aanrijding tussen eeu auto, die in de richting van de Kruisstraat reed, en een bakfiets, die vanuit de Lange Wijngaardstraat links de Smede straat in draaide. De bakfietsbestuur der hield er geen' rekening mee, dat de Smedestraat een voorrangsweg is. Door de aanrijding, die het gevolgd daarvan was, werd de auto ernstig beschadigd. De bakfiets reed door. De politie ver zoekt eventuele getuigen van de aan rijding zich te vervoegen op het bureau in de Smedestraat, afdeling verkeers politie. De heren mr. M. D. Proper en P. H. Vooren, leden van de CPN-fractie in de gemeenteraad, verzoeken de raad ver lof om aan het college van B. en W. de volgende vragen te stellen: Heeft het college kennis genomen van het feit dat de Officier van Justitie in zijn requisitoir bij de behandeling van de z.g. Slachthuisaffaire voor de Econo mische Politierechter te Haarlem heeft medegedeeld dat tot de bevriende rela ties van de directeur, die vlees zonder bon van het Slachthuis ontvingen, ook een wethouder van de gemeente Haar lem behoorde? Is het college bereid hieromtrent nade re inlichtingen aan de raad te verstrek ken? Heden slaagden in 't ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" te Haarlem bjj het examen voor Ziekenverpleging diploma A, de eerwaarde broeders: Albericus, Bemulphus, Chroma- tius. Engelmundus, Hieronymus, Patricius, Severus, Vitalis en de heren: A. Casander, L. de Kaper, J. Winnemuller (geen afge wezene HAARLEM (Adv.) In de meesterserie treden steejte solo pianisten op. Tot nu toe drie WJeder- landers en met veel succes, thans de jonge «Amerikaanse pianist Julius Kat chen, die reeds od één der Kamermu ziekavonden van ..Toonkunst" zijn audi torium versteld deed staan door zijn phenomenale techniek, maar tevens verraste door zijn talrijke, menigmaal specifieke klanktimbres en sterk impo neerde door zijn intens-doorvoeld spel. Tot in het hoogst opgevoerd klank volume en in de techniek meest veel eisende passages bleef bij Katchen het innerlijk element domineren. Zo ook thans in het tweede piano concert van Brahms. Het f.f.-klank- volume bleef hier echter in even redigheid tot de grote zaal. Hier bij liet het orkest zich wel eens te veel gaaan. waardoor de toch al niet doorzichtige orkestpartij menig maal te vol en te donker werd. Het meest viel dit op in het eerste deel. dat tegenover het tweede daar door iets te geweldig aandeed. Het „appassionato" bracht hier geen climax. Overigens bleef het gehele werk door de sterke spaning. die de pianist er di rect in bracht, behouden. Bijzonder fraai deed het Andante, sprankelend de Allegretto-Rondo aan. ondanks het meer markante spel bij de afsluiting. Katchen heeft het Brahms-concert zo levendig en muzikaal mogelijk vertolkt (de technische eiser, vormen voor hem geen probleem), doch is nogal vrij in zake tempowisseling. Dit eiste van diri gent Adam grote volgzaamheid. Niet alleen hierin, maar ook in uitbeelding van thema's, volgde de dirigent hem zo nauwkeurig mogelijk, waardoor me nigmaal een mooi wisselspel werd ver kregen. Langdurig, enthousiast applaus weer klonk na deze unieke vertolking. Ter completering van het Brahms- programma werden de Akademische Festouverture en de eerste Svmphonie gespeeld. De z.g „gesloten" en „terug getrokken" Brahms uitte zich in deze ouverture eens op vrije en blijmoe dige wijze, dank zij zijn bekendheid met studenten -liederen en het hem aan geboden ere-doctoraat door de Bres- lauer universiteit. Maar bovenal be wondert men er in de geniale, geestige aanwending en bewerking van genoem de liederen, de stuwkracht en de voor een Brahmswerk tamelijk kleurrijke instrumentatie. De toekeninng van het ere-doctoraat geschiedde in verband met Brahms' be- heersching van de „strenge muziekstijl". Deze valt ook bijzonder op in de eerste symphonie. Alhoewel bij Brahms van zelfsprekend romantische invloeden zijn te bespeuren (twee zijner vioolsonates schreef hij aan het Thunermeer!), doet zijn werk veelal streng-klassiek aan, bezit het althans deze stijl als grond slag. Bezit deze symphonie wat instrumen tatie aangaat niet de helderheid van de klassieken, of de kleurenrijkdom van de romantici, men geniet in elk geval van de onuitputtelijke, boeiende lyriek, die ze bevat. Adam gaf er een vitale vertolking van. Het "Allegretto klonk wel wat be hoedzaam. kon iets bewegeli.iker, de blazers overheersten het strijk nogal eens (o.a bij de vioolsolo) een ver dienstelijke uitvoering mag het toch zeker worden genoemd. De heren Hesmerg en Biele verdienen een extra compliment voor hun schit terend gespeelde soli. OL. KOOP. Rhythmische gymnastiek en dans Zondag 22 Mei, 's middags twee uur, zal een groep leerlingen van voorname lijk R.K. scholen in de Stadsschouwburg een uitvoering van rhythmische gym nastiek en dans geven. De groep bestaat uit een afdeling kleuters van de leeftijd 3 tot 6 jaar en een afdeling meisjes van de leeftijd 6 tot 17 jaar. De leiding berust bij mej. Marie Thérèse Herben. Pianobegeleiding Gerry Herben. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Jamaica Inn (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De bewaarschool (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Misleide Jeugd (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De tyran van San Fernando (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 18 Mei Frans Halsmuseum: Brahms-herdenking Lorenzo Pappolo, viool en Lode Rosquin, piano, 8 uur. Donderdag 19 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling 24 uur. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) In Juni gaan de R.K. blinden van Haarlem en omgeving weer vacantie houden in het Gemeenschapsoord Dra- kenburgh en wie weet welke blijde, echt feestelijke stemming hier dan heerst, kan enigszins beseffen, wat deze week voor de blinden betekent. Met de vacantie zelf is het al in orde, daar heeft da R.K. Stichting voor Blinden zorg wel voor gezorgd, doch er moet nog één moeilijkheid worden opgelost: het vervoer. De Stichting doet daarom een dringend beroep op eigenaars van auto's, om de vacantiegangers uit en thuis te brengen: heen op Maandag 13 Juni 10 uur, terug Zaterdag 11 uur. Het bestuur vertrouwt, dat de aanbiedingen bij onderstaande adressen spoedig zul len binnenkomen. Er zijn nog ongevea» twintig auto's nodig. S. Hoes, Iepenlaan 5, Bloemendaal, tel. S4134; J. Wubbe, le Emmastraat 12, tél. 21261; mevr. Lampv. Liemt. Verwulft 9, tel. 10657; mevr. v. Liemt, Hasselaersplein 32, teL 18458; mej. v. d. Berg, Zijlweg 79, tel. 15668; H. van Beek, Kleverparkweg 11, tel. 10987; F. Haakman/v. d. Berg, Wes terhoutstraat 6; F. Louman, Ged. Oude Gracht 106, tel. 10990. Op Donderdag 19 Mei zal de heer G. Robert, des namiddags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: 1. Preludium, Fugs en Ciacona, J. Pachelbel; 2. Pastorale, J. S. Bach; 3. a. Eins is Not, ach Herr, dies eine, b. Lobe den Herren, den machtigen Kó- nig der Ehren (koraalvoorspelen), Max Reber; 4. Andantino. C. Franck; 5. Suite gothique, L. Boëllmann. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om, evenals vorig jaar, voor een bedrag van ten hoogste f 5000.deel te nemen in het waarborgfonds, dat ten behoeve van de organisatie der Sport week wordt gevormd. Voorts stellen zij voor een bedrag van f 1500.ter be schikking te stellen voor de uitreiking van instrucfie-brochures over Veilig Verkeer aan de leerlingen van de lagere scholen bij de in Juni te houden ver- keersdagen, B. en W. vragen een voorschot van f 813.600, te verlenen aan de Coöp. Wo ningbouwvereniging „Volkshuisvesting", voor de bouw van 75 woningen aan en nabij de Vondelweg. Er worden verschil lende huizentypes gebouwd o.a. 39 du- plex-woningen. Totaal zullen 114 gezin- men aldaar onderdak kunnen vinden. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Politiesportclub Bloemen daal werd Dinsdag te Overveen een voetbaltournooi gehouden. De uitslag is als volgt: Haarlem 1, Zandvoort 2, Be verwijk 3, Bloemendaal 4, Heemstede 5 en Velsen 6. Naar wij vernemen is met de Spaanse regering een overeenkomst gesloten be treffende de aankoop van 1800 ton ba nanen, afkomstig van de Canarische Eilanden. Volgende week reeds wordt een boot met bananen in ons land ver wacht. Een deel is bestemd om de bon nen, die enige tijd geleden bij de win keliers ingeleverd zijn. te honoreren. Dit kwantum is dus voor de kinderen bestemd. Het restant wordt in zo groot mogelijke spreiding over ons land ver deeld en zal zonder bon verkrijgbaar zijn. De lading sinaasappelen uit Spanje, die verleden week is aangekomen, dient om de lopende bonnen te honoreren. Einde Mei wordt nit Kaapstad nog een schip met sinaasappelen verwacht. De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes boekte in 1943 een batig saldo der fabricagerekening van f637.490 (480.540). Na afschrijvingen ad f460.976 (111.747) en reservering voor belastingen van f74.500 (135.808) (v. i bovendien toevoeging van f 135 000 aan de algemene reserve) kunnen onveran derde dividenden worden uitgekeerd. Deze zijn: 6 pCt. op de pref. aandelen A. 5 pCt. op de pref. aandelen B en 4 pCt. op de gewone aandelen. De directie wijst er in het jaarverslag op dat de fabrieken voor het eerst sinds de bevrijding onder meer normale om standigheden hebben kunnen werken. De werkplaatsen waren volledig bezet met de productie van nieuwe electrische rijtuigen, goederenwagens en carrosse- ries. Er kan worden beschikt over een compleet en gemoderniseerd machine park. terwijl de materiaalvoorziening geen noemenswaardige stagnatie veroor zaakte. O.a doordat de arbeidsproduc tiviteit merkbaar verbeterde en door de goede geest onder het personeel, kon de omzet belangrijk worden vergroot. De bouw van de nieuwe fabriek maakt goede vorderingen; gehoopt wordt, dat het bedrijf in de tweede helft van 1950 naar Beverwijk zal kunnen worden overgeplaatst. De bouw is een zware financiële be lasting. Naast de financiering uit eigen middelen heeft de venn. de beschikking over een crediet van de Mij. tot Fin. v. h. Nat. Herstel. Met de nog niet uitgevoerde orders is de fabriek nog geruime tijd volledig bezet. De oud-deurwaarder J. v. W. en zijn zoon de deurwaarder J. v. W„ die vorige week door de Haarlemse rechtbank we gens verduistering werder veroordeeld' tot resp. ee onvoorwaaredlijke gevan genisstraf van twee jaar ën 7 s maan den en een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie jaar, zijn in hoger be roep gegaan. Ook de Officier van Justitie heeft appèl aangetekend. Geslaagd voor de fröbelacte A de da mes B. Sevenstern. A. Melis en M. Barnhoorn te Haarlem. De bewoonster van een huis in de Archipelstraat was gisteren de was aan het ophangen in de achtertuin. Ze gleed plotseling uit en kwam op de grond te recht. Met een bekkenfractuur werd zij naar een ziekenhuis gebracht. Zaterdag 21 Mei 's middags om 3 uur zal de afdeling Haarlem van de Neder landse Invalidenbond in het gebouw van de Haarlemse Jongemannenvereni- ging in de Lange Margarethastraat een belangrijke openbare vergadering hou den. Anno 1804 De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag jj. in staat van faillis sement verklaard: Johan Fokke de Boer, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Delftlaan 101. Rech- ter-Commissarismr. H. J. Ferwerda. Cu rator: mr. B. E. van Tijn, advocaat en procureur te Haarlem. Johannes Jacobus Pieter Dibbets, gara gehouder, wonende te Beverwijk. Zee straat 82. Rechter-Commissarismr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. W. Hallema Jr., advocaat en procureur te Haarlem. J de Vries, expediteur, wonende te Be verwijk, Meeresteinstraat 28. Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der slot- uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van Comelis Jacobus Krielen, meubelfabri kant. wonende te Haarlem, van Oosten de Bruijnstraat 1 Rechter-Commissaris: mr C. E. Muller. Curator: mr. F. van Blerkom, advocaat en procureur te Haarlem. Wijlen C. Ledeboer. destijds wonende te Haarlem, van MecKfelenburgstraat 3. Rech ter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr. B. W. Stomps, advocaat en procu reur te Haarlem. Bij beschikking d.d. 17 Mei 1949 is voor de tijd van 9 maanden definitief surseance van betaling verleend aan Geert Schonewil- le, van beroep handelaar in zaaizaad en pootgoed, wonende te Haarlem. Fredenks- park 4 en kantoorhoudende te Haarlem aan de Jansweg 52, met benoeming van mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Geboren: G. van Lieshoutden Dekker, z.; C. M. VosseWelage, z.; J. JorenMentjox, z.; C. T. SlotDekker, z.; A. H. Mathot Hilterman, z.: G F. J. van der Schaafvan Reijsen z.; N. E. WambaehRleder, d.: M. WelscherJoosten, d.: E. Geluk Weijers, d.. A. C. Pompevan Engelen, d.; T. Ebbing—Timmer, d. Getrouwd: J. P. Dijkzeul en J. W. Hulse- bos- H. J. Cramer en S. Franken. Overleden: S. Tonvan Lubeck. 65 j.; H. Klerks—van Bakkum, 96 i.: K. van Polen van Niekerk 50 i. De Vleeshal, ons rijke historische be zit op de Grote Markt, dat ook in het buitenland grote vermaardheid heeft, wacht binnenkort weer een nieuwe bestemming. De distributie loopt op haar achterste benen en als de laatste bonnen zijn uitgereikt, zullen de loket ten in de benedenzaal worden afgebro ken. Wat dan? De directeur van de Openbare Lees zaal zou er graag expansie willen zoe ken en een rijke boekerij opslaan. Er is gedacht aan een tentoonstellingsge bouw, zelfs aan een oud-Hollandse ta veerne. Maar nu heeft „Haarlems Bloei", altijd doende om de stad aantrekkelijker te maken, een initiatief genomen, dat wij gaarne ondersteunen Laat ons eerst eens zien hoe de we derwaardigheden zijn van Lieven de Key's belangrijkste werk. In 1605 vol tooid, diende het lange jaren voor het doel. waarvoor het gebouwd was. In het midden van de 19e eeuw kwam men tot andere gedachten. Men wilde in het ge bouw een markt onderbrengen of een opslagplaats voor boter, terwijl anderen meenden, dat het wapenmagazijn voor het 6e regiment, daar tijdelijk onderge bracht. niemand stoorde. Tenslotte was er ook nog een categorie van burgers, die de vleeshal weer in ere wilde her stellen. Het duurde van 1854 tot 1886 vooraleer de wapens In dubbel opzicht gestreken werden. Een openbare markt werd in het gebouw ondergebracht en de keurmeester van vlees, wild en ge vogelte ging er zijn werk verrichten. Zes jaar later huurde het Rijk het ge bouw voor de Rijksarchieven van de provincie Noord-Holland. In 1935 moes ten echter wéér liefhebbers voor de ruimte gevonden worden, want de Vlees bal werd ontruimd en bleef leeg. De kelders werden ingericht als opslagplaats voor overtollige boeken van de stadsbi bliotheek. Toen kwam het grote restau ratieplan onder leiding van ir. Friedhoff, een plan van f 70,000.(denkt u eens in hoeveel geld daar nu voor nodig zou zijn), dat juist bij het uitbreken van de oorlog werkelijkheid was geworden. De Haarlemmers waren wel trots op het verjongde oude bezit, maar ze wisten niet goed wat er mee te beginnen. Het stadsbestuur plaatste een kachel in de benedenzaal, v/aar omheen zich stadge noten schaarden, die thuis geen kolen noemen: uitbreidingsplannen, verfraai ingen, culturele ontwikkeling, gezond heidszorg, onderwijs, hout én plantsoe nen, industrie. De Haarlemmer zowel als de vreemdeling moeten in deze zaal kunnen zien hoe mooi Haarlem in de zomer is, in de winter en in de herfst. Alle gemeentediensten kunnen hun ini tiatieven tonen, in grote of kleine ruim ten en op uiteenlopende wijzen. Zou de bibliotheek in het gebouw komen maar dit mag nu toch wel niet meer ur gent geacht worden dan zijn verbou wingen nodig. „Haarlems Bloei" meent, dat de permanente expositie het inte rieur onberoerd zal laten. Ook het in richten van een tweede inlichtingen bureau (dat op het Stationsplein moet gehandhaafd worden) zal weinig mate riaal eisen. De heer Van Ginck, de direc teur, wees ons er bovendien tijdens een onderhoud op, dat in Gent het histori sche Belfort aan de Maatschappij tot be vordering van het Vreemdelingenver keer is afgestaan. meer hadden. Men stond in de rij om persoonsbewijzen af te halen en later, tot nu toe, om distributie-bescheiden te verkrijgen. Waarschijnlijk gaan de deu ren in Juli op slot. „Haarlems Bloei" heeft bijzondere be langstelling voor het gebouw gekregen, omdat de directeur en het bestuur van mening zijn, dat men op ons onvolpre zen stadsplein geen mooier propaganda- centrum kan hebben dan in de Vlees hal. Hier klopt het hart van Haarlem, hier komen dagelijks duizenden mensen voorbij, hier staat de vreemdeling even stil. Het plan is om de activiteit van de stad in alle geledingen voortdurend tot uiting te brengen, in beeld, maquette, film, enz. Om enkele voorbeelden te Zeer binnenkort zal over deze aange legenheid, die wij pan harte toejuichen en zullen steunen, een uitvoerig rapport aan het gemeentebestuur worden uitge bracht. Bij inside information bleek ons, dat B. en W. niet afwijzend tegenover de idee staan. Gedacht is de plannen het volgend jaar uit te werken en in 1951 te verwezenlijken. In deze tijd, vervuld van Amerikaanse snelheid, lijkt ons de voorbereiding te lang. Als in Juli de Vleeshal leeg staat, kunnen er kapers op de kust komen en als de Haarlem mers enthousiast voor dit plan zijn, zul len ze er wat voor over hebben. Neen, dit initiatief moet flink en op korte ter mijn doorgezet worden, opdat het vol gend jaar een nieuw lentegeluid ge hoord zal worden in de Vleeshal, waar een stad in de stad zal verrijzen. Met emmers vol viel de regen neer op het duinterrein var. Velserduin toen de verkennerspatrouilles van het Haar lemse district hier hun tent voor een weekend kwamen opslaan. Het eerste werk is steeds de tenten opzetten, maar als je al tevoren tot op je huid doorweekt bent en de bodem, waarop de tent moet komen te staan dezelfde verschijnselen vertoont, dan moet je verkennersgeest bezitten om opgewekt te blijven en je moet vaar digheid hebben om de moeilijkheden te overwinnen. Alle tegenslag ten spijt werd door twintig patrouilles (slechts één had ver stek laten gaan) om 4 uur het duin terrein betreden en met man en macht aan het werk gegaan, zodat het een lust was om te zien. Om half acht was het kamp opgezet, gefourageerd, een volle dige maaltijd gekookt, gegeten en af gewassen ende regen had opge houden te vallen. In het nabijgelegen IJmuiden was feest, want de schepen lagen gepavoi- seerd en van de huizen waaiden de vlaggen omdat de haringvloot zou uit varen om het kostelijke zeebanket in verre wateren te gaan bemachtigen. Dit feest had ook een stempel op het ver kennerskamp gedrukt, want de patrouil les werden verdeeld in zoute haringen en zure haringen, welke namen er spoe dig waren ingeburgerd, hoewel het zout en het zuur niet op de gezichten te le zen viel. Nu lieten de vogels weer hun opge- wekte wijsjes horen en de verkenners ontstaken het kampvuur om in de gloed van de vlammen het avonduur door te brengen met verhaal en gezellige liedjes. Zondagmorgen droeg Aalmoezenier De Bot de H. Mis op en terwijl bomen en planten, dieren en vogels getuigden van de grootheid en schoonheid van Gods schepping, daalde God zelf neer op het eenvoudige altaar en werden de heilige Geheimen gevierd door devote verkenners, die knielden rond de kamp kapel. Na het ontbijt gingen de patrouilles op tocht om aan de hand van een in teressante opdracht, welke hen voerde door de duinen en langs de zee, de pier en de haven van IJmuiden, een proef af te leggen in behendigheid en vaar digheid op velerlei gebied. Volgens aan de verkenners doorgegeven berichten woedde op de pier een zware storm, maar de patrouilles moesten er door, want er waren drenkelingen gesigna leerd en er moest hulp worden geboden. Om vier uur precies kon het resul taat van de wedstrijd worden bekend gemaakt. In het kamp der zoute harin gen waren de winnaars de Zwaluwen van de St. Josephtroep (1) en de Vossen van de St. Maartentroep (2), terwijl bij de zure haringen no. 1 werd de Zwa luwenpatrouille van de Jan v. Hoof- troep en no. 2 de Valkenpatr. van de St. Paulustroep, Overveen. De Zwaluwenpatrouille van de St. Josephtroep mocht van de Districtscom missaris het wisselschild in ontvangst nemen. Langzaam daalde nu de vlag en de jongens keerden huiswaarts. Op het kampterrein wagen alle sporen van het kamp verdwenen. De zomereoncerten in Groenendaal welke gegeven zullen worden door de drie plaatselijke muziekcorpsen, wor den volgens onderstaand programma uitgevoerd: Harmonie „Eensgezindheid", Zondag 22 Mei van 15—17 uur; R.K. Harmonie „St. Michaël", Zondag 12 Juni van 15— 17 uur; Heemsteeds Fanfarecorps „Ex celsior", Zondag 19 Juni van 1517 uur; Harmonie „Eensgezindheid", Zondag 3 Juli van 15—17 uur; R.K. Harmonie „St Michaël". Zondag 17 Juli van 15—17 uur en het Heemsteeds Fanfarecorps „Ex celsior". Zondag 31 Juli van 15-17 uur De R. K. Toneelgroep „Berkenrode" sloot Maandagavond het toneelseizoen af met de uitstekend geslaagde opvoe ring van „De Ebbenhouten Olifant", een spel van avontuur door Christien v BommelKouw en Henk Bakker. Dit stuk, dat de levende werkelijkheid is geworden van een droom van de hoofd figuur Phil Reewijk, en leraar schei kunde, die verslaafd is aan thrillerlec- tuur, is een opeenstapeling van de meest sensationele gebeurtenissen, die men S^edigr^migt^ «idsraadmEr ^spoedig een de hoofdrol vertolkte van Phil Reewijk, haalde dan ook luchtig zijn hart daar aan op, daarin trouw bijgestaan door zijn vriend Dick van der Wall, gespeeld door Jos Strikwold, die echter in zijn tweede rol als gemaskerde misdadiger veel duidelijker in de zaal verstaanbaar was dan als vriend. Tilly Duprée als mevrouw Tasman, de hospita van Ree wijk, speelde haar rol op onovertroffen wijze en Toos v. d. Linden als Lily Marshall deed zo nerveus als een wan hopige dochter maar kan zijn. Van de overige rollen zouden we Lou Hopsta ken nog willen noemen, die een geslaag de uitbeelding gaf van Ching Li, een soort pinda-Chinees. De regisseur Lou Holtslag, die zelf de rol van de amateur detective Nortelmans speelde, boekte een groot succes met deze voorstelling. Een deel van het politiecorps heeft een tochtje per vliegtuig gemaakt, zulks op uitnodiging van de K.L.M. De correspondent van Aneta te Se- marang verneemt, dat tot dusverre 10.000 werkers met hun gezinsleden voor evacuatie uit Djocja geregistreerd staan. Het aantal vertrekkende wer kers is evenwel aanzienlijk hoger daar verschillende diensten op eigen gele genheid personeel afvoeren of reeds af gevoerd hebben. Het grootste deel van de 10.000 Chi nese inwoners verlaat de stad. Het aantal door Sociale Zaken geregistreer de evacué's loopt snel op Maandag be droeg dit aantal 1700. Dinsdag 3000. Verwacht kan worden dat het gemid delde in de komende tijd niet minder dan 3000 per dag zal zijn. Oncontroleerbare aantallen personen vluchten te voet uit Djocja, omdat zii niet willen wachten op de geregelde evacuatie. Reeds thans kan verwacht worden, dat het totaal aantal evacué's minstens 50.000 zal zijn. De geregelde massale evacuatie vangt binnen een week aan. Voorlopig zal deze met vrachtauto's geschieden naar Magelang. vanwaar men per trein ver der vervoerd wordt. Na herstel van de spoorbrug op het traject Djocja-Mage- lang zal de evacuatie geheel per trein geschieden. BZt Ei Ze hingen over een der bruggen, d onze stad zo rijk is en keken in n grijs-groene water daar beneden- „Dat is me ook wat met die bur® j meester van Zandvoort", zei de een, A langs z'n pruim weg, „die man nee geen huis en eerlijk gezegd begrijp daar niks van. Ik heb altijd gedacht, ministers en burgemeesters konden w nen waar ze wilden en dat de gewon man wel een zolderkamertje zou dei met een man of acht. Je ken toch zie dat de democraazie baan breekt.. „Jij laat je weer verlinken" aa woordde de ander, „die burgemeesx hebben ze puike huizen aangebocie maar hij wil in een kast van een villa e die mot dan maar gevorderd worde^; Bieden ze jou drie huizen tegelijk aab.t „Ik woon naar me zin. wat mot ik i» al die woonruimte? Maar die burgemee ter zit zonder en nou kan ik me oe voorstellen, dat ie goed wil zitten burgemeester zijnde..." - De mannen zwegen even en volg1a een lege margarine-doos, die op het vu le water in de richting van de zee de> de. Toen zei de man, die zich niet laten verlinken: „Maar ik dacht, dat er helemaal woonruimte was?" -u „Is er ook niet, want anders hoefde gemeentebestuur van Zandvoort niet vorderen." - „Maar als het vordert voor de ee moet het weer vorderen voor het dat er uit gevorderd is. En daar moet weer..." De man, die zich niet liet verlink® keek nu naar kringetjes in het water. „Ik geloof niet, dat wij met ons ne verstand d'r uit kenne komme" stel zijn maat vast, „laten we maar opSW pe..." De Radio Specialist van Heemstede 6 V. accu ƒ325.' 110—220 V. ƒ550.' Raadhuisstraat 35 - Telefoon 3941 (Ad^ De Tweede Kamer heeft hedenmor gen de beraadslaging over de rege ringsverklaringen met betrekking tot Indonesië voortgezet. De Minister van Overzeese Bebiedsdeien a.i., de hr. Van Maarseveen. beantwoordde de hij het debat van gisteren gemaakte opmerkin gen Hij constateerde, dat de Kamer zich voorzichtig heeft uitgelaten over de door de regering uitgestippelde li.in en hij zegt dat te kunnen begrijpen. Er is reden tot voorzichtigheid. In moeilijke tijden van het volksbestaan moet er eensgezindheid bestaan. In zekere zin heeft de oppositie het hem gemakkelijk gemaakt. De heer Weiter heeft gevraagd waar om niet gezegd is dat de internationale noodzaak de regering op de gevolgde weg heeft gebracht. Wanneer spr. zou zeggen dat er volstrekte internationale noodzaak was dan zou hij niet oprecht zijn. De regering acht deze weg de enig begaanbare, ondanks de moeilijkheden. Spr. hoopte, dat de heren Schouten en Welter de regering zuilen kunnen steu nen. Als de oppositie de indruk vestigt, dat de regering zonder enig verstand een weg uitstippelt, die tot de onder gang voert, maakt men het de troepen dan niet buitengewoon moeilijk? Het is niet altijd mogelijk bij het voeren van het regeringsbeleid in over leg te treden met de Staten-Generaal, aldus de minister. Wetten worden in gemeen overleg tot stand gebracht, maar bjj maatregelen van bestuur zal dat overleg niet steeds mogelijk zijn. Dat de uitvoerende macht steeds in overleg moet zijn met de volksverte genwoordiging, acht spr. een dwaling. Ex is gevraagd wie de instanties waren, welke de regering heeft geraadpleegd. Dat waren de H.V.K. en 'de voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de beslissing genomen worden. Het advies van de H. V. K. kwam op 6 Mei te vier uur bij de regering, die het aanstonds overwoog, omdat het van groot belang was, dat de volgende dag een overeenkomst tot stand kwam. Door die korte tijd kon de Kamer niet in kennis gesteld worden van het besluit der regering. Als er gelegenheid voor is zal de regering over het resultaat van de arbeid der beide subcommissies raad plegen. In verband met de vraag of het wel in overeenstemming is met art. 5 van het BIO-besluit, dat de staatkundige er kenning van daerahs in republikeins ge bied wordt uitgesteld, zegt spr., dat dit z.i. het geval is. De heer Ond heeft gevraagd, waar om in het statement gesproken wordt van een staat en niet van een deelstaat. Z.i. kent de Engelse en de Maleise taal de term deelstaat niet. Z.i. zou in het Maleis van negara gesproken worden en dat is staat of deelstaat. Dit punt De congresserende sigarenwinkeliers waren gistermorgen bijeen in de Kathe drale basiliek, waar rector C. Klaver aan het Hanze-altaar een H. Mis op droeg. Bij voortzetting van de jaarver gadering herdacht de voorzitter in sympathieke bewoordingen de onlangs overleden leden v. Pelt en Opprinsen. De behandeling van de afdelingsvoorstel- len bracht allereerst die ter tafel, waarin met verschillende argumenten aangedrongen werd op opheffing van de vakgroep. In antwoord gaf de voor zitter een toelichting bij het prae- advies van het hoofdbestuur. Hij be toogde o.m., dat waar momenteel het vakgröepbestuur uitsluitend bestaat uit leden van drie onderscheiden vrije vak organisaties en deze dus feitelijk de vak groep vormen door inschrijvings- en heffingsbevoegdheid, de ongeorganiseer den in de hand worden gehouden en niet naar opheffing van de vakgroep moet worden gestreefd. Daar ging de vergadering zo maar niet mee accord en het was vooral de afde ling Amsterdam, die bleef aandringen op opheffing. Dat werd een hevig dispuut, waarin ook de bondsadviseur zijn stem liet klinken en voorstelde deze kwestie te verleggen naar de vakraad. Tenslotte kwam een motie ter tafel, inhoudend een verzoek aan de N.R.K.M om stappen te ondernemen, die leiden tot snelle vervanging van de vakgroep door de P.B.O. De motie kreeg de in stemming van de gehele vergadering. De afdeling Tilburg verzocht het be stuur met alle klem maatregelen te tref fen, die kunnen leiden tot een sanering in de tabaksdetailhandel, voordat tabaks fabrikaten bonvrij verkocht kunnen worden. Het hoofdbestuur stelde daarop voor, ter vergadering een motie op te stellen met de strekking, dat de minister op korte termijn inzake de sanering en op grond van de saneringsrapporten een nit?DTaalr Hopt Verschillende vertegenwoordigers van de andere organisaties en van de vak groep waren intussen gearriveerd, toen drs. J. Voogd uit Haarlem, secretaris van het Rijksbureau voor tabak, sprak over de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Na vooropgesteld te heb ben, datoverheidsingrijpen als voor zorg déér geboden is. waar zich ernstige storingen voordoen in het economisch leven en waar de bedrijfsgroep niet kan optreden, besprak de inleider de functie van de middenstand, waarvan 20 pet. van de bevolking afhankelijk is. Een „Teken aan de wand'" noemde spr. het feit, dat in het eerste half jaar van 1944 bij de kruideniers 164 failliet gingen, weik aantal over de zelfde pe riode in 1948 niet minder dan 532 be droeg. De eigenlijke jaarvergadering was hier mede aan haar eind gekomen. Gister middag werden de deelnemers officieel op het stadhuis ontvangen, waarna een genoeglijke autotocht de twee congres dagen besloot. kan overigens blijven rusten, omd® daarover straks aan de conferentfetaf beslist zal worden. Het is in confess®; dat het de V. S. van Indonesië zijn. buitenlandse betrekkingen onderhoud® Amerika te willen zien als vijand, als de heer Welter deed, gaat naar 'sta- nisters oordeel toch wel wat al te Naar sprekers mening hebben de rep" blikeinen in goede trouw de onderhal? delingen gevoerd en ze zullen in goe" trouw de overeenkomst nakomen. Dr. Van Royen heeft verklaard, jj?) de overdracht der sonvereiniteit volle" zal geschieden overeenkomstig de beE.jt lingen der Renville-overeenkomst. is in overeenstemming met de wet. Men behoeft niet te vrezen, dat overdracht zal geschieden zonder 0 de Unie met Nederland en Indonesië stand komt. Wat het bezwaar van de heer Scho" ten betreft tegen het feit dat ambten ren van republikeinse gezindheid 6 j handhaafd worden, merkt spr. op, O* dit natuurlijk niet bete|»»»t, dat gehanj haafd worden ambtenafën, die gemoof* hebben. De bedoeling is, dat de stat" quo gehandhaafd wordt. ,.t De opmerkingen over excessen 9» troepen aanroerend zegt de minister te begrijpen dat de heer Gortzak vo humanisme kan pleiten en tevens sw achter het communistische systeem, a zoveel ellende over de mensen brems Overigens merkt hij op, dat het ona zoek geschiedt door civiele autoriteis en hij is van oordeel, dat de schuldig® hun straf niet zullen ontgaan. De replieken worden uitgesteld tot de afhandeling der verdere agenda. De Tweede Kamer heeft vervolge^, zonder beraadslaging of stemming goe gekeurd het wetsontwerp tot vaststf ling van de begroting van het proving fonds voor 1948. Voorts is aan de orde geweest de "5 groting van het provinciefonds voor 1»® die z. h s. is goedgekeurd. Het federalistische Indonesische blad „Warta Indonesia" meldt, dat fruddin via de radio een communC heeft uitgegeven, waarin gezegd wor dat de noodregering in overecnsteu\ ming met de staven van zee-, land- luchtmacht haar standpunt ten aanzi van de voorlopige overeenkomst naa zou bepalen, zodra daaromtrent nade> berichten zouden zijn ontvangen van president en de vice-president. Een republikeins woordvoerder he®*. voorlopige stelt. Thans zijn ook de namen van de leden van de K. L., die bij het vliegt" ongeluk nabij Kroja zijn omgekoB" voor publicatie vrijgegeven: Het zijn ,e kapitein A. F. M. J. Smeets. van luchtinfanterie, commandant van vliegbasis Maguwe en de soldaat P,a Hertog, van de Mijnopruimingsdienst- (Nlet-offlelële Koersen) Vorig Opefi slot l8/ 97# J«6# 0* 247 i 3% Nederl. X948 100'X, 3-3% Nederland 1947 97A 3 Ned. 62-64 bel. fae. 96% Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 97% Ned. Handel Mij. eert. 152 A.K.U. 167 Van Berkels Patent 110 Calvé-Delft eert. 145% Van Gelder 143 Kon. Hoogovens eert. 178 Unilever cert. 248% Ned. Kabel 263% Philips 220% Kon. Petroleum 287% „Amsterdam" Rubber 141 Holl. Amerika Lijn J60 Kon. N. Stoomb. Mt). 141 Ned Scheepv. Unie 159% Dell Mb cert 154% 152 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Cc Hadlo Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 17/5 29% 28% 52% 37% 67% 11% 45% 53% 19% 11% 21 351/4 41 32 22% 30% 19#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2